Kilka faktów na temat wodoru: 1. Wodór głównie wykorzystuje się w przemyśle chemicznycm np. w rafineriach do procesów odsiarczania benzyn i olejów napędowych oraz rozkładu ciężkich frakcji ropy naftowej, ponadto jako składnik do produkcji np. amoniaku i metanolu. W Lotosie i Orlenie częściowo wodór uzyskuje się w procesie reformingu, jednak zawartość wodoru w takim gazie wynosi max 75% mol. i nie nadaje się do innego wykorzystania jak w dalszych procesach przetwórczych ropy. Czysty wodór produkuje się z gazu ziemnego. Na 1 tonę wyprodukowanego wodoru produkuje się 10 ton dwutlenku węgla. Puławy też nie produkują czystego wodoru jako odpad - do oczyszczania należałoby zastosować albo technikę PSA albo membrany. A co z gazem odpadowym, który zanieczysza wodór? Teraz spala się go w piecach jako źródło energoo do produkcji np. wodoru.. Obecnie są testy instalacji w których wyłapuje się część produkowanego dwutlenku węgla poprzez instalacje krio. Tylko co z nim robić? Gaśnice śniegowe? 2. Wodór jako paliwo? Jak Pan Marcin wspomniał w filmie, wartość opałowa gazu ziemnego jest prawie 3,5 razy większa niż wodoru. 3. Wodór z OZE? Czyli dokładnie należy zdefiniować źródło energii. Czysty wodór można otrzymać w procesie elektrolizy wody. W wyniku przyłożenia napięcia poprzez elektrody w wodzie na jednej z elektrod wydziela się wodór a na drugiej? W przypadku wody destylowanej tlen - super. Tylko że należy najpierw tę wodę otrzymać - koszt spory i znowu skąd energia na oczyszczanie i dodatkowo odprowadzane ścieki. W przypadku wody rzecznej albo nawet i morskiej na elektrodach będzie wydzielał się wodór i np. chlor, pozostawiając jako odpad roztwór wodorotlenku sodu i innych metali, który bardzo trudno gdzieś sprzedać nawet po kosztach. Jak nie będziemy emitować węgla to masę ścieków.w zamian. 4. Wspomniane było o korozji wodorowej - w instalacjach do produkcji wodoru stosuje się odpowiednie materiały ze stali stopowych czy czasem austenitycznych, wielokrotnie droższych niż stal węglowa. Nikt nie zastosuje takiego materiału na wielokilometrowe systemy przesyłowe. Ponadto pod ziemią wodór jako cząsteczka dużo mniejsza niż metan może przez minimalne nieszczelności gromadzić się w różnych miejscach, tworząc z tlenem z powietrza mieszaniny wybuchowe, wystarczy iskra. Aby produkcja wodoru była naprawdę zielona to jeszcze sporo problemów do rozwiązania przed nami, nie tylko związanych ze śladem węglowym...
Firma plug power której jestem akcjonariuszem jest pionierem jeżeli chodzi o bezemisyjną produkcję zielonego wodoru. Otwierają nowe fabryki i idą w kierunku rozpowszechnienia go wszędzie na świecie. Widzę w tym przyszłość. Pozdrawiam😊
Przepraszam że tak późno ale teraz ten film obejrzałem Muszę to powiedzieć Tak owszem wodór przy spalaniu jest mało energetyczny ale tu nie chodzi o spalanie wodoru tylko o wytworzenie prądu z wodoru a to już inna sprawa w tej reakcji wodoru z tlenem powstaje woda i przepływ elektronów (ruch ładunków elektrycznych) i tu właśnie wodór wykazuje trzy kroć więcej energii niż olej napędowy a w tym filmie nic absolutnie nic nie zostało powiedziane o energi elektrycznej z wodoru. I jeżeli chodzi o samoloty to nie działa jak rakiety które wynoszą różne elementy na orbitę (tu oczywiście są bardzo wielkie straty wodoru) tylko chodzi o samoloty z silnikami elektrycznymi które są zasilane z ogniw wodorowych (nie z baterii litowo jonowych) tak samo jak naprzyklad Toyota mirai
Oj, ten Pański gość w ogóle nie rozumie o co chodzi w tej "rewolucji" wodorowej. Spalanie wodoru to jest myślenie archaiczne, wodór jest sam w sobie magazynem energii, bo można go uzyskać w dość prosty sposób z prądu elektrycznego i wody, a potem ten proces odwrócić i z wodoru (i tlenu) uzyskać prąd i wodę. Owszem, są problemy z magazynowaniem i transportem wodoru ale Japończycy już sobie z tym poradzili. Gdyby ta technologia nie miała przyszłości, to np. Toyota nie pracowałaby nad swoim samochodem na wodór. Ten samochód już od wielu lat jest w Japonii w sprzedaży i ta technologia jest cały czas rozwijana, i dopracowywana. Koreańczycy (Hyundai Nexo) też mają swój samochód wodorowy. Na dowód i dla zobrazowania jak to działa zamieszczam link do materiału filmowego z Toyoty: ua-cam.com/video/IeQewOsQ_cY/v-deo.html
Ciekawa rozmowa, aczkolwiek niepozbawiona kilku błędów merytorycznych. Np energia zgromadzona w bateriach też jest energią chemiczną. Fajnie jakby się dało zaprosić gościa z o wiele większą wiedzą na ten temat np pana Jakuba Kupeckiego. Z chęcią bym posłuchał.
Co to za szalony pomysł, żeby spalać wodór? A czy Pan Marcin nie słyszał o ogniwach paliwowych które można już nawet kupic? Dziś z wodoru generuję się prąd a nie ciepło.
@@stanmayszko6148 no właśnie nie, zachodzi odwrócona elektroliza na anodzie i katodzie, gdzie tlen łącząc się z wodorem, oddaje na nie SEM. Produkcja wodoru odbywa się w odwrotną stronę, można osiągnąć bardzo dużą sprawność, gdzie SEM otrzymane z energii wiązań jest niewiele mniejsza, niż ta którą trzeba włożyć aby je rozerwać. Nie ma instalacji prądu stałego, który sam w sobie wiąże się ze stratami, oraz strat w postaci ciepła.
Ładnie ten pan mówi i wygląda. Ale, jeszcze 30 lat temu spotykany był w polskich miastach gaz koksowniczy tzw. miejski , w którym wodór stanowił 50% i wszystkie problemy udawało się rozwiązywać, a pragnę jeszcze dodać, że było to w biednej komunie i istnieje coś takiego jak postęp technologiczny, który przez 30 lat spowodował, że teraz łatwiej byśmy sobie z problemami gazu miejskiego radzili.
16:05 A czy ten Pan wie czyn się różni chemia od fizyki? Ciężko ustalić granicę pomiędzy tymi dwoma koegzystującymi dziedzinami nauki. Ciekawy jestem czy ktoś potrafi to rozróżnić.
Trochę się zawiodłem, bo nie rozumiecie o co chodzi w koncepcji energii z wodoru. Nie ma on być jako zastępstwo gazu ziemnego do kuchenek. To by było absurdalne, jak sami powiedzieliście w filmie. Wodór pełni funkcję magazynu energii, z którego ma być generowany prąd, który dalej będzie napędzał samochody elektryczne, zasilały gospodarstwa domowe, czyli kuchenki też, ale indukcyjne. Nie będzie potrzeby ciągnięcia rur z wodorem do każdego domu, czy mieszkania, które będą grały... Jest to o wiele efektywniejszy sposób magazynowania energii niż baterie. A pozyskiwanie go jest ekologiczne. Niestety jest traktowany jako odpad, bo nie mamy infrastruktury.
