Trauma nie pozwoli żyć normalnie, konsekwencje są ogromne, taki czlowiek potrzebuje spokoju, dlatego żeby człowiek poradzić sobie samemu często sięga po alkohol, w najcięższych stanach po narkotyki, mało kto decyduje się na pomoc psychologa, psychiatry, czasem kończy się to samobójstwem, problem ogromny, pozdrawiam
Specjaliści bardzo rzadko kiedy to diagnozują. Przynajmniej ja się jeszcze nie spotkałam z taką diagnozą. Nie wiem jakim cudem ludzie zdołali przeżyć to wszystko, ale mam nadzieję że każdy upora się ze swoim problemem/ swoją traumą. 🧡
Po dramatycznym życiu zdołałem wyjść na prostą wszystko zaczynało się układać praktycznie skończyłem z używkami ( piłem tylko trochę i paliłem ale nie ćpałem) w wielu 20 lat miedzkalem z miłością mojego życia w mieszkaniu które sam wyremontowałem, miałem pracę (jak na studenta dobrze płatną bo 3k w ciągu roku akademickiego nie było jakimś ogromnym problemem poza tym stypendium i inne drobne drogi dochodu sumując miesięcznie miałem około 5k wydatki za życie to w granicach 1k bo mieszkanie należało do jej rodziny więc bez kosztów najmu, starałem się poznawać ludzi, pracować nad sobą, dbałem o rodzinę i pasje, niestety jedno wydarzenie z jej życia przyczyniło się do kompletnego powrotu traumy. W skrócie w ciągu kilku miesięcy straciłem miłość życia, dom, cel w życiu, wszystkie wartości jakimi się kierowałem, znów popadłem w narkotyki, miałem kilka prób samobójczych, wizyty w psychiatrykach, leki, ale chuja pomoglo było tylko gorzej i gorzej, straciłem również jakikolwiek szacunek rodziny (nienawidza mnie za to że ćpam i sobie nie radzę, nie dziwię im się ja siebie też) ponadto posypało mi się zdrowie i praktycznie wszystkie znajomości, mam jednego przyjaciela z którym rzadko utrzymuję kontakt, samotność, pustka, nienawiść do siebie ryzykowne zachowania, spanie na dworcu, utrata pracy i stypendium z powodu, że kiedy ledwo co wytrzymyjesz żeby się nie zabić masz jakąś absurdalną bezsenność to ciężko ci się będzie uczyć i nie spóźniać do pracy. W skrócie straciłem wszystko trauma się powtórzyła i nasiliła. Z tym się nie da wygrać. Dodam że od niemalże dekady mam depresję i OCD.
@@owl78dzięki za odpowiedź. Ja mówiłam też o sobie, czasami/ zbyt często działam projekcją, niemniej oprócz uzależnień mam podobne doświadczenia do ciebie. Trzymaj się tam, może jeszcze coś dobrego cię spotka. 💫
Ja chyba mam to niestety, wszystkie objawy do mnie pasują, mam kompletnie zniszczone dzieciństwo i młodość. Ciężko sobie z tym poradzić, czasami już sił brakuje by dalej walczyć. Żaden psychiatra mi nawet nie zasugerował że problem ze mną może być głębszy, tylko "No ma pan depresje, nerwice, lęki, proszę tutaj kolejne leki do ćpania".
Łączę się w bólu.Dopiero sama przypadkowo natrafiłam na opis ptsd i podobnie zniszczone dzieciństwo, młodość i teraz bardzo ciężko. Leki antydepresyjne przerobiłam chyba wszystkie. Teraz szukam terapeuty w tym kierunku.
Dzień dobry Pani Magdaleno. Już od jakiegoś jestem świadoma, że przyczyną moich problemów jest trauma wczesno dziecięca, ale nigdy wcześniej żaden filmik tak trafnie i dokładnie nie opisał mojej sytuacji. Dzięki temu rzeczywiście uświadomiłam sobie swoją sytuację za co Pani bardzo dziękuję 💐 To jest niesamowite jak CPTSD potrafi zdeterminować życie 😾
Pani Agnieszko, bardzo się cieszę, że nagranie przypadło Pani do gusty. Jest mi miło, że obejrzała Pani materiał. Tak, to niesamowite jak CPTSD wpływa na tak wiele aspektów życia i nawet często sobie nie zdajemy z tego sprawy. Życzę Pani dużo powodzenia i wytrwałości.
