Pierwsze sekundy filmu i zacząłem się rozglądać po pokoju czy nie cofnąłem się w czasie. Brakuje tylko komentarza ś.p. Jana Suzina bo muzyka i początek jak w starej dobrej Sondzie. Mam wrażenie że profesor też się na tym programie wychował. Pozdrawiam miłośników techniki i motoryzacji oraz profesora Chrisa.
Doprecyzujemy jedną kwestię :) Instalacja gazowa IV generacji montowana do silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny cały czas podaje niewielką dawkę benzynę. Co to ma na celu? Bezpieczeństwo wtryskiwaczy benzynowych - chłodzenie właśnie. Samą dawkę dotrysku można regulować. Tak jest np. w naszej instalacji Zenit Direct. Zachowujemy proporcje pomiędzy oszczędnością i bezpieczeństwem. Pozdrawiamy @Profesor Chris! Bardzo ciekawy materiał.
Oprócz specyficznego sposobu prowadzenia ta seria najbardziej Cię charakteryzuje i „robi różnicę”. Bardzo budujący jest fakt, że darzycie się szacunkiem i nawet widać współpracę! Brawo! Proszę tylko usystematyzować co będziemy nazywali pinem a co pindolem 😀. Nomenklatura jest istotna, żeby dzieciaki nie miały w szkole problemów, a na szczęście tych ciekawskich rozbieraczy... np. silników spalinowych można spotkać w naturze 👍🏼
Zawieszenie hydropneumatyczne jest wbrew pozorom proste. Miałem kiedyś Citroena GSA w wersji Pallas. Miał tylko jedną wadę. Miał o 10 lat za dużo. :) Ogarniałem to zawieszenie bez problemu. Chociaż amator jestem. Komfort jazdy nie do porównania z żadnym innym. Profesorze szacuneczek!!!
Kolejny świetny wykład profesora, na temat zmiennych wzniosów ( otwarć ) zaworów dolotowych i faz rozrządu . W sferze może być ciśnienie nawet około 30bar, podobno co kilka lat trzeba je regenerować ( dobijać ciśnienie ) inaczej zawieszenie traci na komforcie. XM ma podobne konstrukcyjnie zawieszenie do C5. Z tym że C5 ma pompkę sterowaną elektronicznie która działa niezależnie od pracy silnika ( Hydroactiv 3 ) a w XM pompka działała dopiero po uruchomieniu silnika.
W citroenie XM było takie zawieszenie - wiem bo miałem , nawet rozcinałem i uszczelniałem taki siłownik. Rozwiązanie super - krytykują ci co nigdy nie jeździli XM-em albo nie wiedzą co mówią....
Cześć profesorze. Przed cięciem tego zawieszenia spuść ciśnienie z gruszki bo jest, raczej powinno być około 20 bar. oleju nie słychać bo jest wyparty ciśnieniem gazu (azot).
tutorial dla młodego mechanika, ja nim nie jestem ale jest ciekawe posłuchać kogoś kto lubi to co robi, i przekazuje wiedzę w sposób profesjonalny godny tytułu profesora :)
17:05 I dlatego silniki z bezpośrednim wtryskiem należy zasilać LPG wtryskiwanym w fazie ciekłej, który przy okazji pięknie chłodzi i wtryskiwacze i komorę spalania.
Elegancko przedstawiona zasada działania zmiennych faz rozrządu w Jaguarze :-). Masz wiedzę Chris. Każdy odcinek ogląda się z przyjemnością. P.S. wiem gdzie stoi Passat z bardzo fajnym sprawnym katalizatorem:-).
