Základy rádiových přijímačů - superhet
Вставка
- Опубліковано 11 гру 2024
- V dnešním videu se podíváme jak funguje přijímač typu superhet :), co je směšování a mezifrekvence
Dnešní video Vám přináší patroni:
Tomáš Hujčák, videohero, Honza Muller, Jan Pačák, Josef Benes,Tomas Adamec, Vlasta Neterda, Pavel Necekal, Vít Šimáček, stamposk, jike, Zdenko, Jiří Pekárek, pasowec, Dominik Paľo, Róbert Zeman, Vladimír Veselý, Vojtěch Vyplel, Andrej Struhacka, Jaroslav Burdel
Do videí záměrně nepřidávám reklamu ale pokud mne chcete podpořit můžete mi poslat nějakou malou korunu na svačinu :D 212309392/0300 díky moc!
Kalkulačka na výpočet přizpůsobovacího členu :
www.analog.com/en/design-center/interactive-design-tools/rf-impedance-matching-calculator.html
Díky skvělé jako vždy. Kdyby se tak učitelé mých dětí namáhaly s výukou jako Ty tak to by byl svět veselejší.
Toto bolo pre mna jedno z najzaujimavejsich videi od teba.
Skvelé, ďakujem! Odjakživa ma to zaújmalo!
Díky za každé tvoje video velice poučné !
Klidně bych si to rádio postavil a hodilo by se mi to na demodulaci fm na frekvenci 27 mhz
Myslím že na to už jsou v dnešní době lepší možnosti :) ale ta SA612 by na to stačila bez problémů
@@martinsommer1627 No, pokud jde o chcýpo (CB), aneb na to usuzuji z kmitočtu 27MHz, pak je potřeba vzít jako fakt, že tam se používají 10kHz kanály a ta modulace má nějaký mrňavý zdvih, čili to chce v prvé řadě sehnat úzké filtry, případně jít cestou dvojího směšování, což mi celkově připadá jako trochu lepší cesta. Totiž 1.mf na 10.7MHz, druhá mf na 455kHz. Důvod je jednoduchý - na druhé mf se dá použít běžný 9kHz AMkový filtr, šířka filtru na první mefě pak není kritická, čili se dá použít nějaký užší rozhlasový, šutr 10.245MHz se dá běžně koupit a 455kHz je dostatečně nízký kmitočet na to, aby se s trochou snahy dal udělat pulse counting fm demodulator, čili odpadá bolení s poměrovým detektorem. Jasně, na první mf by se dalo dát 6.5MHz a filtr z televizního zvuku a použít lehce tažený 6MHz šutr, nebo totéž s 5.5MHz a šutrem 6.144MHz, ale já si nejsem jistá nakolik je dobrý nápad ty šutry tahat.
Davide, děkuji za moc pěkné video. Říkáte, že na základním leteckém pásmu (to znamená 108-137MHz) je provoz slabý. A že je AM (amplitudová modulace), takže tolik nevadí. Budete se divit, ale velmi záleží, kde bastlíř bydlí. Na řadě míst je to pravda, ale kdo bydlí zrovna u přistávacího koridoru na velké letiště (u Prahy jsou to třeba Horoměřice nebo Hostivice, u Brna třeba Tuřany), tam je situace jiná. Velká letadla mají na palubě letecké vysílačky i několika desítek Watů a on když přistává a přitom mluví na věž, tak je nade mnou třeba 1100 metrů, na přímou viditelnost (!) a řada letadel ještě má antenu namontovanou směrem dolů, takže to je síla signálu naopak obrovská. Byl jsem svědkem, že to prolézalo do rozhlasového přijímače naplno. S tím souvisí další věc, letecká komunikace sice používá amplitudovou komunikaci a rozhlasový přijímač má demodulátor frekvenční, ale v praxi zaprvé diskriminátor když se jemně odladí, tak amplitudové modulaci nějak rozumět jde a za druhé mezifrekvenční zesilovač nebývá lineární, takže když se signál mění dle řeči, může to zvýraznit. Byl jsem svědkem, že rozhlasový přijímač přijímal letecký provoz dost nahlas a srozumitelně. 👍🛬📡📻🔊😉
Super, díky za video
Super video, troška si oprášiť VKV vedomosti už bohužiaľ takmer zabudnuté z 80-tych rokov ...
