Fabryczna kreska (znak markera) na śrubie spustowej oleju nie jest oznaczeniem "miejsca i siły" jego dokręcenia a tylko i wyłącznie potwierdzeniem wykonania operacji w fabryce dla działu jakości.
Super filmik dzięki za pokazanie co i jak 2 maja odebrałem captura z tym silnikiem i tez będę sam wymieniał olej między 2000-3000 km potem na 15000 i następne tez max co 15000 km a zalecenia producenta nie do przyjęcia pierwsza wymiana oleju po 30 tysiącach lub po 2 latach ekologia kosztem trwałości a klient indywidualny napewno zrobi szybciej ale floty napewno nie bo liczą się koszty. Pozdrawiam i oczywiście leci sub dla ciebie dzięki.
Witam chciałem zapytać o wymianę oleju w skrzyni biegów czy tez przewidujesz taka czynność jak tak to przy jakim przebiegu i jaki olej czekam na odp i oczywiście na filmik z wymiany jestem ciekawy co byś tam wyłowił w oleju i w jakim stanie by był olej
Z tymi wymianami oleju wcześniejszymi to jest różnie zależnie od samochodu. W nowym Hyundaiu i30 spuściłem po 1000km i olej czyściutki bez brokatu ładny bursztynowy kolor. W samochodzie żony Suzuki Baleno był wymóg serwisowy wymiany po 1000km. Pobrałem próbkę oleju przed wymianą i olej już nie był taki ładny mienił się trochę i był mętny nie taki klarowny jak z Hyundaia. Ale na pewno po 2-3 tyś. w nowym samochodzie lepiej wymienić olej bez względu na markę samochodu.
Ja bym powiedział, że to nie zależy od marki samochodu a od typu konstrukcji silnika -czy ma turbo, czy jest wolnossący -czy pośredni czy bezpośredni wtrysk Mam Kia Picanto 1.1 zwykłą benzynę i Hyundai i20 1.2 zwykłą benzynę - obydwa przypadki zawsze zachowują klarowny miodowy kolor oleju nawet do 20tys km przebiegu i to od nowości Turbo benzyna ma to do siebie, że generuje bardzo duże obciążenie momentem obrotowym od niskich partii obrotów, a turbo generuje bardzo wysoką temperaturę i koksuje olej - stąd tendencja do zrywania filmu olejowego i szybkie zużycie oleju -samodzielna wymiana oleju kosztuje grosze w porównaniu do potencjalnego remontu :)
@@MelodiaBlasku Ten hyundai i30 o którym pisałem jest z Turbo i wtryskiem bezpośrednim 1,5 T-gdi 160KM I i w nim olej był czysty po 1000km Suzuki Baleno to wolnossąca benzyna z wtryskiem pośrednim i tam już olej był zanieczyszczony po tym samym przebiegu. Wydaje mi się że Hyundai dość pasowanie robi swoje silniki i chyba dość sterylnie czysto, skoro tak ładnie oleje wyglądają w nowych samochodach. Wymagany olej do hyundaia to 0w20 to raczej musi być ciasno pasowany, bo ciśnienia by nie trzymał oleju. Ciekawe tylko jaka trwałość będzie tych silników mocno wysilonych, na olejach o niskiej lepkości?
@@romanj4480 Ja słyszałem tezę, że skoro materiałowo silnik jest przystosowany do pracy na oleju o HTHS w okolicach 2.6 -to spokojnie mozna wydłuzyć mu życie stosując olej c3 z HTHS conajmniej 3,5 czyli np. 5w30 c3 lub bardzo cienkie 5w40 jak shell helix ultra sn plus 5w40 w znalazłem jedynie informację, by nie przekraczać hths 3,8 - wartość powyżej negatywnie wpływa na pompowalność oleju
@@MelodiaBlasku Ja bym chętnie zalał 5w30 tylko jest problem, bo podobno gwarancja przepada po zastosowaniu takiego oleju. Nie jest dopuszczony w naszej strefie klimatycznej do tego silnika.
@@romanj4480 ciekawe kto Ci udowodni co Ty masz w silniku ;) Ja przez pierwsze 8tyś km stosowałem olej fabryczny; później przez pierwsze 22tyś km w dusterze 1.0 tce jeżdziłem na mixie 3/4 5w40 + 1/4 5w50 - serwis przy przeglądzie gwarancyjnym na 30tyś km zlał ten mój mix i wlał swoje 5w30 Nikt nie miał uwag - bo i z jakiej paki? Jak Czesiu serwisant ma domyśleć się jaki olej masz w silniku, gdy po jakimś przebiegu podczas serwisu wyleci i tak żużyta ciemniejsza ciecz? 5w40 cienkie lałbym bez problemu a 5w30 dobrej jakości lałbym już w ogóle bez zawahania - tym bardziej, że jest używany w innych strefach klimatycznych :) Jeszcze jedna rzecz - nie traktuj za świętość to co Ci powie ziomek z ASO - tam często pracują ludzie, którzy to traktują jak zwykłą pracę, a nie pasję - i zwyczajnie tematów motoryzacyjnych nie rozumieją. Powtarzają slogany z korporacyjnych prezentacji - wykonanych przez innego pracownika biurowego. Jak zaczniesz szukać biulytenów serwisowych po necie to się możesz dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, którymi takiego ziomka możesz zaginać. Mając wiedzę - okazuje się, że masz większe prawa niż ktoś Ci próbuje nakreślić. Ja lubię po uzyskaniu odpowiedzi od pracownika ASO zadać pytanie "a da mi Pan to na piśmie?" -często uzyskuje w ten sposób wycofanie z PEWNYCH deklaracji uzyskanych przed chwilą
U mnie olej w 1,0 LPG po 4tys wyglądał niemalże jak nowy, ale wymieniłem po dotarciu. Teraz mam 16tys i ma odcień lekko brązowy wpadający w czerwień. Klarowny bardzo i przezroczysty. Nawet zastanawiam się czy jest sens zmieniać, tym bardziej, że auto ma 4 miesiące, a olej po dotarciu 3 miesiące.
Widocznie duży wpływ na dotarcie / wygląd oleju ma sposób jazdy. Z tego co widzę musisz robić trasy żeby zrobić taki przebieg. Ja jeżdżę na krótkich odcinkach, często zapalam i gaszę samochód - to inny sytuacja niż odpalenie i zrobienie dystansu 80km spokojnej trasy jednym ciągiem.
Na gwarancji lepiej pojawiać się na serwisach gwarancyjnych w swoich terminach. Przy awarii nie będą mieć żadnych wymówek co do jakości użytego oleju. Nikt Ci nie broni dodatkowo wymienić oleju poza oficjalnym serwisem w dodatkowych pomiędzy-oficjalnie-przeglądowych momentach. Ważne, żebyś zachował minimum wymagane w warunkach gwarancji/obsługi serwisowej i miał to udokumentowane.
Niestety turbobrnzyna pali olej jak cholera. Ja mam 1.3TCE i wymieniałem po 5kkm i 20kkm, ale teraz planuję co 10kkm - z tym, że zacząłem lać Liqi Molly Top Tec 4400 5W30. Osłona silnika jest stalowa ;) i bardzo przydaje się jak się człowiek szalaja w terenie ... dodatkowo mam osłonę stalową zderzaka z przodu bo oryginalny już poszedł się rąbać ... A co do przebiegu między przeglądami - 30kkm to jakaś masakra - 2 razy i po turbosprężarce.
Dedykowany olej dla tych silników to 5w30 C3 RN17 lub z normą Mercedesa, która wykracza poza w/w. I wymieniać często, nawet co 8tys. km. Nie ma co kombinować z wynalazkami, które mogą to i owo pozapychać, wpływać przeciwskutecznie, zwłaszcza w przypadku nowego silnika. Każdy dobry olej zawiera w swoim składzie mniej lub więcej takiego dodatku. No i proszę pamiętać o turbince, która jest bardzo wrażliwa na przegrzanie i niedosmarowanie.
Nooo musze przyznac, iz zrobiles to fachowo, profesjonalnie a przy okazji odnosnie opilkow, to nie bez kozery kazdy producent skrzyn biegow instaluje w zakamarkach skrzyni takie male magnesy a co do pierwszej wymiany oleju, to jest oczywista oczywistosc, iz bez wzgledu na marke auta, jego Logo zawsze w nowym aucie po przejechaniu tych 2000 tys. km nalezy dokanac wymiany !!! Dodam juz od siebie, iz trzeba nam wiedziec, iz puki co nie ma na swiecie oleju, ktory by zachowal swoje wlasciwosci po przejechaniu 2- rech sezonow, tj. zima - lato, zatem jasnym jest, iz kolejne wymiany powinny byc co roku, lub po przejechaniu ok. 15 tys. km, tedy jesli producent zaleca wymiane co 30 tys. km a ktos robi rocznie nie wiecej niz 15 tys. to logicznym jest iz jest to naduzycie. Tedy jeden sezon to rok, czyli lato-zima.
Cześć, głupie pytanie - żółty korek wlewu oleju czy on zakręca się dosłownie na 1/4 obrotu? Czy wspomniany korek po dokręceniu trzyma się na "sztywno" czy lekko "pracuje" na wlewie? Ostatnio dokręcałem właśnie i zaskoczyła mnie ilość obrotów oraz fakt że sam korek nie "siedzi" sztywno na wlewie. Czy tak ma być? Pozdrawiam.
