Po inną analizę postaci z uniwersum X-men zapraszam na odcinek "Magneto: Jak ofiara Holokaustu staje się zbrodniarzem?": ua-cam.com/video/IvKT8wVHAJE/v-deo.html
Jeśli chodzi o Laurę to w filmie ma dopiero jedenaście lat to więc jeszcze dziecko. Może by jeszcze tak wymyślić film na temat społeczeństwa w serii x men. Gdzie społeczeństwo normalnych ludzi jest wrogo nastawiona do mutantów i co na to wpływa.
Panie Szymonie, sprawa jest, jakiś typ kupił "niematerialną rzeźbę" no i proszę cię o przeanalizowanie "Nowych Szat Króla" i odpowiedzenie na pytanie "Dlaczego?"
W starożytnej Grecji było dwoje Spartan, którzy jako jedyni przetrwali bitwę pod Termopilami w 480 roku przed Chr., Aristodemos i Pentiteus. Pentiteus przetrwał, bo wysłano go jako posła po posiłki, ale nie zdążył wrócić na bitwę. Aristomodes miał chore oczy i wraz innym towarzyszem cierpiącym na to samo miał być odesłany, ale gdy usłyszeli o tym, że Persowie znaleźli przejście przez góry to towarzysz bez namysłu postanowił wrócić i walczyć, a Aristomodes jednak wrócił, bo wiedział, że chory na niewiele się zda. I Pentiteusa i Aristodemosa uznano za tresantes, tak w Sparcie nazywano tchórzy. Takimi ludźmi w Sparcie gardzono, zmuszano ich do noszenia upokarzających strojów, nie zapraszano na uczty, nie chciano z nim walczyć w zapasach, nie miał przydziału w chórach, nie mógł iść na agorę, nawet jego najbliżsi mieli z tego powodu nieprzyjemności. Tak traktowano ludzi, aby wykorzenić ich ze społeczeństwa, żeby popełnili samobójstwo. Pentiteus nie wytrzymał psychicznie i zrobił to, powiesił się, bo we własnej ojczyźnie był niechciany. Zrobił to samo, co mitologiczny Ajas, gdy poczuł się zhańbiony. Aristodemos jednak miał silniejszy charakter i chciał zrzucić z siebie znamię tchórza. Rok później podczas bitwy pod Platejami wpadł w taki szał bitewny, gdzie podczas bitwy wysunął się przed szereg łamiąc szyk, aby samemu ściągnąć uwagę jak największą liczbę wrogów. Tak silne było pragnienie być znowu szanowanym w ojczyźnie, że przypłacił to życie, ale w obronie bliskich, ojczyzny, wszystkich Greków. Zrobił to, co do niego należało i zmazał swoją hańbę. Nie uczczono go jednak należycie, tzn. nie zapewniono mu pogrzebu na koszt państwa, gdyż uważano po tym, co widziano, że chciał się po prostu zabić jak Pentiteus. Najprawdopodobniej to były teksty jego wrogów, bo pewnie po prostu tak się zachowywał, gdyż pogarda, cierpienie, poczucie braku sensu przy jednoczesnej chęci walki dla bliskich i za ojczyznę oraz zmazaniu hańby, przestał myśleć nad tym, co robi i wysunął się przed innymi i zginął.
dlatego jesli bedzie kiedykolwiek wojna to prawdziwy mezczyzna chroniacy swoje zycie powinien uciekac w dzisiejszych czasach i troszczyc sie o siebie a nie zglaszac sie na ochotnika i walczyc kiedy miedzyinnymi prowokatorzy wojny - wladcy i rzadzacy siedza sobie bezpiecznie w schornach.
@@schwerpunkt4308 Moją odpowiedzią są prawie końcowe słowa Szymona, które sparafrazuję: "O wiele ważniejsze jest to, zrobi ze swoimi atrybutami. Istotne jest tutaj też to, że wyidealizowana postać 300 Spartan, w których wierzą napotkane przez Aristodemosa dzieci, jest tak naprawdę mitem, w który on sam - jak twierdzi - nie wierzy. Ale mimo to jest gotów działać, a nawet poświęcić samego siebie dla wypełnienia tego, czego potrzebują i czego oczekują od niego zapatrzone w ten mit dzieci. Koniec drogi Aristodemosa odarty jest z romantyzacji epilogu życia, do której przyzwyczaiły nas zwieńczenia sag komiksowych i filmowych skupionych wokół 300 Spartan. Jest mroczny, brutalny, tak jak całe życie Aristodemosa naznaczone było totalną niewybaczalną przemocą. Można mieć wrażenie, że i tutaj Aristodemos utyka, upada. W końcu ostatecznie zażywa serum uwalniające w nim maszynę do zabijania, aby dokonać poświęcenia wobec większej sprawy. Przetrwania kolejnej generacji Spartan. Swoimi czynami, poświęcenim i uporem przekazuje im to, czym jest, swoją autentyczność, zmagania z dzikością w sobie oraz przejawy człowieczeństwa wynikające z poczucia zmarnowanego życia, strachu i niedające się uleczyć cierpienia przez które wielokrotnie myślał o samobójstwie. Jego bycie człowiekiem polega na tym, że pomimo przeciwności, obaw i porażek szedł do przodu, aby nie zawieść osób, które polegały na nim i swoich bliskich. Jego ambicje, tęsknoty będą żyć w nich". - Słowo Wolverine czy superbohaterowie zastąpiłem 300 Spartanami walczącymi pod Termopilami. Imię Logan Aristodemosem. Zamiast mutantów mamy Spartan. Też można sięgnąć do źródeł, że powstały mity o wyroczni, że król musi się poświęcić, można sięgnąć po film czy komiks 300, tak jak poprzednie filmy/komiksy/bajki z Wolverinem, a tym.
Jeszcze jedna rzecz warta uwagi: komiksy powstały latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a ich pierwszymi fanami byli mali chłopcy fantazjujący o romantycznej walce idealnego herosa ze złem. Oglądając "Logana" ci sami chłopcy byli już mężczyznami za półmetkiem życia, często pewnie zderzyli się z jego trudami, albo wręcz o nie całkiem rozbili. Ciężko mi sobie wyobrazić uczucie, jakie im towarzyszyło, gdy zobaczyli jak bohatera ich dzieciństwa spotyka to samo.
