Az eredeti videó 2021.01.09-én került nyilvánosságra, de mint utóbb kiderült néhány snitt bekerült egy jogvédett videóból is. Ezeket a jogvédett tartalmakat eltávolítottam, és az így elkészült, javított veriót töltöttem fel újra.
Bruce McCandless volt az űrhajós, aki szabadon eltávolodott az űrben az űrhajójától. A lányával egyszer beszélgettünk, megkérdeztük, nekik odahaza mit mesélt erről az apja. Tracy elmondta, hogy Bruce-t az űrben lebegve valami olyan határtalan szabadságérzet fogta el, amit igazából nem is tudott szavakkal érzékeltetni. Azt mondta, mintha eggyé vált volna a világmindenséggel. Frenetikus érzés lehetett.
Amikor vágok egy epizódot, a negyedik nap már nagyon tudom unni :D De így most pár hét múlva visszanézve már újra értékesnek és informatívnak találom! ;)
@@urkutatasmagyarul Azt hiszem sok mindennel vagyunk így. Amikor benne vagyunk a dolgok közepébe, nehezebb onnan kitekinteni. Ha picit eltávolodunk térben és időben, akkor bizony jó ránézni az alkotásunkra. 🙂
@@urkutatasmagyarul köszönjük ezt a sok munkát amit bele fektetsz, engem nagyon érdekel az űr és ezen a csatornán rengeteg érdekes dolgot tudok meg róla :D Lehetne a közeljövőben egy videó a fekete lyukakról? És esetleg még a fehér lyukakról (tudtommal olyanok is vannak) ? :)
Hali! Van ez az orosz Spacewalker című film, nekem nagyon bejött. Szívesen látnék egy videót a témáról. Ha jól emlékszem kimondottan orosz űrprogramos videó még nem volt. :)
Az érdekesség kedvéért: az apollo program óta az ürruhajósokon nem a szélsőséges külső hőingadozások miatt van vizcsövekkel ellátott aláöltözet. Az ürruha külső rètegei tökéletesen szigetelnek. A belső tér így olyan mintha egy nejlonzacsóban ülnél, és ez a gond. A legkisebb munkavégzés esetén is hőt termelnek az izmaid. Ezt a hőt párologtatással (izzadással) tudnád csökkenteni a földön, de ott fenn ez nem lehetseges: veszélyes túlmelegedéshez, hőgutához , a sisak beparásodásához is vezet. (Lásd első amerikai űrséták) A vicsövekkel teli alsóruha tehát egy "klimaszabályzó" : a vizáramlás sebessegét ( a hűtés intezítását) az űrhajós kis tarcsa elforgatasával saját maga szabalyozhatja....
Jó videó. Két kérdés jutott eszembe: 1.) Láttam űrsétás videókban, hogy az űrruhán kéznél van egy kis fémdarab vagy tükör. Az mi célt szolgál? 2.) Egy 6-8 órás űrsétán hogyan oldják meg az űrhajósok a pisilést? Pelenkában vannak? Vagy katéterrel kivezetik tasakba? Vagy hogyan?
Azért kissé összetettebb a kérdés. Igen, a széndioxid nem mérgező. Viszont 30000-40000 ppm (3%-4%) körüli CO2 már veszélyes. (A levegő 410 ppm azaz 0,041% széndioxidot tartalmaz) Igen fulladást okozhat, de nem az "oxigén kiszorításával", hanem az oxigén-széndioxid csere megakadályozásával. Vigyázat, ez a mechanizmus nem analóg a CO (szénmonoxid, ami viszont méreg!) hatásmechanizmusával.
Gratulálok, nagyon jó minőségű videókat szerkesztesz de mégsem ezért írok :) csak egy kis pontosítást tennék. 4:37 -nél azt mondod, "a testünkben lévő folyadékok, a gázokkal együtt tágulni kezdenének, így a szervezetünk folyékony részei elkezdenék szétfeszíteni a testünket". Ahogy azt nyilván te is tudod, a folyadékok összenyomhatatlanok (pontosabban csak elhanyagolható mértékben összenyomhatók) Ebből kifolyóan a nyomáscsökkenés nem eredményezné a folyadékok tágulását. Ahogy a freediver testét se nyomja össze a tengerszinti nyomás húsz-harmincszorosa 200-300 méter mélyen. A problémát a folyadékokban oldott gázok okoznák, ahogy a nyomás csökkenésével egyre nőne a térfogatuk. Valószínűleg hamarabb meghalnánk a gázok okozta keringés összeomlásban, minthogy elérnénk a 40-50 km-es magasságot ;) Egyébként még egyszer gratulálok a munkádhoz!
