😢 щира подяка за працю і гарно викладений матеріал.На жаль назва населенних міст білим кольором,тобт важко розгледіти на світлому фоні,але то нюанси .Натхненя Вам в донесенні мало відомих сторінок нашої історії.
жаль звісно, що все скінчилося саме так. Вважаю, що такі сторінки історії варто ретельно вивчати і робити з них правильні ввисновки, щоб не повторювати помилок.
Гарне відео.Ось чому гетьмана Іван Виговський і Іван Мазепа,робили регулярне військо,і створювали полки драгунів і компанійців як кавалерії.Дякую за відео.
Дуже цікава доповідь. Гадаю, що все так сталося як і мало бути, бо випадковості тут скоріше рідкість, а от системні помилки і поспіх призвели до великих втрат зі сторони козаків. Досвід в даній битві все вирішив.
Гарна розповідь. Дуже цікава й з такими чудовими відео-ілюстраціями! Тільки сумно було... :( Так хотілося, щоб, врешті, бій закінчився перемогою козаків. Шкода, що так тоді склалося.
Дякую, цікаво. Шкода що задум не вдався, дивно чому гарнізон не пішов на допомогу раніше, адже Кричевський міг звязатися з гарнізоном навіть під час бою.
@@KozakMedia мабуть може було б послати гінців і поквапити полк який залишився посаду. Взагалі в цій битві дуже багато не зрозумілих моментів. І дуже багато "якби".
Гарний випуск, дізнався багато нового. Я відразу здивувався, що козаки відправили кавалерію на поле битви, а ще й через болота. Може це, щоб швидше дістатися місця бою. В той же час, чомусь я думаю, що козакам не вистачило розвідданих, адже так би вони дізнались про корпуси, які відправив Радзивіл на південь. Дійсно багато випадковостей, але основні - це погане планування, неузгодженість і погана розвідка, адже, як бачимо по відео, Радзивіл знав про всі кроки козаків, і завжди був на крок попереду.
Дякую за вашу надзвичайно непросту і корисну роботу, хлопці! Це має неоціненне значення для наших майбутніх поколінь, для відродження нації і відтворення національної самосвідомості, пригнічуваної ворогами упродовж більш як трьох сторіч.
Дуже цікавезне відео, особливо для таких людей як я, які ще нічого не знали про цю битву. Враження можна порівняти з якимось фільмом, весь час інтрига! З новим роком і подальшої мотивації в створенні нових відео!
Кричевський допустив серйозної помилки. З ваших слів я зрозумів що він знав про загін що відділився від Радзивіла але все одно не залишив резерву для протидії їм. Найкращим планом було знайти і розгромити 2000 литовських кавалеристів. І підірвати моральний дух литовців. Другий варіант підійти з Півночі щоб об'єднатися з Подобайлом. В такому випадку поразка була би не такою розгромною і була можливість переправитися на Лівий берег та продовжити оборону.
Так, з нашого сучасного погляду це виглядає найлогічнішим. Взагалі не зрозумілий поспіх Михайла Кричевського - його завданням було не дати Радзивіллу захопити Київ. Тобто йому достатньо було стати на дорозі литовців і тримати оборону - нехай вони штурмують! Можливо, ми не знаємо якихось аспектів, що були відомі Кричевському.
Сасєді з РП були не краще, і якби вони не щимили всі верстви руського населення, то московити цим би не скористались. Хоча навіть в рамках Росімперії, Гетьманщина і ВЗ володіли куди більшим суверенітетом ніж за польської окупації, до самої Катерини вражої баби.
"Соседі" коли почали війну в 1654р. то по ВКЛ якраз і вдарили,а по полякам ні.А Вільно "православниє браття" так спустошили,що там міщан зменшилось в декілька разів.
Дякую. Дуже цікаве відео. Якби працював в школі, так і ставив би учням усі Ваші ролики. Кричевський майстерно вивів козаків до литовського табору, а далі занадто захопився атакою. Під час нападу на греблю, козаки не мали значної чисельної переваги, оскільки могли наступати лише вузьким фронтом, через багнисту місцевість. Окрім цього, литовці дуже швидко оговтались і дали відсіч. Це сталося несподіванкою для Кричевського. Слід ще додати, що Радзивілл був здібним воєначальником, і мабуть наголову вищим за будь якого козацького полковника (Богуна не рахуємо). Ще питання, чому Ви козацькі хоругви називаєте панцерними, адже цей варіант поширився дещо пізніше?
Так, згоден з Вами. Ще треба взяти до уваги, що Кричевський був досвідченим кавалерійським офіцером, адже командував гусарською хоругвою перед Хмельниччиною. Називаємо козацькі хоругви армії Речі Посполитої панцирними на цей період, щоб в глядачів не було плутанини - чому козацькі і там, і там? Хоча звісно, правильніше було б називати їх ще козацькими.
@@KozakMedia Кричевський не був кавалерійським офіцером. Ви, мабуть, користуєтесь інформацією з Липинського, але він прибрехав трішки. Ротмістр гусарської хоругви, яким Липинський вважає Станислава Кричевського, справді - Миколай Кричевський, відомий з джерел під 1621, 27 та 29 роками.
