W wojsku, w marcu 1996r., musieliśmy zużyć 50000 szt. amunicji do kałachów. Codziennie przez tydzień strzelanie. I nie po pięć sztuk , ale całe magazynki. Za zgodą dowódcy kompanii, wykopaliśmy, na strzelnicy 2 metrową szynę kolejową. Po całym dniu strzelania była bardzo mocno podziurawiona. Niektóre pociski utknęły w szynie, a niektóre przeszły nawet przez główkę szyny, czyli najgrubsze miejsce. Strzelaliśmy też z amunicji specjalnej tj pocisków p.panc-zapalające. Te dziurawiły szynę zawsze. Nawet jej główkę.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Baju Baju a opowiadajac te Bajke bedziesz w Raju!! zaden Kalach nie przestrzeli szyny! a co dopiero Glowki szyny!! Szyne przestrzeli snajperski wielokalibrowy naboj do niszczenia pojazdow opancerzonych!!
Zgadzam się z kaga1, strzelałem kałachem rocznik 1957, rocznik amunicji był mi nieznany ale pewnie jednak młodsza na poligonie w Wicku Morskim w 1983 roku na strzelnicy z odległości 50 m. Broń w tym czasie wszyscy mieli w podobnym wieku u mnie w jednostce żadna nie była młodsza ode mnie. W wydmę wbito szyny kolejowe główkami w kierunku linii otwarcia ognia (generalnie wariactwo i niebezpiecznie ale wojsko żyje prowizorkami). Tarcze do których strzelaliśmy były włożone tak ze opierały się o stopę szyny a w momencie trafienia gdy czasem się przemieszczały przed upadkiem do przodu opierały się o główkę szyny. Po oddaniu 5 strzałów podchodziło się do tarczy liczyło punkty i meldowało wynik. Kolega obok nie miał jednego trafienia w sylwetę. Trafił w w bok główki szyny gdzie pocisk ja przeszył na wylot i przeleciał wzdłuż szyjki szyny i uderzając w jej stopę odłamał ze stopy trójkątny kawałek. Wyszczerbił ja bez przebicia na wylot chociaż z małym wklęśnięciem które było zaczątkiem szczerby. Próba na filmie wykonywana był pod katem by rykoszet nie trafił w strzelca co osłabia siłę przebicia. W moim przypadku słyszeliśmy dźwięk metalu i widzieliśmy czyj słupek się zakurzył. Za nieudany strzał kolega czołgał się do tarczy i z powrotem na stanowisko z którego strzelał, ot tak dla przykładu by reszta wiedziała że nie było bezpiecznie i należało staranniej podejść do strzelania mimo tego ze słupki powinny były być z drewna. Na filmie zaparcie na kawałku podkładu drewnianego (problematyczne) nie należy do mocowań stabilnych możne amortyzować uderzenie, w każdym razie rozkłada silę w dłuższym czasie niż wbita szyna czy wkopana i zabetonowana na około 80-90 cm w ziemie. Tarcza hamulcowa jest z żeliwa i ma pewnie ze 4% węgla (czyli krucha jak pilnik wystarczy uderzyc młotkiem na twardym a peknie). gdyby był lita a nie z łopatkami do chłodzenia w najgrubszym miejscu została by przestrzelona na wylot lub pękła ze wzgledu na kruchość. Szyna kolejowa to raczej odlew staliwny ok 0,6% zawartości węgla o fragmentach wyprofilowanych poprzez obróbkę plastyczna a wiec już stal. w moim przypadku była to zwykła szyna ze stali konstrukcyjnej węglowej, tu na filmie jednak mogła być to szyna np z torowiska tramwajowego która jest ze stali stopowej bo jest spawana i musi mieć większa wytrzymałość na zjawiska rozszerzalności cieplnej i zużycie (tarcie na torowiskach miejskich i natężenie ruchu jest ogromne). Zresztą chyba teraz nowe linie kolejowe sa jakby z jednego kawałka spawane ze sobą i szyny muszą być wtedy bardziej trwałe wykonane ze stali stopowych a to już inna bajka i inny materiał z którego wykonuje się też narzedzia a niezwykłe konstrukcje. No i sprawa oczywista to nie był kałach, dużo plastiku i małe kopniecie wstecz, jak to miało 500 m/s na wylocie to było wszystko.
To że nie ma kopnięcia, to nie znaczy, że pocisk leci 500m/s. Nie znam tego karabinu, może miec amortyzator. W M-16 pocisk leci 900m/s, a kopnięcie jest mniejsze niż z KBKSu
@Jan Kuptz - Twoj komentarz jest duzo lepszy niz film, ktory jest w nim skomentowany. Film pokazal jak tego nie nalezy robic, czego nie uzywac i jak wyciagac falszywe wnioski. Film mial "posprzatac" z legenda, a zostalo zapomniane, ze ci ktorzy w wojsku szyne przestrzelili jeszcze zyja i dla nich to nie jest legenda. Do filmu nalezalo uzyc KBKAKGN, amunicji ppanc, celu dobrze umocowanego i strzelac po katem zblizonym do 90 stopni. Wszystko inne jest mydleniem oczu i rozpowszechnianiem legend. Moj kolega jest modelarzem rakietowym. Jak do tej pory wystrzelil mase rakiet i wszystkie opadly na ziemie, ale on nie wyciagnal wniosku, ze start rakiety w kosmos jest niemozliwy.
1986 r pocisk świetlny. Słupek betonowy 10x10 cm. Przeszedł na wylot, i jakby w zwolnionym tempie, przeleciał około 50 metrów. Na ziemi leżał stopiony ołów.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Wszystko zalezy od rodzaju materialu uzytego na szynę! W dobrych wiezieniach uzywaja podobnych stali co na szyny kolejowe na wieznienne kraty. Stal ta pod wplywem nacisku sie umacnia co jest bez sensu do niej strzelac i porownywac z innymi znajduchami z pola.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Będąc w wojsku w Trzebiatowie w 1983 roku strzelałem osobiście z 7,62 kbkAkm nabojem z pociskiem z rdzeniem stalowym do szyny kolejowej wkopanej w ziemię . Pocisk bez problemu przebił szyjkę szyny kolejowej. Strzelałem z dużo mniejszej odległości bo około 7 - 8 metrów.
@@szukajacprzecinkow9050 Ano jakoś się udało . Człowiek jak był młody to szybciej robił niż myślał . Strzelałem też do wraków pojazdów stojących na poligonie przy jednostce i muszę przyznać że jak z szyna nie było problemów to ten sam pocisk z rdzeniem stalowym zostawiał na nich tylko lekkie wgłębienie i odbita farbę. Blacha na tych wrakach na oko była grubości około 5 - 6 mm ale ze stali stopowej,pancernej .
@@szukajacprzecinkow9050 Zgadza się. Wspomniane wraki mimo że stały pod chmurką nie nosiły na pancerzu śladów rdzy a inne elementy ze zwykłej stali były bardzo skorodowane
Nam kapral mówił, że kałach przebije (wiadomo, że o pocisk chodzi) szynę kolejową z odległości 80 cm. Nie sprawdzaliśmy tego ani my ani zapewne on, ale na strzelnicy jak łuski zbieraliśmy ujawniłem na drewnianym kulochwycie pokrytym grubą stalowa blachą miała ponad cm, taki wyorany kawał metalu (pierwszy kulochwyt od linii ognia, góra kilka metrów) wyglądał jakby ktoś masło albo plastelinę porządnie nożem skrobnął na długości około 8 cm blachą była naruszona na całej grubości.
Tak.Dlugosc lufy ma znaczenie (prędkość ) Moja jest standardowa ,nie krótka. Może jest takie wrażenie bo łoże jest długie i pół lufy jest w nim schowane :) Pozdrawiam
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
7,62 nie równe jest 7,62. Kalasznikow to karabinek automatyczny (karabinek, nie karabin), więc strzela tzw. amunicją pośrednią (pośredniej mocy pomiędzy pistoletową a karabinową). Karabinowa amunicja 7,62 mm (naboje Mosina) są stosowane do karabinu wyborowego (np. SWD, ale też innych, niekoniecznie radzieckich - także NATO) i do ręcznych karabinów maszynowych a nawet do CKM-ów (te ostatnie to tzw. pociski ciężkie). Karabin Mauser (I i II wojna światowa) miał kaliber 7,92 mm. (to amunicja niemiecka).
Naboje Mosina są stosowane w NATO ??? Możesz podać przykłady takiej broni ? (Chyba że chodzi o broń posowiecką stosowana przez armie byłego Układu Warszawskiego)
@@robwos9255Chyba nie są stosowane w NATO. To broń Układu Warszawskiego. W Wikipedii napisano, że naboje Mausera mogą przestrzelić żelazo o grubości 10 mm., stal - 5 mm. (nie pamiętam, z jakiej odległości). Karabin Mauser miał kaliber 7,92 mm. Szynę może przestrzeli karabin wyborowy wielkokalibrowy (12,7 mm.) lub wielkokalibrowy karabin maszynowy (12,7, a nawet istnieją 14,5 mm.).
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@tomeklaszok Jedź kolego do Kostrzyna n/Odrą. Tam gdzie był Woodstock niedaleko jest była strzelnica wojskowa. Są tam kulochwyty i są przestrzelone z Ak47. Nie wiem jakimi pociskami ale przypuszczam że ppanc.
Byłem w wojsku 1979 na poligonie przestrzelenie szyny z 20 metrów z Kałasznikowa 7,62 nie było problemem. Sam to robiłem dziura była jak by przewiercona wiertłem. Amunicja taka jaką używaliśmy na strzelnicy.
@@gustawuciekinier4094 co za roznica kałach czy inny gnat jeśli amunicja jest ta sama gwint i dlugosci luf zbliżone ? najprawdopodobniej uzyli amunicji przeciwpancernej nic innego niemoglo zrobić roznicy .
Przecież szyny kolejowe robione są ze stali o różnych parametrach wytrzymałościowych i różnej grubości. Kiedyś szyny kolejowe były robione że stali mniej wytrzymałej i myślę że stare szyny są do przebicia przez AK
Do szyn kolejowych to się z PK strzelało a nie z AKms. Zresztą jak już przedmówcy zauważyli to jest Czesia - chyba krótsza lufa to i prędkość początkowa mniejsza.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Mariusz .....wedlug moich doswiadczen z wieloma kalibrami broni kolowej uwazam ze albo miales stara amunicje lub nie byl to kaliber o jakim mowiles .Otorz ten sam pocisk 7.62 w kalibrze 30-06 z odleglosci 100m przebijal szyjke szyny o wiercil otor dwukrotnie wiekszy jak srednica pocisku . A roznica pomiedzy stala szyny i tarczy jest ogromna dlatego sa inne objawy . Dodam ze uzywalem kiedys kaliber 375 HH to przebijal dwie szyjki szyn naraz , otoz liczy sie waga pocisku i predkosc .
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@244turboteam najcieńsza część szyny kolejowej tzw szyjka w zależności od modelu szyny kolejowej ma i 18 mm grubości wysokiej jakości stali więc nie miał bym pewności czy aby na pewno pociski BZ by ją przebił. Choć są i szyny kolejowe z szyjką o grubości 5 mm.
@@tomasznowak425 nie jestem specjalistą od szyn kolejowych, nie jestem w stanie stwierdzić skąd się wzięło to strzelanie do szyn, na pewno cywilna amunicja bez rdzenia nie ma szans, zwykła rdzeniowa też raczej problem. Tak jak mówisz szyna szynie nierówna.
szyna kolejowa jest ulepszana termicznie jedynie w górnej części tzw główce,natomiast stopka i część pionowa nie jest ,czyli przebicie części pionowej ,z małej odległości rzędu 10-30 m ,jest możliwe co sam widziałem.poza tym szyny były i są wytwarzane w kilku rozmiarach,ja osobiście widziałem przestrzelone szyny w podstawie i w el. pionowym ale nigdy w główce,poza tym byłe to stare szyny bo z nowych nikt nie robi kulochwytów .
