Trzymam za słowo i czekam na odcinek jak dbać o nasze baterie w rowerach. Kiedy je ładować, czy ładować do 100%, co z nimi robić jak nie używamy roweru w zimę. Taki poradnik, żeby bateria służyła nam jak najdłużej.
Myślę że to dobry kierunek ;) Dawaj jeszcze jakieś pytania - wszystko zapisuje na karteczki (które za mną widać na scenach z BOXem) i potem rozkminiam :D
Tas w filmie o akumulatorach powiedział istotną rzecz: dobrze jest nie obciążać ogniwa maksymalnie prądem jaki może on z siebie dać, a połową tzn. przy 13s6p i ogniwach o wydajności max 10A, sterownik maksymalny na 30A, wtedy na każde ogniwo przypadnie max 5A i to na pewno wydłuży życie tak i pakietu jak i wszystkich ogniw :) dobry odcinek, pozdrawiam :)
No Taba w koncu jestes! czekalem na filmik . Dobry material 😉 Ja moge dodac od siebie ze podczas projektowania baterii pod wzgledem prądów i grzania to mozna ja zaprojektowac z zapasem i nie martwic sie o jej przeciazenie. Po prostu tak dobrac ogniwa oraz ich ilosc, aby kazde pojedyncze ogniwo w pakiecie pracowalo na ok 60% swoich mozliwosci, w momencie gdy sterownik obciazony jest maxymalnym dla niego pradem. Da to tyle, ze gdy ogniwa beda w pakiecie grzaly sie od siebie, ale beda pracowaly na 60% swoich mozliwosci nie beda sie wtedy nadmiernie przegrzewac nawet podczas ekstremalnej jazdy. To jest scenariusz idealny w teorii 😊 Pozdrawiam i czekam na kolejne materialy.
No dla tego TAS mówi o tym by ogniwa były obciążane MAX 5-6A na ogniwo. Więc pakiet 13s5p nie powinien być obciążony większym prądem niż 30A. Więc ta teoria jest podobna do tego co mówisz ;) Dzięki za komentarz! Pozdrówka :)
Taba na rowerze Dokladnie, lecz trzeba dodac ze te 5-6 A przypada na jedno ogniwo, ktore ma max ciagly prad rozladowania 10A. Dla ogniw o innych parametrach prądowych te wartosci bedą takze inne. Pozdrawiam 😉
Z BMW zrobiłem rower elektryczny i powiem, że komponuję się to maga. Jedynym problemem były hamulce v-brake, ale po zamontowaniu hybrydowych firmy Clarks Elite rower staje dęba. Teraz obawiam się o obręcze kół czy nie zużyją się zbyt szybko w e-kole.
Jak zwykle duża porcja konkretnej wiedzy przekazana w bardzo czytelny sposób. Mam fajny patent na montaż silników typu MXUS w ramach ze sztywną osią a nie w hakach. Tak zelektyfikowałem moją iKone Entourage. Jeśli będzie zainteresowanie tematem to chętnie podzielę się tą wiedzą. Dzięki i czekam na kolejne filmy!
Ja również jestem zainteresowany tym tematem. Sam sie zastanawiam jak to ugryzc i czy np odkrecic jeden wahacz i założyc to na silnik i przykrecic spowrotem razem z silnikiem na dorobionych tulejach. NA tym filmie widac jak koles przerobil całą oś w silniku aby było zgodnie ze sztuką. ua-cam.com/video/H_295E3iQkY/v-deo.htmlm51s
13:04 rozładowywany prądem 1C ? Czy przypadkiem prąd 1C to prąd równy pojemności całego pakietu? W Li-pol 20C (przy pojemności np 6000mAh) daje prądy ciągłe rzędu 120A a chwilowe np 35C = 210A przy 4S. Sprostujcie mnie jeżeli coś pomieszałem.
Siema siema Taba :) warto było czekać dwa tygodnie odcinek mega profesjonalnie przygotowany , dla mnie dla amatora wszystko mega jasne bardzo się wkręciłem w temat elektryków i to dużo dzięki Tobie :) rób to dalej bo robisz to super i kolejny odcinek zapowiada się bardzo ciekawie czekam i pozdrawiam PS mogę oglądać i godzinne odcinki
Dzięki Darek! Cieszę się, że udało mi się wszystko zawrzeć co chciałem ;) Fajnie że zaraziłeś się rowerem na prąd - Sam wiesz że to wciągający temat - dla tego chcę się tym dzielić :D Pozdrówka dla Ciebie!
Cześć i dzięki za kolejny ciekawy odcinek o akumulatorze 18650. *Testa korzysta teraz tylko z akumulatorków 21700, czy to tyczy się tylko topowych modeli samochodów ? Tas, Taba i wiele innych szlachetnych ludzi topicie górę konkretnie, dzięki wielkie. Interesują mnie " N A J B A R D Z I E J "jeszcze wątki związane z obsługą pakietu/akumulatora: -jak się sprawuje akumulator po 12,24,36 miesiącach eksploatacji? -metody diagnozy/obsługi akumulatora są ważne i należy je uwzględniać w projekcie budowy. -utrata pojemności przy 14 Ah, 20 Ah, 40 Ah i wpływ ładowania do 4,2 V , odcinanie napięcia przy 4.15 V. Teslę radzą ładować do około 80% i rozładowywać do około 11- 15% ? Tam jakoś odcinają napięcie od sieci gwałtownie. -dobór ładowarki na kilku przykładach i wpływ negatywny czasu ładowania powyżej 10 godzin. Teslę ładują i z 16 godzin. -potencjalne problemy z wyrównaniem napięć i metody ich wyrównania. -prąd wyrównawczy z BMS-a kontra ładowarki modelarskie, jaki musi być minimalny, by się z tym nie bawić miesiącami. -Jaki maksymalny prąd wyrównawczy może mieć BMS ? - przechowywanie długoterminowe (6 miesięcy) w praktyce (teoretyczna utrata napięć). -izolacja/amortyzacja akumulatora w sztywnej konstrukcji. -minimalne napięcie pakietów (w ogniwie do 2,5 V czy 3 V schodzicie). -często konsultujecie się z warsztatami w sprawie problemów z pakietami, korozja, problemy ze zgrzewami, lutami ? Pewnie z czasem z Waszego wspólnego nowego forum doczytam o wszystkim. Ciekawią mnie obecni użytkownicy. Poruszcie temat jakoś za dwa tygodnie z kolegą wstępnie proszę i dziękuję Jacek.
Czołem Jacku! O kurdę! idziesz po wiedzę jak przecinak ;) Jeszcze 3-4 tygodnie temu pytania które zadawałeś były bardzo podstawowe (znałem na nie odpowiedzi) :P Natomiast tutaj już większość pytań to są pytania bezpośrednio do TASa. On może poprzeć swoje odpowiedzi testami/badaniami. Ja posiadam ogólną wiedzę z zakresu elektroniki którą wykorzystuje do tłumaczenia sobie podstawowych zjawisk zachodzących w ogniwach. Znam podstawy eksploatacji, znam sposoby na budowanie pakietów, ale jeśli szukasz konkretnych odpowiedzi to musisz ruszyć dalej i głębiej w otoczenie rowerowe ;) Swoją drogą pytania bardzo ciekawe i kilka moich odpowiedzi: - wpływ ładowania do 4,2 V , odcinanie napięcia przy 4.15 V. Teslę radzą ładować do około 80% i rozładowywać do około 11- 15% ? Ogniwa Li-Ion mogą przechowywać mnóstwo energii - lubią też one pracować w konkretnym zakresie - (70% do 90%) Możliwe że Tesla podjęła badania które udowodniły że Li-Ion lubi 80% do 65 - tak czy siak - to prawda i możemy wtedy oczekiwać najmniejszych spadków pojemności aku z biegiem czasu. W przypadku rowerów elektrycznych nie możemy sobie pozwolić na wykorzystywanie aku w takim zakresie ponieważ korzystanie z 15% pojemności zwiększyłoby wymiary samego aku. Kosztem życia baterii zmniejszamy jej rozmiary i wagę. To jasne że Aku w rowerze skończy się szybciej niż w aucie - ponieważ ładujemy w niego "więcej" i wyciągamy z niego "więcej" w odniesieniu do jego Masy i objętości. -potencjalne problemy z wyrównaniem napięć i metody ich wyrównania. Najlepsza metoda to BMS :P można robić to ręcznie ale to katorga. - przechowywanie długoterminowe (6 miesięcy) w praktyce (teoretyczna utrata napięć). Są 2 szkoły: TAS mówi by trzymać w wysokim naładowaniu i od czasu do czasu doładować by BMS mógł je dorównać. TAS mówi że może powstać "rozjazd" na celach jeśli chodzi o poziom V dla tego lepiej jest trzymać baterię wyrównaną niż pozwolić jej się rozregulować. Ja z kolei słyszałem że taka bat lubi leżakować w na poziomie naładowania ok 60 - 70% w temperaturze pokojowej. Przed pierwszą jazdą warto ją naładować do pełna ;) -minimalne napięcie pakietów (w ogniwie do 2,5 V czy 3 V schodzicie). Mówi się że do 2,8 jest bezpiecznie dla ogniwa - by wydłużyć żywotność programowałem sterowniki by nie wyciągać poniżej 3V Pozdrówka Jacku ;)
Dziękuję raz jeszcze za wiedzę. Taba podałeś najlepsze źródło do kolegów, to staram się uczyć od tych, co zjedli zęby na tym. Ameryki na nowo nie odkryję, więc pomalutku docieram do tego, co mnie interesuje. Uważajcie na siebie po zimie, piasek jest brutalnym przeciwnikiem. Życzę szerokości i przyczepności na nowy sezon.
Szapoba! Super gadasz. Nie każdy na to wpadnie, że jak chce agresywnie jeździć to, żeby po prostu wziął ogniwa za zapasem prądu. Np 50% nominału kosztem wyższego "p" w pakiecie. Dwa drobiazgi językowe: 1) wziąć zamiast wziąść, 2) podziękować komuś zamiast podziękować dla kogoś.
Dzięki Fryku za miły komentarz! Tak wiem wiem... Ciągle pracuje nad językiem - ale te stare przyzwyczajenia wracają do mnie nieświadomie :O Pozdrawiam :)
Taba, jeżeli chodzi o duży koszt wykonania akumulatora na ogniwach Li-Ion, to można zmniejszyć go stosując akumulatory nie będące fabrycznie nowe. Przykładowo pakiet, który u Ciebie kosztował 1700 pln, można go wykonać za cenę ok 364pln za ogniwa plus koszt elektroniki. Polecam sprawdzić to forum: forum.arbiter.pl/index.php. Jest to forum pasjonatów rowerów elektrycznych, gdzie między innymi można kupić niemal nieużywane ogniwa w hurtowych ilościach, za cenę 7pln/szt. Oczywiście produkty najwyższej jakości dedykowane go tego typu obciążenia.
To prawda. Tylko podrzuciłem link do pewnego źródła. Prawdę mówiąc ciężko znaleźć sprzedawcę który mierzy pojemność i rezystancję wewnętrzną ogniw (i podaje ją w opisie), i w dodatku sprzedaje duże ilości. A na tym forum nietrudno o pomierzone 1000 sztuk VT5 w cenie 5-7pln.