@@sebanrg Absolutnie nie. 160 wh/kg dla baterii litowo-jonowch kontra 30 000 wh/kg dla wodoru. Baterie wymieniaj co 5 lat, a magazyn wodoru co 30 lat. A co jest tak naprawdę najważniejsze skąd weźmiesz tyle litu do produkcji ogromnej ilości potrzebnych baterii? Może i wodór ma sprawność 40% kontra 95%, ale baterie są ultra szkodliwe dla środowiska oraz wymagają pierwiastków ziem rzadkich, których braknie przy masowej produkcji na potrzeby wielkoskalowej energetyki. Bez rewolucji w technologii produkcji baterii, bardziej opłaca się zrobić 2x większą instalacje PV, by zrównoważyć niską sprawność wodoru, niż co 5 lat wydawać parędziesiąt tysięcy złotych na baterie. Należy też pamiętać o tym, że już dziś większość instalacji PV jest przeskalowana, by zrobić zapasy z sieci na zimę, a bardzo prawdopodobne są zmiany w ustawie prosumenckiej o obowiązkowym magazynie energii jako warunku przyłączenia instalacji PV do sieci.
Mam taki wiatrak. Co prawda za bardzo u mnie nie wieje, więc kupiłem drugi wiatrak, postawiłem naprzeciw tego co generuje prąd i podłączylem do sieci. I teraz jeden generuje wiatr, a drugi prąd z tego wiatru. Jakoś to jest.
A mam pytanie do experta. Moze zamuast drogiej pompy ciepla do ogrzewania domu dać panele na dach i folie badz maty grzejne. Wtedy odpada koszt pompy i koszt centralnego
Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Potrzeba tylko prąd wyprodukowany w lecie potrzymać w przewodach przed matami do zimy i tylko tu jest pewien mały problemik, ale chyba nie warto o tym wspominać, nieprawdaż?
Powiedz mi czy budując dom 100 m kwadratowych zakładając panele na dach bawił byś się w pompę ciepła podłogówkę itp Czy założyłbyś maty grzewcze które kosztują znacznie mniej niż budowa komina podłogówki i pompy ciepła ? Im więcej oglądam filmów o metodach grzania wadach i zaletach tym gorzej się zdecydować oczywiście zakładamy że budujemy bez kredytu Więc nie mam worka z pieniędzmi do wywalenia na start.
Ja mam około 115m² więc bardzo podobne. Przede wszystkim dobrze dociepl dom. PC jak najbardziej. Dużo zależy od rejonu gdzie mieszkasz. Jeśli jest ponadprzeciętnie zimno rozważ jednostkę gruntową a jeśli to raczej umiarkowany klimat jak na terytorium PL to PC powietrzna będzie ok bo stopa zwrotu będzie szybsza. Pompy szukaj wszędzie (polecam monoblock jeśli oczywiście zdecydujesz się na pompę powietrzną) internet, sklepy stacjonarne, dystrybucja. Bywa, że na marży można uciąć nawet połowę. Dlaczego pisałem o monoblocu? Ano bo jest to jednostka dużo prostrza w montażu co też obniża cenę. Polecam jak już się zdecydujesz zrobić sobie kurs u dystrybutora. 1 Nikt Ci nie wciśnie farmazonów 2 Sam sobie ogarniesz coroczny serwis 3 Sam będziesz mógł zrobić wszystkie nastawy a nie będziesz musiał dzwonić z każdą pierdolą do instalatora 4 Szybszy bezpośredni dostęp do części zamiennych Jak i co robić z PV niestety Ci nie powiem bo dopiero ten temat ogarniam mam już swój pomysł na taką instalację jednak dopóki sam nie ogarnę jak to będzie działać to nie będę teoretyzować ( mnóstwo takich FACHOFCUF w internecie) więc popytaj tych co mają i co używają. Swoją drogą mam tu małą pretensję do twórcy kanału bo za mało pokazuje jak mu ta instalacja śmiga. Chodzi mi np.o porównanie produkcji w dni pochmurne, deszczowe i tak dalej. Na koniec. Pamiętaj że PC to nie jest urządzenie, które nic nie kosztuje. Może być tanio lub bardzo tanio ale najpierw trzeba wydać. I tu znowu może być mało albo bardzo mało ale trzeba włożyć trochę pracy. Jak to wszystko ogarniesz to na długie lata cieszyć się będziesz swoim wyborem i praktycznie bezobsługowym, źródłem ciepła. Powodzenia
Nie zgłębiałem tematu mat grzewczych, ale myślę że przy budowie domu teraz, jak dokonasz dobrych wyborów takich jak, dobre ocieplenie i ogólna izolacja podłoga sufit, bardzo dobre okna, drzwi, ogrzewanie podłogowe, to przy założeniu metrażu pompa ciepła sądzę że max 7kw dobrze dobrana fotowoltaika na zapotrzebowanie i masz dom w zerowych kosztach utrzymania.
@@PompaCiepłaiPV Tak zerowe koszty utrzymania, a świstak.... Przecież to tylko życzenie. Przez pierwsze 4 miesiące PV produkuje o 1/2 mniej niż w latach ubiegłych. Można by osiągną koszty zerowe, ale PV o mocy powyżej 10 kWp. Duże koszty inwestycji, ekonomiczne nie opłacalne.
@@marcinbb Super wywód bardzo pomocny Posadzka to prawda ja u siebie mam maty 1-2 cm pod powierzchnią. Nie pisałem bo pytanie było o sensowność PC. Reku to już chyba standard ale faktycznie nie wspomniałem. Ja niestety musiałam montować takie, które są niezależne w każdym pomieszczeniu bo budynek remontowany i nie było szans na centralę. Co do PV niestety na to chwilę mnóstwo teorii (zrobione uprawnienia) ale niestety jeszcze wszystko stoi. Generalnie system będzie offgrid ale jeszcze nie wiem jakiej mocy. Zaczynam ostrożnie od 5kwp ale można będzie dołożyć 3 razy tyle. Narazie doświadczenie 0 bo mamy chińską zarazę. Co do eko myślenia to faktycznie trzeba budując czy remontując taki dom dużo wyprzedzać. Np pralka czy zmywarka u mnie włączane są zdalnie tak by dopasować się z produkcją a wiadomo, że cały dzień w domu nie siedzimy. Generalnie temat bardzo bardzo szeroki i nie urażając twórcy kanału bo to ostatecznie on podejmuje decyzję co tam wyemituje, więc nie urażając twórcy, ja poszedłbym raczej w tym kierunku a nie w kierunku promocji elektromobilność czy wodoru.
