Kotona tapahtui outoja | Luen katsojien tarinoita #11
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Tähän väliin luetaan taas kokemuksia kanavan omalta porukalta. 💙 Kiitokset osallistujille!
🎵 Mun musiikkia löytyy myös täältä: spoti.fi/306tpPe
🌟Tue kanavaa liittymällä jäseneksi 🌟
/ @finntop5
► IG: / finntop5
Ai saatana mä elän näille, töissä nyt kuunnellu 2 päivää näitä vanhoja videoita tästä sarjasta, nyt sitten viikonloppu vuoro ja pamahti tällänen jatko osa! Kiitos erittäin suuresti näitä jaksas kuunella vaikka 8h version putkeen! 😎🤣
Asiallista sisältöä, on kiva aloittaa kesäloma tällä 👍
Ihanaa aloittaa kesäloma katsoen tämmöistä kontenttia❤
tämä
Niinpä
En yleensä kommentoi ylipäätään mitään videoita ikinä, joten tää on spessua!
Ahmin kaikki videot/podcastit heti ku ne ilmestyy. Ja ne tuo sopivasti iloa ja kutkuttavaa ahdistusta mun elämään! Olis siistiä semmonen pitempi jakso, jota kuunnellessa olis tarkotus käydä syksyn pimentyvinä iltoina kävelyllä ja kuunnella samalla...
Nimimerkillä en tiedä montako kertaa oon kuunnellu samat jaksot
Lisää vaa, uskolliset kuuntelijat on sun takana!
Oon heränny siihe todellisuuteen et ootan kaikkia näit sun videoita kun kuuta nousevaa. Kiitos et teet näitä
Ai että Lauantain kunniaksi kun todistus saatu ja kesälomalle päästy pääsee heti finntop5 uuden tarinan pariin, kiitos paljon uudesta videosta!
Joskus 3vuotta sitten kun olin vanhempien maatilalla, ihmettelin miksi pellon päädyssä välähteli jotain taivaalla n.9 aikaan illalla. Olin tuolloin yläkerrassa katsomassa telkkaria ja ulkona oli aika hämärää. Minusta sen verran että olen todella utelias (joka tulee koitumaan kohtalokseni todennäköisesti) niin päätin heittää takin niskaan ja lähteä katsomaan mitä siellä on. Kävelin speedoissa ja takissani kohti peltoa kunnes aloin kuulemaan tasaista huminaa ja ääniaaltoja. Minua alkoi hieman pelottaa koska mietin kaikkea mahdollista mikä sieltä olisi voinut tulla…. Pallon päädyssä on pieni navetta johon lampaat voi mennä yöksi sateen suojaan joten aattelin onko naapurin isäntä taas juovuksissa erehtynyt kodistaan… Noh keräsin rohkeitta ja kävelin navettaa kohti KUNNES, erotin huminasta venäläisiä sanoja… VITTU lampailla oli techno bileet navetassa
Hyviä tarinoita jälleen kerran! Itse kuitenkin toivoisin tulevien videoiden sekaan jaksoja tyylillä "ratkaisemattomat mysteerit/kiinnostavat teoriat". Saat itse päättää millaisia mysteerejä ja teorioita, on hienoa kuulla myös enemmän omia mielipiteitäsi asioihin jotka muutenkin laittaisi miettimään erilaisia vaihtoehtoja. Toivottavasti tuosta jotain ideaa saisit! Jatka samaan tapaan tämän mahtavan kanavan ylläpitämisessä!
Oisko niitä yövuorotarinoita antaa?
Parhaita
joo olisi kyllä mielenkiintoisia
Kives😢
Ei olis
Joo yövuorotarinat on myös hyvii
Taas tosi hyvä video!! Mä rakastan kattoo sun videoits, ne on aina jännittäviä ja tuo kylmiä väreitä, jatka tällä tavalla!