Z perspektywy mechanika, który zarobi na potencjalnym remoncie silnika jeżdżonego na zużytym oleju - oczywiście, że lepiej 😉 z perspektywy silnika, aby silnik był chroniony olejem, należy go wymieniać ZANIM ulegnie zużyciu - bo do wtedy ma jakiekolwiek właściwości ochronne dla silnika niska kwasowość = ochrona korozyjna niezużyte dodatki/mała ilość sadzy = właściwości przeciwzatarciowe
@@bluebird1422 leję nonstop 5w40 c3 - jak się wgłebisz w temat to zrozumiesz, że to tak naprawdę grube 5w30 - i ten niby grubszy olej i tak spadnie z lepkością przez rozcienczenie paliwem. Pomysł to zwykła pragmatyka i logika. Na potwierdzenie moich słów masz cały kanał R2D gdzie oleje są badane na lepkość po pełnym resursie przeglądowym - i lepkość leci na łeb na szyję i nie mieści się w tej założonej przez producenta.
@@MelodiaBlasku producent przecież uwzględnia przemiany filmu olejowego na tłokach to raz, drugi raz jaka ma być przewaga oleju z większą lepkością w naszym klimacie + w silnikach zasilanych LPG? Pierwszy słyszę że lepiej stosować do silnika olej dwie klasy lepkości wyżej ze względu na zasilanie gazem. Poza tym częstsze interwały przy spalaniu czystszego paliwa jakim jest LPG? Przecież to nie generuje minimalne nagary w porównaniu do jazdy na benzynie, gdzie tu sens?
Powiem tak - oficjalnie przez aso będzie lany 5w30 rn17 podczas przeglądów gwarancyjnych ; gdy o wymianie będę decydować samodzielnie - będzie szedł 5w40 lub nawet 5w50 który ma dobre opinie w motorsporcie / trackday'ach
@@MelodiaBlasku w moim Roomsterze jest odczyt na kompie Mfa. 114 st Celsjusza na autostradzie. Przy spokojnej jeździe na krajowkach ok 105 stopni. Stosowałem przez jedną zmianę olej Valvoline 5w50 vrs. Teraz cały czas Valvo 5w40 synpower.
@@MelodiaBlasku Ja w swojej Fabii przetestowałem sporo olejów, od 5W40, 5W50, 0W40, 0W30, 10W40 i obecnie mam 0W20 i na razie przy nim zostanę. Silnik ma 324 tys. km, olej wymieniałem co 30 tys. km, jazda na LPG.
Serio kolego ten olej jest po 2 tyś? Ja w swoim DD2 1.6 SCe zmieniałem olej po okresie docierania 3-4 tyś to był kolor lekko słomkowy. Rzeczywiście tych opiłków troszkę jest i te masa metaliczna
W 14:00 jak się przyjrzysz to widać przebieg "2200km" 🙂 1.6 to jednak dużo mniej wysilony silnik - więc i ścieru z docierania mniej Druga sprawa to olej w 1.6 - z tego co mi się kojarzy wcześniej obowiązywała norma olejowa rn0710 zamiast rn17 więc i olej inny szedł wcześniej w całym koncernie Renault
@@MelodiaBlasku tak kiedyś w DD1 1.6SCe miały normę jak piszesz ale wyobraź sobie że jak weszła DD2 to nawet w 1.6 SCe zrobili do tego silnika normę RN17
@@MelodiaBlasku teraz już savtw oleje na sklepach ale w 2019 jak kupiłem to nigdzie poza serwisem nie można było kupić oleju i musiałem w serwisie zapłacić 80 zł za litr oleju żeby mieć na zapas jak była by potrzebna dolewka bo w okresie docierania może być pobór oleju. Rzeczywiście 2200 kilometrów a okej jak z diesla
Nie wiem czy najbliższe 800km będą krytyczne dla stanu ( i wyglądu) oleju w moim DD 1.0tce, ale po pierwszych 1200km, olej na bagnecie wygląda dokładnie tak samo jak przy przebiegu 4km kiedy odbierałem samochód. Ciekawe skąd taka różnica ?
Od razu na lpg - wiem o co pytasz - w salonie zalecają jazdę na PB np. 500-2000km - w zależności co handlowiec sobie dziś wymyśli - wynika to że starego biulytenu technicznego do clio z silnikiem 1.2 lpg (gdzie była sonda waskopasmowa i BRAK komunikacji lpg po CAN) i niewiedzy/nieświadomości technicznej sprzedających/serwisujacych. W nowym 1.0tce masz sondę szerokopasmową i komunikację po CAN sterownika pblpg i jedyne co to zmieni to stan Twojego portfela na minus. Jazda na PB w okresie docierania nie ma obecnie żadnego sensu - obecnie sterownik lpg adaptuje się na lpg, a nie jak 20 lat temu na pb. Wymien olej w krótkim czasie od kupna samochodu, wymieniaj olej co roku i tyle :-) 1.0tce i 1.3 tce to bardzo dobre i przyjemne w eksploatacji żywotne silniki - więc wiele im nie trzeba do szczęścia :-)
Powiedźcie mi dlaczego kontrolki od ładowania i ciśnienia gasną przed odpaleniem- czyżby sterownik silnika z wyprzedzeniem zakładał sprawność całego układu? 🤣🙃
Tak - może tak być - i układy tak naprawdę mogą zaczynać działać np. po 5sekundsch od uruchomienia silnika; w nowych samochodach 90*C temperatury wody to nie jest 90*C tylko zakres np. 80*C-105*C Wszystko dla dobrego samopoczucia kierowcy :)
Witam, pierwsza wymianę zrobiłem po 5 tys a następne po9-10 tys km. Nakulalem już 60 tys i cały czas mam opiłki i takie farfocle czarne. Teraz moje pytanie czy ktoś się spotkał z taką sytuacją. Pozdrawiam
@@pawelnowak9350 Upatrywałbym tego problemu: mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/naped-i-skrzynia-biegow/4689051,09-TCe-wymiana-rozrzadu-wynika-z-wady-czy-zaniedbania.html Z tego co się rozeznałem - Rozrząd w 0.9tce i 1.2tce jest taki sam: allegro.pl/oferta/rozrzad-lancuch-do-renault-captur-0-9-1-2-tce-8762688523 Więc możesz się na czytać na internecie o problemach z nim związanymi: megane.com.pl/topic/80664-%C5%82a%C5%84cuch-rozrz%C4%85du-w-12-tce-131-ps/ Ja na Twoim miejscu - wymieniłbym 2x olej z płukanką w krótkim interwale np. 100km żeby usunąć większość opiłków z całego układu A później do docelowego oleju dodawał dodatek archoil 9200v2 aby obniżyć tarcie i tyle w temacie. Przy 120tyś km zrobiłbym rozrząd profilaktycznie - niestety taki urok tego rozrządu.
@@MelodiaBlasku Koleżko właśnie będę robić płukankę silnika bo bez tego się nie obejdzie. Co do rozrządu to już jest zaplanowany na 100 tys bo w tych kosiarkach lubi się wcześniej czy później posypac czytaj silniki TSI 🤣 a co dodatku archoil muszę się zagłębić 💪 Pozdrawiam Cię i dzięki za info.
@@pawelnowak9350 z analiz olejowych na oilclub.pl i oil-club.de wynika że dodatki archoil mają najlepszy wpływ na ochronę przeciwzużyciową silnika i jeżeli chodzi o moje subiektywne wrażenia - to rzeczywiście działają Plukanki z tej firmy obecnie sprzedawane są pod marką oilsyn / oilem
A możesz mi powiedzieć - po co się bawić w wysysarkę? Nie chcesz podchodzić od dołu silnika z jakiegoś powodu? Nie chcesz wymienić filtra oleju podczas wymiany oleju? Dla mnie rozważanie takiej opcji jest totalnie bez sensu.
