SPOKOWINO | wino z kwiatu czarnego bzu 2021

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Zaskakująco świetne wino z kwiatów czarnego bzu!
    Polecam!!!
    Składniki [na 5 litrów wina]:
    kwiat czarnego bzu - ok. 35 - 40 baldachów średniej wielkości
    cukier - 1 kg (start) + 0,5 kg (dosłodzenie)
    woda: 3 l (napar) + 1,5 l (start)
    drożdże Browin do win czerwonych (16%) - 1/2 opak
    pożywka Browin do win czerwonych - 1 opak.
    UWAGA: napar może pozostawać w naczyniu około 1 doby przed rozpoczęciem fermentacji.

КОМЕНТАРІ • 45

  • @dorotkajadzia8485
    @dorotkajadzia8485 2 роки тому +2

    Mój nastaw już zrobiony.
    Czekam rok aby zobaczyć.czy się powiodło.Filmik zadziałał.juz kilka koleżanek zrobiło nastaw.Za rok wielka degustacja.Dziekujemy za pomysł .Pozdrawiamy

  • @eres6602
    @eres6602 Рік тому +1

    Witam... w Sylwestra piłam właśnie wino z kwiatów czarnego bzu... było wyśmienite... a że mam krzew i drzewo w ogrodzie, więc postanowiłam... Pana film jest JEDYNYM /dla mnie, bo każdy jest JAKIŚ 🤓/ zwięzłym, krótkim i bardzo pomocnym instruktażem / a przejrzałam trochę na YT/... dziękuję. Renata

    • @7m_sec
      @7m_sec  Рік тому

      Bardzo mi miło, dziękuję :) i Cieszę się, że wino smakowało. Właśnie startuje nowy sezon zbiorów. Powodzenia!

  • @marekk6987
    @marekk6987 2 роки тому +3

    Kwiatów nie trzeba parzyć.
    Wcześniej zrobić nastaw z wody i tymi dodatkami, drożdże z pożywką,cukier.
    Do dobrze pracującego płynu dorzucić kwiaty.Wytworzony alkohol i rozmnożone drożdże zabezpieczą nastaw przed rozmnożeniem dzikich drożdży i innymi infekcjami.
    Świeży kwiat,nie parzony oddaje wszelką dobroć.
    Wykonałem tym sposobem świetny miodek pitny,trójniak.

  • @konradwallenrod7451
    @konradwallenrod7451 2 роки тому +1

    Witam. Własnie dziś nastawiłem takie winko. U mnie było to: 10L gorącej wody na 8-10L kwiatów bez łodyżek, 2 kg cukru rozpuszczone w podgrzanym lekko naparze następnego dnia ,100 gr kwasku cytrynowego,napar z 4 saszetek czarnej herbaty + 1/2 drożdży piekarniczych z braku innych. Moszcz na start 20 Blg. To wszystko wylądowało w 30 L kegu po piwie. Fermentacja już ruszyła ,co ok 10 sek. Po ustaniu fermentacji,spadku Blg myślę zlać z nad osadu i dosłodzić jeszcze z 2 kg cukru.Po ustaniu fermentacji burzliwej ,do cichej zleje do 5 L Dam, bo w kegu jest zbyt dużo wolnego miejsca i bez burzliwej fermentacji żeby się nie popsuło wino.

  • @dorotkajadzia8485
    @dorotkajadzia8485 2 роки тому

    Czekam cierpliwie.pozdrawiam.

  • @milawila1660
    @milawila1660 2 роки тому

    Dziękuję, to świetna inspiracja.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      Bardzo mi miło, ja również dziękuję :)

  • @dorotkajadzia8485
    @dorotkajadzia8485 2 роки тому +1

    Proszę jeszcze dopowiedzieć jakie to wino wyszło?
    Chodzi mi o to czy jest ono
    Wyrwane
    Deserowe
    Polwytrawne
    Słodkie
    Bardzo proszę o odzew bo to dla mnie jest istotne.ostatni czas na ewentualne doslodzenie.pozdrawiam.

