Na 99% przyczyną tejże awarii jest nieskasowanie luzu zaworowego na czas. Ten silnik ma regulację szklankami więc trzeba pamiętać o regulacji, szczególnie w przypadku LPG. Dziwię się, że tego nie zasugerowałeś. Pozdrawiam!
Ja dodam od siebie swoje 3 grosze: ten silnik wymaga regularnej regulacji luzu zaworowego. Ostatnio wymieniałem w swoim bolidzie instalkę, a na stanowisku obok był Pan z Asterką z tym właśnie silnikiem i pytał gazownika co się stanie jeśli delikatnie zostanie to zaniedbane - regulacja luzu. Usłyszałem odpowiedź, że wypalenie gniazd zaworowych nastąpi znacznie szybciej niż w przypadku ubogiej mieszanki ponieważ zawór może się nie domykać, wskutek czego nastąpi szybsze wypalenie gniazda lub samej przylgni ponieważ nie domykają się w trakcie procesu spalania. Dlatego właśnie jak wybieram kandydata pod samochód do LPG sprawdzam w necie czy nie jest to wymagana czynność serwisowa. Oczywiście jeżeli byłaby sama benzyna, to też trzeba to robić, ale lepiej być świadomym przed zakupem jakie będą wymagania pod kątem serwisu takiego samochodu. Dobra robota, Michu. W mojej opinii zaniedbanie nie było po stronie samej regulacji mieszanki co luzu zaworowego :)
@@arekmoto161 wiesz nie do konca. Miałem hyundaia od nowości 5 lat i wszedzie mówili ze jest super gdzie zmieniałem olej i robiłem przeglądy, jezdzil jak marzenie i nagle zdechł na środku drogi i musiałem wymieniac silnik lol
Zgodnie z procedurą w naszych warsztatach ,, wszystko zostało zrobione'' Kutwa nie wytrzymałem😂😂😂 przypomina mi sie pewna historia calibry . Pozdrawiam.
Super odcinek! Akurat robiłem w zeszłym i tym tygodniu podobna rzecz. W moim 21-letnim focusie musiałem wymienić uszczelke pod głowica (padła pompa wody i przegrzał się). Jako, że to stary samochód postanowiłem zrobić to samodzielnie. Czesci około 2k, remont glowicy w serwisie 1k. Robocizna -bezcenna:) teraz przynajmniej będę mógł żonie powiedzieć, ile zaoszczędziłem. Dzięki i oby więcej takich odcinków!
Panie LPG jak kazde inne paliwo 🙂 Jeżdżę od 20 lat autami na lpg w sumie ponad 300tys zrobione i nigdy sie nic nie dzialo z silnikiem. Wiadomo jakies cewki zaplonowe swiece i tyle 🙂
szukacie dziury w całym jak kto dba tak ma , lpg wymaga uwagi większej od benzyny wszyscy o tym wiedzą brak hydrauliki wymaga od nas dbania o luz zaworowy przede wszystkim regulacja samej instalacji i jej serwis.
Hehehe, jak dobrze widzieć Micha w dobrej formie. Cieszę się że pomimo przeciwności losu jesteś cały czas sobą. Miałem napisać, że pewnie zaniedbania obsługowe zabiły silnik, ale właśnie to w filmiku powiedziałeś, co jest ewidentną prawdą. Pozdro z małopolski.
Michu . Zastanawiam się czy do takiego stanu mogło doprowadzić ignorowanie regulacji luzu zaworowego który w tych silnikach reguluje się szklankami , mam ten sam silnik , już druga butla gazowa i się nic totalnie nie dzieje , co wymianę rozrządu sprawdzam luzy i ewentualnie reguluje
Można mówić ale nikt o tym nie chce słyszeć 😂 ja zrobiłem na gazie 120 tys katując silnik na pierwszej generacji LPG silnik zmieniałem bo skrzynia padła a bardziej był opłacalny swap niż kupno skrzyni ...
Na pewno zakładając LPG trzeba patrzeć w pierwszej kolejności na auto jak odbywa się regulacja luzu zaworowego,ale jak auto nam sie podoba i chcemy takie kupić i wiemy ze bedziemy chcieli zalozyc LPG to trzeba sie liczyć z tym ze trzeba pilnować luzów zaworowych,ale nie zgodza sie z tym ze cały zysk pochłania regulacja luzow,no chyba ze ktos na prawde mało jezdzi autem, pozatym im instalacja lepiej jest wystrojona to nie bedzie sie roznić niczym od beznyny poza iloscia spalonych litrów, jak niestety ktoś słabo wystroi i pojdzie na łatwiznę gazownik, mieszanka bedzie zbyt uboga lub zbyt bogata to luz lub jego brak pojawia sie w zastraszającym tempie i tak wtedy czeka nas częsta insepckja i koszty,do tego trzeba dodać ze LPG jest czulsze niż benzyna np. na świece zapłonowe. Do teog dochodzi oczywiście regularny serwis filtrów gazu,sprawdzanie przy okazji wszystiego pod komputerem czy sie zgadza.
A co powiesz o 2.0 ( nie pamiętam symbolu), który "obsłużył" kolejno- Ascone, Mantę, Vectrę,Calibre?(Niektórych słów mój tel. nie kojarzy, stąd taka,a nie inną ortografia)
Akurat mam ten silnik w Zafirze. Przejechałem na LPG 100 tys. km. i nic się nie dzieje. Jak dbasz tak masz. Bardzo ważna kontrola luzów zaworowych i wymiana świec. Pozdrowienia dla ekipy M4K.
Siemka, Michu warto bylo wspomniec ze ten silnik nie ma hydraulicznych popychaczy i na LPG trzeba co cca. 40tys kontrolowac luzy zaworowe bo glowica jest z plasteliny. Jak nie kasujesz luzu wymiana szklanek na mniejsze to zawory sa podparte i dochodzi do ich podpalenia. Pozdrawiam 😉
Tak BTW. Mam audi a3 8l z 2000, instalacja założona 2k16. Mechanik oglądając ostatnio auto, stwierdził że nie widzial silnika w tak dobrym stanie dość sporo czasu [chodzi o wiek auta 10+] Silnik odpala na strzała. Każdy kto uważa że lpg psuje silnik, jest dzbanem dzięki któremu zaoszczędzam duże pieniądze na stacji tankując lpg. Im więcej ludzi atakujących lpg, tym mniej użytkowników lpg, a dzięki temu cena gazu jest bardzo przyjemna. Dziękuję wam wszystkim, trzymajcie tak dalej.
niestety działa ekonomia. przy takich kosztach całkowitych to jakiś silnik używka w zamian. części robocizny jednak się nie uniknie, bo silnik trzeba rwać. niestety mój jak siadł, to żadnego silnika z pewną historią do kupienia nie było, więc poszła regeneracja. cóż. zawsze można wpaść na minę.
@@przemek6698 Tylko co to jest ta roboczogodzina? Jest jakiś ustalony czas na daną robotę czy tyle ile zejdzie warsztatowi? Roboczogodzina, to jest sposób na naciąganie. Dziwne, że bardzo często Michu tłumaczy praktycznie przy każdym filmie, że tyle musi kosztować. To właśnie rodzi patologie. Bo skąd klient może wiedzieć czy tyle faktycznie zeszło. Czy robił przy tym 1 mechanik czy 4. Jak jeżdżę na wulkanizację, to mam jasno określoną cenę za wymianę i wyważenie koła z podziałem na stal i "amelinium". Nie raz zajmowało 1 koło 15min, a innym razem 1 godz. A to się zapiekło, a to nie było osoby do pomocy. Mnie jako klienta guzik interesuje. Michu idąc do barbera ze swoją brodą, też liczą Ci za roboczogodzinę, czy za robotę?
Michu, nie bierz tak do głowy bo broda siwieje. Jak Ty będziesz wyglądał z siwymi dredami? Ja się pytam się?! Glowa do góry i do przodu. Będzie dobrze. Co nie zabije to wzmocni. Wiem co mówię. Zdrówka życzę bo to najważniejsze. Robisz dobrą robotę i oby tak dalej. Trzym się 👊
Świetny odcinek , miałem zafirę 1.8 na Lpg to samo tyle że poszła do sprzedania ale te zaniedbania na 100% trafna diagnoza pozdrawiam więcej takich tematów 👍🏻
Skoro napełniacie klimę sprayami to proponuję udać się do serwisu na sprawdzenie szczelności. 3 lata mam vectre c i co rok jeżdżę na serwis klimy i ani grama czynnika nie brakuje.
@@kacperqwe6254 ja juz 3 raz musze robic klime w ciągu 3 lat, bo partacze nie potrafią zrobić. Dlatego zastanawiam się nad tym specyfikiem z uszczelniaczem
@@kacperqwe6254 Nie miałem czynnika bo były uszkodzone zawory. Wymieniłem je, nabiłem klimę sam i śmiga. Coś co miało kosztować z nabijaniem >600zł kosztowało mnie 200zł. Coś jeszcze?
G. prawda, w instalacji lpg podczas jej montażu ustawiana jest mapa w sterowniku która musi być taka sama jak benzynowa, co 10kkm możesz sobie filtry zmieniać od fazy ciekłej i lotnej i sprawdzać reduktor czy trzyma ciśnienie. Tutaj wina leży w braku regulacji luzu zaworowego a nie w lpg.
Jeżdżę na gazie. Założyłem nową do silnika który to lubi w odpowiednim miejscu, setki kilometrów bite od 3 lat. Żadnych awarii. Ale najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie mają gazu. Ba nawet nie posiadają samochodu ale wyklinają gaz bo poprostu w ich mniemaniu jest zły. Pozdrawiam takie osoby ja sie z was smieje i jade sobie dalej
Hmm... Z tego co pamiętam to, gaz najbardziej przeszkadza tym, którzy go nie mają. ;) A na poważnie, co kto lubi, jeden brunetki, drugi blondynki, trzeci ładne dziewczyny. :) Szanujmy się wzajemnie. :) Pozdrawiam Widzów i Ekipę! :)
No wreszcie coś sensownego nikomu się nie opłaca a B..emka podjeżdża pod dystrybutor i wkręca przy wlewie zawór do tankowania LPG oby koledzy nie widzieli ...😄
Gaz nie niszczy silnika, to ludzie niszczą silniki tym, że o nie dbają. Auta z instalacją gazową wymagają przede wszystkim dobrego serwisu LPG (a ciężko o taki serwis, mam nawet wrażenie, że takie nie istnieją), ale też więcej uwagi użytkownika (wymiana filterków, częstsza wymiana świec/przewodów/cewek bo LPG jest czulsze na przerwy w zapłonie, a także serwis/przeglądy instalacji). Niestety LPG najczęściej zakładają osoby, które chcą jeździć taniej i nie zdają sobie sprawy, że posiadanie LPG to nie tylko tanie jeżdżenie ale też zwiększone koszta związane z utrzymaniem silnika jak i z samym serwisowaniem LPG. Jeśli już trafisz na osobę, która o to wszystko dba to taka osoba najczęściej i tak ma jakieś problemy z LPG związane z niepoprawnym montażem czy też niepoprawną regulacją tego gazu bo zwyczajnie nie ma dobrych serwisów od LPG, a jak są to na palcach jednej ręki je idzie zliczyć.
