Od bomby atomowej do gwiazd. Odc. 4: Bozony i fermiony

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 97

  • @gupianauka9906
    @gupianauka9906  5 років тому +6

    Trochę kontrowersji narosło wokół radiometru Crookesa. W istocie, najczęściej jest tak, że próżnia w radiometrze jest zbyt kiepska, wiec obraca się on nie w tę stronę, w która powinien. Spowodowane jest to podgrzewaniem rzadkiego gazu w radiometrze. Zatem tylko te najczulsze wykazują prawidłowy efekt. Nauczony doświadczeniem, od tej pory, jeśli mówię o jakichś wyjątkowych przypadkach, pisze już o tym w filmach by nie było wątpliwości.

  • @czarek902
    @czarek902 7 років тому +2

    Trafiłem na ten kanał wczoraj i dzisiaj zasmuciłem się, że nie mam już co oglądać... Mega! Gratuluję kanału - tylko tak dalej! Chcę więcej!:)

  • @gupianauka9906
    @gupianauka9906  7 років тому +15

    Wybaczcie, że nie odpowiadam na odpowiedzi na pytanie konkursowe. Uznałem, że nie będę dawał nikomu forów. Zwłaszcza, że macie świetną kwantową intuicję i jesteście naprawdę blisko prawdy. Po kolejnym filmie mogłoby nie być to już dla Was żadnym wyzwaniem. Podrzuciliście mi też taką myśl: skoro obecna fizyka zwykle zaczyna się raczej od pomysłu niż eksperymentu, może warto byłoby "rzucać w internet" nierozwiązane zagadnienia fizyczne, wyjaśniwszy wcześniej to, co wiemy. Mogłoby to dać lepsze skutki niż nadymanie się tęgich głów w instytutach. Co o tym myślicie?

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому +2

      Gupia Nauka To dobry pomysł z tymi zagadnieniami.
      Od lat próbuje zrozumieć naturę prądu elektrycznego, tekst typu jest to uporządkowany przepływ elektronów w przewodniku nie wiele wyjaśnia. Pytanie skąd się bierze prąd, niby proste pole magnetyczne i wirujące uzwojenie, i ok, tylko skąd te elektrony się biorą, przewodnik w uzwojenie jest taki sam po mimo iż oddaje elektrony, wiem że obwód musi być zamknięty, ale elektrony które są zmieniane w pracę zamieniają się w te prace, więc skąd biorą się ciągle nowe elektrony.
      Jesteś w stanie jakoś odp czy bredze kompletnie. Poprostu chcę zrozumieć elektryczność.

    • @bloofromfostershouse5179
      @bloofromfostershouse5179 7 років тому +1

      nie ma problemu, może ktoś przez przypadek kiedyś coś wyjaśni xD

    • @dariusz.gardynski
      @dariusz.gardynski 7 років тому +1

      Nie jestem specem, ale chyba odp. tkwi w stwierdzeniu "przepływ elektronów". Czy przypadkiem to tak na prawdę nie jest przepływ, a przekazywanie energii pomiędzy elektronami? Jeżeli jednak elektrony rzeczywiście płyną, to obwód jest zamknięty i jedne elektrony wylatują, a inne wlatują 😀.

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Dariusz Gardyński no tak tylko że Elektron ma stałą wartość, to nie jest ciężarówka z piaskiem co towar wysypie i pojedzie na bazę po nowy piach.
      To tak jak by Elektron oddał całą energię poleciał na bazę się doładować.
      Właśnie próbuję to pojąć. Gdy wytwarzamy energię elektryczną po przez ruch wirowy w polu magnetycznym zgodnie z zasadą powstaje tyle samo energi ujemnej co i dodatniej, ujemna Leci kablem a co się dzieje z dodatnia.

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому +2

      No, to mamy kolejny temat na film. Chyba będę musiał poszukać jakiegoś produkcyjnego wsparcia, bo tempo publikacji jakie mam teraz, to wszystko na co mnie stać.

