Možná ještě radši tohle téma vysvětlím tady. Přijde mi totiž, že ho pár lidí nepochopilo správně. - Zánět ve svalu po tréninku je přínosný a jeho tlumení opravdu nedává moc smysl. Přičemž suplementace vitaminu C a sprchování ledovou vodou skutečně narušují anabolické procesy. NICMÉNĚ, když se budeš po tréninku sprchovat ledovou vodou a k tomu do sebe házet gram vitaminu C, tak to rozhodně NEBUDE ZNAMENAT, že se ti ZASTAVÍ SVALOVÝ RŮST a žádné svaly nikdy nevybuduješ. (To ví každý, kdo tohle video dokoukal do konce...) Otázka, kterou v tomhle případě řešíme je pouze ta: O kolik by mohly tvoje výsledky být lepší, kdybys tyhle věci po tréninku nedělal. To už tady nikdo z nás asi odhadnout nedokážeme. Takže argumenty typu: "Je to blbost, protože já tyhle věci dělám a svaly mi rostou." jsou mimo, protože v tomto případě to nemáš s čím porovnat a nemůžeš vědět, zda by výsledky nebyly lepší, kdybys tyto věci nedělal.. Přičemž samozřejmě (jak jsem zmínil ve videu) nejsem vůbec schopný říct, jak velký vliv tohle může mít. Možná, že suplementace vitaminu C snižuje budování svalové hmoty o 1%, možná o 10%. Tohle já prostě v tuhle chvíli nevím. Vím jen to, že výsledky to zhoršuje. Nevíme ale o kolik přesně. A k tomu se váže i otázka toho, pro koho má smysl tohle téma řešit. Pouze pro vrcholové atlety, jak tu zaznělo v komentářích? - Nevím, možná ano. Ale spíš si to musí posoudit každý sám. Tohle video mělo za cíl informovat vás o něčem, o čem se moc často nemluví a o čem se ani moc neví. Každý, kdo je inteligentní (což je díky bohu pořád většina lidí, co se na tohle video dívají a co ho komentují :D) si z videa vezme to, co potřebuje a sám uváží, zda to má v jeho případě smysl řešit a nebo je to pro něj jen nová zajímavost z úplně jiné perspektivy než je běžné. Já osobně si myslím, že přesunout suplementaci vitaminu C a ledovou sprchu na jinou denní dobu jsou úplně jednoduché kroky a hodně lidí je může snadno udělat bez toho, aniž by je to nějakým způsobem omezovalo (a to i přesto, že pozitivní efekt bude možná minimální). Však celá řada lidí dělá po tréninku to, že si dají do 30 minut protein s banánem (o čemž víme, že je v podstatě úplně zbytečné :D), tak nevidím důvod, proč by někdo, kdo řeší tyhle kraviny, nemohl řešit i tohle :) A pokud vás neoslovilo toto, tak jste se z videa mohli alespoň dozvědět, že naopak chronický zánět je škodlivý a utlumuje budování svalové hmoty. Stejně tak vás moha zaujmout informace o tom, že úroveň zánětu je silně spojena s množstvím tělesného tuku. Což jsou podle mě informace, které mohou být pro řadu lidí přínosné a je fajn je vědět. A pokud nezaujalo ani tohle, tak si myslím, že bude lepší sledovat příště videa úplně někoho jiného. V takovém případě nejsem zřejmě tvůrce pro tebe :D :) (A samozřejmě, pokud s něčím, co je ve videu, nesouhlasíš. Není nic lepšího než nám všem do komentářů věcně rozepsat svoje argumenty a nejlépe je ještě něčím doložit - ať můžeme konstruktivně debatovat a má to přínos pro všechny :) )
Mám otázku. Chodím do posilovny i během práce a dávám si skoro hned poté sprchu. Doporučuješ tedy spíš vlažnou, nebo teplou sprchu. Doteď jsem se spíš chladil. Díky za odpověď. Jinak moc dobrá videa.
