Temat olejów w internecie już był tyle razy wałkowany że szklaną mówić ale ten film chyba jako jedyny wydania wszystko w prosty ale profesjonalny sposób a przy okazji odpowiada na wiele ciekawych pytań.
Co do interwału wymiany oleju wiele zależy od stylu jazdy, ilości oleju w silniku, terenu gdzie jeździmy, pory roku, ale ogromną różnicą właśnie jest jazda po mieście po 0.5-1.5Km z niedogrzanym silnikiem gdzie mamy go zaledwie 3L a autkiem które ma w sobie 8L i jeździ tylko w trasie.
Wtedy 8000 to juz ostatni alarm aby wymienic.. ja zmieniam co poltora roku 5-6 tysiecy. A jezdze codziennie.. dzien w dzien. Ale nie kazdy robi 50km dziennie... przeszlem z 5w50 na 5w40 i czuje poprawe a i spalanie delikatnie spadlo
Bardzo ważny odcinek. W końcu ktoś wyjaśnił to jak należy i obalił te wszystkie miejskie (i nie tylko) legendy. Miałem mgliste pojęcie o olejach, parę sensownych materiałów już obejrzałem, ale ten zawiera w sobie wszystko. Dzięki za to co robicie 👍🏻
Niezwykle merytoryczny materiał, dzięki! Korzystając z okazji, ze zgromadził on wielu doświadczonych w temacie, chciałem poprosić o poradę. Silnik V6 2,5L 4GR-FSE Lexus. Producent zaleca 0W20. Kupiłem ten samochód ma 180 tyś realnego przebiegu. Od nowego lany 0W20 co 10, 12 tyśkm. Silnik pracuje zdrowo (VVTI przy zimnym starcie ucichło po dolaniu Cerateca). Trudno odnotować pobór oleju - przejechałem 5tyś. Samochód ma AT o długich przełożeniach (110km/h na 2 biegu) po mieście z normalna dynamiką nie przebija 2tyś obr. I teraz do sedna - podobno 0w20 to dobry olej do ekojazdy (długa skrzynia), ale raczej nie nadaje się do dynamiczniejszego traktowania. Czy to prawda? czy zmienić na inny olej, jak tak to na jaki? 80% czasu jeżdżę spokojnie, ale od czasu do czasu jak się nagrzeje lubię wklepać - a nie chiciał bym przed wcześnie zużyć motorowni :). Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.👍
Więc zalej 5w40 C3. Będziesz mieć olej który ma wyższy hths powyżej 3.5 (będziesz mu mógł dać mocniej bez obawę o zerwanie filmu olejowego) C3 zapewni niski popiół oraz wysokie oczyszczanie silnika. 5w - na zimnym olej będzie dalej dosyć łatwo pompowalny - nie będzie sprawiać jakichś kosmicznych oporów. Według mnie to co powyżej to będzie super kompromis :) Szukaj również olei 5w40 z normą 229.51 - to również oleje spełniające powyższe wymagania :)
Bardzo przydatny materiał i trudno dostępna wąska wiedza. Od kogoś ktoś się na tym zna i wyłącznie zajmuje co bardzo widać. Warto oglądnąc . Pozdrawiam i polecam.
Zaciekawił mnie temat dodatków olejowych typu dwusiarczek molibdenu oraz olej 5w30 w zielonej bańce, który już wraz z nim wychodzi. Nie miałem jeszcze okazji o tym słyszeć i po tym filmie muszę to przetestować, pozdrawiam Radku!
U nas są przepisy którymi możnaby walczyc z olejami pseudo syntetycznymi, ale nie na ma ani za bardzo woli organu który chciałby i mogl to ścigać, ani też pewnie wiedzy chemicznej w sądach (już widzę jak dla sądu jakiś biegły pisze ze jednak hydrokrakowanie daje olejowi pewną sztuczność molekularna więc można ten okej określić mianem syntetycznego). Przepis pod takie oznaczanie to art 10 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich. 2. Czynem nieuczciwej konkurencji jest również wprowadzenie do obrotu towarów w opakowaniu mogącym wywołać skutki określone w ust. 1, chyba że zastosowanie takiego opakowania jest uzasadnione względami technicznymi.
Dobry ekspert każda odpowiedź zaczyna się od 'to zależy' i mówię to wcale bez żadnego przekąsu, bo to faktycznie ZALEŻY. Good stuff Radziu! Zainteresował mnie ten olej do pompowtrysków, mam Sierrę z silnikiem z Focusa ST170 (czyli Zetec), pompa oleju bezpośrednio na wale. Zwykły Zetec kręcił się do 6700, ST170 do 7500 z potencjałem na więcej, jednak znane się przypadki uszkodzonych pomp oleju przy przenoszeniu odcinki wyżej. Ciekaw też jestem co Ci wyjdzie z mariażu Durateca z Ecoboostem!
Świetny odcinek, obalający wiele olejowych mitów i wierzeń ludowych :) W dzisiejszym internecie gdzie wielu ludzi nie wie o czym mówi oby takich materiałów jak najwięcej. Pozdrawiam :)
@@radzioFLATOUT Taa, zwłaszcza fragment na końcu gdzie gościu twierdzi, że tani olej po paru kilometrach zrobił się czarny i że to źle, a on przecież bardzo ładnie umył silnik i dlatego był zanieczyszczony.
@Andre K nie wiemy w jakich warunkach był wykonywany remont, czy mechanik odpowiednio przyłożył się do tego, a wyczyszczenie do podstawa. Jeżeli olej po paru kilometrach zrobił się czarny, to raczej mamy odpowiedź i nie jest to winna oleju.
@@radzioFLATOUT odnośnie konkursu to moją uwagę najbardziej przykuł LM 5w40. Czekałem na taki odcinek, ponieważ zastanawiałem się jaki olej mogę zalać do swojej subarynki :-). Dotychczas lałem 5w30 zgodnie z zaleceniami producenta. Od wielu pseudoekspertów słyszałem aby lać 5w50.... 10w.... itp. Po tym odcinku wiem, że 5w30 -5w40 to w sumie idealny olej do mojego zastosowania (auto nie jest nadmiernie upalane). Dzięki radzio :-)
Marcinie nie dość że konkret odcinek, to jeszcze w moim przypadku robię dokładnie to, o czym odpowiadasz. Pacjent Evo 8 na sofcie z fq300, i niedawno właśnie przeszliśmy na LM 10w60 w fioletowej bańce 😁
Panowie proponuję sprawdzić temperaturę oleju przed i po dodaniu dodatków z mojego doświadczenia widzę różnicę silnik wolniej się grzeje.I kilka pytań odemnie czy dwusiarczek i ceratec działają na innych płaszczyznach w inny sposób? Czy mogą się uzupełniać i pracować razem? Co do skrzyń cvt z wariatorami? Podsumowując super materiał bardzo merytoryczny. Każdy coś innego szuka w dodatkach do motosporty ochrona i moc do dayli zmniejszenie zużycia paliwa. Gratuluję i pozdrawiam.
Witaj Radzio, czapki z głów w końcu pojawił się jakiś sensowny materiał z olejami i dodatkami do nich (miałem zero pojęcia o tych dodatkach). Mało ktoś poleca w sklepach te dodatki nie wspominając że każdy poleca tylko motula, valvolina lub mobila. Przynajmniej u mnie na terenie. Kiedyś kupowałem LM do swojego samochodu ale przestałem bo byłem namawiany na inne oleje. Teraz planuje wrócić do LM top tech lub high tech do swojego 1.8t. Pozdro i działaj dalej.
Który olej najbardziej mnie interesuje z oferty liqui moly ;) Molygen 5w50 fluorescencyjna zieleń :D chyba o tym nie wspomnieliście :) Używam w daily, subaru 2.0t - silnik pracuje ciszej w porównaniu do 5w40 czy 10w60 i na bagnecie znika książkowo. Na torze w e30stce (m50b25nv) spisuje się bardzo dobrze, grające szklanki odeszły w zapomnienie, wcześniej na 10w60. Pozdro ;) p.s. super materiał ;)
Radzio łamiesz stereotypy o zachowaniu wszelkiej wiedzy dla siebie. Pokazujesz i udostępniasz co najważniejsze, w którym kierunku zmierza motorsport i topowi konkurenci. Dzielisz się tym wszystkim, poświęcając swój własny czas, pełen szacun i brawo brawo brawo, takich osób potrzeba nam więcej. Co do oleju - mit o 10W60 obalony, z tym nie ma wątpliwości. Ciekawy ten dwusiarczek, chyba pokuszę się o test w moim własnym samochodzie :)
@@radzioFLATOUT super, jak już wspomniałem wcześniej, takich osób potrzeba. Łączmy się w naszej pasji, pomagajmy sobie nawzajem i razem zdobywajmy szczyty, tylko wspólnie możemy więcej. Nikt nie jest alfą i omegą, wiedzy i doświadczenia potrzeba wszystkim a Ty Radzio niesamowicie pomagasz i udostępniasz materiały niesamowicie pomocne każdemu, pełen szacunek
Marcin jeśli można wtrącić dwa słowa.... ostatnio sam byłem na etapie zakuwania całego silnika. W życiu bym nie pozwolił aby ktoś składał mi silnik na dwusiarczek... no może jedynie wałki i "górę" posmarować gdzie olej nie jest rozprowadzany cisnieniowo. Ja do samego składania polecam Amsoil Assembly Lube, nie spływa i ma dobre właściwości smarne przy rozruchu potem miesza się z olejem. Próbowałem też Millers Assembly Lube ale spływał i został zastąpiony właśnie Amsoilem. Bankowo nie posmarował był pierścieni i cylindrow dwusiarczkiem bo jak wiesz podczas pierwszego odpalenia "pierscienie mają siąść" i "zetrzeć" się na siatce honowniczej cylindra i przez to dolegać maksymalnie do ściany cylindra. Jeżeli użyjesz dwusiarczku to zredukujesz to "pożądane" wytarcie i uszczelnienie pierścień-ściana cylindra nie będzie takie jak powinno. Druga sprawa to na docieranie polecam specjalny olej do docierania np. Millers CRO lub Amsoil Break In... innych nie znam. Jeśli będziesz zainteresowany całą procedurą chętnie się podzielę doświadczeniami, ale w swoich kręgach masz z pewnością wielu specjalistów i wiedzą jak to robić. Z tej wiadomości wynika też skąd kiedyś brało się docieranie na mineralnym (bo pozwalał na zużycie) I tzw. docieranie na ostro. Pozdrawiam i powodzenia w zakuwaniu Mazdy... P.S jako wysokoobrotowy wolnossak warto tu pomyśleć o obniżeniu wagi układu korobowo - tłokowego np. kute korbowody lightweight zamiast tych topornych chińskich H-beamów o nazwie kilkunastu marek ;).
Ciężko mi się wypowiadać na ten moment odnośnie składania na MoS2, nigdy tego jeszcze nie robiłem. Składałem natomiast na oleje mineralne oraz assembly lube od Millersa, raczej bez skuchy.