@@marcinbb No w lodówce to faktycznie nie jest niezbędne. Co do tych 40KW to masz rację ale mnie tak naprawdę potrzeba 12 na początek, tak sobie to policzyłem by tylko podtrzymać tv i PC w nocy. Mieszkam w trochę innym klimacie niż PL więc mi tyle tej energii na grzanie nie potrzeba. System chciałem wesprzeć małą turbinką wiatrową ( tu na kanale mówią, że to lipa jednak mam u siebie inne warunki wietrzne) co z tego wyjdzie zobaczymy. Myślę że gdzieś pod koniec roku się za wszystko zabiorę. Co do baterii to w PL są drogie jeśli chodzi o zakup to raczej Hiszpanię polecam. Ale rozważam też zakup i przeróbkę baterii z jakiegoś rozbitego klamora. Mam jeszcze trochę czasu. Zdaję sobie sprawę że z offgridem się trzeba nauczyć żyć. Stąd ta pralka i zmywarka wi-fi i to ma sens. Pomyśl że wiosną czy latem to nie problem coś z PV uzyskać ale jesienią czy zimą może już być gorzej ( szczególnie że tu gdzie mieszkam około 100watt na m² rocznie mniej niż w PL) i możliwość włączenia takiego urządzenia zdalnie właśnie wtedy kiedy coś więcej produkujemy jest przydatna. Co do filtrów, jak jesteś nerwowy to lepiej zleć czyszczenie komuś innemu bo to hardkor
@@yavein44 pompowanie wody ze studni wymaga stosunkowo niewiele energii to wiatrak może dać radę po prostu zamiast prądnicy trzeba podczepić przekładnię mechaniczną ua-cam.com/video/hsmM1Y7jVJk/v-deo.html
Minoł rok od nagrania tego programu ,a dzisiaj powiedzieli w tv że będzie budowana fabryka produkcji wodoru w zachodnio pomorskim... Czy naprawdę to jest nasza przyszłość ❓ Czy mamy się czego obawiać ❓ Ktoś coś wie ❓
Wasze dyskusje uzależniają jak jedzenie dobrej czekolady z orzechami:) ciągle chce się więcej i więcej i nie można przestać. Pytanie do Pana Marcina: Czy jest szansa w przyszłości na przydomowe instalacje do produkcji wodoru połączone ze zbiornikami wodoru tak, aby np zatankować samochód? Czy będzie można kiedyś wreszcie wykorzystać łącznie te 4 żywioły do produkcji energii ( kolektory, wiatraki, wodór, pompy ciepła) i w końcu kiedyś przestać płacić za jakiekolwiek zużycie jakiejkolwiek energii? Pozdrawiam.
Kochany , system nie pozwoli ,żebyś sobie sam produkował paliwo , ; )) przecież ,alkoholu , ropy , czy gazu nie możesz .Ludzie od dawna sobie produkują z szamba ropę i gaz , ale u nas to jest karalne , bo mamy akcyzę , tylko państwu można ; )) Musisz być zależnym niewolnikiem ; ))
Skoro wodór robi nam za "akumulator energii" to po co przesyłać go do domów? Jeśli coś jest trudne a do tego nie ma sensu to po co? Nie lepiej w razie kiedy chcemy odzyskać energię z wodoru po prostu zamienić jej w prąd i wysłać do sieci energetycznej. Wiem że są straty, ale wiatraki, panele fotowoltaiczne produkują energii od groma której nie możemy całej magazynować. Czyli w przypadku wodoru będzie magazynowane po prostu więcej energii która była by stracona. Poza tym magazynowanie wodoru to zupełnie inna technologia od magazynowania LPG i paliw płynnych. Co oznacza że efektywne metody magazynowania zostaną dopiero wynalezione. Tylko wtedy kiedy ogromna ilość ludzi będzie chciała tego używać.
Kolejny świetny odcinek. Ja czekam na wizytę u kogoś, kto ma dom blisko pasywnemu, ma PC i PV i domowy magazyn energii. Bykbu to przykład wysokiej samowystarczalności energetycznej nawet zima, przykład na najbliższe lata jak należy projektować nowe budynki.
@@PompaCiepłaiPV dla mnie w sumie to bez znaczenia :) ogladam albo w pracy albo jak juz rodzina spi :) czas po pracy to 100% czas bez komorki i komputera :) obu jak najwiecej komentarzy, beda lepsze zasiegi :) Pozdrawiam
Kolego, prośba o to byś więcej pokazywał tego o czym Masz naprawdę dużo do powiedzenia a mianowicie produkcji PV. Tak wiem zaraz będzie, że wydałeś tak wiele a produkcja tak mała a ile czasu się to wracać będzie a moja koza to i mleko daje i ciepło w zimie... Tak więc nie przejmuj się tymi farmazonami bo są ludzie, których takie pierdoły zupełnie nie interesują. I teraz rozpetam wojnę. Tak, mam pieniądze na fotowoltaikę Tak, chcę zobaczyć faktyczną produkcję w dni pochmurne, deszczowe i inne nie sprzyjające produkcji energii Nie, nie zmienię swojego zdania i nie interesuje mnie zdanie sceptyków. Mam to wydam na PV a inny może sobie kupić kozę czy coś innego. Pozdrawiam
Po co wodór do sieci gazowej skoro gaz ziemny w dużych ilościach jest do produkcji wodoru(nawozów) wykorzystywany? Może zamiast pchać wodór do samochodów zacznijmy od produkcji nawozów? Duża farma koło zakładów dodatkowo elektrolizer może się załączać jak jest nadwyżka mocy a jak są niedobory to na jakiś czas produkcję wstrzymać lub jechać jak do tej pory na gazie ziemnym. Z wodoru i powietrza robi się amoniak z którego potem całą resztę przechowywanie amoniaku jest prostsze niż wodoru...
Znakomity materiał. Pokazuje jak małą świadomość mają ludzie w tym zakresie. Sam spotkałem się wiele razy ze stwierdzeniem, że auta elektryczne nie mają przyszłości. Za to samochody na wodór - to będzie prawdziwa rewolucja. Może i będzie, nie neguję tego, ale upłyną jeszcze lata zanim się to stanie. Oczywiście nikt nie myśli o tym, aby ta wodorowa rewolucja wyła rewolucją zieloną.
nie ma potrzeby magazynować, można go wyprodukować na stacji paliw w usa buduje się generatory wodoru pod dystrybutorem, wystarczy przyłącze do wody i prądu a nie magazynowanie w gigantycznych zbiornikach:) a czemu nie pójdziemy w bezprzewodowy przesył energii jak chciał Teslla? A przyszloscia i czystą energią jest lpg,cng i wodor w samochodach , bo bez budowy nowego auta w tani sposób zmniejszasz emisje szkodliwych substancji o 95% jak to ma miejsce przy lpgza 3-5tyś auta mogą służyć kolejne 10-20lat i nie ponosimy emisji co2 na produkcje nowych:) i kazdego stać.
@@PompaCiepłaiPV Piotr Adamski dobrze mówi, największy problem to magazynowanie. To długo było np. problemem przy autach wodorowych. Polecam tu redaktora Pertyna, niedawno miał fajny film o tym.
dosyc ciekawe, tym bardziej , ze slyszalem, iz slynny Nordstream 2 w przyszlosci jest przewidziany na rura do przesylu wlasnie wodoru ... , a wiec znaczy to zasady sie zmienia dla Niemcow ...., a Niemcy jak zwykle planuja swoja przyszlosc dalekosieznie, a nie na dzis i jutro ....
Fajnie się słucha o tej zielonej energii. Sam mam panele, ale produkcja jest niestabilna. Nadal musimy się wspomagać energią elektryczną wyprodukowaną z węgla. Atom? Mało zielony. Synteza jądrowa. Tak, ale jeszcze nieosiągalna w przemysłowych zastosowaniach. Pan Marcin produkuje energię, ale nadal pośrednio zależny jest od węgla.
jaki początek jak już ponad 11 lat temu to było i funkcjonowało w naszym kraju niema sensownej debaty czy informacji tylko z jednej skrajności w druga panele bez słońca i wiatraki bez wiatru do tego przydomowy reaktor i energie kosmiczną do tego się to sprowadza.
Super kanał i super odcinek . Pan Marcin wspomniał o Ostrołęka i ta cała budowa to myślę jeden wielki przekręt . Nie rozumniem jak można do tego dopuścić żeby coś planować ruszyć z budowa a za chwilę powiedzieć ze się nie opłaca ... Ktoś powinien za to odpowiedzieć .
