@@dorianmay4355 nem is volt kérdés Emese. DE köszönjük a választ. ( VPN-t is használok és megfelelő védelemmel ellátott böngészőt is, szóval engem amúgy sem zavar senki és semmi )
Nagyon érdekes volt és nosztalgikus számomra! Szeretem ezt a témát egy jó pár érdekességet ismertem is hisz Dunaújvárosi vagyok ugyebár itt állt Intercisa. Ezért kapta a Római Városrész is ezt a nevet. Ám volna egy-két érdekesség még! A szégények lakásaiban is volt fűtés noha nem központi de hasonló elven működik. Egy fém edényke egy mélyedésébe parazsat tettek a rajta lévő tartályba pedig vizet és ezzel fűtötték a kis lakásaikat! Ez nagyon veszélyes volt és ezért nagyonsok tűz eset volt Rómaban amit tovább súlyosbított hogy ezek az insula-k (bérhazak) nagyon sűrűn voltak építve. Ezért Rómaban jelen meg az első tűzoltóság is. Aztán óvatosan azokkal az egyiptomiakkal és a Pergamennel! Az egyiptomiak a papiruszt találták fel ami a papirusz nádból készült. A pergament pedig Pergamon-ban, egy ókori görög városban találták fel ami állatí eredetű...asszem juh bőr hártya vagy valami ilyesmi...nem szívesen írnék rá! Mindenesetre köszönöm szépen a videót, szép napot!😊😊
Római hagyományörzőként, is felettébb érdekes volt a videó. Az újság témakörre rátérve: a katonáknak mielőtt hivatalosan is beléphettek valamelyik légió cohorsába (mai szemmel nézve század) át kellett esniük, egy elég alapos kiképzésen. Meg kellett tanulniuk, többek között úszni, és mindennemű harcászati eszközt kezelni, valamint írni és olvasni is, latin nyelven. Erre azért volt szükség, hogy ha távlati parancsot kaptak írás formájában, azt bármelyik katona tudta kézbesíteni, elolvasni ha esetleg úgy hozta a szükség, illetve lemásolni is. Persze voltak külön írnokok is, de alapvetően minden katonának tudnia kellett írni és olvasni is. Magában Rómában, nem lakhatott akárki, katonáknak pl még győztes hadjárat esetén is tilos volt belépni. Ez alól kivételt képeznek a különleges császári véd alakulatok. Tehát ebből kiadódólag inkább az értelmiségiek vagy azok leszármazottai illetve különböző mesterségeket űző emberek, üzletemberek stb... lakták a birodalom szívét. Az útépítésben is zseniálisak voltak. Már akkor is figyelembe vettek olyan dolgokat mint pl a talaj minősége állaga anyaga stb... műszerrel nézték illetve pontosan kiszámították hogy egyenes legyen az út. Ezt egy groma nevű eszközzel hajtották végre. A többit nagyon szépen elmondta a videó narrátora. Részemről ennyivel egészíteném ki az elhangzottakat. Gratulálok az igényes, és összeszedett videóhoz! Szép napot mindenkinek! Vale: XV. Apollinaris légió III.cohors aquliferje!
Amúgy vajon hol tartana az emberiség, hogy ha az ókor után a középkorban nem lett volna egy tömeges visszagejlődés meg ha az alexandriai könyvtár nem égett volma fel?
Azért nem volt olyan sötét a középkor, fejlettebb volt sok szempontból (pl. a pestist leszámítva az egészségügy vagy épp a nők helyzete), mint az utána következő reneszánsz. És sokáig nem volt szokás a fürdés, a fogmosás meg főleg nem, nem csoda a járványok kialakulása és a rohadó fogak. Pedig már rég létezett a fogkefe meg a csatornázás, de igazán csak a 19.-20. században vált általánossá a test ápolása.
@@gel_rt A reneszánsz meg a többi kor, a 19. századig, legalább olyan sötét volt. Társadalmilag pl. sokáig nem volt semmilyen fejlődés, a feudális rendszer, a jobbágy-földesúr viszonyok több száz évig tartották magukat.