Jakbym miał dostęp do Amsoil Break In to też bym Millers CRO nim zastąpił, ale nie miałem a trzeba było odpalać🙂.Tak jak mówię Millers Assembly Lube spływał więc na wałki nie poszedł i podejrzewam, że to było przyczyną zjedzenia walków a nie CRO u Ciebie (posmarowaliśmy nim ścianki cylindrow i pierścienie tzn Assembly Lube)... poza tym jest drogi, Amsoil Assembly Lube tubka ok. 40 zł a wydajniejsza niż litr Millersa. Podejrzewam, że wałki dostały u Ciebie przy pierwszym rozruchu a nie podczas docierania na CRO, ale mogę się mylić. Minerał lub Assembly Lube z Millersa spłynęły i zanim olej dotarl do walków to się przytarły. Amsoil spokojnie starcza pół tubki na 4 cylindrowe auto, sowicie nasmarowane :). Co do budżetu to wiadoma sprawa rozumiem, że głównie mówisz o korbach czy budżet pozwoli hmmm powiem tak... zestaw ZRP Lightweight ok. 2500 zł, chińskie Hbeamy 1300 zł ALE bardzo często są krzywe, przygotowanie ich do montażu też 50-100zl za sztukę (profi przemierzenie, osiowość itd.) wtedy różnica cenową nie jest już taka duża. Warto przemyśleć, to ważna rzecz 🙂. Nie wiem w jakie moce celujesz ale skoro zakuwasz to pewnie docelowo turbo... teraz przemyślał bym śruby korbowodow i główne wału w klasie 12.9 skręcone na smar z ARP (obie te rzeczy to groszowe sprawy) jak będziesz wkładał turbo to wtedy ARP komplet bym założył. Nie wiem czy w Mazdzie masz natryski oleju na denko tłoka od dołu, jeśli nie to też mieduzym kosztem można założyć zawsze tłok chlodnieszy. Hondziarze czasami z kolei zaślepiają 😉. Powodzenia jak będziesz miał jakieś pytania a będę mógł pomóc to pisz P.S zwróć uwagę na producenta i materiał tłoków, żeby uniknąć piston slapa celował bym w 4032
@@Anonymous-PL dokładnie i to nie za szybko bym szedł po docieraniu w modyfikatory tarcia... niektóre silniki po złożeniu układają się i 1000 km... inne po 400 mają prawidłową kompresję i można jechać na hamownie. Ja jednak modyfikatorów tarcia przez pierwsze 3-5 tys bym u siebie nie stosował... oczywiście nie jest to wyznacznik... trzeba obserwować szereg parametrów
@@jakubk9153 dwusiarczek od LIQUI MOLY ale w postaci gęstej pasty w malutkich tubeczkach bodajże 1 opakowanie na litr oleju zawsze robił robotę i po czasie skrzynia pracowała ciszej
Dzień dobry. Od wielu lat i we wielu autach jako garażo rosły amator zbieram doświadczenie z różnymi specyfikami dodawanymi do silników. Testowałem cerateki i dwusiarczku molibdenu w różnej postaci. Samochody zazwyczaj sprzedaje znajomym, którzy przez następne lata cieszą się bez awaryjną jazdą. Mogę potwierdzić wszem i wobec że te dodatki działają. Jeżeli chodzi o MoS2 to jest mega różnica w głośności silnika, zmierzała na "ucho". Na prawdę pracuje aksamitnie, tak bym to określił. Jeśli chodzi o ceramikę to kilka wiekowych aut z nie najmniejszymi przebiegami sprzedałem znajomym i żaden z nich przez wiele lat nie ma żadnego problemu z układem korbowo tłokowym. Także polecam wszystkim niedowiarkom.😊
Bardzo merytoryczny materiał, dowiedziałem się w nim więcej o olejach niż w szkole na samochodówce cytując jednego z wykładowców "5W syntetyk 10w półsyntetyk 15w mineralny"
Super film się trafił akurat po włożeniu silnika do budowanej driftówki. Silnik pewnie dobrze ci znany bo to M42B18, więc czeka go wysokie kręcenie i temperatury, dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze oleju do takich zastosowań, żeby nie zabić silnik na pierwszym wyjeździe na tor. Po dokładnym obejrzeniu filmu, chyba stwierdzę że najlepiej będzie wlać coś pokroju 10W40 zamiast wałkowanego przez wszystkich drifterów na każdym forum i grupie na facebooku 10W60. Pomyśleć też muszę nad dodatkiem moligenu żeby jeszcze bardziej zabezpieczyć motor na przyszły sezon. Pozdro Radziu!
Mnie oczywiście najbardziej interesuje olej 10W60, dołożyłem do samochodu duże turbo, które generuje duuuuużo ciepła - ale za to pozwoli nadrobić straty spowodowane przez wysoką lepkość oleju, a ten wspaniale ochroni silnik w ciężkich warunkach pracy :D
Mam porównanie 10w60 i 5w50 obydwa Valvoline z silnikami BMW. Panowie tutaj dobrze prawili, że większa lepkość nie koniecznie jest taka wspaniała. Hydraulika przy pierwszym z nich pracowała wyraźnie gorzej, więc nawet jeśli jakieś profity były, to ja ich nie dostrzegałem a uszy mnie bolały. Wybieram 5w50.
44:35 Głośność pracy silnika nie mówi nam czy silnik bardziej się zużywa czy też nie. Pamiętajmy o tym, że oleje o wyższej lepkości mają lepsze tłumienie - wcale nie oznacza to lepszej ochrony tylko oznacza cichszą pracę silnika, bo po prostu bardziej lepki olej lepiej pochłania dźwięki, ale niektórzy wolą jak silnik cicho pracuje i ja ich rozumiem
Radziu większość twoich wniosków jest podobna do tego co ja sam wywnioskowałem z pomocą różnych źródeł. Przy czym uważam że krótki interwał zawsze będzie lepszy, chociażby z uwagi na zagadnienie właśnie dotyczące zbyt bogatej mieszanki kiedy np leje wtrysk a o tym nie wiemy..
Radzio! "Przestań mi samochód prześladować!" Akurat jestem po zmianie oleju z "czegoś co tam alfa sugeruje" w mojej Giulietcie w gnoju na LM TOPTEC 4300 5W30 + do tego Ceratec, a Ty mi tutaj odcinek z Liqui Moly robisz :V Co ciekawe, w stosunku do Selenii silnik pracuje... zdrowiej? Wprawdzie 2.0 jtdm pracują po prostu topornie (not a bug, it's a feature), ale z powyższą kombinacją silnik zachowuje się jakby... "miał łatwiej". Nawet rozruch jest szybszy :V
Mega ciekawy film, ja się zastanawiam nad zakupem Ravenol RCS 5w40, do tej pory używałem Millers ee performance 5w50. Nie zawsze im wyzej tym lepiej. Istotne jest jak silnik jest spasowany, ważne są te dodatki w oleju, tak jak Pan wspomniał, 5w40 mogą być zupełnie inne itd. Planuję kupić RCS 5w40 ponieważ bardzo fajnie jest przetestowany i na stronie podane są szczegółowe dane. Dla mnie osobiście Ravenol i Millers są najlepsze.
Bardzo ciekawy odcinek z dużą ilością merytorycznych informacji, z których na pewno skorzystam, gdyż zbliża się u mnie kolejna wymiana oleju i trochę czytam na ten temat. Z racji zmiany sposobu użytkowania mojego 1.6 hdi oraz dopuszczenia stosowania olejów 0w30 z normą B71 2312 rozważam przejście właśnie na taki olej. Do tej pory 308mka przejechała 380tys km przy interwałach 20 tys km na tanim oleju Total 5w40, jeżdżąc głównie długie trasy. Od około 3 lat jeżdżę głównie krótkie dystanse po mieście, stąd pomysł zalania 0w30, by maksymalnie przedłużyć żywotność silnika oraz turbo przy częstych rozruchach, szczególnie zimą. Myślę, że tłoki byłby szczęśliwe, gdyby przy 415tys dostały olej Liqui Moly Top Tec 4310 doprawiony Ceratekiem :)
Super filmik, a propos gęstości oleju mam Mazdę 5, cr19, 20CDTI, wlałem olej 5w40 jak go lałem wydawał mi się jakiś gęsty na bagnecie nie widziałem poziomu, po odpaleniu zaczął kopcić na niebiesko więc spuściłem połowę i wlałem 0w20 i o dziwo samochodzik zaczął pracować tak jak powinien bez kopciucha. Jak widać nie ma co się oszukiwać jeśli producent mówi lać 5w30, to nie ma się co oszukiwać to taki olej trzeba lać, a DPF będzie szczęśliwy i właściciel też. Pozdrawiam, dobry temat.
Radzio może jakiś filmik z olejem w skrzyni DSG i HALDEX co ile zmieniać i jaki olej najlepiej lać, czy w HALDEX wymienia się filterek? Czekam na taki filmik🙂👍
30:00 moim pomineliscie jeszcze bardzo wazny aspekt. w bmw np m52 gdzie jest wkładka po 5 tys upalania (na zamknietym torze wiadomo xd) filtr aż zasysa do srodka. Osobiscie wole zmienić filtr jeszcze w miedzyczasie bo co z tego ze olej bedzie mial wlasciwosci skoro filtr nie bedzie go filtrowal i caly syf omija filtr przez zawór ?
Co polecicie do e39 m62b44? auto używane w całym zakresie obrotów ]:->, termostat wody trzyma 110^C i zalewany jest obecnie 10W60, od wymiany do wymiany marginalne ubytki na bagnecie, Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku!!
@@radzioFLATOUT taki wychodzi w serii przez zmniejszenie apetytu na paliwo, dokładnie 107^C, jest już wrzucony 87^C ale nie dało to wymiernego efektu bo temperatura cieczy na dłuższą metę spadła o 7 ^C, od 7 lat używam 10w60 i nie ma problemu ale zawsze można się czegoś nowego nauczyć, w aucie nie wychodziła chłodnica oleju niestety. Może jakaś rozpiska z olejami w jakich powinny być stosowane, w zależności od temperatury pracy??
@@Damian__K jedna opcja, chłodnica oleju !!!! 125 stopni już każdy olej z dostępnych jest wodą. Przy tych temperaturach silnik już ma dość jeżeli mówimy o silnikach dostepnych w samochodach "na codzień", nie robie silników w " motorsporcie" więc nie wiem jak one wytrzymują to ale takie jak znamy w większości 125 stopni olej i koniec zabawy studzimy
Panowie a jaki olej wybrać do off roadu, gdzie rozgrzanym silnikiem wpadamy nagle do wody i silnik sie studzi do 0 a krecony jest nadal na maxa :D Pozdrawiam
Świetny materiał o świetnych środkach. Ja do codziennego samochodu jakim jest Audi S6 używam LM5W50 który jest już z molygenem i dolewam CERATEC. Zachowując lekkość do jakiej jest skonstruowany układ smarowania i nie obniża się dzięki podwyższonej odporności na wysoką temp. Zauważyłem, że gdy na oleju 5W40 temp. oleju przekracza 100 stC silnik zaczyna palić olej, a na 5W50 tego nie ma. Jest to cywilne auto i ma chłodnicę oleju ale nie chcę przerabiać samochodu. Uważam olej 5W50 z Molygen za najlepszy do mocniejszego silnika.
Radzio, mam ważne pytanie do Ciebie i speca; Chodzi o nicasil i alusil oraz płukanki, naftę, olej napędowy do oleju. Czy to może nam zareagować z gładziami cylindrów pokrytymi nicasilem lub alusilem? Czy zalanie np popularnego teca2000 prosto na tłoki moze nam zaregowac?? No bo wiemy że kontakt z siarka powoduje reakcjie i łuszczenie tej powłoki. Szukając informacji doczytałem że i nafta i olej napędowy zawierają lub mogą zawierać śladowe ilości siarki. Może spec będzie w stanie rozwinąć temat. Pozdrawiam
Dla mnie 5w40 molygen i dodatek dwusiarczku bo moje e36 m52 więcej stoi niż jeździ więc po miesięcznej przerwie od jeżdżenia lepiej żeby tam było coś ekstra w trym oleju :D
Ciekawa sprawa z olejami na niemiecki rynek - warto sobie sprawdzić oleje których używamy na niemieckich stronach i wtedy okaże się, że na opakowaniu niemieckiego oleju zamiast full syntethic pisze, synthese technology, czy cos w tym stylu - wtedy wiadomo, że jest to olej syntetyczny, ale hydrokrakowalny. Prawdziwy full syntethic jest na bazach PAO - wtedy wiadomo musi być droższy, a tańszy będzie to najczęściej hydrokrak.
