The Vistulan Castles or Slavic Slave Camps?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 310

  • @raywyberski9436
    @raywyberski9436 3 місяці тому +3

    You should try following Y-DNA of Polish and Croat males with Haplogroup I2a1a2ba1a1a1 (I-S17250/Y3548). You will find that the majority of Croats fall under I-PH908 and I-Y4882 are from Poland. I-PH908 and I-Y4882 are Y-DNA brother branches under I-S17250/Y3548. This tells the story of White Croats in Southern Poland.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  3 місяці тому +1

      very interesting - have you got any links for that?

    • @raywyberski9436
      @raywyberski9436 3 місяці тому +1

      @@historiaminiona Going by my DNA and results from FTDNA that shows these results. You have to have an account. In addition there are Poland results that are PH908 likewise with Y4882 in South Slavic countries.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  3 місяці тому +1

      @@raywyberski9436 In what percentage? How accurate are these results?

    • @raywyberski9436
      @raywyberski9436 3 місяці тому

      @@historiaminiona Very accurate because these are males testing Y-DNA. I-Y4882 Country Report: Poland 26.86%, Ukraine 12.57%, Russia 12%, Slovakia 9.71%, Czechia 7.43%, Bosnia and Herzegovina 4%, Serbia 2.29%, Montenegro 2.29% and Croatia 1.71%. I-PH908 Country Report: Croatia 13.48 %, Bosnia and Herzegovina 13.48%, Serbia 10.86%, Czech Republic 6.74%, Ukraine 5.24% and Poland 4.87%. These are the percentages from total number of FTDNA testers. Both of these branches intermixed in White Croatia but most of I-PH908 migrated from White Croatia and became South Slavs. Most of I-Y4882 stayed in White Croatia and became West or East Slavs.

    • @raywyberski9436
      @raywyberski9436 3 місяці тому +1

      @@historiaminiona I posted the results not sure what happened to the post?

  • @kasper_5807
    @kasper_5807 6 місяців тому +13

    Tak, przerzucono setki ton ziemi, wyrąbano hektary lasów i wzniesiono skomplikowane, wieloczłonowe konstrukcje umocnione kamieniami, żeby przez jeden lub kilka noclegów przetrzymać tam pod gołym niebem grupę niewolników, zanim popędzono ich dalej. To ma oczywiście głęboki sens😂

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +3

      proszę zwrócić uwagę, iż gród nie powstał w miesiąc i nie na miesiąc, początkowo z pewnością był mniejszy i stanowił osadę otwartą, gdzie teoretycznie tkz. Słowianom czy innym ludom tutaj z nimi zmieszanym żyło się powiedzmy spokojnie ( liczne zniszczenia w różnych grodach nie można z niczym konkretnym identyfikować, wiadomo tylko o takowych, zatem proszę się zastanowić samemu co mogło być ich powodem ), aż do zmian wyraźnie widocznych w IX wieku, gdy czasy z pewnością stały się niespokojne, zaczął się wzrost potęgi efemerycznych organizacji rodowo/plemiennych ( zapewniam, że owi pierwsi wodzowie nie byli Bogobojnymi ludźmi i aby utrzymać się na swoim stołku na majdanie musieli być okrutni oraz brutalni i zupełnie nie dbali o biedaków, którymi zarządzali ), a handel czymkolwiek się dało, wliczając w to ludzi na których był popyt bardzo im się wtedy opłacał z sąsiadami ( dawne pierwsze państwa Piastowskie podobnie zapewne jak i Ruś Kijowska to raczej były korporacje handlowe, których nie regulowało żadne prawo poza prawem siły ) - grodów było pełno na naszych ziemiach i taki proceder zanim powstało państwo Piastów miał właśnie początek niewiele przed jego umownymi narodzinami zatem oczywisty jest taki wstydliwy proceder budowania siły - Naszacowice mogły być obozem głównym, swego rodzaju przystankiem, gdzie ludzi przepędzano dalej czy to w stronę Pragi czy Kijowa, a miejscowy wataszka plemienny czerpał jako pośrednik z tego swoje zyski - i tak, takie potężne grody w centrach plemiennych czy tez blisko ich centrów miały duży sens spełniając wielorakie funkcje, z pewnością niewolniczych także