Właśnie, coś takiego spotkało też Luka Skywalkera w najnowszej trylogii. Jednak trudno mi sobie wyobrazić, aby ci docelowi odbiorcy (w tym i ja) czekali tyle lat by zobaczyć całkowity upadek swojego herosa z dzieciństwa. To jest odpychające, a idąc do kina chciałbym znów poczuć się jak nowy fan, zobaczyć wspaniałych bohaterów rodem z baśni fantasy. Zaś czysto praktycznie, takie upadki były już elementem Gwiezdnych Wojen, więc jest to zwyczajnie nudny i oklepany schemat, który nie zachęca do dalszego poznawania tego świata. A przecież już lata temu fani i pisarze tworzyli dużo bardziej angażujące historie "doświadczonego" wielkiego mistrza Jedi.
Cywilizacja żeby się rozwijać potrzebuje ludzi gotowych do poświęceń i stawiających czoła wyzwaniom. Niepokojąca oznaką dzisiejszej kultury jest ciągłe doszukiwanie się mikroagresji i przywileje za czucie się dyskryminowanym
Cywilizacja żeby sie rozwijać potrzebuje też równości, doszukiwanie się tej mikroagresji i walka z dyskryminacją jest równie ważna by iść do przodu a nie cofać się ze względu na konflikty związane z podziałami.
@@calgon7104 Oczywiście, że prawna czy systemowa dyskryminacja również jest problemem. Ja miałem na myśli bardziej sytuacje na zachodzie gdzie już wszystko ludzi obraża.
@@calgon7104 Sęk w tym, że ludzie z natury nie tylko nie są równi, ale też równości nie pragną i spędzają całe swoje życie na staraniu się, żeby być lepszym od innych. Rywalizacja jest motorem napędzającym postęp. Z kolei doszukiwanie się mikroagresji i dyskryminacji prowadzi do wywoływania konfliktów tam, gdzie wcześniej ich nie było i sprawia, ze ludzie skupiają się na wyszukiwaniu nowych rzeczy o jakie można by się jeszcze obrazić i wzbudzaniu agresji zamiast na ulepszaniu samych siebie.
@@calgon7104 to akurat bzdura, konflikty są po to aby sobie z nimi radzić a nie ich unikać. Jeżeli konflikty są rozwiązywane systemowo zamiast dzięki wysiłkom jednostek następuje antyrozwój. Oczywiście mówię o mikrokonfliktach nie działaniach niezgodnych z prawem. Jeszcze odnośnie tego że do rozwoju potrzebna jest równość: jak wytłumaczysz że systemowo równa Europa rozwija bardzo wolno.
@@dziaonowy022 Zobaczymy. Co zrobią jego asystenci Yoshimitsu Kurosaki, Akio Miyaji, Shinshu Hira i Arihide Nagashima. Z jednej strony, chciałbym aby została ona dokończona, z drugiej nie dane to było jak widać autorowi.
Się prawie poplakalem w kinie kiedy wyszedł ten film, to było dołujące, dziękuję za ten film, bardzo pouczający, proszę o więcej tego typu materiałow i nie rezygnuj. Świetne!
Świetny materiał. Przypomniał mi jak dobrym filmem jest Logan. Tym co najbardziej uderza, w przeciwieństwie do innych licznych prób "odbrązawiania" bohaterów, to fakt, że twórcy nie negują wartości, którymi wcześniej bohaterowie się kierowali, ale pokazują ile wysiłku wymaga podążanie za nimi. Ciekawą kwestią jest również wysyp mnóstwa, naprawdę mnóstwa fanowskich zwiastunów do innych filmów stylizowanych na pierwszy zwiastun Logana. Pokazuje to, że ludzie zauważyli, przynajmniej podświadomie, pewną prawdę o bohaterach tzn. że w tle naprawdę wielkich czynów, zawsze kryje się człowiek, który musi swoje za te czyny wycierpieć. Polecam zobaczyć sobie takie przeróbki do Władcy Pierścieni, Gwiezdnych Wojen, Wiedźmina, RDR2, a nawet Toy Story, Odlot czy Jak wytresować smoka. Może się to wydawać prostą zabawą, ale wydaje mi się, że idzie za tym właśnie to wewnętrzne uświadomienie sobie jak ciężko jest być bohaterem. Że nie zawsze za to co słuszne czeka nas natychmiastowa nagroda. I tak jak mówił to Aragorn, bohater jest tym, który "innym daje nadzieję, sobie nie zostawia niczego". A powodem, dla którego chcemy słuchać o wielkich czynach jest nie to, że pragniemy wieść życie takie jak wielcy bohaterowie, ale dlatego, że chcemy być tacy jak oni.
Także tak sądzę,bo myślę że powinni mu dać spokój z tą rolą,bo poświęcił na nią z pewnością cząstkę życia( z 17 lat poświęcenia). To było godne zakończenie jego roli w tym filmie.
Za każdym razem gdy już myślę, że nie mam siły i nie dam rady czegoś zrobić, wracam do tego filmu. Następnie przypominam sobie Dartha Vadera i fakt, że stracił rękę, obie nogi, ma poparzone 90% ciała, musi oddychać przez respirator, a i tak podbił całą galaktykę.
Wow! Świetna analiza która otwiera oczy na przesłanie tej historii nawet ludziom niezainteresowanym X-menami :-) Po raz szósty albo siódmy uprzejmie zachęcam żebyś przygotował materiał na temat uniwersum Warhammera 40.000, szczegóolnie o tym jak (SPOILER ALERT) Imperator Ludzkości - najgorliwszy ateista i wróg religii - został po śmierci uznany za boga, bo nie było już drugiego takiego człowieka. Historie synów Imperatora - Prymarchów - opisane w serii "Herezja Horusa" są także ciekawym materiałem do analizy ludzkich słabości (mieli być idealni, ale każdy z nich poddał się swoim wadom w mniejszym lub większym stopniu).
