Amplitudová modulace, přijímač, vysílač a oscilátor

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2021
  • V dnešním videu se podíváme jak vypadá amplitudová modulace, co je rezonanční obvod, postavíme si jednoduchý oscilátor, modulátor a AM vysílač.
    Dnešní video Vám přináší patroni:
    Tomáš Hujčák, videohero, Honza Muller, Jan Pačák, Josef Benes,Tomas Adamec, Vlasta Neterda, Pavel Necekal, Vít Šimáček, stamposk, jike, Zdenko, Jiří Pekárek, pasowec, Dominik Paľo, Róbert Zeman, Vladimír Veselý, Vojtěch Vyplel, Andrej Struhacka, Jaroslav Burdel
    Do videí záměrně nepřidávám reklamu ale pokud mne chcete podpořit můžete mi poslat nějakou malou korunu na svačinu :D 212309392/0300 díky moc!
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 60

  • @proffesor4709
    @proffesor4709 10 місяців тому

    Vás by měli platit zlatem, jste snad jediný člověk na yt co mi dokázal vysvětlit amplitudovou modulaci, zároveň s výsíláním a příjmáním. Na rozdíl od ostatních vysvětlíte co se v obvodě děje, namísto jak ho sestavit. Mnohokrát děkuji

  • @martinbobek8063
    @martinbobek8063 3 роки тому +5

    Moc hezké video. AM vysílačů na středních a krátkých vlnách je obrovské množství. Věnuji se tzv. DXingu (dálkovému příjmu) s pořádnými anténami a přijímači na nízkých pásmech (DV, SV, KV). Střední vlny jsou stále ještě plné (viz např. seznam vysílačů na mwlist . org - jsou to stovky a tisíce stanic v celém světě, k tomu existují i pirati)...naopak velmi částo je při příjmu problém s několika stanicemi přes sebe v jednom kanále. Podle roční a denní doby a samozřejmě momentálních podmínek, sluneční aktivitě atd.. jdou i u nás zachytit středovlnné stanice - třeba i lokální stanice z Jižní či Severní Ameriky, dálné Asie, Japonska apod....na KV je to pak díky lepšímu šíření na velké vzdálenosti ještě příznivější... zajímavé jsou např. i slabé navigační letecké majáky na DV. Je ale nutné se tomu opravdu věnovat a často to sledovat...nejde to jednou za půl roku proladit s obyčejným přijímačem jenom s feritovou anténou a říct, že tam nic není:-).

  • @Colejek70
    @Colejek70 3 роки тому +8

    Ahoj, jsi jediný člověk na youtube, u kterého zvažuji finanční příspěvěk. Vážně super videa od Kapacity. Moc díky a ať se daří ;)

  • @Majkeru
    @Majkeru 8 місяців тому

    díky pomohlo moc už mi funguje vysílač

  • @svatal2578
    @svatal2578 3 роки тому +3

    Děkuji za pěkné video. Krásně a srozumitelně vysvětleno včetně praktických ukázek.

  • @OK135986
    @OK135986 3 роки тому +6

    Super! Nejlepší kanál na UA-cam 😉 určitě pokračovat v seriálu o VF technice 🙂

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 3 роки тому +3

    Opět vynikající video. Za sebe můžu zodpovědně říct, že v tom vidím vždy nějaký svůj rest ze střední a konečně mi po mnoha letech dávají tyto věci nějaký smysl. Díky moc.

  • @PetrFaltus1
    @PetrFaltus1 3 роки тому +1

    Davide, děkuji za moc pěkné video. Říkáte, že v dnešní době už AM vysílače neběží... Budete se divit, ale dodnes (březen 2021) stále ano. Z největších ještě vysílá Topolná (mezi UH, Otrokovicemi a Zlínem) na dlouhých vlnách na 270kHz výkonem cca 760kW. Potom Český Brod (východně od Prahy) na středních vlnách na 639kHz výkonem dokonce cca 1,5MW. Potom Dobrochov (mezi Prostějovem, Vyškovem a Kroměříží) na 954kHz výkonem cca 200kW. A k tomu 10 dalších menších o výkonu jen 10kW až 50kW. Takže kdo z bastlířů žijete v některé z uvedených lokalit blízko vysílače, můžete si natáhnout ve správném azimutu drátovou anténu, přes laděný LC obvod (feritová cívka a ladící kondenzátor viz video) zavést do země, z LC obvodu udělat odbočku na germaniovou diodu, vyhladit pomocí RC členu, zapojit do audio zesilovače na reproduktor a bude vám to hrát... 👍📻🔊😉

