Wybór modułów fotowoltaicznych - polski paradoks. Czy wielkość ma znaczenie? Warsztat OZE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 гру 2024
  • Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne dla Twojego domu? Jakie rozmiary i moc będą najlepsze? A co z różnymi technologiami produkcji paneli? W naszym filmie poświęconym doborowi paneli fotowoltaicznych przyjrzymy się temu, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru paneli, aby zapewnić sobie maksymalną efektywność energetyczną i oszczędność na rachunkach za energię. Dowiesz się również, jakie technologie produkcji paneli są dostępne i jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania. Przygotuj się na fascynującą podróż przez świat paneli fotowoltaicznych!

КОМЕНТАРІ • 111

  • @radmen2
    @radmen2 Рік тому +11

    Fajnie, że rozprawiacie się z mitami. Wiele razy już słyszałem od klientów że chcą najmocniejsze moduły bo są najlepsze. Ciężko ich wyprowadzić z błędu, że niekoniecznie tak musi być. Choć czasem faktycznie dach ma takie wymiary, że lepiej pasują większe moduły i tutaj lepiej takie zastosować jeśli klientowi zależy na większej mocy instalacji.

  • @dominikrak72
    @dominikrak72 7 місяців тому +3

    Panowie reprezentujecie firmę, należy mówić: gramów, watów.
    Dziękuję za merytoryczny film.

    • @ajk_k9255
      @ajk_k9255 7 місяців тому

      można , można - po co było kończyć gimnazjum ?

  • @The_nice_shoter
    @The_nice_shoter Рік тому +10

    Większość poruszonych aspektów (90%) była mi znana wcześniej. Niestety do statystycznego konsumenta argumenty logiczne nie trafiają. W Polsce moduł ma być full black bo inaczej żona się nie zgodzi na instalację. I oczywiście min. 450wp no przecież mniej to przestarzała technologia. I ostatnio najczęściej pojawiające się pytanie Klienta : "Czy te moduły w ofercie to są te co działają jak nie ma słońca" ? Pozdrawiam

  • @abiogaz
    @abiogaz Рік тому +3

    Dzień dobry najlepszy to używany od Niemca co płakał jak sprzedawał 😂
    37:55 no go używane moduły mają sens
    38:55 spieszmy się zakładać fotowoltaike za kilkanaście lat wejdą peroskity to prawie nasze używane można zmienić na nowe.

  • @slawekb9994
    @slawekb9994 Рік тому +3

    Dużo informacji w pigułce ;) Planuję rozbudowę mikroinstalacji i najbardziej zainteresował mnie temat modułów dwustronnych. Instalacja co prawda na gruncie ale nie liczę na duże uzyski drugiej strony paneli. Być może jestem w błędzie ale wyobrażam sobie, że ogniwa przykryte obustronnie szkłem i zamknięte dookoła aluminiową ramką to bardziej trwały produkt. W sieci możemy znaleźć zdjęcia uszkodzonych modułów z pierwszych instalacji na zachodzie, gdzie najsłabszym elementem okazała się folia/laminat. Zapewne teraz są lepsze folie ale to wciąż tworzywo sztuczne narażone na warunki atmosferyczne. Ja chyba dopłacę do bifacjalnych :)

    • @jakbytu
      @jakbytu Рік тому

      Widzę jeszcze jedną korzyść z modułów dwustronnych. W sytuacji, gdy są przysypane śniegiem, a śnieg zalegający na gruncie ładnie odbija światło słoneczne :) Dalej produkują, grzeją się i szybciej oczyszczają ze śniegu.

    • @modelarski
      @modelarski Рік тому +2

      I jeszcze podwójnie szklone gorzej się palą. Jakby co.
      Bo mogą być bifacial, ale też duble-glass nie bifacial.

