Najlepsze książki 2024 📚 RÓŻNE KATEGORIE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 24

  • @CesariaMagento
    @CesariaMagento День тому +1

    McCammon to ulubiony autor mojego narzeczonego - ma wszystkie jego książki i od razu kazał mi napisać komentarz. Jego ulubioną serią jest Matthew Corbet, jeśli lubisz powieści łączące wątki detektywistyczne, historyczny setting i wiarygodnych bohaterów to duże polecanko.
    A jeśli lubisz postapo z wątkami magicznymi to koniecznie Łabędzi Śpiew.
    Vesper robi super robotę ze wznowieniami powieści McCammona ❤️‍🔥

  • @izzizzi78
    @izzizzi78 3 дні тому +6

    "Magiczne lata" 🚲♥️ uwielbiam♥️ "Ściana" w mojej topce zeszłego roku, świetna ⭐

  • @ukaszdude2887
    @ukaszdude2887 3 дні тому +4

    U mnie też McCammon wylądował do ulubionych pisarzy w zeszłym roku po "Magicznych latach"🙂 czytałem jeszcze "Łabędzi śpiew"

  • @jakubskonieczny5750
    @jakubskonieczny5750 7 годин тому

    Przychodzę o trzy dni spóźniony, przeżywałem internetowy odwyk i zupełnie umknęło mi powiadomienie o tym filmie, a to przecież coś na co najbardziej czekałem! O ulubieńcach można gadać bez końca, jak i słuchać, przynajmniej gdy towarzyszy temu tak pozytywna energia, taki fun i rysująca się na twarzy radość na wspomnienie tego, co się przeczytało, co się wtedy czuło :) To mega uczucie.
    Jako że już gorący okres wyświetleń od publikacji już minął to pewnie nikt już nie przeczyta, ale zostawię komentarz dla Ciebie Karmena i dla Twoich przyszłych widzów, którzy po latach będą bingewatchować Twoje filmy :P Będę bardzo zwięzły, obiecuję.
    1. Większy rozgłos - 3. Włócznia rozcina wodę - piekielnie dobre tłumaczenie, piekielna dobra książka, a że UW to tych czytelników będzie miała ograniczoną podaż 2. Biblioteka na górze Opiec - opis nie oddaje absolutnego mistrzowskiego klimatu new-weird tej pozycji, to jest coś genialnie nietuzinkowego i jednocześnie jedyna książka autora, tym cenniejsza 1. Władcy Samotności - redakcja tej książki nie jest najlepsza, bo jest już dość wiekowa, ale kurcze jak to nie jest najlepsze zakurzone science fantasy o jakim nikt nie słyszał, to ja nie wiem. Choć ostrzegam, postacie kobiece są tu wyraźnie pisane pod mężczyzn (nie że szowinistycznie, tylko mało pogłębione i rozpoznajemy je przez pryzmat tego, czym są dla męskich protagonistów... cóż, niech to nie zniechęca do poznania tej ciekawej historii.
    2. Nowy ulubiony autor - 3. Ray Nayler - zaspokaja mój głód na klasyczne naukowo-filozoficzne SF pisane na współczesną modłę 2. Octavia Butler - emocjonalna terrorystka 1. J.G. Ballard - zostałem absolutnie przefanem Ballarda. Autor trudny, niewiarygodna erudycja oraz inteligencja, dosłownie zacząłem przeglądać z nim wszystkie wywiady na yt sprzed lat dla telewizji (bo głównie jest znany w prozie głównonurtowej i za film Spielberga na podstawie jego książki "Imperium Słońca")
    3. Prosty koncept, super wykonanie - Planeta Małp. Cymelia daje radę! Polecam, zupełnie inna niż film, dużo głębsza.
    4. Piękny język - Tu mam najtrudniej, najwięcej faworytów. TOP5 wyglądałoby tak: 5. Czarne Góry 4. Ogród Czasu 3. Imperium Słońca 2. Viriconium 1. Włócznia rozcina wodę.
    5. Wciągająca - 3. Dragon's Egg - po Ślepowidzeniu to moje ulubione hard SF, 2. Powtórka - nie mogłem się oderwać! 1. Biblioteka na górze Opiec - oryginalna i wciągająca każdą stroną.