Wspaniały wysklad:) kot niesamowity. Po 4latach terapii dopiero wiem w czym jest problem mojego bolu, cierpienia, wchodzenia w toksyczne srodowiska oraz braku bliskich relacji.. strasznie to smutne.. Dziękuje.
Straszne. Jak bym słyszał o sobie😢. Tylko mam wrażenie oglądając ten film, że wyjść się z tego nie da. 14:42 co do wszelkiej maści coach-ów to ja słuchając ich to czuję się gorzej niż przed słuchaniem.😅
Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi czy z cPTSD idzie się wyleczyć za wyjątkiem jednej książki. Pete Walker określa to jako stan podobny do cukrzycy, który można kontrolować, ale można mieć gorsze okresy w skrócie trzeba się pilnować. Zastanawia mnie wasza opinia czy można wyleczyć się z Cptsd lub ustabilizować się w 70-80% ? Proszę podajcie jeszcze jakieś książki o cPTSD. Te trzy pozycje to trochę mało. Pozdrawiam😀
Pani Moniko, to zależy. Fantazjowanie samo w sobie nie jest niepokojące, chyba że zaburza funkcjonowanie. Skrajne przeżywanie życia w świecie fantazji może być objawem kilku zaburzeń (np. osobowości schizoidalnej), niekoniecznie CPTSD. Często też fantazjowanie jest mechanizmem obronnym.
Poproszę o wykład na temat zespołu pychy. Czy sa badania jak często występuje on wśród lekarzy? Wyglądaje mi się, że u nich najczęściej. Częściej niż u polityków.
@@magdalenaleszko Dzięki, bo po polsku prawie nic nie ma. Może Pani robić nowe badania i publikacje naukowe, bo to nowy obszar psychologii. Np. zaburzenia osobowości są zasadniczo niezmienne, nieuleczalne lub uleczalne lekami (co sugeruje podłoże biologiczne), a zespół pychy to reakcja na sytuację czyli brak aspektu biologicznego. Po odstąpieniu od władzy, pycha mija.
@@magdalenaleszko Dr Maciej Klimarczyk przybliżył temat, ale wszystko zamyka się w temacie polityki. A wg mnie nr. 1 to lekarze. Relacja lekarz-pacjent jest relacją władzy. Lekarze prawie nigdy nie ponoszą konsekwencji swoich niewłaściwych działań (bezkarność). Bardzo łatwo ich urazić. Sam Kodeks Etyki Lekarskiej jest tak napisany, że są jakimiś wybrańcami losu.
Dziękuję za wartościowy film, koniec mnie ujął! :-D Mam jednak pytanie, czy przy CPTSD zawsze musi być ten warunek powtarzalności? Bo jeśli na przykład ktoś nie poradził sobie z traumą od kilkunastu lat, to wciąż jest PTSD czy już można by już rozpatrywać w takim wypadku CPTSD? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam bardzo serdecznie!
Bardzo dziękuję :) Bardzo dobre pytanie -zazwyczaj o CPTSD mówi się w kontekście wydarzeń długotrwałych lub powtarzających się, ale w kryteriach diagnostycznych ICD-11 mamy zapis o „reakcji na wydarzenie lub wydarzenia”, więc zaliczamy tu też to jednorazowe. Dużo zależy od rodzaju traumy, czasu trwania i objawów, które związane są z tym traumatycznym wydarzeniem. Pozdrawiam serdecznie!
Symptomy są często podobne, ale musimy pamiętać o tym, że w zaburzeniu osobowości osoba nie jest zainteresowana nawiązywaniem relacji społecznych z powodu cech osobowości, a u osoby z cPTSD jest to wynikiem traumy. Tak samo jak z innymi objawami, takimi jak np., brak odczuwania przyjemności z różnych aktywności - to wynika z traumy, a nie z cech osobowości.
Tak, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) poleca m.in., terapię poznawczo-behawioralną do leczenia CPTSD. Ze swojej strony dodam, że szukałabym takiego psychologa psychoterapeuty, który ma doświadczenie z EMDR.