Ahoj,, pak tedy je špatně pít zelený čaj, kafe, dávkovat vitamín E, zinek? Protože to jsou taky antioxidanty,, přijde mi to trochu zvláštní, díky za odpověď
+1 za odvahu prezentování vědeckých faktů, které nejsou většinové populac příjemné ;p Přece jen, fitness svět je hodně i světem mýtů a legend... (+1 for sticking with the scientific method ; ) ) Z nefitness UA-camru v česku (ačkoliv i on cvičí celkem aktivně) by ti podle mě vyhoval Martin Rota na většině svých kanálech (třeba i "Vědecké kladivo" nebo "Zvědátoři")... tak jen mě jen napadlo :)
Super video :) Napadá mě,... Když na tréninku sval poškodíš a vytvoříš zánět, není pak dobré si dát po tréninku studenou sprchu a tím urychlit regeneraci těch poškozených částí svalů? :)
ano je to dobré na regeneraci, ale neporostou ti svaly, jenom maličko, to dělají běžci a atleti aby jim tolik nerostli svaly a mohli brzo zase trénovat
Vitamín C se dává do potravinových doplňků, jelikož v seznamu povolených tvrzení má celou řadu deklarovaných zdravotních tvrzení. Zároveň je jeho cena za kilogram v řádu desítek korun.
Ahoj, poprosím tě o odpověď na jeden menší kontrast. Když se řídíš informacemi v tomhle videu, nevadí pak, že používáš pumpu m3/s od Czech Virus, která má v dávce 0,5g vitamínu C?
Studie jsou krásná věc, ale chce to i vědět jak a na kom byly prováděny. Pokud si půjdu párkrát do týdne lehce zacvičit, zaběhat nebo zajezdit na kole, tak se imunita určitě nesníží, spíše naopak. Pokud ale tělo extrémně vystresuji, ať už fyzicky nebo psychicky, tak jednoznačně imunitu snížím, stačí se zamyslet selským rozumem, proč tomu taky je.Už jen to, že extrémní námaha spotřebovává ohromné množství vitamínů i minerálu, vlhko a teplo, spousta nakřáplých lidi ve fitkách, kteří cvičí se stejným nářadím. Hodně krát se mi stalo, že jsem na vrcholu tréninku něco chytl, stejně tak x lidí v mém okolí potvrdilo, že nejčastěji onemocněli v době, kdy se blížili ke svým maximálním výkonům a tréninky byly dost na krev.
Když někdy po tréninku chodím na bazén do sauny a potom se následně sprchuji studenou vodou a opakuji to minimálně 2x-3x,může to nějak ovlivnit svalový růst..?
Nedokážu říct. Možná může. Obecně ledová sprcha se po tréninku opravdu nedoporučuje, protože ty anabolické signály tlumí. Stejně tak udržuje aktivní sympatikus, přestože po tréninku chceme spíš aktivovat parasympatikus. Takže ideální to asi není, ale nedokážu určit, jak moc velký vliv to bude mít.
@@jpcze Ale samozřejmě, když je jeho koncepce hlavně zdravotní ( až upjatě), tak je to o využívání možnosti trávení a síly apod s velkou rezervou, ne naknop, jak v kulturistice, což mnozí nechápou.Ale v oblasti vitality, dlouhověkosti, a metabolismu je špička u nás, byl jsem i na přednášce...
