Ezeket a régi oktató/propagandafilmeket stb egész nap el tudom nézni. :D Amúgy ez a világ legjobb munkája lehetett, senki nem cseszegette az embert egész nap, és még a napi mozgásigény is megvolt. Ahogy látom egy kőbányai is lecsúszott. :D
@@recordinginlittletown4295 Ez hülyeség. Ma is kb. ugyan így megvan ez a munkakör, annyi a különbség ketten járnak, de ugyan úgy gyalog, és általában egy állomásköz / nap. D.5. Utasításban is benne van a munkakör/feladat.
A szép és érdekes helyeken legtöbbször az első 1-2 hétre igaz, ha csak nem helyezték át másik szakaszra. Nagyon monoton munka. Kíváncsi lennék manapság is ugyanezzel a módszerrel ellenőrzik a pályát vagy születtek balesetmentesebb megoldások?! Na és nem mellesleg, mindezt vajon mennyiért vállalták be?
@@feelinpump minden munkáról elmondható ugyanez, a természet viszont állandóan változik, már csak a négy évszak miatt is, gondold végig milyen munkád van, és ahhoz képest mennyivel monotonabb a természetet járni... vagy ha nem home office-olsz gondolj rá, hogy minden nap ülsz a buszon ugyanazon az útvonalon a városban vagy akárhol, az mennyivl jobb
@@HunGerMovies Igazad van, felületesen alkottam véleményt. Azonban a körülmények, kihívások az évszakok változásával sem egyszerűsödnek. Úgy gondolom home officeban és irodában, a kényelmi szempontokat figyelembe véve, sokkal könnyebben kivitelezhető a munka. Ami persze nem jelenti, hogy egészségesebb, lásd mozgáshiány és ebből fakadó egyéb betegségek, elhízás. Ami engem illet, és szigorúan a munkakörnyezetre szorítkozva, kiváltságos vagyok, járom az országot, értékesítéssel foglalkozom. Mindennap valahol máshol, de végülis mindig ugyanabból az okból, ami pedig már szintén repetitív, a formát tekintve. Én azt mondom a lényeg a balansz, az egyensúly. Ezt kellene mindannyiunknak megtalálnunk. Ha sok a home office vagy iroda, hétvégén gyerünk a szabadba. Nem kell óriási összegeket elkölteni, hogy jól érezzük magunkat. Mindenki a saját lehetősége szerint. Na ez már olyan Coelhos végkifejlett lett, nem gondolod?! :D
Pfhuu bazz, ezt most le kellett állítanom. Jelen hangulatomban, ezzel a narrációval és zenével rendesen lehoz az életről. Az elmondottak alapján szabályosan megsajnáltam ezeket az embereket.
Ezt a munkát nem vállalnám be, ráadásul meg sincsenek fizetve. Olyan mint egy közmunkás dolgozna a vasúton. Azt később jönnek az egészségügyi problémák, ami a filmben is elhangzanak. És ha halálos vagy súlyos balesetet szenved, biztos a vasúttársaság levakarja magáról a problémát. Kocsirendező/tolatásvezető , váltókezelő, sorompókezelőnek mennék inkább el. De jó kis retro film volt az az egy pozitívuma van az egésznek 🙂
Mindenkinek az hiányzik a legjobban, amije nincs. Én be akartam korábban vállalni, de orvosi alkalmasságin elkaszáltak (nem 100/100-as a szemem). Jelenleg a vasúthoz még csak érintőlegesen sincs közöm, fél-HO rendszerben vagyok műszaki ügyfélszolgálatos, és megnézve a videót konstatáltam: maga lenne az álom a magam részéről. A vonalszakasz amit felügyelnie kell adott, a meló amit meg kell ütnie szintén, a kapcsolószer, a bokor, a sín meg a szerszám nem pofázik faszságot (nem úgy mint nálunk a felettesek meg a kliensek jó része), gyalogolni szeretek, a hideg ellen lehet öltözni, a meleget meg így is - úgy is bírnia kell az embernek. Az meg külön plusz, hogy néha le lehet gurítani egy-egy sört, a kutya nem szól rád, amíg előírásszerűen elvégzed a feladatod.
