Coz mozna dodac do filmiku....Moze tylko tyle ze wiedza kosztuje.Bateryjke mozna wykorzystac jeszcze w jakims mieszczuchu z 250w silniczkiem.Podobala mi sie konsultacja na wysokim szczeblu z Panem T.Fajnie zmontowane.
Pozdro Taba - kolejny fajny filmik! Powoli w wolnym czasie buduję rower hmmm w sumie to już motocykl ;) Silnik jest w stanie oddać 15KW z możliwym chłodzeniem oraz zewnętrzną pompą obiegową i chłodnicą. Przyszedł więc czas na akumulator - dwa pakiety 23S5P połączone równolegle(osobne BMSy). 50A planuję wyciągać, chwilowo można nawet 150A pociągnąć z pakietu ale efekty będą jak u Ciebie czyli szybki zgon baterii, a 230szt Samsungów INR18650-25R swoje kosztuje więc lepiej unikać takiej eksploatacji. Pakiet jest zbudowany w taki sposób, że jest przez niego ciągły przepływ powietrza chłodzącego który dodatkowo będę mógł wzmocnić zewnętrznym wentylatorem podłączonym pod czujnik temperatury. Sam jestem ciekaw jak to będzie funkcjonować.
Cześć Vendo! WOW! Zapowiada się niezły potworek 😵😵😵 Bardzo bardzo ciekawi mnie Twój pakiet który rozbiłeś na 2 części. Niestety nie jestem pewien czy połączenie równoległe 2 pakietów to dobre rozwiązanie 😔😔😔 Konsultowałeś to z kimś? Mega jestem ciekaw chłodzenia silnika i przepływu powietrza w baterii - koniecznie skontaktuj się ze mną jak będziesz mieć gotowy projekt 😎😎😎 Może będziesz chciał go pokazać u mnie na kanale? Jestem pewien że wiele osób będzie ciekawa Twojej konstrukcji! Pozdrówka
On nie tyle został rozbity co od samego początku był zaprojektowany jako dwa identyczne pakiety połączone równolegle. Mam taki kłopot, że mieszkam w bloku, a waga motocykla elektrycznego uniemożliwia wciąganie go na piętro w celu ładowania. Zmuszony więc byłem do zaprojektowania akumulatora który można wyjąć i naładować w domu. Przy aktualnej konstrukcji ramy (silnik też jest w ramie) jest to trudne do zrobienia przy jednym dużym akumulatorze więc zapadła decyzja, że będą dwa. Aktualnie mam już zgrzane dwa pakiety 23S5P, czekam, aż przyjdą BMSy. Takie akumulatory można łączyć równolegle i nic im się nie stanie. Będą też dwie ładowarki do nich. Obudowa pakietu składa się z dwóch połówek wykonanych z plastiku, a pomiędzy ogniwami są rurki które umożliwiają przepływ powietrza i tym samym chłodzenie. Pakiet wykonany w taki sposób jest sztywny (i odizolowany) sam w sobie jednak będzie dodatkowo zamknięty w aluminiowej skrzynce z uchwytem do przenoszenia. Obudowa będzie wykonana w taki sposób aby zmieścił się w niej mały wentylator (aktywowany czujnikiem temperatury) wymuszający obieg powietrza. Aktualnie obmyślam system szybkiego montażu aluminiowej skrzynki do ramy, no i wybieram złącza ale raczej będą to przemysłowe złącza zaprojektowane do pracy w autach elektrycznych, a niestety nie są one tanie.
Buduję sam w wolnym czasie (którego nie ma za wiele) i nigdzie nie publikuję zdjęć z budowy. Z resztą na chwilę obecną nie wygląda to zachęcająco, rama, silnik, dwa pakiety, sterownik i kupka części ;) Miałem budować mocny rower (wiele wiedzy zaczerpnąłem z Twoich filmików i bloga TASa - super robotę robicie!) ale przejechałem się dwoma motocyklami elektrycznymi na Sabvotonach 72200 i się zakochałem. Kupiłem więc wyczynowego KTM'a SX 125 i robię konwersję na elektryka do leśnych szaleństw. Jak skończę to na pewno się pochwalę ;)
WOW! Koniecznie musisz mi to pokazać!! Jak tylko będziesz mieć przerobionego tego KTMa to odezwij się na UA-cam albo na fanpage na Facebooku! Pozdrówka i życzę szybkiego skończenia projektu
Z niewolnika jak wyciskasz 120% tego co może, to nie ma szans żeby długo pożył :D Film może warto pokazać żeby uczyć się na czyiś błędach. Dobrze że nic się nie stało bo przeciążając takie ogniwo może dojść do jego uszkodzenia (temperatura) Potem masz pożar a nawet wybuch.
Czy sprawdzales napięcia na każdej celi czy któraś nie ma przypadkiem niższego napięcia od pozostalych? Może masz rozjazdy na celach i one dodatkowo obniżają pojemność akumulatora.
Cześć Pasiczer! Tak tak - sprawdzałem napięcia na poszczególnych celach. Rozjazd jest nie większy niż 0.1V Więc nie powinno to mieć większego wpływu na bateryjkę
Taba na rowerze No to sporo cykli juz przeszła. Na stronie lygte-info.dk jest napisane, że właśnie po 400 cyklach pojemność spada do 80%. "Cycle life : 400 cycles, charge 1.5A, discharge 4A (80%)" lygte-info.dk/review/batteries2012/LG%2018650%20MJ1%203500mAh%20%28Green%29%20UK.html
Taba na rowerze nieprawda :) 3kw juz dobrze pomaga , pierwszy filmik tasa na kanale pokazuje rower taki jak wyjechal na skrzyczne. Ale dlaczego warto pojechac ? Bo tam można spotkać pełno samoróbek elektryków niczym minizlot :D
Odcinek dał mi dużo do myślenia - dołożyłem równolegle pakiet do hulajnogi elektrycznej m365 i wcześniej pakiet siadał mi dosyć szybko, zachowywał się nieprzewidywalnie jeżeli chodzi o zasięg . Zmniejszyłem prądy - jak ręką odjął :)
Witaj Radek , zajefajny odcinek i fabuła prawie jak w kinie akcji;) extra. Jak składałem swojego elektryka TASS również mi wytłumaczył że połowa maksymalnego prądu dla jednego ogniwa jest bezpieczna dla aku. Choć słyszałem porady żeby dzielić nawet przez trzy.Ja mam 16s9p na sanyo 3,3ah z max prądem rozładowania 10A na sterowniku 45A i mi wychodzi 5A to jest ok. i problem przegrzewania się ogniw z głowy.A w elektryku czym mniej na głowie tym lepsza frajda zjazdyXD pozdrawiam.
Książkowo tak mniej więcej 130-140km ( ekonomicznie:) )Wato mieć jednak zapas bo częste wyładowywanie do zera tzn.odcięcie przez bms powoduje rozbalansowanie cel.Czekam na dalsze przygody z Twoim rowerkiem, hej.
Taba dojechałeś swój akumulator jak dobry Drifer swoje oponki. Ciekaw jestem jaki nowy będziesz składać - pewnie full wypass bedzie. Łapa w górę za fachowy film :)
Hahah dobrze powiedziane! Powiem Ci Romanie że osobiście nie jedne oponki dojechałem! Z resztą sam zobacz: ua-cam.com/video/5T5i4jye4u4/v-deo.html Pozdrówki!
Haha nieżle nie wiedziałem ze komentarz będzie aż tak trafiony ;) hehe SZACUN Taba za jazdę i dobre upalanie, zrób kiedyś wspólny odcinek z Dokurwiatorem on tez na rowerze jeździ ale "poza youtube" napewno e-bike mu się spodobają byłby fajny odcinek Taba i Dokurviator upalają Ebike hehe. Z tą baterią szkoda ze tak się Ci trafiło bo to zawsze duzy koszt, ale za to bateryjka dała dużo frajdy to się liczy i przy okazji zrobiłeś dobry nieplanowany test ile wytrzyma ekumulator w Ebike na pożdnym dopingu.
Tak jak pisałem pod poprzednim filmem, minimum dwa razy zapasu w rozładowaniu i dwa razy w potrzebnej pojemności, polecam lghg2 20a lub w twoim przypadku lghe2 35a. Uwierz mi twoja bateria i tak wytrzymała długo sposób w jaki była używana. Zawdzięczasz to na pewno dobremu wykonaniu samej baterii. Pozdrawiam
Dużo też zależy od sposobu obciążenia. U mnie jest tak że od miejscówki do miejscówki jeździłem na PASie - dopiero po dotarciu na miejsce katowałem bateryjkę. Tak czy siak - potrzebuje większy i wytrzymalszy pakiet na przyszłość ;) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Radek musiałbyś jeszcze podłączyć pod tą rozładowywarkę pakiet zaraz po zgrzaniu by obiektywnie porównać pojemność. Według mnie pakiet i tak bardzo dużo wytrzymał i wcale wiele nie stracił na pojemności przy twoim katowaniu baterii :) Pakiet po złożeniu przy teście u Marka miałby około 16Ah a nie 17,5ah gdyż te ogniwa przy 2A obciążenia oddają około 3,2Ah do 2,8v. 3,2Ah x5 = 16Ah :) Jak byś kiedyś dysponował podobnym pakietem to możesz wrzucić na taki test świeży pakiet.
Cześć Marcin! Dzięki za komentarz 😎😎😎 Jak tylko złożyłem ten pakiet to testowałem go na rozładowarce w Ebikerze. Wykazało mi ok 17,5Ah - podobnie jak inne pakiety 13s5p na LG MJ1 które wtedy robiliśmy. I to była pojemność przy obciążeniu 10A - mówię poważnie! Pozdrówka
Fajnie ze masz odwage o tym mowic bo tym przyczyniasz sie do tego ze uswiadamiasz innych uzytkownikow o konsekwencjach. Osobiscie uwazam ze moglbys pociagnac 12 amper ale jednorazowo przez kilka do kilkunastu sekund po czym dac odpoczac calej konstrukcji. Wybrac sie w dluga trase nie jest zdrowe. Z innej beczki nie wiem jakiej grubosci miales paski niklowe wiedze ze 8mm szerokie. Najpopularniejsze to 0.15 grubosci. Jak bedziesz budowal nastepna baterie to przy polaczeniu szeregowym czyli plusa z minusem musisz podwoic, potroic, .... polaczenie. Lepiej nie przekraczac na taki pasek 7A. Nikiel ma duza rezystancje w porownaniu do miedźi. W twoim przypadku bateria jest bardziej wysilana plus nie rozadowujesz pakietu rownomiernie (rownie szeregowo i rownolegle). Np w polaczniu rownoleglym (++ i --) jedne baterie laduja inne kiedy nastepuje roznica mniedzy nimi. Nawet jak puszczasz manetke to bateria nadal pracuje. Bateria jest bardziej wysilana. Oddaje wiecej pradu niz przewidujesz w nagrzanie niklu a cieplo skumulowane po czesci przez polacznienie przenika do bateri. Zamiast bateria oddawac cieplo wokol siebie (wlacznie gora i dolem) moze je oddac jedynie poprzez boki ktore sa i tak nagrzane bo sa otoczone innymi. wydaje sie ze ilosc niklu to tylko po to aby wytrzymalo ale nie do konca. ilosc niklu nie ma znaczenia w polaczniu rownoleglym bo tam przechodza bardzo niewielkie prady balansujace.
Tak uczymy się czasami na błędach , ale gdy coś niepoprawnego puszczamy w świat i inni się na tym wzorują to jest delikatny problem . Zakładamy że sterownik 60A , był eksperymentem , ale według Tasa , nawet ten 35A był za "mocny" do tego pakietu .
marek pfeifer Taba chyba nie puscil filmiku na jakich ustawieniach on jezdzil. Jakie prady pobieral z baterii. Ogladam ten kanal od jakiegos czasu i mi nic o tym nie bylo wiadomo. Jak bym wiedzial to juz bym sam mu puscil komentarz ze jest cos nie tak
Kontroler był ograniczony do 50A - czasami był ustawiony na 100% (czyli na 60A) Eksperyment polegał na tym by sprawdzić czy mój styl jazdy (styl rozładowania akumulatora) wpłynie na jego życie równie negatywnie jak przy ciągłych obciążeniach. Marek może nie jest do końca świadom w jaki sposób ja użytkuje swój rower. Ja jeżdżąc z punktu A do B zazwyczaj jadę na leciutkim wspomaganiu (150 - 250W) tylko by moja Kona z miękkim zawieszeniem dała się prowadzić jak zwykły rower. Czasem używam manetki by przyspieszyć a potem już jade 25 - 30km/h przy pedałowaniu. Zabawa zaczyna się gdy dojadę już na miejscówkę. Tam bawię się w jazdę na 1 kole, pokonywanie przeszkód, dropy, jazdę po nierównościach i tak dalej. Więc suma sumarum bateria była obciążana bardzo różnorako. Raz bardzo lekko - a raz bardzo mocno. Eksperyment dowiódł że nawet taki mieszany tryb nie ocalił mojej baterii przed "śmiercią"... Darku - dzięki za rady - kolejny pakiet będę prawdopodobnie budować we współpracy z kimś kto działa w tym fachu nieustannie. Ja odkąd odszedłem z Ebikera to nie mam dostępu do porządnego warsztatu 😥😥😥 Dzięki też za podjęcie dyskusji z Markiem - Czytając jego komentarze odnoszę wrażenie, że mnie po prostu nielubi :D Marek - ja nie jestem ani specem ani ekspertem - ale mam za to taki dar że w okół mnie gromadzą się eksperci i spece. Ja przygotowuje fundament w postaci widowni/zasięgu właśnie dla takich ekspertów jak TAS by mogli podzielić się swoją wiedzą dla szerszej publiki. Lepiej się ogląda taką "lekcję" o bateriach w moim formacie - niż wykład od A do Z. Jest jakaś intryga, główny bohater przedstawia mentora, mentor go poucza, jest lekcja. Ciągle obstaje przy swoim - jestem zadowolony z efektu końcowego 😎😎😎
😦😦😦 Romanie - pojemność w baterii rośnie?! Takie cyrki to tylko w bateriach "Solid State" :D Ale one nie sa jeszcze w produkcji! Opowiadaj co zaobserwowałeś!
Na twoim przykładzie biorąc pod uwagę zużycie baterii oraz roweru po roku, jesteś w stanie powiedzieć jaki był koszt utrzymania (orientacyjnie) na 100km ?
Nie wiem czy jestem dobrym przykładem bo rower wykorzystywałem głównie do wygłupów/tricków. Nie kręciłem kilometrów - jedynie dojeżdżałem z miejscówki na miejscówkę by potrenować jakieś ewolucje. Więc ten wynik nie oddaje zużycia tak jak przy zwykłej jeździe. No ale skoro nalegacie 😅😅😅 Ogniwa kupiłem rozpakietowane (65 ogniw x 9 zł = 585zł) Raz przeprowadziłem serwis amorów (przód + tył + ogóolny serwis roweru) ok 400 zł Raz wymieniłem klocki hamulcowe z tyłu (ale to od jazdy na 1 kole) ok 130 zł Nie wiem ile prądu z gniazdka wyciągnąłem 🤔🤔🤔 Przez sezon zrobiłem ok 5000 km - ale tak jak mówię - było dużo jazdy na 1 kole, podjazdów pod górki i takie tam wygłupy.
To Ci youtubowy kolego Tabo powiem że te koszta są solidne. Oglądam wszystko co wrzucasz po kilka razy. A więc za cenę bazy twojego modelu Kony przyjąłeś 3000zł + koszt przeróbki 4500zł + koszty utrzymania 500zł + wyrzucenie obecnego akumulatora (pominę ten istotny koszt budowy nowego) = 8000zł / 5000km = 160zł / 100km :O :O :O I jest to realny koszt użytkowania do chwili obecnej elektrycznego roweru o średniej mocy 2kW wraz z zakupem całości. Wiem że jest to dosyć głupie porównanie lecz widząc koszta warto przemyśleć zakup motocykla jeśli kupimy pojazd do zabawy. (Uważam że trzeba być w posiadaniu tego i tego)
Karol-PL właśnie robię prawko na kategorię A 😎😎😎 Odłożyłem już kasę na Suzuki DRZ400 (pierwszy motocykl) Więc podzielam Twoje zdanie by mieć i to i to! pozdrówka!!!
Dla porównania mogę napisać iż byłem w posiadaniu Honda CR 250 2007r. i pomijając zakup i wliczając swoją robociznę to utrzymanie ok 50zł / mh (wraz z częściami, benzyną, olejami itd.) GSX-R 600 K2 / CBR 600 F4 - samo utrzymanie po zakupie 70zł / 100km Tak więc jestem dosyć zdziwiony kosztami ebike choć to i tak super odskocznia od wszelkich spalin. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych !
Doskonałe pytanie TheQuiet! Silnik szybciej osiągał maksymalną temperaturę - ale przy moim stylu jazdy i tak nie był przegrzewany. Odziwo ten silniczek jest w stanie sporo znieść - nie chciałem go wymieniać na mocniejszy - bo wtedy waga by była o 3,5 kg większa. A dodatkowe 3,5 kg na tylnym kole to mega dużo!
Siema siema No to ładnie potraktowales baterię 😉 Tas to encyklopedia wiedzy o wszystkim nawija tak jakby czytał z kartki 😉 Fajny montaż i przydatne informacje dla ludzi którzy planują budowę baterii Pozdro😉
Taba na rowerze Mam taki pakiet jak ty i myślałem o odkupieniu takiego samego lub większego w ramię zmieści się obecny i nowy myślałem o połączeniu równoległym. Ładowane będą osobno.
