„Agonia zaczyna się wraz z poczęciem". Jak zasmakować zmienność | zaTASKowani odc. 3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • - Cały czas musisz umierać stary i rodzić się nowy. Ale zasmakowanie zmienności jest bardzo trudne, bo cały czas trzeba porzucać znane - mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński w trzecim odcinku podcastu „zaTASKowani”. Jak przestać kurczowo trzymać się tego, co było?
    W Polsce nie mamy przygodowego charakteru
    Polacy - jak wynika z danych Eurostatu - są najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej. Pracujemy średnio 40,5 godziny tygodniowo, więcej pracują od nas tylko Grecy. Tylko co trzeci z nas nie pracuje po godzinach, a w weekendy odpoczywa niewiele ponad połowa - to już raport Enel-med „Łączy nas zdrowie”.
    Nie umiemy odpoczywać czy wymusza to na nas rynkowa rzeczywistość? Nastroje wśród pracowników na pewno nie są dobre, jak pokazuje badanie LiveCareer z 2022 roku, bo ponad połowa Polaków boi się kryzysu i wzrostu bezrobocia. - W Polsce nie mamy przygodowego charakteru - mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński.
    Ahoj, przygodo
    Naszą istotą jest kreacja. - Można być artystą w ogrodzie, w kuchni, wszędzie - rozwija prof. Dobroczyński. Ważne, żeby zmienić nastawienie. Wszystkie ścieżki duchowe, zdaniem psychologa, mają jeden przekaz, który sprowadza się do „Ahoj, przygodo”. - Nasz język jest skonstruowany na fałszywy obraz świata. A w świecie nie ma nic stałego - dopowiada ekspert. Tylko jak wyrobić w sobie ten przygodowy charakter?
    Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu, jak pokazują badania, jest źródłem cierpień.
    W trzecim odcinku to wyzwanie - jak to się mówi w korporacyjnym slangu - przyjęli psycholog dr hab Bartłomiej Dobroczyński, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ, i Mateusz Górniak, pisarz, dramaturg, którego debiutancka powieść „Trash Story”, nominowana do Nagrody „Nike” 2023, bywa określana jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy”, a sam autor „jako doskonale rozpoznający dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu - przy okazji rozmów o pracy - promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na drugi odcinek podcastu „zaTASKowani”.

КОМЕНТАРІ •