Кричевский выполнил задачу ценой своей жизни и может как раз нестандартная тактика заставляла Радзивила постоянно разделять войско и потерять потенциал продвижению вперед. ИМХО основная причина больших потерь и исход битвы - это отсутствие четкого взаимодействия с частями войск Подобайло(((
Це ще раз показує, що військовий професіоналізм завжди переважає колгоспну звитягу! А також це показує який з Хмельницького полководець, який розісрав своє військо, дозволив татарам повертаючись в Крим брати ясир, а потім побіг до московії просити допомоги!
Bardzo ciekawy i mało znany epizod z czasów buntu Chmielnickiego. Warto może dodać .iż hetman Radziwiłł był senatorem RP wyznania kalwinskiego. Co świadczy o wyjatkowym (jak na tamten czas) i tolerancyjny ustroju Rzeczpospolitej. Do zawarcia Unii Brzeskiej większość ludności stanowili wyznawcy Prawosławia.
Про хвороби в таборі Кричевського нічого невідомо?Може тому поспішав,чи може язики дезінформували,чи понадіявся на чисельну перевагу?Відео надзвичайно цікаве,дякую.
Магнати, шляхта та викривлине літописання. Стаття "СПОТВОРЕНА ПРАВДА - МАГНАТСЬКЕ ЛІТОПИСАННЯ ЧАСІВ ПРОМОСКОВСЬКОЇ ГЕТЬМАНЩИНИ" у блозі Святояр UAmodna. Чи можна довіряти творам промосковської Гетьманщини? Хто писав магнатсько- шляхтянські літописи? Які вони колаборанти минулого? Варто прочитати і знати...
Якщо і змінити тактику на піхотну навряд чи це допомогло і причина - обоз та вози, нагадаю, що основні сили Кричевського прибули 28-29 липня, а піхота лише у другій половині дня 30 липня майже 1,5 -2 дні. В цей час Полк Подовайло уже втратив півчнічний берег був під обстрілом і до кінця 29 липня мав би ворога у своєму тилу, який би обійшов його з півдня, як і планувалося, а за добу в повному оточені під артилерією, притиснений до води він скоріш за все був би знищений... Були б захоплені укріплення, обоз і відкрита дорога на Київ. Кричевському довелося майже без артилерії брати укріпленя вдруге не маючи переваги в числі і через водну перепону... А може й гірше тут могла залишитись лише німецька піхота, яка б затримала козаків десь на день... А основні кінні сили за цей час увійшли у Київ і все... Феніто. Так що як не крути шансі було не багато.
Так, досить логічно. Однак, був ще один варіант - так само швидко доставити військо кінно, спішитися і перекрити шлях литовцям на Київ. Примусити їх атакувати і не дати оточити Подобайла.
@@KozakMedia вози і гармати, та і обоз не пришвидшиш, а без них запасів у бійців на 1-2 дні - всі хочуть їсти і люди і коні та і стріляти чимось потрібно...
Козак медіа, а розкажеш про молдавські походи і що там ще було крім них з так би мовити зарубіжних пригод? як наприклад морські піратські походи etc. Дуже слабо ці речі висвітлені в отєчєствінной наукє. Чи є в планах? Чи не ваш профіль?
поразка під Лоєвим наслідок того, що не було підтримки білорусів-литвинів, на відміну від тої підтримки, яку надавали українці на теренах корінної Русі-України... ну все, як і зараз...
Все ж вважаю, що завжди треба сподіватися на свої сили. І до речі, їх точно було вдосталь. Однак ці сили були розрізненими, тому і дозволили розбити себе по одному. Об'єднайся Кричевський з Подобайлом - це вже подвійна перевага козаків над литовцями. Тому, робимо висновки
Під час розповіді очікував моменту коли козаки із табору на лівому березі переправляться на допомогу Кричевському. Цікаво чому вони не зробили цього раніше.
протягом тисячолітньої історії українці-руси завжди вміли бити московитів-орків. Пам’ятаємо битви при Конотопі, Орші, Улі, де українці навіть малими силами били орду вщент. Усі перемоги московити здобували тільки тоді, коли билися разом з українцями. Вони перемогли під Полтавою тільки тому, що шведське каре було пробите козацькою лавою Семена Палія, а самі орки сиділи по шанцях. Теперь це вони виставляють «пабєдай руськага аружія». В 1618 р.військо Петра Конашевича-Сагайдачного разом з литвинами (білорусами) та поляками зайшли в Москву - був у 1619р. підписаний Деулінський Договір (українсько військо було у Калузі..) Слава Україні! Смерть ворогам!
Кричевський був не на висоті своєї посади. Зрозуміло цілком, що перемогти досвідчені та організовані війська Радзивіла було краще, користуючись своєю чисельною перевагою. Або хоча б координуючі свої дії - а це вже просто було обов'язково. Кричевський не зробив ні першого, ні другого. Результат закономірний - козаки були биті по частинам.
З тою переправою через греблю трохи дивно щось... Гребля вузька і козаки не могли переправитися великою кількістю (17:15), а поляки чомусь змогли (17:57). По поляках менше стріляли? (Вибачте, якщо запитання дурнуваті. Я не дуже знаюся на військовій справі, запитання виникають просто зі звичайного сприйняття.)
