Nigdy do Was nie pisałem, ale napiszę teraz. Oglądając youtube rodzime i patrząc na to całe gówno, spory polityczne, pierdolenie bez sensu, zawiść itd, to oglądając Twój kanał odzyskuję wiarę w Człowieka. Można się odprężyć, posłuchać o NORMALNYCH rzeczach i olać cały ten syf ciepłą strugą. Serdecznie pozdrawiam, wielu filmów życzę i powodzenia we wszystkim. Żeby to wszyscy ludzie byli tacy, to fajniej by się żyło na tym świecie.
Dziękuję bardzo - chyba właśnie po to to robimy, też nas męczy otaczająca rzeczywistość - choć jak człowiek wstanie prawą nogą, to czasami nie wygląda najgorzej ;)
Pracowałem kiedyś na ściance drzew. Czyściłem ścięte drzewa z gałęzi. Miałem kilka siekier i szczerze powiem ze najlepsza była wykuta przez mojego dziadka kowala w latach 60tych. Kąśliwa bestia była 😀
świetny film, ciekawe recenzje i pomocne - bez napinki i udawania lans speca - tylko opowieść normalnego człowieka który na prawdę siekier używa, btw uwielbiam te gadania Marka można go słuchać godzinami!
30 lat temu ,bedac w Serbii zakupilem siekiere z podwojnym ostrzem .Styl byl prawdopodobnie z akacji . Do dnia dzisiejszego nie spotkamel lepszej do moich celow .
Dobre podsumowanie, dzięki. Kupiłem Verve z Castoramy jako sprzęt dookoła domu i na budowę - przydała się dzisiaj przy targaniu 4 kubików drewna z lasu na ogrodzenie budowy. Póki co daje radę do miękkiego drewna (świerk), zobaczymy co będzie dalej ;)
Super odcinek, bardzo fajna prezentacja modeli. Dobrze, że wspomniałeś o bhp, to na prawdę ważne. Mam Fiskarsa 7, okrzesywałem na działce jakąś choinkę, uderzyłem ze złej strony pod złym kątem i w złej pozycji, w przysiadzie. Siekierka odbiła się od gałązki i z naprawdę niedużą siłą trafiła mnie w okolice kolana, a że goliła... W efekcie trzy szwy i dziurawe spodnie, na szczęście nie trafiłem w nic istotnego. W lesie byłby problem. Pozdrawiam :)
Święta prawda. Na prawdę, siekier(k)a może być nieprzewidywalna, nawet jak pracujesz tym narzędziem już kilka lat, może zaskoczyć. Zwłaszcza jak jesteś porządnie zmęczony pracą, wtedy o chwilę dekoncentracji łatwo i ...
Taka podpowiedź jak masz kogoś kto jest górnikiem polecam małą siekierkę ratownika jest malutka czyli można zabrać nawet do plecaka ale stal jest nie do zaj... możesz ją nawet w wodzie trzymać raz naostrzona starcza na całe życie możesz nawet ciąć żelazo bez problemu. Tyle że drzewa nie zetniesz chyba że masz w cholerę czasu :) ze względu na wymiar. Oczywiście łapka w górę . pozdro
A ja mam 900 gramowego agdora na 50 cm stylu i go uwielbiam. Owszem, jest ciężki, ale i tak go wolę zamiast piły bo daje mi masę frajdy w terenie oraz w domu, przy polerowaniu ostrza na lusterko. Nie jestem ultralightem jak bushcraftowy, nie startuję w ultramaratonach, wolę robić rzeczy w nieoptymalny sposób, ale za to tak żeby sprawiały mi radość. Pozdrawiam Panowie!
Wszystkie te siekiery i toporki są spoko, fajnie mieć. Niegdyś też do lasu i na biwaki nosiłem toporek. Do czasu aż odkryłem zalety piły na biwaku! Dobra piła zmiata wszystkie siekiery a już na pewno toporki w przedbiegach! Chwila moment i mam pociętych kilka 15m pali na 40cm polana. Prawie bez wysiłku. Kto rąbał ten wie. Dlatego wolę zestaw piła składana + dobry nóż. A filmik jak zawsze pierwsza liga!
milites! ad arma! arma deorsum! :) wielkie dzięki za ten film - siekiery bardziej kocham niż używam, choć używam również (jest też takie zboczenie ;) ) i bardzo chętnie posłuchałem mądrych opinii na ten temat.
Witam. Cenię siekiery toporki i wszelkie wyroby tej naszej firmy na "J" serio to stal jakiej nam można pozazdrościć (choć pewnie ze Szwecji hehe) dobrze zahartowane ostrze i obuch z miękkim uchem znakomicie wyważone lekkie styliska ( w sumie zawsze usuwam oryginalne lakiery i zaprawiam w gorącym oleju lnianym {50-60stC} ) demontuję i oprawiam ponownie i takie działają przez wiele lat. Fajny materiał pozdrawiam serdecznie. PEACE! Pozdrawiam.
Potwierdzam. Stal - jak na filmiku - dźwięczna i potwierdza to tzw. próba pilnikowa. Pilnik ślizga się jak po szkle, ale niestety nie na całej długości ostrza (są fragmenty niezahartowane odpowiednio). Moja , jak się później dokładnie przyjrzałem, nie jest również idealna w pionie, ma skos na jedną ze stron. Faktem jest, że podczas zakupu nie zwracałem uwagi na takie detale.
Myślałem, że tylko ja jestem taki "fajansiarz", jak ocenili mnie kiedyś koledzy, (tzn. kolekcjoner sprzętu). Chciałem dodać do opisu siekier taką jeszcze radziecką siekierkę - monolit z rękojeścią gumową, swego czasu były takie w składnicach harcerskich w minionej epoce. Doskonała, ostra, lekka i poręczna, sprawdzała się na wielu wyprawach.