Mój dziadek który pracował jako mechanik samochodowy często mówił klientom. Jeździ się na benzynie lub na zaworach. Ludzie kręcili śrubkami na gaźnikach i silniki pracowały na bardzo ubogiej mieszance i w efekcie wypalane były gniazda zaworowe. Bo uboga mieszanka spala się wolniej więc spaliny są bardziej gorące. Pojawił się wtrysk paliwa problem z zaworami ustąpił. Ale pojawiły się mieszalnikowe instalacje LPG i znów były śrubki i wypalone gniazda zaworowe. Stąd ten mit że LPG niszczy silnik bo zapomnieli że benzyna też to potrafi. Wystarczy że jeden z wtryskiwaczy gazu podaje go mniej i jest taki efekt jak w tym przypadku. LPG spala się wolniej jak benzyna więc niektóre silniki które mają gniazda zaworowe z gównolitu trzeba cięgle sprawdzać luz zaworowy gdy nie ma hydraulicznych popychaczy zaworowych. Aby zmniejszyć ten problem można zwiększyć wyprzedzenie kąta zapłonu. Są nawet takie urządzenia które służą do tego nazywają się wariator kąta wyprzedzenia zapłonu. Silnik lepiej pracuje mniej pali a i świece i cewki mniej dostają gdy mamy go założony.
Nie tylko. Niektóre silniki z racji konstrukcji I materiałów użytych NIE NADAJĄ SIĘ DO INSTALACJI GAZOWYCH, przez co ulegają nienaturalnie szybszej degradacji. Prostym przykladem jest vtec z Forda Focusa.
A jednak ja jestem NIEULECZALNYM DIESLOFILEM, DODATKOWO Z "WHITE LINE FEVER" Pozdrawiam WSZYSTKICH i życzę udanej majówki 🎉🎉🎉🎉❤❤❤ P.s.Michu- po 1.Każdy może się pomylić 2.Ten się nie myli, co nic nie robi 3.Tylko krowa nie zmienia zdania
Michu wiem że to niegrzecznie poprawiać ludzi ale jesteś osobą publiczną która trafia do szerokiej grupy odbiorców. Dwutysięczny rok był jeden (2000). Reszta to dwa tysiące siódmy, dwa tysiące dwudziesty trzeci. Wiem że to nie kanał polonistyczny ale już nie mogłem dłużej. Pozdro 💪
Jesli chodzi o gaz troche mam przejechanie na gazie km i zaden silnik mi nie padl ,silnik padnie jak go sie nie serwisuje czyli olej w silniku,przy gazie regula cja i wymiana filtra gazu to takie podstawy zeby wlasnie nie bylo spalania stukowego tak zwanego,ale ogolnie gaz czysci silnik i jest czystrzy od benzyny.pozdro michu i zdrowia 😊
Michu dawaj drugą część chce posłuchać jak mruczy ten ECOTEK. Jestem miłośnikiem LPG bo w tym kraju nie da się mnożyć ce bulionów w inny sposób. Pięć aut rożnych marek na instalacji polskiego producenta ze średnim przebiegiem (120 tys na nowej instalacji) auta oczywiście z drugiej reki i żadnych problemów, serwis zgodnie z zaleceniem producenta i olej co 10 -13 tys. Obecnie upalam diesla bo grubszy portfel i wyklucza jedną wadę LPG jaką jest częste tankowanie. Moje zdanie jest jak Twoje obalanie mitu o hukowym LPG. PS. jak diesel szarpnie serwisem po kieszeni to LPG pomoże wstać z kolan. Pozdrawiam.
Pytałem kiedyś w ASO o silniki Opla dobre do gazu. Ogólnie stare silniki i z nowych 1.4T Silnik 1.8 122KM gaz - tak , 1.8- 140 gaz w zasadzie nie chyba że wymieni się zawory na wzmocnione bo seryjne są robione z marchewek i nie wytrzymują LPG. No i podstawa filtry co 15k km i duży serwis co 30k km. Śruby są jednorazowe.
Siema, spoko odcinek. Moim zdaniem fajna by była taka seria z napraw. Np. odcinek z wymiany skrzyni biegów czy innych elementów bo, ktoś coś, o czymś, zapomniał(niedbał), ile to trwa i jakie koszta+-.
Scenic 2 2.0 z lpg. Przebieg na gazie 200tys, łącznie 400. Z silnikiem żadnych problemow :-) Z reszta z niczym w tym aucie nie mam problemow a podobno francuzy takie awaryjne....
@@DanyWay chyba tak. Mówią że 140 km od Nissana są dziadoskie do lpg i są na łańcuchu a Renault f4rt na pasku i są dobre do lpg. Myślę żeby sobie nie kupić laguny 3 właśnie z f4rt 173km i lpg założyć ;)
@@bartek0041 F4RT to bardzo dobry wybór, spalanie gazu jak dla mnie ok. Wczoraj w trasie 300 km drogami A4-S3-A2 i prędkościach odpowiednio 120-138-145 spaliłem równo 30l LPG, przy 4 osobach i pełnym bagażniku, ale mój jest po chipie na 270 KM a auto Megane III. Myślę, że dużo dały letnie opony. Na zimowych nie byłem w stanie osiągnąć takiego spalania.
Pierwszy : D Komentarz przed obejrzeniem odcinka. Sam jeżdżę na LPG 13 lat i jedyne, co było do zrobienia - 3 lata temu głowica. Reszta Zapi3rdala jak głupia. Wymieniasz filtry na czas i butle. Będziesz szczęśliwym posiadaczem LPG
Michu a jak ma się do LPG lubryfikacja zaworów? Mam coś takiego u siebie i auto jeździ bez problemów ale ja dbam o eksploatacje także nie wiem na ile ten cały system ma realny wpływ na kondycje zaworów
Jestem użytkownikiem aut z LPG od początku lat 90-tych. Przejechałem na tym paliwie wiele kilometrów. Mój rekordzista to Passat b3 2.0 115 km który zrobił 580 000 km na gazociągu plus 150 tys. Które już miał wykulane na benie. Nic się z nim nie działo tylko eksploatacja rozrząd olej mineral GM. Raz zdjąłem głowice i wymieniłem uszczelniacze na zaworach. Całość z planowaniem, uszczelka to koszt ok 250zł. Pierścienie i panewki oryginał do końca. Opony i sprzeglo trzeba było wymieniać ale to normalka. Większość swojego żywota passat jeździł tylko na gazie nawet odpalanie. Ale takiej motoryzacji już nie ma. Do dzisiaj kulam się na LPG i ubolewam bo aut które można zagazowac jest jak na lekarstwo. Większość to 15-20 latki. Zamiast elektryki produkować powinni pomyśleć o zasilaniu nowych aut gazem . Tylko przy obecnych silnikach to by roku nie wytrzymały. Pozdrawiam.
@@nICkkkkkos tylko ile obecne ato na gazie przejedzie skoro nowe silniki najlepszym marek ledwo wytrzymują 100tys na benie o cenie montażu instalacji nie wspomnę i eksploatacji gaz plus bena na smarowanie i chłodzenie wtryskiwaczy. Przejechałem grubo ponad milion kilometrów na gazie więc wiem o czym mówię. Pozdrawiam
O już wiem co się odrypało mi w Vectrze 4 lata temu. Ale kupno przeze mnie tego samochodu to był przykład jak tego nie robić xD Generalnie poprzedni właściciel przy wymianie rozrządu nie zlecił wymiany simmerringa na wale, puszczał on, tak że zaczęła się dosyć często kontrola ciśnienia oleju. A przed sprzedażą zalał olej do pełna. Do tego drugie tyle oleju okazało się być spalane. I tak przez pół roku dolewałem olej 15W40 na przemian z słonecznikowym. W końcu silnik zaczął brzmieć tak jak na filmie, a vectra sprzedana z przeznaczeniem na części... Jakoś przez przypadek auto miało od 10 lat lpg :)
Ach to było do przewidzenia, wiedziałem że ta sytuacja którą przerobiłeś tylko Cię wzmocni, chcemy takiego Łysego !!!!! Super materiał pełny w 100% pewności samego siebie, pozdrawiam serdecznie !!!!!!!!!!!!
Nie tylko oni ale Opel od 1998 roku oszczedza na materialach i produkuje taki szajs - to są slowa mojego fachowca od obrobki silnikow i wieżę w to poniewaz - kezdzilem oplem 1,6 16V na zwyklej instalacji tzw na palniku w kolektorze dolotowym. Oleje i rozrzad robilem zgodnie z planem ale swiece zmienialem jak strzelil w kolektor. Czyli co ok 80 - 100 tkm. Przewody zaplonowe padly po 380 tkm. Parownik wytrzymywal 250 tkm regeneracja po regeneracji ok 150 tkm. W 10 lat zrobiłem ok 470 tkm na LPG . Astra byla z roku 1997. A ze troche zaczynala rdzewieć wiec postanowilem poszukac drugiej mlodszej trafilem fajna na oko bez rdzy i z niskim przebiegiem ok 130 tkm ale Uwaga rocznik 1999 byla bez gazu ale od ręki dostała instalację LPG na wtrysku czyli 4 gen. Jakie bylo moje zdziwienie gdzy po ok 3 tkm zaczela słabnąć dymić nagle straciła kompresje ma jednym cylindrze zadzwoniłem do fachowca. Jego pierwsze pytanie to ktory to rocznik. Gdy mu powiedziałem ze 99 od razu powiedzial co bedzie do roboty wszystkie zawory prowadnice gniazda nez tego moze zrobic ale bez gwarancji. Ale gdy mu powiedziałem ze mam silnik z 97 roku ale ma ponad 600 tkm to od razu kazał mi go wkładać i nie zawracać sobie głowy. Tak że to nie LPG niszczy silnik ale glupie oszczednosci i pazerność producentów samochodow. Ta Astra z 99 jeździła 130 tkm na benzynie miala 1 wlasciciela byla krajowa a tylko 3 tkm na gazie. Więc raczej mało prawdopodobne że to gaz ja zabił ale jak by ktos był wlascicielem pierwszej w życiu instalacji LPG to mógłby tak pomyslec. Tamta astra z 97 roku do końca miała orginalny rozrusznik, moduł zapłonu wspomaganie i całą maglownicę, abs jedynie co robiłem to alternator przy ok 450 tkm uszczelkę pod głowicą po 400 tkm. Ze wzgledu na to ze holowala stale przyczepe 1.5 tony to padła jej skrzynia i sprzeglo dolatala od 590tkm. Bylem drugim właścicielem wiec przebiegu jestem pewien bo odkupilemn od dobrego znajomego. Żałuję ze nie zrobilem jej blacharki bo jezdzila by do dzisiaj. Stare samochody były bardziej trwałe. Mam tez Chevi Tahoe na żeliwnym bloku 5,7 256KM zostanie ze mną do końca bo to prosty niezawodny samochód. Stoi jako awaryjny i zawsze odpala od strzała. A i tez jest od niepamietnych czasow na LPG.