Igen, igazad van! Nem azt kellett volna mondanom, hogy a 'folyadékok a gázokkal együtt tágulnak', hanem hogy a 'folyadékokban oldott gázok tágulnak'. Köszi a pontosítást!
Szia! Nagyon tetszenek a videóid, hisz az űrkutatás/űrhajózás az egyik kedvenc témám. Elkezdtem újranézni a korábbi részeket, mert hamar elfelejtem a kisebb-nagyobb részleteket, meg amúgy is jó nézni ilyen minőségi tartalmakat ;). Ha szabad kérdezni, lesz vagy tervezel készíteni olyan epizódot, amiben a rakéták különböző fokozatairól lesz szó? Sok sikert a továbbiakban!🚀
Csak egy apró érdekesség a repülő beépitett oxygén-rendszeréről : a maszk lefelé rántásával indul, 20 percig áramlik és nem lehet elzárni. Légikisérő vagyok és külön fain hogy olyan felvétel van bevágva ami pont annak az Airline-nak a repülője ahol dolgozom. ✌🏻✌🏻✌🏻✌🏻🔝🔝🔝🛫🛫💺
Szia! Nagyon informativak a videóid, én nagyon sokat tanultam belőlük! Annyi lenne a kérdésem hogy ez alá a videó alá mit használtál aláfestő zenének? Előre is köszi!😃
Hát, 150 fokot még bírnia kell, ugye. De a centrifugálás kicsit problemás lehet. Azt hiszem, a nyakában a címkén ott lehet a javaslat a gyengéd kézi mosásra.
Tettszik, hogy csalódott vagy mert a NASA új ruhája túl nagy és EGYÁLTALÁN nem lehetetlen kisebb és szebb ruhát csinálni mint amilyet a spacex csinált majd szépen kifejted, hogy egyébként az miért "nem jó semmire" :D
Az nem igaz, hogy nem jó semmire, ezt el is magyaráztam, de lehet, hogy nem értetted meg. Viszont a magáncég épp azon dolgozik, hogy egy ugyanolyan fitt, kisméretű űrruhát alkosson meg, amik már űrsétákon is bizonyíthatnak 2025-ben.
@@urkutatasmagyarul Ez miat van kétségem . Láttam gyerekeket felfujhato ruhában játszani az minden volt csak nem mozgás. És ott nagyon kicsi a belsö és külsö nyomás között a külömbség. Hogy tudtak eljutni a holdra? Ha nincs levegö vagy csak nagyon ritka mire fejtetek ki toloeröt? Ha katapultáltak hogy kerülték el az ür szeleket? Az a toloerö ami a légkörben müködik az azon kivül nem. A csak a vizben, a madár és repülö a légben egy bizonyos magaságig, a rakéta meddig tudja toloerejét kifejteni?
Szia! Kérdésem egyszerű: van/volt jelentősége az Apollo űrhajósok ruháján a nyaki gyűrű színének? Mostanában néztem újra A Végtelen Szerlmesei című sorozatot (kora klasszikusa az űrkutatás egy szegmenséről) és ott láttam, hogy a két holdra szálló asztronauta más színű gyűrűt viselt a szafanderén (természetesen a nevük is szerepelt rajta ezért nem hiszem hogy ezért). Másrészt a sisak (ha korhű volt az ábrázolás) is érdekesen sikerült, egy körpanorámát biztosító buborék volt, ez kapott egy külső borítást, ha szükség volt rá, ez lehetséges, vagy éltek a művészi szabadság adta lehetőségekkel? Válaszodat előre is köszönöm.
Amit nem értek az űr vákumában, az a benne elhelyezkedő objektumok hőmérséklete, illetve azok változása. Ugye a földön, a környezetünknek adja le minden a hőenergiáját, de a vákumban nincsen minek leadni. Akkor hogy lehet hogy például egy bolygó befagy. Amit a filmekben látni hogy, valaki leveszi a ruhája sisakját és két mp alatt csontá fagy, az egy reális ábrázolás? vagy baromság úgy ahogy van?
Nagyon jó kérdés! Minnél sűrűbb a közeg, annál hatékonyabb lehet a hőátadás. Az űrben ez a közeg rendkívül ritka, de sosem lesz teljes az üresség. Tehát a hő egy részét ugyanúgy elveszítheti, ahogy te is veszítesz a hőmérsékletből egy téli napon. Viszont jóval nagyobb mennyiségű hőtől szabadulhatunk meg sugárzás utján. A legjobb példa erre az infra fény sugárzása, amit minden 0 kelvin fok feletti test végez. Így az infra sugárzással bármi (bolygó, asztronauta, hold) elveszítheti hőjét.