    • @TheArasss
      @TheArasss 2 роки тому

      Dosładzać może Pani kiedy chce. Nawet po roku. Nie ma z tym problemu. :)

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      Nie ma "ostatniego czasu" na dosłodzenie. O ile przez dosłodzenie nie miała Pani na myśli kontynuowania fermentacji w celu zwiększenia mocy wina. Spróbuję krótko wyjaśnić (z zastrzeżeniem, że nie uzurpuję sobie kompetencji eksperta, a wyłącznie opieram się na doświadczeniu własnym i innych winiarzy, których trunki próbowałem) - cukier w procesie fermentacji nie służy temu aby wino było słodsze, tylko temu by drożdże miały co przerabiać na alkohol. Zatem im więcej cukru - tym wino mocniejsze. Drożdże winne mają co prawda informacje do jakiej mocy będą działać (13%, 15%, a nawet 18%), ale często potrafią swoją tolerancje pokonać i wywindować woltaż wina dość wysoko. Studenta to ucieszy, ale zapewniam, że wino 18% po kilku lampkach mocno zmęczy. A nie to chodzi w piciu wina (myślę o sobie, nie wiem jaki Pani ma preferencje). Myślę, że wino 13 - 15% jest optymalne. Jest taki prosty przelicznik (nieprecyzyjny i niedoskonały, ale na amatorskie potrzeby w zupełności wystarczający): procent alkoholu X ilość wina X 17 = ilość potrzebnego cukru. np. 15% x 10 litrow x 17 = 2550 g cukru, czyli 2,5 kg cukru na 10 litrów wina. Natomiast jeżeli chodzi o walory smakowe (wytrawne, półsłodkie, słodkie) to ja poczekałbym do zakończenia fermentacji (ok. 9 - 12 miesięcy) i wówczas decydował o korygowaniu słodkości wina. Czyli jego dosłodzeniu, które już nie będzie miało wpływu na dalszą fermentację. Ja dałem 1,5 kg cukru na 5 litrów wina, zatem powinienem miec (przy pełnym wyfermentowaniu cukru) moc wina ok. 16 - 17% ale na szczęście drożdże nie przerobiły całego cukru, bo na końcu fermentacji moje BLG wynosiło ok. 4 st. więc myślę, że zostało trochę cukru w winie i jego moc nie jest wyższa niż 14% a przy okazji można go klasyfikować jako półsłodkie. Porównałbym go pod względem słodkości do wina musującego typu DORATO. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

    • @TheArasss
      @TheArasss 2 роки тому +1

      @@7m_sec trzeba się odnieść do korekty na niecukry i kwasowości. Np w aronii 7blg to dalej wytrawne. Pomiar BLG jest dobry by widzieć czy fermentacja przy kolejnych zlewaniach się zatrzymała. Osobiście preferuję zlać 1l wina i dodawać po 20g cukru i próbować potem przepiczyć na cały nastaw i dosłodzić. Nie zaleca się dosładzania i od razu butelkowania.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      @@TheArasss nie utrudniajmy z niecukrami :), ale pomysł z próbkowaniem na małej objętości i później przeniesieniu tego proporcjonalnie na cały nastaw - jak najbardziej popieram. Podobnie jak rezygnację ze zbyt szybkiego butelkowania. Sam nie butelkuję win (poza zlewaniem do butelek planowanych do niezwłocznej konsumpcji), stad pominąłem tą kwestię. Ale warto o tym pamiętać, aby uniknąć niemiłych niespodzianek (bum, bum!)

    • @dorotkajadzia8485
      @dorotkajadzia8485 2 роки тому

      Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.bardzo mi pomogła.

  • @dorotkajadzia8485
    @dorotkajadzia8485 2 роки тому

    Witam serdecznie.Moje winko w smaku nieziemskie!!!minęło ponad pół roku .lecz niestety nie jest klarowne.Czy ma jeszcze czas aby ten napój zrobił się przezroczysty???
    Proszę o odpowiedź.pozdrawiam.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +2

      Sprawdziłem swoje wino w piwnicy. Jest już w miarę klarowne, ale to nie jest jeszcze pełna przezroczystość. Więc albo Twoje jest podobnie klarowne i niepokój jest nieuzasadniony, bo na wiosnę będzie już całkiem OK, albo jest zbyt dużo osadu na dnie i przy próbach smakowych poruszasz go powodując zmącenie wina. Ile razy wino było zlewane znad osadu? Warto to zrobić co najmniej dwa razy w odstępach ok. dwumiesięcznych. A gdy to nie pomogło - klarować można pirosiarczynem, klarowinem, białkiem jajka, żelatyną. W ostateczności - skoro wino Ci smakuje - to nie ma co skupiać się na perfekcyjnej klarowności trunku, bo wino ma sprawiać radość, a nie być powodem frustracji. Ja już kilka nieklarownych win wypiłem ze smakiem :)