LPG jak LPG... Kiedy odcinek o oleju opałowym oleju transformatorowym... ;) Pamiętam jak jeszcze byłem w technikum i co rusz były kontrolę izby skarbowej wraz z policją i czasem z ITD. I panowie sprawdzali co tam posiadacze diesli mieli w baku... Że to ekologia itd ble ble ble... Jakież było moje zdziwienie gdy po zrównaniu akcyzy na ON i Opał kontrolę ustały.....
Mała sugestia. Jeżeli już poświęcacie swój czas na komentarz o awarii, może tak dopiszcie jaka marka , model,silnik, przebieg i czy dbaliście. Znaczenie ma nawet wpis że tankowaliście najtańszy gaz w okolicy . Wtedy dajecie cenne wskazówki
@@pawelkujawski3550 zakłamanie, masz rację Nie pytam jako kupujący. Każdy ma tyle samokrytyki że jest w stanie stwierdzić czy normalnym jest wymiana filtru gazu co 10 lat ? Ewentualnie czyszczenie parownika raz na 20 lat. Nie dotyczy zadufanych w sobie
@@pawelkujawski3550 ja nie dbam wcale. Póki jeździ jest super. Jak stanie, idzie na złom. I kupuję następne. W ten sposób jakieś 10-15 tyś zł rocznie oszczędzam 😂
Miałem taką samą usterkę - gaz ubił mi gniazda zaworowe. To nic, że przepustnica od momentu odpalenia do zgaszenia była otwarta na oścież. To nic, że poza paliwem moje wydatki na auto wynosiły okrągłe zero . Winien z całą pewnością był gaz 😂 A tak serio, to dobrze znów widzieć błysk w Twoim oku.
@@Loogik1979 dlatego warto zapłacić więcej i mieć pewność ze jest konkretnie zrobione 🫡 a dobrych i uczciwych mechanikow niestety coraz mniej( nawet w autoryzowanym serwisie niestety 😞)
Ja wolę czystą benzynę bo zapach jest cudowny , oczywiście mam ropniaka diZelka ale kolejne autko chce czystą benzynkę bo sobie myslę skoro stać mnie na dizelka co pali 7,8l to co mi szkodzi tankować czystą benzynkę do auta które też spali te 7,8 litrów
Znam kolesi i sam jestem w gronie dusigroszy, co porobione Subaraki WRX -y a nawet STI, gdzie jeszcze turbina czesto wieksza dochodzi upalaja na torach na gazie i chwalą sobie LPG, bo oszczędzają do tego na mapach pod gaz więcej mocy można wycisnąć. Wystarczy czujniki temp. Spalin żeby wiedzieć kiedy odpuścić i najważniejsze - regulacja zaworów przy upalaniu co 10k km normalnie co 40 k km i silnik wytrzymuje tyle lub nawet więcej niż na benzynie przy zmianie olejów co 20 czy30 k km. A zawory w wrx sti ustawia się dokładnie tak jak w Ursusach, MTZtach, Fiatach, czy Polonezach. Zwykle skontrowanie nakretyna popychaczu, a nie pierdolenie się w dopasowanie i wymianę szklanek jak u reszty min szmelcvagenie i kaldi za kupę forsy. Czemu w większości RS4, Porsche,nie upalaja na torach, tylko Mitsu, Subaraki, Toyoty i Mazdy? No jeszcze starsze BMW muszę dodać, bo to też dobre maszyny były...
Jak dobrze że zrobiłem to u „Mirka na podwórku” 😅 zamiast 6 to zaplacilem 2,3 💪🏻 a samochód jeździ jak złoto. Co prawda okaze sje jeszcze jak długo. Ale faktycznie jak kupiłem auto (suzuki vitara 1.6 8v) jeździło dobrze ale co sie okazało? Palił 18l LPG a teraz po remoncie pali około 12l LPG. Poprzedni właściciel dobrze zamaskował zbliżający się problem
Oglądam ten kanał z parę lat. Lubię samochody, ale jeździć nimi. A mechanika samochodowa to czarna magia. Aż wstyd. Ale profesja inna informatyk. Generalnie.. mam pytanie. 1) Samochód ma 7 lat, to jaka była cena auta ? 2) ile samochód jest teraz wart po 7 latach ? 3) ile kosztuje taka naprawa ? ( pomijam czy to było log czy zaniedbanie )😂 4) ILE KILOMETRÓW PRZEZ 7 LAT autko zrobiło.? Chodzi mi o tyko 1 . Nie znam cen log ani benzyny w Polsce. Ale z tego co mi się wydaje LPG jest Przynajmniej połowę tańsze (-50%). Więc z ciekawości ile ktoś zaostszedzil pieniędzy przez te 7 lat. Stosując lpg. 😂😂😂 ❤Pytam bo znawca nie jestem. A to nie klasyk , czy np maklaren. ❤ Żeby żałować silnika itp... 😂😂😂 Pozdrawiam. I czekam na nastepny odcinek. Odcinek super. ❤ Profesjonalne spojrzenie, przedstawione ciekawie. Zrozumiale nawet dla laika jak ja. A wypowiec jest " statystycznie napisana.
Oglądam z dużą ciekawością Megane II z 2007 1,6 lpg, 285tyś. na lpg zrobione 160-170tyś, Wypadanie zapłonu, olej w płynie chłodzenia, i znikający płyn chłodzący 😂 Przeglądy gazu polegały na wymianie filtrów, jak zgłaszałem problemy to zmieniana była temperatura przełączenia i tyle od gazownika😂😅😂
A skąd olej w płynie chłodzenia, bo chyba nie od jazdy na LPG. Moją Lagunę 1 z silnikiem K4M sprzedałem z przebiegiem 250 tys, z czego 120 tys na gazie. Oleju od wymiany do wymiany tyle samo, żadnej wody w oleju ani oleju w wodzie. Uszczelki kolektora, przepustnicy były znowu do wymiany więc poszła za 1500.
Podziwiam bardzo mocno że chłopaki potrafią we dwóch na jednym silniku pracować... my serwisujemy busy ale jak robimy we dwóch przy jednym silniku to się zaczynają problemy, bo awantury o narzędzia, kłótnie, mało miejsca, ktoś położył coś gdzieś gdzie drugiemu przeszkadzało itd itp...
Po ilu kilometrach w hondzie crv 2.0 b., trzeba zrobić regulacje zaworów? Chodzi mi o pierwszą regulację od momentu zalożenia instalacji w samochodzie czyli w moim przypadku w hondzie crv.
Jeśli to jest ten silnik, o którym myślę, to przede wszystkim gaz go zabija ze względu na kasowanie się luzów zaworów wydechowych. Regulacja odbywa się tak, jak w Fordach, czyli wymiana szklanki. Spec od głowic mówił, że jeszcze można podpiłować zawór, ale absolutnie nie szlifować szklanek ze względu na ścieranie powierzchni utwardzonej przy tym zabiegu. Objawem braku, lub niedostatecznego luzu jest wypadanie zapłonu, podwyższona temperatura spalania, wibracje silnika, błąd sondy, czyli dokładnie to, co w tym przypadku, aż dochodzi do wypalenia gniazda i / lub zaworu. Zupełnie nic nie da podbijanie mieszanki, bo to spowoduje jedynie tworzenie się nagaru, wyższe spalanie i zapchanie katalizatora, co podnosi koszty. Tu w zasadzie też widać pełno syfu na świecy i wokół. Wbrew temu co zasugerował autor dobrze ustawiona mapa LPG nie powinna się rozjechać po 10 tyś km przy założeniu, że silnik jest sprawny. Jak wiadomo Michał taki "znafffca", to przecież sam na to nie wpadnie. Podsumowując jest to po części wina użytkownika, ale bardziej wina konstruktorów, którym żal na popychacze hydrauliczne, albo chociaż regulację na śrubkę jak w Polonezie, lub Hondzie, czy nawet płytkami i ujęcie tego w procedurze serwisowej. Pomimo naprawy głowicy, ustawieniu luzów podejrzewam, że po kolejnych 30-40 tyś km luzy na zaworach wydechowych będą poniżej dopuszczalnej normy. Nie jest to silnik odpowiedni do gazu jeśli nie chce się bawić w kosztowną regulację. Chyba taniej by było kupić używany słupek, sprzedać to w cholerę i zanabyć coś, co do LPG nadaje się trochę bardziej.
Sorry Łysy, ale nie masz pojęcia o czym mówisz i "naprawa", którą chcesz przeprowadzić, niczego nie zmieni. Ten silnik zabiło LPG, ale nie przez brak jakiejś mitycznej regulacji gazu co 10.000 km. W odróżnieniu od 95% Opli, ten konkretny Z18XER nie ma hydraulicznych popychaczy. To jeden z niewielu silników, do których nie zaleca się gazu (jeszcze Z16XEP/XER i seria A16/A18). Na LPG co 60.000 km trzeba sprawdzić luzy zaworowe i je wyregulować (poprzez zmianę popychaczy na takie o właściwej grubości). Gdy się tego nie robi, dochodzi do skasowania luzów, podparcia zaworów, wypalenia gniazd, itd. czyli tego, co tu się wydarzyło. Mam nadzieję, że głowica trafi do specjalistów i wyjaśni wam w czym rzecz, bo inaczej będziecie na nowo rozbierać silnik po "naprawie" ;)
astra f kombi z 1997 1.6l 8v, instalacja lpg od 2006 roku, aktualnie 420 tysięcy nalotu ( teoretycznie bo w moich rękach od 2016 i 340 tysięcy więc raczej więcej miał), były małe problemy z mocą w ostatnią zimę, okazało się że obcięło klin na jednym z kół pasowych od rozrządu. Po tym wszystko ok, nic się nie dzieje. Instalacja oczywiście 2 generacji, nie żadna sekwencyjna. Dodam że raczej sobie nie żałuje bo do odciny na drugim biegu zdarza się nie raz polecieć, nie szkoda mi tego samochodu, kupiłem go za 1600zł, z zewnątrz coś rdzy widać ale podwozie jest nadal ok, co w tym modelu jest wyjątkiem. Będę jeździł ile się da, stać mnie na nowszy ale mam sentyment do tego
U mnie stojąc w korkach na gazie czuje wibracje, czy to jest właśnie taka sytuacja? Po wymianie filtrów była krótka przerwa, problem wrócił. Gazownik mówił że może być jeszcze reduktor do wymiany. Myślicie że to wystarczy, co powinienem zrobić w tej sytuacji?
