Witam na pierwszym odcinku po powrocie kanału :) Zapraszam przy tym do udostępniania, bo trzeba na nowo odbudowywać zasięgi uwalone po tygodniu nieobecności. Tekst odcinka pochodzi z eseju "Potrzeba Rycerskości" C. S. Lewisa wydanego w zbiorze "Aktualne sprawy" w 1940 r. (Wydanie polskie OW Logos, Warszawa 2003). Naniosłem kilka zmian w tłumaczeniu w stosunku do polskiego wydania, aby tekst lepiej oddawał charakter oryginału. Ominąłem też dwa zdania odnoszące się do przykładów z angielskiej literatury, mało znanych polskiemu odbiorcy. Zapraszam też do wykopania: www.wykop.pl/link/5251941/jak-byc-rycerzem/
Świetnie, że kanał wrócił. Film bardzo dobry. Drobna uwaga. W j. polskim istnieje słowo 'eskapizm' (czyt. eskapizm), zatem nie trzeba go zangielszczać, czytając/wymawiając 'eskejpizm'. Rozumiem, że to siła przyzwyczajenia, wynikająca z używania j. angielskiego. :) Pozdrawiam
Co za ponadczasowość wypowiedzi! Poza nawiązaniem do panującej II wojny światowej nie można było stwierdzić, ze słowa te nie mogły być napisane nawet dzisiaj.
Postawa rycerza jest bardzo praktyczna dla wspólnoty, która ją wykształca. W razie ataku obcych zdolny do bezkompromisowej obrony, dla swoich - łagodny i honorowy, a więc ułatwiający współżycie.
@@krzysztoflechuksza3225 Jestem zdania, że przede wszystkim pozwala ona połączyć dwie koncepcje. Pierwsza to barbarzyńskie okrucieństwo zdolne przeciwstawić się wrogom. Druga to biblijne miłosierdzie pozwalające na rozkwit mądrości, a przez to rozsądku, opanowania. Dlatego koncepcja rycerza jest taka trudna, bo trzeba opanować obydwie te sztuki w znacznym stopniu. Trzeba być zdolnym do przemocy oraz do delikatności i trzeba umieć to wyważyć, by żadne z tych zachowań nie przeważało. No i żeby wiedzieć, kiedy jakiej zdolności użyć. Szczególnie boli tu współczesne niezrozumienie faktu, że bycie groźnym (zdolnym do walki) nie oznacza z automatu bycie złym. Człowiek niegroźny potrafi być tylko niegroźny, a przez to niezdolny do czynienia zła. Ale czasem też niezdolny do czynienia dobra, kiedy wymaga ono aktywnej postawy.
Bardzo miło znowu Pana słyszeć! Nie schodzi Pan z dobrego poziomu, tak trzymać! Pańskie materiały mają - słuszną - linię programową. I jak tu nie być staroświeckim? Społeczne zasady życia w średniowieczu były sensowniejsze niż obecne. Tamtejsi ludzi potrafili się organicznie organizować, nam życie organizuje odgórnie państwo. Mamy się czego uczyć od ludzi średniowiecza. Drobna uwaga, powiedziałbym, że postawa rycerska to nie wytwór sztuki, tylko kultury. To kultura nakłada na człowieka ograniczenia, kultura jest wymagająca, to kultura robi z człowieka-zwierzęcia człowieka-osobę. Przy okazji, sztuka to też wytwór kultury. Chociaż rozumiem, że to była alegoria na potrzeby narracji. Dziękuję za materiał i pozdrawiam.
Obiecałem sobie, że jeśli mój ulubiony kanał wróci na YT, to zostanę patronem. Słowa dotrzymałem :) A powyższy odcinek tylko umocnił mnie w przekonaniu, że już dawno powinienem to zrobić.
Wspaniały film. Jeden z lepszych materiałów jaki pojawił się na kanale. Cieszę się bardzo, że takie kanały istnieją i niesamowicie doceniam twoja prace.
Tekst o trzeciej kategorii mezczyzn brutalnych w czasie pokoju o ktorych nie warto dyskutowac swietny. Naprawde wspaniale powiedziane. Wrecz zapachnialo mi filozofia taoistyczna. Piekne to byly slowa obrazujace wrecz moje odczucia i wgryzajace sie w caly dyskut poteznie. Czapki z glow
@@CezaryS Nauka katolicka jest spoleczna, dlatego nie mozna odseparowac jednego od drugiego. Ale sluszna uwaga, ze zmiane swiata nalezy zaczac od siebie. Pozdrawiam.