    • @kasper_5807
      @kasper_5807 6 місяців тому +4

      ​@@historiaminiona O, wielorakie tak. Np. mieszkalne, obronne, schronieniowe itd., ale ta wersja o obozach dla niewolników lepiej się sprzeda, bo brzmi bardziej sensacyjnie. To że mało co tam wykopano (chat, przedmiotów) np. w Stradowie i Naszacowicach może wynikać z dwóch przyczyn: 1.mało jeszcze przekopano, 2. Teren po upadku grodu był użytkowany rolniczo. Jeżeli przez 1000 lat się w jakimś miejscu orze i bronuje, to trudno tam oczekiwać jakichś spektakularnych znalezisk, bo większość przedmiotów została już wyorana, wydobyta i przemieszczona. Ale już np. w Chodliku, którego nazwa też jest chyba w filmie wymieniona (pan wybaczy, ale nie chce mi się drugi raz tego oglądać, żeby sprawdzić) gdzie działa od kilkudziesięciu lat misja archeologiczna, wykopano całkiem sporo dowodów że gród i osady otwarte obok niego był stale zamieszkany. Proszę się zastanowić jaka mogła być skala handlu niewolnikami przy ówczesnym zaludnieniu ziem słowiańskich. To już dawno policzono, że w sumie rocznie mogło to być kilkuset do 1000 ludzi wywożonych z całej Zachodniej Słowiańszczyzny bo w przeciwnym razie nastąpiłaby zupełna zapaść demograficzna, tym bardziej że zdobycie jednego jeńca mogło odbywać się kosztem życia kilku innych osób w czasie takiej wyprawy "łowieckiej". Zapewne nie wszystkich sprzedawano na raz, ale nawet gdyby spędzono ich wszystkich jednocześnie w jedno miejsce, to nie trzeba do ich pomieszczenia grodów o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów obwarowanych wałami o kilkumetrowej wysokości i kilkunastometrowej grubości u podstawy, wymagających stałej konserwacji i napraw. To się po prostu nie opłaca budować tylko dla tego celu, ani nawet gdyby to był cel podstawowy. Czy Pana zdaniem jeszcze większe grody niż te wiślańskie, zbudowane w tym samym czasie na Morawach i Słowacji (Mikulcice, Stare Mesto, Nitra) też zbudowano przede wszystkim jako zagrody dla niewolników? Proszę sobie popatrzeć na mapę i zastanowić się, czy Naszacowice w ogóle leżą na szlaku do Pragi lub Kijowa i czy miało sens pędzenie niewolników do tych miast akurat tamtędy.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@kasper_5807 moje zdanie przedstawiłem w filmie, Pan ma swoje - na szczęście jest jeszcze demokracja by je wyrażać, gdyby się Panu ' chciało' oglądnąć drugi raz lub z większą uwagą bez uprzedzeń, to może usłyszałby Pan, że mówię o różnych rzeczach, ale usłyszał Pan tylko o jednej, która dziwnym trafem chyba najbardziej boli - miłego dnia życzę :)

  • @infernus1963
    @infernus1963 6 місяців тому +10

    Jedyne co jest godne ze stanem faktycznym w tym filmie, a właściwie w wygłaszanej opowieści jest: chyba, z pewnością, prawdopodobnie, możliwe.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +3

      Są tam przedstawione różne hipotezy , jedną prawdopodobną jest właśnie handel między innymi ludźmi, nie oszukujmy się, wczesne twory słowiańskie na handlu budowały swoją siłę jak teraz współczesne korporacje z tą różnicą, iż dawniej nie było reguł to regulujących, miejscowy wódz musiał być okrutny by coś osiągnąć i utrzymać w tak dzikim świecie

    • @infernus1963
      @infernus1963 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona To akurat prawda.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@infernus1963 prawda często jest ukryta, a oczywiste pozory bywają mylące

    • @infernus1963
      @infernus1963 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona Cos o tym wiem bo z wykształcenia jestem historykiem ze wskazaniem na średniowiecze.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@infernus1963 ale nie wczesne średniowiecze?

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +5

    Państwo Daga czyli Mieszka pierwszego nazywało się Civitas Shinezga czyli państwo Jaśniejące lub Jaśniejących. Shine to po starogermańsku błyszczeć świecić .
    W angielskim i niemieckim jest caly czas obecne..

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +4

      To co pisał Thietmar we wczesnym średniowieczu jest tak samo wiarygodne jak to co dzisiaj pisze Janusz Bieszek.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +2

      @@Piast_Oracz zgadzam się, było dużo ' koloryzowania'

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +13

    Znalezisko pasa awarskiego.... Ja mam chinski telewizor, czyli mam cos wspólnego z Chińczykami.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +2

      należy to rozpatrywać w szerszym kontekście - tak masz, bo istnieje import?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +6

      @@historiaminiona a kiedyś był handel. Co więcej takie przedmioty były cenne, czy znalezione, kupione, wymienione czy kradzione, nie były wyrzucane.
      Myślenie kategoriami XXI wieku prowadzi często na manowce

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@Mahasik a co ja powiedziałem o tym znalezisku? że miały niejasny związek z Naszacowicami - zupełnie z przypadku się tam na pewno nie znalazły, bo to samo znaleziono w kopcu Kraka 60 km dalej na północ ( zbyt wiele przypadków tworzy już inny obraz ) - VI/VII to ich łupieżcze wyprawy na Franków i Bizancjum

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +4

      ​@@historiaminionanie przypadkiem większość osób ma chińskie telefony, bo są dość tanie, nieźle i łatwo dostępne.
      Tak samo było w tamtych czasach. Dobre rzeczy przetrwały i mogły w ten czy inny sposób wędrować

  • @andrzejsitkowski3084
    @andrzejsitkowski3084 6 місяців тому +5

    tu nie za bardzo jest o czym dyskutować, bo to okres przedpanstwowy, plemienny, czy handel niewolników był elementem zarobku,tak,ale te konstrukcje miały głównie typ obronny, występują na terenie Polski nie tylko w zasięgu Wiślan

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      z równie skromną zabudową wewnętrzną?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +4

      @@historiaminiona bo wszyscy żyli sobie na zewnątrz we własnych chatkach, uprawiając kawałek pola, polując, dziergają ubranka, lepiąc garnki.
      Tylko w sytuacji zagrożenia zbierało się plemię. Jak trzeba szło na wroga, albo szybciutko chowali się za wały i wspólnie bronili. Co w tym trudnego?

