Ile energii zużywa pompa ciepła przez cały rok? Realne dane - POMPY CIEPŁA Z GLOBENERGIA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 кві 2022
  • Cały sezon grzewczy obserwujemy instalację pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Rok temu do instalacji dołączono licznik zewnętrzny, który mierzy całkowitą energię zużywaną nie tylko przez pompę ciepła, ale również przez urządzenia towarzyszące! Dzięki temu, jesteśmy w stanie odpowiedzieć bez ogródek, na realnym przykładzie i realnych danych - ile energii faktycznie zużywa pompa ciepła w ciągu roku.
    Myślisz o pompie ciepła? A może masz już pompę ciepła i chcesz porównać swoje wyniki z pracą innego urządzenia? Zastanawiasz się, czy moc twojego urządzenia została prawidłowo dobrana? A może martwi Cię zużycie energii na pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową?
    Ten odcinek jest dla ciebie! Znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania wraz z komentarzem ekspertów!
    W odcinku występują:
    Dawid Pantera - ekspert pomp ciepła
    Grzegorz Burek - redaktor naczelny Globenergia
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 376

  • @romanmadej8165
    @romanmadej8165 2 роки тому +99

    Trzeba niemal zrobić doktorat z prostej sprawy jaką jest ogrzanie domu, a mimo tego jeśli wyłączą prąd to jesteśmy w dooooopie. Mając dobry piec kaflowy nagrzewam go 4 kawałkami drewna i mam ciepło przez kilkanaście godzin. Jeśli przyjdzie ostrzejszy mróz dodaję jeszcze dwa kawałki. Czy coś przebije najstarsze i najprostsze rozwiązania, które wypracowano drogą ewolucji, a nie drogą chorej, patologicznej polityki klimatycznej UE??!!

    • @marcin6877
      @marcin6877 2 роки тому +5

      Prawie z wszystkim się zgodzę ale: od 2023 r w małopolsce (nie wiem jak w innych województwach) będzie zakaz używania kotłów na paliwo stałe z klasą poniżej 5, czyli odpada nam najtańsze źródło czyli "śmieciuchy", zakup kotła ekogroszek z montażem 14000 ?? pellet ?? koszt pelletu 2500, koszt i dostępność ekogroszku 2500?? kocioł zagazowujący drewno?? koszt zakupu, pozyskania drewna?? kocioł gazowy?? koszt i dostępność gazu (coś mam przeczucie, że tego paliwa zabraknie nam w przyszłej zimie) to co nam pozostaje..... i tak się człowiek miota, za chwilę wejdzie zakaz kotłów gazowych, za 2021r (cały rok, nie tylko sezon grzewczy od 11 do 11) zapłaciłem za gaz (cwu, c.o, gotowanie - dom 180m2) ok 3100,00zł to nie dużo, w tym roku od grudnia do maja już prawie 2800 po podwyżkach ale z niższym VAT-em (co będzie jak VAT wróci na 23%) a to dopiero pół roku

    • @mariuszborowski2646
      @mariuszborowski2646 Рік тому

      @@marcin6877 To może w końcu do jasnej cholery zbierzemy się i wywalimy na zbity pysk tych sk.. synów co nam to narzucają zamiast poddawać się tym ich chorym wymysłom?

    • @mariuszborowski2646
      @mariuszborowski2646 Рік тому +2

      Dokładnie. Przez chorą ideologię mamy kombinować jak koń pod górę z ogrzewaniem domu, choć węgiel leży pod nogami. Pieprzą, że ochrona klimatu, a nikt nawet nie wspomni ile kosztuje wyprodukowanie wszystkich tych drogich urządzeń i ich obsługa. Zamiast instalować cuda lepiej odinstalować tych idiotów z Sejmu i wyjść wreszcie z eurokołchozu.

    • @wojciechczekaj7100
      @wojciechczekaj7100 Рік тому +13

      Generalnie to Pan Roman Madej pozamiatał tym komentarzem.
      Jeszcze chwila i każdy będzie szukał dobrego zduna w okolicy, ale co ja się tam znam, jestem przecież staromodny i zaściankowy..
      Pozdrawiam zdrowo myślących.

    • @bartekjarocinifyuhon
      @bartekjarocinifyuhon Рік тому

      @@marcin6877 czytaj ze zrozumieniem.

  • @grzejpradem
    @grzejpradem Рік тому +6

    Trzeba docenić wysiłki jakie podejmujecie (dziękuję) ale też zadbać o to, żeby materiały nie miały błędów.
    Przyjęcie, że na CWU jest zużywane STALE 90 kWh jest dużym błędem, bo przecież wydajność pompy zmienia się wraz z temperaturą i w zimie jest dużo mniejsza. Poza tym CWU jest największym wyzwaniem dla pompy ciepła, ponieważ pompa musi podawać wysoką temperaturę (ponad 50 C) gdy na podłogówkę nawet 20 C mniej. W rzeczywistości zużycie energii na CWU średnio zabiera około 1/3 energii NAWET dla domu z grzejnikami, a co dopiero w dobrze docieplonym domu, gdzie CWU jest jeszcze większym udziałem.
    Pełna zgoda, że to wszystko zależy od ilości użytkowników, ich zwyczajów (np. przysznic czy wanna) itp. = bardzo indywidualna sprawa.

  • @henrykasliwakowska1145
    @henrykasliwakowska1145 Рік тому +1

    Witam Panów bardzo wartościowy program coś nowego zapewne przydatny którzy posiądaja pompę ciepła Pozdrawiam

    • @grzegorzburek8561
      @grzegorzburek8561 Рік тому

      Dziękuję za ciepłe słowa! Za dużo w sieci wymyślonych wartości. Wyniki prezentowane nie są super, ale autentyczne. Warto mnieć skalę porównawczą.

  • @zziezio
    @zziezio Рік тому

    Bardzo dobrze przedstawione wyliczenia.

  • @marcinwybraniec5843
    @marcinwybraniec5843 11 місяців тому +1

    Matematyczni optymiści uproszczonych wzorów.;-))
    Ale dla laików świetna dyskusja ukazująca złożoność problemu ogrzewania
    Cyrkulacja najlepiej się sprawdza z włącznika światła w łazience-mam sprawdzone na inteligentnych przekaźnikach Shelly
    Pompa bierze więcej niż ukazują to ich producenci,jest to celowe marketingowe przekłamanie liczone w idealnych warunkach .
    Pozdrawiam

  • @roman4006
    @roman4006 2 роки тому +3

    Zimą ciepło cwu tracone na rurach podgrzewa dom i wtedy ilość ciepła na grzejniki idzie mniejsza i bilans jest taki sam. Więc cyrkulacja tak na dobre może chodzić non stop. Latem w upały nie chcemy grzać domu ale woda z wodociągu ma nawet 18 stopni więc wodę podgrzewamy tylko o ok. 20 stopni czyli niewiele. W zimie woda z wodociągu ma nawet 2 stopnie wiec podgrzewamy wodę o nawet o ok. 38 stopni więc śrenio rocznie dobrze ekspert powiedział, że można przyjąć 10 stopni. Ale dywagację na temat strat ciepła latem na rurach są totalnie marginalne bo wtedy jak wyżej napisałem zużywamy dwa razy mniej energii na podgrzanie wody i do tego ograniczamy zegarem cyrkulację i jeszcze dochodzi inny aspekt który bym opisał jak by kto chciał. Ale oczywiście co do zasady to wszystko prawda.

  • @Misiok89
    @Misiok89 2 роки тому

    Czy w pompie ciepła można ustawić zakres temperatury akceptowalnej? Przykładowo jeśli temperatura jest od 18-23 stopni, to nie chcę ani grzać ani chłodzić? Podobnie czy w przypadku paneli słonecznych można w pompie ciepła ustawić opcję żeby starała się mimo wszystko dobić do temperatury optymalnej (przykładowo 21 stopni) a jeśli jest nadwyżka energii to resztę przeznaczyć na ogrzanie wody. Hipotetycznie chciałbym nie podpinać fotowoltaiki do sieci. Chciałbym zasilać z niej mały (wieczony) magazyn energii, zamrażalniki, czy ogrzewanie oraz ogrzewanie wody. Optymalnie jeśli na każdym sprzęcie miałbym możliwość ustawienia temperatury wymaganej (zasilane z sieci) i optymalnej (do której chcę dobić tylko jeśli wystarczające byłoby korzystanie z fotowoltaiki).