    • @martinlelek3791
      @martinlelek3791 3 роки тому

      Topolná už dávno vysílá pouhými 50 kW.. Horší ale je, že koncem roku 2021 se má celý AM broadcast vypínat

  • @SmolikDaniel
    @SmolikDaniel 3 роки тому +3

    Díky pěkné jako vždy.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 3 роки тому +1

    Ďakujem Drirr za výborné a poučné video.

  • @AsciiWolf
    @AsciiWolf 3 роки тому +1

    Opět díky za skvělé video! :-)

  • @VFXManiac
    @VFXManiac 3 роки тому

    To je úplně skvělý, díky za videa! Tohle mi připomíná, když jsem si bastlil nějaký VLF přijímač, v podstatě cívka s audio zesilovačem s vysokou impedancí. Filtrovat jsem to musel až v PC.

  • @RadimPolasek
    @RadimPolasek 3 роки тому

    diky za tvoje videa, ne kazdy ma dar neco sdelit a vysvetlit tak, aby to bylo skutecne srozumitelne. ty ho mas :-)

  • @jirikborsukzabransky
    @jirikborsukzabransky 3 роки тому +1

    Výborné, díky. Ale naopak, v dnešní době je AM vysílačů stále dost, střední vlny ještě něco drží, není toho moc, ale pro příjem v KV pásmech stačí v podvečer vyjít ven a lze naladit poměrně velké množství stanic. Uvnitř panelákové klece pochopitelně ale nejede nic.

  • @vojtechvyplel5657
    @vojtechvyplel5657 3 роки тому +3

    Další super video. Mě by celkem zajímal návrh VF zesilovače + impedanční přizpůsobení vstup, výstup, měření S parametrů atd.

    • @tomasspevar4841
      @tomasspevar4841 3 роки тому +2

      aj ja by som bral rozsirenejsie "povidani" o s-paramteroch, o smith diagramu, navrh priepusti atd...

    • @vojtechvyplel5657
      @vojtechvyplel5657 3 роки тому +1

      @@tomasspevar4841 Já tuto tématiku zrovna studuji na vysoké škole, ale byl bych rád a kdyby něco takového bylo na youtube. Povrchních youtube kanálů s elektro tématikou je na youtube mnoho. Drirr90 je jediný, který jde do hloubky.

  • @pavelfischer5072
    @pavelfischer5072 3 роки тому

    Dobré, dík! Neboj se točit další.