Chris jak ty to robisz, że ja człowiek który z mechaniką ma tyle wspólnego, co Ty z bezpośrednim wtryskiem, ogarniam o co w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam
Witam Chrisie. Małe sprostowanie co do LPG w bezpośrednim wtrysku. Wtryskiwacze benzynowe cały czas pracują - za każdym razem następuje wtrysk noPB. Jest on jednak ograniczony poprzez zmniejszenie czasu otwarcia wtryskiwacza oraz poprzez zmniejszenie ciśnienia paliwa. Dlatego wtryskiwacze nie ulegają zniszczeniu przez upieczenie. Oczywiście mówię o 4 generacji LPG na przykładzie STAG 400 DPI lub KME NEVO SKY DIRECT. Świetny materiał, pozdrawiam serdecznie. :)
Chris, jak dla mnie seria SEKCJA ZWŁOK jest absolutnie najlepsza i najbardziej wartościowa . Super przygotowane, pięknie podane. Aż chce się usłuchać i dowiedzieć więcej. Nie do przecenienia jest wartość edukacyjna ( tak jak w Fani 4 kołek robił Ed - i przez obcięcie tej części przez producentów programu -odszedł ) Tym bardziej dzięki za takie odcinki, bo WYDAJE mi się , że w części zdaję sobie sprawę z czasochłonności przygotowania tak dobrze skrojonego materiału . Pozdrawiam
Fani 4 kółek powstał na początku w garażu Eda i ekipa składała się jeszcze oprócz Mikea z 2 osób. Ed miał swoje założenia co do tego jak ten program ma wyglądać - miał mieć przede wszystkim wymiar edukacyjny. Chodziło głównie o tą część programu gdzie Ed np. Rozbierał cały gaźnik i pokazywał jak go wyczyścić i zregenerować ( często pokazywał jak coś robi z daną częścią na stole ). Program zrobił furorę, ekipa się rozrastała, w końcu było to ponad 40 osób a program przejęło Discovery. Producenci uznali, że ta cześć programu jest nudna i zbyt kosztowna, zastępowali to krótkimi scenami albo po prostu wymianą na nowe części ( można powiedzieć ze spłyciło temat ). Ed po chyba 1 albo 2 sezonach od tej zmiany z tego powodu zrezygnował , bo program przestał spełniać pewnego rodzaju misję, która założył sobie Ed. Jest na necie wywiad, w którym to tłumaczy dokładnie
Hydro zawieszenie jest zajebiste i w teorii i praktyce, pod warunkiem że się o to dba i wymienia płyny regularnie ;) Jeżdżę 20-letnim hydrowozem i poza nabijaniem sfer, wymianie LHM i drobnych napraw jak gumowe wężyki (bo ze starości sparciały) - działa jak należy :) Siłownik mi wygląda na ten z Xantii. Czekam na odcineczek z niecierpliwością!
Propsy za nawiązanie do "Taty dilera", nie ma to jak klasyka ;) Co do rozrządu, to o ile pamiętam jest tam system CTA - cam torque actuation. Hydraulika dba o ustawienie wałka względem koła rozrządu (olej jako nieściśliwy utrzymuje je w odpowiedniej względem siebie pozycji), natomiast do samego przestawienia (obrotu) wałka względem koła rozrządu wykorzystuje się siłę sprężyn zaworowych. To zdaje się fordowski wynalazek, a cel jak zwykle ten sam - energooszczędność. Dzięki za super film i pozdrowienia!
Ten siłownik nie ma nic wspólnego z HYDRACTIV, tak na marginesie. Siłowniki w normalnym nieutwardzanym zawieszeniu były takie same. Siłownik jest najprawdopodobniej z Xantii albo Bx. Chyba że ktoś miał sfery z X w C5.
Hydractive to komputer. Mozliwosc utwardzania poszczegolnego "amortyzatora" dzieki czemu xantia przeszla tak dobrze test losia. Dodatkowo przy wyzszych oredkosciach wchodzi gleba niwelujac opory toczenia i takie tam. Zawieszenie hydropneumatyczne jest bardzo komfortowe ale trzeba miec odpowiednie gruchy i dobrze nabite. (Pojemnosc 400ml i cisnienie 75bar -no i dlawik o okreslonej srednicy chyba ok 1mm )
Ale robota inżynierów, no takiego czegoś nie widziałem jeszcze, mają łeb panowie, po tym wszystkim jak patrzę to zajebisty silnik, v-tec wymięka przy tym jak dla mnie, świetny filmik profesorze , pozdawiam
Bardzo dobry odcinek Czytalem wlasnie ksiazke o tym ale nie jest to nawet tam tak zrozumiale wyjasnione jak Profesor to pokazuje Ale ogolnie ksiazka i ten filmik i juz sie coś o tym ma pojecie jak mniej wiecej to działa
Nawet nie zauważyłem kiedy Ci 200 tys subów pękło. Pięknie, gratuluję. Łopatologicznie wyłożony materiał. Nawet taki ciemniak jak ja ogarnia o czym mowa.