  • @zdzisawgrabka9637
    @zdzisawgrabka9637 2 роки тому +7

    W Kielcach 1 kWh kosztuje 1,13 zł to gdzie tu się opłaca pompa ciepła

  • @marnowak02
    @marnowak02 2 роки тому

    Witam,
    ​ @GLOBenergia
    1. jaki falownik tutaj mamy od PV
    2. co to za program do mierzenia/monitoringu pokazany w filmie

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  2 роки тому +1

      Program/ strona do falownika fronius

  • @marcingadomski9494
    @marcingadomski9494 Рік тому +1

    Dobry materiał !!!
    Przy okazji mam pytanie - przymierzam się do przebudowy domu - czyli poddasze bedzie rozbudowane , podwyższone żeby mogły być pokoje itd , ogrzewanie chyba podłogowe ,
    na parterze cało rocznie mieszka 1 osoba ( parter jest obecnie ogrzewany z pieca na węgiel - kaloryfery, a ciepła woda - bojler ) i teraz chciałbym poddasze/piętro zrobić ogrzewanie z pompy ciepła + ogrzewanie wody piętro i ew. parter - pozbywając sie bojlera lub może zostawić go...
    Mieszkania na piętrze nie bedą użytkowane codziennie raczej weekendy i częściej latem - co wybrać jaką pompę i jakie ew. dodatkowe elementy ??? Czy jest sens zakładać pompe ciepła?
    Dzieki za wsparcie i nakierunkowanie ;)

  • @rafalatos3866
    @rafalatos3866 Рік тому +2

    I nareszcie instalacja zrobiona bez bufora, i zbędnych dodatkowych pompek.👍
    Jak mam dom szkieletowy 140m2 bardzo dobrze ocieplony, PC Panasonic 5 kW.
    Roczne zużycie energii z podlicznika to 2000-2200kWh.
    PC wyłączona całkowicie od kwietnia do października gdyż na dachu posiadam solary Hewalex do grzania CWU.
    Oczywiście wszystko zasilane z PV 6,9 kWp w systemie SolarEdge.
    Roczny koszt prądu to 244zł tylko opłaty stałe dla Tauronu.
    W tym ogrzewanie+płyta indukcyjna+klimatyzacja+wanna z hydromasażem oraz mała sauna oraz reszta AGD
    Prądu jeszcze zostaje.

    • @andybeat1000
      @andybeat1000 Місяць тому

      Panie Rafale , jestem zainteresowany budową podobnej instalacji hybrydowej , czy mógłby Pan się podzielić kto Panu to zakładał ?

  • @krzysztofk7948
    @krzysztofk7948 Рік тому +1

    Jaka była średnia temperatura w roku przy grzaniu ... To moglibyście podać wtedy wiadomo by było jaki wyszedł średni COP

  • @oleksandrbabchuk7148
    @oleksandrbabchuk7148 Рік тому

    28,36 Jaki jest program do symulacji ?

  • @krzysztofk7948
    @krzysztofk7948 Рік тому

    20:40 Cyrkulacja mus dziaałąć non stop ... Bakterie rozmnażają się w zakresie temp. 20÷50°C, a optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 38°C. W temperaturze powyżej 50°C bakterie te nie rozmnażają się - giną w temperaturze wody powyżej 70°C ... Po 6 dniach powstaje film który usuwamy w 90oC .... Kolega który ustawiał 24h/doba był mądrym człowiekiem

  • @kaziemierzbis2060
    @kaziemierzbis2060 2 роки тому +5

    Można cyrkulacje wody uzytkowej zrobić jeszcze wydajniej i oszczędnie poprzez czujnik ruchu i będzie wtedy gdy wchodźmy np do łazienki, czy w kuchni musimy korzystać z tej CW
    Jest to zbyteczne aby woda ciepła cyrkulowala 1 czy 2 godz z rana czy tak samo wieczorem, wystarczy że pompka przepędzi 30 sekund i woda ciepła już jest w instalacji i dalsza praca pompki jest zbyteczna
    Taka instalacje wykonałem w budynku około 500 m2 i najdalsza odległość od zbiornika cwu wynosiła około 35 mb
    Instalacją działa 6 lat bez żadnych przerw i klient jest bardzo zadowolony

    • @lukaniu7779
      @lukaniu7779 Рік тому

      Mozna jakis kontakt do Pana?

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому

      Hm.... jak ktoś ma jeden kran z ciepłą wodą w domu to może i ma sens - może, bo i tak zależy de facto jak często się używa tego kranu. W najmniejszym nawet domu są trzy punkty: umywalka, prysznic i kuchnia. W kuchni zwykle przebywa się często, tym bardziej jeżeli to aneks.... także nie wygląda mi to na dobry pomysł nawet dla takiego minimalistycznego scenariusza.

  • @grzegorzburek8561
    @grzegorzburek8561 2 роки тому +9

    Dziękuję za komentarze. Generalnie chodziło nam o to, by podać wiarygodne dane. Najważniejsze by mieć skalę porównawczą i świadomie podjąć decyzję czy warto zainwestować w pompę ciepła.
    Co ciekawe, podawane przez sterowniki wielu pomp ciepła zużycie energii elektrycznej jest wartością przybliżoną. Nie możecie być pewni czy ujęta w tym jest praca np. pomp obiegowych, czy dane są mierzone czy wyliczane. Dlatego proponujemy montaż licznika energii: to dość prosta i niezbyt kosztowna sprawa.
    Warto zwrócić również uwagę na ustawienia cyrkulacji CWU (ciepłej wody użytkowej). Daje ona komfort poprzez natychmiastowe uzyskanie ciepłej wody w kranie. To są tez jednak koszty: poprzez cyrkulację obniżamy temperaturę CWU w zasobniku (woda krążąc w układzie oddaje ciepło). Z drugiej strony brak cyrkulacji to większe zużycie wody, gdy długo czekamy wylewając zimną wodę. Dobrym kompromisem jest ustawienie cyrkulacji w programie czasowym, na przykład o poranku i wieczorem. Włączenie cyrkulacji non-stop osobiście odradzam.
    Dlaczego podaliśmy wzór do obliczania kosztów ponoszonych na CWU? To jest bardzo przydatne, gdy porównujecie wyniki zużycia prądu przez pompy ciepła podawane na forach internetowych. Niestety sporo danych jest niewiarygodnych, zużycie jest zaniżone często do poziomu podgrzewania CWU - a gdzie koszty za ogrzewanie? Warto mieć to na uwadze.
    Czy pompa ciepła może zużyć mniej prądu dla takiego domu? Oczywiście, że tak. Efektywność urządzenia zależy mocno od tego jaką temperaturą ogrzewamy dom w układzie CO, jaką temperaturę oczekujemy, w jakim stanie jest nasz budynek. Pompa ciepła może zużyć energii znacznie więcej: w końcu to od nas sporo zależy.
    Nie namawiamy, sami musicie podjąć świadomą decyzję czy warto w pompę ciepła zainwestować. Wykonawcę instalacji i producenta również musicie wybrać sami. Jednak jako GLOBENERGIA zachęcamy by korzystać z odnawialnych źródeł energii.
    Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

    • @sylwiakostyk6297
      @sylwiakostyk6297 2 роки тому +1

      Pompa 60 ale zużycie całego domu 1400 i to wystarczy ile te 1400 czasu pobiera koszt pompy instalacji to tylko dla bogatych jak na raty to dodaj do kosztów rata + prąd raty przez 15 lat to jest koszt +za panele słoneczne pełny koszt i podziel na 4 ludzi do puki tego się nie spłaci dziękuję nowy filmik + rata + prąd

    • @arturkraska4005
      @arturkraska4005 Рік тому

      ja do pompy cyrkulacyjnej dodałem programator czasowy za 40 zł. i ustawiłem 16 pięciominutowych cykli obiegu. Pierwszy cykl ok 5 rano ostatni przed północą. Sprawdza się. Woda jest ciepła wtedy kiedy potrzeba a pompa pracuje półtorej godziny zamiast 24

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому

      @@arturkraska4005 I to jest właśnie pogodzenie komfortu z ekonomią. Niektóre pompy mają funkcjonalność sterowania cyrkulacją (harmonogram). np. Nibe Split (sterownik SMO 20)

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 роки тому

    Dzień dobry.

  • @matt635d8
    @matt635d8 Рік тому +1

    Widzę ze fronius rządzi :) super wykresy używam zarówno froniusa falownika / liczniki oraz game urządzeń victrona :) . Ciekawy kanał już się podłączam do suba….

    • @grzegorzburek8561
      @grzegorzburek8561 Рік тому +1

      Program nie powstawał pod markę. U nas rządzi OZE :)

  • @bojan23
    @bojan23 Рік тому

    One question , how often should heath pump turn on in 1 h. Temp water 36 c , outside temp 7 c? Avg. In my case 15 min is on, 15 off, buffer 80 ltr. Its normal? 30% underfloor rest radiators.120m2 Estia 11kw

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому

      here's your answer:
      globenergia.pl/czy-to-juz-taktowanie-ile-razy-na-godzine-powinna-sie-wlaczac-pompa-ciepla/

  • @jarekaquapond682
    @jarekaquapond682 2 роки тому +8

    Jeśli PV wyprodukowało 10,66MWh a zużycie w domu było 9,28MWh to nie było pełnego pokryci i panowie wprowadzają w błąd. Zakładając że PV jest na starych korzystnych zasadach to pokrycie energii jest 8,528MWh (10,66-20% )

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  2 роки тому +2

      nie do końca :) w swoich założeniach pominąłeś fakt auto konsumpcji. Owe 20% odejmujesz wyłącznie od energii oddanej do sieci, a nie od całkowitej produkcji z fotowoltaiki.

    • @jarekaquapond682
      @jarekaquapond682 2 роки тому +1

      @@GLOBenergia Je tego nie wie ile było oddane do sieci, a ile było antykonsumpcyjna a panowie zapewne tak

    • @RT-vj7os
      @RT-vj7os 2 роки тому +2

      @@GLOBenergia Fajna odpowiedź:). Zapomnijmy o tym że moc latem oddajemy do sieci a pobieramy zimą (-20%)

    • @boguslawadamek3983
      @boguslawadamek3983 Рік тому

      12000 muszę oddać do elektrowni gdybym wiedział że trzeba następnie 40 tyś na fotovoltaike dołożyć to bym przy gazie został

  • @tomeklebara4603
    @tomeklebara4603 2 роки тому +7

    11:30 guzik prawda. Przy nizszych temperaturach energi potrzeba więcej do ogrzania CWU, także branie pod uwagę 90kWh na ciepła wodę w zimę to lipa.

