DIY solar system part 1 - annual balance, regenerative, hybrid, off-grid, Deye
Вставка
- Опубліковано 6 лют 2025
- This video starts the great adventure of building a off-grid solar system for myself. 9 kW solar panels, a 6 kW Deye inverter (SUN-6K-SG05LP1-EU), two 6 kWh Deye LiFePo4 batteries (RW-M6.1-B), and a bunch of cables, switches, fuses, relays... The plan is that (as usual) I will do all the work myself, and of course you can see everything in the videos. And I will also share with you the wealth of experience I have gained along the way.
The production of the video series is supported by www.igreen.hu, where almost everything for a solar system can be purchased.
You can also directly support me by clicking the "Thanks" button below the video so that I can make even better videos. Thanks in advance!
Contact and more on the website: rackaandroll.hu/ - Наука та технологія
A szaldó és a nyári-téli árkülönbségnél egyetlen apróságról feledkezik meg mindenki: ha én betermelem az áramot a hálózatba és ezt a szomszéd elfogyasztja akkor a szomszéd fizet rendszerhasználati díjat, pedig a rendszer nagyon pici részét használja, de a szolgáltató a teljes rendszerhasználati díjat teszi zsebre. Persze ez nem ennyire egyszerű, de az igazságtalanságnak nem csak egy oldala van.
A hálozat nem akkumulátorként működik. Mert amit a napelem tulajdonos megtermel azt eladják, nem tárolják. És így nem nekik kell megtermelni, ill magasabb áron is lehet értékesíteni mint pl egy cég. A szaldós elszámolás árkülönbsége ott kijöhet, hogy a termelőtől átveszik és egy olyan fogyasztónak adják tovább aki pl cég és pl 100HUF / Kw -ot fizet.
Télen meg az esetleges 10 HUF / KW -ot adják vissza a termelőnek. és nem az 5 HUF-osat. Akkor is van 90HUF nyereség amiből szerintem lehetne pótolni. És nem az adóból kellene. De ezt a különbséget az adózók kárára lenyelik. Én így látom.
Megjegyzés amit nem említesz: 2,5 kVA teljesítményig: Egyfázisú inverter használható, és nincs szükség háromfázisú csatlakozásra.
Szia! Amikor a napelemek nagyon termelnek, akkor általában túlkínálat van áramból, így nem igazán tudja azt az MVM eladni haszonnal, hiszen egyrészt senkinek nem kell, masrészt pont nagyon alacsony a piaci ár. Amúgy ez nyilván egy sokkal bonyolultabb rendszer ennél, és nyilván nem véletlenül nyereséges az MVM, de itt az alapvető összefüggéseket akartam felvázolni. Azért nem említettem az egy fázis engedélyeztethetőségét, mert amekkora teljesítményt engedélyeznek, az nem sok mindenre elég.
Köszi ezt a sok infót! Sokat segítesz a tisztánlátásban!
Sok hasznos infót kaptam, köszönöm. Nincs naprendszerem csak álmodni tudok róla. Megértettem a számlámon található rengeteg tételt. Gyakorlatilag a nagy létszámú szegény réteg fizeti a gazdagok áramát az elektromos autókat, klímákat. Kb 10 éve, nagyfogyasztó cégemet, éves szerződés kötötte szerződött fix árhoz. Azóta sokat változtak a dolgok úgy látom. Ahogy az összetevők árait elnéztem, lehet hogy szponzor nélkül talán te se fogtál volna bele. Még egy kisebb rendszer is több mint millás nagyságrendű sztori. Sok sikert ! Várom a folytatást.
Egy háztartást ellátni képes rendszer szerintem legalább 2 millió Forint. És akkor még csak az "anyagköltségről" beszélünk.
@@rackaandroll Még mindig nagyon drága ez a "játék" ami nem is játék. A szerelgetés viszont hobbi és kiváló játék gondolom számodra is.