Dzien dobry Pani Magdaleno. Mam pytanie czy zaburzenie obsesyjno kompulsyjne z ruminacjami natretnymi moze przeksztalcic sie w ptsd pod wplywem pewnych wydarzen
Panie Michale, nie wiem czy potrafię odpowiedzieć na Pana bardzo ciekawe pytanie, bo musiałabym poprosić o więcej szczegółów. Możliwe jest posiadanie kilku zaburzeń, więc można mieć zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, a także rozwinąć, pod wpływem traumatycznych wydarzeń, ptsd. Wiele badań potwierdza związek pomiędzy OCD a PTSD, statystycznie cześciej jest tak, że OCD występuje po PTSD.
Czy moge to miec z powodu traumy dotyczacej swojego wygladu i samooceny .partner dal mi sygnal (wedlug mnie) ze nie jestem wystarczajaco atrakcyjna i naruszyl zaufanie w zwiazku ogladajac porno i klamiac dlugo na ten temat, a trauma dotyczaca wygladu i restrykyjnego odchudzania tez mialam miejsce w przeszlosci. Minely 2 lata a ja wciaz czuje intensywne emocje muslac o tym nadal nie ufam partnerowi, chorobliwa zazdrosc sie pojawila i nie jestem w stanie przebaczyc partnerowi i mu wypominam. Chcoiaz ja tez mam borderline. Nie jestem w stanie odbudowac zaufania mimo ze minely juz 2 lata, lęki i mysli paranoiczne co do szczerosci partnera mnie nadal mecza i nie potrafie sie umowolnic od przeszlosci.
Mam takie pytanie, bo mówiłaś o tym, że osobowości mogą się od siebie bardzo różnić pod wieloma względami, a interesuje mnie czy mogą mieć na przykład cechy wspólne wynikające z traumy, która doprowadziła do zaburzeń osobowości? Na przykład jeśli ktoś w dzieciństwie zobaczyłby śmierć rodzica, który strzelił sobie w głowę to czy powiedzmy dwie osobowości mogłyby mieć niewytłumaczalny wstręt do broni palnej?
Tak, zaburzenia osobowości różnią się od siebie, ale mają też wiele wspólnych cech. Mogę też współwystępować. Na przykład, ktoś może mieć osobowość zależną i unikającą. To nie jest tak, że ktoś ma dwie osobowości- po prostu u jednej osoby występują zachowania, które powodują cierpienie i spełniają kryteria diagnostyczne więcej niż jednego zaburzenia osobowości. Chyba , że w pytaniu chodziło o zaburzenie dysocjacyjne, które polega na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Jeśli chodzi o traumę, to może być ona czynnikiem wyjaśniającym wiele zaburzeń. Wstręt do broni może wynikać z traumy, ale nie musi oznaczać, że ktoś ma zaburzenia osobowości. Jest wiele osób, które mają niewytłumaczalny wstręt do niektórych przedmiotów czy sytuacji, ale nie oznacza to, że są zaburzone.
@@pawekrzak370 Książki są podane na końcu prezentacji. Polecam w szczególności "Złożony zespół strsu pourazowego. Zeszyt ćwiczeń" autorstwa Arielle Schwartz.
Gaslighting jest formą przemocy, a długotrwała przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna może być przyczyną CPTSD. Z tego zaburzenia można się wyleczyć.
@@magdalenaleszko A czy istnieje syndrom, który polega na wzbudzaniu współczucia? Jeśli tak to jaki ? Wiem,ze istnieje syndrom sztokholmski,ale coś pozatym ?
@@nalisia9014 jestem w trakcie przygotowywania materiału o syndromie sztokholmskim i postaram się wyjąsnić o co dokładnie w nim chodzi. Czy widziałaś nagranie o gaslightingu? Mówiłam tam o wmawianiu, ale nie jestem pewna czy przykłady, które podałam to to o co pytasz.
Skąd mogłam wiedzieć, że nie obchodzą Pana objawy :) Wystarczy pominąć. Mówiłam o leczeniu- psychoterapia jest podstawą, a dobór odpowiednich metod terapeutycznych zależy od osoby i również od zaburzeń współistniejących. Nie ma jednego sposobu, który byłby odpowiedni dla każdego.
Trauma nie pozwoli żyć normalnie, konsekwencje są ogromne, taki czlowiek potrzebuje spokoju, dlatego żeby człowiek poradzić sobie samemu często sięga po alkohol, w najcięższych stanach po narkotyki, mało kto decyduje się na pomoc psychologa, psychiatry, czasem kończy się to samobójstwem, problem ogromny, pozdrawiam
Nareszcie coś, co opisuje całokształt mojego życia, bez dzielenia tego na kawałeczki.