Porównanie jak się patrzy... rozjaśnia nieco pojęcie na starcie z leśnymi przygodami... no i plus za koszulkę... teraz czas na Jacka Hogę w koszulce EDC... :-)
Świetne porównanie siekir(ek), nawet jeżeli jest subiektywna, ale w końcu jaki mogło by być? Każdy kto ogląda niech sam sobie wyciąga własne wnioski. Toporzyska, co do których była wątpliwość, z czego są zrobione (Paps i marketowy Hultafors) to jesion.
Jak zawsze, swietny filmik! Odnosnie siekierki Fiskarsa i tej wypuklosci na obuchu: gwarancja jest prawie dozywotnia i wynosi 25 lat, owszem, ale w przypadku nie pobijania siekiery / uderzania obuchem. Moim zdaniem, ta wypuklosc to znacznik, ktory informuje, czy dana siekiera byla uzywana zgodnie z przeznaczeniem. PS. Marku, jakbys szukal kiedys siekiery do przerabania kilkunastu lub wiecej kubikow drewna na opal do kominka, to zdecydowanie polecam fiskarsa :) od 7 lat jestem szczesliwym posiadaczem x15 i to, co ona wyprawia to istne cudo. Swoja droga mozesz zrobic porownanie z kilogramowym Hultajem. Ta x15 to glowica troche ponad kilo i 60 cm trzonek.
Schabomił S Faktycznie! Dzieki za zwrocenie uwagi. Po prostu kupujac swoja siekiere obstawialem, ze bede jeszcze sobie zyl mniej niz 25 lat (tyle lat gwarancji na siekiery daje Fiskars). I z gory potraktowalem to jako gwarancje dozywotnia. Poprzedni post zostal edytowany, by faktycznie nie wprowadzac innych w blad. PS. Nie, Fiskars mi nie placi milionow groszy za reklame.
Update 11/2019: Hultafors classic pod zmienioną nazwą "hultafors HULTÅN 0,5" - 400zł! W Juli Hultafors H006 180zł. Siekiera campingowa husqvarna 500g - 220zł - bardzo podobna do Hultana a o połowę tańsza. Z tego co się dowiedziałem w internetach, warto się zainteresować markami Helko Werk, Gränsfors Bruks (wyższa półka).
30/05/2020 Hultaforsy już po 460zł, model myśliwski na dłuższym stylisku kosztuje już ponad 500 zł!! xD A 3-4 lata temu były po 350. Husqvarna camping też już po prawie 300zł.
2:30 Są siekiery z krótkim styliskiem wystarczy spojrzeć na przykład na Fiskarsa służą one do łupania na przykład przy kominku albo do łupania mniejszych klocków na szczapy. Są też inne marki z krótkim toporzyskiem do rąbania małych klocków jedna ręką
Na podstawie własnego doświadczenia: Fiskars nigdy nie mnie zawiódł.. ani mała, ani duża. Używam od lat. Uchwyt, profil na plus - na prawdę wysoki komfort pracy, nie ślizga się w łapie, co jest mega ważne, gdy masz coś więcej do porąbania niż kilka patyczków do rozpalenia ogniska. "Proces stępienia" przebiega stosunkowo wolno - wg mnie, porównując do klasycznej siekiery (rąbaliśmy we 2, ja swoją, kolega swoją tradycyjną i wcale nietanią - stąd wiem). Pomimo, ze ich nie oszczędzam (w sensie trudności prac) zero usterek, awarii, pęknięć. Nie ma problemów z osadzaniem, sprzęt bezobsługowy. Wcześniej miałem dwie duże siekiery z drewnianym trzonkiem i .. już nie mam. Fiskars ma charakterystyczne firmowe barwy, dla mnie ok, szczególnie jeśli zniknie gdzieś między gałęziami. Skłamałbym jeśli napisałbym, że taki siekeir z drewnianym trzonkiem i skórzana osłoną nie robi wrażenia w ekwipunku, no ale nie o wygląd i lans tu chodzi, albo inaczej: nie jest to priorytetem. O tyle, o ile na mniejszą, biwakowo - ogniskową siekierę z drewnianym trzonkiem może bym się skusił, o tyle do cięższych prac, do kilku(nastu) m3 drzewa do porąbania wybrałbym właśnie dużego Fiskarsa. Fajny odcinek z dobra puentą: do czego ma być i jak często będziemy jej używać. PZDR
Owszem Fiskars jest dobry, ale ja używam siekiery własnej roboty zwłaszcza gdy jest zrobiona z twardego drewna jesionowego i lekkiego twardego drzewa orzechowego do mniejszych sierkier z wyważonym profilem w konstelacji prób i błędów od trzonka do rękojeści poprzez odpowiednie przekroje i długości. Zawsze mam w samochodzie małą siekierkę o wyważonym profilu iż z łatwością przeciaąlem zwalonego konara na jezdni i jak np strażacy byli pod wielkim wrażeniem iż chcieli ode mnie kupić, ale nie zgodziłem się a nabyłem umiejętności od teścia jak zrobić siekierę bo dostosowuje do stylu użytkownika a te te z np z hipermarketów są do kitu. Dobry ciekawy materiał. Zdrówko.
@@hirekkoodziej1695 Niestety jest sporo podróbek Fiskara nawet w renomowanych sklepach i być może na to trafiłeś. Bo prawdziwy oryginał ma przy otworze na rękojeść drewnianą, symbol z numerami...
Juco 800 i zmiana styliska na ~60+ robi robotę jak żadna inna, leci oburącz jak i w jednej tylko ucho małe co stwarza problem. Stal to chyba C55 hartowana selektywnie (widać hammon) ogólnie polecam genialna przy wycince pniaków 60cm tz odrąbywanie gałęzi, podbijanie klinów, dziabanie na drobnicę etc jak i przy ostrzeniu patyków na kiełbase.
Marku może już pora na odświeżenie tematu, zdobyłeś na pewno nowe doświadczenia, może jakaś zmiana w sprzęcie lub podsumowanie długodystansowego sprzętu, którego już tutaj używałeś?
Fiskars mam i używam i zadowolony jestem, bardzo praktyczna i użytkowa. Jedyne co to w opinii niektórych to nie jest zgodne z duchem bushcraftu.... ale mnie to....