Tadeusz Kaszycki nie koniecznie jest to dobre rozwiazanie, poniewaz stary pakiet bedzie sie szybciej rozladowywal a nowy duza czesc energi bedzie tracil na ladowanie starego w pol rownoleglym, bedzie efekt wyrownywania napiec miedzy nimi.
Podoba mi sie ta twoja bateria, szkoda ze juz umarla. bezproblemowo mozna ja wyciagac i wkladac do torby. wiekszosc osob nawet nie zdawalaby sobie sprawy sie ze jest tam bateria w torbie, silnik ktory zaslaniany jest tarcza tez malo co rzuca sie w oczy i o to wlasnie mi chodzi. Budowa takiego roweru, kiedy bede mijal ludzi i nie beda sobie zdawac sprawy ze rower na ktorym jade do e-bike :) Bateria luzem w torbie to nic dobrego, ale latwo ja wyciagac i zabierac do domu do ladowania :) znasz jakis silnik bezszczotkowy nieduzych wymiarow?
Dzięki dzięki Z1oma1 Teraz torbę zastąpiłem skrzyneczką ;) Bateria jeszcze jeździ ale robi mniejsze przebiegi niestety. Niedługo będziemy budować nową - większą. Ten co jest u mnie jest chyba najmniejszy bezprzekładniowy :) Pozdrówka!
Część Radek. A możesz zdradzic, co zrobisz z aktualnym akumulatorem 13S5P ? Znajdziesz dla niego nowy dom na sterownik 25A, czy brane są pod uwagę inne opcje. Takie wskazówki przydadzą się innym . Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozpakietowac ? Sprzedać na sztuki? Zrobić kilka latarek? Zmienić przeznaczenie np. przenośna stacja energii? Ciekawy jestem twojej odpowiedzi. Koszt naprawy serwisu to pewnie około 600zl.Pozdrawiam.
Jacku - jeśli ktoś by chciał sprzedać baterię w takim stanie jak moja to osobiście bym mu sprzedał lute w ryj.... Sprzedawanie tego pakietu komuś "nieświadomemu" to oszustwo! Rozpakietowanie i sprzedawanie na sztuki podobnie! Będę na niej jeździć aż nie zdechnie kompletnie 😎😎😎 A jak to już nastąpi to Wam to pokażę!
Radek a nie powinno być tak że jeżeli chcesz moc zwiększyć to zwiększasz amperaż a nie lepiej zwiększyć volty? Silnik dużo szybciej będzie się kręcił tylko nie wiem jak to wpłynie na moment obrotowy bo to on nas rozpedza
Zależy do czego potrzebny jest elektryk. Lekkim rowerem z małym akumulatorem jeździ się bardzo fajnie, ale jak widać krótko. Swojego Centuriona ciągnę już drugi sezon na 16s16p ze sterownikiem 45A. Pykło 3000km i zasięg mam bez zmian. Kilka kwestii trzeba poruszyć: LiIon'y nie lubią rozładowywania do zera procent pojemności, wysokich temperatur, szybkich ładowarek i przechowywania w stanie naładowanym w 100%. Mała uwaga: w przypadku, gdy rozmawiamy o akumulatorach o różnych konfiguracjach ogniw, tzn. ileś "p" ileś "s" to lepiej posługiwać się ilością energii zgromadzonej (kWh) niż pojemnością (Ah) - tak jak robią to producenci samochodów.
Cześć Dzikibonk! Dzięki za komentarz 😎😎😎 No przy takim pakiecie to Ten Twój Centurion jeszcze długo będzie jeździć :D Na pewno nie wyładowujesz baterii do samego końca bo masz tam tak dużo energii że musiałbyś zrobić mega mega trasę! Zgodzę się z Tobą że podawanie energii całego pakietu jest lepsze - ale w przypadku rowerów elektrycznych tworzy to trochę zamieszania. Bo pakiety o takiej samej ilości ogniw będą mieć taką samą ilość zgromadzonej energii. Jedne pakiety są nastawione na większe napięcie inne na większą pojemność. Te nastawione na większe napięcie zrobią mniejszy zasięg - gdyż użytkownik będzie zapewne korzystać z większych prędkości i mocy :)
Nie tworzy zamieszania zupełnie. Łatwiej jest porównywać pojazdy elektrycze pracujące na *różnych napięciach* z innymi pojazdami, operując właśnie egergią. To jest *wspólny mianownik* . Pierwszy lepszy z rzędu przykład - dwie różne konfiguracje: *16s10p* i *10s10p* . Pojemność w obu jest ta sama. Jednak dystans większy zrobisz na większej liczbie ogniw, bo tam jest więcej *kWh* . W ramach porównania należałoby używać tych samych prądów maksymalnych i jechać w obu przypadkach z tą samą prędkością. Dlaczego? Bo za przyspieszenia odpowiada natężenie prądu, a za prędkość - napięcie. Mnożąc jedno przez drugie otrzymujemy *Waty* , które odbieramy z akumulatora. A co do centuriona, to moja fizjologia prędzej da o sobie znać niż pojawi się deficyt egergii w aku. Moja bateria jest dużo na wyrost. Przy maks. prądach rzędu 45A można ograniczyć się do 16s10p i z 12,5 kilogramowego akumulatora zrobić 8kg. Taki rower zbudowałem (kross level A6) i trochę nim pojeździłem - to był jednak złoty środek. Ewentualnie celowałbym w pojemniejsze ogniwa.
hehehe dzieki za komentarz Konrad! Prekursorem jest TAS TASOWSKI 👈👈👈 Ja to tylko "głoszę" ideę rowerów elektrycznych - uświadamiam Polskie społeczeństwo że coś takiego istnieje 💪💪💪
Taba na rowerze Kolejny fajny film z Tasem w plenerze ! Ale widoki ! :-) Zastanawiam się nad swoją baterią ile wytrzyma jest to pakiet 13S7P 20,3Ah Rodzaj ogniw: Samsung 29E pakiet podczepiony do zestawu Rapid S-2100 z e-bikera. ?
Cześć Paweł! Dzięki za miłe słowa 😎😎😎 Nooo Tas się dobrze bawi co?! Co do Twojego pakietu: 13s7p na Samsungu 29E powinien mieć MAX wydajności prądowej ok 58A Więc przy połowie tej wartości masz ok 29A Sterownik S2000 w piku wyciąga 35A to znaczy że obciąża pakiet po 5A na ogniwo. Więc nawet jak byś jeździł ciągle na manetce to podejrzewam że wyjeździsz spokojnie 3 sezony 😉😉😉 Pozdrówka!
Cześć Taba... Mam pytanie... Mam hulajnoge elektryczna Laotie ti30 z pakietem 60V 38Ah i do tego 2 sterowniki 2x45A i silnikami 2x2800watt w piku ... Jak myslisz ile wytrzyma mi bateria... Jeżdżąc 50% spokojnie i 50% dynamicznie...
Ja mam malutki silnik pakiet żelowy 12 a obciazenia obciazony do 15 a po 2 latach spadek pojemności po 5 latach używania padł całkiem teraz test lifepo4 40 a obciążenia pod 15 amperami
Radek, dopiero wchodzę w temat rowerów elektrycznych a dzięki Tobie wiele mi się rozjaśniło i mam pytanie związane z ogniwami. Czy ktoś próbował używać cel 26650 LiFePo4 ? Są takie które mają całkiem fajne parametry. Napięcie znamionowe 3.3v, ładowania 3.6v, rozładowania 2.25v. Wymiary: średnica 25.9 mm wysokość 65.2 mm Waga 76 g. Rezystancja wewnętrzna 6mOhm (1kHz AC). Typowy prąd szybkiego ładowania 10C (25A) do 3.6V CC/CV Prąd rozładowania ciągłego do 30C (70A) Prąd rozładowania impulsowego 10 sekundowego 80C (200A) Przy rozładowaniu prądem 10C (23A) po 1000 cyklach akumulator zachowuje 100% pojemności znamionowej. Po 7000 cykli akumulator ciągle zachowuje pojemność około 1600mAh. Karta katalogowa: www.batimex.pl/zdjecia/pdf/anr26650m1b.pdf
@@Taba Hej ja sam chce zamontować sobie dobra baterie i tak sie zastanawiam nad tym ogniwem. Ja mam bafanga mid. 750 W 25A pobiera silnik z bateri mam teraz jakies zwykłe chinskie ogniwo 2600 mah dziala dobrze zasieg jest okolo 70 km. Wiec ok ale jak chce jechac z max predkoscia bo ja lubie szybko 😋 ale niestety sie zużywa szy ko dla tego mysle nad tym ogniwem i mysle ze zaryzykuje bo nic innego na rynku wysokopradowego i powyzej 3000 mah nie ma chyba ja mysle nad tym 20 A to mi wystarczy pozdrawiam
Super! Wiedza, wiedza, wiedza i lekkość w jej podaniu. Pomogłeś mi z bardzo podobnym akumulatorem do mojego pierwszego prototypu 13s4p. Potem gdy ładował się do 50V słusznie poradziłeś że trzeba SZYBKO naprawić. Po wymianie skorodowanych elementów wszystko działa jak należy. Dzięki tej wiedzy akumulator posłuży mi na dłużej. Ps. Jak pracowałeś w e-biker to się poznaliśmy i odpowiedziałeś mi na wszystkie pytania które wtedy miałem. Mam nadzieję że wcześniej czy później nawiążemy współpracę :) Ps. pomyśl o Patronite - ja i zapewne wiele osób z przyjemnością wesprzemy twój projekt. Pozytywna wymiana energii w różnej postaci. Pozdrawiam.
Siema siema! Pamiętam Twojego Specializeda, wjazdy nim pod różne stromizny oraz pełny rynsztunek w postaci zbroi i fajnego kasku Fullface! Na pewno będziemy mieć niejedną szanse na spotkanie i współprace :D Propo Patronite - to cieszę się że tak mówisz! Nie mam natomiast zwyczaju prosić o pieniądze. Zwróć też uwagę, że na filmach nie ma reklam puszczanych przez UA-cam. Mam wyłączoną tą opcję - nie chce by reklamy rozpraszały mojego widza. Pracuje teraz nad stroną - która będzie mieć jakieś płatne funkcje dodatkowe. Jesli ktoś będzie chciał wspomóc moją działalność to dostanie w zamian jakąś dodatkową usługę 😎😎😎 Co o tym Myślisz NowyBike? Pozdrówka!
@@Taba Rozumiem, dużo mamy dziwnych myśli na temat pieniędzy co jest główną przyczyną blokowania ich przepływu... tak mi się wydaje ;) Ja całkiem niedawno przeżywałem męki jak coś sprzedałem na allegro hehehe. Patronite to fajna opcja żeby ją mieć na uwadze. Dużo ludzi chce wspierać projekty bo to pozwala im wierzyć że można robić w życiu to co się lubi. Fakt że trzeba ludziom dać coś fajnego. Inną kwestią jest to że w takiej sytuacji pojawia się zobowiązanie do dotrzymywania terminów co może być stresujące.
Strona to bardzo dobry pomysł. Taki model jest moim zdaniem najlepszy. Zarabiasz jako ekspert w danej dziedzinie. Sam eksperymentuje. Ostatnio z PageAndShop ale niestety jest problem którego nie rozwiązali i nie mogę płacić miesięcznie tyko rocznie (wychodzi parę stów-obecnie za dużo) Ty na czym chcesz zrobić stronkę?
Wszystko zależy od tego czy będziesz składać sam czy zlecasz komuś. Czy będziesz używać ogniw nowych czy rozpakietowanych. 13s5p to 65 ogniw Kupno gotowej na nowych ogniwach - ok: 2000 zł Kupno gotowej na ropakietowanych ogniwach - ok 1200 zł
Tak tak - z odzysku. Jakość ogniw z odzysku mocno zależy od tego kto je "odzyskiwał" i z jakiego źródła. Temat bardzo skomplikowany - nie dam rady tego streścić w komentarzu. Czy pakiety można lutować? Można - ale narażone są wtedy na wysoką temperaturę przez lutownicę. To sprawia że możemy zagotować elektrolit w ogniwie - a to nie wpłynie za dobrze na jej żywotność. W necie jest mnóstwo osób które lutują - ale nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Pozdrówka!
Hej, Jaki jest "wzór" na to aby sprawdzić czy pakiet nie jest zbytnio obciążony przez sterownik? Bo są dane: rodzaj pakietu "...S...p", pojemność pojedyńczego ogniwa, max prąd jego rozładowania ( dzielimy na dwa w pakiecie ), moc sterownika. Proszę o pomoc
Ok, chyba to rozkminiłem z Twojego filmiku. Masz pakiet 5p, więc 5p x 10A ( max rozładowanie ogniwa wg producenta ) co by dawało max sterownik 50A, ale wg Tasa powinno się liczyć 1/2 tego maxa podawanego przez producenta. Więc 5p x 5A, dawało by max prąd na sterowniku 25A. Dobrze rozumuję? Ty natomiast jeżdżąc na sterowniku 60A skróciłeś diametralnie żywotność baterii. Rozumiem o co chodzi.
zrobic ci filmik jak wykonac wlasna zgrzewarke na pradzie AC? Wykonanie okolo 10-15minut. Robi dobre zgrzewy i nie wymaga wiele elementow. Bez obudowy ramienia sprezynek itp.
Dzięki Darku - ale znam chyba za dużo osób które robią to profesjonalnie by samemu budować zgrzewarkę tylko po to by zrobić sobie bateryjkę :D Jestem za tym by dać komuś zarobić kto zrobi to lepiej i szybciej niż ja 😎😎😎
Krzysztof Żak o bezpieczenstwo trzeba zadbac jedynie podczas budowy a w pracowaniu/zgrzewaniu jest bezpieczne bo ma tylko okolo 2v pradu zmienniego co jest niczym. Zgrzewarki na pradzie stalym pala zgrzewy. Prad zmienny na 50 lub 60 hercow jest idealnym rozwiazaniem. Mozesz poczytac o tym. Wpisz cos takiego jak: ac or dc in spotwelding
dokladnie. Trzeba robic to w czym sie jest dobry. A Ty jestes dobry w robieniu filmikow i dobrym kontencie. Ja lubie elektronike w niej grzebanie i czytanie w tym temacie. To pozera duzo czasu. Oczywiscie jako hobby.
Krzysztof Żak aha no i zapomnialem dodac ze przekaznik od rozrusznika jest wolny i moze sie zacinac. Ja mialem taki od moto ale nie zadowolony bylem. Lepszy jest solid state relay. Jest oparty na tranzystorze. Sorry ale nie wiem jak sie nazywa po polsku. Mozna taki kupic na prad ac i dc za okolo 15zl na ebay
Taba wywodzi się że środowiska ebikera, gdzie ludzie dopiero zaczynają temat rowerów elektrycznych się uczyć. Nie sądzę aby tam jakiś inżynier pracował. Stąd te popełnione błędy, które skutkują pękniętą ramą Kony, czy szybszym zużyciem akumulatora. Środowisko Tas Tasowskiego z południa Polski ma dłuższą historię, którzy już dawno te lekcje przerobili. Bardzo dobry film. Oczywiście, lepiej ogladnąć ten filmik i uwierzyć, niż samemu popełnić drogi błąd. Pozdrawiam
A do jakiego napiecia zostal pakiet rozladowany ? Bo ja mam tez na lg mj1 i od poczatku uzytkowania pakietu nie ma szans osiagnac 3500mah z ogniwa. Rozladowuje pakiet do 3v na ogniwo i wychodzi mi 18 ah z 21 ah zakladanej pojemnosci. Pozatym te ogniwa nie maja nigdy 3500 tylko zazwyczaj 3200 mah.
Pełen zakres pracy ogniw Li-Ion to przecież od 4,2V do 2,75 - oczywiście odcinanie go przy 3V jest bardzo dobre bo zwiększy to żywotność akumulatora. Ilość cykli też nie jest jasno zadeklarowana - tak czy siak - pakiet był mocno przeciążony - kolejny będzie większy i mocniejszy :) Pozdrówka!
Nie nie - w dużych konstrukcjach bateria jest o wieele większa - co sprawia że prąd który z niej wyciągamy rozkłada się na więcej ogniw. Im mniejszy prąd na każde ogniwo tym dłużej bateria przeżyje ;) Więc jak masz Falcona za 15k i masz tam bateryjkę 20s15p i wyciągasz z niej w maksie np 80A to wychodzi 5,3A na ogniwo i to jest mega spoko. Taka bateryjka wytrzyma 4-5 sezonów bez zauważalnych strat pojemności.