  • @panzer-modelmaciej
    @panzer-modelmaciej 6 місяців тому +6

    Myślę że praktyka niewolnicza w Europie była rozpowszechniona. Rzym jest najlepszym i znanym przykładem.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +2

      tak, ale u nas milczy się na temat tego faktu - być może pierwsi władcy Słowian na początku byli sprawnymi handlarzami ludzkim towarem i na tym zbudowali swoją potęgę bardziej niż na wojowaniu ?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Dada-r5d2r ​ @user-ro8lb3do5s a uczono w podstawówce jak powstało państwo Polskie? Była mowa o niewolnictwie i o tym kim byli tak naprawdę Piastowie? Nie sądzę - oficjalna historia mówi nam o zjednoczeniu różnych plemion, ale nie mówi jak konkretnie do tego doszło i na czym polegała potęga poszczególnych plemion, bardzo możliwe, że na zwykłym handlu ludzkim, żywym towarem z ościennymi krajami

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +1

      @@panzer-modelmaciej W całej Europie pomagali Hitlerowi. Czy w Polsce także? Za ileś lat Polacy będą przekonywać innych Polaków, że były polskie obozy zagłady, przecież pisali o tym niemieccy historycy.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Domini4 rzecz pierwsza: nie było wtedy żadnej tkz. Polski, rzecz druga: film jest o plemieniu Wiślan i możliwym atrybucie ich potęgi, rzecz trzecia: po co budować skomplikowaną fortyfikację dla tysięcy ludzi bez domów z zaledwie kilkoma ? Naszacowice leżały na szlaku handlowym, bardzo prawdopodobne, iż były centrum gromadzenia niewolników, a taki towar również należało zabezpieczyć i ewentualnie bronić przed złupieniem - mniej wydaje mi się prawdopodobna opcja refugialna

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 6 місяців тому +5

      @@historiaminiona "Byli sprawnymi handlarzemi" to dlaczego potrzebowali pomocy "starszych braci w wierze" ?

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 10 днів тому +1

    Ech… Tak bardzo marzy mi się pełnometrażowy film fabularny o kraju Wiślan! Taka megaprodukcja z widowiskowymi scenami bitew!... Nakręcony z rozmachem film, którego nie musielibyśmy się wstydzić za granicą!... Film, który okazałby się międzynarodowym przebojem polskiej kinematografii trwale zapisując się w historii światowego kina historycznego!…

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  9 днів тому

      pomarzyć zawsze można - w lutym być może wypuszczę film o grodzie Wiślan w Krakowie i specjalnie odcinek o odkryciu z kanonicznej, ale zobaczymy co z tego wyjdzie... tymczasem Marek jest chory więc live znowu się przeciągnie - w międzyczasie puściłem nowy film o zamku w Lipowcu, a wkrótce całkiem nowy gość na live z tytułem naukowym gdzie poruszymy temat świętych z epoki średniowiecza, a konkretnie patronki całego pomorza polskiego zamurowanej kiedyś na własne życzenie w katedrze Kwidzyńskiej

  • @Piast_Oracz
    @Piast_Oracz 6 місяців тому +3

    Jak na moje to doszukiwanie się na siłę początków państwa polan czy wiślan analogicznie do rusi, czyli założenia przez wikingów jest błędne gdyż państwa na słowiańszczyźnie zachodniej i południowej powstawały po przegranej awarów z bizancjum. Taką właśnie okazję wykorzystali słowianie buntując się przeciwko awarom i żeby zabezpieczyć swoją niezależność jednoczyli się w zcentralizowane organizacje państwowe, pierwszym takim znanym było państwo samona. Tak samo mogło powstać państwo polan, wiślan i lędzian bo tereny dzisiejszej polski a już napewno tej południowej były pod zwierzchnictwem awarów.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      Nie wiadomo do końca na 100% kim był ów Samon, zauważ, że ta analogia jest podobna do mojej, ale jeszcze raz nadmienię, iż na południu mogła być domieszka Skandynawska lub też wcale takowej nie było - problem jest taki, że żadnej teorii nie da się nie podważyć , w najnowszym odcinku będzie więcej o Lędzianach

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +2

      @historiaminiona Co do Samona to oczywiście nie był Słowianinem na co wskazuję jego imie, lecz zlatynizowanym celtem pochodzącym z frankijskiej galli. Prowadził działalność handlową na słowiańszczyźnie, aż sam się zeslawizował i w 626 po przegranej awarów pod murami konstanstynopola został wybrany przez wiec na władce nowego państwa słowiańskiego.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@Piast_Oracz oki, brzmi sensownie, dziękuję

  • @wodzimierzurban6396
    @wodzimierzurban6396 6 місяців тому +2

    Stradów. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to, że posadowione jest ono w miejscu pozbawionym walorów obronnych. Pola przylegające do grodziska są położone wyżej. Przeznaczenie grodziska jest raczej oczywiste. Nie byłem w Naszacowicach ale z pewnością się wybiorę przy okazji wyprawy na Górę Zyndrama . Tam się dzieje 😮.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      Te dwa grody zdecydowanie warto zobaczyć, Naszacowice nie są tak spektakularne z racji zalesienia i mniejszegi stanu zachowania

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +7

    Przy okazji, gdzie znalazłeś informacje o Michale ibn Wysz?
    :D
    Zdaje się, że w oryginale jest Wyszewic? Jeszcze w średniowieczu w PL używano imienia odojcowskiego. Pełno tego w zapisach dokumentów a dzisiaj nawet jeszcze zdarzaja się takie imiona na pomnikach. Po co to zmieniać na modlę żydowska?
    Jeśli zakładasz, że oglądacz nie zrozumie, warto wytłumaczyć, ale po co zmieniać, niszczyć własną tradycję?

