Muszę przyznać, że taki film z analizą sytuacji jakie miały miejsce jest mega! Może pomyślicie aby ten content pociągnąć dalej robiąc swego rodzaju analizy różnych sytuacji w terenie nie ograniczając się do tej formy jedynie w tym odcinku? ;)
Ten film uświadomił mi jak dużo wiedzy wyciągnąłem z waszych filmów przez te 10 lat i chciałem za to bardzo podziękować ze dzielicie się tą wiedzą i wszystkimi pomysłami offroadowymi :) dzięki waszym filmom gdy wjeżdżam w teren jestem świadomy co może się wydarzyć 💪 róbcie dalej tak świetną robotę :) i Patryk pamiętaj migomat i trytytki ratują świat 😂
Super są takie rozkminki, przypomnają mi stare odcinki o porównaniu różnych samochodów terenowych. Szukają samochodów do zakupu super sprawą można sobie porównać co potrafi auto.
Bardzo ciekawy odcinek i dużo celnych uwag! Super! Małe „tylko” ode mnie. :) W analizie przypadków między 6 a 8 min filmu zabrakło zwrócenia uwagi na kilka aspektów. 1) Niva na ziemnym podjeździe poradziła sobie bdb bo wzięła solidny rozpęd i była na wąskich agresywnych oponach, które dobrze „wgryzały się” w teren. (To dlatego Michelin XCL, tzw. „pizza-cutter” w Camel Trophy przyjął się na wiele lat). Jazda na wysokich biegach z silnym buksowaniem kół, sprawdza się wtedy kiedy auto się nie zakopuje (zapada w dół), a przekopuje się do przodu - np. tak jak na filmie w błocie o twardym podłożu. Muszą być specyficzne warunki, inaczej „pałowanie” nie działa. Zabrzmiało to jednak jak rada uniwersalna - oczyszczaj opony a przejedziesz. Na śniegu, szutrze, mokrej trawie i wszędzie tam gdzie nie występuje zaklejanie bieżnika wydajniejsze jest balansowanie na granicy przyczepności opony z lekkim jedynie buksowaniem. Brakło mi też w całym filmie uwagi o takim operowaniu gazem, aby auto możliwie mało fruwało w powietrzu, co stanowi nieco podobny problem do zbyt małych wykrzyży. Wyczucie w operowaniu gazem i wybór trasy przejazdu (z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń auta) to moim skromnym zdaniem coś co stanowi klucz do sukcesu. Wiem, niektóre uwagi dość oczywiste i może dlatego nie pojawiły się w waszej rozmowie. Pozdrawiam serdecznie i liczę na więcej podobnych odcinków, bo można się z nich wiele nauczyć!
Chłopaki, tak jedząc pieroga podsuwam pomysł, może zrobilibyście test który mierzyłby stosunek nacisku na oś do powierzchni opony na asfalcie (mierzone na twardym podłożu). Do sprawdzenia nacisków na oś trzeba by podjechać np na jakąś skp, przy teście amorków urzadzenie podaje tez nacisk na oś. Do oszacowania powierzchni styku opony trzeba by wykonać jakiś prosty przyrząd np z kątowników budowlanych, i przykładać w miejscu styku opona-asfalt, uzyska się jakiś prostokąt. Pozdro!
Chłopaki, kupa wiedzy. Dobrze dowiedzieć się, jakie ograniczenia będzie miał samochód jeszcze przed potencjalnym zakupem i jakie kompromisy nas czekają. Pozdrawiam!
Pozwolę sobie skomentować, bo właśnie zobaczyłem swoje Terrano z Sulecha z krytykowanym zawieszeniem, brakiem blokad, bez modyfikacji za pierdylion. Zająłem trzecie miejsce i tylko dlatego, że moim pilotem jest moja 13 letnia córka, której nie ganiam z trapami czy innym rug cugiem😁 Obejrzałem cały film i macie dużo racji, ale nie do końca. Dzielność terenowa jak najbardziej zależy od opon, przeswitu, wykrzyżu, kątów itp., ale przede wszystkim od niezawodności i od kierowcy. Moje modyfikacje to podkładki pod seryjne sprężyny, wzmocnione gorne wahacze, wyjęty stabilizator z przodu, zderzak który sam sobie wyspawałem i też uklad kierowniczy. Fakt, Terrano ma słaby, ale na filmie to już nie jest od terrano tylko konstrukcja podobna do pajero, ale przy lifcie zawieszenia zawsze drążki są pod kątem i koła się rozjeżdżają przy obciazeniu, jednak precyzja prowadzenia zdecydowanie lepsza. Rzadko bywam na rajdach poza pierwszą 10 i zawsze jadę i wracam na kołach, więc nie zgodzę się, że jeździ się kasą. Nigdy nie ukreciłem przegubu, nie urwalem wahacza, wału, skrzyni, reduktora itp. Moc potrzebna, ale 2,7 z seryjną pompą mechaniczną robi robotę. Podsumowując Ile trzeba dołożyć do Vitary czy Patrola żeby robił to samo? Wiecie ile. Patrole objeżdżam, po patrolu wjadę, chyba że ma silnik nie od Patrola😁 A niech ktoś spróbuje zrobić to co robię Vitarą czy Samurajem bez znacznie droższych modyfikacji 😅 I smutny widok jak wracają na lawetach w połowie rajdu. Dzisiaj jestem po drugim rajdzie, po poprzednim tylko go umyłem 😁 Oczywiście nie mam lusterek, lamp i jednej szyby, ale dzielność terenowa ta sama😊 Pozdrawiam
Witam serdecznie 😀 Patryk mówisz o terrano a co z Patrolem? Dla mnie awaryjny silnik w Patrolu był powodem za zakupem terrano. Wstawiłem mosty od Patrola łącznie za 10.000zl, i wolę takie rozwiązanie niż patrol w którym trzeba wsadzik silnik i koszt grubo przekracza 30.000zl. Odnosnie stwierdzenia z 6:01 da się bez problemu jezdzic bez reduktora w twrenie, wystarczy miec automat 😂Pozdrawiam
Oglądając was dochodzę do jednego wniosku zwiększając skok zawieszenie i rozmiar opon należało by też zwiększyć moc, czyli albo zostać przy seryjnym aucie bo będzie jeździło najlepiej ale zbyt daleko nie wjedzie. Albo zrobić zawias, duże koła ale wtedy zmienia się przełożenia i seryjny silnik w wielkości nie wyda.