  • @dominikkozub5195
    @dominikkozub5195 Рік тому +8

    Niby macie rację. Ale jest ale. Np mam zamontowane na garażu 7szt 550w. Mają właśnie ponad 2m wysokości. Ale nijak nie zmieścił bym większej ilości mniejszych modułów. Więc wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому +3

      wspominaliśmy o tym że czasem ma uzasadnienie dobór wg. wielkości, jednakże często w nasi krajanie montują większe bez uzasadnienia i sensu

  • @informix9165
    @informix9165 Рік тому +3

    Witam serdecznie i wspomnę że jestem fanem waszego kanału. Jestem też instalatorem ale dosyć nietypowym . Otóż montując instalacje w zasadzie zdecydowałem się na firmę Fronius jeśli chodzi o falowniki i Selfa lub Brukbet jeśli chodzi o panele. Trudno się nie zgodzić z pewnymi sprawami czyli chodzi o wymiary paneli i dopasowanie do powierzchni dachu tutaj mamy pełną zgodę, Ja osobiście lubię panele te duże od 500 a w tej chwili 550w selfa. Prosty przelicznik cena panela podzielona przez moc daje całkowity obraz ceny jednego kilowata. Duży prąd z takiego panela podpięty w falownik Fronius robi robotę , a na dodatek pozwala w późniejszym czasie na modernizację mowa oczywiście o falownikach od 8kw z dwoma MPPT w górę. Stety jakość trochę kosztuje i czasem warto dopłacić do odpowiednich paneli z odpowiednią gwarancją. Uszkodzonych paneli od frontu nie spotkałem , ale z przepuszczającą wilgoć folią tąod tyłu panela nie jest takim sporadycznym widokiem jak na taką młodą technologię stosowaną w naszym kraju. Duże panele też ładnie wyglądają na dachu ale i nie tylko.
    Pozdrawiam serdecznie

  • @masakraa
    @masakraa Рік тому +6

    Super materiał! Dzięki Panowie!

  • @ben-fg3fp
    @ben-fg3fp Рік тому

    20:50 No dobrze, jakie więc proponujecie panele do microinvertera Hoymiles HMS-2000-4T 1F na dwuosiowym systemie śledzenia słońca z trackerem firmy eco-worthy

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому

      nie proponujemy określonych modeli i marek, dobierz takie, które najbardziej optymalnie wykorzystają przestrzeń

  • @kamilmotaa1434
    @kamilmotaa1434 Рік тому +1

    Ja bym sobie życzył moduł na tych samych ogniwach w rozmiarze 54, 60, 66, 72 ogniwach 😊
    Dzięki temu moduł ma ten sam prąd, więc możnaby łączyć moduły w różnym rozmiarze, a dzięki temu dopasować do każdego dachu🤓

  • @Boross190
    @Boross190 10 місяців тому

    W 2008 roku zaczynaliśmy produkcje paneli pv właśnie od modułów 54 celkowych. 60 jeszce nie robili. Przynajmniej nasi klienci (day4energy, bp, canadian solar). Dopiero 2009-2010 weszły do masówki 60 celkowe. moc 54 była zawrotna 120W

  • @jjjj1737
    @jjjj1737 Рік тому +2

    Dzień dobry,
    Mam jedną wątpliwość co do oznaczeń rozmiarów ogniw paneli fotowoltaicznych.
    Dla przykładu posiadam panele Longi bifacial LR4-72HBD 440. Zgodnie z kartą katalogową panele są zbudowane ze 144 ogniw (prawdopodobnie M6). Jednak po spojrzeniu na panel nie są kwadratowe ogniwa 166x166 tylko 166x83. Dlaczego tak jest. pewnie da się znaleźć wytłumaczenie tych rozbieżności ale szybciej jest zadać pytanie.
    Pozdrawiam
    Mariusz

  • @michawisniewski198
    @michawisniewski198 Рік тому +4

    Większy moduł to mniej połączeń (miejsca narażone na potencjalne ryzyko pożarowe), mniej klem mocujących ale jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych warunków i miejsca na dachu.

    • @marcin-_
      @marcin-_ Рік тому +1

      Często większą moc zainstalowaną mamy na dużych panelach, bo na mniejszych nie umieścimy więcej.

    • @mariokites
      @mariokites Рік тому +1

      dodaj do tego trudniejsze w serwisowaniu bo ciężkie, większe ryzyko uszkodzenia przez grad.

    • @marcin-_
      @marcin-_ Рік тому +2

      @@mariokites Ryzyko jest te same. Jakie serwisowanie?