  • @ukaszromek7436
    @ukaszromek7436 2 роки тому

    Co sadzisz o tych butelkach plastikowych Keg po piwie w którym ludzie robią wino ,można śmiało w tym robić , sa jakieś przeciwskazania , szkodliwość ?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      Aktualnie robię nawet jedno wino (śliwkowe) w takim 30 litrowym KEG-u (brązowym). Wiem, że jest spora grupa przeciwników nastawiania (a czasami tylko przechowywania już zrobionego) wina w plastiku, ale ja sam takich obiekcji nie mam. Nastawiam wina w plastikowych pojemnikach fermentacyjnych. Nastawiłem tez jedno w kegu. Smakowo różnicy nie czuję. Obaw o to, że się zatruję również nie mam. Gotowe wino (na późniejsze dojrzewanie i przechowywanie) staram się jednak zlewać do szklanych pojemników (balonów, damek itp.). Ale prawda jest taka, że dwa wina już ponad rok przechowuję w pojemnikach fermentacyjnych, bo nie mam na nich miejsca w szkle.

  • @e-w-a4943
    @e-w-a4943 2 роки тому +1

    Mam pytanie. Po co ta herbata? I czy robił Pan wino z kwiatów Akacji?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      Herbata zawiera taniny, których nie ma w kwiatach czarnego bzu, a nieco taniczności w winie poprawia jego walory smakowe i tzw. ogólne wrażenie. Wina gronowe zawsze maja taninę (te z większą ilością tanin, odbierane są jako mocno ściągające, a te z mniejszą, jako wina lekkie, łagodne). Generalnie brak tanin w winie powoduje, ze wino smakuje płytko, nieciekawie. Co do wina z kwiatów akacji, to nie mam żadnych doświadczeń, nigdy nie robiłem. Ale nie ma się co zarzekać, kto wie...

    • @katealice7823
      @katealice7823 2 роки тому

      Moje winko też kiepsko pracuje 22 litry w wiadrze fermentacyjnym. Już 5 dni mineło a ono tylko jak docisnę pokrywę to wypuszcza lekki gaz. Boję się, czy się nie popsuje. Zastanawiam się czy można dodać inne drożdże? Może ktoś wie?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +2

      @@katealice7823 jeżeli jest jakakolwiek różnica poziomów w rurce (oczywiście we właściwą stronę - więcej powietrza od strony pojemnika), to brak intensywnego bulgotania nie jest problemem, drożdże będą dłużej przerabiać cukier. Można ewentualnie przestawić pojemnik w cieplejsze lub bardziej nasłonecznione miejsce. Drożdże na restart dawałbym wyłącznie w sytuacji gdyby powiedzmy przez tydzień wino w ogóle nie ruszyło. No i oczywiście dobrze jest mierzyć BLG na starcie i w trakcie aby sprawdzić, czy proces fermentacji rzeczywiście ma miejsce. Można jeszcze przemyśleć sprawę dodatkowego uszczelnienia pokrywy pojemnika fermentacyjnego np. taśmą (jeżeli obawiasz się, że pokrywa lub rurka fermentacyjna nie są zbyt szczelne)

    • @katealice7823
      @katealice7823 2 роки тому

      @@7m_sec Dla uspokojenia byłam nazbierać przed chwilą jeszcze więcej kwiatów czarnego bzu i nastawię dodatkowy balon z 10 litrami. Mąż trochę oczami przewraca, ale jak wszystko wyjdziepo mojej myśli, to mnie na rękach będzie nosił😂😂😂😂

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      @@katealice7823 powinien już za samo zaangażowanie 😄; bądź dobrej myśli, powinno się udać, a wtedy nie opędzisz się od degustatorów

  • @truckersteam487
    @truckersteam487 8 місяців тому

    Ile gram drożdży i pożywki na 10 litrów Pan daje ?

