"LCD - Zapalają wszystkie diody jednocześnie" To jest niepoprawne z przynajmniej dwóch powodów: 1. W LCD piksele to tylko ciekłokrystaliczne filtry światła. 2. Nie znam wyświetlacza LCD który potrafiłby odświeżyć wszystkie piksele na raz. Normalnie odświeżają od górnego prawego rogu, do dolnego lewego. 3. Można by wspomnieć też o tym że w LCD migotanie jest związane tylko ze słabymi rozwiązaniami PWM, które kontrolują jasność świetlówek. Domyślnie LCD nie migocze.
No dobrze, więc innymi słowami -- diody przechodzą płynnie z jednej klatki obrazu do następnej bez fazy zaciemnienia ekranu, a obraz zmienia się na całym obszarze, nie piksel po pikselu. :)
Nie. Po pierwsze w samymLCD nie ma żadnych diod, to tylko podświetlenie - jak poświecisz latarką ekran LCD z popsutym podświetleniem LEDowym to też zobaczysz obraz (efekt ten wykorzystują wyświetlacze w kalkulatorach - sam wyświetlacz jest przezroczysty, a z tyłu jest srebrna powierzchnia odbijająca światło). Obraz ZMIENIA SIĘ piksel po pikselu - zobacz sobie jakieś nagranie na jutubach zrobione kamerą o wysokiej prędkości. Różnica jest tylko taka, że w kineskopie w danej chwili na ekranie jest tylko plamka + poświata luminoforu który jeszcze nie zdążył zgasnąć, a na ekranie LCD są widoczne te komórki które się jeszcze nie rozładowały (jak ekran nie jest bardzo kijowy to zwykle stare piksele wciąż są w stanie poprzednim zanim zostaną odświeżone):)
"Po pierwsze w samym LCD nie ma żadnych diod" Autor filmu nie mówił w nim nic o diodach. Użył słowa "piksel". To Lawstorant źle zacytował jego słowa a potem sam autor to podłapał i powtórzył w odpowiedzi. "zobacz sobie jakieś nagranie na jutubach zrobione kamerą o wysokiej prędkości" Nie mogę znaleźć na UA-cam nagrania pokazującego proces rysowania na ekranie LCD w zwolnionym tempie. Ciekawy tez jestem jak to wygląda w wyświetlaczach OLED z technologią global pixel addressing. Coś musiałoby podtrzymywać stan piksela w czasie gdy multiplekser odświeża stan pozostałych. Czyżby nowoczesne ekrany OLED były jednocześnie matrycami pamięci?
W 4:37 widać w czym jest problem. Najważniejszy to zbyt późna odpowiedź LCD a po drugie jego duża bezwładność. Tam nawet nie było czarnego ekranu tylko po obrazie przeleciał przyciemniony cień.
O właśnie, nawet tutaj można zauważyć. Ten "przyciemniony cień" to te kryształy które zdążyły już powrócić do pierwotnego stanu. Na tym video ua-cam.com/video/nCHgmCxGEzY/v-deo.html nieźle widać rysowanie na LCD:) W aktywnych matrycach OLED każdy piksel ma kondensator żeby podtrzymać stan na czas odświeżania (taki układ zatrzaskujący na chwilę na dwóch tranzystorach). Tu są obrazki - www.researchgate.net/publication/233701274_Organic_light-emitting_diode_OLED_technology_Materials_devices_and_display_technologies
dlaczego arhn ma tylko 200'000 subów? przede wszystkim to zasługa pomysłodawcy na nazwe (ARHN). przecież tego nawet kurwa normalnie wymówić nie idzie. - oglądałem fajny filmik o carmageddonie.. - na jakim kanale? - yyyy.. arn.. ahr.. arho.. dobra, chuj z tym!
Moim zdanie to także wina contentu kanału.Mało kto ogląda filmy o ciekawostkach z gier, konsolach,recenzjach, retro świata gier i technologi.Jednakże są tego zalety gdyż Arhona nie oglądają dzieci, trolle i głupi fanboye. Mało kiedy w komentarzach widać kłótnie, idotyczne pisanie pierwszy lub przed 301 oraz wyzwisk. PS:Na początku też miałem problemy z nazwą kanału.Powinno się czytać chyba arendotiu
Nazwa w żadnym wypadku nie jest trudna, pierwsze słysze aby ktoś miał z nią problemy. Zresztą zawsze możesz powiedzieć, że "u Archonów", każdy zrozumie. Co do kanału i ilości subskrypcji to jest to dużo łatwiejsze niż myślicie. Zwyczajnie rzeczowe, dobre merytorycznie materiały na tubie się nie sprzedają. Największa grupa odbiorców tuby woli "Zjedz własną kupę Challenge" i darcie za przeproszeniem ryja do mikrofonu niż coś porządnego, gdzie można się czegoś nauczyć. Dla nich to "Nauka? Bleh! Szkoła!" :P
Jestem pewny, że wiesz jak działają różne typy wyświetlaczy ale na filmie wyszło trochę dziwnie. Mówisz, że CRT rysuje linia po linii a LCD od razu całość. Ani jedno ani drugie. LCD odświeża obraz właśnie linia po linii (przy czym oczywiście piksele nigdy nie gasną tylko od razu przechodzą w nową wartość) natomiast w CRT tak naprawę jednorazowo widoczny jest tylko pojedynczy punkt, nie linia. Stąd też Scope wiedział gdzie jest celownik dokładnie co do punktu, a nie tylko na jakiej linii.
Właściwie to piksele w LCD też gasną jeśli za długo zostawić je bez odświeżania. Dlatego w monitorach z Freesync/Gsync poniżej 30-45Hz klatki są sztucznie powielane aby nie było widać migotania.
Pojęcie "płaski ekran" może być trochę mylące bo przecież późniejsze kineskopy też są płaskie. Na początku się trochę zdziwiłem, bo na płaskim kineskopie normalnie grałem ale szybko się okazało że miałeś na myśli LCD.
Mówiąc szczerze jestem zaskoczony prostotą tego urządzenia, spodziewałem się czegoś bardziej skomplikowanego, nie ujmując myśli technicznej oczywiście, gdyż jest genialna w swojej prostocie.
Czekałem na ten materiał w twoim wykonaniem, głównie dlatego, że era lightgunów i konsol mnie ominęła a wolę słuchać twojego głosu niż szukać info w googlu
czyli to telewizor strzela a broń to patrzałka... zawsze myślałem ze broń wysyła jakiś sygnał laserem/podczerwienią jak pilot a telewizor jakoś rozpoznaje czy się pokrywa z celem xD dzięki arhn
Mimo tego, że znałem mniej więcej tą sztuczkę (ogólną zasadę działania :p), to warto było poszerzyć wiedzę o sygnałach 0 i 1 itd. :) Dzięks, że zrobiłeś materiał. ;P Mlem!
Czy jest jakaś różnica pomiędzy typem kabli jakimi chcemy podłączyć komputer do monitora?