    • @mariokites
      @mariokites Рік тому +1

      @@marcin-_ jak masz mniejszy moduł to ryzyko jest mniejsze uszkodzenia od gradu. To naturalne bo ma miejsce uderzenia bliżej do ram które go spajają, usztywniają. Dodatkowo ugięcie pod śniegiem , tez zwiększa się ryzyko przy większym module. Co do serwisowania to czasem moduły się uszkadzają albo okablowanie lub złączki szwankują i trzeba majtać modułami. Jedne waza prawie 20kg a drugie prawie 30kg i są większe wiec ta waga dodatkowo rośnie proporcjonalnie do większej długości boku modułu.

    • @michawisniewski198
      @michawisniewski198 Рік тому +1

      Nie zakładam że producenci kłamią w kartach katalogowych ale instalacja zgodnie z instrukcją powoduje że te wszystkie panele maja taką sama odporność na nacisk i gradobicie ale na logikę masz racje.

  • @kayo3PL
    @kayo3PL Рік тому +3

    Bardzo wazme pytanie: Falownik powinien byc 10-20% mniejszy od instalacji czy instalacja 10-20% wieksza od falownika?

    • @jjjj1737
      @jjjj1737 Рік тому +1

      Najlepiej opierać się na danych katalogowych konkretnego falownika i konkretnych paneli. Przykładowo zgodnie z kartą katalogową falownika SOFAR 3300TL-G3 o mocy wyjściowej 3300W producent rekomenduje maksymalną moc paneli do 4500Wp co daje nawet dopuszczalną o 36% moc paneli większą od mocy falownika

  • @rafadurmaa8698
    @rafadurmaa8698 Рік тому +1

    Redakcjo GlobEnergio bardzo dobry materiał.

  • @GLOBenergia
    @GLOBenergia  Рік тому

    Dla wszystkich zainteresowanych nowinkami technicznymi mamy ciekawą propozycje - Globpremiery 2023! globpremiery.pl. Już 9 maja na naszym kanale YT o godzinie 19:00 zapraszamy na wyjątkowy program :) A teraz rejestrujcie się, wypełniajcie naszą ankietę, a my przypomnimy Wam o wydarzeniu a najciekawsze odpowiedzi ankietowe wyróżnimy paczką gadżetów!

  • @adamkluska356
    @adamkluska356 Рік тому +4

    Najlepszy to najmniejsza cena w stosunku do mocy.
    Sam zamontowałem panele 540 kwp -:pierwsze to płaciłem za nie coś ponad 700 zł i interesowało mnie by wypełniły dokładnie dach. Mam ich dwa rzędy pionowo i u góry jest 20 cm i nad dole 20 cm odstępu od krańca. Mniejsze zajęły by miejsca i nie dało by się ich więcej zamontować
    Falownik zawsze powinien być większy - w razie chęci rozbudowy by można było to wykorzystać. Na olx jest pełno takich co kupili mniejszy niż instalacja i chcą sprzedać.

    • @radmen2
      @radmen2 Рік тому +2

      Nie zawsze większy falownik pozwoli rozbudować instalację. Jeśli będziesz chciał rozbudować za kilka lat i nie będzie takich samych modułów jakie masz na dachu to ciężko to będzie zrobić na tym samym łańcuchu.

    • @mareksikorski5349
      @mareksikorski5349 Рік тому +1

      Jest jeszcze mam instalacje na dachu to dołoże jeszcze indukcja suszarkę a to zwiększa zapotrzebowanie na prąd .

  • @wieenergypl3395
    @wieenergypl3395 11 місяців тому +2

    Panie inżynierze Bogdanie Perowskity są już od pewnego czasu produkowane pod Wrocławiem.

  • @kolo4079
    @kolo4079 Рік тому +1

    Co polecicie do montarzu na balkonie? 2 mb balustrady w bloku

  • @abiogaz
    @abiogaz Рік тому +2

    Ja mam pytanie o biogazownie czy dzieje się coś w sprawie zwiększenia ich ilości?

  • @JK-gv1dp
    @JK-gv1dp Рік тому +1

    Jak zwykle świetny program!