    6. Klimat - 3. Viriconium - do dziś zostały mi niewiarygodne, pastelowe obrazy po tej książce. Przyznaję że nawet jej nie skończyłem (bo to zbiór nowel + opowiadań) ale przeczytałem 80% i było to jednocześnie ultramęczące, ale niezwykle oniryczne 2. Unicestwienie - new-weirdowa bomba, niedługo nowe wydanie. 1. Pan Ciemności - interior Afryki w czasach kolonialnych nigdy nie był miejscem tak realnym, upalnym, dusznym, niesamowitym jak spod pióra Silverberga.
    7. Relacja - Podobała mi się niezwykle relacja głównego bohatera Magicznych Lat i jego rodziców, była tak realistycznie przedstawione, z takim uczuciem, jednocześnie tak znajoma. Tak samo Paha Sapa (Czarne Góry) z innymi ludźmi - relacja rodzicielska, relacja romantyczna, relacja ze współpracownikami, z białymi i z Indianami. Zbyt dużo detali kręci się w mojej głowie, aby je tu wypisywać, więc urwę w tym miejscu.
    8. Rozpoczęcie - 3. Metropolita - prolog zaczyna się od tajemniczego wybuchu w dzielnicy finansowej, a ogień eksplozji przyjmuje twarz kobiety. Sama książka jednak nie przypadła mi aż tak do gustu. 2. Czarne Słońce - wiadomo, rozdział pierwszy bardzo dobry 1. Diaspora - uwielbiam to, jak Egan szczegółowo opisał narodziny oprogramowania w cyfrowym środowisku, jak to ujął w słowa to po prostu czapki z głów.
    9. Zakończenie - 2. Czarne Góry - w fikcji historycznej dostajemy znakomite zwieńczenie wchodzące na terytorium fantastyki - coś znakomitego, czytałem te ostatnie 30 stron na jednym wdechu (w przenośni oczywiście :D) 1. Władcy Samotności - dawno nic mnie tak nie zaskoczyło, i tyle mogę powiedzieć.
    10. Świat - 3. Cieplarnia - do roku publikacji tej książki nie sądzę, aby powstał bardziej egzotyczny świat, niż w Cierplarni. Ilość pomysłów jest zdumiewająca 2. Aristoi - z tego co rozumiem to taka biedniejsza "Perfekcyjna Niedoskonałość" :p w każdym razie niesamowity świat, gdzie ludzie mają wgrane w swój umysł podosoby, które mogą być pomocne w różnych skrajnych sytuacjach 1. Kroniki Majipooru, - pochłonął mnie ten świat na tyle, że kupiłem pozostałe tomy serii za względnie okazyjną cenę :)
    11. Shorty/opowiadania - Najlepszym zbiorem opowiadań był Ogród Czasu Ballarda a krótką nowelką - Gwiazda Imperium. Jak mi ktoś nie wierzy że to znakomita nowela polecam przerzucić się z lcz na goodreadsa i przeczytać tam opinię o "Empire Star" :) Świetne tłumaczenie, oryginalna, bardzo nietuzinkowa i fajna rozrywka.
    12. Pierwszy tom - Unicestwienie - mogłbym ją przeczytać drugi raz tuż po lekturze, a i tak bym się na niej nie nudził.
    13. Kontynuacja - Przypowieść o Talentach - bo potrzebowałem tej kontynuacji i dostałem wcale nie więcej tego samego, choć może się tak wydawać komuś, kto patrzy powierzchownie wyłącznie na samą fabułę.
    14. Non-fiction - Wojna Nuklearna - uzmysławia rozmiar skutków katastrofy nuklearnej.
    15. Fikcja - łamię tutaj zasady i podam moje 6 ulubieńców, niezależnie od tego, czy to serie, czy zbiory, wszystkie można jednak czytać niezależnie :) pełna lista top18 w odpowiedzi na ten komentarz.
    6. Imperium Słońca - J.G. Ballard
    5. Magiczne Lata - Robert McCammon
    4. Unicestwienie - Jeff Vandermeer
    3. Wydziedziczeni - Ursula Le Guin
    2. Dragon's Egg - Robert Forward
    1. Ogród Czasu - J.G. Ballard