3 a Brittek nagyon sokszor használják a római számokat (Mark I = Első Tipus/variáció, leginkább tankoknál,Repülőknek,Légvédelmi fegyvereknél vagy járműveknél és egyéb fegyvereknél)
hatásvadász lózungok: "az akkoriban (ie. 900-800) létező számrendszerek egyszerűen nem voltak alkalmasak arra, hogy bonyolultabb számításokat is el lehessen velük végezni, ezért újfajta módszer kidolgozására volt szükség, a megoldás a római számok, hiszen egységes számrendszert hoztak velük létre, amit könnyen lehetett használni a kereskedelemben is" 1) mik voltak azok a bonyolultabb számítások, amit a korábbi számrendszerekkel (mik is ezek?) nem lehetett elvégezni, de a rómaival már igen? mert pl. szorzásra nem alkalmas, ahogy osztásra sem, utóbbira legalább utal azzal, hogy törteket nem lehet vele kezelni 2) a kereskedelmi használhatóság mitől is előny? az összeadás-kivonást minden számrendszer tudja... 3) az egységességhez: egyszerűen nem egységes, ahogy a latin nép is keveredés révén jött létre, a számírásuk is ilyen, átvette a környező már meglévő számrendszerek egyes elemeit, jeleit (görög, etruszk, stb) bővebben: Varga Csaba: A szamjelek és a szamiras tortenete könyve
Bocsánat, de még kell jegyeznem: a víz, kőzet és mész keveréke a habarcs, a víz, kőzet és cement keveréke a beton (kőzet lehet akár a homokos kavics vagy konyhanyelven sóder is). Ennek megfelelően a habarcs a rakott kő vagy téglafalak egyes elemeinek összetapasztására szolgál míg a beton a követ hivatott kiváltani formálhatóságával de egyben nagy szilárdságával, stb. Akkor mit is használták a rómaiak? A felsorolt összetevők alapján habarcsot, ami logikusabb is, hiszen akkoriban csak rakott kőfalak voltak az elterjedtebbek és a természetes vulkanikus kőből álló fal az, ami még ma is állhat, betonfal nem igazán. Megjegyzés: hacsak nem szulfátálló, vagy hasonlóan speciális fajtájáról van szó, a beton a csapadékban is található Cl-, azaz kloridionok hatására korrodál (ez a betonkorrózió), azaz idővel tönkre megy. Üdv!
A római betont pedig égetett mész és vulkanikus kőzet, tufa keverékéből állították elő, a víz alatti építményekhez égetett meszet és vulkanikus hamut alkalmaztak, amelyekből egyfajta habarcsot kevertek. Az így kapott masszába tufatörmeléket kevertek, majd faformákba töltötték.
@@zsoltkiss545 Vagy ahol nem volt vulkáni tufa, ott egetett agyagcserép őrleményt (recycling) és az is megkötött mint a beton , vízálló lett, ergo az is beton volt.
Mi az hogy az egyiptomiak által feltalált "pergamen tekercs"? Úristen, ember! Az egyiptomiak a papiruszt találták fel, nem pedig a pergament (az teljesen máshonnan származik), mellesleg én még életemben nem hallottam arról hogy a pergamenek általános tárolási módja a "tekercselés". Nem tudom hogy mond-e valamit neked az a szó, hogy "könyv" (az a tárgy, ami írásos jegyzetek összefűzéséből keletkezik, nem pedig tekercselésből)? Valószínűleg nem sokat, hiszen nethuszár létedre te sem forgathattál sokat a kezedben, ha szerinted Egyiptomból származik, és tekercsben tárolták.
@@tizeslista_hu Megnéztem. Szerintem sokan kimaradtak, pl. Simonyi Károly, Goldmark Péter, Barényi Béla, stb. Érdemes lenne egy második listát is készíteni. A fenti videóból pedig kimaradt a Pantheon.
Az etruszkok voltak, az ókori Roma mérnökei. Az etruszkok rovásírása nagyon hasonlit a régi magyar rovásírásra. Több magyar szót használtak, ami hasonlít a magyarra Alieni írt ezekről.
Negyed millió feliraktozó után azért egy kicsit felújíthatnátok a csatornát! Nagyon minimál a zene is illetve egy intrótok sincsen x év után! Időtökbe igazán beleférne..
Van intrónk, de tény, hogy nem újítottunk rajta a kezdetek óta. Tervben van, de a tartalomkészítés elviszi jelenleg annyira az időnket, hogy mi magunk nem tudunk érdemben nekilátni egy új intro és más animációk (feliratkozás, patreon) elkészítésének, legalábbis olyan minőségben, amilyenben szeretnénk. Mást megbízni pedig jelenleg nincs keretünk, ezért nem újítottuk még fel. Pedig fél éve tervben van.