Pro Chrisie bardzo ambitny filmik i niech łapkę w dół da mi ten co zrozumiał o czym Ty opowiadasz i co prezentujesz. Na pewno są ludzie którym wiedza którą przekazujesz będzie bardzo pomocna, ja jednak wolał bym oglądać jak reanimujesz jakiś upadły TRAKTOR.
W sferze jest azot pod ciśnieniem w zależności od typu kuli od 50 bar do 110 bar i membrana między gdzie z drugiej jej strony jest LDS pod ciśńieniem :) ale chwilowym - stąd twardość mniejsza lub większa. Ostrożnie z kulą!
16:30 tak sobie pomyślałem gdy usłyszałem, że jest to teflonowa uszczelka. Ciekawe czy był kiedyś jakiś Janusz mechanik, który wiedząc, że jest to teflonowa uszczelka i wymaga ona wymiany to on chęcią oszczędności owinął ten uszczelniacz taśmą teflonową do rur. Wcale bym się nie zdziwił bo czasami widzę jaki ludzie patenty stosują by oszczędzić nawet parę groszy.
Chrisie, przed rozcięciem odkręć śrubę w tej zielonej sferze (gruszce)- uwaga, może głośno syknąć, ponieważ ciśnienie nominalne w przedniej sferze zawieszenia to w zależności od wersji, od 40 do nawet 70bar! W ten sposób wypuścisz azot i możesz spokojnie rozcinać ;). Nic tam chlupotać nie będzie, tym bardziej jeśli jest tam azot pod ciśnieniem, więc tym się nie sugeruj. Siłownik wygląda na ten od Xantii lub XMa, na pewno nie od C5. Pozdrawiam :)
jak gruszka od tego silownika jest sprawna to tnij ja Krzysku flexem przyczepionym do dlogiego patyka😁 tam jest membrana oddzielajaca z jednej strony plyn hydrauluczny z ukladu auta a zdrogiej strony gaz w niej sprezony pod duzym cisnieniem. albo wiesz co cofam co powiedzialem...ale blagam tnij to na wizji 🤣 😊pozdrawiam i kciuk w gore
Prawie dekadę temu przechodziłem rozbiórkę zmiennych faz z wymianą rozrządu kompletnego ale w V6. Saab TurboX czy Insignia, gdy mają 280KM, mają zmienne fazy na dolotowym wałku. Tam jest jeszcze fajniej bo jest turbina twinscroll z padającym sterowaniem, zmienne ciśnienie paliwa, padające cewki szczególnie tylne, i rarytas miodzik rozwlekające się łańcuchy rozrządu i to już przy 50kkm, a moje poszły przy 87kkm.
Ktoś tu lubi Kazika Staszewskiego... "... Z bezpośrednim wtryskiem mam tyle wspólnego co z mercedesami, czyli nic..." U Kazika było akurat o narkotykach, ale podobnie. Dobrzy mechanicy są za daleko ode mnie. Pozdro Chris.
Teraz są instalacje LPG dedykowane do bezpośredniego wtrysku. Te tańsze oparte o IV generacje pozwalają wtrysnąć trochę benzyny aby schłodzić wtryskiwacz, dlatego przy jeździe na gazie dodatkowo jest spalane 1-2 litry benzyny na 100km. Są też instalacje VI generacji czyli wtrysk ciekłego gazu przez wtryskiwacze benzynowe, wtedy nawet można odpalać na gazie. Oba rozwiązania są zwykle dedykowane pod konkretne silniki (nawet konkretne kody silników), więc do jakichś rzadkich samochodów producentom nie opłaca się przystosowywać tych instalacji.
Kochane dzieci podziekujmy wspólnie Chrisowi za to że znów nas czegoś nauczył, dzięę-ku-jeeee-myyyy. 🤣
Dzieeeeekuuuuuujeeeeemyyyy
kujemy kujemy nooo ;-)
za miesiąc dzień nauczyciela może warto pomyśleć o jakiejś wałówce dla naszego profesora.
No dobry pomysła masz
cytat z KNŻ... szacuneczek dla profesora :)
Tata dilera ;)
2:47 Szacunek!