Cześć Marku, szkoda że nie wiedziałem bo podesłałbym Tobie jeszcze do testów metalowy toporek Schrade, w końcu to też jest jakiś rodzaj siekierki :-) pozdr. Sławek.
Marku, do tego testu potrzeba jeszcze trzech siekier. 1. Paweł Wronek- Wronfors. 2. Maciek Łukaszczyk-Capowski- Iron Art Kuźnia Capowscy. 3. Pan Ireneusz Pawłowski z Wólki Orłowskiej :-)
Chyba z 5 lat temu, będąc na grzybach w okolicach Stockholmu znalazłem siekierę wbitą w pień, po oczyszczeniu rdzy okazało się, ze jest to gränsfors bruk kilówka, wypolerowałem, dobilem nowego klina, położyłem olej lniany i cieszy do dziś :) Juz drugi GB w kolekcji.
Marek, gdybym Ci pokazał moją siekierę, to zabiłbyś mnie śmichem :D. Odrestaurowałem, zdobyczną po dziadku stolarzu. Prawie mieści się w kieszeni. 20-to letniego świerka srebrnego porąbałem na kawałeczki i muszę ją wyczyścić z żywicy :)
Panowi potrzebuje pomocy. Ostatnio ze szwagrem rozmawiałem o tym czy siekiera powinna być BARDZO ostra ON zarzekał się że wtedy siekiera rozłupująca nie będzie lepiej przechodzić przez drewno tylko w przypadku gdy nie przetnie klocka to ciężej będzie się wyciągać, bo ciaśniej wejdzie w słoje. Czy on miał rację czy ja gdy mówiłem, że wtedy będzie potrzebna mniejsza siła do uderzenia czyli szanse na przecięcie będą większe?
Kupiłem ostatnio siekierę Demon. I faktycznie ma powłokę która powoduje że siekiera pięknie wyskakuje z drewna. Dokładniej nabyłem malutką chyba 400. Mam też 400 od Juko. Jeśli kogoś jara drewienko to juko ale jeśli chce porządnego , wygodnego inlwkkigo narzędzia to polecam tego małego Demona 💪 Sam oglądam się za większą wersją.
Od dzieciństwa na wsi spędzałem wakacje. Dziadek i wujowie gardzili trzonkami i styliskami z jesionu, buka czy dębu. Najlepsze są styliska z rubinii białej czyli z akacji. Po wyschnięciu przeżywają samo narzędzie. Są potwornie twarde i wytrzymałe. Przy okazji w okolicy było tego drewna w bród i tylko takiego używali. Jesiony były na deski.
Zgadzam się w pełni z tym, że z tego co rośnie w Polsce najlepszym drewnem na toporzysko jest (co prawda nie rubinia) robinia akacjowa lub zwana również pod drugą prawidłową nazwą jako grochodrzew. Piszę to jako drzewiarz (stolarz) i leśnik z wykształcenia. Poza tym mój (ś.p.) ojciec też siekiery osadzał tylko w grochodrzewowych toporzyskach. Tu chodzi nie tyle o trwałość samego drewna, choć grochodrzew na sucho jest bardzo trwały, co o przenoszenie drgań. Pamiętam, jak na studiach mówiono, że jak chcesz zdruzgotać sobie nadgarstki, to osadź sobie siekierę, młot etc. w buku.. Bardzo popularny materiał na wszelkiego rodzaju trzonki, bo świetnie poddaje się obróbce toczenia, co ułatwia masową produkcję, ale do siekier stanowczo nie! A jeśli chodzi o o stricte krajowy gatunek (bo robinia akacjowa nie jest naszym rodzimym gatunkiem, tylko została wprowadzona sztucznie), to na toporzyska najlepszym drewnem jest jesion.
Przynzam że ja duużo bardziej wole mieć ze sobą siekierę niż piłę. Mógłbym nawet zrezygnować z noża na rzecz siekierki, jednak najlepszy zestaw dla mnie to pół kilo siekierki i małe puukko😄. Co do fiskarsa ja od dobrych 5. Lat zamiast obucha używam plastikowych płazów, naprawde je katuje i praktycznie nie widac po tym śladów 😉
Ja bez zmróżenia oka moge polecić siekiere kuźnia .nawalczyła juz dwa lata rowniez nie precyzyjnych uderzen i trzon trzyma a stal az pieknie dzwoni ,jak zejdzie z drewna w beton(wiem grzech mam) rąbie wszystko jak trza i koszt do przyjęcia
Dawno nie biwakowałem, ale w tym roku zanosi się, że będę miał więcej czasu na takie zabawy. Oglądam Twoje filmy od jakiegoś czasu...ten o siekierach jest zaje..fajny. Wcześniej jakoś chyba źle Cie oceniłem, bo miałem Cię za kolesia co lansuje się w lesie przed kamerką. Co prawda nie mam siekiery, toporka czy jak go zwał. Myślę, że kupię coś za parę PLN, choć rękodzieło Papsa jest kosmiczne, ale na razie wczuje się w coś za 50 zł. Chłopie, nie przerywaj nagrywania, bo chyba masz aktualnie życiową formę. Pozdrawiam i życzę wielu zajebistych chwil w tym roku.
pytanie do obeznanych w temacie kupiłem siekiere 1000g juco - polska dałem do naostrzenia dziadek co troche przezyl powiedzial ze siekiere trzeba wyklepac na goraco co zrobił potem wyostrzyl pytanie czy siekiery winno sie klepac przed ostrzeniem czy nie ???
Jeśli dziadek nagrzał siekierę a potem ją wyklepał to: a. rozdrobnił ziarno w stali poprzez kucie b. drobne ziarno w stali daje znacznie większą wytrzymałość, twardość takiej strukturze. C. uważam, że dziadek miał rację. Jeśli ta siekiera była już przerobiona plastycznie, poprzez kucie powinno teraz wystarczyć samo ostrzenie. To nie kosa, by wciąż ją klepać.