STI 2015 - obecnie Amsoil SS 5w50 - samochód używany jako miejski bandyta :) Pobór oleju obecnie do ok 0,2 l na 2000km Wcześniej zalałem przez jeden rok 10w60 Millersa , pobór oleju na 2000 km większy znacznie Płukanka Teca 2000 zastosowana w obu przypadkach
mnie najbardziej interesuje temat kawitacji ,mam silnik z potenciałem na 10000rpm i olej który mocno zapobiega kawitacji ratuje mi życie prawdopodobnie ,mogli byście rozwinąć temat tak w ogóle , jak zapobiegać itp czy zmniejszyć wtedy lepkość oleju żeby pompa nie wysiadła ?
Radzio zaraz Cię zwolennicy 10W60 od foliarzy wyzwą ;-) Zaraz stracisz połowę subskrbentów po tym odcinku...drugą stracisz jak powiesz że rozrząd wymienia się jak producent zaleca a nie 3x częściej ;-) Brawa za odwagę ;-) A teraz bardziej technicznie - silnik 2.0 200KM kręcący się do 9 tyś po przejściu z 5W40 na 10W60 traci 9KM....9KM które w postaci ciepła rozchodzi się tam gdzie najbardziej tego nie chcecie czyli w węzłach tarcia. Bardziej obrazowo grzałka 6kW grzejąca Twój wał korbowy i korbowody wraz z panewkami....
No właśnie dlatego w Lordzie będziemy walczyć o jak najniższą lepkość! Jak kiedyś znajdzie się budżet to najchętniej zamontowalbym sucha miskę a silnik zalał 0w20
@@radzioFLATOUT już teraz możesz zalać nawet bez miski tylko trzeba zadbać o dobrą kontrolę temperatury oleju. Nie może być ani za zimny ani za ciepły (wiadomo) Różnica 10 stopni pomiędzu 90 a 100 stopni we wspomnianym motorze to kolejne 3 KM. W F1, Nascar odpowiedni olej to są już dziesiątki KM różnicy nie wspomnę o dragsterach Top Fuel które jeżdżą na jak to niektórzy określają oleje 5W40 "wodzie" nawet 0W0
@@krzychog chyba nie mam jeszcze takich jaj zeby bez suchej michy przejść w rajdach na 0w20. Ale mam nadzieje ze razem z Liqui Moly przetestujemy różne warianty o których się dowiecie!
@@radzioFLATOUT Dobrze zrobiona miska z przegrodami i klapkami i do tego dla opornych dodajesz AccuSump dzięki któremu możesz spać spokojnie ;-) Poza tym jak piszesz rajdy to czy tam występuje 1.5g w zakręcie jak w wyścigach żeby faktycznie ten olej spod smoka odpłynął ?
Ja pierdole faktycznie... To pewnie zdecydowanie zalezy od konkretnej jednostki ale daje do myślenia. Zawsze sie zastanawilem lejac 5W20 do HEMI czy tak naprawdę powinno byc ale problemów nigdy nie bylo chociaż korcilo wlac wyższą cyfre🙂
Najbardziej zaciekawił mnie dwusiarczek molibdenu, wcześniej używałem tego tylko do skrzyni manualnej by pracowała ciszej, ciekawe jak się spisze w silniku :D
nie zapycha się filtr nie ma takiej opcji te cząstki są tak małe że przelatują przez filtr to tak jak byś zasłaniał się przed komarami siatką ogrodzeniową :)
Najbardziej zainteresował mnie Liqui Moly TopTec 4100 5w40 z tego powodu że spełnia normy moich dwóch aut BMW-LL04 i Fiat 9.55535-S2. Do jednego potrzebuję minimum 5.5 do drugiego 2.7 (litra) więc zakup na raz 2x 5l okazuje się bardzo fajnym wyborem. Dodatkowo pozytywne opinie co do marki upewniły mnie, że podjąłem dobry wybór.
Beka z tego 5w40 Synthoil on 10 lat temu kosztował 180 PLN za 5 litrów, a teraz... ze stołka spadłem, lałem matuli do hyundaia 1.3 12V 84KM. Ale to dobry olej, jego temat się przewijał na forach dawno temu, stara dobra receptura, może toycie mojej też podejdzie..
Dzięki za ciekawy film jednak pozostał mały niedosyt. Może innym razem uda się rozwinąć temat różnych baz olejowych. Krąży opinia, że baza syntetyczna jest najlepsza jednak czy tak jest w istocie? Czy zwykły Kowalski w ogóle powinien zawracać sobie głowę tym na jakiej bazie jest olej który chce wybrać do swojego auta? Wydaje się, że LiquiMoly odpowiedziało już na moje rozterki. Następny będzie Molygen!
Kurcze, dużo tematów musiałem wyciac. Niestety yt rządzi się swoimi prawami i nie lubi tak bardzo długich filmów…. Ale nic straconego kolejne materiały będziemy robić w oparciu o komentarze tu zamieszczone!
@@Anonymous-PL Jak zapewne wiesz są silniki które zacierają się statystycznie częściej niż inne. Lub takie gdzie temp. oleju dużo częściej osiąga wysokie temperatury ze względu na brak wymiennika woda olej lub duże wysilenie jednostki. Ciekawi mnie wpływ bazy na to jak olej znosi takie warunki i czy pomaga w takich przypadkach oddalić widmo awarii silnika.
w moim landrynie z silnikiem tdv6 2.7 ktory ponoć słynie z awaryjności zalewam olej 5w40 plus molimbden i auto śmiga. Molimbden robi robote nawet ten dodatek do skrzyń i mostów. Jak śmigałem maluchem na studia to spalanie zmalało a skrzynia zrobiła się cicha i od tamtej pory w prawie każdym moim aucie jest stosowany. Może zrobicie test na hamowni odnośnie oporow skrzyni biegow czy zmaleją po zastosowaniu molimbdenu. Skoro w maluchu z tak małym silnikiem poskutkowało.
Najbardziej preferuje Liquy Moly CeraTec ponieważ dodatek ten tworzy ceramiczną warstwę ochronną na gładziach cylindrycznych która chroni silnik przy suchych startach. Gdy rozrusznik porusza tłoki olej jeszcze nie płynie.. pompa oleju potrzebuje czasu aby rozprowadzić olej. Dlatego trwała warstwa ceramiczna jest tak ważna i tak bardzo chroni silnik szczególnie eksploatowany na krótkich odcinkach. Skuteczność ceramiki jest udowodniona jazdą bez oleju. Jest wiele testów.
Skoro będą kolejne odcinki to może poruszycie kwestie wydajności i zachowania właściwości do danej temperatury pracy oleju ? Chodzi o coś w stylu, ze np. jakiś olej 0w20 osiąga swoje dobre parametry powiedzmy w temperaturze 40*C, ale za to powyżej 90 je traci, przez to np. jest dobry do hybrydy, która ciągle "odpala na zimnym", a nie koniecznie dobry do katowania furki Niemiecką autostradą do dechy :D Mam nadzieję, że wiadomo co mam na myśli - na pewno wielu ludziom uzmysłowiłoby to np. czy ciskając furę do 120*C 5w30 to jeszcze dobry wybór, czy już nie koniecznie... Pozdrawiam :D
Temat oleju jest tak rozległy, że nie da się w godzinę nawet promila wiedzy ogarnąć. Jeśli lubicie produkty LM to na pewno polubicie też produkty Meguin, pochodzą z tej samej fabryki i są znacznie tańsze. Ostatnio eksperymentowałem trochę na moich e36. Używałem specjalnych płukanek na których można jeździć oraz w jednym z nich zalałem do m43b16 tani 5w20 i specjalny modyfikator tarcia (firmy nie będę zdradzał). Silnik ten pracuje w gruzie i służy do upalania. Porównywałem przyśpieszenie i względem 5w40 nie było widocznej różnicy, jednakże spalanie spadło poniżej 11 l gazu na 100 km (i to w zimie!), czego nigdy wcześniej nie udało mi się osiągnąć (zawsze powyżej 12 l/100 km LPG). Obecnie przejechałem dopiero jakieś 300km i ciekawi mnie jakie będą dalsze rezultaty tego testu, ale raczej nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się zepsuć. Ogólnie lepkość już ma coraz mniejsze znaczenie, jeżeli chodzi o ochronę silnika, bo po prostu ważniejszą rolę odgrywają specjalne dodatki zapewniające utrzymanie filmu olejowego nawet w ekstremalnych warunkach, dlatego też m.in. dodatki są w oleju najważniejsze, obecnie ważniejsze nawet od bazy, co widać po tym jak producenci się wycofują z czystego PAO, które przez wiele lat było uznawane za najlepszą bazę olejową, a teraz coraz trudniej olej z taką bazą zakupić, większość to HC i jedynie chyba shell oferuje GTL
Modyfikatory tarcia dają zauważalne efekty ja stosuję dodatki na bazie ceramiki i dodaję do każdej wymiany oleju widzę różnice w zużyciu paliwa, głośności pracy, oraz zmniejszonych oporach hamowania silnikiem. Polecam
Ja tam cały sezon przelatałem wszystkie rundy Miata Challenge x2 kierowców bez wymiany oleju !!!! i dolałem wsumie 2.5 litra oleju za cały sezon kręcąc non stop do czerwonego pola Millers Oils Motorsport CFS Nanodrive 5W-40 więc nie przekonuje mnie 10w-60 bo po choinke lać taki olej skoro "rzadszy" sobie fenomenalnie radzi ? oczywiście mam chłodnice oleju . Oleje LM lałem zawsze do cywilnych aut + MOS2 do oleju silnikowego i paste MOS2 do skrzyń biegów ktora uratowała kilka szumiących skrzyń biegów z VW
Pytanie nie odnośnie oleju, a dodatku dwusiarczku molibdenu. Przyjmijmy, że mamy silnik, który "od wymiany do wymiany", czyli na przykładowe 10k km potrafi spalić go 2 litry. Jak traktować dolewki? Dolewać czysty olej, czy mieć przygotowaną dolewkę z dodatkiem? Jak duże są różnice we właściwościach oleju z dodatkiem, a takiego rozcieńczonego dolewką bez dodatku? Za przykład dajmy wspomniane w filmie EP3, używanym jako daily, na dojazdy do pracy, ale rowniczesnie generującego ponad 100km z litra pojemności bez turbo, i redlinem ponad 8k RPM, gdzie około 10% jazdy "od wymiany do wymiany" to kręcenie go do końca
Z tym oferty LM zainteresowal mnie olej przystosowany do pracy z pompowtryskami. ZWiekszone Wlasciwosci antyspieniajace bardzo stawiaja nowe mozliwosci tak Samo jak ww. Temat wysokie krecenie powyzej 8tys.( Silnik k24 Hondy). Modyfikacje tego silnika i chec zakręcenia wyżej niesie za sobą poprawę układu smarowania powyzej seryjnego zakresu obrotow. Chetnie bym sprawdził ten temat czy różnica bedzie wzgledem innych oleju. Mozna by pokusić o taki test ;) Przy okazji Pytanie do Radzia Czy ten silnik który bywa w maździe (2.3) te ten sam który jest w Fordzie np. mondeo mk4/galaxy mk3 o tym znaczeniu 2.3 SEWA? Ps. Swietny odcinek Temat oleju jest bardzo ubogi w internecie wiecej takich rzeczowych odcinkow ;)
Pytanie - czy można płukać silnik z chłodnicą oleju? Generalnie przy normalnej wymianie oleju, troche oleju zostanie w misce, ale jeżeli już mamy chłodnicę oleju, a zwłaszcza dużą to w przewodach jak i samej chłodnicy zostanie tego oleju znacznie więcej. Skoro płukanka zmniejsza lepkość oleju to w czy w takim przypadku można ją stosować?
dobre pytanie! Ja zawsze montuje chłodnice oleju, tak by były z jednej strony wyżej niż micha, a z drugiej zawsze przewodami do dołu, dzięki temu podczas wymiany jest szansa, że więcej oleju z niej ścieknie.
