Juco siekiera bushcraftowa 3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 лют 2025
  • Trzecia i ostatnia część przerabiania siekiery Juco do bushcraftu.
    ~-~~-~~~-~~-~
    Obejrzyj: "Biwak solo nad Zalewem Mietkowskim"
    • Biwak solo nad Zalewem...
    ~-~~-~~~-~~-~

КОМЕНТАРІ • 38

  • @ergot1938
    @ergot1938 9 років тому +2

    Ahh, odrazu mi się morda cieszy gdy widzę, że wrzuciłeś nowy film :) Chętnie obejrzę test porównawczy siekiery Juco 400g z tanim Hultaforsem 500g z Juli za 29,90.

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +jeszcze czego Z tego co wiem to ten tani hultafors też wymaga poprawek od nowości. Ostrzenia dokładnie.

    • @ergot1938
      @ergot1938 9 років тому

      To prawda. "Oryginałem" trudno byłoby cokolwiek przerąbać.

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +jeszcze czego Druga sprawa. Chciałem pokazać że taką siekierę można poprawić przy użyciu prostych narzędzi ręcznych. Przy użyciu szlifierki taśmowej mógłbym usunąć ślady po formach, podnieść jeszcze szlif i wyostrzyć ją na brzytwę a także zaokrąglić lekko krawędzie klina. Wtedy to już w ogóle byłby wypas ;)

  • @piotrpiecuch1197
    @piotrpiecuch1197 3 роки тому

    Jaka wielkość polecisz na działkę do rąbania drewna na grilla.800tja da radę?

  • @josephmerrick2160
    @josephmerrick2160 9 років тому +8

    Podoba mi się, że umiesz powiedzieć i udowodnić, że dobre bo polskie. Potwierdzam Twoją opinię. Dodam, że trochę większym modelem siekiery Juco ( chyba1,5kg ) wbiłem ( obuchem ) 62 słupki ogrodzeniowe z rury grubościennej w ziemię na głębokość 70cm każdy. Na obuchu siekiery nawet śladu nie ma, więc może służyć jako młoto-siekiera. Jedyne co zauważyłem to to, że szybko lubi złapać rdzę na policzkach. wystarczy jednak zaimpregnować ją wazeliną techniczną i problem znika na kilka tygodni. Pozdrawiam

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому +1

      +Joseph Merrick siekiery jak i młotki juco w najtańszej wersji mają surowe wykończenie bez żadnej powłoki. Jednym to pasuje innym nie - wtedy kupują droższą wersję. Ja osobiście wolę siekiery bez powłoki bo łatwiej można je przeszlifować czy wypolerować.

    • @josephmerrick2160
      @josephmerrick2160 9 років тому +3

      Także lubię surowe siekiery. Każdą sztukę trzeba dopieścić po swojemu, założyć oplot na trzonek przy głowicy, zrobić polerkę, wyostrzyć jak do golenia itp.Dopiero wówczas czuję, że to moja siekiera jak ją sobie przygotuje sam. Pozdrawiam

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +Joseph Merrick W pełni się zgadzam poza tym oplotem. Osłona na trzonek przydaje się w siekierach stricte do łupania. Przy siekierce do lasu nie ma takiej potrzeby.

    • @josephmerrick2160
      @josephmerrick2160 9 років тому

      +Pingwin Siekierą do lasu nie rozłupujesz pni ? Tutaj mam inne zdanie. Nie lubię palić drewnem "w całości". Warstwa zewnętrzna drewna źle chwyta płomień. Zawsze jak coś suchego powalę, tnę piłą na pniaki, a potem wszystko powyżej średnicy fi 10cm rozłupuję przynajmniej na połowę. Ognisko na takim drewnie łatwo się kontroluje, bez problemu można utrzymać stałą intensywność palenia.To ważne podczas nocy. Dodam jeszcze, że takie drewno poukładane jako ściana-ekran przy ognisku szybko schnie i potem nie dymi dając wysoką temperaturę. Pozdrawiam

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому +1

      +Joseph Merrick Bardzo rzadko łupię w lesie. A osłona to sie przydaje przy łupaniu pniaków naprawdę dużej średnicy. Czyli wbijasz siekierę a pęknięcie idzie krzywo i trzonek uderza w drewno tego pniaka. Oplot czy skórzana osłona to także ovestrike protection przy uderzeniu siekierą zbyt daleko chroni trzonek przed uszkodzeniem. Jak żyje to zdarzyło mi się to kilka razy może i na miękkim drewnie wiec trzonek nie ucierpiał. Jak sobie zobaczysz stare filmy instruktażowe np. ua-cam.com/video/fc0mdjknbPM/v-deo.html to zobaczysz że profesjonaliści nie używali oplotów. Mam już swoją idealną siekierę wybraną i jestem do niej tak przyzwyczajony, że raczej nie ma szans iż bym walnął trzonkiem w drewno. O inne się aż tak nie martwię :)

  • @DrPiterarnett
    @DrPiterarnett 9 років тому +1

    Gruba akcja idzie jak w maslo ,

  • @tomaszkabattek4198
    @tomaszkabattek4198 8 років тому

    Witam mam problem ze znalezieniem informacji o twardości materiału siekier Juco raz piszą 45hrc raz 55hrc. Chcę kupić 1kg 55hrc i przerobić właśnie na taką jaka jest na filmie. Trzonek jaką ma długość 70cm?