To i ja coś dołożę do pieca....latam często między Wawą a Londynem, tzn, latałem z przerwą na Lockdowny ale jak bym miał latać na zbiorniku wypełnionym wodorem to już wolę lecieć dywanem lub na drzwiach od stodoły z czego Nasi lotnicy byli bardzo znani.... To samo dotyczy samolotów napędzanych energią ze słońca.... Inna sprawa jakbym miał lecieć Rakietą,to tam się podpisuje klauzlę ,że można będzie nie wrócić z tej podróży ale Twoje życie w Twoich rękach.... Waldek, zaczyna się robić trochę za bardzo politycznie.....
p. Marcin ma wielką wiedzę na pewne tematy, ale te kluczowe tematy niestety, albo stety zahaczają o politykę. Bo czy tego chcemy czy nie jesteśmy od niej BARDZO uzależnieni
@@PompaCiepłaiPV Ojcu Chrzestnemu OZD w Polsce nic nie ujmuję....tylko sam spójrz.... Ja bym z chęcią zamontował kocioł na gaz, kocioł kondensacyjny I miałbym z głowy PC i PV...i kominiarzy co roku, nic im nie ujmując oczywiście....nawet gdybym się modlił żeby ceny gazu nie podnieśli.... To jest najtańsze żródło obecnie....do ktørego niestety nie każdy ma dostęp.. Na PV i PC i tak znajdą sposób...już zresztą szukają....taki mamy chory kraj.... Dowalą podatki,opłata mocowa już jest... Za chwilę dostaniesz rachunek z rozliczeniem mocy biernej i czynnej....i się nie pozbierasz.... I masz przy tym opi....ol bo nie chcesz merytorycznie pogadać z ew. prosumentem....
Wodór to nic innego jak przysłowiowa guma od majtek. Można tę gumę zastosować do różnych rzeczy, może napędzać różne maszyny, samochody, cokolwiek, ALE żeby to działało, ktoś tę gumę musi naciągnąć.... Wodór to nie jest źródło energii, rozwiązanie wszystkich problemów energetycznych, to tylko sposób na chwilowe przechowanie energii, przenoszenie jej z miejsca w miejsce. Problemem w energetyce szeroko rozumianej nie jest jak wyprodukować wodór, jak naładować akumulatory, jak spiętrzyć wodę w zbiornikach czy jak zasilić sieć energetyczną. Problemem nie jest też skąd wziąć na to jakąś energię. Problemem jest skąd wziąć na to ZIELONĄ energię. A to czy przenosimy tę energię za pomocą wodoru, baterii czy w jakiś inny sposób to już jest sprawa drugorzędna.
Witsm wysiadlem okolo 8 minuty prownanie wodoru do gazu Gaz jest bardziej energetyczny( ale gaz to sie zaraz sl Skonczy Y) A wodor H20 to 71% powierzchni planety
W mojej opinii ten film to właśnie (fake) Panowie twórcy jakby zapomnieli, że zupełnie niedawno wyprodukowano w Polsce pierwszą lokomotywę właśnie na wodór. Więc samochody wodorowe to nie blef - Panowie na filmie zapewne nie wiedzą, ze właśnie niedawno główny Prezydent Świata podpisał historyczną ustawę o zniesieniu restrykcji na Urządzenia Darmowej Energii. Test jakości spalin przecież będzie super pozytywny dla wszystkich używających generatorów produkujących wodór i tlen z elektrolizy wody (HHO) ponieważ jest bardzo zmniejszona emisja CO2 gdy stosujesz generator hho. Świat nie stoi w miejscu wszystko się zmienia a głupie decyzje są z czasem eliminowane, ale to ma miejsce w krajach, gdzie ludzie częściej używają mózgu i mają realny wpływ na swoje kraje. - Mało tego silnik jest czyszczony wewnątrz z nalotów gdy stosujesz hho. Czyli przedłużasz jego żywotność. Te informacje odnajdziesz również na tej stronie - www.okayenergy.com/engine-carbon-cleaning/
Dziękuję za ten odcinek. Dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych rzeczy o wodorze. Kiedyś w TVP była SONAD a teraz Ty jesteś zródłem ciekawej wiedzy.
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
Kilka faktów na temat wodoru:
1. Wodór głównie wykorzystuje się w przemyśle chemicznycm np. w rafineriach do procesów odsiarczania benzyn i olejów napędowych oraz rozkładu ciężkich frakcji ropy naftowej, ponadto jako składnik do produkcji np. amoniaku i metanolu. W Lotosie i Orlenie częściowo wodór uzyskuje się w procesie reformingu, jednak zawartość wodoru w takim gazie wynosi max 75% mol. i nie nadaje się do innego wykorzystania jak w dalszych procesach przetwórczych ropy. Czysty wodór produkuje się z gazu ziemnego. Na 1 tonę wyprodukowanego wodoru produkuje się 10 ton dwutlenku węgla. Puławy też nie produkują czystego wodoru jako odpad - do oczyszczania należałoby zastosować albo technikę PSA albo membrany. A co z gazem odpadowym, który zanieczysza wodór? Teraz spala się go w piecach jako źródło energoo do produkcji np. wodoru.. Obecnie są testy instalacji w których wyłapuje się część produkowanego dwutlenku węgla poprzez instalacje krio. Tylko co z nim robić? Gaśnice śniegowe?
2. Wodór jako paliwo? Jak Pan Marcin wspomniał w filmie, wartość opałowa gazu ziemnego jest prawie 3,5 razy większa niż wodoru.
3. Wodór z OZE? Czyli dokładnie należy zdefiniować źródło energii. Czysty wodór można otrzymać w procesie elektrolizy wody. W wyniku przyłożenia napięcia poprzez elektrody w wodzie na jednej z elektrod wydziela się wodór a na drugiej? W przypadku wody destylowanej tlen - super. Tylko że należy najpierw tę wodę otrzymać - koszt spory i znowu skąd energia na oczyszczanie i dodatkowo odprowadzane ścieki. W przypadku wody rzecznej albo nawet i morskiej na elektrodach będzie wydzielał się wodór i np. chlor, pozostawiając jako odpad roztwór wodorotlenku sodu i innych metali, który bardzo trudno gdzieś sprzedać nawet po kosztach. Jak nie będziemy emitować węgla to masę ścieków.w zamian.
4. Wspomniane było o korozji wodorowej - w instalacjach do produkcji wodoru stosuje się odpowiednie materiały ze stali stopowych czy czasem austenitycznych, wielokrotnie droższych niż stal węglowa. Nikt nie zastosuje takiego materiału na wielokilometrowe systemy przesyłowe. Ponadto pod ziemią wodór jako cząsteczka dużo mniejsza niż metan może przez minimalne nieszczelności gromadzić się w różnych miejscach, tworząc z tlenem z powietrza mieszaniny wybuchowe, wystarczy iskra.
Aby produkcja wodoru była naprawdę zielona to jeszcze sporo problemów do rozwiązania przed nami, nie tylko związanych ze śladem węglowym...
Bardzo dziękuję za komentarz. Razem z filmem będzie fajną wiedzą dla oglądających.
Jak słyszę nazwisko Urszuli von coś tam, to mam odruch wymiotny.
Firma plug power której jestem akcjonariuszem jest pionierem jeżeli chodzi o bezemisyjną produkcję zielonego wodoru.
Otwierają nowe fabryki i idą w kierunku rozpowszechnienia go wszędzie na świecie.
Widzę w tym przyszłość.