    • @tomeklebara4603
      @tomeklebara4603 2 роки тому +2

      15:00 woda z wodociagu 10*C 😅😂
      Chyba w Egipcie

    • @tomeklebara4603
      @tomeklebara4603 2 роки тому

      25:00 ja ma PC bez dodatkowej grzałki i nigdy CWU nie zabrakło i w zimie poniżej -20*C nie zmarzłem 😛

  • @radosawromanowski4135
    @radosawromanowski4135 Рік тому +2

    styczeń 2021, osobny licznik przy pompie 10kW Wolf, ogrzewanie podłogowe 120m2 temperatura w domu 21stopni zasobnik 200l, CWU zasobnik 200l ustawione na 45stopni, średnie dobowe zużycie 15kwh CO+CWU ----> pomiar z licznika wykonywany ,,codziennie'' , grzałkę kazałem wyłączyć na osobnym bezpieczniku. Wnioski 7mc grzania, 5mc samo CWU (wtedy nawet nie sprawdzam bo 2-3-4kwh na dobę). Miałem ekogroszek, Wychwalam pompę ! AAAA jedna rzecz wymęczyłem instalatora bo nie umiał mi wyjaśnić czemu czemu pompa w nocy zamiast być wyłączona pobierała nie wiadomo na co 15kwh! po batalii w końcu się zdoktoryzował i ustawił tak jak należy... Ustawienia i regulacja to podstawa. U nas dodatkowo pompa włącza się o godzinie 8 i wyłącza o 15 z uwagi na panele foto... Czysta ekonomia. Pozdrawiam

    • @adamorzazewski3646
      @adamorzazewski3646 Рік тому +1

      A jaka to pompa , split, monoblok, jakiej firmy , mógłby pan napisać ??

  • @89Demo1
    @89Demo1 2 роки тому +12

    Tu jest jeden błąd. Cop dla ciepłej wody zimą jest znacznie niższy zimą niż latem więc to wyliczenie jest nie do końca właściwe. Przy -15 cop to około 2. Natomiast latem przy +30 cop to pewnie 7. Wiec ....

  • @henrykasliwakowska1145
    @henrykasliwakowska1145 Рік тому

    Witam Panów proszę zróbcie taką informację na ytubie jak ustawić temperaturę kiedy wyjeżdżamy zima żeby nie zamarzły kaloryfery budynek ocieplony piwnice.stropy

  • @wz70
    @wz70 2 роки тому

    3:52 jaki to model licznika?

  • @dobrekotly
    @dobrekotly Рік тому +1

    Witam
    Panie Dawidzie mam pytanie do Pana jako eksperta. Jak Pan się odniesie do instalacji pompy ciepła w budynku już starszym nie kilku letnim tu film:
    ua-cam.com/video/wJesus-WMs4/v-deo.html
    Ewidentnie coś tu nie pracuje jak powinno. Pytanie czy jest źle dobrana pompa? Czy do tego rodzaju budynku powinna być ona zainstalowana? Czy nadaje się do ogrzewania grzejnikowego? Czy w takim budynku z taka instalacją i dociepleniem powinna zostać zamontowana pompa ciepła?
    Nikt z firmy Viessman nie jest w stanie wskazać przyczyny ani nie potrafi tego naprawić po mimo usilnych próśb właściciela.
    Może Panu uda się coś doradzić dla tego Pana bo na pewno by się ucieszył kiedy by miał takie wyniki jak w tym filmie który Państwo pokazujecie.
    z góry dziękuje i pozdrawiam.

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому

      Pan ekspert udzieli ci porady ale nie na forum i nie za darmo😏

  • @SystemPromowania
    @SystemPromowania 2 роки тому +4

    Prośba o link do kalkulatora

  • @krzysztofkowalski4995
    @krzysztofkowalski4995 Рік тому

    A jeśli będę grzałka na bojler to będzie taniej cz pompon

  • @musicmachine.
    @musicmachine. 2 роки тому +1

    Dom 140 m2 grzejniki i podłogówka pół na pół ,rok zamknąłem z pompa EHS 8kw =7100 kWh praca na krzywej grzewczej temp zadana na dom 24,25 c do tego grzana była CWU na 4 osoby do parametru 52 st tak to wyglada dom z 2009 r

    • @gw5172
      @gw5172 2 роки тому

      czyli około 5,2tys.

    • @musicmachine.
      @musicmachine. Рік тому

      @zimbabwianski czarodziej są pompy wysokotemperaturowe również 😬

  • @andrzejbursztynowicz8036
    @andrzejbursztynowicz8036 2 роки тому +4

    Dom 180m2 średnia temp 21.5 ciepła woda i kuchnia gazowa rocznie 2700 zł wątpię by pompa ciepła zrobiła to taniej.

  • @Waldemar_Pachol_official
    @Waldemar_Pachol_official 2 роки тому +4

    Dzień dobry,
    Wzór, co prawda przekształcony i uproszczony, który Panowie podają był.... w podstawówce na fizyce, w latach 80 ubiegłego stulecia jak jeszcze chodziłem (czasami) do szkoły. Przerażające, że trzeba go na nowo odkrywać. Ja pamiętam deko inny (również uproszczony, bez uwzględnienia gęstości wody) P[W]=(deltaT x V x 4199)/ czas. Ale jak się podstawi do niego wartości i policzy moc jaką trzeba dostarczyć by podgrzać wodę o 35stC w ciągu tego czasu i dokona mnożenia przez 365 dni również wychodzi 2980,1236(1) kWh
    Moja PC również posiada własny licznik spięty z domoticzem, bo również byłem ciekaw jak to wygląda miesiąc po miesiącu. Najgorszy miesiąc tej zimy: 320zł ciepło + CWU.

    • @NiunioaX698
      @NiunioaX698 2 роки тому

      Dzień dobry. Jaka pompę Pan posiada oraz dom?

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official 2 роки тому

      @@NiunioaX698 Budynek 120m² z 1952 roku, ocieplony. 75% grzejniki, 25% podłogówka.
      Pompa Daikin 11kW, CUW 300 litrów, Bufor 600 litrów.

    • @wz70
      @wz70 2 роки тому

      Jaki to model licznika z wi-fi?

  • @michalczerw5692
    @michalczerw5692 2 роки тому +3

    13:33 "Czy ciepło właściwe wody zmienia się?" to żeś Pan zabłysnął, no profeska.

    • @antoniobara5716
      @antoniobara5716 2 роки тому +1

      Zwracanie się do kogoś "to żeś pan" jest prostackie nawet gdy "masz pan" rację.

    • @michalczerw5692
      @michalczerw5692 2 роки тому

      @@antoniobara5716 Zwyczajne sformułowanie czyniące komentarz trochę dosadnym, bez wulgaryzmów z formą grzecznościową, nawet z dużej litery.

  • @marcinkudlaty1363
    @marcinkudlaty1363 2 роки тому +3

    pompa ciepłą + PV + kolektory jako dodatkowe ładowanie C.O plus oczywiście CWU i to robi robotę

    • @1r3k1970
      @1r3k1970 Рік тому

      Jak prąd był po 420 zł za mWh tsk.
      Teraz przy 1300 zł już nie bardzo.

    • @slowdiesel1044
      @slowdiesel1044 Рік тому

      I jeszcze wiatrak by się przydał na komin. Tak dla pewności. Ile to ludzie nie zapłacą, żeby mieć darmową energię.

    • @marcinkudlaty1363
      @marcinkudlaty1363 Рік тому +1

      @@slowdiesel1044 niestety tak to wygląda , a może panel więcej a może coś jeszcze . Ludzie jak będą pod ścianą będą owijać się w koce i palić oprócz opon wszystkim prezes pozwolił. Najpierw likwidacją kotłów a teraz szaleństwo bo może prądu braknąć .

    • @1r3k1970
      @1r3k1970 Рік тому

      Dokładnie tak dojebał.
      Powiedział " będzie trzeba palić wszystkim".
      Dobrze, że starych mebli i wersalki nie oddałem do pszoka.
      Opony lisim ogonem dobrze jest ciąć. Tylko druty flexem trzeba przeciąć.

  • @grzesiek1209
    @grzesiek1209 2 роки тому +9

    Można liczyć na link do tego programu symulacyjnego?

    • @energiasiedlce
      @energiasiedlce 2 роки тому

      To kalkulator Viessmanna używają go handlowcy. Zapraszam do kontaktu jeżeli interesuje się pan pompami Viessmann.

  • @robertomancini7142
    @robertomancini7142 2 роки тому

    Ale to nie jest tak z cwu, że potrzeba nam energii na zagrzanie całego zasobnika z którego będzie szła woda? Jak jedna osoba korzysta ze zbiornika, który ma 200l, to zużycie liczymy na 50l czy 200?