Az ilyen értékes videókért érdemes fizetni a UA-cam Prémiumot, legalább semmi nem zavar bele.
Köszönöm, nagyon jó videó lett és tanulságos.
megoldás:Addblocker
@@dorianmay4355 nem is volt kérdés Emese. DE köszönjük a választ.
( VPN-t is használok és megfelelő védelemmel ellátott böngészőt is, szóval engem amúgy sem zavar senki és semmi )
Az ilyen videót érdemes megnézni, érdekes volt.
Igen!
@@martonpapa4532 ^^^wwwq
Szia, légyszi készítetek egy videót Székelyföldről ?
Köszi az ötletet 🙂
Nagyon érdekes volt és nosztalgikus számomra! Szeretem ezt a témát egy jó pár érdekességet ismertem is hisz Dunaújvárosi vagyok ugyebár itt állt Intercisa. Ezért kapta a Római Városrész is ezt a nevet. Ám volna egy-két érdekesség még! A szégények lakásaiban is volt fűtés noha nem központi de hasonló elven működik. Egy fém edényke egy mélyedésébe parazsat tettek a rajta lévő tartályba pedig vizet és ezzel fűtötték a kis lakásaikat! Ez nagyon veszélyes volt és ezért nagyonsok tűz eset volt Rómaban amit tovább súlyosbított hogy ezek az insula-k (bérhazak) nagyon sűrűn voltak építve. Ezért Rómaban jelen meg az első tűzoltóság is. Aztán óvatosan azokkal az egyiptomiakkal és a Pergamennel! Az egyiptomiak a papiruszt találták fel ami a papirusz nádból készült. A pergament pedig Pergamon-ban, egy ókori görög városban találták fel ami állatí eredetű...asszem juh bőr hártya vagy valami ilyesmi...nem szívesen írnék rá! Mindenesetre köszönöm szépen a videót, szép napot!😊😊
Római jog! Mai napig a modern polgári jog alapja...
Pont ez a témát vesszük Töriböl, sokat segítettek!
A rómaiak még mindig meg tudnak lepni
Suliba ezzel a videóval !
Abba ne hagyd !
És köszi
Legyen még ilyen ókori téma.mert nagyon jó lett
Örülök, hogy tetszett, lesz még bőven történelmi téma :)
Felettébb remek videó lett, szép munka, csak így tovább!!
Úgy érzem, ha a Római Birodalom nem bomlott volna fel, már rég meghódítottuk volna a naprendszert😃
Nagy valószínűséggel igen.
Hát ha nem bomlott volna fel akkor szerintem kilóra megvették volna a galaxist.
Te vagy a legjobb
Római hagyományörzőként, is felettébb érdekes volt a videó. Az újság témakörre rátérve: a katonáknak mielőtt hivatalosan is beléphettek valamelyik légió cohorsába (mai szemmel nézve század) át kellett esniük, egy elég alapos kiképzésen. Meg kellett tanulniuk, többek között úszni, és mindennemű harcászati eszközt kezelni, valamint írni és olvasni is, latin nyelven. Erre azért volt szükség, hogy ha távlati parancsot kaptak írás formájában, azt bármelyik katona tudta kézbesíteni, elolvasni ha esetleg úgy hozta a szükség, illetve lemásolni is. Persze voltak külön írnokok is, de alapvetően minden katonának tudnia kellett írni és olvasni is. Magában Rómában, nem lakhatott akárki, katonáknak pl még győztes hadjárat esetén is tilos volt belépni. Ez alól kivételt képeznek a különleges császári véd alakulatok. Tehát ebből kiadódólag inkább az értelmiségiek vagy azok leszármazottai illetve különböző mesterségeket űző emberek, üzletemberek stb... lakták a birodalom szívét. Az útépítésben is zseniálisak voltak. Már akkor is figyelembe vettek olyan dolgokat mint pl a talaj minősége állaga anyaga stb... műszerrel nézték illetve pontosan kiszámították hogy egyenes legyen az út. Ezt egy groma nevű eszközzel hajtották végre. A többit nagyon szépen elmondta a videó narrátora. Részemről ennyivel egészíteném ki az elhangzottakat. Gratulálok az igényes, és összeszedett videóhoz! Szép napot mindenkinek! Vale: XV. Apollinaris légió III.cohors aquliferje!