Dokładnie 👍
Vr akurat szału nie robią ciężkie duzo palą,a osiągi dość słabe,jedyny plus to dźwięk
Bo Chris to dobry chłopak był i mało pił...
Odcinek specjalny na brexit, pacjent pokrojony a w tle hymn uni jewropejskiej. Jak ty to pięknie przemyciłeś...
W passacie nie ma takich udziwnień i też dobrze idzie
W najmocniejszej wersji jest i działa doskonale.
Jest ja vr5 mam i nowe wariatory zmiennych faz rozrzadu kosztuja 4tys po regeneracji 1.5tys pozdr.
@@vagsystem6621 Narazie nie narzekam tylko apetyt ma 10l to tak min.
I cyk dwójeczka
Punkt odczucia zależy od punktu siedzenia 😉
Fajny akcent humorystyczny w filmie miłośników :) a odcineczek super, pozdrawiam
Pierwsze sekundy filmu i zacząłem się rozglądać po pokoju czy nie cofnąłem się w czasie. Brakuje tylko komentarza ś.p. Jana Suzina bo muzyka i początek jak w starej dobrej Sondzie. Mam wrażenie że profesor też się na tym programie wychował. Pozdrawiam miłośników techniki i motoryzacji oraz profesora Chrisa.
Pamiętam z 10 lat temu takie szklanki z silnika Subaru :-):-):-)
wykład profi. A teraz cała klasa podziękuje Panu Profesorowi. DZIĘĘĘKUUUUJEEEEMYYYYY
Doprecyzujemy jedną kwestię :) Instalacja gazowa IV generacji montowana do silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny cały czas podaje niewielką dawkę benzynę. Co to ma na celu? Bezpieczeństwo wtryskiwaczy benzynowych - chłodzenie właśnie. Samą dawkę dotrysku można regulować. Tak jest np. w naszej instalacji Zenit Direct. Zachowujemy proporcje pomiędzy oszczędnością i bezpieczeństwem. Pozdrawiamy @Profesor Chris! Bardzo ciekawy materiał.
Oprócz specyficznego sposobu prowadzenia ta seria najbardziej Cię charakteryzuje i „robi różnicę”. Bardzo budujący jest fakt, że darzycie się szacunkiem i nawet widać współpracę! Brawo! Proszę tylko usystematyzować co będziemy nazywali pinem a co pindolem 😀. Nomenklatura jest istotna, żeby dzieciaki nie miały w szkole problemów, a na szczęście tych ciekawskich rozbieraczy... np. silników spalinowych można spotkać w naturze 👍🏼
Pastylka z przesuwanym pindolem :D
Taki mały, a robi robote =]
@@endrjuendrju4570 A baby narzekają ze mały nie robi robotyyyyy heeee ?
@@marcinwlodar2189 Jak widać mały pindol robi robotę tylko potrzebna jest specjalna pastylka.
2:42 no Profesor Chris za wstawkę z repertuaru Staszewskiego masz u mnie mega plusa ... z piosenki Tata dilera ;)
Kazik śpiewał o bezpośrednim wtrysku ? 😁😁
Zawieszenie hydropneumatyczne jest wbrew pozorom proste. Miałem kiedyś Citroena GSA w wersji Pallas. Miał tylko jedną wadę. Miał o 10 lat za dużo. :) Ogarniałem to zawieszenie bez problemu. Chociaż amator jestem. Komfort jazdy nie do porównania z żadnym innym. Profesorze szacuneczek!!!
Kurde, Twoja pasja jest bezcenna. Oby sie nigdy nie skonczyla. Tego Tobie i nam, widzom, zycze.
Kolejny świetny wykład profesora, na temat zmiennych wzniosów ( otwarć ) zaworów dolotowych i faz rozrządu .
W sferze może być ciśnienie nawet około 30bar, podobno co kilka lat trzeba je regenerować ( dobijać ciśnienie ) inaczej zawieszenie traci na komforcie.
XM ma podobne konstrukcyjnie zawieszenie do C5. Z tym że C5 ma pompkę sterowaną elektronicznie która działa niezależnie od pracy silnika ( Hydroactiv 3 ) a w XM pompka działała dopiero po uruchomieniu silnika.