Вірогідно всі вони ходили через ту саму греблю, просто візуально це складно показати. Тому на графіці в литовців наче ширший брід. Навряд так було в реальності
Эх Кричевский, Кричевский... Может лучше бы было сначала атаковать Павловича и Комаровського под Брагиным, раз у тебя 10 тысяч человек, возможно удалось бы их застать врасплох и уничтожить под Брагиным, а потом не атаковать в лоб армию Радзивила, а постоянно кружить вокруг, разоряя все что можно, перерезав пути снабжения мобильными отрядами (ведь у Кричевского много конницы, есть конный корпус). В такой обстановке гетьман вряд ли б решился атаковать козаков на другой стороне Днепра, как он собирался. Без подвоза припасов он бы оказался в сложном положении. А Кричевский выполнил бы поставленную задачу не допустить дальнейшего наступления Радзивила на коренные украинские земли. Я конечно не могу знать всей обстановки, не критикую Кричевского, который там был и сам оценивал варианты развития событий, но все же...
Логічні міркування. Але Кричевський обрав іншу стратегію. Стратегію одного несподіваного концентрованого удару по основним силам противника(армія Радзивілла), які були максимально ослаблені за рахунок видправлення в розвідку значних кавалерійських підрозділів. Перебіг битви показав,що це можна було б реально досягнути.
Чи є якись відомості про тактику козацької кінноти? Більше як драгуни чи панцерні? Адже на правому крилі вони билися в рукопашному бою з гусарами, а це для драгунів самогубство. Чи були у козацькому війську панцирні хоругви в такому випадку?
В основному, козаки того часу - це драгуни (якщо говорити про кінноту). Але треба звернути увагу на такий тип кавалерії як легка. В коронній армії - це татарські та волоські хоругви. Але реєстровці (кінні) могли запросто виконувати фукції легкої кавалерії (розвідка, дії на комунікаціях противника і тому подібне). Панцерні - це вже напів важка кавалерія, відповідні коні та озброєння. У Хмельницького могли бути окремі хоругви (є згадка, що архімандрит печерський за свій рахунок найняв одну кінну хоругву), але не масово.
Перед боем Чернила кончаются, знаю, как злое терпенье врагов, обрывочно, дрожью врезаю в бумажие уголь слогов. (О пулях, окопах и страхе, что мин не дано миновать, моральном и воинском крахе не стоит Вам нежной знавать! А знайте о птицах, рассветах, цветах за траншейной волной, о чести и властных заветах, и песнях сверчков под луной.) Атака! Вам вряд ли отвечу и трону, придя, у дверей, ведь вот уж летят нам навстречу заряды полста батарей...
Я думаю что Хмельницкий поспешил с доверием такой задачи Кричевскому, который на минутку, в начале восстания воевал против Хмельницкого. И кто знает, что было у Кричевского на уме. И не специально ли он завел козацкое войско в засаду, за деньги ли или из мести. Возможно казаки, поняв это, сами расправились с Кричевский, и поэтому оставили его полякам. Было бы странно, если бы козаки оставили своего командира, пусть и раненого, в руки врагам, без веской причины
Вкрай погана розвідка Кричевського призвела до удару поляків в тил козаків у самий розпал битви. І битва була програна. Якби б Кричевський знав про 2 000 польскої кінноти на півдні, він би усвідомив неможливість маневру по обходу Радзивіла з півдня.
Краще б я не дивився це відео( це жах... на початку відео Голота і Головацький розділились, один з корпусом 3 тисячі був розбитий, бо в когось вистрілив запал, другий попав в засідку... цікаво, а чому вони не обєднались і не атакували разом? потім Кричевський (не знаю за що йому дали полковника), взнав, що Радзивіл відправив 2 тисячі кавалерії на південь, і замість того, щоб моментально атакувати, і попросити козаків на іншому березі Дніпра атакувати з флангу - пішов, захопив якесь місто, дав час Янушу побудувати укріплення, і замість того, щоб штурмувати ці укріплення з півночі і десантом з флангу, обійшов їх з півдня) з позиції, яка не дозволяла використовувати кінноту. Я ще коли вперше почув про це, подумав: "во дурак, він же в тилу в себе 2 тисячі кінноти ворога залишає". вона потім його і придавила. а цей останній штурм, що це було? повів останніх козаків в лобову атаку на гармати і мушкети? йому Хмельницький не розказав, що коні ефективні для раптових атак, або атак з флангу, або тилу. Що це за лобова атака? Загалом, вкрай негативне враження про військове мистецтво козаків. ще й якщо врахувати, що литовців було менше (здається 6 тисяч), проти 10 тисяч кінноти козаків, 1 тисячі піхоти, ще з на іншому березі козаки були.
Принципово не згоден із висновками про причини поразки 1. Ми знаємо багато прикладів коли гірше озброєні та в меншості козаки під проводом Богуна та Сірка перемагали супротивника 2. Козаки в лоєвській битві практично не використовували дрібні розвід загони на відміну від литовців, які завдяки цьому отримали стратегічну перевагу 3. Чому прихід Кричевського діяв не узгоджено із загоном на другій стороні Дніпра? Узгодженість дій дала б безперечну перевагу 4. Загальне враження від бою: через бездарне керівництво козаки діяли як слон в посудній лавці
Так ми ж у відео і говоримо про те, що звична козакам піхотна тактика приносила перемоги. І Богдан Хмельницький це чудово знав. Тому й використовував. А тут Кричевський спробував протистояти у відкритому кавалерійському бою професійній литовській кінноті своєю кіннотою, яка була скоріше драгунами.
