Panie Arturze to Pan mnie zainspirował do tej wspaniałej pasji, którą się Pan dzieli ze wszystkimi, którzy tylko tego chcą 😊 wytwarzanie napitków i jadła pochłonęło mnie bez reszty. Próbowałem wędzenia w wędzarniach, których Pan używa z pełną automatyką, ale jednak najlepiej się bawię i szlifuje umiejętności na moim ceglanym "kibelku" z paleniskiem bezpośrednio pod komorą dymu. Pilnowanie temperatury, ilości dymu i ognia jest czymś naprawdę mega uspokajającym. Pozdrawiam serdecznie Pana i wszystkich domowych wędliniarzy 😉
Ladne zestawienie i omowienie tematu.Gwoli wyjasnienia w podobnej wedzarni jak ostatnia,drewniana z paleniskiem bezposrednim i to w bezposrednim tego slowa znaczeniu moj ojciec swego czasu wedzil duze ilosci wegorzy ale i w zimowe miesiace z powodzeniem wedzil platy lososi na zimno.Pozdrawiam i dziekuje za film.
Szacun za film ! od 5 lat używam drewnianej i tu mała dygresja ! po paru wędzeniach dołożyłem 1 m rury do paleniska i zwiększyłem samo palenisko jakieś 200 % z blachy 3 mm bo oryginalne jest ciut za małe ! dodatkowo 3 otwory fi 3 mm w przednich drzwiczkach paleniska żeby jak się zamknie na amen był przepływ powietrza ! Jak coś nie tak niech mnie Mistrz Artur poprawi ! Pozdro dla zadymiaczy !
Mieliśmy wędzarnię drewnianą z paleniskiem zewnetrznym. A nasze "mądre" chłopaki, którzy są bardzo niecierpliwi, obcieli rurę. od paleniska. No i wędzarnia spłonęła razem z 15 kg mięsa. Pozdrawiam.
Panie Arturze. odcinek z pewnością fajny i przyjemnie sie ogląda, zwłaszcza jesli ktoś stawia pierwsze kroki, szuka i zastanawia się nad całą magią wędzenia. ALE :) z własnego doświadczenia i doświadczenia wczesniejszych pokolen w rodzinie wiem ze w zasadzie do wędzenia wystarczy zbita z desek skrzynia, którą mozna przykryc w czasie wędzenia deskami. Ja sam wędze w zbitej przez siebie skrzyni olchowej (wymiar tak ok 70x70 cm), grubość desek to dobre 2,5 cm, podczas wędzenia "wieko" to kilka desek, które układam na górze. Samo pudło waży dobre 50-60 kg i na raz spokojne moge wędzic nawet 30-35 kg :) w ziemi wykopałem dziure, którą obmurowałem cegłami (moje palenisko), przekopałem kanal, w który wsadziłem rure kamionkową i z drugiej strony ujście dla dymu tez jest w formie obmurowanej cegłami dziury w ziemi (no i nad nim stawiam to moje pudło). Oczywiście między deskami tego pudła są szczeliny, gdzies tam wychodzi dym nieco bokiem itd. - nie jest to super szczelne wszystko :) ALE :) jak wędzarkę nagrzeję i trzymam na ok 45 stopniach (bo ja lubie wędzic tylko na zimno) to ta olcha trzyma mi temperature jak złoto i wędliny wychodzą naprawde dobre :) Może ten mój wywód nieco przydługi, ale chciałem powiedziec jedno - jak dla mnie - może te nowe wędzarnie ładne, fajnie wykonane, wyglądają super i posiadają wiele "udogodnien", ale wydaje mi się, że kiedys tego nie było a takie wyroby na wsiach wychodziły pierwsza klasa :) I oczywiscie niczego nie pisze tu w formie jakiegoś zarzutu - bo seria fajna, tak jak różne inne filmy na Pana kanale. Pozdrawiam!
Ja na zlocie wojów i rycerzy widziałem wędzarnię wykonaną z gałęzi, a kanał dymny był wyskrobanym w ziemi rowkiem przykrytym pniem. Palili ognisko w obozowisku i okazji wędzili ... i dało się 🙂🙂🙂 Ważne, że się chce, a już mniej ważne jak 🙂
Ja sam zrobilem podobną wędzarnie 70x70x120 cm i przenośne palenisko 30x30x40 cm, z blach 4mm. Niestety stal teraz droga więc koszty większe niż zakup gotowej, ale za to palenisko bardziej solidne. Pozdrawiam.
W 1965 roku w bloku budowanym w latach 1948/49 w piwnicy Ojciec zrobił wędzarnie na poczekaniu ; Wkuł się w komin, dwie blachy zakryte od góry, na dole palenisko i kiełbaska się wędziła. 2.00 w nocy schodzi sąsiadka z drugiego piętra , otwiera drzwi do piwnicy, świeci światło i nadaje : Cuś czuć, pachnie - ojciec do niej Pani........ idź Pani spać - wędzimy. Takie były czasy 58 lat temu.
Mój ojciec śp.wedzil w wypalonej beczce metalowej w podkopie umieścił rurę kominowa tak ok 1m i przed nia palenisko,przykryta jutowym workiem! Wędliny były pyszne!!
I kolejny odcinek na który czekałem. Ta seria jest genialna. Jak zobaczę ostatni odcinek to podejmę decyzję co kupować. Na razie na pierwszym miejscu balkonowa elektryczna. Ale czekam co będzie dalej. Plus mam taki że mam działaczkę rodo gdzie taka np. drewniana mogłaby stać.
0:45 (droga) Przepraszam za czepialstwo, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że ta trasa (ten początek), to jest najprawdopodobniej z Lęborka na Łebę, ewentualnie (acz mniej prawdopodobne) z Wejherowa na Krokową.