  • @BartekGazda
    @BartekGazda 2 роки тому +3

    Jak oszacować ilość zładu w instalacji?
    Pozdrawiam

    • @rafalatos3866
      @rafalatos3866 Рік тому

      Trzeba policzyć 😏 długość rur razy przekrój.
      Ile grzejników ja są i o jakiej pojemności+ poj. wężownicy+ poj.ewentualnego bufora.( którego ja unikam, ewentualnie na powrocie jak jest za mały zład wody w instalacji)

  • @janekkos1254
    @janekkos1254 2 роки тому +21

    drugi odcinek zróbcie film z pompą wysoko temperaturową, która pracuje częściowo z podłogówką i grzejnikami.

    • @Yelonek1986
      @Yelonek1986 2 роки тому +1

      Wiesz, że będziesz czekał za nim rok? Oni te dane zbierali od zeszłego roku.

    • @dariuszmistarz3785
      @dariuszmistarz3785 Рік тому +3

      Za miesiąc mogę podać roczne zużycie prądu dom 180 M2 po podłodze z czego 45 M2 to podłogówka, a reszta grzejniki płytowe. Pompa Mitsubishi Zubadan 10 kw

    • @rafwla
      @rafwla Рік тому

      @@dariuszmistarz3785 Można się dowiedzieć jakie są te dane

    • @dariuszmistarz3785
      @dariuszmistarz3785 Рік тому

      @@rafwla Zużycie roczne to 5990 kWh dane z pod licznika. Aplikacja pompy zawyża zużycie bo łącznie CWU i CO to 6610 kWh

    • @MrRutra42
      @MrRutra42 Рік тому

      @@dariuszmistarz3785 a jaką temperaturę miałeś 20 C ? a woda użytkowa ile miała ? jakie bufory ?

  • @tadeuszkapica9097
    @tadeuszkapica9097 2 роки тому +1

    Pytanie do specjalistów pom ciepła: od czego zależy wydajność i sprawność pomp ciepła. Jaki czynnik samej pomy ciepła decyduje w największym stopniu o jej sprawności, wydajności w tych samych warunkach atmosferycznych? Radiator w pompie ciepła...czy jego wielkość, specyfika budowy, jakieś parametry jak na przykład wielkość powierzchni mają wpływ na powyższe dane pomp ciepła? Pozdrowienia dla specjalistów i praktyków.

    • @roman4006
      @roman4006 2 роки тому

      te najlepsze czynniki są zakazane ze względu na dobro Ziemi i zapewno wszystko dąży do propan czy butan

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому

      Jeżeli pytanie dotyczy konkretnego rozwiązania = urządzenia (i wtedy to ma wg. mnie sens) to nie ma prostej odpowiedzi. Jest zbyt wiele czynników i tak na prawdę każdy z nich musi być uwzględniony. Co z tego, że pompa będzie miała dużą powierzchnię lameli, skoro program będzie napisany fujowo i będzie robił defrosty z taką samą częstotliwością co pompa z mniejszą powierzchnią wymiany.
      Więcej nawet - co z tego, że pompa będzie super, jeżeli w instalacji ktoś przyoszczędzi na buforze i defrost będzie trwał dłużej..... itd itp.
      Także patrząc od strony praktycznej to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety dane od producentów są mocno "zakrapiane" marketingiem i z tego człowiek dowie się, że jest super i naj... każda z pomp. Pozdrowienia

  • @piotrogrodnik376
    @piotrogrodnik376 Рік тому +1

    Mam grzałkę elektryczną 3kw do grzania CWU 4-osoby 50 C, pompka cyrkulacyjna 16 godz dziennie ,rocznie zużycie prądu na CWU to 2 000kw

  • @wypych09
    @wypych09 Рік тому +10

    Mam pytanie. Wiele osób które teraz zakłada pompy ciepła nie zakłada instalacji fotowoltaicznej bo przepisy zmieniły się. Czy w takim razie pompa ciepła będzie się opłacać przy niepewnych cenach energii elektrycznej? Czy w kolejnych latach takie osoby nie znajdą się w półapce? (W 2023 roku cena energii elektrycznej może wzrosnąć nawet do 300 procent)

    • @grzegorzkrzycki9679
      @grzegorzkrzycki9679 Рік тому +3

      Jeżeli energia podrożeje 4 krotnie, to wyliczany tu koszt 3500zł wzrośnie do 14.000zł. Sporo, nawet jeśli za pompę z montażem zapłaci się gotówką i nie ciążą nam dodatkowo raty za urządzenie. Czy to pułapka? Jeśli komuś nie chce się liczyć i nie interesuje się sytuacją na rynku energii - tak. Jeśli to skalkulowany wybór - nie. Ogrzewanie pompą ciepła jest bardzo wygodne, ale cenowo moim zdaniem tylko przez chwilę było atrakcyjne. I prąd i urządzenia tańsze bowiem już nie będą.

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому +3

      Pompy ciepła były opłacalne do tamtego roku póki nie zmieniły się przepisy a w tym roku doszły jeszcze limity i podwyżki prądu Pompy od teraz zostały pozamiatane..

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому +2

      Cena od stycznia 2023 minimum 1.2 w g11 więc będzie pewnie cena x 2. Przyjąć 5000kwh x 1.5zł to jest 7500zł za rok, czyli tyle co 2.5 t ekogroszku 3t pelletu 3000l gazu. Podsumowując do 1.5 za kWh jest tak samo jeśli energo skoczy do 2zł i więcej to już nie fajnie. Niestety gaz też podrożeje więc nie wiadomo co robić.
      Pellet robiony jest prądem więc też zdrożeje itp itd

  • @jurasakaszwili3916
    @jurasakaszwili3916 Рік тому

    już od roku przymierzam sie do pompy ciepła monoblok ,czy 5,9Kw . jest wystarczająca?budynek 200m2 4 osoby

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому +1

      Jest tak dużo zmiennych, że nie można na to pytanie odpowiedzieć i się pod tym podpisać. Dla domu średnio ocieplonego, z problemami termoizolacyjnymi, grzejnikami, z jakimiś garażami w obrębie, luksferami w oknach, z używaniem wanny itd itp to 12 kW może nie wystarczyć.

    • @jurasakaszwili3916
      @jurasakaszwili3916 Рік тому

      @@grzejpradem dzięki za odpowiedź , gazu zuzywam rocznie około 2 tys metrów

  • @krzysztofgrau740
    @krzysztofgrau740 Рік тому

    Strasznie podoba mi sie koncept doboru domu. Wszedzie tylko pokazuja domy termosy z rekuperacja, a czlowiek chcialby zobaczyc cos do wt2017 czy wt2021

    • @neoludek
      @neoludek Рік тому

      Ja mam taki z lat 90-tych tylko z 5cm styro160m2 urzytkowych w domu 23 stopnie. Panasonic tcap 9kw za cały rok z cwu 7400 kWh.

  • @piotrgronek3223
    @piotrgronek3223 2 роки тому +14

    Przyjmując COP nawet 3,5 to 5000*3,5 daje nam 17500, podzielić na 130 to 134kWh/m2rok. Ten budynek to nawet nie spełnia normy WT 2014 gdzie było poniżej 120kWh/m2rok, a gdzie mu do 95kWh/m2rok dla WT 2017. Chyba że rzeczywiste SCOP jest na poziomie 2,5.

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому

      Jak możesz wliczać energię na ogrzanie CWU do zapotrzebowania budynku na ogrzewanie? Tylko przy tej korekcie otrzymujesz 103,7 kWh/m2/rok... serio - warto czasami pomyśleć dwa razy

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 Рік тому

      @@grzejpradem przecież do OZC dla norm WT to jeszcze więcej, bo nie tylko ogrzewanie i CWU, ale jeszcze energia na potrzeby wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i rekuperacji, jeśli takie są w projekcie.

    • @grzejpradem
      @grzejpradem Рік тому +1

      @@piotrgronek3223 hej, ale sam powołałeś się na normy, które dotyczą WYŁĄCZNIE ogrzewania budynku a nie CWU. Po prostu źle to policzyłeś. CWU nie może być uwzględniane w normach, bo jego zużycie zależy od ilości użytkowników, zwyczajów itd itp. Także tyle w temacie.

    • @janek1976
      @janek1976 Рік тому

      Nie mylcie Panowie energii pierwotnej (EP) której tutaj wartości zostały przytoczone z WT2014 i WT2017 a energii użytkowej (EU) która to jest wykazywana w filmie. To dwie różne sprawy.

  • @piotr5168
    @piotr5168 Рік тому

    Dom 110m2 + na dole przyziemie garażowe, kotłownia 65m2. Pompa ciepła głębinowa. Dom z 2021 roku. Od września 2021 do września 2022 roczne zużycie 3500 kwh na ogrzanie, temperatura wewnątrz domu 21-21 st, ciepła woda użytkowa 900 kwh, nastawa na 45 st. Czy to dużo, czy mało? Prosze o komentarze. Pozdrawiam.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Рік тому +1

      Kolego ja posiada pc gruntową od 10 lat - zamykam sezon 21/22 (rozliczam od 01.10 do 30.09) - dom 256 m2.
      i zużycie na CO to 3540 kWh (może +30 kWh bo przełączyłem na zimę:)) a CWU (4 osoby) - około 1150 kWh
      Pozdrawiam:)

  • @zdzislawdardzinski7434
    @zdzislawdardzinski7434 Рік тому +2

    Czy dzięki systematycznemu mierzeniu zużycia prądu zmniejszy się jego zużycie?

    • @franciszekcega509
      @franciszekcega509 Рік тому

      Stłucz pan termometr, nie będziesz miał gorączki! jak mawiał były prezydent L.W.