Hej! mam pytanko odnośnie właśnie akumulatorów li ion i kwasu. Czy oprócz wagi, wielkości różnią się czymś jeszcze? w sensie że np 10ah 72v = 720wh pakiet li ion będzie lepszy jak powiedzmy kwas 60ah 12v = 720wh? wytrzymałość, cykle, reszta? chciałbym sobie zmontować gokarta 3000w albo 5000, i albo dać 6x ciężki kwas po 65ah albo zrobić na ogniwach ale tych tańszych (ok 6-7zł szt) pakiecik 10,5ah 72v który wyjdzie sporo mniej wato godzin względem kwasów, i chyba to za dużo nie pojeździ :/
Zrobisz odcinek np "10 Dobrych rowerów elektrycznych" - chodzi mi o takie które wyciągną te minimum 40km/h jakieś zestawienia gotowych rowerów, pewnie duzo osob czeka na taki odcinek :D
Na razie nie mogę - bo nie wiem jakie to jest 10 dobrych rowerów elektrycznych. Musiałbym dostawać dos testów rowery by z pośród np 40 wybrać 10. Na razie się nie zapowiada - ale będę nad tym pracować ;)
Witam Pana jako szpec od tworzenia fajnych pakietów mam pytanie czy słyszał pan o koszykach do bateri skrecanych bez lutowania i zgrzewania??? Pozdrawiam
Super odcinek, bardzo merytoryczny. Musiałem oglądać kilka razy i włączać pauzę w niektórych momentach, by przyswoić taki ogrom wiedzy. Fajnie, że nie mówisz już "koma", chociaż wypowiadanie słowa "przecinek" nie jest do końca poprawne (podobnie jak czytając tekst, też nie mówimy "przecinek"). W 1.58 chodziło Ci chyba o przestrzeń, nie o powierzchnię. Dalej mówisz o litrach, które są miarą objętości (przestrzeni), nie zaś powierzchni. Tę mierzymy w metrach kwadratowych. Ale spoko, to zwykłe czepialstwo z mojej strony. Oprócz takich świrów jak ja, nikt tego nie zauważy. Jarek ma dużo racji, ale nie do końca się z nim zgadzam. Ogniwo nie nagrzewa się wprost proporcjonalnie do pobieranego prądu. Gdybyśmy narysowali wykres temperatury ogniwa w układzie współrzędnych, którego osie oznaczone były by literami "t" i "A", nie byłby on wznoszącą się linią prostą, a raczej krzywą. Mówiąc inaczej, przy niewielkim prądzie ogniwo w ogóle się nie nagrzeje a przy dużym nagrzeje się bardzo, zwłaszcza w pakiecie. Oczywiście przy długotrwałym obciążeniu dużym prądem, nagrzeje się najbardziej, zabójczo. W końcu chcę, byśmy mieli jasność: świetna robota! Dziękuję Ci serdecznie
Dzięki za uwagę :D Pamiętałem, że Koma to jakieś poniemieckie słówko - To chyba od Ciebie Januszu ta informacja ;p Dziękuję za pochwałę - okazuje się że poprawne komunikowanie się w ojczystym języku jest trudniejsze gdy człowiek zwraca uwagę na szczegóły. Nagrywam sporo dubli bo tu się zająknę, tam powiem coś niewyraźnie, a tu zjem jakąś literkę. W 1:58 chodziło o objętość - pomyliło mi się z powierzchnią bo nie przygotowałem grafiki z modelem w 3 wymiarach. Objętość mierzona w cm3, które potem można zmienić na Litr sześcienny (1000cm3) - jeśli się nie mylę ;) Tak tak - Jeśli chodzi o wypowiedź Jarka to oczywiście też jest to skrót myślowy. Tak jak mówiłem na filmie: "temat jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać". Żywotność ogniwa jest ściśle powiązana z jego eksploatacją. Chyba powinien powstać odcinek pokazujący jak dobrze traktować baterię Li-Ion ;) Dzięki za aktywność i za mądre słowa Januszu ;) Pozdrawiam
Masz rację, wykres nie byłby liniowy bo temperatura zależy od wielu czynników które zmieniają się w miarę rozładowania, zastosowałem skrót myślowy który nie jest ogólnie taki zły;). Ogniwo przy tyci prądzie będzie się grzać bo ma rezystancję- pytanie co się stanie z tym tyci ciepełkiem. Temat grzania się ogniw jest ciekawy, ale grzanie się ogniw w pakiecie zaczyna się robić jeszcze ciekawsze... ;) JH
W takim razie ja też zastosowałem skrót myślowy, mówiąc, ze przy małym prądzie ogniwo w ogóle się nie nagrzeje ;) Oczywiście rezystancja wewnętrzna powinna spowodować nagrzanie ogniwa, ale jednocześnie odbiór ciepła przez otoczenie będzie na tyle duży, że nie zauważymy wzrostu temperatury. No chyba, że badamy je w warunkach laboratoryjnych... ale co ja tam wiem. Jestem typowym Januszem:)
Chłodzić baterie z boków czy tylko na przyłączach? Słyszałem że jeżeli chłodzimy tylko boki to wewnętrzne warstwy są bardziej nagrzane. Te właśnie warstwy degradują się szybciej co doprowadza do szybszej degradacji całej baterri, przez nierówne naladowanie.
Słuszna uwaga - za równomierne naładowanie odpowiada BMS - który powinien wyłapać różnice i wyrównać cele. Natomiast to że ogniwa w środku pakietu grzeją się bardziej to fakt. Temat rozległy i bardzo ciekawy ;) Pozdrawiam!
A rozmawiałeś z doświadczonymi e bikerami ile cykli rzeczywiście bateria w ebiku potrafi wytrzymać czy to bedzie kolo 500 jak podają producenci, czy charakter pracy nie skróci mocno ich żywotności ?
Rozmawiałem rozmawiałem. Są różne spostrzeżenia. Producent tak naprawdę deklaruje 300 cykli. Pytanie brzmi - co to dokładnie cykl? Czy jeśli rozładujemy bat do połowy i potem naładujemy do pełna czy liczymy to jako Pół cyklu? Odpowiedź brzmi - nie do końca... Wiadome jest, że rozładowywanie bat do "zera" i ładowanie na fulla nie jest w cale najlepszą metodą jej eksploatacji. Tak więc ilość cykli to nie jest jakiś najlepszy wyznacznik. Przez te wszystkie zmienne trudno jest jednoznacznie określić jakieś zakresy. Fakt jest taki - jeśli będziesz korzystać z Baterii z głową - wedle powszechnie panujących zasad dobrej eksploatacji to bateria wytrzyma dłużej niż zakłada producent. Jeśli jednak będziesz ją dobijać na maxa to możesz skrócić jej życie nawet 3 krotnie!
Cześć Taba! Pytanie nieco z innej beczki. Podpowiedział byś, jak ułożyć ogniwa w pakiet o nieco różnych pojemnościach ( 2600mah do 2900mah), czy mieszać je w celach, czy może ułożyć celami w tych samych pojemnościach? Czyli 1p same 2900, 2p same 2850 itd. Pozdrawiam, wierny fan z Dublina!
Bardzo ciekawie przedstawiony temat . Potrzebuje pakietu 3S 32 P tz okolo 12 V powyżej 100Ah . Czy masz kogoś kto taki pakiet wykona i doradzi odnośnie ładowarki . Jedno mnie zastanawia dlaczego nic nie mówisz o pożarach takich akumulatorów . Mam łódkę z elektrycznym silnikiem i mam obawy co do zastosowania akumulatorów litowojonowych .
Polecam Jarka z CitoPower. Mega doświadczenie i staranność wykonania. Co do pożarów - przygotowuje się do tego tematu. Zbieram informacje i nawiązuje kontakty z osobami które mają większe doświadczenie.
Utrzymanie baterii w bardzo dobrej kondycji to długa lista przestrzegania wielu zasad które mogą wydłużyć jej życie nawet do 3,5 raza tego co przewidział producent. Podstawowe zasady to: bateria bardzo nie lubi zimna, zwykła pokojowa temperatura jest najlepsza, tak jak było powiedziane odpowiedni dobór ogniw ja polecam lg hg2 dość wysoka pojemność i duży prąd rozładowania, jeśli chcesz mieć baterie jak najdłużej warto zaopatrzyć się w profesjonalną ładowarkę która jest droga i ładować ogniwa np. 5 razy do 80% i dwa razy do 100% i tak w kółko. Przestrzegając tych podstawowych zasad można wydłużyć życie baterii nawet do 1800 cykli gdzie normalnie producent przewiduje 500. I jeszcze jedna bardzo ważna rada nigdy przenigdy nie zostawiać baterii rozładowanych na krótki a tym bardziej długi okres. W ten sposób można szybko pozbyć się wydanych pieniędzy.
Bardzo mądre uwagi Radosławie ;) Skąd wiesz ze życie bat można wydłużyć do 1800 cykli? Jak rozmawiałem z TASem to powiedział że średnio życie bat to 300 cykli, a obciążanie jej prądem większym niż 5-6A na ogniwo w celi spowoduje że jej życie skrócimy do 100 cykli - Ty zgadzasz się z tym?
Radku 1800 cykli to jest dbanie o baterie i są to sporadyczne wypadki, jeśli nie będziesz ładował baterii na 100% i nie rozładowywał na 100% to tak naprawdę pełny cykl nie został zrobiony. Oczywiście rozładowywanie tez ma duży wpływ dlatego należy kupić baterie ze sporym zapasem. Jak sam powiedziałeś nie wszyscy używają baterii extremalnie niektórzy np dojeżdżają tylko do pracy. Niech każdy spróbuje ładować do 80% przez pięć ładowań i kolejne dwa na 100% żeby bms mógł zbalansować baterie. Jestem elektrykiem więc trochę wiedzy mam. Tak czy inaczej do tego jest potrzebna regulowana ładowarka. Np. Taka jaką miałeś w ebikerze. Zamiast ładować baterie do jej maksimum 4,2v ładować do 4,05v- 4v i to jej bardzo ale to bardzo wyjdzie na zdrowie.
Trzeba tez pamiętać że bateria jest wrogiem dla samej siebie, przegrzewanie jej też skraca jej życie. Więc jeśli wiesz że będziesz jej używał hardkorowo i pobierał duże prądy to kup przynajmniej trzykrotny zapas więc jeśli potrzebujesz 5A rozładowywania to kup minimum 15A itd dokładnie tak samo jest z pojemnością przynajmniej dwa razy tyle ile potrzebujesz. I w ten sposób nie zabijasz tak szybko swojej baterii
moglbys mi napisac jakie zestawienie SP bym musial miec w tym przypadku i jakie baterie bo bardziej o moc chodzi silnik szczotkowy 24V moc 500W pobór prądu 26,7A
A jaki kupić bms do baterii która się składa z ogniwa sanyo NCR 18650GA pakiet 7s7p (49 ogniwa )napięcie 25.2v pojemność 24.15Ah max prąd rozładowania 70A a bateria ma być używana w hulainodze więc praca ciągła a silnik jest na 24v i max 250 w.
A co powiesz o bateriach Boston Swing 5300? Ponoć są lepsze od 18650. Proszę, zbadaj temat i odpowiedz mi, bo nie potrafię obiektywnie rozstrzygnąć które faktycznie są lepsze.
@@Taba Właśnie dlatego, że jest świeży, to czytam, bo w sumie zanim to się stanie modne, nie trzeba będzie mówić "mam przestarzałe 18650, dlatego sorry, że bateria mi padła" :D
3 роки тому+1
pytanie ... o dobór BMS'a ... myślę o baterii na większy zasięg - 13s8 ..9p na ogniwach 3500mAh, i z prądem 10A... sterownik na chwilę obecną max'a ma 25A... może kiedyś dam z 50A ale jak dobrać BMS ?? kupić BMS 60A bo sterownik i tak nie pociągnie więcej niż 25A, czy BMS musi być dobrany do ogniw ?? czyli 8-9x10A = 80-90A = BMS przynajmniej ze 120A ??????? czy może jak mam sterownik max 25A, to BMS musi też być podobny czyli np 30A ??????????????????????????????????/
Całkiem na temat i fajna realizacja, ale ktoś Cię wprowadził w błąd. Nawet masz zaznaczone na czerwono. 😁 Minuta 7:50 powinno być: "Obciążenie na ogniwo: 35A/6 = 5,8A" Podobnie następne. Pozdrawiam
Witam a może trzeba pomyśleć o chłodzeniu takiego pakietu, co napewno by wpłynęło na dłuższą eksploatację ogniw . Tak robi np: Toyota. Odcinki o projektowaniu ogniw bardzo mi się podobały są konkretne i dobrze przedstawione. 👍 A jak by tak zastosować o modelarskie ogniwo paliwowe modelarskie z branży RC.