Wypróbuj sobie pilnik płaski oregon do zbierania ograniczników w łańcuchach pilarki. Mega rzeź. Tylko trzeba w jedną stronę jechać. Jestem drwalem już 20 lat i zgrubnie ostrzę tylko tym.
ja tam jestem cebulakiem patriotą i postawiłem na juco- jak dla mnie mora wśród siekier. mam juco 400g - do lekkich prac (a wiekszych nie robie) jak marzenie. sprzet bezobsługowy- dorobiłem sobie pochewke ze skóry. nie czyszcze, nie myje, nie dmucham czule. jak sie zniszczy, a nie widze narazie takiej możliwości kupie sobie drugą na 40 zł. co ciekawe jak przyszła ciełą papier nie gorzej od noża
Ekwipunek Dźwigany Codziennie dzięki. Bo wszędzie piszą ze tych fiskarsów sie nie ostrzy klasycznie a tylko ta ostrzalka. Ale ta ostrzalka to sobie można zaostrzyć ...
Świetny przegląd można powiedzieć ze wszystkich półek "regału siekiery" :), a do trzonka jaki olej lniany polecacie i gdzie go można kupić? Od razu pytanie czy taki ze sklepów z art. malarskimi się nada? Pozdro ;)
Siedzę w mieście. W lesie byłem ostatnio może 5 lat temu. Zrypany po robocie ,ale oglądam filmik o toporkach bo tak się świetnie Ciebie słucha.
Dzięki :)
no to z 5 lat trzeba to zmienic na 3x do roku, na wiosne, w lecie i na jesien. To jest do zrobienia Amaras
co w tym przerażającego? jeden lubi las, drugi miasto
@@ekwipunek dobra stal to czasami a w przypadku juco tej co macie to jak dobra stal to ma dobry dźwięk
Nigdy do Was nie pisałem, ale napiszę teraz. Oglądając youtube rodzime i patrząc na to całe gówno, spory polityczne, pierdolenie bez sensu, zawiść itd, to oglądając Twój kanał odzyskuję wiarę w Człowieka. Można się odprężyć, posłuchać o NORMALNYCH rzeczach i olać cały ten syf ciepłą strugą. Serdecznie pozdrawiam, wielu filmów życzę i powodzenia we wszystkim. Żeby to wszyscy ludzie byli tacy, to fajniej by się żyło na tym świecie.
Dziękuję bardzo - chyba właśnie po to to robimy, też nas męczy otaczająca rzeczywistość - choć jak człowiek wstanie prawą nogą, to czasami nie wygląda najgorzej ;)
I znowu schodzimy na przyziemne tematy polityczne, a miał być las, świeże powietrze i święty spokój!!! :D :D :D
@@witchkult931 a co Ty masz z ta polityką? Widać ze masz z tym jakis problem. Hobby se znajdz jakie, setki pomysłów jesr
Kolego prawda co piesek ale nie na świecie tylko w Polsce bo tylko tu taki syf.
prawda , ja to lubię taką naukę. Co umiesz to Twoje i więcej zrobisz dla siebie i przyjaciół
Pracowałem kiedyś na ściance drzew. Czyściłem ścięte drzewa z gałęzi. Miałem kilka siekier i szczerze powiem ze najlepsza była wykuta przez mojego dziadka kowala w latach 60tych. Kąśliwa bestia była 😀
Po rzucie z 15 metrów rozdzielała czaszkę dzika na pół ?😂
@@benedyktczydziesty4399 Oj panie jak mielismy przerwe to pomidora nią kroiłem do kanapek.👍😂
@@benedyktczydziesty4399 przedziałek między jajkami robiła bez bólu ofierze. Ten przychodził jak już jajka z przeciętego woreczka wypadły
@@ukaszpotocki6075 a wąska czy szeroka najlepiej wąska taka np jak ma zaklinacz byków
Ostatnio jest głośno o siekierce tego typu od zaklinacza byków.
Nie przypuszczałem, że mógłbym słuchać o siekierach przez 40 minut. A jednak! I dałem suba hahaha O Boże.
fajnie sie Ciebie slucha i dodatkowo czlowiek moze sie czegos nowego dowiedziec dziekuje i pozdrawiam
świetny film, ciekawe recenzje i pomocne - bez napinki i udawania lans speca - tylko opowieść normalnego człowieka który na prawdę siekier używa, btw uwielbiam te gadania Marka można go słuchać godzinami!
30 lat temu ,bedac w Serbii zakupilem siekiere z podwojnym ostrzem .Styl byl prawdopodobnie z akacji . Do dnia dzisiejszego nie spotkamel lepszej do moich celow .
Dobre podsumowanie, dzięki. Kupiłem Verve z Castoramy jako sprzęt dookoła domu i na budowę - przydała się dzisiaj przy targaniu 4 kubików drewna z lasu na ogrodzenie budowy. Póki co daje radę do miękkiego drewna (świerk), zobaczymy co będzie dalej ;)
Super odcinek, bardzo fajna prezentacja modeli.
Dobrze, że wspomniałeś o bhp, to na prawdę ważne. Mam Fiskarsa 7, okrzesywałem na działce jakąś choinkę, uderzyłem ze złej strony pod złym kątem i w złej pozycji, w przysiadzie. Siekierka odbiła się od gałązki i z naprawdę niedużą siłą trafiła mnie w okolice kolana, a że goliła... W efekcie trzy szwy i dziurawe spodnie, na szczęście nie trafiłem w nic istotnego. W lesie byłby problem.
Pozdrawiam :)
Święta prawda. Na prawdę, siekier(k)a może być nieprzewidywalna, nawet jak pracujesz tym narzędziem już kilka lat, może zaskoczyć. Zwłaszcza jak jesteś porządnie zmęczony pracą, wtedy o chwilę dekoncentracji łatwo i ...