Pozdrawiam😊
Przepraszam że tak późno ale teraz ten film obejrzałem
Muszę to powiedzieć
Tak owszem wodór przy spalaniu jest mało energetyczny ale tu nie chodzi o spalanie wodoru tylko o wytworzenie prądu z wodoru a to już inna sprawa w tej reakcji wodoru z tlenem powstaje woda i przepływ elektronów (ruch ładunków elektrycznych) i tu właśnie wodór wykazuje trzy kroć więcej energii niż olej napędowy a w tym filmie nic absolutnie nic nie zostało powiedziane o energi elektrycznej z wodoru. I jeżeli chodzi o samoloty to nie działa jak rakiety które wynoszą różne elementy na orbitę (tu oczywiście są bardzo wielkie straty wodoru) tylko chodzi o samoloty z silnikami elektrycznymi które są zasilane z ogniw wodorowych (nie z baterii litowo jonowych) tak samo jak naprzyklad Toyota mirai
Oj, ten Pański gość w ogóle nie rozumie o co chodzi w tej "rewolucji" wodorowej. Spalanie wodoru to jest myślenie archaiczne, wodór jest sam w sobie magazynem energii, bo można go uzyskać w dość prosty sposób z prądu elektrycznego i wody, a potem ten proces odwrócić i z wodoru (i tlenu) uzyskać prąd i wodę. Owszem, są problemy z magazynowaniem i transportem wodoru ale Japończycy już sobie z tym poradzili. Gdyby ta technologia nie miała przyszłości, to np. Toyota nie pracowałaby nad swoim samochodem na wodór. Ten samochód już od wielu lat jest w Japonii w sprzedaży i ta technologia jest cały czas rozwijana, i dopracowywana. Koreańczycy (Hyundai Nexo) też mają swój samochód wodorowy. Na dowód i dla zobrazowania jak to działa zamieszczam link do materiału filmowego z Toyoty: ua-cam.com/video/IeQewOsQ_cY/v-deo.html
Ciekawa rozmowa, aczkolwiek niepozbawiona kilku błędów merytorycznych. Np energia zgromadzona w bateriach też jest energią chemiczną. Fajnie jakby się dało zaprosić gościa z o wiele większą wiedzą na ten temat np pana Jakuba Kupeckiego. Z chęcią bym posłuchał.
Kim jest ten Pan. Jeśli masz kontakt z tym Panem, chętnie się z nim umówię na rozmowę.
@@PompaCiepłaiPV Profesorem Instytutu Energetyki. Niestety nie mam bezpośredniego kontaktu :(
@@pawste6428 spróbuję się z nim skontaktować.
Dziś już wiadomo że przyszłość nie porażka.
Co za absurd , jak można sprowadzać wodór do roli paliwa cieplnego ??? Wodór jako nośnik energii to wodór w ogniwie paliwowym i to jest przyszłość.
Co to za szalony pomysł, żeby spalać wodór? A czy Pan Marcin nie słyszał o ogniwach paliwowych które można już nawet kupic? Dziś z wodoru generuję się prąd a nie ciepło.
Podpytam następnym razem
@Piotr Kulas jest tak jak piszesz. I są nawet samochody produkowane seryjnie na wodór. 👍
Czasem potrzebny jest prąd, czasem ciepło. Można go więc spalać lub wytwarzać z niego prąd.
czyli w ogniwach wodorowych nie spala się wodoru ?
@@stanmayszko6148 no właśnie nie, zachodzi odwrócona elektroliza na anodzie i katodzie, gdzie tlen łącząc się z wodorem, oddaje na nie SEM. Produkcja wodoru odbywa się w odwrotną stronę, można osiągnąć bardzo dużą sprawność, gdzie SEM otrzymane z energii wiązań jest niewiele mniejsza, niż ta którą trzeba włożyć aby je rozerwać. Nie ma instalacji prądu stałego, który sam w sobie wiąże się ze stratami, oraz strat w postaci ciepła.
Kolejny bardzo mądry odcinek. Panie Marcinie - bardzo lubię Pana słuchać. Proszę o więcej. Pozdrawiam.
powiedział, ,,często się z nim spotykam,ale nie pamiętam jak sie nazywa,, dobrze słyszałem?
Ładnie ten pan mówi i wygląda. Ale, jeszcze 30 lat temu spotykany był w polskich miastach gaz koksowniczy tzw. miejski , w którym wodór stanowił 50% i wszystkie problemy udawało się rozwiązywać, a pragnę jeszcze dodać, że było to w biednej komunie i istnieje coś takiego jak postęp technologiczny, który przez 30 lat spowodował, że teraz łatwiej byśmy sobie z problemami gazu miejskiego radzili.
Wodór trudno zmagazynować wilosci użytecznej. Lepiej skorzystać ze skroplonego amoniaku lub nadtlenku wodoru.
16:05 A czy ten Pan wie czyn się różni chemia od fizyki? Ciężko ustalić granicę pomiędzy tymi dwoma koegzystującymi dziedzinami nauki. Ciekawy jestem czy ktoś potrafi to rozróżnić.
Chemia zajmuje się od atomu w górę. Fizyka zajmuje się wielkościami poniżej atomu.
Wodór można wyprodukować samemu i rozdysponować jak się chce i tu jest główny problem dla państwa
Ludzkość z technologią jest już w takim momencie że i technologie wodorowe prędzej czy później zostaną udoskonalone i rozpowszechnione
Czas pokarze jak świat będzie wyglądał za kilka, kilkanaście lat.
@@tomaszgerlak2065 akurat wodór dla PGE jest lepszy niż prąd bo infrastruktura jest na tyle skomplikowana że poza zasięgiem Kowalskiego .
Trochę się zawiodłem, bo nie rozumiecie o co chodzi w koncepcji energii z wodoru. Nie ma on być jako zastępstwo gazu ziemnego do kuchenek. To by było absurdalne, jak sami powiedzieliście w filmie. Wodór pełni funkcję magazynu energii, z którego ma być generowany prąd, który dalej będzie napędzał samochody elektryczne, zasilały gospodarstwa domowe, czyli kuchenki też, ale indukcyjne. Nie będzie potrzeby ciągnięcia rur z wodorem do każdego domu, czy mieszkania, które będą grały... Jest to o wiele efektywniejszy sposób magazynowania energii niż baterie. A pozyskiwanie go jest ekologiczne. Niestety jest traktowany jako odpad, bo nie mamy infrastruktury.
Dziękuję za komentarz
No właśnie że nie, baterie są o wiele sprawniejsze, efektywniejsze i tańsze. To już jest teraz i działa
@@sebanrg Absolutnie nie. 160 wh/kg dla baterii litowo-jonowch kontra 30 000 wh/kg dla wodoru. Baterie wymieniaj co 5 lat, a magazyn wodoru co 30 lat. A co jest tak naprawdę najważniejsze skąd weźmiesz tyle litu do produkcji ogromnej ilości potrzebnych baterii? Może i wodór ma sprawność 40% kontra 95%, ale baterie są ultra szkodliwe dla środowiska oraz wymagają pierwiastków ziem rzadkich, których braknie przy masowej produkcji na potrzeby wielkoskalowej energetyki. Bez rewolucji w technologii produkcji baterii, bardziej opłaca się zrobić 2x większą instalacje PV, by zrównoważyć niską sprawność wodoru, niż co 5 lat wydawać parędziesiąt tysięcy złotych na baterie. Należy też pamiętać o tym, że już dziś większość instalacji PV jest przeskalowana, by zrobić zapasy z sieci na zimę, a bardzo prawdopodobne są zmiany w ustawie prosumenckiej o obowiązkowym magazynie energii jako warunku przyłączenia instalacji PV do sieci.