@@bbzyq Z18XE w przedlifcie miał hyrdo. Nie miał też zmiennych faz rozrządu. Czemu wywali bo serwis musi zarobić. Choć Chevrolet cruze miał jakąś wariacje Z18XER z wzmocnionymi zaworami pod LPG
6tys za uszczelkę pod glowicą?????!!!! Druga sprawa, Mirek nie robi głowicy pod chmurką, tylko też ma swój warsztat. Rozbiera ją i oddaje w odpowiednie miejsce do zrobienia. Zwykły Mirek też musi dbać o swoją reputację, bo tylko RAZ oszuka. I wie, że później nikt do niego nie przyjedzie. I bedzie jego koniec. Więc nie każdy Mirek to Mirek.
Też miałem takie same objawy to pojechałem dziś do gazownika... I się okazało, że regulacja LPG może pomóc jedynie wtedy gdy auto posiada instalacje LPG, a z dieslami nie macie po co jechać. Więc to nie LPG niszczy silnik.
Teraz powiem serio- rok temu w mojej astrze G na LPG remont głowicy, pierścieni i zaworow kosztował mnie 1600 zł. Remont robił mechanik Mirek- tylko maska auta była pod dachem garażu. Astrr przejechała po remoncie prawie 20 tys km, przestała brać olej. Przed remontem litr oleju na 3 tys km. Da się? Da się 😂
Jak dbasz - tak masz. Szkoda że nie powiedzieliście jakie to były konkretne zaniedbania czy usterka instalacji LPG. Hasło - regulacja zaworów, regulacja LPG - sa zbyt ogólne, więc prośba o konkrety.
Po prostu chyba nie da się określić jednej przyczyny, ale według mjie mówiąc o zaniedbaniu na pewno chodzi o regularną wymianę świec i przewodów (dobrze jakby zakładać świece jakieś lepszej półki lub irydowe), poza tym co roku przydałoby się jeździć do gazownika który sprawdzi mape itd. Wyreguluje wszystko i według mnie wtedy nie powinno być problemu zbyt wysokiej temperatury spalania :)
@@Sosen98 to sa detale. Jak sa za male luzy zaworowe i za 12:10 wory sie nie domykaja to wypali gniazda i zawory raz dwa. Poprostu sa lepsze silniki do lpg i gorsze o ktore trzeba wiecej dbac czyli sprawdzac luzy. Jak ktos ma regulacja na plytkach i juz nie mowie ze co 30tys tylko nawet co 50 czy 80tys nie zrobi kontroli luzow to sam sie prosi o klopoty. Kase zaoszcsedzona na lpg sie fajnie liczy ale czasem trzeba wydac te 300-500 zl na serwis silnika.
Czy na zużycie glowicy nie miał wplywu brak sprawdzania luzów zaworowych w tym silniku oraz brak ewentualnej wymiany szklanek? Zarówno 1.6 i 1.8 opla nie ma hydrauliki
Od 2000r były z LPG auta: Astra I, Golf III, Megane I, Mondeo MK3, Scenic II, obecnie Lexus CT200h, a za rok będzie Kuga 2.5 FHEV (jak minie gwarancja). Nigdy nie było problemów, zawsze 2 razy taniej niż na Pb :) polecam
9:31 Peugeot 306 nowe śruby głowicy 55,65(febi), rozrząd z pompą wody 155,80(INA) Zestaw uszczelek wszystkich razem z uszczelniaczami 129,00(Elring) co daje 340,45zł... Do tego planowanie, nowy olej i płyn chłodniczy i da się nie przekroczyć 1000...Robiąc samemu nie będąc mechanikiem i mając podstawowe narzędzia w tym klucz dynamometryczny...
Na 99% przyczyną tejże awarii jest nieskasowanie luzu zaworowego na czas. Ten silnik ma regulację szklankami więc trzeba pamiętać o regulacji, szczególnie w przypadku LPG. Dziwię się, że tego nie zasugerowałeś. Pozdrawiam!
Skoro szczególnie przy LPG tzn ze gaz niszczy
@@snowbaordno nie mam ten silnik w zafirze gaz montowałem 4 lata temu i jeżdżę bez problemu ❤
@@snowbaordnie niszczy - 3 znane mi samochody z silnikami tu5jp4 jeżdżą kupę czasu na LPG i nic. Twój argument jest inwalidą.
Ja dodam od siebie swoje 3 grosze: ten silnik wymaga regularnej regulacji luzu zaworowego. Ostatnio wymieniałem w swoim bolidzie instalkę, a na stanowisku obok był Pan z Asterką z tym właśnie silnikiem i pytał gazownika co się stanie jeśli delikatnie zostanie to zaniedbane - regulacja luzu. Usłyszałem odpowiedź, że wypalenie gniazd zaworowych nastąpi znacznie szybciej niż w przypadku ubogiej mieszanki ponieważ zawór może się nie domykać, wskutek czego nastąpi szybsze wypalenie gniazda lub samej przylgni ponieważ nie domykają się w trakcie procesu spalania. Dlatego właśnie jak wybieram kandydata pod samochód do LPG sprawdzam w necie czy nie jest to wymagana czynność serwisowa. Oczywiście jeżeli byłaby sama benzyna, to też trzeba to robić, ale lepiej być świadomym przed zakupem jakie będą wymagania pod kątem serwisu takiego samochodu. Dobra robota, Michu. W mojej opinii zaniedbanie nie było po stronie samej regulacji mieszanki co luzu zaworowego :)
20 lat jeżdżę na LPG i szczam ciepłym moczem na takie wywody z uśmiechem na ustach.
Jaka furaju?
I prawidlowo
@@arekmoto161 wiesz nie do konca. Miałem hyundaia od nowości 5 lat i wszedzie mówili ze jest super gdzie zmieniałem olej i robiłem przeglądy, jezdzil jak marzenie i nagle zdechł na środku drogi i musiałem wymieniac silnik lol
W Hyundaiu Matrixie 1 generacji butla od 2013 roku i auto nie miało większych awarii
Honda Stream 1,7 2001 r zrobiłem 180 tys na gazie i jeżdżę dalej żadnych awarii stan licznika to 410 tys
Widzę że łysy wrócił do siebie wreszcie. Najlepszego dla całej ekipy.
Łysy zawsze wraca na swój tor to tylko kwestia czasu...każdego cos może podciąc...ważne by sie podniesć...trzymaj sie Łysy
LPG niszczy twój rozum w głowie użytkownik LPG
BANDYTO DO CHOROSZCZY TRAFISZ I TO PRĘDKO ZROZUMIANO !
Super pomysł z tą kamerą nad silnikiem. Dobrze pokazuje jak dużo trzeba rozkręcić by się do czegoś dostać.
Zgodnie z procedurą w naszych warsztatach ,, wszystko zostało zrobione'' Kutwa nie wytrzymałem😂😂😂 przypomina mi sie pewna historia calibry . Pozdrawiam.
Też mi się coś obiło o uszy 😂
Klamiesz
Bardzo zawistny komentarz, idź się swoim życiem zajmij.
@@wojciechkosinski4235 jak jesteś taki sztywny w swoim życiu to wspólczuję Twoim bliskim.
Jego małżonka narzeka na tą "sztywność"
Siemanko! w moim kropku(Punto Evo) gaz mam od nowości 2011rok teraz ma 290tyś i śmiga aż miło.Pozdrawiam.
Jaki silnik? U mnie w GP z gazem poki co bez problemow ale dopiero mam 3 lata. Sprawdzalem ostatnio zawory i wszystko w normie.
Super odcinek! Akurat robiłem w zeszłym i tym tygodniu podobna rzecz. W moim 21-letnim focusie musiałem wymienić uszczelke pod głowica (padła pompa wody i przegrzał się). Jako, że to stary samochód postanowiłem zrobić to samodzielnie. Czesci około 2k, remont glowicy w serwisie 1k. Robocizna -bezcenna:) teraz przynajmniej będę mógł żonie powiedzieć, ile zaoszczędziłem. Dzięki i oby więcej takich odcinków!
Panie LPG jak kazde inne paliwo 🙂 Jeżdżę od 20 lat autami na lpg w sumie ponad 300tys zrobione i nigdy sie nic nie dzialo z silnikiem. Wiadomo jakies cewki zaplonowe swiece i tyle 🙂
Bardzo mało kilometrów zrobiłes przez 20 lat i to jest powodem.
@@lukaszr.2286 tak na pewno. Ty walnales 3 miliony 🤣🤣
@@PaweM-cm6lx koło półtora miliona
@@lukaszr.2286 no wiec? Skoro tyle robiles na autach lpg to co psulo sie wszystko ze jezdziles dalej?
szukacie dziury w całym jak kto dba tak ma , lpg wymaga uwagi większej od benzyny wszyscy o tym wiedzą brak hydrauliki wymaga od nas dbania o luz zaworowy przede wszystkim regulacja samej instalacji i jej serwis.
Hehehe, jak dobrze widzieć Micha w dobrej formie. Cieszę się że pomimo przeciwności losu jesteś cały czas sobą. Miałem napisać, że pewnie zaniedbania obsługowe zabiły silnik, ale właśnie to w filmiku powiedziałeś, co jest ewidentną prawdą. Pozdro z małopolski.
Michu . Zastanawiam się czy do takiego stanu mogło doprowadzić ignorowanie regulacji luzu zaworowego który w tych silnikach reguluje się szklankami , mam ten sam silnik , już druga butla gazowa i się nic totalnie nie dzieje , co wymianę rozrządu sprawdzam luzy i ewentualnie reguluje
Przy gazie cały zysk pochłania regulacja luzów zaworowych którą trzeba z 4 razy częściej przeprowadzać w przypadku zasilania lpg 🤷♂️
@@MegaTomzet mazda 3bk 1.6 z601 , mam dokładnie taki samo wniosek
no chyba że masz hydrauliczne to nawet nie ma co tam patrzec ale fakt gaz i szlanki 20 tyś i regulacja
Można mówić ale nikt o tym nie chce słyszeć 😂 ja zrobiłem na gazie 120 tys katując silnik na pierwszej generacji LPG silnik zmieniałem bo skrzynia padła a bardziej był opłacalny swap niż kupno skrzyni ...