@@gyulahodi6052 És hogy mennyire így van az a földön is megfigyelhető: hideg felhőtelen, azaz csillagos éjszakán, a kocsik teteje sokkal fagyottabbak mint a függöleges oldalaik. Az űr felé néző felületek hidegebbek. Meg is mértem infra hőmérővel. Ugyanez a hőmérő az űr felé fordítva "kiakadt" elérte az alsó méréshatárát.
3:00 Amikor 3000valahány méteren mentem fel az Etnára, egy bizonyos ponton túl nem tudtam menni, bedurrant a fülem és alig kaptam levegőt. Lehet hogy csak én vagyok nagyon érzékeny a légnyomásra
Akkor ha jól értelmezem a Holdon a nappali és éjszakai hőmérségletkülönbség miatt nem lehet napokat eltölteni vagy akkor olyan extrém hűtésű-fűtésű ruhára lenne szükség. Sőt! A Hold sötétebbik oldalára sem lehetne átsétálni az ott bujkáló nácikhoz nappal.
Műszaki produktumok összehasonlítása során soha nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az adott termék milyen funkciók ellátására képes. Akár egyetlen egy plusz funkció hozzáadása azt eredményezheti, hogy nagyon más irányba kell vinni a fejlesztést. Az Artemis űrruhájának összehasonlítása a SpaceX ruhával ilyen formában egy kicsit amatőrre sikerült, bár tény, hogy az első csalódott mondatok után azért elhangzott, hogy másra való a két ruha.
Hogy lehet bírni meglenni az űrruhában, amikor én egy gumicsizmát 2 óra után már nem bírom viselni. Nemcsak a nyári meleg miatt rossz a gumicsizma, hidegebb időben is. Részemről jobban örülnék annak, ha inkább bő, szellős ruhám lenne amiben levegőt lehet keringetni, hogy az izzadtságot megszárítsa, az orromat tudjam megvakarni, enni lehessen, stb. A kesztyűből, az űrruha karjából jó lenne, ha a kezemet vissza tudnám húzni, és a csupasz kezem használhatnám tisztálkodásra, evésre. Igaz, hogy szumósnak nézne ki az ember, de szerintem lennie kell olyan középútnak amiben az űrséta feladata is és az űrruhán belüli dolgok is elvégezhetőek A testre simuló ruha szép dizájnos, de tartok tőle, hogy nem célszerű.
@@urkutatasmagyarul Eddig csak olyan szkafandert láttam, ami vízhűtéses, a jövőbeniket meg még inkább szűkebbre tervezik. Még nem láttam olyan űrruhát amiben a kezet vissza lehet húzni.
@@urkutatasmagyarul Szerintem soha nem lesz igazán használható űrruhánk. A fizika az ami ezt behatárolja. Nem lehet elég vékony mert ellent kell álljon a belső nyomásnak és a külső behatásoknak is. Az oxigént cseppfolyós formában kell szállítani benne, és ezek a tartályok, pláne az űr vákuumához képest nem lehetnek már könnyebbek. Adott az oxigén készlet térfogata is. A létfentartó berendezések sem lesznek már sokkal kiesebbek, hiszen több évtizede, több ezer ember próbált, több ezer megoldást és anyagot. A jelenlegi a csúcstechnika. Egészen biztos, hogy az emberi fajnak, aki ebben a földnek nevezett inkubátorban fejlődött ki, nincs sok keresnivalója az űr vákuumában.
Esetleg utana lehet nezni ez a fejlesztes tart e egyaltan valahol, vagy mas tovabbgondolta e az alapötletet. Talan zsákutca mar az alapötlet is, es maradnak a gaznyomason alapulo tipusok. Ki tudja. m.sg.hu/cikkek/tudomany/53728/forradalmasitana-az-urruhakat-az-mit
Ha a Holdat kérdezed, egyszerű a válasz; a NASA megy vissza először, persze az is lehet, hogy akkor is SpaceX közreműködéssel. A Marsnál viszont elengedhetetlen lesz a szoros együttműködés.
@@gyulamolnar8971 Én attól tartok, hogy a filmesek már máskor is becsaptak bennünket, amikor egy élő színész kiment az űrbe vagy más halálos helyre, és nem is úgy volt.