Super filmik, proszę o więcej o olejach. Pytanie przy jakiej temperaturze oleju mam już się zacząć przejmować? Bo tego nie powiedzieliście. Na przykład u mnie przy 10 min sesji na torze olej osiąga ok 135 stopni C. Czy dla oleju 5W40 to już jest kiepsko?
@@Anonymous-PL No dokładnie tak jak zostało wypowiedziane w tym filmie. Doszedłem do wniosku, że trzeba pomyśleć o dobrym chłodzeniu oleju, żeby temperatura przy największym upalaniu w największych upałach nie przekraczała 100 stopni i wtedy zalać olej 0W20 - 0W30
Ja bym chciał zadać może właśnie głupie pytanie ale to zobaczymy. Jeżeli sprawdzamy olej i na bagnecie jest brudny a dopiero co go zmieniliśmy po płukance to jest źle bo się tworzy ten wspominany ścier olejowy czy dobrze bo olej pochłanął zanieczyszczenia, albo jeszcze gorzej bo te zanieczyszczenia powinny zostać w filtrze. Zmierzam po prostu do tego czy brudny olej to znaczy że działa i czyści czy właśnie źle bo się tworzy jakiś syf, a może po prostu jest to dobry wskaźnik na to żeby zmienić olej albo szukać oleju o innych parametrach?
Olej to nie, ale apropo dodatków, to zamiast oglądać to zacząłem szukać cen (film dalej sobie leciał na TV). Musiałem przewijać i jeszcze raz oglądać😀 A wiec będę chciał przetestować MoS2. Dawno dawno temu pamiętam że lałem do KJS'owego Cinquecento👍. Ale to było dawno. Teraz pójdzie do mojej obecnej bestii 🏎
Ciekawy film ,mnie najbardziej zainteresowała technologia molly gen ,ciekaw jestem jak to działa ,bo o ms0² i ceramizatorach już słyszałem ,ps. jeśli konkurs jeszcze trwa to przydał by się mi właśnie ten dwusiarczek i z 5 l. oleju hc z pao mix bo nie wiem który ile czego ma.
Czemu producrnci nie stosuja olejow 0w60? Czemu wogole nie robia olei o stalej lepkosci temperaturowej np lstalej epkosci 10 w zakresie temperatur -50 do 200 stopni? Az tak to trudne czy to kwestia i wylacznie kasy?
Tak się chyba nie da, gdzieś widziałem, czy czytałem niedawno. Ze nawet 5w40 ma problemy z utrzymaniem parametrów. Dlatego nie ma np 5w60, ale dopiero 10w60.
Miałem nadzieję, że ten temat będzie poruszony w tym filmie, bo sam stosuje zalecane 0w30 spec tec właśnie od liqui Molly ale wydaje mi się, że jednak silnik lepiej zniósłby 0w40 bądź 0w50 których niestety nie ma w ofercie. Silnik Volvo B425T3 2.5T
Tak na prawde 0w50 robi tylko garstka producentow. Chyba nie ogarniaja i wola skupicvsie na latwo produkowalnych produktach dobrym marketingu i zyskach. A 0w50 w polskim klimacie to ciekawy wybor. Oczywiscie ze to byooby cos porzadnego o indeksie lepkosci ponad 200.
Problem tak szerokiej rozpiętości lepkościowej jest szybką utrata tej rozpiętości po pewnym przebiegu. Modyfikatory lepkości tracą właściwości i z oleju 0w50 za moment jest 0w40, 0w30 i już po właściwościach... Stąd stosowanie szeroko 5w30 zamiast 0w30 - wyższa odporność modyfikatorów lepkośći o węższym zakresie pracy i większą odporność na rozcieńczenie paliwem.
Najbardziej mnie jara 5w50 molygen bo Clio zauważalnie mniej go zużywa przy torowej jeździe, a po prawie 5kkm (w tym 3/4 trackdaye) wizualnie i słyszalnie prezentuje się lepiej niż LM 5w40 leihlauftech po 3kkm w tym samym silniku ;) a odcinek kosa, po nim parę hektolitrów 10w60 może zostać spuszczonych do zlewarki 💪😆
Aktualnie do upalania najlepiej wychodzi 5w50 elfa. Sam byłem zdziwiony jak przewertowałem kilkanaście kartek A4 z wynikami testów. Wcześniej używałem wolvera i eurola. Różnica w cenie niewielka, w tarciu tak samo ale jak masz lepszy produkt w tej samej cenie to wybierasz lepszy.
Ja wlewam olej 0W10 i jeszcze dolewam litr słonecznikowego wtedy silnik chodzi cicho jak zegarek i zero dolewek ,zaś wzrost mocy jest zauważalny już przy niskich obrotach .
Zastanawia mnie fakt, że np u mnie wchodzi oleju 4,5 litra na sucho, a 4l przy standardowej wymianie serwisowej. Czyli zawsze pozostaje 0,5l starego oleju lub oleju z płukanką. Czy ta płukanka nie zmieni za mocno właściwości nowego oleju?
@@Anonymous-PL polecam kanał 'taberna del motor' na yt - są tam analizy olejów wraz z dodatkami od archoil oraz liqui moly - można dowiedzieć się jakie pierwiastki oraz jakie ilości są dostarczane przez różne dodatki :)
lepiej zmienic na zime czy na wiosne?. moj 200sx s14 z sr20det nie jezdzi przez zime. ale czasami go odpalam i sie przejade. Lepiej zeby stał ze swiezym czy na wiosne zmienic ?
Temat olejów w internecie już był tyle razy wałkowany że szklaną mówić ale ten film chyba jako jedyny wydania wszystko w prosty ale profesjonalny sposób a przy okazji odpowiada na wiele ciekawych pytań.
Dzieki za mega komplement !!!
W internecie to sa głownie powielane mity, gdzie wszyscy leja 5w50, 10w60 do wszystkiego i czesto do zwyklej jazdy po bułki
Super odcinek, dużo fajnych informacji. Jednak da się zrobić materiał sponsorowany który nie jest tylko bełkotem marketingowym, brawo👍
Dokładnie tak samo uważam :) Szacunek :)
Popieram , większość filmów o olejach w necie to bełkot nawet tych nie sponsorowanych
Prosto i sensownie opisane oleje, wkońcu mam film który mogę polecać klientom*, żeby zrozumieli dobór oleju do danego silnika ;) Pozdrawiam Radzio
Klientom.
A Tobie polecę słownik języka polskiego.
Takich filmów nam - przynajmniej mi- potrzeba
Co do interwału wymiany oleju wiele zależy od stylu jazdy, ilości oleju w silniku, terenu gdzie jeździmy, pory roku, ale ogromną różnicą właśnie jest jazda po mieście po 0.5-1.5Km z niedogrzanym silnikiem gdzie mamy go zaledwie 3L a autkiem które ma w sobie 8L i jeździ tylko w trasie.
To nie różnica, to już jest przepaść :)
Wtedy 8000 to juz ostatni alarm aby wymienic.. ja zmieniam co poltora roku 5-6 tysiecy. A jezdze codziennie.. dzien w dzien. Ale nie kazdy robi 50km dziennie... przeszlem z 5w50 na 5w40 i czuje poprawe a i spalanie delikatnie spadlo
@@furieux6742 ja podobnie jeżdżę leje 0w30 do tsi a najdłuższa trasa to10km codziennie:D
Bardzo ważny odcinek. W końcu ktoś wyjaśnił to jak należy i obalił te wszystkie miejskie (i nie tylko) legendy. Miałem mgliste pojęcie o olejach, parę sensownych materiałów już obejrzałem, ale ten zawiera w sobie wszystko. Dzięki za to co robicie 👍🏻
Dzięki!
W ciągu godziny temu film obalił wiele legend jakie w życiu słyszałem odnośnie olejów, świetna robota, czekam na odcinki z budowy Mazdy ;)
Dzięki Radziu. Wspaniale zrobiony wywiad. Czekamy na testy :)
Niezwykle merytoryczny materiał, dzięki! Korzystając z okazji, ze zgromadził on wielu doświadczonych w temacie, chciałem poprosić o poradę. Silnik V6 2,5L 4GR-FSE Lexus. Producent zaleca 0W20. Kupiłem ten samochód ma 180 tyś realnego przebiegu. Od nowego lany 0W20 co 10, 12 tyśkm. Silnik pracuje zdrowo (VVTI przy zimnym starcie ucichło po dolaniu Cerateca). Trudno odnotować pobór oleju - przejechałem 5tyś. Samochód ma AT o długich przełożeniach (110km/h na 2 biegu) po mieście z normalna dynamiką nie przebija 2tyś obr. I teraz do sedna - podobno 0w20 to dobry olej do ekojazdy (długa skrzynia), ale raczej nie nadaje się do dynamiczniejszego traktowania. Czy to prawda? czy zmienić na inny olej, jak tak to na jaki? 80% czasu jeżdżę spokojnie, ale od czasu do czasu jak się nagrzeje lubię wklepać - a nie chiciał bym przed wcześnie zużyć motorowni :). Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.👍
Więc zalej 5w40 C3.
Będziesz mieć olej który ma wyższy hths powyżej 3.5 (będziesz mu mógł dać mocniej bez obawę o zerwanie filmu olejowego)
C3 zapewni niski popiół oraz wysokie oczyszczanie silnika.
5w - na zimnym olej będzie dalej dosyć łatwo pompowalny - nie będzie sprawiać jakichś kosmicznych oporów.
Według mnie to co powyżej to będzie super kompromis :)
Szukaj również olei 5w40 z normą 229.51 - to również oleje spełniające powyższe wymagania :)
@@MelodiaBlasku dzieki
@@MrTomekimagda 👍🙂
Jak kolega wyzej. Albo zdecydowanie lepszy 0w40. Na cieplo lepszy i na zimno nawet lepszy od 5w30. Ale 0w40 drogie są.
Wybór oleju to była dla mnie ZAWSZE czarna magia... a już nie jest xD. DZIĘKI!
U Ciebie to prosty temat… do gruza lejesz to co zlejesz z siódemy i kermita
@@radzioFLATOUT a pózniej z gruza do baku w jakimś starym dieselku to jest economia XD
Jeden z ciekawszych materiałów jakie oglądałem. Z ciekawością oglądałem do samego końca mimo że to prawie 1h . Dzięki wielkie 😀
Film moim zdaniem bardzo potrzebny oby miał duże zasięgi. Pozdrawiam
Bardzo przydatny materiał i trudno dostępna wąska wiedza. Od kogoś ktoś się na tym zna i wyłącznie zajmuje co bardzo widać. Warto oglądnąc . Pozdrawiam i polecam.