Kocham te wasze debaty jesteście boscy i błagam róbcie to dalej bo jesteście w tym dobrzy bardzo dużo się dowiedziałem w tym odcinku to jest dokument pozdrawiam z Szumu woj .Opolskie
Fajne trio młodych ludzi z pasją, fajnie się ogląda Zabawa dla dużych chłopów, Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i powodzenia w realizacji nowych projektów
Na zawieszenie w terrano jest taki sam sposób jak na uleczenie patrola (swap) tylko że o wiele tańszy ;) Patryk chyba zapomniał ile siana trzeba włożyć w patrola zeby jeździł bez problemu ;)
Podsumowanie ważne rzeczy auto terenowe 1. Środkowy Reduktor 2. Wielkość auta 3 .Rozstaw osi 4. Opona rozmiar bieżnik ciśnienie 5. Masa auta 6. Zawieszenie 7. Sztywne Mosty 8. Doświadczenie kierowcy
na codzień jeżdzę skoda felicia. padł mi przegub i dojechałem mimo walenia do domu 800 km... Inne auto, w albani jeździłem ładą niva i auto na oponach szosowych robiło w terenie rzeczy które mnie zdumiewały...
Hmm rozwiązanie jest proste. Jeep Grand cherokee WJ 4.7 V8 Overland 258 HP Automat, lift 4 cale, 35-tki Mtki, Mosty z Patrola, 2x wyciągarki, oraz duża butla z gazem i po problemie ;). Pozdrawiam.
Vitara zerwała przegub bo nie miała blokad, moc przerzucało miedzy kołami i te szarpnięcia zerwały przegub. Spuszczone powietrze z opon też czyści opone bo klocki ruszają się względem siebie i wyrzucają błoto.
Żeby stwierdzić, że auto jest odpowiednie trzeba najpierw stwierdzić do czego będzie używane. Rajdy są różne, teren jest różny, wyprawy są różne i ludzie są różni. Ja osobiście mam podobne zdanie jak Patryk - długi Patrol, 2 mosty, sporo mocy i duże koło. Dzięki temu większość problemów już jest z głowy. Inni wolą auta małe i lekkie a jeszcze inni takie ekstremalne zmoty ze skrętną tylną osią. Nie ma auta do wszystkiego, nie ma opony do wszystkiego i nie ma modyfikacji rozwiązującej wszystkie problemy. Wszystko zależy. To już Einstein mówił, że wszystko zależy😆Relatywistyka obowiązuje nawet w offroadzie.
Wszystko ma znaczenie w takim sprzęcie ale najważniejsze sa umiejętności (NIE SPRZET A TECHNIKA ZROBI Z CIEBIE ZAWODNIKA) i porządne zestrojone zawieszenie do tego bardzo ważne jest ciśnienie i dobór odpowiedniej opony, oczywiście zacząć od wybrania dobrego autka na początek a później inwestować.
Panowie. Masa. To jest podstawa kłopotów w terenie. Zobaczcie ile ważą wasze auta, a ile ważyły terenowe samochody kiedyś. Ludzie stali się wygodni, więc trudno sprzedać auto, które jest wyposażone, tylko w to co niezbędne. Wozimy całą masę niepotrzebnych rzeczy, które ważą. Dlaczego Buggy z 40 konnym silnikiem fruwało po plaży, choć miało napęd, tylko na tylną oś. Bo było lekkie. Teraz dwutonowy pojazd, jest uważany za lekki. Dwu dźwiowe auto, będzie lepsze, niż czterodźwiowe. Kryte plandeką będzie lepsze od tego z szybami dookoła. Duże rozmiary, uniemożliwiają wybranie odpowiedniego toru jazdy. Dlaczego małe Suzuki , są takie dzielne w terenie? Bo nie utyły ponad miarę.
Ja bym dorzucił jeszcze środek ciężkości. Ludzie, którzy myślą że podniesienie zawieszenia załatwi im sprawę, zapominają, że wraz z liftem środek ciężkości idzie do góry, a to przekłada się na gorsze zachowanie na stromiznach, nie mówiąc o ryzyku dachowania. I tutaj też jest różnica pomiędzy samochodami, wąskimi jak Pajero czy Samurai, a szerokimi z szerokim rozstawem kół, jak Humvee. Oczywiście, można to nieco nadrobić dystansami przy kołach lub minusowym ET felgi, ale to kolejne obciążenie dla układu napędowego i zwiększenie ryzyka awarii. Oczywiście stosuje się na potęgę, gdyż czasem trzeba (sam w Jeepie miałem), jednak należy pamiętać że takie rozwiązania mają też wady, a nie tylko zalety.
Testy spoko gdyby nie dość subiektywne mądrości Patryka powtarzane w koło do znudzenia ( ładne to rzecz gustu) ogladało by sie znacznie lepiej. Może powinien recenzować tylko kanciaste terenówki z M57....