Świetnie przedstawiony temat, ale nie mogłem się spodziewać innego efektu. Kiedy Panie Arturze można się spodziewać drugiego odcinka, na temat elektrycznych wędzarnii? Mam na działce metalową, zrobioną z rzeczy pozyskanych ze złomu. Z kanałem w ziemi. Jest bardzo sprawna ale chciałbym wykonać sobie na ogrodzie przy domu elektryczną lub kupić, ale wolałbym sam wykonać W tym cała mecyja 😉 Pozdrawiam
Dokładnie. Sosna w poprzek włókien ma 1/4 przewodności cieplnej cegły i tylko 5x większą niż styropian czy wełna mineralna. Stal ma 400x większą niż sosna
No i cholera tydzień czekania na to co najbardziej mnie interesuje czyli największa elektryczna od kornika ^^ mam nadzieję że będzie poświęcone jej wystarczająco dużo uwagi żebym mógł podjąć decyzję o zakupie.
Też muszę czekać wydaje mi się że te elektryczne wymagają mniej uwagi przy wędzeniu , ciągłego sprawdzania też nie ma. Trzeba wziąć na wstrzymanie i wytrzymać 👍😁
@@Bartaspotrafi tak to zupełnie inny poziom. Miałem jedna zrobiona wlosnorecznie ale padla. Zastanawiam sie dlatego nad tą. Ciężko znaleźć opinie na jej temat. Piękna jest to na pewno ale czy użytkowa?
Witam kupiłem sobie metalowa wedzarnie dziś chciałem ja przepalic ale zauważyłem ze podczas nagrzewania w środku skrapla się woda i to sporo czy tak powinno być?
To w wędzarni metalowej częste zjawisko. Powinno ustąpić po porządnym rozgrzaniu wędzarni i dopiero wtedy wkładać mięso. Jeżeli pojawia się w trakcie wędzenia to: zmienić w górę lub w dół temperaturę; lepiej wysuszyć mięso; może drewno za wilgotne.
Witam, mam problem z metalową wędzarnią, podczas wędzenia wydobywa się czasami śmierdzący tak jakby asfaltem, żółtawy dym, może ok toś pomoże? Pozdrawiam
Panie Arturze, a co myśli Pan o wędzarniąch murowanych ? Bo chciałbym sobie taki wybudować w połączeniu z grillem, może by taki odcinek nagrać? Pozdrawiam :)
Czy producent może rozważa dodanie, do tej ostatniej wędzarni drewnianej z paleniskiem bezpośrednim, przystawki do wędzenia zimnego? Sprawdziłem stronę i chyba trzeba by sobie sztukować.
To nie takie proste - po pierwsze estetyka - zależy co dla kogo jest ładne, po drugie trwałość - metal to metal. Po trzecie cena - tu zwykle drewno tańsze.
@@NomartPl dziękuję serdecznie , dwa - czy termoobieg tzn wentylator który rozprowadza ciepło i dym w całej komorze by uniknąć przekładania przy komorze 200 l jest ważnym elementem ? czy prezentowane modele przez Pana tej czy innej firmy posiadają termoobieg jeżeli tak to który z modeli proszę o podpowiedź, zaznaczam wędzarka z INOX , dziękuję serdecznie
@@wikoman1 Im większa wędzarnia tym termoobieg ma większe znaczenie. Wnętrze inox, z zewnątrz ocynk i powłoka proszkowa - solidna blacha, a nie papier. Izolowana i z termo obiegiem sklep.nomart.pl/p/671/14676040/wedzarnia-elektryczna-pietrzyk-model-175-140e-termoobieg-wedzarnie-pietrzyk-wedzarnie-do-wedlin.html są też większe wersje.
Panie Arturze bądź inni znawcy proszę o pomoc. Dostałem metalową wędzarnie na gaz. Nie miałem jeszcze z wedzarnia metalową. W instrukcji jest podane że na czas wędzenia należy wstawić do komory pojemnik (dołączony do zestawu) napełniony wodą. I teraz moje pytanie, po co ta wodą i czy nie powinno unikać się wilgoci właśnie? Dodam tylko ze jest to produkt amerykański ale wygląda mniej więcej tak samo jak na filmie
Co do zasady - tak - wilgoć to zło, ale zawsze jest jakieś ale... w tym przypadku też. W wędzarniach gazowych często wykonuje się mięsiwa w wyższych temperaturach i przy większych przepływach powietrza, wtedy wilgoć nie kondensuje się na wędzonych obiektach i nie wywołuje niechcianych posmaków. Tu pracowałem na takiej wędzarni bez żadnych płynów ua-cam.com/video/xgm5QGPfij0/v-deo.html a tu z płynami, ale ich celem jest zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu i aromatyzowanie ua-cam.com/video/bNUkIbxrQRo/v-deo.html - niemniej jak widać na końcu - efekt mógłby być lepszy i byłby przy wyższej temperaturze. To już wynikało z późniejszych doświadczeń i na innej wędzarni przy takim BBQ - na przykład tu ua-cam.com/video/Dc1al_udv2k/v-deo.html
Na pewno trzeba trochę potrenować przed wędzeniem. Ustalić jak długi powinien być kanał dymny, i jeżeli jest trudność z utrzymaniem rozsądnej temperatury to fabryczny kanał skrócić lub wydłużyć - zależy od miejsca posadowienia wędzarni. Metalowe wędzarnie z małą komorą mają łatwość kondensowania wilgoci w środku, więc dobre suszenie to podstawa.
