Jaśniej nie będzie. O psychowashingu i tabelkach

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 кві 2024
  • Suplement komentowany głosem targanym przez alergię: psychowashing 1.5
    Ja wiem, że sama to zaczęłam, więc nie mam pretensji o te wszystkie wiadomości “Asia, co myślisz o…”. Rozumiem to. Sama pytam ekspertów stając pomiędzy różnymi wątpliwościami, a przede wszystkim zastanawiając się dogłębnie czy popularyzacja wiedzy w internetowym wydaniu nie zaczyna zjadać własnego ogona. Ja także doceniam, że macie do mnie takie zaufanie (chociaż ostrzegam, nie ma ludzi nieomylnych - odsyłam do odcinka o prorokach ;) ).
    Gdybym w gabinecie nie spotykała osób, które wydały kupę kasy, odstawiły leczenie i bardziej podupadły na zdrowiu, albo zwyczajnie NIE DOSTAŁY pomocy pomimo tego, że ona istnieje - pewnie nie byłabym świadkiem konsekwencji zjawiska. I pewnie mniej by mnie ono dotyczyło. Ale tak nie jest. Nie jest tak coraz bardziej i w coraz szybszym tempie.
    Więc dopowiedziałam kilka refleksji i przypominam: nie psychoterapia jest tu kluczem, a bezpieczeństwo usług, a co za tym idzie - Wasze i Waszego zdrowia.
    Dajcie znaka, co myślicie, bo jeżeli ten odcinek właśnie się ukazał, to dlatego, że Eugeniusz przy montażu uznał, że rozumie o co mi chodzi (tak, to pierwszy filtr recenzencki), gdyż na takim spontanicznym flow czasami zastanawiam się, czy wiecie, co chcę powiedzieć. A jednak te recenzje są ważne i wnoszące - o tym także w podcaście ;)
    Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu dziękuję Patronom i Patronkom ;) zapraszam do tego zacnego grona jednocześnie, bo tam właśnie ważymy losy i kształt kolejnego sezonu.
    Tekst, który przywołuję w podcaście to:
    S. Zagórski - Psychoterapia w sektorze publicznym powoli dogorywa. Czy naprawdę chcemy by znikła? [Rozmowa]. 16.04.2024: oko.press.
    Montaż: Eugeniusz Karlov

КОМЕНТАРІ • 9

  • @gusia944
    @gusia944 Місяць тому

    Ważny temat, to jest przerażające, że nie ma regulacji i każdy może sobie stworzyć własne autorskie „terapie”, oszukiwać nieświadomych ludzi, którzy szukają pomocy… oby to się w końcu zmieniło na lepsze

  • @AdamWaliczek
    @AdamWaliczek Місяць тому

    Generalnie trzeba uważać i zawsze być czujnym.

  • @majawasiluk8428
    @majawasiluk8428 Місяць тому

    Jak zwykle super. Dziekuje

  • @medicre_eminent
    @medicre_eminent Місяць тому

    Ja zdecydowanie nie jestem koleżanką po fachu, ale mogę stanowić za dowód anegdotyczny: Jestem tą, która w styczniu tego roku przyszła do psychoterapeuty i powiedziała "Mam super życie, ale chce się rozwinąć".

    • @joannagutral7942
      @joannagutral7942  Місяць тому

      Super, a co motywowało chęć rozwoju? Można mieć super życie i mieć jakieś “ale”. I te konsekwencje nas pchają do rozwoju.

    • @medicre_eminent
      @medicre_eminent Місяць тому +1

      @@joannagutral7942 Chęć bycia lepszą dla kolejnego pokolenia (czyt. zostanie mamą) i niepopełnianie błędów wychowania lat 90', czyli ten mityczny samorozwój.

  • @Noemii-if8nx
    @Noemii-if8nx Місяць тому +3

    Witam. Słucham Pani podcastów i dużo z nich czerpie za co bardzo dziękuję. Zazwyczaj nie komentuje, ale ten odcinek zasiał mi trochę niepokoju i znaku zapytania czy książki które posiadam w domu rzeczywiście są wiarygodne. Przyznam, że nie do końca zrozumialam jak mogę sprawdzić ich wartość merytoryczną, są wiarygodne i czy niosą wiedzę naukową czy osobistą danej osoby. Dlatego chciałam zapytać czy mogę poprosić o jakiś tip jak sprawdzić np dane wydawnictwo czy autora pod tym kątem? Nie chce podawać tytułów bo tak jak słuchałam podcastu nie chce Pani robić z siebie tak jakby "filtra" i autorytetu co rozumiem. Każdy z nas powinien korzystać ze swojej umiejętności myślenia i sprawdzania informacji. Dlatego jeśli mogę ponownie poprosic o narzędzie do sprawdzenia wiarygodności książek to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam i życzę by alergia nie męczyła zanadto😊

    • @garrow6
      @garrow6 Місяць тому

      To prawda. Na przykład w Empiku jest tyle książek w kategorii psychologia, różnych poradników, aż głowa boli. Wydaje się, że teraz każdy może napisać książkę psychologiczną i stać się autorytetem. Sprawdzając takie książki zwykle wydaje mi się, że jakaś książka może być dobra i wartościowa, ale samo wrażenie to chyba za mało aby się przekonać, że coś jest wiarygodne. Również chciałbym mieć taką wiedzę jak wybierać książki.

    • @KubaBarankiewicz_
      @KubaBarankiewicz_ Місяць тому +1

      Warto sprawdzić autora książek, jego inne publikacje, wykształcenie. Czy książka ma redakcję merytoryczną? Jeśli jest napisana przez pacjenta, osobę po kryzysie to czy jest konsultowana pod kątem treści merytorycznych? To taki pierwsze filtr, wydaje mi się - dużo już mówiący.