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Oko masz dobre trzeba przyznać. Sam na własne oczy widziałem jak kałach dziurawił szynę kolejową. Pociski przechodziły jak przez masło. Znaczenie może mieć że z 20 metrów a amunicja 7,62. Szyna umocowana na sztywno.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
W 1990 roku byłem w wojsku,Kałacha miałem z 1957 r.strzelaliśmy dla zabawy w różne przedmioty,strzelałem do szyny,nie przeleciał przez nią na wylot,ale ją przebił,mały otworek zrobił,ten wynalazek na filmie to nie Kałach,ale największą frajde zrobił mi strzał z wyciora ze ślepego naboju,brzoze przebił na wylot,pewnie do dziś tam tkwi zarośnięty,w końcu minęłło 29 lat,ale miło popatrzeć na strzały w różne przedmioty
@@kociu to nie miales szczescia ,byc moze amunicja za czasow moich byla prawdziwa ruska bo teraz same podrobki made in Poland albo Czechoslovakia ,zyc trzeba i krasc tez
@@gustawuciekinier4094 w Polsce wszystko od zarania dziejów parszywieje,tylko co będzie jak już wszystko do końca sparszywieje i nie będzie co miało sparszywieć ? Nawet poborów do wojska nie ma,chłopaki na stare lata nie będą co mieli powspominać
Czemu pociski bez czubka? W jednostce strzelaliśmy z pocisków z czubkiem. Takie pociski bez problemu powinny przebić 1 cm blachę. Dlatego ten test uważam za niewiarygodny.
Czegos nie zrozumiales. Strzelane bylo amunicja z czubkiem, natomiast do celow demonstracyjnych jedna czy dwie sztuki mialy obciety czubek, by pokazac co jest w srodku (stalowy rdzen). Amunicja "demonstracyjna" z obcietymi czubkami nie zostala uzyta, a szkoda.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Tarcza żeliwna jest mięka jako stop a szyna jest utwardzona pod koła kolejowe do długiej eksploatacji dopiero 20 mm l Przeciw lotniczy da radę może być nawet 50 m
Figa prawda tarcza żeliwna jest twarda i krucha. a szyna wykonana jest ze stali. Rożnica jest w składzie chemicznym i obróbce cieplnej oraz obróbce mechanicznej.
Blacha, a blacha to sporo różnicy. Ja w jednej stali wiertłem fi.3.0 wiercę otwór 10mm poniżej 30s (niskie obroty, polewanie wiertła - w sumie na sucho też by poszło w tym gatunku stali, na wysokich obrotach to i w 10s, tylko wiertło... , w innej stali taki sam otwór innym wiertłem (do odpowiedniej stali) wiercę np. 5 min. Stale się mocno różną.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
błagam niech ktoś odpowie czy balibyście się dostać z kałacha amunicją zwykłą w miejsce w ktorym trzymacie tą szynę? jesli tak to dlaczego skoro nie przebije oczywiscie zakladamy ze trafimy w szyne
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
To nie kałach tylko jakiś wynalazek. Proponuję ten prawdziwy z lat 60 a się zdziwisz. Wiem ci piszę .Strzelałem z takiego do rury stalowej o grubości ścianki 1 cm. Pierwsze pociski przechodziły na wylot, Ostatnie z 30 zostawały w pierwszej ściance wbite.Zmień ten szajs na coś dobrego a zdziwienie będzie prawdziwe.
Nie taki znowu wynalazek :) Lata produkcji te same co kalach ,konstrukcja broni zwarta masywna (frezowana,a nie wypraska), długość lufy taka sama,prędkość wylotowa taka sama wiec moc i energia pocisku tez .... Sądzę ,że jedynie zmiana pocisku na przeciwpancerny,lub przeciwpancerno zapalający mogłaby mieć wpływ na głębokość penetracji szyny (czy byłoby przeszycie -nie wiem).
mariusz kasmar Czemu pociski bez czubka? W jednostce strzelaliśmy z pocisków z czubkiem. Takie pociski bez problemu powinny przebić 1 cm blachę. Dlatego ten test uważam za niewiarygodny.
@@mariuszkasmar2672 Na poczatku lat 80-tych w wojsku strzelalem z AK-GN amunicja w ktorej pociski byly nie koloru miedzianego tylko czarne. Z odleglosci 30-stu do 40-stu metrow pocisk przechodzil przez szyne kolejowa na wylot. To byl odcinek nasypu kolejowego do cwiczen na poligonie, gdzie szyny byly normalnie przykrecone do podkladow jak w wypadku normalnych tras kolejowych. Tyle tylko, ze trafienie za pomoca tylko muszki i szczerbiny nie bylo latwe. Poza tym moge dodac, ze moj GM byl naprawde bardzo celny. Nastepnie musialem GN-a zdac i dostalem AKMS. Przy pierwszej serii 5-ciu strzalow na odleglosc 100 metrow nie trafilem nawet plachty papieru na ktorej byla wydrukowana tarcza. :-(
To nie mit w 2005 roku na strzelnicy wojskowej bedac na zasadniczej służbie wojskowej na własne oczy widziałem jak z kbkakms z 50m przebito szynę kolejową i to nie mit
Amunicja przeciwpancerna jest w stanie przebić szynę. Jeden z widzów sprawdził i potwierdził (nie pytałem o źródło amunicji). Ja używałem amunicji z rdzeniem stalowym.
Dla tego że amunicja z czarnym czubkiem (przeciwpancerna) może być używana tylko przez podmioty certyfikowane i jest nie dostępna legalnie w sklepie. Jest napisane z jakiej amunicji strzelam ... Natomiast obcięte czubki są tylko po to,żeby pokazać (osobom wierzącym iż kałach to laser przeszywający wszystko) stalowy rdzeń.Samo strzelanie jest na TEJ samej amunicji,tylko nie obcinanej. Gdybym ,,jakoś" zdobył amunicje przeciwpancerną to i tak nie mógłbym zrobić z nią legalnie odcinka :) natomiast kolega ,,WIDZ" mieszkający poza PL sprawdził -przeciwpancerna przebija szyjkę szyny za każdym razem.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
sa trzy realne drogi zdobycia pozwolenia na bron. Kolekcjonerka,bron sportowa i mysliwska (jest tez do obrony osobistej ale bardzo trudno zrobic). Jak zdobyc pozwolenie na bron -od zera do wlasnej broni w 3 miesiace to tytul artykulu Masz tu rozpisane lacznie z kosztami . Jesli jestes w sluzbach mundurowych i posiadasz bron sluzbowa ,to droga jest prostrza i tansza. Pozdrawiam
Zapiesać się do bojówek PiSowskich, Już niedługo Kaczy Hitler będzie potrzebował głupich do tłumienia rozruchów. Jest jeden problem, trzeba znać pacierz i mieć IQ poniżej 50. Albo udawać, że ma sie mniej niż 50. No i oczywiście żadnych języków obcych, zwłaszcza angielskiego, Kaczy Hitler ufa tylko tym co nie potrafią czytać zagranicznych gazet.
@@yhweyah8911 "co takiego złego PIS" Hmmm wyciągnij listę wszystkich rzeczy które zrobiło PiS i będziesz miał ich złe czyny. Przecież to że PiS to mafia jest oczywiste nawet ostatnio wyszła kolejna szajka na światło dzienne. I nie zmieniaj temtu na PO psiocząc bo jedno zło nie usprawiedliwia drugiego.
@@Alen725 mało się chłopczyku na polityce znasz. Nie będę chwalił PiS. Bo mają swój świat i nie są idealni ale rządzą tym krajem najlepiej od 89 roku. Starają się przynajmniej coś robić pisząc o mafii nie masz pojęcia o czym piszesz
@@jawa350driver1992 Buahahahahaha te "mało się chłopczyku na polityce znasz" po czym "ale rządzą tym krajem najlepiej od 89 roku" hahahahaha. POPiSowcy tacy sami, zero argumentów, latami ruchani w dupę przez karakana i jeszcze oblizują się po wszystkim. W partii gdzie takie pokraki jak pawłowicz siedzą i jeszcze do trybunału są wsadzone jest najlepiej od 89 hahahahaha. I takie coś mówi że się na polityce nie znam, ty nie jesteś nawet w stanie ogarnąć funkcji myślowych na poziomie przynajmniej homo sapiens skoro głosujesz na PiS a będziesz mi mówił o czymkolwiek. Mam nadzieje że twoje najlepsze rządy ci się podobają z rekordowymi cenami i inflacją, lubisz pewnie większe podatki i mniej pieniędzy. Cierp POPiSowski gadzie sam, od polityki ludzi wara.
Niestety tarcza hamulcowa to nie jest przeszkoda dla kuli karabinowej, stal tarczy hamulcowej na to pozwala, uderz młotkiem w nią a poołamiesz, więc kula tu też narobi szkód, zatrzymać pojazd można właśnie w ten sposób, czyli strzelając w tarcze hamulcowe. Szyna nie podda się byle kalibrowi, więc kula strzelecka nawet 7,62 mm nie da rady przebić stali do określonej grubości o ile nie jest hartowana lub z żeliwa takie troszkę sztuczki, bo można pokazać stal co kula przebija i jej grubość tylko mało kto wskazuje z czego ta stal jest i jak obrobiona jest. Zapewne stali pancernej (tj. czołgu lub nawet lekko opancerzonego pojazdu) ten kaliber nie przebije, nawet jak to będzie pocisk p.panc. Mitomani, którzy nawet nie strzelali z takiej amunicji ciągle myślą, że kałach to najlepsza broń, owszem, ale do celów lekko uzbrojonych podobnie jak inne konstrukcje broni o tym samym kalibrze...
Nie zatrzymasz pojazdu strzałem w tarcze, pozbawi się go tylko sprawnego hamulca. Pozatym aby pocisk uderzył w tarcze musi mieć "szczęście" i przelecieć przez jakiś otwór w feldze. Uszkodzona tarcza rozwali zaciski i pewnie sama też rozpadnie się a koło i tak dalej obracać się będzie i pojazd pojedzie. Lepszy efekt daje przestrzelenie opony.
Blejk Karington w książce Ejsmonta „balistyki dla snajperów” strzelanie właśnie do tarcz hamulcowych jest opisane jako najskuteczniejszy (mający najwieksze szanse) sposób zatrzymania pojazdu używany obecnie w wojsku i policji. Właśnie przez kruchość tarczy, tarcza obraca się tak jak kolo podczas gdy zacisk „stoi”w miejscu wzgledem obracającej sie tarczy, po strzale tarcza deformuje się, pęka i nawet jesli nie zatrzyma sie o zacisk od razu stanie sie tak przy najbliższym hamowaniu. Felga jest z blachy okolo 1,5-2mm to nie legendarna szyba kolejowa ;) nawet 9x19 przez taka przejdzie z okolo 10m (chociaż pistolet raczej nie rozwali tarczy) co dopiero karabinek czy karabin. Aluminiowa felga tez nie powinna sprawiać kłopotu chociaz wypełnienie materiałem jest większe (pisząc mam na mysli osobowe samochody cywilne) . Pozdrawiam i zachęcam do przeglądu ciekawego zagadnienia
@@darekrey8670 Jeśli uda mi się znaleźć kawałek szyny tramwajowej (lub podobnej )to sprawdzę,ale sądząc po jakości stali nie wydaje mi się to możliwe. ...
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
ten mit dotyczyl mosina, ale po prawdzie to tylko mosinowski pocisk przeciwpancerny przebija stopke szyny, takie naboje uzywali radzieccy snajperzy, przeciw dzialonom artylerii albo strzelali w lekko opancerzone samochody, czasem w wizjery czolgow
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Moja jest z 73 r. Modernizacja... Łoże przednie Fab defense, odrzutnik,obustronne zwalnianie zamka,obustronne zwalnianie magazynka,zrzut zamka przyciskiem,chwyt pistoletowy Fab defense,kolba rozkładana, wymieniona pokrywa mechanizmu powrotnego. Szukałem Cię na msgr ale za dużo osób o takich danych. Mnóstwo części znajdziesz na aukro.cz
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Dlugosci luf są takie same,prędkość wylotowa taka sama,kaliber ten sam,amunicja tez... Nie wydaje mi się ,żeby zmiana karabinka miała jakikolwiek wpływ na głębokość trafienia :)
@@TAVORxCallofDutyJestNajlepsze No pewnie. Wyprodukowane mniej więcej w tym samym czasie,z tym ze vz ma inną budowę (krótki skok tłoka ,inne ryglowanie,większa szybkostrzelnosc i podobno celnosc). Vz mniej kopie,a po ostatnim strzale zamek zostaje w tylnym polozeniu....