Mam już trzecią wędzarnię drewnianą z paleniskiem zewnętrznym od producenta z tego filmu. Niestety, gorące powietrze nie rozprasza się równomiernie przy wygrzewaniu. Z czasem wędzarnia się nadpala od środka. I proszę nie pisać bzdur, że daję za wysoką temperaturę. Jakość tych wędzarni też pozostawia wiele do życzenia. Z tej ostatniej zakupionej jeszcze po roku po kilku wędzeniach z drzwiczek od dolnej komory żywica cieknie jak z kranu. Jakość u PanaKornika mogłaby się poprawiać tak jak cena która ciągle rośnie!
Na tym filmie opowiadałem o wędzarniach na podstawie informacji od producenta. To była dwuodcinkowa seria i wspominałem w niej, że przyjdzie czas na testy praktyczne. Na razie mam na warsztacie A150+ i za sobą dopiero dwa wędzenia na niej , ale będzie więcej. To co osiągnęłam w tych dwóch wędzeniach - jest już na filmach. Zajmę się też tą stojącą na palenisku, bo ciekawi mnie jak się zachowa drewno tak blisko żaru. Celowo czekam do cieplejszych dni by testować w najtrudniejszych warunkach. Co do jakości - producent daje gwarancję i jak coś nie działa - trzeba z niej korzystać. Też boleję na tym, że ceny rosną, ale takie mamy czasy. Że tak będzie - było wiadomo już kilka lat temu. Niestety - taniej już było, a jeszcze drożej będzie. Ponownie wrócą do łask umiejętności własne. Będzie można dużo zaoszczędzić, jak będzie się w posiadaniu talentu i umiejętności tworzenia czegoś.
Witam chcę coś dorzucić od siebie. Film super ale nie jest w nim powiedziane najważniejsze!!!!!! Że najwspanialszą najpiękniejszą wędzarnie można zepsuć i zniszczyć!!!!!!!!!! Wilgotnym drewnem już na starcie!!!!!!!! Nie wspomnę o wędlinach które nie nadadzą się do spożycia😢. Wilgotne drewno kopci nam wszystko da gorzko kwaśny smak!!!! I całą przygodę z wędzeniem można zrujnować!!! Ja tak niestety zrobiłem i dlatego przestrzegam!!!!!! DREWNO MUSI BYĆ BARDZO SUCHE!!!!! UCZCIE SIE NA MOIM BŁEDZIE😢
@@adrianpomostowski9532 w takiej postaci jak jest będzie traciła dużo ciepła i łatwo będzie się wilgotność kondensowała w środku więc ma sens. Trzeba to wykonać z głową żeby nie było zagrożenia pożarem jak się wędzarnia nadmiernie rozgrzeje.
Małe wyzwanie. Może coś o wędzarniach takich jak były w starych poniemieckich domach? Mam taką i wszelkie wskazówki co do utrzymania temperatury itp nijak się mają do niej.
Chodzi o wędzarnię kominową ?? też miałem taką - wciąż jest w domu rodzinnym, ale od dawna już nieczynna. Tam było tylko zimne wędzenie - 30 max 40 st. C - nikt nigdy tego nie mierzył i było raczej skutkiem ubocznym normalnego życia domu. W czasie gdy wisiały w kominie mięsa to w kuchni i piecach paliło się wyłącznie drewnem liściastym.
Masakra żadna z tych wedzarni nie jest dla mnie bo sie nie nadaja do wedzenia na yt jest milion filmikow ktore pokazuja jak zrobic wedzarnie najprostsza to taka jak kopiemy kanal okolo 40cm i dajemy rure z jednej strony palenisko nisko wrecz rowny z poziomem gleby a drugi koniec to nasza wedzarnia z czego zrobicie to i tak bedzie ok kwestia szczelnosci najlepiej zrobic kibelek z drewna ale nie trzeba beczka metalowa po czyms co bylo w niej do spozycia tez da rade ja zrobilem palenisko ze starej butli gazowej a bude do wedzenia z desek z palet starych oczywiscie opalone w wewnatrz tam gdzie bedziemy wieszac wedliny, kielbaski i tp. A na zewnatrz niczym nie malowalem bo nie chce zeby mi to przedostalo sie do srodka ale okrywam folia( jak jest zimna) jak pafa deszcz i tyle mam ja 10 lat nic nie zmienialem bo nie ma sesu a te tutaj sa za ogromne pieniedze i ja bym nie umial w nich robic bo sa dla mnie bez sesu wykonane jak ktos chce grilowac kielbaski z dużą iloscia dymu to te tu przedstawione sie nadaja ja nie umie to sie nie wypowiadam jak w nich wedzic mi sie nie udalo a szwagier mnie zjebal za to ze kiedase o srednicy 26mm zgrilowalem a nie uwedzilem. Sam zrobil tak samo i jeszcz do tego byla cala czarna. Zostawil ja na 5 h bez opieki. Pozdrawiam. Może jakis filmik na temat obsługi i palenia w takiej wedzarni bo na rynku jest ich mnostwo ale z obslugi to nik sie nie garnie nawet producenci.
Cenna umiejętność samodzielnie w poprawny sposób wykonać wędzarnię. Dawniej u mnie beczka była w użyciu, ale teraz pracuję po kilkanaście godzin dzienne i często też w weekendy. Mam alternatywę tylko jedną - albo wędliny z marketu , albo wędzarnia wspierana technologią. Dlatego też ogniowych wędzarni nie mam. Dzięki technologii nadal wędzę naturalnym drewnem, ale nie muszę pilnować ognia i mam własne wyroby - w sklepie kupuję tylko surowce. To że mało jest takich filmów - to zrozumiałe. Wędzarnie ogniowe nie są powtarzalne. To co działa u jednego będzie tylko podobnie działać u drugiego - dokładnie tak samo nie będzie nigdy. Inne wykonanie, inne posadowienie i inna ekspozycja na wiatr.