    • @jakubskonieczny5750
      @jakubskonieczny5750 5 годин тому

      18. Listonosz - David Brinn (postapo)
      17. Jak Wysoko Zajdziemy W Ciemnościach - Sequoia Nagamatsu (soft SF, lit. piękna, katastroficzna)
      16. Wojna Nuklearna - Annie Jacobsen (reportaż)
      15. Przypowieść o Siewcy - Octavia Butler (postapo)
      14. Biblioteka na Górze Opiec - Scott Hawkins (new-weird, fantasy)
      13. Luna to Surowa Pani - Robert Heinlein (political SF)
      12. Pan Ciemności - Robert Silverberg (fikcja historyczna)
      11. Włócznia Rozcina Wodę - Simon Jimenez (fantasy)
      10. Czarne Góry - Dan Simmons (fikcja historyczna)
      9. Dom z Liści - Mark Danielewski (horror psychologiczny)
      8. Góra pod morzem - Ray Nayler (SF)
      7. Powtórka - Ken Grimwood (lit. piękna)
      6. Imperium Słońca - J.G. Ballard (lit. piękna, wojenna)
      5. Magiczne Lata - Robert McCammon (lit. piękna, slice of life)
      4. Unicestwienie - Jeff Vandermeer (new-weird SF)
      3. Wydziedziczeni - Ursula Le Guin (political SF)
      2. Dragon's Egg - Robert Forward (hard SF)
      1. Ogród Czasu - J.G. Ballard (speculative fiction)

  • @RonAdamsky
    @RonAdamsky 3 дні тому +2

    Mc Cammona polecam cykl Przygod Mathew Corbetta -zaczyna się od Zew Nocnego Ptaka, na razie wydano 3 części!
    I oczywiście kapitalny Labędzi Śpiew!

  • @bogusawawojdanowska7558
    @bogusawawojdanowska7558 3 дні тому +1

    Najlepsze książki 2024 Słowa Światłości - Sanderson , Pomruki Burzy - Jordan, Sanderson
    Elantris - Sanderson nowelka Dusza Cesarza - Sanderson
    Pieśń Zemsty - Grzegorz Wielgus świetna kontynuacja serii Ostrze Erkal
    Król Bezmiarów z Księgi Całości Feliksa Kresa - nie jest to kontynuacja bo każda część jest zamkniętą opowieścią. Piracka fantastyka, klimat , bardzo dziwna ale na plus.
    Dziedzictwo Usherów rewelacyjna, moje duże zaskoczenie, jednocześnie Robert McCammon jest ulubionym autorem roku zakupiłam już jego wszystkie książki i czekam na następne Żądlak i Godzina Wilka.
    Najlepsze serie Wilcza Dolina Marty Krajewskiej świetne zakończenie, Krucze Pierścienie - Siri Pettersen fajna przygodowa fantastyka w klimacie nordyckim, tak samo Trylogia Mitrys - Pawła Kopijer
    Komiks seria Świat Akwilonu cykl Krasnoludy Oram z bractwa wykluczonych👋

  • @joannakowalczyk3238
    @joannakowalczyk3238 3 дні тому

    U mnie również "Ściana" i "Powtórka". A do tego wisienka na torcie i ogromne pozytywne zaskoczenie jakim było "Przeminęło z wiatrem" ❤

  • @arturanuszkiewicz6865
    @arturanuszkiewicz6865 3 дні тому +3

    Zgadzam sie 😊 Masz dobry gust czytelniczy. Ja w 2024 przeczytalem cały Malazan, 10 cegieł i obawiam sie ze juz nic mi sie tak nie spodoba z fantasy.