Meillä on perheessä hautaustoimisto ja ”pääsin” opettelemaan sitä työtä pikkupojasta asti. Kerran oltiin isoveljen kanssa hakemassa vainajaa kappelin kylmiöstä hautausta varten, mutta sitä arkkua ei löytynyt kylmiöstä jossa oli vain neljä arkkua. Samaan aikaan meidän takana oleva arkkuhissi alkoi ajamaan yksinään ylös alas. Katsottiin veljen kanssa toisiamme silmiin, että mitähän vittua ja mentiin portaita pitkin ylös katsomaan pelleileekö joku meidän kanssa. Ketään ei ollut lähelläkään kappelia. Mentiin takaisin alas kylmiöön ja arkku oli ilmestynyt takaisin sinne minne kuuluikin. Hieman karvat nousi pystyyn, että tällainen keikka tällä kertaan. Juttelin siinä arkun äärellä sille ”mummulle” jotain mukavaa, että otahan ihan rauhassa ja hyvää matkaa sinne taivaaseen. Peace
Näin teinikakarana oli kiva kuunnella ensimmäistä tarinaa yksin kotona, hieman mielikuvitus laukkasi, mutta elossa ollaan yey :D Hyvä video jälleen kerran!
Eräretkellä korpitulilla, nyt kuunnellaan syviä tarinoita. Terveisiä Lieviskän joen laavulta🙏
Ei koirat haluu olla yksin 😢 Meillä on aina siellä missä itekin olen ja välillä oikein juoksee perään ettei ole toisessa huoneessa yksin. Kuin varjo kannoilla ja yleensä hiipii perään ja aina täytyy saada rapsutuksia 😂❤ Parasta on jakaa yhdessä kaikki hetket ❤
Ekan tarinan kaverin ois parempi vaa pysytellä äitin seurassa jatkossa :D
Juu joskus voi tulla äitiä ikävä , itse kullakin.😂
Nuh uh
Hyvää kesäloman aloitusta kaikille :D🎉🎉 ja kiitos tästä videosta!
samoin äijäl
sitä samaa
Paras kesäloman aloitus kiitos ja tulen olemaan suurin fani koko tämän kanavan ajan
Jiihaa, tämä tuli tarpeeseen. Nyt ei räntäsade ahdista ainakaan varttiin. Good work dude.
Hyvää kesälomaa kaikille videon katsojille🎉🎊🎉! Hyvä video taas sulta!
Kiitos näistä iltasaduista. Olen vain kasvanut satu iästä ulos.
Kiitoksia jälleen kerran tosi mahtavasta tarinasta
Luulen, että tossa missä pikkuveli näki siskonsa keittiössä, ei ole kyse kummituksesta, vaan hän on nähnyt sen tapahtuvan eri ajassa. Siskonsa on oikeasti laittanut ruokaa joskus aiemmin, ja jostain syystä pikkuveli näki sen tapahtuvan nyt. Itselläni on samantapainen kokemus, ja eräs tuttuni on nähnyt ilmeisesti satoja tai tuhansia vuosia sitten tapahtuneen asian, näky kesti useita sekuntteja, ja kaikki oli tämän jälkeen normaalia. Ehkä metsänpeitto-asia on myös tätä samaa.
Kylläpä oli mielenkiintoisia tarinoita ja meni ihan hujauksessa tää aika kun kuunteli videota.
2:18 Kyllä on vahvat ihokarvat, kun pystyy märälläkin iholla nousemaan pystyyn!!!
ai että ootan näit aina ihan huolella nää on helvetin hyviä!❤
Kiitos taas mahtava herätä uuteen päivää kun unihiekat karistettua voi katsoa Finntopin uutta videota👍
Jes!! Taas uus osa tähä katsojien kokemukset video sarjaan!👏🏻 Nää on iha parhaita👏🏻👍🏻
Todella hyvä video Finntop5! Mä aina ootan sulta uutta 'Katsojien tarinoita' videota!
