przejechałam na gravelu prawie 1000km i nie oddam go za żadne skarby świata. Na asfalcie smiga a jak widze jaką intrygujacą ścieżkę w las, to nic mnie nie ogranicza. A ścigać się nie mam potrzeby.
Pół życia przejeździłem na turystycznym Rekordzie (rower rometu z barankiem, oponami 31mm) to potem musiałem czekać 20 lat na wymyślenie gravela, żeby mieć to samo. Oczywiście technologie są kosmiczne, ale co do zasady mam to co zawsze lubiłem. Dwie pary opon - 32 i 38mm dają duży zakres zastosowań. Jazda do pracy 50/50 las/ulica w prędkościami niemal szosowymi tylko z jednym krótkim zjazdem na którym mtb by się lepiej spisał. Wycieczki do 100km 80-szosa, 20 teren. Bajka. Co mi w gravelu nie leży to pierwsze gięcie kierownicy - środkowa prosta część jest maksymalnie wydłużona i to gięcie ma bardzo mały promień - w górnym chwycie po prostu wbija się w dłonie - górne chwyty są więc ograniczone do a) rak na łapach, b) rąk na prostym środkowym odcinku, a ja lubię na tych zagięciach jeździć. A, i nowa 105 do gravela sprawdza się rewelacyjnie w kombinacji 50-34/11-32. Więcej niż kilkanaście % w terenie i tak się nie podjedzie za względu na geometrię -prędzej bym się a plecy wywrócił, no, może czasem brak jednej zębatki, ale tak samo w piachu czasem brak 5mm szerokości opony ale to w końcu nie MTB i jego środowiskiem są szosy, drogi polne i leśne, a nie single, bezdroża, skały i kompletne offroady.
Gravel jest super. Zaczynałem swoją przygodę z rowerami najpierw od górali, na których oczywiście jeżdzę do dzisiaj. Potem przyszedł czas na szosę. Lecz brakowało mi roweru, który by te dwa światy połączył. Nie brałem pod uwagę rowerów crossowych, z powodu pozycji zajmowanej na tym rowerze. Gravel to najbardziej uniwersalny sprzęt jaki wymyślono. Polecam jako rower rewelacyjnie odnoszący się do wzoru n+1. Pozdrawiam
Oglądam Cię od kilku dni , chciałbym trafić do Ciebie do sklepu kupić swój pierwszy rower jak opowiadasz to widać , ze jest pasja a nie żeby naciągnąć kogoś na kasę by kupił coś czego nie potrzebuje tak naprawdę . Ja latam od 2 miesięcy i kupiem rower w Decathlonie za 2k bo nie wiedziałem totalnie nic a w Krakowie obsługa klienta wyglada naprawdę dobrze (na rower nie narzekam jak na pierwszy jest idealny) , za mną 1000km , masa przeczytanych forów i obejrzanych filmów . Następnej bestii będę szukał u kogoś takiego jak Ty 🙃 zycze zdrówka .
Mieszkacie w miejscu gdzie dominują zniszczone asfalty, polne drogi, leśne ścieżki i do tego lubicie sobie jednorrazowo zrobić 60-90km+ to gravel jest dla was.
Myślałem tak samo jak się nasłuchałem rad i efekt jest taki że Gravel stoi cały sezon oparty o ścianę w domu a na trasy nawet 150km wyjeżdżam wygodnym fullem i cieszę się komfortem jazdy. Ręce odpoczywają, pod tyłkiem miękko i bez żadnego spinania wjeżdżam w każdy teren.
@@tomaszzambrzycki2458 każdy jeździ na czym mu wygodnie - ja jeździłem 20 lat sztywniakami i mam ich po dziurki w nosie. Teraz jak wychodzę na rower w 90% wybieram fulla - jest dużo wygodniej (w zeszły tydzień trasa 100km z podjazdem na Górę Św. Anny na oponach 2.25 weszła ze średnią 22km/h). W ciężki teren biorę natomiast Endurówkę. Jak wjeżdżam sztywniakiem w teren po 15 minutach odechciewa mi się jazdy od tej telepawki. Zresztą, w moim towarzystwie już prawie wszyscy przesiedli się na fulle i to nawet zagorzali fani XC.
Ciężkie pytanie:) Jak masz ok 4tysi to bierz accenta lub coś od rometa jak masz powyżej 6tysi to zaczyna się zabawa. Na pewno nie bierz nic z przerzutką szosową od shimano. Przerzuti shimano w ogóle nie naciągają łańcucha. Czyli zostaje ci coś na sramie. Albo poczekaj na nowągrupęshimano dedykowaną do graveli
Śmieszne jest to, że najwięcej uwag do graweli mają jak zwykle ludzie, który na takim rowerze nie zrobili nawet 20 km. Fajny film, jak zwykle z przyjemnością obejrzałem, mimo że grawela już mam i wiem co potrafi
@@kondzio5841 jak sobie przeanalizujesz geometrię, to caadx ma zdecydowanie bliżej go gravela niż do przełaja. Poza tym już dawno Caadxa nie mam. Teraz latam na Rondo Ruut AL 😁
Fajna pozycja dla tych co lubią zwiedzać rowerem. Nie wlecze się na asfalcie a po leśnych drogach daje radę. Baranek daje dużą wygodę. Brakuje tylko sztywniejszej tylnej przerzutki szczególnie w tańszych grupach szosowych.
Jestem na bieżąco z napędami, bo właśnie buduję sobie drugiego gravelo-cx-o-cholerawieco, więc parę ciekawostek: - Przerzutki Shimano z nowych serii (R7000, R8000 i R9000) oficjalnie obsługują kasety do 34 zębów... ale działają z 40 bez problemu. - Przerzutki mtb, np XT M8000 obsługują kasety nawet 46T, ale nie działają z szosowymi klamkomanetkami - jest do nich fajna przejściówka od Wolfooth - Tanpan i z nią działają pięknie - Korby gxp świetnie działają z supportami hollowtech, tylko trzeba taką małą tulejkę z 22 na 24mm zanabyć (jest np. na Ali), potem tarcze 38-42T narrow wide (!) również z Ali za $15 i można latać i last but not least: - Shimano z ceną hydraulicznych klamkomanetek upadło na głowę...
@@pigeologiageologiageotechn6876 Coś w stylu Diverge od Speca, baranek z klamkomanetkami pod hydrauliczne hamulce Shimano, korba pewnie stary gx z blatem 40T, a z tyłu XT z kasetą 46. Oprócz ramy i manetek wszystkie pozostałe części to używki ze "starych" rowerów, więc mam cichą nadzieję, że się zmieszczę w 5k z ramą malowaną na zamówienie i klamkomanetkami. Co do ram - wstępnie rozważam chińczyki (bo mam dobre doświadczenia), albo Carbonda CFR505, albo Ican GRA02.
Bardzo dobre ujęcie tematu. Wielu spośród autorytetów kolarstwa i niektóre sklepy rowerowe a nawet producenci rowerów nie mają na ten temat wiedzy i mylą gravele z przełajówkami. Gravel jest mocno promowany w czasopismach rowerowych a w Polsce nie ma nawet jednego wyścigu gravelowego! Pomijam Wisłę 1200 bo jest to raczej ultramaraton.
Dokładnie tak jest. Miałem ostatnio dyskusje z właścicielem sklepu rowerowego w Tarnowie i twierdzi cały czas że gravel I CX to to samo 🤣🤣 Nic go nie przekonało...
właśnie kupiłem we wtorek gravela :D, teraz będę uświadomiony. Tiagra 2x10 50/34 i 11/34, jeżdżę po nizinach. pojezierze, nasypy kolejowe, szlaki po Wale Pomorskim, leśne utwardzone ścieżki. Szosa dawała radę to teraz będę aż zadowolony pod niebiosy z jazdy na takim co został pod to stworzony :] Pozdrawiam.
7:27 jedyny moment w filmie który został zastepiony zupełnie nic nie wnoszącym kadrem kierownicy... Filmik super ale właśnie zależało mi na tym żeby zobaczyć jak się rozkłada ułożenie ciała na kierownicy ;d
Dobre rowery dla miejskiego kuriera lub dostawcy. Do jazdy po mieście bo wystarczająco szybki i nie rozleci się na byle dziurze w asfalcie lub nierównej kostce jak typowa szosa i takie są jego prawdziwe korzenie tylko ktoś postanowił na tym zarobić.W terenie to można co najwyżej po leśnych ścieżkach i to równych pojeździć,podjazdy i zjazdy nawet niezbyt strome po kamieniu i korzeniach to udręka i zagrożenie gleby z racji pozycji na rowerze i kierownicy jaką posiada.Zestrojenie przełożeń też ,,świetne'' 1x11. Ciekawie tam musi dziać na zębatkach bo rozumie że zjawisko ,,koszenia'' łańcucha tam nie występuje:).Prawdę o jeździe na tym wynalazku pokazu zaledwie parę filmów gdzie wytrenowani rowerzyści nie dają rady zrobić podjazdu po kamykach i ubitej glebie a ze zjazdem jest nie wiele lepiej.Zwykłym ,,trekiem'' można to zrobić bez problemów.
@@DobreroweryUA-cam Cześć i dzięki za odpowiedź. Na rowerach różnych jeżdżę pewnie dłużej niż ty żyjesz obecnie docieram mojego nowego crossa czasami starego trekka Giant z szosy zrezygnowałem jakiś czas temu z powodów zdrowotnych(niech się młodzi wykażą:).Dostałem do wypróbowania Romet Aspre 2 tak z czystej ciekawości wziąłem go na trasę codziennego dojazdu do pracy ok.50 km,teren mieszany tzn. asfalt,chodniki,las żeby było sprawiedliwie. No cóż na asfalcie,chodnikach,RÓWNYCH ścieżkach leśnych dawał radę ale piach,kamienie,korzenie i podjazdy na takim terenie to porażka(zjazdy też).Nic dziwnego że większość filmów pokazuje te rowery na równym terenie leśnym na którym damy radę nawet jakimś składakiem ,,Wigry''za o wiele mniejsze pieniądze.Temat napędu krótko: dobry patent dla serwisów,producentów i handlowców.Co tam łańcuchy są z gumy?Nagle prawa fizyki i mechaniki przestały działać?Pozdrawiam i życzę wielu kilometrów fajnej jazdy obojętnie na czym.
No do miasta to jednak się ten wynalazek średnio nadaje bo masz zbyt pochyloną pozycję i masz dropsy, które się średnio nadają do miasta (prosta kiera jest dobra do miasta)
Gravel/Szutrówka to rower dla kogoś kto lubi jeździć na szosie, ale w okolicy ma kiepskie drogi, ewentualnie chce na rowerze jeździć do pracy po mieście, a po drodze ma jakieś kociełby, kostki bauma, czy schody. Tak po schodach bez problemu można na gravelu zjeżdżać, bo ma inne obręcze niż szosówka. Dużo mocniejsze. Ja ważę około 100kg i po schodach roweru nie znoszę. Tak jak ktoś już tutaj zauważył. Do tych wszystkich rzeczy też nadaje się zwykły rower MTB i będzie na pewno dużo wygodniejszy, jednak też i sporo wolniejszy. Przeciętny użytkownik spokojnie będzie jechał okolice 30km/h na gravelu jakiś dłuższy odcinek, podczas gdy na MTB to będzie bliżej 25km/h. Jak ktoś jeździ na rowerze, to wie że to jest duża różnica, a nie "tylko 5km/h" :) Jak kogoś kolarstwo szosowe nie kręci, to ja bym sobie gravelem głowy nie zawracał. Brał krossa lub MTB.
Mam kolarzówkę i kompletnie nie lubię MTB, na testach rowerowych miałam przyjemność przetestować gravela i od razu wiedziałam że jest to rower dla mnie.
Super materiał! Dzięki wielkie za udzielone informacje i objaśnienie tematu rowerów typu Gravel. Planuje w przyszłym roku złożyć sobie tego typu rower i na pewno wrócę nie raz do tego materiału.
Mam dylemat co do rozmiaru. Mysle o Kross Esker 1.0 lub 2.0 / 2.0 MS lub o Rometach Aspre lub Boreas (im tańszy tym lepiej). Mam 178 cm, M jest do 178, a L od 176 cm. Chciałabym, zeby było wygodnie, zebym nie musiała się wyciągać do kierownicy, ale też żeby nie być skulona na M w dolnym chwycie kierownicy i żeby nie obijać kolanami o kierownice i o brzuch (mam nadwage) ani nie zahaczać stopami o koło. :) 2. O co chodzi z tymi sztywnymi osiami? Czy to naprawdę takie istotne, żeby byly sztywne? 3. Korba na kwadrat - podobno jest słaba, a ja jeżdżę raczej siłowo (w mtb 3×6, 3×7, 3x9 to moje ulubione przelozenia) (czy to prawda, że jest słaba i czy można ją wymienić na zwykła/inna/jaka?)
Dla mnie gravel to taka szosa endurance na szerszych oponach.Dzięki czemu można całkiem wygodnie pośmigać po leśnych ścieżkach,polnych drogach. Niektóre szutrówki oferują dodatkowo większą ilość mocowań pod dodatkowe bidony czy bagażniki przez co stają się świetną bazą pod rower wyprawowy.Natomiast nie rozumiem idei gravela o bardziej sportowej charakterystyce. Moim zdaniem to już ociera się rower przełajowy stworzony właśnie do sportu.Z drugiej strony wiele dzisiejszych przełajówek idzie w drugą stronę z radykalnych sportowych maszyn w stronę większej uniwersalności,komfortu dlatego ta granica między gravelem a przełajem czasem się po prostu ginie.