Specjaliści bardzo rzadko kiedy to diagnozują. Przynajmniej ja się jeszcze nie spotkałam z taką diagnozą. Nie wiem jakim cudem ludzie zdołali przeżyć to wszystko, ale mam nadzieję że każdy upora się ze swoim problemem/ swoją traumą. 🧡
Po dramatycznym życiu zdołałem wyjść na prostą wszystko zaczynało się układać praktycznie skończyłem z używkami ( piłem tylko trochę i paliłem ale nie ćpałem) w wielu 20 lat miedzkalem z miłością mojego życia w mieszkaniu które sam wyremontowałem, miałem pracę (jak na studenta dobrze płatną bo 3k w ciągu roku akademickiego nie było jakimś ogromnym problemem poza tym stypendium i inne drobne drogi dochodu sumując miesięcznie miałem około 5k wydatki za życie to w granicach 1k bo mieszkanie należało do jej rodziny więc bez kosztów najmu, starałem się poznawać ludzi, pracować nad sobą, dbałem o rodzinę i pasje, niestety jedno wydarzenie z jej życia przyczyniło się do kompletnego powrotu traumy. W skrócie w ciągu kilku miesięcy straciłem miłość życia, dom, cel w życiu, wszystkie wartości jakimi się kierowałem, znów popadłem w narkotyki, miałem kilka prób samobójczych, wizyty w psychiatrykach, leki, ale chuja pomoglo było tylko gorzej i gorzej, straciłem również jakikolwiek szacunek rodziny (nienawidza mnie za to że ćpam i sobie nie radzę, nie dziwię im się ja siebie też) ponadto posypało mi się zdrowie i praktycznie wszystkie znajomości, mam jednego przyjaciela z którym rzadko utrzymuję kontakt, samotność, pustka, nienawiść do siebie ryzykowne zachowania, spanie na dworcu, utrata pracy i stypendium z powodu, że kiedy ledwo co wytrzymyjesz żeby się nie zabić masz jakąś absurdalną bezsenność to ciężko ci się będzie uczyć i nie spóźniać do pracy. W skrócie straciłem wszystko trauma się powtórzyła i nasiliła. Z tym się nie da wygrać. Dodam że od niemalże dekady mam depresję i OCD.
Trzymaj sie ❤@@owl78
@@owl78dzięki za odpowiedź. Ja mówiłam też o sobie, czasami/ zbyt często działam projekcją, niemniej oprócz uzależnień mam podobne doświadczenia do ciebie. Trzymaj się tam, może jeszcze coś dobrego cię spotka. 💫
@@owl78wyrazy współczucia. Przytulam.
Ja chyba mam to niestety, wszystkie objawy do mnie pasują, mam kompletnie zniszczone dzieciństwo i młodość. Ciężko sobie z tym poradzić, czasami już sił brakuje by dalej walczyć. Żaden psychiatra mi nawet nie zasugerował że problem ze mną może być głębszy, tylko "No ma pan depresje, nerwice, lęki, proszę tutaj kolejne leki do ćpania".
Terapia psychodynamiczna jest bardzo pożyteczna w tym zakresie
Łączę się w bólu.Dopiero sama przypadkowo natrafiłam na opis ptsd i podobnie zniszczone dzieciństwo, młodość i teraz bardzo ciężko. Leki antydepresyjne przerobiłam chyba wszystkie. Teraz szukam terapeuty w tym kierunku.
Ten zespół może stwierdzić tylko lekarz albo dobry traumatolog. Nie warto siebie samodiagnozować.
@@dorotakarwath3621no cóz, taki terapeuta zaprzeczyl, ze to moze byc ptsd i kompletnie nie pomógł
❤
Dzień dobry Pani Magdaleno.
Już od jakiegoś jestem świadoma, że przyczyną moich problemów jest trauma wczesno dziecięca, ale nigdy wcześniej żaden filmik tak trafnie i dokładnie nie opisał mojej sytuacji. Dzięki temu rzeczywiście uświadomiłam sobie swoją sytuację za co Pani bardzo dziękuję 💐
To jest niesamowite jak CPTSD potrafi zdeterminować życie 😾
Pani Agnieszko, bardzo się cieszę, że nagranie przypadło Pani do gusty. Jest mi miło, że obejrzała Pani materiał. Tak, to niesamowite jak CPTSD wpływa na tak wiele aspektów życia i nawet często sobie nie zdajemy z tego sprawy. Życzę Pani dużo powodzenia i wytrwałości.