Mam taki wiatrak. Co prawda za bardzo u mnie nie wieje, więc kupiłem drugi wiatrak, postawiłem naprzeciw tego co generuje prąd i podłączylem do sieci. I teraz jeden generuje wiatr, a drugi prąd z tego wiatru. Jakoś to jest.
18:40 min tutaj to czarna magia, niby wiedzieli a chcieli spróbować. Szkoda tych 1.5 miliarda złotych.
Bardzo chętnie z Panem porozmawiam na temat wodoru. Proszę o kontakt.
Proszę napisać na maila pompa.ciepla.pv@gmail.com
A mam pytanie do experta. Moze zamuast drogiej pompy ciepla do ogrzewania domu dać panele na dach i folie badz maty grzejne. Wtedy odpada koszt pompy i koszt centralnego
Też jakaś myśl, trzeba zgłębić temat i nakręcić film.
Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Potrzeba tylko prąd wyprodukowany w lecie potrzymać w przewodach przed matami do zimy i tylko tu jest pewien mały problemik, ale chyba nie warto o tym wspominać, nieprawdaż?
@@tadeuszsmialkowski1649
Nadwyżkę prądu z lata oddaje sie do sieci a pobiera się w innym terminie 80% z tej ilości. Wystarczy poczytać chwilę
@@adas6610 dokładnie, a lepiej elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w taniej taryfie akumuluje i jest tanio i bezobsługowo!
@@adas6610 Uważasz, że to ta mityczna sieć przechowuje dokładnie Twój prąd w przewodach? Dobrze kombinujesz, ale poczytaj jeszcze chwilę dłużej...
Wiecej o wiatrakach przydomowych:)
Ciekawa sprawa z tym wodorem.
O wiatrakach w następnym odcinku.
Super odcinek, zreszta jak zawsze! A z Panem Marcinem to juz wogole, merytorycznie na najwyzszym poziomie :) oby wiecej takich :)
Dzięki za komentarz.
Czy mogłabym poprosić o link do kolejnego odcinka (tego w zajawce na końcu filmiku)?
Powiedz mi czy budując dom 100 m kwadratowych zakładając panele na dach bawił byś się w pompę ciepła podłogówkę itp Czy założyłbyś maty grzewcze które kosztują znacznie mniej niż budowa komina podłogówki i pompy ciepła ? Im więcej oglądam filmów o metodach grzania wadach i zaletach tym gorzej się zdecydować oczywiście zakładamy że budujemy bez kredytu Więc nie mam worka z pieniędzmi do wywalenia na start.
Ja mam około 115m² więc bardzo podobne. Przede wszystkim dobrze dociepl dom. PC jak najbardziej. Dużo zależy od rejonu gdzie mieszkasz. Jeśli jest ponadprzeciętnie zimno rozważ jednostkę gruntową a jeśli to raczej umiarkowany klimat jak na terytorium PL to PC powietrzna będzie ok bo stopa zwrotu będzie szybsza. Pompy szukaj wszędzie (polecam monoblock jeśli oczywiście zdecydujesz się na pompę powietrzną) internet, sklepy stacjonarne, dystrybucja. Bywa, że na marży można uciąć nawet połowę. Dlaczego pisałem o monoblocu? Ano bo jest to jednostka dużo prostrza w montażu co też obniża cenę. Polecam jak już się zdecydujesz zrobić sobie kurs u dystrybutora.
1 Nikt Ci nie wciśnie farmazonów
2 Sam sobie ogarniesz coroczny serwis
3 Sam będziesz mógł zrobić wszystkie nastawy a nie będziesz musiał dzwonić z każdą pierdolą do instalatora
4 Szybszy bezpośredni dostęp do części zamiennych
Jak i co robić z PV niestety Ci nie powiem bo dopiero ten temat ogarniam mam już swój pomysł na taką instalację jednak dopóki sam nie ogarnę jak to będzie działać to nie będę teoretyzować ( mnóstwo takich FACHOFCUF w internecie) więc popytaj tych co mają i co używają. Swoją drogą mam tu małą pretensję do twórcy kanału bo za mało pokazuje jak mu ta instalacja śmiga. Chodzi mi np.o porównanie produkcji w dni pochmurne, deszczowe i tak dalej.
Na koniec. Pamiętaj że PC to nie jest urządzenie, które nic nie kosztuje. Może być tanio lub bardzo tanio ale najpierw trzeba wydać. I tu znowu może być mało albo bardzo mało ale trzeba włożyć trochę pracy. Jak to wszystko ogarniesz to na długie lata cieszyć się będziesz swoim wyborem i praktycznie bezobsługowym, źródłem ciepła. Powodzenia
Nie zgłębiałem tematu mat grzewczych, ale myślę że przy budowie domu teraz, jak dokonasz dobrych wyborów takich jak, dobre ocieplenie i ogólna izolacja podłoga sufit, bardzo dobre okna, drzwi, ogrzewanie podłogowe, to przy założeniu metrażu pompa ciepła sądzę że max 7kw dobrze dobrana fotowoltaika na zapotrzebowanie i masz dom w zerowych kosztach utrzymania.
@@PompaCiepłaiPV Tak zerowe koszty utrzymania, a świstak.... Przecież to tylko życzenie. Przez pierwsze 4 miesiące PV produkuje o 1/2 mniej niż w latach ubiegłych. Można by osiągną koszty zerowe, ale PV o mocy powyżej 10 kWp. Duże koszty inwestycji, ekonomiczne nie opłacalne.
@@marcinbb Super wywód bardzo pomocny
Posadzka to prawda ja u siebie mam maty 1-2 cm pod powierzchnią. Nie pisałem bo pytanie było o sensowność PC. Reku to już chyba standard ale faktycznie nie wspomniałem. Ja niestety musiałam montować takie, które są niezależne w każdym pomieszczeniu bo budynek remontowany i nie było szans na centralę. Co do PV niestety na to chwilę mnóstwo teorii (zrobione uprawnienia) ale niestety jeszcze wszystko stoi. Generalnie system będzie offgrid ale jeszcze nie wiem jakiej mocy. Zaczynam ostrożnie od 5kwp ale można będzie dołożyć 3 razy tyle. Narazie doświadczenie 0 bo mamy chińską zarazę. Co do eko myślenia to faktycznie trzeba budując czy remontując taki dom dużo wyprzedzać. Np pralka czy zmywarka u mnie włączane są zdalnie tak by dopasować się z produkcją a wiadomo, że cały dzień w domu nie siedzimy. Generalnie temat bardzo bardzo szeroki i nie urażając twórcy kanału bo to ostatecznie on podejmuje decyzję co tam wyemituje, więc nie urażając twórcy, ja poszedłbym raczej w tym kierunku a nie w kierunku promocji elektromobilność czy wodoru.
@@marcinbb No w lodówce to faktycznie nie jest niezbędne. Co do tych 40KW to masz rację ale mnie tak naprawdę potrzeba 12 na początek, tak sobie to policzyłem by tylko podtrzymać tv i PC w nocy. Mieszkam w trochę innym klimacie niż PL więc mi tyle tej energii na grzanie nie potrzeba. System chciałem wesprzeć małą turbinką wiatrową ( tu na kanale mówią, że to lipa jednak mam u siebie inne warunki wietrzne) co z tego wyjdzie zobaczymy. Myślę że gdzieś pod koniec roku się za wszystko zabiorę. Co do baterii to w PL są drogie jeśli chodzi o zakup to raczej Hiszpanię polecam. Ale rozważam też zakup i przeróbkę baterii z jakiegoś rozbitego klamora. Mam jeszcze trochę czasu. Zdaję sobie sprawę że z offgridem się trzeba nauczyć żyć. Stąd ta pralka i zmywarka wi-fi i to ma sens. Pomyśl że wiosną czy latem to nie problem coś z PV uzyskać ale jesienią czy zimą może już być gorzej ( szczególnie że tu gdzie mieszkam około 100watt na m² rocznie mniej niż w PL) i możliwość włączenia takiego urządzenia zdalnie właśnie wtedy kiedy coś więcej produkujemy jest przydatna. Co do filtrów, jak jesteś nerwowy to lepiej zleć czyszczenie komuś innemu bo to hardkor
witam
A co z wiatrakami do pompowania wody z ziemi ?