@@SuperLowicz 3 razy wymieniałem olej samodzielnie, korek bez problemu daje się zakręcić w to samo miejsce znakowania markerem - z mojej perspektywy - brak problemu :)
5:00 - właśnie dokładnie tak samo tłumaczyłem ostatnio szwagrowi, że ta ceła ekologia to jest hipokryzja... niestety zwyzywał mie od foliarzy - bo on jest naprawdę eko (jeździ dwuletnią hybrydą, która spala 7 litrów PB na 100km) a ja jeżdżę starym starym gruchotem, który zatruwa świat - moje auto to 17 letnia astra, która spala 8 litrów LPG na 100km :) Jak widać, z głupim się mądry nie dogada... czy jakoś tak to szło
@@rapcio7185 okres docierania było jeżdżone do 2.5tys rpm i nie przekraczałem 80 km/h - jeżdżone było mega spokojnie ze żwawym jednorazowym przyspieszaniem raz na 50km - żeby silnik się układał w pełnym zakresie bezwładnosci tłoka - silnik po 10tys przestał opiłkować, obecnie ma 55tys i śmiga super :)
A uważasz, że marka oleju coś zmieni? Kup cokolwiek najtańszego z zakresu norm i lepkości 5w30 C3; 5w40 C3; lub rn17 i na serwisie oficjalnym nie mów nic :-) Oficjalnie masz lać RN17, nieoficjalnie nikt Ci tego nie sprawdzi bo nawet na analizie olejowej wyżej wymienione oleje dadzą podobny wynik. Wolę tani olej co 7-10tys km niż "super drogi świetny" co 30tys km :-)
@@MelodiaBlasku Oczywiście zgadzam się z Tobą, zapytałem tylko dlatego, że nie było na filmie pokazane.Myślałem , że masz coś sprawdzonego . Pozdrawiam
@@foka3815 ja ze swoją ciekawskością to za każdym razem kupuję inną markę i już mi się marki kończą na Polskim rynku :D różnić w pracy silnika brak, prędzej dodatki do oleju silnikowego już dają jakąś bardziej wyczuwalną formę placebo którą odczuwam :D albo mi się tak wydaje :D
Świetny film kto mi powie Skąd bierze się tak niska cena Castrola dedykowanego do Renault? Każdy inny Castrol 5W 30 jest droższy o kilkadziesiąt procent od tego
Bardzo ciekawe spostrzeżenie! Stan cen na dzień 3.04.2022: Castrol RN17 (norma Renault) 5w30 5L= 115pln; 23PLN/LITR Castrol Magnatec 4 l 5W-30 c3 4L= 133pln; 34PLN/LITR 34PLN/23PLN= 147% - Więc rzeczywiście różnica kosmos 🤯 Nie znajduję innego wytłumaczenia niż: *słaby pakiet dodatków *baza wątpliwej jakości *korporacyjne oszczędności RENAULT 😥
Nie snuj filozofii na temat doboru lepkości oleju gdyż pleciesz tyle co typowy Janusz . Honda od 2000 roku ma w zaleceniach oleje typu 0w20 i auta jeżdżą. To wszystko zależy od pasowania silnika i HTHS oleju. Przy 5w50 to w tym silniku zrobisz bardzo duże opory i olej będzie docierał później do kluczowych miejsc w środku, dodatkowo lekko spadnie dynamika . Trzymać się interwału 10 tys i silniczek pojeździ długo ;)
Nie zgodzę się, to że producent samochodu zaleca niską lepkość wynika tylko i wyłącznie z przewidzianego śladu węglowego jaki za sobą pozostawia produkt w postaci samochodu. Do przytoczonej przez Ciebie Hondy wolałbym użyć oleju 0w40 który będzie mniej podatny na zrywanie filmu olejowego gdy olej zostanie zagrzany do bardzo wysokiej temperatury. Nie zmieniałbym pierwszej liczby "xx" w oznaczeniu oleju (xxWyy) więc film olejowy w niskiej temperaturze nie będzie stanowić problemu.
@@MelodiaBlasku ale w czym Ty się nie chcesz zgadzać? W ciasno pasowanej konstrukcji silnika ?? Ślad węglowy? Skąd to wziąłeś? Oleje są wysoko popiołowe, średnio popiolowe i nisko . Określają to normy np A3/B4, C3, A5/B5, C4, C2 i specyfikację producentów . RN17 to olej C3 czyli tzw mid saps . Za zrywanie filmu odpowiedzialny jest HTHS oleju . Jak myślisz jaki olej będzie lepszy w ciasno spasowanym silniku Hondy a w starej V6 wolnossacej dowolnego koncernu ?
@@binas9653 Szanuję, że zgłębiłeś oznaczenia producenta co popiołowości oraz odporności na ścinanie - która z reguły nie jest podawana dokładnie w notach a jedynie szczątkowo w postać < lub > od danej wartości 3,5 mPas - więc dla mnie jest to żaden wyznacznik Powyższe parametry podawane są znowu jedynie ze względu na ekologie (ograniczanie popiołowości - wpływ na filtry) Zapoznaj się proszę z poniższym badaniem oraz opisem, ale przeczytaj artykuł dokładnie oraz wyciągnij własne wnioski: zmienolej.pl/pl/blog/top-news/jaki-olej-silnikowy-do-ford-focus-23-rs-turbo
@@MelodiaBlasku hths idzie bardzo łatwo obliczyć wg lepkości oleju w 100 stopniach ale to tylko część parametrów. Oleje też mają dodatki bez popiołowe antyzuzyciowe bądź magnez zamiast wapnia który generuje ich dużo mniej a także ma lepszy wpływ na zdolności myjące utrzymujące silnik w czystości . Artykuły Pana Piotra trzeba brać z przymrużeniem oka, na forum oil club jego wiedza została bardzo szybko zweryfikowana i bardzo szybko uciekł z tego forum z dnia na dzień. Interesuję się tym zbyt długo abyś mnie zaskoczył takim artykułem, odnośnie Forda z silnikiem Eco boost zajrzyj w dziale analiz na forum oil club pl i zobacz że takie 0w40 sypnęło większymi metalami niż niższe lepkości, analizy z tego samego silnika ;) a sypnęło mniej bo ? Bo do silników Forda zalecany jest olej o lepkości 5w20 C5 ;)
*Jak sam powiedziałeś - hths _"idzie bardzo łatwo obliczyć wg lepkości oleju w 100 stopniach"_ Więc jest to parametr zależny od od drugiej liczby w oznaczeniu oleju - sam to powiedziałeś *_ "ale to tylko część parametrów."_ - Zgodzę się *_"Oleje też mają dodatki bez popiołowe antyzuzyciowe bądź magnez zamiast wapnia który generuje ich dużo mniej a także ma lepszy wpływ na zdolności myjące utrzymujące silnik w czystości"_ - również się zgodzę *_"Artykuły Pana Piotra trzeba brać z przymrużeniem oka, na forum oil club jego wiedza została bardzo szybko zweryfikowana i bardzo szybko uciekł z tego forum z dnia na dzień."_ - Z tego co zweryfikowałem - użytkownik "zmienolej" jest aktywny dalej na forum, posiada również posty napisane w tym roku Druga sprawa - nie wiem co ma piernik do wiatraka czyli aktywność użytkownika na forum do analizy laboratoryjnej oleju *_Interesuję się tym zbyt długo abyś mnie zaskoczył takim artykułem, odnośnie Forda z silnikiem Eco boost zajrzyj w dziale analiz na forum oil club pl i zobacz że takie 0w40 sypnęło większymi metalami niż niższe lepkości, analizy z tego samego silnika ;) a sypnęło mniej bo ? Bo do silników Forda zalecany jest olej o lepkości 5w20 C5 ;)_ - Podlinkuj proszę temat z forum z wyżej wymienioną analizą - chętnie się z nią zapoznam jak i z całym tematem :)
Jest film z wymiany po 7500km - link poniżej. Wymieniłem też olej na 15000km - nic ciekawego już tam nie było - sytuacja się ma tak samo jak przy 7500km. ua-cam.com/video/ttWWL3jCS-E/v-deo.html
Wlasnie ogladam😉Odbieram Renaut Captur z silnikiem 1.0 w czerwcu Podaja wymiane oleju co 30tys lub 2 lata ale to chyba jakis zart Po twoim filmie maja mnie w serwisie co 6 miesiecy max Swietne filmy pzdr👍👍👍
Nie widzę sensu w laniu oleju do połowy stanu. Pan zakłada, że ten stan jeszcze zejdzie w stronę minimum, wiec nie ma powodu żeby nie dolać do maksimum, skoro i tak stan się obniży.
Niestety ale na ten moment - żaden. Kiedyś norma rn0700/rn0710 pozwalała na używanie takiego oleju. Później norma ta została zastąpiona w całym koncernie Renault na RN17 - zapewne że względu na ekologię + standaryzację (jeden rodzaj oleju dla szerszej gamy pojazdów / mniej rodzai beczek z olejami na serwisie)
@@szwagier24a tak naprawdę jest dużo olei które nadają się do tego silnika i chyba nikt nie będzie robić ekspertyzy zużytego oleju podczas wymiany na przeglądzie gwarancyjnym w ASO. Nadaje się każdy olej z normą mb229.51 - jest to norma olejowa dla silnika m.in. 1.3tce stosowanego przez Mercedesa - i ta norma zawiera oleje 5w40 - więc każdy olej z tej listy nieoficjalnie nie zrobi żadnej krzywdy 1.0tce 🙂
Jeżeli nie zostawisz po sobie śladów to nie - musisz użyć oleju z normą RN17 i oryginalnego filtra + podstawy. W przypadku wymiany oficjalnej w warsztacie poza ASO warsztat musi zapewnić spełnienie standardu producenta. W praktyce jeżeli się przyznasz, że wymieniłeś olej poza ASO - jeżeli wystąpi duża usterka silnika - gwarant na pewno będzie szukać możliwości jak podważyć warunki gwarancji.
@@MelodiaBlasku a czy jest konieczny zakup nowej podstawy filtra oleju, nie wystarczy sam wkład? Tak myślę, że ślady po samodzielnej wymianie zawsze zostaną chociażby na śrubkach od pokrywy pod silnikiem... ?