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Byłem w armii w latach 1983-85. Bez problemu dziurawiliśmy stopki szyny kolejowej, ale kałachem, a nie tali "próchnem". Ja miałem kałacha rok produkcji 1983 ! Czyli funki-el nówkę, na strzelnicy sosenki które rosły na kulochwycie "furgały" jak szalone. Ciezko tylko było utrzymac kałacha..
Co qrwa robiłeś? Na strzelnicy dostałeś 5 sztuk amunicji i jak nie trafiłeś jednym w tarczę to cię przeczołgali, gruche se mogłeś w nocy strzepać a nie po sosenkach postrzelać kowboju za 2 złote, same komandosy się odezwały, popierdalali ze ślepakami , a ostrą amunicję widzieli 4 razy na 2 lata, chyba że stali na warcie.
@@ma77rko7 Gówno widziałeś i gówno wiesz.. czubek swojego nosa.. Amunicji było w bród.. To ty chyba strzelałeś, ale z dupy. Mieliśmy przynajmniej po 30 sztuk, w tym zapalające ćwoku.
Przestrzelenie stopy lub szyjki szyny jest możliwe jedynie nabojem z pociskiem BZ, ale latające sosenki, albo trudność z utrzymaniem kałacha to lekka przesada.
Ma oszynowana pokrywę mechanizmu powrotnego. Na tym jest po prostu zamontowany klimator 3x30,lub optyka szklana,ale długość sprzętu jest ograniczona do 15-18 cm z powodu wyrzutu łusek do góry. . Ktoś (na grupie na fb) zrobił montaż do vz zmieniający wyrzut na ,,godz 1" ale nie wiem jak to działa. Z optyką jest to cholernie celne :) Przy optyce o długości jaka podałem łuski nie uderzają w tubus.
@@MegaAdelka01 kupiłem juz z taką pokrywa. Powinienem mieć jeszcze adres do sprzedającego. Mogę wysłać listownie zapytanie. ... Przeglądałes może aukro.cz ?
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Kalach przebija szyne kolejowa zwykla ostra amunicja (naboj zwykly) 7.62 mm do kałasznikowa były tez pociski przeciwpancerne , smugowe i innego typu np. do granatnika montowanego na kalachu z drewniana kolba kbkgn miałem taki w wojsku o których mało kto wie wersja ze skladana kolba to kbkms
Konserwa wojskowa 7.62x39 taka wspaniała nie jest. I wiele osób wie że istnieje AKMS i AKGN, są dość popularne i to żadna tajemnica więc nie gadaj bzdur. Wojskowa amunicja miała wtedy stalowy rdzeń więc miała lepszą penetracje, mimo wszystko z tym przebijaniem to bzdura. Mit powielany przez rezerwistów co kilka razy strzelili z AK i wymyślają historie co oni to w wojsku nie mieli i nie robili.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Kałach nie służy do prowadzenia robót kolejowych ! Więc po co taki eksperyment ? Jeśli przebije szynkę będzie to już dostateczny dowód jego skuteczności !
Ten pomysł wyszedł na spontanie na podstawie kiedyś zaslyszanych historii. Niestety nigdzie nie było informacji jaka powinna być szyna którą rzekomo da się przestrzelic. Równie dobrze mogła być to szyna tramwajowa ..... Kolejowe tez maja różne twardości i różne rozmiary ,różne grubości ...... Dla mnie to była czysta ciekawość i nawet nie miałem pojęcia ,że wywoła tak wielka falę skrajnych komentarzy :)
mariusz kasmar kolego miałbym prośbę jakbyś był na strzelnicy to nie pozbieralbys trochę lusek od strzelby i jakiś innych . I gdzie znajduje się ta strzelnica
@@wedkowaniezkrystianem7461 łuski oczywiście zbieramy, ale trafiają na recykling . Mam trochę odłożonej 9 i 223 (pomieszane) bo myślałem o elaborce... Jestem z pilzna
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Chłopy to cz jak kolega wspomniał czeski współczesny kaflach na wyposażeniu armi czeskiej lekki i super bo gdy koniec amoo zamek zostaje w tylnym położeniu widzisz komorę i nie bawisz się z przeładowaniem po zmianie pełnego magazynka tylko zwalniasz suwadlo i walisz... I jak widać dopasowujesz sobie w zależności od tego czy jesteś prawo czy lewo ręczny.... Ja wolę AK 47
generalnie udana broń.ponoć niezawodna i uniwersalna:).gdzieś na YT jest filmik o strzelaniu do szyn różnego rodzaju pocisków:).nie jestem sympatykiem/miłośnikiem/wielbilcielem/czciciele hameryki,ale akurat ten film stamtąd:).tam mieli coś da wzór RKM:).udał się przestrzelić tak szyjke jak i stopkę:)
ale co sie dziwic, kalach amunicja bojowa przebija blok silnika stara, ale tamten metal to odlew, a tutaj szyna to wzmocniona i hartowana stal, wiec co porownujemy stal nie jest rowna stali, zalezy od stopu, i zalezy jak zostala zrobiona, np stala tez kruszy sie diamenty.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
@@tomasznowak425 zgadzam sie, akurat jestem spawaczem, wiec troche wiem, a tutaj zalezy od amunicji, np jaki silny jest proch, oraz czy pocisk jest pokojowy czy bojowy inaczej mowiac olowiany czy stalowy. A od tego zalezy sila przebicia.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
A i najważniejsze. Jeśli szyna była marnej jakości....to owszem. ....na Froncie Wschodnim, Niemcy mieli duże problemy z marną jakością szyn na zdobycznym terytorium.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Po pierwsze-amubicja przeciw piechotą to szmelc trzeba było używać przeciw pancernej. Po drugie ta zabawka co to ją użyto do strzelania to szmelc. Po trzecie jest kilka rodzajów szyn. Po czwarte oddanie pojedyńcze go strzału nic nie da wiem bo prubowałem z kbk AK model z 67 roku Mirosławiec 2000 wiosna pozdrawiam
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Następny 'specjalista" , fmj to amunicja ćwiczebna/sportowa o zmniejszonej penetracji. Jeśli używać odpowiedniej amunicji 7N39 , BS to przejdzie na pewno, BT, BP pewnie też.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@MrDieter3 tak . Próbowałem też myśliwska mocna amunicje ,ale jak wiadomo myśliwska jest miękka (polplaszcz )więc ani tyle nie było szans na przebicie . 30-06 rdzeniowy zrobił około cm otwór w szyjce szyny ,ale również bez przebicia . Mam grubą i starą szynę ze stali takiej jak robiono dawniej :)
Jakie mity? Przecież ten "mit" musi mieć początek w tym że ktoś sobie postrzelał do szyny kolejowej, tylko że nie takiej jak tu a pewno do szyny kolejki wąskotorowej, pytanie tylko do jakiej bo one mają dużo typów i różne grubości szyjki...
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Tytuł wprowadza w błąd ze względu na inną broń użytą do testu. Poza tym widziałem stalowe szyny na strzelnicy poprzestrzeliwane na wylot od kałacha. Oraz stalowe Teowniki o grubości tejże szyny, z których zbudowany był kulochwyt - również poprzestrzeliwane na wylot. Widziałem też jak gaśnie obok mnie w śniegu smugowy, bo mi się odbił od takiej szyny. Nie polecam tego widoku.
Widzę, że tutaj jest jak z Cz i Glock. Każdy uważa że ma lepsze...można by się bawić kto ma dłuższego ch... ale mam dwa zwoje mózgu więcej niż koń i odpuszczę ,przemilcze. Miłego dnia.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Jeśli już się czepiasz detali to nie istnieje coś takiego jak "kałach" nawet tylko avtomat kalashnikova na której jest oparta ta CZ więc można potocznie nazywać to "kałachem".
Inferi oparta na ak!??? Chyba tylko wygląd byl inspirowany, dziala na zupelnie innej zasadzie, jedyny element wspólny to nabój (7,62x39) i przeznaczenie bo magazynek to też inna bajka
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
No i dla takich wróżek właśnie w nawiasie jest napisane że chodzi o amunicję 7,62 .... Poza tym wystrzelenie tego pocisku z AK nie uczyni go przeszywajacym szynę ;)
tytuł nie odzwierciedla zawartości filmu - z tergo co pamiętam ORYGINALNY KBKAK(GN) z drewnianą kolbą i ze standardowej amunicji dawał radę przebijać szynę bez problemu ......
GN miał składana kolbę i zawór na rurze gazowej. drewniana kolna była w wartowniczych, Poza tym kawałek tego "drewnianego" kałacha był zrobiony z przetłaczanej blachy a nie frezowany z kawałka metalu. LWP 81-83.
@@jaceksosna4040 chyba nie pamiętasz ale GN miał stałą kolbę nie składaną... maiła też dodatkową nasadkę na lufę do której się zakładało specjalne granaty....i co najistotniejsze miał masę większa o ponad 1 kg od zwykłego kałacha...
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Prędkość wylotowa nie ma znaczenia. To nie jest żaden kałach. Ak47 bez problemu przestrzeli szynę kolejową. Jest nawet na YT kilka filmów jak chociażby strzał z 700m do szyny. Ta plastikowa zabawka nadaje się tylko do wspomnianych bajek. Poza tym to amunicja penetrujaca która strzela się pod kątem A nie na wprost bo można dostać w czoło rykoszetem
Prędkość wylotowa nie ma znaczenia? ? Skąd wobec tego bierze się energia pocisku? Jakiej amunicji używali tam,gdzie dziurawiono szynę ? Jaka była sama szyna ? (Może po prostu dwuteownik) Co do rykoszetow masz rację. Dlatego powinno się zachować bezpieczna odległość. Mosin z dwa razy większym ładunkiem nie przestrzelil szyny (ani wolno stojącej, ani podpartej) ....
AK47 i w szyne z 700 metrów. Ale teraz bajki puszczają dzieciom w przedszkolu. A prędkość wylotowa faktycznie nie ma znaczenia, gdy wypchają za drzwi. Znaczenie ma czy drzwi zamkną.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Mòj tata był w latach 60 w wojsku , był na pokazach co potrafi AK. Tam była używana teraz zakazana amunicja no i droga, z rdzeniem wolframowym i stóp z molibdenem. Ktoś powiela mit nie do końca prawdziwy. I jeszcze to był AK z pogrubioną lufą do strzelania z granatòw. Miał zawòr zamykający gazy powrotne na tłok suwadła.
@@katarzynaszczepankowska7773 Chodzi ci o kbkAKGN tak to masz rację ale gdyby w pokazie pokazał prawdę nie byłby poprawny politycznie i za mało miałby łapek w górę
@@katarzynaszczepankowska7773 AK GN. Takiego mialem rowniez ja w 1981 roku. O zaworze zamykajacym odprowadzenie gazow po prawie 40-stu latach juz nie pamietalem, a byl on tam faktycznie. Strzelanie granatami bylo niebezpieczne, bo istnialo wysokie zagrozenie pokiereszowania sobie twarzy celownikiem nasadkowym. Odrzut i podrzut byly naprawde mordercze. Poza tym zolnierz dostawal do GN specjalna torbe na granaty i reszte wyposazenia. Przy dlugich marszach kota mozna bylo z tym dostac, nawet kiedy byla pusta. Nie sadze, zeby kiedykolwiek bylo mozliwe przestrzelenie szyny kolejowej za pomoca normalnego kalacha i amunicja do zwalczania celow zywych. Ale kbkAKGN ze specjalna amunicja robil to napewno, bo sam przestrzelilem. Poza tym nie sadze, by taka amunicja byla obecnie dostepna w handlu dla odbiorcow cywilnych. W ten sposob film ten minal sie z celem w momencie wyboru broni i amunicji, a samego "mitu" wogole nie poruszyl. Niepotrzebnie wsadzono kij w niewlasciwe mrowisko.