Kiitos taas kerran videosta. Olisiko mahdollista saada lisää artisti spesiaali jaksoja esim elviksestä ja beatlesistä
Nää katsojien kokemukset on kyllä ihan lemppari videosarja!
On aina paras tapa aloittaa lauantai finntopin uudella videolla ja nää katsojien tarinat on yks parhaimpia videosarjoja avaruus ja yövuorotarinoiden lisäksi. Taidan säästää tän videon iltaan ja katson pimeässä kuulokkeet päässä. Onnea kaikille valmistuneille peruskoulusta lukiosta tai amiksesta. Hyvää prideä ja viikonloppua kaikille nautitaan tulevasta kesästä. 🔥🔥
Hyvää ihanaa kaunista kesää ja Pride kuukautta sulle ja kaikille! 🏳️🌈
❤️🧡💛💚💙💜🖤💜💙💚💛🧡❤️
@@LadySummer- hyi saatana
hyi pride
@@LadySummer- kiitos samoin sinulle. ❤️
Kuppi kahvia, kirja kainaloon, laiturille istumaan, kirja sivuun, Finntopin video soimaan ja silmät kiinni. Voiko sitä vapaa-aikaa paremmin käyttää?
katsojien tarinoita on odotettu, näitä lisää!
voiko tehdä uuden osan synkistä ja omituisista sattumista? :)
joo!
Outo sattuma on että mietin samaa ennen ku tulin kommentteihin
Meidän kotona kun me lähdettiin kauppaan niin me laitettiin meidän 10 kultainen noutaja nimeltään Putte eteiseen ja otettiin kylmälaukku autosta pois että ostokset mahtuvat takakonttiin niin laitettiin se semmoisen puu jakkaran viereen missä oli pieni kolo johon saatiin juuri ja juuri survottua sinne. Sitten kun laitettiin ovi kiinni niin koira rupesi nukkumaan oven edessä. Illalla kun tultiin takaisin kotiin kun aukaistiin ovi koira oli samalla kohdalla hereillä köllöttämässä ja katsoi sitä kolosta mihin äitini survoi sen kylmä laukun mutta se ei ollut siinä niin ihmeteltiin missä se oli niin sitten kun otettiin kengät jalasta niin huomattiin että kylmä laukku oli olkkarissa se ihmetytti aika kovasti ja kun meidän talossa on pikku eteinen ja pitkä eteinen siinä kiinni ja ne ovat yhteensä noin 20 metriä pitkä eli se laukku oli liikkunut noin 20 metriä. Niin se on mietittänyt kovasti ja lisäksi oon kesken yön nähnyt jonkun mustan hahmon tuijottavat minua.
Katsojien Tarinoita on hyvä videosarja!
Kiiitos ihanasta kesäloman alotuksesta🖤
Hienoa että näitä tarinoita on myös suomeksi. Aiemmin olen katsonut Rob Gavanin videoita.
Millon tulee "mitä jännää löysin netistä #6" 🤩🤩🤩🤩🤩👍👍
Nää on nii hiton hyvii jatka samaa mallii💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻
Nautimme näistä tarinoista suuresti, ja kaikki otetaan vastaan ilolla, mutta molemmat totesivat toisiaan katsoen: "KUKAAN ei aja 4 tunnin ajomatkaa takaisin just perille päästyään". Tässä siis meidän uskon raja tuli vastaan, yhtään kuitenkaan nautintoa vähentämättä. Päinvastoin.
Kiitos uudesta videosta!
Jes! Taas hyvää vidii :D Yövuoro tarinoitakin ois kiva kuulla!
Mielenkiintoisen jännittäviä kokemuksia ihmisillä.
hyvä video! Nauratti vaan ku olin randomisti pysäyttäny kohtaan 4:17, että kaveri laskee paperille laskua 0*4=4.. EI mulla muuta :D
Wuhuu kesälom- Vitut siitä! Finntop video!!!