Dziena!!!
@@radzioFLATOUT Teraz skrzynia😉😁😁Dyfry
@@TheMati1471 a wiesz ze jest taki materiał w przygotowaniu
Zaciekawił mnie temat dodatków olejowych typu dwusiarczek molibdenu oraz olej 5w30 w zielonej bańce, który już wraz z nim wychodzi. Nie miałem jeszcze okazji o tym słyszeć i po tym filmie muszę to przetestować, pozdrawiam Radku!
Ja również pozdrawiam
Radzio ma na imię Marcin 😜
@@mewszczytna 😮
Polecam dodatek Archoil 9100 zawiera bor , i ma go 4x tyle co Ceratec
W zielonej jest 5w50
Zarąbisty odcinek, dużo ważnych informacji przekazane w prosty sposób. Więcej takich odcinków potrzebujemy
U nas są przepisy którymi możnaby walczyc z olejami pseudo syntetycznymi, ale nie na ma ani za bardzo woli organu który chciałby i mogl to ścigać, ani też pewnie wiedzy chemicznej w sądach (już widzę jak dla sądu jakiś biegły pisze ze jednak hydrokrakowanie daje olejowi pewną sztuczność molekularna więc można ten okej określić mianem syntetycznego).
Przepis pod takie oznaczanie to art 10 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.
2. Czynem nieuczciwej konkurencji jest również wprowadzenie do obrotu towarów w opakowaniu mogącym wywołać skutki określone w ust. 1, chyba że zastosowanie takiego opakowania jest uzasadnione względami technicznymi.
Dobry ekspert każda odpowiedź zaczyna się od 'to zależy' i mówię to wcale bez żadnego przekąsu, bo to faktycznie ZALEŻY. Good stuff Radziu!
Zainteresował mnie ten olej do pompowtrysków, mam Sierrę z silnikiem z Focusa ST170 (czyli Zetec), pompa oleju bezpośrednio na wale. Zwykły Zetec kręcił się do 6700, ST170 do 7500 z potencjałem na więcej, jednak znane się przypadki uszkodzonych pomp oleju przy przenoszeniu odcinki wyżej.
Ciekaw też jestem co Ci wyjdzie z mariażu Durateca z Ecoboostem!
Świetny odcinek, obalający wiele olejowych mitów i wierzeń ludowych :) W dzisiejszym internecie gdzie wielu ludzi nie wie o czym mówi oby takich materiałów jak najwięcej. Pozdrawiam :)
Dzieki Stary!!!! Miód na moje serce
@@radzioFLATOUT Taa, zwłaszcza fragment na końcu gdzie gościu twierdzi, że tani olej po paru kilometrach zrobił się czarny i że to źle, a on przecież bardzo ładnie umył silnik i dlatego był zanieczyszczony.
@Andre K nie wiemy w jakich warunkach był wykonywany remont, czy mechanik odpowiednio przyłożył się do tego, a wyczyszczenie do podstawa. Jeżeli olej po paru kilometrach zrobił się czarny, to raczej mamy odpowiedź i nie jest to winna oleju.
Super odcinek. Na coś takiego czekałem.
No to jeszcze zostało Ci wziąć udział w konkursie ;p
@@radzioFLATOUT odnośnie konkursu to moją uwagę najbardziej przykuł LM 5w40. Czekałem na taki odcinek, ponieważ zastanawiałem się jaki olej mogę zalać do swojej subarynki :-). Dotychczas lałem 5w30 zgodnie z zaleceniami producenta. Od wielu pseudoekspertów słyszałem aby lać 5w50.... 10w.... itp. Po tym odcinku wiem, że 5w30 -5w40 to w sumie idealny olej do mojego zastosowania (auto nie jest nadmiernie upalane). Dzięki radzio :-)
Marcinie nie dość że konkret odcinek, to jeszcze w moim przypadku robię dokładnie to, o czym odpowiadasz. Pacjent Evo 8 na sofcie z fq300, i niedawno właśnie przeszliśmy na LM 10w60 w fioletowej bańce 😁
Panowie proponuję sprawdzić temperaturę oleju przed i po dodaniu dodatków z mojego doświadczenia widzę różnicę silnik wolniej się grzeje.I kilka pytań odemnie czy dwusiarczek i ceratec działają na innych płaszczyznach w inny sposób? Czy mogą się uzupełniać i pracować razem? Co do skrzyń cvt z wariatorami? Podsumowując super materiał bardzo merytoryczny. Każdy coś innego szuka w dodatkach do motosporty ochrona i moc do dayli zmniejszenie zużycia paliwa. Gratuluję i pozdrawiam.
Witaj Radzio,
czapki z głów w końcu pojawił się jakiś sensowny materiał z olejami i dodatkami do nich (miałem zero pojęcia o tych dodatkach). Mało ktoś poleca w sklepach te dodatki nie wspominając że każdy poleca tylko motula, valvolina lub mobila. Przynajmniej u mnie na terenie. Kiedyś kupowałem LM do swojego samochodu ale przestałem bo byłem namawiany na inne oleje. Teraz planuje wrócić do LM top tech lub high tech do swojego 1.8t. Pozdro i działaj dalej.
Najlepszy test cerateca zrobił wazzup na kanale :)
Nie chciało sie zatrzeć seicento aż sie ciemno zrobiło i poszedł do domu😀
Który olej najbardziej mnie interesuje z oferty liqui moly ;)
Molygen 5w50 fluorescencyjna zieleń :D chyba o tym nie wspomnieliście :)
Używam w daily, subaru 2.0t - silnik pracuje ciszej w porównaniu do 5w40 czy 10w60 i na bagnecie znika książkowo. Na torze w e30stce (m50b25nv) spisuje się bardzo dobrze, grające szklanki odeszły w zapomnienie, wcześniej na 10w60.
Pozdro ;)
p.s. super materiał ;)
Nareszcie jakieś konkrety a nie "lejcie to co producent zaleca"
Elegancki film Radzio! Pozdro!
Dziena
Radzio łamiesz stereotypy o zachowaniu wszelkiej wiedzy dla siebie. Pokazujesz i udostępniasz co najważniejsze, w którym kierunku zmierza motorsport i topowi konkurenci. Dzielisz się tym wszystkim, poświęcając swój własny czas, pełen szacun i brawo brawo brawo, takich osób potrzeba nam więcej. Co do oleju - mit o 10W60 obalony, z tym nie ma wątpliwości. Ciekawy ten dwusiarczek, chyba pokuszę się o test w moim własnym samochodzie :)
Taki właśnie cel sobie wyznaczyłem !!!
@@radzioFLATOUT super, jak już wspomniałem wcześniej, takich osób potrzeba. Łączmy się w naszej pasji, pomagajmy sobie nawzajem i razem zdobywajmy szczyty, tylko wspólnie możemy więcej. Nikt nie jest alfą i omegą, wiedzy i doświadczenia potrzeba wszystkim a Ty Radzio niesamowicie pomagasz i udostępniasz materiały niesamowicie pomocne każdemu, pełen szacunek
Marcin jeśli można wtrącić dwa słowa.... ostatnio sam byłem na etapie zakuwania całego silnika. W życiu bym nie pozwolił aby ktoś składał mi silnik na dwusiarczek... no może jedynie wałki i "górę" posmarować gdzie olej nie jest rozprowadzany cisnieniowo. Ja do samego składania polecam Amsoil Assembly Lube, nie spływa i ma dobre właściwości smarne przy rozruchu potem miesza się z olejem. Próbowałem też Millers Assembly Lube ale spływał i został zastąpiony właśnie Amsoilem. Bankowo nie posmarował był pierścieni i cylindrow dwusiarczkiem bo jak wiesz podczas pierwszego odpalenia "pierscienie mają siąść" i "zetrzeć" się na siatce honowniczej cylindra i przez to dolegać maksymalnie do ściany cylindra. Jeżeli użyjesz dwusiarczku to zredukujesz to "pożądane" wytarcie i uszczelnienie pierścień-ściana cylindra nie będzie takie jak powinno. Druga sprawa to na docieranie polecam specjalny olej do docierania np. Millers CRO lub Amsoil Break In... innych nie znam. Jeśli będziesz zainteresowany całą procedurą chętnie się podzielę doświadczeniami, ale w swoich kręgach masz z pewnością wielu specjalistów i wiedzą jak to robić. Z tej wiadomości wynika też skąd kiedyś brało się docieranie na mineralnym (bo pozwalał na zużycie) I tzw. docieranie na ostro. Pozdrawiam i powodzenia w zakuwaniu Mazdy... P.S jako wysokoobrotowy wolnossak warto tu pomyśleć o obniżeniu wagi układu korobowo - tłokowego np. kute korbowody lightweight zamiast tych topornych chińskich H-beamów o nazwie kilkunastu marek ;).
Z millersem CRO mam średnie doswiadczenie. Dwukrotnie zjadło mi walki.
Zobaczymy jakim budżetem będę dysponował na prace.
Dzieki za pomoc
Ciężko mi się wypowiadać na ten moment odnośnie składania na MoS2, nigdy tego jeszcze nie robiłem. Składałem natomiast na oleje mineralne oraz assembly lube od Millersa, raczej bez skuchy.
Jakbym miał dostęp do Amsoil Break In to też bym Millers CRO nim zastąpił, ale nie miałem a trzeba było odpalać🙂.Tak jak mówię Millers Assembly Lube spływał więc na wałki nie poszedł i podejrzewam, że to było przyczyną zjedzenia walków a nie CRO u Ciebie (posmarowaliśmy nim ścianki cylindrow i pierścienie tzn Assembly Lube)... poza tym jest drogi, Amsoil Assembly Lube tubka ok. 40 zł a wydajniejsza niż litr Millersa. Podejrzewam, że wałki dostały u Ciebie przy pierwszym rozruchu a nie podczas docierania na CRO, ale mogę się mylić. Minerał lub Assembly Lube z Millersa spłynęły i zanim olej dotarl do walków to się przytarły. Amsoil spokojnie starcza pół tubki na 4 cylindrowe auto, sowicie nasmarowane :). Co do budżetu to wiadoma sprawa rozumiem, że głównie mówisz o korbach czy budżet pozwoli hmmm powiem tak... zestaw ZRP Lightweight ok. 2500 zł, chińskie Hbeamy 1300 zł ALE bardzo często są krzywe, przygotowanie ich do montażu też 50-100zl za sztukę (profi przemierzenie, osiowość itd.) wtedy różnica cenową nie jest już taka duża. Warto przemyśleć, to ważna rzecz 🙂. Nie wiem w jakie moce celujesz ale skoro zakuwasz to pewnie docelowo turbo... teraz przemyślał bym śruby korbowodow i główne wału w klasie 12.9 skręcone na smar z ARP (obie te rzeczy to groszowe sprawy) jak będziesz wkładał turbo to wtedy ARP komplet bym założył. Nie wiem czy w Mazdzie masz natryski oleju na denko tłoka od dołu, jeśli nie to też mieduzym kosztem można założyć zawsze tłok chlodnieszy. Hondziarze czasami z kolei zaślepiają 😉. Powodzenia jak będziesz miał jakieś pytania a będę mógł pomóc to pisz
P.S zwróć uwagę na producenta i materiał tłoków, żeby uniknąć piston slapa celował bym w 4032
Żadnych dodatków przy docieraniu silnika czy składania tylko dedykowane do tego olejo/smary które wymieniłeś , dodatki po dotarciu
@@Anonymous-PL dokładnie i to nie za szybko bym szedł po docieraniu w modyfikatory tarcia... niektóre silniki po złożeniu układają się i 1000 km... inne po 400 mają prawidłową kompresję i można jechać na hamownie. Ja jednak modyfikatorów tarcia przez pierwsze 3-5 tys bym u siebie nie stosował... oczywiście nie jest to wyznacznik... trzeba obserwować szereg parametrów
Mosze temat z olejami do przekładni dyfer skrzynia
Dobry pomysł !!!
