Az utolsó lépések a Holdon | #11 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 жов 2024
  • Az Apollo 12 lett a NASA legpontosabb célbadobása, az Apollo 13 legénysége pedig majdnem odaveszett, de valóban saját magát jelölte parancsnoknak Alan Shepard az Apollo 14-re?
    Az Apollo 15 legénysége madártollakat dobált a Hold felszínén, az Apollo 16 és az Apollo 17 küldetésein pedig több, mint 200 kilogramm holdmintát hoztak haza?
    Mennyibe is került az egész Apollo Program, és ennyi pénzből hány Puskás Arénát tudnánk ma építeni?
    Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
    / urkutatasmagyarul

КОМЕНТАРІ • 243

  • @3gaben
    @3gaben 4 роки тому +112

    Amúgy érdekességként érdemes megemlíteni Pavlics Ferenc nevét, ugyanis a holdautó speciálisan kivitelezett kereke az ő szabadalma.

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому +19

      Igazság szerint az egész LRV-t ő és a csapata építette.

    • @markoracz2327
      @markoracz2327 3 роки тому +10

      Nagy koponya volt!

    • @Gpety3355
      @Gpety3355 2 роки тому +1

      Abból nagyon sok mindenki kivette a részét, de mikor szóba kerül mindenki magáénak vallja és nem is említi a másikat. Jó régen volt szerencsém a Good Year luxemburgi gyárában járni, ahol személyesen Tony Shakespeare vezetett minket körbe, (aki régről kíséri figyelemmel az F1-et tudja ki volt Ő ott, nekem olyan volt, mintha a Pápával találkoztam volna) és ő mondta, hogy a Good Year gyártotta az abroncsokat a holdjáróra, volt is ott róla egy hatalmas plakát. A magyarok egyébként sok helyen ott voltak az űrkutatásban, ennek simán lehetne egy hosszabb részt szentelni, pl. több professzor tanított azok közül, akik az űrkemencét tervezték Miskolcon, közülük pl. Fancsali József, aki egy igazi legenda gépész körökben, állítólag még bőven nyugdíj után is kézzel készített szobányi méretű műszaki rajzokat a padlón kiterítve, vagy Dr. Bárczy Pál, aki az anyagszerkezettan kiemelkedő professzora. Lenne mikről és kikről videoblogokat gyártani, mennyi mindennek lehet még magyar vonatkozása az űrkutatásban, amiről nem is hallottunk szélesebb körökben.

    • @tomszebeni1090
      @tomszebeni1090 2 роки тому +11

      A teljes hold autot Pavlics Ferenc tervezte, nem csupan a kereket. Pavlics Ferenc Santa Barbaran el es 2019-ben forgattam vele az RTL Klub XXI. Szazad cimu musoraban. Harom kuldetes Apollo 15, 16, 17 vitt lunar rover autot es azota ott pihennek fent a Holdon.

    • @korneltakacs4954
      @korneltakacs4954 Рік тому

      M 😂z ii🎉iwk
      Ewrwnvivgmvvgm ikiz
      Z gmi e 😢t😂

  • @tamasbeli2309
    @tamasbeli2309 4 роки тому +18

    Azt hiszem megtaláltam a legendásabb magyar tudományos csatornát.
    Egy normális világba , mát a közmédián csinálnál sorozatot ,

    • @violkaibike6517
      @violkaibike6517 3 роки тому

      Bizony és várom is!!!! Nálunk van a cseh csatorna...amelyik csak természeti és tudományos videokat kozvetit!! PRIMA ZOOM!! catorna !! Orulok ennek a magyar videonak:!!

  • @heldeus8174
    @heldeus8174 4 роки тому +22

    NatGeo minőségű összefoglaló volt ez az űrkutatás kialakulásáról, az emberiség űrbéli sikereiről, kudarcairól! Mindig is foglalkoztatott ez a téma, de rengeteg olyan részletet, történetet sikerült belefoglalni a videókba, amikkel még sehol sem találkoztam! Köszönöm én is a belefektetett munkádat, valódi értéket képvisel a csatorna! Így tovább!

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому +1

      Én itt elek Amerikában és mindenről többször részletes sorozatokat láttam. Nos, nem kell várnunk sokat, 2024- ben a holdon leszünk megint, és kb, 2029- 34- ben a Marson fogunk landolni.

    • @CuprAti
      @CuprAti 8 місяців тому

      Ugy nez ki Joe megis varnunk kell 1-2 evet meg!😅

  • @norbertbeyer8348
    @norbertbeyer8348 3 роки тому +7

    Nagyon tetszik, hogy nem csak a szaraz adatokkal, hanem sztorikkal is feldobod a videot!
    Egy kevesse ismert szorit en is hozzatennek ehhez1
    Az Apollo-14 misszio szamara kifejlesztettek a MET-et. (Modular Equipment Transporter) Az volt a celjuk, hogy ne kezzel kelljen elvinni az ALSEP berendezes reszegysegeit, hanem egyfajta kezi szallitoeszkoz segitsegevel. Ez a konnyu femszerkezet, leginkabb egy zsurkocsira hasonlitott. Negy laba volt,ezek kozul ketton gumikerekek voltak, ketton pedig sima talp. Plusz volt egy karja, ami segitsegevel huzni lehetett az egyseget. A szerekezetre kulonbozo meromuszereket (magnetometer, kamerak) voltak felszerelve, es ket nagy zsebe is volt a holdkozetek szamara. Nos a MET totalis kudarc volt. Az urhajosok huztak-vontak a holdi regolitban, ahol az elakadt, es az urhajosok is tobb oxigent fogyasztottak mint rendesen. Soha tobbe nem vittek ilyen eszkozt magukkal.
    Ekkor hagyta el Alan Sephard szajat az a meltan hires mondat, ami majdnem olyan hires lett mint Armstrong elso mondata.
    >> Az anyja keservet annak a tokfilkonak, aki kepers volt ezt a marhasagot kitalalni!

  • @Attila_Beke
    @Attila_Beke 4 роки тому +26

    Ismét köszönöm a feltöltést. Olyan kár, hogy vége ennek a programnak. Tudom, az idő meghatározó tényező, de Pavlics Ferencet megemlíthetted volna. Kellene egy “SCE TO AUX” matrica 😀

  • @attilabusa9500
    @attilabusa9500 4 роки тому +8

    Hát basszus, sok információt találtam a holdraszállásokról, de így összefoglalva még nem. Nem semmi. Elismerésem. A tudás az tudás

  • @davidpeter0101
    @davidpeter0101 4 роки тому +4

    Nagyon szuper volt ez a történeti áttekintés a kezdetektől egészen idáig. Laikusként is érthető volt hála a sok ábrázolásnak, meg az egyszerű nyelvezetű magyarázatoknak. Szép, igényes munka. Köszönjük! Megyek is nézni a többi videót...

  • @johnnyr82
    @johnnyr82 3 роки тому +8

    Ha még ha csak 1 holdraszállás lett volna, akkor mondhatnánk, hogy meg lehet rendezni. De ez egy sorozat. Hihetetlen teljesítmény. Én nagyon várom az új missziókat. Annyit változott a technologia, hogy biztosan mi is küldhetünk fel majd idővel valakit, aki ott kortyolgathatja a holdon a kőbányait a kemping székben. :))

    • @brotherhood_of_harkonnen
      @brotherhood_of_harkonnen 4 місяці тому

      Akkor sem. Szovjetek elismerték. Meg azóta hány nagyhatalom jött a holdraszállástagadók érveivel?

  • @_Betty.Ford_
    @_Betty.Ford_ 2 роки тому +1

    Pár napja találtam rá a csatornádra, miután a Holdban gyönyörködtem este a teraszon, majd kutakodni kezdtem a youtube-on. Azóta minden este elalvás elött megnézek egy részt.
    Nagyon érdekesek és annyira jó a hangod is👌🏼

  • @Taki747
    @Taki747 4 роки тому +11

    Gratulálok! Nem hittem, hogy sok újat tud mondani, de nagyon is sikerült. Csak igy tovább... Köszönöm!