  • @GrzesiuS
    @GrzesiuS 7 років тому +14

    publikuj więcej! Z przyjemnością się to ogląda :)

  • @bastet773
    @bastet773 7 років тому +7

    Masz niesamowitą zdolność tłumaczenia relacji fizycznych , które mogą pojąć humaniści !!! Bardzo dziękuję !!!

  • @JHeb_
    @JHeb_ 5 років тому +1

    Mam parę pytań.
    Dowiedziałem się, że diprotony nie mogą istnieć bo ich oddziaływanie odpychające będzie działały silniej niż oddziaływanie silne. Czy to prawda? Jak to zmierzyć?
    Dowiedziałem się również, że dineutrony również nie mogą istnieć, bo sam neutron by się szybko rozpadł, oraz nie łączyło by ich oddziaływanie silne, bo nie mają ładunku. Nie wiedziałem, że oddziaływanie silne jest zależne od ładunku cząstki. Czy to prawda? Oznaczało by to, że te cząstki nie istnieją z innych przyczyn.
    11:11 No dobrze, ale co jeśli elektron nie ma jak znikąd wziąć tę energię? Co sprawi że przeniesie się na wyższy poziom energetyczny? Może też jakiś filmik gdzie byś tłumaczył czemu fale elektronu się nie lubią ale fotonów już tak?
    Ostatnie pytanie:
    Czemu neutrony są tak niestabilne w porównaniu do protonów?

  • @mototroter
    @mototroter 6 років тому +1

    Z tym radiometrem Crookesa to chyba trochę naciągnięty dowód. ;-) Ja mam z kolei dowód na to, że Ziemia jest wklęsła. Otóż buty ścierają się głównie na czubkach i obcasach. ;-) No ale oglądam z zaciekawieniem i przyjemnością. Fajny kanał i mnóstwo strawnie oraz ciekawie podanej wiedzy.

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  6 років тому +1

      Tylko troszkę, bo naprawdę istnieją już takie radiometry z dostatecznie dobrą próżnią i dostatecznie małą bezwładnością i oporami ruchu by pęd fotonów pokazać. Ten zapewne nie jest jednym z nich, ale lepszego materiału nie miałem, więc jest co jest. :) Dziękuję za wyrazy uznania, co do reszty treści. :)

    • @mototroter
      @mototroter 6 років тому

      Jestem pełen uznania bo jakieś 30 lat temu, pro publico bono, robiłem takie rzeczy: ua-cam.com/video/s853HprKx1I/v-deo.html
      Co było absolutnie nowatorskie.

  • @TheKosiek001
    @TheKosiek001 6 років тому

    Ale sie super oglada i slucha!

  • @galaxy-stern6216
    @galaxy-stern6216 3 роки тому +2

    robisz wspaniale Programy .

  • @1116-r4m
    @1116-r4m 7 років тому +3

    Super filmik! :D Mam pytania.
    1. Nie czaję do końca co reprezentuje ten wykres dwóch kwantów w pudełkach. To przy rozpatrywaniu cząstek jako fali zauważamy, wskutek interferencji taką wypadkową długość fali czy jak?
    2. Ten 3 elektron co nie może sobie ustawić spinu i musi zwiększyć energię, to chyba zasadę zachowania energii (ewentualnie skarbówkę jeszcze) obchodzi skąd on ma tą energię, no więc nie zaczaiłem gdzie on ją pozyskuje, hamuje jakoś czy zabiera pozostałym dwóm elektronom?
    Pozdrawiam serdecznie :)

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому +4

      1. Raczej amplitudę. Wynika to z faktu, że fale bozonowe są względem siebie symetryczne, a fermionowe antysymetryczne. Wyjaśnię to w osobnym filmie, bo ta wiedza będzie nam niebawem potrzebna.
      2. To też wymaga trochę dłuższego wyjaśnienia, którego zwyczajnie nie umiem zmieścić w komentarzu, więc zrobię w filmie. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza.
      Również serdecznie pozdrawiam. :)

  • @rigidsnake9627
    @rigidsnake9627 7 років тому +3

    Kilka pytań:
    1)jak przeszliśmy od A-fale bozonów się wzmacniają a fermionów nie do B-spin bozonów jest całkowity a fermionów połówkowy??
    2)to w końcu o co chodzi z tymi elektronami, z kąd one biorą tą energię gdy wyskakują na wyższy poziom energetyczny?
    3)w poprzednich filmach powiedziane zostało że światło ma naturę fali i cząstki, teraz mówisz że foton to cząstka która tylko czasem zachowuje się jak fala tak? czy źle zrozumiałem?
    Ps:robisz świetną robotę , spinasz moje chaotyczne kojarzenie hobbisty w faktyczne rozumienie tych tematów, dzięki!