Taka podpowiedź jak masz kogoś kto jest górnikiem polecam małą siekierkę ratownika jest malutka czyli można zabrać nawet do plecaka ale stal jest nie do zaj... możesz ją nawet w wodzie trzymać raz naostrzona starcza na całe życie możesz nawet ciąć żelazo bez problemu. Tyle że drzewa nie zetniesz chyba że masz w cholerę czasu :) ze względu na wymiar. Oczywiście łapka w górę . pozdro
A ja mam 900 gramowego agdora na 50 cm stylu i go uwielbiam. Owszem, jest ciężki, ale i tak go wolę zamiast piły bo daje mi masę frajdy w terenie oraz w domu, przy polerowaniu ostrza na lusterko. Nie jestem ultralightem jak bushcraftowy, nie startuję w ultramaratonach, wolę robić rzeczy w nieoptymalny sposób, ale za to tak żeby sprawiały mi radość. Pozdrawiam Panowie!
Macie niesamowite filmy, bardzo inspirujące i motywujące.
Hasło dnia: głowica składa się z głowicy 😂
Mam takiego Fiskarsa i polecam. Ostry w miarę lekki czego chcieć więcej w końcu to tylko siekiera :)
Do rozlupywania drewna na opal używam taką cieżkiej siekiery strażackiej z taką ostrzą głowicą. I to fajna sprawa. Główną zaletą jest ją waga.
Mam taką, kiedyś od kogoś dostałem, nawet z oryginalnym pokrowcem - no kawał solidnego narzędzia to jest :)
"Ta siekiera jest droga bo kosztuje 270 złotych" ehh.. z łezką w oku się ogląda takie stare filmy hehe. Ale ogólnie super materiał - pozdrawiam!
kupiłam jakiś czas temu narzeczonemu siekiere z cellfast i jest bardzo zadowolony :)
Za sam kunszt nazwy kanału daje subscribe i obejrzę wszystko co wrzuciłeś. Pozdrawiam!
dzięki za informację - nic nie wiedziałam używałam sposobem brob i błędów 😂 , już spoko 👏👍😉
Konkretny odcinek, miło wracasz do konkretów ;)
Zajebiste, wreszcie coś nowego a nie tylko noże i noże, pzdr. Panie siekierowy...
Bardzo fajne porównanie siekier. I na temat i na dodatek trochę humorystyczne.
pozdrawiam
Całkiem fajny odcinek Ci wyszedł, gratki😉
Wrzucę na swoją grupę bo wart obejrzenia, polecenia.
Pozdrawiam
Wszystkie te siekiery i toporki są spoko, fajnie mieć. Niegdyś też do lasu i na biwaki nosiłem toporek. Do czasu aż odkryłem zalety piły na biwaku! Dobra piła zmiata wszystkie siekiery a już na pewno toporki w przedbiegach! Chwila moment i mam pociętych kilka 15m pali na 40cm polana. Prawie bez wysiłku. Kto rąbał ten wie. Dlatego wolę zestaw piła składana + dobry nóż. A filmik jak zawsze pierwsza liga!
Najlepsze moje słowo "coś tam coś tam"
Pozdrawiam
milites! ad arma! arma deorsum! :)
wielkie dzięki za ten film - siekiery bardziej kocham niż używam, choć używam również (jest też takie zboczenie ;) ) i bardzo chętnie posłuchałem mądrych opinii na ten temat.
Witam.
Cenię siekiery toporki i wszelkie wyroby tej naszej firmy na "J" serio to stal jakiej nam można pozazdrościć (choć pewnie ze Szwecji hehe) dobrze zahartowane ostrze i obuch z miękkim uchem znakomicie wyważone lekkie styliska ( w sumie zawsze usuwam oryginalne lakiery i zaprawiam w gorącym oleju lnianym {50-60stC} ) demontuję i oprawiam ponownie i takie działają przez wiele lat. Fajny materiał pozdrawiam serdecznie. PEACE!
Pozdrawiam.
Potwierdzam. Stal - jak na filmiku - dźwięczna i potwierdza to tzw. próba pilnikowa. Pilnik ślizga się jak po szkle, ale niestety nie na całej długości ostrza (są fragmenty niezahartowane odpowiednio). Moja , jak się później dokładnie przyjrzałem, nie jest również idealna w pionie, ma skos na jedną ze stron. Faktem jest, że podczas zakupu nie zwracałem uwagi na takie detale.
dzieki lubie ogladac twoje opowiastki.jestem poczatkujacym partyzantem....mimo ze tez wiesniakiem . dzieki
Dzięki fajnie się słuchało. Ja kupuję siekierki na targach staroci . One dopiero mają to cos
Ooo.... To świetny sposób, byle by nie dać się nabrać na podóbkę.
Myślałem, że tylko ja jestem taki "fajansiarz", jak ocenili mnie kiedyś koledzy, (tzn. kolekcjoner sprzętu). Chciałem dodać do opisu siekier taką jeszcze radziecką siekierkę - monolit z rękojeścią gumową, swego czasu były takie w składnicach harcerskich w minionej epoce. Doskonała, ostra, lekka i poręczna, sprawdzała się na wielu wyprawach.
Porównanie jak się patrzy... rozjaśnia nieco pojęcie na starcie z leśnymi przygodami... no i plus za koszulkę... teraz czas na Jacka Hogę w koszulce EDC... :-)
Super naprawde dobry odcinek trzymajcie się pozdrawia jak zawsze KRK
Co myślisz o siekierach z przyklejonym trzonkiem a starego typu
Za koszulkę Szacunek !!!
A co to za koszulka bo jestem ciekaw. 🤔😁👍👍
Siekiera z brodą, chłop z brodą, miazga!... czy coś tam, coś tam 😂
Pozdrawia subskryber
Posiadam siekierę Cellfast ERGO U600 świetne wykonanie,sama rąbie polecam kupiłem w OBI>
Świetne porównanie siekir(ek), nawet jeżeli jest subiektywna, ale w końcu jaki mogło by być? Każdy kto ogląda niech sam sobie wyciąga własne wnioski. Toporzyska, co do których była wątpliwość, z czego są zrobione (Paps i marketowy Hultafors) to jesion.
mój mąż ma siekiere z cellfast i bardzo ją chwali wiec warto sprobowac jeszcze tą
Jak zawsze, swietny filmik!