Powinieneś zrobić film o serialu animowanym "invincible" Najbardziej realistyczna wizja superbohaterów w historii. Świetne przemyślenia, ukazane nie tylko same heroiczne wzloty, ale i trudy bycia bohaterem, pokazanie, że to nie takie kolorowe, jak się wydaje.
@ Wojna Idei Ponadto film Logan jest także wydźwiękiem walki "nowego porządku" z wartościami powszechnie postrzeganymi jako konserwatywne, czego kulminacją jest scena w której Laura wyjmuje chrześcijański krzyż z grobu Logana, oraz przekręca go by stał się symbolem X, czyli symbolem Xmenów- co ciekawe to genialna scena którą można rozpatrywać pod wieloma kątami.
Fajnie, że tłumaczysz trudne słowa- nie wiedziałem kim jest wagabunda. A co do herosów, to mówiłeś w odcinku o rycerskości, że prawdziwy rycerz jest bezlitosny dla wrogów, a łagodny na salonach (taki był Lancelot). I balans między tymi dwoma cechami trzeba znaleźć.
Dodałbym jeszcze od siebie, że nawet moja Żona, która raczej nie znała wtedy uniwersum X-man, płakała na finale. Jest to również piękny Film drogi, bo jak powiedział w swojej recenzji Logana Dembski: Jak zamkniesz ludzi w samochodzie, to zaczną oni wchodzić w interakcje i budować relacje.
O niedawno obejrzałem wszystkich x menów w tym loganów. Bylem w szoku że Joker nie ejst pierwszym tak naturalistycznym filmem o superbohaterach a jest nim Logan
A może odcinek o Imperatorze Ludzkości który likwidując wszelkie religie galaktyki sam się stał centrum kultu i osiągnął dokładnie przeciwieństwo czego chciał.
Z ogólną analizą Imperatora miałby pod górkę, ponieważ jest wiele książek do przeczytania. Ale analiza tej postaci z "The Last Church"? To mogłoby się udać
Jeśli ktoś uważa, że westerny jako kategoria filmowa jest u swego zmierzchu to się gruuuubo myli. Może czasy spaghetti westernów są za nami ale co roku wychodzą superprodukcje. Nie są boxoffice'ami w kinach dlatego zjadacz chleba ich nie kojarzy.
@@maciejhelminiak6300 Bracia Sisters, Wybawiciel, Nienawistna ósemka, Zjawa, Rewolwerowiec, 3:10 do yumy z Russelem Crowe, Szybcy i martwi to 1995 ale spoko z Russelem Crowe, Zabójstwo Jessiego Jamesa z 2007, Highwaymen, Django, Hostiles nawet spoko, Siedmiu wspaniałych. Miniserial Hatfields and MacCoys. Kolejność przypadkowa xd
@@kk_kk A mandalorian to nie western? Jakoś zdobył ogromną popularnością,to po cholerę ktoś by mówił że westerny dawno zdechły(one nadal mają swoje miejsce w popkulturze).
I znów się wzruszyłem przez te fragmenty filmu. Jestem fanem filmów bohaterskich i to co dostałem przy tym filmie zaskoczyło mnie, ale dzięki więzi z Wolverine, która wytworzyła się w poprzednich częściach uderzył do mnie przekaz jeszcze mocniej, Szkoda tylko że jak polecałem ten film również innym to część uważało że za mało tego do czego nas przyzwyczaiły takie filmy jak chodzi o akcje i odebrałem że smutny czy dla niektórych pesymistyczny wydźwięk tego filmu też był problemem.
@@niemamnicku1359 patrząc przez pryzmat dotychczasowych dziejów oraz tego jak nadal (mimo wszystko) w większości zachowują się kobiety, to tak, można to określić jako tzw. męskie zachowanie, które jest równoznaczne z niesamowitą odwagą lub głupotą.
@@masprintpl5043 Myślałem bardziej o sytuacji Reinera i jego postradaniu zmysłów w bodajże 1-2s *spoiler* Śmierć Marco która była dla niego na tyle wstrząsająca że zatracił świadomość. W momencie kiedy przed chwilą go zamordował, płakał i pytał reszty dlaczego ten nie żyje
Właściwie jest jeszcze 1den komix z któregoszczególnie czerpał Logan...nie kojaże tytółu ale był tam na misji i też miał taki fancy styll jak na począdku filmu...+ motywy z lurą w jeszcze innym ale to cała seria...mam nadzieje że dobrze pamiętam jej imie Tak czy siak warto to pamiętać:) Szczeże nawet bardziej niż ze staruszka bardziej czerpał z nich choć z niego też
Szkoda czasu na serial dla nastolatek.Zawsze znajdą się jakieś motywy do omowienia ale ten serial ten tak naiwny ,ze skonczyłem go ogladac po 3 sezonie.
Pytanie do zagorzałych fanów X-men - w innych wersjach logan nie starzał się, błyskawicznie goił się i żył od setek lat, czy w oryginalne też na końcu coś się wydarzyło?
Z tego co pamiętam w oryginalnej wersji Logan był ofiarą eksperymentu medycznego, w którym jego szkielet zastąpiono tytanowym odpowiednikiem z wysuwanymi szponami, dlatego potrafił odbijać pociski i znosić obrażenia zdolne zabić zwykłego człowieka na miejscu. Co do regeneracji to nie pamiętam, ale na pewno nie żył od stuleci.
@@majster5675 to pamiętasz mniej niż, ja :D jako jedyny przeżył eksperyment z racji na to że jego zdolnością 'mutanta' była właśnie szybka regeneracja, która jako jedynemu, wtedy pozwoliła to przeżyć. Tylko nie pamiętam, co było pod koniec oryginału
Regeneracja u Logana zanikła po tym jak na świecie zaczęto sprzedawać żywność modyfikowaną genetycznie która niszczy mutacje. To był sekretny plan rządu o którym mało kto wiedział na pozbycie się mutantów w społeczeństwie . Firmy rządowe zmonopolizowały rynek żywności co doprowadziło do tego że bez regeneracji szkielet adamantum zatruł i zabijał powoli Logana
Zobaczyłem tytuł: Post heroizm ( nie patrząc na miniaturkę). Pierwsza myśl: będzie o heroiczności podejmowania postu w dzisiejszym świecie? Grubo!.... potem się połapałem🥴
Po inną analizę postaci z uniwersum X-men zapraszam na odcinek "Magneto: Jak ofiara Holokaustu staje się zbrodniarzem?":
ua-cam.com/video/IvKT8wVHAJE/v-deo.html
Jeśli chodzi o Laurę to w filmie ma dopiero jedenaście lat to więc jeszcze dziecko.