Ja rozumiem, że pieniądze trzeba zarabiać, ale trzeba mieć swój honor. Oferowanie komuś tej blaszanej puszki to świadomy atak na jego zdrowie. Jeśli Pan to robi nieświadomie to w ogóle zajebiscie, polecać komuś wedzarnie jako laik. Z opowieści jakie rozwijasz Pan przy tych blaszakach zakładam, że rozumiesz ze to się nadaje ewentualnie na doniczke a nie na wedzarnie. 10 na 10 laików zaczynających wedzic w tej wedzarni wytworzy czysta truciznę a Pan ich zachęcasz bo wejda na stronę i kupią najtańsze gówno bo polecał. Poniżej wszelkiej krytyki
Nie polecam, ale omawiam każdy rodzaj obecny na rynku to cykl programów informacyjnych, a nie z cyklu "zamów- zadzwoń" Ludzie są różni i sami decydują. Jedni wypalają beczkę po ropie, a inni budują zamki z kamienia.
Obejrzałem parę Twoich nagrań i muszę to powiedzieć,że...chciało mi się spać .Twoja narracja w tematach, jest rozlazła i nudna.Mało w niej ikry,zachęty do przetwarzania Twoich przepisów(tak naprawdę gro ludzi je zna ze swoich domów) ,nie wnosisz nic nowego!Żadnej nowej inspiracji w typie...zamieniłem te podroby na takie tym razem i wyszło...no ,no...opowiem Wam następnym razem...Zachęty ludzi do eksperymentowania w swoich kuchniach -brak.Brak ,,ruchu,, w Twoich filmach(jesteś statyczny) ,bo fakt jest też taki,że oglądam Ciebie opartego i tel.nagrywający czynność kuchenną.WIĘCEJ DYNAMICZNYCH UJĘĆ,ZDJĘĆ,KADRÓW...
Bardzo słaby film mianowany jedną firmą. Autor nie powiedział że metalowe wędzarnie w zimie ciężko ugrzać do temperatury zadanej, bo ścianka ma 1mm. Drewniane mają 2 cm. Metalowe elektryczne mają 2cm ścianki (ale tych Pan Kreklama w ofercie nie posiada - posiada ale w cenie Borniaka a ten go "zgasi jak peta") prąd kosztuje mniej niż suche drewno liściaste (okorowane). Ale ciekawe był promowany Borniak, a nagle takie coś jak Psornik. Stacza się nam ten kanał.
glupotki opowiadasz ma metalowa z blachy 120cm/60cm ,obsluga z gory palenisko 1,5m z blachy oblozonej cegla i ziemia niema problemu z wedzeniem tradycyjnym o kazdej porze roku
@@goldi7624 Faktycznie jak blacha wędzarni o grubości 1mm trzyma ciepło... prawie jak radiator na procesorze. Ale dobrze wiedzieć że grzejniki panelowe są izolatorami a nie radiatorami.
Panie Arturze to Pan mnie zainspirował do tej wspaniałej pasji, którą się Pan dzieli ze wszystkimi, którzy tylko tego chcą 😊 wytwarzanie napitków i jadła pochłonęło mnie bez reszty. Próbowałem wędzenia w wędzarniach, których Pan używa z pełną automatyką, ale jednak najlepiej się bawię i szlifuje umiejętności na moim ceglanym "kibelku" z paleniskiem bezpośrednio pod komorą dymu. Pilnowanie temperatury, ilości dymu i ognia jest czymś naprawdę mega uspokajającym. Pozdrawiam serdecznie Pana i wszystkich domowych wędliniarzy 😉
Ladne zestawienie i omowienie tematu.Gwoli wyjasnienia w podobnej wedzarni jak ostatnia,drewniana z paleniskiem bezposrednim i to w bezposrednim tego slowa znaczeniu moj ojciec swego czasu wedzil duze ilosci wegorzy ale i w zimowe miesiace z powodzeniem wedzil platy lososi na zimno.Pozdrawiam i dziekuje za film.
Mądrego dobrze posłuchać
właśnie jestem na kupnie wędzarni
pozdrawiam
Szacun za film ! od 5 lat używam drewnianej i tu mała dygresja ! po paru wędzeniach dołożyłem 1 m rury do paleniska i zwiększyłem samo palenisko jakieś 200 % z blachy 3 mm bo oryginalne jest ciut za małe ! dodatkowo 3 otwory fi 3 mm w przednich drzwiczkach paleniska żeby jak się zamknie na amen był przepływ powietrza ! Jak coś nie tak niech mnie Mistrz Artur poprawi ! Pozdro dla zadymiaczy !
Od pięciu lat wędzę w drewnianej wędzarni z paleniskiem pośrednim. Na ciepło i zimno. Super mobilne rozwiązanie. Pozdrawiam
Ja od roku i też sobie chwalę
Mieliśmy wędzarnię drewnianą z paleniskiem zewnetrznym. A nasze "mądre" chłopaki, którzy są bardzo niecierpliwi, obcieli rurę. od paleniska. No i wędzarnia spłonęła razem z 15 kg mięsa. Pozdrawiam.
😁
Jak zwykle bardzo ciekawe , super
Panie Arturze. odcinek z pewnością fajny i przyjemnie sie ogląda, zwłaszcza jesli ktoś stawia pierwsze kroki, szuka i zastanawia się nad całą magią wędzenia. ALE :) z własnego doświadczenia i doświadczenia wczesniejszych pokolen w rodzinie wiem ze w zasadzie do wędzenia wystarczy zbita z desek skrzynia, którą mozna przykryc w czasie wędzenia deskami.