Chłopaki macie super filmy, uwielbiam je oglądać, ale poprawcie coś z dźwiękiem... może inny mikrofon, ale wasz głos brzmi czasem jak z oddali... a szkoda, bo miło się was słucha:)
Możecie mówić że jestem wariat :) ale z dalea f 29 przesiadłem się na soot 70.. tak na kellysa , i za cholerę bym już tego nie zmienił. Śmiga się swietnie, a wyboiste drogi nie stresują jak w przypadku szosy. No i faktycznie lekkość jazdy do 30 40 km/h jest na prawdę wyczuwalna.
Zawsze można założyć opony 28x1.75 do twentyninera.... Ja mam korby i kasetę 3x9 max 40/11 i naprawdę szybko da się jechać... A nie ogranicza mnie szerokość ramy żeby założyć opony 2.5 cala.... Plus rogi na kierownicę i jest git.
Prawda jest taka, że każdy będzie zachwalał co ma, tutaj widze komentarze tylko gravel tylko gravel Na podobnym filmie odnośnie crossow było tylko cross tylko cross
Zakup gravela trzeba dobrze przemyśleć, bo znam przypadki, że ludzie kupują go jako rower do wszystkiego (dużo w tym winy marketingowców). Gravelowanie kończy się, gdy trzeba podjechać pod stromą górkę w lesie, albo pocisnąć na asfalcie gdy cała reszta jedzie na rowerach szosowych. To fajne rowery, ale w określonym zastosowaniu i zakupu trzeba dokonać z głową, bo to nie są rowery uniwersalne w znaczeniu, jakie próbuje nam się wmówić.
Czemu niby gravel nie moze podjechac pod gorke w lesie? Bo napedu brakuje? To wina napedu -- w dowolnym rowerze mozna wlozyc zle przemyslany naped, rowniez do gravela. Trzeba po prostu patrzec co sie kupuje.
@@zbigwit18 A jaki model najbardziej Ci lezy? Jakie masz kryteria? Wstepnie mozesz zaczac od Marina Four Corners (wg moich kryteriow w zeszlym roku byl nie do pobicia). Moje kryteria -- naped 3x9, szerokie opony (2.0" podstawa), zewnetrzne prowadzenie linek, hamulce tarczowe + mechaniczne, brak toe overlap, wygodna geometria (zebym nie byl wyciagniety jak struna), niewygorowana cena, wystepowalnosc w Polsce. Po czasie skojarzylem, ze wazna jest tez dla mnie pojemna rama stad dzis nawet bym nie bral pod uwage Giantow (maja wygodny skos ramy, ale kosztem zredukowanej pojemnosci).
@@WanderABit ja powiem tak 17 lat nie jezdzilem w sierpniu kupilem sobie ktm co widac na zdieciu plan byl taki aby go na elektryka przerobić ale jak wsiadlem i pierwsze dwa tygodnie jezdzilem stwierdzilem ze to bez sensu przerabiać bo super sprawa normalna jazda wiadomo pierwsze tygodnie forma rosnie doslownie jeździłem do pracy dużo 30 kilometrow mam ale ktm dobry jest miasto teren ale forme juz troche mam więc robilem czasami 100 kilometrów dziennie i wiecej ale ten rower nadaje sie tylko na male kilometry wiadomo opony teren itp w tym roku chcę gravela ogólnie chcialem coś z Rometa ale poprostu duzo czytam oglądam na temat rowerów wybór jest wielki i juz naprawdę nie wiem moje plany to wyjazdy do 48 godzin dalekie ale wiadomo to bedzie raz na miesiąc jedno co to nie chcę karbonu hamulce tylko tarczowe ja w zawodach nie bede startowal i chcę jezdzic do pracy gravelem dlatego szukam pomocy cel wiecej na szose i troche w teren sprawdze w sobe w sobote co pisalels dzieki za info bo naprawdę musze spokojnie na nowy sezon gravela kupic abym mógł dalej jeździć teraz tylko jeżdżę na trenazer rolkowy mam i co dziennie godzinke lub 2 jade jesli chodzi o kase to do 10tys mogę wydac ale jak wydam mniej to fajnie pozdro
@@zbigwit18 Jesli przez "zdjecie" rozumiesz swoja miniaturke/avatar, to malo tam widac. Do pracy to chyba lepiej jezdzic innym rowerem niz gravelem, bo raz ze prosta kiera w miescie lepiej sie sprawdza, a dwa, ze jak w piatek cos (odpukac) sie stanie, to z weekendu sa nici. Ja mam 20-letniego Treka 800 ktory wlasnie przeszedl do jazdy miejskiej, a gravel to tylko daleka przygoda (weekendy). Marin kosztowal mnie 3700, do tego trzeba doliczyc torby, zapasowe gratki, itd. ale z takim budzetem polowa tej kasy powinna Ci lekko zostac. W wolnej chwili zerknij na moja strone podsumowania zeszlego sezonu: przypadkopis.wordpress.com/2018/11/01/marin-four-corners-po-sezonie/ masz tam tez kontakt mailowy do mnie, jesli bede mogl pomoc, podpowiedziec, to pomoge. Tak czy inaczej Twoje plany wygladaja porzadnie, wekeendowe wypady to jest to. Powodzenia!.
Nie rozumiem zachwytu gravelami. Jeździłem trochę po lasach i innych nieutwardzonych ścieżkach i błagałem żeby wreszcie wrócić do mojego crossa :) Moje ręce bardzo odczuły wszelkie nierówności. Jak dla mnie ten rower nadaje się tylko wtedy jak ktoś chce szosówkę ale od czasu do czasu ma zamiar pojeździć po szutrze. W innym przypadku bez przedniego amortyzatora to mordęga.
Zgadzam się w 100,%. Gravela sprzedałem po miesiącu, jeżdżę po szutrach i leśnych ścieżkach. W swoim MTB skróciłem kierownicę, wrzuciłem rogi i opony 28x1.6. jedzie się o niebo lepiej niż gravelem. No ale każdy ma swoje odczucia
Co do przelajowki i stosowania opon stricte 33mm to sie troche chyba zagalopowales. Owszem szanujacy sie błotniak bedzie krecic na gumach 33mm ale oponki jakie w nie wcisniesz to juz inna sprawa bo trzeba zauwazyc ze rowery tego typu maja duze przeswity zarowno w widelcu jak i tylnym trojkacie na błoto ktorego na zawodach CX nie brakuje dlatego mozna tam wcisnac calkiem szerokie ogumienie, problem pojawi sie dopiero w momencie kiedy natrafimy na bagno ktore sie przyklei do opony i ramy spowalniajac nas :) w obecnej chwili moja Merida CX ma zalozone 35milimetrowe balony a przeswitu mam jeszcze na 1-2 rozmiary wieksze opony.
Nie zagalopowałem - powiedziałem, że niektóre modele rowerów przełajowych dostępne są z narzuconymi przez UCI limitami 33 mm i może się okazać, że wiele więcej się tam nie zmieści (problem dotyczy przede wszystkim topowych, typowo wyścigowych przełajówek producentów mających zespoły i zawodników w elicie CX). Co nie znaczy, że tak jest w każdym gravelu:) Ale trzeba na to zwrócić uwagę, bo kupując taki rower z myślą, że zrobimy sobie super wyprawówkę i odkrywając, że maksymalne co nam wejdzie to 36 mm na semi slicku możemy się rozczarować:)
Zawsze jeździłem na prostych góralach i trekingach, daleko od szosy XD, z uwagi na pozycję, która wydaje mi się zbyt obciążać stawy w rękach, ale gravel wydał mi się bardzo ciekawą propozycją na dłuższą wyprawę rowerową typu green velo. Ciekaw jestem jak odbija się na obciążeniu łokci różnica pomiędzy kierownicą typu baranek i pochyleniem do przodu a kierownicą prostą (mniej lub bardziej wygiętą) i jak się ta różnica prezentuje pomiędzy gravelem a szosówką. Dużo mówi się o nadgarstkach, kręgosłupie, ale nic o łokciach, a to też bywa problematyczne.
3 роки тому
Kiedyś napisałem pod Twoim filmem opinię krytyczną na temat graweli i bikepackingu, głosząc że klasyczne sakwy i rower w stylu trek 520 odwala robotę... zmieniłem zdanie po zakupie grawela. Pochylam głowę ;)
Po połowie życia na MTB chcę rozpoczać romans z .. właśnie, waham się - szosa czy gravelem. Czy jeśli do gravela założę opony 23mm to będę śmigał powyżej 30km/h na równi z szosiarzami? Bo porzewaga szosy przy wyższych prędkościach to pierwszy silny argument na jej korzyść. Chcę poczuć tę satysfakcję z prędkości i robienia długich tras.
Szosy nie kupuj. Ogranicza cię tylko do asfaltu i do tego równego. Lepiej pojechać wolniej ale mieć możliwość skrętu w każdą drogę jaką zobaczysz. Ja gravela bym nie kupił, ale jak bym miał szosę jako drugi wybór, to jednak wziąłbym gravela
ja kupilem Fuji Jarii 1.7 Gravel, wcześniej miałem słaby rower, więc jak wsiadłem to niebo a ziemia, trzeba się przyzwyczaić do baranka schodząc z krosowego roweru, 2 x 10 Tiagra , ja mam obok las i trase mtb garmin i do tego jezdze po miescie bo nie mam samochodu, zawsze moge szybko zmienic opony w razie czego, dlatego taki rower jest akurat
To jakby chcieć pogodzić jazdę po asfalcie, leśnych drogach, szutrach i do tego szybko i bardzo komfortowo to może wyjściem byłby....Gravel z pełnym zawieszeniem :) Tylko że wtedy robi się trochę dziwaczny sprzęt :)
Chyba najlepszy materiał o gravelu, ale nadal brak w internecie porownania z trekkingiem :) Chciałbym usłyszeć jeszcze różnicę między dobrym trekkingu Alu lub Cro-Mo na grupie XT 3x9 w porównaniu do gravela Alu na grupie RX400/600 2x10 ...w obu przypadkach możemy opony założyć spokojnie od 28 do 38c. Ciekaw jestem czy w gravelu można oświetlenie dać z dynamo w piaście? I jak ma się predkosc jazdy przyjmujac ze oba rowery maja podobna wage na poziomie 10-11kg? Glowna roznica to postawa za kierownicą, na ile ma to znaczenie w prędkosci i rozpedzaniu sie?
Koncepcja gravela mi się bardzo podoba. Jednak na razie widać deficyt komponentów do tego typu rowerów.. przede wszystkim hamulce hydrauliczne - niemożliwe znaleźć klamki hydrauliczne pod takie hamulce w rozsądnej cenie - powód chyba brak konkurencji i niewiele modeli na rynku. Korby: producenci dają korby szosowe co przy wjeździe w teren czy jeździe z sakwami jest strzałem w kolano. Jak na razie głównie przez brak rozsądnych hamulców hydraulicznych wytrzymuje się z zakupem tego typu roweru. Hamulce mechaniczne miałem i to nie jeden model i przez ich problematyczność szczególnie w trudnych warunkach i częste problemy z regulacją z miejsca je dyskwalifikuję.
Z ciekawosci miales jakis model dwu-tloczkowy? Pytam, bo przez caly sezon nic ale to nic nie zauwazylem, nie bylo potrzeby regulacji, itp. Tektro Spyre-C dwu-tloczkowe.
Jeśli coś jest do wszystkiego, jest do niczego. Stara góralska prawda. :) Jak ktoś ma zamiar zjechać z asfaltu na polne drogi/las, góral z odpowiednim ogumieniem (np schwalbe hurricane) będzie zdecydowanie lepszym pomysłem niż ta szosa z oponami z górala.
Na co dzień jeżdżę rowerem szosowym endurance. Miałem okazję jeździć na paru gravelach i przełajach. Jestem pewien, że były dwukrotnie droższe od mojej szosy. Wszystkie gravele/przełaje były po prostu wolne. Jestem ciekaw jak bardzo była to zasługa niskiego ciśnienia. W tym momencie nie wymieniłbym szosy pomimo, że jestem ograniczony do asfaltu. Jako drugi rower pewnie wybrałbym ht do cross country albo nawet rower crossowy.
Owszem gravele są wolniejsz od szosy ale dużo szybsze od ht mtb na asfalcie i ubitych drogach. Mam gravela ale nie kupiłem go by jeździć wyłącznie po asfalcie, kupiłem go by nie omijać żadnych dróg, zupełnie nie przejmuje się stanem nawierzchni i to jest piękne, dodatkowo wygoda baranka, opony bezdentkowe 43c i robi się sympatycznie, od jakiś 10 lat chcialem do górala założyć baranka i węższe opony a tu proszę😃
Miałem Treka Checkpointa przez rok. Używałem do jazdy do pracy. 36km. I powiem tak. Po dziurawych asfaltach telepało. Na szutrach kapcie łapałem. Na gładkim asfalcie pobierali mnie szosowcy. Odkąd zrobili mi do pracy gładki asfalt, sprzedałem gravela i kupiłem Tereka Emondę SL 6 i jest bajka. Na szutry i złe drogi zostawiam MTB. Ale to moje subiektywne odczucia.
Jak coś jest do wszystkiego to jest do... (tu niech każdy coś sobie dopowie) Co do OSMO - człowieku, żyleta. Każdą szprychę w tle widać :) Dźwięk również bardzo dobry. Z ciekawości zapytam, to zapisuje już w x265 (HEVC)?