  • @laszlozsoltnagyhazi6501
    @laszlozsoltnagyhazi6501 Рік тому +2

    Gratulálok!Nagyon érdekes,dokumentum film.

  • @MrGruber0
    @MrGruber0 2 роки тому +1

    Örvendek, hogy felfedeztem ezt a csatornát! Örvendek a tartalomnak, kiváltképp azért is, mert arról bár mindenhonnan hallottam, hogy embert küldtek a holdra, azt már nem nagyon hiresztelték, hogy később még járt volna más is, így a fel nem tett kérdésemre megkaptam a választ az apollo 12-17 magyarázattal, őszintén köszönöm.

  • @mumtaz1977
    @mumtaz1977 4 роки тому +8

    15:07 Azért annyit korrigálnék, hogy az üzemanyagcellák nagyon nem a vízből állítanak elő energiát. Pont, hogy a víz bontásához kellene elektromos energia. Az üzemanyagcellák pont fordítva működnek. Hidrogénből és oxigénből állítanak elő energiát és "melléktermékként" vizet is.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Ezek szerint , a nyelvi fordítás nem volt pontos.

    • @mumtaz1977
      @mumtaz1977 2 роки тому

      @@joepataki9659 valószínű.

  •  3 роки тому +6

    Nagyon tetszik a sorozat. De áruld el, már végre, hogy mi a háttérzene címe?
    Légyszi Légyszi Légyszi !

  • @zsoltd5116
    @zsoltd5116 3 роки тому +4

    16:50-nél. Mikoján-Gurjevics (MiG17 vagy MiG19 ?) helyett egy amerikai vadászgép esetleg jobban illett volna. * Pavlics Ferencről: mindenki nézze meg a "Gépek a Holdon" (jutyub) vonatkozó részét, érdemes!

  • @Benkeq
    @Benkeq 3 роки тому +13

    24:22 Ne adj ötleteket az elvtársnak !!

  • @gergely87
    @gergely87 3 роки тому +1

    Imádom avideókat és a csatornát és zseniálisan jó. De könyörgöm vedd ki vagy drasztikusan halkítsd le a jövöben az adóvevők sípjához hasonló hangokat mint itt is 7:34kor már többrdszerre. Iszonyúan fájdalmas a hangja. Köszönet érte előre is. Ha technikai segítségre lenne hozzá szükség, nagyon szívesen segítek a hangban. Nagyon nagy érték a csatornád :)

  • @HappyLordx
    @HappyLordx Рік тому +1

    Nagyon szuper videó, köszi!

  • @csabaszilagyi4419
    @csabaszilagyi4419 4 місяці тому

    Nagyon jó érdekes összeállítás. üdv.

  • @waltersobchak471
    @waltersobchak471 2 роки тому

    18:24 - @Űrkutatás magyarul, erre az Al Shepard-ös holdkő-összekeverős sztorira van esetleg forrás? Már nem először hallom/olvasom, de mindig csak magyar nyelvű irományokban és videókban találkozom vele. Végignéztem az Apollo-14 fényképeit a NASA oldalán, meghallgattam a fontosabb Apollo-14 hangfelvételeket is (többek között, hogy az odaúton majdnem kudarcba fulladt az akció, mert a holdkomp és a CSM összekapcsolódott ugyan, de nem zártak össze hermetikusan), de nem hallottam róla sehol. Persze lehet, hogy csak pont elkerülte a figyelmemet. Az LRO képei 2009-ben amúgy kiderítették, hogy csak pár méterre tudta elütni a labdákat, nem pedig "mérföldekre", ahogy mondta :D.

  • @3gaben
    @3gaben 4 роки тому +3

    11:14 nél jobb alsó sarokban a kráterben az az alfa hold bázis? :D

  • @gerdakodak
    @gerdakodak 3 роки тому +3

    1. Gratulálok!
    2. Óriási melót végzel ezzel a sorozattal.
    3. Köszönöm szépen!
    (egy kérdés: a szovjet Lunahod-programról nincs valami anyagod? Ők annó azzal büszkélkedtek, hogy technikailag nagyobb dobás volt, mint az Apolló-program...)

  • @jozsefsikar3639
    @jozsefsikar3639 2 роки тому +3

    Jó lenne, gy olyan dicsőség tábla, amelyiken rajta van 12 holdra lépő űrhajós, az adataikkal, ki hanyadik, ki menyyi időt töltött az űr sétán? Dátuma, születése, kora? Az igazi hősök, igazi hőstettei.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Igen azok, de ezek az emberek nem a kitüntetésért dolgoztak. Nyilván , ha szovjetek lettek volna, száz kitüntetéssel a zakójukon, köztük sztahanovista kitüntetéssel . Lehet hogy rosszul írtam.

    • @jozsefsikar3639
      @jozsefsikar3639 2 роки тому +1

      @@joepataki9659 gondoltam. De jó lenne a neveket, mert kevesen vannak akik megtehették, hogy a holdon lépegettek. Amig nem érkeznek újabb holdra lépők addig ők a leg nagyobbak. Méltón jár nekik az ismerté válás!

    • @_Betty.Ford_
      @_Betty.Ford_ 2 роки тому

      Sztem is jó ötlet👌🏼 Iszonyat szerencsések😌

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 2 роки тому +1

    Egyszerűen nem értem, hogy maradt ki ez a rész nekem a megtekintésből. Csodálatos összetett, részletesen kidolgotott video minden elismerésem ezért is és az összes videóért. RENGETEGET, Tanultunk itt a Csillagászatról hála neked. Elképesztő, hogy Niel Amstrongék után még rengetegszer mentek a Holdra. A videó végén mondtad a reflektorokat miegymás azt egyébként innen a Földről egy komolyabb kamerával 1000-2000x-es Optikai ZOOM ráközelítéssel lehetne látni vagy legalább a kitűzött USA zászlót? Érdekelne nagyon.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Nem, sajnos földi távcsövekkel nem láthatóak, de a Hold körül keringő szondák képein lehet látni

  • @havelock.vetinari
    @havelock.vetinari 3 роки тому +9

    Buzz Aldrin mesélte a holdraszállással kapcsolatban, hogy bár Neil volt az első ember aki a Holdra lépett, s ezzel megszerezte az elsőséget, mégis ő volt az első ember, aki a Holdon a nadrágjába vizelt... :D
    Nem semmi humora van az öregnek, azt kell mondanom.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Már, sajnos egyikük sem él. Az élet véges!

    • @mumtaz1977
      @mumtaz1977 2 роки тому

      @@joepataki9659 Buzz még él.

    • @havelock.vetinari
      @havelock.vetinari 2 роки тому +1

      @@joepataki9659 De, de, él. Buzz hál'isten tökéletes egészségnek örvend a mai napig. :) Korai még temetni.

    • @peterpiotr3740
      @peterpiotr3740 2 роки тому

      @@joepataki9659 Michael Collins távozott az élők sorából, és Armstrong.