Ja sam wędze w zbitej przez siebie skrzyni olchowej (wymiar tak ok 70x70 cm), grubość desek to dobre 2,5 cm, podczas wędzenia "wieko" to kilka desek, które układam na górze. Samo pudło waży dobre 50-60 kg i na raz spokojne moge wędzic nawet 30-35 kg :) w ziemi wykopałem dziure, którą obmurowałem cegłami (moje palenisko), przekopałem kanal, w który wsadziłem rure kamionkową i z drugiej strony ujście dla dymu tez jest w formie obmurowanej cegłami dziury w ziemi (no i nad nim stawiam to moje pudło). Oczywiście między deskami tego pudła są szczeliny, gdzies tam wychodzi dym nieco bokiem itd. - nie jest to super szczelne wszystko :)
ALE :) jak wędzarkę nagrzeję i trzymam na ok 45 stopniach (bo ja lubie wędzic tylko na zimno) to ta olcha trzyma mi temperature jak złoto i wędliny wychodzą naprawde dobre :)
Może ten mój wywód nieco przydługi, ale chciałem powiedziec jedno - jak dla mnie - może te nowe wędzarnie ładne, fajnie wykonane, wyglądają super i posiadają wiele "udogodnien", ale wydaje mi się, że kiedys tego nie było a takie wyroby na wsiach wychodziły pierwsza klasa :)
I oczywiscie niczego nie pisze tu w formie jakiegoś zarzutu - bo seria fajna, tak jak różne inne filmy na Pana kanale. Pozdrawiam!
Ja na zlocie wojów i rycerzy widziałem wędzarnię wykonaną z gałęzi, a kanał dymny był wyskrobanym w ziemi rowkiem przykrytym pniem. Palili ognisko w obozowisku i okazji wędzili ... i dało się 🙂🙂🙂 Ważne, że się chce, a już mniej ważne jak 🙂
Super odcinek ,wiele mozna sie dowiedziec dzieki mistrzowi ,dziekuje pozdr serdecznie 🌹
Lepiej się od tego człowieka nic o wędzeniu nie uczyć.
@@robertwolf2567 Sprecyzuj swoją wypowiedz słowami dlaczego ?
@@zakret2 dlaczego
@@zakret2 obejrzyj sobie inne odcinki. Czarne osmolone, przypalone, niezdrowe.
Ja sam zrobilem podobną wędzarnie 70x70x120 cm i przenośne palenisko 30x30x40 cm, z blach 4mm.
Niestety stal teraz droga więc koszty większe niż zakup gotowej, ale za to palenisko bardziej solidne.
Pozdrawiam.
17:40 (palenisko w palenisku) Jak w Gierłoży - bunkier w bunkrze. ;)
W 1965 roku w bloku budowanym w latach 1948/49 w piwnicy Ojciec zrobił wędzarnie na poczekaniu ;
Wkuł się w komin, dwie blachy zakryte od góry, na dole palenisko i kiełbaska się wędziła.
2.00 w nocy schodzi sąsiadka z drugiego piętra , otwiera drzwi do piwnicy, świeci światło i nadaje :
Cuś czuć, pachnie - ojciec do niej Pani........ idź Pani spać - wędzimy.
Takie były czasy 58 lat temu.
Ja mam tą pierwszą która pokazywałeś, sprawdza się super szczególnie że lubię podpiec pod koniec wędzenia
Mój ojciec śp.wedzil w wypalonej beczce metalowej w podkopie umieścił rurę kominowa tak ok 1m i przed nia palenisko,przykryta jutowym workiem! Wędliny były pyszne!!
I kolejny odcinek na który czekałem. Ta seria jest genialna. Jak zobaczę ostatni odcinek to podejmę decyzję co kupować. Na razie na pierwszym miejscu balkonowa elektryczna. Ale czekam co będzie dalej.
Plus mam taki że mam działaczkę rodo gdzie taka np. drewniana mogłaby stać.
Zapraszam więc za tydzień 🙂
Pozdrawiam serdecznie Królu wędliniarski 👍⭐🤜🤛🤟✌️🌟🌟🌟🌟
Dziękuję i pozdrawiam.
Pozdrawiam.✌🤠
0:45 (droga) Przepraszam za czepialstwo, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że ta trasa (ten początek), to jest najprawdopodobniej z Lęborka na Łebę, ewentualnie (acz mniej prawdopodobne) z Wejherowa na Krokową.
Okolice Pisza 😃
Świetnie przedstawiony temat, ale nie mogłem się spodziewać innego efektu. Kiedy Panie Arturze można się spodziewać drugiego odcinka, na temat elektrycznych wędzarnii? Mam na działce metalową, zrobioną z rzeczy pozyskanych ze złomu. Z kanałem w ziemi. Jest bardzo sprawna ale chciałbym wykonać sobie na ogrodzie przy domu elektryczną lub kupić, ale wolałbym sam wykonać W tym cała mecyja 😉 Pozdrawiam
"Poprzez pola, poprzez łąki, poprzez leśne ścieżki wąskie ...." - dziękujemy:)
Najlepsze są plastikowe chińskie ocieplane styropianem. Przystosowane do wędzenia na oponach i butelkach PET i przepracowanym oleju silnikowym.
👊Pozdrawiam
Pozdrawiam wzajemnie 🙂
Super seria. Ja poproszę o opinię ew. Odcinek o wędzeniu z grilla gazowego.
Panie Arturze,a może stworzy Pan jakiś filmik jak wędzić w takich drewnianych wedzarniach?
witam zrobiłby pan film o różnicach miedzy wędzarnią tradycyjną a elektryczną z dymogeneratorem czy jest różnicą smaku miedzy wędzarniami pozdr.
Tradycyjne to przeżytek, tylko sprzęt z dymogeneratorem. A co do smaku, zależy od drewna i praktyki.