Dobrerowery.pl - możesz to sprawdzić po zgraniu filmu na kompa. Ja mam GP7 i tam 4K lub filmy z większą prędkością klatek na sekundę) nagrywane są z kodekiem x265. Ale jest tez opcja aby wszystko nagrywać z tym kodekiem. UA-cam to obsługuje więc niespodzianek nie będzie a oszczędność na karcie dość spora :) Ale oczywiście lepiej sam sprawdź bo może się okazać że przy obróbce wideo będą jakieś problemy związane z wydajnością kompa...
Też myślę, że zakup trzeba przeanalizować pod kątem miejsca zamieszkania, trudności tras na jakie by się jeździło. Na większość obszaru Polski gravel będzie w sam raz, tam gdzie rasowy góral to często przerost formy nad treścią.
@@Grzesiek010 Jest na prawdę dobrym rowerem, mam Anyroad 2 trochę dokapitalizowanego. Jestem bardzo zadowolony. Obecnie o tej porze roku jeżdżę tylko nim. Szosówka czeka w ciepełku na lepszą pogodę. Ale w góry to jeszcze musiał bym go zmodyfikować, głównie przełożenia.
@@ireneuszmaslinski9187 anyroad 2 super wygodny . A do korby fsa wrzucić blaty 46-30 z tyłu kasetę 36z tylko dobre zmienić na 9rz XT przerzutkę wrzucić działa z klamko manetką Sora😉
Fajny rodzaj rowerów, ale niestety nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego prawie nie ma odpowiedników cenowych w porównaniu z crossowymi np w okolicach 2 tys zł. Zakładając, że ogólnie gravel nawet lepiej jak konstrukcyjnie będzie prostszy od crossa, rynek powinien być pełen tanich opcji. Abstrahując od dzisiejszej sytuacji na rynku, przepis na taniego, bardzo solidnego gravela jest prosty- lekka aluminiowa rama, pozwalająca na grubszą oponę, w droższej wersji karbonowy widelec, 7-8 przełożeń moim zdaniem wystarczy dla większości średnio zaawansowanych, po płaskim mieście i okolicach (dzięki temu niższa waga), w taniej wersji hamulce szczękowe, w drogiej tarcze i TYLE.
@Dobrerowery.pl Janie, a jak to jest w GRX czy grupach MTB z napinaniem łańcucha przy korbie i /lub przedniej przerzutce? Bo nie znam się na tym. Względem grupy szosowej. Czy to tylko kwestia sprzęgła i sprężyny w tylnej przerzutce ?
Nic nie jest:) Nie ma tutaj narrow wide jak w 1x11, chodzi o sprzęgło przy przerzutce i nieco innej wielkości blaty (ale to akurat bez związku ze stabilnością napędu).
Miałem okazję się przejechać. Moim zdaniem wygodna pozycja, tzn. geometria nie jest agresywna. Osprzęt podstawowy i mechaniczne hamulce. Jeśli to nie przeszkadza, to fajny rower na początek.
Czy bedzie porównanie lub test Gianta revolt 2 2020 r oraz Merida Silex 200? ;) Rozważam kupno ale nie moge sie zdecydować który w swojej kwocie jest lepszy..
I znowu kombinowanie jaki blat na korbie... Nie rozumiem Twojej fascynacji korbami jednoblatowymi... Wystarczy dwu czy trzyblatowa korba i problem rozwiązany... Wg mnie producenci robią to co od wielu lat robią producenci aut... Wmawiają że tego potrzebujemy a starsze rozwiązania wcale nie ustępują tym nowym a nawet są bardziej wszechstronne
Mam pytanie jeżdżę na krossie hexagon 6 ale zastanawiam się nad rowerkiem typu gravel ponieważ mam trasy gdzie 40%to asfalt a 60%to często spotykana na ścieżkach kostka brukowa i moje pytanie czy rover typu gravel będzie dobrym wyborem dajcie jakiś namiar na rower odpowiedni do tego typu jazdy zaznaczam że średnia moja trasa ma około 50-70km.Pozdrawiam.
Pół roku temu nieśmiało przesiadłem się z roweru crossowego na gravela Kross Esker 2.0 w rozmiarze L (mam 179 cm). Do dnia dzisiejszego przeszedł wielką metamorfozę. Zamieniłem mostek na 110 cm, kierownicę na szosowy baranek 42 cm, kasetę mtb na szosową Sorę 11x28, opony na szosowe Continental Gator Hardshell 32 mm. Czy to jeszcze gravel czy szosa endurance?:)
Cześć. Co sądzicie o zaprezentowanym Tribanie 520 RC? Czy po wrzuceniu szerszych opon można go traktować jako gravela? Nie ukrywam, że cena zachęca. Mam zamiar się przesiąść z roweru crossowego.
Szosy to na ogol toe overlap, czyli odpada (zwlaszcza z szersza opona). Ale sa i inne szkoly, sprzedawca tlumaczyl "przyzwyczai sie Pan" :-) Dzieki, nie skorzystam.
Z tymi oponami to się nie zgodzę - miejsca na opony w przełajówce i szutrówce często jest tyle samo, bo w przełaju potrzeba rezerwy na błoto. U mnie w Cube Cross Race mam 40mm.
Wylacznie z tych dwoch to Cannondale -- jest ladniejszy, ma szersze opony, gravelowa korbe, punkty montazowe na koszyk pod rama. Scott robi klasyczna scieme, wezmy szose, przypudrujmy, nazwijmy "gravel" i juz produkt gotowy.
krzysztof baczewski z tych dwóch wybrałbym Cannondale, ale gdybyś potrzebował roweru bardziej wyczynowego to polecam Rondo Ruut w karbonie lub 3T Exploro.
@@andrzejwyka611 fajny jest ten 3T Exploro ale jak kupie nastepny rower za taka kase to mnie zona za drzwi wystawi,czy mozesz mi polecic cos do 10tys.z dwoma blatami ,a co myslisz o Wloskich rowerach, dzieki i pozdrawiam
krzysztof baczewski może któryś z nowych Canyonów np. Grail CF SL, Grail AL 7.0 SL, Grail AL 7.0, Grail AL 6.0 od 6 do 10 tys. Sprawdź jaki napęd ma Kross Esker 6.0 czy Merida Silex 300. Z włoskich graveli znam Titici, który raczej jest drogi. Jest jeszcze Wilier, którego nie znam ale firma świetna.
Szukam roweru do turystyki i ewentualnego weekendowego bikepackingu. Jakie są przewagi gravela nad rowerem crossowym? Lubię rowery Gianta (tak tak ograniczenie do jednej marki to nie najlepszy pomysł ale...) i nie rozumiem dlaczego taki ToughRoad SLR GX jest dwukrotnie droższy od Roam 1 Disc'a. Gravel mnie bardzo kusi: baranek + lekki widelec brzmią fajnie ale nie w cenie dwukrotnie wyższej niż za rower crossowy z powietrznym amorem na napędzie deore (czy na całkiem dobrej klasy komponentach). Dlaczego gravel miałby być 2 razy lepszy?
Ceny baranek vs prosta kiera wynikaja z tego, ze prosta kiera (MTB) to rynek masowy, szosa itp ma mniejszy zasieg. Nawet kierownica jest bardziej skomplikowana :-) Przewaga gravela to rece, rece i jeszcze raz rece. Jesli planowane sa trasy pol-dniowe na luziku, to pewnie cross, jesli dluzsze, tyle ile godzin ma dobra to gravel. Dany rower to zawsze jakis kompromis, na swoim MTB (z amorem) robilem coraz dluzsze trasy, ale limitem byla kierownica, moglbym sie bawic w lemondki, kierownice turystyczne, ale tak jakos... Zaryzykowalem, ubozszy o 3700 zl mam gravela (Marin Four Corners) no i wypad calodniowy na nim... ciesze sie jak maly reksio. Ale gravele (po przejsciu z MTB) maja i wady -- kierownica z duuuzo mniejsza kontrola, mlody rynek (zmiana sprzetu jest problematyczna, bo wszystko siedzi na komponentach szosowych), itd.
Przewaga to niższa waga roweru i baranek , czyli możliwość jazdy godzinami bez drętwiejących rąk. Kupuj grawela , najwyżej sprzedasz. :) ale wątpię ,że sprzedasz .Chyba ,że jeżdzisz po jakiś paryjah,... nie wiem ,może planujesz pojechać do Afganistanu z sakwami 100 km dziennie to amortyzator się przyda. >)
Ten jest idealny tylko napędzik korba 46-30 z tyłu kaseta 11-32,4 i śmigał bym jak ksieciuniu 😉 a jak 1na 11 to kaseta by się przydała 10-42 niby jeden ząbek ale robi różnicę
@@marekwendrowycz2814 fsa omega exo adventure. Są jeszcze fsa slk carbon tylko że drogie . Jest jeszcze stary xtr 44-30 tylko mało już tego. Praxisa 48-32 i kilka innych chińskich produktów 😉
Mam Rometa Aspre od zeszłego roku, w tym sezonie chciałbym zmienić opony z 38/40c do 32/30c, żeby być szybszym na asfalcie. Myślałem o Schwalbe G-One Speed/Panaracer Gravelking lub oponach stricte szosowych. Jakie będą najlepsze?
napewno gravel nie bedzie ważył 20kg jak moje dh i się tak zastanawiam czy by nie wymienić na gravela, bo teraz mało co latam, a tak to bym miał na siłownie i do pracy, szosa odpada z tego względu że fandom jest zepsuty + są to tak cienkie opony, że mała nierówność powoduje wypadek
Sie powtorze, bo widze ze idzie cisnienie na 1x dla graveli -- to mordega. Jesli gravel ma byc rowerem uniwersalnym 3 blaty z przodu (aby zapewnic duza rozpietosc), a kaseta juz tylko delikatnie zmienia wybrany uklad. Oczywiscie, kazdy placi jak lubi, po prostu przestrzegam, bo na 1x11 konczy sie to albo brakiem przelozen albo zabawa za-miekko vs za-twardo.
Zależy gdzie kto jeżdzi swoim gravelem. Na równinach w centralnej Polsce 1x11 spisuje się rewelacyjnie. Sam mam z przodu 44 zęby a z tyłu 10-42. Pozdrawiam
@@cannonbiker OK, jeśli jesteś zadowolony to najważniejsze. Jeżdzę także po równinach i u siebie (kaseta 11-34, 9sp) mając największy skok w kasecie 1.18 zgrzytam zębami, w podanej przez Ciebie 10-42 największy skok to już 1.20, nie zamienię się :-).
Bo niektórzy producenci jeszcze nie zauważyli ,że amator to nie jest nakokszony gościu jeżdżący w tempie motocykla :). Merida daje korbę 48/32 i to już bliżej ideału , ale myślę że 46/30 i z tyłu 34 zęby to byłoby to co większość szuka w gravelu. Nie sądzę aby 46-11 to było za mało dla amatorskiej jazdy na zjazdach przy oponach 38-42 .
Ani na szosie nie pociśniesz, ani w terenie bez amortyzatora też nie jest lekko. Ja wygodnie jeżdżę po każdej nawierzchni na krosie z amortyzatorem i średniej szerokości oponach. Pozycja na gravelu też obciąża kręgi szyjne i jazda kilka godzin to męczarnia.
Ci, co tak zachwalają długie wyprawy na gravelach prawdopodobnie w życiu na raz nawet 100km nie przejechali. Pół roku temu zrobiłem 300km na raz rowerem fitnessowym i nie nogi bolały, lecz dupa oraz kark od tego ciągłego zaginania łba do góry
mam szose na 105 jednak planuje zakupic gravela aby dojezdzac do pracy a takze na weekendowe wycieczki , jakiego gravela proponujecie w budzecie 3 - 4 tys ??bardzo podoba mi sie Fuji Jari 1.5 2019r.....
Nie podales jakimi kryteriami sie kierujesz, u mnie by odpadl, wewnetrzne linki, opony 38, wiec trzeba byloby sie dopytac jaka jest maks. szerokosc. No i cena 5 tys.
Dobrerowery.pl Czyli geometria nie ma znaczenia? Mam okolo 181 cm wzrostu, wewnętrzna strona uda okolo 84 cm. Zastanawiam się nad modelami Canyon Grail 6, Cannondale Topstone Sora, Trek Checkpoint ALR 4 i Orbea TERRA H40, ale moje zainteresowanie wzbudził prezentowany przez Ciebie Rondo Ruut AL1. Czy w świetle takich preferencji - 75% dziurawy asfalt i 25% przełaj - powinienem bardziej zwrócić uwagę na takie, a nie inne modele, spośród wymienionych przeze mnie? Pozdrawiam serdecznie.
Geometria nie ma znaczenia dla tego gdzie chcesz jeździć, a ma znaczenie dla tego, czego oczekujesz od roweru, a tego nie mówiłeś:) Czy ma byc bardziej wygodny, czy bardziej dynamiczny - wybór teraz jest ogromny, trzeba by zawęzić. Ja i tak zawsze polecę pomierzyć się z rożnymi modelami na żywo.
Dobrerowery.pl Lubię jazdę szybką, ostre hamowanie z zarzucaniem tylnego koła :), dynamiczną jazdę, podrywanie przedniego koła... Pewnie bez problemu można znaleźć sklep, który prowadzisz, ale będę wdzięczny za podpowiedź. Jestem ze Szczecina, ale w sumie nie ma to znaczenia :). Serdecznie pozdrawiam.
Mam 10cio kg gravela, naped sora 3x9, opony 35c i asfaltowe wyprawy z znajomymi na carbonowych szosach nie są mi straszne. Nie mam nawet takiej mocy jak oni, ale ustawiajac sie na okolice 30-40km/h daje rade, powyżej opona jednak daje się odczuć.
