Кога и защо се появява умората?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лют 2023
  • В новият епизод от поредицата, в която разглеждам всички тренировъчни зони, главен герой ще бъде Зона 4. Какви са физиологичните й характеристики, защо ни болят мускулите и още вижте във видеото.
    Към плейлиста за всичките Зони:
    • Как да си подобрите об...
    Последвайте ме и в другите соц мрежи за още колоездачно/бегаческо съдържание:
    Strava: / strava
    Facebook: profile.php?...
    Instagram: / the_endurancelife

КОМЕНТАРІ • 13

  • @nikolanikolov2943
    @nikolanikolov2943 Рік тому +1

    🔝🔝🔝

  • @KostadinDin
    @KostadinDin Рік тому +2

    Интересно ми е , до каква степен различните спортове могат да са в симбиоза , ако мога така да го нарека , за по - добро усвояване на млечната киселина / лактат . Иначе казано , ако спортуваш редовно определен спорт , който не е свързан с колоездене и си достигнал определено ниво за лактатен праг , това ще има ли положителен ефект върху колоездачният ти лактатен праг или обратното? Пример давам с триатлонистите - трите спорта помагат ли си един на друг , защото там натоварванията са доста сериозни и то върху различни мускулни групи . Благодаря за изчерпателните видеа !

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому +2

      Хубав въпрос и блгодаря за интереса. Аз самия сега наблегнах много повече на бягането, та успях да съпоставя. Въпреки че са спортове за издръжливост начина, по който се съкръщват мускулните влакна и въобще цялата биомеханика се различават не малко. Съответно енергоосигуряванвто е различно. Ако човек е добър колоездач, той е вече много ефективен в тази дейност и организма се е адаптирал към съответното движение и работа на мускулатурата. В другия спорт (бягане) ефективността на работата на системите е слаба и съответно в началото дори много леко бягане ще се оказва високоинтензивна дейност. Лактата е продукт на анаеробната гликолиза, а тя "се случва" при повишен работен интензитет. Съответно заради нефективността в бягането, гликолизата ще настъпва по-рано и произовдството на лактат ще е по-рано. Ако човек е добър бегач и започне да се занимава с колоездене от 0 със сигурност ще има по-висок лактатен праг в колоезденето, спрямо човек, който не бяга и тепърва започва да кара, пак от 0. Това вече се дължи на придобитата обща тренираност.

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому +2

      В следващо видео ще поговоря за лактата и как се съпоставя в различните спортове и т.н.

  • @nikolaymartinov9332
    @nikolaymartinov9332 Рік тому

    Много полезно видео! Изобщо цялата поредица за зоните и много сполучлива! Все още имам някои неясноти, но гледам поредицата за зоните за втори път и почват да ми се изясняват нещата. Едно питане: да кажем, че на тренажор направим 20 минутния тест за намиране на FTP, вземем средния ватаж и го изчислим по формулата, след това ще знаем, горе долу къде са нашите зони, ако караме с power meter или отново на тренажор. Ако обаче нямаме power meter на колелото, но по време на първоначалния тест на тренажора носим и лента за пулс, можем ли да обвържен някак MaxHR и FTP? С други думи - ако знаем, колко е нашето FTP, но в последствие караме без power meter, има ли как чрез HR да знаем, че сме в правилната зона според FTP-то? Да обвържем FTP и HR, един вид...
    Благодаря предварително за отговорите!

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому

      Благодаря за интереса!
      За съжаление обвързването на пулса и ватажа е почти невъзможна задача. В нормалния всекидневен живот пулса, като стойност, варира много и би било трудно да се следят тренировъчните натоварвания, чрез него. По време на тренировка той е най-полезен с това, че дава идея как организма реагира на даденото тренировъчно натоварване.

  • @christosandreev6392
    @christosandreev6392 Рік тому +1

    Mn dobro video. Kakvo ti e mnenieto za 2 X 20 ?

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому +2

      2x20 на FTP?

    • @christosandreev6392
      @christosandreev6392 Рік тому +1

      @@StanislavGrabchev da

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому +1

      @@christosandreev6392 Ако човек може да поддържа 20мин е много добра, но и доста тежка тренировка.

  • @user-ev6ly7cu7z
    @user-ev6ly7cu7z Рік тому

    Ммого добро видео от поредицата но аз мисля че вече над зона 4 е за по напредналите колоездачи от мен дано да се оправи времето че тренажора вече немога да го гледам дойде ли време да се качвам на него резко се отчайвам :DDD

    • @StanislavGrabchev
      @StanislavGrabchev  Рік тому

      Да, за да се достигне до нея и да се извлече максимално полза, трябва да е поставена добра основа в зона 2 и 3.