Po każdej minucie projekcji wiem coraz mniej. To w końcu most czy niezależne zawieszenie z przodu, przed dwoma minutami niezależne było ułomne, a żółta Toyota z niezależnym przednim jednak jest fajna. To jak to jest w końcu? :)
Takie gadanie jak w tym filmie to niektórzy nazywają mędrkowanie, inni wymądrzanie i tu nie ma znaczenia co się mówiło wcześniej, liczy się tu i teraz i pewność w głosie.
Chłopaki trzeba bylo podpiąć film z zakladaniem opony na plak. Jak ludzie zaczna spuszczać powietrze bez umiaru to beda opony strzelać😂Jak u nas zaczeli spuszczać to trzy auta na jednej wyprawie zdjeły opony ale Błażej im zakładał 😅
A jaki byłby Wasz pomysł na idealne auto offroadowe, gdybyście mieli nieograniczony budżet i dostęp do wszysykich możliwych części? A może takie auto już istnieje?
Mam mysl odnosnie niezaleznego zawieszenia. Jesli wahacze sa krotkie to kicha. Bo np przy 20cm skoku tego zawieszenia odpowiada 7cmskoku sztywnego mostu. Niezależne bylo by lepsze gdyby wahacze były conajmniej do środka auta . Choć i wtedy przy takim samym skoku przeswit bylby mniejszy niż przy sztywnym moście. Żeby niezależne mialo lepsze paramety wachacze musialy by sięgać na 3/4 szer auta. Jest to możliwe przy wzdlużnych wahaczach i to długich żeby było lepsze od sztywnego. Ale pozostaje kwestia mechanizmu różńicowego i połosi zeby to pracowało. Można by cos podobnego osiagnąć. Dlugie wahacze poprzeczne do środka auta , plus zwolnice. Wtedy uzyskamy duzy skok plus duży przeswid do mechaniu różnicowego. Przy odpowiedniej choc drogiej konstrukcji moglo by to przewyższyć sztywny most.
Zobacz sobie zawieszenie I-Beam, chwile jest o tym u wspomniane. Nie wiem jak to jest w realu, ale np w RC "zmoty" oraz inne modele crawlerowe mają duży skok zawieszenia, ale zachowują prześwit. Miększa spężyna, u nas nazywa się to droop . Oraz punkty pochylenia amortyzatora w Autach zazwyczaj jest tak | | a U nas w RC chcąc zwiększyć wykrzyż i pzy okazji auto posadzić niżej stosuje się / \ Im bardziej pochylone tym większy wykrzyż są modele też 4x4 na 4 linku gdzie przedni most może stać na ziemi normalnie, a tylny może się obrócić o 90 stopni :D i dalej napęd działa
0:35 g... prawda ja upalam terrano na 35" z wzmocnionymi Wahaczami i układem kierowniczym i nic się nie dzieje, chętnie porównam się z np hiszpanem na 35"
Od prawie 3 lat użytkuję Terrano, zawieszenie seryjne, podkręcone na drążkach. Przez ten czas nic się nie urwało, ani nie zgięło, tak więc nie jest tak źle, jak chłopki na filmie mówią. Oczywiście jeżdżę z głową, ale w każdym terenie. Jeżeli mamy w planach intensywne upalanie to zawieszenie należy wzmocnić, do lekkiego offroad'u jest wystarczające.
Terenwizjo, gwoli ścisłości, Mercedes ML (2-3 generacja) może mieć blokadę centralną, z czego w przypadku generacji drugiej ma i centralną i tylną, jako opcja z pakietem off road pro.
@@majsterwawer3792 Też mam ale niezbyt rozumiem na jakiej zasadzie to działa. Niby napęd głównie na przód, a w piachu, na śniegu zaraz sam dodaje tył choć nie ma elektroniki, ani mechanicznego włączenia z łapy, a jak się zaciągnie ręczny na śniegu podczas jazdy, to blokuje wszystkie 4 koła. Nie znalazłem w necie dotychczas wyjaśnienia tego fenomenu.
Jeśli się nie mylę, choć jest to prawdopodobne, to zależy od wersji napędu. Quadra-Drive II wraca na kołach, a Quadra-Trac II wraca na kołach, ale lawety.
@@SEKTISEKTAjesli juz to Quadra Trac 1 - tam nie ma możliwości zapięcia wolnych przełożeń. Quadra Trac 2 ma taką możliwość i też wróci na kołach, tak samo jak Quadra Drive 2. Znam z autopsji - udało mi się urwać przegub w poprzednim samochodzie, bo miałem lift na podkładkach i tak się to niestety dzieje na „bieda lifcie”. W obecnym mam 33 calowe RT+ i blokady 100% przedniego i tylnego mostu (nie te z JScana😂) tylko prawdziwe 100%. Świetnie to działa, do agresywniejszej turystyki offroadowej jest dla mnie idealnym samochodem.
@@Overland_PLczyli jak w seryjnym QD2 w WK są realizowane i sterowane poszczególne blokady? Zarówno te na mostach jak i centralna. Jakie możliwości daje J-scan?
@@gabrys187 w mostach są elektrozawory sterowane elektronicznie, ABS czyta obroty koła, jesli sie uslizguja to daje sygnal i zawor sie zamyka i przekazuje moment na slizgajace sie kolo. JScan oszukuje ten czujnik i pozwala na spiecie blokady na 100%. W rzeczywistosci nie zawsze działa to tak kolorowo. Ja mam zamontowany sterownik od chlopakow z nad morza. Działa jak ARB.
A jakby w takim Disco zastosować jakiś dynks nakładany od spodu na wałek wychodzący ze skrzyni rozdzielczej na przód by go unieruchomić opierając się o obudowę, ramę czy cokolwiek?
7:17 Pożyczcie od budowlańców środek adhezyjny. Spryskajcie nim czyste opony i sprawdźcie czy ta szybciej się oczyści przy mniejszej prędkości obrotowej koła w porównaniu z oponą niespryskaną środkiem adhezyjnym.