Może by jeszcze tak wymyślić film na temat społeczeństwa w serii x men. Gdzie społeczeństwo normalnych ludzi jest wrogo nastawiona do mutantów i co na to wpływa.
Pop polo
Panie Szymonie, sprawa jest, jakiś typ kupił "niematerialną rzeźbę" no i proszę cię o przeanalizowanie "Nowych Szat Króla" i odpowiedzenie na pytanie "Dlaczego?"
Czyli jedna z najlepszych analiz na tym kanale
tak bez wcześniejszej ankiety odnoścnie materiału, jestem zaskoczony
+1
miał pomysł zrobił i tyle
W starożytnej Grecji było dwoje Spartan, którzy jako jedyni przetrwali bitwę pod Termopilami w 480 roku przed Chr., Aristodemos i Pentiteus. Pentiteus przetrwał, bo wysłano go jako posła po posiłki, ale nie zdążył wrócić na bitwę. Aristomodes miał chore oczy i wraz innym towarzyszem cierpiącym na to samo miał być odesłany, ale gdy usłyszeli o tym, że Persowie znaleźli przejście przez góry to towarzysz bez namysłu postanowił wrócić i walczyć, a Aristomodes jednak wrócił, bo wiedział, że chory na niewiele się zda. I Pentiteusa i Aristodemosa uznano za tresantes, tak w Sparcie nazywano tchórzy. Takimi ludźmi w Sparcie gardzono, zmuszano ich do noszenia upokarzających strojów, nie zapraszano na uczty, nie chciano z nim walczyć w zapasach, nie miał przydziału w chórach, nie mógł iść na agorę, nawet jego najbliżsi mieli z tego powodu nieprzyjemności. Tak traktowano ludzi, aby wykorzenić ich ze społeczeństwa, żeby popełnili samobójstwo. Pentiteus nie wytrzymał psychicznie i zrobił to, powiesił się, bo we własnej ojczyźnie był niechciany. Zrobił to samo, co mitologiczny Ajas, gdy poczuł się zhańbiony. Aristodemos jednak miał silniejszy charakter i chciał zrzucić z siebie znamię tchórza. Rok później podczas bitwy pod Platejami wpadł w taki szał bitewny, gdzie podczas bitwy wysunął się przed szereg łamiąc szyk, aby samemu ściągnąć uwagę jak największą liczbę wrogów. Tak silne było pragnienie być znowu szanowanym w ojczyźnie, że przypłacił to życie, ale w obronie bliskich, ojczyzny, wszystkich Greków. Zrobił to, co do niego należało i zmazał swoją hańbę. Nie uczczono go jednak należycie, tzn. nie zapewniono mu pogrzebu na koszt państwa, gdyż uważano po tym, co widziano, że chciał się po prostu zabić jak Pentiteus. Najprawdopodobniej to były teksty jego wrogów, bo pewnie po prostu tak się zachowywał, gdyż pogarda, cierpienie, poczucie braku sensu przy jednoczesnej chęci walki dla bliskich i za ojczyznę oraz zmazaniu hańby, przestał myśleć nad tym, co robi i wysunął się przed innymi i zginął.
Wrzuć to na swojego bloga
@@inkwizytorpacyfista944 Faktycznie. Może dziś w nocy sobie popiszę i wrzucę w wersji ze źródłami i większymi szczegółami. Dzięki za pomysł :)
@@ŚwiętyJudasz Jest jakaś puenta tej opowieści?
dlatego jesli bedzie kiedykolwiek wojna to prawdziwy mezczyzna chroniacy swoje zycie powinien uciekac w dzisiejszych czasach i troszczyc sie o siebie a nie zglaszac sie na ochotnika i walczyc kiedy miedzyinnymi prowokatorzy wojny - wladcy i rzadzacy siedza sobie bezpiecznie w schornach.
@@schwerpunkt4308 Moją odpowiedzią są prawie końcowe słowa Szymona, które sparafrazuję:
"O wiele ważniejsze jest to, zrobi ze swoimi atrybutami. Istotne jest tutaj też to, że wyidealizowana postać 300 Spartan, w których wierzą napotkane przez Aristodemosa dzieci, jest tak naprawdę mitem, w który on sam - jak twierdzi - nie wierzy. Ale mimo to jest gotów działać, a nawet poświęcić samego siebie dla wypełnienia tego, czego potrzebują i czego oczekują od niego zapatrzone w ten mit dzieci. Koniec drogi Aristodemosa odarty jest z romantyzacji epilogu życia, do której przyzwyczaiły nas zwieńczenia sag komiksowych i filmowych skupionych wokół 300 Spartan. Jest mroczny, brutalny, tak jak całe życie Aristodemosa naznaczone było totalną niewybaczalną przemocą. Można mieć wrażenie, że i tutaj Aristodemos utyka, upada. W końcu ostatecznie zażywa serum uwalniające w nim maszynę do zabijania, aby dokonać poświęcenia wobec większej sprawy. Przetrwania kolejnej generacji Spartan. Swoimi czynami, poświęcenim i uporem przekazuje im to, czym jest, swoją autentyczność, zmagania z dzikością w sobie oraz przejawy człowieczeństwa wynikające z poczucia zmarnowanego życia, strachu i niedające się uleczyć cierpienia przez które wielokrotnie myślał o samobójstwie. Jego bycie człowiekiem polega na tym, że pomimo przeciwności, obaw i porażek szedł do przodu, aby nie zawieść osób, które polegały na nim i swoich bliskich. Jego ambicje, tęsknoty będą żyć w nich".