Czyli baterię najdroższe ogniwo całego projektu jest opracowanych dla konkretnego napędu a większość deDIYów wykorzystuję baterie którą użytkowali przed swapem na wyższy level i bateria po dupie dostaje i się sypie
przepis na długowieczną baterie jest prosty: 1. obciążasz cele/ogniwo pradem połowe mniejszym niz katalogowo (no max 60-70%), wiec jak masz 10 ogniw ktore dają rade 10A kazde to max prad puszczasz 50-60A 2. ładujesz cele/ogniwo małym prądem 30-50% tego co jest w katalogu 3. ładujesz caly aku do 90-98% (najlepiej 4.05-4.10 cela/ogniwo) (co jakiś czas ładując do 4.20-4.22) PS takiego zajechanego aku jak w filmie nie ma sensu zajezdzac do końca, a np wykorzystac do innych celów - moglby robic za duuuzy powerbank - znajomy wykorzystuje tak baterie do oswietlania domu/ładowania telefonu w razie zanikow prądu w sieci
Taba poszukaj info o tych cudownych bms ;) przy rozładowaniu bms nie jest Ci potrzebny przy nowych ogniwach. Do ładowania chyba lepiej oddzielne ładowarki ;)
Cześć Jakub! Zdania co do konieczności montowania BMSa są podzielone. Niby nie potrzeba a jednak jest bezpieczniej. Widziałem magików którzy tak jeżdżą i chwalą - ale też znam takich którzy ostrzegają. Dzięki za komentarz 👍👍👍
ua-cam.com/users/jehugarciavideos polecam gościa mówi dużo i według mnie mądrze :) sam aktualnie stoję przed budowaniem pakietu i będę dopiero prowadził eksperymenty, ale już co nieco wiem o tych całych bmsach. pakiet w swoim samochodzie tez używa bez BMS, a jego ogniwa maja się jak najbardziej w porządku.
sterownik może być mocniejszy wszystko kwestia tego ile pobiera silnik jeżeli silnik pobiera max 70A to sterownik bms moze miec nawet 100A ale pakiet ogniw musi być zrobiony tak aby minimum te 70A wytrzymywał. Ogniwa mogą dać więcej ale to skraca ich żywotność 😉
@@Kosmakozyra jeżeli zamontujesz za słaby bms to silnik może wcale nie ruszyć albo ruszy ale nie będzie miał pełnej mocy a bms będzie się grzał co jest totalnie bez sensu właśnie dlatego zawsze montuje się mocniejsze bms.
Ja do swojej baterii mam czujnik temperatury, i nierzadko przekraczałem 60 stopni ale nie na długo, warto sam silnik i sterownik kontrolować chociażby pirometrem. A ty jak używałeś akumulator ile miał stopni ? Warto czytać noty katalogowe: lygte-info.dk/review/batteries2012/LG%2018650%20MJ1%203500mAh%20%28Green%29%20UK.html
Cześć Marcinie! Dzięki za komentarz 😎😎😎 Nie wiem właściwie ile stopni miał mój pakiet podczas katowania 😔😔😔 Dzięki za wykaz - faktycznie z tej noty można sporo wyczytać. NP jak się zachowuje ogniwo przy obciążeniu 15A 😨😨😨
Ktos wspominal nt sprawdzenia pojemność pakietu z ogniw Sony VC7 jeśli ktoś kupował u eBikera (w opisie pakietu na stronie ma napisane, które ogniwa są w środku). Pod obciążeniem zaledwie 5A po ponad 20 cyklach pojemność spada o 15%. Test przeprowadzał Tas Tasowski na forum ebajkowym. Ciekawe jaki spadek by miały pod teoretycznie maksymalnym obciążeniem 10A. I czy takie ogniwo podlega wtedy wymianie?
No ale Ebiker robił cos na Sony VC7? Ostatnim razem jak gadałem z Konradem to słyszałem że robią na Samsungu 29E (którego nienawidzę i go odradzałem) oraz na Samsungu 35E który jest nieco lepszy ale też nie jest szczytem marzeń....
Może by tak stworzyć dwudzielny aku pakiet. Na wielkie prądy wziąć trochę li fe po, a na ciągle małe prądy zwykle li-ion. Trzeba by tylko ogarnąć sterownik aby automatycznie przełączył podczas ostrej jazdy. Ja mam w planie budowanie pakietu na droższych ale trwalszych aku liFePo bo mają dużo większy prąd ciągły i dużo więcej wytrzymują. Tyle pojemność mają mniejsza od li-ion. Ale za to 1000 cykli przy 100% pojemności.
Hej,mam podobny problem😔tylko zastanawiam sie czy to na pewno bateria (guru 48v 14,5a/h) a nie sterownik ?! gdy szybko dodaje gazu bateria rozłącza sie i muszę jeszcze raz włączać cały zestaw i gdy powoli operuje manetka wszystko jest ok prędkość nawet do 50km/h ?(bardzo to irytujące zwłaszcza jak chce sie ruszyć z pod świateł !)
Mozna by dodać ze w rzeczywistości stan tego pakietu po takich 'przejściach' jest zapewne jeszcze gorszy. Gorszy bo badano pojemność przy zaledwie 10A. Przy obciazeniu rzędu 25-30 A czyli blizej wartosci eksploatacyjnych dla Twojego zestawu bedzie zapewne o kolejne 10-15% mniej. Druga sprawa, pomiar pod obciazeniem napiec segmentow 13S, na pewno wykaże kolejne slabe punkty tego pakietu i zapewne będą takie 'pietra' na ktorych spadek napięcia jest wiekszy niz na pozostalych, co daje sygmal dla BMS aby wyłączyć pakiet. Stosunkowo cienkie, blaszki zgrzewu, tez musialy przy kilkudziesieciu amperach sie rozgrswwac, co dodatkowo podnosilo temperaturę wewnątrz pakietu. Ogolem brawo za prosty i czytelny przekaz, ostrzeżenie przed budową pakietu z założenia 2 krotnie prseciazanego i z oczywistymi skutkami dla innych. Pzdr
Masz tu dużo racji Erneście - Warto jednak nadmienić iż ja wykorzystuje swój pakiet głównie do małego wspomagania, czasem jednak polatam na 1 kole, wspinam się pod górki i tak dalej. Chodzi mi o to że głównie obciążam pakiet poprzez chwilowe strzały wysokiego prądu - nie cisnę manety nieustannie przez 10 - 20 - 30 minut. Tak czy siak - pakiet nie był stworzony pod kontroler 60A - będę na nim jeździć aż się skończy. Jego koniec udokumentuje na kanale :) Pozdrówka i zapraszam do oglądania kolejnych odcinków 😎😎😎
Taba- dlatego napisałem w cudzysłowie " " że "rośnie" mam czasem wrażenie iż po dłuższej jeździe (60 km ~7 h)ładuje się niewiele dłużej niż po krótkiej jeździe (20km ~3-4 h) a nie ma różnicy przewyższeń na tych odcinkach 60 i 20 km i to mnie zastanawia 3x dłuższy odcinek jazdy a ładowanie tylko 2x dłuższe ale zapewne p.Marcin to może wyjaśnić-pozdrow(e)rower
Roman Kowalewski Wiem dlaczego tak jest 😉 Ogniwa laduja sie na poczatku duzym pradem a pod koniec ladowania prad pobierany przez ogniwa znacznie spada, dlatego sama koncowka ladowania (od powiedzmy 90% do 100% naladowania) trwa ok polowe tego czasu co od 0%do tych 90%. 😉ot takie cuda przy technologi ladowania li on. Pozdrawiam
Dzieki Taba 😉 Ps kiedy filmik z budowy skrzynki, bo za okolo tydzien zabieram sie za swoja 😉 mam juz wlokno szklane, ladna jodelke weglowa no I fajna bezwonna zywice aby sie nie udusic w garazu 😊😉
W moim ebiku mam baterie 20s6p ogniwa samsung R25, zakupilem te ogniwa na : www.imrbaterbatteries.com byla rownierz zaprojektowana do slabszego sterownika 60A. Teraz mam sterownik 125A 72v 4kw , czyli musze przyznac ze przesadzilem . Tez dopadla mine watowica. Ale clay czas jerzdrze na ograniczeniu. Jesli prad na mojej baterii spadnie do 75v ( full naladowana ma 84v) i manetke wykrece do oporu to bms(95-145A) odcina ,napiecie na jednej celi ma wtedy 3.75v. Aby wtedy dalej jechac musze odlaczyc i ponownie podlaczyc przewod do kontrolera i dalej jedzie ok ale musze pamietac aby gwaltownie nie przyspieszac. Dlatego mysle ze moja bateria jest rownierz przesilona I juz przy 50% laduje ja ponownie. Mam zamiar dokupic 200 ogniw I powiekszyc baterie.
Witam ponownie. Tak odcina ale tylko przy duzym obciazeniu i w miare jak bateria slabnie to odcinanie zaczyna sie wprost proporcjonalnie wczesniej. Ale na full naladowanej ooo nie jeden samochod nie ma startu do okolo 70 km/h .
Miał ktoś podobnie jak ja z bajkiem,że po naładowaniu do pełna i odpaleniu na mierniki prąd wskakuje do max po czym szybko spada i nie odpala . Po jakimś czasie da się normalnie odpalić i jeździć . Druga sprawa związana jest chyba z BMs ,bo nie chce odciąć zasilania. Oczywiście zaczynam zaraz pedałować,aby podbić prąd ponad minimum . Zdarzyło mi się tak 2 razy,że przy granicy V nie odcina prądu
Cześć Mi chał - możesz podać więcej szczegółów odnośnie pierwszego problemu? bo nie wiem czy do końca rozumiem 🤔🤔🤔 Jaki masz pakiet? 13s? Do ilu V jest naładowana? W jaki sposób podpinasz miernik? czy może chodzi Ci o miernik na wyświetlaczu kontrolera? W jaki sposób wiesz że napięcie spada? do jakiej wartości spada to napięcie? W drugiej sprawie: co masz na myśli mówiąc granica V ? Jaka jest ta granica V? Daj znaka to może pomożemy Ci rozwiązać ten temat 😎😎😎
Taba na rowerze 18s9p max 75.6,a minimum powinno być 54V. Mam miernik we wskaźniku rowerowa tak wygląda wideo zaraz po odłączeniu ładowarki ,która skończyła pracę ua-cam.com/video/LmgC6JVndlw/v-deo.html Po doprowadzeniu roweru do 54V kiedyś normaknie odcinało prąd ,a teraz 2 razy mial m taki stan,że zeszło do 53.9 V. Nie chciałem nigdy zdegradować baterii,ale czasem za daleka trasa powoduje brak energii na powrót do domu :)
Wygląda jak problem z BMSem Trzeba by było dobrać się do samego pakietu i zmierzyć napięcie przed i za BMSem Albo ewentualnie wysłać ją do Twórcy - Fasterbike?
Taba na rowerze tak, to od nich. Jak zgłaszam problem to informują,że mnie umówią z gleborem z forum,który jest podobno z Łodzi i tak mijają tygodnie bez informacji co dalej.
Siema Marek - liczyłem się z tym że bateria umrze - w ramach eksperymentu mogłem sobie na to pozwolić 😎😎😎 Dzięki temu mogłem pokazać w praktyce, że takie rozwiązanie PADŁO w jeden sezon. Po za tym na poczatku jeździłem na sterowniku 35A - i przy takim sterowniku pakiet wytrzymałby o wiele dłużej. Przerzuciłem się na 60A i niestety wtedy nie było już odwrotu. Z resztą tłumaczyłem to na filmiku. Po za tym nie wiem skąd wziąłeś tego "youtubera speca" - nigdy nie mówiłem sam o sobie "spec"
Może z tym youtubowym specem przesadziłem , sorry - Chodzi mi oto że prowadzisz kanał o konkretnej tematyce , odpowiadasz na pytania podpowiadasz , ile osób wzorowało się na twoim projekcie i teraz po roku mówisz popełniłem błąd , takie zestawienie jest ogólnie do dupy . Jeżeli jesteś świadomy że to co robisz , co pokazujesz jest na granicy albo ją przekraczasz to warto potencjalnego odbiorce o tym uprzedzić - " ja to zrobię tak i tak , są plusy i minusy , świadomy wybór należy do was " . Oglądając sam filmik można się pogubić -- budujesz zestaw , znasz parametry (chyba nie do końca) ogniw , sterownik 35A , później dopada cię "watowica" , ładujesz 60A , sam przyznajesz że masz świadomość że bateria będzie cierpieć , a następnie zdziwienie że coś jest nie teges , lecisz na rozładowarkę i szok bo gdzieś wsiąkło kilka amperów , następnie tel. do Tasowskiego i po roku użytkowania i dzielenia się wrażeniami okazuje się że ten zestaw od początku był nie do końca przemyślany , błędnie przyjęta baza do wyliczeń , sterownik powinien być 25A ? do tego aku? .Nikt nie jest doskonały , zawsze można się pomylić albo świadomie przesadzić , ale jak coś puszczamy w świat to trzeba się przyłożyć i podać pełne info .
Poczekaj... bo dalej czegoś nie rozumiem... Nigdy nikomu nie polecałem konfiguracji jak u mnie - nigdy nie sugerowałem by ktoś budował taką konfigurację co ja. Nie wiem czy jesteś stałym widzem mojego kanału - ale gdybyś oglądał regularnie odcinki - na pewno wiedziałbyś Marku, że ZAWSZE pokazuje plusy i minusy pewnych rozwiązań. A odcinki skierowany do tych którzy zaczynają przygodę z rowerami elektrycznymi - tworzę tak by pokazać możliwości a nie żeby skłaniać ludzi do naśladowania mojej konstrukcji. Przykro mi jeśli pogubiłeś się oglądając mój filmik. Zdziwienie dopadło mnie ponieważ nie wiedziałem że bateria skończy się TAK SZBYKO. Po za tym mniej więcej dobrze opisałes plan ramowy tego odcinka: zaczynałem od sterownika 35A wymieniłem go na 60A z obawą że bateria skończy się szybciej przetestowałem baterię na rozładowarce i zdziwiłem się że tak szybko się skończyła zadzwoniłem do TASa który mógł mi i Wam przedstawić swoją wiedzę Nie wiem do końca czemu napisałeś: "ale jak puszczamy coś w świat to trzeba się przyłożyć i podać pełne info" Jakiego info nie podałem?
Według Tasa to nawet ten sterownik 35A był przewymiarowany, co sugeruje że cały projekt obarczony był błędem , w niczym się nie pogubiłem , jak coś promujesz to wypadało by mieć wiedzę , a tak po roku dzwonisz do osoby kompetentnej która cię uświadamia .Niczego nie musisz polecać czy sugerować , czy tego chcesz czy nie ludzie którzy oglądają ten kanał korzystają z wiedzy tutaj zawartej .
Tak - według TASa sterownik 35A był przewymiarowany. W takim przypadku z pakietu było wyciągane ok 7A na ogniwo w piku - co też by było niezdrowe dla baterii. Ciesze się że się tak zaangażowałeś w dyskusję 😎😎😎 Pozdrawiam i zapraszam ponownie!
Krzysztof B Przyjmuje sie ok 500cykli ladowania w dobrze zlozonym akumulatorze. Dla jednego beda to 2 sezony dla drugiego 10 lat, zalezy ile kto jezdzi- chyba logiczne?
To też zależy jak głęboko rozładowywany jest akumulator, jak bardzo się grzeje podczas pracy itd... Jest sporo czynników które wpływają na zużycie aku. 3 sezony - to wartość "średnia"
Taba na rowerze Oczywiscie, calkowici sie zgadzam. Ja po prostu tak w uproszczeniu powiedzialem jak to wyglada, piszac w w "dobrze zlozonym akumulatorze" mialem na mysli ze jest on odpowiednio z zapasem dobrany pod sterownik, co roku sa wyrownywane cele zrodlem zewnetrznym no I ogolnie jaknsie dba tak sie ma 😉Po za tym wiem ze ilosc cykli moze wzrosnac nawet do 1000 przy nowych ogniwaxh, jezeli nie ladujemy aku do pelna, tylko do ok 4,10V zamiast 4,2V. Daje to podwojne korzysci, nie dosc ze bateria ma wieksza ilosc cykli to jeszcze ladowanie trwa o 30% krocej. Z minusow to wiadomo troche mniej energii skumukowane =mniejszy zasieg. Pozdro 😉
Nowoczesne BMSy chyba ładują właśnie do 4.1... Mi po naładowaniu do pełna pakietu 16s wychodzi około 65,7V (średnia 4.1 na cele) Mierzyłem wszystkie cele i max rozjazd to 0,06V więc chyba to nie wina akumulatora.
Do roweru wystarczy zamontować małą, przenośną elektrownię atomową marki Synergix, najlepiej model SG-202a i wtedy nie musimy się martwić żywotnością baterii ani nie musimy niczego ładować nawet przez 8 lat! SG-202a jest oczywiście w bardzo mocnej obudowie, więc nawet jak uderzymy w coś rowerem to nie dochodzi do rozszczelnienia. Jedynym minusem jest cena- $799 dolarów, czyli prawie 3000 złotych.
To jest dokładnie ta elektrownia co miał ten naukowiec w filmie Powrót do przyszłości 3 taka mała fajna przenośna on tam wrzucał śmieci następowała zimna fuzja jądrowa i był robił sie prąd :) płynął sobie mozna go było w wiaderku nosić
Taba zarżnąłeś baterie ...:) :) zajechałeś :) do tak wyczynowej jazdy trzeba było sie rok temu kupic te najdroższe akumulatorki wysokoprądowe szarpnąć sie dwa razy tyle ile wydałes na obecny pakiet :) ...a tak obciążyles ją cięższym sterownikiem,teraz musisz kupic nowy ..kup przeciwpancerne ogniwa wysokoprądowe z rezerwą jak mowi Tas ... wydasz 5000-6000 drogie bo drogie ale pojezdzisz ze 4 lata katując taki akumulator ...jeszcze ci zostanie energii dla laptopa tableta albo komórki :) energia.... odwieczna bolączka cywilizacji ...:) ciągle jej brak :)
No niestety - tak już bywa 😑😑😑 Będę budować pakiet 13s7p na wysokoprądowych. Wejdzie 91 ogniw (więcej rama nie pomieści) Grunt że będzie zbudowana zgodnie ze sztuką :) Pozdro i dzięki za komentarz domel!