  • @balint_szoke
    @balint_szoke Рік тому

    Ez is fantasztikusan érdekes adás volt!
    Nem tudod véletlenül Gergő, hogy amikor az Apollo-15 visszatérő kabinjának a 3 helyett csak 2 ernyője nyílt ki, ebben az esetben mekkora sebességgel csapódott be az óceánba a kabin?
    Előre köszönöm válaszod!
    Képzeld, a mai napon már elkezdtem a kislányaimnak bemutatni a sorozatot az első rész megnézésével, nagyon-nagyon élvezték, holnap folytatjuk a másodikkal, és így tovább... 😊

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому +1

      Nem volt vészes a különbség, 28-30 km/h helyett 33-35 km/h volt a csobbanás sebessége

    • @balint_szoke
      @balint_szoke Рік тому

      Nagyon szépen köszönöm, tényleg nem nagy különbség! Hihetetlen, hogy mennyi mindent tudsz, pláne így összefogva, célirányosan!!! @@urkutatasmagyarul

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому +1

      Bevallom, erre most rá kellett keresnem! :)

    • @balint_szoke
      @balint_szoke Рік тому

      @@urkutatasmagyarul Így is valószínűleg sokkal gyorsabb voltál, mint én lettem volna, szerintem én meg se találtam volna ezt az adatot, úgy hogy duplán köszönöm!
      Amúgy érdekes, hogy a 3. már csak ennyivel csökkentette a sebességet, de mondjuk logikus (nyilván 1 csökkenti legjobban a sebességet, a 2. már kevésbé és a 3. a legkevésbé, ugyanakkor ezek az egyre kisebb sebességcsökkenések is sokat számítanak az emberi test egészsége szempontjából, és nagyon jó látni azt, hogy még ezt az utolsó fázist is redundánsan csinálták meg az amerikaiak, azaz hogy ha egy nem nyílik ki 1, még akkor is épségben leérkeznek a pilóták a maradék kettővel,
      + az óceán is szépen tompítja a kapszula megérkezését a szárazföldhöz képest.)

  • @andrasdemeter6477
    @andrasdemeter6477 Рік тому +1

    Mellékesen a Nap sugárzását. hogyan kompenzálták. Mennyi kellene a Napsugárzás hárítására? 200 kg ólom?🤔

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому

      Nézd meg a sugárzás fajtáiról szóló epizódomat, választ kapsz rá

  • @wernerreiner1343
    @wernerreiner1343 2 роки тому +1

    Nagyon nehezen tudom elhinni, sőt nem is hiszem, hogy két űrhajós elhatározza, hogy a Holdon időzített felvételt készít magáról, de amire odaérnek, nem tudják, hová is tették az időzítőt/távkioldót ..

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Ez egy gyufásdoboz méretű kütyü, és nem emlékeztek pontosan hova rakták. Idejük nem volt keresgélni, pontos ütemterv szerint dolgoztak.

    • @wernerreiner1343
      @wernerreiner1343 2 роки тому +1

      @@urkutatasmagyarul Akkor viszont nagyon trehányak voltak...mert más, ha hirtelen eszembe jut, hogy kimegyek a parkba piknikezni és mondjuk a csokis kekszet elfelejtem hova is tettem, meg már ha a Holdra készülök, hónapokkal de akár évekkel előre, és elhatározom azt is, hogy időzített felvételt készítek/készítenék...:)

  • @merion297
    @merion297 3 роки тому

    Talán nem ismered (tekintve, hogy nem használtad a videó elkészítésekor a holdi landolási helyekre való ráközelítésekkor), szóval talán érdekes lehet az ún. Quickmap, ami az LRO képeit jeleníti meg egy akár 3D-s Hold-modellen, és akár párméteres sziklák is láthatóvá válnak rajta, annyira rá lehet közelíteni a felszínre. Illetve már az egykori lávatavak megszilárdult redői is jól felismerhetőek, szóval ebből már tudhatjuk ugyebár, hogy csak nem volt szerencsénk az Apollo-program landolási helyeivel.
    Kutatható vele továbbá az Hold-felszín egy adott pontjáról készült összes LRO-fotó (mivel ugyebár egy adott pont fölött többször is elrepült már az űrszonda).
    Ezen a linken speciel az egyetlen olyan tárgy(csoport) látható, ami talán nem feltétlenül természetes eredetű: quickmap.lroc.asu.edu/query?extent=165.1681229,-21.6657559,165.2477087,-21.6289891&proj=7&layers=NrBsFYBoAZIRnpEBmZcAsjYIHYFcAbAyAbwF8BdJUTBbSfI0yq8iioA Ez kapcsolódik is a földönkívüliekkel kapcsolatos videóidhoz. Azért érdekes, mert a Hold valójában egy kiváló időgép. Egy esetleges előző földi fejlett civilizációnak, amennyiben legalább ilyen fejlett volt, el kellett látogatnia a Holdra, ebben az esetben pedig ott őrződhetett meg egyedül a nyoma. Ugyanígy ha földönkívüli látogatók mondjuk pármillió éve jártak a Földön, talán nyomot hagyhattak a Holdon, ebben az esetben pedig az jól megőrződhetett.
    Eddig persze semmi ilyen objektumot nem találtunk, tehát vagy nincs, vagy túl kis méretű, vagy azokon a területeken van valahol, amiket az LRO még nem fotózott le. DE ez a konkrét objektum ott akár még egy hajóroncs is lehet, kb. 70 méteres hosszúságú. Vagy csak egy fura szikla, persze. Akárhogy is, hatalmas potenciális jelentősége van. Minden más objektum, ami "Moon anomaly" kulcsszavakkal megtalálható a neten, vagy bullshit vagy Photoshop, nincs nyomuk.
    Egy videód akár szólhatna ennek az eszköznek a bemutatásáról is, képernyőfelvétellel. ;-)

    • @foldvariistvanzoltan2607
      @foldvariistvanzoltan2607 2 роки тому +1

      @Merion az LRO linkeden speciel elképzelhető hogy a feláramló bazalt kiemelte a mélyből ezeket a sziklákat. A kisebb, az árnyvetése alapján egy mély árok. Mindenképp egyedi leletek a Holdon.

    • @merion297
      @merion297 2 роки тому +1

      @@foldvariistvanzoltan2607 De szóval nem is gondoltam, hogy van ilyen folyamat. Nagyon jó lenne, ha egyszer arra tudna járni egy rover… Vagy legalább egy új LRO-szerű műhold jobb kamerával…

    • @foldvariistvanzoltan2607
      @foldvariistvanzoltan2607 2 роки тому +1

      @@merion297 mindenképp igen, kéne oda egy küldetés.

  • @joules83a
    @joules83a Рік тому

    Az ördög ügyvédjeként kérdem, hogy a holdkomp felszállásakor ( 23:25 ) miért CSAK EZ ELSŐ másodpercben lehet látni a rakétahajtómű robbanását, tűzcsóváját? (Vagy lehet, hogy az csak a leválasztó piropatronok fénye volt!?)
    A Holdon kisebb a gravitáció, kisebb a szökési sebesség és a holdkomp se egy robusztus jármű, de akkor is egy lőket (egy farrba rúgás, egy kirobbantás) kicsit kevés lenne a felemelkedéshez.😈
    Milyen üzemanyag az amelyik sötét/láthatatlan lánggal ég/oxidálódik?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому +2

      Jól látod, az üzemanyagban kell keresni az okokat!
      A holdkomp hidrazint és dinitrogén-tetroxid keveréket használta a meghajtáshoz, ennek az égésterméke szinte teljesen átlátszó az oxigénmemtes környezetben.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому +1

      ua-cam.com/video/9HQfauGJaTs/v-deo.html
      0:19-nél válik láthatóvá a hajtómű lángja. Egyetlen függőleges lökés nem is lehetne elég, mert Hold körüli pályára kellett állniuk, hogy összekapcsolódhassanak a keringő űrhajóval.

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 9 місяців тому +1

      A gáztűzhelyen is sokféleképpen láthatod a lángot. Ha sárga akkor tökéletlen az égés, ha kék akkor jó.
      Néha a Földről indított rakétáknál is alig látszik a hajtómű csóvája. Itt van a régi angol Black Arrow rakéták indításáról készült eredeti filmek:
      ua-cam.com/video/M4uWykpxUVY/v-deo.html

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 9 місяців тому

      Az üzemanyag hidrazin, az oxidáló szer dinitrogén-tetroxid volt.

