Przychodzi mężczyzna do lekarza. Mówi że jest przybity, życie jest okrutne i ciężkie, a on czuje się samotny w niebezpiecznym świecie. Doktor mówi, "Terapia jest prosta. Świetny klaun Pagliacci występuje w mieście. Idź i obejrzyj. Powinno Cię to podnieść na duchu". Mężczyzna zanosi się płaczem. "Ale doktorze!" mówi, "to ja jestem Pagliacci"... Świetny dowcip, wszyscy się śmieją.
Mam 17 lat a od około czterech szukam odpowiedzi na pytania, bardzo cieszy mnie że istnieje taki kanał, nie przestawaj robić tego co robisz bo rzadko można trafić na rzetelne treści na UA-cam.
@@MrAisha2003 Dokładnie. Nie ma umysłu, który ogarnie i zrozumie wszystko. Możemy co najwyżej stawiać na to co ma największe prawdopodobieństwo, że jest słuszne/prawdziwe i liczyć na to, że częściej trafimy, niż nie ;)
Widziałem film i spodobał mi się na tyle że kupiłem komiks, pierwszy raz od 5 lat. I szczerze mówiąc to najlepsze dzieło literatury z jakim miałem do czynienia. Moim zdaniem powinna to być lektura w szkole średniej
Wydaje mi się, że mogłeś wspomnieć coś więcej o postaci Komedianta, bo jest on ciekawą postacią z pokręconym, ale interesującym światopoglądem. Żył w przekonaniu, że światowy konflikt jest nieunikniony i dlatego można żyć bez żadnych moralnych zasad, a gdy dowiedział się, że tego można jednak uniknąć, to się załamał i zaczął żałować swoich czynów. Pomijając to świetny odcinek jak zwykle.
@@grot7x603 bzdura, inne pochodzenie, inne dzieciństwo, inne doświadczenia popychające do działania, inna hierarchia wartość, inny sposób osiągania celów. Batman ma się nijak do Rorschacha
Na dzień premiery Watchmen Zacka Snydera miałem 11/12 lat. Wtedy jeszcze nie czułem przekazu, kinowej doniosłości, poziomu aktorstwa i genialnej fabuły. Dzisiaj wiem że to dzieło poziomem wyprzedzało ówczesne kino o dobre kilkanaście lat. Marvel ze swoimi wyemancypowanymi herosami może się schować.
Może to i zbyt proste i infantylne, ale podoba mi się podejście Rorschach'a w kwestii wyjawienia prawdy i nie budowania nowego świata na kłamstwie. Uważam, że jest najbardziej słuszne, gdyż każdy nasz czyn dobry czy zły może spowodować różne konsekwencje, ale w życiu chodzi o to, żeby zawsze robić to co dobre i w razie niepowodzeń sprawdzić co poszło nie tak, przemyśleć sprawę i ją naprawić.
@@randomguywrrr3760 Ma to sens, ale skutki działań często niełatwo przewidzieć. Jeżeli będziemy postępować słusznie to nie będziemy mieli sobie czego zarzucić - choć czasem najlepsze chęci powodują największe szkody to zwalczanie ognia ogniem i postępowanie nie do końca słusznie może również spowodować niechciane skutki, choćbyśmy chcieli jak najlepiej. Dlatego moim zdaniem najlepsza postawa to taka jaką miał Jon Snow, gdy powiedział prawdę i nie skłamał o tym, że przysiągł wierność Daenerys. Choć powiedzenie nieprawdy mogło mu przynieść większe korzyści to jednak postanowił postąpić słusznie. Oczywiście to tylko moje zdanie :D
@@ikitclaw8432 Jak już jakiś miałby być materiał na Wojnie Idei to oczywiście 40k. Dystopijny koszmar, gdzie w dalekiej i mrocznej przyszłości jest tylko wojna.
Ciekawe, ze pomineliscie główny filozoficzny watek watchmen czyli rozbrat miedzy prawdą a dobrem. W ten sposób mozna było wskazac, ze komiks tak naprawde porusza jednen z najistotniejszych motywów w filozofii
Świetny film. Bardzo ciekawie przemyślenia głównych, jakże zróżnicowanych charakterologicznie postaci. Nawet dysponując taką supermocą jak wielka mądrość, bystrość, intelekt, inteligencja, czy też oderwanie od ludzkich schematów myślenia i wstąpienie na wyższy wymiar egzystencji jak w przypadku dr. Manhattana próba ogarnięcia i uporządkowania rzeczywistości oraz naprawienia wielkich problemów świata sama w sobie staje się problemem. Rozwiązanie jakie zostanie wybrane zawsze będzie niedoskonałe i zawsze będą niewinne ofiary danej decyzji. Znamienny jest także problem władzy i wymiaru sprawiedliwości - okazuje się że ci do tego powołani sami mogą stać się potworami przed którymi mieli chronić społeczeństwo. Zawsze występuje czynnik ludzki, którego nie sposób wyeliminować. Problemy niestety będą powracać, tylko w innej formie. Raz odniesiony sukces wcale nie oznacza spokoju. Wielowątkowa, genialna fabuła jest świetnym materiałem do przemyśleń.
Nigdy nie widziałem z tym mema (a przynajmniej tak mi się wydaje). W jakim kontekście się tego używa? Bo jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jakiegokolwiek zabawnego dopisku
Kolejna świetna analiza i kolejny raz utwierdzam się że najbardziej wskazana jest ostrożność w ocenie rzeczywistości, i błedy poznawcze jak i słabości dotyczą nas wszystkich. Bardzo ważne pytanie do Pana Szymona, może napisze Pan książkę albo ebook dotyczącą materiałów prezentowanych na kanale? Forma wydaje mi się lekka i przyjemna, przykłady bardzo klarowne i konkretne jeżeli chodzi o analizę popkultury, do tego "Słownik idea w dwie minuty" i przebije Pan Janinę Bąk z "Statystycznie rzecz biorąc". Na marginesie, sama "Idea w dwie minuty" mogła by być wzbogacona o pojęcia z zakresu metodologii badań społecznych, będzie to bardzo przydatna wiedzą dla widzów którą będą mogli wykorzystać do poszerzania swojej wiedzy oraz w dyskusjach.