Jak wiadomo najbardziej narażone na przegrzanie ogniwa znajdują się w środku pakietu . Metoda jest tylko jedna należy odprowadzić nadmiar ciepła, tak jak jest to robione w pakietach aut elektrycznych, hybryd, oczywiście w małej skali, a mianowicie muszą być wykonane małe kanały przelotowe połączone w jeden wspólny zakończony wiatrakiem a najlepiej turbina modelarską, która będzie wyciągała nadmiar ciepła w momęcie wzrostu określonej temperatury po przez czujnik . Takich czujników powinno być conajmniej dwa lub trzy w pakiecie a sterowanie ich wykonać na module Arduino który kosztuje 20 -30 zł. Tak jak powiedział Tas to nie prąd a temperatura zabija ogniwa a szczególnie jeżeli są wysoko prądowe . Akumulatory samochodowe pracują powyżej 10 lat ponieważ są chłodzone i nigdy nie ładowane na ful . W ten sposób możemy zaoszczędzić sporą kaske oczywiście kosztem wymiarów . Jak będę miał chwilę to przedstawię plan mechaniczny takiego Aku oczywiście kierując się zasadą proste do bólu bo tylko takie rozwiązanie ma sens. Pozdrawiam
No właśnie w samochodach mamy dużo miejsca. W rowerze liczy się każdy centymetr - ale fakt jest to do wykonania. Mimo wszystko myślę że lepiej jest po prostu budować większy pakiet z większym zapasem niż kombinować z chłodzeniem :) Ale mniejszy pakiet z chłodzeniem też jest ciekawym rozwiązaniem. Dzięki za wiadomość i pozdrawiam 😎😎😎
Wydaje mi się że powinieneś używać baterii o wyższym discharge rate (C rating), lub zastosować pojemniejszą konstrukcje na przykład 7p, wówczas podnosi się bazowa wydajność. W grę wchodzi jeszcze podniesienie napięcia do np. 14 lub 15s, wtedy spada obciążenie w amperach, przy takiej samej mocy. W modelarstwie stosujemy pakiety np 1,5mah które oddają 60 amper w sposób ciągły, a chwilowo są w stanie oddać 120 amper, czyli rzeczywiste 40/80C. Z tym że cena zupełnie nie porównywalna do 18650. Im bardziej dojeżdżasz baterię wysokim poborem tym bardziej skracasz jej żywotność, jeżeli bateria nie jest do tego dostosowana, kończy się to efektem voltage sag czyli spadaniem napięcia przy wzroście poboru, jest to spowodowane zwiększającym się z czasem wewnętrznym oporem pakietów mierzonym w omach.
Dobrze mówisz VAL45K Kolejny pakiet będzie 13s7p. Nie mogę dać 15s bo kontroler jest przewidziany na napięcie nominalne 48V. Fakt zauważyłem pogłębiający się spadek napięcia przy mocnym obciążeniu :( Ale nie martwi mnie to za bardzo - po prostu stworzymy nowy pakiet 😉😉😉 Pozdrówki!
Sterownik w zestawie S2000 wyciąga 35A Ja u siebie miałem sterownik od S3000 (wyciąga 60A) a baterię przygotowaną pod S2000 Jodlasty - wiesz może na jakich ogniwach masz złożony swój pakiet? Powinieneś mieć to napisane na naklejce na baterii Na pewno jest doliczona pod S2000 - ale dla pewności przepisz mi nazwę ogniw 🤔🤔🤔
Ma 13A na ogniwo w Maksie 5p to daje nam 65A - dzielimy na pół i mamy 32,5A Sterownik S2000 obciąża baterię 35A w maksie Więc bateryjka powinna spokojnie wytrzymać 3-4 sezony Polecam wysłać ją do Ebikera przed upływem gwarancji by sprawdzili pojemność. Jeśli będzie poniżej wartości nominalnej to zrobią Ci wymianę gwarancyjną!
Robisz niepotrzebną nagonkę. Nie wykorzystywałeś tych ogniw zgodnie z zastosowaniem. Takie ogniwo ma 10A w szczycie czyli wtedy kiedy jest naładowane do pełna. Katowałeś to ogniwo niemiłosiernie. Nie wiem jakim cudem nie stała ci się krzywda bo ogniwo obciążone zbyt dużym prądem potrafi nawet wybuchnąć. Wiem, że sterownik obniża napięcie tym samym spada zapotrzebowanie na prąd ale sterownik nie sprawdza maksymalnego prądu rozładowania tylko dobiera go w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać te ogniwa. Skoro w samochodach typu Tesla/Leaf ogniwa wytrzymują po 300 tysięcy przebiegu to znaczy tylko tyle, że kupiłeś słabe ogniwa może to nawet były jakieś refuby albo podróby bo nie wiadomo gdzie je kupiłeś. Niezależne testy na internecie pokazują, ze te ogniwa przy 10A potrafią się nagrzać do 75 stopni a po pięciu cyklach 10A bateria zaczęła się już degradować. Gdyby zależało ci na ilości cykli i żywotności ogniwa to dla sterownika pobierającego taki prąd powinieneś kupić ogniwa wysokoprądowe mające minimum po 20A ciągłego. Powinieneś powiedzieć o tym na filmie bo dużo osób przekreśla elektromobilność ze względu na żywotność akumulatorów.
Nadal nie rozumiem czemu ludzie używają LIONy do takich sprzętów :) , np lipo grafenowe z hobbykinga rozsadzi motor ( o ile esc pozwoli na taki przeplyw amperów ) i po 1500 cyklach zgubi 10% pojemnosci a jezeli ladowane do 4.05V to pewnie po 6000 cykli. Tak małe pakiety LION ( mowa o ratingu C lub ilości P ) nie nadają sie do dużego/stałego obciążenia, szybko się nagrzeją przez co traca pojemność i żywotność. Piszę z doświadczenia nie z informacji na forach, mój 2 letni pakiet HQ firmy GNB po 2 latach (100 cyklach pełnego ładowania i używania pod max obciązeniem aż do rozładowania 3.3V) stracił może 5-10% pojemnosci
Hmmm nie będę tutaj z Toba dyskutować FPVtv bo nie mam za dużo doświadczenia z LiPolami. Jedyne doświadczenie jakie mam to takie - że robienie pakietów np 72V wymaga łączenia wielu LiPoli złączkami. Budowałem kiedyś rower na LiPolach i ciągle mieliśmy rozjazdy na pakietach. Jeden rozładowywał się bardziej inny mniej - dochodziło do sytuacji że trzeba było ładować i wyrównywać pakiety indywidualnie. W innym wypadku - najbardziej rozładowany pakiet w chwili dodawania gazu wyłączał całą baterie (poprzez BMS). No i widziałem jeden poważny pożar wywołany przez baterię LiPol - ale jak mówiłem na początku. Nie jestem w tym temacie wystarczająco obeznany by przedstawić coś więcej :) Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odcinków!
to chyba troche więcej wiem tu z doświadczenia , zrób kiedś test na dobrej jakosciowo lipolach ( nie zippy i inne tansze bo bedzie jak to opisałeś drift w cellach ), użyj np grafenowe turnigy . Liony tez się palą dobrze ( ostatni film pożaru tesli ) , możesz zrobić wielki pakiet oparty na cellach . Wystarczy kupic kilka takich samch duzych pakietów , rozciać folie termo kurczliwo i w srodku znajdziesz prostokątne celle, wygląda to podobnie do okraglych z tym że całość jest lżejsza i bardziej spasowana. Piszę to bo lubie jak opowiadasz o tym co robisz i pozytywnie nakręcasz ludzi na elektryki, inaczej bym nie marnował naszego czasu. Trzymaj tak dalej i próbuj nowych rzeczy, poszerzaj horyzonty :) . Mój następny rozdział to baterie LIFEPO4 i deska offroad z mocą 7000 watt , a twój ?
Hehe dzięki za odpowiedź :) U mnie następny rozdział to oczywiście rozwój kanału - cel uświadamiać Polaków o pojazdach elektrycznych i elektromobilności. Ponad to zakończenie przebudowy mojego roweru (jestem już blisko). Aktualnie robię też prawko na kategorię A - motocykl. Będe chciał pojeździć sezon - dwa na spalinówce i potem spróbować przerobić ją na elektryka :D
Bateria w ebike jest najważniejsza dlatego mnie dziwią ludzie co pakują do skrzynki wszystko łącznie ze sterownikiem a na akumulator przeznaczają 50% miejsca w środku. W skrzynce powinien być tylko akumulator. Cała reszte można zamontować pod ramą i wtedy zamiast 5p mamy 10p itd. No ale jak to mówią każdy panem swojego losu. Ja mam 16s12p i po przejechaniu 150km ze średnią 30km/h dalej mam 500Wh zapasu w baterii. Pozdrawiam.
Cześć Krzysztof. Rozumiem Twój punkt widzenia ale też musisz zrozumieć że upakowanie wszystkiego w skrzynce ma swoje zalety. Taki rower wygląda estetycznie i nie ma żadnych złączek ani zbędnych przewodów na zewnątrz. Pozdrówka!😎😎😎
Test baterii nie jest pełny i niepoprawnie przeprowadzony. Nie masz nawet 10% ubytku pojemności! Bateria pod kątem pojemności jest OK. LG MJ1 ma pojemność >/= 3400mAh ale od 4.2V do 2.5V / ogniwo. Do 3V masz dostępną pojemność około 3000mAh / ogniwo. 13.9Ah to 92% pojemności nowej baterii która w Twoim przypadku miała 15Ah a nie 17Ah. Ogniwa straciły sprawność prądową pod obciążeniem, nie pojemność. Rada dla laików - nie przeciążajcie pakietów, utrata sprawności to najłagodniejsza usterka jaka może się wam przydarzyć. Najgorsza to oczywiście pożar.
Tak naprawdę to zamiast normalnej jazdy na rowerze, zrobiła się moda na ładowanie niepotrzebnie kupy kasy w rower co jak widać daje radość na dosyć krótką metę bo co chwila sie coś spitoli. Rower na przerzutkach sis/altus za 1500 ale ostro przerabiamy za 3 koła na elektryka i jaki on jest super :D I jeszcze z tysiaczek na baterię samoróbkę na 2-3 sezony :D
Naprawdę wartościowy film. Czekam na ten o budowie skrzynki jak u ten o doborze bazy.
Cieszę się że mogłem na swoim przykładzie pokazać innym na co zwracać uwagę :)
Pozdrawiam Szu-Szu! 😎😎😎
Obydwaj jestescie zajebisci. Zaraziliscie mnie tym...
Jestem emetytem i mam chyba juz "fioła" na punkcie EBIKÓW.
Pozdr....
Dzięki piękne Fa Zi!
Ciesze się że mogliśmy Cię zarazić tą naszą chorobliwa miłością do pojazdów elektrycznych 😎😎😎
Pozdrówka!
Mądrych to aż miło posłuchać. Przykra sprawa, czekamy na nowy build! przestroga dla innych watomaniaków :)
No wiadomo - Tas to skarbnica wiedzy - wszyscy możemy się z tym zgodzić 👌👌👌
Będzie dobrze - spróbuję docisnąć do końca sezonu 😎😎😎
Coz mozna dodac do filmiku....Moze tylko tyle ze wiedza kosztuje.Bateryjke mozna wykorzystac jeszcze w jakims mieszczuchu z 250w silniczkiem.Podobala mi sie konsultacja na wysokim szczeblu z Panem T.Fajnie zmontowane.
Dzięki dzięki marwol
😎😎😎
Jestem w stanie przeżyć takie koszta - fakt TAS to absolutny mistrz w kwestii baterii!
Pozdrówka i dzięki za miłe słowa
Bardzo fajnie przedstawiony problem doboru baterii do sterownika. I fajnie zmontowane ;) Pozdrowienia!
Konkret info o akumulatorach i sterownikach! Dzięki ;)
Miło mi że mogłem coś rozjaśnić w kwestii akumulatorów i sterowników :D
Pozdro Taba - kolejny fajny filmik!
Powoli w wolnym czasie buduję rower hmmm w sumie to już motocykl ;) Silnik jest w stanie oddać 15KW z możliwym chłodzeniem oraz zewnętrzną pompą obiegową i chłodnicą. Przyszedł więc czas na akumulator - dwa pakiety 23S5P połączone równolegle(osobne BMSy). 50A planuję wyciągać, chwilowo można nawet 150A pociągnąć z pakietu ale efekty będą jak u Ciebie czyli szybki zgon baterii, a 230szt Samsungów INR18650-25R swoje kosztuje więc lepiej unikać takiej eksploatacji. Pakiet jest zbudowany w taki sposób, że jest przez niego ciągły przepływ powietrza chłodzącego który dodatkowo będę mógł wzmocnić zewnętrznym wentylatorem podłączonym pod czujnik temperatury. Sam jestem ciekaw jak to będzie funkcjonować.
Cześć Vendo!
WOW! Zapowiada się niezły potworek 😵😵😵
Bardzo bardzo ciekawi mnie Twój pakiet który rozbiłeś na 2 części.
Niestety nie jestem pewien czy połączenie równoległe 2 pakietów to dobre rozwiązanie 😔😔😔
Konsultowałeś to z kimś?
Mega jestem ciekaw chłodzenia silnika i przepływu powietrza w baterii - koniecznie skontaktuj się ze mną jak będziesz mieć gotowy projekt 😎😎😎
Może będziesz chciał go pokazać u mnie na kanale? Jestem pewien że wiele osób będzie ciekawa Twojej konstrukcji!
Pozdrówka
On nie tyle został rozbity co od samego początku był zaprojektowany jako dwa identyczne pakiety połączone równolegle. Mam taki kłopot, że mieszkam w bloku, a waga motocykla elektrycznego uniemożliwia wciąganie go na piętro w celu ładowania. Zmuszony więc byłem do zaprojektowania akumulatora który można wyjąć i naładować w domu. Przy aktualnej konstrukcji ramy (silnik też jest w ramie) jest to trudne do zrobienia przy jednym dużym akumulatorze więc zapadła decyzja, że będą dwa. Aktualnie mam już zgrzane dwa pakiety 23S5P, czekam, aż przyjdą BMSy. Takie akumulatory można łączyć równolegle i nic im się nie stanie. Będą też dwie ładowarki do nich. Obudowa pakietu składa się z dwóch połówek wykonanych z plastiku, a pomiędzy ogniwami są rurki które umożliwiają przepływ powietrza i tym samym chłodzenie. Pakiet wykonany w taki sposób jest sztywny (i odizolowany) sam w sobie jednak będzie dodatkowo zamknięty w aluminiowej skrzynce z uchwytem do przenoszenia. Obudowa będzie wykonana w taki sposób aby zmieścił się w niej mały wentylator (aktywowany czujnikiem temperatury) wymuszający obieg powietrza. Aktualnie obmyślam system szybkiego montażu aluminiowej skrzynki do ramy, no i wybieram złącza ale raczej będą to przemysłowe złącza zaprojektowane do pracy w autach elektrycznych, a niestety nie są one tanie.
Brzmi super!
Można gdzieś obejrzeć zdjęcia/filmy z procesu budowy tej maszyny?
Daj znaka :)
Buduję sam w wolnym czasie (którego nie ma za wiele) i nigdzie nie publikuję zdjęć z budowy. Z resztą na chwilę obecną nie wygląda to zachęcająco, rama, silnik, dwa pakiety, sterownik i kupka części ;) Miałem budować mocny rower (wiele wiedzy zaczerpnąłem z Twoich filmików i bloga TASa - super robotę robicie!) ale przejechałem się dwoma motocyklami elektrycznymi na Sabvotonach 72200 i się zakochałem. Kupiłem więc wyczynowego KTM'a SX 125 i robię konwersję na elektryka do leśnych szaleństw. Jak skończę to na pewno się pochwalę ;)
WOW!
Koniecznie musisz mi to pokazać!!
Jak tylko będziesz mieć przerobionego tego KTMa to odezwij się na UA-cam albo na fanpage na Facebooku!
Pozdrówka i życzę szybkiego skończenia projektu
Z niewolnika jak wyciskasz 120% tego co może, to nie ma szans żeby długo pożył :D Film może warto pokazać żeby uczyć się na czyiś błędach. Dobrze że nic się nie stało bo przeciążając takie ogniwo może dojść do jego uszkodzenia (temperatura) Potem masz pożar a nawet wybuch.
Właśnie z taką myślą powstał ten odcinek - ku przestrodze.
By inni nie tracili kasy jak ja 😭 😭 😭
Dajcie filmik na temat tej ROZŁADOWARKI :) piękna sprawa, chciałbym sobie coś takiego zmontować ewentualnie kupić. Pozdrawiam
Czy sprawdzales napięcia na każdej celi czy któraś nie ma przypadkiem niższego napięcia od pozostalych? Może masz rozjazdy na celach i one dodatkowo obniżają pojemność akumulatora.
Cześć Pasiczer!
Tak tak - sprawdzałem napięcia na poszczególnych celach.
Rozjazd jest nie większy niż 0.1V
Więc nie powinno to mieć większego wpływu na bateryjkę
Taba na rowerze No to faktycznie zbyt duże prądy rozładowania wykończył twoją baterię. Ile cykli ładowania przeszła twoja bateria?
z 400 myslę
Taba na rowerze No to sporo cykli juz przeszła. Na stronie lygte-info.dk jest napisane, że właśnie po 400 cyklach pojemność spada do 80%. "Cycle life : 400 cycles, charge 1.5A, discharge 4A (80%)"
lygte-info.dk/review/batteries2012/LG%2018650%20MJ1%203500mAh%20%28Green%29%20UK.html
Dzieki za szybka odp 👍niezależnie od stanu naładowania baterii zawsze to samo
Hmmmm to tylko tel do serwisu.
