Czym są kryształy czasowe? Krzysztof Sacha

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 кві 2023
  • Istnienie kryształów czasowych - nowego stanu materii - przewidział w 2012 r. laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Frank Wilczek. Tę ideę wkrótce rozwinęli polscy badacze, prof. Krzysztof Sacha i prof. Jakub Zakrzewski z Zakładu Optyki Atomowej w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaś w ostatnich latach istnienie kryształów czasowych potwierdzono doświadczalnie. W swoim wykładzie prof. Krzysztof Sacha przypomni, czym są tradycyjne kryształy przestrzenne, a następnie wyjaśni ideę kryształów czasowych. Z wykładu dowiemy się także, czy dzięki badaniom nad tym stanem materii na wzór elektroniki kiedyś narodzi się czaso-tronika.
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 96

  • @airflow8327
    @airflow8327 Рік тому +2

    Bardzo ciekawie, słuchanie Pana Krzysztofa to przyjemność :)

  • @marekiwaniak5416
    @marekiwaniak5416 Рік тому +9

    Wysłuchałem z wielką przyjemnością. Dziękuję twórcom za ten odcinek.

  • @bibliotekialeksandryjskie5830
    @bibliotekialeksandryjskie5830 Рік тому +10

    Dziękujemy za bardzo dobry materiał

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 Рік тому +1

    Dziękuję i pozdrawiam.

  • @taszczowski
    @taszczowski Рік тому +6

    Jak zwykle się nie zawiodłem. Dzięki wam trudna nauka staje się choć odrobinę przystępniejsza dla takiego laika jak ja. Laika, ale za to ciekawego świata.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      To fajnie, że chociaż Ty jeden rozumiesz coś z tego wykladu, bo ja niewiele lub nic...

  • @joannakornas4608
    @joannakornas4608 3 місяці тому +1

    Fantastyczna rozmowa. Szkoda tylko, że to Polska ma naprawdę wielkie umysły w naukach ścisłych, ale eksperymentów nie robimy. My coś wymyślamy, a potem produkują to inni - ani gospodarka, ani nasza pozycja na świecie na tym nie zyskuje.
    Oby politycy i nasi lokalni milionerzy obudzili się, że polską naukę trzeba solidnie finansować!

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Zgadzam się polską naukę trzeba finansować ale oni wolą wydawać na Ferrari, panienki i alkohol, imprezki.... i gadać o polityce w social mediach a nie o nauce....bo łatwiej rozmawiać o tym co kto zrobił, komu podał rękę, z kim spał, do kogo się uśmiechał i gdzie był ktoś niż opowiadać o nauce....

  • @x64Joxer
    @x64Joxer Рік тому

    Dziękuję

  • @arturnowak879
    @arturnowak879 3 місяці тому

    Świetne są te wasze materiały.
    Ten wykład niemniej wciągający i bardzo zrozumiały, zważywszy na zakres...

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme Рік тому +6

    Pozwolę sobie na mało dżentelmeński komentarz ale to wszystko dla zabawnej obserwacji ;)
    Afekt Pana Profesora idzie w parze z panem Łukaszem Kwiatkiem.
    Natomiast w opozycji, po drugiej stronie bieguna temperamentu, znajduje się pan Łukasz Lamża 😅
    Koniec "humoru" 🎉
    (Ad. Prowadzący: Chciałbym pochwalić Pana Łukasza za formułę otwarcia wykładu.
    Wcześniej brakowało nawet zdawkowego "dzień dobry, witamy państwa w kolejnym odcinku z serii..."
    Pamiętam jak Pan Kwiatek zaczynał i na początku był mocno zestresowany ale teraz można powiedzieć że wyrobił się, że hej!
    (Kiedyś widzieliśmy odcinek kiedy pan Łukasz występował razem z anem Lamżą oraz panem Tomkiem Millerem. Wtedy nawet zrobiło się gorąco na moment, bo właśnie różnica temperatury charakterów Łukasza L i Tomek przyniosła kondensację i małą burze, wzbogacając tym samym smak odcinka! :D - Oczywiście wyolbrzymiam i do niczego nie doszło bo to dżentelmeni i kultura oraz poszanowanie jest zawsze boksem, poza który nie wychodzą wezbrane fale. 😅 )
    Takim poetyckim porównaniem zakończę dygresję a sam wykład chwalę za piękną organizację merytoryczną i przystępną formę podania!
    Właśnie pierwszy raz usłyszałem o przestrzennych kryształach, niesamowite!