  • @kzk6595
    @kzk6595 Рік тому +1

    Co do modułów większych koszt montażu jest mniejszy, trzeba zużyć mniej profili i innych gadżetów dodatków mniej dziur w dachu. Poziomo można montować tylko trzeba zamontować zgodnie z specyfikacją producenta modułu

  • @krzysztof4030
    @krzysztof4030 Рік тому +3

    Panowie może coś więcej o technologii shingled, wady i zalety, jak to się ma do halfcutów.

  • @radosawwachowski6861
    @radosawwachowski6861 Рік тому +1

    Witam! Mam pytanie odnośnie instalacji domowej na dachu opartej na mikrofalownikach. Jaka jest różnica między mikrofalownikami a jednym centralnym inwerterm? Czy ma to sens i w jakim przypadku?

    • @czrs1056
      @czrs1056 Рік тому

      Ma to sens w przypadku Enphase IQ8 ( ma gw 25 lat) montowanym od spodu przy każdym Module widzisz w telefonie ile każdy moduł produkuje energi. A jak coś padnie to reszta dalej daje prąd tylko ten jeden panel jest nie sprawny.

    • @modelarski
      @modelarski Рік тому

      To ma sens na dachu. Przy centralnym falowniku w kablach jest prad stały z 800-1000V, i jak zacznie iskrzyć na złączce, to o pożar nie trudno.
      Przy mikro płynie w kablu zwykłe zmienne 230V. O iskrzenie i łuk o wiele trudniej.

  • @ryszardcichy8216
    @ryszardcichy8216 11 місяців тому +1

    Na połaci zmieści mi się 7 paneli (około 1,1-1,2 x 1,8-2,2m), niezależnie od tego jaka moc wybiorę. Wg panów moc panela nie wpływa na ilość wyprodukowanej energii. W tej sytuacji zrezygnuję z 600Wp na rzecz 400. Albo nie, kupię 14 paneli po 100Wp - ta sama wydajność, nie? No to lecimy po bandzie - 14 paneli po 0W daje tę samą energię, a jak wiadomo płyta MDF jest znacząco tańsza i daje oczekiwane 0W.
    Moc nie ma znaczenia, hurra!

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  11 місяців тому +1

      gratulujemy niezrozumienia tematu :) chodzi o to, żeby optymalnie wykorzystać połać dachu a nie sugerować się mocą pojedynczego modułu. Dobrać moduły takie, aby z dostępnej powierzchni osiągnąć jak największą liczbę kWp lub w wypadku gdy chcemy zamontować np. 5kWp nie robić tego panelami np. 700Wp bo mają ponad 230 cm i ciężko je ułożyć na dachu

  • @robertgowaczewski5197
    @robertgowaczewski5197 Рік тому +6

    Witam świetne kompendium wiedzy o modułach. Mam pytanie czy sprawność modułu i jego wydajność to ten sam parametr? W kartach katalogowych modułów często te parametry występują w formie "sprawność/wydajność" sądzę, że to bląd? W kontynuacji może coś o współczynniku temperaturowym.

  • @janzimnol5595
    @janzimnol5595 Рік тому +4

    Warto było posłuchać.

  • @zbigniewciszewski2216
    @zbigniewciszewski2216 10 місяців тому +3

    Nie ma nic powiedziane o odległościach i przekrojach przewodów odległości falowników od modułów grubości przewodów AC przewodów DC co tracimy gdy mamy moduły 50 m od falownika co tracimy na przekroju przewodów przykładowo na każde 10 m i Jakiej przekroje

    • @Dudu-w4c
      @Dudu-w4c 5 місяців тому

      Strata na przewodzie to I do kwadratu x R

  • @carlos210kl
    @carlos210kl Рік тому

    Dwa pytania. Jak sprawdzą się moduły Bifacial powieszone na balkonie (pod kątem 75-80 stopni)? Planuję powiesić dwa moduły po 390-400W. Za modułami mleczna szyba. Czy w instalacji 800W z mikroinwerterem "do gniazdka" można zastosować moduły o większej mocy? Poza południową elewacją mam do dyspozycji zachodnią, która mogła by produkować gdy południowa zmniejsza moc.