Van egy Film elfelejtettem Most a cimet á csaj El Szabad Az urbe a tarsaitol Ur isten annyira Kilettem a filmtöl amikor a tarsa inkabb Meg halt Az urbe Csak a csaj eletbe maradjon sokaig bukfencezett Az urbe es Majd egy Ur székbe volt egy masik tàrsam aki meg mentette 🤣🤣🤣na Én is Jol Meg fogalmaztam IGY be füvezve 🤣🤣🤦🏻♀️KOMOLY Az a film Jajj tobbetse neznem Meg MERT NAGYON Bennem Maradt Az a film Tudod Az urbe kimeneek a müholdat szerelni es El szalad a kotel á Csak Meg ki bukfencezik Az ürbe azta ku@@@ NAGYON Komoly film Az is Biztos tobbet nem Igen nezem meg 🤣😊🤦🏻♀️
Az eredeti videó 2021.01.09-én került nyilvánosságra, de mint utóbb kiderült néhány snitt bekerült egy jogvédett videóból is.
Ezeket a jogvédett tartalmakat eltávolítottam, és az így elkészült, javított veriót töltöttem fel újra.
Ok most olvastam a kommented köszi a választ és a szivet
Üdv! Ha meg lehet tudni,mely snittek voltak a jogvédettek?
Kittinger ugrasaról és visszatéréséről.
@@urkutatasmagyarul Mindkét verziót láttam. Szerencsére az említett képsorok kivágása nem von le semmit ezen videó értékéből.
Ne már, azt hittem jön egy újabb rész 😔
Bruce McCandless volt az űrhajós, aki szabadon eltávolodott az űrben az űrhajójától. A lányával egyszer beszélgettünk, megkérdeztük, nekik odahaza mit mesélt erről az apja. Tracy elmondta, hogy Bruce-t az űrben lebegve valami olyan határtalan szabadságérzet fogta el, amit igazából nem is tudott szavakkal érzékeltetni. Azt mondta, mintha eggyé vált volna a világmindenséggel.
Frenetikus érzés lehetett.
Tulajdonképpen nem lehet elégszer megnézni ezeket a videókat, hiszen nagyon érdekesek! 😁
Amikor vágok egy epizódot, a negyedik nap már nagyon tudom unni :D
De így most pár hét múlva visszanézve már újra értékesnek és informatívnak találom! ;)
@@urkutatasmagyarul Azt hiszem sok mindennel vagyunk így. Amikor benne vagyunk a dolgok közepébe, nehezebb onnan kitekinteni. Ha picit eltávolodunk térben és időben, akkor bizony jó ránézni az alkotásunkra. 🙂
Honnan szerzel ennyi információt meg ezeket a videókat amiket össze válogatsz? Lenyűgöző munka és nagyon érdekes téma, csak így tovább :D
Valóban sok munkám van benne.
Sokat olvasok a dolgok után, és napokat töltök a neten videó anyagok begyűjtésével.
@@urkutatasmagyarul köszönjük ezt a sok munkát amit bele fektetsz, engem nagyon érdekel az űr és ezen a csatornán rengeteg érdekes dolgot tudok meg róla :D
Lehetne a közeljövőben egy videó a fekete lyukakról? És esetleg még a fehér lyukakról (tudtommal olyanok is vannak) ? :)
@@cowboy0001
A fekete lyukakról már folyamatban az adatgyűjtés! ;)
4:59 - Épp ettem a rakott krumplim :D
Én is rakot krumplit keraztam 😊✌️❤️😂🧸🥰
18:02 egyszerű elmélet, zseniális megvalósítás! 😮
Nagyon jó és informatív lett. 👌👌További sok sikert!
Hali! Van ez az orosz Spacewalker című film, nekem nagyon bejött. Szívesen látnék egy videót a témáról. Ha jól emlékszem kimondottan orosz űrprogramos videó még nem volt. :)
Az érdekesség kedvéért: az apollo program óta az ürruhajósokon nem a szélsőséges külső hőingadozások miatt van vizcsövekkel ellátott aláöltözet. Az ürruha külső rètegei tökéletesen szigetelnek. A belső tér így olyan mintha egy nejlonzacsóban ülnél, és ez a gond. A legkisebb munkavégzés esetén is hőt termelnek az izmaid. Ezt a hőt párologtatással (izzadással) tudnád csökkenteni a földön, de ott fenn ez nem lehetseges: veszélyes túlmelegedéshez, hőgutához , a sisak beparásodásához is vezet. (Lásd első amerikai űrséták) A vicsövekkel teli alsóruha tehát egy "klimaszabályzó" : a vizáramlás sebessegét ( a hűtés intezítását) az űrhajós kis tarcsa elforgatasával saját maga szabalyozhatja....
az ürruha alatt egy gyapjú kezeslábast viselnek, ebbe vannak beszőve a csövek. Szerintem nem víz van benne, hanem glikol. Melegíteni is tud.
Szia!