  • @Rom512Marduk
    @Rom512Marduk 4 роки тому +1

    Szia! Ne haragudj de már 11 részen keresztül vagyok rajta a háttér zenén... 😁 Mi a szám címe? :)

    • @damidami4058
      @damidami4058 3 роки тому +1

      erre én is kiváncsi vagyok

  • @gabrieltoth554
    @gabrieltoth554 3 роки тому

    Én úgy tudtam,hogy 16-an jártak a holdon és a negyede balkezes volt!Persze ezt lehet nem augusztus 13.-án kellett volna olvasnom. :-D

  • @pantocsekistvanz7577
    @pantocsekistvanz7577 3 роки тому +1

    A skylab-ről nem csinálsz egy kicsit részletesebb vidító, mert arról semmi nincs csak annyi l, hogy volt....

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 3 роки тому

      Az engem is erdekelne, bar az egy kifejezetten balszerencses program volt.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 3 роки тому

      Mivel ez az Apolló programról szólt, talán ezért. De kívánságod már teljesült: ua-cam.com/video/piRPQhvWQy8/v-deo.html

    • @pantocsekistvanz7577
      @pantocsekistvanz7577 3 роки тому

      @@lacikeri3102 Olvasd el légyszives hogy mit írtam!!!!
      Mielöt faszságot mondasz!

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 3 роки тому

      @@pantocsekistvanz7577 A SkyLabról szóló részletesebb videót linkeltem, óhajodnak megfelelően.. Szóval jó lenne ha megnéznéd mit linkeltem mielőtt faszságot mondasz, te ostoba gyökér!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +2

      Srácok!
      Szükség van erre a hangnemre?

  • @merion297
    @merion297 3 роки тому +2

    A történet, amelyhez képest minden más történet és esemény a Földön jelentéktelen… 😊

    • @carvingskiponthu
      @carvingskiponthu 3 роки тому +1

      A következő az lesz,amikor életet találunk az univerzumban. Remélem megélem. 😀

    • @carvingskiponthu
      @carvingskiponthu 3 роки тому +1

      @@merion297 Első linked nekem nem működik, nem nyit meg semmit, második jó, megtaláltam, tényleg érdekes valami. Kösz! Bár én nem hiszem, hogy ez mesterséges, persze bármi lehet, akkor is izgalmas dolog.
      A baktérium talán már a Marson is meglehet, persze az esetleg ugyanaz is lehet, mint a földi élet, ha valóban a Marsról fertőződött meg a Föld élettel.
      Az Európáról viszont már szinte biztosan nem, tehát ha ott találnának akkor az a miénktől független lenne. Ez is óriási lenne, mert ha egyetlen helyen is találunk, az azt jelentené, hogy az univerzum hemzseg az élettől. Hogy milyen,az már lényegtelen, csak idő és körülmények kérdése, hogy hol mennyire és milyenné fejlődött ki.
      Értelmes civilizációkkal való találkozásunk vagy kommunikációnk sajnos úgyis gyakorlatilag lehetetlen. Ahogy te is írod. Csak a féreglyuk lehet a megoldás, ha az egyáltalán létezik. Kicsit sok a "ha" a történetben... :-)

  • @karolypapp3564
    @karolypapp3564 2 роки тому +1

    Megkérdezném hol tankoltak,mert állitólag 400kg holdkőzetet hoztak a főldre(megjegyzem hogy az űzemanyag 25-30dollár /kg.de hogy volt annyi űzemanyaguk hogy ezt megtegyék?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Az Apollo űrhajó szervizmoduljában volt az üzemanyag, de a holdkomp leszálló és felszálló egysége is meg volt tankolva

    • @laszloszikra6320
      @laszloszikra6320 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Te tényleg elhiszed, hogy ez az imbolyogva "felszálló " holdkomp dokkolt a Hold körül keringő űrhajón, majd elhagyták a Hold gravitációs mezejét? Hogy a faszba'?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому +1

      Szerintem úgy, hogy iskolázattabbak voltak, mint egyesek! Pici fizika és máris minden világossá válik! ;)

  • @petranyi123
    @petranyi123 4 роки тому +3

    Pavlics Ferenc -et meglehetett volna említeni mint a holdjáró főtervezőjét.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 4 роки тому

      Ő csak egy ember volt,a 4 ezres gárdából, nem talált ő fel egyedűl semmit, minden csapat munka volt !

    • @petranyi123
      @petranyi123 4 роки тому

      @@joepataki9659 Ajánlom figyelmébe: ua-cam.com/users/results?search_query=Pavlics+Ferenc
      hu.wikipedia.org/wiki/Pavlics_Ferenc
      en.wikipedia.org/wiki/Ferenc_Pavlics

    • @sandordrinoczi1181
      @sandordrinoczi1181 3 роки тому +1

      meg lehetett volna - ezt meg így kell írni magyarul.

  • @wasser168
    @wasser168 3 роки тому +7

    Holdjárónál meglehetett volna említeni a magyar tervezést :)

    • @sandordrinoczi1181
      @sandordrinoczi1181 3 роки тому +2

      meg lehetett volna - így kell írni magyarul.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому +1

      Magyar származású fickó, de nem Magyarország “ találmánya” A Tesla is alkalmaz fiatal magyar származású mérnököket. A NASA is így dolgozik, és dolgozott, sok japán, nemet és más nemzetiségűek is dolgoztak, dolgoznak nekik. Livermore ben ( California) élve , 1990-1998- ig a szomszédom egy NASA mérnök volt, sokat mesélt a belső munkákról.

  • @robertbalogh3663
    @robertbalogh3663 10 місяців тому

    Szia! Az lenne a kérdésem, hogy a Saturn rakéta a földkörüli pályáról amikor a Hold felé gyújtott az egyszeri gyújtás volt, vagy végig kellett égetnie a hajtóművet?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  10 місяців тому +1

      A TLI egy körülbelül 6 perces hajtóműgyújtás volt, amivel el tudtak szakadni az alacsony Föld körüli pályáról a Hold irányába.

    • @robertbalogh3663
      @robertbalogh3663 10 місяців тому

      @@urkutatasmagyarul Nagyon szépen köszönöm! Vagyis olyan sebességre gyorsította ha jól értem, ami utána már a megfelelő szögben gyorsította őket ahhoz, hogy Hold körüli pályára álljanak, ott pedig már a Hold gravitációja megoldotta, hogy pályán maradhassanak.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  10 місяців тому +1

      @@robertbalogh3663
      Azért ez nem volt ilyen egyszerű, mert a három napos úton még kellett néhány pár másodperces korrekciót végezni, illetve a Hold körüli pályára állashoz is szükség volt egy néhány perces lassító mamőverre, de nagyvonalakban igen.

    • @robertbalogh3663
      @robertbalogh3663 10 місяців тому

      @@urkutatasmagyarul S ezen számítások vezetője a néni volt, akiről a film is készült pár éve? Egyszerűen felfoghatatlan, hogy valaki képes volt ezt kiszámolni, a számítógépet is ellenőrizve. Nem tudom mennyire igaz, vagy csak legenda, hogy az egyik űrhajós jobban bízott benne mint a számítógépben, és addig nem csinálta meg a pályamódosítást amíg a hölgy ki nem számolta.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  10 місяців тому +1

      Ez inkább a '60-as évek elejére volt jellemző, a '70-es évekre már azért többet tudott a számítógép is.

  • @joepataki9659
    @joepataki9659 4 роки тому +1

    Több mint fel évszázad után is, senki más ország fia, vagy lánya , nem volt rá képes, hogy a holdra tegye a lábát! Hogy is van ez? Így lesz a Marssal is !

    • @attila1047
      @attila1047 3 роки тому

      Azóta az mondás tartja hogy Amerika Hold helyett a közel keletre jutott el. "Elvitte a demokráciát" címszóval.