Jakie kolego opony masz? Pytam, bo dopiero co zakupiłem Schwalbe Land Cruiser 35c, ale wybieranie to był prawdziwy ból głowy. Ja śmigam na tribanie 520 skonwertowanym w a`la gravela :). 10 kg też wyszło! pierwsze testy w lato
@@arekp8880 miałem ten sam model, jednak jak piszesz nie jest to dobra opona. W komentarzu pisalem o contact speedach, teraz mam g one w tym samym rozmiarze. Conti cichsze na aswaldzie, G one trochę lepiej jeździ mi się po szutrach😂 i lepiej wygląda.
Centralna Polska czyli równiny są najlepsze dla tego roweru, szczególnie z napędem 1x11. Polne czy leśne bite drogi to przeznaczenie tego sprzętu. Pozdrawiam
Hej, z tej strony zupełny amator rowerowy :). Czy gravel będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto lubi robić wycieczki po nizinnych terenach nie martwiąc się o to, aby jeździć tylko asfaltem, ale z drugiej strony chciałby też korzystać z niego na co dzień w wielkim mieści z torami tramwajowymi, krawężnikami itd?
Do takiego zastosowania myślę, że będzie bardo dobrym wyborem. Na pewno bardziej komfortowym i dającym większe poczucie pewności niż klasyczny rower szosowy, a przy tym szybszym i lepiej pokonującym kilometry niż rower crossowy, czy trekking.
Pierwsze pytanie jak dlugie (dziennie) beda te wycieczki. Jazda miejska to nie jest domena gravela, oczywiscie sie da, ale chodzi o to, ze wydajac pieniadze, zebys znalazl jak najlepszy kompromis, a nie jak najmodniejszy (mam gravela, ale wylacznie na wycieczki). Mozesz rozwazyc tez opcje dobry rower + tani rower, gdzie dobry to bedzie na ten teren, gdzie wiecej czasu spedzisz.
Nigdy nie zrobią nic uniwersalnego. I tak: albo kupujesz MTB albo kupujesz szose. Żadnych wynalazków typu gravel. To nic innego jak marketingowy bełkot producentów. I żeby nie było : jeździłem Gravelem i to sporo. Tak czy siak śmieszy mnie opinia ludzi na temat tych wynalazków.
Tak jak mnie niezmiennie śmieszą opinie, że gravel to marketingowy bełkot producentów:) W przeróżnych konfiguracjach to rower idealne dla bardzo wielu osób, jednak jak wszystko na świecie wymaga PRZEMYŚLENIA własnych potrzeb:)
A sprawa ubrania na gravelu? Ubranie na rower może być stricte sportowe, dedykowane lub całkiem cywilne - na szosie trudno jechać w cywilnych ciuchach choćby kilometr, na mtb cross czy miejskim nawet te kilkanaście km nie ma problemu A gravel?
Czy istnieje dobry gravel do 2000zł ? Moim zamiarem jest kupno wygodnego roweru wyprawowego który dałby sobie rade na leśnych ścieżkach i był dobry na asfalcie w tej cenie Byłbym wdzięczny za odpowiedz :)
Odpowiedź brzmi - nie , nie istnieje, bo teoretycznie w ogóle jedynym rowerem w tym przedziale cenowym, który nawiązuje do graveli jest Triban 100, a zdecydowanie ciężko go polecić komuś, kto oczekuje czegoś więcej niż jazdy po mieście, czy wkoło komina. Rozwiązaniem jest składanie czegoś na używanych częściach, ewentualnie przerabianie szosy.
Podstawowa różnica: gravel ma baranek i nie ma amortyzatora. Do tego często mniej dostępnych biegów dla napędów 1x lub 2x. Czyli ma pewną przewagę na asfalcie, a rower crossowy w terenie.
Prede wszystkim geometria - rower przełajowy jest krótszy, mniej stabilny przy dużych prędkościach, mniej komfortowy - ma niższa główkę, wyższy przekrok i bardziej "kwadratową" ramę. Dodatkowo w zależności od typu roweru gravel przełaj nie ma też tylu mocowań do osprzętu "turystycznego".
@@DobreroweryUA-cam bardzo dziękuję za odpowiedź , może coś znaleźć gravel za 3 tys zł z szerszym oponami ? Jaki rower by Pan polecił w tej kwocie . Czy może lepiej szukać w tej cenie cross ?
Jestem sceptyczny do tej idei. wydaje mi się, że jak ktoś jezdzi glownie w terenie ale lubi tez po asfalcie pojechać to do swojego 29er a dokupic 2 komplet kół z szosowymi gumami może trochę wiekszy blat założyć , a koła podmienić to mrugnięcie okiem
Charakterystyka jazdy gravela w porównaniu z rowerem górskim to w 80% kierownica i pozycja za nią, a nie same koła. Prędzej kupiłbym rower XC i władował do niego gravelowego baranka, ale koszt przeróbki może być bardzo duży - ceny klamkomanetek hydraulicznych szosowych są na razie po prostu kosmiczne.
Chyba nigdy nie jeździłeś na szosowej geometrii, tu masz ciężar rozłożony porówna na koła natomiast na mtb większość na tylne koło a wiec po długim jeżdżeniu po asfaltach bolał by cię tyłek, i żadne ultra siodełko by tu nie pomogło amen
@@Mateo-r4n miałem 2 letni epizod z lapierre audacio 400, ale tak dawno, że mogę wrażeń nie pamiętać.. więc Chyba nic nie zastąpi 2 rowerów szosy i xc, jak z hajsem słabo a priorytet to xc to jezdzic lepszą maszyna do xc a podstawową szosą i odwrotnie
Jeśli myślisz o poczuciu jakiejkolwiek przyjemności z jazdy gravelem, to radzę Tribana 100 unikać szerokim łukiem. Jest w 1000% adekwatny do ceny - jeśli ktoś szuka roweru za mniej niż 1000 zł i ma świadomość tego, ile kosztują "normalne" rowery, to nie będzie rozczarowany. Jeśli jednak nie szuka "roweru do 1000 zł', ale czegoś co naprawde jest gravelem, albo szosą, to rozważanie tego roweru będzie kompletnym nieporozumieniem:)
Skąd u ludzi bierze się to przekonanie że jeździ się albo tylko szosowo albo tylko terenowo? Jakieś 90% moich tras to mixy asfaltu z szutrem i różnymi innymi dziwnymi nawierzchniami. Powodzenia na takich trasach z szosą, z kolei teren nie na tyle ciężki żeby brać MTB. Ja wiem że dużo produktów to tylko chwyt reklamowy na wyciąganie kasy ale akurat gravel to bardzo fajny i przydatny wynalazek.
Zależy od tego, jakie masz preferencje odnośnie stylu jazdy i do czego ma być ten rower - czy więcej szosy, czy bardziej teren i wyprawy:) Na szczeście opcji jest coraz więcej,
da się jeździć z przyjemnością i lekką adrealiną po bardziej wymagającym terenie niż utwardzone ścieżki ? Mieszkam na mazurach i na pomorzu, teren raczej mniej niż bardziej górzysty, ale czasami lubię wjechać "w dzicz" z ciekawości
Przy 178 cm wziąłem ramę 54. Generalnie lepiej mieć mniejszą ramę, bo potem można mostkiem trochę korygować- niż za dużą. Ta strona jest pomocna przy Fuji fujiremix.com/en/bike-sizing-advice/ // Najlepiej poszukaj sklepu w okolicy i się dopasuj na żywo. Właśnie wybieram się na małe kolarskie dotlenienie, słoneczko wyszło po kilku dniach :) Pzdr.
Zapraszam Was też na mój drugi kanał - Bikeshow.cc🤜🤜ua-cam.com/channels/2uzgA_yIOC5OhBWDgChEBA.html
07:30 nie widać ten pozycji ;)
przejechałam na gravelu prawie 1000km i nie oddam go za żadne skarby świata. Na asfalcie smiga a jak widze jaką intrygujacą ścieżkę w las, to nic mnie nie ogranicza. A ścigać się nie mam potrzeby.
Jakie masz opony?
Mi też się spodobała jazda gravelem. I brak ograniczenia jak w przypadku szosy. Gdy chcesz - zjeżdżasz na drogę polną...
Stulejarze :)
@@paka pindol
7:27 no faktycznie widzę te pozycje :)
cenzura YT wycięła.
@@goldrent3217
aż się boję myśleć.
Pół życia przejeździłem na turystycznym Rekordzie (rower rometu z barankiem, oponami 31mm) to potem musiałem czekać 20 lat na wymyślenie gravela, żeby mieć to samo. Oczywiście technologie są kosmiczne, ale co do zasady mam to co zawsze lubiłem. Dwie pary opon - 32 i 38mm dają duży zakres zastosowań. Jazda do pracy 50/50 las/ulica w prędkościami niemal szosowymi tylko z jednym krótkim zjazdem na którym mtb by się lepiej spisał. Wycieczki do 100km 80-szosa, 20 teren. Bajka.
Co mi w gravelu nie leży to pierwsze gięcie kierownicy - środkowa prosta część jest maksymalnie wydłużona i to gięcie ma bardzo mały promień - w górnym chwycie po prostu wbija się w dłonie - górne chwyty są więc ograniczone do a) rak na łapach, b) rąk na prostym środkowym odcinku, a ja lubię na tych zagięciach jeździć.
A, i nowa 105 do gravela sprawdza się rewelacyjnie w kombinacji 50-34/11-32. Więcej niż kilkanaście % w terenie i tak się nie podjedzie za względu na geometrię -prędzej bym się a plecy wywrócił, no, może czasem brak jednej zębatki, ale tak samo w piachu czasem brak 5mm szerokości opony ale to w końcu nie MTB i jego środowiskiem są szosy, drogi polne i leśne, a nie single, bezdroża, skały i kompletne offroady.
Ukraina, to mój gravel z dzieciństwa
:D Nie jeździłem, ale trzeba przyznać, że wygląda na szybki haha
Precz z Ukrainą!
Jechałem. Rower dla twardzieli i koło porządne chyba 30".
@@krzysztofjarzyna6427precz to z tobą.
@@pennyyy311-su9sc jebać ukraine!!!
Gravel jest super. Zaczynałem swoją przygodę z rowerami najpierw od górali, na których oczywiście jeżdzę do dzisiaj. Potem przyszedł czas na szosę. Lecz brakowało mi roweru, który by te dwa światy połączył. Nie brałem pod uwagę rowerów crossowych, z powodu pozycji zajmowanej na tym rowerze. Gravel to najbardziej uniwersalny sprzęt jaki wymyślono.
Polecam jako rower rewelacyjnie odnoszący się do wzoru n+1.
Pozdrawiam
Właśnie chce zakupić gravela. Budżet 3000 -35000 zł. Na jakie najlepiej spojrzeć w tym przedziale cenowym ?
@@wojtekzielinski9004 35 000?
@@michaj5587 🤣🤣🤣
Oglądam Cię od kilku dni , chciałbym trafić do Ciebie do sklepu kupić swój pierwszy rower jak opowiadasz to widać , ze jest pasja a nie żeby naciągnąć kogoś na kasę by kupił coś czego nie potrzebuje tak naprawdę . Ja latam od 2 miesięcy i kupiem rower w Decathlonie za 2k bo nie wiedziałem totalnie nic a w Krakowie obsługa klienta wyglada naprawdę dobrze (na rower nie narzekam jak na pierwszy jest idealny) , za mną 1000km , masa przeczytanych forów i obejrzanych filmów . Następnej bestii będę szukał u kogoś takiego jak Ty 🙃 zycze zdrówka .
Mieszkacie w miejscu gdzie dominują zniszczone asfalty, polne drogi, leśne ścieżki i do tego lubicie sobie jednorrazowo zrobić 60-90km+ to gravel jest dla was.
Myślałem tak samo jak się nasłuchałem rad i efekt jest taki że Gravel stoi cały sezon oparty o ścianę w domu a na trasy nawet 150km wyjeżdżam wygodnym fullem i cieszę się komfortem jazdy. Ręce odpoczywają, pod tyłkiem miękko i bez żadnego spinania wjeżdżam w każdy teren.
@@Radczak82 ja bym się zesrał z wysiłku jak bym miał na fulu zrobić więcej niż 50 po asfalcie,szkoda by mi było roweru na łatwy teren:)
@@tomaszzambrzycki2458 każdy jeździ na czym mu wygodnie - ja jeździłem 20 lat sztywniakami i mam ich po dziurki w nosie. Teraz jak wychodzę na rower w 90% wybieram fulla - jest dużo wygodniej (w zeszły tydzień trasa 100km z podjazdem na Górę Św. Anny na oponach 2.25 weszła ze średnią 22km/h). W ciężki teren biorę natomiast Endurówkę. Jak wjeżdżam sztywniakiem w teren po 15 minutach odechciewa mi się jazdy od tej telepawki. Zresztą, w moim towarzystwie już prawie wszyscy przesiedli się na fulle i to nawet zagorzali fani XC.
@@tomaszzambrzycki2458 jaki polecasz gravel?
Ciężkie pytanie:) Jak masz ok 4tysi to bierz accenta lub coś od rometa jak masz powyżej 6tysi to zaczyna się zabawa. Na pewno nie bierz nic z przerzutką szosową od shimano. Przerzuti shimano w ogóle nie naciągają łańcucha. Czyli zostaje ci coś na sramie. Albo poczekaj na nowągrupęshimano dedykowaną do graveli
Śmieszne jest to, że najwięcej uwag do graweli mają jak zwykle ludzie, który na takim rowerze nie zrobili nawet 20 km. Fajny film, jak zwykle z przyjemnością obejrzałem, mimo że grawela już mam i wiem co potrafi
Jakiego?