@@magdalenaleszko Też mam podobnie, bo też przeżyłem traume i teraz cierpie na zespół stresu pourazowego
Łpppp
Szacunek za profesjonalizm! Kompetencje i wiedza "biją" od pierwszych sekund
Bardzo dziękuję :)
Wspaniały wysklad:) kot niesamowity. Po 4latach terapii dopiero wiem w czym jest problem mojego bolu, cierpienia, wchodzenia w toksyczne srodowiska oraz braku bliskich relacji.. strasznie to smutne..
Dziękuje.
Dziękuję! Mam nadzieję, że terapia przyniesie pozytywne zmiany.
Dziękuje za film, świetnie się Pani słucha
Prawda
Straszne. Jak bym słyszał o sobie😢. Tylko mam wrażenie oglądając ten film, że wyjść się z tego nie da. 14:42 co do wszelkiej maści coach-ów to ja słuchając ich to czuję się gorzej niż przed słuchaniem.😅
Bardzo fajnie , ze cokolwiek w końcu o tym jest w internecie 😊
Dziękuję ❤
Wspaniały wykład, jak zawsze świetnie przygotowany merytorycznie. Niezastąpiony materiał do powtórek przed egzaminem. Dziękuję
Bardzo Pani dziękuję za docenienie mojej pracy! Powodzenia na egzaminie :)
Dziękuję za tyle istotnych informacji zawartych w filmie ❤️
Bardzo mało jest polskich źródeł w internecie o cptsd
Ma pani bardzo przyjemny głos ❤
Bardzo mi miło - dziękuję, bo dla mnie odsłuchiwanie swoich własnych nagrań to koszmar, ale podobno dużo osób tak ma :)
Nawet słychać przełknięcie śliny
bardzo dobra informacja, ktora daje swoim klintom. Bardzo dziekuje za ten material.
Dziękuję! :)
Proszę o więcej podobnych materiałów
Dobrze, postaram się nagrać więcej materiałów o tej tematyce.
Dziękuję, bardzo pomocne. ❤
Dda i 15 lat z narcyzka zrobilo swoje. Alkoholik narkoman po antydepresantach jeszcse zakonczyc zwiazek i do przodu❤
💯procent wiedzy w każdym zdaniu . Pozdrawiam ,
Bardzo mi miło. Pozdrawiam! :)
Dziękuję za wykład. 🌹🌹🌹🌹
Dziękujemy.
Dziękuję
Jej znalazlam coś po polsku,niby znam angielski ale nadal milo
Ja miałam ciężkie dzieciństwo ale związek na prawdę dał w kość i bardziej to przeżywam..
to suma - dziecinstwo to byl podklad
Szukam grupy wsparcia dla osób z cptsd. Będę wdzięczna za pomoc.
Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi czy z cPTSD idzie się wyleczyć za wyjątkiem jednej książki. Pete Walker określa to jako stan podobny do cukrzycy, który można kontrolować, ale można mieć gorsze okresy w skrócie trzeba się pilnować. Zastanawia mnie wasza opinia czy można wyleczyć się z Cptsd lub ustabilizować się w 70-80% ? Proszę podajcie jeszcze jakieś książki o cPTSD. Te trzy pozycje to trochę mało. Pozdrawiam😀
Też chętnie się dowiem
Piękny kot i ciekawy wykład :)
W imieniu swoim i Hopkinsa, bardzo dzuękujemy za komplement :)
Ale pani swietnie opisuje wszystko
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. To dużo dla mnie znaczy :)
dziękuję
Czy przeżywanie życia w świecie fantazji, fantazjowanie, czasem długie tak, że zapomina się o otoczeniu może być jednym ze skutków cptsd?
Pani Moniko, to zależy. Fantazjowanie samo w sobie nie jest niepokojące, chyba że zaburza funkcjonowanie. Skrajne przeżywanie życia w świecie fantazji może być objawem kilku zaburzeń (np. osobowości schizoidalnej), niekoniecznie CPTSD. Często też fantazjowanie jest mechanizmem obronnym.
Gdzie można udać się po pełną diagnozę i czy obrazowanie mózgu może w tym pomóc?
Poproszę o wykład na temat zespołu pychy. Czy sa badania jak często występuje on wśród lekarzy? Wyglądaje mi się, że u nich najczęściej. Częściej niż u polityków.