Na pewno zakładając LPG trzeba patrzeć w pierwszej kolejności na auto jak odbywa się regulacja luzu zaworowego,ale jak auto nam sie podoba i chcemy takie kupić i wiemy ze bedziemy chcieli zalozyc LPG to trzeba sie liczyć z tym ze trzeba pilnować luzów zaworowych,ale nie zgodza sie z tym ze cały zysk pochłania regulacja luzow,no chyba ze ktos na prawde mało jezdzi autem, pozatym im instalacja lepiej jest wystrojona to nie bedzie sie roznić niczym od beznyny poza iloscia spalonych litrów, jak niestety ktoś słabo wystroi i pojdzie na łatwiznę gazownik, mieszanka bedzie zbyt uboga lub zbyt bogata to luz lub jego brak pojawia sie w zastraszającym tempie i tak wtedy czeka nas częsta insepckja i koszty,do tego trzeba dodać ze LPG jest czulsze niż benzyna np. na świece zapłonowe. Do teog dochodzi oczywiście regularny serwis filtrów gazu,sprawdzanie przy okazji wszystiego pod komputerem czy sie zgadza.
piękny film, a co do starych śrób, to często wytrzymają więcej niż nowe, bo z lepszych stopów były robione
W oplu jedyne dobre 1.8 to było z18xe (125KM) bez kół zmiennych faz ;)
Łapa w górę za Opla! ;D
W Astrze g 1.8 16v 116 konny też był bardzo dobry X18XE1
Właśnie mam do wymiany Koła zmiennych faz w insigni A18XER :D
122 konie i do tego chyba biorą olej kurewsko ... 140 konne już nie biorą
Ja mam X20XEV i ma 270 tysi i nadal lata na lpg
A co powiesz o 2.0 ( nie pamiętam symbolu), który "obsłużył" kolejno- Ascone, Mantę, Vectrę,Calibre?(Niektórych słów mój tel. nie kojarzy, stąd taka,a nie inną ortografia)
Akurat mam ten silnik w Zafirze. Przejechałem na LPG 100 tys. km. i nic się nie dzieje. Jak dbasz tak masz. Bardzo ważna kontrola luzów zaworowych i wymiana świec.
Pozdrowienia dla ekipy M4K.
Ale przecież tam są szklanki i regulacja taka wcale tania nie jest.
I w tym silniku trzeba kontrolować luz zaworowy gdyż nie ma hydraulicznie sterowanego luzu zaworowego
Siemka, Michu warto bylo wspomniec ze ten silnik nie ma hydraulicznych popychaczy i na LPG trzeba co cca. 40tys kontrolowac luzy zaworowe bo glowica jest z plasteliny. Jak nie kasujesz luzu wymiana szklanek na mniejsze to zawory sa podparte i dochodzi do ich podpalenia. Pozdrawiam 😉
Potwierdzam tam pierw trzeba zmierzyć luz zaworowy posiadam opla z tym silnikiem i dobrze to wiem i to wina tylko tego że nikt tam nie zaglądał
Tak BTW. Mam audi a3 8l z 2000, instalacja założona 2k16. Mechanik oglądając ostatnio auto, stwierdził że nie widzial silnika w tak dobrym stanie dość sporo czasu [chodzi o wiek auta 10+] Silnik odpala na strzała. Każdy kto uważa że lpg psuje silnik, jest dzbanem dzięki któremu zaoszczędzam duże pieniądze na stacji tankując lpg. Im więcej ludzi atakujących lpg, tym mniej użytkowników lpg, a dzięki temu cena gazu jest bardzo przyjemna. Dziękuję wam wszystkim, trzymajcie tak dalej.
W te 15 godzin to ciężko uwierzyć a do tego jeszcze 200 zł za godzinę nieskomplikowanej pracy, to jednak wybiorę Pana Mirka
Dokładnie. W tej cenie, to ze 2 silniki do tego opla kupisz.
I akurat taką naprawę by pokazał, na której kręcił przy liczbie godzin?
niestety działa ekonomia. przy takich kosztach całkowitych to jakiś silnik używka w zamian. części robocizny jednak się nie uniknie, bo silnik trzeba rwać. niestety mój jak siadł, to żadnego silnika z pewną historią do kupienia nie było, więc poszła regeneracja. cóż. zawsze można wpaść na minę.
200 zł to przy dzisiejszych kosztach utrzymania warsztatu bardzo rozsądna cena , tym bardziej że wyszło tylko 15 roboczogodzin .
@@przemek6698 Tylko co to jest ta roboczogodzina? Jest jakiś ustalony czas na daną robotę czy tyle ile zejdzie warsztatowi? Roboczogodzina, to jest sposób na naciąganie. Dziwne, że bardzo często Michu tłumaczy praktycznie przy każdym filmie, że tyle musi kosztować. To właśnie rodzi patologie. Bo skąd klient może wiedzieć czy tyle faktycznie zeszło. Czy robił przy tym 1 mechanik czy 4. Jak jeżdżę na wulkanizację, to mam jasno określoną cenę za wymianę i wyważenie koła z podziałem na stal i "amelinium". Nie raz zajmowało 1 koło 15min, a innym razem 1 godz. A to się zapiekło, a to nie było osoby do pomocy. Mnie jako klienta guzik interesuje. Michu idąc do barbera ze swoją brodą, też liczą Ci za roboczogodzinę, czy za robotę?
Michu, nie bierz tak do głowy bo broda siwieje. Jak Ty będziesz wyglądał z siwymi dredami? Ja się pytam się?! Glowa do góry i do przodu. Będzie dobrze. Co nie zabije to wzmocni. Wiem co mówię. Zdrówka życzę bo to najważniejsze. Robisz dobrą robotę i oby tak dalej. Trzym się 👊
Michu! 🎉 widać czujesz się lepiej! Bardzo fajny odcinek o Łoplu😊
Michu wywiad z Filipem szacun ale od półtora roku pierwszy film który zobaczyłem do końca oby tak dalej pozdrawiam
W tych silnikach, trzeba regularnie na gazie regulować zawory. Jak dbasz tak masz.
Dlatego do lpg obowiązkowo z regulacją zaworów hydrauliczna i nie ma problemów
Jak w astrze g
Świetny odcinek , miałem zafirę 1.8 na Lpg to samo tyle że poszła do sprzedania ale te zaniedbania na 100% trafna diagnoza pozdrawiam więcej takich tematów 👍🏻
Świetna diagnoza. Mam pomysł na hit, czy kit, napełnianie samemu klimy puszka w sprayu😁. Pozdro
To akurat mogę polecić. Używam drugi rok i działa bardzo dobrze :)
Skoro napełniacie klimę sprayami to proponuję udać się do serwisu na sprawdzenie szczelności. 3 lata mam vectre c i co rok jeżdżę na serwis klimy i ani grama czynnika nie brakuje.
@@kacperqwe6254 ja juz 3 raz musze robic klime w ciągu 3 lat, bo partacze nie potrafią zrobić. Dlatego zastanawiam się nad tym specyfikiem z uszczelniaczem
@@kacperqwe6254 Nie miałem czynnika bo były uszkodzone zawory. Wymieniłem je, nabiłem klimę sam i śmiga. Coś co miało kosztować z nabijaniem >600zł kosztowało mnie 200zł. Coś jeszcze?
@@michax2627 a ten specyfik jest odrazu z olejem ?
G. prawda, w instalacji lpg podczas jej montażu ustawiana jest mapa w sterowniku która musi być taka sama jak benzynowa, co 10kkm możesz sobie filtry zmieniać od fazy ciekłej i lotnej i sprawdzać reduktor czy trzyma ciśnienie. Tutaj wina leży w braku regulacji luzu zaworowego a nie w lpg.
Siemanko Michu, pozdrawiam całą ekipę M4K i wszystkich widzów
Jeżdżę na gazie. Założyłem nową do silnika który to lubi w odpowiednim miejscu, setki kilometrów bite od 3 lat. Żadnych awarii. Ale najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie mają gazu. Ba nawet nie posiadają samochodu ale wyklinają gaz bo poprostu w ich mniemaniu jest zły. Pozdrawiam takie osoby ja sie z was smieje i jade sobie dalej
Hmm... Z tego co pamiętam to, gaz najbardziej przeszkadza tym, którzy go nie mają. ;)
A na poważnie, co kto lubi, jeden brunetki, drugi blondynki, trzeci ładne dziewczyny. :)
Szanujmy się wzajemnie. :)
Pozdrawiam Widzów i Ekipę! :)
Wnuczek do dziadka ; Dziadku które dziewczyny są fajniejsze, blondynki czy brunetki ? Siwe wnusiu siwe bo nie dają rady uciekać 😜🤣😂🐺⚔❗
No wreszcie coś sensownego nikomu się nie opłaca a B..emka podjeżdża pod dystrybutor i wkręca przy wlewie zawór do tankowania LPG oby koledzy nie widzieli ...😄
@@krzysztofwojtasik3458 wojtasa z blok ekipy widziałeś?
@@ggnagognagoma2462 nie znam
Gaz nie niszczy silnika, to ludzie niszczą silniki tym, że o nie dbają. Auta z instalacją gazową wymagają przede wszystkim dobrego serwisu LPG (a ciężko o taki serwis, mam nawet wrażenie, że takie nie istnieją), ale też więcej uwagi użytkownika (wymiana filterków, częstsza wymiana świec/przewodów/cewek bo LPG jest czulsze na przerwy w zapłonie, a także serwis/przeglądy instalacji). Niestety LPG najczęściej zakładają osoby, które chcą jeździć taniej i nie zdają sobie sprawy, że posiadanie LPG to nie tylko tanie jeżdżenie ale też zwiększone koszta związane z utrzymaniem silnika jak i z samym serwisowaniem LPG. Jeśli już trafisz na osobę, która o to wszystko dba to taka osoba najczęściej i tak ma jakieś problemy z LPG związane z niepoprawnym montażem czy też niepoprawną regulacją tego gazu bo zwyczajnie nie ma dobrych serwisów od LPG, a jak są to na palcach jednej ręki je idzie zliczyć.
Siema Michu jak znowu wspaniale widziec Cie w tak świetnym nastroju oraz humorze 👍👍👍🤓. Tak 3-maj dalej 👌👏👊. Pozdro dla Ciebie i Ekipy
Mój dziadek który pracował jako mechanik samochodowy często mówił klientom.
Jeździ się na benzynie lub na zaworach.
Ludzie kręcili śrubkami na gaźnikach i silniki pracowały na bardzo ubogiej mieszance i w efekcie wypalane były gniazda zaworowe. Bo uboga mieszanka spala się wolniej więc spaliny są bardziej gorące. Pojawił się wtrysk paliwa problem z zaworami ustąpił.