Cieszę się Mariusz, że odcinki z projektowania Ci się podobały :) Już kilka osób korzystając z nich stworzyło swoje własne pakiety. Chłodzenie pakietu to bardzo ciekawa opcja - Baterie przyszłości powinny być właśnie tak projektowane ;)
Hej, czy dobrze rozumiem - masz u siebie zestaw Rapid S2000, ale z kontrolerem Rapid C3000? Jeśli tak, to dobrze się to sprawuje? Pytam, bo sam się zastanawiam nad taką konfiguracją, tylko obawiam się zbyt szybkiego grzania się silnika. Niestety, w moim przypadku odpada pełen zestaw Rapid S3000, ze względu na to, że mam kasetę (9 przerzutek) i chciałbym ją jednak zachować.
Cześć, w swoim specku też miałem kasetę 9 rz. Zamontowałem wolnobieg 9 rz. 11-32 i dzięki temu moja AlizE ma silnik 3000W. Nie musisz rezygnować z takiego silnika Zapraszam na moją stronkę NowyBike.pl - tam są zdjęcia moich realizacji z silnikiem 2000 i 3000. W razie pytań chętnie na nie odpowiem
NowyBike faktycznie tam się pomieścił z tym silnikiem 3000W :P Taka maszyna ma niezłego kopa - tylko tylne kółko ciężki. Piotr S - tak dokładnie taką konfigurację mam u siebie. Spisuje się spoko - tylko pamiętaj że ja ważę ok 82 kg i lubię sobie zapedałować ;) W lato jak polatam sobie po trudnym terenie to silniczek się grzeje - trzeba dawać mu czasem chwilę na ostygnięcie. Ale to dla mnie idealny kompromis między wagą a mocą ;)
Jest kompatybilny, oczywiście zmieniają się nieco proporcje i trzeba zrobić odpowiedni dystans żeby hamulec nie ocierał się o silnik. Zrobiłem też podkładkę która uniemożliwiła dokręcenie na maxa wolnobiegu bo wtedy się blokował. Trochę jest rzeźbienia ale jest to możliwe i działa bardzo dobrze. Ponieważ koło ciężkie to zrobiłem z górala - terenową wyścigówkę. Mega łatwo wchodzi na koło :D
lifepo4 to jak na dzien dzisiejszy najbardziej idealne ogniwo, czyli posiada wszelkie zalety pradziadka czyli NICD ( nie boi się głebokiego rozładowania i posiada ogromne prądy rozładowania) oraz posiada wszelkie zalety ogniw lipol i liion czyli brak efektu pamięci ( ogromna wada NICD i NIMH (w mniejszym stopniu))
Doskonałe pytanie! Wszystko zależy od Twoich umiejętności i od przygotowanego budżetu. Jeśli chcesz tanio to rób samemu z rozpakietowanych ogniw. Jeśli chcesz iść po bandzie to zlecasz budowę na nowych ogniwach dla profesjonalostów. Zobacz sobie wczorajszy filmik o Cito Power: ua-cam.com/video/-tNM3kvMbY8/v-deo.html
Na stronie E-biker nie zrobią Ci baterii pod wymiar - albo w skomplikowanym kształcie. W CitoPower zrobić Ci dokładnie pod wymiar i wykonanie baterii na pewno będzie lepsze. Jeśli masz możliwość i budżet to robiłbym w CitoPower - oni teraz robią też nową baterię do mojej KONY. Jak im powiesz że jesteś z mojego polecenia to dostaniesz -5% (zawsze to oszczędność) Jeśli masz czas i umiejętności możesz zbudować baterię samemu - ale tutaj dobrze wiedzieć co się robi. Bo można puścić z dymem całą chatę :P Pozdrówka!
Siema pełen szacun widać tu pasje i wiedze ogarniasz temat na maxa fajnie się ogląda niestety zacząłem się interesować dopiero po kupnie gotowca i tu pytanie co zrobić z 250w, wiem że sterownik ale jaki oczywiście aby troszkę stuningować i oczywiście nie na ulice :) Ja wiem że 500w ,100w itd ale jak się ma już baterie 36w i silnik 250w aby w pełni go wykorzystać to może coś o tym ?
EnTeR Fush Dzięki serdecznie za komentarz. Odezwij się do mnie na fanpage I wyślij fotki co tam kupiłeś. Pokombinujemy czy da się to stuningować i ile można z tego wycisnąć :D
Witam ja trochę z innej beczki. Potrzebuje akumulator do zabawkowego "jeepa" tu ori pegperego-polska.pl/akumulatory/325-akumulator-litowy-24v-13ah-lithium-battery.html czy jestem w stanie sam zbudować taki akumulator na ogniwach 18650? Jeśli taki to ile ogniw potrzebuje i jaki orientacyjny koszt na na nowych ogniwach musiałbym ponieść aby mieć odpowiednik oryginalnego. Pozdro 600 :)
Jasne że możesz sobie złożyć samemu: Wyjdzie pakiet 6s4p (będzie mieć zbliżone parametry do tego z linka) To jest 24 gniwa - więc możesz sporo zaoszczędzić. Szukaj ogniw i działaj!
"skoczmy teraz do mojego boxa" - :)) Leci łapka w górę. Parę lat wstecz wyposażyłem mój lekki szybowiec Axel w elektryczny system napędowy: ua-cam.com/video/ohDl_KO2YeQ/v-deo.html Użyłem wtedy gotowego zestawu niemieckiej firmy Geigerengeneering. Niestety pakiet zasilający był zbudowany z ogniw starszej generacji - technologia sprzed 10 lat - więc dużej pociechy z napędu nie było. Oczywiście zajrzałem do pakietu by sprawdzić ogniwa, były to Sony SE US VTC11 o pojemności ok. 1300 mAh. Praktycznie energii z pakietu o pojemności ok. 24 Ah wystarczało na kilka minut efektywnej pracy silnika o mocy 10kW. Teraz jak widzę postęp w ogniwach Li-Ion się dokonał i maja one większe pojemności. Stąd moje pytanie jakie maksymalne (rzeczywiste) pojemności osiągają obecnie ogniwa 18650 ? Zastanawiam się też nad rowerkiem wyposażonym w silnik elektryczny bo to umożliwi mi jazdę po parkach narodowych w Tatrach na Słowacji i w Polsce. Na Słowacji jest wiele tras rowerowych poprowadzonych w górach i nie na wszystkich jest asfalt. Jaki model rowerka na asfalt i częsciowo kamienie mógłbyś polecić ? Jestem laikiem w temacie rowerów stąd to pytanie. Pozdrawiam
Witam mam w planie kupic e bike. Ale zastanawia mnie jedno jeśli podłącze baterie do ładowania czy sie nie bedzie sie palic. Czekam na dobrą wiadomość. Pozdrawiam Robert 😀
Te pakiety zawijane w folie i oklejane na koniec taśmą potem zapakowane w torbe to raczej nie mają wiele mozliwości na schłodzenie ,czy ktoś z was myślał o tym jak usprawnić ich wentylację ? Czy ktoś z was sprawdzał temperature w w/w torbie po przejechaniu kilku kilometrów ze wspomaganiem na 50% ?
Fakt - nie ma tam wentylacji - ale jest wodoodporność. A to też fajny ficzer 😎😎😎 Ostatnio rozmawiałem z pewnym człowiekiem który kombinuje wkładanie między ogniwa bardzo cienkich płytek które mają wewnątrz przepływ płynu. Dodajemy do tego pompkę i chłodnice i mamy aktywny układ chłodzenia :P Pomysłów jest sporo na chłodzenie pakietów ale najlepszym jest budowanie pakietów które będą przygotowane na duże naddatki prądowe.
Siema Hondzin Ogniwa 18650 faktycznie szybko się zużywają przy obciążeniu dużym prądem - dla tego trzeba projektować pakiety które będą miały duży zapas. Najlepiej tak by nie przekraczać obciążenia 5-6A na ogniwo. Wiesz jak to liczyć? Pozdro i dzięki za komentarz
Taba na rowerze z tego co pamietam Tesla robiła testy ogniw i wyszło że o wiele lepiej jest używać lionow po hardkorze. Czyli ładować je maks prądem który zalecił producent o tak samo rozładowywać.
Mało wyjaśnił bo akumulator samochodowy ma większe prądy chwilowe rozładowania nawet 570A -mper a litowe mają z tym problem na jedno ogniwo p jest 30A chwilowego. Ja stosuję 2 najlepsze ogniwa nr.1 To Sanyo 18650 3500mah 10A . potem Lg Mj1 3500. a dalej super wysoko pradowy Sony vtc 30A
Marcin - ale to było porównanie akumulatora jako nośnika energii dla napędów elektrycznych ;p Chwilowy prąd jest ważny ale do rozruchu spalinówki, a nie do Ebike ;p Pozdrówka PS: dobry wybór ogniw ;)
Mam pytanie. Czy możliwe jest przeróbka gotowego roweru elektrycznego na bateriach żelowych na rower z baterią z ogniwami litowo-jonowymi ? Które części będę do wymiany? Jak się do tego zabrać? Planuję kupić trójkołowca dla mamy na trzech bateriach żelowych a później ewentualnie je wymienić na pakiet litowo-jonowy o ile to możliwe.
Myślę że nie powinno być żadnego problemu z wymianą. Musisz znać prąd nominalny zasilający Twój sterownik. Jak to masz to śmiało można zaprojektować Pakiet Li-Ion
Taba na rowerze Te rowery mają silnik bezszczotkowy 250W, 36V. A baterie to pakiet trzech akumulatorów żelowych 3x12V ,12Ah , 36V. Czy na postawie tych danych można zaprojektować baterię litowo-jonowy na zasięg 40km ok 450Wh? Gdzie znaleźć wartość prądu nominalny zasilający sterownik?? Ile tych akumulatorów potrzeba i jak je poskładać?
To znaczy że masz aku 36V 12Ah By zrobić coś Li - Ion o podobnej pojemności to potrzebujesz pakietu 10s4p - Jeśli byłby złożony na ogniwach wysokopojemnościowych to uzyskasz pojemność ok 14Ah (czyli 504Wh). Taki pakiet będzie zawierać 40 Ogniw - powinieneś wyrobić się w 1000 - 1200zł. Jeśli na silnik faktycznie leci tylko 250W przy 36V to znaczy, że sterownik produkuje jakieś 7A? Bateria 10s4p wytrzyma do 40A chwilowego - przy 20A jest zupełnie bezpieczna i będzie długo żyć. Więc jeśli Twój sterownik ma tylko 7A to będzie żyć bardzo długo ;) PS: możesz zaprojektować pakiet o wiele większy - 10s4p to maleństwo - waży ok 2kg - więc możesz nawet zbudować pakiet 10s10p - 1000 ogniw - 36V 35Ah (czyli 1260Wh). Taki pakiet ważyłby ok 5kg - ale koszt byłby już znacznie większy ;) W granicy 2500 - 3000zł.