Préj "Žádná extra magie". Já na to hledím jak Alenka z říše dívů. 😀
Za mně opět vynikající video a námět na další už je vlastně dán .. demodulátory. Díky moc. Přeji moc hezký den.
Alenka…
Díky za skvělé video! :-)
Další vynikající video. Docela zajímavé, že se ti to podařilo rozjet na bastldesce. Já když něco stavím z oblasti VF na bastldesce, tak mi to dá hodně práce, aby to řádně fungovalo.
Ahoj, no padly na to dva dny :( hlavně ten FM detektor. Ten docela bolel :D
Nějaký složitý :) Sem si tu narychlo zbouchal nijak neladěnou rámovku, připojil jsem k ní ladící kondík a zesilovač a naladil jsem francouze :) A pak jsem si řekl, že bych skoro ve čtyřiceti letech mohl už začít dělat něco užitečnýho :D
Ale máš moc hezky postavený videa, být mi 13, tak už koukám jenom na tvůj kanál :)
Musím pochváliť toto video. Vf ma vždy fascinovala. Ešte som nevidel iné iba toto video. Ak by si mohol spraviť ukážky od frekvencií 50,0kHz do VKV s rôznymi variantami príjmu. Supehet, bez superhet s I.O. bez I.O., stereodekodér s I.O. bez I.O. , s varikapom bez varikapu........Vemi by ma to zaujímalo. Veľmi pekné. Držím ti palce.
Asi jsem něco nepobrala, ale mně pro ten Anpassung (15:22) vychází kondenzátor 7.5nF a špule 1.75μH. V tomhle zapojení. Na jedné straně mám 300Ω, na druhé straně mám (40-j100)Ω a kmitočet 10.7MHz. Počítala jsem to v gsmc ( github.com/BH1NLT/gsmc ). Když jsem to zadala do té webové kalkulačky, vrátilo mi to 7.511nF a 1.75μH a když jsem tohle potom zase zadala do gsmc, tak to pochopitelně vyšlo, no jasně, těch 11pF je zanedbatelných ( drive.google.com/file/d/1rPekyxmJseObPAX9w_WOl_8Dxqc3V4l8/view?usp=sharing ). Když jsem do gsmc zadala 100pF a 1μH, tak to pochopitelně vyprodukovalo nesmysl ( drive.google.com/file/d/1CSz5GbqiVseQbiqCK0rDNE4GkXZtX9uL/view?usp=sharing ). Tak já nevím, asi mi něco nemálo uchází.
Niki vidíš, já se asi upsal u toho vstupního trandu, jeeej, má tam být jiná vstupní impedance
Jé díky za tip hned jsem si gsmc zkompiloval :-)
@@SmolikDaniel No má to takové trochu divoké ovládání (ty kombinace shift, alt), ale žít se s tím dá a službu to nakonec udělá.
@@drirr9093 Aha,tak tím se to vysvětluje.
To je super video, škoda že nám chtěj vniutit brzo nějakej DAB...
tohle video by mi pomohlo lépe pochopit AM přijímač když jsem nechápal a opravoval lampová rádia :) jasně, tohle je FM, je to podobný ale :)
Perfektne video ako vzdy. Ale mam otazku. Na konci kde hovoris ze keby chcem zmerat vstupnu impedanciu pomocou NanoVNA tak sa mi to nepodari lebo prebudim ten tranzistor. Tak napada ma ked nema to nano nastavitelny vystup, co tak mu vrazit do cesty nejaky attenuator pripadne nejaky nastavitelny utlmovy clen? Vtedy by to uz potom slo nie? Diky za odpoved :)
Ahoj, změřil bys vstupní impedanci atenuátoru která je většinou krásných 50 ohm, vstupní impedanci toho zesu bys nezjistil :(
@@drirr9093 hehe diky za odpoved, to ma v tej chvili jak som to pisal nenapadlo. Cize musi to mat priamo ten vektorak v sebe, nejde to nijako odrbat?