@@stefanbanach1910 To że jest społeczna nie znaczy że jak w komunie, najpierw grupa potem jednostka, istnieje w nauczaniu kościoła coś takiego jak personalizm, każdy SAM zda sprawę przed Bogiem ze swojego życia również pozdrawiam:)
@@CezaryS Niech pan zwroci uwage, zenapisalem "Przywrocmy te zasady", a nie "niech ktos nam je przywroci". To znaczy, ze my mamy byc sila sprawcza i ksztaltowac swoje otoczenie. Nie ma ram zadnego prymatu grupy nad jednostke, czy totalnego poswiecenia jesnostki dla grupy. Jednostka i grupa maja sobie wzajemnie sluzyc.
Wow, dotychczas dla mnie najlepszy odcinek!! Obecnie zapoznaje się z historią chrześcijaństwa i to mi się tutaj tak skleja w jedną piękną całość. Panie Szymonie świetnie wykonana praca!!
Po ilości komentarzy i ich pozytywnym charakterze, można śmiało stwierdzić, że film trafił do serc. Do mojego na pewno. Wychowywałem się na trylogii i Siedmiu samurajach (m.in) a jako dzieciak marzyłem o wstąpieniu do bractwa rycerskiego, ale 30 lat temu nie było to proste... Fajnie jest się przekonać, że są ludzie żyjący podobnymi ideałami. Bardzo się cieszę z powrotu kanału, zwłaszcza ,że wraca w wielkim stylu.
Fantastyczny odcinek, bardzo się cieszę, że kanał wrócił i podziwiam głębię refleksji. To prawda, że bez pewnej dozy bezwzględności i agresji cywilizacja nie może długo się utrzymać. Przynajmniej dopóki wszyscy ludzie na ziemi nie będą już żyć w rozwiniętych państwach. A do tego jeszcze bardzo daleko. Także te a nie inne systemy wartości wielu religii mają niebagatelny wpływ
Dla mnie jeden z najlepszych i najważniejszych jakie zrobiłeś (za dziecka zuch, harcerze, dużo mi tym filmem przypomniałeś). Pytanie, czy mógłbyś poruszyć temat bliźniaczy, samurajów i np. porównać jakoś 2 etosy(?). Niby bardzo podobni do "naszych" rycerzy a z drugiej mocno odmienni. Pozdrawiam :)
@@gracjancuper5155 Widzę, że kolega lubi dobre i wartościowe książki :) Niesamowitym człowiekiem dla mnie był C.S. Lewis - żałuję, że nie dane mi było poznać go osobiście !
Odnoszę się do tego filmu wiele razy. Pamiętam premierę filmiku i za każdym razem, gdy oglądam, inspiruje tak samo bardzo, by być tym nienaturalnie niezwykłym wzircem
Świetny odcinek, miałeś poniekąd racje mówiąc, że ten odcinek będzie inny niż wszystkie.Jest to bardzo charakterystyczny styl polegający na wykorzystaniu podniosłości w budowaniu przekazu oraz na dawaniu nadziei w pozornie beznadziejne sytuacji. Warto dodać do tego przekazu, że niektórzy mylnie uważają, że do dzisiejsze czasy są jakieś zepsute i, że kiedyś to byli porządni ludzie a teraz niema. Nie zauważają oni, że większość społeczeństwa kiedyś była podobnie przeciętna co dzisiaj a jedynie niewielka ilość osób to byli prawi i zasadniczy ludzie. Dzisiaj również są osoby zdolne do pracy nad sobą oraz ceniące szczytne wartości dawnych elit. Polecam kanał "Czas Gentlemanów". Na początku niektórym wydaje się , że prowadzący jest ślepo zapatrzony w zasady i podręczniki dobrych manier, ale po dłuższym przyjrzeniu się jego filmom można dostrzec elastyczność w jego poglądach na ten temat. Moim zdaniem warto zasubskrybować.
To jeden z najlepszych materiałów na tym kanale. Wracam tu czasami od samej jego publikacji. Wiele osób, zwłaszcza rodziców powinno to obejrzeć (lub przeczytać książkę).
@jemielnic jeśli odniesiemy słowo "mieszczanin" również do pewnego średniowiecznego ideału, to się z tobą nie zgodzę. Mieszczanin był to zwykle rzemieślnik, traktujący to co robił z wielką starannością, lojalny wobec swojego cechu, broniący w razie potrzeby swojego miasta. Mieszczaninem też trzeba umieć być.
@jemielnic tym bardziej to, że mieszczanie mieli jakieś swoje ideały i zasady (nawet jeśli życie wyglądało inaczej) zasługuje na uwagę, ponadto wtedy nie tylko miasta tak wyglądały.
