Otępienie czołowo-skroniowe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2024
  • Otępienie czołowo-skroniowe to określenie, które obejmuje grupę zaburzeń, których przyczyną jest postępujące i nieodwracalne uszkodzenie płatów czołowych i przednich części płatów skroniowych. Jest to choroba neurodegeneracyjna, która dotyczy najczęściej osób pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Pierwszymi objawami mogą być zmiany osobowości i zaburzenia mowy.
    Film dokumentalny "Looks Like Laury, Sounds Like Laury": vimeo.com/onde...
    Instagram: / drmleszko
    LinkedIn: / mleszko
    Kontakt: psycholog.mleszko@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 31

  • @milena6881
    @milena6881 2 роки тому +3

    Dziękuję za wiedzę, którą się Pani z nami dzieli. Bardzo dokładnie Pani wszystko podaje, wyjaśnia i precyzuje. Dziękuję!

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 роки тому

      Bardzo Pani dziękuję za ten komentarz. Uskrzydla i motywuje do dalszej pracy :)

  • @rafam1524
    @rafam1524 3 роки тому +2

    Bardzo przydatne Dziękuję :)

  • @iwonakolodziej4864
    @iwonakolodziej4864 Рік тому +1

    Dziękuję za ten materiał. Nie wiedziałam co jest mojemu tacie który obecnie jest w Domu Opieki ,miałam dość jego alkoholizmu ,okropnego zachowania wręcz niedoprzyjecia .Hipohondryk ,wiecznie uzalajacy się nad Sobą, pozbawiony empatii i wszystko okropne co czlowiek może robić. Jednak jedyne co zdiagnozowano to dystymie i tak to trwało 8 lat aż przypadkiem znalazłam dokładny opis rezonans .Całkowity zanik płatów czolowo skroniowych obu półkul mózgu .Szukam więcej materiałów i dziękuję za pokazane książki.Obecnie tato już nie chodzi,jest w pampersie ma drżenia ciała.,sztywność rąk i zauważyłam dziwną mowę .Agresja jakby wyciszona i zastanawiam się czy stan się poprawi .Jeszcze raz dziękuję za ten wykład Iwona

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  Рік тому +1

      Dziękuję Pani Iwono. Życzę dużo zdrowia i wytrwałości przy opiece nad Tatą.

  • @smacznyy3269
    @smacznyy3269 3 роки тому +2

    "Był stosunkowo młodym mężczyzną" no o 50 letniej osobie ciężko jest powiedzieć, że jest mloda, raczej bym tutaj użył zdania w średnim wieku
    A film bardzo dobry. Dobrze się Panią slucha, nie ma niepotrzebnego wstępu, tylko od razu przejście do rzeczy. Co lubię. Treściwe materiały.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 роки тому +4

      Tak, 50 lat to oczywiście średnia dorosłość. Tutaj chciałam podkreślić to, że większość ludzi myśli o otępieniu jako o czymś to występuje tylko w przypadku osób dużo starszych, stąd też powiedziałam, że stosunkowo młody, ale rzeczywiście- mogło to wprowadzić w błąd. Bardzo dziękuję za komentarz :)

  • @marekbokun3873
    @marekbokun3873 2 роки тому +2

    Za cicho. Proszę o poprawę jakości.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 роки тому +1

      Bardzo dziękuję za komentarz- przy aktualizacji upewnię się, że jest głośniej. Czasami to też zależy od urządzenia z którego się odsłuchuje, proszę upewnić się czy ma Pan zwiększoną głośność. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @domi_miska8070
    @domi_miska8070 11 місяців тому

    Jezeli na eeg wychodzą lekkie fale alfa ogniskowe w placie czołowo skroniowym i one zanikają to jest to otępienie ?

  • @kamilgorajek1655
    @kamilgorajek1655 Рік тому +1

    Ja mam pytanie -czy ogromny lek ,depresja ,psychoza to jeden z objawów otępienia ?Jak je różnicować ze schizofrenia katakoniczma ?