@@radzioFLATOUT koniecznie bo wszyscy zastanawiają się nad olejem silnikowym a dyfer i skrzynia leją byle co bez dodatków .
Dodatki do skrzyni, dwusiarczek molibdenu, jest coś co wyciszy skrzynie?
@@jakubk9153 dwusiarczek od LIQUI MOLY ale w postaci gęstej pasty w malutkich tubeczkach bodajże 1 opakowanie na litr oleju zawsze robił robotę i po czasie skrzynia pracowała ciszej
Bardzo wartościowy materiał! Ogromne gratulacje!
Dzieki Adam!
Dzień dobry. Od wielu lat i we wielu autach jako garażo rosły amator zbieram doświadczenie z różnymi specyfikami dodawanymi do silników.
Testowałem cerateki i dwusiarczku molibdenu w różnej postaci. Samochody zazwyczaj sprzedaje znajomym, którzy przez następne lata cieszą się bez awaryjną jazdą.
Mogę potwierdzić wszem i wobec że te dodatki działają.
Jeżeli chodzi o MoS2 to jest mega różnica w głośności silnika, zmierzała na "ucho". Na prawdę pracuje aksamitnie, tak bym to określił.
Jeśli chodzi o ceramikę to kilka wiekowych aut z nie najmniejszymi przebiegami sprzedałem znajomym i żaden z nich przez wiele lat nie ma żadnego problemu z układem korbowo tłokowym.
Także polecam wszystkim niedowiarkom.😊
Bardzo merytoryczny materiał, dowiedziałem się w nim więcej o olejach niż w szkole na samochodówce cytując jednego z wykładowców "5W syntetyk 10w półsyntetyk 15w mineralny"
A 0W - "Full-syntetyk". Ale to są buce 😅
Marcin, jak zwykle Super Profi👍👍👍
Super film się trafił akurat po włożeniu silnika do budowanej driftówki. Silnik pewnie dobrze ci znany bo to M42B18, więc czeka go wysokie kręcenie i temperatury, dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze oleju do takich zastosowań, żeby nie zabić silnik na pierwszym wyjeździe na tor. Po dokładnym obejrzeniu filmu, chyba stwierdzę że najlepiej będzie wlać coś pokroju 10W40 zamiast wałkowanego przez wszystkich drifterów na każdym forum i grupie na facebooku 10W60. Pomyśleć też muszę nad dodatkiem moligenu żeby jeszcze bardziej zabezpieczyć motor na przyszły sezon. Pozdro Radziu!
Bez chłodnicy raczej nie odważyłbym się na 10w40
Mnie oczywiście najbardziej interesuje olej 10W60, dołożyłem do samochodu duże turbo, które generuje duuuuużo ciepła - ale za to pozwoli nadrobić straty spowodowane przez wysoką lepkość oleju, a ten wspaniale ochroni silnik w ciężkich warunkach pracy :D
Mam porównanie 10w60 i 5w50 obydwa Valvoline z silnikami BMW. Panowie tutaj dobrze prawili, że większa lepkość nie koniecznie jest taka wspaniała. Hydraulika przy pierwszym z nich pracowała wyraźnie gorzej, więc nawet jeśli jakieś profity były, to ja ich nie dostrzegałem a uszy mnie bolały. Wybieram 5w50.
44:35 Głośność pracy silnika nie mówi nam czy silnik bardziej się zużywa czy też nie. Pamiętajmy o tym, że oleje o wyższej lepkości mają lepsze tłumienie - wcale nie oznacza to lepszej ochrony tylko oznacza cichszą pracę silnika, bo po prostu bardziej lepki olej lepiej pochłania dźwięki, ale niektórzy wolą jak silnik cicho pracuje i ja ich rozumiem
Radziu większość twoich wniosków jest podobna do tego co ja sam wywnioskowałem z pomocą różnych źródeł.
Przy czym uważam że krótki interwał zawsze będzie lepszy, chociażby z uwagi na zagadnienie właśnie dotyczące zbyt bogatej mieszanki kiedy np leje wtrysk a o tym nie wiemy..
Radzio! "Przestań mi samochód prześladować!"
Akurat jestem po zmianie oleju z "czegoś co tam alfa sugeruje" w mojej Giulietcie w gnoju na LM TOPTEC 4300 5W30 + do tego Ceratec, a Ty mi tutaj odcinek z Liqui Moly robisz :V
Co ciekawe, w stosunku do Selenii silnik pracuje... zdrowiej? Wprawdzie 2.0 jtdm pracują po prostu topornie (not a bug, it's a feature), ale z powyższą kombinacją silnik zachowuje się jakby... "miał łatwiej". Nawet rozruch jest szybszy :V
hehe sorka :P
Seleniia to taki Wloski Castrol 😂🙂😁
Mega ciekawy film, ja się zastanawiam nad zakupem Ravenol RCS 5w40, do tej pory używałem Millers ee performance 5w50. Nie zawsze im wyzej tym lepiej. Istotne jest jak silnik jest spasowany, ważne są te dodatki w oleju, tak jak Pan wspomniał, 5w40 mogą być zupełnie inne itd. Planuję kupić RCS 5w40 ponieważ bardzo fajnie jest przetestowany i na stronie podane są szczegółowe dane. Dla mnie osobiście Ravenol i Millers są najlepsze.
Bardzo ciekawy odcinek z dużą ilością merytorycznych informacji, z których na pewno skorzystam, gdyż zbliża się u mnie kolejna wymiana oleju i trochę czytam na ten temat. Z racji zmiany sposobu użytkowania mojego 1.6 hdi oraz dopuszczenia stosowania olejów 0w30 z normą B71 2312 rozważam przejście właśnie na taki olej. Do tej pory 308mka przejechała 380tys km przy interwałach 20 tys km na tanim oleju Total 5w40, jeżdżąc głównie długie trasy. Od około 3 lat jeżdżę głównie krótkie dystanse po mieście, stąd pomysł zalania 0w30, by maksymalnie przedłużyć żywotność silnika oraz turbo przy częstych rozruchach, szczególnie zimą. Myślę, że tłoki byłby szczęśliwe, gdyby przy 415tys dostały olej Liqui Moly Top Tec 4310 doprawiony Ceratekiem :)
Super filmik, a propos gęstości oleju mam Mazdę 5, cr19, 20CDTI, wlałem olej 5w40 jak go lałem wydawał mi się jakiś gęsty na bagnecie nie widziałem poziomu, po odpaleniu zaczął kopcić na niebiesko więc spuściłem połowę i wlałem 0w20 i o dziwo samochodzik zaczął pracować tak jak powinien bez kopciucha. Jak widać nie ma co się oszukiwać jeśli producent mówi lać 5w30, to nie ma się co oszukiwać to taki olej trzeba lać, a DPF będzie szczęśliwy i właściciel też. Pozdrawiam, dobry temat.
Mega odcinek 👍
Dziena
Radzio może jakiś filmik z olejem w skrzyni DSG i HALDEX co ile zmieniać i jaki olej najlepiej lać, czy w HALDEX wymienia się filterek? Czekam na taki filmik🙂👍
30:00 moim pomineliscie jeszcze bardzo wazny aspekt. w bmw np m52 gdzie jest wkładka po 5 tys upalania (na zamknietym torze wiadomo xd) filtr aż zasysa do srodka. Osobiscie wole zmienić filtr jeszcze w miedzyczasie bo co z tego ze olej bedzie mial wlasciwosci skoro filtr nie bedzie go filtrowal i caly syf omija filtr przez zawór ?
A co zalewasz do m52 i czy masz chłodnice
Co polecicie do e39 m62b44? auto używane w całym zakresie obrotów ]:->, termostat wody trzyma 110^C i zalewany jest obecnie 10W60, od wymiany do wymiany marginalne ubytki na bagnecie, Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku!!
Srogi ten termostat wody. Do upalania pewnie poszukałbym zimniejszego i dopiero wtedy zaczął dywagacje na temat oleju
5w40 ;) max 5w50, i sprawdzanie temperatury oleju ;)
@@radzioFLATOUT taki wychodzi w serii przez zmniejszenie apetytu na paliwo, dokładnie 107^C, jest już wrzucony 87^C ale nie dało to wymiernego efektu bo temperatura cieczy na dłuższą metę spadła o 7 ^C, od 7 lat używam 10w60 i nie ma problemu ale zawsze można się czegoś nowego nauczyć, w aucie nie wychodziła chłodnica oleju niestety.
Może jakaś rozpiska z olejami w jakich powinny być stosowane, w zależności od temperatury pracy??
@@19RonNieR20 jakieś doświadczenie? po dłuższych przejazdach to i 125^C
@@Damian__K jedna opcja, chłodnica oleju !!!! 125 stopni już każdy olej z dostępnych jest wodą. Przy tych temperaturach silnik już ma dość jeżeli mówimy o silnikach dostepnych w samochodach "na codzień", nie robie silników w " motorsporcie" więc nie wiem jak one wytrzymują to ale takie jak znamy w większości 125 stopni olej i koniec zabawy studzimy
Panowie a jaki olej wybrać do off roadu, gdzie rozgrzanym silnikiem wpadamy nagle do wody i silnik sie studzi do 0 a krecony jest nadal na maxa :D Pozdrawiam
Świetny materiał o świetnych środkach. Ja do codziennego samochodu jakim jest Audi S6 używam LM5W50 który jest już z molygenem i dolewam CERATEC. Zachowując lekkość do jakiej jest skonstruowany układ smarowania i nie obniża się dzięki podwyższonej odporności na wysoką temp. Zauważyłem, że gdy na oleju 5W40 temp. oleju przekracza 100 stC silnik zaczyna palić olej, a na 5W50 tego nie ma. Jest to cywilne auto i ma chłodnicę oleju ale nie chcę przerabiać samochodu.
Uważam olej 5W50 z Molygen za najlepszy do mocniejszego silnika.
niezwykle interesujące!
Bardzo rzeczowy materiał👌
dziękuje :)
Radzio, mam ważne pytanie do Ciebie i speca; Chodzi o nicasil i alusil oraz płukanki, naftę, olej napędowy do oleju. Czy to może nam zareagować z gładziami cylindrów pokrytymi nicasilem lub alusilem? Czy zalanie np popularnego teca2000 prosto na tłoki moze nam zaregowac?? No bo wiemy że kontakt z siarka powoduje reakcjie i łuszczenie tej powłoki. Szukając informacji doczytałem że i nafta i olej napędowy zawierają lub mogą zawierać śladowe ilości siarki. Może spec będzie w stanie rozwinąć temat. Pozdrawiam
Nie mam wiedzy, by odpisać Ci na to pytanie, ale postaram się ściągnąć tu eksperta by Ci odpisał
@@radzioFLATOUT dzięki, Wszystkiego dobrego w nowym roku
@@dismaster05 dzięki!
