Niestabilny rower? Możesz to zmienić. Geometria część 3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Część merytoryczna filmu od 2:44 ;) Tym razem pojechałem w Góry Świętokrzyskie, żeby na samym ich szczycie opowiedzieć Wam o nieco zapomnianym, a mocno "odczuwalnym" parametrze geometrii ramy rowerowej, który wynika z innych parametrów o których opowiadałem w poprzednich częściach.

КОМЕНТАРІ • 31

  • @jerzykryszczynski4892
    @jerzykryszczynski4892 2 роки тому +1

    Bardzo ciekawie i fajnie wytlumaczyles w sposób czytelny i zwięzły . Dzięki za merytoryczny film . Czekamy na kolejne spotkanie na rowerze . Trzymaj się zdrowo . Chicago 🇵🇱🚲

  • @dariuszsterczewski4249
    @dariuszsterczewski4249 2 роки тому +1

    Jak zwykle duży zasób fachowej wiedzy

  • @Marek_Holland
    @Marek_Holland Місяць тому

    Skoro zwiększyłeś offset to nie zniwelowałeś trochę progresywnej geometrii, która jest zaleta nowego Chisela ? Można to w jakiś sposób wyliczyć czy to strata na poziomie 1 stopnia kąta główki czy raczej nie tak drastycznie ?

    •  Місяць тому

      Dla mnie to nie jest zaleta tylko wada.

    • @Marek_Holland
      @Marek_Holland Місяць тому

      Rozumiem, ale Twoim zdaniem dużo straci się przy takiej zmianie na zjazdach ? W odniesieniu do tego kąta główki.

    •  Місяць тому +1

      @@Marek_Holland Wydaje mi się że niewiele albo i nic.

  • @grzegorzpekalski4248
    @grzegorzpekalski4248 2 роки тому

    A czy przypadkiem te problemy nie są wynikiem błędnego doboru roweru? Stąd konieczność modyfikacji. I to chyba niezbyt tanich.

    •  2 роки тому

      Nie, są wynikiem mojej budowy ciała i zastosowania do jakiego roweru używam oraz umiejętności:) W niedzielę ukończyłem na tym rowerze Gravmaggedon, 340km, 7km przewyższeń i nic mnie nie boli :D

  • @witoldwojtczak9988
    @witoldwojtczak9988 2 роки тому

    Mam pytanie- jaki offset miałeś wcześniej i na jaki zmieniłeś aby rower był bardziej stabilny? Z góry dzięki za odpowiedź

    •  2 роки тому

      Z 46 na 51mm. Tak mało a różnica ogromna.

    • @witoldwojtczak9988
      @witoldwojtczak9988 2 роки тому

      Ok, to w takim razie wg tego co mówisz w odcinku o geometrii: zwiększając offset z 46 do 51 zmniejszyłeś trail czyli rower stał się bardziej zwrotny, lepiej skręca ale jest mniej stabilny bo koło ma mniejszą tendencję do powrotu po najechaniu na przeszkodę. A z kolei w tym odcinku mówiłeś że chciałeś zwiększyć stabilność bo był problem z sięganiem po bidon. Z czego więc wynika większa stabilność skoro zwiększając offset zmniejszyłeś trail a tym samym stabilność wg odcinka o geometrii?

    •  2 роки тому

      @@witoldwojtczak9988 Na odwrót. Zwiększając offset zmniejszasz trail. Większy trail to większa stabilność na zjazdach i przy przejeżdżaniu przez przeszkody, a mniejsza przy małej prędkości. Do tego dochodzi zjawisko wheel flop.

    • @witoldwojtczak9988
      @witoldwojtczak9988 2 роки тому

      Ok, czyli jeżeli zależy mi na stabilności przy mniejszych prędkościach to trail powinien być jak najkrótszy? Dopytuję ponieważ w pierwszej części mówisz, że przy bardzo krótkim trailu wręcz zerowym praktycznie nie dało by się na tym rowerze utrzymać równowagi. A chcę właśnie wymienić stary amortyzator z offsetem 51 na rebę i tu jest najwięcej 46 dlatego tak dopytuję. Czyli nie chcąc tracić na stabilności przy małych prędkościach muszę szukać dęby z offsetem 51?