7 років тому+4
Począwszy od tego, że niektóre przesyłają sygnał analogowy, a inne cyfrowy, poprzez maksymalną rozdzielczość, jaką dane rozwiązanie jest w stanie obsłużyć po inne opcje jak przesył dźwięku czy innych danych - Tak. Zdecydowanie się różnią.
1. Dzięki 2. Czy sygnał VGA jest najsłabszy, gdyż nie ma już wejścia w niektórych kartach graficznych? 3. Grając na PSVICIE czy telefonie jest opóźnienie w obrazie?
7 років тому
Sebastian Kałuża VGA (dokładniej D-SUB) jest najstarszym z popularnych standardów (analogowy) i wraz z upowszechnieniem się formatów cyfrowych (zwłaszcza HDMI w ostatnich latach) odszedł do lamusa, tym bardziej że powoli osiągnęliśmy limit rozdzielczości, jaką można nim przesłać i jego era ostatecznie zakończyła się na FullHD. Co do psvita, nie do końca rozumiem pytanie.
Swietny material. Skoro zachecasz do zadawania pytan, to ja z checia dowiedzialbym sie czegos o konsolce pocketstation, zapomnianym juz akcesorium do psx'a. Jak to z nim bylo i czemu sie nie przyjelo? Posiadasz to urzadzenie w swych zbiorach?
W nawiązaniu do końcówki i opisania jak działają współczesne kontrolery - a kontroler do takiego np. Gear VR? Za ruch i położenie w przestrzeni odpowiada tylko żyroskop? W "dużych" zestawach VR także mamy do czynienia z czujnikami optycznymi. A w przypadku takich gogli?
To było genialne rozwiązanie. Apogeum było na PS2 z grą Resident Evil. Zagrywałem się w to. Head shot-y robione z gnata, a nie myszki przy minimum amunicji smakowały cudownie :) Gun Con na PS2 był bardzo dokładny i naprawdę trzeba było się przyłożyć do celowania ale miodność gier na 29 calowym TV oczywiście 50 Hz robiła robotę. Resident, Dino Crisis czy Virtua Cop robiły robotę.
Panie Arku, dobrze Pan to opisał. Kilkanaście lat temu była teoria o tym, że pistolet bombardując ekran powodował, że kabel koncentryczny wysyłał sygnał zwrotny do konsoli i demodulator w telewizorze poprzez bardzo silny impuls działał w sposób odwrotny do zamierzonego (jako modulator). W nowszych telewizorach ta technologia nie działała, ponieważ posiadały cyfrowe przetwarzanie każdego analogowego sygnału (czyli również tego z koncentryka). Już kilka lat temu dowiedziałem się, że to bzdura.
Lepiej wyjaśnione niż u The 8-bit Guy. :) Swoją drogą wielu ludzi nie wie o tym, że telewizor lcd ma opóźnienie obrazu, i że podczas oglądania filmu z dvd lub blu-ray trzeba opóźnić dźwięk funkcją A/V sync, by pasował on do obrazu.
Mam telewizor ustawiony w tryb PC, co automatycznie sprawia że działa jak monitor... Zarówno skalowanie HDMI i jak i synchronizacja dzwięku działa idealnie. Fakt że bez trybu PC i trybu gry muszę dodać do soundbara ok 30 ms.
Ale tryb PC nie bardzo pasuje do odtwarzacza blu-ray, bo wyłącza większość ulepszaczy obrazu. U mnie w telewizorze opóźnienie obrazu wynosi około 120 milisekund, ale gdy sygnał HDMI przepuszczam przez amplituner to opóźnienie zwiększa się do około 180 milisekund.
Tak, ale mówimy o sytuacjach gdy opóźnienie między wygenerowaniem sygnału a jego wyświetleniem jest niedopuszczalne, czyli granie lub korzystanie z komputera. Przy wyświetlaniu filmu to nie ma znaczenia bo nie mamy kontroli nad akcją na ekranie :)
Michał Górka i bardzo dobrze że wyłącza ulepszacze. Nie po to wkłada się mnóstwo kasy, czasu i nerwów na color grading, żeby taki januszowy telewizor jebnął na to kontrast +100, kolory +100 i fps do 60!
A jak działają te magic remote np.w telewizorach lg,bo tam nic nie ma zamontowanego na ,ani pod a jakoś jak przesuwam pilotem ,to w to samo miejce idzie kursor ?
Mały update. Nowe monitory LCD IPS mają wystarczająco niskie opóźnienie i na nich zappery działają. Jednak pistolety do Playstation nadal nie (widocznie ta sama zasada działania co w Bazuce do SNES'a). Testowane na Pegasus IQ 502 + Laser Gun for Dendy + Retro Skaler 2x (praktycznie zerowy lag). Monitor Gigabyte M32Q i Jakis biurowy Lenowo 27 cali IPS.
Hm.. A dlaczego działo się czasami tak, że raz dało się zestrzelić oba cele, a później nie dało się ustrzelić nic nawet jeśli strzały powinny być uznane? Wizualnie zazwyczaj z punktami wyglądało to tak uznając : 0 - Trafienie X - Pudło 00XX00XX00
W jednym miejscu - "z czego się składa.... z filtra środkowo przepustowego." W drugim miejscu - "a zadaniem filtra, jest odrzucać wszystko co nie przekracza jego progu intensywności" - czyli filtr górnoprzepustowy. No to jak to w końcu jest? Jaki ten filtr tam mamy? I co on w końcu filtruje - natężenie czy częstotliwość?
Takie pytanko czy jeśli jestem likem w tego typu konsolach. To czy przy Retronie HD zauważę zmianę barwy czy lekką zmianę dźwięku. Nie miałem nigdy Retro konsoli ale interesuję się bardzo tematem retro gier i konsol.
Dzień dobry Dark Archonie, Mam do ciebie pytanie, czy w wolnej chwili mógłbyś zrobić time warp, lub "w pigółce" do serii Alone in the dark. Pamiętam, że były to dość ciekawe gry, i chętnie usłyszałbym od Ciebie kilka słów na ich temat. Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego komentarza, przesyłam pozdrowienia dla Ciebie oraz całej ekipy (dla Grunia oczywiście też ;) ).
Cześć Szefu. Może wypowiesz się na temat współczesnych zapperów? powoli wracają do łask. Np. Konsolka RetroShooter, Sinden gun, Gun4IR, Niedługo wychodzi Xgun oraz Blamcon
Cześć arhon mam pytanie jak podłączę zaper do telewizora crt z firmy Panasonic to zaper nie działa różni się od normalnego telewizora crt tym tym że ekran nie jest zaokrąglony tylko płaski ps telewizor jest crt nie LED czy inne ? ,, Panasonic quantum dalej nie pamiętam "
Takie drobne pytanie, czy jednym z powodów niedziałania zappera na ekranach LCD nie jest też fakt, że ekran LCD tworzy kolor tak naprawdę z 3 kolorów (czerwony, niebieski i zielony) czyli zapper w momencie, w którym na wyświetlaczu kineskopowym widział kolor biały, tak naprawdę na LCD widzi trzy kolory, i po prostu wysyła informację 00
0:25 ciekawe jak bardzo widać na nagraniu te kwadraty. Mimo że wiedziałem mniej więcej jak to działa to 'po prostu grając' niedawno z użyciem starego bazarowego klona wygrzebanego gdzieś z piwnicy i tak ich nie zauważałem za bardzo.