Az árak sokat nem emelkednek ebben a szegmensben, mármint az anyagár. Ahogy minden fejlesztésnél, itt is a pénz megléte, hitel, vagy kp. formáában szükséges. Megtérülés: adott pillanatban lehet, hogy fontos, itt magánszemélyről beszélünk, bár amúgy cég is tud esetleg amortizációt, egyéb költségeket is elszámolni, de itt most nem ez van, hanem, hogy mi az alapszituáció. Más példákon talán érthetőbb, miért is nem számít az adott pillanatban a megtérülés: pl autó: megtérülése megkérdőjelezhető, ráadásul a karbantartások, és egyéb költségek előre sokszor nem is kalkulálhatóak, az üzemanyag áráról még nem is beszéltünk, de kellhet, mert pl nincs tömegközekedés vidéken, ami miatt munkád se lenne esetleg, ha nincs autód, de egy vészhelyzet esetén se számszerűsíthető, abban a pillanatban mennyire megérte, hogy van. Lakóház egy másik példa, ha lakom egész életemben, de 25 és 35 között gyakorlatilag csak azért hajtottam, hogy megvegyem, és ez bármikor is volt, vagy van, mindig baromi drága az adott pillanatban, egy átlag, önálló dolgozó pár számára, megtérül valaha? Nyilván, az elszálló albérlet árakat elnézve, érdemes sajátban gondolkodni, ha meg menni kell, kiadni, eladni, stb, és máshol meg abból bérelni, venni, részletkérdés, egy életre szóló dolog ez is, max utódok örökls útján könnyebb helyzetben lesznek, de kb nem térül meg, ha egy 30 éves törlestőt nézünk, a mi életünkben. Na, nem ragozom tovább, a megtérülés az adott pillanatban egy kimatekozató dolog, de valójában egy sokismeretlenes dolog, és, ahogy a csúcstelefon 2 évente, vagy a dizájner ruhák, kiegészítők, stb., sem megtérülőek, pillanatnyi dolgok, de sokszor ezekért dolgozunk, kár a szigetüzemű napelemrendszert is megtérülés felől nézni. Pl., van annyim, hogy magamnak kiépítsem, mindjárt nem romlott a pénzem értéke a párna alatt éves szinten minimum 10, de mostanában inkább 20%-ot, mellé, fogok a villanyszámlámon éves szinten, okosan használva, úgy 30%-ot, és szünetmentes is vagyok mellé. Máris ott vagyok 1 év üzem után, hogy jórésze visszajött. De annyi tényező van a jövőben, ami még nem látható, hogy az, hogy hátradőlök a hintaszékben, mikor kész a rendszer, és ez az érzés máris megvan, hogy ez is kipipálva. Pénzt meg, jó esetben termelek újra, és nem nézek hátra, ahogy házvásárlásál sem, meg telefon cseréjekor sem, sőt, mozi után sem. Kb ez az én véleményem, és ez minden ilyen irányú befektetésnél nálam így van, ilyen a hőszivattyú is, a fúrt kút, a termelt zöldség, a saját tojás, stb.
@ Ezekkel egyetértek én is. A pénz arra jó, hogy olyan dolgokat csináljak belőle, amitől jobban érzem magam. És a napelem rendszer számomra ilyen dolog.
@@rackaandroll Igen, a te eseted még abban is nagyon speciális, hogy támogatott tartalom, tehát nálad még az sem mérvadó, hogy pl megtérül-e, ha ez fontos egyáltalán, főleg úgy, hogy havi szinten megy el az áramod. Kaptál sok akkut, pl. ez máris adott, ne hidd, hogy a zsebedben turkálok, a te esetben annyira adja így magát, hogy kiépíts egy szigetüzemet, hogy nem is kérdés, gyakorlatilag akkor hibáznál, ha nem csinálnád. A környezetemben próbálom, persze csak célozgatva, terelni az ismerősöket, szálljanak le kicsit a pénzvonatról, annak birtoklása nem kellene, hogy elsődleges prioritás legyen, a hiánya pedig nem a világ vége, ok, kell, csereeszköz, de nem kincs, hanem használati tárgy, aminek csökken az értéke, tehát használni kell okosan, és nem parkoltatni, kis tartalék nem árt, de halmozni nem a legjobb ötlet, fejlesszék magukat, a krnyezetüket, tegyék át értékbe, függetlenségbe: pl napelem, hőszivattyú, kút, veteményes, kis föld, bármi, ami már attól a pillanattól, hogy üzembe áll, ad valamit. Ezért is támogatom a fix kamatozású, vagy nullás hitelt, ha ilyesmire beruház valaki, azonnal kap valamit, és a jövőben törleszti a folyamatosan értékét vesztő pénzben. és, mire lemegy a tartozás, már évek óta termel neki a föld, a napelem, a bármi, ami kiadáscsökkentő, vagy nagyon egészséges, vagy egy kút, amivel a kis gazdasága életképes tud lenni, és az is csökkenti a rezsit.
Szép napot!
Szerintem itt nem az a fontos, hogy meg térül vagy nem, ennél sokkal fontosabb az energia függetlenség!
Sok sikert, és kitartást a projekthez! 👍
Köszönöm!
Szia!Köszi a videót!Profi módon foglaltad össze a témát-ismét!
A sok károgóval meg ne foglalkozzál!Szerintem ha kommentet írok,az a minimum hogy köszönök!!!Nem árt ,ha a helyesírás szabályaival is tisztában vagyok!De még sorolhatnám...Az ilyen típusú kommentek,minősítik az iróját...!