A LOLA POLA wypisuje takie głupoty że się słabo robi żeby trafić w szynę na 700 m z kałacha to szyna musiałaby być wielkości TV 60" Każdy kto zajmuje się strzelectwem przyzna mi rację
Do tego potrzebna jest rusznica, a nie zwykła broń strzelecka. Za dużo mitów krąży wokół kbk-ak, a najwięcej wśród ludzi, którzy nigdy nie trzymali w ręku tej broni.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Owszem ,na osi jestem ustawiony pod kątem żeby zwiększyć swoją odległość do celu i ograniczyć do minimum ryzyko powrotu odłamkow pocisku ,czy kawałków stali. Same cele są do mnie jednak ustawione prostopadle. Tutaj potrzeba jest porostu amunicja przeciewpancerna (inny czubek ,inny rdzeń, inny ładunek prochowy ,inna energia ) która cywilnie jest niedostępna.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@mariuszkasmar2672 Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Kiedy przychodzą na strzelnicę klienci którzy mówią ze byli w wojsku i ,,strzelali " - to już mam pewność że będzie ,,ciekawie "..... Spora większość nie daje sobie niczego wytłumaczyć , wydaje im się ze wszystko wiedzą lepiej a kiedy podchodzą do tarcz jest irytacja bo na pewno broń jest zła :) bo w wojsku mieli urlopy za strzelania :) Niektóre kłamstwa powtarzane wiele razy stają się prawdą, a ten mit z szyna kolejowa słyszałem już będąc dzieckiem (dawno temu ). Urósł do rangi legendy wiec kiedy tylko trafiła mi się szyna na spontanicznie postanowiłem sprawdzić ...... Nie przypuszczałem ze będzie z tego tak wielki mix skrajnych komentarzy .....
@@mariuszkasmar2672 masz całkowitą racje, Ci nauczeni szczelania we wojsku wiedzą najlepiej. Nie to co teraz.. Kałach jest zły, amunicja jest zła i szyna też jest zła.. i dla tego nie przeszczeliwuje. Osobiście też mam dwa AK (takie z kodem 11 nie te nowe, żeby była ścisłość) z czego obydwa chyba też złe, bo żaden z szyną sobie nie poradził. Mało tego 308 też mam zły. Z 338 jeszcze nie próbowałem, ale czuję, że też mogłem kupić jakiś zły 😉 Ach i jeszcze zapomniał bym dodać, że ja testowałem na 100m a nie na 5-10m jak co poniektórzy tutaj.
@@nt23p27 😉 Jest sarkazm , ale podoba mi się . Piszesz inteligentnie i masz wiedzę . Docinasz ,ale zabawnie - więc jesteś z tych którzy byli w wojsku ,ale wiedzą na prawdę co i jak. Dla ścisłości dodam tylko że pocisk to nie rakieta z silnikiem i po wystrzeleniu już tylko zwalnia - dlatego niektorzy nie strzelają na 100 metrach ,tylko bliżej . Jest nawet ktoś kto twierdzi że jest członkiem MENSY i w celach testowych strzelał z kalacha z symbolem 11z +/- 50 cm . Ale chyba też kałach był zły bo efekt był taki sam jak tutaj . Zresztą Mosin i kilka innych jeszcze mocniejszych tej szynie też nie dały rady. To był tylko spontan . Pozdrawiam
@@arturlabun604 Tak tak, na pewno cywil będzie szukał takiej drogiej i rzadkiej amunicji żeby na siłę wyciągać wnioski. Równie dobrze mogę znaleźć taką szynę której taka amunicja nawet nie ruszy.
ludze nabuj kalasznikowa to slaby nabuj jedynie na nie welka odleglosc do 100 m mozna isc na polowanie na jelenia w Nowym Yorku 7,62 mm to yest caliber 30 bardzo popularny universalny ale ladunek prochu to poprostu zart wiec malo kto sie nim zajmuje proponuje interesowac sie 308. czyli 7,62x 51 mm to jest nabuj caliber NATO wojskowi i policja uzywa go jako snajperskej amunicji jest welki wybor cienzaru kuli rodzaje plaszczy i producentow albo nastempny caliber to 30-06 jeszcze 50 J silnejszy typowy caliber amerycanskich mysliwych na jelenia 90% uzywa idrugi caliber na kojoty 243 pozdrawiam z NOWY YORK
Feliks witaj :) Tak zgadza się ze nie jest to jakoś bardzo mocny nabój, ale jest u nas popularny choć nie tak jak 556 (który u Was jest używany do polowania na szkodniki ). Z 308 tez robiłem próby do szyny kolejowej i efekt nie był też jakiś oszałamiający .... W wojsku tez używa się u nas 308 i lapua . Pozdrawiam :)
Dużo żołnierzy zginęło, z powodu zapalenia papierosa. Ładna dziurka w czole była tylko. To było dobrym odznaczeniem zolnierza, za bycie głupim, nie biorącym pod uwagę, strzelca wyborowego. Kto oglądał film Dzień Szakala, ten wie, że z przeciwnika głowy ładny "rozbryzg" uczynić można. To co tu pokazano tu Pikuś, z tym co w magazynach wojskoeych jest. Dopiero kiedy "W" godzina będzie żołnierz dowie się jaką broń dadzą jemu w łapska.
A o jakim kraju Ty mówisz ? Chyba nie o Polsce. Magazyny puste, Macierewicz i Misiewicz wszystko sprzedali na lewo. Przyjdzie godzina W, to tylko obrazy Matki Boskiej i różańce dostaną z magazynów.
Legenda poszła zapewne z wielkiego podobieństwa szyny do dwuteownika/H który zbliżony wymiarowo do szyny nie ma ścianek tak grubych ani nie jest z gatunku stali z której szyny robi się.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
te naboje to jakas chinska podruba,,osobiscie widzialem na unitarce jak z RKM przestrzlił szyne kolejową betonik 15cm/15cm i kawalek drzewa. naboje z koncowka stalową
Kalach sluzy do zabijania ludzi a nie szyn. Nabuj jako taki jest bardzo slaby. Czy ktos slyszal zeby polowac z czegos takiego... chyba zamiast luku 😁😁😁 zobaczcie energie pocisku np do nato 308 albo mysliwskiej 300 win mag
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla. Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku. Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
W wojsku, w marcu 1996r., musieliśmy zużyć 50000 szt. amunicji do kałachów. Codziennie przez tydzień strzelanie. I nie po pięć sztuk , ale całe magazynki. Za zgodą dowódcy kompanii, wykopaliśmy, na strzelnicy 2 metrową szynę kolejową. Po całym dniu strzelania była bardzo mocno podziurawiona. Niektóre pociski utknęły w szynie, a niektóre przeszły nawet przez główkę szyny, czyli najgrubsze miejsce. Strzelaliśmy też z amunicji specjalnej tj pocisków p.panc-zapalające. Te dziurawiły szynę zawsze. Nawet jej główkę.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Baju Baju a opowiadajac te Bajke bedziesz w Raju!! zaden Kalach nie przestrzeli szyny! a co dopiero Glowki szyny!! Szyne przestrzeli snajperski wielokalibrowy naboj do niszczenia pojazdow opancerzonych!!
@@johann5248 Może strzelali do szyn z takiej kolejki dla dzieci :D
Zgadzam się z kaga1, strzelałem kałachem rocznik 1957, rocznik amunicji był mi nieznany ale pewnie jednak młodsza na poligonie w Wicku Morskim w 1983 roku na strzelnicy z odległości 50 m. Broń w tym czasie wszyscy mieli w podobnym wieku u mnie w jednostce żadna nie była młodsza ode mnie. W wydmę wbito szyny kolejowe główkami w kierunku linii otwarcia ognia (generalnie wariactwo i niebezpiecznie ale wojsko żyje prowizorkami). Tarcze do których strzelaliśmy były włożone tak ze opierały się o stopę szyny a w momencie trafienia gdy czasem się przemieszczały przed upadkiem do przodu opierały się o główkę szyny. Po oddaniu 5 strzałów podchodziło się do tarczy liczyło punkty i meldowało wynik. Kolega obok nie miał jednego trafienia w sylwetę. Trafił w w bok główki szyny gdzie pocisk ja przeszył na wylot i przeleciał wzdłuż szyjki szyny i uderzając w jej stopę odłamał ze stopy trójkątny kawałek. Wyszczerbił ja bez przebicia na wylot chociaż z małym wklęśnięciem które było zaczątkiem szczerby.
Próba na filmie wykonywana był pod katem by rykoszet nie trafił w strzelca co osłabia siłę przebicia. W moim przypadku słyszeliśmy dźwięk metalu i widzieliśmy czyj słupek się zakurzył. Za nieudany strzał kolega czołgał się do tarczy i z powrotem na stanowisko z którego strzelał, ot tak dla przykładu by reszta wiedziała że nie było bezpiecznie i należało staranniej podejść do strzelania mimo tego ze słupki powinny były być z drewna.
Na filmie zaparcie na kawałku podkładu drewnianego (problematyczne) nie należy do mocowań stabilnych możne amortyzować uderzenie, w każdym razie rozkłada silę w dłuższym czasie niż wbita szyna czy wkopana i zabetonowana na około 80-90 cm w ziemie.
Tarcza hamulcowa jest z żeliwa i ma pewnie ze 4% węgla (czyli krucha jak pilnik wystarczy uderzyc młotkiem na twardym a peknie). gdyby był lita a nie z łopatkami do chłodzenia w najgrubszym miejscu została by przestrzelona na wylot lub pękła ze wzgledu na kruchość.
Szyna kolejowa to raczej odlew staliwny ok 0,6% zawartości węgla o fragmentach wyprofilowanych poprzez obróbkę plastyczna a wiec już stal. w moim przypadku była to zwykła szyna ze stali konstrukcyjnej węglowej, tu na filmie jednak mogła być to szyna np z torowiska tramwajowego która jest ze stali stopowej bo jest spawana i musi mieć większa wytrzymałość na zjawiska rozszerzalności cieplnej i zużycie (tarcie na torowiskach miejskich i natężenie ruchu jest ogromne). Zresztą chyba teraz nowe linie kolejowe sa jakby z jednego kawałka spawane ze sobą i szyny muszą być wtedy bardziej trwałe wykonane ze stali stopowych a to już inna bajka i inny materiał z którego wykonuje się też narzedzia a niezwykłe konstrukcje.
No i sprawa oczywista to nie był kałach, dużo plastiku i małe kopniecie wstecz, jak to miało 500 m/s na wylocie to było wszystko.
To że nie ma kopnięcia, to nie znaczy, że pocisk leci 500m/s. Nie znam tego karabinu, może miec amortyzator. W M-16 pocisk leci 900m/s, a kopnięcie jest mniejsze niż z KBKSu
@@Blankanik
Ta, to pewnie armata.Ehh..,..
@@hundraslxxi9028 quote: " 700-950 rounds/min cyclic sustained
45-60 rounds/min semi-automatic
Muzzle velocity 3,150 ft/s (960 m/s) (M855A1 round)[ unquote Tutaj podają 960m/s, ale pewnie inna amunicja, tą co ja miałem było 900m/s
@Jan Kuptz - Twoj komentarz jest duzo lepszy niz film, ktory jest w nim skomentowany.
Film pokazal jak tego nie nalezy robic, czego nie uzywac i jak wyciagac falszywe wnioski.
Film mial "posprzatac" z legenda, a zostalo zapomniane, ze ci ktorzy w wojsku szyne przestrzelili
jeszcze zyja i dla nich to nie jest legenda.
Do filmu nalezalo uzyc KBKAKGN, amunicji ppanc, celu dobrze umocowanego i strzelac po katem zblizonym do 90 stopni. Wszystko inne jest mydleniem oczu i rozpowszechnianiem legend.
Moj kolega jest modelarzem rakietowym. Jak do tej pory wystrzelil mase rakiet i wszystkie opadly na ziemie, ale on nie wyciagnal wniosku, ze start rakiety w kosmos jest niemozliwy.
Bardzo mądrze to opisałeś. Byłem w armii lata 89. Jest dokładnie jak mówisz. Pozdrawiam. Te worki co niebyły niech żałują.
1986 r pocisk świetlny. Słupek betonowy 10x10 cm. Przeszedł na wylot, i jakby w zwolnionym tempie, przeleciał około 50 metrów. Na ziemi leżał stopiony ołów.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Wszystko zalezy od rodzaju materialu uzytego na szynę! W dobrych wiezieniach uzywaja podobnych stali co na szyny kolejowe na wieznienne kraty. Stal ta pod wplywem nacisku sie umacnia co jest bez sensu do niej strzelac i porownywac z innymi znajduchami z pola.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
w środku tarczy był wcześniej otwór na śrubke którą sie przykręca tarcze do piasty
Będąc w wojsku w Trzebiatowie w 1983 roku strzelałem osobiście z 7,62 kbkAkm nabojem z pociskiem z rdzeniem stalowym do szyny kolejowej wkopanej w ziemię . Pocisk bez problemu przebił szyjkę szyny kolejowej. Strzelałem z dużo mniejszej odległości bo około 7 - 8 metrów.