Świetny filmik, zastanawiałem swego czasu jak to działało. Piękne wspomnienia z nintendo. Nie wiem jak Wy, ale ja jednak wole obecną technologię czyli ps4 i super jakości tv panasa :D
Super materiał dzięki. Moim zdaniem gnaty w dzisiejszych czasach są tak jak wspomniałeś niszowe bo są po prostu drogie względem tego co oferują i ile jest na nie gier + precyzja która jest dopiero ok w gnatach za ponad 800 zł z czujnikiem na tv i możliwość odblokowania ruchomego zamka tzw: blow backiem ale wtedy głośność jest masakryczna,długie ciągnące się kable ale coś za coś (oczywiście można przerobić na bezprzewodowy) + dochodzi do tego przesyłka z Usa, vat itd, wtedy dopiero robi się okrągła sumka za która można już kupić konsole. Sam szukam rozwiązania do mojego prawie skończonego Automatu Arcade, ale pozostaje mi chyba zakup tego drogiego zestawu ;)
Świetny filmik, zastanawiałem swego czasu jak to działało. Piękne wspomnienia z nintendo. Nie wiem jak wy, ale ja jednak wole obecną technologię czyli ps4 i super jakości tv panasa.
Istnieje dość nietypowy, teoretyczny sposób przystosowania NES i zappera do telewizora LCD. Nie jest nowością zakup przystawki do NES o nazwie LCDMOD, ale z uwagi na koszt (145$) plus wysyłka i cło z USA, oraz przerabianie klasycznego NES, celem wprowadzenia DelayLine, wypada to dość mało optymistycznie. Oczywiście, że nie można zmniejszyć czasu reakcji matrycy, i opóźnienia w przetwarzaniu sygnału przez MainBoard/T-CON/Logikę telewizora/monitora, ale można przerobić telewizor na prototypowy. Niestety zestawów KIT - Chińczycy na Aliexpress jeszcze nie wymyślili :) W telewizorze prototypowym można sterować podświetleniem. Oszukując inwerter LED odpowiednim bocznikiem, można samemu zasilić podświetlenie i wygasić je dokładnie w tym momencie, kiedy zanika sygnał video. Inne wartości mają impulsy synchronizacji H+ i V+, inne zaś treść obrazu. Podświetlenie może zniknąć dokładnie w tym samym czasie, gdy konsola "nie wysyła" klatki obrazu - logiczne 0 (ściślej zaczernia klatkę). Teraz zaczynają się schody. Powrót podświetlenia zapala całą matrycę (logiczne 1), a biały kwadrat ma losowe płożenie XY na ekranie. Kiedyś myślałem nad zmianą koloru podświetlenia matrycy, żeby np. na jedną dwie klatki, matryca podświetlona była takim kolorem, który za wyjątkiem kaczki zleje tło w dość jednolity kolor. Do zappera wkładałoby się szkiełko negatywu tego koloru. Kolory tła zniosłyby się, z wyjątkiem kaczki. Tu problemem byłaby kalibracja sensora Zappera na odpowiedni kolor. Innym ciekawszym rozwiązaniem jest podświetlenie logiczne składające się "z poziomych i pionowych pasków LED". Nie ma takich pasków w sprzedaży, ale z uwagi na zapalanie ich z dzielnika impulsów synchronizacji, wystarczy podświetlić plamkę na matrycy na i w okolicach "kaczki". W NES biały kwadrat na czarnym tle jest spory, zatem dzielnik impulsów synchronizacji skierowany na poziome i pionowe paski LED oraz chwilowy biały kwadrat na czarnym tle w sygnale wideo jako Trigger - wyzwalacz zapalenia LED, na konkretnych współrzędnych, nie jest dość skomplikowanym układem... Innymi słowy w analogowym sygnale CVBS wizja plus składowe synchronizacji H+ i V+, są wystarczające do zbudowania logiki podświetlenia z naciskiem na współrzędne... Zanim matryca zdąży wyświetlić biały kwadrat na czarnym tle, logika podświetlenia, zdąży już punktowo podświetlić kolorową kaczkę...
Na marginesie. Jeśli jakiś miłośnik elektroniki chciałby spróbować wykonać taki prototyp, i zaprezentować go np. na konkursie, bądź w kafejkach ze sprzętem retro, powinien wiedzieć jeszcze o kilku sprawach. Obraz analogowy w systemie B/G lub D/K rysowany jest od lewej strony do prawej, i od góry do dołu. W przeciwieństwie do amerykańskiego systemu M, europejskie systemy rysują pierwszą połowę obrazu nieparzystą (Upper Field First), linie 1...3...5... amerykański system rysuje pierwszą połowę parzystą (Lower Field First), linie 2...4...6... Obraz z NES, tak jak obraz telewizyjny, składa się z 625linii, ale każda lampa kineskopowa rysowała wpierw jeden pół obraz, i potem drugi pół obraz. Zależ czy w Europie, czy w USA. Dwa pół obrazy po około 312 linii, tworzyły klatkę obrazu, a klatek na sekundę jest 25. W amerykańskim systemie M - 30. Skoro mamy 25 klatek na sekundę, to czas trwania każdej wynosi 0,04s (40ms). W Zapperze wciśnięcie spustu skutkuje zaczernieniem 1 z 25 kl/s na 40ms. Logiczne 0. Nie może w czasie 40ms pojawić się stan wysoki H (logiczne 1). W kolejnych 40ms, a więc w czasie trwania kolejnej całej jednej klatki, a tym samym dwóch pół obrazów, konsola oczekuje stanu wysokiego, logicznego 1. Taki stan może pojawić się w dowolnym miejscu w trakcie 40ms, bowiem obiekt może znajdować się w dowolnej części ekranu, np. u spodu. Telewizor rysując linie, jeszcze do niego nie dotarł, a druga klatka i odliczanie 40ms już się zaczęło. Budując tzw. logikę podświetlenia trzeba wpierw ustalić z ilu diod LED, z jakiej matrycy, będzie się składać takie podświetlenie. Ilość diod ma wpływ na rozdzielczość Zappera i ma związek z potencjalnym migotaniem ekranu. Tak naprawdę nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do zbudowania logiki podświetlenia opartej o potencjalne dzielniki częstotliwości i potencjalne zwiększenie migotania obrazu. Rozwiązań jest wiele. Jeśli przyjmiemy np. osiem poziomych pasków podświetlenia, to ogólnie ich zapalanie sekwencyjne z góry na dół, musi trwać 40ms. Układ nie jest trudny. Generator 400Hz na NE555 wyzwalany będzie wydzielonymi impulsami V+ z CVBS, na wejściu triggera. Impulsy V+ mają częstotliwość 50Hz, bowiem każda klatka rysowana jest wiązką elektronów po połowie. Za każdym razem pojawić się musi impuls ustawiający wiązkę elektronów w kineskopie do miejsca początkowego. Dlaczego 400Hz? Bo w czasie 1 sekundy, rysowanych jest 25 obrazów, 50 pól obrazów. 