Бездарний цей , Кричеськиц був командир, самовпевнений и самонадіяний , тільки загубив стільки людей, і і в тилу 2 тисячі оставив ворогів , не прикрив себе ззаду , сам себе перемудрив
Не ходите под московськой историей - давайте нашу.настоящую и про римский Киев,таки не забудьте.Целая книга есть - Подол,таки римский лагерь,крутого гарнизона.Альтернативная история конечно круто но все не понимают!Киев и его земли слали зерно в даль европейскую,и Змиевы валы,как и настоящая типа китайская стена из глины и навоза,метр тогда максимум,собирала все налоги и как наши валы ,ее можно тупо построить за СЕЗОН!Ну и такой пикантный вопрос - типа про крещение.А почему по надгробиям римские папы.еще в 19 веке - чисто язычники?
Не трэба было лезті ў Літву(ніхто, асабіста, іх там не чакаў); што казакі калі дрэннага бачылі ад Літвы?(у адрозненні ад Польшчы) Ваявалі з Польшчай-дык і ваявалі б далей. А так, разкідалі войскі і ўсюды атрымалі па шапцы. У выніку леглі пад Маскву-вось як дорбра атрымалася(сарказм).
Ай да хмельницкий ай молодец!!! Великий освободитель !! Так освободил ..... До сего дня!!! Кровь льется! От гребанной свободы!!! А какие лозунги освобождения!!!!! Католикам не быть!!! Униатам не быть...!! Царь батюушка.....наш !!!
І так, важко не помітити, що північний фронт зараз так само актуальний як і 370 років тому
а продовження буде?
Ця серія про битви надзвичайно цікава та потрібна, ДЯКУЮ за вашу працю! Жаль звісно, що незаслужено мало уваги до такого крутого контенту.
😢 щира подяка за працю і гарно викладений матеріал.На жаль назва населенних міст білим кольором,тобт важко розгледіти на світлому фоні,але то нюанси .Натхненя Вам в донесенні мало відомих сторінок нашої історії.
Ох, якби я хотів дожити до того часу коли по цих всіх подіях буде зняте якісне історичне кіно!
Наслаждайся творениями Сенцова, вам самый раз такое.
@@юрийпереверзев-л2м ого, мавпу навчили писати?)
@@юрийпереверзев-л2м О гівно з каналізації вилізло!
@@АртемЧеркас-к7о что ты имеешь против Величайшего украинского режиссёра?!
@@mikola580hkr ты про Артемку? И то верно.😆
Вже встигли скучити за цтит відео. Дякуємо за працю.
Дуже добре, що є такий гарний канал на Ютубі
Дяка Вам, товариство! Із прийдешніми Вас! Здоров'я, сил і наснаги. ! Щасти!
Дякуємо! Навзаєм!
жаль звісно, що все скінчилося саме так. Вважаю, що такі сторінки історії варто ретельно вивчати і робити з них правильні ввисновки, щоб не повторювати помилок.
Гарне відео.Ось чому гетьмана Іван Виговський і Іван Мазепа,робили регулярне військо,і створювали полки драгунів і компанійців як кавалерії.Дякую за відео.
Дуже цікава доповідь. Гадаю, що все так сталося як і мало бути, бо випадковості тут скоріше рідкість, а от системні помилки і поспіх призвели до великих втрат зі сторони козаків. Досвід в даній битві все вирішив.
Зі святом!
Дякую за відео
Дякуємо! Навзаєм!
Вогонь! Підтримка. Лайк. Підписка.
дякую за вашу роботу!
Дуже цікаво чекаю на наступний випуск
Дякую, гарна робота та розбір Лоєвської битви!
Дякую. Дуже цікаве відео з гарною подачею.
Дякую, відео надзвичайно цікаве! Чекаю на наступну серію! )
Чекаю з нетерпінням!)🔰🔰🔰
Гарна розповідь. Дуже цікава й з такими чудовими відео-ілюстраціями! Тільки сумно було... :( Так хотілося, щоб, врешті, бій закінчився перемогою козаків. Шкода, що так тоді склалося.
Так, кожного разу коли перечитую цю історію, хочеться щоб вона закінчилася інакше
Обожнюю цю серію! Дяка!
Дякую, цікаво. Шкода що задум не вдався, дивно чому гарнізон не пішов на допомогу раніше, адже Кричевський міг звязатися з гарнізоном навіть під час бою.
Так, і це дійсно дивує.
Ба більше - чому гінці ще звечора не прибули до Подобайла?
Чому не узгодили атаку?
@@KozakMedia мабуть може було б послати гінців і поквапити полк який залишився посаду. Взагалі в цій битві дуже багато не зрозумілих моментів. І дуже багато "якби".
Ну чекаємо на відео! Вітаю з Різдвом Христовим!)
Козаки святкували і святкують 7 січня.
@@Svizha_Smetanka І я святкую,але все одно привітаю і тих людей що святкує 25 грудня.
@@mikola580hkr а ви вітаєте людей з Ханукой або з Курбан-Байрамом?
@@Svizha_Smetanka що ви городите?
@@АртемЧеркас-к7о що не так?
Чудове відео, дякую!
Як завжди мега цікаво та інформативно! Гратулюю!
Гарний випуск, дізнався багато нового. Я відразу здивувався, що козаки відправили кавалерію на поле битви, а ще й через болота. Може це, щоб швидше дістатися місця бою.
В той же час, чомусь я думаю, що козакам не вистачило розвідданих, адже так би вони дізнались про корпуси, які відправив Радзивіл на південь.
Дійсно багато випадковостей, але основні - це погане планування, неузгодженість і погана розвідка, адже, як бачимо по відео, Радзивіл знав про всі кроки козаків, і завжди був на крок попереду.