  • @husar1393
    @husar1393 9 років тому

    A może test toporka strażackiego naszej rodzimej produkcji?

  • @Rzut-Oka
    @Rzut-Oka 9 років тому

    co sądzisz o "siekierze gorniczej" juco ? zastanawiam się nad zakupem 1,2kg i odchudzaniu zelazca do masy ok 900g, otwór na trzonek jest kształtu elipsy co w terenie po złamaniu trzonka może mieć duże znaczenie.

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +MikeOlPL to ciekawy pomysł. Sam tak chciałem zrobić jednak nigdzie nie mogłem znaleźć Górniczej Juco do kupienia :/ Ostatecznie kupiłem siekierę górniczą Pol-ka (której recenzja wraz z siekierą bellota jest na moim kanale). Problem w tym że pewnie tam wchodzi trzonek od kilofa dość duży, ucho pewnie też duże. I ta firmy Pol-ka ma do tego taki kształt, ze nie bardzo jest jak ją odchudzić. Trzeba by przekuwać a to już gra nie warta świeczki. na allegro albo olx powinny byś stare polskie wojskowe siekiery osadzane tak samo od góry jak tomahawk/kilof jednak z trochę bardziej okrągłym uchem. Zamiast kombinować lepiej sobie od razu kupić siekierę z trzonkiem wkładanym od góry np. bellota takie robi.

    • @Rzut-Oka
      @Rzut-Oka 9 років тому

      +Pingwin przekowanie odpada -nie dysponuje sprzętem. Tomachawk można zrobić samemu z "toporka murarskiego/tynkarskiego".. gotowce są bardzo drogie:(
      Tej gorniczej nie miałem w rekach ale masz rację, trzonek od pilota tam wchodzi.. Dziś wymyśliłem sobie jeszcze "odchudzanie" siekiera-młota 2,5kg z tego można było by zrobić taka kanadyjska siekiere one są dość drogie, tylko juco nie podaje tych wymiarów i nie odpowiada na pytania, nie wiem jaki trzonek tam wchodzi? Mam pytanie; czym różna się poszczególne typy siekier np klasyczna i gospodarcza?

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +MikeOlPL Siekieromłoty mają za krótka krawędź tnącą. 120-150zł za tomahawka to nie jest dużo. Niektórzy kowale są w stanie wykuć prosty żeleziec za paredziesiąt zł. Siekiera klasyczna czy gospodarcza to już tylko puste nazwy. Sam nie stosuje takiego nazewnictwa. Np. siekiera kanadyjska u Juco i kanadyjska z Romanika to całkowicie różne siekiery a nazywają się tak samo :)

    • @Rzut-Oka
      @Rzut-Oka 9 років тому

      +Pingwin myślałem że producenci będą się stosować do wzorów a nie wymyślać sami nazwy dla swoich siekier. Jaką siekiere/toporek polecilbys do bushkraftu tak żeby dobrze rabala, z trzonkiem wsadzanym od góry, do plecaka (pokrowiec sam zrobie), żeby nie miała za długiej kt (do strugania jest mora mam zawsze w plecaku)? bo ta standardowa juco jak od mi nie leży..

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  9 років тому

      +MikeOlPL Teraz u siebie znalazłem przerobiony kilka lat temu murarski na hawka. Jak chcesz to za symboliczną kwote możemy się dogadać. Waga 630g (może byc za lekki).
      lh3.googleusercontent.com/-lE29LYqKAO4/VuMzuAV0uCI/AAAAAAAABXQ/ZFI_lzLlecwGDy4v_GPT2VoxhBV1DkClQCCo/s912-Ic42/hawk.png

  • @Domino1x
    @Domino1x 6 років тому

    Zrób poradnik z piłami motorowymi

  • @ryszardtyrka1600
    @ryszardtyrka1600 9 років тому

    Czekam na test Ruskiej siekiery.

  • @maurycyzych3129
    @maurycyzych3129 7 років тому +1

    Teraz kują z C45 a twardość 46hrc

    • @Pingwin-MC
      @Pingwin-MC  7 років тому

      Skąd informacje o tej twardości?

    • @maurycyzych3129
      @maurycyzych3129 7 років тому +1

      Patrzę po sprzedawcach, podają 46 +/- 2 HRC