Taba na rowerze Dzięki za pomoc. Teraz muszę po studiować temat, bo nie jestem w temacie. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka w tej dziedzinie potrzebuje trzech rzeczy; 1 Filmiku przykladowego jak wymienić, zregenerować baterię w wkrętarce. W każdej chacie są po kilka z niesprawnymi akumulatorkami. Ponoć można je rozciąć, wymienić na nowe i opakowanie zpowrotem zespawać. Tylko jak poznać, po jakich parametrach zamawiać nowe. 2 Na portalach internetowych szczególnie Austria, Niemcy można kupić bardzo tanio markowe rowery elektryczne z niesprawną baterią. Zrobiłbyś filmik jak taką baterię naprawić, zbudować nową itd 3 Filmik o podmianie akumulatora żelowego na lit- jon Wydaje mi że ta tematyka w niedalekiej przyszłości zaciekawi wiele osób szczególnie jak akumulatorki potanieją a wiedza będzie bardziej dostępna. Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
Najlepsze ogniwa to ogniwo zrobione z GRAFIONU! Jestem twórcą Grafionu. Grafion to nadprzewodnik w tem. normalnej a nawet w temperaturze 100 stpopni C. Czyli nie grzeją sie!!....Czyli niezależnie od prądu rozładowania nie grzeje się..itd. Ma bardzo wysoki prąd rozładowania, i Bardzo wysoką pojemność. Porównywalnie taka sama ilość baterii jak montują w samochodzie Tesli wykonana z grafionu daje tyle energi ze mozna przejechać kilka tysiecy kilometrów z jednego ładowania. Uwaga bateria z grafionu nie traci sprawności w niskich lub wysokich temperaturach...itd
Witam od dawna cie ogladam i w dniu dzisiejszym jestem juz pewien ze warto poswiecic czas na kazdy twoj odcinek( wiec jest sub ).Bardzo podobal mi sie odcinek z reakcja trialowcow na elektryka.Ja wlasnoe zakupuje Krossa level R7 z 2015 i mam w planie wsadzic w niego naped elektryczny. Tylko mam tyle niewiadomych a im wiecej ogladam tym wiecej niewiadomych.Chcialbym rower z duzym zasiegiem powiedzmy ok 60km a moze nawet wiekszym.Glownie bym jezdzil na wspomaganiu ale chcialbym zeby mial manetke a na wspomaganiu osiagal w porywach ok 50km/h.Wiadomo ze czasami nie ze stale.Ale znowu dobrze by bylo zeby na podjazdach sie nie zagrzal.No i czy da sie to pogodzic?A moze zakup levela to zly pomysl.Znowu na fulla brak kasy a wolalbym nowy zeby w tym roku jeszcze jezdzic normalnie a zima zaczac montowac osprzęt elektryczny.Wiadomo troche kasy bedzoe trzeba.Sam jestem w stanie duzo zrobic wiec baterie bym zamowil w stanie surowym i sam zamontowal bms itp, pojemnik na bat tez sam jestem w stanie zrobic.Wiec skoro tyle niewiadomych mam to nawet nie jestem w stanie okreslic jaki budzet odlozyc aby przy maksymalnym moim wkladzie stworzyc taka maszynke ( czy 4tys starcza czy zbraknie oczywiscie na samo zelektryfikowanie).Troche sie rozpisalem i do tego bez polskich znakow bo pisze na tel.Bylbym wdzieczny za uswiadomnienie mnie czy bardzo sie myle odnosnie kosztow.Dzieki pozdrawiam i powodzenia w dalszym prowadzeniu kanalu napewno bede sledzil.A jesli twoj wlasny biznes kreci sie wokol elektrykow to powiedz o tym na kanale.Ja jezeli bylaby opcja jestem sklonny wybrac sie motocyklem z gdanska do poznania na wycieczke i odwiedzic twoja firme w celu zmontowania mojego wlasnego elektryka.Aaa dodam ze dzisiaj pierwszy raz jechalem elektrykiem i to nie jakims mocnym a bylem pod wielkim wrazeniem jak to zmienia rower.
Cześć Grzegorzu! Zacznijmy od tego, że 4k na "zelektryzowanie" roweru to już jest spoko. Jeśli nie boisz się zadanek praktycznych i jesteś w stanie zrobić część rzeczy sam to za 4k masz naprawdę fajne komponenty (w tym nowy aku). Ja raczej odradzam sztywniaki szczególnie takie które nie były projektowane z myślą o wytrzymałości/sztywności. Nie to że nie można - po prostu jak chcesz mieć sztywniaka to komfort mały i przy prędkościach 30km/h+ mocno Cię wytelepie :D Musisz od razu wyposażyć się w sztycę amortyzowaną - to pewne! Mój biznes kręci się w okół serwisu internetowego który stworzyłem razem z Magdaleną 3 lata temu ;) Tam robimy przychód dla tego kanał jest wolny od treści sponsorowanych ;) Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia nowego odcinka z Damianem i jego super maszynką ;)
Witam, buduje baterie 37v 10Ah, mój projekt jest podobny prawie jak twój , mam pytanie czy może być w ten sposób, 10 ogniw połączonych szeregowo to mamy 1 pakiet 3,7vx10 =37v 2 Ah, a wiec potrzebuje 5 pakietów po 10 ogniw firmy samsung które zakupiłem na Allegro . Te pakiety połączone rownolegle 10s5p 37v 20Ah A?oki A wydajność prądowa nie wiem, ile będzie , musiałbym dokładnie wiedzieć ile maja te niebieskie moje ogniwa samsung wiem iż napewno 3.7 V 7.4Wh..czy taki pakiet może być? Dzięki
Michael - ale to będzie 5 oddzielnych pakietów? Dobrze to rozumiem? Jeśli tak to chyba nie jest najlepsza opcja 😥😥😥 Pakiety Li-Ion powinny być balansowane BMSem - a ten musiałby być podpięty do każdego z 5 pakietów. Lepiej zrobić baterię 10s5p - wtedy mostki między ogniwami w celach utrzymywałyby podobny poziom rozładowania poszczególnych ogniw w celi ;)
Witaj Taba na rowerze..dzięki za szybką odpowiedź. Tak dokładnie 5 pakietów. Moje ogniwo samsung 3, 7 v 2 Ah.. zakupiłem BMS jakiś chiński z 11 kablami. Nie wiem dokładnie jak to połączyć? Czy mógłbyś mi zaradzić trochę. Dzięki I pozdrawiam. Michael
Polecam stronę z testami różnych akumulatorów i baterii: lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650IndividualTest%20UK.html I wykres w którym można porównać dwa różne modele 18650: lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650comparator.php
Witam Szukam osoby, która zaprojektuje i wykona [wskaże co zakupić] zestaw do konwersji mtb fulla na rower elektryczny. Do dyspozycji mam obszar wielkości 2 litrowej coli tj. 35 cm x 10 cm. Silnik małej mocy do 500 wat, 350 wystarczy, w tylnym kole. Sterownik musi być bardzo mały umieszczony na kierownicy lub pod siodełkiem. Myślałem o baterii butelkowej, ale musi wkładać się bokiem. mateob@poczta.onet.pl E.Biliński
Trzymam za słowo i czekam na odcinek jak dbać o nasze baterie w rowerach. Kiedy je ładować, czy ładować do 100%, co z nimi robić jak nie używamy roweru w zimę. Taki poradnik, żeby bateria służyła nam jak najdłużej.
Myślę że to dobry kierunek ;)
Dawaj jeszcze jakieś pytania - wszystko zapisuje na karteczki (które za mną widać na scenach z BOXem) i potem rozkminiam :D
mam to samo, znaczy takie same pytania
Tas w filmie o akumulatorach powiedział istotną rzecz: dobrze jest nie obciążać ogniwa maksymalnie prądem jaki może on z siebie dać, a połową tzn. przy 13s6p i ogniwach o wydajności max 10A, sterownik maksymalny na 30A, wtedy na każde ogniwo przypadnie max 5A i to na pewno wydłuży życie tak i pakietu jak i wszystkich ogniw :) dobry odcinek, pozdrawiam :)
W końcu ktoś normalnie i po chłopsku wytłumaczył co jest pięć😎
No Taba w koncu jestes! czekalem na filmik . Dobry material 😉 Ja moge dodac od siebie ze podczas projektowania baterii pod wzgledem prądów i grzania to mozna ja zaprojektowac z zapasem i nie martwic sie o jej przeciazenie. Po prostu tak dobrac ogniwa oraz ich ilosc, aby kazde pojedyncze ogniwo w pakiecie pracowalo na ok 60% swoich mozliwosci, w momencie gdy sterownik obciazony jest maxymalnym dla niego pradem. Da to tyle, ze gdy ogniwa beda w pakiecie grzaly sie od siebie, ale beda pracowaly na 60% swoich mozliwosci nie beda sie wtedy nadmiernie przegrzewac nawet podczas ekstremalnej jazdy. To jest scenariusz idealny w teorii 😊 Pozdrawiam i czekam na kolejne materialy.
No dla tego TAS mówi o tym by ogniwa były obciążane MAX 5-6A na ogniwo.
Więc pakiet 13s5p nie powinien być obciążony większym prądem niż 30A.
Więc ta teoria jest podobna do tego co mówisz ;)
Dzięki za komentarz!
Pozdrówka :)
Taba na rowerze Dokladnie, lecz trzeba dodac ze te 5-6 A przypada na jedno ogniwo, ktore ma max ciagly prad rozladowania 10A. Dla ogniw o innych parametrach prądowych te wartosci bedą takze inne. Pozdrawiam 😉
nie sposób się nie zgodzić to mało powiedziane, dokładnie też tak uważam
O jest slowo na niedziele :)lapka w gore!
Udało się!
Myślałem że się nie wyrobię ;p
Świetna seria dużo pracy w to włożyłeś leci sub.
Z BMW zrobiłem rower elektryczny i powiem, że komponuję się to maga. Jedynym problemem były hamulce v-brake, ale po zamontowaniu hybrydowych firmy Clarks Elite rower staje dęba. Teraz obawiam się o obręcze kół czy nie zużyją się zbyt szybko w e-kole.
Jestem w trakcie robienia bateri 13s7p. Bardzo przydają mi się twoje informacje na te tematy.
Diękuje bardzo Taba 👍
I tak trzymaj. Pozdrawiam.
Oooo!
Świetnie!
Czekam na info jak Ci poszło z budową pakietu ;)
Jak zwykle duża porcja konkretnej wiedzy przekazana w bardzo czytelny sposób. Mam fajny patent na montaż silników typu MXUS w ramach ze sztywną osią a nie w hakach. Tak zelektyfikowałem moją iKone Entourage. Jeśli będzie zainteresowanie tematem to chętnie podzielę się tą wiedzą. Dzięki i czekam na kolejne filmy!
Łooo!
Super info - chętnie bym przerobił jakiś pojazd z sztywną osią tylną ;)
Ja również jestem zainteresowany tym tematem. Sam sie zastanawiam jak to ugryzc i czy np odkrecic jeden wahacz i założyc to na silnik i przykrecic spowrotem razem z silnikiem na dorobionych tulejach. NA tym filmie widac jak koles przerobil całą oś w silniku aby było zgodnie ze sztuką. ua-cam.com/video/H_295E3iQkY/v-deo.htmlm51s
Inny niż adapter?
tak, bez adapteru, kwestia sposobu montażu i małego patentu ze śrubami kołnierzowymi
NowyBike Elektryczny Rower The System
To niecierpliwie czekam na ten patent bo pół roku kombinowałem i odpuściłem i bafanga wsadziłem
Ciekawa analityka
Dzięki! ;)
13:04 rozładowywany prądem 1C ? Czy przypadkiem prąd 1C to prąd równy pojemności całego pakietu? W Li-pol 20C (przy pojemności np 6000mAh) daje prądy ciągłe rzędu 120A a chwilowe np 35C = 210A przy 4S. Sprostujcie mnie jeżeli coś pomieszałem.
Siema siema Taba :)
warto było czekać dwa tygodnie odcinek mega profesjonalnie przygotowany , dla mnie dla amatora wszystko mega jasne bardzo się wkręciłem w temat elektryków i to dużo dzięki Tobie :) rób to dalej bo robisz to super i kolejny odcinek zapowiada się bardzo ciekawie czekam i pozdrawiam
PS mogę oglądać i godzinne odcinki
Dzięki Darek!