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому +1

      1) Poprzez "Twierdzenie o związku spinu ze statystyką" - temat na osobny film, który na pewno zrobię. Problem w tym, że będę musiał go wymyślić, bo nie istnieje proste wytłumaczenie, albo ja go nie potrafię znaleźć.
      3) Spokojnie, w kolejnych filmach to wyjaśnię. Ale przez pewne rzeczy chcę przejść po kolei, tak jak ja sam je rozumiem. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza.
      4) Szczerze mówiąc ja w ogóle tego nie rozróżniam, bo nawet jak mówię o pędzie fotonu, to wyrażam go przez długość fali. Feynman twierdził, że foton jest cząstką i basta. Ma to swoje uzasadnienie, bo zauważ, że w Odc. 3 zrobiłem eksperyment z polaryzacją, opisując światło jako falę, a ten sam eksperyment chłopaki na Minute Physics zrobili opisując światło jako fotony. Oba opisy dały ten sam wynik. Dlatego ja patrzę zarówno na foton jak i na elektron jako na cząstko-falę. Tak łatwiej mi jest to zrozumieć, a pokazuję Wam tylko to, co sam kiedyś zrozumiałem.
      PS. Bardzo dziękuję. Masz świetny nick. ;)

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Gupia Nauka Według Pana Mariusza Najdy foton i Elektron to to samo
      Wogóle gość ma ciekawe podejście do fizyki, powiem szczerze że dużo moich przemyśleń pokrywa się z tymi Pana Mariusza
      sensacjenauki2.manifo.com/dziury

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому

      Dziękuję, poczytam w wolnej chwili.

    • @rigidsnake9627
      @rigidsnake9627 7 років тому

      Przepraszam ale chyba wpadłeś na minę. Rewelacje Pana Najdy to typowa pseudonauka nasączona science woo. Nie brałbym jego bredni za dobrą monetę.

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому

      Jeśli opowiada brednie, raczej mi nie zamąci w głowie. :) A nawet brednie warto poczytać, bo ja hołduję zasadzie: lepiej wypisywać o nauce brednie, niż ignorować ja całkowicie. :) Dziękuję za ostrzeżenie.

  • @Cytrian1
    @Cytrian1 7 років тому +6

    Jesteś kozakiem

  • @martinpiekarski1512
    @martinpiekarski1512 Рік тому

    Ok, może to i nie w odpowiednim czasie, ale już wiem o co chodzi z tymi dwoma protonami i dlaczego nie mogą razem występować. Chodzi tu o działanie jednego z fundamentalnych zasad mechaniki kwantowej, czyli tzw. zakazu Pauliego. Mówi on o tym że dwie cząstki nie mogą występować w jednakowym miejscu, posiadając jednakowy stan kwantowy. Ze względu na falową naturę cząstek, gdyby takowe cząstki w tym samym stanie energetycznym (czyli mając taką samą długość i częstotliwość fali) występowały razem, wzajemnie by się wykluczyły. Stąd ta wymuszona konieczność zmiany spinu. Dlatego też, mając dwa dodatnie cząstki, czyli protony, jeżeli miałyby one ze sobą współwystępować, jeden z nich musiałby zmienić swój spin na przeciwny, a to z kolei sprawiłoby, że z protonu zmieniłby się w neutron i dwie inne pomniejsze cząstki, wyemitowane zaraz po tej transformacji, jak było pokazane na animacji we wcześniejszym nagraniu. Tak swoją drogą, zakaz Pauliego stoi również za tym, dlaczego w atomach istnieją powłoki atomowe i dlaczego czym cięższy pierwiastek, tym więcej on ich ma.