Ahoj, tahle informace mě vážně zaujala a opravdu o ní slyším poprvé, každopádně k ní mám jeden doufám že věcný dotaz... Celá tato tebou vysvětlovaná problematika se týká budování svalové hmoty to beru a v tom případě je to naprosto logické.. Ale zajímá mě jestli nemáš tušení jak je to potom s regenerací v případě, že by třeba budování svalové hmoty nebyla moje hlavní priorita... Dám příklad, když se třeba věnuji bojovým sportům.. a po těžkém tréningu si dám ledovou sprchu a třeba i suplementaci s vitaminem C atd.. S tím že chci uspíšit a pomoct si při regeneraci tak by také teoreticky tohle mohlo negativně ovlivňovat práci těch zánětlivých pochodů v těle i vůči regeneraci..?? Nebo jednoduše je tohle záležitost která se týká čistě budování svalové hmoty.. ?? A je zbytečné se tím zaobírat pokud svalová hmota není prioritou ??? (Nejsem si jistý jestli budování svalové hmoty se dá brát stejně jako obnova svalových vláken atd...) proto se ptám a budu rád za objektivní odpověď. Jinak děkuji za tvoje videa beru si z nich spoustu užitečných informací, a jsem opravdu rád za objektivní názory na všechny možné problematiky ;)
Ahoj, děkuju za komentář :) Rozumím ti, jak to myslíš.. :) A myslím si, že i v tomto případě má smysl tu ledovou sprchu i vitamin C odložit a to třeba na ráno nebo alespoň na dobu 2-3 hodiny od tréninku. (Ledová sprcha určitě může snižovat bolestivost svalů. Přesto bych jí tam ale já osobně dal s prodlevou :) ) A taky ještě na to u ledové sprchy pak koukám třeba i tak, že během tréninku je aktivovaný sympatický systém (aktivní) no a po tréninku chceme samozřejmě spíš se uklidnit a přepnout do parasympatiku (aktivovat klidový systém), což je ale nestane ve chvíli, kdy si dáš ledovou sprchu, protože to je samozřejmě stres, který udržuje aktivní ten sympatikus. Ale jak jsem říkal: nedokážu ti říct, jak velký to může mít vliv, možná je to zanedbatelné.. Asi je na místě si to zkusit a uvidíš, co ti vyhovuje nejvíc a při čem se cítíš nejlépe :)
Tak to pre mňa neni dobrá správa. Do tréningového nápoja v zimnom období som dával 1g obyčajného a 1g postupného céčka. A studená sprcha je štandard, teda aj po tréningu. No céčka sa zbaviť nebude problém, hlavne, že už kritické obdobie máme za sebou. Ale vzdať sa studenej sprchy, to už asi nepôjde.
Tyhle studie mě moc neberou, to si může každý vygooglit sám. Radši trénink a osobní zkušenosti, to dá mnohem víc, než nějaké pochybné studie (kolikrát jsou dvě studie s naprosto opačnými výsledky) a byla by to i motivace.
Však v pořádku, nepočítám s tím, že moje tvorba (která je založena na studiích, protože mě baví a rád se jimi zabývám) bude bavit každého. Osobní zkušenosti tu sdílí kde kdo, takže je z čeho vybírat a vůbec není nutnost koukat na moje videa :) Já mám rád fakta, důkazy a studie a rád se o ně opírám, jak při svojí tvorbě, tak při svém cvičení i trénování ostatních. A zrovna v tomhle případě si nejsem vědom toho, že by si něco protiřečilo (dvě studie proti sobě) a naopak se studie v tomto ohledu krásně doplňují a tvoří ucelený obrázek. Nevidím důvod, proč o tom lidem nepovědět. Každý ať si na to pak udělá obrázek sám. Taková tvorba mě baví a takhle v ní budu pokračovat :)
:D :D :D Děkuju za kompliment. Každý naturál si přeje, aby měl takovou formu, aby si lidi mysleli, že sype. Nicméně pro upřesnění: Na té fotce, kterou pravděpodobně myslíš, mám na svých 193cm 89kg. A jestli existuje člověk, který musí sypat, aby měl 89kilo při 193cm, tak je to pro mě chudák... :D
Možná ještě radši tohle téma vysvětlím tady. Přijde mi totiž, že ho pár lidí nepochopilo správně.
- Zánět ve svalu po tréninku je přínosný a jeho tlumení opravdu nedává moc smysl. Přičemž suplementace vitaminu C a sprchování ledovou vodou skutečně narušují anabolické procesy. NICMÉNĚ, když se budeš po tréninku sprchovat ledovou vodou a k tomu do sebe házet gram vitaminu C, tak to rozhodně NEBUDE ZNAMENAT, že se ti ZASTAVÍ SVALOVÝ RŮST a žádné svaly nikdy nevybuduješ. (To ví každý, kdo tohle video dokoukal do konce...)
Otázka, kterou v tomhle případě řešíme je pouze ta: O kolik by mohly tvoje výsledky být lepší, kdybys tyhle věci po tréninku nedělal.
To už tady nikdo z nás asi odhadnout nedokážeme. Takže argumenty typu: "Je to blbost, protože já tyhle věci dělám a svaly mi rostou." jsou mimo, protože v tomto případě to nemáš s čím porovnat a nemůžeš vědět, zda by výsledky nebyly lepší, kdybys tyto věci nedělal..