Dobre filmy robicie ale mam problem z dźwiękiem. Wcześniej aż tak mnie to nie bolało ale teraz jak mi się dziecko budzi to muszę coś innego oglądać. Głośność dialogu jest ok i nagle wpada ryk silnika. Normalnie jak w polskich filmach....
Tak w nawiązaniu do jazdy z urwanym przegubem to trochę śmieszna sytuacja z tym Land Roverem. Mi w BWM F10 xDrive raz też padł przegub (nie pytajcie jak, po prostu się rozsypał) i bez problemu dojechałem 100km do domu. Dlatego śmieszy mnie trochę "ułomność" napędu Land Rovera skoro to taka już.... terenówka ;) Aaaa ważna rzecz- to jest stały napęd na 4 koła w moim aucie. A rozleciał się przedni lewy przegub.
Cześć Adam, Patryk i Paweł. Świetny kanał ! Jeśli to nie problem to będę wdzięczny za odpowiedź. Czy można założyć blokadę centralnego mechanizmu różnicowego do mercedesa w163?
Dakar to rajd typu cross-country, długodystansowy. Wyczynowe maszyny zupełnie innego rodzaju niż do rajdów przeprawowych. Tego typu rajdom jest bliżej do WRC.
Panowie moja propozycja każdy kupuje samochod, który uważa że jest najgorzej zbudowany i wprowadza zmiany które pozwolą mu go pokochać. Myślę że to będzie większe wyzwanie niż wymiana silnika w Patrolu.
Muszę przyznać, że taki film z analizą sytuacji jakie miały miejsce jest mega! Może pomyślicie aby ten content pociągnąć dalej robiąc swego rodzaju analizy różnych sytuacji w terenie nie ograniczając się do tej formy jedynie w tym odcinku? ;)
Ten film uświadomił mi jak dużo wiedzy wyciągnąłem z waszych filmów przez te 10 lat i chciałem za to bardzo podziękować ze dzielicie się tą wiedzą i wszystkimi pomysłami offroadowymi :) dzięki waszym filmom gdy wjeżdżam w teren jestem świadomy co może się wydarzyć 💪 róbcie dalej tak świetną robotę :) i Patryk pamiętaj migomat i trytytki ratują świat 😂
Po on np UV bo UV😢
Miło posłuchać. Zwłaszcza Patryka. Prosto, konkretnie, dużo wiedzy popartej doświadczeniem. Super odcinek!
Dzięki 😀 staram sie przekazywać dalej lata doświadczenia w tym sporcie 🥲
Bardzo pozyteczny odcinek, dzieki. Duzo praktycznych info jak dla mnie amatora off road🙂
Miałem napisać to samo. Dzięki wielkie
Super są takie rozkminki, przypomnają mi stare odcinki o porównaniu różnych samochodów terenowych. Szukają samochodów do zakupu super sprawą można sobie porównać co potrafi auto.
swietny odcinek i material filmowy, gratuluje!
Mega odcinek dużo wiedzy przekazanej w bardzo prosty sposób. Panowie robicie mega robotę
Panowie bardzo lubię was oglądać i słuchać, a Patryk ze swoją wiedzą i brutalna szczerością jest wręcz genialny. Pozdrawiam was 🙂
Bardzo ciekawy odcinek i dużo celnych uwag! Super! Małe „tylko” ode mnie. :) W analizie przypadków między 6 a 8 min filmu zabrakło zwrócenia uwagi na kilka aspektów. 1) Niva na ziemnym podjeździe poradziła sobie bdb bo wzięła solidny rozpęd i była na wąskich agresywnych oponach, które dobrze „wgryzały się” w teren. (To dlatego Michelin XCL, tzw. „pizza-cutter” w Camel Trophy przyjął się na wiele lat). Jazda na wysokich biegach z silnym buksowaniem kół, sprawdza się wtedy kiedy auto się nie zakopuje (zapada w dół), a przekopuje się do przodu - np. tak jak na filmie w błocie o twardym podłożu. Muszą być specyficzne warunki, inaczej „pałowanie” nie działa. Zabrzmiało to jednak jak rada uniwersalna - oczyszczaj opony a przejedziesz. Na śniegu, szutrze, mokrej trawie i wszędzie tam gdzie nie występuje zaklejanie bieżnika wydajniejsze jest balansowanie na granicy przyczepności opony z lekkim jedynie buksowaniem. Brakło mi też w całym filmie uwagi o takim operowaniu gazem, aby auto możliwie mało fruwało w powietrzu, co stanowi nieco podobny problem do zbyt małych wykrzyży. Wyczucie w operowaniu gazem i wybór trasy przejazdu (z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń auta) to moim skromnym zdaniem coś co stanowi klucz do sukcesu. Wiem, niektóre uwagi dość oczywiste i może dlatego nie pojawiły się w waszej rozmowie. Pozdrawiam serdecznie i liczę na więcej podobnych odcinków, bo można się z nich wiele nauczyć!
Podobają mi się wasze pogadanki, dużo można się dowiedzieć na tematy jazdy w terenie.😊👍👏
Chłopaki, tak jedząc pieroga podsuwam pomysł, może zrobilibyście test który mierzyłby stosunek nacisku na oś do powierzchni opony na asfalcie (mierzone na twardym podłożu). Do sprawdzenia nacisków na oś trzeba by podjechać np na jakąś skp, przy teście amorków urzadzenie podaje tez nacisk na oś. Do oszacowania powierzchni styku opony trzeba by wykonać jakiś prosty przyrząd np z kątowników budowlanych, i przykładać w miejscu styku opona-asfalt, uzyska się jakiś prostokąt. Pozdro!
