JAK SPRZEDAĆ MIESZKANIE Z KREDYTEM LUB BEZ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лис 2019
  • Znajdziecie mnie:
    Instagram: / piekniejestzyc
    Facebook: / piekniejestzyc
    Blog: www.piekniejestzyc.pl
    Mail: piekniejestzyc@gmail.com
    Sprzęt, którym nagrywam:
    link.do/rOcVV
    Materiały na potrzeby video @BoxMediaPL
    bit.ly/2KHmFOG
    Wykorzystano:
    Thinking of us - Patrick Patrikios
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 36

  • @juuustinaw.7218
    @juuustinaw.7218 3 роки тому +1

    Jak zwykle bardzo merytoryczny filmik. O wiele lepiej wytłumaczone niż takie suche filmiki przedstawiane przez różnych doradców.

    •  3 роки тому

      Dziękuję. Bardzo miło mi to czytać.

  • @pawesztul5887
    @pawesztul5887 3 роки тому +1

    Tego potrzebowałem, dziękuję pięknie za obszerne info! Pozdrawiam i wszystkiego dobrego :)

  • @zwyczajnadziewczyna9135
    @zwyczajnadziewczyna9135 4 роки тому +1

    Super, masa informacji. Lubię korzystać z cudzego doświadczenia. kupujący na kredyt stara się o kredyt w oparciu o oświadczenie że sprzedający po dokonaniu czynności złoży dyspozycję spłaty kredytu do banku. Czyli krok więcej niż w Twoim przypadku, zakładając oczywiście zdolność kredytową kupującego.

    •  4 роки тому

      Bardzo dziękuję za komentarz!

  • @g3u0m0a0s
    @g3u0m0a0s 3 роки тому

    W przypadku przepisania licznika mediów (energia elektryczna lub gaz), rozwiązanie umowy odbywa się na zasadzie jej przepisania (zmiany strony umowy) lub demontażu licznika. Kiedy pozostawimy nowego właściciela (kupującego) z obowiązkiem przepisania licznika na podstawie jedynie protokołu zdawczo-odbiorczego, to niewywiązanie się z takiego obowiązku skutkuje ściągnięciem licznika w późniejszym terminie, a opłaty do dnia rozwiązania umowy naliczone są zgodnie z obowiązującą umową, czyli na poprzedniego właściciela (sprzedającego). Dlatego lepiej udać się wspólnie do biura i przepisać umowy na miejscu lub rozwiązać umowę samodzielnie podając dane nowego właściciela, jeżeli takowy zgłosi się w przeciągu 30 dni to licznik zostanie przepisany bez demontażu. W takim przypadku to kupującemu zależy na szybkim podpisaniu umowy. Pozdrawiam

  • @agnieszkanadolska8150
    @agnieszkanadolska8150 4 роки тому

    Do dokumentów po stronie sprzedającego dodałabym jeszcze certyfikat energetyczny lokalu - tez jest w tej chwili obowiązkowy. Ciekawy aspekt to moment przelania pieniędzy. Przy naszym mieszkaniu notariusz nam to przedstawił tak: w momencie podpisania aktu mieszkanie nie jest już nasze. Jak kupujący będzie zwlekał z przelaniem pieniędzy - z prawnego punktu widzenia nie możemy ponownie zając mieszkania do czasu przelania pieniędzy. Zostaje nam egzekucja wg zapisu w akcie. Może dojść do przelania pieniędzy bezpośrednio przed podpisaniem aktu: obie strong idą do banku, składają zlecenie i następnie razem udają się do notariusza. Inne rozwiązanie to depozyt notarialny: kupujący przelewa całość do notariusza a notariusz po podpisaniu aktu przez strony przelewa pieniądze na wskazane w akcie konta. To ostatnie rozwiązanie wiąże się z opłata notarialna uzależniona od wysokości transakcji ale wydaje się najbezpieczniejsze.
    Co do liczników zawsze warto tez zobaczyc u swojego operatora prądu/gazu/wody. U nas wszystko udało się załatwić elektronicznie bez wychodzenia z domu:)

    •  4 роки тому

      Agnieszka, bardzo dziękuję za informacje. Ogromnie sobie cenię merytoryczne komentarze bo to ogromna wartość dodana.
      Słuszna uwaga z certyfikatem, choć te na rynku wtórnym praktycznie nie występują. Przy Czaplach jako deweloper, mamy prawny obowiązek udostępnić dokument bo bez niego zresztą nie zakończylibyśmy procedur. Na rynku wtórnym w sumie nie ma żadnych sankcji więc jeśli kupujący się nie upomina, to jest to często pomijane.