@@przemysawkrzywanski9238 Cannondale Caadx przerobiony na 1x11, opony Panaracer gravel king 38C
A skąd wiesz że tak jest? Nie przyszło Ci do głowy że ktoś mógł próbować i ma inne zdanie niż Ty?
@@kula200477 Caadx to nie przełaj przypadkiem?
@@kondzio5841 jak sobie przeanalizujesz geometrię, to caadx ma zdecydowanie bliżej go gravela niż do przełaja. Poza tym już dawno Caadxa nie mam. Teraz latam na Rondo Ruut AL 😁
Fajna pozycja dla tych co lubią zwiedzać rowerem. Nie wlecze się na asfalcie a po leśnych drogach daje radę. Baranek daje dużą wygodę. Brakuje tylko sztywniejszej tylnej przerzutki szczególnie w tańszych grupach szosowych.
Bardzo mi pomogly Twoje filmy w wejsciu do Swiata rowerowego ..
Jestem na bieżąco z napędami, bo właśnie buduję sobie drugiego gravelo-cx-o-cholerawieco, więc parę ciekawostek:
- Przerzutki Shimano z nowych serii (R7000, R8000 i R9000) oficjalnie obsługują kasety do 34 zębów... ale działają z 40 bez problemu.
- Przerzutki mtb, np XT M8000 obsługują kasety nawet 46T, ale nie działają z szosowymi klamkomanetkami - jest do nich fajna przejściówka od Wolfooth - Tanpan i z nią działają pięknie
- Korby gxp świetnie działają z supportami hollowtech, tylko trzeba taką małą tulejkę z 22 na 24mm zanabyć (jest np. na Ali), potem tarcze 38-42T narrow wide (!) również z Ali za $15 i można latać
i last but not least:
- Shimano z ceną hydraulicznych klamkomanetek upadło na głowę...
Jaki masz budżet? Podzielisz się co konkretnie składasz? (rama, komponenty, itp.)
Pozdrawiam
Krzysiek
@@pigeologiageologiageotechn6876 Coś w stylu Diverge od Speca, baranek z klamkomanetkami pod hydrauliczne hamulce Shimano, korba pewnie stary gx z blatem 40T, a z tyłu XT z kasetą 46. Oprócz ramy i manetek wszystkie pozostałe części to używki ze "starych" rowerów, więc mam cichą nadzieję, że się zmieszczę w 5k z ramą malowaną na zamówienie i klamkomanetkami. Co do ram - wstępnie rozważam chińczyki (bo mam dobre doświadczenia), albo Carbonda CFR505, albo Ican GRA02.
@@noizz Dzięki za odpowiedź, powowodzenia!
Tapet- dawniej stół, przy którym odbywały się obrady. Zatem "bierzemy na tapet", nie "tapetę".
Poza tym bardzo pomocny odcinek- dziękuję :D
Tak.
Tapet to sukno okrywające stół obrad o którym mowa
Bardzo dobre ujęcie tematu. Wielu spośród autorytetów kolarstwa i niektóre sklepy rowerowe a nawet producenci rowerów nie mają na ten temat wiedzy i mylą gravele z przełajówkami. Gravel jest mocno promowany w czasopismach rowerowych a w Polsce nie ma nawet jednego wyścigu gravelowego! Pomijam Wisłę 1200 bo jest to raczej ultramaraton.
Dokładnie tak jest. Miałem ostatnio dyskusje z właścicielem sklepu rowerowego w Tarnowie i twierdzi cały czas że gravel I CX to to samo 🤣🤣 Nic go nie przekonało...
@@Dryb1as
To tak jakby mówić, że klasyczna szosa do ścigania się to, to samo co endurance.
dobry temat! właśnie rozmyślam nad pierwszym gravelem i dobrze posłuchać rad i różnych spojrzeń na 'problem' ;)
czym wiecej słucham tym mniej wiem :) ...a ty zakupiłeś swój pierwszy grawel? jesli tak to co to za maszyna?
@@lukasz20i4 zdecydowałem się na gravela od Loca z Wrocławia- jakoś 3 sezony już przeminęło :D u mnie na kanale możesz sobie podejrzeć maszynę ;)
Ooo ktoś mi wreszcie dobrze wytłumaczył o co chodzi szczegółowo z tym Grawelem :)
właśnie kupiłem we wtorek gravela :D, teraz będę uświadomiony. Tiagra 2x10 50/34 i 11/34, jeżdżę po nizinach. pojezierze, nasypy kolejowe, szlaki po Wale Pomorskim, leśne utwardzone ścieżki. Szosa dawała radę to teraz będę aż zadowolony pod niebiosy z jazdy na takim co został pod to stworzony :] Pozdrawiam.
jesli mozna wiedziec jaki mode zakupiles ?
No i jak wrażenia ją po tych kilku miesiącach
O wał pomorski znam to. 😎
Czekam na odcinek o rowerach crossowych / trekingowych. Pozdrawiam.
7:27 jedyny moment w filmie który został zastepiony zupełnie nic nie wnoszącym kadrem kierownicy... Filmik super ale właśnie zależało mi na tym żeby zobaczyć jak się rozkłada ułożenie ciała na kierownicy ;d
Dobre rowery dla miejskiego kuriera lub dostawcy. Do jazdy po mieście bo wystarczająco szybki i nie rozleci się na byle dziurze w asfalcie lub nierównej kostce jak typowa szosa i takie są jego prawdziwe korzenie tylko ktoś postanowił na tym zarobić.W terenie to można co najwyżej po leśnych ścieżkach i to równych pojeździć,podjazdy i zjazdy nawet niezbyt strome po kamieniu i korzeniach to udręka i zagrożenie gleby z racji pozycji na rowerze i kierownicy jaką posiada.Zestrojenie przełożeń też ,,świetne'' 1x11. Ciekawie tam musi dziać na zębatkach bo rozumie że zjawisko ,,koszenia'' łańcucha tam nie występuje:).Prawdę o jeździe na tym wynalazku pokazu zaledwie parę filmów gdzie wytrenowani rowerzyści nie dają rady zrobić podjazdu po kamykach i ubitej glebie a ze zjazdem jest nie wiele lepiej.Zwykłym ,,trekiem'' można to zrobić bez problemów.
Ile kilometrów przejeździłeś na gravelu i ilu modelach?:) jak duże masz doświadczenie z napędami 1x11?
@@DobreroweryUA-cam Cześć i dzięki za odpowiedź. Na rowerach różnych jeżdżę pewnie dłużej niż ty żyjesz obecnie docieram mojego nowego crossa czasami starego trekka Giant z szosy zrezygnowałem jakiś czas temu z powodów zdrowotnych(niech się młodzi wykażą:).Dostałem do wypróbowania Romet Aspre 2 tak z czystej ciekawości wziąłem go na trasę codziennego dojazdu do pracy ok.50 km,teren mieszany tzn. asfalt,chodniki,las żeby było sprawiedliwie. No cóż na asfalcie,chodnikach,RÓWNYCH ścieżkach leśnych dawał radę ale piach,kamienie,korzenie i podjazdy na takim terenie to porażka(zjazdy też).Nic dziwnego że większość filmów pokazuje te rowery na równym terenie leśnym na którym damy radę nawet jakimś składakiem ,,Wigry''za o wiele mniejsze pieniądze.Temat napędu krótko: dobry patent dla serwisów,producentów i handlowców.Co tam łańcuchy są z gumy?Nagle prawa fizyki i mechaniki przestały działać?Pozdrawiam i życzę wielu kilometrów fajnej jazdy obojętnie na czym.
No do miasta to jednak się ten wynalazek średnio nadaje bo masz zbyt pochyloną pozycję i masz dropsy, które się średnio nadają do miasta (prosta kiera jest dobra do miasta)
Gravel/Szutrówka to rower dla kogoś kto lubi jeździć na szosie, ale w okolicy ma kiepskie drogi, ewentualnie chce na rowerze jeździć do pracy po mieście, a po drodze ma jakieś kociełby, kostki bauma, czy schody. Tak po schodach bez problemu można na gravelu zjeżdżać, bo ma inne obręcze niż szosówka. Dużo mocniejsze. Ja ważę około 100kg i po schodach roweru nie znoszę. Tak jak ktoś już tutaj zauważył. Do tych wszystkich rzeczy też nadaje się zwykły rower MTB i będzie na pewno dużo wygodniejszy, jednak też i sporo wolniejszy. Przeciętny użytkownik spokojnie będzie jechał okolice 30km/h na gravelu jakiś dłuższy odcinek, podczas gdy na MTB to będzie bliżej 25km/h. Jak ktoś jeździ na rowerze, to wie że to jest duża różnica, a nie "tylko 5km/h" :) Jak kogoś kolarstwo szosowe nie kręci, to ja bym sobie gravelem głowy nie zawracał. Brał krossa lub MTB.
Gość jest rewelacyjny, dziękujemy :-)
Janku, prosimy o test Eskera 6.0!
Mam kolarzówkę i kompletnie nie lubię MTB, na testach rowerowych miałam przyjemność przetestować gravela i od razu wiedziałam że jest to rower dla mnie.
Super materiał! Dzięki wielkie za udzielone informacje i objaśnienie tematu rowerów typu Gravel. Planuje w przyszłym roku złożyć sobie tego typu rower i na pewno wrócę nie raz do tego materiału.
Bardzo fajny i przydatny materiał.
Mam dylemat co do rozmiaru. Mysle o Kross Esker 1.0 lub 2.0 / 2.0 MS lub o Rometach Aspre lub Boreas (im tańszy tym lepiej). Mam 178 cm, M jest do 178, a L od 176 cm. Chciałabym, zeby było wygodnie, zebym nie musiała się wyciągać do kierownicy, ale też żeby nie być skulona na M w dolnym chwycie kierownicy i żeby nie obijać kolanami o kierownice i o brzuch (mam nadwage) ani nie zahaczać stopami o koło. :)
2. O co chodzi z tymi sztywnymi osiami? Czy to naprawdę takie istotne, żeby byly sztywne?
3. Korba na kwadrat - podobno jest słaba, a ja jeżdżę raczej siłowo (w mtb 3×6, 3×7, 3x9 to moje ulubione przelozenia) (czy to prawda, że jest słaba i czy można ją wymienić na zwykła/inna/jaka?)
Dla mnie gravel to taka szosa endurance na szerszych oponach.Dzięki czemu można całkiem wygodnie pośmigać po leśnych ścieżkach,polnych drogach. Niektóre szutrówki oferują dodatkowo większą ilość mocowań pod dodatkowe bidony czy bagażniki przez co stają się świetną bazą pod rower wyprawowy.Natomiast nie rozumiem idei gravela o bardziej sportowej charakterystyce. Moim zdaniem to już ociera się rower przełajowy stworzony właśnie do sportu.Z drugiej strony wiele dzisiejszych przełajówek idzie w drugą stronę z radykalnych sportowych maszyn w stronę większej uniwersalności,komfortu dlatego ta granica między gravelem a przełajem czasem się po prostu ginie.
Chłopaki macie super filmy, uwielbiam je oglądać, ale poprawcie coś z dźwiękiem... może inny mikrofon, ale wasz głos brzmi czasem jak z oddali... a szkoda, bo miło się was słucha:)
Janek jesteś WIELKI 💪👍
dzięki za info...👍💪
Możecie mówić że jestem wariat :) ale z dalea f 29 przesiadłem się na soot 70.. tak na kellysa , i za cholerę bym już tego nie zmienił. Śmiga się swietnie, a wyboiste drogi nie stresują jak w przypadku szosy. No i faktycznie lekkość jazdy do 30 40 km/h jest na prawdę wyczuwalna.
Stoję teraz przed wyborem rozmiaru. Jak wysoki jesteś i jakąs ramę wybrałeś w tym Soot 70?
Zawsze można założyć opony 28x1.75 do twentyninera.... Ja mam korby i kasetę 3x9 max 40/11 i naprawdę szybko da się jechać... A nie ogranicza mnie szerokość ramy żeby założyć opony 2.5 cala.... Plus rogi na kierownicę i jest git.
Prawda jest taka, że każdy będzie zachwalał co ma, tutaj widze komentarze tylko gravel tylko gravel
Na podobnym filmie odnośnie crossow było tylko cross tylko cross
Zakup gravela trzeba dobrze przemyśleć, bo znam przypadki, że ludzie kupują go jako rower do wszystkiego (dużo w tym winy marketingowców). Gravelowanie kończy się, gdy trzeba podjechać pod stromą górkę w lesie, albo pocisnąć na asfalcie gdy cała reszta jedzie na rowerach szosowych. To fajne rowery, ale w określonym zastosowaniu i zakupu trzeba dokonać z głową, bo to nie są rowery uniwersalne w znaczeniu, jakie próbuje nam się wmówić.
Czemu niby gravel nie moze podjechac pod gorke w lesie? Bo napedu brakuje? To wina napedu -- w dowolnym rowerze mozna wlozyc zle przemyslany naped, rowniez do gravela. Trzeba po prostu patrzec co sie kupuje.