  • @radekserwis
    @radekserwis 2 роки тому +1

    Miałem 25 st.C 130m2 za 2tony ekogroszku teraz bedzie zimno bo mam grzejniki stalowe i nie mam podłogówki .Teraz proponuje sie 21st.c za cene 3500 zł do 7000zł a co z kosztem instalacji i z serwisem(drogie urzadzenie droga naprawa)Masakraaaaaaaaaa.

  • @dinovtr5853
    @dinovtr5853 Рік тому +1

    Witam ja mam dom 125m² z roku 1940
    Ściany podwójne z przestrzenią 3cm między cegłami , fasada 10cm styropian dach 25 cm wełna okna podwójna szyba do tego piwnica grzana jest samoczynnie
    Efekt uboczny rur w piwnicy temperatury 23c tam jest .
    W domu my 23C zbiornik wody 200l wisman z lat 2000 nierdzweny.
    I zużycie w skali roku mam niecałe 1900kwh i wydaje mi się że to jest dużo.
    Gdzie są ludzie ma UA-cam gdzie twierdzą że grzeją dom 170m2 8 mają niby 22c w domu włącznie z cwu podają 1588kwh w skali roku co mi się wydaje bajka , Dla mnie jest to fizyczne nie możliwe chyba że panują temperatury u niego 5C w okresie grzewczym.

  • @elektrorad7614
    @elektrorad7614 2 роки тому

    6000kW za rok sama sprężarka. 140m2, temp 23st, z CWU

  • @kamilmotaa1434
    @kamilmotaa1434 Рік тому

    Zużycie cwu na osobę przyjmuje się 700-800kWh/os/rok - SCOP na danym przykładzie wychodzi więc ~3.. mizerota jak dla mnie😉 licząc w ten sam sposób kolektory słoneczne dla cwu osiągają roczny "SCOP" powyżej 7 (w tandemie z grzałką). Pozdrawiam😉

    • @SidzejNaFali
      @SidzejNaFali Рік тому

      Tak ale nie w zimę tyle nie osiągniesz.

    • @kamilmotaa1434
      @kamilmotaa1434 Рік тому

      @marcin mało prawdopodobne nawet gdyby pan ogrzewał cwu pompą ciepła..
      Dobowa Strata postojowa zasobnika wynosi 1kWh.. więc albo ostatni raz mył się pan na Wielkanoc, albo się Pan pomylił😉

    • @kamilmotaa1434
      @kamilmotaa1434 Рік тому

      @@SidzejNaFali kluczowe jest tu słowo "roczne SCOP"..
      Pompa ciepła latem osiąga powiedzmy COP 5, zimą natomiast 1,5, a wypadkową roczną to powiedzmy 3.. tak samo jak w przypadku kolektorów wypadkowe COP wynosi 7.😉

    • @SidzejNaFali
      @SidzejNaFali Рік тому

      @@kamilmotaa1434 nie do końca, w przypadku gruntowej będzie większy Cop i w przypadku brania temp z wody w studni też lepiej wychodzi.. Przy powietrznej zgodzę sie będzie niski powietrzne są projektowane pod temp na zewnątrz 7 stopni.

    • @kamilmotaa1434
      @kamilmotaa1434 Рік тому

      @marcin 333kWh CIEPŁA na miesiąc na 5os, to by się zgadzało..😉 zakładając COP ~3 pańskiej pompy na cele CWU to zużywa pan ~100kWh PRĄDU na miesiąc..😊 co w podanym okresie również by się zgadzało 😉
      Również proszę o rozwagę przy pisaniu, a jeśli pan czegoś nie rozumie od początku, to wystarczy zapytać 😉

  • @Profonster
    @Profonster Рік тому

    👌

  • @piotrraszkowski9700
    @piotrraszkowski9700 5 місяців тому

    Viessmann Vitocell 10 kw... Dom 250 m2, ocieplony ale jeszcze niewykończony. Dziennie, przy nastawie na 10 stopni pompa bierze 30 kWh... a jeszcze nie grzejemy wody i tak dalej. Jak widzę "ekspertów", którzy podają 2500 - 4000 kWh to się zastanawiam czy nie uderzyli się w głowę. Zakładam roczne zużycie na poziomie 10 000 - 15 000 kWh.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  4 місяці тому

      przy tak zwanym osuszaniu budynku pompa weźmie Ci więcej prądu. Grzegorz pokazuje realne wyniki z "żywego" domu. Wróćmy do tematu równo za rok jak będziesz mieszkał w nim co najmniej kilka miesięcy i wtedy napisz jak zużycie dzienne :)

  • @edwardmoric308
    @edwardmoric308 2 роки тому +1

    Do cyrkulacji wyłącznik dzwonkowy i przekaźnik czasowy 🙂

    • @hieronimdziedzic654
      @hieronimdziedzic654 2 роки тому

      Dwa przekazniki czasowe: czas pracy i czas blokady pracy pompy cyrkulacyjnej, start czujnikiem przepływu.

  • @kufurq2616
    @kufurq2616 2 роки тому +4

    Pytanie mam czy jest sens zakładać pompę ciepła do budynku z lat 80 240m2, ocieplony, stalowe grzejniki? piec węglowy dokonał żywota i mam dylemat dalej węgiel, gaz czy pompa ciepła?

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому +1

      Pompy już nie mają racji bytu ze względu na limity i podwyżki prądu Jak nie masz fotowaltaiki założonej przed 2022 r to nawet o tym nie myśl Trzeba chyba będzie wrócić do czasów naszych przodków gdzie były piece kaflowe

  • @edekmozdzen5488
    @edekmozdzen5488 Рік тому

    fantastyczna rozmowa,pytam czy przy minus 5 jest troche ciepło?

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому

      wspominane było że temperatura ustawiona jest na 21 stopni

  • @grohu
    @grohu 2 роки тому +1

    Pompa siebel Eltron 8kw, dom140m2 po podłodze, mam podlicznik i spisuje zużycie co miesiąc, rocznie pompa nam zużywa od 2500-2700kWh (dane z 3 pełnych lat), wcześniej 3 lata piec na pellet i zużycie 2,5-3 T pelletu tylko na sezon grzewczy.

    • @grohu
      @grohu 2 роки тому

      lokalizacja Opolszczyzna okolice Opola

    • @darektobi4602
      @darektobi4602 2 роки тому

      Tez mam te pompę dom 160 m, grzejniki wszystkie pomieszczenia. Zużycie z ostatnich 3 lat od 4700 kWh do 5400 kWh.
      Przedtem olej opałowy 1,2 do 1,5 tys litrów.

    • @grohu
      @grohu 2 роки тому

      @@darektobi4602 jak ma pan za izolowany dom?

    • @darektobi4602
      @darektobi4602 2 роки тому

      @@grohu styropian 12 cm, okna 2 szybowe 3 uszczelkowe. Dom 2004 rok

    • @grohu
      @grohu 2 роки тому

      @@darektobi4602 u nas 20cm grafitu, 35 wełny pod dachem, 20cm pod podłogą EPS200, dużo, dużych okien 3 szybowych. 2,2mx1,9m 5szt, 3,6 na 2,2 m1 szt, i 2szt duzych okien 2,5 na 1,4m, drzwi drewniane ciepłe, brak holu.

  • @darekolkiewicz722
    @darekolkiewicz722 2 роки тому +23

    Pompy ciepła pięknie otym opowiadają tylko ile to kosztuje ile kosztuje utrzymanie tego cuda do dupy stym cudem

    • @1r3k1970
      @1r3k1970 2 роки тому +2

      Stym siem nie zgodzem.

  • @janekkoakowski8126
    @janekkoakowski8126 Рік тому

    Mam pompę ciepła o mocy 9 kW w ostatnim sezonie grzewczym 2021 22 zużyłem 8000 kW prądu to moj dom ma powierzchnie 230 m2 bez podłogówki tylko same grzejniki ,ściany wraz dociepleniem mają 50 cm (styropian styropian grafitowy 10) mam przed pompą zamontowany podlicznik a temperatura 21 do 22 stopni w ciągu dnia

    • @michachojnacki77
      @michachojnacki77 Рік тому

      no to w tym roku za ogrzewanie bekniesz z 10000zł

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Рік тому

      niestety grzejniki
      przy podłogówce ja mam pc ale gruntowa - 11 kW (256m2) sezon 21/22 - 3540 kWh na CO + około 1150 kWh na CWU
      (temperatura 23,5 na dole, na górze od 22,2 do 22,7) - razem około 4700 kWh

    • @JanKowalski-sc4oe
      @JanKowalski-sc4oe Рік тому

      Janek Kołakowski
      Jaka temperatura zadana na pompie ?

  • @scoobydoo7185
    @scoobydoo7185 2 роки тому

    jaki dokładnie model jest tego licznika energii?

    • @neonowl666
      @neonowl666 Рік тому

      To jest licznik froniusa cena 1500zl. Jak chcesz sprawdzać konkretne dni to musisz dodatkowo płacić im subskrypcje ~200 zł na rok. Polecam popatrzeć na rozwiązanie PVMterminal ewentualnie zrobić samemu poradników na yt cala masa.

  • @zenonpikorski7734
    @zenonpikorski7734 2 роки тому +1

    Ciekawe jakie koszta przy normalnej zimie, a nie jak było 2 dni na - 15 i wszyscy płakali jaka to sroga zima.