50 razy na sekundę należy zapalić po jednej, jedna po drugiej, przyjęte osiem linijek LED z góry na dół. 50X8 daje 400Hz. 400Hz podajemy na Licznik Johnsona CD4017. Pierwsze osiem wyjść tego scalaka kierujemy na paski LED od 1 do 8. Dziewiąte wyjście układu 4017, kierujemy na reset. To wszystko jeśli chodzi o współrzędne uwaga poziome. Żadna z diod ułożonych poziomo, przełączanych z góry na dół, nie może się na tym etapie zapalać „od razu”, lub „ w ogóle”. Ich dalszym adresowaniem od lewej do prawej steruje niemal identyczny układ elektroniczny synchronizowany impulsami H+, z pewnymi różnicami. Na koniec. Impulsy H+ i V+ należy traktować jako rodzaj adresowania do poszczególnej diody. O jej zapaleniu bądź wygaszeniu, nie może decydować impuls H+ i V+,bowiem te impulsy są zawsze w sygnale video, i są takie same bez względu na to, czy klatka obrazu jest cała czarna, cała biała, czy zawiera kolorową zawartość treści dowolnego obrazu. Zaadresowane impulsami synchronizacji diody z podświetlenia, odpowiednio połączone, o czym nie wspominałem w moim wpisie, zapala bądź wygasza sygnał luminancji w CVBS. Zaczerniona klatka przez 0,04s zaadresuje tylko diody, które nie zapalą się - brak luminancji. W kolejnej klatce trwającej 0,04s, zapali się tylko jedna konkretna zaadresowana dioda LED, w miejscu występowania białego kwadratu. Również proste i zrozumiałe dla elektroników :) Pozdrawiam. ps. Częstotliwość adresowania 8 LED ułożonych poziomo od lewej do prawej, to 125kHz. Na Liczniku Johnsona CD4017 każde z ośmiu wyjść, zaadresowane będzie na 8uS. Osiem diod x 8uS daje 64uS, czyli dokładnie tyle, ile trwa jedna analogowa linia rysowana od lewej do prawej strony kineskopowego ekranu. To wszystko jeśli chodzi o współrzędne uwaga pionowe. Oba układy CD4017 taktowane generatorami V+ 400Hz oraz H+ 125kHz, mają pomiędzy sobą diody LED z podświetlenia. Sygnały adresowania pokrywające się, utorują przepływ prądu, otworzą współrzędne XY, dla zapalenia konkretnej diody. Impulsem zasilania LED, są impulsy z luminacji.
A czy te pistolety w ogóle działają nawet na monitorach CRT? W jakimś filmiku AVGN pokazywał że każdy pistolet miał swój schemat trafień, niezależnie od tego gdzie broń była wycelowna.
Właściwie to chodziło mi o klasyczny telewizor kineskopowy :-). Czy wtedy ten pistolet działa jak powinien? Czy może jest w tym celowaniu spora doza przypadku?
Jedna z zagadek dzieciństwa rozwiązana. Niby taka prosta i tania rzecz, a ile zabawy. Kto by pomyślał że crt wyświetla tylko linie wysokosci piksela, a nie cały obraz. Dlaczego tak?
Ja tam lubiłem przykłada pistolet do słownie pod ekran i strzelać. Dzięki temu nigdy nie pudłowałem, ale mama zawsze na mnie krzyczała, bo "za blisko telewizora stoisz!".
Cholera, właśnie kupiłam zappera za bezcen i nawet nie będę mogła go stestować. Coś czuję, że następna wypłata pójdzie na kineskop 😂 I tak btw, Time - Warp Segi by się faktycznie przydał ☺️
Ciekawi świata? Jeśli Was również interesują zawiłości gier i technologii, zadajcie nam pytanie, a być może postaramy się na nie odpowiedzieć!
arhn.eu materiał na 6+
Jak działają 4 pady NES podłączone przejściówką do konsoli.
kiedy time warp sega mega drive?
.edu ?
Oczywiście że edu, nie wiem czy pamiętasz ale kilka lat temu był prowadzony nawet specjalny kanał i nazywał się właśnie "arhn. edu" :)
"LCD - Zapalają wszystkie diody jednocześnie"
To jest niepoprawne z przynajmniej dwóch powodów:
1. W LCD piksele to tylko ciekłokrystaliczne filtry światła.
2. Nie znam wyświetlacza LCD który potrafiłby odświeżyć wszystkie piksele na raz. Normalnie odświeżają od górnego prawego rogu, do dolnego lewego.
3. Można by wspomnieć też o tym że w LCD migotanie jest związane tylko ze słabymi rozwiązaniami PWM, które kontrolują jasność świetlówek. Domyślnie LCD nie migocze.
No dobrze, więc innymi słowami -- diody przechodzą płynnie z jednej klatki obrazu do następnej bez fazy zaciemnienia ekranu, a obraz zmienia się na całym obszarze, nie piksel po pikselu. :)
Nie. Po pierwsze w samymLCD nie ma żadnych diod, to tylko podświetlenie - jak poświecisz latarką ekran LCD z popsutym podświetleniem LEDowym to też zobaczysz obraz (efekt ten wykorzystują wyświetlacze w kalkulatorach - sam wyświetlacz jest przezroczysty, a z tyłu jest srebrna powierzchnia odbijająca światło). Obraz ZMIENIA SIĘ piksel po pikselu - zobacz sobie jakieś nagranie na jutubach zrobione kamerą o wysokiej prędkości. Różnica jest tylko taka, że w kineskopie w danej chwili na ekranie jest tylko plamka + poświata luminoforu który jeszcze nie zdążył zgasnąć, a na ekranie LCD są widoczne te komórki które się jeszcze nie rozładowały (jak ekran nie jest bardzo kijowy to zwykle stare piksele wciąż są w stanie poprzednim zanim zostaną odświeżone):)
"Po pierwsze w samym LCD nie ma żadnych diod"
Autor filmu nie mówił w nim nic o diodach. Użył słowa "piksel". To Lawstorant źle zacytował jego słowa a potem sam autor to podłapał i powtórzył w odpowiedzi.
"zobacz sobie jakieś nagranie na jutubach zrobione kamerą o wysokiej prędkości"
Nie mogę znaleźć na UA-cam nagrania pokazującego proces rysowania na ekranie LCD w zwolnionym tempie. Ciekawy tez jestem jak to wygląda w wyświetlaczach OLED z technologią global pixel addressing. Coś musiałoby podtrzymywać stan piksela w czasie gdy multiplekser odświeża stan pozostałych. Czyżby nowoczesne ekrany OLED były jednocześnie matrycami pamięci?
W 4:37 widać w czym jest problem. Najważniejszy to zbyt późna odpowiedź LCD a po drugie jego duża bezwładność. Tam nawet nie było czarnego ekranu tylko po obrazie przeleciał przyciemniony cień.