Cieszę się, że udało mi się wszystko zawrzeć co chciałem ;)
Fajnie że zaraziłeś się rowerem na prąd - Sam wiesz że to wciągający temat - dla tego chcę się tym dzielić :D
Pozdrówka dla Ciebie!
na takie info czekałem :)
Super że udało mi się dostarczyć!
Pozdrówka Maćku!
Super pomocne info :)
😎😎😎
Cieszę się że coś pomogłem
Pozdrówka!
Cześć i dzięki za kolejny ciekawy odcinek o akumulatorze 18650.
*Testa korzysta teraz tylko z akumulatorków 21700, czy to tyczy się tylko topowych modeli samochodów ?
Tas, Taba i wiele innych szlachetnych ludzi topicie górę konkretnie, dzięki wielkie.
Interesują mnie " N A J B A R D Z I E J "jeszcze wątki związane z obsługą pakietu/akumulatora:
-jak się sprawuje akumulator po 12,24,36 miesiącach eksploatacji?
-metody diagnozy/obsługi akumulatora są ważne i należy je uwzględniać w projekcie budowy.
-utrata pojemności przy 14 Ah, 20 Ah, 40 Ah i wpływ ładowania do 4,2 V , odcinanie napięcia przy 4.15 V.
Teslę radzą ładować do około 80% i rozładowywać do około 11- 15% ?
Tam jakoś odcinają napięcie od sieci gwałtownie.
-dobór ładowarki na kilku przykładach i wpływ negatywny czasu ładowania powyżej 10 godzin.
Teslę ładują i z 16 godzin.
-potencjalne problemy z wyrównaniem napięć i metody ich wyrównania.
-prąd wyrównawczy z BMS-a kontra ładowarki modelarskie, jaki musi być minimalny, by się z tym nie bawić miesiącami.
-Jaki maksymalny prąd wyrównawczy może mieć BMS ?
- przechowywanie długoterminowe (6 miesięcy) w praktyce (teoretyczna utrata napięć).
-izolacja/amortyzacja akumulatora w sztywnej konstrukcji.
-minimalne napięcie pakietów (w ogniwie do 2,5 V czy 3 V schodzicie).
-często konsultujecie się z warsztatami w sprawie problemów z pakietami, korozja, problemy ze zgrzewami, lutami ?
Pewnie z czasem z Waszego wspólnego nowego forum doczytam o wszystkim.
Ciekawią mnie obecni użytkownicy.
Poruszcie temat jakoś za dwa tygodnie z kolegą wstępnie proszę i dziękuję Jacek.
Czołem Jacku!
O kurdę! idziesz po wiedzę jak przecinak ;)
Jeszcze 3-4 tygodnie temu pytania które zadawałeś były bardzo podstawowe (znałem na nie odpowiedzi) :P
Natomiast tutaj już większość pytań to są pytania bezpośrednio do TASa.
On może poprzeć swoje odpowiedzi testami/badaniami.
Ja posiadam ogólną wiedzę z zakresu elektroniki którą wykorzystuje do tłumaczenia sobie podstawowych zjawisk zachodzących w ogniwach. Znam podstawy eksploatacji, znam sposoby na budowanie pakietów, ale jeśli szukasz konkretnych odpowiedzi to musisz ruszyć dalej i głębiej w otoczenie rowerowe ;)
Swoją drogą pytania bardzo ciekawe i kilka moich odpowiedzi:
- wpływ ładowania do 4,2 V , odcinanie napięcia przy 4.15 V.
Teslę radzą ładować do około 80% i rozładowywać do około 11- 15% ?
Ogniwa Li-Ion mogą przechowywać mnóstwo energii - lubią też one pracować w konkretnym zakresie - (70% do 90%) Możliwe że Tesla podjęła badania które udowodniły że Li-Ion lubi 80% do 65 - tak czy siak - to prawda i możemy wtedy oczekiwać najmniejszych spadków pojemności aku z biegiem czasu.
W przypadku rowerów elektrycznych nie możemy sobie pozwolić na wykorzystywanie aku w takim zakresie ponieważ korzystanie z 15% pojemności zwiększyłoby wymiary samego aku. Kosztem życia baterii zmniejszamy jej rozmiary i wagę.
To jasne że Aku w rowerze skończy się szybciej niż w aucie - ponieważ ładujemy w niego "więcej" i wyciągamy z niego "więcej" w odniesieniu do jego Masy i objętości.
-potencjalne problemy z wyrównaniem napięć i metody ich wyrównania.
Najlepsza metoda to BMS :P można robić to ręcznie ale to katorga.
- przechowywanie długoterminowe (6 miesięcy) w praktyce (teoretyczna utrata napięć).
Są 2 szkoły:
TAS mówi by trzymać w wysokim naładowaniu i od czasu do czasu doładować by BMS mógł je dorównać.
TAS mówi że może powstać "rozjazd" na celach jeśli chodzi o poziom V dla tego lepiej jest trzymać baterię wyrównaną niż pozwolić jej się rozregulować.
Ja z kolei słyszałem że taka bat lubi leżakować w na poziomie naładowania ok 60 - 70% w temperaturze pokojowej.
Przed pierwszą jazdą warto ją naładować do pełna ;)
-minimalne napięcie pakietów (w ogniwie do 2,5 V czy 3 V schodzicie).
Mówi się że do 2,8 jest bezpiecznie dla ogniwa - by wydłużyć żywotność programowałem sterowniki by nie wyciągać poniżej 3V
Pozdrówka Jacku ;)
Dziękuję raz jeszcze za wiedzę.
Taba podałeś najlepsze źródło do kolegów, to staram się uczyć od tych, co zjedli zęby na tym.
Ameryki na nowo nie odkryję, więc pomalutku docieram do tego, co mnie interesuje.
Uważajcie na siebie po zimie, piasek jest brutalnym przeciwnikiem.
Życzę szerokości i przyczepności na nowy sezon.
Rewelacja. Dziekuje!
Cieszę się że materiał się przydał :)
Bardzo chętnie obejrzał bym o bateriach rozpakietowanych pozdrawiam serdecznie
Szapoba! Super gadasz. Nie każdy na to wpadnie, że jak chce agresywnie jeździć to, żeby po prostu wziął ogniwa za zapasem prądu. Np 50% nominału kosztem wyższego "p" w pakiecie. Dwa drobiazgi językowe: 1) wziąć zamiast wziąść, 2) podziękować komuś zamiast podziękować dla kogoś.
Dzięki Fryku za miły komentarz!
Tak wiem wiem... Ciągle pracuje nad językiem - ale te stare przyzwyczajenia wracają do mnie nieświadomie :O
Pozdrawiam :)
Dobrze powiedziane i pokazane - Gratuluję wytrwałości w realizacji celów:)
Dzięki piękne ;)
Jak mnie lepiej poznasz to będziesz wiedzieć że jestem: Żółwiem ;)
Super odcinek duzo fachowej wiedzy -dzieki pozdrowienia
GZ Super robota !!!
No nareszcie ;D
Udało się!
Myślałem że się nie wyrobie!
Czyli do sabka 80A równolegle wystarczy 8 ogniw np. LG MJ1 czy lepiej dać np. vtc5 ? Bo trochę się boje o żywotność aku.
Taba, jeżeli chodzi o duży koszt wykonania akumulatora na ogniwach Li-Ion, to można zmniejszyć go stosując akumulatory nie będące fabrycznie nowe. Przykładowo pakiet, który u Ciebie kosztował 1700 pln, można go wykonać za cenę ok 364pln za ogniwa plus koszt elektroniki. Polecam sprawdzić to forum: forum.arbiter.pl/index.php. Jest to forum pasjonatów rowerów elektrycznych, gdzie między innymi można kupić niemal nieużywane ogniwa w hurtowych ilościach, za cenę 7pln/szt. Oczywiście produkty najwyższej jakości dedykowane go tego typu obciążenia.
W moim rowerze jest pakiet 13s5p z ogniw rozpakietowanych.
Fakt sa o wiele tańsze - ale trzeba mieć dostęp do pewnych i przebadanych ogniw.
To prawda. Tylko podrzuciłem link do pewnego źródła. Prawdę mówiąc ciężko znaleźć sprzedawcę który mierzy pojemność i rezystancję wewnętrzną ogniw (i podaje ją w opisie), i w dodatku sprzedaje duże ilości. A na tym forum nietrudno o pomierzone 1000 sztuk VT5 w cenie 5-7pln.
Bartek Banera trzeba odwiedzić eBay ;) są już osoby w Europie które wysyłają paczki po 50 ogniw ;)
Hej! mam pytanko odnośnie właśnie akumulatorów li ion i kwasu. Czy oprócz wagi, wielkości różnią się czymś jeszcze? w sensie że np 10ah 72v = 720wh pakiet li ion będzie lepszy jak powiedzmy kwas 60ah 12v = 720wh? wytrzymałość, cykle, reszta? chciałbym sobie zmontować gokarta 3000w albo 5000, i albo dać 6x ciężki kwas po 65ah albo zrobić na ogniwach ale tych tańszych (ok 6-7zł szt) pakiecik 10,5ah 72v który wyjdzie sporo mniej wato godzin względem kwasów, i chyba to za dużo nie pojeździ :/
Zrobisz odcinek np "10 Dobrych rowerów elektrycznych" - chodzi mi o takie które wyciągną te minimum 40km/h jakieś zestawienia gotowych rowerów, pewnie duzo osob czeka na taki odcinek :D
Na razie nie mogę - bo nie wiem jakie to jest 10 dobrych rowerów elektrycznych.
Musiałbym dostawać dos testów rowery by z pośród np 40 wybrać 10.
Na razie się nie zapowiada - ale będę nad tym pracować ;)
Witam Pana jako szpec od tworzenia fajnych pakietów mam pytanie czy słyszał pan o koszykach do bateri skrecanych bez lutowania i zgrzewania??? Pozdrawiam
16:09 No u mnie właśnie temperatura w pracy zrobiła swoje i mnie wyjebali
Witam, Swietny poradnik to już pełna profeska gratuluje.Jaka to muza na wejściu? fajna.
Masz w opisie:
00:19 Woman - Wolfmother
ua-cam.com/video/TCYM6UgJi3I/v-deo.html
Też ją lubię :)
Ja stary 42-letni acidowiec jestem ale chyba sie przesiąde ;), pozdrawiam.
Super odcinek, bardzo merytoryczny. Musiałem oglądać kilka razy i włączać pauzę w niektórych momentach, by przyswoić taki ogrom wiedzy. Fajnie, że nie mówisz już "koma", chociaż wypowiadanie słowa "przecinek" nie jest do końca poprawne (podobnie jak czytając tekst, też nie mówimy "przecinek"). W 1.58 chodziło Ci chyba o przestrzeń, nie o powierzchnię. Dalej mówisz o litrach, które są miarą objętości (przestrzeni), nie zaś powierzchni. Tę mierzymy w metrach kwadratowych. Ale spoko, to zwykłe czepialstwo z mojej strony. Oprócz takich świrów jak ja, nikt tego nie zauważy. Jarek ma dużo racji, ale nie do końca się z nim zgadzam. Ogniwo nie nagrzewa się wprost proporcjonalnie do pobieranego prądu. Gdybyśmy narysowali wykres temperatury ogniwa w układzie współrzędnych, którego osie oznaczone były by literami "t" i "A", nie byłby on wznoszącą się linią prostą, a raczej krzywą. Mówiąc inaczej, przy niewielkim prądzie ogniwo w ogóle się nie nagrzeje a przy dużym nagrzeje się bardzo, zwłaszcza w pakiecie. Oczywiście przy długotrwałym obciążeniu dużym prądem, nagrzeje się najbardziej, zabójczo. W końcu chcę, byśmy mieli jasność: świetna robota! Dziękuję Ci serdecznie
Dzięki za uwagę :D
Pamiętałem, że Koma to jakieś poniemieckie słówko - To chyba od Ciebie Januszu ta informacja ;p
Dziękuję za pochwałę - okazuje się że poprawne komunikowanie się w ojczystym języku jest trudniejsze gdy człowiek zwraca uwagę na szczegóły. Nagrywam sporo dubli bo tu się zająknę, tam powiem coś niewyraźnie, a tu zjem jakąś literkę.