Přičemž samozřejmě (jak jsem zmínil ve videu) nejsem vůbec schopný říct, jak velký vliv tohle může mít. Možná, že suplementace vitaminu C snižuje budování svalové hmoty o 1%, možná o 10%. Tohle já prostě v tuhle chvíli nevím. Vím jen to, že výsledky to zhoršuje. Nevíme ale o kolik přesně.
A k tomu se váže i otázka toho, pro koho má smysl tohle téma řešit. Pouze pro vrcholové atlety, jak tu zaznělo v komentářích? - Nevím, možná ano. Ale spíš si to musí posoudit každý sám. Tohle video mělo za cíl informovat vás o něčem, o čem se moc často nemluví a o čem se ani moc neví. Každý, kdo je inteligentní (což je díky bohu pořád většina lidí, co se na tohle video dívají a co ho komentují :D) si z videa vezme to, co potřebuje a sám uváží, zda to má v jeho případě smysl řešit a nebo je to pro něj jen nová zajímavost z úplně jiné perspektivy než je běžné.
Já osobně si myslím, že přesunout suplementaci vitaminu C a ledovou sprchu na jinou denní dobu jsou úplně jednoduché kroky a hodně lidí je může snadno udělat bez toho, aniž by je to nějakým způsobem omezovalo (a to i přesto, že pozitivní efekt bude možná minimální).
Však celá řada lidí dělá po tréninku to, že si dají do 30 minut protein s banánem (o čemž víme, že je v podstatě úplně zbytečné :D), tak nevidím důvod, proč by někdo, kdo řeší tyhle kraviny, nemohl řešit i tohle :)
A pokud vás neoslovilo toto, tak jste se z videa mohli alespoň dozvědět, že naopak chronický zánět je škodlivý a utlumuje budování svalové hmoty. Stejně tak vás moha zaujmout informace o tom, že úroveň zánětu je silně spojena s množstvím tělesného tuku.
Což jsou podle mě informace, které mohou být pro řadu lidí přínosné a je fajn je vědět.
A pokud nezaujalo ani tohle, tak si myslím, že bude lepší sledovat příště videa úplně někoho jiného. V takovém případě nejsem zřejmě tvůrce pro tebe :D :)
(A samozřejmě, pokud s něčím, co je ve videu, nesouhlasíš. Není nic lepšího než nám všem do komentářů věcně rozepsat svoje argumenty a nejlépe je ještě něčím doložit - ať můžeme konstruktivně debatovat a má to přínos pro všechny :) )
Jen by mě zajímalo, jak přesně dlouho po tom tréninku není vhodné brát antioxidanty. V řádu hodin?
No dobrá rada, vitamín C pravidelně žeru před tréninkem 😀
Mám otázku. Chodím do posilovny i během práce a dávám si skoro hned poté sprchu. Doporučuješ tedy spíš vlažnou, nebo teplou sprchu. Doteď jsem se spíš chladil. Díky za odpověď. Jinak moc dobrá videa.
Dobre video 💪
Ahoj,, pak tedy je špatně pít zelený čaj, kafe, dávkovat vitamín E, zinek? Protože to jsou taky antioxidanty,, přijde mi to trochu zvláštní, díky za odpověď
+1 za odvahu prezentování vědeckých faktů, které nejsou většinové populac příjemné ;p Přece jen, fitness svět je hodně i světem mýtů a legend... (+1 for sticking with the scientific method ; ) ) Z nefitness UA-camru v česku (ačkoliv i on cvičí celkem aktivně) by ti podle mě vyhoval Martin Rota na většině svých kanálech (třeba i "Vědecké kladivo" nebo "Zvědátoři")... tak jen mě jen napadlo :)
Hele mám otázku... Když jezdím 6x týdně a, b kolik bych měl mít cviků na jeden trénink? Díky dopředu :)
Super video :)
Napadá mě,...