O właśnie, nawet tutaj można zauważyć. Ten "przyciemniony cień" to te kryształy które zdążyły już powrócić do pierwotnego stanu. Na tym video ua-cam.com/video/nCHgmCxGEzY/v-deo.html nieźle widać rysowanie na LCD:) W aktywnych matrycach OLED każdy piksel ma kondensator żeby podtrzymać stan na czas odświeżania (taki układ zatrzaskujący na chwilę na dwóch tranzystorach). Tu są obrazki - www.researchgate.net/publication/233701274_Organic_light-emitting_diode_OLED_technology_Materials_devices_and_display_technologies
Panie Archonie, dlaczego?
Dlaczego ma pan TYLKO 200.000 subów, przecież jakość pana filmów jest lepsza niż w Polsacie.
Deseury No właśnie!
O to akurat nie trudno ale zgadzam się z przesłaniem
dlaczego arhn ma tylko 200'000 subów?
przede wszystkim to zasługa pomysłodawcy na nazwe (ARHN).
przecież tego nawet kurwa normalnie wymówić nie idzie.
- oglądałem fajny filmik o carmageddonie..
- na jakim kanale?
- yyyy.. arn.. ahr.. arho.. dobra, chuj z tym!
Moim zdanie to także wina contentu kanału.Mało kto ogląda filmy o ciekawostkach z gier, konsolach,recenzjach, retro świata gier i technologi.Jednakże są tego zalety gdyż Arhona nie oglądają dzieci, trolle i głupi fanboye. Mało kiedy w komentarzach widać kłótnie, idotyczne pisanie pierwszy lub przed 301 oraz wyzwisk.
PS:Na początku też miałem problemy z nazwą kanału.Powinno się czytać chyba arendotiu
Nazwa w żadnym wypadku nie jest trudna, pierwsze słysze aby ktoś miał z nią problemy. Zresztą zawsze możesz powiedzieć, że "u Archonów", każdy zrozumie.
Co do kanału i ilości subskrypcji to jest to dużo łatwiejsze niż myślicie. Zwyczajnie rzeczowe, dobre merytorycznie materiały na tubie się nie sprzedają. Największa grupa odbiorców tuby woli "Zjedz własną kupę Challenge" i darcie za przeproszeniem ryja do mikrofonu niż coś porządnego, gdzie można się czegoś nauczyć. Dla nich to "Nauka? Bleh! Szkoła!" :P
No jak Wy coś wytłumaczycie to nie ma chuja, żeby ktoś nie zrozumiał. Respektuje Was mocno!
Kiedy Time-Warp Segi? Material dobry ;)
Zapewne długo, ja im spamiłem przez 3 miesiące przed powstaniem Time warpu gamecuba żeby takowy zrobili
Chcemy Time-Warpa !
Wracam do domu z burgerkami i frytkami z maka, a tu nowe edu, perfekt
0:23 On wygląda niczym Walter White z BB :D
Hahaha, też to zauważylem :D
wlaśnie mialem pisac ;D
Jestem pewny, że wiesz jak działają różne typy wyświetlaczy ale na filmie wyszło trochę dziwnie. Mówisz, że CRT rysuje linia po linii a LCD od razu całość. Ani jedno ani drugie. LCD odświeża obraz właśnie linia po linii (przy czym oczywiście piksele nigdy nie gasną tylko od razu przechodzą w nową wartość) natomiast w CRT tak naprawę jednorazowo widoczny jest tylko pojedynczy punkt, nie linia. Stąd też Scope wiedział gdzie jest celownik dokładnie co do punktu, a nie tylko na jakiej linii.
Właściwie to piksele w LCD też gasną jeśli za długo zostawić je bez odświeżania. Dlatego w monitorach z Freesync/Gsync poniżej 30-45Hz klatki są sztucznie powielane aby nie było widać migotania.
Pojęcie "płaski ekran" może być trochę mylące bo przecież późniejsze kineskopy też są płaskie. Na początku się trochę zdziwiłem, bo na płaskim kineskopie normalnie grałem ale szybko się okazało że miałeś na myśli LCD.
Mówiąc szczerze jestem zaskoczony prostotą tego urządzenia, spodziewałem się czegoś bardziej skomplikowanego, nie ujmując myśli technicznej oczywiście, gdyż jest genialna w swojej prostocie.
Jak zawsze materiał ciekawy, dobrze wykonany i w świetnej tematyce!
Czekałem na ten materiał w twoim wykonaniem, głównie dlatego, że era lightgunów i konsol mnie ominęła a wolę słuchać twojego głosu niż szukać info w googlu
czyli to telewizor strzela a broń to patrzałka... zawsze myślałem ze broń wysyła jakiś sygnał laserem/podczerwienią jak pilot a telewizor jakoś rozpoznaje czy się pokrywa z celem xD dzięki arhn
jak zwykle profesjonalny material, propsuje
Mimo tego, że znałem mniej więcej tą sztuczkę (ogólną zasadę działania :p), to warto było poszerzyć wiedzę o sygnałach 0 i 1 itd. :) Dzięks, że zrobiłeś materiał. ;P Mlem!
Czy jest jakaś różnica pomiędzy typem kabli jakimi chcemy podłączyć komputer do monitora?
Począwszy od tego, że niektóre przesyłają sygnał analogowy, a inne cyfrowy, poprzez maksymalną rozdzielczość, jaką dane rozwiązanie jest w stanie obsłużyć po inne opcje jak przesył dźwięku czy innych danych - Tak. Zdecydowanie się różnią.
1. Dzięki
2. Czy sygnał VGA jest najsłabszy, gdyż nie ma już wejścia w niektórych kartach graficznych?
3. Grając na PSVICIE czy telefonie jest opóźnienie w obrazie?
Sebastian Kałuża VGA (dokładniej D-SUB) jest najstarszym z popularnych standardów (analogowy) i wraz z upowszechnieniem się formatów cyfrowych (zwłaszcza HDMI w ostatnich latach) odszedł do lamusa, tym bardziej że powoli osiągnęliśmy limit rozdzielczości, jaką można nim przesłać i jego era ostatecznie zakończyła się na FullHD.
Co do psvita, nie do końca rozumiem pytanie.
Genialne. Największa tajemnica dzieciństwa rozwiązana.
Archon, ciekawi mnie Nintendo 2DS XL. Czy będzie recenzja i unboxing?
Super materiał. Prościej chyba nie da się wyjaśnić. Leci łapka w górę.
Swietny material. Skoro zachecasz do zadawania pytan, to ja z checia dowiedzialbym sie czegos o konsolce pocketstation, zapomnianym juz akcesorium do psx'a. Jak to z nim bylo i czemu sie nie przyjelo? Posiadasz to urzadzenie w swych zbiorach?
Dzięki Stary. Od lat się zastanawiałem jak to działa.
Ale szybka reakcja na komentarz w formie pełnego materiału! :o To może teraz *SYSTEM ERROR*?
W nawiązaniu do końcówki i opisania jak działają współczesne kontrolery - a kontroler do takiego np. Gear VR? Za ruch i położenie w przestrzeni odpowiada tylko żyroskop? W "dużych" zestawach VR także mamy do czynienia z czujnikami optycznymi. A w przypadku takich gogli?