  • @jaroslawkrechowicz5859
    @jaroslawkrechowicz5859 Рік тому +3

    W jaki sposób się te panele utylizuje , czy mamy opracowaną już technologię zeby pozbyć się tego bezpiecznie , czy wywozi się to do biedniejszych krajów gdzie część rozbierają dzieci a reszta zalega jako góra śmieci . Ile bedziemy płacić za zużyte panele żeby oddać na złom .

  • @imbirx
    @imbirx Рік тому +1

    A jak jest w moim przypadku ze pomimo instalacji 9.6kw osiagalem moce vheilowe ponad 10kw?

    • @ravdobrzynski
      @ravdobrzynski 10 місяців тому

      Słoneczko grzało ponad 1000W/m2

  • @mwars2
    @mwars2 Рік тому +1

    Perowskity to odległa przyszłość. Mogli byście coś o tej technologii powiedzieć więcej? Jak działa, jakie sprawności, czym się charakteryzuje, jakie plusy/minusy? itd.

  • @wysocki2lukas
    @wysocki2lukas Рік тому +1

    Chciałem kupić książkę Bogdana edycja 2022 wygląda na niedostępną.
    Ktoś ma link gdzie można ją dostać?

  • @jerry7376
    @jerry7376 Рік тому +1

    A co z modułami w dachówkach?

  • @Qba..
    @Qba.. Рік тому

    Dzień dobry, gratuluję jakości merytorycznych treści na Waszym kanale.
    Mam kilka pytań odnośnie rozbudowy instalacji PV:
    1. Rozbudowując generator wiemy, że warto postarać się dobrać zbliżone parametry nowych paneli do tych zainstalowanych. Wiemy też, że nie jest to łatwe po kilku latach. Ale czy przy rozbieżnościach głównym problemem jest tylko niewykorzystanie w pełni mocy większych paneli, czy też różnica w ich parametrach (Voc, Isc...) ma wpływ na szybszą degradację paneli (tych o mniejszej lub tych o większej mocy)?
    2. Czy podczas rozbudowy instalacji na budynku mieszkalnym (dla instalacji sprzed X.2020, czyli sprzed zmian w prawie), oprócz zgłoszenia do ZE, jesteśmy zobowiązani do jakichkolwiek innych dodatkowych działań (np. zgłoszenie do. PSP czy instalacji automatycznego wyłącznika PPOŻ)?
    3. Czy panele PV posadowione w tej samej płaszczyźnie ale w różnych kierunkach (np. pionowo i poziomo) będą produkowały taką samą ilość energii w jednostce czasu?

  • @zbigniewgotkiewicz
    @zbigniewgotkiewicz Рік тому +2

    Podzielcie się wiedzą o ogniwach elastycznych, szczególnie tych o największej mocy.

  • @macm4395
    @macm4395 Рік тому

    Chciałbym się dowiedzieć ile srednio taka standardowa instalacja 10kw daje miesięcznie energii np w ubiegłym roku...w kolejności styczeń....grudzień....miesiąc po miesiącu

  • @djozePV
    @djozePV Рік тому +2

    Ja tylko biorę giganty o przyzwoitych parametrach bo instaluje na mikroinwerterach. Większe moduły, mniej użytych mikroinwerterow. Ale latać z takim modulem po dachu to juz wyzwanie.

    • @jacektpm8803
      @jacektpm8803 Рік тому +2

      I rozbudowa instalacji w przyszłości o wiele prostsza na mikroinwerterach bo można zastosować zupełnie inne moduły niż obecnie zamontowane i optymalizatory w mikroinwerterach - stały nadzór nad pracą panelu.

  • @maciejbuchaniewicz
    @maciejbuchaniewicz 8 місяців тому

    Bardzo ciekawy material. Pytanie: co to znaczy "oryginalne MC4"? Wszystkie sa z Chin, wiekszosc posiada normy przeciwpozarowe. Jak wybrac "oryginalne"?