@jemielnic naprawdę, to że ktoś mieszka w mieście nie oznacza, że nie zna życia itp. Miasta były w średniowieczu ośrodkami nauki, kultury i handlu, i wcale nie były super bezpiecznymi miejscami dla mięczaków. Czytałeś kiedyś, jak funkcjonowała obrona takiego miasta? Rycerze mieli tam małe pole manewru, więc obowiązek obrony spadał na mieszczan i niektórzy z nich zostawali bohaterami broniąc swoich murów i baszt.
@jemielnic co!?!? Nie wiem, z kim ty kojarzysz średniowiecznych mieszczan, ale uwierz mi, trudno by ich było nazwać średniowiecznym odpowiednikiem dzisiejszej antify. Słyszałeś kiedyś chociażby o Bractwie Kurkowym? W jaki sposób rzemieślnik równa się dla ciebie pacyfiście, postępówcowi czy komu tam jeszcze?
wyjątek jest wyjątkiem ponieważ jest wyjątkiem; oczywiście takowy determinuje głównie ciężka praca, natomiast masy często są monochromatyczne gdyż brakuje im często charakteru do pracy nad sobą, bądź po prostu potencjału; nie mnie jednak bez antagonisty podkreślającego atuty głównego bohatera ten nigdy by nie zaistniał patrz punkt pierwszy
Teraz o tym czego mogą nas nauczyć mieszczanie - uczciwa przedsiębiorczość, pracowitość i samorządność oraz chłopi - przywiązanie do ziemi, tradycji i wiary, wartość prostego życia. :-) Szczęść Boże! ✝️
Masz naprawdę bardzo przyjemny i niezwykle kojący głos. Myślałeś może o nagrywaniu audiobooków lub innych słuchowisk? Ja bym się rzucił na to od razu. Pozdrawiam.
@@willanno1675 nie, absolutnie nie powinny, gdyby tak było powinniśmy ucinać idiotą języki, a takie podejście kończy się paradoksalnie dyktatem tych głupich (przykład cenzury za PRLu)
O ile przekaz ważny i nieźle trafiony to muszę przyznać że sytuacji na świecie i w kraju nie obserwuję na tyle by wiedzieć czego miał dotyczyć ten komentarz na koniec i co to za osobnik był przedstawiony.
ehe bo chodzi o to żeby okazać litość jeżeli jest to możliwe i rozsądne w danej okazji w wojnie, natomiast zabijać bez zbędnego okrucieństwa gdy nie; a nie o żadną "bezlitosność wobec wrogów".
Bo widzisz, brak litości dla wroga, szacunek i wierność dla swoich to dobre wartości. Kluczem jest definicja wroga. Wróg niezdolny do zadania szkód przestaje być wrogiem.
Lancelot - to ten co służył królowi a pod jego nieobecność "służył" królowej? To raczej kwestia nadania czy uznania cech komuś kto na to nie zasługuje. Tak jak odznaczenie kogoś kto był łajdakiem na wojnie czy pochwalenie w klasie przez nauczyciela dzieciaka, który poza oczami opiekunów dokucza innym.
To, że Lancelot miał jakąś wadę, jest moim zdaniem właśnie tchnieniem realizmu w tej historii i pokazuje, że w średniowieczu wiedziano, że żaden człowiek nie jest idealny. Lancelot był najlepszym z istniejących rycerzy, nie idealnym rycerzem. Jego zdrada ma zresztą w opowieściach o królu Arturze szerokie konsekwencje.
@@a.w.4708 Można dodać, że mit/romans o Lancelocie (wpisujący się w pochwałę tzw. miłości dworskiej) został chrystianizowany na potrzeby "ucywilizowania" rycerzy. Lancelot znajduję Graala dopiero, gdy wyznaje swój grzech i dokonuje pokuty - Graal to Eucharystia. Polecam dla zainteresowanych legendy arturiańskie w wersji Waltera Mapa.
Witam na pierwszym odcinku po powrocie kanału :) Zapraszam przy tym do udostępniania, bo trzeba na nowo odbudowywać zasięgi uwalone po tygodniu nieobecności.
Tekst odcinka pochodzi z eseju "Potrzeba Rycerskości" C. S. Lewisa wydanego w zbiorze "Aktualne sprawy" w 1940 r. (Wydanie polskie OW Logos, Warszawa 2003). Naniosłem kilka zmian w tłumaczeniu w stosunku do polskiego wydania, aby tekst lepiej oddawał charakter oryginału. Ominąłem też dwa zdania odnoszące się do przykładów z angielskiej literatury, mało znanych polskiemu odbiorcy.
