"Na nudę jest lekarstwo, na ciekawość - nie ma". Mam nowe motto :-) Bardzo mi się to zdanie podoba. Prawie szósty krzyżyk na karku a jak dziecko, z otwartymi ustami, chłonę opowieści naukowe - Radia Naukowego i innych kanałów. XXI wiek jest cudowny - wszystko pod ręką, dostęp do tak fantastycznej ilości informacji. Padło pytanie "czy warto?". Moja odpowiedź na to jest taka, że im więcej słucham o bozonach, leptonach, Shroeddingerach, neandertalczykach i dinozaurach tym bardziej rośnie we mnie zachwyt. Zachwyt tym światem i jego nieskończonym skomplikowaniem. Zapewne już nie przekuję tego w żaden praktyczny cel, ale ów zachwyt sam w sobie jest wartością, którą trudno mi przecenić.
O, Pani Karolina znów ratuje świat :D. Widziałem gdzieś ten kanał Fizyki bez zamulania, ale jakoś podchodziłem do niego z rezerwą. Teraz sobie pewnie wjadę w niego na całego. Dzięki, ściskam mocno, gość super, prowadząca jak zawsze najlepsza.
Do dzisiaj bardzo miło wspominam ćwiczenia z fizyki na Politechnice Wrocławskiej z doktorem Mulakiem. Kiedy ostatnio odkryłem go na UA-cam było to bardzo miłe zaskoczenie
Super gość, ciekawie opowiada o fizyce okraszając ją barwnymi historiami i nie zamula. Natomiast w kompresji przekazywanej wiedzy prof. Adam Bzdak z AGH jest niedoścignionym mistrzem. Wyjaśnienie działania bomby atomowej w niewiele ponad dwie minuty - prawdziwy kunszt.
Ok. 30 lat temu miałam wykłady z fizykiem, ale także możliwość dodatkowych z nim zajęć, także wyjazdowych, na temat dziwnych, niewyjaśnionych zjawisk i hipotez, jakimi fizyka może je tłumaczyć. I to był najbardziej fascynujący okres mojego długiego już życia.😊
Jestem psychologiem od traum i uzależnień. Ale i w dziedzinie skutecznego negocjowania osiągnąłem mistrostwo. Ale i fizykę w szkole pokochałem. Ale że jedna strona wzoru fizycznego równa się drugiej mi nie wystrczało. Ja chciałem widzieć relacje zmiennych w swojej wyobrażni. I zobaczyłem. Zobaczyłem niesamowite piękno zmodelowanych w moim umyśle wzorów fizycznuch. I to jest cecha dobrego fizyka .... wyobrażnia. Ale to moja jedna noga nauki. Pamiętam lekcje polskiego gdy omawiany był Pan Tadeusz". Albo gdy przerabialiśmy romantyzm a potem oświecenie. Polonistki mnie uwielbiały. Miało to też dobry wpływ na klasę. Wszyscy słuchali aktywnie. A koledzy z klasy mnie lubili.
Witam. Jak zawsze się nie zawiodłem słuchając rozmowy Pani Koroliny ze swoim rozmówcą. Tu pozdrawiam Pana doktora Mulaka. Po prostu audycje w Radio Naukowe są zawsze ciekawe, albo jeszcze ciekawsze. 👍🏻 Pozdrawiam serdecznie.
@@KoniecJestBliski Zamiast się ośmieszać i oceniać proponuję pierw przeczytać Kwantechizm. To książka którą napisał A. Dragan, tak jak byś tego też nie wiedział lub wiedziała...
Rzeczywiście jest coś w różnicy mindsetu inżyniera i fizyka z uniwersytetu:) Miewam wspaniałęm dyskusje z kolegą z pracy - fizykiem teoretycznym a mną inżynierem mechanikiem, fizykiem hobbystycznie. I dokłądam swoją cegiełkę ucząc licealistów i nie tylko fizyki :) Dawid Myśliwiec z naukowego bełkotu popełnił książkę dla dzieci "Dlaczego niebo jest niebieskie" - czytam mojej 5-latce i już wie, że fale czerwone są bardziej "leniwe" niż niebieskie;)
Witam Panią Karolinę i Pana Macieja. Problemem w negatywnym postrzeganiu Naukowców czy Nauki u bardzo przeciętnych ludzi w moim odczuciu, jest problem kasy. Dla wielu ludzi bożyszczem jest kasa i ludzie posiadający jej ogromne ilości. Dla wielu z nich np. tenisiści, piłkarze etc. , którzy zarabiają rocznie tyle co wynosi 20-50 nagród Nobla to ludzie godni do naśladowania, a tak naprawdę nic nie wnoszący do rozwoju naszej cywilizacji czy naszej duchowej strony. Dlatego ludzkość aby to zrozumiała musi przejść jakiś kataklizm, gdzie Ludzie Nauki pomogą jej z niego wyjść, innej wg. mnie drogi nie ma. Jak na razie staczamy się po równi pochyłej i z każdym rokiem osiągamy w tym ruchu coraz to większego przyspieszenie.