jellegéből adódóan nem könnyű. ezért elsődleges szempont a vonalgondozó testi épségének megőrzése azzal,hogy a vonalbejárás közben hátra tekint és meggyőződik hogy jön-e akár személy,akár teher vonat vagy gm . az más tészta hogy az útátjároknál a nyomcsatorna tiszta legyen a rálátás meglegyen mindkét irányban. az elsődleges önön egészségének megőrzése. jó magam is vonalgondozó vagyok és le kopogom olyanok oktattak és mutatták meg eme szakma rejtelmeit akik már régebb óta ezt csinálják. persze ahogy a videóban is elhangzott az időjárás viszontagságai ellenére is kell végezni ezt a munkát de kellő odafigyeléssel túl lehet élni egy-egy vonalbejárós napot.
Kinek mi a rossz, van, akinek egy irodában ülni egész nap a rémálom, ráadásul az egész napos üldögélés még hamarabb előhozza a mozgásszervi bajokat. Vannak magasabb presztízsűnek tartott munkák a vasúton, mint például a mozdonyvezetés, de a PFT-sek nélkül nem lenne vonatközlekedés.. Igazából bárki bármit mond, a vasúton minden szakszolgálatra egyformán nagy szükség van.
@@fazorok általában szemre vételezéssel vizsgáljuk át például az adott állomáson a váltókat. csavarokat vagy megrúgdossuk vagy heveder kulccsal megütögetjük és a hangjából lehet hallani hogy meg kell húzni. általában két állomás közti nyílt vonalat kell lejárni plussz az adott állomás az napra betervezett szakaszait kell bejárni esetleges hibák után kutatva szemre vételezéssel és a vonalbejárói kis könyvbe be írva a pályamesterrel aláíratva a főpályamesternek elmondva ,hogy az állomáson hol merre melyik váltónál vagy pálya szakasznál tapasztaltunk hibát és akkor majd egy brigád ki megy és helyre állítja mert ha szabályozni kell vagy esetleg süppedés esetén ki kell emelni és alá kell verni akkor azt brigád végzi el. és úgy úgy általában távban én például szerdán 9 km-t csütörtökön pedig 13 km-t gyaloglok le az úgy kellemes 22 km de helyettesíteni kell kollégát akkor ez szokott lenni több is.
Ezeket a régi oktató/propagandafilmeket stb egész nap el tudom nézni. :D
Amúgy ez a világ legjobb munkája lehetett, senki nem cseszegette az embert egész nap, és még a napi mozgásigény is megvolt. Ahogy látom egy kőbányai is lecsúszott. :D
Még mindig van ilyen munkakör, szerintem.
@@_mrnnavan, de már nem gyalog járnak, és nem is egyedül!
@@recordinginlittletown4295 Ez hülyeség. Ma is kb. ugyan így megvan ez a munkakör, annyi a különbség ketten járnak, de ugyan úgy gyalog, és általában egy állomásköz / nap. D.5. Utasításban is benne van a munkakör/feladat.
@@_mrnna Igen van. Pályasebességtől függő gyakorisággal, de általában hetente van vonaljárás, két kolléga/állomásköz/nap. D.5. taglalja részletesen.
@@recordinginlittletown4295 de van ilyen munkakör, egyedül járnak, pontosan ugyanúgy ahogy az oktatófilmben
Imádom az ilyen retró filmeket 😊
Hú ez nagyon jó, ilyen régi videókat töltsetek fel még:)
keramitkocka és közdoknál rengeteg ilyen videó van
Es Lechner tudaskozpont.
@@The_3_TriangleVideán is vannak. A Dominó 70 biztosítóberendezéses például ott van fenn.
6:00 Bp. Podmaniczky utca akkori Máv rendelőintézet. Ma is ugyanígy néz ki, ugyanezen a padon ülve várjuk a sorunkat az üzemorvoshoz..
milyen jó lehet nyáron a 35 fokba egész nap gyalogolni, húzogatni a csavarokat, meg kivágni a bokrot :D
Mennyivel jobb irodában vagy home office-ban, esetleg konyhán vagy gyárszalag mellett rohadni. Legalább sétálnak, sokszor szép érdekes helyeken.