Gratulacje że rykoszet lub odprysk stali Pana nie zranił....
@@szukajacprzecinkow9050 Ano jakoś się udało . Człowiek jak był młody to szybciej robił niż myślał . Strzelałem też do wraków pojazdów stojących na poligonie przy jednostce i muszę przyznać że jak z szyna nie było problemów to ten sam pocisk z rdzeniem stalowym zostawiał na nich tylko lekkie wgłębienie i odbita farbę. Blacha na tych wrakach na oko była grubości około 5 - 6 mm ale ze stali stopowej,pancernej .
@@henrykkulawy9340czyli które materiały do czego były widać😊
@@szukajacprzecinkow9050 Zgadza się. Wspomniane wraki mimo że stały pod chmurką nie nosiły na pancerzu śladów rdzy a inne elementy ze zwykłej stali były bardzo skorodowane
Nam kapral mówił, że kałach przebije (wiadomo, że o pocisk chodzi) szynę kolejową z odległości 80 cm. Nie sprawdzaliśmy tego ani my ani zapewne on, ale na strzelnicy jak łuski zbieraliśmy ujawniłem na drewnianym kulochwycie pokrytym grubą stalowa blachą miała ponad cm, taki wyorany kawał metalu (pierwszy kulochwyt od linii ognia, góra kilka metrów) wyglądał jakby ktoś masło albo plastelinę porządnie nożem skrobnął na długości około 8 cm blachą była naruszona na całej grubości.
Właśnie miałem pisać aby spróbować mosinem, a obok w propozycjach już się wyświetla
Postrzelajcie do murów, ścian betonowych, żelbetonowych, worków z piaskiem....itp
kurła, tutaj masz vz z jakąś krótką lufą, a to ma wielkie znaczenie
Tak.Dlugosc lufy ma znaczenie (prędkość )
Moja jest standardowa ,nie krótka.
Może jest takie wrażenie bo łoże jest długie i pół lufy jest w nim schowane :)
Pozdrawiam
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
7,62 nie równe jest 7,62. Kalasznikow to karabinek automatyczny (karabinek, nie karabin), więc strzela tzw. amunicją pośrednią (pośredniej mocy pomiędzy pistoletową a karabinową). Karabinowa amunicja 7,62 mm (naboje Mosina) są stosowane do karabinu wyborowego (np. SWD, ale też innych, niekoniecznie radzieckich - także NATO) i do ręcznych karabinów maszynowych a nawet do CKM-ów (te ostatnie to tzw. pociski ciężkie). Karabin Mauser (I i II wojna światowa) miał kaliber 7,92 mm. (to amunicja niemiecka).
Naboje Mosina są stosowane w NATO ???
Możesz podać przykłady takiej broni ?
(Chyba że chodzi o broń posowiecką stosowana przez armie byłego Układu Warszawskiego)
@@robwos9255Chyba nie są stosowane w NATO. To broń Układu Warszawskiego. W Wikipedii napisano, że naboje Mausera mogą przestrzelić żelazo o grubości 10 mm., stal - 5 mm. (nie pamiętam, z jakiej odległości). Karabin Mauser miał kaliber 7,92 mm. Szynę może przestrzeli karabin wyborowy wielkokalibrowy (12,7 mm.) lub wielkokalibrowy karabin maszynowy (12,7, a nawet istnieją 14,5 mm.).
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Sam widziałem przestrzelone szyny z Kałasznikowa a nie z jakiegoś czeskiego wynalazku. W Kostrzynie nad Odra jeszcze chyba są resztki kulochwytów.
Racja ta CZtka lepsza od przeciętego sowieckiego szmelcu.
Z AK nie przestrzeli się szyny z mosina czasem się to udaje
@@tomeklaszok Jedź kolego do Kostrzyna n/Odrą. Tam gdzie był Woodstock niedaleko jest była strzelnica wojskowa. Są tam kulochwyty i są przestrzelone z Ak47. Nie wiem jakimi pociskami ale przypuszczam że ppanc.
@@Zigezage21 skąd wiadomo z czego przestrzelone ?pokaz to na filmie .Mowię Ci z mosina raczej cieżko to by było a co dopiero z Ak
@@tomeklaszok Kadra próbowała a my służba zasadnicza musieliśmy zbierać łuski po nich.
Byłem w wojsku 1979 na poligonie przestrzelenie szyny z 20 metrów z Kałasznikowa 7,62 nie było problemem. Sam to robiłem dziura była jak by przewiercona wiertłem. Amunicja taka jaką używaliśmy na strzelnicy.
Tak to prawda tylko ze to byl Kalach a nie jakas tam plastikowa pukawka
"Amunicja taka jaką używaliśmy na strzelnicy." - Czyli jaką amunicją?
@@147colt Kochasiu 65-67 nazywana ja amunicja bojowa za naszych czasow ,bo teraz to macie tylko kapiszonowa
@@gustawuciekinier4094 co za roznica kałach czy inny gnat jeśli amunicja jest ta sama gwint i dlugosci luf zbliżone ? najprawdopodobniej uzyli amunicji przeciwpancernej nic innego niemoglo zrobić roznicy .
@@mociczyczki Pierwsze slysze taka amunicja do kalacha
Przecież szyny kolejowe robione są ze stali o różnych parametrach wytrzymałościowych i różnej grubości. Kiedyś szyny kolejowe były robione że stali mniej wytrzymałej i myślę że stare szyny są do przebicia przez AK
Nie sa do przebicia
Do szyn kolejowych to się z PK strzelało a nie z AKms. Zresztą jak już przedmówcy zauważyli to jest Czesia - chyba krótsza lufa to i prędkość początkowa mniejsza.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Mariusz .....wedlug moich doswiadczen z wieloma kalibrami broni kolowej uwazam ze albo miales stara amunicje lub nie byl to kaliber o jakim mowiles .Otorz ten sam pocisk 7.62 w kalibrze 30-06 z odleglosci 100m przebijal szyjke szyny o wiercil otor dwukrotnie wiekszy jak srednica pocisku . A roznica pomiedzy stala szyny i tarczy jest ogromna dlatego sa inne objawy . Dodam ze uzywalem kiedys kaliber 375 HH to przebijal dwie szyjki szyn naraz , otoz liczy sie waga pocisku i predkosc .
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Ciekawe jak by to wyglądało przy użyciu amunicji z pociskiem BZ, twardy i wrednie zaostrzony rdzeń.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@tomasznowak425 BZ przebija spokojnie 10mm blachy ze stali pancernej, której wiertłem nie ruszysz, szyn raczej z takiej stali nie produkują.
@@244turboteam najcieńsza część szyny kolejowej tzw szyjka w zależności od modelu szyny kolejowej ma i 18 mm grubości wysokiej jakości stali więc nie miał bym pewności czy aby na pewno pociski BZ by ją przebił. Choć są i szyny kolejowe z szyjką o grubości 5 mm.
@@244turboteam Koleje wąskotorowe mają grubość szyjki 5 mm koleje normalnotorowe mają i 18 mm
@@tomasznowak425 nie jestem specjalistą od szyn kolejowych, nie jestem w stanie stwierdzić skąd się wzięło to strzelanie do szyn, na pewno cywilna amunicja bez rdzenia nie ma szans, zwykła rdzeniowa też raczej problem. Tak jak mówisz szyna szynie nierówna.
szyna kolejowa jest ulepszana termicznie jedynie w górnej części tzw główce,natomiast stopka i część pionowa nie jest ,czyli przebicie części pionowej ,z małej odległości rzędu 10-30 m ,jest możliwe co sam widziałem.poza tym szyny były i są wytwarzane w kilku rozmiarach,ja osobiście widziałem przestrzelone szyny w podstawie i w el. pionowym ale nigdy w główce,poza tym byłe to stare szyny bo z nowych nikt nie robi kulochwytów .
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@tomasznowak425 Tydzień temu kupiłem kawałek szyny kolejowej z oznaczeniem PKP 1938 HUTA KROL ,zrobiłem z niej małe kowadło.Pozdrawiam .
Tylko po co strzelać do szyn?
Oko masz dobre trzeba przyznać.
Sam na własne oczy widziałem jak kałach dziurawił szynę kolejową.
Pociski przechodziły jak przez masło.
Znaczenie może mieć że z 20 metrów a amunicja 7,62. Szyna umocowana na sztywno.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
92r odlegosc ok 8 m moze 10. KBK AK MS 68R pocisk z rdzeniem stalowym spokojnie przebił ale zwykły już nie
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@tomasznowak425 s42 raczej antyk już na PKP
W 1990 roku byłem w wojsku,Kałacha miałem z 1957 r.strzelaliśmy dla zabawy w różne przedmioty,strzelałem do szyny,nie przeleciał przez nią na wylot,ale ją przebił,mały otworek zrobił,ten wynalazek na filmie to nie Kałach,ale największą frajde zrobił mi strzał z wyciora ze ślepego naboju,brzoze przebił na wylot,pewnie do dziś tam tkwi zarośnięty,w końcu minęłło 29 lat,ale miło popatrzeć na strzały w różne przedmioty
chyba jestes nie w temacie i lata sie Tobie pomylily
@@gustawuciekinier4094 20 październik 1990 ,,Jesień" do 24 kwiecień 1992, pisałem o swoim wojsku i co tam robiłem,a film to inna sprawa
@@gustawuciekinier4094 szyne prawie przebił w najcieńszym miejscu
@@kociu to nie miales szczescia ,byc moze amunicja za czasow moich byla prawdziwa ruska bo teraz same podrobki made in Poland albo Czechoslovakia ,zyc trzeba i krasc tez
@@gustawuciekinier4094 w Polsce wszystko od zarania dziejów parszywieje,tylko co będzie jak już wszystko do końca sparszywieje i nie będzie co miało sparszywieć ? Nawet poborów do wojska nie ma,chłopaki na stare lata nie będą co mieli powspominać
Czemu pociski bez czubka? W jednostce strzelaliśmy z pocisków z czubkiem. Takie pociski bez problemu powinny przebić 1 cm blachę. Dlatego ten test uważam za niewiarygodny.
Czegos nie zrozumiales. Strzelane bylo amunicja z czubkiem, natomiast do celow demonstracyjnych jedna czy dwie sztuki mialy obciety czubek, by pokazac co jest w srodku (stalowy rdzen). Amunicja "demonstracyjna" z obcietymi czubkami nie zostala uzyta, a szkoda.
te bez czubka to napewno slepa amunicja ,albo taka ze z przodu dziurecka a z tylu dziura
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Tarcza żeliwna jest mięka jako stop a szyna jest utwardzona pod koła kolejowe do długiej eksploatacji dopiero 20 mm l
Przeciw lotniczy da radę może być nawet 50 m
Figa prawda tarcza żeliwna jest twarda i krucha. a szyna wykonana jest ze stali. Rożnica jest w składzie chemicznym i obróbce cieplnej oraz obróbce mechanicznej.
Blacha, a blacha to sporo różnicy. Ja w jednej stali wiertłem fi.3.0 wiercę otwór 10mm poniżej 30s (niskie obroty, polewanie wiertła - w sumie na sucho też by poszło w tym gatunku stali, na wysokich obrotach to i w 10s, tylko wiertło... , w innej stali taki sam otwór innym wiertłem (do odpowiedniej stali) wiercę np. 5 min. Stale się mocno różną.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
błagam niech ktoś odpowie czy balibyście się dostać z kałacha amunicją zwykłą w miejsce w ktorym trzymacie tą szynę? jesli tak to dlaczego skoro nie przebije oczywiscie zakladamy ze trafimy w szyne
to dlaczego na strzelnicy wojskowej pełno przestrzelonych na wylot szyn kolejowych ? Fakt, sa około 10m od strzelca, umieszczone są w kulochwytach.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
To nie kałach tylko jakiś wynalazek. Proponuję ten prawdziwy z lat 60 a się zdziwisz. Wiem ci piszę .Strzelałem z takiego do rury stalowej o grubości ścianki 1 cm. Pierwsze pociski przechodziły na wylot, Ostatnie z 30 zostawały w pierwszej ściance wbite.Zmień ten szajs na coś dobrego a zdziwienie będzie prawdziwe.
Nie taki znowu wynalazek :)
Lata produkcji te same co kalach ,konstrukcja broni zwarta masywna (frezowana,a nie wypraska), długość lufy taka sama,prędkość wylotowa taka sama wiec moc i energia pocisku tez ....