Zapraszam też do wykopania: www.wykop.pl/link/5251941/jak-byc-rycerzem/
Czytałem kom. Na kanale konferencji że zdieli wam kanały
Świetnie, że kanał wrócił. Film bardzo dobry.
Drobna uwaga. W j. polskim istnieje słowo 'eskapizm' (czyt. eskapizm), zatem nie trzeba go zangielszczać, czytając/wymawiając 'eskejpizm'. Rozumiem, że to siła przyzwyczajenia, wynikająca z używania j. angielskiego. :) Pozdrawiam
@@lelumpolelum8554 Dzięki za zwrócenie uwagi, zapamiętam :)
Świetnie Cię widzieć z powrotem , owocnych montaży ! ;)
Świetny materiał, pozdrawiam. 😀
Komentarz dla zasięgu żeby odbudować i wzmocnić Wojnę Idei
Dokładam
.
@@ablaze2641 .
tez]
.
Kurczę chyba na ten film czekałem od dawna mimo iż sobie nie zdawałem z tego sprawy
Nie ma za co ;)
Mam ten sam uczuć
Co za ponadczasowość wypowiedzi! Poza nawiązaniem do panującej II wojny światowej nie można było stwierdzić, ze słowa te nie mogły być napisane nawet dzisiaj.
Jezus jest wzorem rycertswa. Twardy i silny kiedy trzeba, łagodny i pełen empatii kiedy trzeba. Maksymalne bohaterstwo, poświęcenie i łagodność.
Postawa rycerza jest bardzo praktyczna dla wspólnoty, która ją wykształca. W razie ataku obcych zdolny do bezkompromisowej obrony, dla swoich - łagodny i honorowy, a więc ułatwiający współżycie.
Rycerskość omówiona w filmie jest po prostu wzorową postawą mężczyzny. Łagodny dla rodziny, bezlitosny dla wrogów.
@@xgorzki603 Oczywiście, że tak. Ale z jakichś powodów cywilizacja średniowieczna wykształciła taką postawę.
@@krzysztoflechuksza3225 Jestem zdania, że przede wszystkim pozwala ona połączyć dwie koncepcje. Pierwsza to barbarzyńskie okrucieństwo zdolne przeciwstawić się wrogom. Druga to biblijne miłosierdzie pozwalające na rozkwit mądrości, a przez to rozsądku, opanowania.
Dlatego koncepcja rycerza jest taka trudna, bo trzeba opanować obydwie te sztuki w znacznym stopniu. Trzeba być zdolnym do przemocy oraz do delikatności i trzeba umieć to wyważyć, by żadne z tych zachowań nie przeważało. No i żeby wiedzieć, kiedy jakiej zdolności użyć.
Szczególnie boli tu współczesne niezrozumienie faktu, że bycie groźnym (zdolnym do walki) nie oznacza z automatu bycie złym. Człowiek niegroźny potrafi być tylko niegroźny, a przez to niezdolny do czynienia zła. Ale czasem też niezdolny do czynienia dobra, kiedy wymaga ono aktywnej postawy.
@@xgorzki603 Świetnie ujęte
Przecież właśnie to było pokazane na filmiku, po co się powtarzać?
Uważam, że to jeden z twoich najlepszych filmów.
Uważam podobnie.
Bezapelacyjnie
"Rycerz to nie dzieło natury lecz sztuki której nośnikiem nie jest marmur ani płótno lecz istota ludzka" piękniej tego powiedzieć się nie dało!
Rycerskość to najpiękniejsza idea. Dziękuję za ten film.
Make Wojna Idei Great Again!
Raczej make wojna idei famous again. Bo great to ten kanał jest zawsze.
@@TheGrandeCapo uznaję ten argument. Ale wiadomo do czego nawiązywałem :P
@@Maliketh666 Zgadza się.
Bardzo miło znowu Pana słyszeć! Nie schodzi Pan z dobrego poziomu, tak trzymać! Pańskie materiały mają - słuszną - linię programową.
I jak tu nie być staroświeckim? Społeczne zasady życia w średniowieczu były sensowniejsze niż obecne. Tamtejsi ludzi potrafili się organicznie organizować, nam życie organizuje odgórnie państwo. Mamy się czego uczyć od ludzi średniowiecza.
Drobna uwaga, powiedziałbym, że postawa rycerska to nie wytwór sztuki, tylko kultury. To kultura nakłada na człowieka ograniczenia, kultura jest wymagająca, to kultura robi z człowieka-zwierzęcia człowieka-osobę. Przy okazji, sztuka to też wytwór kultury. Chociaż rozumiem, że to była alegoria na potrzeby narracji.