Дякую за відео. Дякую за історію.
Дякую вам. за вашу працю .
Найкраще відео КМ про програну битву.
Дякую за вашу надзвичайно непросту і корисну роботу, хлопці! Це має неоціненне значення для наших майбутніх поколінь, для відродження нації і відтворення національної самосвідомості, пригнічуваної ворогами упродовж більш як трьох сторіч.
цікава розповідь, геть не пригадую такого із шкільного курсу історії.
Уподобайка!
Дякую за випуск
гарно та докладно описано. Дякую
Красавці,гарний контент
Дякую
Прекрасна розповідь, дякую!
Нова цікава тема.
Дякую за контент!
Дуже цікавезне відео, особливо для таких людей як я, які ще нічого не знали про цю битву. Враження можна порівняти з якимось фільмом, весь час інтрига! З новим роком і подальшої мотивації в створенні нових відео!
Супер. Чекаю на продовження.
10:30 от знаю чим все закінчиться, але ж сподіваюсь на інше... так типу нормально виглядає, такі можливості.
Дуже цікаво!дякую
Дуже цікава і маловідома сторінка героїчної історії України
Дякую за вашу працю 👍🇺🇦
Кричевський допустив серйозної помилки. З ваших слів я зрозумів що він знав про загін що відділився від Радзивіла але все одно не залишив резерву для протидії їм. Найкращим планом було знайти і розгромити 2000 литовських кавалеристів. І підірвати моральний дух литовців. Другий варіант підійти з Півночі щоб об'єднатися з Подобайлом. В такому випадку поразка була би не такою розгромною і була можливість переправитися на Лівий берег та продовжити оборону.
Так, з нашого сучасного погляду це виглядає найлогічнішим.
Взагалі не зрозумілий поспіх Михайла Кричевського - його завданням було не дати Радзивіллу захопити Київ. Тобто йому достатньо було стати на дорозі литовців і тримати оборону - нехай вони штурмують! Можливо, ми не знаємо якихось аспектів, що були відомі Кричевському.
@@KozakMedia Як би там не вийшло, але з задачею "Не дозволити Радзивілу захопити Київ" Кричевський впорався.
Так, завдання Хмельницького було виконано.
Тільки ціна була дуже високою
@@KozakMedia дійсно так, але війна це завжди високий ризик і високі ставки. А людям властиво помилятись.
Звісно, нам зараз легше про це роздумувати, маючи всю необхідну інформацію (як нам здається).
Бо могло бути щось важливе, про що ми не знаємо.
Дивлюсь на це і думаю, яким же титаном був Богдан Хмельницький. І всі його сподвижники.
Все сталося, як сталося, і нема чого гадати, чи могли перемогти. Але завдання було виконане, недопустили литовців на Подніпров'я хоча і великою ціною.
Ок. Дякую.
Интересно.
🤘🤘🤘
Нарешті Україна працює в історичному контексті. Підтримою канал❤
Слава Україні
ЗАРАЗ МИ МАЄМО ВЛАСНУ КРАЇНУ.
НІ ОДНА ЗАГИБЛА ДУША. НІ ОДНА ЖЕРТВА НЕ БУЛА ДАРЕМНОЮ.
ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ. НИЗЬКИЙ УКЛІН.
Прекрасний матеріал. Супроводження класне. Підкажіть назву мелодії, яка з на початку другої хвилини відео. Буду дуже вдячний)
Славааааа Україніііі, Слава її Героям 🇺🇦⚔
Йому було достатньо встановити зв'язок з іншим військом та отримати швидку допомогу. Реєстровці були профі, бій це показав
Прикро те,що поки один-одного різали,"сосєді" тим скористались.
Так, ці "сасєді" постійно дуже вміло таким користувалися.
Сасєді з РП були не краще, і якби вони не щимили всі верстви руського населення, то московити цим би не скористались. Хоча навіть в рамках Росімперії, Гетьманщина і ВЗ володіли куди більшим суверенітетом ніж за польської окупації, до самої Катерини вражої баби.
"Соседі" коли почали війну в 1654р. то по ВКЛ якраз і вдарили,а по полякам ні.А Вільно "православниє браття" так спустошили,що там міщан зменшилось в декілька разів.
Дякую. Дуже цікаве відео. Якби працював в школі, так і ставив би учням усі Ваші ролики.
Кричевський майстерно вивів козаків до литовського табору, а далі занадто захопився атакою. Під час нападу на греблю, козаки не мали значної чисельної переваги, оскільки могли наступати лише вузьким фронтом, через багнисту місцевість. Окрім цього, литовці дуже швидко оговтались і дали відсіч. Це сталося несподіванкою для Кричевського. Слід ще додати, що Радзивілл був здібним воєначальником, і мабуть наголову вищим за будь якого козацького полковника (Богуна не рахуємо).
Ще питання, чому Ви козацькі хоругви називаєте панцерними, адже цей варіант поширився дещо пізніше?
Так, згоден з Вами.
Ще треба взяти до уваги, що Кричевський був досвідченим кавалерійським офіцером, адже командував гусарською хоругвою перед Хмельниччиною.
Називаємо козацькі хоругви армії Речі Посполитої панцирними на цей період, щоб в глядачів не було плутанини - чому козацькі і там, і там?
Хоча звісно, правильніше було б називати їх ще козацькими.