Na pewno pomogą 😉
Bardzo fajny motyw z tym dzwonieniem do Marcina :D Zapraszamy do Żywca na skrzyczne , wytestujesz kone jak se tu poradzi w górach :)
Nie poradzi se w Waszych górach ;P
Na Wasze góry to trzeba Falcona co ma z 6-8 kW na Sabvotonie + baterię co ma z 300 ogniw 😎😎😎
Pozdrówka!
Taba na rowerze nieprawda :) 3kw juz dobrze pomaga , pierwszy filmik tasa na kanale pokazuje rower taki jak wyjechal na skrzyczne. Ale dlaczego warto pojechac ? Bo tam można spotkać pełno samoróbek elektryków niczym minizlot :D
Odcinek dał mi dużo do myślenia - dołożyłem równolegle pakiet do hulajnogi elektrycznej m365 i wcześniej pakiet siadał mi dosyć szybko, zachowywał się nieprzewidywalnie jeżeli chodzi o zasięg . Zmniejszyłem prądy - jak ręką odjął :)
tak tak czlek myslał ze baterią od zegarka samochód odpali albo jakos tak
Jak sprawdzić baterie jak się kupuje rower używany
Witaj Radek , zajefajny odcinek i fabuła prawie jak w kinie akcji;) extra.
Jak składałem swojego elektryka TASS również mi wytłumaczył że połowa maksymalnego prądu dla jednego ogniwa
jest bezpieczna dla aku. Choć słyszałem porady żeby dzielić nawet przez trzy.Ja mam 16s9p na sanyo 3,3ah z max prądem rozładowania 10A na sterowniku 45A
i mi wychodzi 5A to jest ok. i problem przegrzewania się ogniw z głowy.A w elektryku czym mniej na głowie tym lepsza frajda zjazdyXD pozdrawiam.
Cześć Marku!
No to powiem Ci że bardzo zdrowy pakiecik masz :)
Zasięgi musisz robić mega!
Pozdrówka i dzięki za miłe słowa 😎😎😎
Książkowo tak mniej więcej 130-140km ( ekonomicznie:) )Wato mieć jednak zapas bo częste wyładowywanie do zera tzn.odcięcie przez bms powoduje
rozbalansowanie cel.Czekam na dalsze przygody z Twoim rowerkiem, hej.
Taba dojechałeś swój akumulator jak dobry Drifer swoje oponki. Ciekaw jestem jaki nowy będziesz składać - pewnie full wypass bedzie. Łapa w górę za fachowy film :)
Hahah dobrze powiedziane!
Powiem Ci Romanie że osobiście nie jedne oponki dojechałem!
Z resztą sam zobacz:
ua-cam.com/video/5T5i4jye4u4/v-deo.html
Pozdrówki!
Haha nieżle nie wiedziałem ze komentarz będzie aż tak trafiony ;) hehe SZACUN Taba za jazdę i dobre upalanie, zrób kiedyś wspólny odcinek z Dokurwiatorem on tez na rowerze jeździ ale "poza youtube" napewno e-bike mu się spodobają byłby fajny odcinek Taba i Dokurviator upalają Ebike hehe. Z tą baterią szkoda ze tak się Ci trafiło bo to zawsze duzy koszt, ale za to bateryjka dała dużo frajdy to się liczy i przy okazji zrobiłeś dobry nieplanowany test ile wytrzyma ekumulator w Ebike na pożdnym dopingu.
Tak jak pisałem pod poprzednim filmem, minimum dwa razy zapasu w rozładowaniu i dwa razy w potrzebnej pojemności, polecam lghg2 20a lub w twoim przypadku lghe2 35a. Uwierz mi twoja bateria i tak wytrzymała długo sposób w jaki była używana. Zawdzięczasz to na pewno dobremu wykonaniu samej baterii. Pozdrawiam
Dużo też zależy od sposobu obciążenia.
U mnie jest tak że od miejscówki do miejscówki jeździłem na PASie - dopiero po dotarciu na miejsce katowałem bateryjkę.
Tak czy siak - potrzebuje większy i wytrzymalszy pakiet na przyszłość ;)
Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Radek musiałbyś jeszcze podłączyć pod tą rozładowywarkę pakiet zaraz po zgrzaniu by obiektywnie porównać pojemność.
Według mnie pakiet i tak bardzo dużo wytrzymał i wcale wiele nie stracił na pojemności przy twoim katowaniu baterii :)
Pakiet po złożeniu przy teście u Marka miałby około 16Ah a nie 17,5ah gdyż te ogniwa przy 2A obciążenia oddają około 3,2Ah do 2,8v. 3,2Ah x5 = 16Ah :) Jak byś kiedyś dysponował podobnym pakietem to możesz wrzucić na taki test świeży pakiet.
Cześć Marcin!
Dzięki za komentarz 😎😎😎
Jak tylko złożyłem ten pakiet to testowałem go na rozładowarce w Ebikerze.
Wykazało mi ok 17,5Ah - podobnie jak inne pakiety 13s5p na LG MJ1 które wtedy robiliśmy.
I to była pojemność przy obciążeniu 10A - mówię poważnie!
Pozdrówka
Fajnie ze masz odwage o tym mowic bo tym przyczyniasz sie do tego ze uswiadamiasz innych uzytkownikow o konsekwencjach. Osobiscie uwazam ze moglbys pociagnac 12 amper ale jednorazowo przez kilka do kilkunastu sekund po czym dac odpoczac calej konstrukcji. Wybrac sie w dluga trase nie jest zdrowe. Z innej beczki nie wiem jakiej grubosci miales paski niklowe wiedze ze 8mm szerokie. Najpopularniejsze to 0.15 grubosci. Jak bedziesz budowal nastepna baterie to przy polaczeniu szeregowym czyli plusa z minusem musisz podwoic, potroic, .... polaczenie. Lepiej nie przekraczac na taki pasek 7A. Nikiel ma duza rezystancje w porownaniu do miedźi. W twoim przypadku bateria jest bardziej wysilana plus nie rozadowujesz pakietu rownomiernie (rownie szeregowo i rownolegle). Np w polaczniu rownoleglym (++ i --) jedne baterie laduja inne kiedy nastepuje roznica mniedzy nimi. Nawet jak puszczasz manetke to bateria nadal pracuje. Bateria jest bardziej wysilana. Oddaje wiecej pradu niz przewidujesz w nagrzanie niklu a cieplo skumulowane po czesci przez polacznienie przenika do bateri. Zamiast bateria oddawac cieplo wokol siebie (wlacznie gora i dolem) moze je oddac jedynie poprzez boki ktore sa i tak nagrzane bo sa otoczone innymi. wydaje sie ze ilosc niklu to tylko po to aby wytrzymalo ale nie do konca. ilosc niklu nie ma znaczenia w polaczniu rownoleglym bo tam przechodza bardzo niewielkie prady balansujace.
Tylko szkoda że mówi o tym po roku jak aku. zdycha , a chyba miał świadomość że taki zestaw długo nie pociągnie .
marek pfeifer szkoda ale czlowiek uczy sie na bledach. Lepiej uczyc sie na cudzych bledach niz swoich. Pozdrawiam
Tak uczymy się czasami na błędach , ale gdy coś niepoprawnego puszczamy w świat i inni się na tym wzorują to jest delikatny problem . Zakładamy że sterownik 60A , był eksperymentem , ale według Tasa , nawet ten 35A był za "mocny" do tego pakietu .
marek pfeifer Taba chyba nie puscil filmiku na jakich ustawieniach on jezdzil. Jakie prady pobieral z baterii. Ogladam ten kanal od jakiegos czasu i mi nic o tym nie bylo wiadomo. Jak bym wiedzial to juz bym sam mu puscil komentarz ze jest cos nie tak
Kontroler był ograniczony do 50A - czasami był ustawiony na 100% (czyli na 60A)
Eksperyment polegał na tym by sprawdzić czy mój styl jazdy (styl rozładowania akumulatora) wpłynie na jego życie równie negatywnie jak przy ciągłych obciążeniach.
Marek może nie jest do końca świadom w jaki sposób ja użytkuje swój rower.
Ja jeżdżąc z punktu A do B zazwyczaj jadę na leciutkim wspomaganiu (150 - 250W) tylko by moja Kona z miękkim zawieszeniem dała się prowadzić jak zwykły rower. Czasem używam manetki by przyspieszyć a potem już jade 25 - 30km/h przy pedałowaniu.
Zabawa zaczyna się gdy dojadę już na miejscówkę.
Tam bawię się w jazdę na 1 kole, pokonywanie przeszkód, dropy, jazdę po nierównościach i tak dalej.
Więc suma sumarum bateria była obciążana bardzo różnorako.
Raz bardzo lekko - a raz bardzo mocno.
Eksperyment dowiódł że nawet taki mieszany tryb nie ocalił mojej baterii przed "śmiercią"...
Darku - dzięki za rady - kolejny pakiet będę prawdopodobnie budować we współpracy z kimś kto działa w tym fachu nieustannie.
Ja odkąd odszedłem z Ebikera to nie mam dostępu do porządnego warsztatu 😥😥😥
Dzięki też za podjęcie dyskusji z Markiem - Czytając jego komentarze odnoszę wrażenie, że mnie po prostu nielubi :D
Marek - ja nie jestem ani specem ani ekspertem - ale mam za to taki dar że w okół mnie gromadzą się eksperci i spece.
Ja przygotowuje fundament w postaci widowni/zasięgu właśnie dla takich ekspertów jak TAS by mogli podzielić się swoją wiedzą dla szerszej publiki.
Lepiej się ogląda taką "lekcję" o bateriach w moim formacie - niż wykład od A do Z.
Jest jakaś intryga, główny bohater przedstawia mentora, mentor go poucza, jest lekcja.
Ciągle obstaje przy swoim - jestem zadowolony z efektu końcowego 😎😎😎
Dzisiaj na mojej baterii przejechałem 60 km,chyba pojemność "rośnie"jak na drożdżach
😦😦😦
Romanie - pojemność w baterii rośnie?!
Takie cyrki to tylko w bateriach "Solid State" :D
Ale one nie sa jeszcze w produkcji!
Opowiadaj co zaobserwowałeś!
Na twoim przykładzie biorąc pod uwagę zużycie baterii oraz roweru po roku, jesteś w stanie powiedzieć jaki był koszt utrzymania (orientacyjnie) na 100km ?
dołączam się do pytania.
Nie wiem czy jestem dobrym przykładem bo rower wykorzystywałem głównie do wygłupów/tricków.
Nie kręciłem kilometrów - jedynie dojeżdżałem z miejscówki na miejscówkę by potrenować jakieś ewolucje.
Więc ten wynik nie oddaje zużycia tak jak przy zwykłej jeździe.
No ale skoro nalegacie 😅😅😅
Ogniwa kupiłem rozpakietowane (65 ogniw x 9 zł = 585zł)
Raz przeprowadziłem serwis amorów (przód + tył + ogóolny serwis roweru) ok 400 zł
Raz wymieniłem klocki hamulcowe z tyłu (ale to od jazdy na 1 kole) ok 130 zł
Nie wiem ile prądu z gniazdka wyciągnąłem 🤔🤔🤔
Przez sezon zrobiłem ok 5000 km - ale tak jak mówię - było dużo jazdy na 1 kole, podjazdów pod górki i takie tam wygłupy.
To Ci youtubowy kolego Tabo powiem że te koszta są solidne. Oglądam wszystko co wrzucasz po kilka razy. A więc za cenę bazy twojego modelu Kony przyjąłeś 3000zł + koszt przeróbki 4500zł + koszty utrzymania 500zł + wyrzucenie obecnego akumulatora (pominę ten istotny koszt budowy nowego) = 8000zł / 5000km = 160zł / 100km :O :O :O
I jest to realny koszt użytkowania do chwili obecnej elektrycznego roweru o średniej mocy 2kW wraz z zakupem całości. Wiem że jest to dosyć głupie porównanie lecz widząc koszta warto przemyśleć zakup motocykla jeśli kupimy pojazd do zabawy.
(Uważam że trzeba być w posiadaniu tego i tego)
Karol-PL właśnie robię prawko na kategorię A 😎😎😎
Odłożyłem już kasę na Suzuki DRZ400 (pierwszy motocykl)
Więc podzielam Twoje zdanie by mieć i to i to!
pozdrówka!!!
Dla porównania mogę napisać iż byłem w posiadaniu Honda CR 250 2007r. i pomijając zakup i wliczając swoją robociznę to utrzymanie ok 50zł / mh (wraz z częściami, benzyną, olejami itd.)
GSX-R 600 K2 / CBR 600 F4 - samo utrzymanie po zakupie 70zł / 100km
Tak więc jestem dosyć zdziwiony kosztami ebike choć to i tak super odskocznia od wszelkich spalin.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych !
Jeśli wymieniłeś sterownik o 1kw mocniejszy to czy silnik też nie cierpiał bardziej?
Doskonałe pytanie TheQuiet!
Silnik szybciej osiągał maksymalną temperaturę - ale przy moim stylu jazdy i tak nie był przegrzewany.
Odziwo ten silniczek jest w stanie sporo znieść - nie chciałem go wymieniać na mocniejszy - bo wtedy waga by była o 3,5 kg większa.
A dodatkowe 3,5 kg na tylnym kole to mega dużo!
Taba na rowerze A jak z prędkością dużo się zmieniło czy tylko przyspieszenie? Bo jak dobrze pamiętam to zestaw na sterowniku s2000 osiągał 50km/h.
Tak jak mówisz The Quiet - V-max się nie zmienił tylko moc 😎😎😎
Rower chętniej wbijał się pod górki oraz chętniej wyrywał na 1 koło!
Taba, a co robisz z takimi „zepsutymi” pakietami?
Mieszkam w Szkocji czy mógłbyś złożyć składaka , składany rower
Siema
Czy ty budujesz baterie do e-bikow ?
Lub masz kogoś do polecenia ?
Siemka - mam do polecenia kilku fachowców :)
Odezwij się do mnie na fanpage to Ci kogoś podeślę!
Pozdrówka!
Napisałem przez messengera na facebboku
Siema siema
No to ładnie potraktowales baterię 😉
Tas to encyklopedia wiedzy o wszystkim nawija tak jakby czytał z kartki 😉
Fajny montaż i przydatne informacje dla ludzi którzy planują budowę baterii
Pozdro😉
Cześć Darku!
Dzięki piękne na komentarz 😎😎😎
No wiadomo - Tas to Tas 👌👌👌
Pozdrówka!
W moim rowerku pobór prądu to max 5A jak pedałuje, na manetce max 10A, więc myślę że pożyje długo?
Zastanawiam się czy jak do lekko zdegradowany akumulator połączy z nowym o większej pojemności czy to mocno może wpłynąć na stan nowego aku.
Tadeuszu - mówisz o mieszaniu ogniw nowych z rozpakietowanymi?
Taba na rowerze
Mam taki pakiet jak ty i myślałem o odkupieniu takiego samego lub większego w ramię zmieści się obecny i nowy myślałem o połączeniu równoległym.
Ładowane będą osobno.
Ciekawy pomysł!
Jeśli Twój projekt dojdzie do skutku to koniecznie daj znać jak Ci się to spisuje ;)
Tadeusz Kaszycki nie koniecznie jest to dobre rozwiazanie, poniewaz stary pakiet bedzie sie szybciej rozladowywal a nowy duza czesc energi bedzie tracil na ladowanie starego w pol rownoleglym, bedzie efekt wyrownywania napiec miedzy nimi.
Podoba mi sie ta twoja bateria, szkoda ze juz umarla. bezproblemowo mozna ja wyciagac i wkladac do torby. wiekszosc osob nawet nie zdawalaby sobie sprawy sie ze jest tam bateria w torbie, silnik ktory zaslaniany jest tarcza tez malo co rzuca sie w oczy i o to wlasnie mi chodzi. Budowa takiego roweru, kiedy bede mijal ludzi i nie beda sobie zdawac sprawy ze rower na ktorym jade do e-bike :) Bateria luzem w torbie to nic dobrego, ale latwo ja wyciagac i zabierac do domu do ladowania :) znasz jakis silnik bezszczotkowy nieduzych wymiarow?
Dzięki dzięki Z1oma1
Teraz torbę zastąpiłem skrzyneczką ;)
Bateria jeszcze jeździ ale robi mniejsze przebiegi niestety.
Niedługo będziemy budować nową - większą.
Ten co jest u mnie jest chyba najmniejszy bezprzekładniowy :)
Pozdrówka!
Część Radek. A możesz zdradzic, co zrobisz z aktualnym akumulatorem 13S5P ? Znajdziesz dla niego nowy dom na sterownik 25A, czy brane są pod uwagę inne opcje. Takie wskazówki przydadzą się innym . Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozpakietowac ? Sprzedać na sztuki? Zrobić kilka latarek? Zmienić przeznaczenie np. przenośna stacja energii? Ciekawy jestem twojej odpowiedzi. Koszt naprawy serwisu to pewnie około 600zl.Pozdrawiam.
Jacku - jeśli ktoś by chciał sprzedać baterię w takim stanie jak moja to osobiście bym mu sprzedał lute w ryj....
Sprzedawanie tego pakietu komuś "nieświadomemu" to oszustwo!
Rozpakietowanie i sprzedawanie na sztuki podobnie!
