Sylwia Stano. Premiera powieści "OPERA NA TRZY ŚMIERCI" w Big Book Cafe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 бер 2023
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/bigbookcafe
    Sylwia Stano opowiada o debiutanckiej powieści, inspirowanej życiem swojej babki.
    "OPERA NA TRZY ŚMIERCI" ukzała sę w wydawnictwie Znak.
    Z autorką w Big Book Cafe rozmawia Weronika Wawrzkowicz.
    Sylwia stano mówi o życiu artystycznym powojennej Warszawy, muzycznej scenie w Puszczy Białowieskiej i tajemniczej zbrodni w środowisku operowym. W Big Book Cafe gości SYLWIA STANO, autorka powieści „Opera na trzy śmierci” zainspirowanej niezwykłymi losami śpiewaczki Niny Stano.
    Rozmawia: WERONIKA WAWRZKOWICZ
    - Musiałam opowiedzieć historię mojej babci na nowo, ponieważ - mimo że wydawało mi się, iż dobrze ją znam - były w jej życiu tajemnice, którymi nigdy się z nami nie podzieliła. A jak zaczęłam opowiadać, to powstała bohaterka, która ma w sobie cechy mojej babci, ale nie jest już nią. Tak powstała Gusta Star. Powojenna Warszawa natomiast zawsze była dla mnie fascynującym miejscem, o którym dużo się u mnie w domu mówiło. Kocham to miasto i jego historię. - tak Sylwia Stano mówi o genezie swojej debiutanckiej powieści „Opera na trzy śmierci”. Powieści, której akcja toczy się w dźwigającej się z wojennych zniszczeń Warszawie, w środowisku artystów operowych, i ma kryminalną zagadkę. Inspiracją dla autorki były losy jej babki, wybitnej śpiewaczki Niny Stano, która uczyła się u legendarnej Ady Sari, była solistką Opery Narodowej, a potem przez wiele lat występowała na czołowych scenach Austrii i Niemiec.
    Rok 1947. Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Kiedy jej mistrzyni - diwa znana jako Baden-Baden - umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.
    Pakuje kostiumy i wyjeżdża, by zamieszkać w wozie cyrkowym w sercu prastarego lasu. Tam Gustawa Starewicz zamienia się w Gustę Star. Staje się królową sceny i królową życia.
    Powojenna Warszawa i nieposkromiona dzika natura, miejscy szarlatani i puszczańskie magiczne obrzędy. Zazdrość, nienawiść, miłość i bezlitosna walka o miejsce na szczycie. Trzy zbrodnie i trzy śmierci. Czy łączy je tylko opera?
    Sylwia Stano w barwny sposób opowiada o świecie, który zna z opowieści swojej babki - Niny Stano. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one.
    Sylwia Stano - kulturoznawczyni, pisarka, promotorka czytelnictwa, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”. Założycielka firmy Bibliocreatio, (współ)autorka książek „Oto jest Kaśka”, „Ada to wypada” (z Zofią Karaszewską) „Całe szczęście jestem kobietą” (z Romą Gąsiorowską)

КОМЕНТАРІ •