Ciekawy jest także temat co lepsze i kiedy jeśli chodzi o oleje na przeważającej bazie pao w porównaniu do hc
Lepszy pao ale jak zmieniasz co 10tys to większej różnicy to nie robi w normalnym aucie przy normalnej jezdzie
Dla mnie 5w40 molygen i dodatek dwusiarczku bo moje e36 m52 więcej stoi niż jeździ więc po miesięcznej przerwie od jeżdżenia lepiej żeby tam było coś ekstra w trym oleju :D
Ciekawa sprawa z olejami na niemiecki rynek - warto sobie sprawdzić oleje których używamy na niemieckich stronach i wtedy okaże się, że na opakowaniu niemieckiego oleju zamiast full syntethic pisze, synthese technology, czy cos w tym stylu - wtedy wiadomo, że jest to olej syntetyczny, ale hydrokrakowalny. Prawdziwy full syntethic jest na bazach PAO - wtedy wiadomo musi być droższy, a tańszy będzie to najczęściej hydrokrak.
Super film
Czekam na składanie silnika :D
STI 2015 - obecnie Amsoil SS 5w50 - samochód używany jako miejski bandyta :)
Pobór oleju obecnie do ok 0,2 l na 2000km
Wcześniej zalałem przez jeden rok 10w60 Millersa , pobór oleju na 2000 km większy znacznie
Płukanka Teca 2000 zastosowana w obu przypadkach
Świetny materiał panowie!
mnie najbardziej interesuje temat kawitacji ,mam silnik z potenciałem na 10000rpm i olej który mocno zapobiega kawitacji ratuje mi życie prawdopodobnie ,mogli byście rozwinąć temat tak w ogóle , jak zapobiegać itp czy zmniejszyć wtedy lepkość oleju żeby pompa nie wysiadła ?
Dobra wiedzą i ważne informacje dla użytkowników
Ciekawy materiał.
Lubie takie techniczne materiały, super 👍
Radzio zaraz Cię zwolennicy 10W60 od foliarzy wyzwą ;-) Zaraz stracisz połowę subskrbentów po tym odcinku...drugą stracisz jak powiesz że rozrząd wymienia się jak producent zaleca a nie 3x częściej ;-) Brawa za odwagę ;-) A teraz bardziej technicznie - silnik 2.0 200KM kręcący się do 9 tyś po przejściu z 5W40 na 10W60 traci 9KM....9KM które w postaci ciepła rozchodzi się tam gdzie najbardziej tego nie chcecie czyli w węzłach tarcia. Bardziej obrazowo grzałka 6kW grzejąca Twój wał korbowy i korbowody wraz z panewkami....
No właśnie dlatego w Lordzie będziemy walczyć o jak najniższą lepkość! Jak kiedyś znajdzie się budżet to najchętniej zamontowalbym sucha miskę a silnik zalał 0w20
@@radzioFLATOUT już teraz możesz zalać nawet bez miski tylko trzeba zadbać o dobrą kontrolę temperatury oleju. Nie może być ani za zimny ani za ciepły (wiadomo) Różnica 10 stopni pomiędzu 90 a 100 stopni we wspomnianym motorze to kolejne 3 KM. W F1, Nascar odpowiedni olej to są już dziesiątki KM różnicy nie wspomnę o dragsterach Top Fuel które jeżdżą na jak to niektórzy określają oleje 5W40 "wodzie" nawet 0W0
@@krzychog chyba nie mam jeszcze takich jaj zeby bez suchej michy przejść w rajdach na 0w20. Ale mam nadzieje ze razem z Liqui Moly przetestujemy różne warianty o których się dowiecie!
@@radzioFLATOUT Dobrze zrobiona miska z przegrodami i klapkami i do tego dla opornych dodajesz AccuSump dzięki któremu możesz spać spokojnie ;-) Poza tym jak piszesz rajdy to czy tam występuje 1.5g w zakręcie jak w wyścigach żeby faktycznie ten olej spod smoka odpłynął ?
Ja pierdole faktycznie... To pewnie zdecydowanie zalezy od konkretnej jednostki ale daje do myślenia. Zawsze sie zastanawilem lejac 5W20 do HEMI czy tak naprawdę powinno byc ale problemów nigdy nie bylo chociaż korcilo wlac wyższą cyfre🙂
Najbardziej zaciekawił mnie dwusiarczek molibdenu, wcześniej używałem tego tylko do skrzyni manualnej by pracowała ciszej, ciekawe jak się spisze w silniku :D
A co z zapychaniem się filtra oleju przez mos2?
nie zapycha się filtr nie ma takiej opcji te cząstki są tak małe że przelatują przez filtr to tak jak byś zasłaniał się przed komarami siatką ogrodzeniową :)
@@Szybki2 Nie ma takiego ryzyka , ponieważ cząstki MOS2 są mniejsze niż przekrój otworów w medium filtracyjnym
Najbardziej zainteresował mnie Liqui Moly TopTec 4100 5w40 z tego powodu że spełnia normy moich dwóch aut BMW-LL04 i Fiat 9.55535-S2. Do jednego potrzebuję minimum 5.5 do drugiego 2.7 (litra) więc zakup na raz 2x 5l okazuje się bardzo fajnym wyborem. Dodatkowo pozytywne opinie co do marki upewniły mnie, że podjąłem dobry wybór.
Oleje Meguin to to samo co L.M a w niższej cenie
Beka z tego 5w40 Synthoil on 10 lat temu kosztował 180 PLN za 5 litrów, a teraz... ze stołka spadłem, lałem matuli do hyundaia 1.3 12V 84KM. Ale to dobry olej, jego temat się przewijał na forach dawno temu, stara dobra receptura, może toycie mojej też podejdzie..
@@mieczysawjaworski9012 nie o synthoil mi chodzi tylko top tec
Hej czy są w ofercie oleje oparte w pełni na estrach ?
Zbyt trudne pytanie do mnie, ale przekaże je do Liqui Moly.
Nie ma takich , każda baza ma też swoje wady
Fajny temat!!! Przydatna wiedza. Pozdro
Zaleta 15w/50 w EVO to cicha praca popychaczy 🤪fajny odcinek zgadzam się co do większosci, olej wymieniam co 8tys km
Dzięki za ciekawy film jednak pozostał mały niedosyt. Może innym razem uda się rozwinąć temat różnych baz olejowych. Krąży opinia, że baza syntetyczna jest najlepsza jednak czy tak jest w istocie? Czy zwykły Kowalski w ogóle powinien zawracać sobie głowę tym na jakiej bazie jest olej który chce wybrać do swojego auta? Wydaje się, że LiquiMoly odpowiedziało już na moje rozterki. Następny będzie Molygen!
Kurcze, dużo tematów musiałem wyciac. Niestety yt rządzi się swoimi prawami i nie lubi tak bardzo długich filmów…. Ale nic straconego kolejne materiały będziemy robić w oparciu o komentarze tu zamieszczone!
Jak masz zwykle auto i olej zmieniasz co 10tys to czy zalejesz penrite PAO za 300zl czy Shell HC za 100zl różnicy większej to nie zrobi
@@Anonymous-PL Jak zapewne wiesz są silniki które zacierają się statystycznie częściej niż inne. Lub takie gdzie temp. oleju dużo częściej osiąga wysokie temperatury ze względu na brak wymiennika woda olej lub duże wysilenie jednostki. Ciekawi mnie wpływ bazy na to jak olej znosi takie warunki i czy pomaga w takich przypadkach oddalić widmo awarii silnika.
Jaki olej wyciszy pracę silnika?
w moim landrynie z silnikiem tdv6 2.7 ktory ponoć słynie z awaryjności zalewam olej 5w40 plus molimbden i auto śmiga. Molimbden robi robote nawet ten dodatek do skrzyń i mostów. Jak śmigałem maluchem na studia to spalanie zmalało a skrzynia zrobiła się cicha i od tamtej pory w prawie każdym moim aucie jest stosowany. Może zrobicie test na hamowni odnośnie oporow skrzyni biegow czy zmaleją po zastosowaniu molimbdenu. Skoro w maluchu z tak małym silnikiem poskutkowało.
Radzio jaki teraz byś zalał olej do e46 m3 kompresor, auto na ulice i od czasu do czasu na tor.
Najbardziej preferuje Liquy Moly CeraTec ponieważ dodatek ten tworzy ceramiczną warstwę ochronną na gładziach cylindrycznych która chroni silnik przy suchych startach. Gdy rozrusznik porusza tłoki olej jeszcze nie płynie.. pompa oleju potrzebuje czasu aby rozprowadzić olej. Dlatego trwała warstwa ceramiczna jest tak ważna i tak bardzo chroni silnik szczególnie eksploatowany na krótkich odcinkach. Skuteczność ceramiki jest udowodniona jazdą bez oleju. Jest wiele testów.
Diler tak mówi? Zmień go!!
Archoil 9100 zawiera 4x tyle boru zmniejszającego tarcie od Ceratec
@@Anonymous-PL ale jest lokowanie
Skoro będą kolejne odcinki to może poruszycie kwestie wydajności i zachowania właściwości do danej temperatury pracy oleju ? Chodzi o coś w stylu, ze np. jakiś olej 0w20 osiąga swoje dobre parametry powiedzmy w temperaturze 40*C, ale za to powyżej 90 je traci, przez to np. jest dobry do hybrydy, która ciągle "odpala na zimnym", a nie koniecznie dobry do katowania furki Niemiecką autostradą do dechy :D Mam nadzieję, że wiadomo co mam na myśli - na pewno wielu ludziom uzmysłowiłoby to np. czy ciskając furę do 120*C 5w30 to jeszcze dobry wybór, czy już nie koniecznie... Pozdrawiam :D
Witam. dobey materjał. Jaki olej w pełni syntetyczny polecacie?100%. trzeba sie udać do de . po olej?
Temat oleju jest tak rozległy, że nie da się w godzinę nawet promila wiedzy ogarnąć. Jeśli lubicie produkty LM to na pewno polubicie też produkty Meguin, pochodzą z tej samej fabryki i są znacznie tańsze.
Ostatnio eksperymentowałem trochę na moich e36. Używałem specjalnych płukanek na których można jeździć oraz w jednym z nich zalałem do m43b16 tani 5w20 i specjalny modyfikator tarcia (firmy nie będę zdradzał). Silnik ten pracuje w gruzie i służy do upalania. Porównywałem przyśpieszenie i względem 5w40 nie było widocznej różnicy, jednakże spalanie spadło poniżej 11 l gazu na 100 km (i to w zimie!), czego nigdy wcześniej nie udało mi się osiągnąć (zawsze powyżej 12 l/100 km LPG). Obecnie przejechałem dopiero jakieś 300km i ciekawi mnie jakie będą dalsze rezultaty tego testu, ale raczej nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się zepsuć.