Wiedziałem, że będzie. I jest! I na pewno będzie "bez zamulania". Ucztę więc czas zacząć. Zabieram się do słuchania, przedtem tylko dam łapkę w górę i napisze tan komentarz. I podziękuję ślicznie za ten odcinek. :)
Myślenie fizyką, przydaje się mi i to praktycznie, jako dla humanisty i psychologa i jako negocjatora. Stoję na dwu nogach. Jedna to nauki ścisłe, a druga humanistyczne. Jak to Polak jestem wielozadaniowy. Bardzo przydaje się dla humanisty myślenie ścisłe oraz logiczne. Dla przykładu w prawnictwie potrzeba tak logiki jak i empatii. Logika daje precyzję w poruszaniu się w prawie. A empatia ułatwia tak odczytywanie intencji ustawodawcy, jak i umieszczanie czytelnych intencji w nowo tworzonym prawie. Ale też gdy piszę gimeila do kogoś, to podświadomie jestem prawnikiem. Gdy czytam to znowu odzywa się "zboczenie zawodowe".
Dlaczego mówiąc o odbiorze rzeczywistości przez człowieka 99% ludzi ma na myśli jedynie zmysł wzroku i tę bardzo zawężona część fali elektromagnetycznej, którą jesteśmy w stanie owym wzrokiem dostrzegać. Przecież do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości pozostają nam jeszcze niemniej ważne zmysły, jak dotyk, słuch, węch i smak...
Najlepszy crossover od czasu Simpsonów i Family Guya ;) Dziękuję za ten odcinek od obu moich ulubionych kanałów naukowych. Marzy mi się taka seria np. comiesięcznych odcinków komentujących bieżące odkrycia, lub zgłębiających kamienie milowe fizyki. Pozdrawiam :)
Jako Chemik inżynier także twierdzę, że należy uczyć się matematyki po trzykroć ;-). Co do twierdzenia Ernesta Rutherforda, że nauka to Fizyka a reszta to zbieranie znaczków także wyrażę swoje wzburzenie gdyż właśnie w chemii często mamy do czynienia w zagłębianie się w szczegóły, może jest to takie zbieranie znaczków, gdyż w chemii nie można uprościć wszystkiego tak jak fizycy teoretyczni gdyż dochodzimy często do momentu gdzie zgodnie z założeniami coś powinno reagować w pewnym kierunku a mamy mały czynnik który prowadzi nam reakcję lub ja zaburza na tyle, że nie otrzymujemy oczekiwanego efektu. Przecież teorie Fizyków teoretycznych weryfikują Fizycy doświadczalni potwierdzając lub obalając ich teorie właśnie dopracowując szczegóły wielokrotnie w bardzo żmudny sposób przeprowadzając wielokrotnie doświadczenia z których większość daje wynik negatywny.
Ta forma przekazu jest intrygująca. Dla mnie jest to zbawienne bo ciężko mi znaleźć jakieś materiały o fizyce ktore coś przede mną odkrywają nawet te anglojezyczne praktycznie "wyczerpały się" Ten kanał nie jest tylko na tematy o fizyce ale mowi sporo o samych ludziach ktorzy sie tym zajmują, a to jest juz mega ciekawe. 😊
Ale to normalne jeśli chodzi o fizykę to jesteśmy w pewnym okresie stagnacji. Nie mamy ani żadnych przełomowych odkryć ani przełomowych pomysłów na tzw nową fizykę. Matematyka też jest 30 lat za fizyką jak twierdzi Meissner . Hipotez tylko nie brakuje.