  • @waldemarsomka8674
    @waldemarsomka8674 Рік тому +1

    Dzięki ❤

  • @rafamazur3211
    @rafamazur3211 Рік тому +1

    Proszę o porównanie ogniw perovskitowych z ogniwami krzemowymi

  • @hirokol5640
    @hirokol5640 9 місяців тому

    Dzień dobry, mam dwa falowniki uszkodzone czy jest jakaś możliwość kontaktu do Pana względem naprawy ?

  • @wypluty_z_polski
    @wypluty_z_polski Рік тому +1

    JA.
    Chcialbym jak najmniejsze moduly, Ale jak najwieksza moc w przeliczeniu na m×m.
    Dla mnie jest wazne by mechaniczna wytrzymalosc byla jak najwieksza.
    To wszystko Ma byc na 24V. Nie chcialbym miec strat wynikajacych z transformacji napiecia z 60, czy 12 voltow na moje 24V.
    Trudno znalezc wlasciwe moduly i osprzet, Bo wiekszosc handlarzy nie rozumie co robi i nie rozumie moich oczekiwan.

  • @romanl2608
    @romanl2608 Рік тому +5

    i tak panele w polsce sa za drogi o 500zł min............ xxxxx xxx.

  • @mariasadowska8559
    @mariasadowska8559 Рік тому

    A jak to jest z doborem falownika :jedno czy trójfazowy?

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868 Рік тому +1

    czemu nie robićie moduły w formie dachowek, robiąm to w USA.

  • @GrzegorzHewko
    @GrzegorzHewko Рік тому

    Panowie o czym mówicie? Ntype topcon 565 cena za moduł 630 zł netto

  • @ewr2131231
    @ewr2131231 Рік тому +2

    A ja tam bifaciale mam na dachu, prześwit 15cm by lepiej się chłodziły.Zapytacie czemu tak,ano wiadomo że szkło jest nie palne, więc mniejsze ryzyko pożaru.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому +4

      czyli przyłącza i konektory też zmieniłeś na szklane, bo to do nich się pożar zaczyna :)? Zmartwić cię powinna też temperatura łuku elektrycznego, która dla 1A wynosi 4720-5720 stopni, a szkło topi się już przy 1000 stopni, więc trochę się ta teoria nie spina.

    • @ewr2131231
      @ewr2131231 Рік тому +1

      @@GLOBenergia Skoro kosztowały tyle samo co zwykłe,to raczej nie przeszkadza.

    • @modelarski
      @modelarski Рік тому +1

      Przypuszczam, że jednak szkło wytrzyma trochę dłużej niż tworzywo. Złączki palą się rozmaicie, możliwe, że zanim się stopi szkło, to połączenie się wypali i przerwie.

  • @paulvonhirschberg
    @paulvonhirschberg Рік тому

    Witam serdecznie.
    Czy kupując takie moduły, zrobię blad-14,26KW!!36 MODULE!!! Photovoltaik PV Modul 405 Wp JA Solar JAM54S31 Full Black? Mieszkam w Północnych Niemczech 27211. Dni są długie i duze nasłonecznienie. Czy wybór Full Black tego modelu jest ok?

  • @stanisawlesnicki1196
    @stanisawlesnicki1196 Рік тому

    Dla mnie najlepsze są 550 w na gruncie mało miejsca mi zajmują szybki montaż

  • @LeszekKozłowski-m2f
    @LeszekKozłowski-m2f 11 місяців тому

    Tauron opisuje możliwość zabudwy fotowoltaiki w formie ogrodzenia. Panele dwustronne ustawione pionowo w kierunku wschód-zachód. Proszę o wypowiedź w tej sprawie.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  11 місяців тому

      jest wiele różnych możliwości, ta o której wspominasz jest np. produkowana między innymi przez polską firmę. Trzeba jednak pamiętać, że bycie płotem też niesie za sobą pewne konsekwencje i wartość użytkowa zmniejsza produkcję. (więcej możliwości zacienienia, niższe usytuowanie paneli)