- Słowo Wolverine czy superbohaterowie zastąpiłem 300 Spartanami walczącymi pod Termopilami. Imię Logan Aristodemosem. Zamiast mutantów mamy Spartan. Też można sięgnąć do źródeł, że powstały mity o wyroczni, że król musi się poświęcić, można sięgnąć po film czy komiks 300, tak jak poprzednie filmy/komiksy/bajki z Wolverinem, a tym.
Jeszcze jedna rzecz warta uwagi: komiksy powstały latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a ich pierwszymi fanami byli mali chłopcy fantazjujący o romantycznej walce idealnego herosa ze złem. Oglądając "Logana" ci sami chłopcy byli już mężczyznami za półmetkiem życia, często pewnie zderzyli się z jego trudami, albo wręcz o nie całkiem rozbili. Ciężko mi sobie wyobrazić uczucie, jakie im towarzyszyło, gdy zobaczyli jak bohatera ich dzieciństwa spotyka to samo.
Właśnie, coś takiego spotkało też Luka Skywalkera w najnowszej trylogii. Jednak trudno mi sobie wyobrazić, aby ci docelowi odbiorcy (w tym i ja) czekali tyle lat by zobaczyć całkowity upadek swojego herosa z dzieciństwa. To jest odpychające, a idąc do kina chciałbym znów poczuć się jak nowy fan, zobaczyć wspaniałych bohaterów rodem z baśni fantasy.
Zaś czysto praktycznie, takie upadki były już elementem Gwiezdnych Wojen, więc jest to zwyczajnie nudny i oklepany schemat, który nie zachęca do dalszego poznawania tego świata. A przecież już lata temu fani i pisarze tworzyli dużo bardziej angażujące historie "doświadczonego" wielkiego mistrza Jedi.
@@grot7x603 Problem ze Skywalker nie jest taki, że jest upadłym bohaterem, a to, że jego upadek miał miejsce poza ekranem.
@@promant6458 Sporo rzeczy w Nowej Trylogii było poza srebrnym ekranem, by wycisnąć jak największy zysk z komiksów
To uczucie to "życie".
Amen.
Cywilizacja żeby się rozwijać potrzebuje ludzi gotowych do poświęceń i stawiających czoła wyzwaniom. Niepokojąca oznaką dzisiejszej kultury jest ciągłe doszukiwanie się mikroagresji i przywileje za czucie się dyskryminowanym
Cywilizacja żeby sie rozwijać potrzebuje też równości, doszukiwanie się tej mikroagresji i walka z dyskryminacją jest równie ważna by iść do przodu a nie cofać się ze względu na konflikty związane z podziałami.
@@calgon7104 Oczywiście, że prawna czy systemowa dyskryminacja również jest problemem. Ja miałem na myśli bardziej sytuacje na zachodzie gdzie już wszystko ludzi obraża.
@@calgon7104 Sęk w tym, że ludzie z natury nie tylko nie są równi, ale też równości nie pragną i spędzają całe swoje życie na staraniu się, żeby być lepszym od innych. Rywalizacja jest motorem napędzającym postęp. Z kolei doszukiwanie się mikroagresji i dyskryminacji prowadzi do wywoływania konfliktów tam, gdzie wcześniej ich nie było i sprawia, ze ludzie skupiają się na wyszukiwaniu nowych rzeczy o jakie można by się jeszcze obrazić i wzbudzaniu agresji zamiast na ulepszaniu samych siebie.
@@calgon7104 to akurat bzdura, konflikty są po to aby sobie z nimi radzić a nie ich unikać. Jeżeli konflikty są rozwiązywane systemowo zamiast dzięki wysiłkom jednostek następuje antyrozwój. Oczywiście mówię o mikrokonfliktach nie działaniach niezgodnych z prawem. Jeszcze odnośnie tego że do rozwoju potrzebna jest równość: jak wytłumaczysz że systemowo równa Europa rozwija bardzo wolno.
Tłumaczenie pojęć definicjami to dobry pomysł
Chciałbym zobaczyć film na temat filozofii i idei w Berserku.
Szkoda, że nigdy się nie dowiemy, jak historia ma się zakończyć.
@@isitral Z tego co słyszałem asystenci mają zamiar dokończyć historię według opisu fabuły który autor miał przygotowany.
@@dziaonowy022 Zobaczymy. Co zrobią jego asystenci Yoshimitsu Kurosaki, Akio Miyaji, Shinshu Hira i Arihide Nagashima. Z jednej strony, chciałbym aby została ona dokończona, z drugiej nie dane to było jak widać autorowi.
@@dziaonowy022 Z kreską też nie będzie problemu, ponieważ z tego co wiem Miura już nie zajmował się rysowaniem pod koniec
Jestem jak najbardziej za
Jak Ty to pięknie opowiedziałeś ... aż mnie w gardle ścisnęło 🥲
Jeden z lepszych filmów jakie widziałem w życiu.
Jeden z moich ulubionych filmów
Się prawie poplakalem w kinie kiedy wyszedł ten film, to było dołujące, dziękuję za ten film, bardzo pouczający, proszę o więcej tego typu materiałow i nie rezygnuj. Świetne!
A zastanowił by się Pan może nad analizą "Lucifera" oraz dwóch części "The last of us"?
Jestem za TLOU
Analiza Lucyfera, to jest dokładnie to, czego nam potrzeba
TLOU niestety nie ma drugiej części...
@@hubertbenke7343 XD Ma oczywiście... Ty tak na poważnie?
@@Mavmack a jak myślisz? ;)
O cholera dziękuję Panie Szymonie tak bardzo czekałem na omówienie tego
Nie ma za co :)
Johnny Cash na początku ujął moje serce
Masz łapę w górę oby tak dalej:)
Hurt
3:03 jeden jeździ na wózku a drugi ma padacz.... chwila...xd
zapytasz który jest szczęśliwszy ? żaden... jeden ma padaczkę a drugi jeździ na wózku...
@@marcinzareba pytasz czy średnio to super, oczywiście że super
@ Laura, to ty?