Odnosnie siekierki Fiskarsa i tej wypuklosci na obuchu: gwarancja jest prawie dozywotnia i wynosi 25 lat, owszem, ale w przypadku nie pobijania siekiery / uderzania obuchem. Moim zdaniem, ta wypuklosc to znacznik, ktory informuje, czy dana siekiera byla uzywana zgodnie z przeznaczeniem.
PS. Marku, jakbys szukal kiedys siekiery do przerabania kilkunastu lub wiecej kubikow drewna na opal do kominka, to zdecydowanie polecam fiskarsa :) od 7 lat jestem szczesliwym posiadaczem x15 i to, co ona wyprawia to istne cudo.
Swoja droga mozesz zrobic porownanie z kilogramowym Hultajem. Ta x15 to glowica troche ponad kilo i 60 cm trzonek.
Gwarancja nie jest dozywotnia proszę nie wprowadzać czytajacych w błąd!
Schabomił S Faktycznie! Dzieki za zwrocenie uwagi.
Po prostu kupujac swoja siekiere obstawialem, ze bede jeszcze sobie zyl mniej niz 25 lat (tyle lat gwarancji na siekiery daje Fiskars).
I z gory potraktowalem to jako gwarancje dozywotnia.
Poprzedni post zostal edytowany, by faktycznie nie wprowadzac innych w blad.
PS. Nie, Fiskars mi nie placi milionow groszy za reklame.
Zmierz się z akcją wtedy wyjdzie co jest fiskars wart...
Update 11/2019:
Hultafors classic pod zmienioną nazwą "hultafors HULTÅN 0,5" - 400zł!
W Juli Hultafors H006 180zł.
Siekiera campingowa husqvarna 500g - 220zł - bardzo podobna do Hultana a o połowę tańsza.
Z tego co się dowiedziałem w internetach, warto się zainteresować markami Helko Werk, Gränsfors Bruks (wyższa półka).
30/05/2020
Hultaforsy już po 460zł, model myśliwski na dłuższym stylisku kosztuje już ponad 500 zł!! xD A 3-4 lata temu były po 350.
Husqvarna camping też już po prawie 300zł.
Witam szkoda ze nie podajecie modeli siekier pod opisem filmu. Ale genialna robota z filmami.
2:30 Są siekiery z krótkim styliskiem wystarczy spojrzeć na przykład na Fiskarsa służą one do łupania na przykład przy kominku albo do łupania mniejszych klocków na szczapy. Są też inne marki z krótkim toporzyskiem do rąbania małych klocków jedna ręką
dla mnie super odcinek :)
Pozdrawiam Gadułę od 0:01 już zaczął....jakieś rekord czy cuś? :D
Mam bardzo mocne wrażenie, że głowica w Hultafors jest założony do góry nogami. W 22:48 dobrze widać. Co sądzicie?
11:30 gdzie dostane taka, ale z dluzszym trzonkiem? Szukam i albo mnie google oklamuje albo... ;)
Na podstawie własnego doświadczenia: Fiskars nigdy nie mnie zawiódł.. ani mała, ani duża. Używam od lat. Uchwyt, profil na plus - na prawdę wysoki komfort pracy, nie ślizga się w łapie, co jest mega ważne, gdy masz coś więcej do porąbania niż kilka patyczków do rozpalenia ogniska. "Proces stępienia" przebiega stosunkowo wolno - wg mnie, porównując do klasycznej siekiery (rąbaliśmy we 2, ja swoją, kolega swoją tradycyjną i wcale nietanią - stąd wiem). Pomimo, ze ich nie oszczędzam (w sensie trudności prac) zero usterek, awarii, pęknięć. Nie ma problemów z osadzaniem, sprzęt bezobsługowy. Wcześniej miałem dwie duże siekiery z drewnianym trzonkiem i .. już nie mam. Fiskars ma charakterystyczne firmowe barwy, dla mnie ok, szczególnie jeśli zniknie gdzieś między gałęziami. Skłamałbym jeśli napisałbym, że taki siekeir z drewnianym trzonkiem i skórzana osłoną nie robi wrażenia w ekwipunku, no ale nie o wygląd i lans tu chodzi, albo inaczej: nie jest to priorytetem. O tyle, o ile na mniejszą, biwakowo - ogniskową siekierę z drewnianym trzonkiem może bym się skusił, o tyle do cięższych prac, do kilku(nastu) m3 drzewa do porąbania wybrałbym właśnie dużego Fiskarsa. Fajny odcinek z dobra puentą: do czego ma być i jak często będziemy jej używać. PZDR
Słusznie prawisz. Gdy już przyzwyczaiłem się do prostego ostrza to Fiskars jest jak własna ręka :)
Owszem Fiskars jest dobry, ale ja używam siekiery własnej roboty zwłaszcza gdy jest zrobiona z twardego drewna jesionowego i lekkiego twardego drzewa orzechowego do mniejszych sierkier z wyważonym profilem w konstelacji prób i błędów od trzonka do rękojeści poprzez odpowiednie przekroje i długości. Zawsze mam w samochodzie małą siekierkę o wyważonym profilu iż z łatwością przeciaąlem zwalonego konara na jezdni i jak np strażacy byli pod wielkim wrażeniem iż chcieli ode mnie kupić, ale nie zgodziłem się a nabyłem umiejętności od teścia jak zrobić siekierę bo dostosowuje do stylu użytkownika a te te z np z hipermarketów są do kitu. Dobry ciekawy materiał. Zdrówko.
one zombie niestety Fiskars ma jedną wadę ,zmienia właściela, moją 17-stkę zajebał sąsiad i opchną za kilka mózgojebów.
@@hirekkoodziej1695 Niestety jest sporo podróbek Fiskara nawet w renomowanych sklepach i być może na to trafiłeś. Bo prawdziwy oryginał ma przy otworze na rękojeść drewnianą, symbol z numerami...
Hirek Kołodziej , niezły z niego ananas. ;)
Mega fajny odcinek ale mam nadzieję że zrobicie odcinek o siekierach większych do ścinania drzew np
Polecam zakup siekier z Dębowej Kuźni, obuch hartowany. Możecie pobijać śledzie i inne rzeczy do woli.