Ogólnie lepkość już ma coraz mniejsze znaczenie, jeżeli chodzi o ochronę silnika, bo po prostu ważniejszą rolę odgrywają specjalne dodatki zapewniające utrzymanie filmu olejowego nawet w ekstremalnych warunkach, dlatego też m.in. dodatki są w oleju najważniejsze, obecnie ważniejsze nawet od bazy, co widać po tym jak producenci się wycofują z czystego PAO, które przez wiele lat było uznawane za najlepszą bazę olejową, a teraz coraz trudniej olej z taką bazą zakupić, większość to HC i jedynie chyba shell oferuje GTL
Modyfikatory tarcia dają zauważalne efekty ja stosuję dodatki na bazie ceramiki i dodaję do każdej wymiany oleju widzę różnice w zużyciu paliwa, głośności pracy, oraz zmniejszonych oporach hamowania silnikiem. Polecam
Ja tam cały sezon przelatałem wszystkie rundy Miata Challenge x2 kierowców bez wymiany oleju !!!! i dolałem wsumie 2.5 litra oleju za cały sezon kręcąc non stop do czerwonego pola Millers Oils Motorsport CFS Nanodrive 5W-40 więc nie przekonuje mnie 10w-60 bo po choinke lać taki olej skoro "rzadszy" sobie fenomenalnie radzi ? oczywiście mam chłodnice oleju . Oleje LM lałem zawsze do cywilnych aut + MOS2 do oleju silnikowego i paste MOS2 do skrzyń biegów ktora uratowała kilka szumiących skrzyń biegów z VW
Pytanie nie odnośnie oleju, a dodatku dwusiarczku molibdenu. Przyjmijmy, że mamy silnik, który "od wymiany do wymiany", czyli na przykładowe 10k km potrafi spalić go 2 litry. Jak traktować dolewki? Dolewać czysty olej, czy mieć przygotowaną dolewkę z dodatkiem? Jak duże są różnice we właściwościach oleju z dodatkiem, a takiego rozcieńczonego dolewką bez dodatku? Za przykład dajmy wspomniane w filmie EP3, używanym jako daily, na dojazdy do pracy, ale rowniczesnie generującego ponad 100km z litra pojemności bez turbo, i redlinem ponad 8k RPM, gdzie około 10% jazdy "od wymiany do wymiany" to kręcenie go do końca
Z tym oferty LM zainteresowal mnie olej przystosowany do pracy z pompowtryskami. ZWiekszone Wlasciwosci antyspieniajace bardzo stawiaja nowe mozliwosci tak Samo jak ww. Temat wysokie krecenie powyzej 8tys.( Silnik k24 Hondy). Modyfikacje tego silnika i chec zakręcenia wyżej niesie za sobą poprawę układu smarowania powyzej seryjnego zakresu obrotow. Chetnie bym sprawdził ten temat czy różnica bedzie wzgledem innych oleju. Mozna by pokusić o taki test ;)
Przy okazji Pytanie do Radzia
Czy ten silnik który bywa w maździe (2.3) te ten sam który jest w Fordzie np. mondeo mk4/galaxy mk3 o tym znaczeniu 2.3 SEWA?
Ps. Swietny odcinek
Temat oleju jest bardzo ubogi w internecie wiecej takich rzeczowych odcinkow ;)
Konstrukcja duratec jest wspólna dla mazdy i Forda . Piec występował w pojemnościach 2,0 2,3 i 2,5l
Pytanie - czy można płukać silnik z chłodnicą oleju? Generalnie przy normalnej wymianie oleju, troche oleju zostanie w misce, ale jeżeli już mamy chłodnicę oleju, a zwłaszcza dużą to w przewodach jak i samej chłodnicy zostanie tego oleju znacznie więcej. Skoro płukanka zmniejsza lepkość oleju to w czy w takim przypadku można ją stosować?
dobre pytanie! Ja zawsze montuje chłodnice oleju, tak by były z jednej strony wyżej niż micha, a z drugiej zawsze przewodami do dołu, dzięki temu podczas wymiany jest szansa, że więcej oleju z niej ścieknie.
Ja niestety węże mam wyżej od miski, więc się wstrzymam z płukankami, zamiast tego staram się wymieniać olej co 7500 km jeżeli nigdzie nie był upalany
Są płukanki na których można jeździć i nawet jak zostanie nic się nie stanie
Jaki olej polecacie po dotarciu na pierwsze strojenie do Subaru Sti 300+ ? Pzdr
Pan zestresowany, ale bardzo kompetentnie odpowiada
Jakby cię miało oglądać 18 tysięcy osób to pewnie też byś się stresował ;)
Super filmik, proszę o więcej o olejach. Pytanie przy jakiej temperaturze oleju mam już się zacząć przejmować? Bo tego nie powiedzieliście. Na przykład u mnie przy 10 min sesji na torze olej osiąga ok 135 stopni C. Czy dla oleju 5W40 to już jest kiepsko?
Według mnie już kiepsko. Pomysl o lepszym chlodzeniu
Powyżej 125 to już słabo , zamontuj chłodnice oleju
@@Anonymous-PL No dokładnie tak jak zostało wypowiedziane w tym filmie. Doszedłem do wniosku, że trzeba pomyśleć o dobrym chłodzeniu oleju, żeby temperatura przy największym upalaniu w największych upałach nie przekraczała 100 stopni i wtedy zalać olej 0W20 - 0W30
Ja bym chciał zadać może właśnie głupie pytanie ale to zobaczymy. Jeżeli sprawdzamy olej i na bagnecie jest brudny a dopiero co go zmieniliśmy po płukance to jest źle bo się tworzy ten wspominany ścier olejowy czy dobrze bo olej pochłanął zanieczyszczenia, albo jeszcze gorzej bo te zanieczyszczenia powinny zostać w filtrze. Zmierzam po prostu do tego czy brudny olej to znaczy że działa i czyści czy właśnie źle bo się tworzy jakiś syf, a może po prostu jest to dobry wskaźnik na to żeby zmienić olej albo szukać oleju o innych parametrach?
Olej to nie, ale apropo dodatków, to zamiast oglądać to zacząłem szukać cen (film dalej sobie leciał na TV). Musiałem przewijać i jeszcze raz oglądać😀 A wiec będę chciał przetestować MoS2. Dawno dawno temu pamiętam że lałem do KJS'owego Cinquecento👍. Ale to było dawno. Teraz pójdzie do mojej obecnej bestii 🏎
Swoją drogą ciekawy materiał dla mechaników pokroju @Coobcio i @KiviRacingFactory. Obaj mają diametralnie inne podejście do tej kwestii.
Jak dla mnie to taki złoty środek to 5w40 tylko full synth a nie HC (u mnie meguin super leichtlauf) + do tego Archoil AR9200V2 🙂👌
Absolutnie się zgadzam - dokładnie to takiej samej kombinacji doszedłem po czasie :)
5w40 z normą 229.51 /c3 +ar9200v2 :)
@@MelodiaBlasku miło mi to słyszeć :) 👍 pozdrawiam
Ciekawy jestem co byście polecili do Civica Type R FK8 z GPF gdzie producent zalewa 0w20.
Interesuje mnie dodatek pt pasta Mos do skrzyni biegów i lub płukanka do silnika oraz Ceratec
Pasty nie mamy w ofercie tylko dodatki na które można składać silnik . Jeżeli chodzi o Cera Tec i płukankę proszę napisać w czym możemy pomóc.
Ciekawy film ,mnie najbardziej zainteresowała technologia molly gen ,ciekaw jestem jak to działa ,bo o ms0² i ceramizatorach już słyszałem ,ps. jeśli konkurs jeszcze trwa to przydał by się mi właśnie ten dwusiarczek i z 5 l. oleju hc z pao mix bo nie wiem który ile czego ma.
Czemu producrnci nie stosuja olejow 0w60? Czemu wogole nie robia olei o stalej lepkosci temperaturowej np lstalej epkosci 10 w zakresie temperatur -50 do 200 stopni? Az tak to trudne czy to kwestia i wylacznie kasy?
Dobre pytanie do następnej rozmowy
Tak się chyba nie da, gdzieś widziałem, czy czytałem niedawno. Ze nawet 5w40 ma problemy z utrzymaniem parametrów. Dlatego nie ma np 5w60, ale dopiero 10w60.
Miałem nadzieję, że ten temat będzie poruszony w tym filmie, bo sam stosuje zalecane 0w30 spec tec właśnie od liqui Molly ale wydaje mi się, że jednak silnik lepiej zniósłby 0w40 bądź 0w50 których niestety nie ma w ofercie. Silnik Volvo B425T3 2.5T
Tak na prawde 0w50 robi tylko garstka producentow. Chyba nie ogarniaja i wola skupicvsie na latwo produkowalnych produktach dobrym marketingu i zyskach. A 0w50 w polskim klimacie to ciekawy wybor. Oczywiscie ze to byooby cos porzadnego o indeksie lepkosci ponad 200.
Problem tak szerokiej rozpiętości lepkościowej jest szybką utrata tej rozpiętości po pewnym przebiegu.
Modyfikatory lepkości tracą właściwości i z oleju 0w50 za moment jest 0w40, 0w30 i już po właściwościach...
Stąd stosowanie szeroko 5w30 zamiast 0w30 - wyższa odporność modyfikatorów lepkośći o węższym zakresie pracy i większą odporność na rozcieńczenie paliwem.
Najbardziej mnie jara 5w50 molygen bo Clio zauważalnie mniej go zużywa przy torowej jeździe, a po prawie 5kkm (w tym 3/4 trackdaye) wizualnie i słyszalnie prezentuje się lepiej niż LM 5w40 leihlauftech po 3kkm w tym samym silniku ;) a odcinek kosa, po nim parę hektolitrów 10w60 może zostać spuszczonych do zlewarki 💪😆
Aktualnie do upalania najlepiej wychodzi 5w50 elfa. Sam byłem zdziwiony jak przewertowałem kilkanaście kartek A4 z wynikami testów. Wcześniej używałem wolvera i eurola. Różnica w cenie niewielka, w tarciu tak samo ale jak masz lepszy produkt w tej samej cenie to wybierasz lepszy.
@@random_cube5440 o jakim dokładnie modelu mówisz?
Ja wlewam olej 0W10 i jeszcze dolewam litr słonecznikowego wtedy silnik chodzi cicho jak zegarek i zero dolewek ,zaś wzrost mocy jest zauważalny już przy niskich obrotach .
Przy wymianie oleju zastosowalem plukanke, pozniej Ceratec. Teraz jesli przy nastepnej wymianie oleju zastosuje plukanke to wyplucze ona Ceratec?
Jaki olej byś polecił do Citroena DS3 racing- silnik thp( po modach 230 KM 370nm.
Pozdrawiam.
fabryka zaleca 0w30
Mitsubishi 3.5 na 4 wałkach, 6 sezonów upalania glownie piach i jeździ na 10w60 gt1 od liqui moly, polecam!!!
Zastanawia mnie fakt, że np u mnie wchodzi oleju 4,5 litra na sucho, a 4l przy standardowej wymianie serwisowej. Czyli zawsze pozostaje 0,5l starego oleju lub oleju z płukanką. Czy ta płukanka nie zmieni za mocno właściwości nowego oleju?
A co z WS2 podobno lepszy od MoS2?
Seria MOLYGEN to właśnie WS2 :)
Lepszy Archoil
@@Anonymous-PL polecam kanał 'taberna del motor' na yt - są tam analizy olejów wraz z dodatkami od archoil oraz liqui moly - można dowiedzieć się jakie pierwiastki oraz jakie ilości są dostarczane przez różne dodatki :)
@@MelodiaBlasku znam to
Czy Molygen 5w50 bedzie dobrym wyborem do durateca 2.0 z fiesty st? Mowa o amatorskich rajdach.
lepiej zmienic na zime czy na wiosne?. moj 200sx s14 z sr20det nie jezdzi przez zime. ale czasami go odpalam i sie przejade. Lepiej zeby stał ze swiezym czy na wiosne zmienic ?
ja bym zmienił na wiosnę
Witam.ciekawy materiał.ja do swojego typ r ep3 leje eneos 0w50.jak narazie jestem mega zadowolony.
Fajny odcinek. Zabrakło mi info jaka temperatura oleju jest uważana za zbyt wysoką?