Dobrze, zapisuję na listę tematów do opracowania :)
@@magdalenaleszko Dzięki, bo po polsku prawie nic nie ma. Może Pani robić nowe badania i publikacje naukowe, bo to nowy obszar psychologii. Np. zaburzenia osobowości są zasadniczo niezmienne, nieuleczalne lub uleczalne lekami (co sugeruje podłoże biologiczne), a zespół pychy to reakcja na sytuację czyli brak aspektu biologicznego. Po odstąpieniu od władzy, pycha mija.
@@magdalenaleszko Dr Maciej Klimarczyk przybliżył temat, ale wszystko zamyka się w temacie polityki. A wg mnie nr. 1 to lekarze. Relacja lekarz-pacjent jest relacją władzy. Lekarze prawie nigdy nie ponoszą konsekwencji swoich niewłaściwych działań (bezkarność). Bardzo łatwo ich urazić. Sam Kodeks Etyki Lekarskiej jest tak napisany, że są jakimiś wybrańcami losu.
Dziekuje5😊
Dziękuję za wartościowy film, koniec mnie ujął! :-D Mam jednak pytanie, czy przy CPTSD zawsze musi być ten warunek powtarzalności? Bo jeśli na przykład ktoś nie poradził sobie z traumą od kilkunastu lat, to wciąż jest PTSD czy już można by już rozpatrywać w takim wypadku CPTSD? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam bardzo serdecznie!
Bardzo dziękuję :) Bardzo dobre pytanie -zazwyczaj o CPTSD mówi się w kontekście wydarzeń długotrwałych lub powtarzających się, ale w kryteriach diagnostycznych ICD-11 mamy zapis o „reakcji na wydarzenie lub wydarzenia”, więc zaliczamy tu też to jednorazowe. Dużo zależy od rodzaju traumy, czasu trwania i objawów, które związane są z tym traumatycznym wydarzeniem. Pozdrawiam serdecznie!
@@magdalenaleszko Pięknie dziękuję za odpowiedź. To już wszystko wiem. Pozdrawiam serdecznie także!
Jak odróżnić osobowość schizoidalną od cPtsd?
Symptomy są często podobne, ale musimy pamiętać o tym, że w zaburzeniu osobowości osoba nie jest zainteresowana nawiązywaniem relacji społecznych z powodu cech osobowości, a u osoby z cPTSD jest to wynikiem traumy. Tak samo jak z innymi objawami, takimi jak np., brak odczuwania przyjemności z różnych aktywności - to wynika z traumy, a nie z cech osobowości.
czy terapia poznawczobehawioralna jest dobra opcją do leczenia CPTSD?
Tak, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) poleca m.in., terapię poznawczo-behawioralną do leczenia CPTSD. Ze swojej strony dodam, że szukałabym takiego psychologa psychoterapeuty, który ma doświadczenie z EMDR.
Trudno takich specjalistów na NFZ znaleźć:(
Dzien dobry Pani Magdaleno. Mam pytanie czy zaburzenie obsesyjno kompulsyjne z ruminacjami natretnymi moze przeksztalcic sie w ptsd pod wplywem pewnych wydarzen
Panie Michale, nie wiem czy potrafię odpowiedzieć na Pana bardzo ciekawe pytanie, bo musiałabym poprosić o więcej szczegółów. Możliwe jest posiadanie kilku zaburzeń, więc można mieć zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, a także rozwinąć, pod wpływem traumatycznych wydarzeń, ptsd. Wiele badań potwierdza związek pomiędzy OCD a PTSD, statystycznie cześciej jest tak, że OCD występuje po PTSD.
Mam bole ciała i przeczulice skóry po trudnym zwiazku i zdradzie partnera .Czy ktoś miał takie objawy ?
Czy moge to miec z powodu traumy dotyczacej swojego wygladu i samooceny .partner dal mi sygnal (wedlug mnie) ze nie jestem wystarczajaco atrakcyjna i naruszyl zaufanie w zwiazku ogladajac porno i klamiac dlugo na ten temat, a trauma dotyczaca wygladu i restrykyjnego odchudzania tez mialam miejsce w przeszlosci. Minely 2 lata a ja wciaz czuje intensywne emocje muslac o tym nadal nie ufam partnerowi, chorobliwa zazdrosc sie pojawila i nie jestem w stanie przebaczyc partnerowi i mu wypominam. Chcoiaz ja tez mam borderline. Nie jestem w stanie odbudowac zaufania mimo ze minely juz 2 lata, lęki i mysli paranoiczne co do szczerosci partnera mnie nadal mecza i nie potrafie sie umowolnic od przeszlosci.