Nigdy nie rozumiałem średniawych ocen Strażników - dla mnie to absolutne arcydzieło, praktycznie w 100% oddające to, co znaleźć można na kartach komiksu (który swoją drogą też jest rewelacyjny). Film po dziś dzień pozostaje moim ulubionym w kanonie kina „superbohaterskiego”, a trochę już tego człowiek widział.
Nie ma co analizować poglądy Amona przypominają poglądy bolszewików i dzisiejszych lewicowców walczących z rzekomą dyskryminacją mniejszości etnicznych i seksualnych.
@@kamilpilawka6657 a poglądy magów przypominają poglądy prawicowców którzy mają w dupie mniejszości ,których swoją drogą jest całkiem sporo i nie należy ich lekceważyć bo też mają znaczenie. Moim zdaniem jest to świetny materiał na film o tym jak dwie skrajności doprowadzają do upadku społeczeństwa. Aczkolwiek są lepsze tematy, które mógłby zrobić
9:54 Dobrych? Pojęcie względne, bo dla kogo dobrych? Może raczej ambitnych, wielkich, mających wpływ na masy(?). To jest lepsze pytanie. O 3/4 rzeczy, które się dzieją w polityce (takiej poważniejszej), zapewne nie mamy pojęcia, bo o to chodzi, żebyśmy widzieli to, co nam się podda w mediach. Nawet ,,plotki'', wolne media i przecieki nie są niekontrolowane. Nawet jeśli intencje ich roznosicieli bywają słuszne, to i takie media (pośrednicy) nie mogą mieć pewności, czy właśnie nie to mieli zasłyszeć i podać dalej jako ,, prawdziwa prawda''. Patrzcie, jaki rozgłos potrafią mieć MNIEJSZOŚCI w mediach, że sprawiają wrażenie nowej większości. Przypadek, czy mamy po prostu na to zwrócić uwagę, a (jak mawiał klasyk) ,, Czego Korneliusz nie widzi, to go nie zaboli^^''. Masy ludzkie łatwo czymś wyprowadzić z równowagi i wzbudzać chaos/ agresję. Stąd potem nic się publice nie mówi, tylko podaje marchewkę na kiju. W przypadku powyższego materiału była to inwazja kosmitów. U nas wystarczyło powiedzieć COVID, lub Aborcja i patrzcie, jak się ładnie społeczeństwo podzieliło i zaczęło tłuc między sobą ^^. Joker z Mrocznego rycerza właśnie wyjmuje chusteczkę i wyciera usta nad taką ucztą. Chaos jest sprawiedliwy, bo dotyka wszystkich. No. W naszym wypadku tacy politycy są jedynie ponad to. Ale nie będę się zapętlał. Miłego dnia życzę i oby Wam się ;)
Szymonie, gratulacje i dziękuję za kolejną analizę popkultury. Po raz trzeci uprzejmie proszę o i zachęcam do analizy uniwersum Warhammera 40.000, a szczególnie tego, jak jego naczelny ateista został uznany za bóstwo.
Za to mnie irytuje jak zawsze jest to wybór w stylu "kłamstwo utrzyma pokój na świecie vs wojna", czemu nigdy nie brać pod uwagę kłamstwa z własnych egoistycznych pobudek. Skoro aby tłumaczyć kłamstwo, musi służyć czemuś większemu, podczas gdy prawda zawsze wydaje się być lepsza... To mówi samo za siebie. Próbuje się nam pokazać, że kłamstwo może służyć wyższemu dobru, ale zawsze to wyższe dobro wynika z wcześniejszych kłamstw i egoizmu ludzi. Innymi słowy, kłamstwo tworzy problemem, które potem jest bohatersko zwalczane przez inne kłamstwo.
@@Kr_Ma Tak, ale chodzi mi o sam zamysł. Zawsze te kłamstwa w imię pokoju są wywołane przez wcześniejsze kłamstwa. Jakby ktoś próbował się tym zająć. Ooo, to bym chętnie obejrzał.
Komediant jest w ogóle świetnym przykładem człowieka, który jest psychopatą i myśli głównie o sobie, i tego, jak bardzo tacy ludzie potrzebni są rządom pragnącym kontroli nad ludźmi.
Mocne.. nihilistą jestem od dawna i kryje to przed moimi dziećmi. Kryje bo nie chce niszczyć im szczęśliwego dzieciństwa. Chodź czasem zastanawiam się czy nie lepiej jest zerwać ten plaster mocno i szybko już teraz czy go powoli namaczać i odklejać delikatnie ale z takim samym efektem może ktoś podpowie ?
Myślę że one same kiedyś dojdą do tych samych pytań, ale na ten moment sens istnienia prawdopodobnie nie jest dla nich problemem. Więc póki nie pytają... lepiej chyba nie mówić. Zresztą, możliwe że one same nadadzą swojej egzystencji jakiś sens i naprawdę mocno utwierdzą się w przekonaniu jego prawdziwości. (A skoro nic ostatecznie nie ma znaczenia, jaki grzech będzie w ich szczęśliwym przeżyciu swojego krótkiego czasu na ziemii?)
Material daje duzo do myslenia. Ale teraz nie o tym, bo musze to obejzrc kilka razy by poukladac mysli. Nasuwa mi sie jedno pytanie calkowicie od "czapy" czy wszyscy "superbohaterowie" zostali stworzeni przez amerykanskich tworcow? Czy jest to fenomen jednego kraju na skake swiatowa? Co z "superbohaterami" z innych krajow? A jesli wystepuja tylko w popkulturze anerykanskiej, to dlaczego? Co sprawia, ze amerykanie sa inni niz reszta swiata?
W sumie podobny motyw próby zaprowadzenia pokoju jest ukazany w Code Geass, czy w Shingeki no Kyojin. Może kiedyś doczekam się analizy któregoś z nich na kanale ☺
@@bezimienny.197 czy oni chcą pokoju ? chcą wyrżnąć drugą rasę by był pokój a w watchman przy pomocy śmierci małej ilości osób chcą uratować resztę za to w aot, pragną sprawić by pewna rasa nie istniała. myślisz że marleyczycy zatrzymają się po tym ? oczywiście że nie i ten temat był poruszany.