@@lillykoniowyROBLOX ślady na śrubach płyty ulegną zabrudzeniu podczas jazdy i po czasie nie będzie śladu Jezeli chodzi o podstawę filtra to gdy odkręcisz i przykręcisz podstawę w sposób delikatny - również nie powinno być śladu :)
tak zapytam skąd ta pewność, że nie jest fabrycznie zalany RN17FE czyli 0W20 Castrol GTX ? Zlewany fabryczny olej był dość mocno rzadki (jak woda) stąd prędzej powiedziałbym, że odpowiada 0W20 a nie jednak 5W30. Dzisiaj przeprowadziłem zmianę oleju w tym samym silniku tyle, że dokładnie w Sandero Stepway 3 z LPG przy dokładnym przebiegu 2300km. Ojciec właściciel miał wątpliwości (na co zmieniać nowy olej) ale kiedy mu pokazałem zdjęcia jak wyglądała podstawa filtra i sam filtr był dość zaskoczony. Dlatego coś próbowałem znaleźć na ten temat i trafiłem na twój film z wymiany :-) Teraz ma pewność, że to jednak normalna eksploatacja tego silnika i nie ma się czym przejmować. Pozdrawiam
Jeśli w oleju jest sporo paliwa (częste jazdy na krótkich dystansach, niedogrzany silnik) to degraduje jego właściwości i lepkość, może wyglądać jak 0w20. Dlatego olej trzeba wymieniać często, nawet co 8tys. km. Dla takich silników to 5w30 ze specyfikacją C3.
Zawsze po produkcji głowicy silnika znajdą sie opiłki malutkie metalu po obróbce na maszynie, często chowają sie w kanałach olejowych i nie idzie jak ich stamtąd wyciągnąć, chyba ze robi się endoskopie kanałów i sprezonym powietrzem wszystko czysci ale to i tak nie jest 100% zabieg wiec najlepiej pierwszą wymianę oleju robić jak najszybciej.
@@binas9653 sklep.texpert.pl/castrol-beczki-castrol-gtx-5w30-rn17-60l,c1200,p16097,pl.html Nie ma problemu również z innymi normami i innymi producentami oleji
Żeby to 6 wymian wytrzymało (180tys km) to by było super Jest ogrom filmów na youtube gdzie silniki klękają przez podejście longlife już po 30tys km lub 2 latach bez wymiany
pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alad_w%C4%99glowy Oblicza się ile jakieś działanie w całym życiu / konsekwencjach tego działania wyemituje CO2 całościowo dla planety.
Czy aso podczas wymiany nie spisuje np numeru seryjnego filtra auta będącego na gwarancji? Nie chciałbym stracić gwarancji, wymieniając olej i filtr samemu zamiast w serwisie. Raz wymieniałem w aso po 5 tysiącach za opłatą. Nie chciałbym żeby okazało się, ze jak pojadę na pierwszą pierwotnie planowaną wymianę serwisową, czyli po 30 tys. km to rozpoznają, że jest inny filtr niż wymieniany przez nich.
Mam pytanie, na Twoim filmie oznaczenie filtra różni się od tego polecanego na allegro. Na pierwszym jest 15 20 823 27R, a na tym z allegro 15 20 950 84R, jest bez obudowy. Czy mam kupić w ASO z obudową, czy kupić ten zestaw na allegro i dać mechanikowi do wymiany.
Kup zestaw z polecanych - oznaczenia w rzeczywistości wszystkie są zgodne z tymi na samochodzie Na aukcji masz rozróżnienie kodami dla łatwiejszego szukania (rozróżnienie na ofertę z podstawą i bez podstawy filtra) Możesz również osobno dokupić filtr + podstawę filtra: allegro.pl/oferta/filtr-obudowa-oleju-clio-dokker-1-2tce-152082327r-10710139662? ale nie jest to koniecznie do wymiany oleju :) Zestaw z komentarza / opisu filmu zawiera wszystko co niezbędne dla mechanika do procesu wymiany oleju :)
Dlatego powiedziałem, że olej należy uzupełnić po przejechaniu pewnej ilości kilometrów. Poza tym jeżeli nalałbym tyle oleju ile mówi producent to nalałbym więcej niż go zeszło - producent mówi wlej 4.1l a ja wypuściłem 3.8l oleju Jedno jest pewne - trzeba to zrobić mając trochę OLEJU w głowie 🙃
Nie jestem przekonany do tak szybkiej wymiany. Olej nie stracił parametrów a opiłki po pierwsze zawsze jakieś są i po tej wymianie też będą. Po drugie opiłki są w misce więc przez filtr i tak nie przejdą.
ua-cam.com/video/Txm3WR3TlIE/v-deo.html Ich habe ein Video über diesen Kühlergrill-Verschluss gemacht. Geben Sie Google ein: "heko winter cover duster" Ich grüße Sie herzlich.
@@MelodiaBlaskuKupiłem sandero z takim samym silnikiem. Obecnie leją 0w20 , wg dokumentów nie mam możliwości przejść nawet na 5w30 bo gwarancja wymaga 0w20.
🛢️💵🛠️Najkorzystniejsza oferta zestawu olejowego 1.0 TCE
allegro.pl/oferta/zestaw-olejowy-dacia-duster-ii-1-0-tce-9511224495?
----
➡️SUBSKRYBUJ mój kanał! ► bit.ly/2Vejoib ⬅️
👍polub
📤udostępnij dalej
----
✔📲 MOJE SOCIAL MEDIA:
▸ Instagram - instagram.com/melodiablasku/
➡️SUBSKRYBUJ mój kanał! ► bit.ly/2Vejoib ⬅️
najkorzystniejsza? Przebitka na cenach niektórych elementów 400%, przykład - filtr gazu filgaz, kosztuje normalnie 13-15zł, tam 60 ...
Właśnie wymieniłem olej samodzielnie, olej i filtr czysciusienkie,dzięki Twojemu filmikowi nie czekam na rok czasu albo 30 tys km, pozdrawiam
Super! 😁 Cieszę się, że film pomógł :)
Takich ludzi się szanuję 💎 bez kozaczenia wszystkiego dobrego dla właścicieli tej marki.👍
Fabryczna kreska (znak markera) na śrubie spustowej oleju nie jest oznaczeniem "miejsca i siły" jego dokręcenia a tylko i wyłącznie potwierdzeniem wykonania operacji w fabryce dla działu jakości.
Tak jest, to prawda
Świetny film. Bardzo mało jest tego typu treści na UA-cam o Dusterze. Poprosimy o więcej filmików i wrażeń z Dacia👍🙂
Dziękuję za komentarz - niedługo kolejne ciekawostki - między innymi montaż chip boxa zwiększającego moc w 1.0tce :)
@@MelodiaBlasku Odważnie, w takim razie czekamy 😜
Super wytłumaczenie pozdrawiam
Super filmik dzięki za pokazanie co i jak 2 maja odebrałem captura z tym silnikiem i tez będę sam wymieniał olej między 2000-3000 km potem na 15000 i następne tez max co 15000 km a zalecenia producenta nie do przyjęcia pierwsza wymiana oleju po 30 tysiącach lub po 2 latach ekologia kosztem trwałości a klient indywidualny napewno zrobi szybciej ale floty napewno nie bo liczą się koszty. Pozdrawiam i oczywiście leci sub dla ciebie dzięki.
15000 tys km to ostatecznie powinno się wymienic
Wymiana nie co 15tys., ale co 8 - 10 tys. jak jeździsz na krótkich dystansach po mieście.
Świetny program, pozdrawiam.
Właśnie wymieniłem olej po 2000 km. nowy Nissan Juke 1.0 dig-t 114KM. Silnik pokrewny. 5w30 C3 Total
Witam chciałem zapytać o wymianę oleju w skrzyni biegów czy tez przewidujesz taka czynność jak tak to przy jakim przebiegu i jaki olej czekam na odp i oczywiście na filmik z wymiany jestem ciekawy co byś tam wyłowił w oleju i w jakim stanie by był olej
Z tymi wymianami oleju wcześniejszymi to jest różnie zależnie od samochodu. W nowym Hyundaiu i30 spuściłem po 1000km i olej czyściutki bez brokatu ładny bursztynowy kolor. W samochodzie żony Suzuki Baleno był wymóg serwisowy wymiany po 1000km. Pobrałem próbkę oleju przed wymianą i olej już nie był taki ładny mienił się trochę i był mętny nie taki klarowny jak z Hyundaia.
Ale na pewno po 2-3 tyś. w nowym samochodzie lepiej wymienić olej bez względu na markę samochodu.
Ja bym powiedział, że to nie zależy od marki samochodu a od typu konstrukcji silnika
-czy ma turbo, czy jest wolnossący
-czy pośredni czy bezpośredni wtrysk
Mam Kia Picanto 1.1 zwykłą benzynę i Hyundai i20 1.2 zwykłą benzynę - obydwa przypadki zawsze zachowują klarowny miodowy kolor oleju nawet do 20tys km przebiegu i to od nowości
Turbo benzyna ma to do siebie, że generuje bardzo duże obciążenie momentem obrotowym od niskich partii obrotów, a turbo generuje bardzo wysoką temperaturę i koksuje olej
- stąd tendencja do zrywania filmu olejowego i szybkie zużycie oleju
-samodzielna wymiana oleju kosztuje grosze w porównaniu do potencjalnego remontu :)
@@MelodiaBlasku Ten hyundai i30 o którym pisałem jest z Turbo i wtryskiem bezpośrednim 1,5 T-gdi 160KM I i w nim olej był czysty po 1000km Suzuki Baleno to wolnossąca benzyna z wtryskiem pośrednim i tam już olej był zanieczyszczony po tym samym przebiegu. Wydaje mi się że Hyundai dość pasowanie robi swoje silniki i chyba dość sterylnie czysto, skoro tak ładnie oleje wyglądają w nowych samochodach. Wymagany olej do hyundaia to 0w20 to raczej musi być ciasno pasowany, bo ciśnienia by nie trzymał oleju. Ciekawe tylko jaka trwałość będzie tych silników mocno wysilonych, na olejach o niskiej lepkości?