Když na tréninku sval poškodíš a vytvoříš zánět, není pak dobré si dát po tréninku studenou sprchu a tím urychlit regeneraci těch poškozených částí svalů? :)
ano je to dobré na regeneraci, ale neporostou ti svaly, jenom maličko, to dělají běžci a atleti aby jim tolik nerostli svaly a mohli brzo zase trénovat
Zeptám se akutní zánět je "bolest svalů ihned po tréninku"? a chronicky se bere jako bolesti svalů třeba i 3 den po tréninku?
Super videa 👍
Vitamín C snižuje kortizol a zvyšuje testosteron. Takže teoreticky podporuje růst svalů.
Vitamín C se dává do potravinových doplňků, jelikož v seznamu povolených tvrzení má celou řadu deklarovaných zdravotních tvrzení. Zároveň je jeho cena za kilogram v řádu desítek korun.
Tak jsem to víceméně trefil:)
Ahoj, poprosím tě o odpověď na jeden menší kontrast. Když se řídíš informacemi v tomhle videu, nevadí pak, že používáš pumpu m3/s od Czech Virus, která má v dávce 0,5g vitamínu C?
Právě že jo... Je to pro nasypance pro natural Bych zvolil promin bez coffeinu
Zdravím. Jen dotaz,jak dlouho po tréninku už je vit C na místě? Díky
😂podle studie nikdy
Až se ti z velky části opraví záněty :D dávej to ráno ke snídani a jseš v chillu..to vypadá jako nejvhodnější doba
Já bych dával ideálně ráno, jak tu někdo píše :) A nebo pak třeba 2-3 hodiny od tréninku:)
Studie jsou krásná věc, ale chce to i vědět jak a na kom byly prováděny. Pokud si půjdu párkrát do týdne lehce zacvičit, zaběhat nebo zajezdit na kole, tak se imunita určitě nesníží, spíše naopak. Pokud ale tělo extrémně vystresuji, ať už fyzicky nebo psychicky, tak jednoznačně imunitu snížím, stačí se zamyslet selským rozumem, proč tomu taky je.Už jen to, že extrémní námaha spotřebovává ohromné množství vitamínů i minerálu, vlhko a teplo, spousta nakřáplých lidi ve fitkách, kteří cvičí se stejným nářadím. Hodně krát se mi stalo, že jsem na vrcholu tréninku něco chytl, stejně tak x lidí v mém okolí potvrdilo, že nejčastěji onemocněli v době, kdy se blížili ke svým maximálním výkonům a tréninky byly dost na krev.
Když někdy po tréninku chodím na bazén do sauny a potom se následně sprchuji studenou vodou a opakuji to minimálně 2x-3x,může to nějak ovlivnit svalový růst..?
Řešite už moc velký pičoviny..tohle má smysl řešit tak možná u vrcholovych atletů 🤷♂️
@DEEMAN Tady je spíš otázka to, o kolik by ti ty svaly mohly růst lépe, kdybys to nedělal...
Nedokážu říct. Možná může. Obecně ledová sprcha se po tréninku opravdu nedoporučuje, protože ty anabolické signály tlumí. Stejně tak udržuje aktivní sympatikus, přestože po tréninku chceme spíš aktivovat parasympatikus. Takže ideální to asi není, ale nedokážu určit, jak moc velký vliv to bude mít.
Zdravím Ťa a ďakujem za video 😎
Super.Jako bych četl Dr. Davida Freje...?
Toho pána jsem neznal, ale když jsem ho hodil do google, tak vyjelo pár zajímavých knížek! Děkuji za tip! :)
@@jpcze Ale samozřejmě, když je jeho koncepce hlavně zdravotní ( až upjatě), tak je to o využívání možnosti trávení a síly apod s velkou rezervou, ne naknop, jak v kulturistice, což mnozí nechápou.Ale v oblasti vitality, dlouhověkosti, a metabolismu je špička u nás, byl jsem i na přednášce...
Ahoj, tahle informace mě vážně zaujala a opravdu o ní slyším poprvé, každopádně k ní mám jeden doufám že věcný dotaz...
