Caesar és Augustus uralma - Emelt Töri

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 15

  • @peternegabor1631
    @peternegabor1631 Рік тому +18

    Nahát ez nagyon jó ennyi videó egy héten ,maradj ennél a jó szokásodnál mert órákig eltudnám hallgatni ezeket a történeteket,a kedvenc tantárgyam volt a történelem!

  • @kisakosh
    @kisakosh Рік тому +9

    téma ötlet:
    Szuezi csatorna-váslág érdekelne engem, behatóan.

  • @_tortenelem_
    @_tortenelem_ Рік тому +1

    Köszönöm Időutazó!❤

  • @kisakosh
    @kisakosh Рік тому +8

    Készült hajdanán egy HBO sorozat Róma címmel. Két katona szemszögéből mutatja be a polgárháborút, midőn Caesar átlépi a Rubicon-t, egészen haláláig tart az első évad, ezt követi Octavianus Caesar fölemelkedése a második évadban, egészen Antonius & Kleopátra bukásáig viszi a sorozat az események sodrását, bár az eredeti szándék 3 és 4 évad lett volna. Sajnos, azonban, kifogytak a pénzből a készük, és nem leltek támogatásra, ugyanis semmiféle CGI-t ne használtak, csak díszletet korhű jelmezeket. Azt hiszem mai napig megtekinthető Amerikában a felépített Róma azon része, amit felhasználtak a sorozatban. Nagyon szeretem, gyakorta megnézem. Eredetiben van meg dvd-n, akkor vettem meg, amikor megjelent. Jól tettem, mert az újrakiadás tokja egy vacak, szemben az első kiadáséval, amely nagyon jó, impozáns.
    Egy másik sorozat Spartacus-ról szól, a Vér és homok, ami 3 évadot élt meg. Jószerével Spartacus életútja hiteles, teljes mértékben egyezik a történelemmel, kivéve azokat a jeleneteket, amik átfedik az ő lázadását: Róma dekadenciája elevenedik meg, romlottság, zülöllöttség, hedonizmus, minden van benne és rettentő brutális. Ez tetszik :)
    Érdekesség továbbá, visszautalva egy korábbi videóra: Raszputyin neve szexuális züllöttséget jelent oroszul. De majd e gondolataimat oda írom, midőn végre eljutok odáig, mivel nem néztem még meg a vidit. Ami késik: nem múlik. :)

  • @hunzsinor
    @hunzsinor Рік тому +2

    Köszi

  • @PeterAlithar
    @PeterAlithar Рік тому +3

    Szia! Nagyon kedvelem a videóidat, néhány alkalommal viszont tudnék pontosítani, pl. az arany érméje Caesarnak az Aureus volt, a denarius az ezüst valuta volt. Ha tudok, nagyon szívesen segítek főként a római témában, amiből remélem lesz még bőven 😊

  • @gezahomoki7008
    @gezahomoki7008 Рік тому +2

    Több történész mondja, hogy soha nem hagyta el valóban az a mondat az ajkát, Juliusz Cézárnak, hogy
    "Te is fiam, Brutus.

  • @iamtomi92
    @iamtomi92 Рік тому +3

    Szeretném megkérdezni - már nem járok suliba - emelt szintű történelem érettségire milyen tankönyveket ajánlasz felkészülni ?

    • @rookiess8621
      @rookiess8621 Рік тому +1

      A Maxim-os könyv mindenekfelett

  • @zoltanlaszlototh833
    @zoltanlaszlototh833 Рік тому +2

    De, igenis császárnak (Caesarnak) nevezték Augustust. Már Caesar halála után felvette az ő nevét, mert a végrendelet erre feljogosította, így lett a neve Gaius Julius Caesar Octavianus. Később felvette az Augustus nevet, de a Caesart sosem dobta el, és az utódaira is átörökítette. A római császárok azok Caesarok voltak, csak mi ezt magyarul császárnak ejtjük, és csak utólag szokás Rómát császárságnak nevezni, a római államformát a királyok elűzése után a rómaiak köztársaságnak nevezték.

    • @idoutazo
      @idoutazo  Рік тому +3

      A császár szavunk való igaz, hogy Caesar nevéből eredeztethető a német Kaiser szó nyomán, viszont Octavianus nevében azért szerepel, mert ezzel jelölte meg, hogy ki az apja. A rómaiak neve így tevődik össze, a nemzetségükre büszkék voltak, még akkor is, ha azt valaki névlegesen örökítette rájuk. A Caesar egy kapott név és nem titulus. Nem császár.

  • @evalukacs3901
    @evalukacs3901 Рік тому +1

    És a jöttem láttam győztem?

  • @gergoszeker8042
    @gergoszeker8042 Рік тому +6

    Julis Caesar arany aureust veretett nem dénárius , ez így amit állítasz numizmatikailag nem pontos. Kérlek ilyenekre figyelj ugyan úgy.

  • @PanderaaaMiriam
    @PanderaaaMiriam 16 днів тому

    Nem nem!