Fantastyczny gość i odcinek. Dzięki!!! A nie myślała Pani, żeby zrobić debatę na jakiś temat między naukowcami o całkowicie różnych profesjach? Mielibyśmy Naukę odmalowaną przez Lema w "Jak ocalał świat"? :)
Skończyłem liceum o kierunku humanistycznym 45 lat temu. Moja wiedza jest ogólnie ogólna😂,ale kojarzę większość nazwisk podanych w tym wywiadzie. Fascynujące z pasją przekazana wiedza.
Moja dziecięca ciekawość nigdy nie umarła, a z wiekiem jest coraz większą (zbliżam się do 40-stki) Zawsze mówiłem, że lubię wiedzieć. I faktycznie poziom ekscytacji jak coś się zrozumie jest ogromny... Tymczasem łapię książkę Briana Cox i idę poczytać przy kawie w parku 😁 Powinniście zrobić jakiś colab i częściej razem prowadzić podcasty 🙂
tutaj same mejstrimowe bzdury. zmianą gry to kanał johny veto, zwłaszcza dwa pierwsze sezony. a fizyka kwantowa do własnego użytku? to Transerfing Rzeczywistości i... Huna. Namaste
Bardzo, lubię FIZYKĘ BEZ ZAMULANIA, Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM SŁUCHAM Audycji, programów PANA DOKTORA INŻYNIERA tym bardziej, ZE ROBI TO DOSKONALE i niezwykle CIEKAWIE - POZDROWIENIA DLA PANA MACIEJA 🙂
Moze odcinek o poczatkach internetu? Pamietam kiedy pracowalam w IT Dept. I przeszlismy z zielonych screenow na PC’ty! To byl szal.. Mialam business card z imieniem, numerem telefonu i Adresem Email. Nikt nie rozumial po co mi to i co to wlasciwie jest ten email 😅 swiat sie bardzo szybko zmienia
Stosunek powierzchni kuli do objętości jest stały bez względu na wielkość(promień). Niedźwiedź ma na pewno większą bezwładność niż mysz jeśli chodzi o czas utraty ciepła.
Powierzchnia kuli = 4*pi*R^2. Objętość kuli = 4/3*pi*R^3. Stosunek powierzchni kuli do jej objętości = 1/(3R), czyli zależy od promienia (odwrotna proporcjonalność).
Pozdrowienia z Holandii bo zwykli budowlańcy też lubią radio naukowe ! Fizykę, astronomię itp
Pozdrowienia!
Wszystkiego dobrego
Jak to mi powiedział jeden, właśnie Holender, 20 lat temu - Don't underestimate yourself.
Fakt że sięgasz po taką lekturę, czyni cię kimś więcej.
Jest nas więcej! Pozdrowienia z Norwegii😁👍.
Pozdrawiam z budowy w Poznaniu.
Czasem słucham przed snem by się rozluźnić fizyki bez zamulania, czasem radio naukowe. Dziś mamy dwa w jednym.
"Na nudę jest lekarstwo, na ciekawość - nie ma". Mam nowe motto :-) Bardzo mi się to zdanie podoba.
Prawie szósty krzyżyk na karku a jak dziecko, z otwartymi ustami, chłonę opowieści naukowe - Radia Naukowego i innych kanałów. XXI wiek jest cudowny - wszystko pod ręką, dostęp do tak fantastycznej ilości informacji.
Padło pytanie "czy warto?". Moja odpowiedź na to jest taka, że im więcej słucham o bozonach, leptonach, Shroeddingerach, neandertalczykach i dinozaurach tym bardziej rośnie we mnie zachwyt. Zachwyt tym światem i jego nieskończonym skomplikowaniem. Zapewne już nie przekuję tego w żaden praktyczny cel, ale ów zachwyt sam w sobie jest wartością, którą trudno mi przecenić.
Ależ pięknie napisane!
A mnie zachwyt nad skomplikowanym światem prowadzi do zachwytu nad jego Stwórcą. Amen.
Od miesiąca słucham fizyki bez zamulania i powoli zaczynam być na bieżąco, a radio naukowe kocham bezgranicznie. Pozdrawiam serdecznie ❤
Dzień dobry. Jaki piękny poranek z RN :) Dziękuję i życzę całej Społeczności RN uśmiechu na dziś :)
Super gość !