    • @martinpiekarski1512
      @martinpiekarski1512 Рік тому

      Małe sprostowanie - o ile protony i neutrony same w sobie nie są fermionami (bo są cząstkami złożonymi, a nie elementarnymi), o tyle tworzące je kwarki już tak. I to właśnie zmiana spinu kwarków sprawia, że proton może zmienić się w neutron.
      A co do gwiazd neutronowych, o których wspominałeś wcześniej. Rzeczywiście związki samych tylko neutronów w normalnych warunkach nie mają prawa bytu, ale gwiazdy neuronowe są od tego odstępstwem, tj. istnieją ze względu na szczególne warunki. Otóż powstają one w ten sposób, że zapadająca się od środka typowa gwiazda (taka jak nasze Słońce) pod wpływem ogromnej siły grawitacji spycha materię do wewnątrz. O ile takowa gwiazda nie zmieni się w czarną dziurę, to wywrze na materię tak dużą siłę, że jej atomy nie będą w stanie na siebie wzajemnie nie oddziaływać. W końcu doprowadzi to do tego, że nie będzie już wolnej przestrzeni i elektrony zaczną nachodzić na protony w jądrach, te zaczną je wychwytywać i ulegną przekształceniu w neutrony aż praktycznie cała materia z pozostałej gwiazdy zamieni się w ściśnięte ze sobą bardzo mocno neutrony. Właśnie to tłumaczy, dlaczego gwiazdy neutronowe są niewielkie, a mimo to posiadają ogromną masę - bo jest to materia wypełniająca całą możliwą przestrzeń.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 7 років тому +7

    Jesteś mistrzem

  • @sasori-o3165
    @sasori-o3165 7 років тому

    Gdy 2 protony zbilżą się do siebie aż zacznie działać oddziaływanie silne mają za dużo energi, a że energia to masa, więc jeden z nich musi zmniejszyć energię usuwając mase w postaci elektronu, który i tak ma za małą mase aby uklad był stabilny więc uwalnia jeszcze kwark (chcialem to tak wyjasnić w 3 odc ale akurat wstawiłeś ten gdzie jeszcze można wygrać)

  • @Inviaz
    @Inviaz 7 років тому +5

    Koleś robisz genialne filmiki! W dobie gier komputerowych, kwejkow itp ciężko się wybić bo leniwe umysły nie ogarną tego co przekazujesz na filmach i pójdą oglądać swoje głupotki. Od dawna interesuję się mechaniką kwantową i bardzo mi się twoje filmy podobają. Pozdrawiam i wytrwałości życzę!
    BTW jesteś po jakiś studiach?

  • @xBazyliszek
    @xBazyliszek 6 років тому

    Gupia Nauka Dziękuję za wyjaśnienie spinu całkowitego i połówkowego, bo z wikipedii niewiele zrozumiałem. :)

    • @martinpiekarski1512
      @martinpiekarski1512 2 роки тому +1

      Tia, jeżeli chodzi o strony związane z fizyką, to na Wikipedię udać się możesz dopiero jak już będziesz wszystko ogarniać. Nigdy odwrotnie. Inaczej nic nie zrozumiesz.

  • @damiansiadaczka8964
    @damiansiadaczka8964 Рік тому

    To trochę jak z ludźmi, ci co są negatywni nie lubią ze sobą przebywać, a ci co niosą światło wręcz przeciwnie

  • @BudzikTV
    @BudzikTV 7 років тому +13

    Uwaga strzelam. Spin protonu i neutronu to suma spinów kwarków, które je budują. Neutron to dwa kwarki dolne i jeden górny, proton dwa górne jeden dolny. Przypuszczam, że ich nazwy(kwarków) nie są przypadkowe i różnią się spinem właśnie. Mają je do siebie przeciwne. I teraz, kiedy dwa nukleony wejdą pomiędzy sobą w oddziaływanie silne to odległość pomiędzy kwarkami zmniejsza się na tyle, że stają one się wg. definicji z filmiku "identycznymi" i muszą się zacząć czymś różnić. Jeden z górnych w protonie zmienia spin, stając się dolnym, a sam proton staje się neutronem(wg. tego co napisałem w trzecim zdaniu). Tylko nie wiem czemu ten proton rozpada się na neutrino i elektron. Może, żeby w tym układzie energia była zachowana?