  • @stanislawcwiek2966
    @stanislawcwiek2966 Рік тому +1

    Jedenaście lat temu kupiłem 20 paneli mono kryształ 100W, większe pewnie były, ale pomyślałem że gdy jeden "padnie" to stracę 20% mocy (mam dwa równoległe szeregi po 4,5A), uszkodzony (przegrzanie się wewnętrznych mostków w panelu po dwu latach) udało wymienić na nowy. Moje kalkulacje były proste - grzejąc prądem CWU zaoszczędzę na gazie, z punktu ekonomi nie była to wówczas dobra inwestycja, ale dzięki PiS i premierowi wychodzę na "prostą", teraz baterie "zarabiają" (na razie bez podatku). W/g producenta po 25 latach ich sprawność spadnie do 70%, fizycznie przetrwać mają szansę, anodyzowane aluminium nie koroduje a cynkowany/proszkowany stelaż ma się dobrze narazie..

  • @77seban
    @77seban Рік тому +2

    Ja poczekam na lepsze ...te co produkują prąd zimą i nocą. Niby już takie są / badania i obiecujące.

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868 Рік тому +1

    Panel jest ładnijejszy od zarosniętych brudem dachówek.

  • @Golempl
    @Golempl 10 місяців тому

    Jest prosta odpowiedź po 9 miesiącach od wydania odcinka. Otóż oplaca sie kupować te panele które sa najtańsze. Np taki tw solar 400w za 250zl . 4kw 2500zl. To sie oplaca. Za topcona na ta samą moc zaplacimy 7000zl. Nigdy ale to nigdy nie będzie mialo to uzasadnienia w takich różnicach cenowych.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  10 місяців тому

      nie zawsze to jest takie proste, jeśli masz ograniczoną powierzchnię montażową czasem z uwagi na optymalizacje, celem zamontowania jak największej mocy, może się opłacać założyć droższe.

    • @Golempl
      @Golempl 10 місяців тому

      @@GLOBenergia no ale zakładając wydajność na M2 powierzchni która różni się może 5% pomiędzy tanimi i najwydajniejszymi to nie wiem czy jest aż taki sens płacić kilkukrotnie za niewielką różnice.

  • @Marijuanusz
    @Marijuanusz Рік тому +2

    No to teraz już wiem, że nic nie wiem 😅

  • @czrs1056
    @czrs1056 Рік тому

    Interesuje mnie jakie moduły są najlepsze do Enphse IQ8 HC żeby nie przesadzić i nie dosadzić

  • @marcin-_
    @marcin-_ Рік тому +2

    Najpierw mówicie, że kilka procent to mała różnica, a potem od 0,5% do 1% to dużo.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому +2

      zależy od kontekstu dla farm 1% to dużo a dla domu to mało

  • @stanislawcwiek2966
    @stanislawcwiek2966 Рік тому +1

    Ze względu na wasz wygląd zmieniam stronę.

  • @Rrayford
    @Rrayford Рік тому +1

    Na większych modułach producenci przede wszystkim oszczędzają na aluminium na ramki.

  • @forpit3120
    @forpit3120 Рік тому +3

    Z falownikami to głupoty opowiadacie różnica falownika 5kw a 6kw to 50 zł a po roku dużo ludzi chce rozbudować i kicha to tylko zysk dla handlowca ściema jakich mało taniej jest kupić kontener 5kw bo od ilości większe rabaty i wciskamy kita klientom że to dla jego dobra

  • @eryk7878
    @eryk7878 Рік тому

    Mmm.. ORYGINALNE MC4, czyli te, które są główną przyczyną pożarów, a było tak fajnie.

  • @pawelgolaszewski6110
    @pawelgolaszewski6110 Рік тому

    REC alfa pure 400W chyba dobry wybór???

  • @robertdudaa8123
    @robertdudaa8123 Рік тому

    Pracowałem w hurtowni fotowoltaicznej i na dachy ludziom sugerowali 650W :)))))

  • @karolnikman1600
    @karolnikman1600 10 місяців тому +2

    A to pożar fotowoltaiki z Rzeszowa. Ciekawe kto za to odpowie☀️🔥☀️🔥

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  10 місяців тому

      mając instalację wypadało by robić jej przeglądy. Jeśli mówisz o tym pożarze zimą to tu przegląd za wczasu wykrył by prawdopodobną przyczynę tej sytuacji.