@@Bllueqq (uwaga, spoilery) Willy Tybur postanowił poświęcić masę cywilów i żołnierzy w gettcie po to aby przenieść nienawiść i strach wszystkich krajów na jeden cel. W Watchmen była podobna sytuacja, tylko że wróg został zmyślony, jednak sprowadza się to do tego samego, czyli wskazania wroga. W sumie może użyłem złego określenia "pokój", bo bardziej chodzi tu o polepszenie sytuacji Erdian. Willy chciał uratować od prześladowań, czy eksterminacji wszystkich Erdian z poza wyspy kosztem ludzi z Paradis zaś Zeke postanowił podjąć jeszcze bardziej skrajne środki. "Walka" i "pokój" w tym anime jest ukazana na wielu płaszczyznach, nie tylko jako wojny krajów, ale także "walki" Erdian o lepsze traktowanie, gdzie każdy "walczy" na inny sposób, a "pokojem" będzie brak prześladowań.
@@bezimienny.197 Watchmen " poświęcamy garstke ludzi by zapobiec końcowi ludzkości " Aot Willy " poświęcamy prawie cały nasz gatunek by garstka mogła żyć jako klasa niższa z lepszymi warunkami " i Zeke " zniszczmy nasz cały gatunek bo nie powinniśmy żyć " . Aot kręci się nie w imię pokoju czy lepszemu dobru tylko własnych potrzeb. Nie ma podobieństw co do takich pobudek. Jak spojrzysz na całe anime to tam nie chodzi o walkę w imię dobra tylko walkę na tle rasowym to są całkiem inne przykłady
świat jest torcikiem, a każdy chce sobie nałożyć porcję. Myślenie, że ktokolwiek zdoła zjeść cały jest mrzonką, a równy podział porcji nie wchodzi w grę i nie tylko ze względu na ludzką zachłanność i brak zaufania, ale ze zwykłego pragmatyzmu - za dużo roboty, a jeść trzeba
Nie oglądałem serialu z 2019 ale czy może mi ktoś powiedzieć czy znalazły się w tym filmie jakieś odniesienia do niego? Z tego co słyszałem to watchmena to on ma tylko w tytule.
To dopiero pierwsza część historii, drugi komiks opowiadający o świecie gdzie ludzie poznali kłamstwa Ozymadiasza jest jeszcze dobitniejszym przykładem tego jak taki 'plan' może się łatwo posypać i jakie byłyby tego konsekwencje
Nie zgadzam się co do opisu Rorshaka, a ta wstawka o kancie zalatuje licealną polonistką, jak dla mnie wsadzona na siłę na zasadzie "o, jest niebo, kant pisał o niebie no to mamy odniesienie do kanta, beng". Gdzie on tam niby podważa ideę imperatywu moralnego? Czyste niebo w tej scenie przywodzi raczej u niego na myśl pustkę, w której żyjemy, tak wewnętrzną jak i zewnętrzną. I gdzie hipokryzja u Rorshaka? Bo sam zabija? On z czasem zrozumiał, że zło po prostu musi być wyplenione, osoba karząca złych ludzi nie jest zła. I jak on niby powoduje więcej problemów niż warte są jego działania? To inni ludzie powodują problemy, bo nie podzielają jego poglądów. On robi to co jest słuszne, a świat bezsensownie z nim walczy. Jedynie na sam koniec można się kłócić, że Rorshack popełnił logiczny błąd. Można też mu wytykać zbytni radykalizm w jego metodach, ale jak można mu zarzucać, że jego przekonania nie są słuszne? Rorshack jest najfajniejszą i najbardziej godną podziwu postacią w całej historii. Ludzie uwielbiają Rorshacka właśnie za to, że jest nieustępliwym mścicielem, który robi to co wszyscy w głębi uważamy za słuszne.
W przedstawionej sytuacji byłbym raczej Rorschachem. Jeżeli miałbym pójść w pragmatyczne rozwiązania i utrzymywać kłamstwo, to Ozymandiasz powinien zostać ukarany. Jego należało zabić za bycie masowym mordercą, ale po cichu. W sytuacji z komiksu, to on i jego firma zyskały na całym przebiegu wydarzeń bo znały go wcześniej i się na niego przygotowywały. Zatem nie tylko "świat zyskał pokój", ale również Ozymandiasz zyskał większe pieniądze i władzę dzięki zamordowaniu milionów.
Świetnie zamysł Adriana podsumowuje komiks *Doomsday Clock* i rozmowa jego samego z Lexem Luthorem. Wojna atomowa i tak wybucha, więc Adrian i następca Rorschacha przenoszą się do równoległego wymiaru (głównego wymiaru fabularnego świata DC) i idą poszukać wsparcia u dwóch najinteligentniejszych ludzi na ziemi: Adrian u Lexa Luthora, a Rorschach u Bruce'a Wayne'a. Lex podsumowuje historię Ozymandiasza tak: *A więc pozwól mi to podsumować. Zabiłeś 3 miliony ludzi, żeby ludzkość się zjednoczyła. I dziwisz się, że ludzkość nie pozostała zjednoczona? Jeśli ty jesteś najbardziej inteligentnym człowiekiem twojego wymiaru, boję się myśleć o tym najgłupszym*
A zatem Rorschach miał rację... osobiście czuję sympatię do Rorchacha. Czy to dlatego, że też jestem prawicowy? Czy raczej dlatego, że uważam, że w życiu trzeba się określić - nawet brak decyzji też jest decyzją?
@@Wargulpartal kiedyś też lubiłem Rorschacha, ale tak naprawdę to jest on tyranem, który również uważa, że cel uświęca środki. Jest zatem tak naprawdę taki sam, jak Ozymandiasz, tylko po przeciwnej stronie barykady. Różnią się tylko poglądami. Ale obaj są tyranami usprawiedliwiającymi środki celem.