Sądzę ,że jedynie zmiana pocisku na przeciwpancerny,lub przeciwpancerno zapalający mogłaby mieć wpływ na głębokość penetracji szyny (czy byłoby przeszycie -nie wiem).
Ja myślę że to amunicja slaba
kałach nie przestrzeli , ale wejdzie , ten film jest niewiarygodny bo ewidentnie amunicja nie bojowa tylko szkoleniowa bo rdzenia nie ma
mariusz kasmar Czemu pociski bez czubka? W jednostce strzelaliśmy z pocisków z czubkiem. Takie pociski bez problemu powinny przebić 1 cm blachę. Dlatego ten test uważam za niewiarygodny.
@@mariuszkasmar2672 Na poczatku lat 80-tych w wojsku strzelalem z AK-GN amunicja w ktorej pociski byly nie koloru miedzianego tylko czarne. Z odleglosci 30-stu do 40-stu metrow pocisk przechodzil przez szyne kolejowa na wylot. To byl odcinek nasypu kolejowego do cwiczen na poligonie, gdzie szyny byly normalnie przykrecone do podkladow jak w wypadku normalnych tras kolejowych. Tyle tylko, ze trafienie za pomoca tylko muszki i szczerbiny nie bylo latwe. Poza tym moge dodac, ze moj GM byl naprawde bardzo celny. Nastepnie musialem GN-a zdac i dostalem AKMS.
Przy pierwszej serii 5-ciu strzalow na odleglosc 100 metrow nie trafilem nawet plachty papieru na ktorej byla wydrukowana tarcza. :-(
Przebije szynę, przebije. Obsługiwałem strzelnice w JW 5018 Dziwnów przeszywało na wylot lub rdzeń pocisku pozostawał w szynie w środku.
Śliczny kocyk.
A co z rykoszetami w takich eksperymentach?
Żaden nie wrócił ;)
I niech tak zostanie.
To nie mit w 2005 roku na strzelnicy wojskowej bedac na zasadniczej służbie wojskowej na własne oczy widziałem jak z kbkakms z 50m przebito szynę kolejową i to nie mit
Amunicja przeciwpancerna jest w stanie przebić szynę. Jeden z widzów sprawdził i potwierdził (nie pytałem o źródło amunicji).
Ja używałem amunicji z rdzeniem stalowym.
@@mariuszkasmar2672 rdzen stalowy to pocisk bojowy a nie jest pancerny
Dla tego że amunicja z czarnym czubkiem (przeciwpancerna) może być używana tylko przez podmioty certyfikowane i jest nie dostępna legalnie w sklepie.
Jest napisane z jakiej amunicji strzelam ...
Natomiast obcięte czubki są tylko po to,żeby pokazać (osobom wierzącym iż kałach to laser przeszywający wszystko) stalowy rdzeń.Samo strzelanie jest na TEJ samej amunicji,tylko nie obcinanej.
Gdybym ,,jakoś" zdobył amunicje przeciwpancerną to i tak nie mógłbym zrobić z nią legalnie odcinka :)
natomiast kolega ,,WIDZ" mieszkający poza PL sprawdził -przeciwpancerna przebija szyjkę szyny za każdym razem.
Ta próba z mosinem też jest na kanale.
Cz vzor 58 ma krótsza lufę o25 mm niż AK 390 do 415 mm
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Jak zdobyć pozwolenie na taka broń?
sa trzy realne drogi zdobycia pozwolenia na bron.
Kolekcjonerka,bron sportowa i mysliwska (jest tez do obrony osobistej ale bardzo trudno zrobic).
Jak zdobyc pozwolenie na bron -od zera do wlasnej broni w 3 miesiace
to tytul artykulu
Masz tu rozpisane lacznie z kosztami .
Jesli jestes w sluzbach mundurowych i posiadasz bron sluzbowa ,to droga jest prostrza i tansza. Pozdrawiam
Zapiesać się do bojówek PiSowskich, Już niedługo Kaczy Hitler będzie potrzebował głupich do tłumienia rozruchów. Jest jeden problem, trzeba znać pacierz i mieć IQ poniżej 50. Albo udawać, że ma sie mniej niż 50. No i oczywiście żadnych języków obcych, zwłaszcza angielskiego, Kaczy Hitler ufa tylko tym co nie potrafią czytać zagranicznych gazet.
@@yhweyah8911 "co takiego złego PIS"
Hmmm wyciągnij listę wszystkich rzeczy które zrobiło PiS i będziesz miał ich złe czyny. Przecież to że PiS to mafia jest oczywiste nawet ostatnio wyszła kolejna szajka na światło dzienne. I nie zmieniaj temtu na PO psiocząc bo jedno zło nie usprawiedliwia drugiego.
@@Alen725 mało się chłopczyku na polityce znasz. Nie będę chwalił PiS. Bo mają swój świat i nie są idealni ale rządzą tym krajem najlepiej od 89 roku. Starają się przynajmniej coś robić pisząc o mafii nie masz pojęcia o czym piszesz
@@jawa350driver1992 Buahahahahaha te "mało się chłopczyku na polityce znasz" po czym "ale rządzą tym krajem najlepiej od 89 roku" hahahahaha. POPiSowcy tacy sami, zero argumentów, latami ruchani w dupę przez karakana i jeszcze oblizują się po wszystkim. W partii gdzie takie pokraki jak pawłowicz siedzą i jeszcze do trybunału są wsadzone jest najlepiej od 89 hahahahaha. I takie coś mówi że się na polityce nie znam, ty nie jesteś nawet w stanie ogarnąć funkcji myślowych na poziomie przynajmniej homo sapiens skoro głosujesz na PiS a będziesz mi mówił o czymkolwiek. Mam nadzieje że twoje najlepsze rządy ci się podobają z rekordowymi cenami i inflacją, lubisz pewnie większe podatki i mniej pieniędzy. Cierp POPiSowski gadzie sam, od polityki ludzi wara.
Niestety tarcza hamulcowa to nie jest przeszkoda dla kuli karabinowej, stal tarczy hamulcowej na to pozwala, uderz młotkiem w nią a poołamiesz, więc kula tu też narobi szkód, zatrzymać pojazd można właśnie w ten sposób, czyli strzelając w tarcze hamulcowe. Szyna nie podda się byle kalibrowi, więc kula strzelecka nawet 7,62 mm nie da rady przebić stali do określonej grubości o ile nie jest hartowana lub z żeliwa takie troszkę sztuczki, bo można pokazać stal co kula przebija i jej grubość tylko mało kto wskazuje z czego ta stal jest i jak obrobiona jest. Zapewne stali pancernej (tj. czołgu lub nawet lekko opancerzonego pojazdu) ten kaliber nie przebije, nawet jak to będzie pocisk p.panc. Mitomani, którzy nawet nie strzelali z takiej amunicji ciągle myślą, że kałach to najlepsza broń, owszem, ale do celów lekko uzbrojonych podobnie jak inne konstrukcje broni o tym samym kalibrze...
tarcza to bardziej żeliwo
@@some2guy Dokładnie, to miałem na myśli, młotkiem też potrzaskać...
Nie zatrzymasz pojazdu strzałem w tarcze, pozbawi się go tylko sprawnego hamulca. Pozatym aby pocisk uderzył w tarcze musi mieć "szczęście" i przelecieć przez jakiś otwór w feldze.
Uszkodzona tarcza rozwali zaciski i pewnie sama też rozpadnie się a koło i tak dalej obracać się będzie i pojazd pojedzie. Lepszy efekt daje przestrzelenie opony.
Blejk Karington no właśnie to samo miałem napisać
Blejk Karington w książce Ejsmonta „balistyki dla snajperów” strzelanie właśnie do tarcz hamulcowych jest opisane jako najskuteczniejszy (mający najwieksze szanse) sposób zatrzymania pojazdu używany obecnie w wojsku i policji. Właśnie przez kruchość tarczy, tarcza obraca się tak jak kolo podczas gdy zacisk „stoi”w miejscu wzgledem obracającej sie tarczy, po strzale tarcza deformuje się, pęka i nawet jesli nie zatrzyma sie o zacisk od razu stanie sie tak przy najbliższym hamowaniu. Felga jest z blachy okolo 1,5-2mm to nie legendarna szyba kolejowa ;) nawet 9x19 przez taka przejdzie z okolo 10m (chociaż pistolet raczej nie rozwali tarczy) co dopiero karabinek czy karabin. Aluminiowa felga tez nie powinna sprawiać kłopotu chociaz wypełnienie materiałem jest większe (pisząc mam na mysli osobowe samochody cywilne) . Pozdrawiam i zachęcam do przeglądu ciekawego zagadnienia
TT przebijała szyny tramwajowe (oczywiście w tej wąskiej części).
Kolejny mit? chyba poszukam szyny tramwajowej:)
@@mariuszkasmar2672 sprawdź. Ja to słyszałem od użytkowników tej broni. Dziś 70- letnich dziadków. Raczej im wierzę.
@@darekrey8670 Jeśli uda mi się znaleźć kawałek szyny tramwajowej (lub podobnej )to sprawdzę,ale sądząc po jakości stali nie wydaje mi się to możliwe. ...
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
ten mit dotyczyl mosina, ale po prawdzie to tylko mosinowski pocisk przeciwpancerny przebija stopke szyny, takie naboje uzywali radzieccy snajperzy, przeciw dzialonom artylerii albo strzelali w lekko opancerzone samochody, czasem w wizjery czolgow
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
A jak by tak z SWD Dragunow zagonić w szynę?
Zmodernizowana mocno ta Twoja CZ-a kolego... ja mam ale w drewnie i kolor stali inny.. ;) który rok twojej Czesi ?
Moja jest z 73 r.
Modernizacja...
Łoże przednie Fab defense, odrzutnik,obustronne zwalnianie zamka,obustronne zwalnianie magazynka,zrzut zamka przyciskiem,chwyt pistoletowy Fab defense,kolba rozkładana, wymieniona pokrywa mechanizmu powrotnego. Szukałem Cię na msgr ale za dużo osób o takich danych.
Mnóstwo części znajdziesz na aukro.cz
ciekawe czy poszło by z Ura 35 ?
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Vz.58 to nie kałach...
Dlugosci luf są takie same,prędkość wylotowa taka sama,kaliber ten sam,amunicja tez...
Nie wydaje mi się ,żeby zmiana karabinka miała jakikolwiek wpływ na głębokość trafienia :)
@@mariuszkasmar2672 Zgadzam się lecz konstrukcyjne to dwa odmienne karabiny
@@TAVORxCallofDutyJestNajlepsze No pewnie.
Wyprodukowane mniej więcej w tym samym czasie,z tym ze vz ma inną budowę (krótki skok tłoka ,inne ryglowanie,większa szybkostrzelnosc i podobno celnosc).
Vz mniej kopie,a po ostatnim strzale zamek zostaje w tylnym polozeniu....
@scorpion35 dla mnie to ma znaczenie. Napisane jest, że kalasznikow.
Chciałem zobaczyć kalasznikowa.
Prawda skorpion35 ?
@scorpion35 Pojęcia nie masz o czym piszesz znafco
Ja też słyszałem o przestrzelonej na wylot szynie kolejowej ( opowieści z wojska ) z ak 47
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@tomasznowak425 Ale wykład a w tytule jest mowa o szynie kolejowej i te proporcje manganu i węgla 😁😁
Byłem w armii w latach 1983-85. Bez problemu dziurawiliśmy stopki szyny kolejowej, ale kałachem, a nie tali "próchnem". Ja miałem kałacha rok produkcji 1983 ! Czyli funki-el nówkę, na strzelnicy sosenki które rosły na kulochwycie "furgały" jak szalone. Ciezko tylko było utrzymac kałacha..
Ale pierdolisz.
Co qrwa robiłeś? Na strzelnicy dostałeś 5 sztuk amunicji i jak nie trafiłeś jednym w tarczę to cię przeczołgali, gruche se mogłeś w nocy strzepać a nie po sosenkach postrzelać kowboju za 2 złote, same komandosy się odezwały, popierdalali ze ślepakami , a ostrą amunicję widzieli 4 razy na 2 lata, chyba że stali na warcie.
@@244turboteam Jak bym pierdolił to bym dupa ruszał gówniarzu..
@@ma77rko7 Gówno widziałeś i gówno wiesz.. czubek swojego nosa.. Amunicji było w bród.. To ty chyba strzelałeś, ale z dupy. Mieliśmy przynajmniej po 30 sztuk, w tym zapalające ćwoku.