Będę na niej jeździć aż nie zdechnie kompletnie 😎😎😎
A jak to już nastąpi to Wam to pokażę!
Taba na rowerze a potem co? Na utylizację do Tesli :D?
Jeszcze nie wiem :D
Myślałem żeby ją zachować w ramach pamiątki - ale to może nie być za bardzo bezpieczne :P
Radek a nie powinno być tak że jeżeli chcesz moc zwiększyć to zwiększasz amperaż a nie lepiej zwiększyć volty? Silnik dużo szybciej będzie się kręcił tylko nie wiem jak to wpłynie na moment obrotowy bo to on nas rozpedza
Zależy do czego potrzebny jest elektryk. Lekkim rowerem z małym akumulatorem jeździ się bardzo fajnie, ale jak widać krótko. Swojego Centuriona ciągnę już drugi sezon na 16s16p ze sterownikiem 45A. Pykło 3000km i zasięg mam bez zmian. Kilka kwestii trzeba poruszyć: LiIon'y nie lubią rozładowywania do zera procent pojemności, wysokich temperatur, szybkich ładowarek i przechowywania w stanie naładowanym w 100%.
Mała uwaga: w przypadku, gdy rozmawiamy o akumulatorach o różnych konfiguracjach ogniw, tzn. ileś "p" ileś "s" to lepiej posługiwać się ilością energii zgromadzonej (kWh) niż pojemnością (Ah) - tak jak robią to producenci samochodów.
Cześć Dzikibonk!
Dzięki za komentarz 😎😎😎
No przy takim pakiecie to Ten Twój Centurion jeszcze długo będzie jeździć :D
Na pewno nie wyładowujesz baterii do samego końca bo masz tam tak dużo energii że musiałbyś zrobić mega mega trasę!
Zgodzę się z Tobą że podawanie energii całego pakietu jest lepsze - ale w przypadku rowerów elektrycznych tworzy to trochę zamieszania.
Bo pakiety o takiej samej ilości ogniw będą mieć taką samą ilość zgromadzonej energii.
Jedne pakiety są nastawione na większe napięcie inne na większą pojemność.
Te nastawione na większe napięcie zrobią mniejszy zasięg - gdyż użytkownik będzie zapewne korzystać z większych prędkości i mocy :)
Nie tworzy zamieszania zupełnie. Łatwiej jest porównywać pojazdy elektrycze pracujące na *różnych napięciach* z innymi pojazdami, operując właśnie egergią. To jest *wspólny mianownik* .
Pierwszy lepszy z rzędu przykład - dwie różne konfiguracje: *16s10p* i *10s10p* . Pojemność w obu jest ta sama. Jednak dystans większy zrobisz na większej liczbie ogniw, bo tam jest więcej *kWh* . W ramach porównania należałoby używać tych samych prądów maksymalnych i jechać w obu przypadkach z tą samą prędkością. Dlaczego? Bo za przyspieszenia odpowiada natężenie prądu, a za prędkość - napięcie. Mnożąc jedno przez drugie otrzymujemy *Waty* , które odbieramy z akumulatora.
A co do centuriona, to moja fizjologia prędzej da o sobie znać niż pojawi się deficyt egergii w aku. Moja bateria jest dużo na wyrost. Przy maks. prądach rzędu 45A można ograniczyć się do 16s10p i z 12,5 kilogramowego akumulatora zrobić 8kg. Taki rower zbudowałem (kross level A6) i trochę nim pojeździłem - to był jednak złoty środek. Ewentualnie celowałbym w pojemniejsze ogniwa.
Lapka leci nasz prekursorze elektrycznych pojazdów które już nie długo zdominuja zasra.....e auta 👍🤪😁
hehehe dzieki za komentarz Konrad!
Prekursorem jest TAS TASOWSKI 👈👈👈
Ja to tylko "głoszę" ideę rowerów elektrycznych - uświadamiam Polskie społeczeństwo że coś takiego istnieje 💪💪💪
Chce kupic ebike ale nie wiem czy slinik ma byc centralny czy w osi tylnej? ceny od 6k do 14k, cos poradzisz /.
takiego info szukalem,czyli bierzemy polowe amperarzu dla pakietu - dzieki.
Taba na rowerze Kolejny fajny film z Tasem w plenerze ! Ale widoki ! :-)
Zastanawiam się nad swoją baterią ile wytrzyma jest to pakiet 13S7P 20,3Ah Rodzaj ogniw: Samsung 29E pakiet podczepiony do zestawu Rapid S-2100 z e-bikera. ?
Cześć Paweł!
Dzięki za miłe słowa 😎😎😎
Nooo Tas się dobrze bawi co?!
Co do Twojego pakietu: 13s7p na Samsungu 29E powinien mieć MAX wydajności prądowej ok 58A
Więc przy połowie tej wartości masz ok 29A
Sterownik S2000 w piku wyciąga 35A to znaczy że obciąża pakiet po 5A na ogniwo.
Więc nawet jak byś jeździł ciągle na manetce to podejrzewam że wyjeździsz spokojnie 3 sezony 😉😉😉
Pozdrówka!
Cześć Taba... Mam pytanie... Mam hulajnoge elektryczna Laotie ti30 z pakietem 60V 38Ah i do tego 2 sterowniki 2x45A i silnikami 2x2800watt w piku ... Jak myslisz ile wytrzyma mi bateria... Jeżdżąc 50% spokojnie i 50% dynamicznie...
Nie mam zielonego pojęcia 🤷♂️
Nie znam średniego zużycia prądu dla Hulajnogi
@@Taba Uuuuuu dobrze... No to miłej Nedzieli życzę... :)
Jak zrobić akumulator na 24v czyli 7s do hulajnogi silnik 24v 250W
Ja mam malutki silnik pakiet żelowy 12 a obciazenia obciazony do 15 a po 2 latach spadek pojemności po 5 latach używania padł całkiem teraz test lifepo4 40 a obciążenia pod 15 amperami
lifepo4 charakteryzują się długą żywotnością :)
Więc pewnie jeszcze trochę na tym pojeździsz!
Pozdrówki 😎😎😎
Co to za silniki?
Radek, dopiero wchodzę w temat rowerów elektrycznych a dzięki Tobie wiele mi się rozjaśniło i mam pytanie związane z ogniwami. Czy ktoś próbował używać cel 26650 LiFePo4 ? Są takie które mają całkiem fajne parametry.
Napięcie znamionowe 3.3v, ładowania 3.6v, rozładowania 2.25v.
Wymiary:
średnica 25.9 mm
wysokość 65.2 mm
Waga 76 g.
Rezystancja wewnętrzna 6mOhm (1kHz AC).
Typowy prąd szybkiego ładowania 10C (25A) do 3.6V CC/CV
Prąd rozładowania ciągłego do 30C (70A)
Prąd rozładowania impulsowego 10 sekundowego 80C (200A)
Przy rozładowaniu prądem 10C (23A) po 1000 cyklach akumulator zachowuje 100% pojemności znamionowej.
Po 7000 cykli akumulator ciągle zachowuje pojemność około 1600mAh.
Karta katalogowa: www.batimex.pl/zdjecia/pdf/anr26650m1b.pdf
a te bateryjki 18650 LG hg2 3000mah 30A duzy prąd czy nie będą najlepsze do roweru ???
No słyszałem o tym ogniwie ale nie widziałem jeszcze testów praktycznych 🤔🤔🤔
Poczytam - pomyślę - rozważę!
Dzięki Lukas za podpowiedź 😎😎😎
Pozdrówka!
@@Taba
Hej ja sam chce zamontować sobie dobra baterie i tak sie zastanawiam nad tym ogniwem. Ja mam bafanga mid. 750 W 25A pobiera silnik z bateri mam teraz jakies zwykłe chinskie ogniwo 2600 mah dziala dobrze zasieg jest okolo 70 km. Wiec ok ale jak chce jechac z max predkoscia bo ja lubie szybko 😋 ale niestety sie zużywa szy ko dla tego mysle nad tym ogniwem i mysle ze zaryzykuje bo nic innego na rynku wysokopradowego i powyzej 3000 mah nie ma chyba ja mysle nad tym 20 A to mi wystarczy pozdrawiam
Jak do tego doszło nie wiem.
😥
Super! Wiedza, wiedza, wiedza i lekkość w jej podaniu. Pomogłeś mi z bardzo podobnym akumulatorem do mojego pierwszego prototypu 13s4p. Potem gdy ładował się do 50V słusznie poradziłeś że trzeba SZYBKO naprawić. Po wymianie skorodowanych elementów wszystko działa jak należy. Dzięki tej wiedzy akumulator posłuży mi na dłużej. Ps. Jak pracowałeś w e-biker to się poznaliśmy i odpowiedziałeś mi na wszystkie pytania które wtedy miałem. Mam nadzieję że wcześniej czy później nawiążemy współpracę :) Ps. pomyśl o Patronite - ja i zapewne wiele osób z przyjemnością wesprzemy twój projekt. Pozytywna wymiana energii w różnej postaci. Pozdrawiam.
Siema siema!
Pamiętam Twojego Specializeda, wjazdy nim pod różne stromizny oraz pełny rynsztunek w postaci zbroi i fajnego kasku Fullface!
Na pewno będziemy mieć niejedną szanse na spotkanie i współprace :D
Propo Patronite - to cieszę się że tak mówisz!
Nie mam natomiast zwyczaju prosić o pieniądze.
Zwróć też uwagę, że na filmach nie ma reklam puszczanych przez UA-cam.
Mam wyłączoną tą opcję - nie chce by reklamy rozpraszały mojego widza.
Pracuje teraz nad stroną - która będzie mieć jakieś płatne funkcje dodatkowe.
Jesli ktoś będzie chciał wspomóc moją działalność to dostanie w zamian jakąś dodatkową usługę 😎😎😎
Co o tym Myślisz NowyBike?
Pozdrówka!
@@Taba Rozumiem, dużo mamy dziwnych myśli na temat pieniędzy co jest główną przyczyną blokowania ich przepływu... tak mi się wydaje ;) Ja całkiem niedawno przeżywałem męki jak coś sprzedałem na allegro hehehe. Patronite to fajna opcja żeby ją mieć na uwadze. Dużo ludzi chce wspierać projekty bo to pozwala im wierzyć że można robić w życiu to co się lubi. Fakt że trzeba ludziom dać coś fajnego. Inną kwestią jest to że w takiej sytuacji pojawia się zobowiązanie do dotrzymywania terminów co może być stresujące.
Strona to bardzo dobry pomysł. Taki model jest moim zdaniem najlepszy. Zarabiasz jako ekspert w danej dziedzinie. Sam eksperymentuje. Ostatnio z PageAndShop ale niestety jest problem którego nie rozwiązali i nie mogę płacić miesięcznie tyko rocznie (wychodzi parę stów-obecnie za dużo) Ty na czym chcesz zrobić stronkę?
Jakim cudem po rozładowaniu bateria ma na LCD rozladowywarki 10v ? Bms jej nie wyłączył przy około 39v ?
Dzięki.Taba za "oświecenie" ,chciałem powiedzieć info
No problemo
A jaka cena takiego pakietu ?
Wszystko zależy od tego czy będziesz składać sam czy zlecasz komuś.
Czy będziesz używać ogniw nowych czy rozpakietowanych.
13s5p to 65 ogniw
Kupno gotowej na nowych ogniwach - ok: 2000 zł
Kupno gotowej na ropakietowanych ogniwach - ok 1200 zł
Rozpakietowane ogniwa to są z odzysku czy jak?
Też dołączam się do pytania ? A jak jest z lutowaniem akumulatorów ? Bo nie mam zgrzewarki, a jednak to koszt.
Tak tak - z odzysku.
Jakość ogniw z odzysku mocno zależy od tego kto je "odzyskiwał" i z jakiego źródła.
Temat bardzo skomplikowany - nie dam rady tego streścić w komentarzu.
Czy pakiety można lutować?
Można - ale narażone są wtedy na wysoką temperaturę przez lutownicę.
To sprawia że możemy zagotować elektrolit w ogniwie - a to nie wpłynie za dobrze na jej żywotność.
W necie jest mnóstwo osób które lutują - ale nie jest to rekomendowane rozwiązanie.
Pozdrówka!
Zapomniałeś wspomnieć o napięciach na celach, czasem bms nie ogarnia.
Dlaczego 18650 w tej samej cenie można zakupić 21700 ?
21700 w cenie 18650? Nie sądze ;)
21700 kupisz w tej samej cenie? 🤯 🤯 🤯
www.aliexpress.com/item/Liitokala-21700/32848013569.html 11zł za ogniwo
To bezpieczne/sprawdzone ogniwo?
A jak byśmy szukali czegoś z rodziny LG, Sony, Samsung?
Sam szukam informacji. @jehugarcia ma wrzucić test ogniw 21700
Hej,
Jaki jest "wzór" na to aby sprawdzić czy pakiet nie jest zbytnio obciążony przez sterownik? Bo są dane: rodzaj pakietu "...S...p", pojemność pojedyńczego ogniwa, max prąd jego rozładowania ( dzielimy na dwa w pakiecie ), moc sterownika.
Proszę o pomoc
Ok, chyba to rozkminiłem z Twojego filmiku. Masz pakiet 5p, więc 5p x 10A ( max rozładowanie ogniwa wg producenta ) co by dawało max sterownik 50A, ale wg Tasa powinno się liczyć 1/2 tego maxa podawanego przez producenta. Więc 5p x 5A, dawało by max prąd na sterowniku 25A. Dobrze rozumuję?
Ty natomiast jeżdżąc na sterowniku 60A skróciłeś diametralnie żywotność baterii. Rozumiem o co chodzi.
zrobic ci filmik jak wykonac wlasna zgrzewarke na pradzie AC? Wykonanie okolo 10-15minut. Robi dobre zgrzewy i nie wymaga wiele elementow. Bez obudowy ramienia sprezynek itp.
Na transformatorze z mikrofali? Nie jest to chyba najbezpieczniejsze. Czy nie lepiej byłoby użyć akumulatora i przekaźnika od rozrusznika?
Dzięki Darku - ale znam chyba za dużo osób które robią to profesjonalnie by samemu budować zgrzewarkę tylko po to by zrobić sobie bateryjkę :D
Jestem za tym by dać komuś zarobić kto zrobi to lepiej i szybciej niż ja 😎😎😎
Krzysztof Żak o bezpieczenstwo trzeba zadbac jedynie podczas budowy a w pracowaniu/zgrzewaniu jest bezpieczne bo ma tylko okolo 2v pradu zmienniego co jest niczym. Zgrzewarki na pradzie stalym pala zgrzewy. Prad zmienny na 50 lub 60 hercow jest idealnym rozwiazaniem. Mozesz poczytac o tym. Wpisz cos takiego jak: ac or dc in spotwelding
dokladnie. Trzeba robic to w czym sie jest dobry. A Ty jestes dobry w robieniu filmikow i dobrym kontencie. Ja lubie elektronike w niej grzebanie i czytanie w tym temacie. To pozera duzo czasu. Oczywiscie jako hobby.
Krzysztof Żak aha no i zapomnialem dodac ze przekaznik od rozrusznika jest wolny i moze sie zacinac. Ja mialem taki od moto ale nie zadowolony bylem. Lepszy jest solid state relay. Jest oparty na tranzystorze. Sorry ale nie wiem jak sie nazywa po polsku. Mozna taki kupic na prad ac i dc za okolo 15zl na ebay
ja bede musiał złozyć sobie akumulator ale pod silnik 3k, na 130-160 ogniwach...
No i takie 130 -160 ogniw pozwoli Ci złożyć solidny pakiet 13s10p - 13s12p (o ile myślisz o pakiecie na 48V) 👍👍👍
Takie coś spokojnie przetrzyma 3kW!
Część czy ta bateria z aukcji może być opciożana prodem 20 amper ?
allegro.pl/oferta/bateria-li-ion-akumulator-24v-39ah-z-bms-7s-20a-8509584231?snapshot=MjAyMC0wMi0xNFQwNjozMDoxNi4zMjBaO2J1eWVyOzgzZjJjZDFjZjFkNmNlZDFhZmM2ZDVlNmI4NzFhYjk0OWQ0ZGExNzdmNmI2NGJhODg5OWY5ZTVjMzVmZTBiMWY%3D
Taba a jak ją dojedziesz to sprzedaż na części
No co ty...
Na taką cebule wyglądam?! 😨😨😨
Nie do rozebrania dla kogoś np ja chcę kupić zepsutą baterie wymienić kilka ogniw i zrobić e bike
jak zawsze pelna profeska. zapodaj tego maila to wrzuce Ci te zdjecia z mojej kolekcji. pozdro
Siema siema Lucas 😎😎😎
Maila masz w INFORMACJACH o kanale
Pozdrówka!
Taba wywodzi się że środowiska ebikera, gdzie ludzie dopiero zaczynają temat rowerów elektrycznych się uczyć. Nie sądzę aby tam jakiś inżynier pracował. Stąd te popełnione błędy, które skutkują pękniętą ramą Kony, czy szybszym zużyciem akumulatora.
Środowisko Tas Tasowskiego z południa Polski ma dłuższą historię, którzy już dawno te lekcje przerobili. Bardzo dobry film. Oczywiście, lepiej ogladnąć ten filmik i uwierzyć, niż samemu popełnić drogi błąd. Pozdrawiam
Pęknięta rama nie była wynikiem elektryfikacji roweru.
Obrażasz mnie oraz ludzi których nie znasz.