    • @katogoria
      @katogoria Рік тому

      Bo Kwiatek to twórca, a Lamża obserwator i propagator. Taka natura świata że muszą być twórcy i obserwatorzy.

    • @Potimus_Ripme
      @Potimus_Ripme Рік тому

      @@katogoria Kwiatek kognitywistą, Lamża filozofem...

    • @katogoria
      @katogoria Рік тому

      @@Potimus_Ripme hym, może też.

    • @justynasekula
      @justynasekula Рік тому +1

      O rany, dawno nie przeczytałam w internecie tak pięknego językowo komentarza - pięknie dziękuję za tę ucztę ☺️

    • @Potimus_Ripme
      @Potimus_Ripme Рік тому

      @@justynasekula Na zdrowie! :)

  • @emilgil1490
    @emilgil1490 Рік тому +1

    WOW!
    19.04.2023 godz. 13:13

  • @romansobczyk6073
    @romansobczyk6073 Рік тому +2

    Świetny pomysł z tym sztucznym tworzeniem trójwymiarowych układów przestrzennych atomów w czasie.Zależnie od okresu drgań można zmieniać konfigurację atomów w czasie.Bardzo to podobne do wzorów Chladniego zależnych od częstości drgań płyty chladniego.Gdyby dało się zrobić rekombinację atomów z 3D do 2D w i na odwrót w czasie tworząc tą samą powtarzalną strukturę to super!

    • @katogoria
      @katogoria Рік тому

      Też skojarzyło mi się z tymi płytami i wibracją.. Moim zdaniem kryształy są dowodem na strukturę całej przestrzeni która jest skrystalizowana, stąd wszystkie prawa fizyki w tym termodynamika i matematyki i cała teoria kwantowa.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      A może poupraszczajmy. Czym są drgania? Ruchem. Ośrodek drgań np głośnik. Drgania np muzyka. Już Pitagoras twierdził, że wszystko ma swoją muzykę i stworzył tetraktys, trójkąt do strojenia oparty na podstawowych proporcjach, z których można ułożyć tony..... jest to też odwzorowanie liczby 10.

    • @romansobczyk6073
      @romansobczyk6073 2 місяці тому

      @@SuperElwira Bardziej chodziło mi o zmianę budowy struktury kryształu w czasie np.z odmiany alotropowej diamentu na grafit i na odwrót z grafitu na diament w danej jednostce czasu,a nie o same drgania atomów.🤔

  • @katogoria
    @katogoria Рік тому +2

    Oto mamy żródło wszelkich praw fizyki? Dawno podejrzewałam przestrzeń o skrystalizowanie.

  • @hannahowadek4227
    @hannahowadek4227 2 місяці тому

    A czy nie można sprawdzić kryształów przestrzennych, czy nie zachodzi w nich jakiś rezonans foto-elektryczny z dźwiękiem przy specyficznej częstotliwości, np. promieniowania tła?

  • @jacekbialy6105
    @jacekbialy6105 Рік тому +1

    Ja również dziękuję za wykład na temat ciekawego zagadnienia. Z tego co zrozumiałem, to chodzi o kryształy przestrzenno-czasowe (skoro wahadło zegara takim czasowym kryształem nie jest). A jeżeli tak, to chciałem zapytać, czy taki czasowy kryształ mógłbym cobie wyobrazić jako coś w rodzaju kryształu wibrującego (np. pod wpływem pola magnetycznego)?

    • @emilgil1490
      @emilgil1490 Рік тому +3

      Ja też. Na razie wykłady z kryształów czasowych przypominają mi wykłady u profesora w za krótkich spodniach i z innymi skarpetkami który tak szybko pisał i ścierał, żeby nikt nie zauważył... wszyscy się rozglądali po sobie i nikt nie wiedział o co chodzi...

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Może za bardzo koncentrowałeś się na skarpetkach i spodniach zamiast na wzorach...