Dziękuję za materiał i pozdrawiam.
Moj Boże. To najlepszy dla mnie film jaki do tej pory widzialem na tym kanale, taki ktory mnie poruszyl wewnetrznie, wow. Dzieki Szymon
Nie ma za co, cieszę się, że się podobało :)
Obiecałem sobie, że jeśli mój ulubiony kanał wróci na YT, to zostanę patronem. Słowa dotrzymałem :) A powyższy odcinek tylko umocnił mnie w przekonaniu, że już dawno powinienem to zrobić.
Najlepszy odcinek na tym kanale (a wiele było świetnych).
Dzięki :)
Też tak uważam
To komplement bardziej do Wojny Idei czy dla C.S. Lewisa?
Film nie tylko mądry, ale zaskakująco wręcz pięknie napisany i przyjemny w słuchaniu, świetny dobór ścieżki dźwiękowej
Cześć Dawid
Jak dobrze, że Wojna Idei wróciła. Shame on you, UA-cam 🤦♀️
Dobrze widzieć wartościowy kanał z powrotem, żywię nadzieję że yt będzie skołonny rozwiązać problemy z ostatnimi filmami i monetyzacją
Wow aż ciarki przechodzą po plecach jak sie tego słucha. Szanuję!!!
Wspaniały film. Jeden z lepszych materiałów jaki pojawił się na kanale. Cieszę się bardzo, że takie kanały istnieją i niesamowicie doceniam twoja prace.
Tekst o trzeciej kategorii mezczyzn brutalnych w czasie pokoju o ktorych nie warto dyskutowac swietny. Naprawde wspaniale powiedziane. Wrecz zapachnialo mi filozofia taoistyczna. Piekne to byly slowa obrazujace wrecz moje odczucia i wgryzajace sie w caly dyskut poteznie. Czapki z glow
Powrócił... jest słaby i wiele zapomniał. Ale ŻYJE :D Fajnie, że jesteś z powrotem.
Film do którego warto wracać co kilka miesięcy, dziękuję że są na kanale tak wartościowe materiały ❤
Jeny... Jak mi brakowało tego uproszczenia. Cudowny jesteś.
Dziękuję że to robisz!
Nie ma za co :)
*Obyś tworzył* (a przede wszystkim *mógł* tworzyć;) *jak najdłużej!!!*
Ten film ma większą wartość niż się tego spodziewałem. Myślałem, że nic mnie na tym kanale juz nie zaskoczy, a jednak
Piękny powrót!
I to w jakim stylu!
Film ten naprawdę na mnie wpłynął. Jestem skautem, do tego trenuję walkę na miecze i inne sztuki walki i dało mi to temat do przemyśleń.
Etos rycerski, to jest cos! Przywrocmy te zasady w naszym zyciu publicznym.
W osobistym!!! a w następstwie tego, objawi się on w publicznym:)
@@CezaryS Nauka katolicka jest spoleczna, dlatego nie mozna odseparowac jednego od drugiego. Ale sluszna uwaga, ze zmiane swiata nalezy zaczac od siebie. Pozdrawiam.
@@stefanbanach1910 To że jest społeczna nie znaczy że jak w komunie, najpierw grupa potem jednostka, istnieje w nauczaniu kościoła coś takiego jak personalizm, każdy SAM zda sprawę przed Bogiem ze swojego życia
również pozdrawiam:)
@@CezaryS Niech pan zwroci uwage, zenapisalem "Przywrocmy te zasady", a nie "niech ktos nam je przywroci". To znaczy, ze my mamy byc sila sprawcza i ksztaltowac swoje otoczenie. Nie ma ram zadnego prymatu grupy nad jednostke, czy totalnego poswiecenia jesnostki dla grupy. Jednostka i grupa maja sobie wzajemnie sluzyc.
@@stefanbanach1910 wyraził się pan teraz wystarczająco precyzyjnie, pod tym mogę się podpisać:)
jeszcze raz pozdrawiam
Absolutnie najlepszy odcinek na kanale i najbardziej potrzebny
"Srogi" to jedno z moich ulubionych słów.
Wow, dotychczas dla mnie najlepszy odcinek!! Obecnie zapoznaje się z historią chrześcijaństwa i to mi się tutaj tak skleja w jedną piękną całość. Panie Szymonie świetnie wykonana praca!!
Cieszę się z powrotu tego cudownego kanału
Witamy ponownie. Cieszę się, że udało się odzyskać kanał.