W 1:58 chodziło o objętość - pomyliło mi się z powierzchnią bo nie przygotowałem grafiki z modelem w 3 wymiarach.
Objętość mierzona w cm3, które potem można zmienić na Litr sześcienny (1000cm3) - jeśli się nie mylę ;)
Tak tak - Jeśli chodzi o wypowiedź Jarka to oczywiście też jest to skrót myślowy. Tak jak mówiłem na filmie:
"temat jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać".
Żywotność ogniwa jest ściśle powiązana z jego eksploatacją. Chyba powinien powstać odcinek pokazujący jak dobrze traktować baterię Li-Ion ;)
Dzięki za aktywność i za mądre słowa Januszu ;)
Pozdrawiam
Masz rację, wykres nie byłby liniowy bo temperatura zależy od wielu czynników które zmieniają się w miarę rozładowania, zastosowałem skrót myślowy który nie jest ogólnie taki zły;). Ogniwo przy tyci prądzie będzie się grzać bo ma rezystancję- pytanie co się stanie z tym tyci ciepełkiem. Temat grzania się ogniw jest ciekawy, ale grzanie się ogniw w pakiecie zaczyna się robić jeszcze ciekawsze... ;)
JH
W takim razie ja też zastosowałem skrót myślowy, mówiąc, ze przy małym prądzie ogniwo w ogóle się nie nagrzeje ;) Oczywiście rezystancja wewnętrzna powinna spowodować nagrzanie ogniwa, ale jednocześnie odbiór ciepła przez otoczenie będzie na tyle duży, że nie zauważymy wzrostu temperatury. No chyba, że badamy je w warunkach laboratoryjnych... ale co ja tam wiem. Jestem typowym Januszem:)
zajebisty komentarz, widać wdzięczność, szacunek, kulturę wypowiedzi, merytoryczność - to lubię
Super odcinek. Chętnie się dołącze jeśli potrzeba info na temat ogniw li ion. :)
jest taka potrzeba bo dopiero mnie to wciaga-pozdrawiam
Co Pan sądzi o ogniwach 21700, wysokoprądowe i bardzo duża pojemność 5Ah
Myślę że stanowią coraz mocniejszą konkurencję dla 18650. Będziemy tego widzieć więcej w branży konwertowanych ebike
Chłodzić baterie z boków czy tylko na przyłączach?
Słyszałem że jeżeli chłodzimy tylko boki to wewnętrzne warstwy są bardziej nagrzane. Te właśnie warstwy degradują się szybciej co doprowadza do szybszej degradacji całej baterri, przez nierówne naladowanie.
Słuszna uwaga - za równomierne naładowanie odpowiada BMS - który powinien wyłapać różnice i wyrównać cele.
Natomiast to że ogniwa w środku pakietu grzeją się bardziej to fakt. Temat rozległy i bardzo ciekawy ;)
Pozdrawiam!
Taba bicek jest ,pozdro ;-)
pracuję nad tym ;)
Pooozdroo! :D
A rozmawiałeś z doświadczonymi e bikerami ile cykli rzeczywiście bateria w ebiku potrafi wytrzymać czy to bedzie kolo 500 jak podają producenci, czy charakter pracy nie skróci mocno ich żywotności ?
Rozmawiałem rozmawiałem.
Są różne spostrzeżenia.
Producent tak naprawdę deklaruje 300 cykli.
Pytanie brzmi - co to dokładnie cykl?
Czy jeśli rozładujemy bat do połowy i potem naładujemy do pełna czy liczymy to jako Pół cyklu?
Odpowiedź brzmi - nie do końca...
Wiadome jest, że rozładowywanie bat do "zera" i ładowanie na fulla nie jest w cale najlepszą metodą jej eksploatacji.
Tak więc ilość cykli to nie jest jakiś najlepszy wyznacznik.
Przez te wszystkie zmienne trudno jest jednoznacznie określić jakieś zakresy.
Fakt jest taki - jeśli będziesz korzystać z Baterii z głową - wedle powszechnie panujących zasad dobrej eksploatacji to bateria wytrzyma dłużej niż zakłada producent. Jeśli jednak będziesz ją dobijać na maxa to możesz skrócić jej życie nawet 3 krotnie!
Pytanie, czy jak dam ogniwa wysokoprądowe np. 30A to będą się mniej grzały? Czy w ten sposób przedłużę żywotność pakietu kosztem pojemności wstępnej?
Cześć Taba! Pytanie nieco z innej beczki. Podpowiedział byś, jak ułożyć ogniwa w pakiet o nieco różnych pojemnościach ( 2600mah do 2900mah), czy mieszać je w celach, czy może ułożyć celami w tych samych pojemnościach? Czyli 1p same 2900, 2p same 2850 itd. Pozdrawiam, wierny fan z Dublina!
Bardzo ciekawie przedstawiony temat .
Potrzebuje pakietu 3S 32 P tz okolo 12 V powyżej 100Ah .
Czy masz kogoś kto taki pakiet wykona i doradzi odnośnie ładowarki .
Jedno mnie zastanawia dlaczego nic nie mówisz o pożarach takich akumulatorów .
Mam łódkę z elektrycznym silnikiem i mam obawy co do zastosowania akumulatorów litowojonowych .
Polecam Jarka z CitoPower.
Mega doświadczenie i staranność wykonania.
Co do pożarów - przygotowuje się do tego tematu. Zbieram informacje i nawiązuje kontakty z osobami które mają większe doświadczenie.
Utrzymanie baterii w bardzo dobrej kondycji to długa lista przestrzegania wielu zasad które mogą wydłużyć jej życie nawet do 3,5 raza tego co przewidział producent. Podstawowe zasady to: bateria bardzo nie lubi zimna, zwykła pokojowa temperatura jest najlepsza, tak jak było powiedziane odpowiedni dobór ogniw ja polecam lg hg2 dość wysoka pojemność i duży prąd rozładowania, jeśli chcesz mieć baterie jak najdłużej warto zaopatrzyć się w profesjonalną ładowarkę która jest droga i ładować ogniwa np. 5 razy do 80% i dwa razy do 100% i tak w kółko. Przestrzegając tych podstawowych zasad można wydłużyć życie baterii nawet do 1800 cykli gdzie normalnie producent przewiduje 500. I jeszcze jedna bardzo ważna rada nigdy przenigdy nie zostawiać baterii rozładowanych na krótki a tym bardziej długi okres. W ten sposób można szybko pozbyć się wydanych pieniędzy.
Bardzo mądre uwagi Radosławie ;)
Skąd wiesz ze życie bat można wydłużyć do 1800 cykli?
Jak rozmawiałem z TASem to powiedział że średnio życie bat to 300 cykli, a obciążanie jej prądem większym niż 5-6A na ogniwo w celi spowoduje że jej życie skrócimy do 100 cykli - Ty zgadzasz się z tym?
Radku 1800 cykli to jest dbanie o baterie i są to sporadyczne wypadki, jeśli nie będziesz ładował baterii na 100% i nie rozładowywał na 100% to tak naprawdę pełny cykl nie został zrobiony. Oczywiście rozładowywanie tez ma duży wpływ dlatego należy kupić baterie ze sporym zapasem. Jak sam powiedziałeś nie wszyscy używają baterii extremalnie niektórzy np dojeżdżają tylko do pracy. Niech każdy spróbuje ładować do 80% przez pięć ładowań i kolejne dwa na 100% żeby bms mógł zbalansować baterie. Jestem elektrykiem więc trochę wiedzy mam. Tak czy inaczej do tego jest potrzebna regulowana ładowarka. Np. Taka jaką miałeś w ebikerze. Zamiast ładować baterie do jej maksimum 4,2v ładować do 4,05v- 4v i to jej bardzo ale to bardzo wyjdzie na zdrowie.
Trzeba tez pamiętać że bateria jest wrogiem dla samej siebie, przegrzewanie jej też skraca jej życie. Więc jeśli wiesz że będziesz jej używał hardkorowo i pobierał duże prądy to kup przynajmniej trzykrotny zapas więc jeśli potrzebujesz 5A rozładowywania to kup minimum 15A itd dokładnie tak samo jest z pojemnością przynajmniej dwa razy tyle ile potrzebujesz. I w ten sposób nie zabijasz tak szybko swojej baterii
To prawda - ale waga i gabaryty akumulatora są wrogiem w Freeride.
Im lżejszy i mocniejszy sprzęt tym lepiej :)
moglbys mi napisac jakie zestawienie SP bym musial miec w tym przypadku i jakie baterie bo bardziej o moc chodzi
silnik szczotkowy 24V
moc 500W
pobór prądu 26,7A
Taba na rowerze co będzie jak sterownik, kontroler jest na 52V a zmienię barerie na 48V zachowując pojemność pakietu ?
A jaki kupić bms do baterii która się składa z ogniwa sanyo NCR 18650GA pakiet 7s7p (49 ogniwa )napięcie 25.2v pojemność 24.15Ah max prąd rozładowania 70A a bateria ma być używana w hulainodze więc praca ciągła a silnik jest na 24v i max 250 w.
A co powiesz o bateriach Boston Swing 5300? Ponoć są lepsze od 18650. Proszę, zbadaj temat i odpowiedz mi, bo nie potrafię obiektywnie rozstrzygnąć które faktycznie są lepsze.
Ja też nie potrafię :P
Popytam w branży ale na razie świeży temat.
@@Taba Właśnie dlatego, że jest świeży, to czytam, bo w sumie zanim to się stanie modne, nie trzeba będzie mówić "mam przestarzałe 18650, dlatego sorry, że bateria mi padła" :D
pytanie ... o dobór BMS'a ... myślę o baterii na większy zasięg - 13s8 ..9p na ogniwach 3500mAh, i z prądem 10A... sterownik na chwilę obecną max'a ma 25A... może kiedyś dam z 50A
ale jak dobrać BMS ?? kupić BMS 60A bo sterownik i tak nie pociągnie więcej niż 25A, czy BMS musi być dobrany do ogniw ?? czyli 8-9x10A = 80-90A = BMS przynajmniej ze 120A ???????
czy może jak mam sterownik max 25A, to BMS musi też być podobny czyli np 30A ??????????????????????????????????/
Gdzie kupić ORYGINALNE OGNIWA. Na allegro tego pełno ale jak rozpoznać podróbke? 5zl za ogniwo Sony to cena dobra?
Wszystko zależy ile ogniw chcesz kupić i czy szukasz ogniw nowych czy rozpakietowanych
Całkiem na temat i fajna realizacja, ale ktoś Cię wprowadził w błąd. Nawet masz zaznaczone na czerwono. 😁
Minuta 7:50 powinno być:
"Obciążenie na ogniwo: 35A/6 = 5,8A"
Podobnie następne.
Pozdrawiam
Paweł Paweł masz rację.
Jest tam błąd :(
Sprawdzałem sprawdzałem ale czasem jesteśmy ślepi na oczywiste błędy
Ogniwa nowe czy z depakietu 😁
Hej, no wreszcie nowy filmik :) Taba, czy mnie się zdaje , czy kiedyś na YT było więcej twoich filmów na temat elektryków ?
Siemka!
Na kanale znajdziesz ich 17 ;P
Pewnie będzie więcej!