Terenwizja - bawiąc uczy, ucząc bawi 😉
Dziękuję, czekam na więcej 😁😁😁
Odpowiadam na pytanie zadane w tytule.... KASA 😂😂😂 kup 10 jeepów któryś przejedzie... 😂
Chłopaki, kupa wiedzy. Dobrze dowiedzieć się, jakie ograniczenia będzie miał samochód jeszcze przed potencjalnym zakupem i jakie kompromisy nas czekają. Pozdrawiam!
Pozwolę sobie skomentować, bo właśnie zobaczyłem swoje Terrano z Sulecha z krytykowanym zawieszeniem, brakiem blokad, bez modyfikacji za pierdylion. Zająłem trzecie miejsce i tylko dlatego, że moim pilotem jest moja 13 letnia córka, której nie ganiam z trapami czy innym rug cugiem😁
Obejrzałem cały film i macie dużo racji, ale nie do końca. Dzielność terenowa jak najbardziej zależy od opon, przeswitu, wykrzyżu, kątów itp., ale przede wszystkim od niezawodności i od kierowcy. Moje modyfikacje to podkładki pod seryjne sprężyny, wzmocnione gorne wahacze, wyjęty stabilizator z przodu, zderzak który sam sobie wyspawałem i też uklad kierowniczy. Fakt, Terrano ma słaby, ale na filmie to już nie jest od terrano tylko konstrukcja podobna do pajero, ale przy lifcie zawieszenia zawsze drążki są pod kątem i koła się rozjeżdżają przy obciazeniu, jednak precyzja prowadzenia zdecydowanie lepsza. Rzadko bywam na rajdach poza pierwszą 10 i zawsze jadę i wracam na kołach, więc nie zgodzę się, że jeździ się kasą. Nigdy nie ukreciłem przegubu, nie urwalem wahacza, wału, skrzyni, reduktora itp.
Moc potrzebna, ale 2,7 z seryjną pompą mechaniczną robi robotę.
Podsumowując
Ile trzeba dołożyć do Vitary czy Patrola żeby robił to samo?
Wiecie ile.
Patrole objeżdżam, po patrolu wjadę, chyba że ma silnik nie od Patrola😁
A niech ktoś spróbuje zrobić to co robię Vitarą czy Samurajem bez znacznie droższych modyfikacji 😅
I smutny widok jak wracają na lawetach w połowie rajdu.
Dzisiaj jestem po drugim rajdzie, po poprzednim tylko go umyłem 😁
Oczywiście nie mam lusterek, lamp i jednej szyby, ale dzielność terenowa ta sama😊
Pozdrawiam
Świetny pomysł na odcinek!!!! Z ciekawością go obejrzałem i prosimy o więcej tego typu wykładów.
Fantastyczny materiał, mądrych dobrze posłuchać.
Witam serdecznie 😀 Patryk mówisz o terrano a co z Patrolem? Dla mnie awaryjny silnik w Patrolu był powodem za zakupem terrano. Wstawiłem mosty od Patrola łącznie za 10.000zl, i wolę takie rozwiązanie niż patrol w którym trzeba wsadzik silnik i koszt grubo przekracza 30.000zl. Odnosnie stwierdzenia z 6:01 da się bez problemu jezdzic bez reduktora w twrenie, wystarczy miec automat 😂Pozdrawiam
Jedn z lepszych odcinkow w ostanim czasie :)
Oglądając was dochodzę do jednego wniosku zwiększając skok zawieszenie i rozmiar opon należało by też zwiększyć moc, czyli albo zostać przy seryjnym aucie bo będzie jeździło najlepiej ale zbyt daleko nie wjedzie. Albo zrobić zawias, duże koła ale wtedy zmienia się przełożenia i seryjny silnik w wielkości nie wyda.
Dziendobry w słoneczny sobotni poranek i życzę spokolnego łikendu.. pozdrawiam prowadzących 🕊
Kocham te wasze debaty jesteście boscy i błagam róbcie to dalej bo jesteście w tym dobrzy bardzo dużo się dowiedziałem w tym odcinku to jest dokument pozdrawiam z Szumu woj .Opolskie
Fajne trio młodych ludzi z pasją, fajnie się ogląda
Zabawa dla dużych chłopów,
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i powodzenia w realizacji nowych projektów
Na zawieszenie w terrano jest taki sam sposób jak na uleczenie patrola (swap) tylko że o wiele tańszy ;) Patryk chyba zapomniał ile siana trzeba włożyć w patrola zeby jeździł bez problemu ;)
To tez racja
A tam dużo, wgstarczy wymienić silnik, skrzynie, koła, zawieszenie.
W sumie to zostawiamy rame i mosty tylko w oryginale 🤣
Patryk to niech lepiej juz nic nie komentuje wystarczy Adam.
Super chłopaki,macie faktycznie mega wiedzę 👍🏼👍🏼👍🏼
Adam nie " bez włosów " TYLKO OGOLONY NA ŁYSO 😅 p.s. ból był nieziemski 🐝
Dobrze pamietam ze to wam błoto z pod naszych koł wpadło do srodka :)? Jezeli tak to jeszcze raz przepraszam :)
Dzięki za informacje 👍
Podsumowanie ważne rzeczy auto terenowe
1. Środkowy Reduktor
2. Wielkość auta
3 .Rozstaw osi
4. Opona rozmiar bieżnik ciśnienie
5. Masa auta
6. Zawieszenie
7. Sztywne Mosty
8. Doświadczenie kierowcy
Fajne ględzenie, z przyjemnością słuchałem
Więcej takich odcinkow omawiania sytuacji i pokazywania jej
Dzielny kierowca to i w przepaść wjedzie.
33:52 I to jest najlepsza puenta tego odcinka!