Tata dilera mnie zaskoczył. Szacuneczek
Człowiek tyle lat się jarał vitkiem a tu takie cuda
W citroenie XM było takie zawieszenie - wiem bo miałem , nawet rozcinałem i uszczelniałem taki siłownik. Rozwiązanie super - krytykują ci co nigdy nie jeździli XM-em albo nie wiedzą co mówią....
Cześć profesorze. Przed cięciem tego zawieszenia spuść ciśnienie z gruszki bo jest, raczej powinno być około 20 bar. oleju nie słychać bo jest wyparty ciśnieniem gazu (azot).
tutorial dla młodego mechanika, ja nim nie jestem ale jest ciekawe posłuchać kogoś kto lubi to co robi, i przekazuje wiedzę w sposób profesjonalny godny tytułu profesora :)
Ale żeś panie muze dobrał. Słyszę hymn Uefa cały odcinek
Popcorn - jest, cola - jest, film od Profesora Reżysera Mechanika Chrisa - jeeeeeeest
Pierwsze 5 minut filmu i było tu więcej mechaniki niż u Łysego przez cały rok 🤣😂 Szacunek za to co robisz profesorze !
Krisie to jest konkret co robisz, jeśli coś wytłumaczycz od podstaw to TYLKO TY!!!!!!!
Aż miło posłuchać, konkretnie i na temat.
Profesorze, a może "pokroisz" pompę ABS?
Dołączam się do prośby :)
Mega wiedza Chris. Dziękuję że się nią z nami dzielisz. Człowiek się czegoś nauczy, choć pewnie nigdy w życiu takiego silnika nie będę rozbierał.
Jakieś koszulki zamiast porzadny fartuch jak do nauki !!! Ale wiedza przekazana więc to jest Plus!!!
Jak zwykle profesor imponuje wiedzą teoretyczną i praktyczną. Jesteś moim guru👏
Chris. 3 X oglądnąłem i muszę stwierdzić że człowiek całe życie się czegoś uczy. Pozdrawiam
Nie dość, że masz wiedzę, to potrafisz ją przekazać w bardzo przystępny sposób. Słucha się Ciebie z dużym zaciekawieniem. Szacun!
Duża dawka mądrości. Starczyłoby na dwa odcinki.
Ale obejrzę dwa razy, by rachunek się zgadzał.
Zaraz, zaraz ...a jak tu dać drugą łapkę?
Bardzo fajnie wytłumaczone, super filmik :)
Jedyne wykłady na których nigdy nie ziewałem to u Profesora Chrisa! :)
Zdrowia profesorze życzę no i dziękuję za film
Prawdziwy Profesor!
Ucz nas Profesorze! Bo wiedzy nigdy dość!
... I nigdy nie uwierzę
Aby moje dziecko miało cokolwiek z tym bliżej :D
Krisie ale masz piękny i czysty warsztat.
17:05 I dlatego silniki z bezpośrednim wtryskiem należy zasilać LPG wtryskiwanym w fazie ciekłej, który przy okazji pięknie chłodzi i wtryskiwacze i komorę spalania.
Elegancko przedstawiona zasada działania zmiennych faz rozrządu w Jaguarze :-). Masz wiedzę Chris. Każdy odcinek ogląda się z przyjemnością. P.S. wiem gdzie stoi Passat z bardzo fajnym sprawnym katalizatorem:-).
jakie to skomplikowane jak ty mi to wyjasnileś profesorze że ja to zrozumiałem szacun
Oprócz tego, że świetny mechanik, to jeszcze niezły reżyser, operator kamery, montażysta i scenarzysta jak i reporter :)
Zapewne inżynierowie nie konstruowali tego przy kawie :) jestem pełen podziwu. Świetny materiał
Strasznie przekombinowane fajnie jak chodzi ale jak stanie to amen .
Ale porcja wiedzy. Nie przestawaj nagrywac.
Obejrzałem, wyszedłem, ale specjalnie włączyłem jeszcze raz żeby lajknąć, bo bym zapomniał.