Mindig a helyzethez igazodunk.
Mindig mondtam es mondom, hogy csak a 20/04 trafoig "megy a napelemes áram". Ezt ugy lehet emberi (paraszti) nyelvre fordítani, hogy ha a kistelepülésen, vagy egy utcában mindenkinek nagyon jo termése van pl. Hagyma akkor a folosleggel nem tud mit kezdeni. Tartositani tudja de ezt úgy hívják hogy akkumulátor.
Masik megjegyzés nekem van külön saját készítésű napkollektor ami tavasztól őszig "ingyen" adja a meleg vizet amit mosásra, tisztálkodás, mosogatásra hasznalok fel, ezzel is sporolok a penztarcan.
Jó kis sorozat lesz, várom a folytatást, szia!
Én is most rakom össze - tartalék rendszernek - mert a jelenlegi mesterségesen alacsony árak nehezen fenntarthatóak. Most még szinte senki sem motivált ebben, de ez gyorsan változhat, és akkor a rendszer kiépítésének a költssége is lényegesen magasabb lesz.
Hű de sok helyen sántít az állításod 😂😂
Kérlek írd ide helyesen, amiket rosszul mondtam.
Jó mondott sziget üzemi sokall olcsóbb 😊!
Szia!
Nekünk 10 KW-os rendszer van, de én nagyrészét elhasználom nyáron, gépekkkel dolgozom, kisgép akkumulátorokat töltök folyamatosan, általában szeptember végére 2-300 kw plusz szokott lenni, hőszivattyúval fűtünk, ezért november végére elhasználjuk. Illetve mi megcsináltunk egy olyan rendszert, ahol van 5 KW-os akkumulátor, de az óra és a ház közé be lett építve egy olyan rendszer(okos megszakítók), amely ha nincs a hálózat felől betáplálás, megszakítja a kapcsolatot, és az inverter képes ellátni az alap fogyasztókat prioritás alapján, így ha el is megy az áram nincs probléma a háztartási gépekkel és világítással.
Vártam már! 👍👍💪💪
Én is sziget üzemet használok ma már villanyóra nélkül, de ez egy hosszú történet. Minden esetre javaslom, hogy nézz utána mi az a kettős konverzió (erről itt ha jól figyeltem nem esett szó), és szerezz be egy vezérelhető töltőt, vagy vezérelhető konnektort a töltőnek az akkuidhoz. Meg tudja spórolni a készülékek egyik hálózatból a másikba dugdosását is.
A legszebb amikor kidobják a modern, akár kondenzációs gázkazánt, mert mostantól árammal fütenek.. de a szolgáltató az áramot gázzal állítja elö 50%-os hatásfokkal.. "Zöld Paradoxon", mondja egy német ökonóm, minél több napelemet teszünk fel a tetökre annál több erömüvet kell építeni...
Ez egy nagyon jó összefoglaló lett.
Szintén visszatáplálós, szaldós napelemes vagyok, de tisztában vagyok vele, hogy ez mennyire igazságtalan azokkal szemben, akik nem. 5 év múlva jár le a szaldós szerződésem, ha marad a mostani 10 éves korlátozás, de már egy ideje agyalok rajta, hogy mit is kellene tenni utána.
Sajnos a házunk fűtése teljesen erre (szaldó) lett kitalálva, szóval nem lesz egyszerű.
Van rá megoldás.
Én egy Victron Multiplus 2-t javasolnék, alá a megfelelő méretű akuval. A megfelelő méret az a napelemed teljesítménye x 4.. 5 kwpi napelemhez kell 20 kwh akksi.
Akksit kínai forrásvól fele áron be tudod szerezni. Kell egy okosmérő ami megmondja a Victronnak, mennyit pakoljon el az akksiba, a termelésed alapján, vagy ha a mostani invertered képes rá, akkor Mqtt kapcsolattal össze kell kötni a kettőt. Némi programozással a nap közben használt energiát eltárolod, este felhasználod. 9 hónapon keresztűl müködhet szinte észrevétlenűl, 3 hónapon keresztül fogsz némi áramot is venni, mert nem süt a nap csak keveset. Ha beszélsz más nyelvet keress rá.
Hasonlót más márkájú cuccokból is lehet összerakni. Pont erről fog szólni ez a videósorozat.