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +8

    🤣 domniemmanologia stosowana...
    Fragmenty o grodach, proba analizy kronik ok.
    Ale wmawianie na siłę handlu niewolnikami jest żałosne. Moze od razu zacznijmy ydawadniac istnienie polskich obozow koncentracyjnych w czaaie drugiej wojny światowej. To jedna narracja.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      najtrudniej przychodzi nam akceptacja bolesnej prawdy?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +1

      ​@@historiaminionaa najłatwiej powtarzać kłamliwe kłamstwa der Onet?
      Najpierw udowodnij. W kolejnym wcieleniu będziesz udowadniał, że Polacy w czasie drugiej wojny światowej budowali obozy zagłady .

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona nie wiem czy zapisują się moje odp :/
      Najpierw udowodnij swoją hipotezę.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Mahasik ja przedstawiłem swoją możliwą interpretację, jest to moje spojrzenie na korelację między tymi różnymi tworami jakimi są grody Wiślań, pisma kronikarzy, znaleziska itp. wydaje mi się ona najbardziej prawdopodobna spośród twierdzeń o grodach, które były refugium, miejscem kultu religijnego lub też zgromadzeń wielkiej ilości ludzi śpiących na gołej ziemi bez powodu - szczególnie Naszacowice

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому

      @@historiaminiona to właśnie były grody refugialne. W czasie najazdu wszyscy chronili się za wałami. Aby więcej osób się zmieściło razem z podręcznym dobytkiem i zwierzętami. Nie było zabudowy. Razem się bronili. W czasach pokoju wszyscy mieszkali w okolicy.

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +7

    Nieliczna drużyna pilnujaca licznych niewolnikow? Mieli karabiny maszynowe? Nawet podiadajac miecz czy topor w zwarciu z 30 osobami masz male szanse przezycia.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      Wybacz, Słowianie nie byli zbyt ogarnięci i myślę, że doborowa drużyna wojów spokojnie dawała radę - najciekawsze jest to, kto mógł ją tworzyć?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +4

      ​@@historiaminionaCi niezbyt ogarnięci pokonali Awarów, pokonali Franków, Sasów, Muromców, Bałtów itd.
      Po co robisz filmy o kimś, kim gardzisz?
      Tu chyba jest sedno Twojej narracji.

    • @wodzimierzurban6396
      @wodzimierzurban6396 6 місяців тому +2

      Wyobraź sobie, że jeden człowiek z mieczem pilnuje setkę niewolników skutych łańcuchami. Proste?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Mahasik Pokonali Awarów, Franków , Sasów.... hmmm, a może w IX wieku to jeszcze nikogo nie pokonali bo nawet Państwa z prawdziwego zdarzenia jeszcze nie było? Według ciebie gardzę, według mnie jest to propozycja stanu faktycznego

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      @@wodzimierzurban6396 niektórym jest ciężko przyjąć póki co jeszcze nieco kontrowersyjne opinie

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +3

    Tzw hełm.św Waclawa to hełm vikinga. Czesi mówią, że ich panstwo zalożyli vikingowie z Danii.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      Proszę cię, znam ten temat i nie upraszczaj tak bardzo - to MOŻE BYĆ hełm wikinga, kłócą się tak samo jak w Polsce co do kwestii interpretacji wzornictwa na wspomnianym hełmie ( ponownie chodzi o chrzest poganina ) - jednak zgadzam się z tym, iż został tam pochowany wiking z Danii z wszelkimi honorami w ich bardzo istotnym miejscu zatem był kimś dla nich ważnym - jednak mamy dziurę dynastyczną pomiędzy nim a Wacławem - on MÓGŁ BYĆ przodkiem Wacława, to jest możliwe - nota bene na Wawelu jest grób normandzkiej prawdopodobnie księżniczki lub innej ważnej Skandynawki i nikt nie zadaje sobie trudu by rozwiązać tą zagadkę, mało o tym osób w ogóle wie, a w historii nie ma wcale o niej mowy

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +3

    Średniowieczny kronikarz Ditmar z Merseburga pisał wyraźnie że Mieszko tak naprawdę miał na imię Dago I był norweskim Vikingiem. Najprawdopodobniej jasnym blondynem. DAGO ZNACZY DZIEŃ. pomagali mu vikingowie z Jomsborga i Król Danii. Pod Cedynią lub Scydynią , w bitwie Dago z Sasami , wsparł go jego brat Styrbjorn .Nie żaden Czcibor czy Scibor.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      Thietmar celowo prowadził antysłowiańską propagandę i bezpodstawnie lączył to że piastowie chętnie przyjmowali wikingów z pochodzeniem owej dynastii. A co do nazwy Mieszka "Dagome" zawarta w dokumencie dagome iudex to jest to zlatynizowane imię które mieszko przyjął od Czechów przy swoim chrzcie czyli Tągomir. Tak samo zapisane po łacinie Mesco pierwotnie oznaczało Mieczysław tylko włosi starali się by słowiańskie imiona były bardziej eleganckie.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      Thietmar celowo prowadził antysłowiańską propagandę i bezpodstawnie lączył to że piastowie chętnie przyjmowali wikingów z pochodzeniem owej dynastii.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +2

      Zaś nazwa Mieszka "Dagome" zawarta w dokumencie dagome iudex to tak naprawdę imię które mieszko przyjął od Czechów przy swoim chrzcie czyli Tągomir. Tak samo zapisane po łacinie "Mesco" pierwotnie oznaczało najprawdopodobniej Mieczysław tylko włosi starali się aby słowiańskie imiona były krótsze i bardziej eleganckie.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      A Thietmar celowo prowadził antysłowiańską propagandę i bezpodstawnie łączył to że Piastowie chętnie przyjmowali do siebie Normanów z ich pochodzeniem.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      A Thietmar z merseburga celowo prowadził antyslawistyczną propagandę bo jego rodzina została zabita przez stodoran. Dlatego też bezpodstawnie łączył fakt że piastowie chętnie do siebie przyjmowali normanów z pochodzeniem tej dynastii.