  • @waldemarwasilewski325
    @waldemarwasilewski325 11 місяців тому

    Dziekuje. Dzielenie sie wiedza, informacja i doswiadczeniem powinno byc obowiazkiem etyczno/moralnym dla pozytywnych naturalnych wartosci. Swiadomosc, mozliwosci.Wzbogacenie poziomu swiadomosci wsrod najblizszych i otoczenia moze przyczynic sie do lepszego zrozumienia tego co dzieje sie na swiecie. Prosze dzielic sie ( kopiowac, bez zmian )Tych rzeczy nie uczono w szkolach publicznych. Rozszerzenie postrzegania moze przyczynic sie do poprawy naszego bytu. Powodzenia.
    @Jerzy Jerzy pisz to wszędzie gdzie dasz radę, nie zwracaj uwagi na otumanionych idiotow, nie wszystkich się da uratowaća
    "Marzena Walejk
    Serdecznie dziękuję za podsumowanie - tak trafne! wszystkich moich spostrzeżeń i myśli - Moc jest w Nas i z Nami - Odważni umierają raz a tchórze codziennie do końca życia! Zdrawiam
    Samarytanka
    Dziękuję za przekaz....zgadzam się : trzeba patrzeć szeroko.... być obserwatorem, zadawać sobie niewygodne pytania... zaglądać do swego wnętrza...Nie dać się pociągnąć temu ogłupianiu umysłu, Myśleć samodzielnie!
    Danuta Kruk
    “Cóż, generalnie się z Panem zgadzam choć ze sposobu przekazywania, niewątpliwie ogromnej wiedzy, nie zawsze rezonuję. Człowiek, we wszystkich aspektach przejawiania, ma wolną wolę. Ja robię malutkie swoje. Pomimo tego, że doskonale wiem że im więcej wiem nadal nie wiem nawet odrobiny. Nie koryguję ludzi, robię swoje, świat wokół mnie się zmienia. Z drugiej strony - dziękuję za Internet. Wymiana myśli jest wszechobecna a jej polaryzacja idzie, wg mnie, idzie w stronę światła. Pozdrawiam serdecznie. Danusia”
    janusz ciebień
    Zgadzam się ze wszystkimi co zawierają komentarze.Życzę otwartości Umysłu i Dużo Zdrowia.”
    Wyróżniona odpowiedź
    Margarita Blanda
    “Synkracja... Podawaj dalej tak jak to robisz.. Może sprawisz że jeszcze Jedna Istota... się obudzi.. Dziękuję za Twoja pracę dla. Świata... Zdrawiam”
    Krzys
    Cudowny,madry post ,na starosc nauczylam sie co to shadow ba..n ,a mam sporo.Z b..w na srajtubie mam juz dozywotnia emeryture plus 2 emerytury "starcze"moj rodzinny kraj i Kanada ....da sie wyzyc pozdrawiam
    Akwiryna
    Dziekuje p.Jurku...zapisalam i wykorzystam w konfrontacji z oponentami...bojazliwymi i watpliwymi...nawet nie smiem napisac ich duza litera ...Raz jeszcze dziekuje za super konspekt...Cieplutko pozdrawiam...ps...zawsze czytam Panskie komentarze...:)))
    K0zl0wski
    Super napisane emerycie. Zdrowia i wolności ?￰゚ヌᄆDzięki.
    Tom K
    Wspaniała , dojrzała i kompetentna wypowiedz ! W pełni zgadzam się z Pańskim komentarzem ! Serdecznie pozdrawiam zza „ Wielkiej Wody „!
    "Sergio Aguero
    Panie Jureczku Pan ma chyba jakiś dar.. wszystko co przez lata próbuje przekazać rodzinie, znajomym, LUDZIOM podsumował Pan tymi MĄDRYMI słowami, jakby z ust mi to Pan wszystko wyjął.. mamy bardzo zbliżony światopogląd a ja mam dopiero 30 lat i aż „boje się” kim bede jak osiągnę Pana wiek.. po prostu się tego boje ale nie zamykam się na to.. nie mam więcej nic do dodania ..i niech Pan lepiej żyje bo taki człowiek to skarb dla przyszłych pokoleń - „króla” Pozdrawiam i życzę Panu wszystkiego dobrego Proszę się przygotować do „ASSY” bo nadchodzi Z ostatnimi miesiącami tego roku wydarzy się coś co mocno wykroczy poza sfery naszego rozumowania ale nie bójcie się tego.. „otwórzcie się na to”zobaczycie coś czego nie pojmiecie odrazu.. ..obym się mylił Pozdrawiam Pnie Jerzy Bóg z Panem
    Jolanta Petra
    super, to jest to o czym powinni wiedziec wszyscy ale niestety pudla tv i inne przekazywacze zagluszaja samodzielne widzenie i myslenie. wiekszosc jest juz zdalnie kierowana nie pytajac dokad ida. Czlowiek Bozy zwiazany z Natura widzi zmiany gdyz wie Kim Jest. dziekuje za artykol i zycze powodzenia oraz Bozego Blogoslawienstwa.
    Bea
    Jerzy dziękuję za to co piszesz, niestety ludzie nie chcą tego słuchać. Są tak przestraszeni i ogłupiali tym co słyszą już prawie dwa lata, że jest im obojętne byle byli ,,bezpieczni ''. Będą mieli to co piszesz w 12-tym punkcie! Pozdrawiam.
    Vici Zmijka
    Jerzy. Bardziej rzeczowo i logicznie nie mogles odniesc sie do dzisiejszej sytuacji i stanu ducha. Byloby zbyt cudownie gdyby to sie stalo jak piszesz. Ale miejmy nadzieje ,ze coraz wiecej ludzi wyjdzie z tego matrixa. Goraco pozdrawiam i dziekuje za Twoj przekaz
    mala swissa
    brawo, mam nadzieje, ze nie bede jedyna, ktora te wszystkie punkty do konca przeczytala. strzal w dziesiatke, bardzo dobre streszczenie tego co sie naprawde dzieje. zdrowia i wolnosci
    Grażyna Bojanowska
    Zgadzam się w zupełności i popieram ten szereg wywodów, a szczególnie punkty od 41 do 48... Pozdrawiam.
    Grażyna Bojanowska
    @Jerzy Jerzy Cieszy fakt,że jest tak wiele ludzi,którzy rozumieją to co naprawdę ma miejsce w naszym obecnym życiu i jak jesteśmy okłamywani i zmuszani podstępem i w końcu grozbami chociażby nie tylko utraty pracy,ale zdrowia i życia ... rezultacie zdrowia i życia
    B ewa
    Dziękuję!! Bardzo mądre słowa które trzeba czytać ze zrozumieniem!!!! Serdecznie Pana pozdrawiam
    anna nowak
    Dziękuję za trafną analizę rzeczywistości to przyda się każdemu aby przetrwać.
    Alicja Jażwiec
    Mądre słowa....Mądre przyślenia!
    Maria Marszałek
    Bardzo mądre ,życiowe spostrzeżenia
    Maria Marszałek
    5 godzin temu
    Bardzo dobrze wszystko ujęte, zgromadzone w jedynym miejscu
    Dzień dobry! Zgadzam się w 100 % z Panem. Bardzo mądry i treściwy komentarz zawierający wszystko czego powinien dowiedzieć się myślący człowiek, dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem czy mogę go skopiowac i udostępnić kolejnym myslacym?
    Anna
    Dziękuję za tak obszerny komentarz.Mówi się, że miło posłuchać kogoś mądrego. Ja twierdzę również że, super sprawa i motywacja do działania. Jak przeczyta się mądre słowa, i zapadają gdzieś w głąb nas, szczególnie w obecnych czasach. Pozdrawiam serdecznie. ?￰゚ᄂラ?￰゚ヌᄉ?￰゚ムヘ