Bardzo dobra analiza i cały materiał. Moja luźna propozycja na któryś z przyszłych odcinków to postać Erena Yeagera - chłopca, który widział wolność, ale jej nigdy nie zaznał.
Po więcej takich filmów zapraszam na playlistę "Analiza popkultury": ua-cam.com/play/PLRgB5oA_fm4_MPj74M6FNhAXdaPjcrTEB.html
Gdzie tu były niby spoilery z serialu?
Przychodzi mężczyzna do lekarza. Mówi że jest przybity, życie jest okrutne i ciężkie, a on czuje się samotny w niebezpiecznym świecie. Doktor mówi, "Terapia jest prosta. Świetny klaun Pagliacci występuje w mieście. Idź i obejrzyj. Powinno Cię to podnieść na duchu". Mężczyzna zanosi się płaczem. "Ale doktorze!" mówi, "to ja jestem Pagliacci"...
Świetny dowcip, wszyscy się śmieją.
Kurtyna opada.
Mnie smuci :(
Przebudzator?
ostatnio na lekcji to omawialem
W ogole nie rozumiem tego :/
Szarzy Jedi, teraz Watchmen, normalnie coraz bardziej szanuje.
Widzę że jesteś Juliuszu człowiekiem kultury
To teraz analiza "Pana Tadeusza"
@@monio1429 Chyba lepsza jest "Soplica".
@@monio1429 Mickiewicz to ****!!!
Zgadzam się z Tobą
Genialny film.
W sumie po obejrzeniu go, dotarło do mnie, jak podobna fabułę mieli "Iniemamocni" :D
C... Co...?
jak kurwa masz komentarz "2dni temu"
@@jakubskupinski7630 Był tu przed opublikowaniem filmu.
@@jakubskupinski7630 Patroni mają wczesniejszy dostęp do filmów.
Film kompletnie wypatroszyl znaczenie Watchmen. Tylko komiks!
Tak naprawdę pilnować mógłby ich tylko ktoś jeszcze potężniejszy niż oni, na przykład Zbigniew Ziobro.
kurła tylko nie ty
RiGCz
Ziobrowi natomiast moze się przeciwstawić tylko inny Zbigniew.
Nie tadeo rydzyk ma większe poparcie🙂
@@WladcaKlanow nie pozostaje mi nic innego jak tylko zrobić:
*XDD*
Obejrzałem 2.5 godziny film a potem wróciłem na 11 minut i nie żałuję
Mam 17 lat a od około czterech szukam odpowiedzi na pytania, bardzo cieszy mnie że istnieje taki kanał, nie przestawaj robić tego co robisz bo rzadko można trafić na rzetelne treści na UA-cam.
Ja mam 30 i dalej szukam ;-)
Pamiętaj, żeby odpowiedzi szukać w różnych źródłach a nie tylko w jednym i potem je porównywać.
@@robertchmielecki2580 I wszystko po to, aby ostatecznie stwierdzić, że Sokrates miał rację xd
Wiem, że nic nie wiem
@@MrAisha2003 Dokładnie. Nie ma umysłu, który ogarnie i zrozumie wszystko. Możemy co najwyżej stawiać na to co ma największe prawdopodobieństwo, że jest słuszne/prawdziwe i liczyć na to, że częściej trafimy, niż nie ;)
To kiedy analiza The Boys? Jest to bardzo ciekawy serial szczególnie w 2 sezonie.
Podbijam.
Podbijam również.
The boys powinno tu byc zamiast the Watchers, ten sam problem, a lepiej ukazany.
@@lritru2038 nie do końca, to dwie różne opowieści, choć niektóre wątki rozterek morlanych się przecinają
Z tego filmu pochodzi mój ulubiony dowcip. Ten o smutnym komediancie.
Ten o klaunie, który przyszedł do lekarza?
@@sebastianbziuk3049 tak jest
@@ryjolad przyznam, że również mnie on idealnie opisuje ;)
Watchmen strażnicy to jeden z najzajebistrzych filmów 21 wieku
Gdzie można obejrzeć ten film?
@@seavenkos7077 Jeśli masz Netflix-a to na tym a jeśli nie to kiedyś było jeszcze na cda
@@seavenkos7077 na cda masz 3,5 godzinną wersję filmu (kinowa ma bodajże 2,5)
@@vkaronik8197 mam niemieczki netflix i nie ma D:
@@seavenkos7077 co?
Widziałem film i spodobał mi się na tyle że kupiłem komiks, pierwszy raz od 5 lat. I szczerze mówiąc to najlepsze dzieło literatury z jakim miałem do czynienia. Moim zdaniem powinna to być lektura w szkole średniej
smacznej kawusi widzowie
Wzajemnie ;)
@@WojnaIdeiPL dziękuję 😩😩😩😩😩💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💗💗💗💗💗
Dla mnie jednym z najlepszych momentów w filmie są ostatnie słowa Komedianta
"It's a joke, it's all joke, mother forgive me”
Wow super! Kocham Szymon movie
Wydaje mi się, że mogłeś wspomnieć coś więcej o postaci Komedianta, bo jest on ciekawą postacią z pokręconym, ale interesującym światopoglądem. Żył w przekonaniu, że światowy konflikt jest nieunikniony i dlatego można żyć bez żadnych moralnych zasad, a gdy dowiedział się, że tego można jednak uniknąć, to się załamał i zaczął żałować swoich czynów. Pomijając to świetny odcinek jak zwykle.
Już dawno nie zrobiłeś tak dobrego filmu.
A dziękuję to w dużej mierze zasługa wspomnianej na końcu współpracy :)
Świetna analiza. Oby takich więcej.
Ps. Na początku wkradł się mały błąd w nazwisku Gibbonsa
2:30 Wbrew pozorom Rorscharch nie był inspirowany Batmanem, a Questionem.
Mówiąc jeszcze dokładniej, późniejszą wariacją Questiona autorstwa samego jego twórcy, Steve'a Ditko - Mr. A. ua-cam.com/video/xe21fi7wAxw/v-deo.html
Pewnie tak, ale przeciętny widz i obserwator znajdzie w nim podobieństwa właśnie do Człowieka Nietoperza.