Przykro mi to czytać
Taba na rowerze Nie wiem czym Cię mogłem obrazić. Nie chcę nikogo obrażać. Jeśli czujesz się obrażony, to przepraszam.
A do jakiego napiecia zostal pakiet rozladowany ? Bo ja mam tez na lg mj1 i od poczatku uzytkowania pakietu nie ma szans osiagnac 3500mah z ogniwa. Rozladowuje pakiet do 3v na ogniwo i wychodzi mi 18 ah z 21 ah zakladanej pojemnosci. Pozatym te ogniwa nie maja nigdy 3500 tylko zazwyczaj 3200 mah.
Zreszta wg testow zywotnosci, nawet gdybys nie obciazal takim pradem to i tak bys mial 80 % pojemnosci po max 300 cyklach. Wiec zle nie jest.
Pełen zakres pracy ogniw Li-Ion to przecież od 4,2V do 2,75 - oczywiście odcinanie go przy 3V jest bardzo dobre bo zwiększy to żywotność akumulatora.
Ilość cykli też nie jest jasno zadeklarowana - tak czy siak - pakiet był mocno przeciążony - kolejny będzie większy i mocniejszy :)
Pozdrówka!
I kup tu falcona za co najmniej 15k zł albo bombera za podobną cenę a potem za dwa lata wymiana akumlatora za 1/3 ceny.
Nie nie - w dużych konstrukcjach bateria jest o wieele większa - co sprawia że prąd który z niej wyciągamy rozkłada się na więcej ogniw.
Im mniejszy prąd na każde ogniwo tym dłużej bateria przeżyje ;)
Więc jak masz Falcona za 15k i masz tam bateryjkę 20s15p i wyciągasz z niej w maksie np 80A to wychodzi 5,3A na ogniwo i to jest mega spoko.
Taka bateryjka wytrzyma 4-5 sezonów bez zauważalnych strat pojemności.
Czyli baterię najdroższe ogniwo całego projektu jest opracowanych dla konkretnego napędu a większość deDIYów wykorzystuję baterie którą użytkowali przed swapem na wyższy level i bateria po dupie dostaje i się sypie
przepis na długowieczną baterie jest prosty:
1. obciążasz cele/ogniwo pradem połowe mniejszym niz katalogowo (no max 60-70%), wiec jak masz 10 ogniw ktore dają rade 10A kazde to max prad puszczasz 50-60A
2. ładujesz cele/ogniwo małym prądem 30-50% tego co jest w katalogu
3. ładujesz caly aku do 90-98% (najlepiej 4.05-4.10 cela/ogniwo) (co jakiś czas ładując do 4.20-4.22)
PS
takiego zajechanego aku jak w filmie nie ma sensu zajezdzac do końca, a np wykorzystac do innych celów - moglby robic za duuuzy powerbank - znajomy wykorzystuje tak baterie do oswietlania domu/ładowania telefonu w razie zanikow prądu w sieci
Taba poszukaj info o tych cudownych bms ;) przy rozładowaniu bms nie jest Ci potrzebny przy nowych ogniwach. Do ładowania chyba lepiej oddzielne ładowarki ;)
Cześć Jakub!
Zdania co do konieczności montowania BMSa są podzielone.
Niby nie potrzeba a jednak jest bezpieczniej.
Widziałem magików którzy tak jeżdżą i chwalą - ale też znam takich którzy ostrzegają.
Dzięki za komentarz 👍👍👍
ua-cam.com/users/jehugarciavideos polecam gościa mówi dużo i według mnie mądrze :)
sam aktualnie stoję przed budowaniem pakietu i będę dopiero prowadził eksperymenty, ale już co nieco wiem o tych całych bmsach.
pakiet w swoim samochodzie tez używa bez BMS, a jego ogniwa maja się jak najbardziej w porządku.
sterownik może być mocniejszy wszystko kwestia tego ile pobiera silnik jeżeli silnik pobiera max 70A to sterownik bms moze miec nawet 100A ale pakiet ogniw musi być zrobiony tak aby minimum te 70A wytrzymywał. Ogniwa mogą dać więcej ale to skraca ich żywotność 😉
Silnik weźmie tyle ile da mu sterownik
Brednie
@@Kosmakozyra jeżeli zamontujesz za słaby bms to silnik może wcale nie ruszyć albo ruszy ale nie będzie miał pełnej mocy a bms będzie się grzał co jest totalnie bez sensu właśnie dlatego zawsze montuje się mocniejsze bms.
Ja do swojej baterii mam czujnik temperatury, i nierzadko przekraczałem 60 stopni ale nie na długo, warto sam silnik i sterownik kontrolować chociażby pirometrem. A ty jak używałeś akumulator ile miał stopni ? Warto czytać noty katalogowe: lygte-info.dk/review/batteries2012/LG%2018650%20MJ1%203500mAh%20%28Green%29%20UK.html
Cześć Marcinie!
Dzięki za komentarz 😎😎😎
Nie wiem właściwie ile stopni miał mój pakiet podczas katowania 😔😔😔
Dzięki za wykaz - faktycznie z tej noty można sporo wyczytać.
NP jak się zachowuje ogniwo przy obciążeniu 15A 😨😨😨
witam,mam pytanie,chciałbym zamontować zestaw elektryczny do roweru,najlepiej na jakich kołach,tnz ma dwa typy,26" czy 27,5 doradzi ktoś.?
Dzisiaj ładuje po morderczej jeździe w upale i długiej trasie,komentarz wieczorem jak nie zapomnę
Ktos wspominal nt sprawdzenia pojemność pakietu z ogniw Sony VC7 jeśli ktoś kupował u eBikera (w opisie pakietu na stronie ma napisane, które ogniwa są w środku).
Pod obciążeniem zaledwie 5A po ponad 20 cyklach pojemność spada o 15%. Test przeprowadzał Tas Tasowski na forum ebajkowym. Ciekawe jaki spadek by miały pod teoretycznie maksymalnym obciążeniem 10A. I czy takie ogniwo podlega wtedy wymianie?
No właśnie - masz link do tego testu?
Sony vc7 to najgorsze ogniwo jakie testowalem
No ale Ebiker robił cos na Sony VC7?
Ostatnim razem jak gadałem z Konradem to słyszałem że robią na Samsungu 29E (którego nienawidzę i go odradzałem) oraz na Samsungu 35E który jest nieco lepszy ale też nie jest szczytem marzeń....
Może by tak stworzyć dwudzielny aku pakiet. Na wielkie prądy wziąć trochę li fe po, a na ciągle małe prądy zwykle li-ion. Trzeba by tylko ogarnąć sterownik aby automatycznie przełączył podczas ostrej jazdy. Ja mam w planie budowanie pakietu na droższych ale trwalszych aku liFePo bo mają dużo większy prąd ciągły i dużo więcej wytrzymują. Tyle pojemność mają mniejsza od li-ion. Ale za to 1000 cykli przy 100% pojemności.
Ciekawy pomysł z tymi LiFePo - jak to wygląda cenowo w zakupie?
Pozdrówka Pawle!
hej :) wychodzi na to , że 13S5P na LG MJ1 w S1000 powinno być ok.pozdro
13s5p w S1000 jest IDEALNIE :D
Pozdrówki Andrzeju 😎
Hej,mam podobny problem😔tylko zastanawiam sie czy to na pewno bateria (guru 48v 14,5a/h) a nie sterownik ?! gdy szybko dodaje gazu bateria rozłącza sie i muszę jeszcze raz włączać cały zestaw i gdy powoli operuje manetka wszystko jest ok prędkość nawet do 50km/h ?(bardzo to irytujące zwłaszcza jak chce sie ruszyć z pod świateł !)
Cześć powiedz czy widzisz takie same objawy wtedy kiedy masz na maksa naładowaną baterie?
Dla mnie to wygląda na odcięcie po stronie BMSa
Daj znać!
Moja myśl:
3:34 Do tych rezystorów to przydałaby się jakaś wentylacja.
3:38 Ach... ok.
Hyhyhy :D
Mozna by dodać ze w rzeczywistości stan tego pakietu po takich 'przejściach' jest zapewne jeszcze gorszy. Gorszy bo badano pojemność przy zaledwie 10A. Przy obciazeniu rzędu 25-30 A czyli blizej wartosci eksploatacyjnych dla Twojego zestawu bedzie zapewne o kolejne 10-15% mniej. Druga sprawa, pomiar pod obciazeniem napiec segmentow 13S, na pewno wykaże kolejne slabe punkty tego pakietu i zapewne będą takie 'pietra' na ktorych spadek napięcia jest wiekszy niz na pozostalych, co daje sygmal dla BMS aby wyłączyć pakiet. Stosunkowo cienkie, blaszki zgrzewu, tez musialy przy kilkudziesieciu amperach sie rozgrswwac, co dodatkowo podnosilo temperaturę wewnątrz pakietu. Ogolem brawo za prosty i czytelny przekaz, ostrzeżenie przed budową pakietu z założenia 2 krotnie prseciazanego i z oczywistymi skutkami dla innych. Pzdr
Masz tu dużo racji Erneście - Warto jednak nadmienić iż ja wykorzystuje swój pakiet głównie do małego wspomagania, czasem jednak polatam na 1 kole, wspinam się pod górki i tak dalej. Chodzi mi o to że głównie obciążam pakiet poprzez chwilowe strzały wysokiego prądu - nie cisnę manety nieustannie przez 10 - 20 - 30 minut.
Tak czy siak - pakiet nie był stworzony pod kontroler 60A - będę na nim jeździć aż się skończy.
Jego koniec udokumentuje na kanale :)
Pozdrówka i zapraszam do oglądania kolejnych odcinków 😎😎😎
watowica ! haha :D
Fajne akurat do herbatki, lekkostrawne
następnym razem daj odstępy między ogniwami
Taba- dlatego napisałem w cudzysłowie " " że "rośnie" mam czasem wrażenie iż po dłuższej jeździe (60 km ~7 h)ładuje się niewiele dłużej niż po krótkiej jeździe (20km ~3-4 h) a nie ma różnicy przewyższeń na tych odcinkach 60 i 20 km i to mnie zastanawia 3x dłuższy odcinek jazdy a ładowanie tylko 2x dłuższe ale zapewne p.Marcin to może wyjaśnić-pozdrow(e)rower
Roman Kowalewski Wiem dlaczego tak jest 😉 Ogniwa laduja sie na poczatku duzym pradem a pod koniec ladowania prad pobierany przez ogniwa znacznie spada, dlatego sama koncowka ladowania (od powiedzmy 90% do 100% naladowania) trwa ok polowe tego czasu co od 0%do tych 90%. 😉ot takie cuda przy technologi ladowania li on. Pozdrawiam
DOKŁADNIE!
Polak potrafi - strzał w dziesiątkę 😎😎😎
Dzieki Taba 😉
Ps kiedy filmik z budowy skrzynki, bo za okolo tydzien zabieram sie za swoja 😉 mam juz wlokno szklane, ladna jodelke weglowa no I fajna bezwonna zywice aby sie nie udusic w garazu 😊😉
Myślę że w przeciągu 2-3 tygodni :)
Hej Taba, widziałem że mnie szukasz.. "kto jest właścicielem" :)
Wiedziałem że ten Cruiser wygląda znajomo 😎😎😎
Taba na rowerze 😁
W moim ebiku mam baterie 20s6p ogniwa samsung R25, zakupilem te ogniwa na : www.imrbaterbatteries.com byla rownierz zaprojektowana do slabszego sterownika 60A. Teraz mam sterownik 125A 72v 4kw , czyli musze przyznac ze przesadzilem . Tez dopadla mine watowica. Ale clay czas jerzdrze na ograniczeniu. Jesli prad na mojej baterii spadnie do 75v ( full naladowana ma 84v) i manetke wykrece do oporu to bms(95-145A) odcina ,napiecie na jednej celi ma wtedy 3.75v. Aby wtedy dalej jechac musze odlaczyc i ponownie podlaczyc przewod do kontrolera i dalej jedzie ok ale musze pamietac aby gwaltownie nie przyspieszac. Dlatego mysle ze moja bateria jest rownierz przesilona I juz przy 50% laduje ja ponownie. Mam zamiar dokupic 200 ogniw I powiekszyc baterie.
Cześć!
No to faktycznie zaawansowana Watownica 😂😂😂
Nie wiem czy dobrze rozumiem - Twój BMS odcina przy spadku 3.75 na celi?
Witam ponownie. Tak odcina ale tylko przy duzym obciazeniu i w miare jak bateria slabnie to odcinanie zaczyna sie wprost proporcjonalnie wczesniej. Ale na full naladowanej ooo nie jeden samochod nie ma startu do okolo 70 km/h .
Skoro ciepło jest głównym czynnikiem degradującym baterię to pakowanie pianki poliuretanowej w skrzynkę nie jest chyba zbyt dobrym pomysłem.
W grę wchodzi wiele czynników które zmuszają do takich rozwiązań.
Temat bardziej rozległy - nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem.
Miał ktoś podobnie jak ja z bajkiem,że po naładowaniu do pełna i odpaleniu na mierniki prąd wskakuje do max po czym szybko spada i nie odpala . Po jakimś czasie da się normalnie odpalić i jeździć .
Druga sprawa związana jest chyba z BMs ,bo nie chce odciąć zasilania. Oczywiście zaczynam zaraz pedałować,aby podbić prąd ponad minimum . Zdarzyło mi się tak 2 razy,że przy granicy V nie odcina prądu
Cześć Mi chał - możesz podać więcej szczegółów odnośnie pierwszego problemu? bo nie wiem czy do końca rozumiem 🤔🤔🤔
Jaki masz pakiet? 13s?
Do ilu V jest naładowana?
W jaki sposób podpinasz miernik? czy może chodzi Ci o miernik na wyświetlaczu kontrolera?
W jaki sposób wiesz że napięcie spada? do jakiej wartości spada to napięcie?
W drugiej sprawie:
co masz na myśli mówiąc granica V ?
Jaka jest ta granica V?
Daj znaka to może pomożemy Ci rozwiązać ten temat 😎😎😎
Taba na rowerze 18s9p max 75.6,a minimum powinno być 54V. Mam miernik we wskaźniku rowerowa tak wygląda wideo zaraz po odłączeniu ładowarki ,która skończyła pracę ua-cam.com/video/LmgC6JVndlw/v-deo.html
Po doprowadzeniu roweru do 54V kiedyś normaknie odcinało prąd ,a teraz 2 razy mial m taki stan,że zeszło do 53.9 V. Nie chciałem nigdy zdegradować baterii,ale czasem za daleka trasa powoduje brak energii na powrót do domu :)
Wygląda jak problem z BMSem
Trzeba by było dobrać się do samego pakietu i zmierzyć napięcie przed i za BMSem
Albo ewentualnie wysłać ją do Twórcy - Fasterbike?
Taba na rowerze tak, to od nich. Jak zgłaszam problem to informują,że mnie umówią z gleborem z forum,który jest podobno z Łodzi i tak mijają tygodnie bez informacji co dalej.
:( ajjj kruca...
Próbowałeś o tym napisac na forum pojazdy elektryczne.org?
Pakujesz sterownik na 60A i teraz zdziwiony ? , o czym to świadczy ? , ja dziękuję za takich youtubowych speców .
Siema Marek - liczyłem się z tym że bateria umrze - w ramach eksperymentu mogłem sobie na to pozwolić 😎😎😎
Dzięki temu mogłem pokazać w praktyce, że takie rozwiązanie PADŁO w jeden sezon.
Po za tym na poczatku jeździłem na sterowniku 35A - i przy takim sterowniku pakiet wytrzymałby o wiele dłużej.
Przerzuciłem się na 60A i niestety wtedy nie było już odwrotu.
Z resztą tłumaczyłem to na filmiku.
Po za tym nie wiem skąd wziąłeś tego "youtubera speca" - nigdy nie mówiłem sam o sobie "spec"
Może z tym youtubowym specem przesadziłem , sorry - Chodzi mi oto że prowadzisz kanał o konkretnej tematyce , odpowiadasz na pytania podpowiadasz , ile osób wzorowało się na twoim projekcie i teraz po roku mówisz popełniłem błąd , takie zestawienie jest ogólnie do dupy . Jeżeli jesteś świadomy że to co robisz , co pokazujesz jest na granicy albo ją przekraczasz to warto potencjalnego odbiorce o tym uprzedzić - " ja to zrobię tak i tak , są plusy i minusy , świadomy wybór należy do was " . Oglądając sam filmik można się pogubić -- budujesz zestaw , znasz parametry (chyba nie do końca) ogniw , sterownik 35A , później dopada cię "watowica" , ładujesz 60A , sam przyznajesz że masz świadomość że bateria będzie cierpieć , a następnie zdziwienie że coś jest nie teges , lecisz na rozładowarkę i szok bo gdzieś wsiąkło kilka amperów , następnie tel. do Tasowskiego i po roku użytkowania i dzielenia się wrażeniami okazuje się że ten zestaw od początku był nie do końca przemyślany , błędnie przyjęta baza do wyliczeń , sterownik powinien być 25A ? do tego aku? .Nikt nie jest doskonały , zawsze można się pomylić albo świadomie przesadzić , ale jak coś puszczamy w świat to trzeba się przyłożyć i podać pełne info .
Poczekaj... bo dalej czegoś nie rozumiem...
Nigdy nikomu nie polecałem konfiguracji jak u mnie - nigdy nie sugerowałem by ktoś budował taką konfigurację co ja.