  • @Ijon_T_jr
    @Ijon_T_jr Рік тому +2

    Ciekawe, czy ta zamiana czasu z przestrzenią widoczna w kryształach czasowych ma jakiś związek (i jaki) z analogiczną zamianą w przypadku czarnych dziur i teoretycznych prędkości nadświetlnych. Może to kolejna widoczna dla nas przebitka tego nadświetlnego świata, jak np. aksjony.

    • @grandpapulepka5149
      @grandpapulepka5149 Рік тому +1

      Mam podobne skojarzenie dotyczące postulatów profesora Andrzeja Dragana. Wg tej teorii po przekroczeniu prędkości światła czas zamienia się z przestrzennym wymiarem. W analogii do tego rozpędzenie kryształu przestrzennego do prędkości nadświetlnej stworzyłoby kryształ czasowy. Zatem wychodziłoby na to, że kryształ czasowy nie jest możliwy do stworzenia z powodu ograniczenie prędkości.

    • @jacekkowalski199
      @jacekkowalski199 Рік тому

      @@grandpapulepka5149 nie zmienia się z przestrzennym, tylko składowe czterowektora po uwzględnieniu wykładników mają znaki nie na tych pozycjach co na wejściowym +x|+y|+z|-t tylko na przykład +x|-y|+z|+t

  • @emit673
    @emit673 Рік тому +1

    Czym są miotły elektryczne na , których latają wiedźmy na wakacje do innych galaktyk ?