Prawda jest po waszej stronie😊
Dobra forma przekazu. Film i komentarz co sie stało i dlaczego.
na codzień jeżdzę skoda felicia. padł mi przegub i dojechałem mimo walenia do domu 800 km...
Inne auto, w albani jeździłem ładą niva i auto na oponach szosowych robiło w terenie rzeczy które mnie zdumiewały...
fajne są ujęcia różnych aut z treningów z eror4x4. jak się pamięta gdzie się samemu jechało to fajne jest porównanie z innymi samochodami :)
Super video! Dziękujemy!
powiedzieliście tyle że już nie wiem sam co wybrać haha.
A co myslicie o fordach explorerach 3 i 4 z silnikami 4.0 v6
Hmm rozwiązanie jest proste. Jeep Grand cherokee WJ 4.7 V8 Overland 258 HP Automat, lift 4 cale, 35-tki Mtki, Mosty z Patrola, 2x wyciągarki, oraz duża butla z gazem i po problemie ;). Pozdrawiam.
Vitara zerwała przegub bo nie miała blokad, moc przerzucało miedzy kołami i te szarpnięcia zerwały przegub. Spuszczone powietrze z opon też czyści opone bo klocki ruszają się względem siebie i wyrzucają błoto.
Żeby stwierdzić, że auto jest odpowiednie trzeba najpierw stwierdzić do czego będzie używane. Rajdy są różne, teren jest różny, wyprawy są różne i ludzie są różni. Ja osobiście mam podobne zdanie jak Patryk - długi Patrol, 2 mosty, sporo mocy i duże koło. Dzięki temu większość problemów już jest z głowy. Inni wolą auta małe i lekkie a jeszcze inni takie ekstremalne zmoty ze skrętną tylną osią. Nie ma auta do wszystkiego, nie ma opony do wszystkiego i nie ma modyfikacji rozwiązującej wszystkie problemy. Wszystko zależy. To już Einstein mówił, że wszystko zależy😆Relatywistyka obowiązuje nawet w offroadzie.
Terenwizja jest dla mnie interaktywnà Biblia Off Roadu;)
Wszystko ma znaczenie w takim sprzęcie ale najważniejsze sa umiejętności (NIE SPRZET A TECHNIKA ZROBI Z CIEBIE ZAWODNIKA) i porządne zestrojone zawieszenie do tego bardzo ważne jest ciśnienie i dobór odpowiedniej opony, oczywiście zacząć od wybrania dobrego autka na początek a później inwestować.
Panowie. Masa. To jest podstawa kłopotów w terenie. Zobaczcie ile ważą wasze auta, a ile ważyły terenowe samochody kiedyś. Ludzie stali się wygodni, więc trudno sprzedać auto, które jest wyposażone, tylko w to co niezbędne. Wozimy całą masę niepotrzebnych rzeczy, które ważą. Dlaczego Buggy z 40 konnym silnikiem fruwało po plaży, choć miało napęd, tylko na tylną oś. Bo było lekkie. Teraz dwutonowy pojazd, jest uważany za lekki. Dwu dźwiowe auto, będzie lepsze, niż czterodźwiowe. Kryte plandeką będzie lepsze od tego z szybami dookoła. Duże rozmiary, uniemożliwiają wybranie odpowiedniego toru jazdy. Dlaczego małe Suzuki , są takie dzielne w terenie? Bo nie utyły ponad miarę.
Mój Jeep WG 4.7 i bez załączania reduktora daje redę, reduktor już naprawdę w skrajnych wypadkach😊
No ale to fajnie jak auto jedzie bez problemow i sobie radzi? Bo ja myslalem, ze zabawa jest wtedy, gdy sie kopie i trzeba kombinowac..?
Bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam
może głupie pytanie ale istnieje jakieś forum grupa, cokolwiek gdzie ogłaszane są rajdy?
Ja bym dorzucił jeszcze środek ciężkości. Ludzie, którzy myślą że podniesienie zawieszenia załatwi im sprawę, zapominają, że wraz z liftem środek ciężkości idzie do góry, a to przekłada się na gorsze zachowanie na stromiznach, nie mówiąc o ryzyku dachowania. I tutaj też jest różnica pomiędzy samochodami, wąskimi jak Pajero czy Samurai, a szerokimi z szerokim rozstawem kół, jak Humvee. Oczywiście, można to nieco nadrobić dystansami przy kołach lub minusowym ET felgi, ale to kolejne obciążenie dla układu napędowego i zwiększenie ryzyka awarii. Oczywiście stosuje się na potęgę, gdyż czasem trzeba (sam w Jeepie miałem), jednak należy pamiętać że takie rozwiązania mają też wady, a nie tylko zalety.
Nie ma ideałów. Ale szacun, dla ludzi ze im się chce motać.
Testy spoko gdyby nie dość subiektywne mądrości Patryka powtarzane w koło do znudzenia ( ładne to rzecz gustu) ogladało by sie znacznie lepiej. Może powinien recenzować tylko kanciaste terenówki z M57....
bardzo dobry material
Faktycznie racjonalna ocena, przydatny odcinek. Dobry pomysł
Po każdej minucie projekcji wiem coraz mniej. To w końcu most czy niezależne zawieszenie z przodu, przed dwoma minutami niezależne było ułomne, a żółta Toyota z niezależnym przednim jednak jest fajna. To jak to jest w końcu? :)
Takie gadanie jak w tym filmie to niektórzy nazywają mędrkowanie, inni wymądrzanie i tu nie ma znaczenia co się mówiło wcześniej, liczy się tu i teraz i pewność w głosie.