Też witam i też się cieszę :)
Naprawdę dobry odcinek! Jakże aktualne, pomimo swojego sędziwego wieku.
Po ilości komentarzy i ich pozytywnym charakterze, można śmiało stwierdzić, że film trafił do serc. Do mojego na pewno. Wychowywałem się na trylogii i Siedmiu samurajach (m.in) a jako dzieciak marzyłem o wstąpieniu do bractwa rycerskiego, ale 30 lat temu nie było to proste... Fajnie jest się przekonać, że są ludzie żyjący podobnymi ideałami. Bardzo się cieszę z powrotu kanału, zwłaszcza ,że wraca w wielkim stylu.
Dzięki za poradnik. Zawsze wolałem rycerza zamiast Maga czy Barda/łotrzyka.
Wojna idei to jedyna wojna w której naprawdę walczy się o pokój. My natomiast komentarzami walczmy o zasięgi aby wojna toczyła się na wielu frontach.
Jak dla mnie to jeden z najlepszych filmów jak do teraz! Gratki^2
Fantastyczny odcinek, bardzo się cieszę, że kanał wrócił i podziwiam głębię refleksji. To prawda, że bez pewnej dozy bezwzględności i agresji cywilizacja nie może długo się utrzymać. Przynajmniej dopóki wszyscy ludzie na ziemi nie będą już żyć w rozwiniętych państwach. A do tego jeszcze bardzo daleko. Także te a nie inne systemy wartości wielu religii mają niebagatelny wpływ
Komentarz dla zasięgu. Jak zwykle świetny film, polecam :D
Dla mnie jeden z najlepszych i najważniejszych jakie zrobiłeś (za dziecka zuch, harcerze, dużo mi tym filmem przypomniałeś). Pytanie, czy mógłbyś poruszyć temat bliźniaczy, samurajów i np. porównać jakoś 2 etosy(?). Niby bardzo podobni do "naszych" rycerzy a z drugiej mocno odmienni.
Pozdrawiam :)
To jest najlepszy film jaki stworzyłeś. Według mnie. 😉
Zdecydowanie się zgadzam :D
Fajnie że znowu jesteś.
Też się cieszę :)
Uwielbiam Lewisa, ostatnio staram się czytać wszystko, co tylko wyszło od niego, ale niektóre książki i eseje ciężko dostać. :)
Jeśli mogę ci coś polecić, to z pewnością będą to: "Listy starego diabła do młodego" - krótka lecz bardzo mądra książka tego autora.
Gracjan Woźniak Czytałem „Listy”, „Chrześcijaństwo po prostu”, „cztery miłości”, „podział ostateczny” i „Bóg na ławie oskarżonych”. :D
@@gracjancuper5155 Widzę, że kolega lubi dobre i wartościowe książki :) Niesamowitym człowiekiem dla mnie był C.S. Lewis - żałuję, że nie dane mi było poznać go osobiście !
Bardzo potrzebny materiał. Dziękuję.
Proszę bardzo :)
I znowu. Miałem to w głowie, a ty mi to sprecyzowałeś i jasno wyjaśniłeś. Dziękuje za to
Odnoszę się do tego filmu wiele razy. Pamiętam premierę filmiku i za każdym razem, gdy oglądam, inspiruje tak samo bardzo, by być tym nienaturalnie niezwykłym wzircem
Witamy ponownie
Świetny odcinek, miałeś poniekąd racje mówiąc, że ten odcinek będzie inny niż wszystkie.Jest to bardzo charakterystyczny styl polegający na wykorzystaniu podniosłości w budowaniu przekazu oraz na dawaniu nadziei w pozornie beznadziejne sytuacji. Warto dodać do tego przekazu, że niektórzy mylnie uważają, że do dzisiejsze czasy są jakieś zepsute i, że kiedyś to byli porządni ludzie a teraz niema. Nie zauważają oni, że większość społeczeństwa kiedyś była podobnie przeciętna co dzisiaj a jedynie niewielka ilość osób to byli prawi i zasadniczy ludzie. Dzisiaj również są osoby zdolne do pracy nad sobą oraz ceniące szczytne wartości dawnych elit. Polecam kanał "Czas Gentlemanów". Na początku niektórym wydaje się , że prowadzący jest ślepo zapatrzony w zasady i podręczniki dobrych manier, ale po dłuższym przyjrzeniu się jego filmom można dostrzec elastyczność w jego poglądach na ten temat. Moim zdaniem warto zasubskrybować.