  • @neyfen1895
    @neyfen1895 Рік тому +4

    te kryształy mają tyle wspólnego z czasem co niedopita lampka wina , bo była brana na dwa zamiast na raz i ta podróż przeciągała się w czasie ale nie musiała można było to zrobić na raz czyli co nastąpiło ?...efekt możemy nazwać stratą czasu choć ta strata jest czysto iluzoryczna ....

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Słuszna uwaga czas jest abstrakcyjnym pojęciem stworzonym przez człowieka a wielw rzeczy nam umyka obserscwacjach np ruch lodowców albo mikroświat, infradzwięki czy podczerwień...

  • @jarekk.8247
    @jarekk.8247 Рік тому

    Czy dzięki czasotronice będzie można dowolnie zwiększać energię elektronów albo fotonów?? Jeśli tak to byłby to przełom na miarę wynalezienia mikroskopu. Można by zminiaturyzować zderzacze cząstek i mikroskopy elektronowe.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Mikroskop wynalazł sprzedawca lup- nie uczony. Czyli wg cytatu Einsteina przyszedł jakiś gupiki, który nie wiedział, że się nie da :p

  • @zangarous
    @zangarous 3 місяці тому

    jak sie to ma do nadswietlnych obserwatorow? tam tez zamieniamy czas z przestrzenia

  • @michalm.859
    @michalm.859 11 місяців тому

    Jeszcze żaden kot nie wytrzymał psychicznie szarży mojego psa. Choć jeden faktycznie do ostatniej chwili próbował swoich sztuczek.
    Bez obaw: to są bezkrwawe starcia, ale kot zawsze ucieka.

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme Рік тому +3

    Ktoś może czytał "Lód" Jacka Dukaja? Tak mi się skojarzył z tematem niskich temperatur i czasu tudzież historii.
    Kiedyś się zastanawiałam co by się stało gdyby schłodzić jakieś środowiska do temperatury bliskiej zeru absolutnemu.
    Bo skoro wiadomo, że niska temperatura wpływa na spowolnienie drgań atomów, to temperatura bliska najniższej możliwej powinna spowolnić "czas" albo go zatrzymać. (Takie dziecinne wnioskowania przez analogię, w końcu nie można ograniczyć czasu do jakieś probówki, tu niestety się zakręciłem :P )

    • @pacanosiu
      @pacanosiu Рік тому +1

      zapytaj sztuczną inteligencję, ona ci podpowie

    • @poopoodash9363
      @poopoodash9363 Рік тому

      Ja właśnie jestem w trakcie "Lodu".
      Świetna książka

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Dla hibernanta czas nie płynie co nie znaczy że będzie żyć po rozmrożeniu. A właściwie płynie czy nie płynie czas dla hibermanta? Nie takie oczywiste? I dobrze, bo temperatura zmienia organizacje się cząstek i czas reakcji.

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski Рік тому +1

    Przyznam, że nie zrozumiałem.

  • @Kamil_O
    @Kamil_O Рік тому +2

    fajne eksperymenty

  • @pawejaroszewicz7893
    @pawejaroszewicz7893 Рік тому +1

    Dykcja pana profesora nie nadąża za jego wiedzą, ale ciekawy wykład bardzo

  • @DedEer12
    @DedEer12 3 місяці тому +1

    😂 pytanie Franka Wilczka o to jak z materii wyłoniła się świadomość ...wystarczy zmienić punkt widzenia....
    I zapytać jak ze świadomości wyłoniła się materia a akurat na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć każdy kto choć raz przeczytał pierwszy rozdział ewangelii św. Jana

    • @loose4bet
      @loose4bet 2 місяці тому

      Zawsze mnie bawi ta zuchwałość religijnych fundamentalistów. Absolutne przekonanie o swojej objawionej mądrości na podstawie starożytnej księgi, która nie wyjaśniła ani nie przewidziała kompletnie niczego w domenie nauki 🤣

    • @DedEer12
      @DedEer12 2 місяці тому

      @@loose4bet starożytna księga nie służy do objaśniania czegokolwiek w domenie nauki... ktoś kto tak sądzi nie rozumie czym jest Biblia, ani jaka jest relacja między fizyką a metafizyką. Komuś takiemu zupełnie nie zmieściłoby się w głowie że jego szefem może być ksiądz, traktowałby to jako kiepski żart. Jak to się dzieje że Pan Tomasz Miller nie rechocze z faktu że jego szefem jest ksiądz Michał Heller?