@@torpemonguz Köszi az infokat! Tudok 2 használható nyelven, utána fogok nézni
Van pár érdekes tény a témával kapcsolatban. Paks nagyjából 12 Ft-ért termeli az áramot. Az áram nettó ára, amit a számlán is megtalálható es a HMKE tulajdonosok is ennyit kapnak a visszatermelt áramért 4,4-5 Ft. Az áram bruttó "rezsicsökkentett" ára 37 Ft. Hogy lett a 12 Ft-ból 5 Ft? Hát úgy hogy M.Lölő felvasárolta a piac jó részét és neki a rendszerhasználati díjból van Yacht-ocska. Tehát az eddigi RHD-t megemelték és az áram árát csökkentették hogy a bruttó ára ne változzon mert akkor lázadozna a paraszt! Igen mi birkák. 😎 Csakhogy a többlet RHD-t nem a hálózati karbantartásokra költik hanem kiveszik a cégből. Van is baj rendesen a hálózattal. Nem véletlen hogy az EON német anyavállalata nem is ragaszkodik foggal-körömmel ehhez a fostengerhez.
2 féle napelemes van. Van aki önerőből es van aki állami támogatásból telepített napelemet. Te lehet a vegyes vagy ha az invertert és akksit promó ajiba kaptad a "szereléket" pedig sajátzsebes projekttel oldod meg. (Erről még nem volt szó)
Aki állami támogatásból (amit szintén valakiknek az adójából osztottak újra) azoknak bőven megérte főleg az elején, akor ugyanis még szaldóban lehetett szerződni, ez utána változott hogy bruttó elszámolás lesz.
Akkor még aki önerőből oldotta meg szintén kerülhetett szaldóba. Ahogy én is.
A csavar itt jön a történetben: az itthoni törvényi szabályozás és a kiszámíthatóság teljes hiánya.
Egy dolog amit mondanak és az ellenkezője amit tesznek.
Mondták hogy aki szaldóban van az marad is! Aztán nem sokkal később hogy mindenki megy bruttó elszámolásba! Ekkor mindenki elkezdett kurvaanyázni.... Ekkor taktikai döntés (ami szerintem előtte is megvolt) akkor az összes szaldós telepítéstől 10 év múlva kerül át bruttó elszámolásba! Na itt jött el a pillanat hogy akkor rohadjatok meg, én nem adom el 5 Ft-ért ha utána 37-70 Ft-ért kell ugyis vennek. Akkor villannyal fűtök, az eddigi gáz helyett, így a gázszámla majdnem nullázva lett.
Akkumulátor: amíg van szaldó teljesen értelmetlen pénzügyi oldalról.
Jelenleg ha ki kell fizetni az akksit a soha meg nem térülő befektetés. 10 év üzemidőt mondanak a LiFe akksikra, kb. ott térülne meg.
Nekem is Deye inverterem van, ehhez viszonylag olcsó az akksi, nem csak a saját akksiját kezeli es tud szünetmentes átkapcsolást akki és hálózat között áramszünet esetén, ami még nem engedélyezett és lehet ra generátort is kötni.
Télen volt több hét hogy alig süt a nap, vagy egyáltalán nem. Teljes sziget esetén gyertyával lesz romantikus az este.
Nálam akksi majd 8 ev múlva lesz téma, meglátom hogy áll majd a technika.
Van egy mondás: ha váltakozó áram ráz meg azt vagy túléled vagy nem. Ha az egyenáram akkor biztos nem.
Biztos van anyagi oka is annak hogy csak bevizsgált és engedélyezett alkatrészeket engednek beszerelni egy napelemes rendszerbe. Élőben még nem láttam napelemes tüzet, de állítólag nagyon durva.
Nem árt egy jó lakásbiztosítás mindenesetre. Kérdés hogy ha valaki magának bütyköl otthon a 500-800V DC rendszeren majd meddig keresik a kibúvót ha netán gigszer van és leég a ház?
Nézz már utána légy szíves ha ilyen videót csinálsz hogy amiről beszélsz mennyi az igazság tartalma. Ez nevetséges. MWM mert úgy látom hogy a 2023 lezárt évben nettó nyeresége pár milliárd forint most nem keresem elő a pontos adatot mert nem számít , nem kap állami támogatást irgalmatlan nyereséges itt bukik meg minden amit elmondasz ebben a videóban. De ezek publikus adatok te is utána nézhettél volna.
Nem csak árammal foglalkozik. Ráadásul a veszteség, amiről beszéltem, a cég teljes árbevételéhez képest kicsi. A jelenség, a hatás a lényeg.
@@rackaandroll nem értelek , milyen hatás ? az áram kereskedelem az MWM legnagyobb bevétele a gáz messze eltörpül ettől. Nekem 3.6 forintott fizet az áramért amit megtermelek a szomszédom aki elhasználja abban a pillanatba (hogy a foton ból elektron lesz), pedig 40 ft ért kapja télen nyáron ez 10 szeres haszonnál is több. Ilyen nagy árréssel sehol máshol nem dolgozik ( mondhatjuk hogy a naplemesek tartják el ) nem véletlen hogy mást sem hallani minthogy állandóak a támogatások rá.