O taaaak, nawet nie wiedziałam, że chcę analizę tego filmu
Jeden z najlepszych filmów jakich powstał :)
Piękny film. Arcydzieło samo w sobie. Szkoda, że tak unikalne. Polecam wszystkim.
Może doczekamy się kiedyś analizy Berserka od Kentaro Miury?
Świetny materiał. Przypomniał mi jak dobrym filmem jest Logan.
Tym co najbardziej uderza, w przeciwieństwie do innych licznych prób "odbrązawiania" bohaterów, to fakt, że twórcy nie negują wartości, którymi wcześniej bohaterowie się kierowali, ale pokazują ile wysiłku wymaga podążanie za nimi. Ciekawą kwestią jest również wysyp mnóstwa, naprawdę mnóstwa fanowskich zwiastunów do innych filmów stylizowanych na pierwszy zwiastun Logana. Pokazuje to, że ludzie zauważyli, przynajmniej podświadomie, pewną prawdę o bohaterach tzn. że w tle naprawdę wielkich czynów, zawsze kryje się człowiek, który musi swoje za te czyny wycierpieć. Polecam zobaczyć sobie takie przeróbki do Władcy Pierścieni, Gwiezdnych Wojen, Wiedźmina, RDR2, a nawet Toy Story, Odlot czy Jak wytresować smoka. Może się to wydawać prostą zabawą, ale wydaje mi się, że idzie za tym właśnie to wewnętrzne uświadomienie sobie jak ciężko jest być bohaterem. Że nie zawsze za to co słuszne czeka nas natychmiastowa nagroda. I tak jak mówił to Aragorn, bohater jest tym, który "innym daje nadzieję, sobie nie zostawia niczego". A powodem, dla którego chcemy słuchać o wielkich czynach jest nie to, że pragniemy wieść życie takie jak wielcy bohaterowie, ale dlatego, że chcemy być tacy jak oni.
O Logan! W ubiegłym roku poddawałem go analizie wraz z Interstellarem to licencjatu o Ojcostwie :)
Aż chętnie bym to przeczytała. 😁
Dobry filmik o dobrym filmie. Chyba znów sobie Logana zobaczę jedyna dobra osobna opowieść o Wolverine za to zajebista.
Ja oglądający Logana: hehe Wolverine robi rach-ciach
Szymon oglądający Logana:
po seansie w kinie normalnie płakałem ;) jako fan Logana Hugh Jackman uważam ten film za idealne zakończenie jego roli.
Także tak sądzę,bo myślę że powinni mu dać spokój z tą rolą,bo poświęcił na nią z pewnością cząstkę życia( z 17 lat poświęcenia).
To było godne zakończenie jego roli w tym filmie.
Piękny materiał podsumowujący ważne sprawy
Oczywiście
Dziękuje za tą analizę, pozdrawiam
Bardzo dobry odcinek, dziękuję 😁
Bardzo dobra analiza, film świetny i ten materiał też super.
Za każdym razem gdy już myślę, że nie mam siły i nie dam rady czegoś zrobić, wracam do tego filmu. Następnie przypominam sobie Dartha Vadera i fakt, że stracił rękę, obie nogi, ma poparzone 90% ciała, musi oddychać przez respirator, a i tak podbił całą galaktykę.
Wow! Świetna analiza która otwiera oczy na przesłanie tej historii nawet ludziom niezainteresowanym X-menami :-) Po raz szósty albo siódmy uprzejmie zachęcam żebyś przygotował materiał na temat uniwersum Warhammera 40.000, szczegóolnie o tym jak (SPOILER ALERT) Imperator Ludzkości - najgorliwszy ateista i wróg religii - został po śmierci uznany za boga, bo nie było już drugiego takiego człowieka. Historie synów Imperatora - Prymarchów - opisane w serii "Herezja Horusa" są także ciekawym materiałem do analizy ludzkich słabości (mieli być idealni, ale każdy z nich poddał się swoim wadom w mniejszym lub większym stopniu).
Bardzo ciekawy materiał 😃
To fajnie żeś pooglądał 10 min w 5 min
@@_Kiji_ no bo te 5 min było ciekawe XD
@@_Kiji_ to jedna z tych pozytywnych osób, co chce wdzięcnosci za bycie miłym i zawsze wszystko komplementuje
@@dzidalbn No chyba że tak xd
@@marthaarts27 tak też można xd
Powinieneś zrobić film o serialu animowanym "invincible"
Najbardziej realistyczna wizja superbohaterów w historii. Świetne przemyślenia, ukazane nie tylko same heroiczne wzloty, ale i trudy bycia bohaterem, pokazanie, że to nie takie kolorowe, jak się wydaje.
Think, Szymon!
No możliwość jest
Świetny materiał!
Logan Kapuczino, znany również jako Bigosobrody, Jose Rudini czy też gruby golfiska! Wielki człowiek
Kocham ten film
Może analiza animowanego filmu "Batman: The Dark Knight Returns"?
Tak się składa, że jest już w przygotowaniu :)
@@WojnaIdeiPL co za zbieg okoliczności
@@WojnaIdeiPL Ja osobiście czekam na analizę Berserk'a, które od razu mi się nasunęło na myśl po obejrzeniu odcinka o Aleksandrze Wielkim.
Uwielbiam ten film
Jeden z moich ulubionych filmów. Ogladalem go tylko raz bo taki dobry jest
@ Wojna Idei
Ponadto film Logan jest także wydźwiękiem walki "nowego porządku" z wartościami powszechnie postrzeganymi jako konserwatywne, czego kulminacją jest scena w której Laura wyjmuje chrześcijański krzyż z grobu Logana, oraz przekręca go by stał się symbolem X, czyli symbolem Xmenów- co ciekawe to genialna scena którą można rozpatrywać pod wieloma kątami.
Ciekawe, nigdy nie postrzegałem tej sceny jako walki nowego ze starym, raczej przemienienia, kontynuacji w nowej formie. X to dalej krzyż.
Nutka z początku, to Hurt (ja słuchałem w wykonaniu Johnn'ego Casha) - uwielbiam ❤️
Genialne!