  • @paweldraws7800
    @paweldraws7800 Рік тому

    Czy kryształem czasowym może być jakiś samopodobny algorytm, czy fraktal, którego struktura jest zachowana w kolejnych iteracjach?

    • @jacekbialy6105
      @jacekbialy6105 Рік тому

      Ale fraktal to chyba nie jest kryształ

    • @paweldraws7800
      @paweldraws7800 Рік тому

      @@jacekbialy6105 No tak, bo ich struktura jeszcze się skaluje. Bardziej jakiś typ potwora matematycznego, ale nie wiem, czy są jakieś, które iterują w czasie i się nie skalują. Powiedzmy, że to to dalekie skojarzenie. Bo pewnie struktura, która się powiela sama w czasie, z zachowaniem proporcji i wymiaru, to po prostu model kryształu czasowego.

    • @jacekbialy6105
      @jacekbialy6105 Рік тому

      @@paweldraws7800 Kryształ to byt fizyczny namacalny w przyrodzie. Fraktal to matematyczny wykres, model budowy czegoś, który w przyrodzie może się objawiać do jakiegoś stopnia, lecz nigdy do końca.

    • @paweldraws7800
      @paweldraws7800 Рік тому

      @@jacekbialy6105 To wiem, algorytmy w przyrodzie nie są idealne, choćby ze względu na strukturę, brak nieskończonej iteracji i wiele innych zmiennych, oddziaływań i budowę materii, aż po kwanty - zaburzenie pola (wszystko jest przybliżeniem).

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      No powiem Ci Paweł Ti rozwaliłeś mi łeb...

  • @2d2sightser73
    @2d2sightser73 Рік тому +4

    Kryształy czasu.
    Hyperioński Dzierzba lubi to!

  • @pacanosiu
    @pacanosiu Рік тому +1

    jak spotkacie istotę, która wpływa na czas to obyście przeżyli to spotkanie, mi się udało,
    i żeby mi jakiś dupek zaraz nie napisał jak ten @Potimus, że wyklucza to naukowca, bo nie jestem naukowcem,
    ale nie martwcie się, wszystkie wasze problemy rozwiąże sztuczna inteligencja, bo ja już jestem ostatnim

    • @poopoodash9363
      @poopoodash9363 Рік тому

      Ale czas nie istnieje

    • @pacanosiu
      @pacanosiu Рік тому

      @@poopoodash9363 sztuczna inteligencja ci wyjaśni

  • @snog2205
    @snog2205 Рік тому +48

    Jako dumny Naród Polski mamy w zanadrzu pewien kryształ, który jest jednocześnie i przestrzenny i czasowy - a jest nim Mefedron

    • @MrZabao
      @MrZabao Рік тому +5

      Ta, i c2h5OH, zmrożone.

    • @snog2205
      @snog2205 Рік тому +2

      @@MrZabao Oczywiście, ciekły kryształ wprowadzający Polaków w mezofaze

    • @jolantatokarz5994
      @jolantatokarz5994 Рік тому

      ​@@MrZabao dobreee! 😂

    • @kwisatzhaderach9397
      @kwisatzhaderach9397 Рік тому

      Psychotrop

    • @PODMIOT-CYBERNETYCZNY
      @PODMIOT-CYBERNETYCZNY 3 місяці тому

      Struktura substancji wpływa na ciało ENERGETYCZNE człowieka
      Szczególnie jeśli jest to stymulant

  • @pacanosiu
    @pacanosiu Рік тому +2

    tytuł mnie zaskoczył muszę przyznać
    i nie mam na myśli kryształów a słowo "CZAS"

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 Рік тому

    Czemu układów nie buduje się warstwowa. Tranzystory itp. ustawia się i buduje poziomo a można by pionowo wydaje mi się że to spore uproszczenie?