Make Wojna Idei Great Again
Świetna ...analiza Szymonie. Wręcz bym rzekł genialna. Ale nie nie warto być rycerskim ...tak nie przedłużysz gatunku .... bo wymarły już damy.....
Uważam że bardzo dobry odcinek. Słuchało, Słuchało i wciąż się go Słuchało :)
To jeden z najlepszych materiałów na tym kanale. Wracam tu czasami od samej jego publikacji. Wiele osób, zwłaszcza rodziców powinno to obejrzeć (lub przeczytać książkę).
Piszę komentarz głównie po to by odbudować zasięgi kanału
Teraz zrób odcinek ,,Jak zostać mieszczaninem?" 🤣
@jemielnic ?
@jemielnic jeśli odniesiemy słowo "mieszczanin" również do pewnego średniowiecznego ideału, to się z tobą nie zgodzę. Mieszczanin był to zwykle rzemieślnik, traktujący to co robił z wielką starannością, lojalny wobec swojego cechu, broniący w razie potrzeby swojego miasta. Mieszczaninem też trzeba umieć być.
@jemielnic tym bardziej to, że mieszczanie mieli jakieś swoje ideały i zasady (nawet jeśli życie wyglądało inaczej) zasługuje na uwagę, ponadto wtedy nie tylko miasta tak wyglądały.
@jemielnic naprawdę, to że ktoś mieszka w mieście nie oznacza, że nie zna życia itp. Miasta były w średniowieczu ośrodkami nauki, kultury i handlu, i wcale nie były super bezpiecznymi miejscami dla mięczaków. Czytałeś kiedyś, jak funkcjonowała obrona takiego miasta? Rycerze mieli tam małe pole manewru, więc obowiązek obrony spadał na mieszczan i niektórzy z nich zostawali bohaterami broniąc swoich murów i baszt.
@jemielnic co!?!? Nie wiem, z kim ty kojarzysz średniowiecznych mieszczan, ale uwierz mi, trudno by ich było nazwać średniowiecznym odpowiednikiem dzisiejszej antify. Słyszałeś kiedyś chociażby o Bractwie Kurkowym? W jaki sposób rzemieślnik równa się dla ciebie pacyfiście, postępówcowi czy komu tam jeszcze?
Pięknie dziękuję za ten odcinek 👏👏
Sprawmy aby Wojna Idei była ponownie wielką!
Ten komentarz jest tu dla zasięgów. Dzieki za prowadzenie tego kanału.
Tęskniliśmy
Ja też za wami tęskniłem :)
Świetny materiał! Cieszę się, że kanał powrócił i czekam na kolejne treści!
Nie ma to jak znowu zobaczyć powiadomienie z ulubionego kanału :)
wyjątek jest wyjątkiem ponieważ jest wyjątkiem; oczywiście takowy determinuje głównie ciężka praca, natomiast masy często są monochromatyczne gdyż brakuje im często charakteru do pracy nad sobą, bądź po prostu potencjału; nie mnie jednak bez antagonisty podkreślającego atuty głównego bohatera ten nigdy by nie zaistniał patrz punkt pierwszy
Komentarz dla zasięgu;)
Cudownie że wróciłeś! Komentarz dla zwiększenia zasięgu! 😁
W kwestii wartości "rycerskości" polecam fragment z "Aforyzmów o Mądrości" A. Schopenhauera( III rozdział).
Teraz o tym czego mogą nas nauczyć mieszczanie - uczciwa przedsiębiorczość, pracowitość i samorządność oraz chłopi - przywiązanie do ziemi, tradycji i wiary, wartość prostego życia. :-) Szczęść Boże! ✝️
Masz naprawdę bardzo przyjemny i niezwykle kojący głos. Myślałeś może o nagrywaniu audiobooków lub innych słuchowisk? Ja bym się rzucił na to od razu. Pozdrawiam.
Powrót z przytupem. Jeden z lepszych odcinków. Keep up the good work!
Witamy ponownie :D
No witam :)
Komentarz dla zasięgu. Trzymaj sie tam.
Towarzysz Michał chyba wyrywa włosy z głowy w tym momencie hahahha
Lepiej, że jest zajęty wyrywaniem sobie włosów niż propagowaniem zbrodniczej ideologii.
@@forestg83 nadal propaguje to gówno, nwm takie kanały powinny być z bomby banowane
@@willanno1675 nie, absolutnie nie powinny, gdyby tak było powinniśmy ucinać idiotą języki, a takie podejście kończy się paradoksalnie dyktatem tych głupich (przykład cenzury za PRLu)
Może i Michał odwalił głupotę z tym pozwem i propaguje niedziałające idee ale jak zdjęto wojnę idei to też mówił że chce żeby ją przywrócić
Will Anno
Czyli jesteś przeciw wolności?