Uwielbiam nieustannie męczyć swój umysł krytycznym myśleniem.
Dziękuję za kolejny, ciekawy odcinek!😀
O, Pani Karolina znów ratuje świat :D. Widziałem gdzieś ten kanał Fizyki bez zamulania, ale jakoś podchodziłem do niego z rezerwą. Teraz sobie pewnie wjadę w niego na całego. Dzięki, ściskam mocno, gość super, prowadząca jak zawsze najlepsza.
Do dzisiaj bardzo miło wspominam ćwiczenia z fizyki na Politechnice Wrocławskiej z doktorem Mulakiem. Kiedy ostatnio odkryłem go na UA-cam było to bardzo miłe zaskoczenie
Dr Mulak powinien rozważyć karierę lektorską. Audiobooki naukowe czytane jego głosem? Kupuje to.
Wielką przyjemnością było was słuchać 2 cudowne głosy, które mają naprawdę coś ciekawego do powiedzenia
dziękujemy :)
Co za duet, pieknie będzie słuchane; )
Wspaniały człowiek. Żałuję że nie poszedłem studiować fizyki.
Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.
Słuchanie Pana Mulaka daje bardzo terapeutyczne efekty. Jestem wielkim fanem.
Ja też. Niesamowity facet
Państwa w duecie można słuchać godzinami. Dobry odcinek 💪🏻, interdyscyplinarna popularyzacja nauki jest najlepszą z możliwych
Słucham podcastu bez zamulania. Świętna robota. Odcinek o Newton'ie wybitny. Proszę o podobny o Leibniz'u
Krytyczne myślenie nie wyklucza pokory.
Też uważam, że działalność Pani Karoliny jest genialna. Brawo dla Nauki!!!
Pozdrowienia dla niesamowitego zespołu. Radiowego z PW i kanału “Radio Naukowe”. Proszę o więcej…
Super gość, ciekawie opowiada o fizyce okraszając ją barwnymi historiami i nie zamula. Natomiast w kompresji przekazywanej wiedzy prof. Adam Bzdak z AGH jest niedoścignionym mistrzem. Wyjaśnienie działania bomby atomowej w niewiele ponad dwie minuty - prawdziwy kunszt.
Ależ rozmowa mi się trafiła. Przełom w mo8m życiu??? Błąd jest początkiem nowego. Zmieniam pracę 🎉😂 serio. Zdecydowałem szukać. Dziękuję ❤
Dobrze się tego słucha.
Na Wyspach Radio Naukowe usłyszeć też można na budowie. Niesamowity duet. Super odcinek 🎉
Radio Naukowe na budowie? Nieźle
Ciekawa rozmowa dwojga ludzi ciekawych świata 👍🏻 Wrocław od zawsze poddaje się ostatni. Pozdrowienia
Pozdrowienia z Radia Luz ;)
Genijalne te wywiady! Inspirujące i pozytywne. Można oderwać się od runsztoku tej całej przemocy, bestjalstwa, ksenofobii, materializmu i hipokryzji.
proszę pisać w języku polskim poprawnie
Ok. 30 lat temu miałam wykłady z fizykiem, ale także możliwość dodatkowych z nim zajęć, także wyjazdowych, na temat dziwnych, niewyjaśnionych zjawisk i hipotez, jakimi fizyka może je tłumaczyć. I to był najbardziej fascynujący okres mojego długiego już życia.😊
Jejku, jak fajnie posłuchać ożywionej dyskusji dwóch inteligentnych ludzi 🤗😁
Przepiekny odcinek. Na serio ale na luzie ❤
Cześć, w odpowiedzi na końcowe pytanie: odsłucham tego jeszcze raz na pewno. Całą ekipę RN i gościa pozdrawiam już.🤓
Dla mnie naukowcy już od jakiegoś czasu są jak herosi tego świata.
Radio Naukowe bez zamulania, ciekawa audycja będzie :)
Bez zamulania? "Studenci, studentki" ryje młodym berety
Świetna rozmowa :-)
Jeden z najprzyjemniejszech do słuchania odcinków
Pozdrawiam!! Rzeszów!!!