Może to uzależnienie? Dlaczego Pani sądzi, że to dotyczy Pani?
Troche jak weteran ktory wraca z wojny i ma multum triggerow, napady lęku/złości ale na polu bitwy czuje się dobrze
Każdy objaw tego do mnie pasuje :(
Mam takie pytanie, bo mówiłaś o tym, że osobowości mogą się od siebie bardzo różnić pod wieloma względami, a interesuje mnie czy mogą mieć na przykład cechy wspólne wynikające z traumy, która doprowadziła do zaburzeń osobowości? Na przykład jeśli ktoś w dzieciństwie zobaczyłby śmierć rodzica, który strzelił sobie w głowę to czy powiedzmy dwie osobowości mogłyby mieć niewytłumaczalny wstręt do broni palnej?
Tak, zaburzenia osobowości różnią się od siebie, ale mają też wiele wspólnych cech. Mogę też współwystępować. Na przykład, ktoś może mieć osobowość zależną i unikającą.
To nie jest tak, że ktoś ma dwie osobowości- po prostu u jednej osoby występują zachowania, które powodują cierpienie i spełniają kryteria diagnostyczne więcej niż jednego zaburzenia osobowości. Chyba , że w pytaniu chodziło o zaburzenie dysocjacyjne, które polega na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby.
Jeśli chodzi o traumę, to może być ona czynnikiem wyjaśniającym wiele zaburzeń. Wstręt do broni może wynikać z traumy, ale nie musi oznaczać, że ktoś ma zaburzenia osobowości. Jest wiele osób, które mają niewytłumaczalny wstręt do niektórych przedmiotów czy sytuacji, ale nie oznacza to, że są zaburzone.
A jaki jest tytuł książki o której mowa w 8.30 minucie? Może ktoś wie?
"What happened to you" (Bruce D. Perry i Oprah Winfrey)
Rozumiem że polskiej wersji nie ma..
A jakiś polski tytuł z metodami terapeutycznymi?
@@pawekrzak370 Jeszcze nie. Książka została dopiero niedawno opublikowana w USA.
@@pawekrzak370 Książki są podane na końcu prezentacji. Polecam w szczególności "Złożony zespół strsu pourazowego. Zeszyt ćwiczeń" autorstwa Arielle Schwartz.
Musze przyznać że troche to mnie opisuje...
Czy pod CPTSD podchodzi gaslighting ? I czy można się wyleczyć z tej przypadłości?
Gaslighting jest formą przemocy, a długotrwała przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna może być przyczyną CPTSD. Z tego zaburzenia można się wyleczyć.
@@magdalenaleszko A czy istnieje syndrom, który polega na wzbudzaniu współczucia? Jeśli tak to jaki ? Wiem,ze istnieje syndrom sztokholmski,ale coś pozatym ?
@@magdalenaleszko Dalej rozwijajac moją wypowiedź, specjalne okłamywanie i wmawianie , czy to podchodzi pod gasthlighting ?
@@nalisia9014 jestem w trakcie przygotowywania materiału o syndromie sztokholmskim i postaram się wyjąsnić o co dokładnie w nim chodzi. Czy widziałaś nagranie o gaslightingu? Mówiłam tam o wmawianiu, ale nie jestem pewna czy przykłady, które podałam to to o co pytasz.
@@magdalenaleszko Jutro postaram się obejrzeć film .
❤
w ameryce teraz wszyscy o tym gadaja.
Mam po covidzie ;(
Kot obłędny :)
ADHD też nie jest wina tych osób :)
Oczywiście, że nie :)
@@magdalenaleszkoto chyba byla lekka szpila na lapsus językowy w materiale 😉 (7.55" jakoś tak)
Co mnie obchodzą objawy. Miało być powiedziane jak to leczyć.
Skąd mogłam wiedzieć, że nie obchodzą Pana objawy :) Wystarczy pominąć. Mówiłam o leczeniu- psychoterapia jest podstawą, a dobór odpowiednich metod terapeutycznych zależy od osoby i również od zaburzeń współistniejących. Nie ma jednego sposobu, który byłby odpowiedni dla każdego.
😂
Dziękuję
Dziękuję