  • @SeAfasia
    @SeAfasia 3 роки тому +1

    tnx Drirr....nice video..Dinos ..73

  •  Рік тому

    AM se používá u letecké komunikace (leteckých radiostanic) na VKV 108-135MHz

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 3 роки тому

    Máte úplnú pravdu @Niki! Používal som kyselinu a prikapával peroxid. Bolo to dosť divoké v tom ohľade, že som ešte nevedel nič o silnej schopnosti zlúčenín medi vytvárať komplexy. Tie sa potom prejavovali vo vzniknutom roztoku rôznymi zmenami farby. Neviem prečo ma to tak strašne znepokojovalo. To bolo predsa to najmenej čo ma malo. Hlavné prišlo potom, riešiť otázku ako sa zbaviť toho agresívneho neporiadku. Skladoval som ho vo fľaši, neskôr som to sušil, ale nebol to vôbec dobrý nápad, agresívne zvyšky kyseliny sa z toho uvoľňovali a šírili z garáže po celom dome a jeho okolí. Hotový produkt som si neoznačil a tak najväčší, aj keď nie nebezpečný průser prišiel potom. V jednom čase som si pripravoval poniklovací roztok. Splietol som si fľašky a keďže je známe už z čias Nemeckých baníkov že zlúčeniny oboch prvkov sú si farebne veľmi podobné, zmiešal som ich a znečistil tým poniklovací roztok. V tejto dobe už odleptávanie chlórom používam len pri rozsiahlejších prácach, kedy sa mi oplatí kresliť spoje perom zakúpeným direkt k tomu účelu, alebo prefotiť na fotolak. Kedysi som vo svojích začiatkoch začínal nakapávaním vosku na dosku a jeho odstraňovaním na potrebných miestach, malo to výhodu po práci šli pekne dole horúcou vodou. Potom som skúsil tie pásky a lak, až som sa dopracoval k tomu peru a fotolaku vytvrdzovanom UV a omývateľnom NaOH. Teraz na rýchlu prípravu používam zubársku frézku poháňanú MiniDrill s aku- napájaním, babrať sa kyselinou je u týchto rychlovkách časove nevýhodné.

  • @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121
    @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121 3 роки тому +1

    Bude pokračování FM ?

  • @pavoldano3748
    @pavoldano3748 3 роки тому

    Ahoj mám elektronkové rádio rádionette synfonia 3d osadené vkv 87-100 Mhz ako tam dostanem zvyšných 8 Mhz bez zásahu do rádia vieš poradiť ? Vďaka.

  • @dawematy8359
    @dawematy8359 2 роки тому

    Neuděláš někdy podobné video o frekvenční modulaci? Jak moduluje, demoduluje atd

  • @martyy7679
    @martyy7679 3 роки тому

    Ahoj. Nechtel by jsi nekdy udelat serii videi o zakladech elektroniky? O napeti, proudu a zakladnich soucastkach?

  • @ondrejsmolinka2315
    @ondrejsmolinka2315 3 роки тому

    Moc pěkné video. Ale měl bych dotaz. Když bych chtěl měnit laděnou frekvenci tak bych musel měnit zároveň frekvenci oscilátoru se zpětnou vazbou? Děkuji moc za odpověď.

    • @drirr9093
      @drirr9093  3 роки тому +1

      Pokud budete chtít ladit oscilátor (měnit kmitočet) tak bude potřeba mírně doladit i sílu zpětné vazby. V některém z dalších dílů se podíváme na lepší oscilátory :)

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 3 роки тому +2

    No AM se používá na VHF leteckém pásmu a ještě hodně dlouho se používat bude, dále jí běžně používá KV rozhlas, protože DRM se jaxi neujalo. Ale jiná věc. Když jsem viděla tu frézovanou desku, no, to je ukrutně pracná věc, přičemž takto jednoduché desky se dají vyrábět výrazně rychleji a snadněji. Deska se očistí a zcela pokryje lakýrnickou páskou. Do lakýrnické pásky se vyřeže zalamovákem motiv, přičemž se páska sloupne v těch částech, kde má zůstat měď. Následně se to buď přestříkne nějakým lakem, nebo přetře lakem na nehty (v obou pádech by to mělo být barevné aby to bylo vidět). Jakmile lak zavadne, musí se vychytat správný moment, většinou jsou tak tři minuty, sloupne se zbytek lakýrnické pásky, čímž se lakem vytvoří motiv na té desce. Takže nechat vytvrdnout, čemuž se pomůže horkovzdušnou stanicí, čímž se zároveň ta deska nahřeje na nějakých 80°C (to je tak ideální teplota), hodí se to do leptacího roztoku chloridu železitého a počká se než se to odleptá. Ono to netrvá moc dlouho, protože se té mědi většinou odleptává trocha, takže se to vejde do 10 minut. Pak se deska akorát hodí do acetonu aby sjel lak. Nejdéle na tom trvá vyřezání motivu. Jde tím dělat i oboustrané motivy, ale tam je vhodné si nejprve vyvrtat díry na součástky a průchody, aby se bylo při kresbě čeho chytit. Je to sice „brutální prasárna a perverze nejhrubšího zrna“ (kdopak si ještě vzpomene na Blažíčka), ale pokud potřebuji někde udělat kondenzátorovou baterii s usměrňovačem, nějaký jednoduchý RF motiv, kde ale šířky těch cest musím počítat s ohledem na parametry desky a tudíž každá deska je originál, či nějaké podobné radosti, pak taky není nic rychlejšího. Navíc (a to je čistě můj soukromý problém), ono když v různých softech člověk ty desky kreslí každý den, tak je opravdu úžasné dělat to stejné i o víkendu, teda s tím rozdílem, že to člověk dělá pro sebe.