Jestem psychologiem od traum i uzależnień. Ale i w dziedzinie skutecznego negocjowania osiągnąłem mistrostwo. Ale i fizykę w szkole pokochałem. Ale że jedna strona wzoru fizycznego równa się drugiej mi nie wystrczało. Ja chciałem widzieć relacje zmiennych w swojej wyobrażni. I zobaczyłem. Zobaczyłem niesamowite piękno zmodelowanych w moim umyśle wzorów fizycznuch. I to jest cecha dobrego fizyka .... wyobrażnia. Ale to moja jedna noga nauki. Pamiętam lekcje polskiego gdy omawiany był Pan Tadeusz". Albo gdy przerabialiśmy romantyzm a potem oświecenie. Polonistki mnie uwielbiały. Miało to też dobry wpływ na klasę. Wszyscy słuchali aktywnie. A koledzy z klasy mnie lubili.
Najlepszy podcastowy crossover w historii.
Bombowy odcineczek. 👍
Rewelacyjny collab 🔥🔥🔥 Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek ❤
Dziękuję
Super odcinek 👍👍👍 Pozdrawiam serdecznie!!!
Świetna rozmowa 😉
Muszę to napisać i to tak bez zamulania, najlepszy odcinek 👍 a przesłuchałem wszystko !!!!
Witam. Jak zawsze się nie zawiodłem słuchając rozmowy Pani Koroliny ze swoim rozmówcą. Tu pozdrawiam Pana doktora Mulaka. Po prostu audycje w Radio Naukowe są zawsze ciekawe, albo jeszcze ciekawsze. 👍🏻 Pozdrawiam serdecznie.
Świetna rozmowa.
Szkoda że jak studiowałem na polibudzie nie miałem okazji Pana poznać, nie ukończyłem ale słuchałem jak zaczarowany
Świetny odcinek, dziękuję za odkrycie kanału dra Mulaka.58:58 - nie znam przysłowia o myciu zębów 😉
Przesadnie podbity dźwięk, dla osób wrażliwych duży .dyskomfort. Kontent super - dziękuję.
Na wstępie, fajna nowa miniaturka!
Czekałem na ten dzień, słuchałem z radością 😊😊😊
Wbrew pozorom ludzie mocno, nieświadomie wierzą nauce, bo nie znam osoby, która chętnie łapie przewody pod napięciem.
Dzień dobry wszystkim 😏
Słuchając Was całkowicie odleciałam ❤ Uwielbiam te klimaty naukowego radia
Dzięki. 🥰
Bardzo interesująca rozmowa 👍 super gość super prowadząca 💚🙏👍🍀
To prawda! To jest artysta popularyzacji nauki!
Właśnie o to chodzi w percepcji nauki dla nie naukowców, nie wykładać jej, tylko o niej gawędzić, jak Pan. Dziękuję.
Przejęłam się tym, by wciąż pytać dlaczego i zaraz opublikuję shorts pt. Dlaczego? A orzy okazji super jest kanał Radio Naukowe🎉🎉😅
Mądrze i ciekawie 👍 dziękuję i pozdrawiam serdecznie 👋🌸
Teraz tylko czekać na trio z Andrzejem Dragan 😍
@@KoniecJestBliski Zamiast się ośmieszać i oceniać proponuję pierw przeczytać Kwantechizm. To książka którą napisał A. Dragan, tak jak byś tego też nie wiedział lub wiedziała...
Rzeczywiście jest coś w różnicy mindsetu inżyniera i fizyka z uniwersytetu:) Miewam wspaniałęm dyskusje z kolegą z pracy - fizykiem teoretycznym a mną inżynierem mechanikiem, fizykiem hobbystycznie. I dokłądam swoją cegiełkę ucząc licealistów i nie tylko fizyki :)
Dawid Myśliwiec z naukowego bełkotu popełnił książkę dla dzieci "Dlaczego niebo jest niebieskie" - czytam mojej 5-latce i już wie, że fale czerwone są bardziej "leniwe" niż niebieskie;)
Łyk świeżego powietrza inteligencji, wiedzy i poczucia humoru.
Dwa moje ulubione kanaly popularnonaukowe.
Fantastyczny odcinek. Kolejny.