Szerbusz,
Valószínű, hogy nem, de azért megkérdezem: ismersz esetleg antik görög hagyományőrző egyesületet? A google csak rómait adott ki.
A Római Birodalom mérnőkei, épitészei a mai modern technológiával dolgozva, kiváncsi lennék, hogy mit alkotnának :) Biztos leesne az állunk :D
Az biztos...
Nagyon tetszett a videó köszi a feltöltést😊🐺
Amúgy vajon hol tartana az emberiség, hogy ha az ókor után a középkorban nem lett volna egy tömeges visszagejlődés meg ha az alexandriai könyvtár nem égett volma fel?
Sztm minimum +60 évben lennénk
Azért nem volt olyan sötét a középkor, fejlettebb volt sok szempontból (pl. a pestist leszámítva az egészségügy vagy épp a nők helyzete), mint az utána következő reneszánsz. És sokáig nem volt szokás a fürdés, a fogmosás meg főleg nem, nem csoda a járványok kialakulása és a rohadó fogak. Pedig már rég létezett a fogkefe meg a csatornázás, de igazán csak a 19.-20. században vált általánossá a test ápolása.
@@daviderdodi8785 Azért főként társadalmilag, meg egyéb szempontokból az ókor fejlettebb volt. Legalábbis a sötét középkornál.
@@gel_rt A reneszánsz meg a többi kor, a 19. századig, legalább olyan sötét volt. Társadalmilag pl. sokáig nem volt semmilyen fejlődés, a feudális rendszer, a jobbágy-földesúr viszonyok több száz évig tartották magukat.
Jó lett ez a videó csak így tovább
3 a Brittek nagyon sokszor használják a római számokat (Mark I = Első Tipus/variáció, leginkább tankoknál,Repülőknek,Légvédelmi fegyvereknél vagy járműveknél és egyéb fegyvereknél)
1:25 Segovia, Spanyolország
Bruh
Papirusz es Pergamen között van egy kis kulonbseg, erdemes jobban utana olvasni.
Ugyanez esetleg görög verzióban egyszer? Értékelném
Nagyon jó lett tanultunk töriből rólla
És az őrttornyok a határ mellett?
hatásvadász lózungok: "az akkoriban (ie. 900-800) létező számrendszerek egyszerűen nem voltak alkalmasak arra, hogy bonyolultabb számításokat is el lehessen velük végezni, ezért újfajta módszer kidolgozására volt szükség, a megoldás a római számok, hiszen egységes számrendszert hoztak velük létre, amit könnyen lehetett használni a kereskedelemben is" 1) mik voltak azok a bonyolultabb számítások, amit a korábbi számrendszerekkel (mik is ezek?) nem lehetett elvégezni, de a rómaival már igen? mert pl. szorzásra nem alkalmas, ahogy osztásra sem, utóbbira legalább utal azzal, hogy törteket nem lehet vele kezelni 2) a kereskedelmi használhatóság mitől is előny? az összeadás-kivonást minden számrendszer tudja... 3) az egységességhez: egyszerűen nem egységes, ahogy a latin nép is keveredés révén jött létre, a számírásuk is ilyen, átvette a környező már meglévő számrendszerek egyes elemeit, jeleit (görög, etruszk, stb) bővebben: Varga Csaba: A szamjelek és a szamiras tortenete könyve
Bocsánat, de még kell jegyeznem: a víz, kőzet és mész keveréke a habarcs, a víz, kőzet és cement keveréke a beton (kőzet lehet akár a homokos kavics vagy konyhanyelven sóder is). Ennek megfelelően a habarcs a rakott kő vagy téglafalak egyes elemeinek összetapasztására szolgál míg a beton a követ hivatott kiváltani formálhatóságával de egyben nagy szilárdságával, stb. Akkor mit is használták a rómaiak? A felsorolt összetevők alapján habarcsot, ami logikusabb is, hiszen akkoriban csak rakott kőfalak voltak az elterjedtebbek és a természetes vulkanikus kőből álló fal az, ami még ma is állhat, betonfal nem igazán. Megjegyzés: hacsak nem szulfátálló, vagy hasonlóan speciális fajtájáról van szó, a beton a csapadékban is található Cl-, azaz kloridionok hatására korrodál (ez a betonkorrózió), azaz idővel tönkre megy. Üdv!