Boję się odpalać Twoje filmy.
Wróciłeś!
Owszem :)
O ile przekaz ważny i nieźle trafiony to muszę przyznać że sytuacji na świecie i w kraju nie obserwuję na tyle by wiedzieć czego miał dotyczyć ten komentarz na koniec i co to za osobnik był przedstawiony.
,,Rycerzem się zaczyna być gdy można rąbać, kłuć i bić"-pochwała dla wojny
Świetne, czuję niedosyt. Chętnie posluchalbym o tym w dłuższej wersji.
Piękna mowa
Jak spotkam CS Lewisa to przekażę :)
@@WojnaIdeiPL ale trollingxD,
Dałam się nabrać👍
Szymon - to jest jeden z najlepszych filmów jakie wyprodukowałeś ! ! !
Cieszę się, że się podoba :)
Zdaje się że młodzi esesmani byli nauczani aby być bezlitosnymi dla wroga , natomiast szacunek i wierność okazywać swoim
Zabijanie słabych, bezbronnych i niewinych to chyba nie jest postawa rycerska.
ehe bo chodzi o to żeby okazać litość jeżeli jest to możliwe i rozsądne w danej okazji w wojnie, natomiast zabijać bez zbędnego okrucieństwa gdy nie; a nie o żadną "bezlitosność wobec wrogów".
Bo widzisz, brak litości dla wroga, szacunek i wierność dla swoich to dobre wartości. Kluczem jest definicja wroga. Wróg niezdolny do zadania szkód przestaje być wrogiem.
Uwielbiam tą muzykę w tle.
Dałbym serduszko ale YT nie pozwala :(
Super bardzo się cieszę, że jesteście z powrotem👍😁👍😀👍
I ta płętanaudio wizualna na końcu.
Po prostu siadła idealnie :D
Genialny pisarz był z tego CS Lewisa. Każde słowo jest potrzebne, nic dodać nic ująć - czysta esencja myśli :-)
Trzeba uważać, bo próbując być rycerzem, łatwo stać się zakutą pałą.
@Potulski.p
Mam nadzieję, że Twoje zaklęcie nie zadziała.
Komentarz dla zasięgu również.
Dajesz, Szymon.
[Kom dla zasięgów]
Dobrze jest mieć Was z powrotem.
WOW, zajebiste =]
Wojna Idei powstała jak Feniks z popiołów. PIĘKNIE
Siła i Szlachetność!
Po tej akcji masz ode mnie like w ciemno i komentarz dla statystyk (lub nie tylko) pod każdym nowo dodanym filmem 🔥🛡️⚔️
Współczesne problemy są bardziej typu: "rycerz brzmi zbyt seksistowsko, wprowadźmy słowo rycerka".
Ten odcinek to złoto - genialny przekaz i świetny dobór "ilustracji".
Biały rycerz w dzisiejszych czasach nie ma łatwego życia.
Nigdy nie miał.
Przepiękne i pełne emocji animacje sprawiają że bardzo podoba mi się ten film. Nie należy również zapominać o wysokim przekazie merytorycznym.
Jeden z najlepszych odcinków
Lancelot - to ten co służył królowi a pod jego nieobecność "służył" królowej?
To raczej kwestia nadania czy uznania cech komuś kto na to nie zasługuje.
Tak jak odznaczenie kogoś kto był łajdakiem na wojnie czy pochwalenie w klasie przez nauczyciela dzieciaka, który poza oczami opiekunów dokucza innym.
To, że Lancelot miał jakąś wadę, jest moim zdaniem właśnie tchnieniem realizmu w tej historii i pokazuje, że w średniowieczu wiedziano, że żaden człowiek nie jest idealny. Lancelot był najlepszym z istniejących rycerzy, nie idealnym rycerzem. Jego zdrada ma zresztą w opowieściach o królu Arturze szerokie konsekwencje.
@@a.w.4708 Można dodać, że mit/romans o Lancelocie (wpisujący się w pochwałę tzw. miłości dworskiej) został chrystianizowany na potrzeby "ucywilizowania" rycerzy. Lancelot znajduję Graala dopiero, gdy wyznaje swój grzech i dokonuje pokuty - Graal to Eucharystia. Polecam dla zainteresowanych legendy arturiańskie w wersji Waltera Mapa.
Wojna ideii wruciłeś!! Ten dzień jednak dobrze sie skończy
Wojna idei: You can't defeat me
UA-cam: I know, but he can
Towarzysz Michał: *zgłoś film*