Nie wiem czy jesteś stałym widzem mojego kanału - ale gdybyś oglądał regularnie odcinki - na pewno wiedziałbyś Marku, że ZAWSZE pokazuje plusy i minusy pewnych rozwiązań. A odcinki skierowany do tych którzy zaczynają przygodę z rowerami elektrycznymi - tworzę tak by pokazać możliwości a nie żeby skłaniać ludzi do naśladowania mojej konstrukcji.
Przykro mi jeśli pogubiłeś się oglądając mój filmik.
Zdziwienie dopadło mnie ponieważ nie wiedziałem że bateria skończy się TAK SZBYKO.
Po za tym mniej więcej dobrze opisałes plan ramowy tego odcinka:
zaczynałem od sterownika 35A
wymieniłem go na 60A z obawą że bateria skończy się szybciej
przetestowałem baterię na rozładowarce i zdziwiłem się że tak szybko się skończyła
zadzwoniłem do TASa który mógł mi i Wam przedstawić swoją wiedzę
Nie wiem do końca czemu napisałeś:
"ale jak puszczamy coś w świat to trzeba się przyłożyć i podać pełne info"
Jakiego info nie podałem?
Według Tasa to nawet ten sterownik 35A był przewymiarowany, co sugeruje że cały projekt obarczony był błędem , w niczym się nie pogubiłem , jak coś promujesz to wypadało by mieć wiedzę , a tak po roku dzwonisz do osoby kompetentnej która cię uświadamia .Niczego nie musisz polecać czy sugerować , czy tego chcesz czy nie ludzie którzy oglądają ten kanał korzystają z wiedzy tutaj zawartej .
Tak - według TASa sterownik 35A był przewymiarowany. W takim przypadku z pakietu było wyciągane ok 7A na ogniwo w piku - co też by było niezdrowe dla baterii.
Ciesze się że się tak zaangażowałeś w dyskusję 😎😎😎
Pozdrawiam i zapraszam ponownie!
3 sezony ? Tak mało? Myślałem że to minimum 5 lat
Krzysztof B Przyjmuje sie ok 500cykli ladowania w dobrze zlozonym akumulatorze. Dla jednego beda to 2 sezony dla drugiego 10 lat, zalezy ile kto jezdzi- chyba logiczne?
To też zależy jak głęboko rozładowywany jest akumulator, jak bardzo się grzeje podczas pracy itd...
Jest sporo czynników które wpływają na zużycie aku.
3 sezony - to wartość "średnia"
Taba na rowerze Oczywiscie, calkowici sie zgadzam. Ja po prostu tak w uproszczeniu powiedzialem jak to wyglada, piszac w w "dobrze zlozonym akumulatorze" mialem na mysli ze jest on odpowiednio z zapasem dobrany pod sterownik, co roku sa wyrownywane cele zrodlem zewnetrznym no I ogolnie jaknsie dba tak sie ma 😉Po za tym wiem ze ilosc cykli moze wzrosnac nawet do 1000 przy nowych ogniwaxh, jezeli nie ladujemy aku do pelna, tylko do ok 4,10V zamiast 4,2V. Daje to podwojne korzysci, nie dosc ze bateria ma wieksza ilosc cykli to jeszcze ladowanie trwa o 30% krocej. Z minusow to wiadomo troche mniej energii skumukowane =mniejszy zasieg. Pozdro 😉
Nowoczesne BMSy chyba ładują właśnie do 4.1... Mi po naładowaniu do pełna pakietu 16s wychodzi około 65,7V (średnia 4.1 na cele) Mierzyłem wszystkie cele i max rozjazd to 0,06V więc chyba to nie wina akumulatora.
Krzysztof B zapewne nie
Mnie także,po węgiersku ,gier nam ?,czy coś
Do roweru wystarczy zamontować małą, przenośną elektrownię atomową marki Synergix, najlepiej model SG-202a i wtedy nie musimy się martwić żywotnością baterii ani nie musimy niczego ładować nawet przez 8 lat! SG-202a jest oczywiście w bardzo mocnej obudowie, więc nawet jak uderzymy w coś rowerem to nie dochodzi do rozszczelnienia. Jedynym minusem jest cena- $799 dolarów, czyli prawie 3000 złotych.
ziomalisty chętnie bym taką kupił,3k to wcale nie tak dużo,po jeździe nie trzeba czekać kilka godzin nim się naładuje
ziomalisty - dawaj linka bo pod nazwą Synergix wyskakuje mi tylko firma robiąca oprogramowanie komputerowe
Tutaj ulotka od produktu: i.imgur.com/K5Fjp9b.jpg
O ty 😂😂😂
i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/000/091/TrollFace.jpg
To jest dokładnie ta elektrownia co miał ten naukowiec w filmie Powrót do przyszłości 3 taka mała fajna przenośna on tam wrzucał śmieci następowała zimna fuzja jądrowa i był robił sie prąd :) płynął sobie mozna go było w wiaderku nosić
ja mam skuter MES1401J od manta, na baterii samsunga świetne są
21650? 3.7V/0.5Ah/50A na ogniwo
Nie rozumiem - nie ma ogniw 21650 - przynajmniej ja nie znam :P
Taba zarżnąłeś baterie ...:) :) zajechałeś :) do tak wyczynowej jazdy trzeba było sie rok temu kupic te najdroższe akumulatorki wysokoprądowe szarpnąć sie dwa razy tyle ile wydałes na obecny pakiet :) ...a tak obciążyles ją cięższym sterownikiem,teraz musisz kupic nowy ..kup przeciwpancerne ogniwa wysokoprądowe z rezerwą jak mowi Tas ... wydasz 5000-6000 drogie bo drogie ale pojezdzisz ze 4 lata katując taki akumulator ...jeszcze ci zostanie energii dla laptopa tableta albo komórki :) energia.... odwieczna bolączka cywilizacji ...:) ciągle jej brak :)
No niestety - tak już bywa 😑😑😑
Będę budować pakiet 13s7p na wysokoprądowych.
Wejdzie 91 ogniw (więcej rama nie pomieści)
Grunt że będzie zbudowana zgodnie ze sztuką :)
Pozdro i dzięki za komentarz domel!
Witam myślę że chłodzenie to podstawa . Jak patrzę na tak opakowany Aku to sprawa jak dla mnie przewodzona . Pozdrawiam
Sugerujesz pozostawić pakiet z odkrytymi ogniwami?
Jak to powinno wyglądać według Ciebie Mariuszu?
Może jakaś zabudowa z aluminium w formie radiatora ? .
Jak wiadomo najbardziej narażone na przegrzanie ogniwa znajdują się w środku pakietu . Metoda jest tylko jedna należy odprowadzić nadmiar ciepła, tak jak jest to robione w pakietach aut elektrycznych, hybryd, oczywiście w małej skali, a mianowicie muszą być wykonane małe kanały przelotowe połączone w jeden wspólny zakończony wiatrakiem a najlepiej turbina modelarską, która będzie wyciągała nadmiar ciepła w momęcie wzrostu określonej temperatury po przez czujnik . Takich czujników powinno być conajmniej dwa lub trzy w pakiecie a sterowanie ich wykonać na module Arduino który kosztuje 20 -30 zł. Tak jak powiedział Tas to nie prąd a temperatura zabija ogniwa a szczególnie jeżeli są wysoko prądowe . Akumulatory samochodowe pracują powyżej 10 lat ponieważ są chłodzone i nigdy nie ładowane na ful . W ten sposób możemy zaoszczędzić sporą kaske oczywiście kosztem wymiarów . Jak będę miał chwilę to przedstawię plan mechaniczny takiego Aku oczywiście kierując się zasadą proste do bólu bo tylko takie rozwiązanie ma sens. Pozdrawiam
No właśnie w samochodach mamy dużo miejsca.
W rowerze liczy się każdy centymetr - ale fakt jest to do wykonania.
Mimo wszystko myślę że lepiej jest po prostu budować większy pakiet z większym zapasem niż kombinować z chłodzeniem :)
Ale mniejszy pakiet z chłodzeniem też jest ciekawym rozwiązaniem.
Dzięki za wiadomość i pozdrawiam 😎😎😎
Oh przykra sprawa :/
Taka cena doświadczenia 😔
Dzięki za komentarz Adrianie! 😎
Oby następna więcej wytrzymała. Pozdrówka :) moglbys zerknac na moj kom pod poprzednim filmem? Nie wiem co robic a moglbys mi pomoc :)
Tak tak - dzisiaj/jutro postaram się tam dokopać 😋😋😋
Mam jeszcze wiadomości na fanpage do ogarnięcia!
Pozdrówki!
Rozumiem i dziękuje :)
bardzo dziękuje za kod rabatowy ;)
Wydaje mi się że powinieneś używać baterii o wyższym discharge rate (C rating), lub zastosować pojemniejszą konstrukcje na przykład 7p, wówczas podnosi się bazowa wydajność. W grę wchodzi jeszcze podniesienie napięcia do np. 14 lub 15s, wtedy spada obciążenie w amperach, przy takiej samej mocy. W modelarstwie stosujemy pakiety np 1,5mah które oddają 60 amper w sposób ciągły, a chwilowo są w stanie oddać 120 amper, czyli rzeczywiste 40/80C. Z tym że cena zupełnie nie porównywalna do 18650. Im bardziej dojeżdżasz baterię wysokim poborem tym bardziej skracasz jej żywotność, jeżeli bateria nie jest do tego dostosowana, kończy się to efektem voltage sag czyli spadaniem napięcia przy wzroście poboru, jest to spowodowane zwiększającym się z czasem wewnętrznym oporem pakietów mierzonym w omach.
Dobrze mówisz VAL45K
Kolejny pakiet będzie 13s7p.
Nie mogę dać 15s bo kontroler jest przewidziany na napięcie nominalne 48V.
Fakt zauważyłem pogłębiający się spadek napięcia przy mocnym obciążeniu :(
Ale nie martwi mnie to za bardzo - po prostu stworzymy nowy pakiet 😉😉😉
Pozdrówki!
ło panie [*]
Dzięki za kondolencje 😜
Pozdrówka!
No zajechał baterie :/
😥😥😥
Czy powinienem się zacząć martwić, o moją baterie w zestawie S2000?
Sterownik w zestawie S2000 wyciąga 35A
Ja u siebie miałem sterownik od S3000 (wyciąga 60A) a baterię przygotowaną pod S2000
Jodlasty - wiesz może na jakich ogniwach masz złożony swój pakiet?
Powinieneś mieć to napisane na naklejce na baterii
Na pewno jest doliczona pod S2000 - ale dla pewności przepisz mi nazwę ogniw 🤔🤔🤔
www.jodlasty.internetdsl.pl/Bateria.jpg
Ma 13A na ogniwo w Maksie
5p to daje nam 65A - dzielimy na pół i mamy 32,5A
Sterownik S2000 obciąża baterię 35A w maksie
Więc bateryjka powinna spokojnie wytrzymać 3-4 sezony
Polecam wysłać ją do Ebikera przed upływem gwarancji by sprawdzili pojemność.
Jeśli będzie poniżej wartości nominalnej to zrobią Ci wymianę gwarancyjną!
Taba na rowerze dzięki za podpowiedź
Robisz niepotrzebną nagonkę. Nie wykorzystywałeś tych ogniw zgodnie z zastosowaniem. Takie ogniwo ma 10A w szczycie czyli wtedy kiedy jest naładowane do pełna. Katowałeś to ogniwo niemiłosiernie. Nie wiem jakim cudem nie stała ci się krzywda bo ogniwo obciążone zbyt dużym prądem potrafi nawet wybuchnąć. Wiem, że sterownik obniża napięcie tym samym spada zapotrzebowanie na prąd ale sterownik nie sprawdza maksymalnego prądu rozładowania tylko dobiera go w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać te ogniwa. Skoro w samochodach typu Tesla/Leaf ogniwa wytrzymują po 300 tysięcy przebiegu to znaczy tylko tyle, że kupiłeś słabe ogniwa może to nawet były jakieś refuby albo podróby bo nie wiadomo gdzie je kupiłeś.
Niezależne testy na internecie pokazują, ze te ogniwa przy 10A potrafią się nagrzać do 75 stopni a po pięciu cyklach 10A bateria zaczęła się już degradować.
Gdyby zależało ci na ilości cykli i żywotności ogniwa to dla sterownika pobierającego taki prąd powinieneś kupić ogniwa wysokoprądowe mające minimum po 20A ciągłego.
Powinieneś powiedzieć o tym na filmie bo dużo osób przekreśla elektromobilność ze względu na żywotność akumulatorów.
Nadal nie rozumiem czemu ludzie używają LIONy do takich sprzętów :) , np lipo grafenowe z hobbykinga rozsadzi motor ( o ile esc pozwoli na taki przeplyw amperów ) i po 1500 cyklach zgubi 10% pojemnosci a jezeli ladowane do 4.05V to pewnie po 6000 cykli. Tak małe pakiety LION ( mowa o ratingu C lub ilości P ) nie nadają sie do dużego/stałego obciążenia, szybko się nagrzeją przez co traca pojemność i żywotność. Piszę z doświadczenia nie z informacji na forach, mój 2 letni pakiet HQ firmy GNB po 2 latach (100 cyklach pełnego ładowania i używania pod max obciązeniem aż do rozładowania 3.3V) stracił może 5-10% pojemnosci
Hmmm nie będę tutaj z Toba dyskutować FPVtv bo nie mam za dużo doświadczenia z LiPolami.
Jedyne doświadczenie jakie mam to takie - że robienie pakietów np 72V wymaga łączenia wielu LiPoli złączkami.
Budowałem kiedyś rower na LiPolach i ciągle mieliśmy rozjazdy na pakietach.
Jeden rozładowywał się bardziej inny mniej - dochodziło do sytuacji że trzeba było ładować i wyrównywać pakiety indywidualnie.
W innym wypadku - najbardziej rozładowany pakiet w chwili dodawania gazu wyłączał całą baterie (poprzez BMS).
No i widziałem jeden poważny pożar wywołany przez baterię LiPol - ale jak mówiłem na początku.
Nie jestem w tym temacie wystarczająco obeznany by przedstawić coś więcej :)
Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odcinków!
to chyba troche więcej wiem tu z doświadczenia , zrób kiedś test na dobrej jakosciowo lipolach ( nie zippy i inne tansze bo bedzie jak to opisałeś drift w cellach ), użyj np grafenowe turnigy . Liony tez się palą dobrze ( ostatni film pożaru tesli ) , możesz zrobić wielki pakiet oparty na cellach . Wystarczy kupic kilka takich samch duzych pakietów , rozciać folie termo kurczliwo i w srodku znajdziesz prostokątne celle, wygląda to podobnie do okraglych z tym że całość jest lżejsza i bardziej spasowana.
Piszę to bo lubie jak opowiadasz o tym co robisz i pozytywnie nakręcasz ludzi na elektryki, inaczej bym nie marnował naszego czasu. Trzymaj tak dalej i próbuj nowych rzeczy, poszerzaj horyzonty :) . Mój następny rozdział to baterie LIFEPO4 i deska offroad z mocą 7000 watt , a twój ?
Hehe dzięki za odpowiedź :)
U mnie następny rozdział to oczywiście rozwój kanału - cel uświadamiać Polaków o pojazdach elektrycznych i elektromobilności.
Ponad to zakończenie przebudowy mojego roweru (jestem już blisko).
Aktualnie robię też prawko na kategorię A - motocykl. Będe chciał pojeździć sezon - dwa na spalinówce i potem spróbować przerobić ją na elektryka :D
Rób filmiki rób rób 😀
Aj szkoda
Bateria w ebike jest najważniejsza dlatego mnie dziwią ludzie co pakują do skrzynki wszystko łącznie ze sterownikiem a na akumulator przeznaczają 50% miejsca w środku. W skrzynce powinien być tylko akumulator. Cała reszte można zamontować pod ramą i wtedy zamiast 5p mamy 10p itd. No ale jak to mówią każdy panem swojego losu. Ja mam 16s12p i po przejechaniu 150km ze średnią 30km/h dalej mam 500Wh zapasu w baterii. Pozdrawiam.
Cześć Krzysztof.
Rozumiem Twój punkt widzenia ale też musisz zrozumieć że upakowanie wszystkiego w skrzynce ma swoje zalety.
Taki rower wygląda estetycznie i nie ma żadnych złączek ani zbędnych przewodów na zewnątrz.
Pozdrówka!😎😎😎
Test baterii nie jest pełny i niepoprawnie przeprowadzony. Nie masz nawet 10% ubytku pojemności! Bateria pod kątem pojemności jest OK. LG MJ1 ma pojemność >/= 3400mAh ale od 4.2V do 2.5V / ogniwo. Do 3V masz dostępną pojemność około 3000mAh / ogniwo. 13.9Ah to 92% pojemności nowej baterii która w Twoim przypadku miała 15Ah a nie 17Ah. Ogniwa straciły sprawność prądową pod obciążeniem, nie pojemność. Rada dla laików - nie przeciążajcie pakietów, utrata sprawności to najłagodniejsza usterka jaka może się wam przydarzyć. Najgorsza to oczywiście pożar.
Tak naprawdę to zamiast normalnej jazdy na rowerze, zrobiła się moda na ładowanie niepotrzebnie kupy kasy w rower co jak widać daje radość na dosyć krótką metę bo co chwila sie coś spitoli. Rower na przerzutkach sis/altus za 1500 ale ostro przerabiamy za 3 koła na elektryka i jaki on jest super :D I jeszcze z tysiaczek na baterię samoróbkę na 2-3 sezony :D
Ta bateria zmarła bo była obciążana prądem niż 25a