    • @Faleino
      @Faleino Рік тому

      podpinam się pod pytaniem

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  Рік тому

      Lęk oraz depresja często współwystępują z otępieniem. Bardzo czesto depresja jest zwiastunem otępienia. Nietrudno sobie to wyobrazić, bo kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę z coraz gorszego funkcjonowania, to odczuwamy znaczne obniżenie nastroju. W ogóle związek depresji z otępieniem jest bardzo ciekawym i jednocześnie skomplikowanym zagadnieniem, bo depresja może być reakcją na zaburzenia poznawcze, ale może też być czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń poznawczych. To bardzo ważne, żeby dokonać diagnozy różnicowej i sprawdzić czy pacjent cierpi na otępienie czy na pseudodemencję w depresji, choć badania wskazują na to, że znaczy odsete pacjentów może mieć te dwa zaburzenia, ale nie ejst to regułą.
      Akurat w przypadku otępienia czołowo-skroniowego na pierwszy plan wysuwają się inne zaburzenia związane z nastrojem oraz kontrolą zachowania i wgląd jest mały (nie spostrzega swoich objawów jako coś niepokojącego).
      A jeśli chodzi o objawy psychotyczne w otępieniu to występują one i znane są jako "behawioralne i psychologiczne objawy otępienia" - poruszyłam ten temat w nagraniu "problemy w opiece".

  • @annleszczynska7844
    @annleszczynska7844 8 місяців тому

    Dzień dobry, a pourazowe otępienie czołowo skroniowe?
    Czy jesli chory nagle wstaje i robi czynność zupełnie dziwną,np.pakuje się i chce wychodzić, mówi ze kogos musi zawieść 500 km dalej ale to nieprawda, chce jechać na spotkanie którego nie ma, albo zamyśla się i jest bo ma oczy otwarte ale go nie ma. Czy to jest otępienie skroniowo czołowe?
    To znaczy uraz głowy 18 latka w obrębie skroniowo czołowym z epizodami padaczki , po pięciu latach lekko wyraźne otępienie czołowo skroniowe (to co opisałam wyżej) w kolejnych 10 latach coraz bardziej widoczne (epizody po kilka minut pare razy w miesiącu). Czy ma pani pomysł na to co to może być. Pacjent się leczy, bierze Vetire 1500 rano i tyle samo wieczorem, padaczka wydaje się opanowana ale te otępienia niestety nie. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

  • @haniadomagaa892
    @haniadomagaa892 3 роки тому

    Leki nieskuteczne. A co sądzi Pani o skuteczności EEG biofeedback-u?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 роки тому +2

      Pani Haniu, uważam, że terapia EEG-Biofeedback jest świetną metodą. Wiele badań udowodniło skuteczność tej terapii i wskazało na poprawę funkcji poznawczych. Wiem to także od osób, które korzystały z biofeedbacku. Skuteczność została też potwierdzona w grupie osób starszych, ale jeśli chodzi o osoby z zaburzeniem funkcji poznawczych spowodowanych otępieniem, to takich badań jest mało i były one przeprowadzone z udziałem małych grup. Obecne badania dotyczą najczęściej osób z chorobą Alzheimera i to, co wiem o skuteczności tej metody to raczej wstępne doniesienia. Zbyt mało danych, abym mogła wypowiedzieć się z pewnością na temat skuteczności tej metody w tej szczególnej grupie osób, dlatego podchodzę do tego z dużą ostrożnością, ale też i z nadzieją. Niestety niektóre prywatne gabinety chcąc wykorzystać sytuację opiekunów i osób żyjących z otępieniem, reklamują metodę jako niezwykle skuteczną i obiecują wiele (mam na myśli naciągactwo). Jednak z tego co wiem, są ośrodki naukowe w Polsce, które badają skuteczność tej metody wśród osób z otępieniem. Jeśli miałabym możliwość uczestnictwa w badaniach podczas których oferowany jest trening funkcji poznawczych za pomocą EEG-biofeedbacku, to na pewno bym się zapisała.

    • @haniadomagaa892
      @haniadomagaa892 3 роки тому

      @@magdalenaleszkoPani Magdo: Trening funkcji poznawczych? Funkcje poznawcze, to cały mózg. To kursy EEG biofeedback, znajomość mapy mózgu i ogromna praktyka.
      Gabinety prywatne rządzą się swoimi prawami. Natomiast w państwowym gabinecie chętnie bym popracowała i służyła swoim doświadczeniem.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 роки тому

      @@haniadomagaa892 ma Pani rację. Stosowanie EEG biofeedback wymaga wiedzy i praktyki. Cenię tę metodę, bo jest nieinwazyjna i przynosi efekty. Czy coś nie tak napisałam z funkcjami poznawczymi? Mam nadzieję, że w niczym Pani nie uraziłam. Użyłam tego wyrażenia, bo odnosiłam się do badań.