Przestrzelenie stopy lub szyjki szyny jest możliwe jedynie nabojem z pociskiem BZ, ale latające sosenki, albo trudność z utrzymaniem kałacha to lekka przesada.
Trochę z innej beczki ...
-jaki zestaw do montażu lunety ?
-czy wyrzucana łuska nie bije po lunecie?
-
Ma oszynowana pokrywę mechanizmu powrotnego.
Na tym jest po prostu zamontowany klimator 3x30,lub optyka szklana,ale długość sprzętu jest ograniczona do 15-18 cm z powodu wyrzutu łusek do góry. .
Ktoś (na grupie na fb) zrobił montaż do vz zmieniający wyrzut na ,,godz 1" ale nie wiem jak to działa.
Z optyką jest to cholernie celne :)
Przy optyce o długości jaka podałem łuski nie uderzają w tubus.
@@mariuszkasmar2672 namiar na sklep z pokrywa?
@@MegaAdelka01 kupiłem juz z taką pokrywa.
Powinienem mieć jeszcze adres do sprzedającego. Mogę wysłać listownie zapytanie. ...
Przeglądałes może aukro.cz ?
@Paweł Żerkowski
Airsoftguns.pl
Evike.com (CNC machinę aluminium one)
Sklep MEGET.SK -kinggun duralovy kryteria
A po naszemu szukaj CNC pokrywa komory z szyna vz 58-cz858
Sklep RETRO ARMS cnc pokrywa komory z szyna ris (250 zl)
Znajdziesz tam mnóstwo części.
Mam nadzieje ,ze pomogłem .Pozdrawiam.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Gdy byłem w wojsku też miałem okazje strzelać do szyny , i muszę powiedzieć , że pocisk nie przeszedł jedynie zrobił mały ślad a to było kbkak
Kalach przebija szyne kolejowa zwykla ostra amunicja (naboj zwykly) 7.62 mm do kałasznikowa były tez pociski przeciwpancerne , smugowe i innego typu np. do granatnika montowanego na kalachu z drewniana kolba kbkgn miałem taki w wojsku o których mało kto wie wersja ze skladana kolba to kbkms
Konserwa wojskowa 7.62x39 taka wspaniała nie jest. I wiele osób wie że istnieje AKMS i AKGN, są dość popularne i to żadna tajemnica więc nie gadaj bzdur. Wojskowa amunicja miała wtedy stalowy rdzeń więc miała lepszą penetracje, mimo wszystko z tym przebijaniem to bzdura. Mit powielany przez rezerwistów co kilka razy strzelili z AK i wymyślają historie co oni to w wojsku nie mieli i nie robili.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
@@Alen725Zobacz z bliska kowadlo z szyny kolejowej mialem w rece 7.62 nigdy nie przebije szyny
Kałach nie służy do prowadzenia robót kolejowych !
Więc po co taki eksperyment ?
Jeśli przebije szynkę będzie to już dostateczny dowód jego skuteczności !
Widać, że nie byłeś w wojsku.
Tam takie pogłoski krążyły.
A może to szyny kolejowe w tamtych parszywych latach były z kiepskiego materiału co by wiele wyjaśniło.
Ten pomysł wyszedł na spontanie na podstawie kiedyś zaslyszanych historii.
Niestety nigdzie nie było informacji jaka powinna być szyna którą rzekomo da się przestrzelic.
Równie dobrze mogła być to szyna tramwajowa .....
Kolejowe tez maja różne twardości i różne rozmiary ,różne grubości ......
Dla mnie to była czysta ciekawość i nawet nie miałem pojęcia ,że wywoła tak wielka falę skrajnych komentarzy :)
Kolego skąd ty jesteś bo widzę ulotkę z znanego sklepu mysliwskiego
Można powiedzieć że z okolic :)
Do sklepu mam 40 km
mariusz kasmar kolego miałbym prośbę jakbyś był na strzelnicy to nie pozbieralbys trochę lusek od strzelby i jakiś innych . I gdzie znajduje się ta strzelnica
@@wedkowaniezkrystianem7461 łuski oczywiście zbieramy, ale trafiają na recykling .
Mam trochę odłożonej 9 i 223 (pomieszane) bo myślałem o elaborce...
Jestem z pilzna
Strzelałem z AKM w blachę na kulochwycie gr. ok. 2 cm. umiejscowioną prawie na płask pocisk wchodził na jakieś 4 cm.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Jakoś mi to nie wyglą da na "kałacha" jakiś inny karabin!
W wojsku miałem KBKAK MS62,były geńki,ale ten?Niewiem,hyba że jakieś nowe wydanie.
To CZ wz.58na słowacji używają
Chłopy to cz jak kolega wspomniał czeski współczesny kaflach na wyposażeniu armi czeskiej lekki i super bo gdy koniec amoo zamek zostaje w tylnym położeniu widzisz komorę i nie bawisz się z przeładowaniem po zmianie pełnego magazynka tylko zwalniasz suwadlo i walisz... I jak widać dopasowujesz sobie w zależności od tego czy jesteś prawo czy lewo ręczny.... Ja wolę AK 47
"Znafca" internetowy, typowe.
generalnie udana broń.ponoć niezawodna i uniwersalna:).gdzieś na YT jest filmik o strzelaniu do szyn różnego rodzaju pocisków:).nie jestem sympatykiem/miłośnikiem/wielbilcielem/czciciele hameryki,ale akurat ten film stamtąd:).tam mieli coś da wzór RKM:).udał się przestrzelić tak szyjke jak i stopkę:)
ale co sie dziwic, kalach amunicja bojowa przebija blok silnika stara, ale tamten metal to odlew, a tutaj szyna to wzmocniona i hartowana stal, wiec co porownujemy stal nie jest rowna stali, zalezy od stopu, i zalezy jak zostala zrobiona, np stala tez kruszy sie diamenty.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
@@tomasznowak425 zgadzam sie, akurat jestem spawaczem, wiec troche wiem, a tutaj zalezy od amunicji, np jaki silny jest proch, oraz czy pocisk jest pokojowy czy bojowy inaczej mowiac olowiany czy stalowy. A od tego zalezy sila przebicia.
@@mariuszm3507 Blok silnika stara jest z żeliwa .Też spawam, nawet żeliwo.
@@zbigniewgolofit7858 ale sa pociski ppanc-zapalajace, moze te mieli na mysli mowiac mi to w wojsku.
W woju strzelalismy z przeciw pancernych to dziury były jak w serze
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
A i najważniejsze. Jeśli szyna była marnej jakości....to owszem. ....na Froncie Wschodnim, Niemcy mieli duże problemy z marną jakością szyn na zdobycznym terytorium.
CZ to nie kałach to tak jakby porównać M16 z Berylem niby amunicja ta sama a właściwości zupełnie inne.
Hummus u etgr
"właściwości"? Tutaj ma znaczenie długość lufy najwyżej. Jakie ty masz tutaj właściwości konkretne?
Za jagodziany leci sub!
Dzięki :)
Jagodzianki. ...heh ;)
A to co to za brońka bo na kałacha jako ak47 to to nie wyglada
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Po pierwsze-amubicja przeciw piechotą to szmelc trzeba było używać przeciw pancernej. Po drugie ta zabawka co to ją użyto do strzelania to szmelc. Po trzecie jest kilka rodzajów szyn. Po czwarte oddanie pojedyńcze go strzału nic nie da wiem bo prubowałem z kbk AK model z 67 roku Mirosławiec 2000 wiosna pozdrawiam
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Następny 'specjalista" , fmj to amunicja ćwiczebna/sportowa o zmniejszonej penetracji. Jeśli używać odpowiedniej amunicji 7N39 , BS to przejdzie na pewno, BT, BP pewnie też.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
A 30-06 próbowałeś?
@@MrDieter3 tak . Próbowałem też myśliwska mocna amunicje ,ale jak wiadomo myśliwska jest miękka (polplaszcz )więc ani tyle nie było szans na przebicie . 30-06 rdzeniowy zrobił około cm otwór w szyjce szyny ,ale również bez przebicia . Mam grubą i starą szynę ze stali takiej jak robiono dawniej :)
Fajny test, obalajacy mity, jagodzianki i tak wygrały film 😁😁😁
Jakie mity? Przecież ten "mit" musi mieć początek w tym że ktoś sobie postrzelał do szyny kolejowej, tylko że nie takiej jak tu a pewno do szyny kolejki wąskotorowej, pytanie tylko do jakiej bo one mają dużo typów i różne grubości szyjki...
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Tytuł wprowadza w błąd ze względu na inną broń użytą do testu. Poza tym widziałem stalowe szyny na strzelnicy poprzestrzeliwane na wylot od kałacha. Oraz stalowe Teowniki o grubości tejże szyny, z których zbudowany był kulochwyt - również poprzestrzeliwane na wylot. Widziałem też jak gaśnie obok mnie w śniegu smugowy, bo mi się odbił od takiej szyny. Nie polecam tego widoku.
Ze 100 m kałach przebija szynę , jestem rusznikarzem, i pokazywałem to wojakom w Wegorzewie
może ale pociskiem przeciwpancernym ., szyn rodzajów tez kilka jest .
Proponuję użyć starego "kałacha" lata 80 do testu .
Najpierw podajcie co to jest za gatunek stali na szynę. Mi się wydaje że jakaś stal stopowa i w dodatku ulepszona cieplnie do twardości 35-38 HRC
Jak można te wiatrówkę nazwać kałachem...
Widzę, że tutaj jest jak z Cz i Glock.
Każdy uważa że ma lepsze...można by się bawić kto ma dłuższego ch... ale mam dwa zwoje mózgu więcej niż koń i odpuszczę ,przemilcze.
Miłego dnia.
Twierdzisz że porządna konstrukcja jest wiatrówką bo nie wygląda jak typowy AK w drewnie? Nie masz pojęcia o broni, idź sobie CSa odpal.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Strzelałem do szyny stalowej z PKM amunicja z stalowym rdzeniem, nie przebiła.
mam taki kolimator - kosztował chyba 90 zł na aliexpress.
Czyli prawdo podobnie masz kolimator, który wyglada podobnie/identycznie ale taki sam nie jest ;)
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Bo to była szyna z firmy "Krupp" stara przedwojenna,ale tę z huty"Katowice" to chyba by przestrzelił.
To możliwe calkim mozliwe
Dokładnie
Stare szyny są twarde a nowe miękkie. Zapewne by nową przebił
Co to za kałach??
nie do konca kalach, Sa vz. 58
to nie kałach tylko SA vz. 58
Jeśli już się czepiasz detali to nie istnieje coś takiego jak "kałach" nawet tylko avtomat kalashnikova na której jest oparta ta CZ więc można potocznie nazywać to "kałachem".
Inferi oparta na ak!??? Chyba tylko wygląd byl inspirowany, dziala na zupelnie innej zasadzie, jedyny element wspólny to nabój (7,62x39) i przeznaczenie bo magazynek to też inna bajka
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Jak to jest ak z czego strzelasz to ja jestem wróżka
No i dla takich wróżek właśnie w nawiasie jest napisane że chodzi o amunicję 7,62 ....
Poza tym wystrzelenie tego pocisku z AK nie uczyni go przeszywajacym szynę ;)
tytuł nie odzwierciedla zawartości filmu - z tergo co pamiętam ORYGINALNY KBKAK(GN) z drewnianą kolbą i ze standardowej amunicji dawał radę przebijać szynę bez problemu ......
GN miał składana kolbę i zawór na rurze gazowej. drewniana kolna była w wartowniczych, Poza tym kawałek tego "drewnianego" kałacha był zrobiony z przetłaczanej blachy a nie frezowany z kawałka metalu. LWP 81-83.
@@jaceksosna4040 chyba nie pamiętasz ale GN miał stałą kolbę nie składaną... maiła też dodatkową nasadkę na lufę do której się zakładało specjalne granaty....i co najistotniejsze miał masę większa o ponad 1 kg od zwykłego kałacha...
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Prędkość wylotowa nie ma znaczenia. To nie jest żaden kałach. Ak47 bez problemu przestrzeli szynę kolejową. Jest nawet na YT kilka filmów jak chociażby strzał z 700m do szyny. Ta plastikowa zabawka nadaje się tylko do wspomnianych bajek. Poza tym to amunicja penetrujaca która strzela się pod kątem A nie na wprost bo można dostać w czoło rykoszetem
Prędkość wylotowa nie ma znaczenia? ?