@@romanj4480 Ja słyszałem tezę, że skoro materiałowo silnik jest przystosowany do pracy
na oleju o HTHS w okolicach 2.6
-to spokojnie mozna wydłuzyć mu życie stosując olej c3 z HTHS conajmniej 3,5
czyli np. 5w30 c3
lub bardzo cienkie 5w40
jak shell helix ultra sn plus 5w40
w znalazłem jedynie informację, by nie przekraczać hths 3,8 - wartość powyżej negatywnie wpływa na pompowalność oleju
@@MelodiaBlasku Ja bym chętnie zalał 5w30 tylko jest problem, bo podobno gwarancja przepada po zastosowaniu takiego oleju. Nie jest dopuszczony w naszej strefie klimatycznej do tego silnika.
@@romanj4480 ciekawe kto Ci udowodni co Ty masz w silniku ;)
Ja przez pierwsze 8tyś km stosowałem olej fabryczny;
później przez pierwsze 22tyś km w dusterze 1.0 tce jeżdziłem na mixie 3/4 5w40 + 1/4 5w50 - serwis przy przeglądzie gwarancyjnym na 30tyś km zlał ten mój mix i wlał swoje 5w30
Nikt nie miał uwag - bo i z jakiej paki?
Jak Czesiu serwisant ma domyśleć się jaki olej masz w silniku, gdy po jakimś przebiegu podczas serwisu wyleci i tak żużyta ciemniejsza ciecz?
5w40 cienkie lałbym bez problemu a
5w30 dobrej jakości lałbym już w ogóle bez zawahania - tym bardziej, że jest używany w innych strefach klimatycznych :)
Jeszcze jedna rzecz - nie traktuj za świętość to co Ci powie ziomek z ASO - tam często pracują ludzie, którzy to traktują jak zwykłą pracę, a nie pasję - i zwyczajnie tematów motoryzacyjnych nie rozumieją.
Powtarzają slogany z korporacyjnych prezentacji - wykonanych przez innego pracownika biurowego.
Jak zaczniesz szukać biulytenów serwisowych po necie to się możesz dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, którymi takiego ziomka możesz zaginać.
Mając wiedzę - okazuje się, że masz większe prawa niż ktoś Ci próbuje nakreślić.
Ja lubię po uzyskaniu odpowiedzi od pracownika ASO zadać pytanie "a da mi Pan to na piśmie?"
-często uzyskuje w ten sposób wycofanie z PEWNYCH deklaracji uzyskanych przed chwilą
U mnie olej w 1,0 LPG po 4tys wyglądał niemalże jak nowy, ale wymieniłem po dotarciu. Teraz mam 16tys i ma odcień lekko brązowy wpadający w czerwień. Klarowny bardzo i przezroczysty. Nawet zastanawiam się czy jest sens zmieniać, tym bardziej, że auto ma 4 miesiące, a olej po dotarciu 3 miesiące.
Widocznie duży wpływ na dotarcie / wygląd oleju ma sposób jazdy. Z tego co widzę musisz robić trasy żeby zrobić taki przebieg. Ja jeżdżę na krótkich odcinkach, często zapalam i gaszę samochód - to inny sytuacja niż odpalenie i zrobienie dystansu 80km spokojnej trasy jednym ciągiem.
Następnym razem poproszę o instrukcję jak samemu skasować inspekcję z tablicy rozdzielczej.
Drain na obudowie filtra oznacza spust z samej obudowy po częściowym odkręceniu.
Na gwarancji lepiej olej wymieniac w servisie, bo przu awarii silnika nie beda mogli miec zadnych wymowek co do jakosci uzytego oleju.
Na gwarancji lepiej pojawiać się na serwisach gwarancyjnych w swoich terminach. Przy awarii nie będą mieć żadnych wymówek co do jakości użytego oleju.
Nikt Ci nie broni dodatkowo wymienić oleju poza oficjalnym serwisem w dodatkowych pomiędzy-oficjalnie-przeglądowych momentach.
Ważne, żebyś zachował minimum wymagane w warunkach gwarancji/obsługi serwisowej i miał to udokumentowane.
Niestety turbobrnzyna pali olej jak cholera. Ja mam 1.3TCE i wymieniałem po 5kkm i 20kkm, ale teraz planuję co 10kkm - z tym, że zacząłem lać Liqi Molly Top Tec 4400 5W30. Osłona silnika jest stalowa ;) i bardzo przydaje się jak się człowiek szalaja w terenie ... dodatkowo mam osłonę stalową zderzaka z przodu bo oryginalny już poszedł się rąbać ... A co do przebiegu między przeglądami - 30kkm to jakaś masakra - 2 razy i po turbosprężarce.
Dlatego dodaję ślizgacza - ceramizer
Dedykowany olej dla tych silników to 5w30 C3 RN17 lub z normą Mercedesa, która wykracza poza w/w. I wymieniać często, nawet co 8tys. km. Nie ma co kombinować z wynalazkami, które mogą to i owo pozapychać, wpływać przeciwskutecznie, zwłaszcza w przypadku nowego silnika. Każdy dobry olej zawiera w swoim składzie mniej lub więcej takiego dodatku. No i proszę pamiętać o turbince, która jest bardzo wrażliwa na przegrzanie i niedosmarowanie.
Super film, leci SUB - i jak najwięcej przy Dusterze :) Wrócę.
Dobra robota
Dzięki za komentarz 😃
Che olio hai messo?Filter oil Purflux L441.?
Witam jaka to nasadka przy korku spustu oleju?
8mm kwadrat
Nooo musze przyznac, iz zrobiles to fachowo, profesjonalnie a przy okazji odnosnie opilkow, to nie bez kozery kazdy producent skrzyn biegow instaluje w zakamarkach skrzyni takie male magnesy a co do pierwszej wymiany oleju, to jest oczywista oczywistosc, iz bez wzgledu na marke auta, jego Logo zawsze w nowym aucie po przejechaniu tych 2000 tys. km nalezy dokanac wymiany !!! Dodam juz od siebie, iz trzeba nam wiedziec, iz puki co nie ma na swiecie oleju, ktory by zachowal swoje wlasciwosci po przejechaniu 2- rech sezonow, tj. zima - lato, zatem jasnym jest, iz kolejne wymiany powinny byc co roku, lub po przejechaniu ok. 15 tys. km, tedy jesli producent zaleca wymiane co 30 tys. km a ktos robi rocznie nie wiecej niz 15 tys. to logicznym jest iz jest to naduzycie. Tedy jeden sezon to rok, czyli lato-zima.
Pozdrawiam ludzi prawych !
Cześć, głupie pytanie - żółty korek wlewu oleju czy on zakręca się dosłownie na 1/4 obrotu?
Czy wspomniany korek po dokręceniu trzyma się na "sztywno" czy lekko "pracuje" na wlewie?
Ostatnio dokręcałem właśnie i zaskoczyła mnie ilość obrotów oraz fakt że sam korek nie "siedzi" sztywno na wlewie.
Czy tak ma być?
Pozdrawiam.
A co z kreską na misce i korku? renault zaleca wymianę korka i podkładki więc na odczepnego będzie widać że ktoś grzebał.
Korek daje się bez problemu dokręcić dokładnie w to samo miejsce jeżeli chodzi o ułożenie kreski :)
Czysty olej
A nie lepiej wymieniać wtedy gdy jest już czarny olej?
Z perspektywy mechanika, który zarobi na potencjalnym remoncie silnika jeżdżonego na zużytym oleju - oczywiście, że lepiej 😉
z perspektywy silnika, aby silnik był chroniony olejem, należy go wymieniać ZANIM ulegnie zużyciu
- bo do wtedy ma jakiekolwiek właściwości ochronne dla silnika
niska kwasowość = ochrona korozyjna
niezużyte dodatki/mała ilość sadzy = właściwości przeciwzatarciowe
@@MelodiaBlasku czyli wymieniać wtedy gdy jest taka rozwodniona kawa?
@@MelodiaBlasku no bo jak jasny jest to rozumiesz że jeszcze w porządku
:) przy 5k srebarka było mnóstwo, dacia 2021 :), przy przy 10k już bez sreberka. Ciekawe co by było przy 30 albo 2 latach :)
Myślę, że gdy ktoś kocha LONGLIFE to wożenie tego "srebra" w oleju od nowości do 30 tyś km na pewno "uświetnia" samopoczucie silnika :D
Korek od oleju jest od strony pasażera czy kierowcy?
5w40 czy 5W50 bardziej by obciążał silnik przez swoją większą lepkość, skąd ten pomysł żeby lepiej go lać zamiast 5w30?
@@bluebird1422 leję nonstop 5w40 c3 - jak się wgłebisz w temat to zrozumiesz, że to tak naprawdę grube 5w30 - i ten niby grubszy olej i tak spadnie z lepkością przez rozcienczenie paliwem.
Pomysł to zwykła pragmatyka i logika. Na potwierdzenie moich słów masz cały kanał R2D gdzie oleje są badane na lepkość po pełnym resursie przeglądowym - i lepkość leci na łeb na szyję i nie mieści się w tej założonej przez producenta.