I ja mam wlasnie kupić gravela aby byl szybki na szosie no i troche w teren a jest tyle typów modeli masakra juz zglupialem doslownie
@@zbigwit18 A jaki model najbardziej Ci lezy? Jakie masz kryteria? Wstepnie mozesz zaczac od Marina Four Corners (wg moich kryteriow w zeszlym roku byl nie do pobicia). Moje kryteria -- naped 3x9, szerokie opony (2.0" podstawa), zewnetrzne prowadzenie linek, hamulce tarczowe + mechaniczne, brak toe overlap, wygodna geometria (zebym nie byl wyciagniety jak struna), niewygorowana cena, wystepowalnosc w Polsce. Po czasie skojarzylem, ze wazna jest tez dla mnie pojemna rama stad dzis nawet bym nie bral pod uwage Giantow (maja wygodny skos ramy, ale kosztem zredukowanej pojemnosci).
@@WanderABit ja powiem tak 17 lat nie jezdzilem w sierpniu kupilem sobie ktm co widac na zdieciu plan byl taki aby go na elektryka przerobić ale jak wsiadlem i pierwsze dwa tygodnie jezdzilem stwierdzilem ze to bez sensu przerabiać bo super sprawa normalna jazda wiadomo pierwsze tygodnie forma rosnie doslownie jeździłem do pracy dużo 30 kilometrow mam ale ktm dobry jest miasto teren ale forme juz troche mam więc robilem czasami 100 kilometrów dziennie i wiecej ale ten rower nadaje sie tylko na male kilometry wiadomo opony teren itp w tym roku chcę gravela ogólnie chcialem coś z Rometa ale poprostu duzo czytam oglądam na temat rowerów wybór jest wielki i juz naprawdę nie wiem moje plany to wyjazdy do 48 godzin dalekie ale wiadomo to bedzie raz na miesiąc jedno co to nie chcę karbonu hamulce tylko tarczowe ja w zawodach nie bede startowal i chcę jezdzic do pracy gravelem dlatego szukam pomocy cel wiecej na szose i troche w teren sprawdze w sobe w sobote co pisalels dzieki za info bo naprawdę musze spokojnie na nowy sezon gravela kupic abym mógł dalej jeździć teraz tylko jeżdżę na trenazer rolkowy mam i co dziennie godzinke lub 2 jade jesli chodzi o kase to do 10tys mogę wydac ale jak wydam mniej to fajnie pozdro
@@zbigwit18 Jesli przez "zdjecie" rozumiesz swoja miniaturke/avatar, to malo tam widac. Do pracy to chyba lepiej jezdzic innym rowerem niz gravelem, bo raz ze prosta kiera w miescie lepiej sie sprawdza, a dwa, ze jak w piatek cos (odpukac) sie stanie, to z weekendu sa nici. Ja mam 20-letniego Treka 800 ktory wlasnie przeszedl do jazdy miejskiej, a gravel to tylko daleka przygoda (weekendy). Marin kosztowal mnie 3700, do tego trzeba doliczyc torby, zapasowe gratki, itd. ale z takim budzetem polowa tej kasy powinna Ci lekko zostac. W wolnej chwili zerknij na moja strone podsumowania zeszlego sezonu: przypadkopis.wordpress.com/2018/11/01/marin-four-corners-po-sezonie/ masz tam tez kontakt mailowy do mnie, jesli bede mogl pomoc, podpowiedziec, to pomoge. Tak czy inaczej Twoje plany wygladaja porzadnie, wekeendowe wypady to jest to. Powodzenia!.
Nie rozumiem zachwytu gravelami. Jeździłem trochę po lasach i innych nieutwardzonych ścieżkach i błagałem żeby wreszcie wrócić do mojego crossa :) Moje ręce bardzo odczuły wszelkie nierówności. Jak dla mnie ten rower nadaje się tylko wtedy jak ktoś chce szosówkę ale od czasu do czasu ma zamiar pojeździć po szutrze. W innym przypadku bez przedniego amortyzatora to mordęga.
Zgadzam się w 100,%. Gravela sprzedałem po miesiącu, jeżdżę po szutrach i leśnych ścieżkach. W swoim MTB skróciłem kierownicę, wrzuciłem rogi i opony 28x1.6. jedzie się o niebo lepiej niż gravelem. No ale każdy ma swoje odczucia
Co do przelajowki i stosowania opon stricte 33mm to sie troche chyba zagalopowales. Owszem szanujacy sie błotniak bedzie krecic na gumach 33mm ale oponki jakie w nie wcisniesz to juz inna sprawa bo trzeba zauwazyc ze rowery tego typu maja duze przeswity zarowno w widelcu jak i tylnym trojkacie na błoto ktorego na zawodach CX nie brakuje dlatego mozna tam wcisnac calkiem szerokie ogumienie, problem pojawi sie dopiero w momencie kiedy natrafimy na bagno ktore sie przyklei do opony i ramy spowalniajac nas :) w obecnej chwili moja Merida CX ma zalozone 35milimetrowe balony a przeswitu mam jeszcze na 1-2 rozmiary wieksze opony.
Nie zagalopowałem - powiedziałem, że niektóre modele rowerów przełajowych dostępne są z narzuconymi przez UCI limitami 33 mm i może się okazać, że wiele więcej się tam nie zmieści (problem dotyczy przede wszystkim topowych, typowo wyścigowych przełajówek producentów mających zespoły i zawodników w elicie CX). Co nie znaczy, że tak jest w każdym gravelu:) Ale trzeba na to zwrócić uwagę, bo kupując taki rower z myślą, że zrobimy sobie super wyprawówkę i odkrywając, że maksymalne co nam wejdzie to 36 mm na semi slicku możemy się rozczarować:)
Zawsze jeździłem na prostych góralach i trekingach, daleko od szosy XD, z uwagi na pozycję, która wydaje mi się zbyt obciążać stawy w rękach, ale gravel wydał mi się bardzo ciekawą propozycją na dłuższą wyprawę rowerową typu green velo. Ciekaw jestem jak odbija się na obciążeniu łokci różnica pomiędzy kierownicą typu baranek i pochyleniem do przodu a kierownicą prostą (mniej lub bardziej wygiętą) i jak się ta różnica prezentuje pomiędzy gravelem a szosówką. Dużo mówi się o nadgarstkach, kręgosłupie, ale nic o łokciach, a to też bywa problematyczne.
Kiedyś napisałem pod Twoim filmem opinię krytyczną na temat graweli i bikepackingu, głosząc że klasyczne sakwy i rower w stylu trek 520 odwala robotę... zmieniłem zdanie po zakupie grawela. Pochylam głowę ;)
Kurde to jest determinacja w dochowywaniu standardów, szanuję!:))
@@DobreroweryUA-cam tzn. odwala robotę ale grawel robi to faktycznie lepiej- nie śmiej się ;)
Po połowie życia na MTB chcę rozpoczać romans z .. właśnie, waham się - szosa czy gravelem. Czy jeśli do gravela założę opony 23mm to będę śmigał powyżej 30km/h na równi z szosiarzami? Bo porzewaga szosy przy wyższych prędkościach to pierwszy silny argument na jej korzyść. Chcę poczuć tę satysfakcję z prędkości i robienia długich tras.
Szosy nie kupuj. Ogranicza cię tylko do asfaltu i do tego równego. Lepiej pojechać wolniej ale mieć możliwość skrętu w każdą drogę jaką zobaczysz. Ja gravela bym nie kupił, ale jak bym miał szosę jako drugi wybór, to jednak wziąłbym gravela
ja kupilem Fuji Jarii 1.7 Gravel, wcześniej miałem słaby rower, więc jak wsiadłem to niebo a ziemia, trzeba się przyzwyczaić do baranka schodząc z krosowego roweru, 2 x 10 Tiagra , ja mam obok las i trase mtb garmin i do tego jezdze po miescie bo nie mam samochodu, zawsze moge szybko zmienic opony w razie czego, dlatego taki rower jest akurat
To jakby chcieć pogodzić jazdę po asfalcie, leśnych drogach, szutrach i do tego szybko i bardzo komfortowo to może wyjściem byłby....Gravel z pełnym zawieszeniem :) Tylko że wtedy robi się trochę dziwaczny sprzęt :)
Ja już sam nie wiem co wybrać fuji touring czy unibike Expedition, rower do miasta, na wycieczki z sakwami i czasem oczywiście szuter.
Fajnie to przedstawiłeś dzieki
Chyba najlepszy materiał o gravelu, ale nadal brak w internecie porownania z trekkingiem :)
Chciałbym usłyszeć jeszcze różnicę między dobrym trekkingu Alu lub Cro-Mo na grupie XT 3x9 w porównaniu do gravela Alu na grupie RX400/600 2x10 ...w obu przypadkach możemy opony założyć spokojnie od 28 do 38c. Ciekaw jestem czy w gravelu można oświetlenie dać z dynamo w piaście? I jak ma się predkosc jazdy przyjmujac ze oba rowery maja podobna wage na poziomie 10-11kg? Glowna roznica to postawa za kierownicą, na ile ma to znaczenie w prędkosci i rozpedzaniu sie?
Producenci napędzają mody i trendy, a "specjaliści" od dobrych rowerów dorabiają do tego filozofię. ZZR Albatros był gravelem...
Koncepcja gravela mi się bardzo podoba. Jednak na razie widać deficyt komponentów do tego typu rowerów.. przede wszystkim hamulce hydrauliczne - niemożliwe znaleźć klamki hydrauliczne pod takie hamulce w rozsądnej cenie - powód chyba brak konkurencji i niewiele modeli na rynku. Korby: producenci dają korby szosowe co przy wjeździe w teren czy jeździe z sakwami jest strzałem w kolano. Jak na razie głównie przez brak rozsądnych hamulców hydraulicznych wytrzymuje się z zakupem tego typu roweru. Hamulce mechaniczne miałem i to nie jeden model i przez ich problematyczność szczególnie w trudnych warunkach i częste problemy z regulacją z miejsca je dyskwalifikuję.
Z ciekawosci miales jakis model dwu-tloczkowy? Pytam, bo przez caly sezon nic ale to nic nie zauwazylem, nie bylo potrzeby regulacji, itp. Tektro Spyre-C dwu-tloczkowe.
Jeśli coś jest do wszystkiego, jest do niczego. Stara góralska prawda. :) Jak ktoś ma zamiar zjechać z asfaltu na polne drogi/las, góral z odpowiednim ogumieniem (np schwalbe hurricane) będzie zdecydowanie lepszym pomysłem niż ta szosa z oponami z górala.
do krakowa lepszy gravel czy szosa? w terenie prawie wgl nie jezdze, zdarza sie ale no to malo
Na co dzień jeżdżę rowerem szosowym endurance. Miałem okazję jeździć na paru gravelach i przełajach. Jestem pewien, że były dwukrotnie droższe od mojej szosy. Wszystkie gravele/przełaje były po prostu wolne. Jestem ciekaw jak bardzo była to zasługa niskiego ciśnienia. W tym momencie nie wymieniłbym szosy pomimo, że jestem ograniczony do asfaltu. Jako drugi rower pewnie wybrałbym ht do cross country albo nawet rower crossowy.
Owszem gravele są wolniejsz od szosy ale dużo szybsze od ht mtb na asfalcie i ubitych drogach. Mam gravela ale nie kupiłem go by jeździć wyłącznie po asfalcie, kupiłem go by nie omijać żadnych dróg, zupełnie nie przejmuje się stanem nawierzchni i to jest piękne, dodatkowo wygoda baranka, opony bezdentkowe 43c i robi się sympatycznie, od jakiś 10 lat chcialem do górala założyć baranka i węższe opony a tu proszę😃
strata kilku watów czyni rower wolnym ? broń boże do ht się nie zbliżaj =D
@@tomeeekcz jakie 6W:)?
A to jaki endurance masz w takiej taniej cenie? Bo mam gravela ale moim błędem było wejście w cro-mo.
czy są tu jeżdżące Mamuśki, z zacięciem sportowym...które używają gravela do ciągania przyczepy z dzieckiem ?
Miałem Treka Checkpointa przez rok. Używałem do jazdy do pracy. 36km. I powiem tak. Po dziurawych asfaltach telepało. Na szutrach kapcie łapałem. Na gładkim asfalcie pobierali mnie szosowcy. Odkąd zrobili mi do pracy gładki asfalt, sprzedałem gravela i kupiłem Tereka Emondę SL 6 i jest bajka. Na szutry i złe drogi zostawiam MTB. Ale to moje subiektywne odczucia.
No szkoda bardzo żeby ci jeszcze nie pasował rower za 19 tysięcy 🤣
Jak coś jest do wszystkiego to jest do... (tu niech każdy coś sobie dopowie)
Co do OSMO - człowieku, żyleta. Każdą szprychę w tle widać :) Dźwięk również bardzo dobry. Z ciekawości zapytam, to zapisuje już w x265 (HEVC)?
No właśnie nie znalazłem tej informacji jeszcze, a np. na pewno potrafi to GoPro 7
Dobrerowery.pl - możesz to sprawdzić po zgraniu filmu na kompa. Ja mam GP7 i tam 4K lub filmy z większą prędkością klatek na sekundę) nagrywane są z kodekiem x265. Ale jest tez opcja aby wszystko nagrywać z tym kodekiem. UA-cam to obsługuje więc niespodzianek nie będzie a oszczędność na karcie dość spora :) Ale oczywiście lepiej sam sprawdź bo może się okazać że przy obróbce wideo będą jakieś problemy związane z wydajnością kompa...
Świat zatoczył koło... Wiele lat temu, choćby w DDR, produkowano kolarzówki z oponami o szerokości 32.
Nadal mozna spotkac takie kolarki pozwalajace na montaz 32... chociazby Triban z decathlona ;)
Dodam, że za komuny mieliśmy Passaty, Orkany i Mistrale. To były rowery w typie gravel. Starsi widzowie pewnie pamiętają.