Ależ Ty człowieku robisz robotę 👏👏👏👉
Chris jak ty to robisz, że ja człowiek który z mechaniką ma tyle wspólnego, co Ty z bezpośrednim wtryskiem, ogarniam o co w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam
Bravo.. auto challenge. Mój faworyt. Fajna grupa ziomkow
Witam Chrisie. Małe sprostowanie co do LPG w bezpośrednim wtrysku. Wtryskiwacze benzynowe cały czas pracują - za każdym razem następuje wtrysk noPB. Jest on jednak ograniczony poprzez zmniejszenie czasu otwarcia wtryskiwacza oraz poprzez zmniejszenie ciśnienia paliwa. Dlatego wtryskiwacze nie ulegają zniszczeniu przez upieczenie. Oczywiście mówię o 4 generacji LPG na przykładzie STAG 400 DPI lub KME NEVO SKY DIRECT. Świetny materiał, pozdrawiam serdecznie. :)
Wniosek na koniec. Wymieniać olej, nie żałować. Long life-nie dziękuję, nie skorzystam.
Chris, jak dla mnie seria SEKCJA ZWŁOK jest absolutnie najlepsza i najbardziej wartościowa . Super przygotowane, pięknie podane. Aż chce się usłuchać i dowiedzieć więcej. Nie do przecenienia jest wartość edukacyjna ( tak jak w Fani 4 kołek robił Ed - i przez obcięcie tej części przez producentów programu -odszedł ) Tym bardziej dzięki za takie odcinki, bo WYDAJE mi się , że w części zdaję sobie sprawę z czasochłonności przygotowania tak dobrze skrojonego materiału . Pozdrawiam
dziwne.przeciez Ant tez wiele tłumaczy,podobnie jak Ed
Fani 4 kółek powstał na początku w garażu Eda i ekipa składała się jeszcze oprócz Mikea z 2 osób. Ed miał swoje założenia co do tego jak ten program ma wyglądać - miał mieć przede wszystkim wymiar edukacyjny. Chodziło głównie o tą część programu gdzie Ed np. Rozbierał cały gaźnik i pokazywał jak go wyczyścić i zregenerować ( często pokazywał jak coś robi z daną częścią na stole ). Program zrobił furorę, ekipa się rozrastała, w końcu było to ponad 40 osób a program przejęło Discovery. Producenci uznali, że ta cześć programu jest nudna i zbyt kosztowna, zastępowali to krótkimi scenami albo po prostu wymianą na nowe części ( można powiedzieć ze spłyciło temat ). Ed po chyba 1 albo 2 sezonach od tej zmiany z tego powodu zrezygnował , bo program przestał spełniać pewnego rodzaju misję, która założył sobie Ed. Jest na necie wywiad, w którym to tłumaczy dokładnie
Jak zwykle wykład na 5. Robisz robotę!
Hydro zawieszenie jest zajebiste i w teorii i praktyce, pod warunkiem że się o to dba i wymienia płyny regularnie ;) Jeżdżę 20-letnim hydrowozem i poza nabijaniem sfer, wymianie LHM i drobnych napraw jak gumowe wężyki (bo ze starości sparciały) - działa jak należy :) Siłownik mi wygląda na ten z Xantii. Czekam na odcineczek z niecierpliwością!
Z takimi mechanizmami to bardziej do zegarmistrza jechać niż mechanika 😉
I to mi się podoba,wyjaśnione profesjonalnie.
Pozdro Procesorze :)
Propsy za nawiązanie do "Taty dilera", nie ma to jak klasyka ;) Co do rozrządu, to o ile pamiętam jest tam system CTA - cam torque actuation. Hydraulika dba o ustawienie wałka względem koła rozrządu (olej jako nieściśliwy utrzymuje je w odpowiedniej względem siebie pozycji), natomiast do samego przestawienia (obrotu) wałka względem koła rozrządu wykorzystuje się siłę sprężyn zaworowych. To zdaje się fordowski wynalazek, a cel jak zwykle ten sam - energooszczędność. Dzięki za super film i pozdrowienia!