@@MelodiaBlasku producent przecież uwzględnia przemiany filmu olejowego na tłokach to raz, drugi raz jaka ma być przewaga oleju z większą lepkością w naszym klimacie + w silnikach zasilanych LPG? Pierwszy słyszę że lepiej stosować do silnika olej dwie klasy lepkości wyżej ze względu na zasilanie gazem. Poza tym częstsze interwały przy spalaniu czystszego paliwa jakim jest LPG? Przecież to nie generuje minimalne nagary w porównaniu do jazdy na benzynie, gdzie tu sens?
Czy jak odkręca się korek to lepiej wyleci olej z opiłkami? Niż wysysarka?
Wymiana co 8 tys km nie będzie przesadnie częstą przy tej jednostce. Pełny syntetyk 5w40 i będzie hulać.
Powiem tak - oficjalnie przez aso będzie lany 5w30 rn17 podczas przeglądów gwarancyjnych ;
gdy o wymianie będę decydować samodzielnie - będzie szedł 5w40 lub nawet 5w50 który ma dobre opinie w motorsporcie / trackday'ach
@@MelodiaBlasku jaką temperaturę oleju trzyma ten silnik przy szybkich przelotach na S-kach?
@@Jabucasidi dobre pytanie - wskaźnika brak - być może jest jakiś monitoring po obd/can - ale muszę sprawdzić
@@MelodiaBlasku w moim Roomsterze jest odczyt na kompie Mfa. 114 st Celsjusza na autostradzie. Przy spokojnej jeździe na krajowkach ok 105 stopni. Stosowałem przez jedną zmianę olej Valvoline 5w50 vrs. Teraz cały czas Valvo 5w40 synpower.
@@MelodiaBlasku Ja w swojej Fabii przetestowałem sporo olejów, od 5W40, 5W50, 0W40, 0W30, 10W40 i obecnie mam 0W20 i na razie przy nim zostanę. Silnik ma 324 tys. km, olej wymieniałem co 30 tys. km, jazda na LPG.
Aky je rozmer medeneho tesnenia? 16mm otvor x2 mm hrubka?
Spoko tylko jakiego klucza uzyles do korka spustowego ?
Serio kolego ten olej jest po 2 tyś? Ja w swoim DD2 1.6 SCe zmieniałem olej po okresie docierania 3-4 tyś to był kolor lekko słomkowy. Rzeczywiście tych opiłków troszkę jest i te masa metaliczna
W 14:00 jak się przyjrzysz to widać przebieg "2200km" 🙂
1.6 to jednak dużo mniej wysilony silnik - więc i ścieru z docierania mniej
Druga sprawa to olej w 1.6 - z tego co mi się kojarzy wcześniej obowiązywała norma olejowa rn0710 zamiast rn17 więc i olej inny szedł wcześniej w całym koncernie Renault
@@MelodiaBlasku tak kiedyś w DD1 1.6SCe miały normę jak piszesz ale wyobraź sobie że jak weszła DD2 to nawet w 1.6 SCe zrobili do tego silnika normę RN17
@@MelodiaBlasku teraz już savtw oleje na sklepach ale w 2019 jak kupiłem to nigdzie poza serwisem nie można było kupić oleju i musiałem w serwisie zapłacić 80 zł za litr oleju żeby mieć na zapas jak była by potrzebna dolewka bo w okresie docierania może być pobór oleju. Rzeczywiście 2200 kilometrów a okej jak z diesla
@@ukaszsolecki8891 Silnik uturbiony, a wolnossący to inna historia, zważ że olej w 1.0 TCe służy też do chłodzenia turbiny.
Nie wiem czy najbliższe 800km będą krytyczne dla stanu ( i wyglądu) oleju w moim DD 1.0tce, ale po pierwszych 1200km, olej na bagnecie wygląda dokładnie tak samo jak przy przebiegu 4km kiedy odbierałem samochód. Ciekawe skąd taka różnica ?
Kolor na bagnecie ma się nijak do tego co zobaczysz przy spuszczaniu całości z miski 🧐
9:58 3l wlane czy dolewałeś później ?
A ja bym miał jeszcze pytanie odnośnie docierania: docierałeś jakoś specjalnie na PB czy odrazu jazda na LPG?
Od razu na lpg - wiem o co pytasz - w salonie zalecają jazdę na PB np. 500-2000km - w zależności co handlowiec sobie dziś wymyśli - wynika to że starego biulytenu technicznego do clio z silnikiem 1.2 lpg (gdzie była sonda waskopasmowa i BRAK komunikacji lpg po CAN) i niewiedzy/nieświadomości technicznej sprzedających/serwisujacych.
W nowym 1.0tce masz sondę szerokopasmową i komunikację po CAN sterownika pblpg i jedyne co to zmieni to stan Twojego portfela na minus.
Jazda na PB w okresie docierania nie ma obecnie żadnego sensu - obecnie sterownik lpg adaptuje się na lpg, a nie jak 20 lat temu na pb.
Wymien olej w krótkim czasie od kupna samochodu, wymieniaj olej co roku i tyle :-)
1.0tce i 1.3 tce to bardzo dobre i przyjemne w eksploatacji żywotne silniki - więc wiele im nie trzeba do szczęścia :-)
@@MelodiaBlasku dzięki za info
Powiedźcie mi dlaczego kontrolki od ładowania i ciśnienia gasną przed odpaleniem- czyżby sterownik silnika z wyprzedzeniem zakładał sprawność całego układu? 🤣🙃
Tak - może tak być - i układy tak naprawdę mogą zaczynać działać np. po 5sekundsch od uruchomienia silnika;
w nowych samochodach 90*C temperatury wody to nie jest 90*C tylko zakres np. 80*C-105*C
Wszystko dla dobrego samopoczucia kierowcy :)
Witam, pierwsza wymianę zrobiłem po 5 tys a następne po9-10 tys km. Nakulalem już 60 tys i cały czas mam opiłki i takie farfocle czarne. Teraz moje pytanie czy ktoś się spotkał z taką sytuacją. Pozdrawiam
Jaki model samochodu i silnika?
@@MelodiaBlasku Clio 0.9 tce 90km 2018 r.
@@pawelnowak9350 Upatrywałbym tego problemu:
mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/naped-i-skrzynia-biegow/4689051,09-TCe-wymiana-rozrzadu-wynika-z-wady-czy-zaniedbania.html
Z tego co się rozeznałem - Rozrząd w 0.9tce i 1.2tce jest taki sam:
allegro.pl/oferta/rozrzad-lancuch-do-renault-captur-0-9-1-2-tce-8762688523
Więc możesz się na czytać na internecie o problemach z nim związanymi:
megane.com.pl/topic/80664-%C5%82a%C5%84cuch-rozrz%C4%85du-w-12-tce-131-ps/
Ja na Twoim miejscu - wymieniłbym 2x olej z płukanką w krótkim interwale np. 100km żeby usunąć większość opiłków z całego układu
A później do docelowego oleju dodawał dodatek archoil 9200v2 aby obniżyć tarcie i tyle w temacie.
Przy 120tyś km zrobiłbym rozrząd profilaktycznie - niestety taki urok tego rozrządu.
@@MelodiaBlasku Koleżko właśnie będę robić płukankę silnika bo bez tego się nie obejdzie. Co do rozrządu to już jest zaplanowany na 100 tys bo w tych kosiarkach lubi się wcześniej czy później posypac czytaj silniki TSI 🤣 a co dodatku archoil muszę się zagłębić 💪 Pozdrawiam Cię i dzięki za info.
@@pawelnowak9350 z analiz olejowych na
oilclub.pl i oil-club.de
wynika że dodatki archoil mają najlepszy wpływ na ochronę przeciwzużyciową silnika i jeżeli chodzi o moje subiektywne wrażenia - to rzeczywiście działają
Plukanki z tej firmy obecnie sprzedawane są pod marką oilsyn / oilem
Pokazuje się jak i gdzie wlewa się olej do silnika SIC !, anie pokazuje się jak i gdzie zakłada się dołączoną luzem uszczelkę filtra 🤣 ...
A co byś powiedział na wymianę oleju wysysarka?
A możesz mi powiedzieć - po co się bawić w wysysarkę?
Nie chcesz podchodzić od dołu silnika z jakiegoś powodu? Nie chcesz wymienić filtra oleju podczas wymiany oleju?
Dla mnie rozważanie takiej opcji jest totalnie bez sensu.
Myślałem o tym znaku co jest na korku od oleju żeby nie było śladu. I problemów z gwarancja
I wtedy korek od oleju jest nie ruszony nie widać śladów ingerencji
@@SuperLowicz 3 razy wymieniałem olej samodzielnie, korek bez problemu daje się zakręcić w to samo miejsce znakowania markerem
- z mojej perspektywy - brak problemu :)
Czyli nie ma co inwestować w wysysarke
5:00 - właśnie dokładnie tak samo tłumaczyłem ostatnio szwagrowi, że ta ceła ekologia to jest hipokryzja... niestety zwyzywał mie od foliarzy - bo on jest naprawdę eko (jeździ dwuletnią hybrydą, która spala 7 litrów PB na 100km) a ja jeżdżę starym starym gruchotem, który zatruwa świat - moje auto to 17 letnia astra, która spala 8 litrów LPG na 100km :)
Jak widać, z głupim się mądry nie dogada... czy jakoś tak to szło
Wykształciuchy tak mają. Cała wiedza z TV, głównie TVN a szczególnie TVN turbo;) I nie pogadasz.