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 3 роки тому

      Kdysi jsem leptal HCl + H2O2 (30%) to ta měď mizela před očima.

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 3 роки тому

      Ty letadla jsou asi na 130MHz ?

    • @jirikborsukzabransky
      @jirikborsukzabransky 3 роки тому

      @@milanzizka4636 Pohyblivá letecká služba 2.8 a 22 MHz a 117.975 až 137 MHz, zdroj: aim.rlp.cz

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 3 роки тому +4

      @@milanzizka4636 VHF letecké pásmo je od 108MHz do 137MHz, nicméně v rozsahu 108-118MHz jsou exkluzivně VOR majáky. Prakticky všichi, co zkoušeli pirátské vysílání na VKV rozhlasovém pásmu se tlačili k 108MHz, protože tam bylo volno (rozhlasové pásmo původně končilo na 104MHz a přijímačů, které končily na 104MHz nebylo v ČR úplně málo, protože import, takže o vyšší kmitočty mezi nově vznikajícími rozhlasovými společnostmi nebyl zájem), takže radostně trefovali maják na 108.025MHz poblíž Vídně a tehdy to české úřady hodnotily jako trestný čin obecného ohrožení. On VOR je z hlediska modulace poměrně zajímavá věc, protože zjištění směru nesměrovou anténou, no, řekněme že cena za jednoduchost té části na letadle se projeví v komplikovanosti pozemní části a i relativně slabé rušivé signály s tím dokáží udělat nehezké věci. Jinak AM se používá na leteckých pásmech prakticky všude, tedy s vyjímkou krátkovlných, kde se přešlo na SSB, ale třeba už NDB majáky jsou modulovaná telegrafie, čili v podstatě AM. Ona totiž AM má jednu obrovskou výhodu (a to je důvod, proč se používá v letectví). Ona v podstatě není háklivá na doplerův posuv, jinými slovy, dokud ta dvě postraní pásma prolezou filtrem, tak se to demoduluje. Ono i pokud se jedno tak nějak uskřípne, tak se to pořád ještě nějak demoduluje a je to řekněme alespoň srozumitelné, ale u FM je stejný kmitočtový posun daleko větším problémem, protože je ten signál jednak širší o modulační zdvih, ale krom filtru se do toho začne montovat ještě detektor, prostě kmitočtový posun znamená stejnosměrný ofset demodulovaného signálu, čímž pádem je velice snadné vyjet ze schopností demodulátoru, takže ikdyž toho třeba většina projde filtrem, může to začít být nesrozumitelné. UHF se pro hlasovou komunikaci příliš nepoužívá (používá to armáda), ale v civilním provozu se UHF používají v rámci ILS, kdy se signály ve VHF pásmu používají k navádění v horizontální rovině, kdežto v UHF ve vertikální rovině, přičemž ty kmitočty jsou na sebe napárované a uvádí se typicky jen ten VHF, protože ten UHF z něj plyne. No a když to takhle kmitočtově vezmu, tak výš už jsou pak jen DME (rádiový dálkoměr, poměrně komplikovaný) a odpovídače (což v podstatě není nic jiného než lineární transponder, který dokáže na vracený signál namodulovat nějakou informaci - squawk). Čili letecký provoz se vyskytuje od nějakých 200kHz (200-1700kHz) NDB majáků po kmitočty lehce nad 1GHz (odpovídače, tuším 1090MHz je downlink, uplink snad 1030MHz, ale tohle už opravdu doluju z hloubi zapomnění). Pro hlasovou komunikaci se ale skutečně používá nejčastěji pouze rozsah 118-137MHz, přičemž v některých méně obydlených částech světa, nebo pobřežních státech se používají ještě krátkovlné kmitočty. Bývaly u nás bez problému slyšet britské a západoevropské krátkovlné ATIS, pochopitelně teda v SSB, tohle zrovna je na poslech dobrá věc, protože to vysílá trvale víceméně konstantním výkonem, takže se na tom dají pěkně sledovat podmínky. ATIS, NDB majáky a časovky odjakživa bývaly ideální na sledování podmínek šíření.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 3 роки тому +1