Kiitti taas upeest videost❤❤Ps.Rakastan sun videoit❤🍊🌺
Ja tässä on vielä yks mitä mulle on tapahtun:D
Ehkä vuos sitten olin menos normaalist mun isovanhempien luokse pikkusiskon ja pikkuveljen kanssa.Tehtii iltahommia ihan normaalist käytii saunassa, syötiin iltapalaa jne.Ennenn nukkumaan menoa luin mun pikkusisarille kirjan ja peittelin ne sitte nukkumaa.Kello oli siis whkä 23.00? Silittelin mun siskoa vielä hetken ja sitte ku se oli nukahtanut ni otin pihelimen aänkyy ja katoin sitä ehk puol tuntii.Päätin sitte köydä viel vessassa ennen nukkumaanmenoa.Vessaa vastapäätä on olohuone j oikealla puolella keittiö.sit ku tulin vessast ni näin et joku ois juossu siel olkkarissa samal htkel ku kävelin vessast ulos.Sitte menin kattomaa sinne mut aiel ei ollu mitää ni kävelin sit takas sänkyy.Sit kuulu kuiskintaa ja menin sen huoneen ovelle (jossa siis nukuin) ja näin ison pitkän hahmon siel olkkaris.Vähänkö 9-10v minä säikähin aivan s@@tanasti.Juoksin takas sinne makkariii jossa nukuin ja menin peiton alle.En tullu pois ennen aamuu enkä kerton kellee mitä näin sillon yöllä.Hulluks mua oltais varmaan sanottu mut joo täs tää ny oliXDD
Sori kirjotusvirheet mut en nää tubes mitä kirjotan ni ne nyt vaa tulee Dx
Ai perkule tätä on tullu ootettuu nii perhanan kauan,KIITOS!
Erittäin hyvä video lisää näitä!!
Lisää näitä, KIITOS VIDEOSTA!
Hyvät kesät kaikille. Ja hyvää kesää fintopille.
Mä missasin tän ja tulin heti kattoo. Ja oli mahtava video
Hyvä video taas kerran! 👌
Kiitos piristyksestä❤ näin käsi paketissa oikeen mitään tekemistä oo😢
Voisko kesäloma paremmin alkaa🤩
Kiitos :)
Joillekin meistä ns. Paranormaalit tapahtumat on ihan tuttua kauraa ihan lapsuudesta asti ja siihen on totuttu ja siihen on eletty ja se on ihan normaalia vaikka samaan aikaan epänormaalia ja täysin ihmismielelle selittämätöntä mutta siihen mukaudutaan. Itsellänikin on paljon kokemuksia elämässä ja en pysty vain selittämään niitä järjellä koskaan ja viimeisimmästä ei ole edes kauaa ja teen jopa luonnoksia sekä valokuvia tapahtumapaikasta ynnä muuta mutta se ei muuta sitä faktaa etteikö se olisi tapahtunut. Siitä on vielä liian vähän aikaa jotta olisin tottunut siihen ja se oli ensimmäinen oikea silmin nähtävää Eikä pelkästään kuuleminen ja kerrottakoon että ei oo mitään psykoosi paskaa vaan jopa niin liian normaalia vaikka samaan aikaan aivan paranormaali kokemus, joten käsittelen sitä yhä..
Mutta tbh monelle tämä on jopa tuttua kauraa, mutta ihmiset eivät uskalla tuoda ilmi näitä asioita tai ovat niin tottuneet niihin, että pitävät niitä vain osana elämää ja ovat ymmärtäneet sen, että kaikkea ei tarvitse, eikä välttämättä edes pidä koittaa ymmärtää. Riippu paljon katsojan perspektiivistä ja elämästä ja elämänkokemuksesta ja ajatusmaailmasta sillä me kaikki olemme yksilöitä kuitenkin ja kaikille nämä tapahtumat ovat yksilöllisiä.