Nagyon informatívak a videóid már várom a következő részt.
Jó videó. Két kérdés jutott eszembe:
1.) Láttam űrsétás videókban, hogy az űrruhán kéznél van egy kis fémdarab vagy tükör. Az mi célt szolgál?
2.) Egy 6-8 órás űrsétán hogyan oldják meg az űrhajósok a pisilést? Pelenkában vannak? Vagy katéterrel kivezetik tasakba? Vagy hogyan?
Az űrruhában nehézkes, hátranézni, erre van a tükör.
Igen, pelenka van az űrruhákban.
Nagyon jó ez is. Nagyon érdekes a csatornád!
Reménykedek,hogy jó lesznek a jegyeim év végén!
Mivel akkor valamit/valamiket kérhetek!
Az egyik tudom mi lesz!
Kis helyesbítés, hogy a szén-dioxid nem mérgező gáz, mert nem képes kémiai reakcióra, hanem fulladást okoz, az oxigén kiszorításával.
Azért kissé összetettebb a kérdés. Igen, a széndioxid nem mérgező. Viszont 30000-40000 ppm (3%-4%) körüli CO2 már veszélyes. (A levegő 410 ppm azaz 0,041% széndioxidot tartalmaz)
Igen fulladást okozhat, de nem az "oxigén kiszorításával", hanem az oxigén-széndioxid csere megakadályozásával. Vigyázat, ez a mechanizmus nem analóg a CO (szénmonoxid, ami viszont méreg!) hatásmechanizmusával.
Szia ezt egyszer már feltetted nem?
Olvass videó leírást TEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Szerintem a Space X fog még meglepetéseket okozni :)
még1x is jó volt megnézni : ))
A star wars 8-as bejátszásért hatalmas pacsi🙌
Gratulálok, nagyon jó minőségű videókat szerkesztesz de mégsem ezért írok :) csak egy kis pontosítást tennék. 4:37 -nél azt mondod, "a testünkben lévő folyadékok, a gázokkal együtt tágulni kezdenének, így a szervezetünk folyékony részei elkezdenék szétfeszíteni a testünket". Ahogy azt nyilván te is tudod, a folyadékok összenyomhatatlanok (pontosabban csak elhanyagolható mértékben összenyomhatók) Ebből kifolyóan a nyomáscsökkenés nem eredményezné a folyadékok tágulását. Ahogy a freediver testét se nyomja össze a tengerszinti nyomás húsz-harmincszorosa 200-300 méter mélyen. A problémát a folyadékokban oldott gázok okoznák, ahogy a nyomás csökkenésével egyre nőne a térfogatuk. Valószínűleg hamarabb meghalnánk a gázok okozta keringés összeomlásban, minthogy elérnénk a 40-50 km-es magasságot ;)
Egyébként még egyszer gratulálok a munkádhoz!
Igen, igazad van!
Nem azt kellett volna mondanom, hogy a 'folyadékok a gázokkal együtt tágulnak', hanem hogy a 'folyadékokban oldott gázok tágulnak'.
Köszi a pontosítást!
Szia!
Nagyon tetszenek a videóid, hisz az űrkutatás/űrhajózás az egyik kedvenc témám. Elkezdtem újranézni a korábbi részeket, mert hamar elfelejtem a kisebb-nagyobb részleteket, meg amúgy is jó nézni ilyen minőségi tartalmakat ;).
Ha szabad kérdezni, lesz vagy tervezel készíteni olyan epizódot, amiben a rakéták különböző fokozatairól lesz szó?
Sok sikert a továbbiakban!🚀
Külön a különböző jelenleg is szolgáló rakétákról többen kértetek már egy külön epizódot, így foglalkozom a gonolattal, igen! :)
@@urkutatasmagyarul Szuper, köszönöm!
Nagyon jók a videóid!
Csak egy apró érdekesség a repülő beépitett oxygén-rendszeréről : a maszk lefelé rántásával indul, 20 percig áramlik és nem lehet elzárni. Légikisérő vagyok és külön fain hogy olyan felvétel van bevágva ami pont annak az Airline-nak a repülője ahol dolgozom. ✌🏻✌🏻✌🏻✌🏻🔝🔝🔝🛫🛫💺
17:05 nél zene cim?
nagyon szeretlek❤❤❤❤
Nagyon tetszett!
Szia!
Nagyon informativak a videóid, én nagyon sokat tanultam belőlük!
Annyi lenne a kérdésem hogy ez alá a videó alá mit használtál aláfestő zenének?
Előre is köszi!😃
Parancsolj:
ua-cam.com/video/nT48Qv4iVpQ/v-deo.htmlsi=yQR8lVCUk3E_YsyQ
@@urkutatasmagyarul Nagyon köszönöm!