Az MVM Csoport Magyarország második, Közép-Európa hatodik legnagyobb vállalatcsoportja. A regionális szinten is egyre meghatározóbb, 100%-ban állami tulajdonban lévő dinamikus, innovatív energetikai vállalatcsoport a legnagyobb hazai energetikai tudásközpont is egyben, amely szakmai felkészültségével nagymértékben hozzájárul Magyarország és Közép-Kelet-Európa ellátásbiztonságához.... Hát nem tudom...
@@jusztinpeter2345és ha cégnek adja el ugyan azt az áramot akkor meg dől a lé 🤣🤣🤣
Ha az àllam kompenzàl a közpènzből, akkor nem lesz vesztesèg. Inkàbb pròbàljunk meg kevesebbet fogyasztani tèlen/nyàron.
Teljesen sziget, nem lehetséges.
Vagy generátor kell, vagy hálózat az év 1/3-1/4 mindenképp.
Ezt elmondta ő is a videóban
Nagyon hasznos információk, köszönjük!
Sajnos, az említett rövidtávú látásmód (megspékelve jó adag dilettanciával) nem csak a végfelhasználóknál érhető tetten, hanem a videóban említett társadalmi igazságtalanság előállítóinál is.
Ez nem így van , a kis felhasználók és termelőknek nincs köze a nagykereskedelemhez. A megtermelt és feltöltött áram nem használja a hálózatot az általad említett mértékben. Ez akkor lenne igaz ha minden felhasználó állandóan a nagykereskedelmi árhoz igazodna minden pillanatban. Eddig nézegettem a videodidat de ez minden szakmaiságot és tudást nélkülöz, semmi tény és számot nem mondasz. Csak beszélsz tények nélkül. Az általad elmondottak akkor lennének igazak ha a megtermelt és feltöltött elektromos áram nem csak a trafokörzeten belül tudna hasznosulni. Amit én megtermelek az nem ingyen áram a napelem rendszerem majdnem 7,5 mill. forintba került amit én fizettem ki nem más , tehát mindenek mondhatom csak ingyen áramnak nem.
Amit te megtermelsz az egy dolog. Amit viszont visszakérsz a hálózatból, azt nem te termelted, hanem egy erőmű. Csak ezt sokan nem hajlandók megérteni, hogy a hálózatot "akkuként" használni elég sok igazságtalanságot okoz. Persze erről nem a napelemrendszer tulajdonosok tehetnek, hanem a jogalkotó, aki így alakította a dolgokat.
@@rackaandrollén is ismerek sajnos nem egy szaldós napelem rendszer tulajdonost, aki télen az "ingyen" árammal a garázst, sőt az udvart is fűti, mert "neki ez jár". Ebben az országban a fejekben van probléma, de sajnos nagyon sokba... Várom a többi videót a témában.
Nem akarod érteni, hogy amit te termelsz, mindegy milyen drágán, vagy olcsón, és a rendszerbe betáplálsz, nem ugyanazt kapod vissza, hanem egy gáz/atom/szén/stb., nagyon drágán, de kikerülhetetlenül üzemelő erőművekből kapod télen, vagy, mikor nem süt a nap, éjszaka. Az, hogy hol hasznosul a te általad termelt energia, az mindegy, a hálózatnak üzemképesnek kell lennie, hogy neked is legyen áramod, meg tudj betáplálni is, a szaldónál csak a különbözetet számolja el neked a szolgáltató, vagy ráfizetsz, vagy kapsz , ha túltermeltél. Mikor hiány van, mert nincs elég erőművünk, és nincs napsütés, akkor vesz a szolgáltató onnan, ahol van pluszban külföldön, és mindenki más is, viszont az igen drága, mikor megemelkedett kereslet van ezt ki kell fizetni valakinek, és ez az állam, ha minuszos a szolgáltató. A másik kérdés, te csak a különbözet után fizetsz rendszerhasználati díjat, holott minden betermelt, és a hálózatból kivett kilowatt után kellene fizess, mert te is használod a hálózatot, gondolom, ezért nem nagyon haragszol, pedig, a többi, akinek nincs napeleme, az fizet minden kw után rendszerhasználatit, tehát ő hozzájárul a rendszer karbantartásához, te pedig nem, hogy te magadnak milyen rendszert raktál össze, meg mennyiért, az mindegy, a hálózatot akkor is fenn kell tartani, ehhez pedig te nem járulsz hozzá. Ez a jövőben valószínű, változni fog, úgyhogy készülj te is a párhuzamos rendszerfejlesztésre, és szerezz nagy akkukat, másképp nagyon nem fogja megérni.
