Sposoby na zabezpieczenie zapłaty ceny przy sprzedaży nieruchomości.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Co pierwsze - pieniądze czy umowa sprzedaży nieruchomości?
    Najważniejsze, z perspektywy osoby sprzedającej nieruchomość, jest uzyskanie gwarancji, że nie dojdzie do sytuacji, w której przeniesiemy na kupującego własność nieruchomości, a potem nie uzyskamy zapłaty.
    Kiedyś często sprzedaż nieruchomości odbywała się w taki sposób, że na akt notarialny ludzie przynosili walizkę czy dwie, odbywało się wielkie liczenie. Sprzedający odchodził z walizką, a kupujący z aktem notarialnym ;).
    Czasy się jednak "nieco" zmieniły i warto korzystać z dostępnych narzędzi prawnych.
    Razem z Adą Moniką Chudzik w kolejnym odcinku vloga rozmawiamy o tych podstawowych narzędziach zabezpieczenia zapłaty ceny nieruchomości, w przypadku, jeżeli kupujący nie wpłaci nam środków przed zawarciem umowy..
    Pierwszym z nich jest depozyt notarialny. Działa to w taki sposób, iż kupujący przed umową przeniesienia własności wpłaca do notariusza środki stanowiące cenę sprzedaży. Dzięki temu sprzedający wie, iż kupujący posiada niezbędne środki. W przypadku zawarcia umowy - notariusz przelewa środki do sprzedającego. W przypadku jej niezawarcia - zwraca środki do kupującego.
    Czasami jednak nie można zastosować tego wariantu - chociażby ze względu na konieczonść kredytowania inwestycji - bank nie dokona przelewu przed aktem notarialnym.. W takim przypadku warto, aby kupujący, co do obowiązku zapłaty ceny w danym terminie, poddał się egzekucji wprost z aktu notarialnego, a ponadto, aby sprzedający zastrzegł sobie, iż nieruchomość wyda dopiero po otrzymaniu zapłaty.
    Życzymy udanych transakcji!

КОМЕНТАРІ • 1