  • @juliakoala1611
    @juliakoala1611 6 місяців тому +2

    może nie szalej tak , z tym utożsamianiem niewolnictwa ze Słowianami . Może sprawdz jakie słowa były używane na określenie niewolnika w czasach późniejszych od przez ciebie omawianych ? wiele źródał wskazuje na to , że utożsamienie niewolnika ze Słowianinem pojawia się dopiero w 14 wieku . Polecam film Gościwita Malinowskiego pt. "Slave, esclave, schiavo: jak Słowianie stali się synonimem niewolników"

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      dziękuję za polecenie i również polecam mniej oficjalna historię, pozdrawiam serdecznie :)

    • @juliakoala1611
      @juliakoala1611 6 місяців тому +2

      @@historiaminiona chętnie skorzystam / przesłucham , ale co to jest "mniej oficjalna historia" ?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@juliakoala1611 był przykład choćby u mnie na kanale - myślę, że za jakiś czas w przestrzeni publicznej zaczną przebijać się mniej schematyczne treści apropo Polski przed Piastami, na razie naukowcy boją się ruszać tabu

    • @juliakoala1611
      @juliakoala1611 6 місяців тому +2

      @@historiaminiona aaaa , w tym sensie :) no to się zgadzam , że jest wiele do " wyprostowania", ale tu to uważam że to raczej długo potrwa , muszą wymrzeć ci co porobili kariery na głoszenu bzdur

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@juliakoala1611 na szczęście są niezależne źródła

  • @ju58ig
    @ju58ig 2 місяці тому +2

    Viking-przeciwnik narzuconego króla.tyle w temacie.

  • @klapaucjusz1964
    @klapaucjusz1964 Місяць тому +2

    takie stare konzentrationlager.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  Місяць тому

      to trudny dla nas temat ze względu również na najnowsza historię

  • @Piast_Oracz
    @Piast_Oracz 6 місяців тому +4

    W kwestii szlaków handlowych nie sądzę by wikingowie poszerzali swe wpływy na wiśle, w końcu ich głównym szlakiem był od "waregów do greków" zaczynający się w zatoce fińskiej a kończący u ujścia dniepru. A na wisłe waregowie nie zapuszczali się bo po zachodniej stronie jej ujścia żyli groźni pomorscy chąśnicy a po wschodniej waleczni prusowie którzy kontrolowali jeden z najważniejszych szlaków europy, istniejący od zamierzłych czasów starożytnych czyli szlak bursztynowy który zaczynał się w prusach właśnie czyli najbogatszej w bursztyn krainie.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому

      A więc uważam że wikingowie swoje wpływy poszerzyli o wisłe dopiero w czasach piastów, ponieważ ci podbili pomorskich chąśników i chętnie gościli wikingów w swoich szeregach. Zaś co do kwestii prusów to sądzę że skandynawom udało się ich pokonać i stworzyć na ich ziemi bądź od nich przejąć truso przez to że europa się w tamtym czasie mocno schrystianizowała i prawie nikt już nie chciał handlować z najbardziej zagorzałymi poganami europy czyli prusami, przez co znacznie upadli na znaczeniu do czego zapewne przyczyniła się także ekspansji polan co wykorzystali waregowie.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      Tak, ale czy możemy to całkowicie wykluczyć? Pamiętajmy o Truso, dzisiaj już wiemy na 100% o jego istnieniu, zatem hipotetycznie można by pożeglować Wisłą na południe dzisiejszej Polski w celach odkrywczych, a im odwagi nie brakowało ( szlak bursztynowy istniał dużo wcześniej przed Wiślanami i miał zaczątek w Prusach lub Pomorzu... aż tak trudno byłoby się zapuścić w nieco innym kierunku na rekonesans? ); z drugiej strony wcale nie musiało się tak wydarzyć - może ktoś, kto miał z nimi styczność na okolicznych ziemiach już po upadku zachodniego Rzymu zdołał przenieść i implikować ich wzorce postępowania na południe Polski? plemię Wiślan i ich wczesne państwo wydaje mi się zbiorem bardziej wielokulturowym, które ktoś z głową na karku potrafił sensownie ' ogarnąć' tworząc sporą infrastrukturę handlowo-wojskową włączając w to także handel niewolnikami

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому

      A więc uważam że wikingowie swe wpływy o Wisłę poszerzyli dopiero w czasach piastów, bowiem ci podbili pomorskich chąśników i chętnie gościli normanów w swoich szeregach. A co do prusów to sądzę że skandynawom udało się ich pokonać i na ich ziemi założyć bądź od nich przejąć truso gdyż w tamtym czasie europa się mocno schrystianizowała i nikt już nie chciał handlować z najbardziej zagorzałymi poganami kontynentu czyli prusami właśnie, przez co znacznie upadli na znaczeniu do czego zapewne przyczyniła się także ekspansja polan, co wykorzystali waregowie przeciwko owym bałtom.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      A więc uważam że wikingowie swoje wpływy poszerzyli o Wisłę dopiero w czasach piastów, bowiem ci podbili pomorskich chąśników I chętnie gościli w swoich szeregach normanów.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +2

      A w kwestii prusów sądzę że skandynawom udało się ich pokonać i założyć na ich ziemi, bądź od nich przejąć truso gdyż w tamtym czasie europa się mocno schrystianizowała i nikt już nie chciał handlować z najbardziej zagorzałymi poganami kontynentu przez co znacznie upadli na znaczeniu do czego zapewne przyczyniła się także ekspansja polan, to właśnie wykorzystali waregowie przeciwko owym bałtom.