@@grot7x603 bzdura, inne pochodzenie, inne dzieciństwo, inne doświadczenia popychające do działania, inna hierarchia wartość, inny sposób osiągania celów. Batman ma się nijak do Rorschacha
A Dr Manhattan to Kapitan Atom. Moore chciał zrobić z tą drużyną komiks, ale DC nie chciało by tak psuł ich wizerunek, więc wymyślił podobnych.
Film świetny, aż ciężko wyrazić emocje z nim związane
Na dzień premiery Watchmen Zacka Snydera miałem 11/12 lat. Wtedy jeszcze nie czułem przekazu, kinowej doniosłości, poziomu aktorstwa i genialnej fabuły. Dzisiaj wiem że to dzieło poziomem wyprzedzało ówczesne kino o dobre kilkanaście lat. Marvel ze swoimi wyemancypowanymi herosami może się schować.
Chciałbym zobaczyc twoją rozprawke na maturze :0
Nareszcie. Najlepszy film o superheroes
Może to i zbyt proste i infantylne, ale podoba mi się podejście Rorschach'a w kwestii wyjawienia prawdy i nie budowania nowego świata na kłamstwie. Uważam, że jest najbardziej słuszne, gdyż każdy nasz czyn dobry czy zły może spowodować różne konsekwencje, ale w życiu chodzi o to, żeby zawsze robić to co dobre i w razie niepowodzeń sprawdzić co poszło nie tak, przemyśleć sprawę i ją naprawić.
Według mnie nie chodzi o to aby robić dobre rzeczy ale żeby skutki naszych działań byly jak najlepsze, a to nie jest to samo.
@@randomguywrrr3760 Ma to sens, ale skutki działań często niełatwo przewidzieć. Jeżeli będziemy postępować słusznie to nie będziemy mieli sobie czego zarzucić - choć czasem najlepsze chęci powodują największe szkody to zwalczanie ognia ogniem i postępowanie nie do końca słusznie może również spowodować niechciane skutki, choćbyśmy chcieli jak najlepiej. Dlatego moim zdaniem najlepsza postawa to taka jaką miał Jon Snow, gdy powiedział prawdę i nie skłamał o tym, że przysiągł wierność Daenerys. Choć powiedzenie nieprawdy mogło mu przynieść większe korzyści to jednak postanowił postąpić słusznie. Oczywiście to tylko moje zdanie :D
@@randomguywrrr3760 Jeśli chce się osiągnąć dobry rezultat, należy do niego dojść dobrą drogą.
O i to był jeden z ciekawszych materiałów oparty na czym innym niż prawdziwych statystykach z których kiedyś robiłeś filmy
Może następnym razem analiza postaci Javerta z "Nędzników" Victora Hugo?
Oglądałam film, to chętnie obejrzę analizę 😊
Coraz bardziej lubię ten kanał, tyle filmów z nawiązaniem do komiksów 😁
Miło mi :)
@@WojnaIdeiPL W niniejszym filmie nie wspomniałeś o kwestii "Quis custodiet ipsos custodes?" poety Juwenalisa, od tego myślę, że należało by zacząć
To teraz czekamy na Warhammera xD
Było by ciekawie xD
Uważnie i z ciekawością obserwujemy wasze działania.
Nie przeszkadzajcie sobie, Obywatele Imperium.
=][= Imperator chroni. =][=
OG czy 40k?
@@ikitclaw8432 Jak już jakiś miałby być materiał na Wojnie Idei to oczywiście 40k. Dystopijny koszmar, gdzie w dalekiej i mrocznej przyszłości jest tylko wojna.
Tylko wojna idei
(musiałem)
Ciekawe, ze pomineliscie główny filozoficzny watek watchmen czyli rozbrat miedzy prawdą a dobrem. W ten sposób mozna było wskazac, ze komiks tak naprawde porusza jednen z najistotniejszych motywów w filozofii
Świetny film. Bardzo ciekawie przemyślenia głównych, jakże zróżnicowanych charakterologicznie postaci. Nawet dysponując taką supermocą jak wielka mądrość, bystrość, intelekt, inteligencja, czy też oderwanie od ludzkich schematów myślenia i wstąpienie na wyższy wymiar egzystencji jak w przypadku dr. Manhattana próba ogarnięcia i uporządkowania rzeczywistości oraz naprawienia wielkich problemów świata sama w sobie staje się problemem. Rozwiązanie jakie zostanie wybrane zawsze będzie niedoskonałe i zawsze będą niewinne ofiary danej decyzji. Znamienny jest także problem władzy i wymiaru sprawiedliwości - okazuje się że ci do tego powołani sami mogą stać się potworami przed którymi mieli chronić społeczeństwo. Zawsze występuje czynnik ludzki, którego nie sposób wyeliminować. Problemy niestety będą powracać, tylko w innej formie. Raz odniesiony sukces wcale nie oznacza spokoju. Wielowątkowa, genialna fabuła jest świetnym materiałem do przemyśleń.
Powiadomienie się nie spóźniło i podoba mi się to.
Miło że do niektórych chociaż docierają :P
@@WojnaIdeiPL Racja XD
Może analiza Rick and Morty ? Mógłby być z tego fajny odcinek
Więcej takich filmów, świetna robota.
Oooooooo jak ja na to czekałem :)
8:54 szukałem tego z memow
Nigdy nie widziałem z tym mema (a przynajmniej tak mi się wydaje). W jakim kontekście się tego używa? Bo jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jakiegokolwiek zabawnego dopisku
Zaczynam kwestionować sens istnienia dzięki takim rzeczom.
Kolejna świetna analiza i kolejny raz utwierdzam się że najbardziej wskazana jest ostrożność w ocenie rzeczywistości, i błedy poznawcze jak i słabości dotyczą nas wszystkich. Bardzo ważne pytanie do Pana Szymona, może napisze Pan książkę albo ebook dotyczącą materiałów prezentowanych na kanale? Forma wydaje mi się lekka i przyjemna, przykłady bardzo klarowne i konkretne jeżeli chodzi o analizę popkultury, do tego "Słownik idea w dwie minuty" i przebije Pan Janinę Bąk z "Statystycznie rzecz biorąc".