@@KozakMedia Кричевський не був кавалерійським офіцером. Ви, мабуть, користуєтесь інформацією з Липинського, але він прибрехав трішки. Ротмістр гусарської хоругви, яким Липинський вважає Станислава Кричевського, справді - Миколай Кричевський, відомий з джерел під 1621, 27 та 29 роками.
О, цікаво! А звідки така інформація?
@@KozakMedia З PSB.15-й том. Стаття про Кричевського. Існує он-лайн версія.
Дякую, почитаю!
Українська старшина в фільмі "БЕРЕСТЕЧКО. БИТВА ЗА УКРАЇНУ"
в блозі Святояр UAmodna.
Магнати і шляхта проти України.
Варто подивитись...
Не розумію як можна було забути про ворога за спиною.
Під час перегляду так переживав ніби це все відбувається сьогодні.
контент топ
Кричевский выполнил задачу ценой своей жизни и может как раз нестандартная тактика заставляла Радзивила постоянно разделять войско и потерять потенциал продвижению вперед. ИМХО основная причина больших потерь и исход битвы - это отсутствие четкого взаимодействия с частями войск Подобайло(((
Цікава задумка, робіть так про всі битви визвольної війни 1648-57.
Саме таким є наш план.
Рухаємося за хронологією.
На каналі вже є всі великі битви 1648 року, облога Збаража і Лоєв.
Дякую "Історії без міфів", що дізнався про вас.
Збігається же ж)
Це ще раз показує, що військовий професіоналізм завжди переважає колгоспну звитягу! А також це показує який з Хмельницького полководець, який розісрав своє військо, дозволив татарам повертаючись в Крим брати ясир, а потім побіг до московії просити допомоги!
не все так однозначно😂....
Який ти розумний і великий полководець через майже 400 років.😅😅😅 Пи...не мішки тягати,тим більше вести війну,і правити країною.
Bardzo ciekawy i mało znany epizod z czasów buntu Chmielnickiego. Warto może dodać .iż hetman Radziwiłł był senatorem RP wyznania kalwinskiego. Co świadczy o wyjatkowym (jak na tamten czas) i tolerancyjny ustroju Rzeczpospolitej. Do zawarcia Unii Brzeskiej większość ludności stanowili wyznawcy Prawosławia.
Про хвороби в таборі Кричевського нічого невідомо?Може тому поспішав,чи може язики дезінформували,чи понадіявся на чисельну перевагу?Відео надзвичайно цікаве,дякую.
Немає інформації про хвороби.
Та припускаю, що в нас є не вся інформація, що була тоді в Михайла Кричевського.
Магнати, шляхта та викривлине літописання. Стаття "СПОТВОРЕНА ПРАВДА - МАГНАТСЬКЕ ЛІТОПИСАННЯ ЧАСІВ ПРОМОСКОВСЬКОЇ ГЕТЬМАНЩИНИ"
у блозі Святояр UAmodna.
Чи можна довіряти творам промосковської Гетьманщини?
Хто писав магнатсько- шляхтянські літописи?
Які вони колаборанти минулого?
Варто прочитати і знати...
Якщо і змінити тактику на піхотну навряд чи це допомогло і причина - обоз та вози, нагадаю, що основні сили Кричевського прибули 28-29 липня, а піхота лише у другій половині дня 30 липня майже 1,5 -2 дні. В цей час Полк Подовайло уже втратив півчнічний берег був під обстрілом і до кінця 29 липня мав би ворога у своєму тилу, який би обійшов його з півдня, як і планувалося, а за добу в повному оточені під артилерією, притиснений до води він скоріш за все був би знищений... Були б захоплені укріплення, обоз і відкрита дорога на Київ. Кричевському довелося майже без артилерії брати укріпленя вдруге не маючи переваги в числі і через водну перепону... А може й гірше тут могла залишитись лише німецька піхота, яка б затримала козаків десь на день... А основні кінні сили за цей час увійшли у Київ і все... Феніто. Так що як не крути шансі було не багато.
Так, досить логічно.
Однак, був ще один варіант - так само швидко доставити військо кінно, спішитися і перекрити шлях литовцям на Київ. Примусити їх атакувати і не дати оточити Подобайла.
@@KozakMedia вози і гармати, та і обоз не пришвидшиш, а без них запасів у бійців на 1-2 дні - всі хочуть їсти і люди і коні та і стріляти чимось потрібно...
Козак медіа, а розкажеш про молдавські походи і що там ще було крім них з так би мовити зарубіжних пригод? як наприклад морські піратські походи etc.
Дуже слабо ці речі висвітлені в отєчєствінной наукє.
Чи є в планах? Чи не ваш профіль?
Так, згоден - дуже цікава тема і маловідома широкому загалу.
При чому і про молдавські походи, і про морські є в плані
Цікаво було б почути історію полковника Кричевського
Вона є у відео "Київ козацький" на нашому каналі. В другій частині відео
@@KozakMedia дякую!
поразка під Лоєвим наслідок того, що не було підтримки білорусів-литвинів, на відміну від тої підтримки, яку надавали українці на теренах корінної Русі-України... ну все, як і зараз...
Все ж вважаю, що завжди треба сподіватися на свої сили.
І до речі, їх точно було вдосталь. Однак ці сили були розрізненими, тому і дозволили розбити себе по одному.
Об'єднайся Кричевський з Подобайлом - це вже подвійна перевага козаків над литовцями.