Witam Panią Karolinę i Pana Macieja. Problemem w negatywnym postrzeganiu Naukowców czy Nauki u bardzo przeciętnych ludzi w moim odczuciu, jest problem kasy. Dla wielu ludzi bożyszczem jest kasa i ludzie posiadający jej ogromne ilości. Dla wielu z nich np. tenisiści, piłkarze etc. , którzy zarabiają rocznie tyle co wynosi 20-50 nagród Nobla to ludzie godni do naśladowania, a tak naprawdę nic nie wnoszący do rozwoju naszej cywilizacji czy naszej duchowej strony. Dlatego ludzkość aby to zrozumiała musi przejść jakiś kataklizm, gdzie Ludzie Nauki pomogą jej z niego wyjść, innej wg. mnie drogi nie ma. Jak na razie staczamy się po równi pochyłej i z każdym rokiem osiągamy w tym ruchu coraz to większego przyspieszenie.
Dziękuję. 😇🙏
To bardzo ważny materiał.
Dziękujemy.
dzięki, przyjemny podcast
Moje dwa ulubione glosy
Panie Macieju.... mówi się...otacza się świtą a nie świtezią.,pozdrawiam
A co gdyby profesor fizyki miał poczucie humoru słowotwórczeg tak, jak Szymborska interesowała się fizyką? Niepojęte 🙃
Tak, jestem zachęcony, albo raczej utwierdzony w dalszym pogłębianiu zainteresowań w dziedzinach fizyki
Kolabo na które nie zasłużyliśmy. Dziekuje :)
Wiedziałem, że będzie. I jest! I na pewno będzie "bez zamulania". Ucztę więc czas zacząć. Zabieram się do słuchania, przedtem tylko dam łapkę w górę i napisze tan komentarz. I podziękuję ślicznie za ten odcinek. :)
Minął ledwo dzień od premiery, a już słucham 3 raz. Cudowny odcinek!
Myślenie fizyką, przydaje się mi i to praktycznie, jako dla humanisty i psychologa i jako negocjatora. Stoję na dwu nogach. Jedna to nauki ścisłe, a druga humanistyczne. Jak to Polak jestem wielozadaniowy. Bardzo przydaje się dla humanisty myślenie ścisłe oraz logiczne. Dla przykładu w prawnictwie potrzeba tak logiki jak i empatii. Logika daje precyzję w poruszaniu się w prawie. A empatia ułatwia tak odczytywanie intencji ustawodawcy, jak i umieszczanie czytelnych intencji w nowo tworzonym prawie. Ale też gdy piszę gimeila do kogoś, to podświadomie jestem prawnikiem. Gdy czytam to znowu odzywa się "zboczenie zawodowe".
Wysłuchałem to, bo mnie to interesuje :)
Sam studiowałem na PWr WPPT fizyka. Bardzo interesujący podcast. Dziękuję bardzo
Dlaczego mówiąc o odbiorze rzeczywistości przez człowieka 99% ludzi ma na myśli jedynie zmysł wzroku i tę bardzo zawężona część fali elektromagnetycznej, którą jesteśmy w stanie owym wzrokiem dostrzegać. Przecież do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości pozostają nam jeszcze niemniej ważne zmysły, jak dotyk, słuch, węch i smak...
Fajnie opowiada👍 dobre pytanie, czy warto się interesować nie mając podstaw i ogólnie bez przygotowania
Cudny człowiek!💚
Najlepszy crossover od czasu Simpsonów i Family Guya ;)
Dziękuję za ten odcinek od obu moich ulubionych kanałów naukowych. Marzy mi się taka seria np. comiesięcznych odcinków komentujących bieżące odkrycia, lub zgłębiających kamienie milowe fizyki.
Pozdrawiam :)
bardzo dziękuję
Jako Chemik inżynier także twierdzę, że należy uczyć się matematyki po trzykroć ;-). Co do twierdzenia Ernesta Rutherforda, że nauka to Fizyka a reszta to zbieranie znaczków także wyrażę swoje wzburzenie gdyż właśnie w chemii często mamy do czynienia w zagłębianie się w szczegóły, może jest to takie zbieranie znaczków, gdyż w chemii nie można uprościć wszystkiego tak jak fizycy teoretyczni gdyż dochodzimy często do momentu gdzie zgodnie z założeniami coś powinno reagować w pewnym kierunku a mamy mały czynnik który prowadzi nam reakcję lub ja zaburza na tyle, że nie otrzymujemy oczekiwanego efektu.
Przecież teorie Fizyków teoretycznych weryfikują Fizycy doświadczalni potwierdzając lub obalając ich teorie właśnie dopracowując szczegóły wielokrotnie w bardzo żmudny sposób przeprowadzając wielokrotnie doświadczenia z których większość daje wynik negatywny.