    • @aladin0095
      @aladin0095 3 роки тому +1

      mivel rájöttek, hogy nincs ott semmi, ezért pénzkidobás lett volna újra oda küldeni egy csapatot

    • @attila1047
      @attila1047 3 роки тому +1

      @@aladin0095 de azért háború helyett elkölthették volna űrkutatásra a pénz😠

  • @MrDxx7
    @MrDxx7 2 місяці тому

    3:30 Sosem értettem miért fektetett nyolcas pályán halad az űrhajó. Két pont közt legrövidebb út mindig egyenes nem?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 місяці тому

      @@MrDxx7
      Az űrben nincs egyenes vonal, a Föld forog, a Hold kering, az űrhajó pedig a gravitációs hatások miatt sodródik a végtelen űrben

    • @MrDxx7
      @MrDxx7 2 місяці тому

      @@urkutatasmagyarul Milyen igaz :)

  • @pfeifferoz
    @pfeifferoz 3 роки тому

    5:00. Csak szőrszálat hasogatok.... Ezek nem cabriók, targák... :D

  • @roberttoth1415
    @roberttoth1415 2 роки тому

    Szép napot. 18. 19. 20. Mostanra köztudottá vált. Akkori Szovjet kozmonautákal összefogva mentek Marsra !!!

  • @joules83a
    @joules83a 9 місяців тому

    9:23 Hogy nem lehetett megtalálni azt az önkioldót 3 nap odaút alatt egy kb. 3 telefonfülke méretű űrhajóban!?🤔
    13:09 A legénység minden tagjának volt szkafanderre, tehát az egyik űrhajós nyugodtan kimehetett volna szemrevételezni a szerviz modult.
    De miért nem tették?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  9 місяців тому +2

      Az Apollo űrhajókon nem volt légzsilip, tehát egy űrsétánál ki kellett engedni a kabinból az összes levegőt. Ezen felül az űrséta során plusz rendszereket kellett volna bekapcsolni, melyeknek jelentős áramfelvételük volt.
      Na, ők pont oxigén és áram hiánytól szenvedtek, és semmivel sem lett volna jobb a helyzetük, ha tudják pontosan, hogy mi sérült meg.

    • @joules83a
      @joules83a 9 місяців тому

      @@urkutatasmagyarul
      A légzsilipként lehetett volna használni a holdkompot is, hisz annak kinyitása be volt tervezve az út során. Plusz rendszerként pedig ott voltak a holdrasszállásra tervezett köldökzsinór mentes szkafanderek.
      Egy kárfelmérés után talán a lett volna valami lehetőség, hogy a szervizmodul éppen maradt felét valahogy visszakapcsolják, "újradrótozzák".

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  9 місяців тому +1

      @@joules83a
      A holdkompban sem volt felesleges levegő, ugyanúg, abból is ki kellett volna ereszteni a semmibe. A szervizmodult pedig használták, csak a hajtóművet nem.

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 9 місяців тому

      Az Apollo kabin elhagyására nem voltak felkészítve. Szerintem nem volt köldökzsinór a szkafanderekhez, és nem voltak olyan rögzítései pontok a parancsnoki modulon amit a karabinert be lehetett volna akasztani.

  • @philipesz7105
    @philipesz7105 Рік тому +1

    Oké nem kételkedem,deA fuck you-t nutató szakkálas pasi elég érdekes.A felelőtlen mozgás a hóld felszinén ami sérülést okozhat az ürruhán az milyen viselkedés.

  • @dani-if5wo
    @dani-if5wo 2 роки тому +1

    Ilyen töritanár kéne

  • @leventekabok811
    @leventekabok811 3 роки тому

    19:16
    ua-cam.com/video/oX8-IXdABuc/v-deo.html
    Ha esetleg valakit érdekelne az LM teljes felépítése

  • @akacsaman
    @akacsaman 4 роки тому +1

    Mindjárt 7k! 10k nál kiírom, hogy ***** és ez azt jelenti, hogy ********
    *=titok

  • @ohayomc1294
    @ohayomc1294 3 роки тому +4

    Shepard egy farok volt.

  • @odanneloconnor6814
    @odanneloconnor6814 4 роки тому

    Az Apollo 11 nem vétette el a kijelőlt leszállási zónát, ha nem bekapcsolták egy pillanatra újra a hajtóművet mert egyenesen belecsapódtak volna a kráter falába, s ez miadt landoltak távolabb.

    • @spartacuc
      @spartacuc 4 роки тому

      távolabb landoltak = elvétette
      vagy nem?

    • @ggalfi
      @ggalfi 4 роки тому +1

      Már abból is látszik, hogy nem a kijelölt helyen szálltak le, hogy krátert kellett kerülgetniük. A NASA küldetés-tervezői nem voltak hülyék, az első leszálláshoz az Apollo 8 és 10 felvételei alapján igyekeztek olyan helyre rábökni, ami a lehetőségekhez mérten a legsimább volt. Egyébként a navigációs hibát java részben még a holdkomp-anyaűrhajó durva szétválása által okozott félrekalibrálódás okozta. Az ebből fakadó hiba kb. 5km volt, és pont olyan irányban, hogy egy 150m átmérőjű kráter északi szélére célozta őket. Armstrongnak nem is a kráterrel volt baja (mert nem a belsejébe vitte volna őket a számítógép), hanem sokkal inkább a krátert övező törmelékmezővel. Mivel ezt kézi vezérléssel előrefele kerülték ki, az hozzátett még 1km-t a teljes eltéréshez, így jön ki a 6km. Amúgy a holdkomp hajtóművét nem kapcsolgatták ki-be, folyamatosan ment az egész lassítás-megközelítés során, inkább úgy kormányozták, mint egy helikoptert, ide-oda döntögetve a masinát.

    • @odanneloconnor6814
      @odanneloconnor6814 4 роки тому

      @@spartacuc és ebből a manőverből jött az egyik holdra szállás tagadók elmélete, ha landol, azaz folyamatosan csökkenti a sebességét miért gyorsul. :D

  • @p.i8459
    @p.i8459 10 місяців тому

    Ha az orosz is készített volna egy filmet a Marsra szallasrol, akkor most azt vallanak igaznak. Nem vagyok a konteok híve, csak érzékeltetni akarom ,hogy egy zavaros filmen és egy pár bennfentes nyilatkozasan alapszik , (vagy éppen nem) a holdra szállás hitelessége

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  10 місяців тому

      EGY zavaros filmen? Több száz órányi dokumentáció, több száz kg holdkőzet, számos felszíni kísérlet, és leglább 3 nemzet űrszondája, melyek le is fényképezték a landoló egységeket a Hold felszínén.
      Én azt havaslom, hogy továbbra se legyél konteó hívő, hanem inkább járj utána a dolgoknak, mert ha szerinted, csupán egy zavaros film a bizonyíték, akkor megértem, hogy kételkedsz.

  • @tivcsiszlavitsek8281
    @tivcsiszlavitsek8281 4 місяці тому

    üdv 2024.06.05. Köszönet 🙏

  • @catpool
    @catpool 4 роки тому

    ua-cam.com/video/ZWcCaOBjRKM/v-deo.html
    "Az üzemanyagcellák a vízből nyerték ki a energiát" Itt valami félrecsúszott a fordításban. Az üzemanyagcella hidrogén és oxigén egyesítésével termelt elektromos áramot és vizet. Tehát a víz a végtermék volt nem pedig a kiinduló anyag.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому +4

      Nos ez engem is tarkón vágott :)
      Inkább az lehetett a gond, hogy az üzemanyagcellák nem termeltek áramot és így vizet sem.
      A vízbül leginkább a zOxigént lehet kinyerni napelemmel előállított energián.
      Ettől még a csatorna zseniális, csak így tovább!

