Erich Fromm - Przemiana Kulturowa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 тра 2021
  • Fragment książki ,,Zdrowe społeczeństwo".
    meandry kultury
    Wydawnictwo vis-a-vis etiuda
    Kraków 2012
    Tytuł oryginału : ,,The Sane Society"
    Str. 323-332
    Przekład:
    Anna Tanalska-Dulęba
    Pierwsza publikacja: Nowy Jork, 1955
    Link do książki:
    etiuda.net/p697,zdrowe-spolec...
    lubimyczytac.pl/ksiazka/16718...

КОМЕНТАРІ • 10

  • @mikoajdariuszmackowiak2141
    @mikoajdariuszmackowiak2141 2 роки тому +18

    Znakomity tekst Ericha Fromma. Nie znałem go. Zwrócił moją uwagę szczególnie fragment dotyczący edukacji, zrozumienia rzeczy, których człowiek się uczy. Kilka dni temu, gdy rozmawiałem z żoną, powiedziałem, że system edukacji jest źle pomyślany, bo tak naprawdę dopiero po czterdziestce zacząłem rozumieć pewne procesy i interesować się pewnymi zagadnieniami. Z całą pewnością w okresie do dwudziestego roku życia nie byłem w stanie pojąć pewnych rzeczy. Tymczasem człowiek po czterdziestce praktycznie nie ma już żadnych szans na edukację. No, chyba, że ma mnóstwo pieniędzy, nie musi pracować i może podjąć studia zaoczne. Próbuję powiedzieć, że człowiek, w tym przypadku ja, najlepiej rozumie i najbardziej ceni teksty takie jak ten, Ericha Fromma, gdy odnajduje w nich własne wnioski dotyczące... systemu? Tak, systemu. I, rzecz jasna, samego siebie. Tymczasem od nas wymaga się, abyśmy w wieku lat 19 (kilka lat wcześniej, lub kilka lat później) podjęli decyzję o tym, co będziemy robić przez resztę życia, podczas, gdy wtedy mało jeszcze wiemy i mało rozumiemy. Czy to przypadek, czy też jest to w pełni świadome działanie rządzących światem? Cóż, jeśli człowiek zastaje taką rzeczywistość, w której wszystko jest już zaplanowane (kończysz szkołę/szkoły, znajdujesz żonę, "robisz dzieci", idziesz do pracy), to o wiele łatwiej utrzymywać status quo - ludzie mają tak zafajdany mózg, że na myślenie i rozwój już nie starcza czasu. Dla zwykłego człowieka to gigantyczna strata, praktycznie okradzenie go z życia, czyli morderstwo rozłożone w czasie, ale dla systemu, dla rządzących (zarówno polityków, jak i przede wszystkich możnych pociągających za sznurki za kulisami) - sytuacja idealna, gdyż zapewniająca wciaż nowych i pozbawionych wiedzy oraz świadomości niewolników.

    • @xMatwiejx
      @xMatwiejx 2 роки тому +4

      Bardzo treściwy komentarz. W zupełności się z nim zgadzam. Pozdrawiam

    • @mikoajdariuszmackowiak2141
      @mikoajdariuszmackowiak2141 2 роки тому

      @@xMatwiejx Dzięki. Również pozdrawiam :-)

    • @Mocjestwemnie
      @Mocjestwemnie Рік тому +1

      ​@@mikoajdariuszmackowiak2141
      Gdzieś już z tym komentarzem się spotkałam🙂.
      I w pełni jestem z nim zgodna .
      Ta ksiażka leży koło mnie i każda jej strona to dla mnie mordęga,nie dlatego,że jej nie rozumiem a dlatego,że jest tak prawdziwa jak na obecne czasy a pisana wiele lat temu.
      Ps.
      W wieku 50lat zrobiłam nowy zawód ,prawo jazdy . Prace dostałam chyba tylko dlatego,że nikt z moich młodych koleżanek nie spieszył się do tej pracy.
      Tak,że ...może warto jeszcze w siebie zainwestować?🙂

  • @escapader
    @escapader Рік тому +5

    Od roku słucham sobie przed snem do poduszki różne podcasty, nagrania, czytania itp. Wczoraj odkryłem twój Kanal i muszę powiedzieć WOW (!) Wspaniały głos , wspaniałe treści, spędziłem cała noc na zaciągniecie wszystkich odcinków które rezonują z moim umysłem. Naprawdę wspaniała robota. 👍👍👍 Będę powracał do odcinków poszerzał wiedzę od przytaczanych autorów i promował twój Kanal dalej. 💪 ….bowiem tutaj jest naprawdę moc 💪

  • @andrzej8917
    @andrzej8917 Рік тому +1

    No i właśnie jesteśmy świadkami przemiany kulturowej w której ludzkość zbiorowo i z entuzjazmem jednoczy się na Tik-toku.

  • @michalnowakowski5586
    @michalnowakowski5586 7 місяців тому

    :)

  • @DariuszKrzysztofMargas-yn1mj
    @DariuszKrzysztofMargas-yn1mj 11 місяців тому

    😲😮😲ℹ🔄

  • @piotrmalak8936
    @piotrmalak8936 4 місяці тому

    Sztuka zbiorowa tak jak ją opisuje EF świetnie funkcjonuje w Japonii jako grupy wspólnotowe uprawiające bardzo wiele artystycznych działalności.W strukturze która tylko trochę przypomina nasze domy kultury. I wiele to w charakterze społecznym Japończyków nie zmienia.. /wesoło nie mają/

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 Рік тому

    Fromm to taki książkowy, nomen omen, przykład członka szkoły "musimy zrobić wszystko, żeby faszyzm nie wrócił" frankfurckiej, także... ostrożnie.