  • @stanrawka8949
    @stanrawka8949 Рік тому

    Mam Hitachi 8 kW bez grzania CWU WYNIKI podobne

  • @matjo2040
    @matjo2040 2 роки тому +1

    50 litrów dziennie to chyba mycie rak hehe.mieszkam w bloku i zurzywam 14 m3 wody na 2 msc

  • @DSDSCarlos
    @DSDSCarlos Рік тому

    Czyli gdy odcinek jest sponsorowany to wyniki już nie są realne - :)?

  • @alabama4659
    @alabama4659 Рік тому

    To ile zużywa to jest proste jest licznik ale jaka jest żywotność i ile kosztuje serwis

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому

      jako że program jest robiony jako analiza faktów, możemy powiedzieć że obecnie działa, awarii nie było.

  • @adamszubartowicz4952
    @adamszubartowicz4952 2 роки тому +7

    Ja mam do 500m2 przez sezon spalam 10m3 temperatura domu 22 -23 stopnie bez żadnych rekuperatorów i innych wystarczy dobrze ocieplić dom .

    • @michakaminski4256
      @michakaminski4256 2 роки тому +7

      @zimbabwianski czarodziej rzeczywiście niechlujny komentarz adama bo mógł dopisać węgla / ekogroszku ale po co ten jad i wymyślanie o pleśniach, czy paleniu śmieciami? To że ktoś ogrzewa ocieplony dom ekogroszkiem nie oznacza że ma pleśń w domu albo że do kotła wrzuca plastik czy inne śmieci. Pozdrawiam

    • @adamszubartowicz4952
      @adamszubartowicz4952 2 роки тому +2

      @zimbabwianski czarodziej jak ktoś nie słyszał o wietrzeniu domu to jego problem dobrze przemyślany system wentylacji i niema problemu

    • @stanislawdebowski5946
      @stanislawdebowski5946 Рік тому

      Kolego Ja pracuje w budownictwie ponad 30 lat i jeszcze niewidzialem w 100% docieplonego budynku mieszkalnego .Już w fazie samego projektowania budynku zakłada się ze ubytek ciepła ucieka 10% przez otwory okienne i drzwiowe oraz wentylacyjne . Do tego nalezy wszelke mostki termiczne powstałe wyniku mocowań różnych elementów do danej budowli / ocieplenia i jego kołkowania .Na dachu drewno i docieplenie przewody kominowe i docieplenie wyłazy dachowe i krokwie nawet styki docieplenia Co tam dam 20 cm wełny mineralnej zamiast 2x po 10 mijankowo Pozostaje w tej sytuacji wentylacja takich fragmentów połaci dachowych Pewnie zaraz na piszesz gazy szlachetne W pierwszym roku to tylko 95% prawdy na temat tych gazów po 5 latach użytkowania takich szyb zespolonych to twoja prawda spada do 60-50 %

  • @jankotek7406
    @jankotek7406 2 роки тому +4

    Nasz sezon grzewczy PC od IX 21 do V 22 na 130 m2 to CO 1900 kWh + CWU 65 kWh/ miesiąc tj 520 kWh. Razem 2420 kWh x 0,65 = 1573 zł.

  • @gandalfzoty3125
    @gandalfzoty3125 2 роки тому +1

    Czyli dla budynku modernizowanego będzie to mega koszt masakra...... Do tego zamiast podłogowego to ogrzewanie grzejnikowe

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 роки тому

      z grzejnikami jest zawsze problem (potrzebują inną temperaturę)

    • @pedrovigo1788
      @pedrovigo1788 Рік тому +1

      To i tak bedzie bardziej oplacalne niz ogrzewanie piecem węglowym a nawet tansze niz ogrzewanie miejskie plus podgrzanie wody mueszkanka, w bloku mieszkalnym.

  • @martynasobczyk5339
    @martynasobczyk5339 6 місяців тому

    Normalny wynik nie jest zły u mnie podobnie nawet dom nie jest ocieplony

  • @pawel97137
    @pawel97137 Рік тому +1

    Oczywiście trzeba wywalić dziesiątki bądź nawet obecnie setki tysięcy złotych i liczyć na łagodną zimę. Jeśli zabraknie prądu ludzie zostaną z drogą instalacją która nie będzie grzała. Pompa ciepła + fotowoltaika ma się bilansować niech ktoś mi wyjaśni w jaki sposób jeśli tak na prawdę pompa potrzebuje prądu w okresie jesienno zimowym gdzie tak na prawdę wydajność fotowoltaiki jest bliska ZERA. Jest to naciąganie ludzi i jestem przekonany że w ciągu najbliższych 2 lat ludzie przeżyją szok w co się dali nabić...

    • @rogacz962
      @rogacz962 Рік тому

      Poprawię Cię. Ludzie tacy jak ty za dwa lata zrozumieją jak bardzo zostali wyr***** na zmianie systemu rozliczania energii z upustów na net-billing.

  • @patrykneos8370
    @patrykneos8370 2 роки тому +2

    Niech ktoś mnie poprawi czy dobrze liczę.
    Roczne zapotrzebowanie na prąd wspomnianej instalacji to 5000 kWh + codzienne zużycie prądu = 10 000 kWh = 6500 zł.
    Na dobę potrzeba 27 kWh czyli 1,13 kW na godzinę.
    Czyli teoretycznie wystarczy mi 12 urządzeń zimnej fuzji e-cat, które każde produkuje 100W, połączone równolegle.
    A w praktyce muszę więcej bo jak chwilowo podłącze kilka urządzeń w domu to i nawet kilka kW potrzeba. Chyba że dorzucić jakiś system ładowania akumulatorów który zwiększy moc instalacji do 10 kW. Jak obliczyć ile kupić generatorów jeden kosztuje 1 tys zł, żywotność 11 lat, zużywa 1 W czyli COP na poziomie 100.

    • @user-eb7hl6vm1p
      @user-eb7hl6vm1p 2 роки тому +1

      Perpetuum mobile?

    • @user-fe3tb8tb6q
      @user-fe3tb8tb6q 2 роки тому +2

      @zimbabwianski czarodziej fajne urządzenie tylko nie powiedziałeś jaki będzie logarytm między deską, gliną a oponą oraz rozmiaru opony. A tak na poważnie to pompę możemy sobie zamontować we Włoszech Portugalii. A u nas w kraju to możemy się puknąć w łeb bo się nie pozbieramy z kasą i rozumem. Wystarczy popytać tych co założyli i jak odbierają to wielkie szczęśćie i liczą że zim nie będzie. Pozdrawiam.

  • @teresajasiak10
    @teresajasiak10 7 місяців тому

    Proszę podać koszt instalacji całkowity paneli i pompy

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  7 місяців тому

      koszty zależne są od wyboru urządzeń również, jeśli chcesz wybrać markę premium zawsze będzie to droższa inwestycja,

  • @sz0gun3k
    @sz0gun3k 2 роки тому

    sa jakies pompy ciepla tylko do co? wszedzie na krany po drugiej strony sciany jest przeplywowy elektryczny wiec nie potrzebuje cwu, mam obecnie pv 5.5kwp a w najblizszym czasie bede modernizowal do 10kwp, myslalem o pompie ciepla 5kw, bo mam raptem 100mkw ogrzewane, ale widze, ze 7kw pompa tez by sie sprawdzila, tyle ze temp wody bede chcial utrzymac 45 stopni, obecnie mam gazowe ogrzewanie i mam ustawione 50 stopni, na grzejnikach, nie mam podlogowego

    • @sz0gun3k
      @sz0gun3k 2 роки тому

      dodam jeszcze ze wymiana na 10kwp falownik bedzie juz z magazynem energii

  • @boguslawszostak1784
    @boguslawszostak1784 2 роки тому +1

    Przeciez to jest proste i oczywiste. PObiera tyle ile pobiera dom podzielone przez SCOP (w przybliżeniu przez COP)

  • @MsMARIOO7
    @MsMARIOO7 Рік тому

    Ale klan naganiaczy o jej jaki to luksus pompa ciepła :). Będziecie jeszcze płakać ze "szczęścia " jak zobaczycie rachunek za energię elektryczną , przy nowych warunkach na PV .

  • @therednask
    @therednask Рік тому

    Ja na podgrzewaczu przepływowym 3 fazy mam 1000zł za prąd po staremu jeszcze , 2 osoby , zobaczymy po podwyżkach .

  • @dariuszbielawski7615
    @dariuszbielawski7615 Рік тому +2

    Przy planowanych podwyżkach cen prądu rachunek roczny nie będzie wynosił 3500 tylko około 7500

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому

      ale np. dla podanej kwoty za pc analogicznie za kopciucha na węgiel ok. 15 tyś zł, a gaz też podrożeje. Policzyliśmy to tutaj: globenergia.pl/tyle-zaplacisz-za-ogrzewanie-pompa-ciepla-i-gazem-w-2023-r-liczymy-koszty/

  • @krzysztofszerszen9814
    @krzysztofszerszen9814 Рік тому

    w 3 minucie i 52 sekundzie pokazany jest licznik z wskazaniem 7364.. kwh, a na wykresach przyjętych do obliczeń 4999kwh, więc jak to jest z tą prawdą i całą orawdą?, fajnie zgrywać mądrych misów ale jak słyszę ze wentylacja w budynku jest ''normalna'' to ręce opadają.