Na marginesie, sama "Idea w dwie minuty" mogła by być wzbogacona o pojęcia z zakresu metodologii badań społecznych, będzie to bardzo przydatna wiedzą dla widzów którą będą mogli wykorzystać do poszerzania swojej wiedzy oraz w dyskusjach.
Film, który wyprzedził swoje czasy, szkoda, że nie jest tak dobrze popularny i oceniany jak zasługuje
Zrób poszę o filozofi Assassynów i Templariuszy z seri Assassin’s Creed proszę.
Nie było tutaj żadnych odnieśwień czy kadrów do serialu Watchman z 2019.
4:31 ohhhhhhhhh cudne to chyba moja filozofia
Kurde zacząłem oglądać odcinek, ale film zdaje się być ciekawy, więc wrócę tu po obejrzeniu filmu.
Nigdy nie rozumiałem średniawych ocen Strażników - dla mnie to absolutne arcydzieło, praktycznie w 100% oddające to, co znaleźć można na kartach komiksu (który swoją drogą też jest rewelacyjny). Film po dziś dzień pozostaje moim ulubionym w kanonie kina „superbohaterskiego”, a trochę już tego człowiek widział.
Może teraz przeanalizujesz Amona z ,,Avatar legenda korry''
+
Nie ma co analizować poglądy Amona przypominają poglądy bolszewików i dzisiejszych lewicowców walczących z rzekomą dyskryminacją mniejszości etnicznych i seksualnych.
Dokładnie, w późniejszym sezonie masz pięknie pokazane że na każdą akcję jest reakcja. Chaos i destabilizacja. To co bolszewia przynosi.
A z chaosu i destabilizacji wyłaniają się najmocniejsi dyktatorzy, którzy siłą i przemocą wprowadzają swoje rządy i ekspansję.
@@kamilpilawka6657 a poglądy magów przypominają poglądy prawicowców którzy mają w dupie mniejszości ,których swoją drogą jest całkiem sporo i nie należy ich lekceważyć bo też mają znaczenie. Moim zdaniem jest to świetny materiał na film o tym jak dwie skrajności doprowadzają do upadku społeczeństwa. Aczkolwiek są lepsze tematy, które mógłby zrobić
Ależ ty dobre filmy robisz
Jak sie nazywa ta muzyka w materiale?
9:54 Dobrych? Pojęcie względne, bo dla kogo dobrych? Może raczej ambitnych, wielkich, mających wpływ na masy(?). To jest lepsze pytanie.
O 3/4 rzeczy, które się dzieją w polityce (takiej poważniejszej), zapewne nie mamy pojęcia, bo o to chodzi, żebyśmy widzieli to, co nam się podda w mediach. Nawet ,,plotki'', wolne media i przecieki nie są niekontrolowane. Nawet jeśli intencje ich roznosicieli bywają słuszne, to i takie media (pośrednicy) nie mogą mieć pewności, czy właśnie nie to mieli zasłyszeć i podać dalej jako ,, prawdziwa prawda''. Patrzcie, jaki rozgłos potrafią mieć MNIEJSZOŚCI w mediach, że sprawiają wrażenie nowej większości. Przypadek, czy mamy po prostu na to zwrócić uwagę, a (jak mawiał klasyk) ,, Czego Korneliusz nie widzi, to go nie zaboli^^''. Masy ludzkie łatwo czymś wyprowadzić z równowagi i wzbudzać chaos/ agresję. Stąd potem nic się publice nie mówi, tylko podaje marchewkę na kiju. W przypadku powyższego materiału była to inwazja kosmitów. U nas wystarczyło powiedzieć COVID, lub Aborcja i patrzcie, jak się ładnie społeczeństwo podzieliło i zaczęło tłuc między sobą ^^. Joker z Mrocznego rycerza właśnie wyjmuje chusteczkę i wyciera usta nad taką ucztą. Chaos jest sprawiedliwy, bo dotyka wszystkich. No. W naszym wypadku tacy politycy są jedynie ponad to. Ale nie będę się zapętlał. Miłego dnia życzę i oby Wam się ;)
Film świetny a Szymka filozof niczym Arystoteles 😂👍
Szymonie, gratulacje i dziękuję za kolejną analizę popkultury. Po raz trzeci uprzejmie proszę o i zachęcam do analizy uniwersum Warhammera 40.000, a szczególnie tego, jak jego naczelny ateista został uznany za bóstwo.
Za to mnie irytuje jak zawsze jest to wybór w stylu "kłamstwo utrzyma pokój na świecie vs wojna", czemu nigdy nie brać pod uwagę kłamstwa z własnych egoistycznych pobudek. Skoro aby tłumaczyć kłamstwo, musi służyć czemuś większemu, podczas gdy prawda zawsze wydaje się być lepsza... To mówi samo za siebie. Próbuje się nam pokazać, że kłamstwo może służyć wyższemu dobru, ale zawsze to wyższe dobro wynika z wcześniejszych kłamstw i egoizmu ludzi. Innymi słowy, kłamstwo tworzy problemem, które potem jest bohatersko zwalczane przez inne kłamstwo.
Inaczej to by za proste było i kto by taki film wtedy chciał oglądać ;-)
@@Kr_Ma Tak, ale chodzi mi o sam zamysł. Zawsze te kłamstwa w imię pokoju są wywołane przez wcześniejsze kłamstwa.
Jakby ktoś próbował się tym zająć. Ooo, to bym chętnie obejrzał.
Izba Kontroli Najwyższej Izby kontroli nad Najwyższą Izbą Kontroli.
Genialny film! Będzie analiza Ricka i Mortiego? To byloby mega ciekawe.
Przecież była. W kontekście ludzi nadinteligentnych
Ale w sumie mógłbym posłuchać więcej :-//
Niestety nie oglądałem
@@WojnaIdeiPL proszę o odcinek Rick and morty.