W USA to norma u nas egzotyka, może film na ten temat :)
Ciekawy temat
Bo u nas są wodociągi :)
@@tokarp390 prąd w liniach na ulicy też a jednak zastanawiamy się nad własnym źródłem energii
ja imtoweseje się dość mocno preperingiem i własną wodą i prąd to dla mnie duży plus ale nie za wszelką cenę bo nie jestem filantropem :-P
@@yavein44 pompowanie wody ze studni wymaga stosunkowo niewiele energii to wiatrak może dać radę po prostu zamiast prądnicy trzeba podczepić przekładnię mechaniczną
ua-cam.com/video/hsmM1Y7jVJk/v-deo.html
Minoł rok od nagrania tego programu ,a dzisiaj powiedzieli w tv że będzie budowana fabryka produkcji wodoru w zachodnio pomorskim... Czy naprawdę to jest nasza przyszłość ❓ Czy mamy się czego obawiać ❓ Ktoś coś wie ❓
Wasze dyskusje uzależniają jak jedzenie dobrej czekolady z orzechami:) ciągle chce się więcej i więcej i nie można przestać. Pytanie do Pana Marcina: Czy jest szansa w przyszłości na przydomowe instalacje do produkcji wodoru połączone ze zbiornikami wodoru tak, aby np zatankować samochód? Czy będzie można kiedyś wreszcie wykorzystać łącznie te 4 żywioły do produkcji energii ( kolektory, wiatraki, wodór, pompy ciepła) i w końcu kiedyś przestać płacić za jakiekolwiek zużycie jakiejkolwiek energii? Pozdrawiam.
Kochany , system nie pozwoli ,żebyś sobie sam produkował paliwo , ; )) przecież ,alkoholu , ropy , czy gazu nie możesz .Ludzie od dawna sobie produkują z szamba ropę i gaz , ale u nas to jest karalne , bo mamy akcyzę , tylko państwu można ; )) Musisz być zależnym niewolnikiem ; ))
Skoro wodór robi nam za "akumulator energii" to po co przesyłać go do domów? Jeśli coś jest trudne a do tego nie ma sensu to po co? Nie lepiej w razie kiedy chcemy odzyskać energię z wodoru po prostu zamienić jej w prąd i wysłać do sieci energetycznej. Wiem że są straty, ale wiatraki, panele fotowoltaiczne produkują energii od groma której nie możemy całej magazynować. Czyli w przypadku wodoru będzie magazynowane po prostu więcej energii która była by stracona. Poza tym magazynowanie wodoru to zupełnie inna technologia od magazynowania LPG i paliw płynnych. Co oznacza że efektywne metody magazynowania zostaną dopiero wynalezione. Tylko wtedy kiedy ogromna ilość ludzi będzie chciała tego używać.
Kolejny świetny odcinek. Ja czekam na wizytę u kogoś, kto ma dom blisko pasywnemu, ma PC i PV i domowy magazyn energii. Bykbu to przykład wysokiej samowystarczalności energetycznej nawet zima, przykład na najbliższe lata jak należy projektować nowe budynki.
Dobry pomysł. Zgłębię temat. Dzięki.
czekamy
No i super. Teraz będę puszczał o 20:00 żeby więcej osób było na premiere. POZDRAWIAM
@@PompaCiepłaiPV dla mnie w sumie to bez znaczenia :) ogladam albo w pracy albo jak juz rodzina spi :) czas po pracy to 100% czas bez komorki i komputera :)
obu jak najwiecej komentarzy, beda lepsze zasiegi :)
Pozdrawiam
@@PompaCiepłaiPV a zapomnialem dodac, moja propozycja nowej nazwy kanalu: Valdi i nowa technologia
@@rolandgiza4035 zbieram wszystkie propozycje i zobaczymy co z tego wyjdzie dzięki
Kolego, prośba o to byś więcej pokazywał tego o czym Masz naprawdę dużo do powiedzenia a mianowicie produkcji PV. Tak wiem zaraz będzie, że wydałeś tak wiele a produkcja tak mała a ile czasu się to wracać będzie a moja koza to i mleko daje i ciepło w zimie... Tak więc nie przejmuj się tymi farmazonami bo są ludzie, których takie pierdoły zupełnie nie interesują. I teraz rozpetam wojnę.
Tak, mam pieniądze na fotowoltaikę
Tak, chcę zobaczyć faktyczną produkcję w dni pochmurne, deszczowe i inne nie sprzyjające produkcji energii
Nie, nie zmienię swojego zdania i nie interesuje mnie zdanie sceptyków. Mam to wydam na PV a inny może sobie kupić kozę czy coś innego. Pozdrawiam
Po co wodór do sieci gazowej skoro gaz ziemny w dużych ilościach jest do produkcji wodoru(nawozów) wykorzystywany? Może zamiast pchać wodór do samochodów zacznijmy od produkcji nawozów? Duża farma koło zakładów dodatkowo elektrolizer może się załączać jak jest nadwyżka mocy a jak są niedobory to na jakiś czas produkcję wstrzymać lub jechać jak do tej pory na gazie ziemnym. Z wodoru i powietrza robi się amoniak z którego potem całą resztę przechowywanie amoniaku jest prostsze niż wodoru...
Bardzo ciekawy odcinek.
Marcin bardzo ciekawie opowiada.
Znakomity materiał. Pokazuje jak małą świadomość mają ludzie w tym zakresie. Sam spotkałem się wiele razy ze stwierdzeniem, że auta elektryczne nie mają przyszłości. Za to samochody na wodór - to będzie prawdziwa rewolucja. Może i będzie, nie neguję tego, ale upłyną jeszcze lata zanim się to stanie. Oczywiście nikt nie myśli o tym, aby ta wodorowa rewolucja wyła rewolucją zieloną.
Z tymi samochodami też nie jest tak kolorowo. Ale o tym w którymś z kolejnych odcinków
Mam nadzieje ze wiecej bedzie filmikow z tym panem bardzo ciekawe i fajnie sie oglonda
Będzie 👍
Nieprawda.
Niech tylko nie lata tysiąc specjalnych samolotów które tylko opryskują niebo zlikwidują !
nie ma potrzeby magazynować, można go wyprodukować na stacji paliw w usa buduje się generatory wodoru pod dystrybutorem, wystarczy przyłącze do wody i prądu a nie magazynowanie w gigantycznych zbiornikach:) a czemu nie pójdziemy w bezprzewodowy przesył energii jak chciał Teslla? A przyszloscia i czystą energią jest lpg,cng i wodor w samochodach , bo bez budowy nowego auta w tani sposób zmniejszasz emisje szkodliwych substancji o 95% jak to ma miejsce przy lpgza 3-5tyś auta mogą służyć kolejne 10-20lat i nie ponosimy emisji co2 na produkcje nowych:) i kazdego stać.
Kilkukrotnie pada informacja: wodór się łatwo magazynuje.
Ale tak nie jest.