  • @robertgorski2327
    @robertgorski2327 Місяць тому

    Ciekawe jak zimy zrobią się znowu chłodniejsze bo chyba niewiele osób wierzy w ekoscieme czyli wyłudzanie pieniedzy

  • @beataw2525
    @beataw2525 2 роки тому

    Pompa powietrzna czy gruntowa, która lepsza

    • @grzegorzburek8561
      @grzegorzburek8561 2 роки тому +2

      Gruntowa: niższe koszty ogrzewania, wyższe koszty inwestycyjne, skomplikowany montaż (wykonanie dolnego źródła: na przykład odwiertów i nieco więcej lub mniej bałaganu w ogrodzie). Powietrzna: większe koszty ogrzewania niż gruntowej, niższe koszty inwestycyjne, prosty montaż. Obecnie w domkach dominują powietrzne pompy ciepła. Na większe inwestycje rozpatrzyłbym gruntową (szczególnie inwestycje komercyjne bądź większe obiekty mieszkalne). Co jest lepsze - zależy od obiektu i naszych oczekiwań.

    • @beataw2525
      @beataw2525 2 роки тому

      @@grzegorzburek8561 Dziękuję za odpowiedź

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 роки тому

      @@beataw2525 - BEATA, zdecydowanie GRUNTOWA:)
      Fakt na "dzień dobry" drożej, ale później będziesz (oczywiście jak wszystko będzie dobrze wykonane) "spijała śmietankę:)
      Pisze to Tobie, użytkownik od 10 lat pompy ciepła gruntowej:)
      Moja "chatka" mam 256 m 2 (ogrzewania podłogowego 217 m 2 - nie ogrzewam garażu, ale jest w bryle budynku i nad garażem pomieszczenia).
      Zapotrzebowanie domu na CO+CWU około 21.000 kWh rok.
      Pompa zużywa około 4600-5000 kWh na rok
      czyli 19,5 kWh/m2/rok - co daje nam około 12 PLN na rok m 2
      W domu temperatura na górze od 22,2 do 22,7 na dole 23,5 stopni.
      komfort, wygoda, system bez obsługowy - ważne wybierz dobrą pompę (sprężarka ) jest sercem pompy :)
      Pozdrawiam.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 роки тому +3

      @@beataw2525
      Beata W - zdecydowanie GRUNTOWA:)
      Fakt na "dzień dobry" drożej, ale później będziesz (oczywiście jak wszystko będzie dobrze wykonane) "spijała śmietankę:)
      Pisze to Tobie, użytkownik od 10 lat pompy ciepła gruntowej:)
      Moja "chatka" mam 256 m 2 (ogrzewania podłogowego 217 m 2 - nie ogrzewam garażu, ale jest w bryle budynku i nad garażem pomieszczenia).
      Zapotrzebowanie domu na CO+CWU około 21.000 kWh rok.
      Pompa zużywa około 4600-5000 kWh na rok
      czyli 19,5 kWh/m2/rok - co daje nam około 12 PLN na rok m 2
      W domu temperatura na górze od 22,2 do 22,7 na dole 23,5 stopni.
      komfort, wygoda, system bez obsługowy - ważne wybierz dobrą pompę (sprężarka ) jest sercem pompy :)
      Pozdrawiam.

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому

      Najtaniej ci wyjdzie klimatyzacja Tylko nie każdemu pasuje takie ogrzewanie

  • @m...........1972
    @m...........1972 2 роки тому +1

    Stare budownictwo 2 domy na 1 piecu na ekogroszek plus 2 pompy 2x bojler i 340m wysokość 2.80 i pale 8ton ekogroszku . Ciekawe czy by pompa jakas dała radę dodam że za prąd na 2 domy mamy 750zl.

  • @LeproComPL
    @LeproComPL Рік тому +1

    "Odcinek nie jest sponsorowany, to są prawdziwe wyniki. " Czyli jak jest sponsorowany to są nieprawdziwe.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  Рік тому +1

      "," sugeruje że jedno z drugiego nie wynika. Odcinek nie jest sponsorowany dlatego nie podajemy marek urządzeń, nie otrzymaliśmy ich na testy lub do nagrania, tylko są zamontowane i pracują normalnie w tym budynku. To są prawdziwe wyniki, bo pokazujemy realne dane z urządzeń pomiarowych a nie szacunki itp.

    • @LeproComPL
      @LeproComPL Рік тому

      @@GLOBenergia Tak tylko zażartowałem. Bardzo dobry materiał, życzę całej ekipie powodzenia.

  • @jaon5243
    @jaon5243 2 роки тому

    A inni mówią nieprawdę?

  • @abdonpalinski
    @abdonpalinski 2 роки тому +1

    Tak bo nie ma mrozów to są niskie koszta ale niech temperatura spadnie do -15 a co wtedy dalej jest drogim biznesem sama pompa nigdy się nie zwróci bajki dla ludzi to Kobuszewski

  • @grzegorzw908
    @grzegorzw908 9 місяців тому

    5MWh to w przybliżeniu 5 tys. zł na energię elektr. zużyte przez pompę i urządzenia towarzyszące w ciągu roku. Aktualnie na węgiel wydałem (2 tony) 2 tys. zł + drewno ze swojego lasu - wystarczy z pewnością na całą zimę. Ktoś chce mnie do pompy przekonać? Dodam że nie mam podłogówki, na dachu eternit więc na fotowoltaikę nie ma szans.

    • @PanR-si5tx
      @PanR-si5tx 2 місяці тому

      Nikt nie zamierza cię do niczego przekonywać, to twoja sprawa, dolicz jednak robotę związaną z paleniem, obsługą pieca, drzewo z lasu samo nie przyszło porąbane itp, przy pompie ustawiasz temperaturę leżysz i pachniesz. Twój wybór, nie zapominaj jednak o kosztach niewymiernych.

  • @pawepotas6728
    @pawepotas6728 Рік тому +1

    Strasznie energooszczędne rozwiązanie..ha ha ha .Gdy zimą najniższa temperatura była -10 C . i już poszło 5MGH. Gdyby tempertura spadła do -25 przez miesiąc pobór prądu wyniósł by 15 MGH.Pomyślcie ile co2 wyprodukowała elektrownia by wyprodukować prąd i ile trzeba było wydać na pompę ciepła to zrozumiecie jak jesteście robieni w bambuko .

  • @krzysztofk7948
    @krzysztofk7948 Рік тому

    A gdzie są przegrzewy.... A temp. wody powinna być 50oC... bez innej opcji ... Straty ciepła w cyrkulacji i na zbiorniku ... I to nie jest proste

  • @januszsalamon1029
    @januszsalamon1029 2 роки тому +1

    Co to za szajs. Wyciągnął wtyczka po zamiatane

  • @boguslawadamek3983
    @boguslawadamek3983 Рік тому

    Ludzie Emerytury mi braknie ciepło 24 stopnie w domu potrzebne na starość nie 20

  • @WiesP57
    @WiesP57 2 роки тому +10

    Po pierwsze nie ma prądu po 0.70 gr. Tylko dużo więcej Po drugie nie ma żadnych dobrych wskazań żeby robić taką powietrzną pompę. Jeżeliby to tylko gruntowa. Nie jest to opłacalne. Przy zwykłym elektrycznym piecu bez kosztów tych urządzeń pomp itd zużycie wynosi około 800 kw miesięcznie zimą.latem około 200 kw na ciepłą wodę. Wuec jaki sens jest zakładanie pompy. Moim zdaniem pompa to najkosztowniejsze rozwiązanie.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  2 роки тому +2

      W 2021 r. średnia cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniosła 0,5947 zł/kWh . Jak to ze średnią bywa, jedni mają drożej inni taniej.

    • @SlimakTurbo
      @SlimakTurbo 2 роки тому

      @@GLOBenergia Proszę następnym razem brać pod uwagę koszty dystrybucyjne i abonamenty gdyż URE w swoich statystykach tego nie uwzględnia.

    • @1r3k1970
      @1r3k1970 2 роки тому +4

      U mnie prąd jest po 1200 za mWh.
      Podobno ma być po 1800.
      Taka pompa to strzał w kolano.

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому

      @@1r3k1970 pozatym pompa nigdy się nie zwróci bo po 10 latach eksploatacji trzeba myśleć już o następnej..

  • @piotrszpila6791
    @piotrszpila6791 Рік тому

    Licznik w budynku 7364 kwh a w studiu 4999 ciekawe.

  • @grzegorzkrzycki9679
    @grzegorzkrzycki9679 Рік тому +3

    Ciekaw jestem, jak wyglądało by wyliczenie dla IV strefy klimatycznej i ogrzewania domu 120m/2 grzejnikami, a więc pompą wysoko temperaturową. Podejrzewam, że koszt wzrósłby dwukrotnie.

    • @JanKowalski-sc4oe
      @JanKowalski-sc4oe Рік тому +4

      No to odpowiem na to pytanie . Mam pompę 10KW , DOM 120 m z grzejnikami , strefa I i całoroczne zużycie prądu wraz z grzaniem wody użytkowej latem to : do 14000kWh

    • @stanisawg.6045
      @stanisawg.6045 Рік тому +6

      @@JanKowalski-sc4oeto przy takim zużyciu przy dzisiejszych cenach i limitach bez fotowaltaiki można by zbankrutować

    • @xajmaq
      @xajmaq 9 місяців тому

      U mnie I strefa układ hybrydowy czyli pompa 8kw i piec gazowy to całoroczne zużycie prądu to 7k

    • @grzegorzkrzycki9679
      @grzegorzkrzycki9679 9 місяців тому

      @@JanKowalski-sc4oe Dziękuję za informację. Przynajmniej wiadomo, czego się spodziewać. Mój węglo-pellet póki co będzie chodził aż do zdarcia, może do tego czasu zmienią się warunki rozliczenia. Pozdrawiam.