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +3

    Gdyby to byla "zagroda" to 15m musiałoby być byc od środka, a nie 15m z zewnątrz.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      ciekawe, rozwiń myśl

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +2

      ​@@historiaminionainaczej buduje się grody do obrony, inaczej gród, który ma być tylko więzieniem. Więzienie ma utrudnić wyjście. Gród ma utrudnić wejście. A z tego co opowiadałeś, tak właśnie jest. 15 metrów od dołu fosy.
      Gdyby to bo więzienie, to fosa musiałaby być od środka.

    • @janmajka6929
      @janmajka6929 6 місяців тому +1

      ​@@Mahasik - Nie ma najmniejszego sensu zniżać się do poziomu tego ograniczonego umysłowo "żydowskiego folksdojcza" , argumenty z dupy to ich plemienne wizytówki.

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +2

    Dopiero niemieccy Ottoni zakazali swoim wasalom, czyli Dagowi ( Mieszkowi 1 szemu ) oraz jego synowi Burisleifowi czyli Chrobremu handlu slavami ( slav to po staroskandynawsku niewolnik)

  • @rochkowalski3547
    @rochkowalski3547 5 місяців тому +2

    Żeby tworzyć jakąkolwiek teorię trzeba mieć mocne do tego podstawy. Grody Wiślan jako więzienia, postój i targ niewolników??? Wiemy, że Praga była centrum handlu niewolnymi. czy tam też było takie duże ogrodzone warowne miejsce? Oprócz Pragi również Verdun było centrum kastracji niewolników. Verdun było prawdziwą fabryką eunuchów. Było ich tam dużo. Gdzie ich trzymano? Czy budowano specjalne ogrodzone więzienia? Jeśli nie wiesz tego lub nie istniały takie ogrodzone miejsca to po co tworzyć bzdurne teorie szargające pamięć naszych przodków? Najpierw wiedza z maksymalną ilością faktów a później wizje, teoria i domysły.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому

      Proszę Pana to oczywiste, że na niewolnictwie i niewolnikach budowano potęgę, jest tak zreszta do dzisiaj tylko w wersji łagodnej, może Pan wierzyć w udealny obraz przeszłości, ale ani Piastowie, ich poprzednicy , ani też okoliczne dynastię nie stroniły id tego typu praktyk handlowania wszystkim czym się da włączając w to ludzi - pierwsze organizujące się plemiona oraz państwa bardziej przypominały korporacje handliwcow , a nie ludzi dbających o dobro ogółu

    • @rochkowalski3547
      @rochkowalski3547 5 місяців тому +1

      @@historiaminiona Oczywiste to jest tylko dla osób, które zaakceptowały świat bez zasad gdzie rządzi siła i przemoc i ego i chciwość. Nasi przodkowie kierowali się prawem pozwalającym niewolnikowi, po kilku latach, zdecydować czy chce odejść czy pozostać jako wolny człowiek. Bizantyjczycy pisali o tym w kronikach. Wiemy również, że nasi piastowscy władcy po wielu latach przetrzymywania w niewoli jeńców niemieckich czy ruskich po zawarciu pokoju czy przy okazji ślubu wypuszczano tych ludzi. Nie było więc regułą sprzedawanie setek czy tysięcy niewolników. Nie znaczy to, że do takiego handlu nie dochodziło. Niemniej tworzenie teorii wymaga ciężkiej pracy a nie tylko kilku zdań komentarza pod pomysł, który zalęgł się w Pana głowie. Ja oczywiście wiem, że również tuzy naszej historiografii łamią sobie głowy skąd współcześni Mieszka nazbierali takie ilości dirkhemów, ale oni też nic mądrego nie wymyślili. Proszę mnie nie przekonywać bo na bazie info, które Pan zebrał możemy tylko mnożyć "wydaje mi się". Trzeba zebrać materiał porównawczy. Jednym z fragmentów układanki może być funkcjonowanie targów niewolników w Pradze i Verdun. Dlatego proszę się nie spieszyć i nie sugerować za wiele. Poza tym współczuję Panu. Czyż chęć zysków nie uczyniła i z Pana niewolnika gotowego deptać poszukiwanie prawdy na korzyść pieniędzy?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому

      @@rochkowalski3547 konkretnie proszę odpowiedzieć jacy ' nasi przodkowie' - jedynym prawem jakie dawniej istniało to było prawo wyzysku jednego przez drugiego ( nota bene tak jest do dzisiaj ), fajnie jest wierzyć w idealistyczny świat bo się w nim nie żyło, ale świat nigdy nie był idealnym miejscem, takim jest tylko w książkach i na filmach; właśnie w książkach czyli kronikach pisanych pod dyktando i zamówienia władców - pisanie prawdy raczej dla skryby nie skończyłoby się najlepiej - w filmie nie ma mowy o żadnym Mieszku, lecz o plemieniu Wiślan na 100 lat przed samym Mieszkiem - centra handlowe w Pradze i Verdun były punktami ostatecznymi, nie ma co ich porównywać do Grodów po drodze na południu Polski; na koniec proszę mi napisać o jakich w ogóle pisze Pan korzyściach finansowych w stosunku do mojej osoby????