@@tomasspevar4841 bohužel mne momentálně nenapadá jak. Pokud bys ale snížil úroveň uvnitř nano VNA bude příliš šumět :(
Zdravím, mohu mít dotaz kde se bera na vstupu IN_A 121,4Mhz, když se tato frekvence objevu až na výstupu směšovače? Tam bych očekával, že se objeví součet a rozdíl přijímané frekvence a oscilátoru. Děkuji
Těch 121,4Mhz se tam neobjeví, je to zrcadlový kmitočet - ten na kterém rádiový přijímač přijímá :) (tedy krom nechtěných složek směšovače pronikajících nedokonalými izolacemi směšovače)
Otázka. Zaujímalo by ma prečo sa práve používa u LO 110,7 MHz a nie iná frekvencia. Napríklad 111,0MHz alebo 120,0MHz? Ďakujem. Veľmi pekne si to spravil.
Ten kmitočet je přeladitelný, dá se přelaďovat ve větším rozsahu. Pokud se Lokální Oscilátor nastaví na 110,7 tak bude přijímat na dvou kmitočtech a to lokální oscilátor +/- kmitočet mezifrekvence. Takže 110,7 - 10,7MHz a 110,7 + 10,7MHz. Pokud bys nastavil třeba lokální oscilátor 120,0MHz tak budeš přijímat na 109,3MHz a 130,7MHz, tedy v leteckém pásmu :)
@@drirr9093 Áno pochopil som. Ešte by som mal ďalšiu otázku. Tých 10,7MHz je dané čím. Je to nejaá norma, dohoda podľa čoho je daná frekvencia 10,7MHz? Ďakujem.
@@radoslavmichalkopera VKV FM rozhlasové pásmo je 87.5 - 108 MHz, je potřeba aby zrcadlo do tohoto pásma nepadlo, kdyby byla mezifrekvence moc nízko, řekněme 1MHz a chtěli bychom přijímat na 100MHz tak by musel být lokální oscilátor naladěný na 101 MHz. Kvůli nízko položené mezifrekvenci by ale přijímač přijímal nejen na 100MHz ale zároveň na 102MHz (zrcadlový kmitočet ), tedy by přijímal třeba 2 stanice na jednou (lokální oscilátor +/- mezifrekvence) Při mezifrekvenci 10,7MHz už k romu nedojde :) a zároveň je dostatečně nízko aby byla snadno zpracovatelná fázovými závěsy a demodulátory :) .
@@drirr9093 Ďakujem za vysvetlenie. Maj sa pekne.
Davide, nechcete v některém z příštích vydaní pokračovat s těmi superhety ale AM, poté třeba zběžně probrat něco úplně jednoduchého, např. superreakční přijímač? Za mně opět fajn video, palec nahoru 👍
jen musím vybojovat nějaké součástky na RF :)
Já se tedy taky přidám k děkovačce ;-) a zeptám se: Plánuju stavbu přijímače na 518kHz, kde (zatím ještě) je NAVTEX, čímž vstupuji jako začátečník do oblasti RF. Nenašel jsem IC řešení pro tuhle oblast (fakt neexistuje?), ale narazil jsem na schema Klause Betkeho, kde mě zaujal přímý konvertor s potlačením zrcadla pomocí kvadraturního směšování, jestli se vyjadřuji přesně (image cancelling/rejecting direct conversion receiver). Docela by mne zajímalo, jak takové potlačení funguje, ale matematické vysvětlení jsem nikde nenašel. Nemá někdo nějaký tip?
Nakonec jsem našel, že je to „kupodivu“ pěkně rozebráno u SSB jako pokročilé směšovače.
Šlo by příště rozebrat jak funguje softwarový příjímač s DSP? Kdysi o tom pan Kubáč psl nějaké články, ale moc jsem to nepobral, asi jsem blbej - kubac.jecool.net/petr-kubac.blog.cz/1604/jak-funguji-softwarova-radia-1.html
Velice zajimave videa jen tak dal ... moc fandim ... PS: hledam cloveka znaleho SMD mam par otazek ... pripadnou konzultaci zaplatim ...