Juco 800 i zmiana styliska na ~60+ robi robotę jak żadna inna, leci oburącz jak i w jednej tylko ucho małe co stwarza problem. Stal to chyba C55 hartowana selektywnie (widać hammon) ogólnie polecam genialna przy wycince pniaków 60cm tz odrąbywanie gałęzi, podbijanie klinów, dziabanie na drobnicę etc jak i przy ostrzeniu patyków na kiełbase.
Niemiecki Krömpholtz wart sprawdzenia. Mam młot do rozłupywania kamieni i hartowanie wygląda naprawdę solidnie a styliska z hikory lub jesionu.
Marku może już pora na odświeżenie tematu, zdobyłeś na pewno nowe doświadczenia, może jakaś zmiana w sprzęcie lub podsumowanie długodystansowego sprzętu, którego już tutaj używałeś?
Drugi.polecam JUKO
Fiskars mam i używam i zadowolony jestem, bardzo praktyczna i użytkowa. Jedyne co to w opinii niektórych to nie jest zgodne z duchem bushcraftu.... ale mnie to....
Co poradzisz jaka siekera do galezi i przycinać ?jakaś cienka
Cześć Marku, szkoda że nie wiedziałem bo podesłałbym Tobie jeszcze do testów metalowy toporek Schrade, w końcu to też jest jakiś rodzaj siekierki :-) pozdr. Sławek.
Szanuje Wspomniał o Mnie przy mojej ulubionej siekierze. Ubolewam ze nie mogłem być na Campie. Ale jak się zluzuje to wracam szczególnie na zimę ;)
Co masz na myśli o Estwing Camper's Axe? Czy jest w sprzedaże w sklepach Polski?
Hultafors wymawia się "Hultaforsz".
super odcinek pozdrawiam :)
A co myślisz o siekierki z Kuźni Pawłowscy?
Dziadka Pawła oglądałeś?
Cześć podesłal byś link do strony z toporkiem hultafors
Zdrawiam 😉
Osłonka do tej Juco taka była wtedy w zestawie czy dorabiana?
Zacny film ! Pozdrawiam !
Witam, szukam siekiery, rocznie łupię nie wiele bo 2m3 ale gdzie mogę kupić coś porządnego?
Ja mam Fiskars x7 mam 14lat w domu na wsi częsta i intensywna praca i daje radę
Marku, do tego testu potrzeba jeszcze trzech siekier.
1. Paweł Wronek- Wronfors.
2. Maciek Łukaszczyk-Capowski- Iron Art Kuźnia Capowscy.
3. Pan Ireneusz Pawłowski z Wólki Orłowskiej :-)
Chyba z 5 lat temu, będąc na grzybach w okolicach Stockholmu znalazłem siekierę wbitą w pień, po oczyszczeniu rdzy okazało się, ze jest to gränsfors bruk kilówka, wypolerowałem, dobilem nowego klina, położyłem olej lniany i cieszy do dziś :) Juz drugi GB w kolekcji.
Zajumałeś komuś siekierę...
Marek, gdybym Ci pokazał moją siekierę, to zabiłbyś mnie śmichem :D. Odrestaurowałem, zdobyczną po dziadku stolarzu. Prawie mieści się w kieszeni. 20-to letniego świerka srebrnego porąbałem na kawałeczki i muszę ją wyczyścić z żywicy :)
No masz - a właśnie montuję film o zestawie do ostrzenia i ostrzeniu toporka w terenie :)
@@ekwipunek To super:). Coziennie oglądam kilka filmów na Twoim kanale :). Świetny jest.
Panowi potrzebuje pomocy. Ostatnio ze szwagrem rozmawiałem o tym czy siekiera powinna być BARDZO ostra ON zarzekał się że wtedy siekiera rozłupująca nie będzie lepiej przechodzić przez drewno tylko w przypadku gdy nie przetnie klocka to ciężej będzie się wyciągać, bo ciaśniej wejdzie w słoje. Czy on miał rację czy ja gdy mówiłem, że wtedy będzie potrzebna mniejsza siła do uderzenia czyli szanse na przecięcie będą większe?
I jak sie skończyło?
Kupiłem ostatnio siekierę Demon. I faktycznie ma powłokę która powoduje że siekiera pięknie wyskakuje z drewna. Dokładniej nabyłem malutką chyba 400. Mam też 400 od Juko. Jeśli kogoś jara drewienko to juko ale jeśli chce porządnego , wygodnego inlwkkigo narzędzia to polecam tego małego Demona 💪 Sam oglądam się za większą wersją.
Patrząc na aktualne ceny Gränsfors czy Hultafors to dokładając 100-150zł można kupić toporek od Papsa. Właśnie czekam na swój:)
Siekiery spoko, a może coś na temat kukri? Przy okrzesywaniu gałęzi robiło lepszą robotę niż siekiera:)
A gdzie siekiery Romanik? ;)
Co to za hultafors dokładnie co kosztuje jak Pan mówił 35 czy 65zł?
Od dzieciństwa na wsi spędzałem wakacje. Dziadek i wujowie gardzili trzonkami i styliskami z jesionu, buka czy dębu. Najlepsze są styliska z rubinii białej czyli z akacji. Po wyschnięciu przeżywają samo narzędzie. Są potwornie twarde i wytrzymałe. Przy okazji w okolicy było tego drewna w bród i tylko takiego używali. Jesiony były na deski.
akacja lepsza od jesionu ale parzy w łapki tak samo jak przy lakierowanym stylisku jak dużo pracujesz to pęcherze szybciej wyłażą
Zgadzam się w pełni z tym, że z tego co rośnie w Polsce najlepszym drewnem na toporzysko jest (co prawda nie rubinia) robinia akacjowa lub zwana również pod drugą prawidłową nazwą jako grochodrzew. Piszę to jako drzewiarz (stolarz) i leśnik z wykształcenia. Poza tym mój (ś.p.) ojciec też siekiery osadzał tylko w grochodrzewowych toporzyskach. Tu chodzi nie tyle o trwałość samego drewna, choć grochodrzew na sucho jest bardzo trwały, co o przenoszenie drgań. Pamiętam, jak na studiach mówiono, że jak chcesz zdruzgotać sobie nadgarstki, to osadź sobie siekierę, młot etc. w buku.. Bardzo popularny materiał na wszelkiego rodzaju trzonki, bo świetnie poddaje się obróbce toczenia, co ułatwia masową produkcję, ale do siekier stanowczo nie! A jeśli chodzi o o stricte krajowy gatunek (bo robinia akacjowa nie jest naszym rodzimym gatunkiem, tylko została wprowadzona sztucznie), to na toporzyska najlepszym drewnem jest jesion.