Bardzo dobry uniwersalny rower na tereny nizinne. W górach to chyba jednak lepszy góral.
Też myślę, że zakup trzeba przeanalizować pod kątem miejsca zamieszkania, trudności tras na jakie by się jeździło. Na większość obszaru Polski gravel będzie w sam raz, tam gdzie rasowy góral to często przerost formy nad treścią.
@@Grzesiek010 Jest na prawdę dobrym rowerem, mam Anyroad 2 trochę dokapitalizowanego. Jestem bardzo zadowolony. Obecnie o tej porze roku jeżdżę tylko nim. Szosówka czeka w ciepełku na lepszą pogodę. Ale w góry to jeszcze musiał bym go zmodyfikować, głównie przełożenia.
@@ireneuszmaslinski9187 anyroad 2 super wygodny . A do korby fsa wrzucić blaty 46-30 z tyłu kasetę 36z tylko dobre zmienić na 9rz XT przerzutkę wrzucić działa z klamko manetką Sora😉
@@tomaszborowski5835 Dzięki za radę, może skorzystam
@@tomaszborowski5835 Jesteś pewien, że stara przerzutka XT lub SLX działa z klamkomanetką Sory ? Taki zestaw bardzo by mi pasował.
Fajny rodzaj rowerów, ale niestety nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego prawie nie ma odpowiedników cenowych w porównaniu z crossowymi np w okolicach 2 tys zł. Zakładając, że ogólnie gravel nawet lepiej jak konstrukcyjnie będzie prostszy od crossa, rynek powinien być pełen tanich opcji. Abstrahując od dzisiejszej sytuacji na rynku, przepis na taniego, bardzo solidnego gravela jest prosty- lekka aluminiowa rama, pozwalająca na grubszą oponę, w droższej wersji karbonowy widelec, 7-8 przełożeń moim zdaniem wystarczy dla większości średnio zaawansowanych, po płaskim mieście i okolicach (dzięki temu niższa waga), w taniej wersji hamulce szczękowe, w drogiej tarcze i TYLE.
@Dobrerowery.pl Janie, a jak to jest w GRX czy grupach MTB z napinaniem łańcucha przy korbie i /lub przedniej przerzutce? Bo nie znam się na tym. Względem grupy szosowej. Czy to tylko kwestia sprzęgła i sprężyny w tylnej przerzutce ?
Nic nie jest:) Nie ma tutaj narrow wide jak w 1x11, chodzi o sprzęgło przy przerzutce i nieco innej wielkości blaty (ale to akurat bez związku ze stabilnością napędu).
CO powiecie na ten ten model Genesis CDA 20 2019, pomarańcza, zastanawiam się nad kupnem co sądzicie o tej propozycji, ???
Miałem okazję się przejechać. Moim zdaniem wygodna pozycja, tzn. geometria nie jest agresywna. Osprzęt podstawowy i mechaniczne hamulce. Jeśli to nie przeszkadza, to fajny rower na początek.
Czy bedzie porównanie lub test Gianta revolt 2 2020 r oraz Merida Silex 200? ;) Rozważam kupno ale nie moge sie zdecydować który w swojej kwocie jest lepszy..
I znowu kombinowanie jaki blat na korbie... Nie rozumiem Twojej fascynacji korbami jednoblatowymi... Wystarczy dwu czy trzyblatowa korba i problem rozwiązany... Wg mnie producenci robią to co od wielu lat robią producenci aut... Wmawiają że tego potrzebujemy a starsze rozwiązania wcale nie ustępują tym nowym a nawet są bardziej wszechstronne
To mam odpowiedź na pytanie czy gravel jest dla mnie, tak jest ,
A czy ważąc 100 kg to dalej ten rower jest dla mnie?
Tak, tylko odpowiednio skonfigurowany:) Dobre koła, odpowiednie ciśnienie i nie będzie problemu.
Nie bierzemy na tapetę tylko na tapet :) pl.wikipedia.org/wiki/Tapet
czy gravel bedzie dobry jesli chce jezdzic glownie po szosie i okazyjnie zjezdzac w szuter? czy lepiej kupic rower crossowy?
Tak
Mam pytanie jeżdżę na krossie hexagon 6 ale zastanawiam się nad rowerkiem typu gravel ponieważ mam trasy gdzie 40%to asfalt a 60%to często spotykana na ścieżkach kostka brukowa i moje pytanie czy rover typu gravel będzie dobrym wyborem dajcie jakiś namiar na rower odpowiedni do tego typu jazdy zaznaczam że średnia moja trasa ma około 50-70km.Pozdrawiam.
Pół roku temu nieśmiało przesiadłem się z roweru crossowego na gravela Kross Esker 2.0 w rozmiarze L (mam 179 cm). Do dnia dzisiejszego przeszedł wielką metamorfozę. Zamieniłem mostek na 110 cm, kierownicę na szosowy baranek 42 cm, kasetę mtb na szosową Sorę 11x28, opony na szosowe Continental Gator Hardshell 32 mm. Czy to jeszcze gravel czy szosa endurance?:)
Czemu zmieniłeś mostek? Na dłuższy czy na krótszy? Mam 178 cm i zastanawiam sie czy wziąć M czy L.
@@AgatekGagatek oryginalny mostek miał 90 mm a ja zmieniłem na 110 gdyż rower był jak na moje upodobania za krótki.
Informancej przydatne ale warto by było podsumować podając przykłady do zakupu..
Cześć. Co sądzicie o zaprezentowanym Tribanie 520 RC? Czy po wrzuceniu szerszych opon można go traktować jako gravela? Nie ukrywam, że cena zachęca. Mam zamiar się przesiąść z roweru crossowego.
Szosy to na ogol toe overlap, czyli odpada (zwlaszcza z szersza opona). Ale sa i inne szkoly, sprzedawca tlumaczyl "przyzwyczai sie Pan" :-) Dzieki, nie skorzystam.
Z tymi oponami to się nie zgodzę - miejsca na opony w przełajówce i szutrówce często jest tyle samo, bo w przełaju potrzeba rezerwy na błoto. U mnie w Cube Cross Race mam 40mm.
Witam, mam w planach zakup gravela ,zastanawiam sie ktory wybrac Cannondale TOPSTONE DISC SE 105 czy Scott Speedster Gravel 20,co byscie doradzili
Wylacznie z tych dwoch to Cannondale -- jest ladniejszy, ma szersze opony, gravelowa korbe, punkty montazowe na koszyk pod rama. Scott robi klasyczna scieme, wezmy szose, przypudrujmy, nazwijmy "gravel" i juz produkt gotowy.
@@WanderABit Dzieki za pomoc w wyborze
pozdrawiam
krzysztof baczewski z tych dwóch wybrałbym Cannondale, ale gdybyś potrzebował roweru bardziej wyczynowego to polecam Rondo Ruut w karbonie lub 3T Exploro.
@@andrzejwyka611 fajny jest ten 3T Exploro ale jak kupie nastepny rower za taka kase to mnie zona za drzwi wystawi,czy mozesz mi polecic cos do 10tys.z dwoma blatami ,a co myslisz o Wloskich rowerach,
dzieki i pozdrawiam
krzysztof baczewski może któryś z nowych Canyonów np. Grail CF SL, Grail AL 7.0 SL, Grail AL 7.0, Grail AL 6.0 od 6 do 10 tys. Sprawdź jaki napęd ma Kross Esker 6.0 czy Merida Silex 300. Z włoskich graveli znam Titici, który raczej jest drogi. Jest jeszcze Wilier, którego nie znam ale firma świetna.
Szukam roweru do turystyki i ewentualnego weekendowego bikepackingu. Jakie są przewagi gravela nad rowerem crossowym?
Lubię rowery Gianta (tak tak ograniczenie do jednej marki to nie najlepszy pomysł ale...) i nie rozumiem dlaczego taki ToughRoad SLR GX jest dwukrotnie droższy od Roam 1 Disc'a. Gravel mnie bardzo kusi: baranek + lekki widelec brzmią fajnie ale nie w cenie dwukrotnie wyższej niż za rower crossowy z powietrznym amorem na napędzie deore (czy na całkiem dobrej klasy komponentach). Dlaczego gravel miałby być 2 razy lepszy?
Ceny baranek vs prosta kiera wynikaja z tego, ze prosta kiera (MTB) to rynek masowy, szosa itp ma mniejszy zasieg. Nawet kierownica jest bardziej skomplikowana :-) Przewaga gravela to rece, rece i jeszcze raz rece. Jesli planowane sa trasy pol-dniowe na luziku, to pewnie cross, jesli dluzsze, tyle ile godzin ma dobra to gravel. Dany rower to zawsze jakis kompromis, na swoim MTB (z amorem) robilem coraz dluzsze trasy, ale limitem byla kierownica, moglbym sie bawic w lemondki, kierownice turystyczne, ale tak jakos... Zaryzykowalem, ubozszy o 3700 zl mam gravela (Marin Four Corners) no i wypad calodniowy na nim... ciesze sie jak maly reksio. Ale gravele (po przejsciu z MTB) maja i wady -- kierownica z duuuzo mniejsza kontrola, mlody rynek (zmiana sprzetu jest problematyczna, bo wszystko siedzi na komponentach szosowych), itd.
Przewaga to niższa waga roweru i baranek , czyli możliwość jazdy godzinami bez drętwiejących rąk. Kupuj grawela , najwyżej sprzedasz. :) ale wątpię ,że sprzedasz .Chyba ,że jeżdzisz po jakiś paryjah,... nie wiem ,może planujesz pojechać do Afganistanu z sakwami 100 km dziennie to amortyzator się przyda. >)
A jaki na początek gravel?
Ten jest idealny tylko napędzik korba 46-30 z tyłu kaseta 11-32,4 i śmigał bym jak ksieciuniu 😉 a jak 1na 11 to kaseta by się przydała 10-42 niby jeden ząbek ale robi różnicę
Chyba nie ma takich korb na rynku ?
@@marekwendrowycz2814 fsa omega exo adventure. Są jeszcze fsa slk carbon tylko że drogie . Jest jeszcze stary xtr 44-30 tylko mało już tego. Praxisa 48-32 i kilka innych chińskich produktów 😉
Mam Rometa Aspre od zeszłego roku, w tym sezonie chciałbym zmienić opony z 38/40c do 32/30c, żeby być szybszym na asfalcie. Myślałem o Schwalbe G-One Speed/Panaracer Gravelking lub oponach stricte szosowych. Jakie będą najlepsze?
Mam gravelking w Fuji i dają radę.
napewno gravel nie bedzie ważył 20kg jak moje dh
i się tak zastanawiam czy by nie wymienić na gravela, bo teraz mało co latam, a tak to bym miał na siłownie i do pracy, szosa odpada z tego względu że fandom jest zepsuty + są to tak cienkie opony, że mała nierówność powoduje wypadek
Sie powtorze, bo widze ze idzie cisnienie na 1x dla graveli -- to mordega. Jesli gravel ma byc rowerem uniwersalnym 3 blaty z przodu (aby zapewnic duza rozpietosc), a kaseta juz tylko delikatnie zmienia wybrany uklad. Oczywiscie, kazdy placi jak lubi, po prostu przestrzegam, bo na 1x11 konczy sie to albo brakiem przelozen albo zabawa za-miekko vs za-twardo.
Zależy gdzie kto jeżdzi swoim gravelem. Na równinach w centralnej Polsce 1x11 spisuje się rewelacyjnie. Sam mam z przodu 44 zęby a z tyłu 10-42. Pozdrawiam
@@cannonbiker OK, jeśli jesteś zadowolony to najważniejsze. Jeżdzę także po równinach i u siebie (kaseta 11-34, 9sp) mając największy skok w kasecie 1.18 zgrzytam zębami, w podanej przez Ciebie 10-42 największy skok to już 1.20, nie zamienię się :-).
Bo niektórzy producenci jeszcze nie zauważyli ,że amator to nie jest nakokszony gościu jeżdżący w tempie motocykla :). Merida daje korbę 48/32 i to już bliżej ideału , ale myślę że 46/30 i z tyłu 34 zęby to byłoby to co większość szuka w gravelu. Nie sądzę aby 46-11 to było za mało dla amatorskiej jazdy na zjazdach przy oponach 38-42 .
Ani na szosie nie pociśniesz, ani w terenie bez amortyzatora też nie jest lekko. Ja wygodnie jeżdżę po każdej nawierzchni na krosie z amortyzatorem i średniej szerokości oponach. Pozycja na gravelu też obciąża kręgi szyjne i jazda kilka godzin to męczarnia.
To się nazywa tworzenie rynku zbytu,podobnie jak w elektronice czy samochodach co chwile nowe modele które niczego nie wnoszą a wręcz przeciwnie.
Ci, co tak zachwalają długie wyprawy na gravelach prawdopodobnie w życiu na raz nawet 100km nie przejechali. Pół roku temu zrobiłem 300km na raz rowerem fitnessowym i nie nogi bolały, lecz dupa oraz kark od tego ciągłego zaginania łba do góry
mam szose na 105 jednak planuje zakupic gravela aby dojezdzac do pracy a takze na weekendowe wycieczki , jakiego gravela proponujecie w budzecie 3 - 4 tys ??bardzo podoba mi sie Fuji Jari 1.5 2019r.....
Nie podales jakimi kryteriami sie kierujesz, u mnie by odpadl, wewnetrzne linki, opony 38, wiec trzeba byloby sie dopytac jaka jest maks. szerokosc. No i cena 5 tys.