Z niecierpliwościa czekam na rozpolowienie i omowienie kompresora klimatyzacji zeby tak w szkolach uczyli jak Chris na yt ;)
Kurła majster przerwałeś mi stosunek z kobietą, ale trudno kobieta poczeka a mała liczba wyświetleń już nie 😂
Pozdro Christopher
Haha 😂😂
Masz Pan rację
Stosunek przerywany szkodzi 😀😀😀
@@herrling1 masz Pan racje bo własnie dostałem info ze kobieta ma okres do odwołania i ze sam na to sobie zapracowałem
@@kamilosss-xw6tp no to dupa 😅
26:50 tam jest prawdopodobnie azot pod ciśnieniem 80-200 bar więc bym tego nie ruszał. Pozdrawiam
Nie więcej jak 70. Ciśnienie można rozładować odkręcając śrubę na czubku sfery ;)
Brytyjski silnik, hymn Unii, wyczuwam przekaz podprogowy :) Pozdro
Profesorze, sekcja zwłok jak zawsze bardzo dobrze wyjaśniona. Pozdrowienia, widz ze Słowacji!
Taka robota tyle wiedzy ZA DARMO!! kocham
Zajebiste
Christofer ,załażę się że dzwoniłeś do majstra żeby wytłumaczył ci jak to działa ;-)
Piona.
Super odcineczek. TY. Hydropneumatyka jest super! Dobry wybór na przyszłość :)
Chrisie piękny przekaż. Mało kto tak umie wytłumaczyć! A o tym HYDROACTIV to zrób koniecznie!!!czekam z niecierpliwością!
Ten siłownik nie ma nic wspólnego z HYDRACTIV, tak na marginesie. Siłowniki w normalnym nieutwardzanym zawieszeniu były takie same. Siłownik jest najprawdopodobniej z Xantii albo Bx. Chyba że ktoś miał sfery z X w C5.
@@RafaEL-lz9th wiem kolego że HYDROACTIV to już taka zaawansowana technika w nowszych citroenach no ale tak ogólnie pisze.
@@zimel_51 kolego, HYDRACTIV był stosowany już w Citroenie XM, więc nie jest to domena nowszych hydrowozów.
Hydractive to komputer. Mozliwosc utwardzania poszczegolnego "amortyzatora" dzieki czemu xantia przeszla tak dobrze test losia. Dodatkowo przy wyzszych oredkosciach wchodzi gleba niwelujac opory toczenia i takie tam. Zawieszenie hydropneumatyczne jest bardzo komfortowe ale trzeba miec odpowiednie gruchy i dobrze nabite. (Pojemnosc 400ml i cisnienie 75bar -no i dlawik o okreslonej srednicy chyba ok 1mm )
@@kamilstryjek no to widzę że na grubo siedzisz w temacie
Ale robota inżynierów, no takiego czegoś nie widziałem jeszcze, mają łeb panowie, po tym wszystkim jak patrzę to zajebisty silnik, v-tec wymięka przy tym jak dla mnie, świetny filmik profesorze , pozdawiam
Zajebisciutki odcineczek Krzysiu
Bardzo dobry odcinek Czytalem wlasnie ksiazke o tym ale nie jest to nawet tam tak zrozumiale wyjasnione jak Profesor to pokazuje Ale ogolnie ksiazka i ten filmik i juz sie coś o tym ma pojecie jak mniej wiecej to działa
Ooo będzie oglądane
Nawet nie zauważyłem kiedy Ci 200 tys subów pękło. Pięknie, gratuluję. Łopatologicznie wyłożony materiał. Nawet taki ciemniak jak ja ogarnia o czym mowa.
Pozdrowienia z Czeskiej autostrady BRNO ZNOJMO.
Ucz się Mat od Krzyśka, żeby dobrym mechaniorem zostać ;-)
Zdravím z území ČR
@@MortimerKadaver juz dawno jest dobrym mechaniorem
W Subaru Tribeca 3.0 H6 jest bardzo podobne rozwiązanie. Bardzo fajnie to przedstawiłeś! Pozdro
Pro Chrisie bardzo ambitny filmik i niech łapkę w dół da mi ten co zrozumiał o czym Ty opowiadasz i co prezentujesz. Na pewno są ludzie którym wiedza którą przekazujesz będzie bardzo pomocna, ja jednak wolał bym oglądać jak reanimujesz jakiś upadły TRAKTOR.
W sferze jest azot pod ciśnieniem w zależności od typu kuli od 50 bar do 110 bar i membrana między gdzie z drugiej jej strony jest LDS pod ciśńieniem :) ale chwilowym - stąd twardość mniejsza lub większa. Ostrożnie z kulą!
Pięknie to pokazałeś i wytłumaczyłeś brawo.