    • @BudzikTV
      @BudzikTV 7 років тому

      Dobra, do mojej "teorii" dodam jeszcze, że wiem skąd się wziął elektron(zakładając, że to co napisałem jest prawdą). Ładunek kwarku górnego to (2/3)e (e - ładunek elektronu), natomiast dolnego to (-1/3)e. Jeśli weźmiemy różnicę ładunków pomiędzy kwarkiem górnym, a dolnym wyjdzie nam 1e. Stąd wziął się elektron. Jeśli twoja animacja z poprzedniego filmiku pokazywałaby niestabilną parę neutronów, zapewne neutron zamieniając się w proton wyrzuciłby z siebie pozyton.

    • @kapitano5609
      @kapitano5609 7 років тому +1

      proton posiada 2 poziomy energetyczne. całkowicie obsadzony poziom kwarka u oraz nieobsadzony kwarka d niestabilność di wodoru można tłumaczyć tym że kwarki u nie mogą zająć mniejszej objętości z powodu zajęcia już wszystkich stanów energetycznych o dopuszczalnej energii dlatego też zbliżenie 2 protonów na odległość w której obie cząstki staną się identyczne spowoduje wystąpienie siły odpychającej spotęgowanej dodatkowo odpychaniem ładunków

    • @krzysztofcisowski1907
      @krzysztofcisowski1907 6 років тому

      Damn... a ja myślałem, że coś z tego rozumiem :D

    • @xBazyliszek
      @xBazyliszek 6 років тому

      Budzik TV w animacji był antyelektron o ładunku dodatnim.

    • @martinpiekarski1512
      @martinpiekarski1512 Рік тому

      @@xBazyliszek Antyelektron to chyba raczej to samo co pozyton.

  • @kronel3523
    @kronel3523 2 роки тому

    Ogromny plus za Sotomayora :)

  • @jankucharzyk1866
    @jankucharzyk1866 4 роки тому

    czy jest zwiążek pomiędzy całkowitym spinem bozonów a byciem przez nich nośnikiem odziaływąń?
    czy gdyby bozon bedący nośnikiem oddziaływania miałbym spin niecałkowity wpłynął inaczej na cząsteczkę np. foton na elektron

  • @somekindofplayer2765
    @somekindofplayer2765 Рік тому

    ta gra jest dalej aktualna?

  • @ELIAN0612
    @ELIAN0612 7 років тому

    Może niestabilnosc wynika z odległości Mała odległość między protonani a duża energia wibracji ???Zapewne większą stabilność można by uzyskać obniżając stan energetyczny przez schlodzenie.

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker 5 років тому

    Dzięki!!

  • @246rs246
    @246rs246 4 роки тому +1

    skąd trzeci elektron w pudełku bierze energię by przeskoczyć na wyższy poziom?

  • @gupianauka9906
    @gupianauka9906  7 років тому +9

    Najbliżej był Budzik TV i to on dostaje prawo wyboru tematu świąteczno-noworocznego odcinka specjalnego. Ale wszyscy, którzy strzelali robili to świetnie, więc i oni dostaną kolejno swoje odcinki specjalne, jeśli je wskażą. Skorpion PL już wskazał. :)

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness5197 7 років тому

    Czy wektor Poytinga to kierunek przekazanego pędu?

  • @_pawlosin_tm485
    @_pawlosin_tm485 7 років тому +4

    czemu 4 część ma więcej wyświetleń niż 3?