    • @agnieszkanadolska8150
      @agnieszkanadolska8150 4 роки тому

      @ Ja też byłam zaskoczona ale notariusz prosił aby dostarczyć do 30 dni po podpisaniu aktu. Oczywiście nie moglam już go znaleźć - napisałam maila do dewelopera i od reki otrzymałam dokument ;-) w razie czego koszt sporządzenia takiego dokumentu nie jest wysoki na szczęście

  • @tomlyn1124
    @tomlyn1124 4 роки тому +1

    Pięknie wszystko wytłumaczone :-) powinnaś zająć się jakimś biznesem szkoleniowym :-)

    •  4 роки тому

      Może to jest jakiś pomysł na przyszłość :) żeby tylko tłumy chciały mnie słuchać :)))

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 4 роки тому +1

      @ No, kilka tysięcy Twoich subskrybentów, to jakiś tłum jest ;-)

    •  4 роки тому +1

      @@tomlyn1124 kiedyś powiem na scenie, że to od Was wszystko się zaczęło :)))

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 4 роки тому

      @ Powiedz, że szczególnie ode mnie, to połechtasz moje ego :-D

    •  4 роки тому +1

      @@tomlyn1124 będą specjalne podziękowania :))) "I chciałam jeszcze podziękować..." :)))

  • @dominikd2658
    @dominikd2658 4 роки тому

    A jak sprawa wyglada w przypadku sprzedaży mieszkania kiedy kupujący bierze kredyt? Osoba kupująca spłaca swoim kredytem kredyt sprzedającego a różnice np. 100 tysięcy wpłaca już z własnych środków czy kredyt hipoteczny również taką różnice pokrywa?

    •  4 роки тому +1

      Tak. Osoba kupująca swoim kredytem spłaca kredyt sprzedającego, a jeżeli kupujący bierze mniej kredytu niż wynosi wartość kredytu sprzedającego, bo ma wkład własny, to różnicę będzie do wpłaty przez kupującego na rachunek kredytu sprzedającego.
      Na przykładzie. Sprzedający ma 500 000.00 pln kredytu i za tyle sprzedaje nieruchomość. Kupujący bierze 300 000.00 pln kredytu i 200 000.00 pln ma z wkładu własnego.
      Tutaj ważna jest kolejność (!)
      Bo najpierw kupujący musi wpłacić te 200 000.00 pln wkładu własnego na rachunek kredytu sprzedającego. Wtedy sprzedający udaje się do banku po zaświadczenie ile jeszcze zostało do spłaty. Dostaje zaświadczenie, że 300 000.00 pln. To zaświadczenie bierze kupujący i niesie do banku, w którym on bierze kredyt. I dopiero bank kupującego przelewa środki.
      Chodzi o to, że bank musi być pewien, że uruchamiając kredyt zeruje kredyt sprzedającego i bank będzie mógł prawidłowo zabezpieczyć się na hipotece nieruchomości.
      Transakcje kredytowe są o tyle bardziej bezpieczne, że bank weryfikuje procesy bo dba żeby prawidłowo się zabezpieczyć.

    • @dominikd2658
      @dominikd2658 4 роки тому

      @ super! wielkie dzięki za wyjaśnienie. Z drugiej strony to trochę mniej korzystna sytuacja w przypadku kiedy kupujący nie ma tych 200 tysięcy wkładu własnego z gotówce bo jednak to wyższa kwota niż zwykle jest wymagana 10/20% wkładu własnego. Jedynym rozwiązaniem tutaj jest ewentualne poratowanie się kredytem gotówkowym w celu dozbierania do tej kwoty tylko wtedy może on blokować kredyt hipoteczny,, który z tego co widzę jest dopiero rozpatrywany po wpłaceniu wkładu własnego. Dziękuję za odpowiedź!