Skąd wobec tego bierze się energia pocisku?
Jakiej amunicji używali tam,gdzie dziurawiono szynę ?
Jaka była sama szyna ? (Może po prostu dwuteownik)
Co do rykoszetow masz rację. Dlatego powinno się zachować bezpieczna odległość.
Mosin z dwa razy większym ładunkiem nie przestrzelil szyny (ani wolno stojącej, ani podpartej) ....
AK47 i w szyne z 700 metrów. Ale teraz bajki puszczają dzieciom w przedszkolu. A prędkość wylotowa faktycznie nie ma znaczenia, gdy wypchają za drzwi. Znaczenie ma czy drzwi zamkną.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
2 Test potwierdził ze kałach nie ma szans przebić szyny kolejowej super filmik do pogromcy mitów Pozdrawiam
Mòj tata był w latach 60 w wojsku , był na pokazach co potrafi AK. Tam była używana teraz zakazana amunicja no i droga, z rdzeniem wolframowym i stóp z molibdenem. Ktoś powiela mit nie do końca prawdziwy. I jeszcze to był AK z pogrubioną lufą do strzelania z granatòw. Miał zawòr zamykający gazy powrotne na tłok suwadła.
@@katarzynaszczepankowska7773 Chodzi ci o kbkAKGN tak to masz rację ale gdyby w pokazie pokazał prawdę nie byłby poprawny politycznie i za mało miałby łapek w górę
@@katarzynaszczepankowska7773 kbkAKGN były produkowane nawet w latach 80-tych
@@katarzynaszczepankowska7773 AK GN. Takiego mialem rowniez ja w 1981 roku. O zaworze zamykajacym odprowadzenie gazow po prawie 40-stu latach juz nie pamietalem, a byl on tam faktycznie.
Strzelanie granatami bylo niebezpieczne, bo istnialo wysokie zagrozenie pokiereszowania sobie twarzy celownikiem nasadkowym. Odrzut i podrzut byly naprawde mordercze.
Poza tym zolnierz dostawal do GN specjalna torbe na granaty i reszte wyposazenia. Przy dlugich marszach kota mozna bylo z tym dostac, nawet kiedy byla pusta.
Nie sadze, zeby kiedykolwiek bylo mozliwe przestrzelenie szyny kolejowej za pomoca normalnego kalacha i amunicja do zwalczania celow zywych. Ale kbkAKGN ze specjalna amunicja robil to napewno, bo sam przestrzelilem. Poza tym nie sadze, by taka amunicja byla obecnie dostepna w handlu dla odbiorcow cywilnych.
W ten sposob film ten minal sie z celem w momencie wyboru broni i amunicji, a samego "mitu" wogole nie poruszyl. Niepotrzebnie wsadzono kij w niewlasciwe mrowisko.
Zaraz,zaraz ale to nie Kałasz przecież jest widać gołym okiem,więc z czym do ludzi. Byłby oryginał albo pol.Tantal.
A jakby tak bażanta na rosół ustrzelić z tego straszaka będzie bez piór.
Pod warunkiem ,że nie schowa się za szyną to ,,ten straszak " sobie poradzi ;)
z kaczki pozostaly tylko pjorka w powietrzu w Komorowie /Gubin byla praktyka 66,r
Wyrzucam wszystkie wiertarki z garażu, kałachem będę wiercił od dzisiaj.
Przebiją ale tą od kolejki zabawkowej 😁😁🤣🤣
Po co ta luneta jak z 30 metrów jest kłopot z trafieniem w duży cel ?
To jest tylko klimator.
A po mialem co go zdejmować ?
chciałbym kiedyś potrzymać go w rękach :)
na najbliższej strzelnicy za parę zł możesz nawet strzelić bez problemu :)
A LOLA POLA wypisuje takie głupoty że się słabo robi żeby trafić w szynę na 700 m z kałacha to szyna musiałaby być wielkości TV 60" Każdy kto zajmuje się strzelectwem przyzna mi rację
Do tego potrzebna jest rusznica, a nie zwykła broń strzelecka. Za dużo mitów krąży wokół kbk-ak, a najwięcej wśród ludzi, którzy nigdy nie trzymali w ręku tej broni.
Kaliber 50 proponuje...
Kogoś postrzeliłeś bo karetka jedzie
Długo im zeszło od zgłoszenia. Strzelał kilka miesięcy temu ;)
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Spróbuj z 30-06
5;05 slychac jak jada po Ciebie:DDD
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Strzelasz z boku. Powtórz test ze strzałem prostopadłym.
Owszem ,na osi jestem ustawiony pod kątem żeby zwiększyć swoją odległość do celu i ograniczyć do minimum ryzyko powrotu odłamkow pocisku ,czy kawałków stali.
Same cele są do mnie jednak ustawione prostopadle.
Tutaj potrzeba jest porostu amunicja przeciewpancerna (inny czubek ,inny rdzeń, inny ładunek prochowy ,inna energia ) która cywilnie jest niedostępna.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
@@mariuszkasmar2672 Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Zanim zaczniecie pisać o rodzajach pocisków zapoznajcie się z charakterystyką i zróżnicowaniem szyn kolejowych. Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Na szyny to tylko "railgun".
Wszyscy piszą, że jak byli we wojsku to z AK dało sie szynę przestrzelić. Ciekawe tylko czemu na żadnym filmie to się nie udaje?
Kiedy przychodzą na strzelnicę klienci którzy mówią ze byli w wojsku i ,,strzelali " - to już mam pewność że będzie ,,ciekawie ".....
Spora większość nie daje sobie niczego wytłumaczyć , wydaje im się ze wszystko wiedzą lepiej a kiedy podchodzą do tarcz jest irytacja bo na pewno broń jest zła :) bo w wojsku mieli urlopy za strzelania :)
Niektóre kłamstwa powtarzane wiele razy stają się prawdą, a ten mit z szyna kolejowa słyszałem już będąc dzieckiem (dawno temu ).
Urósł do rangi legendy wiec kiedy tylko trafiła mi się szyna na spontanicznie postanowiłem sprawdzić ......
Nie przypuszczałem ze będzie z tego tak wielki mix skrajnych komentarzy .....
@@mariuszkasmar2672 masz całkowitą racje, Ci nauczeni szczelania we wojsku wiedzą najlepiej. Nie to co teraz.. Kałach jest zły, amunicja jest zła i szyna też jest zła.. i dla tego nie przeszczeliwuje. Osobiście też mam dwa AK (takie z kodem 11 nie te nowe, żeby była ścisłość) z czego obydwa chyba też złe, bo żaden z szyną sobie nie poradził. Mało tego 308 też mam zły. Z 338 jeszcze nie próbowałem, ale czuję, że też mogłem kupić jakiś zły 😉 Ach i jeszcze zapomniał bym dodać, że ja testowałem na 100m a nie na 5-10m jak co poniektórzy tutaj.
@@nt23p27
😉
Jest sarkazm , ale podoba mi się .
Piszesz inteligentnie i masz wiedzę .
Docinasz ,ale zabawnie - więc jesteś z tych którzy byli w wojsku ,ale wiedzą na prawdę co i jak.
Dla ścisłości dodam tylko że pocisk to nie rakieta z silnikiem i po wystrzeleniu już tylko zwalnia - dlatego niektorzy nie strzelają na 100 metrach ,tylko bliżej .
Jest nawet ktoś kto twierdzi że jest członkiem MENSY i w celach testowych strzelał z kalacha z symbolem 11z +/- 50 cm .
Ale chyba też kałach był zły bo efekt był taki sam jak tutaj .
Zresztą Mosin i kilka innych jeszcze mocniejszych tej szynie też nie dały rady.
To był tylko spontan .
Pozdrawiam
A ja 25lat żyłem z tym przekonaniem bo mi w wojsku tak nagadali no i się wyjaśniło 👍
Proszę powtórz test z amunicją BZ - przeciwpancerno-zapalający (masa pocisku 7,77 g). Wtedy wyciągnij wnioski ;-)
@@arturlabun604 Tak tak, na pewno cywil będzie szukał takiej drogiej i rzadkiej amunicji żeby na siłę wyciągać wnioski. Równie dobrze mogę znaleźć taką szynę której taka amunicja nawet nie ruszy.
To w jakim ty wojsku byłeś ?! W wot -cie maciulewicza?
@@Alen725 no na h..j taki tytuł ?
ludze nabuj kalasznikowa to slaby nabuj jedynie na nie welka odleglosc do 100 m mozna isc na polowanie na jelenia w Nowym Yorku 7,62 mm to yest caliber 30 bardzo popularny universalny ale ladunek prochu to poprostu zart wiec malo kto sie nim zajmuje
proponuje interesowac sie 308. czyli 7,62x 51 mm to jest nabuj caliber NATO wojskowi i policja uzywa go jako snajperskej amunicji jest welki wybor cienzaru kuli rodzaje plaszczy i producentow albo nastempny caliber to 30-06 jeszcze 50 J silnejszy typowy caliber amerycanskich mysliwych na jelenia 90% uzywa idrugi caliber na kojoty 243
pozdrawiam z NOWY YORK
Feliks witaj :)
Tak zgadza się ze nie jest to jakoś bardzo mocny nabój, ale jest u nas popularny choć nie tak jak 556 (który u Was jest używany do polowania na szkodniki ).
Z 308 tez robiłem próby do szyny kolejowej i efekt nie był też jakiś oszałamiający ....
W wojsku tez używa się u nas 308 i lapua .
Pozdrawiam :)
a co szyny kolejowe nas napadną?
A zawsze gadali że przebije szynę a poduszki z pierzem nie :)
Dużo żołnierzy zginęło, z powodu zapalenia papierosa.
Ładna dziurka w czole była tylko.
To było dobrym odznaczeniem zolnierza, za bycie głupim, nie biorącym pod uwagę, strzelca wyborowego.
Kto oglądał film Dzień Szakala, ten wie, że z przeciwnika głowy ładny "rozbryzg" uczynić można.
To co tu pokazano tu Pikuś, z tym co w magazynach wojskoeych jest.
Dopiero kiedy "W" godzina będzie żołnierz dowie się jaką broń dadzą jemu w łapska.
Każdy ma swoją przydzieloną w magazynie,hyba że się coś pozmieniało.
A o jakim kraju Ty mówisz ? Chyba nie o Polsce. Magazyny puste, Macierewicz i Misiewicz wszystko sprzedali na lewo. Przyjdzie godzina W, to tylko obrazy Matki Boskiej i różańce dostaną z magazynów.
@@Blankanik Ćpasz... nie pisz.
Legenda poszła zapewne z wielkiego podobieństwa szyny do dwuteownika/H który zbliżony wymiarowo do szyny nie ma ścianek tak grubych ani nie jest z gatunku stali z której szyny robi się.
Jest dokładnie jak mówisz. Chodziło o dwuteownik budowlany o grubości 8 mm a nie szynę kolejową.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
No i wszystko jasne :) Nie powiem : " a nie mówiłem " :)
te naboje to jakas chinska podruba,,osobiscie widzialem na unitarce jak z RKM przestrzlił szyne kolejową betonik 15cm/15cm i kawalek drzewa. naboje z koncowka stalową
Kalach sluzy do zabijania ludzi a nie szyn. Nabuj jako taki jest bardzo slaby. Czy ktos slyszal zeby polowac z czegos takiego... chyba zamiast luku 😁😁😁 zobaczcie energie pocisku np do nato 308 albo mysliwskiej 300 win mag
@@robertjaworski75 kup słownik później pierdol jak nie wiesz nabój 7,62 ma zbliżone parametry do tych natowskich
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Koleje stosują kilkadziesiąt różnych przekrojów szyn kolejowych najczęściej przekrój najcieńszej części szyny kolejowej czyli szyjki wacha się od 4 mm do 20 mm. Mnogość typów i odmian szyn kolejowych wynika z powodów historycznych oraz z długowieczności szyn i zależą między innymi od stopnia obciążenia ruchem na liniach kolejowych. W Europie, na bocznicach spotyka się szyny nawet z II poł. XIX wieku.
Wytrzymałość stali szynowej stosowanej do produkcji szyn również jest bardzo zróżnicowana i zależy między innymi od procentowej zawartości manganu i węgla.
Jaki to kałach ja przebijałem nie takie szyny .