Jak można z tobą pogadać na prv ? :)
Fanpage na Facebooku ;)
Super
Witam a może trzeba pomyśleć o chłodzeniu takiego pakietu, co napewno by wpłynęło na dłuższą eksploatację ogniw .
Tak robi np: Toyota. Odcinki o projektowaniu ogniw bardzo mi się podobały są konkretne i dobrze przedstawione.
👍 A jak by tak zastosować o modelarskie ogniwo paliwowe modelarskie z branży RC.
Cieszę się Mariusz, że odcinki z projektowania Ci się podobały :)
Już kilka osób korzystając z nich stworzyło swoje własne pakiety.
Chłodzenie pakietu to bardzo ciekawa opcja - Baterie przyszłości powinny być właśnie tak projektowane ;)
Hej, czy dobrze rozumiem - masz u siebie zestaw Rapid S2000, ale z kontrolerem Rapid C3000? Jeśli tak, to dobrze się to sprawuje? Pytam, bo sam się zastanawiam nad taką konfiguracją, tylko obawiam się zbyt szybkiego grzania się silnika. Niestety, w moim przypadku odpada pełen zestaw Rapid S3000, ze względu na to, że mam kasetę (9 przerzutek) i chciałbym ją jednak zachować.
Cześć, w swoim specku też miałem kasetę 9 rz. Zamontowałem wolnobieg 9 rz. 11-32 i dzięki temu moja AlizE ma silnik 3000W. Nie musisz rezygnować z takiego silnika Zapraszam na moją stronkę NowyBike.pl - tam są zdjęcia moich realizacji z silnikiem 2000 i 3000. W razie pytań chętnie na nie odpowiem
NowyBike faktycznie tam się pomieścił z tym silnikiem 3000W :P
Taka maszyna ma niezłego kopa - tylko tylne kółko ciężki.
Piotr S - tak dokładnie taką konfigurację mam u siebie.
Spisuje się spoko - tylko pamiętaj że ja ważę ok 82 kg i lubię sobie zapedałować ;)
W lato jak polatam sobie po trudnym terenie to silniczek się grzeje - trzeba dawać mu czasem chwilę na ostygnięcie.
Ale to dla mnie idealny kompromis między wagą a mocą ;)
A takie pytanie - wolnobieg 9 rz. jest kompatybilny z resztą napędu, w którym wcześniej była kaseta 9 rz.? Nie trzeba nic wymieniać poza tym?
NowyBike - To już Ty musisz się wypowiedzieć ;)
Jest kompatybilny, oczywiście zmieniają się nieco proporcje i trzeba zrobić odpowiedni dystans żeby hamulec nie ocierał się o silnik. Zrobiłem też podkładkę która uniemożliwiła dokręcenie na maxa wolnobiegu bo wtedy się blokował. Trochę jest rzeźbienia ale jest to możliwe i działa bardzo dobrze. Ponieważ koło ciężkie to zrobiłem z górala - terenową wyścigówkę. Mega łatwo wchodzi na koło :D
zajebisty odcinek :) ja chwilowo nie używam baterii :/ złamałem rękę - za szybko i za ślisko było ;)
;(
Buuuu - co się stało!?
Andrzej - nie uważasz na siebie?
chwila nieuwagi.mokry asfalt.za szybko w zakręcie.uślizg koła.gleba ;) pozdrawiam Ciebie i Magdalenę :) rób swoje - idzie Ci świetnie !
VTC6 bys polecił?
Slyszałem od TASa że są przereklamowane ;)
Ale ciągle bardzo dobre ;)
Zachowują się lepiej niż LG hg2 przynajmniej według mnie ;)
ktoś mi powie od czego zależy moc silnika 48v od ilości zwojów, magnesow czy od grubości drutów miedzianych czy czego
Ok każdej z tych rzeczy po trochu.
Nie da się na to odpowiedzieć jednym zdaniem ;)
To jest cała dziedzina elektro fizyki :D
A co z ogniwami LiFePO4? Czy warto nimi się zainteresować?
Doskonałe pytanie!
Chciałbym otworzyć debatę:
Li-Po VS LiFePo4 VS Li-Ion
Taba na rowerze LiFePO4 mniejsze napiecie, mniejsza pojemność i droższe od li-ion ale za to dużo większa żywotność jest ich
Masz do tego jakis artykuł? forum? grafikę?
Chciałbym więcej szczegółów - mogą być ciekawe ;p
lifepo4 to jak na dzien dzisiejszy najbardziej idealne ogniwo, czyli posiada wszelkie zalety pradziadka czyli NICD ( nie boi się głebokiego rozładowania i posiada ogromne prądy rozładowania) oraz posiada wszelkie zalety ogniw lipol i liion czyli brak efektu pamięci ( ogromna wada NICD i NIMH (w mniejszym stopniu))
W przyszłości ogniwa fuzyjne wielkości pudełka od zapałek. Obecnie są baterie ale mają cykle więc jest to duży koszt.
Taba na rowerze A Ty byś radził zrobić samodzielnie baterie czy raczej kupić gotową?
Doskonałe pytanie!
Wszystko zależy od Twoich umiejętności i od przygotowanego budżetu.
Jeśli chcesz tanio to rób samemu z rozpakietowanych ogniw.
Jeśli chcesz iść po bandzie to zlecasz budowę na nowych ogniwach dla profesjonalostów.
Zobacz sobie wczorajszy filmik o Cito Power:
ua-cam.com/video/-tNM3kvMbY8/v-deo.html
@@Taba Ale lepszej wyjdzie zrobione przez profesjonalistów, czy kupione np. ze strony e-biker?
O to mi mniej więcej chodziło ;)
Na stronie E-biker nie zrobią Ci baterii pod wymiar - albo w skomplikowanym kształcie.
W CitoPower zrobić Ci dokładnie pod wymiar i wykonanie baterii na pewno będzie lepsze.
Jeśli masz możliwość i budżet to robiłbym w CitoPower - oni teraz robią też nową baterię do mojej KONY.
Jak im powiesz że jesteś z mojego polecenia to dostaniesz -5% (zawsze to oszczędność)
Jeśli masz czas i umiejętności możesz zbudować baterię samemu - ale tutaj dobrze wiedzieć co się robi.
Bo można puścić z dymem całą chatę :P
Pozdrówka!
@@Taba - E-Biker: www.e-biker.pl/pl/p/Bateria-bidonowa-BG841-17%2C5-Ah/79
O to mi chodziło z E-Bikerem :)
Witam czy potrafiłbyś zrobić mi akumulator 24 V około 10 do 15 amperogodzin
Jesli mowisz o degradacji ogniw to powinnes tez wspomniec zeby nieprzeladowywac i nadmiernie nierozladowywac ogniw 😉
No o tym jak traktować baterię to też powinien powstać jakiś odcinek ;)
Siema pełen szacun widać tu pasje i wiedze ogarniasz temat na maxa fajnie się ogląda niestety zacząłem się interesować dopiero po kupnie gotowca i tu pytanie co zrobić z 250w, wiem że sterownik ale jaki oczywiście aby troszkę stuningować i oczywiście nie na ulice :) Ja wiem że 500w ,100w itd ale jak się ma już baterie 36w i silnik 250w aby w pełni go wykorzystać to może coś o tym ?
EnTeR Fush Dzięki serdecznie za komentarz. Odezwij się do mnie na fanpage I wyślij fotki co tam kupiłeś. Pokombinujemy czy da się to stuningować i ile można z tego wycisnąć :D
Co sądzisz o tych ogniwach za 3-4 ziko ?
są dobre bo tani e:D
Trzeba wliczyć w koszt odrzut :P
Spróbuj rozebrać taka chińska podróbkę za 4 Zeta to się przekonasz co tam siedzi, z resztą sama waga ogniwa mowi, że to trociny
Witam ja trochę z innej beczki. Potrzebuje akumulator do zabawkowego "jeepa" tu ori pegperego-polska.pl/akumulatory/325-akumulator-litowy-24v-13ah-lithium-battery.html czy jestem w stanie sam zbudować taki akumulator na ogniwach 18650? Jeśli taki to ile ogniw potrzebuje i jaki orientacyjny koszt na na nowych ogniwach musiałbym ponieść aby mieć odpowiednik oryginalnego. Pozdro 600 :)
Jasne że możesz sobie złożyć samemu:
Wyjdzie pakiet 6s4p (będzie mieć zbliżone parametry do tego z linka)
To jest 24 gniwa - więc możesz sporo zaoszczędzić.
Szukaj ogniw i działaj!
"skoczmy teraz do mojego boxa" - :)) Leci łapka w górę. Parę lat wstecz wyposażyłem mój lekki szybowiec Axel w elektryczny system napędowy: ua-cam.com/video/ohDl_KO2YeQ/v-deo.html
Użyłem wtedy gotowego zestawu niemieckiej firmy Geigerengeneering. Niestety pakiet zasilający był zbudowany z ogniw starszej generacji - technologia sprzed 10 lat - więc dużej pociechy z napędu nie było. Oczywiście zajrzałem do pakietu by sprawdzić ogniwa, były to Sony SE US VTC11 o pojemności ok. 1300 mAh. Praktycznie energii z pakietu o pojemności ok. 24 Ah wystarczało na kilka minut efektywnej pracy silnika o mocy 10kW. Teraz jak widzę postęp w ogniwach Li-Ion się dokonał i maja one większe pojemności. Stąd moje pytanie jakie maksymalne (rzeczywiste) pojemności osiągają obecnie ogniwa 18650 ? Zastanawiam się też nad rowerkiem wyposażonym w silnik elektryczny bo to umożliwi mi jazdę po parkach narodowych w Tatrach na Słowacji i w Polsce. Na Słowacji jest wiele tras rowerowych poprowadzonych w górach i nie na wszystkich jest asfalt. Jaki model rowerka na asfalt i częsciowo kamienie mógłbyś polecić ? Jestem laikiem w temacie rowerów stąd to pytanie. Pozdrawiam
Polecisz jakoś firmę co robi pakiety w miarę cenowo ,bo i ja się na paliłem na elemtryka s2000 a widzę ze w temacie jestes
Cześć!
No mam do polecenia kilku podwykonawców.
Daj mi znaka na Fanpage to coś doradzę ;)
facebook.com/tabanarowerze/
Witam mam w planie kupic e bike. Ale zastanawia mnie jedno jeśli podłącze baterie do ładowania czy sie nie bedzie sie palic. Czekam na dobrą wiadomość. Pozdrawiam Robert 😀
Tas to mistrz..guru ... dżedaj rowerów elektrycznych
To na pewno Dżedaj rowerów elektrycznych!
Te pakiety zawijane w folie i oklejane na koniec taśmą potem zapakowane w torbe to raczej nie mają wiele mozliwości na schłodzenie ,czy ktoś z was myślał o tym jak usprawnić ich wentylację ?
Czy ktoś z was sprawdzał temperature w w/w torbie po przejechaniu kilku kilometrów ze wspomaganiem na 50% ?
Fakt - nie ma tam wentylacji - ale jest wodoodporność.
A to też fajny ficzer 😎😎😎
Ostatnio rozmawiałem z pewnym człowiekiem który kombinuje wkładanie między ogniwa bardzo cienkich płytek które mają wewnątrz przepływ płynu.
Dodajemy do tego pompkę i chłodnice i mamy aktywny układ chłodzenia :P
Pomysłów jest sporo na chłodzenie pakietów ale najlepszym jest budowanie pakietów które będą przygotowane na duże naddatki prądowe.
Pomocy bateria mi padła !! W rowerze batavus .Pomórzcie zregenerować!
Lipa jest z trwałością 18650 przy dużym prądzie szybko sie zużywają
Mówię o ogniwach 18650 samsunga 30A
Siema Hondzin
Ogniwa 18650 faktycznie szybko się zużywają przy obciążeniu dużym prądem - dla tego trzeba projektować pakiety które będą miały duży zapas.