    • @haniadomagaa892
      @haniadomagaa892 3 роки тому

      @@magdalenaleszko Nie, absolutnie. Nie uraziła mnie Pani. Chcę, żebyśmy się dobrze rozumiały.
      "Funkcje poznawcze", to szeroki zakres i indywidualny u każdego człowieka ( zależny od profesji, etapu życia, płci, lateralizacji, preferencji...). Tak więc i zalecenia EEG biofeedback są bardzo indywidualne. Można wiele wypracować tradycyjnymi metodami. W EEG biofeedback-u korzystamy z wglądu w fale mózgowe trenowanej osoby. Tak więc w konkretnych miejscach jedne fale wzmacniamy inne wyciszamy, co przekłada się na funkcjonowanie trenowanej osoby.
      Dla obserwatora to nie łatwe zadanie, bo są miejsca, które trzeba trenować (np. przy problemach z mową, lub problemach z rozumieniem mowy), a zadawalające efekty widoczne są po treningu w innych miejscach, które uplastyczniają efekty wcześniejszych treningów. Dla niewprawnego oka obserwacja może być myląca. Można mieć wątpliwości, czy w dobrym kierunku zmierzają treningi. Dlatego co pewien czas robi się badania kontrolne.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 роки тому

      @@haniadomagaa892 Podpisuję się obiema rękami pod tym co Pani napisała. Pierwsza moja myśl, była taka, że jest Pani opiekunem, dlatego nie wchodziłam w szczegóły i przepraszam, że nieumiejętnie wyraziłam swoje myśli. W otępieniu zaburzeniu ulega wiele sprawności, ale wiele też zostaje zachowanych, dlatego tak jak Pani napisała- wszelkie zalecenia muszą być opracowane indywidualnie. Czy ma Pani w swojej praktyce osoby z otępieniem czołowo-skroniowym? Jestem bardzo ciekawa Pani doświadczenia.

  • @NecrosDeus
    @NecrosDeus 2 місяці тому

    Głośniej! Gałki wzmocnienia na max a trzeba ucho nadstawiać!!! Najgorzej jak włazi reklama, to już nie potrzeba procesu neurodegeneracyjnego tylko mózg sam z siebie się uszkadza! Trzeba jakoś ogarniać nagrywanie filmów, jak się chce prowadzić kanał!
    p.s. Piąta minuta, przestaję oglądać, nic nie słychać. Boję się w ustawieniach Win podkręcić głośność (sprzęt już jest na max!), bo nie wyobrażam sobie jak wejdzie reklama! Proszę nagrać dźwięk do filmu jeszcze raz!

  • @GaGa-yc9yy
    @GaGa-yc9yy 2 місяці тому

    Czy jest możliwe że może się to pojawić po wypadku spowodowane uderzeniem głową w szybę. Podejrzewaliśmy Chad ale u nas wystapilo pobudzenie 2 razy w odstepie 5 lat . Pierwszy raz po wypadku ,teraz po 2 miesiącach w szpitalu jest coś w rodzaju depresji . Opisane zmiany bardzo pasują do sytuacji. Czy leki typu depakina coś pomoże? Brak tych norm i empatii otępienie , pamięć , jak to zdiagnozować.

  • @sztolniaastralnachoroszcz-4156
    @sztolniaastralnachoroszcz-4156 3 роки тому +2

    strasznie słabe audio, nic nie słychać niestety

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 роки тому +1

      Będę o tym pamiętać, żeby zmienić ustawienia w przyszłości. Proszę zwiększyć głośność dźwięku głośników lub słuchawek- będzie słychać.

    • @milena6881
      @milena6881 2 роки тому +5

      Wszystko słychać.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 місяці тому

      @@milena6881 Akurat!

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 місяці тому

      @@magdalenaleszko A jak wejdzie reklama to słuchawki od uszu odskoczą!

  • @martasiemasz209
    @martasiemasz209 6 місяців тому

    Jej ..ja nic nie słyszę

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  6 місяців тому

      Przepraszam, nagrywanie nie ejst moją mocną stroną i ciąglę się uczę :) Czy póbowała Pani ustawić głośność na maksymalną?

    • @martasiemasz209
      @martasiemasz209 6 місяців тому

      @@magdalenaleszko Pani Magdaleno, przeszłam na inne Pani playlisty. Zauważyłam, że inne podcasty wyraźnie słychać, natomiast tą playlistę o formach otępienia zamierzam odsłuchać na słuchawkach. Bardzo dziękuję za wspaniałe wykłady.