Ale pojawiły się mieszalnikowe instalacje LPG i znów były śrubki i wypalone gniazda zaworowe.
Stąd ten mit że LPG niszczy silnik bo zapomnieli że benzyna też to potrafi. Wystarczy że jeden z wtryskiwaczy gazu podaje go mniej i jest taki efekt jak w tym przypadku. LPG spala się wolniej jak benzyna więc niektóre silniki które mają gniazda zaworowe z gównolitu trzeba cięgle sprawdzać luz zaworowy gdy nie ma hydraulicznych popychaczy zaworowych. Aby zmniejszyć ten problem można zwiększyć wyprzedzenie kąta zapłonu.
Są nawet takie urządzenia które służą do tego nazywają się wariator kąta wyprzedzenia zapłonu. Silnik lepiej pracuje mniej pali a i świece i cewki mniej dostają gdy mamy go założony.
Siemanko michu pozdro dla ekipy , życzę zajebistej majówki mazury zawsze z tobą 💪👍
LPG nie niszczy silnika. Silnik niszczy brak serwisu i zaniedbania właściciela. "Bo przecież jeździ to po co ruszać i serwisować..." 😆
Nie tylko. Niektóre silniki z racji konstrukcji I materiałów użytych NIE NADAJĄ SIĘ DO INSTALACJI GAZOWYCH, przez co ulegają nienaturalnie szybszej degradacji. Prostym przykladem jest vtec z Forda Focusa.
Gaz do kuchenki, benzyna do zapalniczki, ropa do traktora a prąd do spalenia elektryka 😂
@dawid dawidowski dawno nie bylo cie widać nigdzie w komentarzach
Wnioski kupić dobre buty i chodzić
A jednak ja jestem NIEULECZALNYM DIESLOFILEM, DODATKOWO Z "WHITE LINE FEVER"
Pozdrawiam WSZYSTKICH i życzę udanej majówki 🎉🎉🎉🎉❤❤❤
P.s.Michu- po 1.Każdy może się pomylić
2.Ten się nie myli, co nic nie robi
3.Tylko krowa nie zmienia zdania
@@patryk_pasek7921 Też racja - to bardzo zdrowe,a zazwyczaj też bardzo przyjemne🙂👍
Prąd do czajnika
Dobrze Cię znów widzieć! Pozdrawiam!
Michu wiem że to niegrzecznie poprawiać ludzi ale jesteś osobą publiczną która trafia do szerokiej grupy odbiorców. Dwutysięczny rok był jeden (2000). Reszta to dwa tysiące siódmy, dwa tysiące dwudziesty trzeci. Wiem że to nie kanał polonistyczny ale już nie mogłem dłużej. Pozdro 💪
Chciałem to napisać od dawna ale się wstydziłem 🙂
Interpunkcja również należy do kwestii istotnych ;)
@@mojkana9075 w internecie nie za często szczególnie wśród młodych osób
@@wojciechplaza Głupich nie warto naśladować, tu jest równie istotna.
@@mojkana9075 ,
Jesli chodzi o gaz troche mam przejechanie na gazie km i zaden silnik mi nie padl ,silnik padnie jak go sie nie serwisuje czyli olej w silniku,przy gazie regula cja i wymiana filtra gazu to takie podstawy zeby wlasnie nie bylo spalania stukowego tak zwanego,ale ogolnie gaz czysci silnik i jest czystrzy od benzyny.pozdro michu i zdrowia 😊
Wielu mechaników nie lubi jak im się "patrzy na ręce" - A Łysy machnął chłopakom kamerę :D
... A wystarczy podłączyć do sondy miernik AFR i umieścić go na stałe w kabinie. AFR pozwala kontrolować na bieżąco poprawność mieszanki LPG 😊
Skąd go wziąć
Pesymista powie że nie działają dwa gary, optymistą powie że jeździ i działaja dwa gary 😊
Michu dawaj drugą część chce posłuchać jak mruczy ten ECOTEK. Jestem miłośnikiem LPG bo w tym kraju nie da się mnożyć ce bulionów w inny sposób. Pięć aut rożnych marek na instalacji polskiego producenta ze średnim przebiegiem (120 tys na nowej instalacji) auta oczywiście z drugiej reki i żadnych problemów, serwis zgodnie z zaleceniem producenta i olej co 10 -13 tys. Obecnie upalam diesla bo grubszy portfel i wyklucza jedną wadę LPG jaką jest częste tankowanie. Moje zdanie jest jak Twoje obalanie mitu o hukowym LPG.
PS. jak diesel szarpnie serwisem po kieszeni to LPG pomoże wstać z kolan.
Pozdrawiam.
Pytałem kiedyś w ASO o silniki Opla dobre do gazu. Ogólnie stare silniki i z nowych 1.4T Silnik 1.8 122KM gaz - tak , 1.8- 140 gaz w zasadzie nie chyba że wymieni się zawory na wzmocnione bo seryjne są robione z marchewek i nie wytrzymują LPG. No i podstawa filtry co 15k km i duży serwis co 30k km.
Śruby są jednorazowe.
A co to za silnik 1,8 122 km ?
@@tomaszniezbecki811 też 1.8, ale przed lift.
@@rickardoo404 1,8 w przed lifcie ma 125
@@tomaszniezbecki811 no nie wiem...nawet niemieckie źródła podają 122 km.
Siema, spoko odcinek. Moim zdaniem fajna by była taka seria z napraw. Np. odcinek z wymiany skrzyni biegów czy innych elementów bo, ktoś coś, o czymś, zapomniał(niedbał), ile to trwa i jakie koszta+-.
Scenic 2 2.0 z lpg. Przebieg na gazie 200tys, łącznie 400. Z silnikiem żadnych problemow :-)
Z reszta z niczym w tym aucie nie mam problemow a podobno francuzy takie awaryjne....
Potwierdzam, mam 2 auta z silnikiem F4R ale turbo, oba w gazie. 200 tys nie zrobią, bo aż tyle nie jeżdżę, ale po 50 tys na gazie każdy już ma.
@@DanyWay f4rt właśnie się nadają do lpg. Te bez turbo od Nissana są podobno dziadoskie
@@bartek0041 F4R i F4RT to raczej to samo, T w oznaczeniu bierze się od turbo. Może masz na myśli np. M4R?
@@DanyWay chyba tak. Mówią że 140 km od Nissana są dziadoskie do lpg i są na łańcuchu a Renault f4rt na pasku i są dobre do lpg. Myślę żeby sobie nie kupić laguny 3 właśnie z f4rt 173km i lpg założyć ;)
@@bartek0041 F4RT to bardzo dobry wybór, spalanie gazu jak dla mnie ok. Wczoraj w trasie 300 km drogami A4-S3-A2 i prędkościach odpowiednio 120-138-145 spaliłem równo 30l LPG, przy 4 osobach i pełnym bagażniku, ale mój jest po chipie na 270 KM a auto Megane III. Myślę, że dużo dały letnie opony. Na zimowych nie byłem w stanie osiągnąć takiego spalania.
Pierwszy : D Komentarz przed obejrzeniem odcinka. Sam jeżdżę na LPG 13 lat i jedyne, co było do zrobienia - 3 lata temu głowica. Reszta Zapi3rdala jak głupia. Wymieniasz filtry na czas i butle. Będziesz szczęśliwym posiadaczem LPG
Michu a jak ma się do LPG lubryfikacja zaworów? Mam coś takiego u siebie i auto jeździ bez problemów ale ja dbam o eksploatacje także nie wiem na ile ten cały system ma realny wpływ na kondycje zaworów
Jeszcze nie obejrzałem się wypowiem. Super odcinek
Jestem użytkownikiem aut z LPG od początku lat 90-tych. Przejechałem na tym paliwie wiele kilometrów. Mój rekordzista to Passat b3 2.0 115 km który zrobił 580 000 km na gazociągu plus 150 tys. Które już miał wykulane na benie. Nic się z nim nie działo tylko eksploatacja rozrząd olej mineral GM. Raz zdjąłem głowice i wymieniłem uszczelniacze na zaworach. Całość z planowaniem, uszczelka to koszt ok 250zł. Pierścienie i panewki oryginał do końca. Opony i sprzeglo trzeba było wymieniać ale to normalka. Większość swojego żywota passat jeździł tylko na gazie nawet odpalanie. Ale takiej motoryzacji już nie ma. Do dzisiaj kulam się na LPG i ubolewam bo aut które można zagazowac jest jak na lekarstwo. Większość to 15-20 latki. Zamiast elektryki produkować powinni pomyśleć o zasilaniu nowych aut gazem . Tylko przy obecnych silnikach to by roku nie wytrzymały. Pozdrawiam.
Prawie każde auto można zagazować. Są nieliczne wyjątki, ale generalnie każde.
@@nICkkkkkos tylko ile obecne ato na gazie przejedzie skoro nowe silniki najlepszym marek ledwo wytrzymują 100tys na benie o cenie montażu instalacji nie wspomnę i eksploatacji gaz plus bena na smarowanie i chłodzenie wtryskiwaczy. Przejechałem grubo ponad milion kilometrów na gazie więc wiem o czym mówię. Pozdrawiam
Yyyyy 😂😂😂 Ty kocur jesteś👍👍👍👍
Ja jeździłem Zafirą 1.8 140km przez 11 lat na LPG. Wymiana oleju + wszystkie filtry, serwis u gazownika co 10tysiecy i problemów nie miałem 😊
Witam musiałeś regulować zawory czy wymiana filtrów i pilnowanie mapki komputera?
U mnie podobnie 7 lat na LPG serwis. 1-2 razy w roku i nic się nie dzieje a zrobione już 100k na LPG
O już wiem co się odrypało mi w Vectrze 4 lata temu. Ale kupno przeze mnie tego samochodu to był przykład jak tego nie robić xD Generalnie poprzedni właściciel przy wymianie rozrządu nie zlecił wymiany simmerringa na wale, puszczał on, tak że zaczęła się dosyć często kontrola ciśnienia oleju. A przed sprzedażą zalał olej do pełna. Do tego drugie tyle oleju okazało się być spalane. I tak przez pół roku dolewałem olej 15W40 na przemian z słonecznikowym. W końcu silnik zaczął brzmieć tak jak na filmie, a vectra sprzedana z przeznaczeniem na części... Jakoś przez przypadek auto miało od 10 lat lpg :)
Pozdrawiam Michu M4k i wszystkich miłośników fajny odcinek gaz
Super, merytorycznie i ciekawie. Ale mniej click-baitowe tytuły poproszę.