  • @karolypapp3564
    @karolypapp3564 2 роки тому +1

    Az oroszok-ill szovjetek holdjárójáról senki nem tesz emlités ,pedig ők vvoltak ebben az elsők

  • @Optimistic7718
    @Optimistic7718 4 роки тому +3

    Kár,hogy a holdjáróról nem beszéltél!
    Magyar találmány az utolsó csavarig☝️❤🇭🇺❤ Pavlics Ferenc találmánya és ő IS készítette a NASA-nak☝️

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  4 роки тому +5

      Nem magyar az utolsó csavarig, és nem Pavlics találmánya.
      Pontosabban: főmérnökként dolgozott rajta és a futóműveiért volt felelős. Az irányítási rendszert, az elektronikát, az tápellátást és a villanymotorokat is amerikaiak tervezték.
      Persze ez nem kisebbíti Pavlics munkájának fontosságát, de azt állítani, hogy magyar munka az utolsó csavarig egy cseppet megalomán gondolat.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Nem igaz, ő is egy munkatárs volt a 400 ezerből. A járgánynál több száz ember dolgozott, sok japán nemet spanyol stb.

  • @mariatoth3293
    @mariatoth3293 2 роки тому +1

    Azért elég balfax dolog, hogy egy földhözvágott tartályt beépítettek... Még egy poroltót is selejtezni illik, ha sérülés van rajta...

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      Igazából nem a tartályt ejtették le, hanem azt a keretet, mindössze öt centiről, amelybe többek között ez a tartály is be volt szerelve. De a bajt nem ez okozta. Egyébként ez a tartály nem szimplán egy gömb, ennek belső fűtőszálai voltak, spéci hőszigetelése, beépített nyomás- és hőmérséklet-érzékelője, valamint egy keverőszerkezet volt benne, hogy a kásássá vált oxigént átmozgathassák.
      A tartályban volt egy termosztát, egy kis kapcsoló, amely kb. +30°C-nál önműködően megszakította a fűtőszál áramát. A -230 fokos folyékony oxigén felfűtésekor ez egy biztonsági lépcső volt. A termosztátot eredetileg 28 voltra méretezték, ennyi volt az űrhajó saját tápegységének feszültsége. A kilövőállásban használt generátorok viszont 65 voltot adtak. A fővállalkozó North American utasította a tartályt tervező Beech Aircraftot, hogy tervezze át a rendszert 65 voltra, ők meg is csinálták, de valamiért a kapcsolóról elfeledkeztek, és a hibát sem ők, sem a North American, sem a NASA nem vette észre a tervekben.
      Ezt a tartályt az Apollo-10-nél akarták használni, de új, módosított tartályokat dolgoztak ki, az került a hajóba, ezt a tartálykészletet pedig ki akarták emelni, hogy majd feljavítsák és egy másik úton felhasználják. A kiemelés nagyon körülményes dolog volt, és az egyik rögzítőszegecs nem jött ki teljesen. Amikor a daru megemelte, pár centiről visszazökkent. Semmi gond, jön a kötelező procedúra az ellenőrzéssel, rendben találták, betették az Apollo-13 műszaki egységébe.
      A tartályt egy próba során feltöltötték folyékony oxigénnel, majd amikor végeztek, ki akarták fújatni belőle a folyadékot. A két másik tartállyal nem volt gond, ezzel igen. Úgy gondolták, hogy a kifújáshoz használt csőcsonk mozdulhatott el, de az nem számít, repülés közben arra nincs is szükség. Megbeszélték Lovell-lel is, és elmondták neki, hogy a tartály cseréje 45 órát venne igénybe, plusz a tesztelési idő, összességében kifuthatnak az időből, és egy hónapot halasztani kell az indulást. Mivel a tartály egyébként teljesen jónak látszott, kitalálták, hogy felfűtik a benne levő oxigént, és az majd szépen kijön a csövön. Rákapcsolták a tartály fűtőszálát a 65 voltos áramforrásra, és a 28 voltra tervezett termosztátkapcsoló azonnal megsült. A fűtőszál rendben működött, az oxigén melegedett és jött ki a tartályból. Amikor a hőmérséklet elérte a 30 fokot, a kapcsolónak meg kellett szakítania a fűtőáramkört, de nem tette, mert már meg volt olvadva. Sebaj, van egy hőmérő is a tartályhoz kapcsolva, azt ellenőrizte egy technikus, és látta volna, ha a hőmérséklet a 30 fok fölé emelkedik. Azonban a hőmérő tervezői, tudván, hogy a 30 fok a megengedett maximum, csak 30 fokig jelezték a hőmérsékletet, annál magasabbat nem tudott mutatni. Szóval szépen fődögélt a tartálynyi oxigén, a technikus látta, hogy a hőmérséklet a gyengéd 30 fok, de a termosztát megsült, a hőmérő kiakadt, és valójában már 500 fok volt a tartályban. Órákon át. Az oxigén tényleg kijött, de a tartályban levő vezetékek teflon szigetelése leolvadt, maradtak a meztelen, megégett rézvezetékek.
      Aztán odafent Swigert bekapcsolta az oxigénnel töltött tartályban a keverőt, jött egy szikra, meggyújtotta a tefloncafatokat, és "Houston, we've had a problem". Hogy a tartály nyakának lerobbanása aztán hogy okozott még egy csomó járulékos kárt, az már külön mese.

  • @akosvarga8412
    @akosvarga8412 3 роки тому

    "Szörvivôr 3" Hàt nem éppen irodalmi az angolod...

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +2

      Sikerült elkapnod a lényeget! :D
      Viszont annak nagyon örülök, hogy ez a legnagyobb problémád az epizóddal! ;)

  • @tivcsiszlavitsek8281
    @tivcsiszlavitsek8281 Рік тому

    Köszönet 2022.12.13.

  • @remixpizzazabalo
    @remixpizzazabalo Рік тому

    Miért ugyan olyan mély minden kráter a holdon?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому

      Nem ugyanolyanok, van ak kisebbek, vannak magyobbak, vannak ferdék, vannak magasak, vannak régiek, vannak újak

    • @bagobago9438
      @bagobago9438 Рік тому +1

      @@urkutatasmagyarul Lehet inkább úgy érti, hogy bizonyos mélységnél egyik kráter sem mélyebb.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому +1

      A japán holdszonda leszállás közben (helyett) bezuhant egy 5 km mély kráterbe, amelyet valahogy elfelejtettek figyelembe venni az út tervezésekor. Nem minden kráter ilyen mély. A kráterek mélysége attól is függ, hogy a talaj hogy viselkedik a meteor becsapódása után. Van olyan, hogy szétrepül, és van olyan is, hogy megolvad és feltölti a keletkezett gyűrűt. Van olyan, amelyiknek van központi kúpja, és sok olyan van, amelyiknek nincs. Nem egyformák, csak ránézésre, egy magasból készült képen hasonlóknak tűnnek.

  • @rikomagyar7850
    @rikomagyar7850 3 роки тому +1

    Udv...Ausztralia, Perth-bol....///

  • @jozsefsikar3639
    @jozsefsikar3639 2 роки тому

    Engem, igazából az érdekel, hogy miért hagyták abba, a hold missziót? Sokan, sokfélékt mondanak, de az igazi ok érdekelne!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Pénz

    • @jozsefsikar3639
      @jozsefsikar3639 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul értem, tehát a pénz hiánya volt a probléma. Remélem, a jövőben ez nem okoz gondot! Köszönöm a választ!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      @@jozsefsikar3639
      Még mindig ez a gond, egy ilyen küldetés nem hozhat bevételt, ezért a kiadást kell minimalizálni, persze úgy, hogy biztonságos legyen a projekt, és még kutatási haszna is legyen!