Chłopaki trzeba bylo podpiąć film z zakladaniem opony na plak. Jak ludzie zaczna spuszczać powietrze bez umiaru to beda opony strzelać😂Jak u nas zaczeli spuszczać to trzy auta na jednej wyprawie zdjeły opony ale Błażej im zakładał 😅
Fajny edukacyjny odcinek 👌
Takie chłodne analizy są lepsze niż takie pierdololo z rajdu. Omówienie dokładne sytuacji i przyczyn ich wystąpienia.
Takie samo wycie jak u naszych POszustów i Onetu , czyżby przypadek😊
Jeden z ważniejszych filmów 4x4
W końcu wrzucili chłopaki bo już martwiłem się że w sobotę do sniadnia nie będę miał co oglądać
Przepraszam. Co oznacza zwrot "współczynnik wielkości koła"? :)
A jaki byłby Wasz pomysł na idealne auto offroadowe, gdybyście mieli nieograniczony budżet i dostęp do wszysykich możliwych części? A może takie auto już istnieje?
Toyota Land Cruiser
@@artd2249 proszę uzasadnić odpowiedź, land cruiserów jest też dość dużo i dość mocno się różnią 😉
Mam mysl odnosnie niezaleznego zawieszenia.
Jesli wahacze sa krotkie to kicha. Bo np przy 20cm skoku tego zawieszenia odpowiada 7cmskoku sztywnego mostu.
Niezależne bylo by lepsze gdyby wahacze były conajmniej do środka auta . Choć i wtedy przy takim samym skoku przeswit bylby mniejszy niż przy sztywnym moście. Żeby niezależne mialo lepsze paramety wachacze musialy by sięgać na 3/4 szer auta.
Jest to możliwe przy wzdlużnych wahaczach i to długich żeby było lepsze od sztywnego. Ale pozostaje kwestia mechanizmu różńicowego i połosi zeby to pracowało.
Można by cos podobnego osiagnąć.
Dlugie wahacze poprzeczne do środka auta , plus zwolnice. Wtedy uzyskamy duzy skok plus duży przeswid do mechaniu różnicowego.
Przy odpowiedniej choc drogiej konstrukcji moglo by to przewyższyć sztywny most.
Zobacz sobie zawieszenie I-Beam, chwile jest o tym u wspomniane. Nie wiem jak to jest w realu, ale np w RC "zmoty" oraz inne modele crawlerowe mają duży skok zawieszenia, ale zachowują prześwit. Miększa spężyna, u nas nazywa się to droop . Oraz punkty pochylenia amortyzatora w Autach zazwyczaj jest tak | | a U nas w RC chcąc zwiększyć wykrzyż i pzy okazji auto posadzić niżej stosuje się / \ Im bardziej pochylone tym większy wykrzyż są modele też 4x4 na 4 linku gdzie przedni most może stać na ziemi normalnie, a tylny może się obrócić o 90 stopni :D i dalej napęd działa
0:35 g... prawda ja upalam terrano na 35" z wzmocnionymi Wahaczami i układem kierowniczym i nic się nie dzieje, chętnie porównam się z np hiszpanem na 35"
Od prawie 3 lat użytkuję Terrano, zawieszenie seryjne, podkręcone na drążkach. Przez ten czas nic się nie urwało, ani nie zgięło, tak więc nie jest tak źle, jak chłopki na filmie mówią. Oczywiście jeżdżę z głową, ale w każdym terenie. Jeżeli mamy w planach intensywne upalanie to zawieszenie należy wzmocnić, do lekkiego offroad'u jest wystarczające.
Jeden z lepszych filmów
Terenwizjo, gwoli ścisłości, Mercedes ML (2-3 generacja) może mieć blokadę centralną, z czego w przypadku generacji drugiej ma i centralną i tylną, jako opcja z pakietem off road pro.
kurde ja to sie dziwie ze oni sobie okna nie zamkną pewnie dla bezpieczeństwa ale i tak nie rozumiem
To jest bardzo dobry odcinek! Dla takich was oglądam! Zróbcie coś o hondach cr-v
zwłaszcza I gen. 147KM
Mam pierwszą generację z 2000roku. Z urwaną półosią z przodu można bez problemu jechać bo ciągnie tył 👍
@@majsterwawer3792 Też mam ale niezbyt rozumiem na jakiej zasadzie to działa. Niby napęd głównie na przód, a w piachu, na śniegu zaraz sam dodaje tył choć nie ma elektroniki, ani mechanicznego włączenia z łapy, a jak się zaciągnie ręczny na śniegu podczas jazdy, to blokuje wszystkie 4 koła. Nie znalazłem w necie dotychczas wyjaśnienia tego fenomenu.
WK1 na reduktorze z urwanym przegubem wraca normalnie na kołach! :) Patryk pała, siadaj! :D
Jeśli się nie mylę, choć jest to prawdopodobne, to zależy od wersji napędu. Quadra-Drive II wraca na kołach, a Quadra-Trac II wraca na kołach, ale lawety.
@@SEKTISEKTAjesli juz to Quadra Trac 1 - tam nie ma możliwości zapięcia wolnych przełożeń. Quadra Trac 2 ma taką możliwość i też wróci na kołach, tak samo jak Quadra Drive 2. Znam z autopsji - udało mi się urwać przegub w poprzednim samochodzie, bo miałem lift na podkładkach i tak się to niestety dzieje na „bieda lifcie”. W obecnym mam 33 calowe RT+ i blokady 100% przedniego i tylnego mostu (nie te z JScana😂) tylko prawdziwe 100%. Świetnie to działa, do agresywniejszej turystyki offroadowej jest dla mnie idealnym samochodem.
@@Overland_PLczyli jak w seryjnym QD2 w WK są realizowane i sterowane poszczególne blokady? Zarówno te na mostach jak i centralna. Jakie możliwości daje J-scan?