Bardzo ciekawy materiał i temat :)
Mam pytanie czy będzie recenzja nowego 2dsa
To było genialne rozwiązanie. Apogeum było na PS2 z grą Resident Evil. Zagrywałem się w to. Head shot-y robione z gnata, a nie myszki przy minimum amunicji smakowały cudownie :) Gun Con na PS2 był bardzo dokładny i naprawdę trzeba było się przyłożyć do celowania ale miodność gier na 29 calowym TV oczywiście 50 Hz robiła robotę. Resident, Dino Crisis czy Virtua Cop robiły robotę.
Dzięki, od dawna mnie to zastanawiało. Nawet już liczyłem się z tym ze może to zupełnie losowe jest
5:55 *SlowMo Guys pokazywali, jak wyglądał proces odświeżania w starych telewizorach. Szczerze - prezentuje się ciekawie*
Świetnie wytłumaczone! :) Koncepcja pióra świetlnego w świecie gier! Może jakiś odcinek na temat podobnych gadżetów w świecie komputerów 8-bitowych ?
Słyszałem o pewnym hacku na 100% strzał - mianowicie jasność telewizora kineskopowego ustawić na maksimum, ciekawe czy rzeczywiście to daje radę?
Zagadka dzieciństwa rozwiązana 😍
Panie Arku, dobrze Pan to opisał. Kilkanaście lat temu była teoria o tym, że pistolet bombardując ekran powodował, że kabel koncentryczny wysyłał sygnał zwrotny do konsoli i demodulator w telewizorze poprzez bardzo silny impuls działał w sposób odwrotny do zamierzonego (jako modulator). W nowszych telewizorach ta technologia nie działała, ponieważ posiadały cyfrowe przetwarzanie każdego analogowego sygnału (czyli również tego z koncentryka).
Już kilka lat temu dowiedziałem się, że to bzdura.
O, właśnie przypomnieliście mi zagadkę z dzieciństwa :D
Tajemnica świetlnych pistoletów rozwiązana!;D Świetny film jak i każdy. Pozdrawiam;)
Lepiej wyjaśnione niż u The 8-bit Guy. :) Swoją drogą wielu ludzi nie wie o tym, że telewizor lcd ma opóźnienie obrazu, i że podczas oglądania filmu z dvd lub blu-ray trzeba opóźnić dźwięk funkcją A/V sync, by pasował on do obrazu.
Mam telewizor ustawiony w tryb PC, co automatycznie sprawia że działa jak monitor... Zarówno skalowanie HDMI i jak i synchronizacja dzwięku działa idealnie. Fakt że bez trybu PC i trybu gry muszę dodać do soundbara ok 30 ms.
Ale tryb PC nie bardzo pasuje do odtwarzacza blu-ray, bo wyłącza większość ulepszaczy obrazu. U mnie w telewizorze opóźnienie obrazu wynosi około 120 milisekund, ale gdy sygnał HDMI przepuszczam przez amplituner to opóźnienie zwiększa się do około 180 milisekund.
Tak, ale mówimy o sytuacjach gdy opóźnienie między wygenerowaniem sygnału a jego wyświetleniem jest niedopuszczalne, czyli granie lub korzystanie z komputera. Przy wyświetlaniu filmu to nie ma znaczenia bo nie mamy kontroli nad akcją na ekranie :)
Michał Górka i bardzo dobrze że wyłącza ulepszacze. Nie po to wkłada się mnóstwo kasy, czasu i nerwów na color grading, żeby taki januszowy telewizor jebnął na to kontrast +100, kolory +100 i fps do 60!
W moim dosyć już wiekowym Sony ulepszacze robią bardzo dobrą robotę, sprawiają, że obraz jest bardziej plastyczny. :)
ARHN dzięki za materiał, cały czas się zastanawiałem jak to działało ;).
Bardzo ciekawy materiał na temat który gryzł mnie od dawna :)
ta zmiana fryzur na materiale :P
ha super film. Zawsze mnie to ciekawiło
Arhn.eu jaka jest sytuacja z telewizorami i monitorami typu LED, RGB ?
Czy takie cudeńko można przerobić na usb? Szukam czegoś podobnego, do mojego retropie...
ciężko jest z poprawnym działaniem ale owszem, da się
A jak działają te magic remote np.w telewizorach lg,bo tam nic nie ma zamontowanego na ,ani pod a jakoś jak przesuwam pilotem ,to w to samo miejce idzie kursor ?
Mały update. Nowe monitory LCD IPS mają wystarczająco niskie opóźnienie i na nich zappery działają. Jednak pistolety do Playstation nadal nie (widocznie ta sama zasada działania co w Bazuce do SNES'a). Testowane na Pegasus IQ 502 + Laser Gun for Dendy + Retro Skaler 2x (praktycznie zerowy lag). Monitor Gigabyte M32Q i Jakis biurowy Lenowo 27 cali IPS.
Hm.. A dlaczego działo się czasami tak, że raz dało się zestrzelić oba cele, a później nie dało się ustrzelić nic nawet jeśli strzały powinny być uznane? Wizualnie zazwyczaj z punktami wyglądało to tak uznając :
0 - Trafienie
X - Pudło
00XX00XX00
Czy mając tv projekcyjne starsze modele na lampę gra Virtual cop na sega saturn z piatolem będzie on działa dobrze ?
W jednym miejscu - "z czego się składa.... z filtra środkowo przepustowego." W drugim miejscu - "a zadaniem filtra, jest odrzucać wszystko co nie przekracza jego progu intensywności" - czyli filtr górnoprzepustowy. No to jak to w końcu jest? Jaki ten filtr tam mamy? I co on w końcu filtruje - natężenie czy częstotliwość?
Takie pytanko czy jeśli jestem likem w tego typu konsolach. To czy przy Retronie HD zauważę zmianę barwy czy lekką zmianę dźwięku. Nie miałem nigdy Retro konsoli ale interesuję się bardzo tematem retro gier i konsol.
Są to małe rzeczy zazwyczaj niezauważalne ;)
Arhn skąd wziąłeś Heisenberga do odcinka? :D (7:04)
Czekałem na to od kiedy dowiedziałem się o tym
pamietam jak w latach 90 glowilem sie jak dziala ten pistolet, po 20 latach wiem:)
Archon, Masz perkusję Alesis?
Dzień dobry Dark Archonie,
Mam do ciebie pytanie, czy w wolnej chwili mógłbyś zrobić time warp, lub "w pigółce" do serii Alone in the dark. Pamiętam, że były to dość ciekawe gry, i chętnie usłyszałbym od Ciebie kilka słów na ich temat. Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego komentarza, przesyłam pozdrowienia dla Ciebie oraz całej ekipy (dla Grunia oczywiście też ;) ).
Cześć Szefu. Może wypowiesz się na temat współczesnych zapperów? powoli wracają do łask. Np. Konsolka RetroShooter, Sinden gun, Gun4IR, Niedługo wychodzi Xgun oraz Blamcon
Hej, czy następnym razem możesz wyciąć pisk kineskopowy z filmu? :p
Sinister Trench pewnie szczęśliwy, że dostał taką odpowiedź
Dzień dorbry panie Archonie mam pyanie mógł by pan zrobić nowy odcinek z time warpa jeśli to nie problem dla pana.