Ach to było do przewidzenia, wiedziałem że ta sytuacja którą przerobiłeś tylko Cię wzmocni, chcemy takiego Łysego !!!!! Super materiał pełny w 100% pewności samego siebie, pozdrawiam serdecznie !!!!!!!!!!!!
Nie tylko oni ale Opel od 1998 roku oszczedza na materialach i produkuje taki szajs - to są slowa mojego fachowca od obrobki silnikow i wieżę w to poniewaz - kezdzilem oplem 1,6 16V na zwyklej instalacji tzw na palniku w kolektorze dolotowym. Oleje i rozrzad robilem zgodnie z planem ale swiece zmienialem jak strzelil w kolektor. Czyli co ok 80 - 100 tkm. Przewody zaplonowe padly po 380 tkm. Parownik wytrzymywal 250 tkm regeneracja po regeneracji ok 150 tkm. W 10 lat zrobiłem ok 470 tkm na LPG . Astra byla z roku 1997. A ze troche zaczynala rdzewieć wiec postanowilem poszukac drugiej mlodszej trafilem fajna na oko bez rdzy i z niskim przebiegiem ok 130 tkm ale Uwaga rocznik 1999 byla bez gazu ale od ręki dostała instalację LPG na wtrysku czyli 4 gen. Jakie bylo moje zdziwienie gdzy po ok 3 tkm zaczela słabnąć dymić nagle straciła kompresje ma jednym cylindrze zadzwoniłem do fachowca. Jego pierwsze pytanie to ktory to rocznik. Gdy mu powiedziałem ze 99 od razu powiedzial co bedzie do roboty wszystkie zawory prowadnice gniazda nez tego moze zrobic ale bez gwarancji. Ale gdy mu powiedziałem ze mam silnik z 97 roku ale ma ponad 600 tkm to od razu kazał mi go wkładać i nie zawracać sobie głowy. Tak że to nie LPG niszczy silnik ale glupie oszczednosci i pazerność producentów samochodow. Ta Astra z 99 jeździła 130 tkm na benzynie miala 1 wlasciciela byla krajowa a tylko 3 tkm na gazie. Więc raczej mało prawdopodobne że to gaz ja zabił ale jak by ktos był wlascicielem pierwszej w życiu instalacji LPG to mógłby tak pomyslec. Tamta astra z 97 roku do końca miała orginalny rozrusznik, moduł zapłonu wspomaganie i całą maglownicę, abs jedynie co robiłem to alternator przy ok 450 tkm uszczelkę pod głowicą po 400 tkm. Ze wzgledu na to ze holowala stale przyczepe 1.5 tony to padła jej skrzynia i sprzeglo dolatala od 590tkm. Bylem drugim właścicielem wiec przebiegu jestem pewien bo odkupilemn od dobrego znajomego. Żałuję ze nie zrobilem jej blacharki bo jezdzila by do dzisiaj. Stare samochody były bardziej trwałe. Mam tez Chevi Tahoe na żeliwnym bloku 5,7 256KM zostanie ze mną do końca bo to prosty niezawodny samochód. Stoi jako awaryjny i zawsze odpala od strzała. A i tez jest od niepamietnych czasow na LPG.
LPG jak LPG... Kiedy odcinek o oleju opałowym oleju transformatorowym... ;) Pamiętam jak jeszcze byłem w technikum i co rusz były kontrolę izby skarbowej wraz z policją i czasem z ITD. I panowie sprawdzali co tam posiadacze diesli mieli w baku... Że to ekologia itd ble ble ble... Jakież było moje zdziwienie gdy po zrównaniu akcyzy na ON i Opał kontrolę ustały.....
Michu więcej tej serii odcinków👍👍
Pozdrawiam i props widać przemianę fizyczną 💪😉
Mała sugestia.
Jeżeli już poświęcacie swój czas na komentarz o awarii, może tak dopiszcie jaka marka , model,silnik, przebieg i czy dbaliście.
Znaczenie ma nawet wpis że tankowaliście najtańszy gaz w okolicy .
Wtedy dajecie cenne wskazówki
Co za pytanie czy ktoś dbał, w swoich oczach każdy dba o swoje wozidełko 😂 tylko każdy ma inne standardy 🤷♂️
@@pawelkujawski3550 zakłamanie, masz rację
Nie pytam jako kupujący.
Każdy ma tyle samokrytyki że jest w stanie stwierdzić czy normalnym jest wymiana filtru gazu co 10 lat ?
Ewentualnie czyszczenie parownika raz na 20 lat.
Nie dotyczy zadufanych w sobie
@@pawelkujawski3550 ja nie dbam wcale. Póki jeździ jest super. Jak stanie, idzie na złom. I kupuję następne. W ten sposób jakieś 10-15 tyś zł rocznie oszczędzam 😂
Miałem taką samą usterkę - gaz ubił mi gniazda zaworowe. To nic, że przepustnica od momentu odpalenia do zgaszenia była otwarta na oścież. To nic, że poza paliwem moje wydatki na auto wynosiły okrągłe zero . Winien z całą pewnością był gaz 😂 A tak serio, to dobrze znów widzieć błysk w Twoim oku.
Miłej majówki życzę dla całej ekipy
Super odcinek Michu. Pozdrawiam
zmotywowaleś mnie aby jechać na przegląd instalacji LPG. Dzięki!
200 zł na godzinę to spoko motywacja + części 🤫🫣
Tylko pamiętaj żeby zrobić to dobrze to trzeba pokonać 5km na benzynie i 15 na gazie z laptopem minimum
@@Loogik1979 dlatego warto zapłacić więcej i mieć pewność ze jest konkretnie zrobione 🫡 a dobrych i uczciwych mechanikow niestety coraz mniej( nawet w autoryzowanym serwisie niestety 😞)
Siema. W końcu mam czas żeby obejrzeć odcinek. Pozdrawiam 🤙
LPG jest zajebiste! Taniej, oszczędniej, ekologiczniej 😎
Ja wolę czystą benzynę bo zapach jest cudowny , oczywiście mam ropniaka diZelka ale kolejne autko chce czystą benzynkę bo sobie myslę skoro stać mnie na dizelka co pali 7,8l to co mi szkodzi tankować czystą benzynkę do auta które też spali te 7,8 litrów
Gaz jest bardziej ekologiczny, spalinki nie są tak smaczne, ale nie trują środowiska. Mam full size van 3.8 v6 265KM LPG, płacę jak za golfa 1,9 tdi.
ja mam A3 1.8T z LPG i 100km kosztuje mnie jakieś 26zł 😎
@@stefania1535 a wiesz ,że lpg to odpad z rafinacji ropy naftowej ,gdyby nie te spaliniaki ropne czy benzynowe to byś lpg nie miał
@@cezarynazwisko7361 O ile mi wiadomo, na ziemnym auto również pojedzie... Ale i tak jestem Ci bardzo wdzięczny, że dzięki Tobie mogę jeździć na LPG.
Znam kolesi i sam jestem w gronie dusigroszy, co porobione Subaraki WRX -y a nawet STI, gdzie jeszcze turbina czesto wieksza dochodzi upalaja na torach na gazie i chwalą sobie LPG, bo oszczędzają do tego na mapach pod gaz więcej mocy można wycisnąć. Wystarczy czujniki temp. Spalin żeby wiedzieć kiedy odpuścić i najważniejsze - regulacja zaworów przy upalaniu co 10k km normalnie co 40 k km i silnik wytrzymuje tyle lub nawet więcej niż na benzynie przy zmianie olejów co 20 czy30 k km. A zawory w wrx sti ustawia się dokładnie tak jak w Ursusach, MTZtach, Fiatach, czy Polonezach. Zwykle skontrowanie nakretyna popychaczu, a nie pierdolenie się w dopasowanie i wymianę szklanek jak u reszty min szmelcvagenie i kaldi za kupę forsy. Czemu w większości RS4, Porsche,nie upalaja na torach, tylko Mitsu, Subaraki, Toyoty i Mazdy? No jeszcze starsze BMW muszę dodać, bo to też dobre maszyny były...
Widzę Michu że wracasz do formy. Spokoju i radości z życia jak dawniej. Pozdro dla całej ekipy 👍
To aż wszystko prosi się o Mema! :D
"Panie! Jaki elektryczny samochód? Elektryczna to tylko kuchenka!" XD
'Panie, gaaz? Na gaz to tylko piecyk' :D
Jak dobrze że zrobiłem to u „Mirka na podwórku” 😅 zamiast 6 to zaplacilem 2,3 💪🏻 a samochód jeździ jak złoto. Co prawda okaze sje jeszcze jak długo. Ale faktycznie jak kupiłem auto (suzuki vitara 1.6 8v) jeździło dobrze ale co sie okazało? Palił 18l LPG a teraz po remoncie pali około 12l LPG. Poprzedni właściciel dobrze zamaskował zbliżający się problem
I kolejny lajeczek Michu jesteś w świetnej formie na luzie i wesoło. Miałem kiedyś Zafirke B 1.8 w lpg i muszę przyznać że na dawała radę.
W Z18XER z KZFR? W tym silniku trzeba luzy zaworowe ustawiać, ale daje radę.
Michu, cieszę się że cię takiego widzę! Szczęść Boże!
Oglądam ten kanał z parę lat.
Lubię samochody, ale jeździć nimi.
A mechanika samochodowa to czarna magia. Aż wstyd. Ale profesja inna informatyk.
Generalnie.. mam pytanie.
1) Samochód ma 7 lat, to jaka była cena auta ?
2) ile samochód jest teraz wart po 7 latach ?
3) ile kosztuje taka naprawa ? ( pomijam czy to było log czy zaniedbanie )😂
4) ILE KILOMETRÓW PRZEZ 7 LAT autko zrobiło.?
Chodzi mi o tyko 1 .
Nie znam cen log ani benzyny w Polsce. Ale z tego co mi się wydaje LPG jest Przynajmniej połowę tańsze (-50%).
Więc z ciekawości ile ktoś zaostszedzil pieniędzy przez te 7 lat. Stosując lpg.
😂😂😂
❤Pytam bo znawca nie jestem. A to nie klasyk , czy np maklaren. ❤
Żeby żałować silnika itp... 😂😂😂
Pozdrawiam. I czekam na nastepny odcinek.
Odcinek super. ❤ Profesjonalne spojrzenie, przedstawione ciekawie. Zrozumiale nawet dla laika jak ja.
A wypowiec jest " statystycznie napisana.