Wędzarnia ze szkła żaroodpornego była by super. Fajnie było by widzieć jak wędzi się mięsko.
Są takie wędzarnie z szybkami do wglądu 🙂
Raczej zbyt wiele nie zobaczysz jak masz pełna wędzarnie dymu. Ale twoja ciekawość rozumiem, kiedyś nawet myslalem nad kamera w wędzarni :)
W sumie w drewnianych nie powinno być zbyt dużej kondensacji - drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła.
Dokładnie. Sosna w poprzek włókien ma 1/4 przewodności cieplnej cegły i tylko 5x większą niż styropian czy wełna mineralna. Stal ma 400x większą niż sosna
Panie Arturze. Takie pytanko. Ta wędzarnia metalowa z paleniskiem bezpośrednim, z czego jest wykonana? Czy wnętrze to może stal ocynkowana?
Jak sprawuje się szyba w takiej wedzarce, hartowana do 250stopni ?
No i cholera tydzień czekania na to co najbardziej mnie interesuje czyli największa elektryczna od kornika ^^ mam nadzieję że będzie poświęcone jej wystarczająco dużo uwagi żebym mógł podjąć decyzję o zakupie.
Też muszę czekać wydaje mi się że te elektryczne wymagają mniej uwagi przy wędzeniu , ciągłego sprawdzania też nie ma. Trzeba wziąć na wstrzymanie i wytrzymać 👍😁
@@Bartaspotrafi tak to zupełnie inny poziom. Miałem jedna zrobiona wlosnorecznie ale padla. Zastanawiam sie dlatego nad tą. Ciężko znaleźć opinie na jej temat. Piękna jest to na pewno ale czy użytkowa?
Witam kupiłem sobie metalowa wedzarnie dziś chciałem ja przepalic ale zauważyłem ze podczas nagrzewania w środku skrapla się woda i to sporo czy tak powinno być?
To w wędzarni metalowej częste zjawisko. Powinno ustąpić po porządnym rozgrzaniu wędzarni i dopiero wtedy wkładać mięso. Jeżeli pojawia się w trakcie wędzenia to: zmienić w górę lub w dół temperaturę; lepiej wysuszyć mięso; może drewno za wilgotne.
Najlepsza jest z metaliwej beczki . Przy odrobinie wprawy nie potrzebny nawet termometr
Witam, mam problem z metalową wędzarnią, podczas wędzenia wydobywa się czasami śmierdzący tak jakby asfaltem, żółtawy dym, może ok toś pomoże? Pozdrawiam
Jeżeli wędzarnia była przed pierwszym użyciem wypalona, to problem może być w tym czym wędzimy - czyli w jakości, suchości i rodzaju drewna
Panie Arturze, a co myśli Pan o wędzarniąch murowanych ? Bo chciałbym sobie taki wybudować w połączeniu z grillem, może by taki odcinek nagrać?
Pozdrawiam :)
Na razie dostępu do takiej nie mam, ale może kiedyś się nadąży.
Czy producent może rozważa dodanie, do tej ostatniej wędzarni drewnianej z paleniskiem bezpośrednim, przystawki do wędzenia zimnego?
Sprawdziłem stronę i chyba trzeba by sobie sztukować.
Podobno myślą na ten temat 😃
No Arturze... Mam nadzieję, że wątroba wytrzymała ten pobyt na Podlasiu... 😁😁😁
Białystok pan kornik też mam od nich kawałek swojej wedzarki
wedzarka elektryczna drewnaina czy w inox ? dziękuję za poradę
To nie takie proste - po pierwsze estetyka - zależy co dla kogo jest ładne, po drugie trwałość - metal to metal. Po trzecie cena - tu zwykle drewno tańsze.
@@NomartPl dziękuję serdecznie , dwa - czy termoobieg tzn wentylator który rozprowadza ciepło i dym w całej komorze by uniknąć przekładania przy komorze 200 l jest ważnym elementem ? czy prezentowane modele przez Pana tej czy innej firmy posiadają termoobieg jeżeli tak to który z modeli proszę o podpowiedź, zaznaczam wędzarka z INOX , dziękuję serdecznie
@@wikoman1 Im większa wędzarnia tym termoobieg ma większe znaczenie. Wnętrze inox, z zewnątrz ocynk i powłoka proszkowa - solidna blacha, a nie papier. Izolowana i z termo obiegiem sklep.nomart.pl/p/671/14676040/wedzarnia-elektryczna-pietrzyk-model-175-140e-termoobieg-wedzarnie-pietrzyk-wedzarnie-do-wedlin.html są też większe wersje.
Panie Arturze bądź inni znawcy proszę o pomoc. Dostałem metalową wędzarnie na gaz. Nie miałem jeszcze z wedzarnia metalową. W instrukcji jest podane że na czas wędzenia należy wstawić do komory pojemnik (dołączony do zestawu) napełniony wodą. I teraz moje pytanie, po co ta wodą i czy nie powinno unikać się wilgoci właśnie? Dodam tylko ze jest to produkt amerykański ale wygląda mniej więcej tak samo jak na filmie
Co do zasady - tak - wilgoć to zło, ale zawsze jest jakieś ale... w tym przypadku też. W wędzarniach gazowych często wykonuje się mięsiwa w wyższych temperaturach i przy większych przepływach powietrza, wtedy wilgoć nie kondensuje się na wędzonych obiektach i nie wywołuje niechcianych posmaków. Tu pracowałem na takiej wędzarni bez żadnych płynów ua-cam.com/video/xgm5QGPfij0/v-deo.html a tu z płynami, ale ich celem jest zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu i aromatyzowanie ua-cam.com/video/bNUkIbxrQRo/v-deo.html - niemniej jak widać na końcu - efekt mógłby być lepszy i byłby przy wyższej temperaturze. To już wynikało z późniejszych doświadczeń i na innej wędzarni przy takim BBQ - na przykład tu ua-cam.com/video/Dc1al_udv2k/v-deo.html
@@NomartPl dziękuję uprzejmie
Witam @Normat powiedz mi czy ciężko się wędzi w takiej małej metalowej wędzarni bo myślę nad zakupem takiej
Na pewno trzeba trochę potrenować przed wędzeniem. Ustalić jak długi powinien być kanał dymny, i jeżeli jest trudność z utrzymaniem rozsądnej temperatury to fabryczny kanał skrócić lub wydłużyć - zależy od miejsca posadowienia wędzarni. Metalowe wędzarnie z małą komorą mają łatwość kondensowania wilgoci w środku, więc dobre suszenie to podstawa.