O kutwa! Grem! dobrze Cię człowieku widzieć
Cześć arhon mam pytanie jak podłączę zaper do telewizora crt z firmy Panasonic to zaper nie działa różni się od normalnego telewizora crt tym tym że ekran nie jest zaokrąglony tylko płaski ps telewizor jest crt nie LED czy inne ? ,, Panasonic quantum dalej nie pamiętam "
Takie drobne pytanie, czy jednym z powodów niedziałania zappera na ekranach LCD nie jest też fakt, że ekran LCD tworzy kolor tak naprawdę z 3 kolorów (czerwony, niebieski i zielony) czyli zapper w momencie, w którym na wyświetlaczu kineskopowym widział kolor biały, tak naprawdę na LCD widzi trzy kolory, i po prostu wysyła informację 00
No wreszcie!
A czy to prawda, że jeżeli podepnie się drugi pistolet w miejsce pada to można zagrać w 'Kaczki' na dwie osoby jednocześnie?
0:25 ciekawe jak bardzo widać na nagraniu te kwadraty. Mimo że wiedziałem mniej więcej jak to działa to 'po prostu grając' niedawno z użyciem starego bazarowego klona wygrzebanego gdzieś z piwnicy i tak ich nie zauważałem za bardzo.
W końcu się dowiedziałem :)
Świetny filmik, zastanawiałem swego czasu jak to działało. Piękne wspomnienia z nintendo. Nie wiem jak Wy, ale ja jednak wole obecną technologię czyli ps4 i super jakości tv panasa :D
w moim pistolecie , nie mam tego szkiełka z lufy. Czy to może być powód jego nie działania?
Kiedy zrobisz retro z Re-Volt'a?
jaka jest nazwa utworu z konca filmiku? :)
Leon - Duck Hunt SSBC Remix
bardzo ciekawe. dziekuje.
Kolejny świetny materiał :D!
I rowniez zawsze interesowaly mnie urzadzenia jak pro action replay albo game shark, ale nigdy czegos takiego nie mialem i nie wiem na czym polegaly
Czy nagracie coś o Gizmondo?
Skąd wziąłeś Maxa Payne'a do materiału?
Hm? Z płytki :D
Zapper moja ulubiona gra dzieciństwa 😍😍
Grem to chyba kiedyś już odwiedził strzelnicę tak broń trzyma :)
Super materiał dzięki. Moim zdaniem gnaty w dzisiejszych czasach są tak jak wspomniałeś niszowe bo są po prostu drogie względem tego co oferują i ile jest na nie gier + precyzja która jest dopiero ok w gnatach za ponad 800 zł z czujnikiem na tv i możliwość odblokowania ruchomego zamka tzw: blow backiem ale wtedy głośność jest masakryczna,długie ciągnące się kable ale coś za coś (oczywiście można przerobić na bezprzewodowy) + dochodzi do tego przesyłka z Usa, vat itd, wtedy dopiero robi się okrągła sumka za która można już kupić konsole.
Sam szukam rozwiązania do mojego prawie skończonego Automatu Arcade, ale pozostaje mi chyba zakup tego drogiego zestawu ;)
Jak się to ma do wyświetlaczy typu plasma?
A jak gramy na "plejstejszon" na lcd to też jest takie opóźnienie?
Dzięki Pegazusowi i Zapperą grałem w Red Dead Redemption zanim było to modne.
Świetny filmik, zastanawiałem swego czasu jak to działało. Piękne wspomnienia z nintendo. Nie wiem jak wy, ale ja jednak wole obecną technologię czyli ps4 i super jakości tv panasa.
Więcej takich materiałów
Istnieje dość nietypowy, teoretyczny sposób przystosowania NES i zappera do telewizora LCD. Nie jest nowością zakup przystawki do NES o nazwie LCDMOD, ale z uwagi na koszt (145$) plus wysyłka i cło z USA, oraz przerabianie klasycznego NES, celem wprowadzenia DelayLine, wypada to dość mało optymistycznie.
Oczywiście, że nie można zmniejszyć czasu reakcji matrycy, i opóźnienia w przetwarzaniu sygnału przez MainBoard/T-CON/Logikę telewizora/monitora, ale można przerobić telewizor na prototypowy. Niestety zestawów KIT - Chińczycy na Aliexpress jeszcze nie wymyślili :) W telewizorze prototypowym można sterować podświetleniem. Oszukując inwerter LED odpowiednim bocznikiem, można samemu zasilić podświetlenie i wygasić je dokładnie w tym momencie, kiedy zanika sygnał video. Inne wartości mają impulsy synchronizacji H+ i V+, inne zaś treść obrazu. Podświetlenie może zniknąć dokładnie w tym samym czasie, gdy konsola "nie wysyła" klatki obrazu - logiczne 0 (ściślej zaczernia klatkę). Teraz zaczynają się schody. Powrót podświetlenia zapala całą matrycę (logiczne 1), a biały kwadrat ma losowe płożenie XY na ekranie. Kiedyś myślałem nad zmianą koloru podświetlenia matrycy, żeby np. na jedną dwie klatki, matryca podświetlona była takim kolorem, który za wyjątkiem kaczki zleje tło w dość jednolity kolor. Do zappera wkładałoby się szkiełko negatywu tego koloru. Kolory tła zniosłyby się, z wyjątkiem kaczki. Tu problemem byłaby kalibracja sensora Zappera na odpowiedni kolor. Innym ciekawszym rozwiązaniem jest podświetlenie logiczne składające się "z poziomych i pionowych pasków LED". Nie ma takich pasków w sprzedaży, ale z uwagi na zapalanie ich z dzielnika impulsów synchronizacji, wystarczy podświetlić plamkę na matrycy na i w okolicach "kaczki". W NES biały kwadrat na czarnym tle jest spory, zatem dzielnik impulsów synchronizacji skierowany na poziome i pionowe paski LED oraz chwilowy biały kwadrat na czarnym tle w sygnale wideo jako Trigger - wyzwalacz zapalenia LED, na konkretnych współrzędnych, nie jest dość skomplikowanym układem... Innymi słowy w analogowym sygnale CVBS wizja plus składowe synchronizacji H+ i V+, są wystarczające do zbudowania logiki podświetlenia z naciskiem na współrzędne... Zanim matryca zdąży wyświetlić biały kwadrat na czarnym tle, logika podświetlenia, zdąży już punktowo podświetlić kolorową kaczkę...