    • @karolnikman1600
      @karolnikman1600 10 місяців тому +3

      @@GLOBenergia
      O tym trzeba informować!
      Taki pożar , których jest w Polsce coraz więcej, proporcjonalnie jakie niesie ze soba zanieczyszczenia dla PLANETY
      Jakie straty są dla gospodarstwa
      Czy w nocy można spokojnie spać wiedząc że taka fotowoltaika może się zapalić
      Czy te stresy są wpisane w cenę paneli fotowoltaicznych?
      To wszystko ludzie powinni wiedzieć przed zakupem. Tego wymaga UCZCIWOŚĆ.
      Tak czy inaczej dojdzie do tego że ktoś będzie odpowiadał za te palące domy
      Ulotki leków ZAWSZE zawierają informacje o skutkach ubocznych, to zdejmuje odpowiedzialność z propagatorów danego leku
      A w fotowoltaice jak jest…?
      Warto się zastanowić nad tematem szerzej nie tylko przez pryzmat zarobku
      Pozdrawiam☀️❤️

  • @rezydencjasielankowa5309
    @rezydencjasielankowa5309 Рік тому

    bzdury gadasz 29:39 większa liczba połączeń rośnie rezystancja

  • @mariusz07
    @mariusz07 Рік тому +1

    Osobiście nie wierzę w powodzenie tych perowskitów. Temat jest już znany w Polsce jakieś 10 lat i nie widać żadnych postępów.

    • @JanKowalski-hz7tw
      @JanKowalski-hz7tw Рік тому

      4 cze 2021 - Polska firma Saule Technologies uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu.

    • @mariusz07
      @mariusz07 Рік тому

      ​​@@JanKowalski-hz7tw , i nadal nie ma dostępnego żadnego komercyjnego produktu na rynku.

    • @djozePV
      @djozePV Рік тому

      @@mariusz07 Wystaczy zajrzeć do Obajtka a tam na stacji ceny produktów na wyświetlaczach, komunikacja online, można zmieniać ceny Grześków od ręki. Jednym z elektro marketów widzę chłopaka a przed nim stosy karteczek, pytam się co on robi ? A on - nowa promocja i muszę teraz latać po wszystkich regałach i przeklejać…

    • @mariusz07
      @mariusz07 Рік тому

      @@djozePV , to jest dopiero program pilotażowy. Nie ma komercyjnego produktu dostępnego od ręki w sklepie internetowym. Te etykiety to żadna rewelacja. Żadne zagrożenie dla krzemu. Jakieś kilka tysięcy sztuk tych tabliczek nic obecnie nie wnosi do rynku fotowoltaiki.

  • @IrenaJagiełło-m5u
    @IrenaJagiełło-m5u Рік тому

    Bifacjal jak przewód solarny przechodzący przez moduł wpływa na produkcję

  • @karolnikman1600
    @karolnikman1600 10 місяців тому

    To nadal dla Planety czy już dla kaski. Będzie czkaweczka od tej fotowoltaika ☀️

  • @andrzejdygudaj3061
    @andrzejdygudaj3061 Рік тому +1

    fotovoltaika jak i pompy ciepla to jedna wielka sciema ktora przynosi zysk firmą ktore je instalują a przez regulacje prawne nigdy sie nie zwroci przestancie mydlic ludziom oczy mam te wynalazki na przyszły rok wracam do starego pieca za te pieniadze ktore na to wydalem mialbym opalu na 15 18 lat

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому +1

      Ja również mam i nie podzielam Twojego zdania, dodatkowo patrząc na zakazy palenia itp, ten opał za chwilę byłbym jedynie "hałdą" pod domem

  • @ireneusztokarz8166
    @ireneusztokarz8166 9 місяців тому +1

    Panele o większej mocy nie dadzą więcej prądu - no pewnie,więcej dadzą panele o mniejszej mocy.
    Panele o większej sprawności, nie dadzą więcej prądu,tylko będą mniejsze- to jaja jakieś.
    Szczyt amatorszczyzny

  • @adamadamowski9551
    @adamadamowski9551 Рік тому +1

    moje moduly ważą 18,5 kg, sprawność powyżej 22% i mają 400watt i mają kilka lat.