    • @jozsefsikar3639
      @jozsefsikar3639 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul szerintem, akkor lesz majd bevétel, ha meg lesz a hold bázis, és rendszeres lesz az űr turizmus. Pl; a hold sétás űrturizmus.

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 2 роки тому

      Ma mar automata szondakkal sok mindent meg lehet csinalni - az emberes kuldetesekhez toredek aron.

  • @bencetoth691
    @bencetoth691 8 місяців тому

    Kicsit viccesen száll fel a Holdról a repülőegység. 😀😀

  • @tivcsiszlavitsek8281
    @tivcsiszlavitsek8281 5 місяців тому

    2024.04.10. Köszönet.

  • @tiborpolonyi116
    @tiborpolonyi116 3 роки тому

    Tehát vegyük át, évi 1500 milliárd dolláros "űrprogram", de "egy korábban leejtett és hibásan javított oxigén tartály, zárlat miatt felrobbant" na most erre mit is lehet mondani, éghető oxigén, persze lehet, lemaradtam és már olyan is van, nem tudom.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      @mariatoth3293-nak leírtam a sztorit. Több hülyeség is kellett a katasztrófához, ahogy az lenni szokott. Az egyik hiba az volt, hogy a tartály cseréje ellenőrzéssel 3 napba is tellett volna, emiatt lemaradnak az indítási ablakról, jött volna egy hónap halasztás.

  • @JaniMacala
    @JaniMacala 11 місяців тому

    És persze azóta el telt 55 év és nem tudtunk embert juttatni a holdra vicces ugye

  • @zsoltesz209
    @zsoltesz209 3 роки тому +2

    nem a holdra repülünk ha nem a Marsra 😂

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Ha te mondod! :)

    • @zsoltesz209
      @zsoltesz209 3 роки тому +1

      @@urkutatasmagyarul lehetne egy olyan videó hogyan állunk a Marsra szállással?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      @@zsoltesz209
      Igen, már folyamatban! ;)

    • @zsoltesz209
      @zsoltesz209 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul alig várom 😃

    • @zsoltesz209
      @zsoltesz209 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul nem gondoltam volna hogy fél 11 kor vissza válaszolsz 😂😂

  • @jozsefantal4769
    @jozsefantal4769 3 роки тому

    A 13 szerencsétlen szám az űrben is.
    Nem szabad ilyen számot adni. Ki kell hagyni.
    Ingyen lett volna.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Szerinted, ha átszámozzák, nem robban fel a hibás O2 tartály?

    • @jozsefantal4769
      @jozsefantal4769 3 роки тому +3

      @@urkutatasmagyarul Egyértelműen!

    • @jozsefantal4769
      @jozsefantal4769 3 роки тому

      Az ember ha dolgozik akkor hibázik is.
      Még a NASA-nál is. Rosszul csiszólják a tükröt, belefúrnak az űrhajóba, stb...ezek kivédhetetlen és csakis szerencsén múló dolgok. Nagyon tetszik nekem milyen találó neveket adnak pl. a misszióknak!
      A történelem mindig ismétli önmagát és amit a görög istenek tettek a mítológiában az megjelenik az űrben is több ezer év múltán. Mekkora dolog!!!!
      A 13 vagy szerencsés vagy szerencsétlen szám az emberiség történelmében. Inkább szerencsétlen.
      Erre is vigyázhattak volna...adhatták volna egy kísérleti rakéraindításnak is ezt a számot de szerintem a legjobb ha kihagyják. A történelem megismételte önmagát: a 13-as misszió szerencsétlenséget hozott.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      @@jozsefantal4769
      Némi kiegészítés: nem a NASA csiszolta a tükröt és nem a NASA űrhajója lett tévesen kifúrva.

    • @jozsefantal4769
      @jozsefantal4769 3 роки тому +2

      @@urkutatasmagyarul Teljesen mindegy. Hibáztak. Amúgy az ő feladatuk lett volna az esetleges hibák kiszűrése. A tükörnél a hibát maga a NASA generálta a sietséggel és megfeszített költségvetéssel. A szám eltörlése ingyen lett volna.

  • @endrekiraly1619
    @endrekiraly1619 3 роки тому

    Na, de mi köze Galileinek a toll-kalapács ejtéshez? Ő sosem csinált ilyet.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Amikor Pissa-ban volta a Ferde-torony kövezetén volt egy kőbe vésett irat, miszerint ott dobálózott a radikális fiatal, de szinte biztos, hogy ez nem ott történt meg.
      De másol biztosan megtörtént.
      Igaz, ő nem tollat dobott kalapáccsal, hanem különböző tömegű, de azonos méretű golyókat.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Mert nem járt a holdon ő csak az elméletben gondolta hogy ez így dolgozik.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      Galilei írt egy elvi kísérletről, amelyben egy azonos méretű bronz- és egy fagömböt ejtett volna le nagy magasságból, például a pisai torony tetejéről, és azt mondta, hogy a két gömb egyszerre érne földet, az eltérő súlyuk ellenére. Az azonos mérettel és formával kiküszöbölte a légellenállás különbségét. (Ennek ellenére középiskolás fizikával kimutatható, hogy lett volna egy kicsi különbség a leérkezések között, mert a levegő ellenállása mégiscsak beleszólna.) A Holdon a kísérlet azt bizonyította, hogy ha _tényleg_ ki tudjuk iktatni a levegőt a kísérletből, akkor két azonos magasságból ejtett, bármilyen alakú és súlyú test mindig egyforma idő alatt esik le. Ez a tény már Newton óta a mozgástan alapjaihoz tartozik, de Galiei gondolatkísérlete úttörő volt, amit lejtőkön legurított golyókkal kísérletileg is igazolni tudott.
      Egyébként ez a felvétel önmagában is bizonyíték, mert ez az eredmény csak légüres térben jöhetett létre, márpedig kiszivattyúzni a levegőt egy egész tévéstúdióból nem lenne egyszerűbb annál, mint hogy elmegyünk a Holdra.

    • @endrekiraly1619
      @endrekiraly1619 9 місяців тому

      @@gregor_man Pont nem ezt írta le Galilei. Legalalábbis akkor, amikor még nem végzett kapcsolódó kísérleteket.
      Akkor még pont azt írta le, hogy a nehezebb golyó lassabban tud gyorsulni, ezért kezdetben a fagolyó leelőzi a vasgolyót, de aztán, mivel a vasgolyó mégiscsak nehezebb, utol fogja érni a fagolyót.
      Akkor még messze nem tudtak semmit a tehetetlen és súlyos tömeg ekvivalenciájáról, azt gondolták, hogy ez a kettő, a súly és a tehetetlenség, két külöböző jelenség. Hogy ez nem így van, azaz a kettő ekvivalens, csak sokkal később, Eötvös Loránd mérte ki, talán 11 tizedesjegy pontossággal. Amit azóta pár tizedesjeggyel már javítottak, de bizonyítva persze még most sincs.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      @@endrekiraly1619 "azt gondolták, hogy ez a kettő, a súly és a tehetetlenség, két külöböző jelenség."
      És milyen jól gondolták. Keversz te itt valamit, amondó vagyok. A tömegvonzás okát mindmáig nem tudták megfogalmazni, míg a tehetetlenségét igen, a híres Higgs-részecske alakjában.

  • @latyim
    @latyim 3 роки тому +2

    Az aláfestő zenét lehetne hanyagolni ? rendkívül bosszantó . gyakorlatilag.szamomra nézhetetlen így.

    • @mindenttorok7016
      @mindenttorok7016 3 роки тому +6

      Nekem bejön a háttér zene pont így jó !

    • @_Betty.Ford_
      @_Betty.Ford_ 2 роки тому +1

      Nekem viszont nagyon tetszik.