Celá tato tebou vysvětlovaná problematika se týká budování svalové hmoty to beru a v tom případě je to naprosto logické.. Ale zajímá mě jestli nemáš tušení jak je to potom s regenerací v případě, že by třeba budování svalové hmoty nebyla moje hlavní priorita... Dám příklad, když se třeba věnuji bojovým sportům.. a po těžkém tréningu si dám ledovou sprchu a třeba i suplementaci s vitaminem C atd.. S tím že chci uspíšit a pomoct si při regeneraci tak by také teoreticky tohle mohlo negativně ovlivňovat práci těch zánětlivých pochodů v těle i vůči regeneraci..?? Nebo jednoduše je tohle záležitost která se týká čistě budování svalové hmoty.. ?? A je zbytečné se tím zaobírat pokud svalová hmota není prioritou ??? (Nejsem si jistý jestli budování svalové hmoty se dá brát stejně jako obnova svalových vláken atd...) proto se ptám a budu rád za objektivní odpověď. Jinak děkuji za tvoje videa beru si z nich spoustu užitečných informací, a jsem opravdu rád za objektivní názory na všechny možné problematiky ;)
Ahoj, děkuju za komentář :) Rozumím ti, jak to myslíš.. :) A myslím si, že i v tomto případě má smysl tu ledovou sprchu i vitamin C odložit a to třeba na ráno nebo alespoň na dobu 2-3 hodiny od tréninku. (Ledová sprcha určitě může snižovat bolestivost svalů. Přesto bych jí tam ale já osobně dal s prodlevou :) )
A taky ještě na to u ledové sprchy pak koukám třeba i tak, že během tréninku je aktivovaný sympatický systém (aktivní) no a po tréninku chceme samozřejmě spíš se uklidnit a přepnout do parasympatiku (aktivovat klidový systém), což je ale nestane ve chvíli, kdy si dáš ledovou sprchu, protože to je samozřejmě stres, který udržuje aktivní ten sympatikus.
Ale jak jsem říkal: nedokážu ti říct, jak velký to může mít vliv, možná je to zanedbatelné.. Asi je na místě si to zkusit a uvidíš, co ti vyhovuje nejvíc a při čem se cítíš nejlépe :)
Bude niekedy aj video z tréningu? 💪🤪
Však bylo minule ;)
@@jpcze ale ja by som chcel vidieť viacej 😀 z tvojho tréningu cviky série opakovania všetko
Tak to pre mňa neni dobrá správa. Do tréningového nápoja v zimnom období som dával 1g obyčajného a 1g postupného céčka. A studená sprcha je štandard, teda aj po tréningu. No céčka sa zbaviť nebude problém, hlavne, že už kritické obdobie máme za sebou. Ale vzdať sa studenej sprchy, to už asi nepôjde.
další antioxidanty například : vitamin C , E , A, B3 , taurin
Tyhle studie mě moc neberou, to si může každý vygooglit sám. Radši trénink a osobní zkušenosti, to dá mnohem víc, než nějaké pochybné studie (kolikrát jsou dvě studie s naprosto opačnými výsledky) a byla by to i motivace.
Však v pořádku, nepočítám s tím, že moje tvorba (která je založena na studiích, protože mě baví a rád se jimi zabývám) bude bavit každého. Osobní zkušenosti tu sdílí kde kdo, takže je z čeho vybírat a vůbec není nutnost koukat na moje videa :) Já mám rád fakta, důkazy a studie a rád se o ně opírám, jak při svojí tvorbě, tak při svém cvičení i trénování ostatních.
A zrovna v tomhle případě si nejsem vědom toho, že by si něco protiřečilo (dvě studie proti sobě) a naopak se studie v tomto ohledu krásně doplňují a tvoří ucelený obrázek. Nevidím důvod, proč o tom lidem nepovědět. Každý ať si na to pak udělá obrázek sám. Taková tvorba mě baví a takhle v ní budu pokračovat :)
to ze.mas fotku na sypke ti reputaciu nespravi
:D :D :D
Děkuju za kompliment. Každý naturál si přeje, aby měl takovou formu, aby si lidi mysleli, že sype.
Nicméně pro upřesnění: Na té fotce, kterou pravděpodobně myslíš, mám na svých 193cm 89kg. A jestli existuje člověk, který musí sypat, aby měl 89kilo při 193cm, tak je to pro mě chudák... :D
Moc studijí a málo cvičení👎
cvicit musis ty, on za tebe nebude :) on ti len dava info