Lub analizę Tokyo Ghoula może ?
@@WojnaIdeiPL I will pay you 10zł to do it.
Deal ?
Jeden z lepszych i bardziej niedocenianych filmów
Jeden z moich ulubionych filmów
Ten kanał to cudo
Doskonały komiks i bardzo udana adaptacja. Świetny materiał
Dzięki :)
Komediant jest w ogóle świetnym przykładem człowieka, który jest psychopatą i myśli głównie o sobie, i tego, jak bardzo tacy ludzie potrzebni są rządom pragnącym kontroli nad ludźmi.
Więcej pytań niż odpowiedzi. Dobre.
Świetny film.
Dzięki :)
Film fajnie wpasowuje się w alegorię tego, co dzieje się teraz. Choć w tym przypadku nie wiem czy superbohaterowie są bohaterami.
Zapoczątkowałeś modę na yt na intelektualny kontent. Taka Twoja rola i dziękuję 😘
Mocne.. nihilistą jestem od dawna i kryje to przed moimi dziećmi. Kryje bo nie chce niszczyć im szczęśliwego dzieciństwa. Chodź czasem zastanawiam się czy nie lepiej jest zerwać ten plaster mocno i szybko już teraz czy go powoli namaczać i odklejać delikatnie ale z takim samym efektem może ktoś podpowie ?
Myślę że one same kiedyś dojdą do tych samych pytań, ale na ten moment sens istnienia prawdopodobnie nie jest dla nich problemem. Więc póki nie pytają... lepiej chyba nie mówić.
Zresztą, możliwe że one same nadadzą swojej egzystencji jakiś sens i naprawdę mocno utwierdzą się w przekonaniu jego prawdziwości. (A skoro nic ostatecznie nie ma znaczenia, jaki grzech będzie w ich szczęśliwym przeżyciu swojego krótkiego czasu na ziemii?)
Świetna historia, średni film. Klasyczny Snyder...
Najlepszy kanał, jaki znam
Żyj, Pracuj i Walcz, a gdy skończysz to zamilcz w mądrości.
Material daje duzo do myslenia. Ale teraz nie o tym, bo musze to obejzrc kilka razy by poukladac mysli. Nasuwa mi sie jedno pytanie calkowicie od "czapy" czy wszyscy "superbohaterowie" zostali stworzeni przez amerykanskich tworcow? Czy jest to fenomen jednego kraju na skake swiatowa? Co z "superbohaterami" z innych krajow? A jesli wystepuja tylko w popkulturze anerykanskiej, to dlaczego? Co sprawia, ze amerykanie sa inni niz reszta swiata?
Świetny film!
W sumie podobny motyw próby zaprowadzenia pokoju jest ukazany w Code Geass, czy w Shingeki no Kyojin. Może kiedyś doczekam się analizy któregoś z nich na kanale ☺
Nie za bardzo rozumiem gdzie w aot jest próba wprowadzenia pokoju w takim sposób xD
@@Bllueqq a postawa Willy'ego Tybura w czwartym sezonie, czy prawdziwe motywy Zeke Jaeger'a?
@@bezimienny.197 czy oni chcą pokoju ? chcą wyrżnąć drugą rasę by był pokój a w watchman przy pomocy śmierci małej ilości osób chcą uratować resztę za to w aot, pragną sprawić by pewna rasa nie istniała. myślisz że marleyczycy zatrzymają się po tym ? oczywiście że nie i ten temat był poruszany.
@@Bllueqq (uwaga, spoilery) Willy Tybur postanowił poświęcić masę cywilów i żołnierzy w gettcie po to aby przenieść nienawiść i strach wszystkich krajów na jeden cel. W Watchmen była podobna sytuacja, tylko że wróg został zmyślony, jednak sprowadza się to do tego samego, czyli wskazania wroga. W sumie może użyłem złego określenia "pokój", bo bardziej chodzi tu o polepszenie sytuacji Erdian. Willy chciał uratować od prześladowań, czy eksterminacji wszystkich Erdian z poza wyspy kosztem ludzi z Paradis zaś Zeke postanowił podjąć jeszcze bardziej skrajne środki. "Walka" i "pokój" w tym anime jest ukazana na wielu płaszczyznach, nie tylko jako wojny krajów, ale także "walki" Erdian o lepsze traktowanie, gdzie każdy "walczy" na inny sposób, a "pokojem" będzie brak prześladowań.
@@bezimienny.197 Watchmen " poświęcamy garstke ludzi by zapobiec końcowi ludzkości " Aot Willy " poświęcamy prawie cały nasz gatunek by garstka mogła żyć jako klasa niższa z lepszymi warunkami " i Zeke " zniszczmy nasz cały gatunek bo nie powinniśmy żyć " . Aot kręci się nie w imię pokoju czy lepszemu dobru tylko własnych potrzeb. Nie ma podobieństw co do takich pobudek. Jak spojrzysz na całe anime to tam nie chodzi o walkę w imię dobra tylko walkę na tle rasowym to są całkiem inne przykłady
Fajny odcinek
Dzięki :)
świat jest torcikiem, a każdy chce sobie nałożyć porcję. Myślenie, że ktokolwiek zdoła zjeść cały jest mrzonką, a równy podział porcji nie wchodzi w grę i nie tylko ze względu na ludzką zachłanność i brak zaufania, ale ze zwykłego pragmatyzmu - za dużo roboty, a jeść trzeba
Nie oglądałem serialu z 2019 ale czy może mi ktoś powiedzieć czy znalazły się w tym filmie jakieś odniesienia do niego? Z tego co słyszałem to watchmena to on ma tylko w tytule.