    • @7m_sec
      @7m_sec  8 місяців тому

      ja kupuję takie combo z Browina - drożdże plus odżywka (dwie połączone saszetki) "Drożdże z pożywką do win czerwonych Browin 17 g". drożdży jest tam 7 g - ja wsypuję 1/2 opakowania (czyli ok 4 g) a pożywkę - całą saszetkę - czyli ok. 10 g

  • @ulaula7573
    @ulaula7573 2 роки тому

    Syrop i herbatę dodałeś ciepłe?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +1

      Ciepłe, ale nie gorące. Zawsze pilnuję aby temperatura całego nastawu nie była wyższa niż ok. 30 - 35 st.C (odczuwalna jako trochę cieplejsza niż letnia). Zbyt wysoka temperatura nastawu może zabić drożdże. Ale nie okłamujmy się, że czterdzieści i kilka stopni więcej wytłucze drożdże. Aby przerwać fermentacje niektórzy wkładaja butelki z winem do 60 - 65 st. a to nie zawsze gwarantuje sukces (vide słynne bayanusy)

    • @ulaula7573
      @ulaula7573 2 роки тому +1

      @@7m_sec Dziękuję za odpowiedź. Jestem początkująca, dzisiaj zaczynam zabawę z winem.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +1

      Powodzenia! I sporo cierpliwości. Pierwszy sezon jest najgorszy, bo masz ochotę próbować już 2- 3 miesięczne wino. A to może wprowadzić w błąd, że wino się nie udało, bo ie jest smaczne. Szczególnie te kwiatowe, jako 6 - 9 miesięczne smakują okropnie, ale już 11 miesięczne i trochę starsze są wyborne.

  • @polakmay3447
    @polakmay3447 2 роки тому

    Jakie drożdże Pan użył?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +1

      Browin Fermivin VR5. Te aakurat były sprzedawane w takim zestawie dwóch płączonych saszetek drożdze + odżywka, handlowe oznaczenie: Browin - Drożdże z pożywką do win czerwonych

  • @agnieszkamichalak2706
    @agnieszkamichalak2706 2 роки тому

    Namówiłeś mnie ...za tydzień idę po kwiaty ☺️

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому +1

      ja również :) p.s. miło, że się skusiłaś. podejrzewam, że się nie zawiedziesz.

    • @agnieszkamichalak2706
      @agnieszkamichalak2706 2 роки тому

      Mam i bez i akcję 💪. Bzu nastawiam 25 litrów, akacji 5.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      Świetny zbiór! Powodzenia!

    • @dorotkajadzia8485
      @dorotkajadzia8485 2 роки тому +1

      Ja tak się rozpędziłam.ze na 25 litrów zebrałam 320 dorodnych baldachów.dopiero później dosłyszałem ile to miało byc
      Mam nadzieję.ze ilość tylko wzbogaci smak i aromat.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      @@dorotkajadzia8485 tej koncepcji się trzymajmy :)

  • @barwakolor2248
    @barwakolor2248 2 роки тому

    Urodziłem się w Małkini.. w lipcu.. w zasadzie w drugiej połowie lipca.. dokładnie 17.. (-:

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      bingo!

    • @barwakolor2248
      @barwakolor2248 2 роки тому +1

      Pozdrawiam Ciebie serdecznie.. Film oglądałem bo akurat dzisiaj zrywałem kwiaty czarnego bzu na łąkach wokół miasta..
      Czyli mówisz, że winko jest dobrej jakości?

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      @@barwakolor2248 nie jestem wielkim amatorem win kwiatowych (mniszek, róża, hibiskus), ale akurat czarny bez - chociaż w trakcie jego produkcji miałem sporo obaw - okazał się zaskakująco smaczny. Za dowód niech świadczy fakt, że w tym roku nastawiłem 20l tego wina. Pozdrawiam również

    • @barwakolor2248
      @barwakolor2248 2 роки тому

      @@7m_sec Mam w zanadrzu 5 litrów soku z czarnego bzu. Zastanawiam się czy aby go nie użyć. Wiem, że to może zabużyć homeostazę wyrobu. Ale.
      Jesteś inteligentnym Człowiekiem z Pasją. A to duża wartość. Udanego winiarstwa.

    • @7m_sec
      @7m_sec  2 роки тому

      @@barwakolor2248 ja również życzę sukcesów !