Ktos dobrze katowal ten silniczek .po 1800 km wymienialem i oliwka byla jak nowa
@@rapcio7185 okres docierania było jeżdżone do 2.5tys rpm i nie przekraczałem 80 km/h - jeżdżone było mega spokojnie ze żwawym jednorazowym przyspieszaniem raz na 50km - żeby silnik się układał w pełnym zakresie bezwładnosci tłoka - silnik po 10tys przestał opiłkować, obecnie ma 55tys i śmiga super :)
Jakiej firmy olej wlałes?
A uważasz, że marka oleju coś zmieni?
Kup cokolwiek najtańszego z zakresu norm i lepkości 5w30 C3; 5w40 C3; lub rn17 i na serwisie oficjalnym nie mów nic :-)
Oficjalnie masz lać RN17, nieoficjalnie nikt Ci tego nie sprawdzi bo nawet na analizie olejowej wyżej wymienione oleje dadzą podobny wynik.
Wolę tani olej co 7-10tys km niż "super drogi świetny" co 30tys km :-)
@@MelodiaBlasku Oczywiście zgadzam się z Tobą, zapytałem tylko dlatego, że nie było na filmie pokazane.Myślałem , że masz coś sprawdzonego . Pozdrawiam
@@foka3815 ja ze swoją ciekawskością to za każdym razem kupuję inną markę i już mi się marki kończą na Polskim rynku :D różnić w pracy silnika brak, prędzej dodatki do oleju silnikowego już dają jakąś bardziej wyczuwalną formę placebo którą odczuwam :D albo mi się tak wydaje :D
Świetny film kto mi powie Skąd bierze się tak niska cena Castrola dedykowanego do Renault? Każdy inny Castrol 5W 30 jest droższy o kilkadziesiąt procent od tego
Bardzo ciekawe spostrzeżenie! Stan cen na dzień 3.04.2022:
Castrol RN17 (norma Renault) 5w30 5L= 115pln; 23PLN/LITR
Castrol Magnatec 4 l 5W-30 c3 4L= 133pln; 34PLN/LITR
34PLN/23PLN= 147% - Więc rzeczywiście różnica kosmos 🤯
Nie znajduję innego wytłumaczenia niż:
*słaby pakiet dodatków
*baza wątpliwej jakości
*korporacyjne oszczędności RENAULT 😥
Bałbym się. Zalałem Totalem 5w30 C3. Chyba, że to wszystko jeden ch*j
Nie snuj filozofii na temat doboru lepkości oleju gdyż pleciesz tyle co typowy Janusz . Honda od 2000 roku ma w zaleceniach oleje typu 0w20 i auta jeżdżą. To wszystko zależy od pasowania silnika i HTHS oleju. Przy 5w50 to w tym silniku zrobisz bardzo duże opory i olej będzie docierał później do kluczowych miejsc w środku, dodatkowo lekko spadnie dynamika . Trzymać się interwału 10 tys i silniczek pojeździ długo ;)
Nie zgodzę się, to że producent samochodu zaleca niską lepkość wynika tylko i wyłącznie z przewidzianego śladu węglowego jaki za sobą pozostawia produkt w postaci samochodu.
Do przytoczonej przez Ciebie Hondy wolałbym użyć oleju 0w40 który będzie mniej podatny na zrywanie filmu olejowego gdy olej zostanie zagrzany do bardzo wysokiej temperatury. Nie zmieniałbym pierwszej liczby "xx" w oznaczeniu oleju (xxWyy) więc film olejowy w niskiej temperaturze nie będzie stanowić problemu.
@@MelodiaBlasku ale w czym Ty się nie chcesz zgadzać? W ciasno pasowanej konstrukcji silnika ?? Ślad węglowy? Skąd to wziąłeś? Oleje są wysoko popiołowe, średnio popiolowe i nisko . Określają to normy np A3/B4, C3, A5/B5, C4, C2 i specyfikację producentów . RN17 to olej C3 czyli tzw mid saps . Za zrywanie filmu odpowiedzialny jest HTHS oleju . Jak myślisz jaki olej będzie lepszy w ciasno spasowanym silniku Hondy a w starej V6 wolnossacej dowolnego koncernu ?
@@binas9653 Szanuję, że zgłębiłeś oznaczenia producenta co popiołowości oraz odporności na ścinanie - która z reguły nie jest podawana dokładnie w notach a jedynie szczątkowo w postać < lub > od danej wartości 3,5 mPas - więc dla mnie jest to żaden wyznacznik
Powyższe parametry podawane są znowu jedynie ze względu na ekologie (ograniczanie popiołowości - wpływ na filtry)
Zapoznaj się proszę z poniższym badaniem oraz opisem, ale przeczytaj artykuł dokładnie oraz wyciągnij własne wnioski:
zmienolej.pl/pl/blog/top-news/jaki-olej-silnikowy-do-ford-focus-23-rs-turbo
@@MelodiaBlasku hths idzie bardzo łatwo obliczyć wg lepkości oleju w 100 stopniach ale to tylko część parametrów. Oleje też mają dodatki bez popiołowe antyzuzyciowe bądź magnez zamiast wapnia który generuje ich dużo mniej a także ma lepszy wpływ na zdolności myjące utrzymujące silnik w czystości . Artykuły Pana Piotra trzeba brać z przymrużeniem oka, na forum oil club jego wiedza została bardzo szybko zweryfikowana i bardzo szybko uciekł z tego forum z dnia na dzień. Interesuję się tym zbyt długo abyś mnie zaskoczył takim artykułem, odnośnie Forda z silnikiem Eco boost zajrzyj w dziale analiz na forum oil club pl i zobacz że takie 0w40 sypnęło większymi metalami niż niższe lepkości, analizy z tego samego silnika ;) a sypnęło mniej bo ? Bo do silników Forda zalecany jest olej o lepkości 5w20 C5 ;)
*Jak sam powiedziałeś - hths _"idzie bardzo łatwo obliczyć wg lepkości oleju w 100 stopniach"_
Więc jest to parametr zależny od od drugiej liczby w oznaczeniu oleju
- sam to powiedziałeś
*_ "ale to tylko część parametrów."_
- Zgodzę się
*_"Oleje też mają dodatki bez popiołowe antyzuzyciowe bądź magnez zamiast wapnia który generuje ich dużo mniej a także ma lepszy wpływ na zdolności myjące utrzymujące silnik w czystości"_
- również się zgodzę
*_"Artykuły Pana Piotra trzeba brać z przymrużeniem oka, na forum oil club jego wiedza została bardzo szybko zweryfikowana i bardzo szybko uciekł z tego forum z dnia na dzień."_
- Z tego co zweryfikowałem - użytkownik "zmienolej" jest aktywny dalej na forum, posiada również posty napisane w tym roku
Druga sprawa - nie wiem co ma piernik do wiatraka czyli aktywność użytkownika na forum do analizy laboratoryjnej oleju
*_Interesuję się tym zbyt długo abyś mnie zaskoczył takim artykułem, odnośnie Forda z silnikiem Eco boost zajrzyj w dziale analiz na forum oil club pl i zobacz że takie 0w40 sypnęło większymi metalami niż niższe lepkości, analizy z tego samego silnika ;) a sypnęło mniej bo ? Bo do silników Forda zalecany jest olej o lepkości 5w20 C5 ;)_
- Podlinkuj proszę temat z forum z wyżej wymienioną analizą - chętnie się z nią zapoznam jak i z całym tematem :)
Czesc przydalby sie film z wymiany oleju po 30tysCiekawe co by tam plywalo😁
Jest film z wymiany po 7500km - link poniżej. Wymieniłem też olej na 15000km - nic ciekawego już tam nie było - sytuacja się ma tak samo jak przy 7500km.
ua-cam.com/video/ttWWL3jCS-E/v-deo.html
Wlasnie ogladam😉Odbieram Renaut Captur z silnikiem 1.0 w czerwcu Podaja wymiane oleju co 30tys lub 2 lata ale to chyba jakis zart Po twoim filmie maja mnie w serwisie co 6 miesiecy max Swietne filmy pzdr👍👍👍
Nie widzę sensu w laniu oleju do połowy stanu. Pan zakłada, że ten stan jeszcze zejdzie w stronę minimum, wiec nie ma powodu żeby nie dolać do maksimum, skoro i tak stan się obniży.
Tylko jaki olej 5w40 spelni norme rn17?
Niestety ale na ten moment - żaden. Kiedyś norma rn0700/rn0710 pozwalała na używanie takiego oleju. Później norma ta została zastąpiona w całym koncernie Renault na RN17 - zapewne że względu na ekologię + standaryzację (jeden rodzaj oleju dla szerszej gamy pojazdów / mniej rodzai beczek z olejami na serwisie)
Można spróbować 0W40 RSN17
@@szwagier24a tak naprawdę jest dużo olei które nadają się do tego silnika i chyba nikt nie będzie robić ekspertyzy zużytego oleju podczas wymiany na przeglądzie gwarancyjnym w ASO.
Nadaje się każdy olej z normą mb229.51 - jest to norma olejowa dla silnika m.in. 1.3tce stosowanego przez Mercedesa - i ta norma zawiera oleje 5w40 - więc każdy olej z tej listy nieoficjalnie nie zrobi żadnej krzywdy 1.0tce 🙂
czy dostęp był z kanału czy też auto stało kołami na najeździe ?