Oglądam z dużą ciekawością
Megane II z 2007 1,6 lpg, 285tyś. na lpg zrobione 160-170tyś, Wypadanie zapłonu, olej w płynie chłodzenia, i znikający płyn chłodzący 😂
Przeglądy gazu polegały na wymianie filtrów, jak zgłaszałem problemy to zmieniana była temperatura przełączenia i tyle od gazownika😂😅😂
A skąd olej w płynie chłodzenia, bo chyba nie od jazdy na LPG. Moją Lagunę 1 z silnikiem K4M sprzedałem z przebiegiem 250 tys, z czego 120 tys na gazie. Oleju od wymiany do wymiany tyle samo, żadnej wody w oleju ani oleju w wodzie. Uszczelki kolektora, przepustnicy były znowu do wymiany więc poszła za 1500.
Uszczelka termostatu. Znany problem w Megane.
Olej w płynie to może być wina uszczelki obudowy termostatu. W obudowie jest kanał olejowy.
@@DanyWay też tak pójdzie, jako uszkodzony, kolejna Renata zakupiona
Kolejny fajne odcinek :) Brawo Michu. ;)
Leci sub dla Kuby! Niech się rozwija
Podziwiam bardzo mocno że chłopaki potrafią we dwóch na jednym silniku pracować... my serwisujemy busy ale jak robimy we dwóch przy jednym silniku to się zaczynają problemy, bo awantury o narzędzia, kłótnie, mało miejsca, ktoś położył coś gdzieś gdzie drugiemu przeszkadzało itd itp...
Objawy jak w astrze 3 1.6, wyjarało gniazda zaworowe na 2 cylindrach.
Po zrobieniu gniazd, auto do dzisiaj lata na LPG.
To wyglada jak opel 1.6 :-D
Po ilu kilometrach w hondzie crv 2.0 b., trzeba zrobić regulacje zaworów? Chodzi mi o pierwszą regulację od momentu zalożenia instalacji w samochodzie czyli w moim przypadku w hondzie crv.
Przydałby się jeszcze jakiś film z porównaniem mocy między gazem a benzyną
kwestia regulacji.
Nie mam różnicy w mocy w v6
Jeśli to jest ten silnik, o którym myślę, to przede wszystkim gaz go zabija ze względu na kasowanie się luzów zaworów wydechowych. Regulacja odbywa się tak, jak w Fordach, czyli wymiana szklanki. Spec od głowic mówił, że jeszcze można podpiłować zawór, ale absolutnie nie szlifować szklanek ze względu na ścieranie powierzchni utwardzonej przy tym zabiegu. Objawem braku, lub niedostatecznego luzu jest wypadanie zapłonu, podwyższona temperatura spalania, wibracje silnika, błąd sondy, czyli dokładnie to, co w tym przypadku, aż dochodzi do wypalenia gniazda i / lub zaworu. Zupełnie nic nie da podbijanie mieszanki, bo to spowoduje jedynie tworzenie się nagaru, wyższe spalanie i zapchanie katalizatora, co podnosi koszty. Tu w zasadzie też widać pełno syfu na świecy i wokół. Wbrew temu co zasugerował autor dobrze ustawiona mapa LPG nie powinna się rozjechać po 10 tyś km przy założeniu, że silnik jest sprawny. Jak wiadomo Michał taki "znafffca", to przecież sam na to nie wpadnie.
Podsumowując jest to po części wina użytkownika, ale bardziej wina konstruktorów, którym żal na popychacze hydrauliczne, albo chociaż regulację na śrubkę jak w Polonezie, lub Hondzie, czy nawet płytkami i ujęcie tego w procedurze serwisowej. Pomimo naprawy głowicy, ustawieniu luzów podejrzewam, że po kolejnych 30-40 tyś km luzy na zaworach wydechowych będą poniżej dopuszczalnej normy. Nie jest to silnik odpowiedni do gazu jeśli nie chce się bawić w kosztowną regulację. Chyba taniej by było kupić używany słupek, sprzedać to w cholerę i zanabyć coś, co do LPG nadaje się trochę bardziej.
Sorry Łysy, ale nie masz pojęcia o czym mówisz i "naprawa", którą chcesz przeprowadzić, niczego nie zmieni. Ten silnik zabiło LPG, ale nie przez brak jakiejś mitycznej regulacji gazu co 10.000 km. W odróżnieniu od 95% Opli, ten konkretny Z18XER nie ma hydraulicznych popychaczy. To jeden z niewielu silników, do których nie zaleca się gazu (jeszcze Z16XEP/XER i seria A16/A18). Na LPG co 60.000 km trzeba sprawdzić luzy zaworowe i je wyregulować (poprzez zmianę popychaczy na takie o właściwej grubości). Gdy się tego nie robi, dochodzi do skasowania luzów, podparcia zaworów, wypalenia gniazd, itd. czyli tego, co tu się wydarzyło. Mam nadzieję, że głowica trafi do specjalistów i wyjaśni wam w czym rzecz, bo inaczej będziecie na nowo rozbierać silnik po "naprawie" ;)
astra f kombi z 1997 1.6l 8v, instalacja lpg od 2006 roku, aktualnie 420 tysięcy nalotu ( teoretycznie bo w moich rękach od 2016 i 340 tysięcy więc raczej więcej miał), były małe problemy z mocą w ostatnią zimę, okazało się że obcięło klin na jednym z kół pasowych od rozrządu. Po tym wszystko ok, nic się nie dzieje. Instalacja oczywiście 2 generacji, nie żadna sekwencyjna. Dodam że raczej sobie nie żałuje bo do odciny na drugim biegu zdarza się nie raz polecieć, nie szkoda mi tego samochodu, kupiłem go za 1600zł, z zewnątrz coś rdzy widać ale podwozie jest nadal ok, co w tym modelu jest wyjątkiem. Będę jeździł ile się da, stać mnie na nowszy ale mam sentyment do tego
Gaz i benzyna jedna rodzina LPG 🥳
U mnie stojąc w korkach na gazie czuje wibracje, czy to jest właśnie taka sytuacja? Po wymianie filtrów była krótka przerwa, problem wrócił. Gazownik mówił że może być jeszcze reduktor do wymiany. Myślicie że to wystarczy, co powinienem zrobić w tej sytuacji?
Z18XER trzeba okresowo wymieniać szklanki przy LPG
Silnik dobry tylko czemu wywalili hydropopychacze.... Ech...
@@bbzyq Z18XE w przedlifcie miał hyrdo. Nie miał też zmiennych faz rozrządu. Czemu wywali bo serwis musi zarobić. Choć Chevrolet cruze miał jakąś wariacje Z18XER z wzmocnionymi zaworami pod LPG
Do i git odcineczek wpadł, jak dbasz tak masz 😉
6tys za uszczelkę pod glowicą?????!!!! Druga sprawa, Mirek nie robi głowicy pod chmurką, tylko też ma swój warsztat. Rozbiera ją i oddaje w odpowiednie miejsce do zrobienia. Zwykły Mirek też musi dbać o swoją reputację, bo tylko RAZ oszuka. I wie, że później nikt do niego nie przyjedzie. I bedzie jego koniec. Więc nie każdy Mirek to Mirek.
lekko się głowę uderzyli, myślę, że w okolicach 3tyś brutto można się zmieścić
Też miałem takie same objawy to pojechałem dziś do gazownika... I się okazało, że regulacja LPG może pomóc jedynie wtedy gdy auto posiada instalacje LPG, a z dieslami nie macie po co jechać. Więc to nie LPG niszczy silnik.
Pozdrowienia Panowie wszystkiego dobrego.
Świetny odcinek
Teraz powiem serio- rok temu w mojej astrze G na LPG remont głowicy, pierścieni i zaworow kosztował mnie 1600 zł.
Remont robił mechanik Mirek- tylko maska auta była pod dachem garażu. Astrr przejechała po remoncie prawie 20 tys km, przestała brać olej. Przed remontem litr oleju na 3 tys km. Da się? Da się 😂
Super odcinek i pozdrawiam
U mnie Ibiza 6l 1.4 lpg bxw 257 k km od nowości w gazie od 2007 r :) olej wymieniany co cirka 10 k km :) edit: jeździ i ma się dobrze 😊
Gaz zakłada sobie plebs bo tanio! Gdy by auta były na mocz to pewnie doili by do baków. Taka to elyta 🤣🤣
Dobry materiał 👌🏻😁
Jak dbasz - tak masz.
Szkoda że nie powiedzieliście jakie to były konkretne zaniedbania czy usterka instalacji LPG.
Hasło - regulacja zaworów, regulacja LPG - sa zbyt ogólne, więc prośba o konkrety.
Po prostu chyba nie da się określić jednej przyczyny, ale według mjie mówiąc o zaniedbaniu na pewno chodzi o regularną wymianę świec i przewodów (dobrze jakby zakładać świece jakieś lepszej półki lub irydowe), poza tym co roku przydałoby się jeździć do gazownika który sprawdzi mape itd. Wyreguluje wszystko i według mnie wtedy nie powinno być problemu zbyt wysokiej temperatury spalania :)
@@Sosen98 to sa detale. Jak sa za male luzy zaworowe i za 12:10 wory sie nie domykaja to wypali gniazda i zawory raz dwa. Poprostu sa lepsze silniki do lpg i gorsze o ktore trzeba wiecej dbac czyli sprawdzac luzy. Jak ktos ma regulacja na plytkach i juz nie mowie ze co 30tys tylko nawet co 50 czy 80tys nie zrobi kontroli luzow to sam sie prosi o klopoty. Kase zaoszcsedzona na lpg sie fajnie liczy ale czasem trzeba wydac te 300-500 zl na serwis silnika.
Git Michu! :)
Głupoty chłopcy gadacie. W tych silnikach trzeba zwracać uwagę na luz zaworowy i reagować. Po za tym można kręcić kilometry
Czy na zużycie glowicy nie miał wplywu brak sprawdzania luzów zaworowych w tym silniku oraz brak ewentualnej wymiany szklanek? Zarówno 1.6 i 1.8 opla nie ma hydrauliki
Od 2000r były z LPG auta: Astra I, Golf III, Megane I, Mondeo MK3, Scenic II, obecnie Lexus CT200h, a za rok będzie Kuga 2.5 FHEV (jak minie gwarancja). Nigdy nie było problemów, zawsze 2 razy taniej niż na Pb :) polecam
PYTANKO
Co ile km warto sprawdzis luzy w yaris II 2007 1.33.
Instalacja BRC zalozona rok temu, przejechane 25 tys.?
Gaz do kuchenki, benzyna do zapalniczek a ropa do traktorów :P
Ps. A no i prąd do mikserów.
👍
9:31 Peugeot 306 nowe śruby głowicy 55,65(febi), rozrząd z pompą wody 155,80(INA) Zestaw uszczelek wszystkich razem z uszczelniaczami 129,00(Elring) co daje 340,45zł... Do tego planowanie, nowy olej i płyn chłodniczy i da się nie przekroczyć 1000...Robiąc samemu nie będąc mechanikiem i mając podstawowe narzędzia w tym klucz dynamometryczny...