Najlepiej tak by nie przekraczać obciążenia 5-6A na ogniwo.
Wiesz jak to liczyć?
Pozdro i dzięki za komentarz
Taba na rowerze z tego co pamietam Tesla robiła testy ogniw i wyszło że o wiele lepiej jest używać lionow po hardkorze. Czyli ładować je maks prądem który zalecił producent o tak samo rozładowywać.
Kody już nie działają ?
Gdzie?
Nic mi o tym nie wiadomo??????!!!!
Mało wyjaśnił bo akumulator samochodowy ma większe prądy chwilowe rozładowania nawet 570A -mper a litowe mają z tym problem na jedno ogniwo p jest 30A chwilowego.
Ja stosuję 2 najlepsze ogniwa nr.1 To Sanyo 18650 3500mah 10A . potem Lg Mj1 3500. a dalej super wysoko pradowy Sony vtc 30A
Marcin - ale to było porównanie akumulatora jako nośnika energii dla napędów elektrycznych ;p
Chwilowy prąd jest ważny ale do rozruchu spalinówki, a nie do Ebike ;p
Pozdrówka
PS: dobry wybór ogniw ;)
Mam pytanie. Czy możliwe jest przeróbka gotowego roweru elektrycznego na bateriach żelowych na rower z baterią z ogniwami litowo-jonowymi ? Które części będę do wymiany? Jak się do tego zabrać? Planuję kupić trójkołowca dla mamy na trzech bateriach żelowych a później ewentualnie je wymienić na pakiet litowo-jonowy o ile to możliwe.
Myślę że nie powinno być żadnego problemu z wymianą.
Musisz znać prąd nominalny zasilający Twój sterownik.
Jak to masz to śmiało można zaprojektować Pakiet Li-Ion
Taba na rowerze Te rowery mają silnik bezszczotkowy 250W, 36V. A baterie to pakiet trzech akumulatorów żelowych 3x12V ,12Ah , 36V. Czy na postawie tych danych można zaprojektować baterię litowo-jonowy na zasięg 40km ok 450Wh? Gdzie znaleźć wartość prądu nominalny zasilający sterownik?? Ile tych akumulatorów potrzeba i jak je poskładać?
To znaczy że masz aku 36V 12Ah
By zrobić coś Li - Ion o podobnej pojemności to potrzebujesz pakietu
10s4p - Jeśli byłby złożony na ogniwach wysokopojemnościowych to uzyskasz pojemność ok 14Ah (czyli 504Wh).
Taki pakiet będzie zawierać 40 Ogniw - powinieneś wyrobić się w 1000 - 1200zł.
Jeśli na silnik faktycznie leci tylko 250W przy 36V to znaczy, że sterownik produkuje jakieś 7A?
Bateria 10s4p wytrzyma do 40A chwilowego - przy 20A jest zupełnie bezpieczna i będzie długo żyć.
Więc jeśli Twój sterownik ma tylko 7A to będzie żyć bardzo długo ;)
PS: możesz zaprojektować pakiet o wiele większy - 10s4p to maleństwo - waży ok 2kg - więc możesz nawet zbudować pakiet 10s10p - 1000 ogniw - 36V 35Ah (czyli 1260Wh). Taki pakiet ważyłby ok 5kg - ale koszt byłby już znacznie większy ;)
W granicy 2500 - 3000zł.
Taba na rowerze Dzięki za pomoc. Teraz muszę po studiować temat, bo nie jestem w temacie. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka w tej dziedzinie potrzebuje trzech rzeczy;
1 Filmiku przykladowego jak wymienić, zregenerować baterię w wkrętarce. W każdej chacie są po kilka z niesprawnymi akumulatorkami. Ponoć można je rozciąć, wymienić na nowe i opakowanie zpowrotem zespawać. Tylko jak poznać, po jakich parametrach zamawiać nowe.
2 Na portalach internetowych szczególnie Austria, Niemcy można kupić bardzo tanio markowe rowery elektryczne z niesprawną baterią. Zrobiłbyś filmik jak taką baterię naprawić, zbudować nową itd
3 Filmik o podmianie akumulatora żelowego na lit- jon
Wydaje mi że ta tematyka w niedalekiej przyszłości zaciekawi wiele osób szczególnie jak akumulatorki potanieją a wiedza będzie bardziej dostępna. Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
najlepiej wypadają li-po aku i z gęstością i z wydajnością .......no ale jednak mają ten feler że są mniej bezpieczne niż li-ion
To prawda - są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i przy ewentualnej kolizji lepiej uciekać od roweru.
Stary powinieneś w szkole wykładać to by się z lekcji nie uciekało
Najlepsze ogniwa to ogniwo zrobione z GRAFIONU! Jestem twórcą Grafionu. Grafion to nadprzewodnik w tem. normalnej a nawet w temperaturze 100 stpopni C. Czyli nie grzeją sie!!....Czyli niezależnie od prądu rozładowania nie grzeje się..itd. Ma bardzo wysoki prąd rozładowania, i Bardzo wysoką pojemność. Porównywalnie taka sama ilość baterii jak montują w samochodzie Tesli wykonana z grafionu daje tyle energi ze mozna przejechać kilka tysiecy kilometrów z jednego ładowania. Uwaga bateria z grafionu nie traci sprawności w niskich lub wysokich temperaturach...itd
Jest jakiś sklep, gdzie można je kupić?
Witam od dawna cie ogladam i w dniu dzisiejszym jestem juz pewien ze warto poswiecic czas na kazdy twoj odcinek( wiec jest sub ).Bardzo podobal mi sie odcinek z reakcja trialowcow na elektryka.Ja wlasnoe zakupuje Krossa level R7 z 2015 i mam w planie wsadzic w niego naped elektryczny. Tylko mam tyle niewiadomych a im wiecej ogladam tym wiecej niewiadomych.Chcialbym rower z duzym zasiegiem powiedzmy ok 60km a moze nawet wiekszym.Glownie bym jezdzil na wspomaganiu ale chcialbym zeby mial manetke a na wspomaganiu osiagal w porywach ok 50km/h.Wiadomo ze czasami nie ze stale.Ale znowu dobrze by bylo zeby na podjazdach sie nie zagrzal.No i czy da sie to pogodzic?A moze zakup levela to zly pomysl.Znowu na fulla brak kasy a wolalbym nowy zeby w tym roku jeszcze jezdzic normalnie a zima zaczac montowac osprzęt elektryczny.Wiadomo troche kasy bedzoe trzeba.Sam jestem w stanie duzo zrobic wiec baterie bym zamowil w stanie surowym i sam zamontowal bms itp, pojemnik na bat tez sam jestem w stanie zrobic.Wiec skoro tyle niewiadomych mam to nawet nie jestem w stanie okreslic jaki budzet odlozyc aby przy maksymalnym moim wkladzie stworzyc taka maszynke ( czy 4tys starcza czy zbraknie oczywiscie na samo zelektryfikowanie).Troche sie rozpisalem i do tego bez polskich znakow bo pisze na tel.Bylbym wdzieczny za uswiadomnienie mnie czy bardzo sie myle odnosnie kosztow.Dzieki pozdrawiam i powodzenia w dalszym prowadzeniu kanalu napewno bede sledzil.A jesli twoj wlasny biznes kreci sie wokol elektrykow to powiedz o tym na kanale.Ja jezeli bylaby opcja jestem sklonny wybrac sie motocyklem z gdanska do poznania na wycieczke i odwiedzic twoja firme w celu zmontowania mojego wlasnego elektryka.Aaa dodam ze dzisiaj pierwszy raz jechalem elektrykiem i to nie jakims mocnym a bylem pod wielkim wrazeniem jak to zmienia rower.
Cześć Grzegorzu!
Zacznijmy od tego, że 4k na "zelektryzowanie" roweru to już jest spoko.
Jeśli nie boisz się zadanek praktycznych i jesteś w stanie zrobić część rzeczy sam to za 4k masz naprawdę fajne komponenty (w tym nowy aku).
Ja raczej odradzam sztywniaki szczególnie takie które nie były projektowane z myślą o wytrzymałości/sztywności.
Nie to że nie można - po prostu jak chcesz mieć sztywniaka to komfort mały i przy prędkościach 30km/h+ mocno Cię wytelepie :D
Musisz od razu wyposażyć się w sztycę amortyzowaną - to pewne!
Mój biznes kręci się w okół serwisu internetowego który stworzyłem razem z Magdaleną 3 lata temu ;)
Tam robimy przychód dla tego kanał jest wolny od treści sponsorowanych ;)
Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia nowego odcinka z Damianem i jego super maszynką ;)
Wielkie dzieki za odp.
to teraz mówisz że jak cisnę hulajkę to się grzeje a to ją niszy/ skraca żywotność ... a tak fajnie się jeździ w okolicach 100km/h :(
w takim razie czy to normalne że nie używana hulajka się rozładowuje ? czy oznaka zużycia ?
Witam, buduje baterie 37v 10Ah, mój projekt jest podobny prawie jak twój , mam pytanie czy może być w ten sposób, 10 ogniw połączonych szeregowo to mamy 1 pakiet 3,7vx10 =37v 2 Ah, a wiec potrzebuje 5 pakietów po 10 ogniw firmy samsung które zakupiłem na Allegro . Te pakiety połączone rownolegle 10s5p 37v 20Ah A?oki A wydajność prądowa nie wiem, ile będzie , musiałbym dokładnie wiedzieć ile maja te niebieskie moje ogniwa samsung wiem iż napewno 3.7 V 7.4Wh..czy taki pakiet może być? Dzięki
Michael - ale to będzie 5 oddzielnych pakietów?
Dobrze to rozumiem?
Jeśli tak to chyba nie jest najlepsza opcja 😥😥😥
Pakiety Li-Ion powinny być balansowane BMSem - a ten musiałby być podpięty do każdego z 5 pakietów.
Lepiej zrobić baterię 10s5p - wtedy mostki między ogniwami w celach utrzymywałyby podobny poziom rozładowania poszczególnych ogniw w celi ;)
Witaj Taba na rowerze..dzięki za szybką odpowiedź. Tak dokładnie 5 pakietów. Moje ogniwo samsung 3, 7 v 2 Ah.. zakupiłem BMS jakiś chiński z 11 kablami. Nie wiem dokładnie jak to połączyć? Czy mógłbyś mi zaradzić trochę. Dzięki I pozdrawiam. Michael
Polecam stronę z testami różnych akumulatorów i baterii:
lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650IndividualTest%20UK.html
I wykres w którym można porównać dwa różne modele 18650:
lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650comparator.php
Bardzo bardzo dobra stronka!
Zapisana do ulubionych na pasku zadań ;)
Dzięki Pasiczer!
w 7 minucie lepiej chyba zapisać dzielenie 35/6 a nie 6/35 :)
:O
Prawda!
Jezdzenie rowerem to veganska forma jazdy konno !
:O
To szokujące stwierdzenie :P
Temu kto dał łapkę w dół, niech mu ręka uschnie.
Po prostu nie spodobał mu się mój ryj :D
Witam
Szukam osoby, która zaprojektuje
i wykona [wskaże co zakupić] zestaw do konwersji mtb fulla na rower elektryczny. Do dyspozycji mam obszar wielkości 2 litrowej coli tj. 35 cm x 10 cm.
Silnik małej mocy do 500 wat, 350 wystarczy, w tylnym kole. Sterownik musi być bardzo mały umieszczony na kierownicy lub pod siodełkiem.
Myślałem o baterii butelkowej, ale musi wkładać się bokiem.
mateob@poczta.onet.pl
E.Biliński
Lg nie polecam. Sony samsung i panasonic jedynie są warte uwagi. Ja używam panasonica i lg. W małej ilości sony
Czemu korzystasz z LG skoro go nie polecasz?