Тому, робимо висновки
15:33 * не з півночі, а з півдня?
Так, омовився.
Дякую Вам за уважність!
Під час розповіді очікував моменту коли козаки із табору на лівому березі переправляться на допомогу Кричевському. Цікаво чому вони не зробили цього раніше.
Також дивує, чому вони не зробили цього відразу, як почули звуки бою
@@KozakMedia Я думаю що до них була не така вже і велика відстань, щоб не почути гуркіт гармат.
Так, по суті просто треба було переправитися через Дніпро!
Чому вони так довго цього не робили - суцільна загадка
Подобайло все заруїнив
Отваги не всегда достаточно, нужна стратегия и тактика...
От і як бути, підписаний і на ДокКульт і на вас, де дивитись? Може по черзі?
Ми намагаємося робити дещо різні відео, хоч і на ту ж тему. Так що дивіться і в нас, і на ДокКульті 😃
протягом тисячолітньої історії українці-руси завжди вміли бити московитів-орків.
Пам’ятаємо битви при Конотопі, Орші, Улі, де українці навіть малими силами били орду вщент.
Усі перемоги московити здобували тільки тоді, коли билися разом з українцями. Вони перемогли під Полтавою тільки тому, що шведське каре було пробите козацькою лавою Семена Палія, а самі орки сиділи по шанцях. Теперь це вони виставляють «пабєдай руськага аружія».
В 1618 р.військо Петра Конашевича-Сагайдачного разом з литвинами (білорусами) та поляками зайшли в Москву - був у 1619р. підписаний Деулінський Договір (українсько військо було у Калузі..)
Слава Україні! Смерть ворогам!
Без татарського кінного корпусу, мало шансів було у Кричевського
Я думав буде удар литовцям в спину, козаками що були на іншій стороні річки
+++
Цiкава тема "колiiвщина"
Кричевський був не на висоті своєї посади.
Зрозуміло цілком, що перемогти досвідчені та організовані війська Радзивіла було краще, користуючись своєю чисельною перевагою. Або хоча б координуючі свої дії - а це вже просто було обов'язково. Кричевський не зробив ні першого, ні другого. Результат закономірний - козаки були биті по частинам.
Буде продовження?
З тою переправою через греблю трохи дивно щось... Гребля вузька і козаки не могли переправитися великою кількістю (17:15), а поляки чомусь змогли (17:57). По поляках менше стріляли? (Вибачте, якщо запитання дурнуваті. Я не дуже знаюся на військовій справі, запитання виникають просто зі звичайного сприйняття.)
Вірогідно всі вони ходили через ту саму греблю, просто візуально це складно показати. Тому на графіці в литовців наче ширший брід. Навряд так було в реальності
Эх Кричевский, Кричевский... Может лучше бы было сначала атаковать Павловича и Комаровського под Брагиным, раз у тебя 10 тысяч человек, возможно удалось бы их застать врасплох и уничтожить под Брагиным, а потом не атаковать в лоб армию Радзивила, а постоянно кружить вокруг, разоряя все что можно, перерезав пути снабжения мобильными отрядами (ведь у Кричевского много конницы, есть конный корпус). В такой обстановке гетьман вряд ли б решился атаковать козаков на другой стороне Днепра, как он собирался. Без подвоза припасов он бы оказался в сложном положении. А Кричевский выполнил бы поставленную задачу не допустить дальнейшего наступления Радзивила на коренные украинские земли. Я конечно не могу знать всей обстановки, не критикую Кричевского, который там был и сам оценивал варианты развития событий, но все же...
Логічні міркування. Але Кричевський обрав іншу стратегію. Стратегію одного несподіваного концентрованого удару по основним силам противника(армія Радзивілла), які були максимально ослаблені за рахунок видправлення в розвідку значних кавалерійських підрозділів. Перебіг битви показав,що це можна було б реально досягнути.
15:33 - "...він планує вдарити по литовському табору не з півдня, де чекає Радзивіл, а з півночі..." - а рухається на мапі наче ж на південь?
Так, моя обмовка
То не помилка , а хитрий маневр , щоб заплутати ворога
Хорунжий оршанський Самуль Кміциц там був ?
Прикра поразка(((
Чи є якись відомості про тактику козацької кінноти? Більше як драгуни чи панцерні? Адже на правому крилі вони билися в рукопашному бою з гусарами, а це для драгунів самогубство. Чи були у козацькому війську панцирні хоругви в такому випадку?
В основному, козаки того часу - це драгуни (якщо говорити про кінноту). Але треба звернути увагу на такий тип кавалерії як легка. В коронній армії - це татарські та волоські хоругви. Але реєстровці (кінні) могли запросто виконувати фукції легкої кавалерії (розвідка, дії на комунікаціях противника і тому подібне). Панцерні - це вже напів важка кавалерія, відповідні коні та озброєння. У Хмельницького могли бути окремі хоругви (є згадка, що архімандрит печерський за свій рахунок найняв одну кінну хоругву), але не масово.
@@KozakMedia Дякую за відповідь! Дуже цікаво про архимандрита печерського.
Перед боем
Чернила кончаются, знаю,
как злое терпенье врагов,
обрывочно, дрожью врезаю
в бумажие уголь слогов.
(О пулях, окопах и страхе,
что мин не дано миновать,
моральном и воинском крахе
не стоит Вам нежной знавать!
А знайте о птицах, рассветах,
цветах за траншейной волной,
о чести и властных заветах,
и песнях сверчков под луной.)