Mam już trzecią wędzarnię drewnianą z paleniskiem zewnętrznym od producenta z tego filmu. Niestety, gorące powietrze nie rozprasza się równomiernie przy wygrzewaniu. Z czasem wędzarnia się nadpala od środka. I proszę nie pisać bzdur, że daję za wysoką temperaturę. Jakość tych wędzarni też pozostawia wiele do życzenia. Z tej ostatniej zakupionej jeszcze po roku po kilku wędzeniach z drzwiczek od dolnej komory żywica cieknie jak z kranu. Jakość u PanaKornika mogłaby się poprawiać tak jak cena która ciągle rośnie!
Na tym filmie opowiadałem o wędzarniach na podstawie informacji od producenta. To była dwuodcinkowa seria i wspominałem w niej, że przyjdzie czas na testy praktyczne. Na razie mam na warsztacie A150+ i za sobą dopiero dwa wędzenia na niej , ale będzie więcej. To co osiągnęłam w tych dwóch wędzeniach - jest już na filmach. Zajmę się też tą stojącą na palenisku, bo ciekawi mnie jak się zachowa drewno tak blisko żaru. Celowo czekam do cieplejszych dni by testować w najtrudniejszych warunkach. Co do jakości - producent daje gwarancję i jak coś nie działa - trzeba z niej korzystać. Też boleję na tym, że ceny rosną, ale takie mamy czasy. Że tak będzie - było wiadomo już kilka lat temu. Niestety - taniej już było, a jeszcze drożej będzie. Ponownie wrócą do łask umiejętności własne. Będzie można dużo zaoszczędzić, jak będzie się w posiadaniu talentu i umiejętności tworzenia czegoś.
Witam chcę coś dorzucić od siebie. Film super ale nie jest w nim powiedziane najważniejsze!!!!!! Że najwspanialszą najpiękniejszą wędzarnie można zepsuć i zniszczyć!!!!!!!!!! Wilgotnym drewnem już na starcie!!!!!!!! Nie wspomnę o wędlinach które nie nadadzą się do spożycia😢. Wilgotne drewno kopci nam wszystko da gorzko kwaśny smak!!!! I całą przygodę z wędzeniem można zrujnować!!! Ja tak niestety zrobiłem i dlatego przestrzegam!!!!!! DREWNO MUSI BYĆ BARDZO SUCHE!!!!! UCZCIE SIE NA MOIM BŁEDZIE😢
3:32 - bez zbędnych ceregiele.
Panie Arturze, a jakby tą wedzarnie metalową obic drewnemi moze ocieplic?
Nie powinno jej zaszkodzić :-)
A czy według pana ma to sens?
@@adrianpomostowski9532 w takiej postaci jak jest będzie traciła dużo ciepła i łatwo będzie się wilgotność kondensowała w środku więc ma sens. Trzeba to wykonać z głową żeby nie było zagrożenia pożarem jak się wędzarnia nadmiernie rozgrzeje.
spóźniłeś się o jakiś miesiąc moja gotowa i funkcjonuje sam robiłem.
👍👍👍🚁👨✈️
Tylko wędzarnia murowana jak w "Architektura wędzarnicza" z oddalonym paleniskiem
Małe wyzwanie. Może coś o wędzarniach takich jak były w starych poniemieckich domach? Mam taką i wszelkie wskazówki co do utrzymania temperatury itp nijak się mają do niej.
Chodzi o wędzarnię kominową ?? też miałem taką - wciąż jest w domu rodzinnym, ale od dawna już nieczynna. Tam było tylko zimne wędzenie - 30 max 40 st. C - nikt nigdy tego nie mierzył i było raczej skutkiem ubocznym normalnego życia domu. W czasie gdy wisiały w kominie mięsa to w kuchni i piecach paliło się wyłącznie drewnem liściastym.
Tymczasem w domu rodzinnym mojej mamy jest normalnie wędzarnia na strychu jako pomieszczenie podłączone do komina. No czad
W moim domu rodzinnym też tak jest, ale obecnie już nie jest do tego wykorzystywane to kominowe pomieszczenie.
Vitam aus Deutschland
Jeżeli komora wędzarnicza to tylko drewniana.
Gosc ma glos jak z tego filmiku "domek w karkonoszach"
Jaka cena
Linki do naszego sklepu są w opisie pod filmem.
Jesteś jak viking !!!!!! masz cos z tego ?????