  • @kitsune7229
    @kitsune7229 7 років тому

    Moja teoria o tym diprotonie to tak 2neutrony oddziałują na siebie wiec jeden musi się zmienić ale nie może zmienić spinu bo jest jakaś siła czy coś takiego a więc musi wpaść na wyższy level energetyczny ale nie ma energii ale musi ją zdobyć za wszelką cenę a więc zaczyna się rozpadać przez co niszczy stabilność atomu (może trochę pogmotwane ale mam nadzieje ze zrozumieliscie Ps:Gupia Nauka czekam na kolejny odcinek i wyjaśnienie )

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 4 роки тому +1

    Żeby te filmy były dostępne jak miałem Fizykę2 to zdał bym za pierwszym razem :D

  • @wachcik8311
    @wachcik8311 6 років тому +1

    Czy jeżeli fizykę klasyczną nie kumam za chuj, a kwantową rozumiem i chętnie pojmuję to jestem pojebany??

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  6 років тому +1

      Na pewno jesteś spełnieniem marzeń profesora Meissnera. :)

  • @EjTyZi
    @EjTyZi 6 років тому +1

    Skoro elektrony to fale i protoby też a to z nich składają się atomy to czy ja też mogę być falą?

    • @rigcz2303
      @rigcz2303 5 років тому

      Na pewno jeśli się poruszasz

    • @robikon2204
      @robikon2204 5 років тому

      Jeszcze z neutronów

  • @tommy_twss8048
    @tommy_twss8048 6 років тому

    Reguła Pauliego

  • @uzytkownikgoogle1155
    @uzytkownikgoogle1155 7 років тому

    Zmiana spinu powoduje, że proton zyskuje słaby hiperładunek i może się rozpaść, prawda?

  • @TheMrCwany
    @TheMrCwany 6 років тому

    A gdzie doświadczenie Younga?

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  6 років тому

      W wielu innych filmach, które tłumaczą to lepiej niż ja bym umiał. Mnie się wydaje mniej obrazowe niż to, co tu opisałem.

  • @paolospiga6844
    @paolospiga6844 7 років тому

    Foton posiada masę energia to masa

  • @jaroslawrafalski4280
    @jaroslawrafalski4280 5 років тому

    Z tym radiometrem Crooksa to Wikipedia mówi zupełnie coś innego. Kto się myli?

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  5 років тому

      Wikipedia ma rację. Najczęściej jest tam kiepska próżnia i kręci się nie w tę stronę, w którą powinien. Tylko te najczulsze dają radę pokazać prawidłowy efekt, a te są poza moim zasięgiem. Niemniej jednak nawet w takich podręcznikach jak ten autorstwa Jaya Orear'a stosuje się radiometr Crookesa jako przykład pokazujący pęd fotonów.

  • @brys555
    @brys555 7 років тому

    5:03 Kyrie eleison, weź wyprostuj co powiedziałeś o tym radiometrze bo ktoś jeszcze w to uwierzy i będzie powielał tę bzdurę rodem z XIX wieku!

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому

      Masz na myśli to o Javierze Sotomayorze? To chyba oczywiste, że żartuję? A reszta jest w 100% naukowa. Co prawda faktycznie, kupione po taniości, radiometry potrafią się kręcić w niewłaściwą stronę, ale właśnie dlatego wspomniałem o dobrej próżni.

    • @brys555
      @brys555 7 років тому

      Nawet ten na filmie kręci się w "złą" stronę. Gdyby odpompować go do rzeczywiście dobrej próżni to by stanął całkiem. Nie czepiam się że film jest zły, bo jest świetny. Tylko chodzi mi o to, że taki radiometr to nie jest najlepszy sposób na eksperyment z ciśnieniem światła.