To dopiero pierwsza część historii, drugi komiks opowiadający o świecie gdzie ludzie poznali kłamstwa Ozymadiasza jest jeszcze dobitniejszym przykładem tego jak taki 'plan' może się łatwo posypać i jakie byłyby tego konsekwencje
" gówno zawsze wyjdzie na wierzch tylko będzie bardziej śmierdzące"
Ja nwm jak ale wczoraj pierwszy raz obejrzałem Watchmen a ty proszę odcinek z niego. Przypadek? Nie sądzę
Nie ma przypadków ;)
Uwielbiam te twoje analizy treści popkultury
Nie zgadzam się co do opisu Rorshaka, a ta wstawka o kancie zalatuje licealną polonistką, jak dla mnie wsadzona na siłę na zasadzie "o, jest niebo, kant pisał o niebie no to mamy odniesienie do kanta, beng". Gdzie on tam niby podważa ideę imperatywu moralnego? Czyste niebo w tej scenie przywodzi raczej u niego na myśl pustkę, w której żyjemy, tak wewnętrzną jak i zewnętrzną. I gdzie hipokryzja u Rorshaka? Bo sam zabija? On z czasem zrozumiał, że zło po prostu musi być wyplenione, osoba karząca złych ludzi nie jest zła. I jak on niby powoduje więcej problemów niż warte są jego działania? To inni ludzie powodują problemy, bo nie podzielają jego poglądów. On robi to co jest słuszne, a świat bezsensownie z nim walczy. Jedynie na sam koniec można się kłócić, że Rorshack popełnił logiczny błąd. Można też mu wytykać zbytni radykalizm w jego metodach, ale jak można mu zarzucać, że jego przekonania nie są słuszne? Rorshack jest najfajniejszą i najbardziej godną podziwu postacią w całej historii. Ludzie uwielbiają Rorshacka właśnie za to, że jest nieustępliwym mścicielem, który robi to co wszyscy w głębi uważamy za słuszne.
Wczoraj próbowałem znaleść twój film na temat tego dzieła.
Nie ma przypadków :P
@@WojnaIdeiPL prawda
W przedstawionej sytuacji byłbym raczej Rorschachem. Jeżeli miałbym pójść w pragmatyczne rozwiązania i utrzymywać kłamstwo, to Ozymandiasz powinien zostać ukarany. Jego należało zabić za bycie masowym mordercą, ale po cichu. W sytuacji z komiksu, to on i jego firma zyskały na całym przebiegu wydarzeń bo znały go wcześniej i się na niego przygotowywały. Zatem nie tylko "świat zyskał pokój", ale również Ozymandiasz zyskał większe pieniądze i władzę dzięki zamordowaniu milionów.
Analizę filozofii Archeo i Genetix z filmu Seksmisja najbardziej chciałbym zobaczyć :)
Genialny film
@@grzegorztereszkiewicz6827 Powiedziałbym wręcz, że proroczy.
Zaczynam zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo niedoceniany przez większość ludzi jest kontekst socjologiczny w wielu produkcjach
Fajna recenzja filmu
Skoro już są tu omawiane takie cięższe dzieła popkultury, to może manga pt Devilman? (albo adaptacja anime Devilman Crybaby)
Mam takie pytanie: jak nazywają się utwory użyte w filmie? Poza tym, analiza jest świetna, jak zawsze zresztą.
obejrzałem wczoraj dziś dostałem powiadomienie, że film wyszedł dzięki youtube
Czasem śledzenie naszych ruchów w Internecie jest przydatne, nieprawdaż? :)
- It's so sad Steve Jobs died of ligma
- Who the hell is Steve Jobs?
-Ligma balls
No to jeszcze czekamy na analizę Injustice
Muszę przeczytać komiks. Za długo grzeje ławę.
Na pytanie jakby się zachowywali super bohaterowie gdyby naprawdę istnieli odpowiadają też Chłopaki (The Boys)
Również komiks jak i serial od Amazonu
Czy tylko mi Ozymandias przypomina Thanosa w przeświadczeniu o swojej nieomylności?
Ozymandias wcale nie był pewien że ma racje
Jeśli już, to właśnie Ozymandias jest ekwiwalentem Thanosa w Strażnikach. Choć to i tak pewnie duże uproszczenie ;-)
Świetnie zamysł Adriana podsumowuje komiks *Doomsday Clock* i rozmowa jego samego z Lexem Luthorem.
Wojna atomowa i tak wybucha, więc Adrian i następca Rorschacha przenoszą się do równoległego wymiaru (głównego wymiaru fabularnego świata DC) i idą poszukać wsparcia u dwóch najinteligentniejszych ludzi na ziemi: Adrian u Lexa Luthora, a Rorschach u Bruce'a Wayne'a.
Lex podsumowuje historię Ozymandiasza tak:
*A więc pozwól mi to podsumować. Zabiłeś 3 miliony ludzi, żeby ludzkość się zjednoczyła. I dziwisz się, że ludzkość nie pozostała zjednoczona? Jeśli ty jesteś najbardziej inteligentnym człowiekiem twojego wymiaru, boję się myśleć o tym najgłupszym*
A zatem Rorschach miał rację... osobiście czuję sympatię do Rorchacha. Czy to dlatego, że też jestem prawicowy? Czy raczej dlatego, że uważam, że w życiu trzeba się określić - nawet brak decyzji też jest decyzją?
@@Wargulpartal kiedyś też lubiłem Rorschacha, ale tak naprawdę to jest on tyranem, który również uważa, że cel uświęca środki. Jest zatem tak naprawdę taki sam, jak Ozymandiasz, tylko po przeciwnej stronie barykady. Różnią się tylko poglądami. Ale obaj są tyranami usprawiedliwiającymi środki celem.
Gdy czas nie uczy nas pokory.
fajnie jest to pokazane w ,,the boys"
Pozdrawiam serdecznie
Chciałbym zobaczyć podobny materiał o serialu "The Boys" :]
Musze go dopiero obejrzeć niestety.
3:56 - 4:33
Popieram ten cytat
Mega 😃
Bardzo dobra analiza i cały materiał. Moja luźna propozycja na któryś z przyszłych odcinków to postać Erena Yeagera - chłopca, który widział wolność, ale jej nigdy nie zaznał.
AAle to był kozak, ocinek!
Bardzo ciekawe.
Piękna historia.
Serialem o superhero w prawdziwym świecie jest The Boys. W sumie czekam na jakiś film na tym kanale z nawiązaniem do Homelandera :)