Fajnie, że tłumaczysz trudne słowa- nie wiedziałem kim jest wagabunda. A co do herosów, to mówiłeś w odcinku o rycerskości, że prawdziwy rycerz jest bezlitosny dla wrogów, a łagodny na salonach (taki był Lancelot). I balans między tymi dwoma cechami trzeba znaleźć.
Przepraszam że się czepiam, ale czemu w tle leci "O Holy Night"?
Zgadza się, dość niespodziewanie dobranie muzyki w tle. Myślałem, że nikt na to nie zwróci uwagi ;p
NICE
Zajebiaszczy film, byłem z córką w kinie. Córka doznała wstrząsu jak Logan wysadzał Xawiera na kibel.
Dodałbym jeszcze od siebie, że nawet moja Żona, która raczej nie znała wtedy uniwersum X-man, płakała na finale.
Jest to również piękny Film drogi, bo jak powiedział w swojej recenzji Logana Dembski: Jak zamkniesz ludzi w samochodzie, to zaczną oni wchodzić w interakcje i budować relacje.
Czasem pogodzenie się z losem to największy heroizm.
O niedawno obejrzałem wszystkich x menów w tym loganów. Bylem w szoku że Joker nie ejst pierwszym tak naturalistycznym filmem o superbohaterach a jest nim Logan
Oczywiście
A we mnie samym wilki dwa
Oblicze dobra, oblicze zła
Walczą ze sobą nieustannie
Wygrywa ten którego karmię
#pdk
Od złego wilka zawsze jest więcej korzyści, chociaż zazwyczaj na krótką metę...wydaje mi się.
W Polsce też była "Grupa mutantów".
Mieli straszne moce i bazę w Magdalence?
I ta muzyka, dziękuję za dodanie tego filmu!!! Rób to co robisz, bez względu na wszystko proszę...
A może odcinek o Imperatorze Ludzkości który likwidując wszelkie religie galaktyki sam się stał centrum kultu i osiągnął dokładnie przeciwieństwo czego chciał.
Warhammer
Z ogólną analizą Imperatora miałby pod górkę, ponieważ jest wiele książek do przeczytania. Ale analiza tej postaci z "The Last Church"? To mogłoby się udać
No nie najgorszy pomysł,w 69% z pewnością bym na to czekał.
Polecam ten film. Na mnie wywarł dobre wrażenie, chociaż te "nowe pokolenie" jest mocno średnie.
Coś o serialu ,,invincible” może?
Bardzo ciekawe
Może analiza FullMetal Alchemist Brotherhood?
Fajny odcinek. Coś we mnie odżyło.
Akurat teraz sobie układam całą historię Logana z filmów X-Men
Świetny film .
Dobey filmik. Marvela nie oglądam, ale ten zobaczę.
Kurde, co jest. Dziś rano oglądałem Logana, a dziś, jakoś po dwóch latach od premiery ni stąd, ni zowąd, Wojna Idei robi o nim odcinek. o.O
Miałem podobną sytuację
Smutłem😔😔😔😪😭😢
3:03 o ile treść może jest z indiańskiej przypowieści, to składnia tego zdania wyraźnie jest pod wpływem Luxtorpedy ("Wilki dwa") 😄
Jeśli ktoś uważa, że westerny jako kategoria filmowa jest u swego zmierzchu to się gruuuubo myli. Może czasy spaghetti westernów są za nami ale co roku wychodzą superprodukcje. Nie są boxoffice'ami w kinach dlatego zjadacz chleba ich nie kojarzy.
o a mozesz napisac kilka tytulow ktore warto obejzec?
@LukkeWOT prawdopodobnie to, że Westerny wciąż są produkowane, ale są niszą
@@maciejhelminiak6300 Bracia Sisters, Wybawiciel, Nienawistna ósemka, Zjawa, Rewolwerowiec, 3:10 do yumy z Russelem Crowe, Szybcy i martwi to 1995 ale spoko z Russelem Crowe, Zabójstwo Jessiego Jamesa z 2007, Highwaymen, Django, Hostiles nawet spoko, Siedmiu wspaniałych. Miniserial Hatfields and MacCoys. Kolejność przypadkowa xd
@@kk_kk A mandalorian to nie western?
Jakoś zdobył ogromną popularnością,to po cholerę ktoś by mówił że westerny dawno zdechły(one nadal mają swoje miejsce w popkulturze).
@@RyanGosling_Idrive_2137r. słyszałem tylko dobre recenzje o mandalorianie ale nie miałem okazji jeszcze zobaczyć.
Coś pięknego
I znów się wzruszyłem przez te fragmenty filmu. Jestem fanem filmów bohaterskich i to co dostałem przy tym filmie zaskoczyło mnie, ale dzięki więzi z Wolverine, która wytworzyła się w poprzednich częściach uderzył do mnie przekaz jeszcze mocniej, Szkoda tylko że jak polecałem ten film również innym to część uważało że za mało tego do czego nas przyzwyczaiły takie filmy jak chodzi o akcje i odebrałem że smutny czy dla niektórych pesymistyczny wydźwięk tego filmu też był problemem.
Będzie może analiza Truman Show?
Z tym mitollogizowaniem to mi się john lenon przypomniał.
Czy ktoś wie co to za melodia w tle w pierwszej połowie filmiku? pozdrawiam :) PS chodzi o te po piosence Johna Casha
Łatwo być męskim mając takie szpony.
Wyk*rwienie komus w jape takim szponem niekoniecznie musi być cecha okreslajaca meskosc :)
@@niemamnicku1359 Ale nie chowanie glowy w piasek juz tak
@@danielcichowski2210 czyli jak kobieta tak robi to jest męska czy po prostu odważna?
W czym pomagają takie szpony w poświęceniu siebie?
@@niemamnicku1359 patrząc przez pryzmat dotychczasowych dziejów oraz tego jak nadal (mimo wszystko) w większości zachowują się kobiety, to tak, można to określić jako tzw. męskie zachowanie, które jest równoznaczne z niesamowitą odwagą lub głupotą.