Jedni na procesję do kościoła a my na procesję do nauki 😊
A wielu i tu i tu.
@@adorinadorin czyli są w superpozycji schrodingera
A niektórzy tu i tu. 👍
Dobre!
proponuję
szacunek+pokora+zaufanie
Ta forma przekazu jest intrygująca. Dla mnie jest to zbawienne bo ciężko mi znaleźć jakieś materiały o fizyce ktore coś przede mną odkrywają nawet te anglojezyczne praktycznie "wyczerpały się" Ten kanał nie jest tylko na tematy o fizyce ale mowi sporo o samych ludziach ktorzy sie tym zajmują, a to jest juz mega ciekawe. 😊
Ale to normalne jeśli chodzi o fizykę to jesteśmy w pewnym okresie stagnacji. Nie mamy ani żadnych przełomowych odkryć ani przełomowych pomysłów na tzw nową fizykę. Matematyka też jest 30 lat za fizyką jak twierdzi Meissner . Hipotez tylko nie brakuje.
Fantastyczny gość i odcinek. Dzięki!!! A nie myślała Pani, żeby zrobić debatę na jakiś temat między naukowcami o całkowicie różnych profesjach? Mielibyśmy Naukę odmalowaną przez Lema w "Jak ocalał świat"? :)
Danke!
Wyśmienita rozmowa! Gdyby w szkołach byli tacy nauczyciele jak Pan doktor mielibyśmy noblistę każdego roku.
Skończyłem liceum o kierunku humanistycznym 45 lat temu. Moja wiedza jest ogólnie ogólna😂,ale kojarzę większość nazwisk podanych w tym wywiadzie. Fascynujące z pasją przekazana wiedza.
Od wieku 22-25 czlowiek przestaje byc ciekawy i mozg zaczie coraz bardziej ciagac po wlasne doswiaczenia do pokonania trudnych sytuacji....
Ja też dziękuję, za oknem pada deszcz - to też fizyka. Pozdrawiam
Moja dziecięca ciekawość nigdy nie umarła, a z wiekiem jest coraz większą (zbliżam się do 40-stki)
Zawsze mówiłem, że lubię wiedzieć.
I faktycznie poziom ekscytacji jak coś się zrozumie jest ogromny...
Tymczasem łapię książkę Briana Cox i idę poczytać przy kawie w parku 😁
Powinniście zrobić jakiś colab i częściej razem prowadzić podcasty 🙂
tutaj same mejstrimowe bzdury. zmianą gry to kanał johny veto, zwłaszcza dwa pierwsze sezony. a fizyka kwantowa do własnego użytku? to Transerfing Rzeczywistości i... Huna. Namaste
Balsam na duszę i mózg słuchając Państwa ! Bardzo dziękuję za Waszą pracę. Upowszechniacie trudne i prawdziwe, przeciwstawiacie się bylejakości
❤
19:44 to nie jest problem, boją się nas i tyle, a dokładnie naszej inteligencji, to oni mają problem nie wy czy my
Ziemia, woda, hemoglobina, halucynacja, taka sytuacja
Bardzo, lubię FIZYKĘ BEZ ZAMULANIA, Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM SŁUCHAM Audycji, programów PANA DOKTORA INŻYNIERA tym bardziej, ZE ROBI TO DOSKONALE i niezwykle CIEKAWIE - POZDROWIENIA DLA PANA MACIEJA 🙂
Moze odcinek o poczatkach internetu? Pamietam kiedy pracowalam w IT Dept. I przeszlismy z zielonych screenow na PC’ty! To byl szal.. Mialam business card z imieniem, numerem telefonu i Adresem Email. Nikt nie rozumial po co mi to i co to wlasciwie jest ten email 😅 swiat sie bardzo szybko zmienia
👍
Stosunek powierzchni kuli do objętości jest stały bez względu na wielkość(promień). Niedźwiedź ma na pewno większą bezwładność niż mysz jeśli chodzi o czas utraty ciepła.
Powierzchnia kuli = 4*pi*R^2. Objętość kuli = 4/3*pi*R^3. Stosunek powierzchni kuli do jej objętości = 1/(3R), czyli zależy od promienia (odwrotna proporcjonalność).