  • @TheGosica34
    @TheGosica34 4 роки тому

    To jeśli masz zaświadczenie z urzędu miasta o braku osób dodatkowo zameldowanych to jak się dzieje, że czasami ludzie kupują mieszkanie z jakimiś dodatkowymi osobami?

    •  4 роки тому +2

      Widzę dwie możliwości:
      - zameldowanie nastąpiło między wydaniem zaświadczenia, a podpisaniem aktu notarialnego. To znaczy zaświadczenie biorę we wtorek, a akt jest we środę czy czwartek (notariusze różnie wymagają, są tacy, którzy dla pewności właśnie oczekują zaświadczenia z datą bieżącą, z dnia podpisania aktu i jest to do zrobienia bo UM, przynajmniej ten gdański wystawia zaświadczenie od ręki), ale im dłuższy okres czasu od - do, tym większe ryzyko.
      I druga sprawa bardziej skomplikowana i zdecydowanie bardziej kłopotliwa dla nowego właściciela, która nie dotyczy bezpośrednio zameldowania, ale tzw. mieszkania z lokatorami i to są często zaszłości prawne sprzed 20 czy 30 lat gdy te transakcje wyglądały inaczej, tzn.:
      - prawo dożywotniego zamieszkania. Dla przykładu, babcia kilkanaście lat temu przepisała/sprzedała mieszkanie na wnuczka, podpisano oświadczenie/umowę sprzedaży, że babcia ma prawo dożywotniego zamieszkiwania w lokalu. Po latach wnuczek nie zważając na babcię postanawia mieszkanie sprzedać. Przychodzi z dokumentami jest właścicielem, wszystko wydaje się być ok. Kupujący płaci, staje się nowym właścicielem. Przyjeżdża do nowego domu, a tam babcia, która wyciąga oświadczenie (które jest ważnym dokumentem), że ona może tu dożywotnio zamieszkiwać. No i może...
      W bieżących transakcjach jest trochę inaczej bo robi się je już u notariusza i podpisuje akty notarialne. Jeżeli są jakieś zastrzeżenia, że ktoś może zamieszkiwać czy inne, taki zapis powinien pojawić się w akcie. Dodatkowo powinien być zgłoszony wpis do Działu III Ksiąg wieczystych (tzw. Dział roszczeń) - dlatego tak ważne też jest aby kupując mieszkanie poprosić o numer KW i sprawdzić właśnie Dział III czy ktoś tam nie jest wpisany (ale to zrobi tez jak coś notariusz). Ale może się też zdarzyć tak, że jedna ze stron wpisu nie dokona, dlatego też aby się zabezpieczyć, notariusze sprawdzają nie tylko wpis w KW, ale i to co mówiłam we vlogu, proszą o dostarczenie właśnie aktu notarialnego zakupu bo tam będzie zapis o roszczeniach. W aktach też pojawia się dodatkowy zapis, że "sprzedający oświadcza, że nieruchomość jest wolna od roszczeń" i kwituje to podpisem. Oczywiście znów może skłamać i podpisać, a jakieś zaszłe roszczenia będą. Można wnosić o unieważnienie transakcji plus sprawa karna o poświadczenie nieprawdy, ale to są lata w sądach.
      Naprawdę różnie te sytuacje mogą się pokomplikować. Zdarza się też, że Księgi wieczyste popełnią błąd i wpisu nie dokonają.
      O, na przykładzie naszej transakcji. My sprzedawaliśmy mieszkanie w kredycie, kupująca kupowała za gotówkę. To co wspominałam we vlogu, dostarczyliśmy jej oświadczenie z Banku po spłacie kredytu, że jest zgoda na wykreślenie hipoteki. Z tym zaświadczeniem powinna właśnie udać się do Ksiąg wieczystych i złożyć wniosek. Ale załóżmy, że tego nie zrobi; bo zapomni, dobrze jej się mieszka, w tym momencie po nic nie jest jej to potrzebne. Miną lata. Za na przykład 10 lat zdecyduje się sprzedać mieszkanie. Chętny sprawdzi Księgę i okaże się, że w Dziale III jest wpisane stare roszczenie jeszcze z naszego kredytu. Kredytu już nie ma, wszystko spłacone, ale Bank cały czas jest na hipotece wpisany bo nie złożono wniosku. Zaświadczenie, które my jej dostarczyliśmy jest już dawno przeterminowane, w sensie sama zgoda na wykreślenie jest, ale daty są już tak przeszłe, że pismo samo w sobie jest nieważne, trzeba je zaktualizować. Aby je zaktualizować to posiadacz tego kredytu musi skontaktować się Bankiem czyli w tym przypadku mój Paweł. A minęło 10 lat, różnie się mogło w życiu zdarzyć i gdzie w ogóle po tylu latach tego właściciela szukać...
      Naprawdę jest tyle przeróżnych przypadków.
      To się rozpisałam :) ale może komuś z czytających się przyda :)