    • @GluonToo
      @GluonToo Рік тому +4

      Jak zapewne wiesz, materiał do produkcji półprzewodników to płaskie wafelki monokryształu krzemu, czyli ucięte kawałki jednego dużego kryształu krzemu. Każdy atom krzemu ma na ostatniej powłoce elektronowej 4 elektrony zdolne do tworzenia wiązań z elektronami innego innego atomu. Ponieważ w krysztale wszystkie atomy są krzemowe i każdy tworzy cztery wiązania, wszystkie elektrony są zajęte. Taki kryształ kiepsko przewodzi prąd i do niczego się nie nadaje. Trzeba go zmodyfikować.
      Aby krzem dobrze przewodził prąd, trzeba mu dodać jakieś wolne elektrony, które nie będą związane z siecią krystaliczną. Jest na to sposób! Jak już pisałem krzem ma cztery elektrony, które tworzą wiązania. Można jednak wcisnąć w strukturę kryształy pierwiastek, który ma pięć atomów na powłoce walencyjnej. Atom takiego pierwiastka wykorzysta cztery elektrony, żeby połączyć się z krzemem, ale jeden zostanie mu na górkę. Takim pierwiastkiem jest np. fosfor. Jeśli atom fosforu wciśniemy w strukturę krzemu, otrzymamy półprzewodnik z nadmiarem elektronów, czyli typu n.
      Można też postąpić inaczej. Jeśli w strukturę kryształu krzemu wciśniemy atomy pierwiastka, który ma tylko 3 elektrony na powłoce walencyjnej, to zabraknie nam jednego elektronu. Powstanie tak zwana dziura elektronowa, która też może przenosić ładunek elektryczny, chociaż trochę gorzej. Do tego wykorzystuje się bor. I tak powstaje półprzewodnik typu p.
      Ale jak wcisną ten fosfor albo bor do krzemu? W uproszczeniu wygląda to tak, że wafel krzemowy pokrywa się maską, w której są dziury w określonych miejscach. A później można ten wafel podgrzać, pod wysokim ciśnieniem rozpuścić w nim opary fosforu, a później schłodzić i tym samym uwięzić dodatkowe atomy w sieci krystalicznej. Teraz czas na mycie, nową maskę i powtórzenie operacji dla oparów boru. W ten sposób można utworzyć na płaszczyźnie obszary NPN lub PNP które tworzą tranzystory. Pewien wycinek krzemu ze strukturą NPN ma np. 100 dodatkowych atomów fosforu, drugi 100 dodatkowych atomów boru, a trzeci znów 100 dodatkowych atomów fosforu.
      Zamiast osadzania dodatkowych pierwiastków z fazy gazowej stosuje się też "działa elektryczne", które w warunkach próżni i w silnym polu elektrycznym przyspieszają jony dodatkowych pierwiastków i bombardują nimi krzem. Sposobów jest wiele, ale sprowadzają się one do tego, że struktura powstaje na płaszczyźnie.
      Jeśli chcesz stworzyć strukturę pionową (np. NPN), pojawia się kłopot Najpierw musisz stworzyć głęboką warstwę typu N, która zawiera w pewnym wycinku np. 100 dodatkowych atomów fosforu (100 wolnych elektronów). Później tę samą warstwę musisz zbombardować atomami boru, ale powiedzmy tylko na 2/3 głębokości poprzedniej warstwy. Trzeba tu pamiętać, że ta warstwa zawiera już fosfor! Czyli na dwie trzecie głębokości trzeba wstrzelić podwójną ilość boru - 100 boru żeby "zneutralizować" atomy fosforu i dodatkowe 100 atomów, żeby utworzyć "dziury elektronowe" i otrzymać półprzewodnik typu P. Czyli ta warstwa będzie zawierała 100 atomów fosforu i 200 atomów boru. No i teraz trzeba jeszcze raz powtórzyć operację z fosforem, tworząc na 1/3 głębokości kolejną warstwę typu N zawierającą 200 atomów botu i 300 atomów fosforu, żeby znów otrzymać nadwyżkę elektronów.
      Nie jest łatwo rozdzielić poszczególne warstwy, tak by miały inne właściwości i ostre granice. Poza tym otrzymywany tranzystor NPN jest "dziwny". Głębsze N różni się od N na powierzchni. Dochodzi jeszcze problem uzyskania wyprowadzeń metalowych z tych warstw. Taniej jest więc po prostu robić to na większej powierzchni.
      Innym rozwiązaniem jest budowa układu płaskiego, nanoszenie na nią kolejnej warstwy czystego krzemu z fazy gazowej i tworzenie kolejnej płaskiej struktury tranzystorów. Wszystkie te operacje jednak są drogie, czasochłonne, zawodne i raczej nadają się do budowy układów cyfrowych niż analogowych. W technice cyfrowej liczy się bowiem czy tranzystor przewodzi, a nie jak przewodzi. Z drugiej strony współczesne układy cyfrowe działają przy wysokich częstotliwościach. Choć są to tranzystory typu FET i pożerają niej prądu w stanie spoczynku, konsumują bardzo dużo energii w momencie przełączania stanów wysoki/niski. Prowadzi to do zwiększonej emisji ciepła. Ciepło jest jednak wrogiem półprzewodników i trzeba je skutecznie odprowadzać, żeby struktury nie uległy zniszczeniu. Łatwiej jest jednak odprowadzać ciepło z płaskiej powierzchni niż z wielowarstwowej.
      Tak czy siak układy wielowarstwowe już dawno powstają. IBM opracował też technologię tworzenia "pionowych tranzystorów", gdzie obszary N i P są umieszczone na płaszczyźnie, ale mają małą powierzchnię i dużą głębokość. Prace nad nowymi technologiami wciąż trwają. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczeniem są koszty produkcji masowej i same prawa fizyki.