Okej, pozwól że teraz obejrzę Logana i tu wrócę
Jest i Luxtorpeda 😎
Myślałem, że chodzi o Logana Kapuczino
Pomysł na odcinek: Czy warto ratować świat - Mr. Robot
Jestem prostym człowiekiem. Widzę Logan to wchodzę.
Eren yeager to zajebisty materiał do analizy, ale cała manga i anime może trochę zająć
czy ja wiem, temat nie jest zbyt skomplikowany i był już poruszany wydaje mi się
@@romanicadelioncourt8834 Erwin i Zeke byliby lepszymi kandydatami
@@masprintpl5043 Myślałem bardziej o sytuacji Reinera i jego postradaniu zmysłów w bodajże 1-2s
*spoiler*
Śmierć Marco która była dla niego na tyle wstrząsająca że zatracił świadomość. W momencie kiedy przed chwilą go zamordował, płakał i pytał reszty dlaczego ten nie żyje
@@romanicadelioncourt8834 Reiner też był często omawianą postacią na angielskim YT, dlatego o nim nie wspomniałem. Mimo to też się nada
Ja przychodzący tu na streszczenie filmu : (• , •)
Wspaniały komentarz do filmu
Właściwie jest jeszcze 1den komix z któregoszczególnie czerpał Logan...nie kojaże tytółu ale był tam na misji i też miał taki fancy styll jak na począdku filmu...+ motywy z lurą w jeszcze innym ale to cała seria...mam nadzieje że dobrze pamiętam jej imie
Tak czy siak warto to pamiętać:)
Szczeże nawet bardziej niż ze staruszka bardziej czerpał z nich choć z niego też
Laura a nie lura
@@RyanGosling_Idrive_2137r. sorki za literówke i dzięki za zwrócenie uwagi
@@nerdodragonnerdpl4167 tylko zwróciłem uwagę
@@RyanGosling_Idrive_2137r. i za to ci chwała:)
Nie być taki skromny...być dumny:)
czekamy na omówienie "Lucyfera" :D
Komiksu mam nadzieję bo serial meeeeeh
Facet prowadzi burdel i ma hajsu jak lodu, tam chyba nie ma co tłumaczyć.
Szkoda czasu na serial dla nastolatek.Zawsze znajdą się jakieś motywy do omowienia ale ten serial ten tak naiwny ,ze skonczyłem go ogladac po 3 sezonie.
Także czekam
Pytanie do zagorzałych fanów X-men - w innych wersjach logan nie starzał się, błyskawicznie goił się i żył od setek lat, czy w oryginalne też na końcu coś się wydarzyło?
Z tego co pamiętam w oryginalnej wersji Logan był ofiarą eksperymentu medycznego, w którym jego szkielet zastąpiono tytanowym odpowiednikiem z wysuwanymi szponami, dlatego potrafił odbijać pociski i znosić obrażenia zdolne zabić zwykłego człowieka na miejscu. Co do regeneracji to nie pamiętam, ale na pewno nie żył od stuleci.
@@majster5675 to pamiętasz mniej niż, ja :D jako jedyny przeżył eksperyment z racji na to że jego zdolnością 'mutanta' była właśnie szybka regeneracja, która jako jedynemu, wtedy pozwoliła to przeżyć. Tylko nie pamiętam, co było pod koniec oryginału
Regeneracja u Logana zanikła po tym jak na świecie zaczęto sprzedawać żywność modyfikowaną genetycznie która niszczy mutacje. To był sekretny plan rządu o którym mało kto wiedział na pozbycie się mutantów w społeczeństwie . Firmy rządowe zmonopolizowały rynek żywności co doprowadziło do tego że bez regeneracji szkielet adamantum zatruł i zabijał powoli Logana
Hmmmm,zagorzali fani X-men( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bardzo fajne są te napisy.
Mogę prosić o tytuł tej piosenki z samego początku? 🙏🏻
johnny cash - hurt
Myślałem, że jest to odcinek o Parisie i Loganie Kapuczino
2:52 to jakaś nowość
Jak nazywa się piosenka lecąca na początku?
Johnny cash-„hurt"
Czekam na analizę horrorów 💜
Pozdrawiam serdecznie
W dzisiejszych czasach żeby zrobić dobry film w Hollywood trzeba to ukryć go pod postacią filmu o superbohaterach.
„zależy"
W człowieku żyją dwa wilki:
Jeden jeździ na wózku
Drugi ma padaczkę
Pytasz sergio czy jest super. No jasne że super zdrowie
Odwieczny konflikt filozoficzno religijny.
@Monika Mazurek od dawna podejrzewaliśmy cię że któryś z nas podpija na boku gdy nas nie ma
@Monika Mazurek w smaku nie odróżnisz ale jego magiczne właściwości pojawiają się już po 5 minutach
Dobre
Logan pokazuje nam że nie liczy się to kim zostałeś stworzony a to do czego dążysz i często to kim chcesz (nawet podświadomie) się stać.
Zrób coś o filozofi z serii filmów Piła.
GOOD PLAIN
Rozpoznaje ktoś muzykę lecącą w 1:33?
Zobaczyłem tytuł: Post heroizm ( nie patrząc na miniaturkę). Pierwsza myśl: będzie o heroiczności podejmowania postu w dzisiejszym świecie? Grubo!.... potem się połapałem🥴
jak nazywa się muzyka z początku?
Johnny Cash - Hurt
Była użyta w trailerze Logana
A może teraz filozofia Johnego Kramera z Piły
+1
Jak? Ta mała nowa ma niby urosnąć, kiedy już jako dziecko posiada szkielet z adamantium.
Szkoda że nie wiem jak to jest ale się dowiem
Co to za Muzyka z początku ?
co to za muza z początku????
Co wy wogule nie wiecie co to za muza,ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.
johnny cash-hurt.
Nie ma za co.
@@RyanGosling_Idrive_2137r. brzmialo jak Hero Mansa ale tylko poczatkowo
@@RyanGosling_Idrive_2137r. PS dzieki
A może by tak "recenzja" postaci Raymonda Redingtona ;p ?