    • @Silanah123
      @Silanah123 3 дні тому

      Masz rację, jest życie przed i po Malazanie. 😉

  • @dracusiek
    @dracusiek 2 дні тому +2

    Moja ulubiona książka zeszłego roku to Hrabia Monte Christo

  • @Iskra01pl
    @Iskra01pl 2 дні тому

    Też czytałam Listy z Ziemi na czytniku i tez myślałam że mam zepsuty plik, ale spokojnie, tak ma być. Dla mnie ta książka była wspaniała, strasznie mi się podobała.

  • @joosiuuu
    @joosiuuu День тому

    Cykl o Matthew Corbettcie - R. McCammona teraz. Zakochałem się w autorze po "Zewie Nocnego Ptaka", później przeczytałem "Magiczne Lata" i autor od razu wskoczył to moich top 3.

  • @magdalenapr6232
    @magdalenapr6232 2 дні тому

    Większośc przeczytałam i mam takie samo zdanie:) resztę zapisuje na liście "poszukać":)

  • @Jaskotel84
    @Jaskotel84 День тому

    Cześć. Też teraz nadrabiam Kroniki Ryirii. Są fajne, ale Odkrycia Ryirii czytałem parę lat temu i jak dla mnie były jescze znacznie lepsze od Kronik. :)

  • @jolasidoruk7758
    @jolasidoruk7758 3 дні тому +2

    Pan Wielgus II tom też super

  • @weronikawojtak2091
    @weronikawojtak2091 3 дні тому +1

    Nie liczyłabym chyba na 2 tom Vita nostra po polsku, po angielsku wyszedł już 4 lata temu. Mnie drugi trochę rozczarował (miałam wrażenie że to taki tom 1.5 bardziej), ale i tak fajnie było wrócić do tego świata. Trzymam kciuki za wyjście trzeciego tomu (słyszałam że ma być w tym roku) ❤️

  • @algemra
    @algemra 3 дні тому +1

    Jak tyko przedstawiłaś pierwszą kategorię wiedziałam, że to będzie Pieśń pustyni 😂❤❤❤❤❤

  • @wissquek
    @wissquek 2 дні тому

    To ciekawe odnośnie zakończenia Skrytobójcy od Hobb, zupełnie odwrotnie do tego, co mówi Zuza z zaksiążkowane - że zakończenie to straszne rozczarowanie :)

  • @bahamonde415
    @bahamonde415 3 дні тому +1

    "Lagrange" właśnie kartkuję i nie widzę nietypowej formy zapisu, raczej tradycyjny blok tekstu, co najwyżej zaskakują wyrazy przenoszone do nowego wersu. Chyba rzadko się teraz wyrazy dzieli w książkach.
    Natomiast zaskoczyło mnie wydanie "Czwartej rewolucji przemysłowej" - test niewyjustowany, wygląda jak wiersz.
    "Magiczne lata" były moją książką roku któregoś. Idealna lektura.

  • @JerzyMadej-y4v
    @JerzyMadej-y4v День тому

    Ta książka to pierwsza część cyklu pt. Metamorfozy. Wiem, że po rosyjsku ukazało się pięć tomów - ostatni w ubiegłym roku.
    Pozdrawiam.

  • @user-dv4ue8tr8h
    @user-dv4ue8tr8h 3 дні тому +2

    🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋.

  • @WeglowySzowinista
    @WeglowySzowinista 3 дні тому

    Mi pod linkiem do imgura ładuje się tylko wersja z 12 pozycjami :( a chętnie wrzuciłbym już na insta obrazek ze styczniową lekturą...

  • @JerzyMadej-y4v
    @JerzyMadej-y4v День тому

    Ta książka to pierwsza część cyklu pt. Metamorfozy. Wiem, że po rosyjsku ukazało się pięć tomów - ostatni w ubiegłym roku.
    Pozdrawiam.