Uskallanko tuoda omat elämäni tapahtumat julki teille vai jäävätkö ne vaan pinoon pohjalle?
Peace And Love ❤️
Kiitos paljon hyvästä työstäsi taas kerran herra kasvoton Kimi Aka @finntop5 ja Editointi Eerikille terkut kanssa! ❤
Ai perkele peruskoulu käyty ja finntoppi julkasee samaan aikaan uuden videon🎉
Tätä on kiva kattoo.( oon seuraavan viikon yksin kotona )
kiitos taas.!!!
Kiitoksia upeasta videosta❤❤
Meitsilläki ocd✌🏼
Ei oo poppareita😢😭Mut siitä huolimatta rakastan sun videoita 😊
2 videoo viikossa olisi iso blessing #blessed #väpä
jatka tätä hyvää kontenttia
7:44 Ei helvetti... mulla on aivan sama juttu. En olis uskonu että jollakin muulla olis sama. Mulla tosin vaikuttaa vähän eri asioissa kuin esim. kotoa poistumisessa
Mää ja mun veli yhesti oltiin yksin kotona ja isäpuoli laittoi viestiä että meijän pitää käyä ulkonaki välillä ettei koko päivää sisällä löhöillä ja niin me mentiin ulos leikkimään sellasilla pienillä koneilla.oltii hetki jo leikitty siinä kunnes mun veli on sillee,eija!kuuliksää ton!ja mää vaa,minkä?ton oven äänen!se oven ääni lähti meijän takaovesta,joka oli lukossa.
Mun veli on normaalisti vähä jänishousu että ei yleensä mee kattoo jos tapahtuu jotai outoo mutta sehän meni sinne takaovelle ja testas sitä ovee....ja se oli kuin olikin lukossa.ajattelin että jonkun oli täytynyt tulla ulos ovesta koska hän tai mikä olikaan ei olisi voinut päästä sisälle.menimme etu ovesta saman tien sisään taloon ja minun huoneeseeni.veljeni sanoi kuulevansa alakerrasta ääniä tai pikemminkin askelia jotka olivat vähän epäselviä otimme terävimmät esineet jotka vain löytyivät huoneesta ja työnsimme oven eteen sänkyni pönkäksi ettei se kolistelija pääsisi huoneeseen jos vain yrittäisi.kuulemme kun vanhempamme ajavat pihaan ja ryntäämme ulos talosta heti kun kuulemme askeleiden johtavan alakerrassa kauimpaan huoneeseen selitämme koko tilanteen vanhemmille,mutta he eivät koskaan usko mitä sanomme.joskus kun olin nukkumassa niin tunsin että vähä niinkuin sänkyni alla olisi joku ja vetäisi peittoani pikkuhiljaa lattialle ja kiskasin unen pöpperössä peittoni takaisin sänkyyn,ajattelin että mitä jos tuo peiton vetäjä suuttuisi siitä ja kohta tappaa mut tai jotain mutta nukuin varmaan noin kymmenen minuuttia kunnes herään siihen että kuuluu kolahdus pöydältäni päin ja joku paperi kasa joka oli ollut siinä pöydällä,oli nyt levällään ymäri huonetta jotku oli vähä rutistuneita mutta uskoin niiden olevan omia tekemiä tai koko tapahtuneen isoveljeni jekkuja
Kiitos❤ tästä videosta
Ai niin nyt on lauvvantai!
mahtavaa alotaa kesäloma katsomalla sun uuta videota
4:16 tiedän, että saatan kuulostaan nörtiltä, mutta 0 • 4 ei ole 4😂
Entäs 2+2×2=? 😮
@@nipsu7830 6. Miten niin?