@@gabrys187 w mostach są elektrozawory sterowane elektronicznie, ABS czyta obroty koła, jesli sie uslizguja to daje sygnal i zawor sie zamyka i przekazuje moment na slizgajace sie kolo. JScan oszukuje ten czujnik i pozwala na spiecie blokady na 100%. W rzeczywistosci nie zawsze działa to tak kolorowo. Ja mam zamontowany sterownik od chlopakow z nad morza. Działa jak ARB.
@@Overland_PL rozumiem. A jak działa blokada centralnego dyfra? Aktywuje ją włączenie reduktora, czy może jakoś inaczej?
Muszę przyznać że chciałbym zobaczyć w terenwizji na testach zmotę z silnikiem od motocykla :)))
Panowie XK/WK ma blokadę centralnego mechanizmu przy załączonym reduktorze 😊 pozdrawiam.
A jakby w takim Disco zastosować jakiś dynks nakładany od spodu na wałek wychodzący ze skrzyni rozdzielczej na przód by go unieruchomić opierając się o obudowę, ramę czy cokolwiek?
4:14 myślę, że sprawcą pośrednim była w tym przypadku temperatura tego przegubu... 🤔
7:17 Pożyczcie od budowlańców środek adhezyjny. Spryskajcie nim czyste opony i sprawdźcie czy ta szybciej się oczyści przy mniejszej prędkości obrotowej koła w porównaniu z oponą niespryskaną środkiem adhezyjnym.
Antyadhezyjny chyba😁
@@adrianmaminski8237 Tak, zgadza się. Antyadhezyjny😅
@@michal1892zmc spoko, pozdrawiam, a patent wart sprawdzenia.
Dobre filmy robicie ale mam problem z dźwiękiem. Wcześniej aż tak mnie to nie bolało ale teraz jak mi się dziecko budzi to muszę coś innego oglądać. Głośność dialogu jest ok i nagle wpada ryk silnika. Normalnie jak w polskich filmach....
Bardzo dobra robota
O nie!!! Magister od wykrzyżu wypluwa swe mądrości... Nie dam rady!! Szkoda 😢
Takže ceny Terrana Defendera a Mercedesa právě teď, padají dolů? 😁 Pozdravuji z Čech
Fajnie by się tego słuchało, gdyby Paweł dał chociaż jedno zdanie dokończyć Adamowi...
A czy na śniegu też tak pomaga spuszczenie powietrza?
dzięki za materiał
Witajcie kiedy film o stabilizatorach? Pozdrawiam.
Co z tego że masz wykrzyż jak na prostej drodze wisisz na główce mostu bo prześwitu brakuje. Zawsze jest coś kosztem czegoś.
ciekawa rozmowa, która przekazuje sporo informacji
@TERENWIZJA Pamiętacie jak pokazywaliście wycieraczki na jednym z odcinków?
szukałem i nie mogę znaleźć, możecie podrzucić link?
Jak działa ta skrętna os w evo? Zróbcie odcinek.
Dzielnosc w terenie zalezy od odwagi kierowcy :)))
Tak w nawiązaniu do jazdy z urwanym przegubem to trochę śmieszna sytuacja z tym Land Roverem. Mi w BWM F10 xDrive raz też padł przegub (nie pytajcie jak, po prostu się rozsypał) i bez problemu dojechałem 100km do domu. Dlatego śmieszy mnie trochę "ułomność" napędu Land Rovera skoro to taka już.... terenówka ;)
Aaaa ważna rzecz- to jest stały napęd na 4 koła w moim aucie. A rozleciał się przedni lewy przegub.
Bo w skrzyni rozdzielczej jest sprzęgło i dzięki niemu napęd był przekazywany dalej na inne koła
ale dziwi mnie d3 bo jak ostatnio dobrze szedłem to zapieło mi blokade dyfra centralnego aż odkręcę wał i sprawdze przy kolejnej naprawie :)
Super materiał ;)))
Co do tematów silników motocyklowych, to jest kwestia budowy silników kwadratowych i pod kwadratowych
28:07 Co to za auto na górze z logiem szarżującego byka?
Przepis na udana jazdę w terenie: Minimum 100km na tone masy auta
Cześć Adam, Patryk i Paweł. Świetny kanał !
Jeśli to nie problem to będę wdzięczny za odpowiedź.
Czy można założyć blokadę centralnego mechanizmu różnicowego do mercedesa w163?
Odpowiedź brzmi: to skomplikowane...
Czy Waszym zdaniem Dakar jest rajdem terenowym, kiedy z powodzeniem ścigają się tam auta z niezależnym zawieszeniem i nawet 4x2?
Dakar to rajd typu cross-country, długodystansowy.
Wyczynowe maszyny zupełnie innego rodzaju niż do rajdów przeprawowych.
Tego typu rajdom jest bliżej do WRC.
@@DiggoryEuthymius To inaczej. Czy rajdy cross-country są rajdami terenowymi?
Czy wiecie może coś odnośnie nowego długiego Suzuki Jimny? czy wejdzie do UE, a może gdzieś można już kupić ale z kierownicą po Lewej stronie?
Panowie moja propozycja każdy kupuje samochod, który uważa że jest najgorzej zbudowany i wprowadza zmiany które pozwolą mu go pokochać. Myślę że to będzie większe wyzwanie niż wymiana silnika w Patrolu.
Ktoś merytorycznie jest w stanie napisać dlaczego blokady (2) nie zastąpią wykrzyzu? Oczywiście do rajdowania.
Rozłożenie wagi na 2 a 4 koła to duża różnica w tym czy auto jedzie czy się zapada i kopie.
@@PatrykPiatekVlog Aaa już rozumiem, dzięki ✋
Pierwsze to masa...drugie to prześwit i opona...trzecie to blokady ew.i tyle😂