Dobry materiał
Przynzam że ja duużo bardziej wole mieć ze sobą siekierę niż piłę. Mógłbym nawet zrezygnować z noża na rzecz siekierki, jednak najlepszy zestaw dla mnie to pół kilo siekierki i małe puukko😄. Co do fiskarsa ja od dobrych 5. Lat zamiast obucha używam plastikowych płazów, naprawde je katuje i praktycznie nie widac po tym śladów 😉
Witaj świetny odcinek ,możesz zrobić materiał o siekierach rozłupujących?
Jaką siekierę polecisz do zabrania na Quada ? potrzebuje czasami uciąć i zaciosać drzewko do 12cm średnicy , myślę o czymś firmowym do 35cm długości .
Świetna koszulka...
Juco ma różne wersje siekier jesli chodzi o wykonczenie,teraz tez mozna nabyć juco w syrowym stanie
Ja bez zmróżenia oka moge polecić siekiere kuźnia .nawalczyła juz dwa lata rowniez nie precyzyjnych uderzen i trzon trzyma a stal az pieknie dzwoni ,jak zejdzie z drewna w beton(wiem grzech mam) rąbie wszystko jak trza i koszt do przyjęcia
Najlepsze drzewo na trzonek to jesion...,))
Ja czasem tyłem wkrętarki dobijam śrubkę, nie powinno się ale młotek za daleko ;) pozdrawiam
Dawno nie biwakowałem, ale w tym roku zanosi się, że będę miał więcej czasu na takie zabawy. Oglądam Twoje filmy od jakiegoś czasu...ten o siekierach jest zaje..fajny. Wcześniej jakoś chyba źle Cie oceniłem, bo miałem Cię za kolesia co lansuje się w lesie przed kamerką. Co prawda nie mam siekiery, toporka czy jak go zwał. Myślę, że kupię coś za parę PLN, choć rękodzieło Papsa jest kosmiczne, ale na razie wczuje się w coś za 50 zł. Chłopie, nie przerywaj nagrywania, bo chyba masz aktualnie życiową formę. Pozdrawiam i życzę wielu zajebistych chwil w tym roku.
Witam mozna prosic recezje odnośnie tego typu sikierki Estwing ESTE24A E24A Sportsman's Axe
pytanie do obeznanych w temacie kupiłem siekiere 1000g juco - polska dałem do naostrzenia dziadek co troche przezyl powiedzial ze siekiere trzeba wyklepac na goraco co zrobił potem wyostrzyl pytanie czy siekiery winno sie klepac przed ostrzeniem czy nie ???
Jeśli dziadek nagrzał siekierę a potem ją wyklepał to: a. rozdrobnił ziarno w stali poprzez kucie b. drobne ziarno w stali daje znacznie większą wytrzymałość, twardość takiej strukturze. C. uważam, że dziadek miał rację. Jeśli ta siekiera była już przerobiona plastycznie, poprzez kucie powinno teraz wystarczyć samo ostrzenie. To nie kosa, by wciąż ją klepać.
Jaką kupić siekierę do domu? Tanią i dobrą
Wypróbuj sobie pilnik płaski oregon do zbierania ograniczników w łańcuchach pilarki. Mega rzeź. Tylko trzeba w jedną stronę jechać. Jestem drwalem już 20 lat i zgrubnie ostrzę tylko tym.
Potwierdzam kolegę wyżej Oregon lub sthil
Ta ostatnia siekierka pasuje typowo do prac rzeżniczych :-)
gdzie mozna kupic sieiere Paps
ja tam jestem cebulakiem patriotą i postawiłem na juco- jak dla mnie mora wśród siekier. mam juco 400g - do lekkich prac (a wiekszych nie robie) jak marzenie. sprzet bezobsługowy- dorobiłem sobie pochewke ze skóry. nie czyszcze, nie myje, nie dmucham czule. jak sie zniszczy, a nie widze narazie takiej możliwości kupie sobie drugą na 40 zł. co ciekawe jak przyszła ciełą papier nie gorzej od noża
Stylisko wygląda na jesion w tym hultaforsie z juli.
hej wspomniałeś o tym (około 3 minuty) o ostrzeniu, że na końcu po pilniku sotosujesz skórke do ostrzenia, to jakaś specjalna skórka?
Nie, mam juch roślinne garbowany (ten, z którego normalnie szyję) z wtartą pastą polerską biała. Może być zwykły pasek od spodni nawet.
Podpowiedzcie proszę jak naostrzyc tego fiskarsa? Te ostrzalki fiskarsa do noży spoko ale do siekiery nie nadają się.
Ja najczęściej ostrzę pilnikiem lub kostką diamentową [a wykańczam skórą z pastą polerską, żeby wygładzić krawędź].
Ekwipunek Dźwigany Codziennie dzięki. Bo wszędzie piszą ze tych fiskarsów sie nie ostrzy klasycznie a tylko ta ostrzalka. Ale ta ostrzalka to sobie można zaostrzyć ...
Pilnik płaski Oregon od ogranicznik ów i jazda
Fajna koszulka " do broni"
Szanuje za koszulkę;)👍🎯🔫
"Hultaj" z JULI - stylisko z jesionka ;)
Z brzozy ale też fajny.
na kampie? na hikorze?
Świetny przegląd można powiedzieć ze wszystkich półek "regału siekiery" :), a do trzonka jaki olej lniany polecacie i gdzie go można kupić? Od razu pytanie czy taki ze sklepów z art. malarskimi się nada? Pozdro ;)