A római betont pedig égetett mész és vulkanikus kőzet, tufa keverékéből állították elő, a víz alatti építményekhez égetett meszet és vulkanikus hamut alkalmaztak, amelyekből egyfajta habarcsot kevertek. Az így kapott masszába tufatörmeléket kevertek, majd faformákba töltötték.
@@zsoltkiss545 Vagy ahol nem volt vulkáni tufa, ott egetett agyagcserép őrleményt (recycling) és az is megkötött mint a beton , vízálló lett, ergo az is beton volt.
Szuper
Itt kell legyen egy kis baki. 11 perc 4 évente nem tesz ki egy napot. Valami 6 óra körüli diffi kellett legyen.
Nem évente tett ki egy napot a differencia a Julianus naptárban, hanem sok sok év alatt.
Székelyhid
Könyveket már az ó görögök is készítettek.
Na jó nem
@@v8goat Homérosz, Iliász.
A papír és a pergamen nem ugyanaz. Az egyiptomiak pedig a papiruszt találták fel.
Ez mind így igaz
A kínaiak meg a papírt...
1:32 anyi vizet amennyit nem szégyeltek.
Mi az hogy az egyiptomiak által feltalált "pergamen tekercs"? Úristen, ember! Az egyiptomiak a papiruszt találták fel, nem pedig a pergament (az teljesen máshonnan származik), mellesleg én még életemben nem hallottam arról hogy a pergamenek általános tárolási módja a "tekercselés". Nem tudom hogy mond-e valamit neked az a szó, hogy "könyv" (az a tárgy, ami írásos jegyzetek összefűzéséből keletkezik, nem pedig tekercselésből)? Valószínűleg nem sokat, hiszen nethuszár létedre te sem forgathattál sokat a kezedben, ha szerinted Egyiptomból származik, és tekercsben tárolták.
Ilyet csinálhatnátok légy szíves a magyar feltalálókról is! 😁
Már van ilyen videónk: ua-cam.com/video/09_w4939w6c/v-deo.html :)
@@tizeslista_hu Megnéztem. Szerintem sokan kimaradtak, pl. Simonyi Károly, Goldmark Péter, Barényi Béla, stb. Érdemes lenne egy második listát is készíteni. A fenti videóból pedig kimaradt a Pantheon.
Az etruszkok voltak, az ókori Roma mérnökei. Az etruszkok rovásírása nagyon hasonlit a régi magyar rovásírásra. Több magyar szót használtak, ami hasonlít a magyarra Alieni írt ezekről.
Ezek a témák egyre ütõsebbek
Akkoriban még nem volt vízóra.
Volt vízóra, már az egyiptomiak is használták időmérésre! Elég pontatlan volt!
@@csulok99 én mennyiségre gondoltam
Padlfütès màr indiàbann is volt a lengöoszlopok bizonyitjàk
Ugyan olyan mint ez
Én gimnáziumban tanulok latont, de volt nekem is új benne
Tudtak volna gozgepeket is epiteni, de olcsobb volt a rabszolga.
Wtf?! Pont az Ókori Római Birodalom az egyik tételem szóbelin. Ez elég érdekes...
Csókolommmmmmm😂
Aqueduct a etruszkok èpitettèk 10 ezer èves
A híd és az útépítés meg az akvaductok akár egy külön videót is érdmeelnének.
Róma mindent el lopot amit tudott
Mindent ami hasznára volt! És a köz javára sem voltak restek használni.
A cover hibás.
Basszus tényleg, köszi, hogy szóltál!
Ezt kene tori ora helyett leadni
Negyed millió feliraktozó után azért egy kicsit felújíthatnátok a csatornát! Nagyon minimál a zene is illetve egy intrótok sincsen x év után! Időtökbe igazán beleférne..
Van intrónk, de tény, hogy nem újítottunk rajta a kezdetek óta. Tervben van, de a tartalomkészítés elviszi jelenleg annyira az időnket, hogy mi magunk nem tudunk érdemben nekilátni egy új intro és más animációk (feliratkozás, patreon) elkészítésének, legalábbis olyan minőségben, amilyenben szeretnénk. Mást megbízni pedig jelenleg nincs keretünk, ezért nem újítottuk még fel. Pedig fél éve tervben van.