@@redflag4444 te nem érted , soha sehol semmilyen nagykereskedelmi ár sem 3.6 Ft mindig több még nyáron is soha nem ad ennyiért egy nagykereskedő vagy termelő sem csak a HMKE ár ez ( amit abban a pillanatban elad hogy megtermelődött,min 40 forintér a szomszédomnak de ha esetleg be van jelentve valami iroda vagy bármi vállalkozás akkor egyből 70 forintért. De akkor is a trafó körzeten belül elhasználásra kerül . Tehát itt dől meg a hálózat használat mert se sok drót se transzformálgatni nem kell ) . Az én estemben ez úgy néz ki hogy egy több lakásos házban élek egy hosszú társas házban, nálam lép be az egész ház áram ellátása,amit pluszba termelek azt először itt a házban kerül felhasználásra úgy hogy olyan vezetéken kapják meg a szomszédok ami soha nem volt a szolgáltató tulajdona . A ház építésekor saját kezűleg fektettem le a födémbe azt a vezetéket amit előtte vásároltunk a villamossági boltban. És mondhatjuk hogy a szomszédaim is zöld energiával klimáznak egész nyáron és használnak el sok sok villamos energiát a szolgáltató mindennemű segítsége nélkül. Amit nem használnak el a házban az valóban a trafó körzeten belül vezetéket használ de úgy érzem az a max 100 méter drót amit használ az nem áll arányban amit hállózat használati díjjal ( nem is számolnak a feltöltött energiáért hálózat használatot ) . A nem megújuló energiával működő erőművek pedig nem évszak függő a termelése, télen is annyi pénzért tud energiát termelni mint nyáron. Az hogy Politikusnak mondott gazemberek akik kezükben tartják ezt a piacot is kereskednek és irgalmatlanan haszonnal és pofátlanul csinálnak mindent arról nem tehetek . De nem szívesen fizetnék csak azért hogy még több pénzt keressennek.
Szóval azért ennyi az adó mert napelem van a házon :D Köszi....
Bocs de van valami műszaki vagy gazdasági végzettséged? Ismered az energiaellátó rendszert (nem nem ismered). Nem tudod a hibáit nincsen megoldásod javaslatod csak annyi hogy még fizessek azért is hogy tároljam.
Nem a lakossági napelem tulajok a hiba hanem a rengeteg napelem park.
Nézz már utána azok mennyit termelnek és mennyit a lakosság.
Vicc a videó sajnos.
Ahogy mondtam is, ez kicsi hatás, de azért létező. Ráadásul napelem használóként nem kellene megsértődnöd, hiszen nem azok hibáztak, akik kihasználták a lehetőséget, hanem akik megteremtették (a jogalkotók).
@@rackaandroll Amit a rendszerem termel, kb 99%-ban elmegy a trafókörön. A polgártárs meg fizeti utánna az erőműtől szállítást.. az nem 5 ft.. hanem 30... szép summa 40-50 méter áramszállításért.. transzformálási veszteségek kimaradnak.. nem olyan egyszerű ez, mint gondolod.. Ne sajnáld a szolgáltatót, mert ők aztán rosszul ezzel nem járnak.. persze sírnak..
@@rackaandroll Nem értek egyet. Nehogy már hiba legyen a hálózatra táplálás.
A hiba az hogy huszon éve nulla 0! hálózatfejlesztésre költött a szolgáltató és ez engedve volt nekik!
Hogy felépítettek fideszes milliárdosok számtalan giga napelemparkot és a hálózatra engedték.
Nincsennek automatikusan szabályzott trafók (auto visszacsapolás hálózati feszültség fügvényében).
Nem volt korlátozva hogy ki mennyi napelemet tehet a házára. Egy tafókörzetben 10-15 ház úgy megdobja a feszültséget hogy aztán csodálkoznak nem termel a rendszer...
Ki lehetett volna kötni hogy napelemet az rakhat aki hőszivattyús fűtést alaklmaz.
A cekászos infrafilmes norvégpaneles hulladékokat meg egyenesen tiltani kellene.
Sorolhatnám napestig.
De hogy nem megoldás az akku és szigetüzem az 100% azzal horribilis és értelmetlen befektetés egy házat ellátni!
Amit én mondtam, és amiket te írtál, azok nem zárják ki egymást. Ahogy a videó elején el is mondtam, bizonyos összefüggéseket egyszerűsítve, nem minden tényezőre kitérve ismertettem, hogy érthetőbb legyen, és ne legyen 2 órás a videó.