Najazdy ale dosyć niskie - jakieś 15cm "podkładu" pod oponami - więc każde najazdy się sprawdzą - dostęp pod kątem wysokości jest dość dobry :)
Czy przy takiej samodzielnej wymianie oleju nawet z oryginalnym filtrem nie stracę gwarancji??
Jeżeli nie zostawisz po sobie śladów to nie - musisz użyć oleju z normą RN17 i oryginalnego filtra + podstawy.
W przypadku wymiany oficjalnej w warsztacie poza ASO warsztat musi zapewnić spełnienie standardu producenta.
W praktyce jeżeli się przyznasz, że wymieniłeś olej poza ASO - jeżeli wystąpi duża usterka silnika - gwarant na pewno będzie szukać możliwości jak podważyć warunki gwarancji.
@@MelodiaBlasku a czy jest konieczny zakup nowej podstawy filtra oleju, nie wystarczy sam wkład? Tak myślę, że ślady po samodzielnej wymianie zawsze zostaną chociażby na śrubkach od pokrywy pod silnikiem... ?
@@lillykoniowyROBLOX ślady na śrubach płyty ulegną zabrudzeniu podczas jazdy i po czasie nie będzie śladu
Jezeli chodzi o podstawę filtra to gdy odkręcisz i przykręcisz podstawę w sposób delikatny - również nie powinno być śladu :)
Oni tam nie mają detektywów od badania czy osłona była ściągana czy nie.
@@szwagier24a zgadza się 🧐😁
Ten klapek w 4 minucie to wzorzec czarnego? 🤭
tak zapytam skąd ta pewność, że nie jest fabrycznie zalany RN17FE czyli 0W20 Castrol GTX ? Zlewany fabryczny olej był dość mocno rzadki (jak woda) stąd prędzej powiedziałbym, że odpowiada 0W20 a nie jednak 5W30.
Dzisiaj przeprowadziłem zmianę oleju w tym samym silniku tyle, że dokładnie w Sandero Stepway 3 z LPG przy dokładnym przebiegu 2300km. Ojciec właściciel miał wątpliwości (na co zmieniać nowy olej) ale kiedy mu pokazałem zdjęcia jak wyglądała podstawa filtra i sam filtr był dość zaskoczony. Dlatego coś próbowałem znaleźć na ten temat i trafiłem na twój film z wymiany :-) Teraz ma pewność, że to jednak normalna eksploatacja tego silnika i nie ma się czym przejmować. Pozdrawiam
Jeśli w oleju jest sporo paliwa (częste jazdy na krótkich dystansach, niedogrzany silnik) to degraduje jego właściwości i lepkość, może wyglądać jak 0w20. Dlatego olej trzeba wymieniać często, nawet co 8tys. km. Dla takich silników to 5w30 ze specyfikacją C3.
Zawsze po produkcji głowicy silnika znajdą sie opiłki malutkie metalu po obróbce na maszynie, często chowają sie w kanałach olejowych i nie idzie jak ich stamtąd wyciągnąć, chyba ze robi się endoskopie kanałów i sprezonym powietrzem wszystko czysci ale to i tak nie jest 100% zabieg wiec najlepiej pierwszą wymianę oleju robić jak najszybciej.
Np w toyocie nie ma takich opiłków, olej i filtr są piękne po pierwszej wymianie np film uaris gr od profesora chrisa
Jaki olej użyłeś do wymiany? Dobrze tam widziałem jakiegoś Gulfa?
Gulf'a stosowałem do Kia Picanto w drugim samochodzie. Do Duster'a poszedł olej RN17 (oryginalny dedykowany przez producenta) z beczki
Olej z beki do nowego auta ciekawie..
@@binas9653 sklep.texpert.pl/castrol-beczki-castrol-gtx-5w30-rn17-60l,c1200,p16097,pl.html
Nie ma problemu również z innymi normami i innymi producentami oleji
A wiadomo że ASO zaleci pierwsza wymianę po 30tys... A klient po 6 wymianach wywali silnik na smietnik
Żeby to 6 wymian wytrzymało (180tys km) to by było super
Jest ogrom filmów na youtube gdzie silniki klękają przez podejście longlife już po 30tys km lub 2 latach bez wymiany
@@MelodiaBlasku tragedia...gdzie to ma sie do ekologii? W złym kierunku moim zdaniem to idzie.
@@MelodiaBlasku moja Fabia na longlifie działa już 19 lat i 324 tys. km, wymiana co 30 tys. km.
19 lat temu robili inaczej silniki....
@@pitupitu9145 teraz robią z gownolitu
3,5litra wchodzi w ten silnik
Jaki rozmiar i typ śrub został zastosowany do zamocowana osłona silnika ?
Są to śruby o łbie rozmiar klucza 10 i 6-kątnym kształcie
jaki slad?co oni dupia?
pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alad_w%C4%99glowy
Oblicza się ile jakieś działanie w całym życiu / konsekwencjach tego działania wyemituje CO2 całościowo dla planety.
Czy aso podczas wymiany nie spisuje np numeru seryjnego filtra auta będącego na gwarancji? Nie chciałbym stracić gwarancji, wymieniając olej i filtr samemu zamiast w serwisie. Raz wymieniałem w aso po 5 tysiącach za opłatą. Nie chciałbym żeby okazało się, ze jak pojadę na pierwszą pierwotnie planowaną wymianę serwisową, czyli po 30 tys. km to rozpoznają, że jest inny filtr niż wymieniany przez nich.
A jaka cena wymiany oleju w ASO?
ASO nie spisuje numeru serii z filtra bo filtr takowego numeru nie posiada - posiada jedynie numer części - który dla każdej sztuki jest taki sam
@@bartekpieta8742 z tego co się orientowałem - 570pln brutto
Mam pytanie, na Twoim filmie oznaczenie filtra różni się od tego polecanego na allegro. Na pierwszym jest 15 20 823 27R, a na tym z allegro 15 20 950 84R, jest bez obudowy. Czy mam kupić w ASO z obudową, czy kupić ten zestaw na allegro i dać mechanikowi do wymiany.
Kup zestaw z polecanych - oznaczenia w rzeczywistości wszystkie są zgodne z tymi na samochodzie
Na aukcji masz rozróżnienie kodami dla łatwiejszego szukania (rozróżnienie na ofertę z podstawą i bez podstawy filtra)
Możesz również osobno dokupić filtr + podstawę filtra:
allegro.pl/oferta/filtr-obudowa-oleju-clio-dokker-1-2tce-152082327r-10710139662?
ale nie jest to koniecznie do wymiany oleju :)
Zestaw z komentarza / opisu filmu zawiera wszystko co niezbędne dla mechanika do procesu wymiany oleju :)
po pierwsze leje sie oleju tyle ile przewiduje producent a nie 3 l i drugie poziom oleju nie sprawdza sie jesli kola nie stoja na tym samym poziomie
Dlatego powiedziałem, że olej należy uzupełnić po przejechaniu pewnej ilości kilometrów.
Poza tym jeżeli nalałbym tyle oleju ile mówi producent to nalałbym więcej niż go zeszło - producent mówi wlej 4.1l a ja wypuściłem 3.8l oleju
Jedno jest pewne - trzeba to zrobić mając trochę OLEJU w głowie 🙃
@@MelodiaBlasku w sedno👍😄
Do mojego 1.0 TCE wchodzi równa 4L jak do poprzedniego K4M 1.6
Nie jestem przekonany do tak szybkiej wymiany. Olej nie stracił parametrów a opiłki po pierwsze zawsze jakieś są i po tej wymianie też będą. Po drugie opiłki są w misce więc przez filtr i tak nie przejdą.
Zrobiłem drugą wymianę po przebiegu samochodu 7500km / przebieg oleju 5500km
- wrzucę specjalnie dla Ciebie 😉
Film z drugiej wymiany oleju dostepny na kanale
- jak obiecano wcześniej :)
ua-cam.com/video/ttWWL3jCS-E/v-deo.html
To zależy jakiej wielkości są opiłki. Grubsze zatrzyma filtr a miał stalowo-aluminiowy będzie fruwał po silniku!
Czołem!
Czy zmieniałeś podkładkę pod korkiem spustowym? Jeśli tak, to potwierdzasz, że rozmiar tej podkładki to 22x16x2 mm?
Pozdrawiam
Taka jest w Clio, metalowo-gumowa, 1,50zł.
Eko terroryzm z tymi olejami long life. Gdzie mieć beczka, Peugeot 304 czy inne auta z przebiegami 500k
Weiss irgendjemand hier was das für ein Kühlergrill ist,der ist ja komplett geschlossen?
ua-cam.com/video/Txm3WR3TlIE/v-deo.html
Ich habe ein Video über diesen Kühlergrill-Verschluss gemacht.
Geben Sie Google ein: "heko winter cover duster"
Ich grüße Sie herzlich.
Jaki olej zastosowales? 0W20 czy 5W30?
5w40 c3 low saps i wymiana co 10tyś km
- taką lepkość i rodzaj stosuję celowo
Fabrycznie leją tam 0W20?
@@Doraso23 fabrycznie leją 5w30 z normą Renault RN17 - czyli 5w30 c3 :)
@@MelodiaBlaskuKupiłem sandero z takim samym silnikiem. Obecnie leją 0w20 , wg dokumentów nie mam możliwości przejść nawet na 5w30 bo gwarancja wymaga 0w20.