  • @nigzaw
    @nigzaw 2 роки тому

    3500 kWh na 90m2 grzejniki, 21° średnio, standard ocieplenia rok 2000, bez CWU, cwu z gaspol kosztuje więcej niż ogrzewanie. Cena 52 grosze średnio za kWh w g12w, 2/3 w tańszej.

  • @marsenlinber2256
    @marsenlinber2256 2 роки тому

    47

  • @skanskadarek
    @skanskadarek 2 роки тому +6

    Witam odnośnie produkcji CWU Zapomnieliście panowie o anty legionelli wygrzewanie zbiornika do 65 stopni.
    Pochwalę się że wasze kalkulatory są bardzo podobne do mojego życia rocznego ,dom 180 m instalacje mieszana z buforem zużycie na podliczniku pompy 6300Kw wraz z pompkami i cyrkulacją pompa T-cap 9 kW w domu temperatura 22.5
    Jeszcze nadmienię że z fotowoltaiką ogrzewanie+ zużycie energii elektryczne i przez cały dom to koszt 42 zł co drugi miesiąc.

    • @michapow8718
      @michapow8718 2 роки тому +1

      Ok, teraz grzanie i prąd "za darmo", ale pytanie jaki był koszt inwestycji w pompę i fotowoltaikę, oraz jaki będzie czas sprawnego działania tych urządzeń (5, 10, 15 lat?)?

    • @skanskadarek
      @skanskadarek 2 роки тому +4

      Koszt inwestycji 80 000 zł
      dotacje i odpis z podatku 27 000 zł
      dom przed montażem zurzywał 4200 kg/4500 kg eko groszku rocznie i zużycie prądu roczne 4000 kw
      Łatwo policzyć przy obecnych cenach prądu i ekogroszku utrzymanie to koszt około 10 000 zł rocznie pompa plus fotowoltaika po odjęciu dotacji 53 000 zł mój koszt zakładam że w jakiś sześć siedem lat zwróci się ta inwestycja. Pieniądze to nie wszystko najważniejsze jest to że nic się przy tym nie robi nie ma żadnego kurzu , brudnej ,sypania ekogroszku i tego typu rzeczy. A czy się to nie popsuje ? Jeśli się popsuje to serwis naprawi nie ma wyjścia tak jak z samochodem czy innym sprzętem .

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 роки тому +1

      @@skanskadarek - Darek, wiadome, że na tzw. dzień dobry, trzeba więcej włożyć, ale niektórzy nie zrozumieją, że komfort, wygoda, system bezobsługowy itp.:)
      Fakt, ja nie posiadam PV (dla mnie to zbyt polityczna ustawa) - ale posiadam pompę ciepła gruntową - inwestycja w 2012 roku.
      Pompa pracuje prawie 10 lat - nie wiem co to jest ogrzewania (praktycznie zapomniałem), jedyną pracę wykonuję to spisanie raz na miesiąc "cyferek" z podlicznika.
      Dom 256 m 2 - 217 ogrzewania podłogowego - zapotrzebowanie energetyczne na CO+CWU to około 21.000 kWh na rok a pompa zużywa około 4.600 kWh czyli
      ogrzewanie tzw. 1 m 2 (CO+CWU) kosztuje mnie około 12 PLN :).
      Nie miałem ŻADNYCH DOTACJI i ULG w 2012 r.!!!!!
      Ale ja sobie cenię wygodę :)
      Pozdrawiam.

  • @przemyslaw790
    @przemyslaw790 2 роки тому +7

    Pompa ciepła to się sprawdza w Hiszpanii.

  • @dariuszbielak5623
    @dariuszbielak5623 2 роки тому +12

    Tak obejrzałem ten filmik to doszlem do wniosku panowie to super goście i bajeranty mam dom 10 letni wybudowany z dobrego materiału nie oszczędzałem na tym bo to się mści puzniej piec na ekogroszek i nic nie przerabiam jest Ok może czeba pilnować od czasu do czasu zasypać i popiół wynies tyle tego ,pracuje od 11 lat w SZWAJCARI ma kolegów z całej polski którzy pozakładali pompy ciepła Wiesman fotowoltaiki wyjebali na to po110 tys tak kurwa chwalom a na konie roku faktury za ubiegły rok rozliczenie po 3500 zł ,tak myśle wyjebac tyle kasy i puzniej dopłacać tyle kasy gdzie tu rozum ,ale co kurwa ja mam ,to najważniejsze ,dobze ze zarabiam we fr to stać zjedzie do polski wszyskie włosy wyrwie jak przyjdzie płacić rachunek ,przecież pompę tez czeba serwisować a to tez koszty gdzie tu logika mnie w piecu po 10 latach tylko ślimak się zużył to kosz 250 zł piec firmy Elektromet jest Ok

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 роки тому +9

      Darek, nie potrzebnie wulgaryzmy.
      Obecnie ekogroszek jest po prawie 60 zł worek co daje prawie 2400 zł tona.
      Ja mam pc gruntową dom 256 m 2 i od 01.10 do 31.03 - koszt prądu to około 2100 (nie mam fotowoltaiki bo nie potrzebuję) pompa pracuje od 10 lat - nie nie robię 10 lat a mam ciepło w domu:)
      Serwis pompy co dwa lata (było po 300 zł) zobaczymy teraz - pewnie więcej:).
      Pozdrawiam.

    • @sten160
      @sten160 2 роки тому +3

      Ale Pan prymitywny!

    • @dariuszbielak5623
      @dariuszbielak5623 2 роки тому

      @@sten160 Nik nie jest prymitywny ,tylko mnie myślenie nie uwiera na mózg ,jakie czasy som teraz nie pewne z enegniom ciepła ,Tez czeba pomyśleć z przyszłościowo gdyby najgorszym wypadku brakło wegla czy innych środków energetycznych to mam piec który zakładam
      ruszt awaryjny i pale drzewem nawet bez prondu poprzez wymuszenie ciepła woda zimna .nie jestem młody po 50-ce i już życie mnie dużo nauczyło .A po drugie co to za interes wywalać najmniej 50 tys puzniej serwisowanie jeśli będzie awaryjność to koszta większe

    • @grohu
      @grohu 2 роки тому +1

      ciekawe czy kupi pan w tym roku ekogroszek ;) ja mam pompe i rocznie zuzywam pradu za 1800pln, mam fotowotanike i moze nawet podrozej koztować mi to lata. jak pan lubi chodzić i rzucać ekogroszek po3 tys prawie za tonę to super. Koledzy w tym czasie pija piwko ;)

    • @robertsawicki2207
      @robertsawicki2207 Рік тому

      @@marekprzedstawiciel8740 Ile zapłaciłes za pompę z montażem ?

  • @tomaszgilowski5357
    @tomaszgilowski5357 Рік тому

    Panowie z całym szacunkiem, ale chyba nie wiecie jak działa pompa ciepła i jakie są jej charakterystyki pracy. Mówicie, że koszty przygotowania ciepłej wody w okresie letnimi zimowym są prawie takie same ewntualnie powiekszone o ogrzewanie nieco zimniejszej wody wodociągowej w okresie zimowym. To jest bzdura.
    Przygotowanie c. w. u. w okreise zimowym wymaga przynajmniej dwukrotnie wiecej energii, gdyż w okresie zimowym (niska temperatura powietrza) sprawność pompy ciepła określana wspólczynnikiem COP maleje często ponad dwukrotnie.

  • @thefutureisnow8767
    @thefutureisnow8767 2 роки тому

    Po co do internetu to podłączać?

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  2 роки тому

      monitoring pracy i kodów usterek przez instalatora/serwis znacznie ułatwia usuwanie ewentualnych błędów

    • @thefutureisnow8767
      @thefutureisnow8767 2 роки тому

      @@GLOBenergia : czy serwisanci mogą dokonywać zmian w ustawieniach zdalnie?

  • @krzysztofkowalka2425
    @krzysztofkowalka2425 2 роки тому +3

    Może mnie ktoś oświecić jak prawidłowo liczyć COP

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official 2 роки тому +1

      COP to stosunek (wynik dzielenia) pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu PC mocą elektryczną. Dobrą praktyką jest doliczanie również mocy pomp obiegowych pracujących w instalacji PC.
      Producenci PC podają COP dla określonych parametrów Twew: CDB, CWB; Tzew: CDB, CWB.

  • @luki3130
    @luki3130 2 роки тому +1

    od 20:35 podaje dane nie prawdziwe - woda pod rana do południa w rurach się wychłodzi.... a nie jak mówi że "już jest w rurach ciepła" widać teoretyzowanie a nie praktyka :) ehhh

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  2 роки тому +1

      słuchając uważnie wiedział byś, że przy użyciu cyrkulacji wody użytkowej można utrzymać ciepłą wodę w rurach, było także powiedziane dlaczego nie należy tego nadużywać. Więc widać że to praktyka ;)

  • @adriannaduda1910
    @adriannaduda1910 Рік тому

    Teraz kw kosztuje ponad 1zl