Nagyon sokat lehet tanulni a tartalmaidból, köszönjük szépen!💣🔟 3:00 percnél a sportoló az Valtteri Bottas lenne?😁
Neeem, sima stockphoto
Ez a videó is ugyanolyan tökéletes csak erre is kell like-ot nyomni😂
abba az ürruha szerkezetbe, vagy mibe hogy másznak bele hátulról, mikor a hátsó részében kell lenni az életfenntartó berendezéseknek?
Nyitható
ez is jó volt mint a többi
Szkafandert hány fokon szabad mosni mosógépben?
Hát, 150 fokot még bírnia kell, ugye. De a centrifugálás kicsit problemás lehet. Azt hiszem, a nyakában a címkén ott lehet a javaslat a gyengéd kézi mosásra.
üdv 2024.06.18. Köszönet.🙏
A videóban szereplő mars roverről nem lesz videó?
Nézz szét a csatorna videói között ;)
Tettszik, hogy csalódott vagy mert a NASA új ruhája túl nagy és EGYÁLTALÁN nem lehetetlen kisebb és szebb ruhát csinálni mint amilyet a spacex csinált majd szépen kifejted, hogy egyébként az miért "nem jó semmire" :D
Az nem igaz, hogy nem jó semmire, ezt el is magyaráztam, de lehet, hogy nem értetted meg.
Viszont a magáncég épp azon dolgozik, hogy egy ugyanolyan fitt, kisméretű űrruhát alkosson meg, amik már űrsétákon is bizonyíthatnak 2025-ben.
már várom a következöt
A nyomás külömbség miatt az üruha belsö nyomása lehetetlené kellene hogy tegye a mozgást. Egy felfujt lufit is már csak eröbevetésel lehet meghajtani.
Így van, az űrruhákban nagyon nehézkes a mozgás, a markoláshoz például sokkal nagyobb erőre van szükség
@@urkutatasmagyarul Ez miat van kétségem . Láttam gyerekeket felfujhato ruhában játszani az minden volt csak nem mozgás. És ott nagyon kicsi a belsö és külsö nyomás között a külömbség. Hogy tudtak eljutni a holdra? Ha nincs levegö vagy csak nagyon ritka mire fejtetek ki toloeröt? Ha katapultáltak hogy kerülték el az ür szeleket? Az a toloerö ami a légkörben müködik az azon kivül nem. A csak a vizben, a madár és repülö a légben egy bizonyos magaságig, a rakéta meddig tudja toloerejét kifejteni?
15:34 Részeg asztronautát küldeni a holdra nem éppen jó ötlet XDD
Szia! Kérdésem egyszerű: van/volt jelentősége az Apollo űrhajósok ruháján a nyaki gyűrű színének? Mostanában néztem újra A Végtelen Szerlmesei című sorozatot (kora klasszikusa az űrkutatás egy szegmenséről) és ott láttam, hogy a két holdra szálló asztronauta más színű gyűrűt viselt a szafanderén (természetesen a nevük is szerepelt rajta ezért nem hiszem hogy ezért). Másrészt a sisak (ha korhű volt az ábrázolás) is érdekesen sikerült, egy körpanorámát biztosító buborék volt, ez kapott egy külső borítást, ha szükség volt rá, ez lehetséges, vagy éltek a művészi szabadság adta lehetőségekkel? Válaszodat előre is köszönöm.
A piros és kék gyűrük nem a rangot (parancsnok/pilóta) jelentették.
Szerintem az űrruhák fajtáját jelölték (elsőszámú/tartalék) velük.
@@urkutatasmagyarul eszembe nem jutott volna😮 gondoltam sok mindenre, de hogy a rang is szóba jönne... Köszönöm ez gyors volt! 🙂
Amit nem értek az űr vákumában, az a benne elhelyezkedő objektumok hőmérséklete, illetve azok változása. Ugye a földön, a környezetünknek adja le minden a hőenergiáját, de a vákumban nincsen minek leadni. Akkor hogy lehet hogy például egy bolygó befagy. Amit a filmekben látni hogy, valaki leveszi a ruhája sisakját és két mp alatt csontá fagy, az egy reális ábrázolás? vagy baromság úgy ahogy van?
Nagyon jó kérdés!
Minnél sűrűbb a közeg, annál hatékonyabb lehet a hőátadás.
Az űrben ez a közeg rendkívül ritka, de sosem lesz teljes az üresség.
Tehát a hő egy részét ugyanúgy elveszítheti, ahogy te is veszítesz a hőmérsékletből egy téli napon.