    •  2 роки тому

      @@witoldwojtczak9988 Jeśli chcesz stabilności przy mniejszych prędkościach, to ja bym zaryzykował i dał większy offset, ale większego niż teraz masz raczej nie znajdziesz, więc pole manewru Ci zostało niewielkie. Napisałem "zaryzykował" dlatego że w grę wchodzą inne elementy geometrii i zawsze naruszając to co producent przewidział, masz szansę uzyskać jakiś niespodziewany efekt. Jeśli masz zapas długości ramy i będzie Ci wygodnie, możesz dać dłuższy mostek żeby była dłuższa dźwignia przy drobnych ruchach kierownicą, ale żeby zaraz się nie okazało że kark Cię boli :) Jest też metoda ostateczna ale nie polecam, skręcić mocniej łożyska sterów. To prawda co mówię w pierwszej części, ale musiałbyś trail drastycznie zmniejszyć żeby aż się nie dało jeździć, to był dość ekstremalny przykład :D Niestety dużych możliwości zmiany nie ma, najwięcej dała by zmiana kąta główki ramy ale nie ma jak bez spawania ;)

  • @MS-up9po
    @MS-up9po 2 роки тому

    Wiedza akademicka 👍👏

    • @krzysztofjadczak6360
      @krzysztofjadczak6360 2 роки тому +1

      Skoro taka wiedza akademicka to po co wybierać rower który jest nie stabilny ??? Kupują rowery z ostrym kątem główki z kołami które mało o suport nie haczą i wymyślają nazwy związane z geometrią , ja już trochę lat jeżdżę kto kiedyś o takim czymś słyszał ... Na wymyślali różne rozmiary kół to trzeba klienta zmusić by jeszcze coś do nich dokupił , jak by same w sobie rowery były tanie . JA nie wiem co teraz za rowery produkują skoro ludzie się boja po bidon sięgać , na żadnym rowerze który posiadałem nigdy żadnych opisanych objawów nie miałem nawet gdy pod góry wyjeżdżam i to konkretne . Pod moim domem jest górka która ma chyba więcej niż te 17 % a mój dotychczasowy rekord do podjazd 34 % w Świeradowie zdrój "katorga" to jest podjazd

    • @anka2866
      @anka2866 Рік тому +1

      ​@@krzysztofjadczak6360 Bo kiedyś nie było marketingu, tylko solidna wiedza empiryczna i jasno określone przeznaczenie roweru.
      Musiał być jak najbardziej uniwersalny i wygodny. A dziś mamy r. miejskie, fitness, trakking, cross i inne hybrydy typu gravel oraz samodziełki - przypadkowo sklecone lub z pomysłem i wiedzą.

    • @infeltk
      @infeltk 4 місяці тому

      @@anka2866 Nie istnieje rozmiar uniwersalny i nie było solidnej wiedzy empirycznej. Za komuny kupowało się co było. Dobrze, ze jest wybór. Bo do róznych tras są rózne rowery.

    • @infeltk
      @infeltk 4 місяці тому

      @@krzysztofjadczak6360 " Kupują rowery z ostrym kątem główki z kołami które mało o suport nie haczą i" przecież szosówki mają ostry kąt i tam nie haczysz, bo jak mocno skręcisz przy większej prędkości to gleba murowana wiec nikt nie skreca.
      "Na wymyślali różne rozmiary kół to trzeba k" w samochodach tez masz rozne rozmary kół Chyba sie zatrzymales na etapie roweru Ukraina.
      Nie ma duzo rozmiarow kol, teraz praktycznie 16, 20 do dzieciecych, 26 stare górale, 27.5 do MTB, 27.5 do małych graweli, 28 grawele, szosy turystyki i 29 czyli 28 z duzym miejsce do terenowych. czyli dla doroslych sa kola 27.5 i 28. Czy to tak duzo? Zamiast narzekać doucz sie, bo to są proste sprawy, a masz darmową wiedzę w internecie.

    • @krzysztofjadczak6360
      @krzysztofjadczak6360 4 місяці тому

      @@infeltk ale co ma samochód do roweru ,co tam też koła są na widelcach a każdy z nich ma ostry kąt główki? Jeśli ktoś kupuje rower to dlaczego na niego narzeka ,w ciasnych butach i bokserkach też ludzie chodzą? Wybiera się to co wygodne . Często spotykam na singiel trakach ludzi którzy narzekają że im ręce drętwieją , to na ciul ktoś bierze sztywny rower na trasy leśne o zmiennymi ukształtowaniu terenu. Na asfalt niech idą żeby lasy zostawili kto ma z tego frajdę

  • @kamilpiwowarczyk7581
    @kamilpiwowarczyk7581 2 роки тому +1

    co to za fajne torebki na ramie ?

    •  2 роки тому +2

      Acepac

  • @rdkbialek
    @rdkbialek 2 роки тому

    Bardzo dobry materiał ale zapomniałeś o "fork offset" czyli o wysunięciu koła do przodu względem widelca. co jest nie bez znaczenia w tym wypadku. Z tego co wiem firmę najbardziej bawiąca się tym fork offset jest Cannondale. Ale długo by pisać. Pozdrawiam.

    •  2 роки тому +1

      O offsecie jest w 6:16 ;)

    • @rdkbialek
      @rdkbialek 2 роки тому

      @ o widzisz to zwracam honor :)

  • @kamilkonarski3266
    @kamilkonarski3266 2 роки тому

    Byłeś obok i do Ostrowca nie zajechales

    •  2 роки тому

      Odezwę się do Ciebie następnym razem jak będę :)