Czyli energia Atomowa to dlaczego Niemcy chcą ją blokować w Polsce?
Myslałem że to Azoty Puławy ale może się mylę .
Łatwo daje się magazynować? Przenika przez ścianki zbiorników. Potrzebne drogie zbiorniki.
Nie znam się to tylko powiem, dzięki za komentarz
@@PompaCiepłaiPV Piotr Adamski dobrze mówi, największy problem to magazynowanie. To długo było np. problemem przy autach wodorowych.
Polecam tu redaktora Pertyna, niedawno miał fajny film o tym.
dosyc ciekawe, tym bardziej , ze slyszalem, iz slynny Nordstream 2 w przyszlosci jest przewidziany na rura do przesylu wlasnie wodoru ... , a wiec znaczy to zasady sie zmienia dla Niemcow ...., a Niemcy jak zwykle planuja swoja przyszlosc dalekosieznie, a nie na dzis i jutro ....
Fajnie się słucha o tej zielonej energii. Sam mam panele, ale produkcja jest niestabilna. Nadal musimy się wspomagać energią elektryczną wyprodukowaną z węgla. Atom? Mało zielony. Synteza jądrowa. Tak, ale jeszcze nieosiągalna w przemysłowych zastosowaniach. Pan Marcin produkuje energię, ale nadal pośrednio zależny jest od węgla.
Niekoniecznie od węgla, ale o tym w jednym z kolejnych odcinków.
Gość jest niezły...
Super kanał
Bardzo dziękuję i zapraszam ponownie. 😉
Marnie się starzeje ten film 😂
Przepraszam, ale ten pan opowiada bzdury! Wodór nie jest zielony?
A co z gazem ,, Browna,, ❓❓❓
Energia elektryczna ❓ to dopiero jest przekręt z eko .....
jaki początek jak już ponad 11 lat temu to było i funkcjonowało w naszym kraju niema sensownej debaty czy informacji tylko z jednej skrajności w druga panele bez słońca i wiatraki bez wiatru do tego przydomowy reaktor i energie kosmiczną do tego się to sprowadza.
Super kanał i super odcinek . Pan Marcin wspomniał o Ostrołęka i ta cała budowa to myślę jeden wielki przekręt . Nie rozumniem jak można do tego dopuścić żeby coś planować ruszyć z budowa a za chwilę powiedzieć ze się nie opłaca ... Ktoś powinien za to odpowiedzieć .
Jak to śpiewa jeden z naszych MUZYKÓW "Zenon M." Jak do tego doszło, nie wiem...
No tak ... tylko Oni 7 lat temu już rozgladali się za gruntami heheheh
No I odpowie. Podatnik
No i mamy autobus na zielony wodór!
Człowieku tyś jest niedouczony
Ten pan nie ma pojęcia o wodorze!!!!
Kręci, chyba ma coś do czynienia z „nierządem”
Ideologiczny bełkot.
50 procent z tej dyskusji to bzdury!
Ten chlop nawet nie wie po co jest
reduktor. Nie chce go obrazac. Stek bzdur.
ten materiał jest tak naiwny że aż ruski , tylko oni tacy być potrafią ./;..
tere fere kuku po co transportować wodór nie lepiej w ogniwie wytworzyć prąd i prąd przesyłać na odległości a wodór używać jako magazyn Energi
Ten film to FAKE !
To i ja coś dołożę do pieca....latam często między Wawą a Londynem, tzn, latałem z przerwą na Lockdowny ale jak bym miał latać na zbiorniku wypełnionym wodorem to już wolę lecieć dywanem lub na drzwiach od stodoły z czego Nasi lotnicy byli bardzo znani....
To samo dotyczy samolotów napędzanych energią ze słońca....
Inna sprawa jakbym miał lecieć Rakietą,to tam się podpisuje klauzlę ,że można będzie nie wrócić z tej podróży ale Twoje życie w Twoich rękach....
Waldek, zaczyna się robić trochę za bardzo politycznie.....
p. Marcin ma wielką wiedzę na pewne tematy, ale te kluczowe tematy niestety, albo stety zahaczają o politykę. Bo czy tego chcemy czy nie jesteśmy od niej BARDZO uzależnieni
@@PompaCiepłaiPV Ojcu Chrzestnemu OZD w Polsce nic nie ujmuję....tylko sam spójrz....
Ja bym z chęcią zamontował kocioł na gaz, kocioł kondensacyjny I miałbym z głowy PC i PV...i kominiarzy co roku, nic im nie ujmując oczywiście....nawet gdybym się modlił żeby ceny gazu nie podnieśli....
To jest najtańsze żródło obecnie....do ktørego niestety nie każdy ma dostęp..
Na PV i PC i tak znajdą sposób...już zresztą szukają....taki mamy chory kraj....
Dowalą podatki,opłata mocowa już jest...
Za chwilę dostaniesz rachunek z rozliczeniem mocy biernej i czynnej....i się nie pozbierasz....
I masz przy tym opi....ol bo nie chcesz merytorycznie pogadać z ew. prosumentem....
Czytał Pan statut uni?
Do czego unia dąży ?
Ciekawe co na temat wodoru powiedziałby Leszek.
Leszek jest za, a nawet przeciw ;-)
Wodór to nic innego jak przysłowiowa guma od majtek. Można tę gumę zastosować do różnych rzeczy, może napędzać różne maszyny, samochody, cokolwiek, ALE żeby to działało, ktoś tę gumę musi naciągnąć....
Wodór to nie jest źródło energii, rozwiązanie wszystkich problemów energetycznych, to tylko sposób na chwilowe przechowanie energii, przenoszenie jej z miejsca w miejsce.
Problemem w energetyce szeroko rozumianej nie jest jak wyprodukować wodór, jak naładować akumulatory, jak spiętrzyć wodę w zbiornikach czy jak zasilić sieć energetyczną. Problemem nie jest też skąd wziąć na to jakąś energię. Problemem jest skąd wziąć na to ZIELONĄ energię. A to czy przenosimy tę energię za pomocą wodoru, baterii czy w jakiś inny sposób to już jest sprawa drugorzędna.
Witsm wysiadlem okolo 8 minuty prownanie wodoru do gazu
Gaz jest bardziej energetyczny( ale gaz to sie zaraz sl
Skonczy
Y)
A wodor H20 to 71% powierzchni planety
nie lubie typow w czerwonych okularach i czarujacych lapami jak hary poter
PUŁAWY NIE PÓŁAWY !!!! 🤦
Stek bzdur
W mojej opinii ten film to właśnie (fake) Panowie twórcy jakby zapomnieli, że zupełnie niedawno wyprodukowano w Polsce pierwszą lokomotywę właśnie na wodór. Więc samochody wodorowe to nie blef - Panowie na filmie zapewne nie wiedzą, ze właśnie niedawno główny Prezydent Świata podpisał historyczną ustawę o zniesieniu restrykcji na Urządzenia Darmowej Energii. Test jakości spalin przecież będzie super pozytywny dla wszystkich używających generatorów produkujących wodór i tlen z elektrolizy wody (HHO) ponieważ jest bardzo zmniejszona emisja CO2 gdy stosujesz generator hho. Świat nie stoi w miejscu wszystko się zmienia a głupie decyzje są z czasem eliminowane, ale to ma miejsce w krajach, gdzie ludzie częściej używają mózgu i mają realny wpływ na swoje kraje. - Mało tego silnik jest czyszczony wewnątrz z nalotów gdy stosujesz hho. Czyli przedłużasz jego żywotność. Te informacje odnajdziesz również na tej stronie - www.okayenergy.com/engine-carbon-cleaning/