Mam tego Fuji, jest cudowny 🤓
Jaki model gravela wybrać do jazdy 75% po mieście, 25% po drogach szutrowych?
Pozdrawiam.
W zasadzie jakikolwiek i wsadzić możliwie szeroką, ale gładką oponę:)
Dobrerowery.pl
Czyli geometria nie ma znaczenia? Mam okolo 181 cm wzrostu, wewnętrzna strona uda okolo 84 cm.
Zastanawiam się nad modelami
Canyon Grail 6, Cannondale Topstone Sora, Trek Checkpoint ALR 4 i Orbea TERRA H40, ale moje zainteresowanie wzbudził prezentowany przez Ciebie Rondo Ruut AL1. Czy w świetle takich preferencji - 75% dziurawy asfalt i 25% przełaj - powinienem bardziej zwrócić uwagę na takie, a nie inne modele, spośród wymienionych przeze mnie?
Pozdrawiam serdecznie.
Geometria nie ma znaczenia dla tego gdzie chcesz jeździć, a ma znaczenie dla tego, czego oczekujesz od roweru, a tego nie mówiłeś:) Czy ma byc bardziej wygodny, czy bardziej dynamiczny - wybór teraz jest ogromny, trzeba by zawęzić. Ja i tak zawsze polecę pomierzyć się z rożnymi modelami na żywo.
Dobrerowery.pl
Lubię jazdę szybką, ostre hamowanie z zarzucaniem tylnego koła :), dynamiczną jazdę, podrywanie przedniego koła...
Pewnie bez problemu można znaleźć sklep, który prowadzisz, ale będę wdzięczny za podpowiedź. Jestem ze Szczecina, ale w sumie nie ma to znaczenia :).
Serdecznie pozdrawiam.
Dobrerowery.pl
Już znalazłem. Tak się składa, że będę we wrześniu. Nie omieszkam odwiedzić :).
Wszystkiego dobrego.
Mam 10cio kg gravela, naped sora 3x9, opony 35c i asfaltowe wyprawy z znajomymi na carbonowych szosach nie są mi straszne.
Nie mam nawet takiej mocy jak oni, ale ustawiajac sie na okolice 30-40km/h daje rade, powyżej opona jednak daje się odczuć.
Jakie kolego opony masz? Pytam, bo dopiero co zakupiłem Schwalbe Land Cruiser 35c, ale wybieranie to był prawdziwy ból głowy. Ja śmigam na tribanie 520 skonwertowanym w a`la gravela :). 10 kg też wyszło! pierwsze testy w lato
@@arekp8880 miałem ten sam model, jednak jak piszesz nie jest to dobra opona. W komentarzu pisalem o contact speedach, teraz mam g one w tym samym rozmiarze. Conti cichsze na aswaldzie, G one trochę lepiej jeździ mi się po szutrach😂 i lepiej wygląda.
@@F3Definity dzięki za odpowiedź. Nie napisałem, ze to jest niedobra opona :) teraz to trochę mi smutno, że je kupiłem.
W filmie mowa o gravelach bardziej turystycznych, wygodnych... jakieś przykłady takich? Z góry dzięki!
Marin 4 Corners, Author Ronin, Merida Silex, Giant Toughroad GX itp itd.
@@DobreroweryUA-cam Diverge Elite E5 a ten bedzie szybki na szosie ? czy bardziej wycieczkowy?
Wszystko fajne tylko trzeba mieć gdzie na tym śmigać. Fajny jako drugi rower, odskocznia od szosy. Chyba że mieszkamy na Mazurach to będzie super.
Centralna Polska czyli równiny są najlepsze dla tego roweru, szczególnie z napędem 1x11. Polne czy leśne bite drogi to przeznaczenie tego sprzętu. Pozdrawiam
Hej, z tej strony zupełny amator rowerowy :). Czy gravel będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto lubi robić wycieczki po nizinnych terenach nie martwiąc się o to, aby jeździć tylko asfaltem, ale z drugiej strony chciałby też korzystać z niego na co dzień w wielkim mieści z torami tramwajowymi, krawężnikami itd?
Do takiego zastosowania myślę, że będzie bardo dobrym wyborem. Na pewno bardziej komfortowym i dającym większe poczucie pewności niż klasyczny rower szosowy, a przy tym szybszym i lepiej pokonującym kilometry niż rower crossowy, czy trekking.
@@DobreroweryUA-cam Dzięki!
Pierwsze pytanie jak dlugie (dziennie) beda te wycieczki. Jazda miejska to nie jest domena gravela, oczywiscie sie da, ale chodzi o to, ze wydajac pieniadze, zebys znalazl jak najlepszy kompromis, a nie jak najmodniejszy (mam gravela, ale wylacznie na wycieczki). Mozesz rozwazyc tez opcje dobry rower + tani rower, gdzie dobry to bedzie na ten teren, gdzie wiecej czasu spedzisz.
Nigdy nie zrobią nic uniwersalnego. I tak: albo kupujesz MTB albo kupujesz szose. Żadnych wynalazków typu gravel. To nic innego jak marketingowy bełkot producentów. I żeby nie było : jeździłem Gravelem i to sporo. Tak czy siak śmieszy mnie opinia ludzi na temat tych wynalazków.
Tak jak mnie niezmiennie śmieszą opinie, że gravel to marketingowy bełkot producentów:) W przeróżnych konfiguracjach to rower idealne dla bardzo wielu osób, jednak jak wszystko na świecie wymaga PRZEMYŚLENIA własnych potrzeb:)
ale że nie ma amortyzatora to minus. Sporo jeżdżę w dziurawych ścieżkach polnych i leśnych i amortyzator musi być. Ja jeżdżę na rowerze krosowym.
Jest widelec karbonowy. To nie to samo, ale coś tam pomaga.
A sprawa ubrania na gravelu?
Ubranie na rower może być stricte sportowe, dedykowane lub całkiem cywilne - na szosie trudno jechać w cywilnych ciuchach choćby kilometr, na mtb cross czy miejskim nawet te kilkanaście km nie ma problemu
A gravel?
na gravelu jedziesz w tym w czym chcesz. i tyle w temacie)
Gravel to w sumie rower do turystyki, więc tak jak ktoś przede mną już napisał jeżdzisz w czym chcesz. Pozdrawiam
Ha ha dobre
Garnitur 😂
Czy istnieje dobry gravel do 2000zł ?
Moim zamiarem jest kupno wygodnego roweru wyprawowego który dałby sobie rade na leśnych ścieżkach i był dobry na asfalcie w tej cenie
Byłbym wdzięczny za odpowiedz :)
Odpowiedź brzmi - nie , nie istnieje, bo teoretycznie w ogóle jedynym rowerem w tym przedziale cenowym, który nawiązuje do graveli jest Triban 100, a zdecydowanie ciężko go polecić komuś, kto oczekuje czegoś więcej niż jazdy po mieście, czy wkoło komina. Rozwiązaniem jest składanie czegoś na używanych częściach, ewentualnie przerabianie szosy.
@@DobreroweryUA-cam To chyba raczej wybiorę rower crossowy bo widzę ze chyba innej opcji nie znajdę
Dzięki za odpowiedz
Czy do 3tys bym już na rynku znalazł gravela?
@@TheSchoenrock Tak. RC 120 grvl Decathlonu nie mam go,ale wygląda fajnie.Musisz poczekać bo wyprzedane,jeżeli masz to sorry.
Zabrakło mi porównania gravela do dobrej crossówki , te rowery chyba bardziej zbliżone do siebie ?
Podstawowa różnica: gravel ma baranek i nie ma amortyzatora. Do tego często mniej dostępnych biegów dla napędów 1x lub 2x. Czyli ma pewną przewagę na asfalcie, a rower crossowy w terenie.
Witam jakie są różnice między rowerem gravel od przełajowych ?
Prede wszystkim geometria - rower przełajowy jest krótszy, mniej stabilny przy dużych prędkościach, mniej komfortowy - ma niższa główkę, wyższy przekrok i bardziej "kwadratową" ramę. Dodatkowo w zależności od typu roweru gravel przełaj nie ma też tylu mocowań do osprzętu "turystycznego".
@@DobreroweryUA-cam bardzo dziękuję za odpowiedź , może coś znaleźć gravel za 3 tys zł z szerszym oponami ? Jaki rower by Pan polecił w tej kwocie . Czy może lepiej szukać w tej cenie cross ?
Jestem sceptyczny do tej idei. wydaje mi się, że jak ktoś jezdzi glownie w terenie ale lubi tez po asfalcie pojechać to do swojego 29er a dokupic 2 komplet kół z szosowymi gumami może trochę wiekszy blat założyć , a koła podmienić to mrugnięcie okiem
Charakterystyka jazdy gravela w porównaniu z rowerem górskim to w 80% kierownica i pozycja za nią, a nie same koła. Prędzej kupiłbym rower XC i władował do niego gravelowego baranka, ale koszt przeróbki może być bardzo duży - ceny klamkomanetek hydraulicznych szosowych są na razie po prostu kosmiczne.
Chyba nigdy nie jeździłeś na szosowej geometrii, tu masz ciężar rozłożony porówna na koła natomiast na mtb większość na tylne koło a wiec po długim jeżdżeniu po asfaltach bolał by cię tyłek, i żadne ultra siodełko by tu nie pomogło amen
@@Mateo-r4n miałem 2 letni epizod z lapierre audacio 400, ale tak dawno, że mogę wrażeń nie pamiętać.. więc Chyba nic nie zastąpi 2 rowerów szosy i xc, jak z hajsem słabo a priorytet to xc to jezdzic lepszą maszyna do xc a podstawową szosą i odwrotnie
Będą filmy na temat graveli od krossa?
Będą:)
Jeszcze żeby dało radę kupić gdziekolwiek np. takiego Boreasa...
Istnieje jakiś dostępny gravel z napędem 1xWhatever niekosztujący fortuny?
Budżetowo triban 100
@@RallyPlayFew Zdecydowanie zbyt getto :D
Jeśli myślisz o poczuciu jakiejkolwiek przyjemności z jazdy gravelem, to radzę Tribana 100 unikać szerokim łukiem. Jest w 1000% adekwatny do ceny - jeśli ktoś szuka roweru za mniej niż 1000 zł i ma świadomość tego, ile kosztują "normalne" rowery, to nie będzie rozczarowany. Jeśli jednak nie szuka "roweru do 1000 zł', ale czegoś co naprawde jest gravelem, albo szosą, to rozważanie tego roweru będzie kompletnym nieporozumieniem:)
Soldat myślę, że może Cię zadowolić Octane One Gridd za 4999 zł z SRAM Apex 1 razy 11.
Dla amatorskiej jazdy dobry rower. Dla szosowca zbyt wolny, dla MTB zbyt niewygodny i słaby na podjazdach.
Skąd u ludzi bierze się to przekonanie że jeździ się albo tylko szosowo albo tylko terenowo? Jakieś 90% moich tras to mixy asfaltu z szutrem i różnymi innymi dziwnymi nawierzchniami. Powodzenia na takich trasach z szosą, z kolei teren nie na tyle ciężki żeby brać MTB. Ja wiem że dużo produktów to tylko chwyt reklamowy na wyciąganie kasy ale akurat gravel to bardzo fajny i przydatny wynalazek.
Czy Accent Furious ma geo jak rasowy gravel czy raczej jest to zaadoptowana przełajówka. Po obejrzeniu filmu nabrałem wątpliwości.
Raczej bliżej mu do cx.
Siema, jakiego gravela polecasz do 5k zł?
Zależy od tego, jakie masz preferencje odnośnie stylu jazdy i do czego ma być ten rower - czy więcej szosy, czy bardziej teren i wyprawy:) Na szczeście opcji jest coraz więcej,
@@DobreroweryUA-cam Dzięki za odpowiedź, zdecydowanie więcej szosy
Jakieś propozycje na grawela(głównie szosa) w cenie ok 4 tys. Podoba mi się merida silex, a coś porównywalnego?
Czekam na recenzje Treka Domane np.SL5
Witam serdecznie jest szansa na test specialized sequoia elite 2018
Jedyne co mnie powstrzymuje to fakt, ze szosę mam wartości 20 tysięcy i wiem, ze po kupnie Gravela będzie stać i się kurzyć.
da się jeździć z przyjemnością i lekką adrealiną po bardziej wymagającym terenie niż utwardzone ścieżki ? Mieszkam na mazurach i na pomorzu, teren raczej mniej niż bardziej górzysty, ale czasami lubię wjechać "w dzicz" z ciekawości
mowa trawa
Czy mi się zdawało , czy opona w tylnym kole z prawej strony była wybulona?
Cześć co sądzicie o fuji jari 1.1 model 2019?
Zajebisty. Mam 1.5 😊
@@MrStaszi a geometria?
@@MrStaszi Dziękuję za opis. Proszę napisz mi jeszcze jaki masz wzrost i jaki rozmiar ramy? Pozdrawiam
Przy 178 cm wziąłem ramę 54. Generalnie lepiej mieć mniejszą ramę, bo potem można mostkiem trochę korygować- niż za dużą. Ta strona jest pomocna przy Fuji fujiremix.com/en/bike-sizing-advice/ // Najlepiej poszukaj sklepu w okolicy i się dopasuj na żywo. Właśnie wybieram się na małe kolarskie dotlenienie, słoneczko wyszło po kilku dniach :) Pzdr.
@@MrStaszi Jeszcze raz dziękuję. Tez bym chetnie dzisiaj polecił ale niestety kilka dni temu uszkodzłem kolano na siatkowce
😀