A szép és érdekes helyeken legtöbbször az első 1-2 hétre igaz, ha csak nem helyezték át másik szakaszra. Nagyon monoton munka. Kíváncsi lennék manapság is ugyanezzel a módszerrel ellenőrzik a pályát vagy születtek balesetmentesebb megoldások?! Na és nem mellesleg, mindezt vajon mennyiért vállalták be?
@@feelinpump minden munkáról elmondható ugyanez, a természet viszont állandóan változik, már csak a négy évszak miatt is, gondold végig milyen munkád van, és ahhoz képest mennyivel monotonabb a természetet járni... vagy ha nem home office-olsz gondolj rá, hogy minden nap ülsz a buszon ugyanazon az útvonalon a városban vagy akárhol, az mennyivl jobb
@@HunGerMovies Igazad van, felületesen alkottam véleményt. Azonban a körülmények, kihívások az évszakok változásával sem egyszerűsödnek. Úgy gondolom home officeban és irodában, a kényelmi szempontokat figyelembe véve, sokkal könnyebben kivitelezhető a munka. Ami persze nem jelenti, hogy egészségesebb, lásd mozgáshiány és ebből fakadó egyéb betegségek, elhízás.
Ami engem illet, és szigorúan a munkakörnyezetre szorítkozva, kiváltságos vagyok, járom az országot, értékesítéssel foglalkozom. Mindennap valahol máshol, de végülis mindig ugyanabból az okból, ami pedig már szintén repetitív, a formát tekintve. Én azt mondom a lényeg a balansz, az egyensúly. Ezt kellene mindannyiunknak megtalálnunk. Ha sok a home office vagy iroda, hétvégén gyerünk a szabadba. Nem kell óriási összegeket elkölteni, hogy jól érezzük magunkat. Mindenki a saját lehetősége szerint. Na ez már olyan Coelhos végkifejlett lett, nem gondolod?! :D
Maradjunk annyiban, hogy mindennek van előnye és hátránya
Egész közdok ot át lehetne tenni ide! ☺
Nekem való munka egyedül 😌
Vár a MÁV hajrá ki tart vissza... jelentkezz biztos felvesznek 🙂
@@r.cs.2424 oké fiam
Repülőgépek esetén a légvonalgondozói munkakört tudnám javasolni...
:D
igen, azt is egyedül és gyalogosan😄
Nem a munka a szégyen, hanem az hogy ez a munka sincs rendesen megfizetve, na az a szégyen :(
Hol lehetne jelentkezni? Fizetés mennyi?
Milliók szerintem a fizetés logika alapján talán a MÁV-nál kéne érdeklődni és nem a SPAR-nál talán....
Írd ide, hogy érdekel, majd keresni fognak.
Van egy újabb video itt a YT-on, pár éves, ott brutto 120e - 150e közöttit írtak. Szóval kézhez kapsz 80e-110e között. JÓ MI?
@@klapkagyorgy7998 🤣🤣🤣
@@kovacsdominik351az kemény
Elsodrási határra még ma is ugyanezek a távolságértékek vannak?
Hát mi történt a máv-al színvonal föleg a vasparipák csak így tovább.
9:10-9:35 :)
Ezt a filmet a MÁV kedvcsinálónak szánta vagy valami volt a terv?
🇭🇺👍👍👍
Pfhuu bazz, ezt most le kellett állítanom. Jelen hangulatomban, ezzel a narrációval és zenével rendesen lehoz
az életről. Az elmondottak alapján szabályosan megsajnáltam ezeket az embereket.
420?