@@mlacy8 Ha már a kórságnál tartunk, az is baj volt, hogy sokáig engedték összevissza a hálózatra az egy fázisú betáplálós invertereket. Sok helyen emiatt elmászott az egyik fázis a másikhoz képest nagyon durván, mert úgy sikerült felrakni az invertereket, hogy a 80% azonos fázisra termelt, a maradék 20% meg a másik kettőre.
Nagyon köszönöm a videót, profi mint mindig!
Nekem is alapvetően a függetlenség és a szabadság lenne a legnagyobb érték, ami megfizethetetlen.
Várom a folytatást!
Igazat adok neked ebben. DE: 1. Ezt az igazi szakembereknek látniuk kellett volna előre. 2. Tapasztalatom szerint volt azért kis emberi mohóság is amikor azt kérdezték tőlünk mennyi a havi fogyasztás? 4 kw, na öcsém ezt szorozd meg 1.5 -el mert az neked jó lesz. A nagy közös kvótából ezáltal levett 6 kw-ot egy emberke, drágább is lett a rendszer, több kilowatt le is lett kötve egy háztartásra. 3. a nagy rezsiharc itt el is bukott. 4. Ha most kezdenék bele csak kizárólag sziget üzemben gondolkodnék!
Hajrá és jó hogy belevágtál!
Szia! Köszi! Mindegyik megjegyzéseddel egyetértek.
Üdv jó nagyot sétáltál. 29:21nem kell két külön hálózat sok munka sok anyag sok macera van rá mód hogy egy hejről átkapcsolj inverterről hálózatra. Télen nagyon nehéz szigetüzemben lenni nincs elég napos óra hosszuak az északák szóval kemény dió tapasztalataim szerint. Hajrá sok sikert.
Sajnos az sem megengedett, hogy átkapcsolható legyen, mert már az is kapcsolatnak számít a két rendszer között.
Én nem merném a hálózatot elengedi.
Sajnos nem jól mondtad. Éves szaldonal csak a fogyasztás különbség mérvadó. Nincs külön napi áram díj hol ennyi hol annyi. A visszataplalas az valoban fix kb 5 Ft. Az vicc
Nekem 4 éve van szaldós napelem és hála istennek minden kW ot átvették tőlem. Es szinte 0 ra kihozom mert elfogyasztom. Pl. Autó, futes stb.. es igy kb vissza is jott mar az ára mostanra. Innentől + 6 ev szaldoban plussz pénz lesz nekem. 5kwh a cucc nálam
Nem a napelem rendszer tulajoknál van a változó áram ár, hanem a szolgáltatónál.
@@rackaandroll Ok de az engem nem érint magán emberként az igaz hogy én cégként már drágábban kapom . De hát háborús infláció van.😅
@@aiprinters Ezt lett kibontva részletesen a videóban, hogy közvetlenül nem érint az árváltozás, viszont közvetetten IGEN, miszerint az aktuális piaci és az általad kifizetett fogyasztói árkülönbség közötti differenciát valamilyen adó, vagy egyéb úton-módon megsarcolják a hétköznapi embereken.
Pont jól mondta, csak te te felőled nézed, betolsz x kw-ot, mikor amúgy is túltermelés van, és nagyon olcsó a világpiacon, kiveszel y kw-ot, mikor meg nagyon drágán előállított van csak a világpiacon, de te az x és y különbség után vagy 0-án. És a szolgáltatónak így minusza keletkezik, amit kipótol az állam mindnyájunk adójából, amiből így nem jut sok dologra, tehát kevesebbet tudnak ellopni, és ezért adót kell emeljenek, ami meg mindenkit érint, de te 0-án vagy az áramszámládnál, akinek meg nincs ilyen rendszere, az meg fizeti a több adót, hogy te 0-án lehess továbbra is. Másik ilyen az elektromos autó, ahhoz, hogy sok helyen tölteni tudja, akinek van, nagyon komoly hálózatfejlesztés kell, másképp nem tud megtérülni, csak, ha emelik az áram/rendszerhasználat árát, és azt mindenkinek, aki a rendszert használja, annak is, aki épphogy megél, tehát, az ország egyharmada nyomorog, és méginkább nyomorogni fog, mert az adók emelkednek, az áram ára szintén. Ez sajnos ilyen.
Kedves Rocy!
Tárold már el a júniusi napi 80 kwh-át decemberre amikor
az egész hónapban nem termelődik csak 180! Három napos nyári nap több energiát termel a nap elem, mint 30 nap alatt télen.
Akkuval nem tudod a nyári napenergiát télre bespajzolni.
Maradjunk abban hogy a sziget üzemnél 1000x jobb a szaldó.