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому

      Dziękuję za ocenę filmu. Co do radiometru to masz w zasadzie rację. Jest nawet fajny film na YT, który to pokazuje:
      ua-cam.com/video/r7NEI_C9Yh0/v-deo.html
      Zresztą nie potrzeba do tego filmu. Wystarczy policzyć, że sumaryczny pęd fotonów zielonego lasera to, w najlepszym razie (czyli raczej nie z tego na filmie), tak z grubsza:
      3.9762*10^(-25)kg*m*s^(-1)
      A to dla ciężkich śmigiełek stanowczo za mało. Jednak w Resnick w swoich "Podstawach fizyki" pokazuje go bez cienia żenady, a Orear wspomina tylko o kiepskiej próżni. I w zasadzie nie oszukują, bo zrobione odpowiednią nanotechnologią śmigiełka w dostatecznie dobrej próżni kręcą się już właściwie - ja taki radiometr widziałem i bańka mocno przypominała ten z filmu (choć oczywiście nie była tak toporna). Niestety, nie mam możliwości takiego użyć, więc pokazałem jaki był, a lepszych ilustracji pędu fotonu nie ma. Dla pełnej uczciwości może powinienem zrobić film pokazujący jak się sprawy dokładnie mają. I pewnie w końcu będę musiał. No chyba, że mi podrzucisz lepszy przykład prezentujący pęd fotonu, wtedy odszczekam wszystko już w następnym filmie. Ciekawe jest to, że odkąd prowadzę kanał, naciągnąłem rzeczywistość dla uproszczenia dwa razy i dwa razy mnie ktoś na tym złapał. Zaczynam wierzyć w ludzi. :)

    • @brys555
      @brys555 7 років тому

      Na filmie Bena widać jaka próżnia musi być żeby ten oszukany dobrze
      kręcił - cztery-pięć rzędów wielkości gorsza niż ta w kineskopie czy
      innej lampie elektronowej.
      Bańka się nie liczy, aby szczelna była. Ważne co ma w środku. Swoją drogą ciekawe jak ten profesjonalny był zrobiony - na magnesie to wisi, czy jak? Nie miałem okazji takiego widzieć i raczej nie będę miał. Z fizyką wiele do czynienia nie mam, także przykładu nie znajdę.

    • @gupianauka9906
      @gupianauka9906  7 років тому +1

      A z kolei zbyt duże ciśnienie w bańce znowu blokuje ruch. Co do porów ruchu w tym profesjonalnym, to zrealizowali to przez jakąś mieszaninę tetrafluoroetylenu z czymś tam - to, wraz z ekstremalnie niską bezwładnością skrzydełek, już wystarczało. Jeśli trafię na jakąś publikację na ten temat, podlinkuję Ci ją. Dziękuję za czujność - warto by ktoś czuwał bym nie palnął jakiejś głupoty ucząc rodaków fizyki. Mam nadzieję, że to drobne uproszczenie nie zepsuło Ci oglądu całości i obiecuję kolejne filmy.

  • @ELIAN0612
    @ELIAN0612 7 років тому +1

    "masa zerowa fotonu] jest mniejsza od 4.10E(-51) kg!
    " więc foton ma masę

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому +1

      Zdzisław Janczak 0 to 0
      0,000000001 to 0,000000001 a nie 0

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Zdzisław Janczak wielkość którą podałem, jest z tego artykułu
      www.salon24.pl/u/pannamigotka/240740,fotony-a-co-to-takiego

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Zdzisław Janczak a co do wypłaty to gdybym dostał 0,9 grosza a chleb by kosztował 0,0000001 grosza byłbym milionerem.
      Tak więc 0 to 0

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Zdzisław Janczak fraktale, nieskończoność

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Zdzisław Janczak jeśli energia to masa a foton posiada energię to co ja ci mam tu jeszcze udowadniać. No chyba że foton nie posiada energi no to wtedy niema masy taka zależność Emc2

  • @ELIAN0612
    @ELIAN0612 7 років тому

    Wybijmy wszystkie elektrony :)

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Gupia Nauka powiedział bym wtrącić ;)
      Dobra robota, lubię twoją gupią naukę.

    • @ELIAN0612
      @ELIAN0612 7 років тому

      Gupia Nauka Możesz zrobić materiał o kondensacie Bosego Eisteina.
      Mam taką wizję że jądro gwiazdy to kondensat Bosego-Einsteina. A czarna dziura to już nadprzewodnik i ma temp O K stąd zjawisko soczewkowania.

  • @pstrowsky
    @pstrowsky 6 років тому

    Ciekawi mnie czy te dwa dislajki (na ten moment) to są na pewno ludzie, którzy obejrzeli film i się z nim nie zgadzają XD

  • @trollpotworny
    @trollpotworny 4 роки тому

    reklama na początku? I to taka? trzeba byc niezłym jołopem a nie naukowcem żeby sie na to godzić.