    • @TheGosica34
      @TheGosica34 4 роки тому

      @ dziękuję za wyczerpujący wpis. Pytam bo sama niebawem będę kupować mieszkanie a słyszy się różne rzeczy i różnych przypadkach ludzie piszą. Czyli tak naprawdę zawsze coś może być nie tak. Mimo ksiąg wieczystych i mimo sprawdzenia. Strach się bać, nawet jeśli jesteś czujny to jak masz pecha to chyba nikt Cię nie uchroni

    •  4 роки тому

      @@TheGosica34 powiem ci tak, paradoksalnie najbardziej bezpieczna jest chyba transakcja kredyt - kredyt. W sensie, że ty kupujesz od kogoś kto miał mieszkanie w kredycie i sama bierzesz teraz na nie kredyt. Bo bank bardzo szczegółowo weryfikuje zapisy w Księgach bo sam ma w tym interes. Można więc czuć się stosunkowo bezpiecznie, że zakup na kredyt sprzedającego był szczegółowo weryfikowany, i że twój bank jako kupującego również trzy razy wszystko sprawdzi i w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu prawnego, odmówi kredytu.

    • @TheGosica34
      @TheGosica34 4 роки тому

      @ Ja nie mam potrzeby brać kredytu ale może masz i rację. Dzięki Kasiu

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 3 роки тому

    Biurokracja, niestety wszystko przede mną, już mam skręt kiszek.

  • @pikofiko1545
    @pikofiko1545 4 роки тому

    Lepiej nie brać kredytu i nie mieszkać w mieszkaniu, życie wtedy jest prostsze.

    •  4 роки тому +1

      Mam nadzieję, że dożyję momentu, w którym nie będę miała żadnego kredytu i wszystkie moje mieszkania będą pracowały już tylko na mnie ;) Na ten moment nie mogę sobie pozwolić na zakupy za gotówkę.
      Aczkolwiek w mieszkaniu chciałabym mieszkać cały czas bo nie do końca rozumiem jaką alternatywę masz na myśli ;)

    • @little_girl__2233
      @little_girl__2233 4 роки тому

      A skąd niby osoba świeżo po studiach w wieku około 23-25 lat ma z dnia na dzień wyciągnąć gdzieś z pół miliona na mieszkanie czy dom? 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ jeśli mają bogatych rodziców to inna sytuacja, ale % takich osób jest niewielki.

    • @traveluk654
      @traveluk654 4 роки тому

      Witam.Miałem dom w Anglii. Miałem na niego kredyt wyremontowałem i sprzedałem zarobiłem 100000 zł. Kupiłem trzy mieszkania w Polsce i wynajmuję. Pozdrawiam serdecznie z Newcastle upon Tyne 😆

    • @pikofiko1545
      @pikofiko1545 4 роки тому

      @ Miałem na myśli karton po telewizorze starego typu(bo te nowe są za wąskie) 😜😂 Drugą alternatywą może być jednorodzinny dom wolnostojący.

    • @pikofiko1545
      @pikofiko1545 4 роки тому

      @@little_girl__2233 Faktycznie tym to nie ma czego zazdrościć