Sziget üzem akkor jó, ha nincs más.
Az hogy valami nem tökéletes, lásd szaldó, az nem azt jelenti hogy ami rosszabb nála az jobb.
Ezt akarod bemagyarázni.
Ha már a saját adóinkat növeljük szerinted a szaldóval, akkor belemászhatnál a giga akkumlátoraid káros gazdaságtalan hatásairól.
A csatorna neve Racka and Roll. Nem tudom mindet eltárolni akkuban valóban. Nem is állítottam mást. Viszont az éves szaldó negatív hatásai attól még nem szűnnek meg, hogy a hasznát élvezők számára sok előnye is van. Pont erről szólt a videóm.
Lesz itt vak vezet világtalant.. 😂
Üdv. Újra
Csak annyit rontottál el hogy egy be táplálós rendszernél te helyileg nem használsz el egy KWh-át sem, azt ki tolja mivel a váltó áram nem úgy működik hogy ennyire helyileg jó lenne, azt csak a be táplálónak csak el számolják! , hibrid rendszernél meg az aksiból is vissza tól, tulajdon képpen a megrendelők építik ki a tároló rendszereket és nem a szolgáltató de ha valaki szereti így segélyezni őket akkor tegye
Szevasz
Nem túl finoman fogalmaztad meg. 😊
Én tartók a betáplálástól, de ha pl vész esetére van akár 4db 12V, vagy csak 1x24V LiFepo4 akkud, utobbira 24V 2000/4000W invertered, legalább a hűtő, mélyhűtő, router, laptop tud üzemelni jópár órát, ha pl klíma, főzés nem is.
Ez Full galvanikusan elválasztott, és bojlerből is lehet inkább 200L használnék, legalább ott is lenne egy kis pufferem.
A nagy bojler valóban meggondolandó. Mikor süt a nap, jól felfűteni, aztán akár napokig lehet használni belőle...
@@rackaandroll Ha fontos a környezetvédelem számodra, fontosabb mint az anyagi ráfordítás akkor egy hőcserélős-inverteres bojlerre cseréled le a meglévő "gonosz-rossz-fúj" cekászos bojleredet. Ugyanis egy sima villanybojler akár a villanyszámla majdnem felét tudja jelenteni. 😇
@@gaboredes9315 Köszi! Már egy ideje tervben van. Csak még gyűjtök rá.
Üdv, az nem lenne járható út, ha a lakáselosztó elé kötnéd a szigetüzemű rendszered? Akár manuálisan vagy ami mégjobb lenne, ha többpólusú váltó relé kapcsolóval szabályoznád, hogy a házad honnan kapja az áramot.
Ez szuper lenne, de sajnos így sem szabad. Jelenleg ez is kapcsolatnak számít a két rendszer között. Remélem változnak majd a szabályok.
@rackaandroll ez szomorú. Nem túl életszerű, de ha kézzel kötöd ki-be a vezetékeket a lakáselosztó elé? Ez működhet? Megfelelő napelemes rendszer méretezés mellett tavasztól késő őszig meglehet lenni az MVM nélkül?! Csak hangosan gondolkodok... beindítottad a fantáziám, viszont én nemrég végeztem a házzal. Nem szeretnék újból áramkebelek és konektorokat vésni. Emiatt adná magát ha a lakáselosztónál lenne a rákötés.
Ha kikötöd az egyiket, és a helyére be a másikat, akkor nincs kapcsolat, szóval úgy szabályos lehet. Igazából léteznek olyan váltó kapcsolók is, amivel ez szerintem biztonságodan megoldható, de az úgy nem szabályos...
Atya világ ekkora hülyeséget hogy tudsz mondani videóba❓
Például? És nyugodtan írd ide helyesen amiket én nem jól mondtam.
A témában - bár érdekel - nem tudok állást foglalni, de bármiről is legyen szó, az ilyen stílus mindig felháborít. Szóval, ne legyél ekkora "büdösbunkó", ehelyett (persze, csak ha megy) inkább érvelj, vagy tedd fel kérdéseidet. Ahogy a feltöltőt ismerem, mindig körüljárja a témát, szerintem ez most sincs másként.
@@belakovacs1288 És mennyi ilyen van, van a kis, szerinte kerek, és tökéletes világában, amit őtökéletessége kreált, majd onnan lebüfög, persze semmi érv, csak tahó beírás, és dől hátra, hogy milyen jól megmondta, meggyőződése, hogy ő tudja jól, de azt persze nem írja le, hogy miért is, miközben egyáltalán nincs így. Tényleg igaz lehet, hogy a világban az iq állandó, csakhát egyre többen vagyunk.
@ sajnos nem járta körül csak városi legendákat ismételget