  • @akosvarga8412
    @akosvarga8412 3 роки тому +4

    Csak egy kérdésem volna : a hatvanas évek végén hol is volt a számítógépek technikai színvonala ? Mondjuk a béka segge alatt ?!? És azzal a gagyi trutyival csináltak hihetetlenül precíz számításokat, ami egy űrutazáskphoz elengedhetetlen ??? Na ne nevettess !!!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +5

      A számításokat bármelyik matametikai egyetemen végzett hallgató el tudja végezni csupán egy számológéppel.
      Az akkori számítógépek csupán az emberi sebességnél voltak jobbak.
      Az ideális röppályához kívánt módosításokat akár számító/számológép nélkül is végrehajtható lett volna, csak a számolási műveletekre kellett volna több időt hagyni.

    • @akosvarga8412
      @akosvarga8412 3 роки тому +2

      @@urkutatasmagyarul Tudod vicces gyerek vagy ! A videóban hihetetlenül precíz számításokról volt szó, a válaszodban pedig most meg arról, hogy egy kvázi nem hülyegyerek is el tudta végezni egy számológéppel... Nem érzed az ellentmondást ?!? Egyébként két eset lehetséges. 1 : Az egész űrutazás annó, egy hatalmas kamu volt. 2 : Az egész művelet úgy működött, hogy próba szerencse. És rengeteg halott volt. A berepülő-pilótáktól kezdve , a földi személyzeten át az asztronautákig...

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +8

      A precízség abból áll, hogy sok tizedes jegy pontossággal kell megállapítani egy művelet végeredményét. Ehhez elengedhetetlen, hogy a bevitt adat (pozíció pontos ismerete) a lehető legpontosabb legyen.
      Nem a számítások voltak a legprecízebbek, inkább a pozícionálás, ahol egy szextáns segítségével a csillagok látszólagos helyzete alapján rendkívül precíz módon tudták behatárolni a helyzetüket.
      Ezután a kapott értékeket a kezdetleges számítógép sok tizedes pontossággal, az emberi képességeket felülmúló sebességgel dolgozta fel.
      ...egyébként valóban egy vicces gyerek vagyok.

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 3 роки тому +3

      Tokeletes megjegyzes, Az az egy szo hianyzik belole hogy : >> szerintem

    • @norbertbeyer8348
      @norbertbeyer8348 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Azert itt javitanam. Nem a csillagok alapjan tajekozodtak, az csak mint veszhelyzeti lehetoseg volt. Inercialis navigaciot hasznaltak valamennyi kuldetes soran.

  • @tiborgodo8026
    @tiborgodo8026 2 роки тому +1

    Furcsának tartottam mindig hogy a holdon a háttér egy nagy feketeség sehol csillagok . 9:41 egynél nekem nagyon kép montázsnak tűnik. A hold felszín és a fekete háttér azt sugalja mintha valamit el akarnának takarni.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Nézd meg a 40. epizódot, választ kapsz a miértekre ;)

    • @peterpiotr3740
      @peterpiotr3740 2 роки тому

      A felhasznált filmanyagok, a Hassablad kamerák beállításai miatt nincsenek csillagok az égen. Amúgy a NASA archívumaiban vannak képek ahol igenis látszanak csillagok, például a túloldalon fotózták a felkelő Nap holdi horizont fölé emelkedő koronáját. Ezeken ott vannak a csillagok. Mivel inkább tudományos célzatú fotók azok, a nagyközönség nem ismeri annyira ezeket.

    • @peterpiotr3740
      @peterpiotr3740 2 роки тому

      Semmit nem akartak eltakarni.

    • @foldvariistvanzoltan2607
      @foldvariistvanzoltan2607 2 роки тому +1

      Dr. George Carruthers a NASA akkori egyik fizikusa volt. Tervezett egy kamerát mely a Holdon a csillagos eget is fotózta az Apollo 16 expedíció alkalmával Főbb feladata a Föld UV fényben fotózott környezete volt.

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      A vakító napfényben egy fényesen csillogó holdkompot akartak lefényképezni, ehhez illő rövid expozíciós idővel. Képtelen vagyok megérteni, hogy a sok okos ember, akik ezt a saját telefonjukkal is kipróbálhatnák, hogy várhatják, hogy a ragyogó komp mellett fénylő csillagokat lásson. Este a tiszta ég alatt tarts fel valamit, világítsd meg a vakuddal, fényképezd le, aztán keresd meg a csillagokat a képen. Ha a csillagokat akarták volna lefényképezni, állványra kellett volna tenni a kamerát, majd több másodpercig exponálni, legalább. Öreg amatőrcsillagászok pontos adatokkal is szolgálhatnak, tapasztalatból. A képen a komp egyetlen fehér paca lenne, mögötte csillagokkal. Miért akartak volna ilyen képet lőni? Ők ott álltak a Holdon, nem gondolták, hogy utána egy csomó háborodott ebben fog kételkedni, vallásos hevülettel.

  • @tiborpolonyi116
    @tiborpolonyi116 3 роки тому +6

    382 kg kőért fementek a holdra legalábbis szerintük, ami viszont biztos, az adót fizetők pénze el lett lopva tudományos kutatás címen. Ez az egész olyan mint egy tudományos fantasztikus vígjáték, azért olyan, mert az is.

    • @hanuscsakilles4810
      @hanuscsakilles4810 3 роки тому

      Igen Neil Amstrong nem járt a holdon és a föld is lapos. 😂

    • @tiborpolonyi116
      @tiborpolonyi116 3 роки тому

      @@hanuscsakilles4810 Jó válasz!

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Tudatlan pesszimista buta vagy. Tanulj meg sokat.

  • @gyaresz1973
    @gyaresz1973 3 роки тому +2

    Ja. Magasztos tett mi? Odamentünk, majd rögvest otthagytunk egy csomó kacatot meg szemetet. valóban magasztos.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Menj oda és takaritsd össze.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Te sosem “ mentél” ne aggódj.

    • @bagobago9438
      @bagobago9438 Рік тому

      Nyugi, felsöpörték a műtermet forgatás után.

  • @mopsz17
    @mopsz17 3 роки тому +2

    nagyon zavaró a zene a háttérben, néha alig érteni mit mondassz

  • @mr.nobody4868
    @mr.nobody4868 3 роки тому +1

    a stadionok mar epulnek.. ha orban marad akkor minden faluban lesz 2

  • @chelokritika5524
    @chelokritika5524 3 роки тому

    Én azt hittem csak egyszer jártunk a holdon!!!!!!!
    mit hazudnak

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Mivel buta vagy megemlítem te sosem jártál ott. Ki hazudik? Istenem de buta vagy !

    • @chelokritika5524
      @chelokritika5524 2 роки тому

      @@joepataki9659 Mivel buta vagy megemlitem te sem jártál ott. Istenem de buta vagy te is

    • @gregor_man
      @gregor_man 9 місяців тому

      Valóban, azóta a nagy Norbi is mondta, hogy "azóta sem mentünk vissza". De igen, még ötször.

  • @emiljakab4370
    @emiljakab4370 4 роки тому +1

    Kenn sosem lett kanyarós!!!!!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  4 роки тому +3

      Nem, bizony!
      De vajon, ha ő van ott a hajón, amikor probléma van, más is ugyanolyan fontos segítséget nyújthatott volna a földi szimulátorban?
      Sosem tudjuk meg...

    • @GorPius673
      @GorPius673 4 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Ezt a történetet kifejtenéd bővebben? :O

    • @asdsad938
      @asdsad938 3 роки тому +1

      @@GorPius673 Nezd meg az Apollo 13 filmet, abban benne van a történet.

  • @emiljakab4370
    @emiljakab4370 4 роки тому +1

    Az autókat nem vették hanem kapták.

    • @csabagyetvai547
      @csabagyetvai547 3 роки тому +1

      Ugy emlekszem a Chevy egy dollart kert az autokert.

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 2 роки тому

      Gondolod? Mert annyira csórók voltak? Az oroszok adtak nekik?