      @@milanzizka4636 Jo, peroxid s kyselinou je divočina. Taky jsem to dělala, ono je nejlépe to hodit do kyseliny a postupně tam přikapávat peroxid tak, aby to jelo nějakým rozumným tempem, bohužel je nemalý problém se té směsky nějak zbavit. Ono třeba vylít to do záchodu není úplně dobrý nápad, zvláště jsou-li v baráku litinové stupačky. Navic ona solná kyselina s kysličníkem jsou poměrně levné chemikálie, nicméně po leptání se toho člověk musí nějak zbavit, takže ony tempem ubývají. Ty roztoky chloridu železitého vydrží poměrně dlouho než se to vyčerpá, čili mi to připadá cenově výhodnější. Lidé ještě používají nějaké persírany, ale s tím absolutně nemám zkušenosti.

  • @karelkovalik577
    @karelkovalik577 3 роки тому

    Amplitudová modulace se používá v letecké komunikaci 108-136 MHz

  • @Matrix...777
    @Matrix...777 3 роки тому

    na diódu by som dal napätie 0.7 aby sa otvárala skôr, teda úpne na každý signál, prípadne ešte aj záporné vlny by som využil tak isto len opačne diódu a dostal by som symetrický zdroj signálu čím sa aj eliminuje nejaký druh rušenia. Neviem či to je tak, to ma len tak napadlo.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 3 роки тому

    Ty otočné vzduchové kondy jsou dnes dost drahé a ani nejsou moc vidět?

    • @drirr9093
      @drirr9093  3 роки тому

      Bohužel jsou :( dají se sehnat jedině na burzách. Možná by šly použít i varikapy ale nemají takové přeladění. Potom krom varikapů existují i elektronicky laditelné kondenzátory na elektromechanickém principu. Jsou cenově dostupné ale přeladění 1:2 je dost smutné

    • @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121
      @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121 3 роки тому

      Už dlouho si hraju s myšlenkou postavit dip grid metr ale všechno co jsem našel je buď stará konstrukce s obrovským ladicím kondenzátorem nebo je to s varikapem a je to straŝidelně složité.

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera 3 роки тому +1

    Neviem prečo to video tak chválite. Strácate tým len čas. Vysoká zrozumiteľnosť a kvalita je u neho už štandart.

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 3 роки тому +4

      Pozitivní zpětná vazba je základ. 😉 A na výstupu se to projeví vždy. Hezký den

    • @radoslavmichalkopera
      @radoslavmichalkopera 3 роки тому +3

      @@marekquarda8023 Ja som sa nevedel dočkať na nové video. Urobilo mi dnes veľkú radosť, keď som našiel jeho nové video a zvlášť z tématikou VF. Už sa teším na ďalšie.

  • @domca_smrkovsky_422
    @domca_smrkovsky_422 3 роки тому

    Vysílají AM nejlepší pásmo poslouchám dechovku a country tři stanice budou nastálo a český impuls je z Líbeznic a teď dechovka se na něj vrací 1260 kHz DAB zrušit já bych ty vysílače odpálil

  • @PK-zr9lk
    @PK-zr9lk 3 роки тому

    Ani jsem se nedíval na celé video, ale hned na začátku popis funkce rezonančního LC obvodu je špatně, tak si to za DÚ dostuduj a předělej, ať nepleteš lidi. Ale žádný učený z nebe nespadne, tak si z toho nic nedělej. AHoj !

    • @drirr9093
      @drirr9093  3 роки тому +3

      Ahoj, budu rád za objasnění :)