Viszont jóval nagyobb mennyiségű hőtől szabadulhatunk meg sugárzás utján. A legjobb példa erre az infra fény sugárzása, amit minden 0 kelvin fok feletti test végez.
Így az infra sugárzással bármi (bolygó, asztronauta, hold) elveszítheti hőjét.
@@urkutatasmagyarul És a hőleadás egyik fajtája a sugárzás, ami vákuumban is ugyanúgy dolgozik, mint rendes légkörben.
@@gyulahodi6052 És hogy mennyire így van az a földön is megfigyelhető: hideg felhőtelen, azaz csillagos éjszakán, a kocsik teteje sokkal fagyottabbak mint a függöleges oldalaik. Az űr felé néző felületek hidegebbek. Meg is mértem infra hőmérővel. Ugyanez a hőmérő az űr felé fordítva "kiakadt" elérte az alsó méréshatárát.
18:10 Oké, de ha az űrruha kint marad akkor hogyan tudják azt megfoltozni !? 😁😁😁
3:00 Amikor 3000valahány méteren mentem fel az Etnára, egy bizonyos ponton túl nem tudtam menni, bedurrant a fülem és alig kaptam levegőt. Lehet hogy csak én vagyok nagyon érzékeny a légnyomásra
Akkor ha jól értelmezem a Holdon a nappali és éjszakai hőmérségletkülönbség miatt nem lehet napokat eltölteni vagy akkor olyan extrém hűtésű-fűtésű ruhára lenne szükség. Sőt! A Hold sötétebbik oldalára sem lehetne átsétálni az ott bujkáló nácikhoz nappal.
Ez a Holf felszínének a hőmérséklete, mivel nincs légköre.
Tehát a normál hőfenntartó rendszer elég és egy remekül szigetelő cipőtalp.
@@urkutatasmagyarul Micsoda? Tehát nappal a felszin kb 130 celsius, de akkor az űrhajós melkasánál mennyit mutat a hőmérő?
@@MrDxx7
Az űrruhák hővisszaverő burkolattal vannak ellátva, azok is felmelegszenek, de lassabban és nem ennyire magas hőmérsékletre.
Tulajdonképpen a SpaceX űrruhàja a 60-as évekbeli nagy magasssàgú repülésekhez hsználtakhoz képest lényegèben annyiban tér el, hogy jobban néz ki.
Műszaki produktumok összehasonlítása során soha nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az adott termék milyen funkciók ellátására képes. Akár egyetlen egy plusz funkció hozzáadása azt eredményezheti, hogy nagyon más irányba kell vinni a fejlesztést. Az Artemis űrruhájának összehasonlítása a SpaceX ruhával ilyen formában egy kicsit amatőrre sikerült, bár tény, hogy az első csalódott mondatok után azért elhangzott, hogy másra való a két ruha.
👍
Csak like-olni jöttem vissza, meg kommentelni, hogy pörögjön a cucc...
:-)
És mi van, ha pisilni kell?
Nem kell a fantáziánkra támaszkodni; egyszerü pelenkák ;)
@@urkutatasmagyarul egy húgyszopkodó rendszer már nem fért bele? 😆
A kérdésedre a válasz: nem vagyunk elég erősek az Erőben 🤣
2024.04.23. Köszönet.
ez már volt!!!!
Oh, valóban?!
Köszi, hogy szóltál, nem is tudtam róla...
:'D
Ugye? hogy volt akkor nem vagyok hülye
Nyeh... én meg már megörültem egy új videónak... átverés 😭😭😭😭😭🥲😇
Hogy lehet bírni meglenni az űrruhában, amikor én egy gumicsizmát 2 óra után már nem bírom viselni. Nemcsak a nyári meleg miatt rossz a gumicsizma, hidegebb időben is. Részemről jobban örülnék annak, ha inkább bő, szellős ruhám lenne amiben levegőt lehet keringetni, hogy az izzadtságot megszárítsa, az orromat tudjam megvakarni, enni lehessen, stb. A kesztyűből, az űrruha karjából jó lenne, ha a kezemet vissza tudnám húzni, és a csupasz kezem használhatnám tisztálkodásra, evésre. Igaz, hogy szumósnak nézne ki az ember, de szerintem lennie kell olyan középútnak amiben az űrséta feladata is és az űrruhán belüli dolgok is elvégezhetőek A testre simuló ruha szép dizájnos, de tartok tőle, hogy nem célszerű.
Így van, többek közt ezért néz ki így az Artemis programhoz tervezett szkafanderek.