@@Tuntematon-q4w kunhan kysyin nörtiltä 🙃 katsoin kompastutko
🔥🔥
Onnea kaikille päättötodistuksen saaneille, ja mukavaa kesää teille muillekkin.🎉
Edit: tossa viimesessä tarinassa oli selvästi räyhänhenki. Se varmaan huomasi, että koiraa pelottaa ja auttoi sen sitten yläkertaan heittämällä sen saakelin portin.
hitto ku piti jo eilen kattoo tää mutta sitte unohtu :D hyvä että muistin nytte sentää
4:17 0×4=4. Selvä!👍🏻
Hyvä video!
Kiitod sairaasti sulle rakastan näitä videoita ja sun kanavaa oot paras tubettaja
Aijai uutta vidiota 😁
Voiko paremmin kesäloma alkaa😁Kiitos Kimi, ja hyvää kesää!
Kiitos videosta taas!
Mulla tulee mieleen yks vähä pelottava tarina mitä mulle on tapahtunu.Tästä on noin 2 vuotta mä nukun alhaalla ja mun veli,äiti ja iskä nukkuu ylhäällä mä katoin puhelinta vähän aikaa ja aloin nukkua mutta mä kuulin meidän suihkusta valon räpsytystä ja avasin silmät meidän suihkun valot räpsy ja se pelotti mua ja se ei voi olla mikään eläin pomppimassa niihin valoihin mä näin kuin ne valot räpsy koska mä nukuin meidän suihkun vieressä en tiedä mitä siellä tapahtu😅 mutta veikkaan että se oli jotain sähkökatkaisua ja olen tyttö
Hyvä kesäloman alku
Mulle yliluonnolliset asiat on arkipäivää, mutta silti aina kun niitä kokee oon ihan paskat housuis ahdistuneena.
Tänään itseasiassa olin saapunut toimistolle noin 7:45 aikoihin ja ajattelin, että joku muukin on täällä sillä kuulin näppäimistön naputtelua, sekä hiiren. Usein mä olen se joka on ensimmäisenä työpaikalla, joten olin aika hämmentynyt. Ja myös sen takia, että aina kun joku saapuu ovesta sisään ensimmäisenä hälytykset alkaa soimaan ja pitää PIN koodilla sammuttaa se.
Kuitenkin kun avasin oven ja huomasin, että koko toimisto on aivan tyhjä ja ei työkavereita missään, mulla oli tosi ahdistunut olo ja tunsin, että mä en ole yksin että joku tai jotkut on mun kanssa läsnä.
Tein siinä sitten töitä rauhassa edelleen kuullen mun takaata ja edestä, että jotkut naputtaa sitä perhanan näppäimistöä ja hiirtä. Kun mä olin tehnyt töitä puolisen tuntia yksin, niin heti kun työkavereita tuli paikalle kaikki äänet katos 😰
Kaikkea sitä sitte tapahtuu 😆.
Nää on parhaita❤
Ois mielenkiintosta kattoo video ihmisten kokemuksista, missä ne ei ite oo peloissaan/hämillään, vaan ne on aiheuttanu muille shokin/pelon tunteita.
Hyvä video
Oipa taas hyvä video (tuli minuutti sitten)
hyvää kesälomaa kaikille🫶🩷
sitä samaa
Näiden juttujen takia tykkään asua keskellä metsää. Tosin ei meinaa ajatus aina pysyä mukana noissa tarinoissa joissa puolet ajasta menee talon pohjapiirustuksen kuvailuun.
🖤
VIIMEIN😍
Hyvää kesälomaa kaikille☀️
KIITOS❤
4:16 0 kertaa 4 ei ole 4!
We want yövuorotarinas we want yövuorotarinas we want yövuorotarinas
Ekkö uskalla tehä videota The Great Reset?
Toinen tarina tuo mieleen Glitch in the matrix tyyppisiä tapauksia🤔
avaruus aiheiset videot ois kivoja pitkästä aikaa
Subbasin sua 2016. Huhhuh et aika juoksee