    • @rochkowalski3547
      @rochkowalski3547 5 місяців тому

      @@historiaminiona Jeżeli Małopolanie pod koniec XIX wieku emigrując do USA po przybyciu pytani przez władze imigracyjne o narodowość podawali Chorwaci to znaczy, że Białych Chorwatów czyli Wiślan należy traktować jako naszych przodków. Napisał Pan " jedynym prawem jakie dawniej istniało to było prawo wyzysku jednego przez drugiego ( nota bene tak jest do dzisiaj )" Te słowa świadczą, że nie ma Pan wiedzy a jedynie wyobrażenia i schematy. Bo gdyby Pan miał wiedzę to rozumiałby Pan jakim przełomem było dla naszych przodków papka chrześcijańsko feudalna. Gdyby zaś studiował Pan dokładnie kronikarskie zapiski to dostrzegałby zmiany w mentalności ludów tzw barbarzyńskich i nie śpieszył z wygłaszaniem komunałów, że wszyscy i zawsze byli źli i krwiożerczy. Podkreślę w tym miejscu, że nie odrzucam praktyk handlowania niewolnikami przez Wiślan. Podważam jedynie Pana skłonność do tworzenia mitów czyli niesprawdzonych teorii w imię zwiększonych zasięgów, lajków a w konsekwencji większych dochodów. No chyba, że Pana kanał jest zdemonetyzowany. Krótko mówiąc - proszę nie tworzyć sensacji a zająć się sensownymi badaniami.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому

      @@rochkowalski3547 nie rozumiem dlaczego upatruje Pan jeden film jako ten, który podnosi mi zasięgi ( nie jest to odcinek o największej liczbie wyświetleń ); porównanie sytuacji z Białymi Chorwatami/Wiślanami do imigrantów w XIX wieku płynących do USA jest nietrafioną analogią ( jak dla mnie ) nie mająca nic wspólnego z okresem wczesnego średniowiecza - przyznam, ze nie wiem co ma Pan na myśli pisząc o ' papce chrześcijańskiej', ale chociaż tyle dobrze, że przyznaje Pan się do tego, iż Wiślanie uczestniczyli w handlu żywym towarem, a tak na marginesie - czy to pan zajmuje się jakimiś badaniami w tym temacie?

  • @grazynahareza6057
    @grazynahareza6057 6 місяців тому +2

    Bardzo ciekawy podkast

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      dziekuję, zapraszam na inne na kanale w takim razie

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +2

    Polanie byli waregami spod Könungardu czyli Kijowa.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +2

      Sami Polanie z nad dniepru nie byli waregami, tylko ci po chazarach sprawowali nad nimi władzę. I nie należy łączyć polan z rusi z tymi polskimi bo sam Nestor opisał że to 2 osobne plemiona które się tak samo nazywają.

    • @User16666
      @User16666 6 місяців тому

      @@Piast_Oracz polanie nie była chazarami a waregami z Könungardu czyli Kijowa . Zresztą udowadniają to ich pochówki kurhanowe w Polsce. Wywędrowali do Polski przed i po zabiciu Askolda I Dira z drużyny Hrörika przez potomka Hrörika.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Piast_Oracz dokładnie, jest to częsty błąd

    • @User16666
      @User16666 6 місяців тому +1

      Nie żadnymi chazarami a waregami czyli skandynawami .

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +1

      @User16666 chodzi mi o to że przed waregami nad polanami władze sprawowali chazarowie a nie o to że nimi byli

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +5

    Nie miejmy zludzen, ze dochodziło... 🤣... Na jakiej podstawie glosisz takie wynysły... Absurdy....

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      niewolnicy raczej lekkiego życia w obozach nie mieli, dość oczywiste wydaje się ich wykorzystywanie w tego typu podobnych placówkach oraz próby buntów

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona tylko wały były wysokie, nie z tej strony co potrzeba.
      Liczebność pilnujących wielokrotnie mniejsza, czyli bunt skończyłby się wymordowaniem załogi. Nie buntowali się tylko żydzi, ze względu na swoją wiarę.

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +5

      Najpierw udowodnij istnienie tych niewolników...

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Mahasik udowodnij mi, że takiego procederu nie było?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona brak jakichkolwiek śladów po handlu niewolnikami.
      Tak samo brak jakichkolwiek kontaktów z Marsjanami.

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 6 місяців тому +6

    Gdy na jednym z forów internetowych dla pasjonatów historii postawiłem ryzykowną i dość kontrowersyjną tezę, iż (cytując dosłownie z pamięci) „Średniowieczni Wiślanie byli plemieniem znacznie starszym i lepiej rozwiniętym od plemienia średniowiecznych Polan”, jakiś kompletny ignorant i półgłówek obraził mnie na rzeczonym forum wyjątkowo chamskim komentarzem, który zacytuję tutaj dosłownie z pamięci… „Jak myśmy w Wielkopolsce budowali grody, to wy zasmarkane krakuski jeszcze z drzew nie zeszliście! A Niemcy to jeszcze wtedy siedzieli w epoce kamienia łupanego”.
    Tak… Przyznacie że poziom ignoranctwa i niewiedzy tamtego znanego mi tylko z pseudonimu internauty był wręcz porażający… Brak słów na taką porażającą głupotę… Brak słów…
    Co prawda tamten mój post otrzymał także wiele kulturalnych i merytorycznych komentarzy, a to mówiących że: „Najprawdopodobniej obydwa te plemiona rozwijały się równolegle”, a to wyjaśniających że: „Gdyby to Wiślanie byli plemieniem lepiej rozwiniętym od Polan, wówczas to oni najpewniej zdominowaliby przez kolejne wieki Polan, a nie na odwrót jak to miało miejsce w historii”, jednak ze względu na nieprzeciętne nasycenie specyficzną głupotą, to właśnie tamten niedorzeczny i obraźliwy komentarz najbardziej utkwił mi w pamięci…

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +1

      nie przejmuj się, net jest pełen hejtu ale są też normalni ludzie - a co jeśli bardziej zaryzykuję i napiszę, że być może Wiślanie to Polanie?