Na marginesie. Jeśli jakiś miłośnik elektroniki chciałby spróbować wykonać taki prototyp, i zaprezentować go np. na konkursie, bądź w kafejkach ze sprzętem retro, powinien wiedzieć jeszcze o kilku sprawach. Obraz analogowy w systemie B/G lub D/K rysowany jest od lewej strony do prawej, i od góry do dołu. W przeciwieństwie do amerykańskiego systemu M, europejskie systemy rysują pierwszą połowę obrazu nieparzystą (Upper Field First), linie 1...3...5... amerykański system rysuje pierwszą połowę parzystą (Lower Field First), linie 2...4...6... Obraz z NES, tak jak obraz telewizyjny, składa się z 625linii, ale każda lampa kineskopowa rysowała wpierw jeden pół obraz, i potem drugi pół obraz. Zależ czy w Europie, czy w USA. Dwa pół obrazy po około 312 linii, tworzyły klatkę obrazu, a klatek na sekundę jest 25. W amerykańskim systemie M - 30. Skoro mamy 25 klatek na sekundę, to czas trwania każdej wynosi 0,04s (40ms). W Zapperze wciśnięcie spustu skutkuje zaczernieniem 1 z 25 kl/s na 40ms. Logiczne 0. Nie może w czasie 40ms pojawić się stan wysoki H (logiczne 1). W kolejnych 40ms, a więc w czasie trwania kolejnej całej jednej klatki, a tym samym dwóch pół obrazów, konsola oczekuje stanu wysokiego, logicznego 1. Taki stan może pojawić się w dowolnym miejscu w trakcie 40ms, bowiem obiekt może znajdować się w dowolnej części ekranu, np. u spodu. Telewizor rysując linie, jeszcze do niego nie dotarł, a druga klatka i odliczanie 40ms już się zaczęło. Budując tzw. logikę podświetlenia trzeba wpierw ustalić z ilu diod LED, z jakiej matrycy, będzie się składać takie podświetlenie. Ilość diod ma wpływ na rozdzielczość Zappera i ma związek z potencjalnym migotaniem ekranu. Tak naprawdę nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do zbudowania logiki podświetlenia opartej o potencjalne dzielniki częstotliwości i potencjalne zwiększenie migotania obrazu. Rozwiązań jest wiele. Jeśli przyjmiemy np. osiem poziomych pasków podświetlenia, to ogólnie ich zapalanie sekwencyjne z góry na dół, musi trwać 40ms. Układ nie jest trudny. Generator 400Hz na NE555 wyzwalany będzie wydzielonymi impulsami V+ z CVBS, na wejściu triggera. Impulsy V+ mają częstotliwość 50Hz, bowiem każda klatka rysowana jest wiązką elektronów po połowie. Za każdym razem pojawić się musi impuls ustawiający wiązkę elektronów w kineskopie do miejsca początkowego. Dlaczego 400Hz? Bo w czasie 1 sekundy, rysowanych jest 25 obrazów, 50 pól obrazów. 50 razy na sekundę należy zapalić po jednej, jedna po drugiej, przyjęte osiem linijek LED z góry na dół. 50X8 daje 400Hz. 400Hz podajemy na Licznik Johnsona CD4017. Pierwsze osiem wyjść tego scalaka kierujemy na paski LED od 1 do 8. Dziewiąte wyjście układu 4017, kierujemy na reset. To wszystko jeśli chodzi o współrzędne uwaga poziome. Żadna z diod ułożonych poziomo, przełączanych z góry na dół, nie może się na tym etapie zapalać „od razu”, lub „ w ogóle”. Ich dalszym adresowaniem od lewej do prawej steruje niemal identyczny układ elektroniczny synchronizowany impulsami H+, z pewnymi różnicami. Na koniec. Impulsy H+ i V+ należy traktować jako rodzaj adresowania do poszczególnej diody. O jej zapaleniu bądź wygaszeniu, nie może decydować impuls H+ i V+,bowiem te impulsy są zawsze w sygnale video, i są takie same bez względu na to, czy klatka obrazu jest cała czarna, cała biała, czy zawiera kolorową zawartość treści dowolnego obrazu. Zaadresowane impulsami synchronizacji diody z podświetlenia, odpowiednio połączone, o czym nie wspominałem w moim wpisie, zapala bądź wygasza sygnał luminancji w CVBS. Zaczerniona klatka przez 0,04s zaadresuje tylko diody, które nie zapalą się - brak luminancji. W kolejnej klatce trwającej 0,04s, zapali się tylko jedna konkretna zaadresowana dioda LED, w miejscu występowania białego kwadratu. Również proste i zrozumiałe dla elektroników :) Pozdrawiam. ps. Częstotliwość adresowania 8 LED ułożonych poziomo od lewej do prawej, to 125kHz. Na Liczniku Johnsona CD4017 każde z ośmiu wyjść, zaadresowane będzie na 8uS. Osiem diod x 8uS daje 64uS, czyli dokładnie tyle, ile trwa jedna analogowa linia rysowana od lewej do prawej strony kineskopowego ekranu. To wszystko jeśli chodzi o współrzędne uwaga pionowe. Oba układy CD4017 taktowane generatorami V+ 400Hz oraz H+ 125kHz, mają pomiędzy sobą diody LED z podświetlenia. Sygnały adresowania pokrywające się, utorują przepływ prądu, otworzą współrzędne XY, dla zapalenia konkretnej diody. Impulsem zasilania LED, są impulsy z luminacji.
A jak doiałają Larry graficzne na schemacie 1080 jak np GTX1080
A co to jest to ''interlace'' w telewizorach VCR?
A będzie recenzja car mechanic simulator 2018?
co to za zieloną dioda na telewizorze daweoo bo mam taka tesz
Dobra, ale czy teoretycznie teraz nie łatwiej zrobić takiego pistoletu na zasadzie myszy powietrznej? Z tym, że bez kursora
Super film
A czy zapper będzie działał z telewizorem plazmowym?
A czy te pistolety w ogóle działają nawet na monitorach CRT? W jakimś filmiku AVGN pokazywał że każdy pistolet miał swój schemat trafień, niezależnie od tego gdzie broń była wycelowna.
Nie, większość monitorów CRT nie zadziała z uwagi na inną częstotliwość odświeżania odbiornika.
Właściwie to chodziło mi o klasyczny telewizor kineskopowy :-). Czy wtedy ten pistolet działa jak powinien? Czy może jest w tym celowaniu spora doza przypadku?
Dużo lepszy i dokladniejszy był Light Phaser do Segi... nie wymagał przygaszenia obrazu do odczytania pozycji celownika.
3:50 co się dzieje z gitarą?
Odbicie
Jedna z zagadek dzieciństwa rozwiązana. Niby taka prosta i tania rzecz, a ile zabawy. Kto by pomyślał że crt wyświetla tylko linie wysokosci piksela, a nie cały obraz. Dlaczego tak?
Ja tam lubiłem przykłada pistolet do słownie pod ekran i strzelać. Dzięki temu nigdy nie pudłowałem, ale mama zawsze na mnie krzyczała, bo "za blisko telewizora stoisz!".
a spróbuj na telewizorze HDR
Ekstra materiał. Wciągający jak cholera ! Propsy
Akurat jakiś tydzień temu się zastanawiałem jak to mogło działać
Cholera, właśnie kupiłam zappera za bezcen i nawet nie będę mogła go stestować. Coś czuję, że następna wypłata pójdzie na kineskop 😂 I tak btw, Time - Warp Segi by się faktycznie przydał ☺️
Który miesiąc?
LCD/TFT tez nie wyświetlają całej treści na raz (6:00).
Naprawdę świetny materiał. Widać dużo włożonej pracy przy nagrywaniu. :)