Ezt a munkát nem vállalnám be, ráadásul meg sincsenek fizetve. Olyan mint egy közmunkás dolgozna a vasúton. Azt később jönnek az egészségügyi problémák, ami a filmben is elhangzanak. És ha halálos vagy súlyos balesetet szenved, biztos a vasúttársaság levakarja magáról a problémát. Kocsirendező/tolatásvezető , váltókezelő, sorompókezelőnek mennék inkább el. De jó kis retro film volt az az egy pozitívuma van az egésznek 🙂
Mindenkinek az hiányzik a legjobban, amije nincs. Én be akartam korábban vállalni, de orvosi alkalmasságin elkaszáltak (nem 100/100-as a szemem). Jelenleg a vasúthoz még csak érintőlegesen sincs közöm, fél-HO rendszerben vagyok műszaki ügyfélszolgálatos, és megnézve a videót konstatáltam: maga lenne az álom a magam részéről. A vonalszakasz amit felügyelnie kell adott, a meló amit meg kell ütnie szintén, a kapcsolószer, a bokor, a sín meg a szerszám nem pofázik faszságot (nem úgy mint nálunk a felettesek meg a kliensek jó része), gyalogolni szeretek, a hideg ellen lehet öltözni, a meleget meg így is - úgy is bírnia kell az embernek. Az meg külön plusz, hogy néha le lehet gurítani egy-egy sört, a kutya nem szól rád, amíg előírásszerűen elvégzed a feladatod.
@@IGLArocknroll a mi vonalgondozónk bort szokott inni.természetesen nem minőségit
Ekkor még lehetett inni alkoholt munka közben
Hát ettől kedvet kaptam! Ja, nem.
Hát ez rossz munka szerintem
jellegéből adódóan nem könnyű. ezért elsődleges szempont a vonalgondozó testi épségének megőrzése azzal,hogy a vonalbejárás közben hátra tekint és meggyőződik hogy jön-e akár személy,akár teher vonat vagy gm . az más tészta hogy az útátjároknál a nyomcsatorna tiszta legyen a rálátás meglegyen mindkét irányban. az elsődleges önön egészségének megőrzése. jó magam is vonalgondozó vagyok és le kopogom olyanok oktattak és mutatták meg eme szakma rejtelmeit akik már régebb óta ezt csinálják. persze ahogy a videóban is elhangzott az időjárás viszontagságai ellenére is kell végezni ezt a munkát de kellő odafigyeléssel túl lehet élni egy-egy vonalbejárós napot.
@@raptor8704Mi a napi cél, pl. két állomást közötti szakaszt le kell járni? Milyen főbb hibákat kell ellenőrízni? Vannak műszerek is?
Kinek mi a rossz, van, akinek egy irodában ülni egész nap a rémálom, ráadásul az egész napos üldögélés még hamarabb előhozza a mozgásszervi bajokat. Vannak magasabb presztízsűnek tartott munkák a vasúton, mint például a mozdonyvezetés, de a PFT-sek nélkül nem lenne vonatközlekedés.. Igazából bárki bármit mond, a vasúton minden szakszolgálatra egyformán nagy szükség van.
@@fazorok általában szemre vételezéssel vizsgáljuk át például az adott állomáson a váltókat. csavarokat vagy megrúgdossuk vagy heveder kulccsal megütögetjük és a hangjából lehet hallani hogy meg kell húzni. általában két állomás közti nyílt vonalat kell lejárni plussz az adott állomás az napra betervezett szakaszait kell bejárni esetleges hibák után kutatva szemre vételezéssel és a vonalbejárói kis könyvbe be írva a pályamesterrel aláíratva a főpályamesternek elmondva ,hogy az állomáson hol merre melyik váltónál vagy pálya szakasznál tapasztaltunk hibát és akkor majd egy brigád ki megy és helyre állítja mert ha szabályozni kell vagy esetleg süppedés esetén ki kell emelni és alá kell verni akkor azt brigád végzi el. és úgy úgy általában távban én például szerdán 9 km-t csütörtökön pedig 13 km-t gyaloglok le az úgy kellemes 22 km de helyettesíteni kell kollégát akkor ez szokott lenni több is.
@@raptor8704 Érdekes, fontos munka. Nem is tudtam, h létezik ilyen. Egyébként az átjárókban lévő nyomcsatorna nincs kitisztítva az mennyire veszélyes?
Nem volt egy életbiztosítás ez a tevékenység 🤔