    • @kamilolszowka3551
      @kamilolszowka3551 6 місяців тому

      @@historiaminiona Wówczas odpiszę byś odnalazł w internecie mój tekst zatytułowany ,,Snując domysły o grodach państwa Wiślan" i koniecznie przeczytał go w całości. Bo właśnie ten mój tekst będzie najlepszą odpowiedzią na Twoją tezę!

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +2

      ​@@historiaminionawątpliwe...

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +2

      Były też ośrodki na Mazowszu, które próbowały przejąć władzę, zatem nic w tym dziwnego.
      "Wiślanie" byli bardziej narażeni na działania Morawy, Madziarów, może nawet Rusów.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@Mahasik to wszystko jest możliwe

  • @Mahasik
    @Mahasik 6 місяців тому +3

    A kiedy Słowianie bydowali swiatynie? Byly tylko tam gdzie bezposrednio konkurowaly ze chrzesciajnstwem.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      ciekawa teoria - jak nie było chrześcijan to już nie były im potrzebne?

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +3

      @@historiaminiona odwrotnie, nie były im potrzebne, jak nie musieli konkurować o rząd dusz, pilnować, aby wszyscy nie przeszła na wiarę wroga.
      Pogadaj z Polakami wracającymi z zagranicy. Achy i ochy nad wszystko co inne. Nawet biedronki w Portugalii są fajniejsze.

  • @fionaiwona4548
    @fionaiwona4548 6 місяців тому +2

    Good job 😉

  • @54jerry
    @54jerry 5 місяців тому +1

    Półtora hektara, bo hektar to rodzaj męski !!! Żadnej półtorej. Półtorej kobiety, bo rodzaj żeński.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому

      super, a coś na temat filmu może? ja wiem, że ludzie przeważnie szukają dziury w całym i widzą 1 minus pośród 99 plusów ( tak działa większość ludzkiej psychiki w mass mediach ) , ale bardziej interesujące są konwersacje związane z tematem :)

  • @JarekDegorski
    @JarekDegorski 5 місяців тому +1

    Przesuwanie okna Owertona i tworzenie fikcyjnej historii.... szkoda czasu na ten kanał.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому

      o ile fikcją nie jest oficjalna historia pisana na potrzeby mas kształtowana przez odpowiednie środowiska wychowane w duchu jedynego odpowiedniego polityczno-historycznego dogmatu

    • @JarekDegorski
      @JarekDegorski 5 місяців тому

      @@historiaminiona to dopiero przed nami. Jak w filmie "Idiokracja"

  • @waldi0534
    @waldi0534 5 місяців тому +2

    wszędzie fałszerze historii i zdrajcy .....

  • @marekdrabik
    @marekdrabik 6 місяців тому +2

    od kiedy tzw. Wiślanie są tak nazywani?, bo to nazwa niemiecka przecież

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      ta nazwa nic dla mnie znaczy, nie wiadomo kim dokładnie byli ( zwłaszcza ich elita ), ani jak samych siebie w sumie nazywali - a chęcią bym się dowiedział

    • @Mahasik
      @Mahasik 6 місяців тому +3

      ​@@historiaminiona elita to dzielni wojowie z ludu

    • @mrod585
      @mrod585 6 місяців тому +1

      ​@@historiaminionatu akurat wiadomo

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      @@mrod585 skąd?

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +3

    Każdy powinnen przeczytac Ksiazke Marka Krydy Pt." POLSKA WIKINGÓW "

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому

      czytałem, rozmawiałem, są tam rzeczy dające do myślenia wymagające dalszych badań oraz dociekań :)

  • @User16666
    @User16666 6 місяців тому +3

    Lach to po staroskandynawsku towarzysz a slav to niewolnik.

    • @Piast_Oracz
      @Piast_Oracz 6 місяців тому +4

      Skandynawskie słowo lag nie wiele ma wspólnego z lach gdyż to drugie wywodzi się od plemienia Lędzian którzy to z kolei zwią się tak od lędy, czyli pola stworzonego na wypalonym połaciu lasu.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 місяців тому +2

      @@Piast_Oracz zgadza się

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 5 місяців тому +2

    a skąd nazwa Wisła?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому +1

      Geograf Bawarski po łacinie nazywa ich VUISLANE

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  5 місяців тому +1

      Kronikarz Alfreda Wielkiego nazywa ich kraj ' Wisle lond ' - Rzymianie znali ta rzekę pod nazwą ' Viscla '

  • @Bodhibuilder
    @Bodhibuilder 5 місяців тому

    Dziwnie się słucha, bo chociaż akcentu nie masz, to strasznie kaleczysz składnię i gramatykę.

  • @Reytan-e8x
    @Reytan-e8x 6 місяців тому +5

    Portal niedorozwinietych kabotynow za ruskie ruble.