@@urkutatasmagyarul Eddig csak olyan szkafandert láttam, ami vízhűtéses, a jövőbeniket meg még inkább szűkebbre tervezik. Még nem láttam olyan űrruhát amiben a kezet vissza lehet húzni.
@@urkutatasmagyarul Szerintem soha nem lesz igazán használható űrruhánk. A fizika az ami ezt behatárolja. Nem lehet elég vékony mert ellent kell álljon a belső nyomásnak és a külső behatásoknak is. Az oxigént cseppfolyós formában kell szállítani benne, és ezek a tartályok, pláne az űr vákuumához képest nem lehetnek már könnyebbek. Adott az oxigén készlet térfogata is. A létfentartó berendezések sem lesznek már sokkal kiesebbek, hiszen több évtizede, több ezer ember próbált, több ezer megoldást és anyagot. A jelenlegi a csúcstechnika.
Egészen biztos, hogy az emberi fajnak, aki ebben a földnek nevezett inkubátorban fejlődött ki, nincs sok keresnivalója az űr vákuumában.
Szia :) A video leirasaban elirtad a verzio szot .
Nagyon köszönöm, hogy szóltál!
Javítva! ;)
Én ékezetek nélkül is értettem, hogy mire gondol, és hogy segíteni szeretne.
Neked ez nem megy?!
Esetleg utana lehet nezni ez a fejlesztes tart e egyaltan valahol, vagy mas tovabbgondolta e az alapötletet.
Talan zsákutca mar az alapötlet is, es maradnak a gaznyomason alapulo tipusok. Ki tudja.
m.sg.hu/cikkek/tudomany/53728/forradalmasitana-az-urruhakat-az-mit
Bocsi ezt nem raktadmár ki ? Mert csak nekem van deja vum?
Javaslom, hogy ha bárminemű anomáliát találsz, akkor olvasdd el a videó leírását! ;)
"Elkészült az első holdruha" 1964 rögtön a főcím után.: ua-cam.com/video/bbKO4vrog1E/v-deo.html
Ez a penge éles holdpor egy kicsit emlékeztet a vulkáni hamura
Enek a zenének mia neve
Spacex vagy Nasa?
Pontosítsd a kérdést! ;)
@@urkutatasmagyarul melyik jobb a Spacex vagy a Nasa?
Hááát, ez így még mindig nem túl konkrét. Van amiben az egyik, és van amiben a másik!
@@urkutatasmagyarul szerinted melyikük juttat előbb embert a marsra vagy összefognak majd?
Ha a Holdat kérdezed, egyszerű a válasz; a NASA megy vissza először, persze az is lehet, hogy akkor is SpaceX közreműködéssel.
A Marsnál viszont elengedhetetlen lesz a szoros együttműködés.
Nem árt nekik is kimenni egy kicsit levegőzni.
:)
?
Leia CGI volt.
Ez biztos?
Azt akarod mondani, hogy a Star Wars nem egy dokumentumfilm?!
@@urkutatasmagyarul Azt, hogy a színész meghalt, mielőtt kiment volna az űrbe.
@@gyulamolnar8971 Én attól tartok, hogy a filmesek már máskor is becsaptak bennünket, amikor egy élő színész kiment az űrbe vagy más halálos helyre, és nem is úgy volt.
@@gyulahodi6052 Én meg attól tartok, hogy egyikőtöknek se sikerült feldolgozni amit írtam.
Van egy Film elfelejtettem Most a cimet á csaj El Szabad Az urbe a tarsaitol Ur isten annyira Kilettem a filmtöl amikor a tarsa inkabb Meg halt Az urbe Csak a csaj eletbe maradjon sokaig bukfencezett Az urbe es Majd egy Ur székbe volt egy masik tàrsam aki meg mentette 🤣🤣🤣na Én is Jol Meg fogalmaztam IGY be füvezve 🤣🤣🤦🏻♀️KOMOLY Az a film Jajj tobbetse neznem Meg MERT NAGYON Bennem Maradt Az a film Tudod Az urbe kimeneek a müholdat szerelni es El szalad a kotel á Csak Meg ki bukfencezik Az ürbe azta ku@@@ NAGYON Komoly film Az is Biztos tobbet nem Igen nezem meg 🤣😊🤦🏻♀️
Valószínű, a Gravitáció filmről beszélsz.
Rengeteg butaság volt abban a filmben, szinte zérő realitással.
...de a bukfencezések látványosak voltak! :)
@@urkutatasmagyarul Igen igen Az Az a film á Gravitacio huha hàt bennem rettenetes felelmet keltet es kellemetlenseget 🤣🤣😊😊✌️
@@urkutatasmagyarul imax be nagyon adta az élményt...