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      @@GluonTooszacun za wiedzę połowy nie kumam ale 2-10 przeczytam.

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      @@GluonToo skumałem po swojemu pionowo było by trudno utworzyć warstwę 1 atomu połączona z następna prościej na płaszczyźnie.
      Ale tworząc lekko przypadkowi w 3 wymiarach w kształcie neutronu dając maszynie do stworzenia oprogramowanie by mógł go zaprogramować sama do naszego użytku. Zwalnia nas z dokładności wykonania fizycznego ale to zabawa nie mam jak tego sprawdzić. I twórz warstwa po warstwie częstotliwości. Ale jak światło to fala to jak fala dźwiękowa można by tworzyć za pośrednictwem świata już stworzony podzespół i można by go modyfikować podczas użytkowania.

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      Albo można by stworzyć bryłę a światło by było i do modyfikacji bramki na różnych głębokość zmieniając sygnał światło informacji . Nie wiem po co i plotę ale lubię się tak bawić.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 2 місяці тому

      Dzięki za wyjaśnienie. Dlatego fosfor to podstawa ATP a krzem na niedaleko do węgla na tablicy. A gdyby te trójnogi zamienić na ozon? Co by powstało? Podobno fizycy potrafią przemieniać pierwiastki leżące obok siebie na tablicy....jeden w drugi... ale nie wszystkie.

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 Рік тому +2

    Czy foton zamarza?

    • @pacanosiu
      @pacanosiu Рік тому +1

      zapytaj sztuczną inteligencję, ona ci podpowie

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      @@pacanosiu ia odpowiada losowo i w zależności od poglądów tu wiem kogo a tam nie

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      a fale ?

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 Рік тому

      @@arrowman9 to dlaczego wiatraczek się kręci. Jak by nie miał masy a tylko energię to by ciemny przyciągał a nie tylko jasny odbijał tzn. ale światło nie działa jak magnes. Chyba?

    • @GluonToo
      @GluonToo Рік тому

      @@andrzej9618 Nie ma masy spoczynkowej. Ma masę wynikającą z energii, bo masa i energia są równoważne, zgodnie zresztą ze znanym wzorem E=mc^2. Skoro ma "masę relatywistyczną" (w nawiasie, bo to uproszczenie), ma też moment pędu (określany wzorem p=E/c), który przekazuje wiatraczkowi.

  • @punk3900
    @punk3900 Рік тому +3

    Kuchnia pełna niespodzianek

  • @Ziom56_Raksek
    @Ziom56_Raksek 23 дні тому

    Myślałem że to węgiel na miniaturce 😮😮

  • @michalk.sikorski882
    @michalk.sikorski882 Рік тому

    Kryształ diamentu....
    Jprdl Panie profesurze...

    • @loose4bet
      @loose4bet 2 місяці тому

      To miało być jakieś mądre albo błyskotliwe? Każdy diament jest kryształem...

    • @michalk.sikorski882
      @michalk.sikorski882 2 місяці тому

      @@loose4bet zwracam honor.
      Jebło mi się z brylantem....
      ...
      Przepraszam i dziękuję...

  • @pacanosiu
    @pacanosiu Рік тому +1

    zapytajcie sztuczną inteligencję, ona wam podpowie

  • @ziutekbujajsie624
    @ziutekbujajsie624 3 місяці тому

    Wiadomo, co za nacja stoi za wszelkimi nieszczęściami na tym świecie!?