😃😃😃 - mówią też że wiedźmin na emeryturze 😃😃
Masakra żadna z tych wedzarni nie jest dla mnie bo sie nie nadaja do wedzenia na yt jest milion filmikow ktore pokazuja jak zrobic wedzarnie najprostsza to taka jak kopiemy kanal okolo 40cm i dajemy rure z jednej strony palenisko nisko wrecz rowny z poziomem gleby a drugi koniec to nasza wedzarnia z czego zrobicie to i tak bedzie ok kwestia szczelnosci najlepiej zrobic kibelek z drewna ale nie trzeba beczka metalowa po czyms co bylo w niej do spozycia tez da rade ja zrobilem palenisko ze starej butli gazowej a bude do wedzenia z desek z palet starych oczywiscie opalone w wewnatrz tam gdzie bedziemy wieszac wedliny, kielbaski i tp. A na zewnatrz niczym nie malowalem bo nie chce zeby mi to przedostalo sie do srodka ale okrywam folia( jak jest zimna) jak pafa deszcz i tyle mam ja 10 lat nic nie zmienialem bo nie ma sesu a te tutaj sa za ogromne pieniedze i ja bym nie umial w nich robic bo sa dla mnie bez sesu wykonane jak ktos chce grilowac kielbaski z dużą iloscia dymu to te tu przedstawione sie nadaja ja nie umie to sie nie wypowiadam jak w nich wedzic mi sie nie udalo a szwagier mnie zjebal za to ze kiedase o srednicy 26mm zgrilowalem a nie uwedzilem. Sam zrobil tak samo i jeszcz do tego byla cala czarna. Zostawil ja na 5 h bez opieki. Pozdrawiam. Może jakis filmik na temat obsługi i palenia w takiej wedzarni bo na rynku jest ich mnostwo ale z obslugi to nik sie nie garnie nawet producenci.
Cenna umiejętność samodzielnie w poprawny sposób wykonać wędzarnię. Dawniej u mnie beczka była w użyciu, ale teraz pracuję po kilkanaście godzin dzienne i często też w weekendy. Mam alternatywę tylko jedną - albo wędliny z marketu , albo wędzarnia wspierana technologią. Dlatego też ogniowych wędzarni nie mam. Dzięki technologii nadal wędzę naturalnym drewnem, ale nie muszę pilnować ognia i mam własne wyroby - w sklepie kupuję tylko surowce. To że mało jest takich filmów - to zrozumiałe. Wędzarnie ogniowe nie są powtarzalne. To co działa u jednego będzie tylko podobnie działać u drugiego - dokładnie tak samo nie będzie nigdy. Inne wykonanie, inne posadowienie i inna ekspozycja na wiatr.
panie Arturze prosze zgolic brode ma pan piekna twarz a po co panu to brodzisko pozdrawiam
Małe te karmniki
Die Öfen sind zu klein
Ja rozumiem, że pieniądze trzeba zarabiać, ale trzeba mieć swój honor. Oferowanie komuś tej blaszanej puszki to świadomy atak na jego zdrowie. Jeśli Pan to robi nieświadomie to w ogóle zajebiscie, polecać komuś wedzarnie jako laik. Z opowieści jakie rozwijasz Pan przy tych blaszakach zakładam, że rozumiesz ze to się nadaje ewentualnie na doniczke a nie na wedzarnie. 10 na 10 laików zaczynających wedzic w tej wedzarni wytworzy czysta truciznę a Pan ich zachęcasz bo wejda na stronę i kupią najtańsze gówno bo polecał. Poniżej wszelkiej krytyki
Nie polecam, ale omawiam każdy rodzaj obecny na rynku to cykl programów informacyjnych, a nie z cyklu "zamów- zadzwoń" Ludzie są różni i sami decydują. Jedni wypalają beczkę po ropie, a inni budują zamki z kamienia.
Obejrzałem parę Twoich nagrań i muszę to powiedzieć,że...chciało mi się spać .Twoja narracja w tematach, jest rozlazła i nudna.Mało w niej ikry,zachęty do przetwarzania Twoich przepisów(tak naprawdę gro ludzi je zna ze swoich domów) ,nie wnosisz nic nowego!Żadnej nowej inspiracji w typie...zamieniłem te podroby na takie tym razem i wyszło...no ,no...opowiem Wam następnym razem...Zachęty ludzi do eksperymentowania w swoich kuchniach -brak.Brak ,,ruchu,, w Twoich filmach(jesteś statyczny) ,bo fakt jest też taki,że oglądam Ciebie opartego i tel.nagrywający czynność kuchenną.WIĘCEJ DYNAMICZNYCH UJĘĆ,ZDJĘĆ,KADRÓW...
Same reklamy idz facet sie uwędzić , co za gówno
Zapłać parę złotych miesięcznie UA-cam i przestań marudzić
@@HietalaFan poszed won parówo
Bardzo słaby film mianowany jedną firmą. Autor nie powiedział że metalowe wędzarnie w zimie ciężko ugrzać do temperatury zadanej, bo ścianka ma 1mm. Drewniane mają 2 cm. Metalowe elektryczne mają 2cm ścianki (ale tych Pan Kreklama w ofercie nie posiada - posiada ale w cenie Borniaka a ten go "zgasi jak peta") prąd kosztuje mniej niż suche drewno liściaste (okorowane). Ale ciekawe był promowany Borniak, a nagle takie coś jak Psornik. Stacza się nam ten kanał.
ta... ja poproszę o coś co sam wrzucisz, coś lepszego niż urodziny forda. chyba "dzienki". moc zz Tobą.
glupotki opowiadasz ma metalowa z blachy 120cm/60cm ,obsluga z gory palenisko 1,5m z blachy oblozonej cegla i ziemia niema problemu z wedzeniem tradycyjnym o kazdej porze roku
@@goldi7624 Faktycznie jak blacha wędzarni o grubości 1mm trzyma ciepło... prawie jak radiator na procesorze. Ale dobrze wiedzieć że grzejniki panelowe są izolatorami a nie radiatorami.
@@marcinbb co ty wypisujesz za dyrdymały
W minucie 7:30s jest mowa ze ciezko rozgrzać blaszaka
cukrzyca postępuje? bo pijesz dalej,jak widać.