Super odcineczek, bardzo ciekawy. 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Chrisie następnym razem użyj sztywnego pokrętła do obracania wałkiem wtedy nie będzie Ci przeskakiwal. Bardzo merytoryczne filmy. Piona.
I oglądamy profesora ,🙂 pozdro z Francji
Klasycznie, kilku pierwszych, a żaden nie jest pierwszy😂
Te filmy powinni w szkolach puszczac pozdrawiam :)
Mistrz narracji
16:30 tak sobie pomyślałem gdy usłyszałem, że jest to teflonowa uszczelka. Ciekawe czy był kiedyś jakiś Janusz mechanik, który wiedząc, że jest to teflonowa uszczelka i wymaga ona wymiany to on chęcią oszczędności owinął ten uszczelniacz taśmą teflonową do rur. Wcale bym się nie zdziwił bo czasami widzę jaki ludzie patenty stosują by oszczędzić nawet parę groszy.
Chrisie, przed rozcięciem odkręć śrubę w tej zielonej sferze (gruszce)- uwaga, może głośno syknąć, ponieważ ciśnienie nominalne w przedniej sferze zawieszenia to w zależności od wersji, od 40 do nawet 70bar! W ten sposób wypuścisz azot i możesz spokojnie rozcinać ;). Nic tam chlupotać nie będzie, tym bardziej jeśli jest tam azot pod ciśnieniem, więc tym się nie sugeruj. Siłownik wygląda na ten od Xantii lub XMa, na pewno nie od C5. Pozdrawiam :)
O i jakoś tak więcej narzędzi na ścianie 😀
Pozdro profesor
Ambicją profesora jest być jak Papadakis Racing
Chętnie bym zobaczył silnik Mitsubishi carisma 1.8 GDI. Bardzo ciekawa konstrukcja
jak gruszka od tego silownika jest sprawna to tnij ja Krzysku flexem przyczepionym do dlogiego patyka😁 tam jest membrana oddzielajaca z jednej strony plyn hydrauluczny z ukladu auta a zdrogiej strony gaz w niej sprezony pod duzym cisnieniem.
albo wiesz co cofam co powiedzialem...ale blagam tnij to na wizji 🤣
😊pozdrawiam i kciuk w gore
Prawie dekadę temu przechodziłem rozbiórkę zmiennych faz z wymianą rozrządu kompletnego ale w V6. Saab TurboX czy Insignia, gdy mają 280KM, mają zmienne fazy na dolotowym wałku. Tam jest jeszcze fajniej bo jest turbina twinscroll z padającym sterowaniem, zmienne ciśnienie paliwa, padające cewki szczególnie tylne, i rarytas miodzik rozwlekające się łańcuchy rozrządu i to już przy 50kkm, a moje poszły przy 87kkm.
I ten synthwave od poczatku! Szacun Chrisie!
Ktoś tu lubi Kazika Staszewskiego...
"... Z bezpośrednim wtryskiem mam tyle wspólnego co z mercedesami, czyli nic..." U Kazika było akurat o narkotykach, ale podobnie.
Dobrzy mechanicy są za daleko ode mnie. Pozdro Chris.
jaaaa piernicze moja wyobraznia 3D w 24 minucie sie zaczyna kończyć :D hehe , ale magia
Ciekawie, z jajem i jeszcze KNŻ. Pozdro Chris
Super ciekawy odcinek pozdro 👋
Za wymianę oleju łapa w górę
Idealnie pokazane.
Witam, pozdrawiam!
Teraz są instalacje LPG dedykowane do bezpośredniego wtrysku. Te tańsze oparte o IV generacje pozwalają wtrysnąć trochę benzyny aby schłodzić wtryskiwacz, dlatego przy jeździe na gazie dodatkowo jest spalane 1-2 litry benzyny na 100km. Są też instalacje VI generacji czyli wtrysk ciekłego gazu przez wtryskiwacze benzynowe, wtedy nawet można odpalać na gazie. Oba rozwiązania są zwykle dedykowane pod konkretne silniki (nawet konkretne kody silników), więc do jakichś rzadkich samochodów producentom nie opłaca się przystosowywać tych instalacji.
Krotko i zajebiscie! wszystko w temacie, mozna sie rozejsc
Dzieki za film wpadne później obejrzeć