Атака! Вам вряд ли отвечу
и трону, придя, у дверей,
ведь вот уж летят нам навстречу
заряды полста батарей...
Коли нові відео ??? Уже рік пройшов
Я думаю что Хмельницкий поспешил с доверием такой задачи Кричевскому, который на минутку, в начале восстания воевал против Хмельницкого. И кто знает, что было у Кричевского на уме. И не специально ли он завел козацкое войско в засаду, за деньги ли или из мести. Возможно казаки, поняв это, сами расправились с Кричевский, и поэтому оставили его полякам. Было бы странно, если бы козаки оставили своего командира, пусть и раненого, в руки врагам, без веской причины
Вкрай погана розвідка Кричевського призвела до удару поляків в тил козаків у самий розпал битви. І битва була програна.
Якби б Кричевський знав про 2 000 польскої кінноти на півдні, він би усвідомив неможливість маневру по обходу Радзивіла з півдня.
Краще б я не дивився це відео( це жах... на початку відео Голота і Головацький розділились, один з корпусом 3 тисячі був розбитий, бо в когось вистрілив запал, другий попав в засідку... цікаво, а чому вони не обєднались і не атакували разом? потім Кричевський (не знаю за що йому дали полковника), взнав, що Радзивіл відправив 2 тисячі кавалерії на південь, і замість того, щоб моментально атакувати, і попросити козаків на іншому березі Дніпра атакувати з флангу - пішов, захопив якесь місто, дав час Янушу побудувати укріплення, і замість того, щоб штурмувати ці укріплення з півночі і десантом з флангу, обійшов їх з півдня) з позиції, яка не дозволяла використовувати кінноту. Я ще коли вперше почув про це, подумав: "во дурак, він же в тилу в себе 2 тисячі кінноти ворога залишає". вона потім його і придавила. а цей останній штурм, що це було? повів останніх козаків в лобову атаку на гармати і мушкети? йому Хмельницький не розказав, що коні ефективні для раптових атак, або атак з флангу, або тилу. Що це за лобова атака? Загалом, вкрай негативне враження про військове мистецтво козаків. ще й якщо врахувати, що литовців було менше (здається 6 тисяч), проти 10 тисяч кінноти козаків, 1 тисячі піхоти, ще з на іншому березі козаки були.
Кроме Хмельницкого у козаков небыло полководцев... Видно по этому при такой возможности они проиграли... хотя все было на их стороне.
Are the creators still alive?
Принципово не згоден із висновками про причини поразки
1. Ми знаємо багато прикладів коли гірше озброєні та в меншості козаки під проводом Богуна та Сірка перемагали супротивника
2. Козаки в лоєвській битві практично не використовували дрібні розвід загони на відміну від литовців, які завдяки цьому отримали стратегічну перевагу
3. Чому прихід Кричевського діяв не узгоджено із загоном на другій стороні Дніпра? Узгодженість дій дала б безперечну перевагу
4. Загальне враження від бою: через бездарне керівництво козаки діяли як слон в посудній лавці
В нас є реальні приклади, коли козацька кавалерів перемагала гусар Речі Посполитої у відкритому бою?
Якщо Вам неважко наведіть, будь ласка, приклади таких перемог, а потім розберемося чи коректно взагалі порівнювати ці випадки.
@@АртемЧеркас-к7о чи відомі вам деталі битви під Вінницею та під Монастерищем, наприклад?
@@KozakMedia а що перемога зараховується лише за бій у відкритому бою?
Тоді всі бої під проводом Хмельницького програні?
Так ми ж у відео і говоримо про те, що звична козакам піхотна тактика приносила перемоги. І Богдан Хмельницький це чудово знав. Тому й використовував.
А тут Кричевський спробував протистояти у відкритому кавалерійському бою професійній литовській кінноті своєю кіннотою, яка була скоріше драгунами.
Бездарний цей , Кричеськиц був командир, самовпевнений и самонадіяний , тільки загубив стільки людей, і і в тилу 2 тисячі оставив ворогів , не прикрив себе ззаду , сам себе перемудрив
Не ходите под московськой историей - давайте нашу.настоящую и про римский Киев,таки не забудьте.Целая книга есть - Подол,таки римский лагерь,крутого гарнизона.Альтернативная история конечно круто но все не понимают!Киев и его земли слали зерно в даль европейскую,и Змиевы валы,как и настоящая типа китайская стена из глины и навоза,метр тогда максимум,собирала все налоги и как наши валы ,ее можно тупо построить за СЕЗОН!Ну и такой пикантный вопрос - типа про крещение.А почему по надгробиям римские папы.еще в 19 веке - чисто язычники?
Не трэба было лезті ў Літву(ніхто, асабіста, іх там не чакаў); што казакі калі дрэннага бачылі ад Літвы?(у адрозненні ад Польшчы) Ваявалі з Польшчай-дык і ваявалі б далей. А так, разкідалі войскі і ўсюды атрымалі па шапцы. У выніку леглі пад Маскву-вось як дорбра атрымалася(сарказм).
Ай да хмельницкий ай молодец!!! Великий освободитель !!
Так освободил .....
До сего дня!!! Кровь льется!
От гребанной свободы!!!
А какие лозунги освобождения!!!!!
Католикам не быть!!!
Униатам не быть...!!
Царь батюушка.....наш !!!
Блін, а я там монети знаходив того періоду