Aleksytymia - o emocjach, które trudno czuć - dr hab. Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2022
  • Czy osoby, które mają problemy z szeroko pojętym rozumieniem emocji, rozpoznawaniem ich u siebie i u innych, trudnościami z byciem empatycznym/empatyczną, potrafią tworzyć stałe i satysfakcjonujące relacje romantyczne? Jakie problemy dotykają osób wywodzących się z pozabezpiecznych więzi i jednocześnie prezentujących wysoki poziom aleksytymii? Czy można zmienić siebie, rozpoznając dysfunkcjonalne wzorce i schematy emocjonalne w relacjach i podejmując trud ciężkiej pracy osobistej? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr hab. Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, psycholog, psychotraumatolog z Uniwersytetu SWPS.
    dr hab. Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, prof. Uniwersytetu SWPS - Psycholog, psychotraumatolog. Specjalizuje się w interwencji kryzysowej i psychotraumatologii. Prowadzi badania nad psychicznymi konsekwencjami traumy oraz nad wpływem traum na rozwój PTSD (ang. post traumatic stress disorder - zespół stresu pourazowego) i innych zaburzeń związanych z konsekwencjami traum złożonych. Interesują ją także fizjologiczne zmiany zachodzące w mózgu na skutek traumy. Analizuje rolę aleksytymii, czyli tzw. emocjonalnej ślepoty, i dysocjacji w podtrzymywaniu oraz utrwalaniu zaburzeń potraumatycznych. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz European Society for Traumatic Stress Studies. Autorka licznych artykułów z zakresu mechanizmów adaptacji po traumie oraz książek z psychologii traumy.
    Wszystkie spotkania odbyły się w ramach cyklu webinarów “Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach” organizowanego przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #aleksytymia #zaburzeniaemocjonalne #relacjealeksytymia, zaburzenia, zaburzenia emocjonalne, relacje, budowanie relacji, psychologia, psychoterapia, schematy emocjonalne, dysfunkcje, emocje, praca osobista, rozwój osobisty, empatia, relacje romantyczne, związek, Strefa Psyche, Uniwersytet SWPS, SWPS,

КОМЕНТАРІ • 43

  • @sobeszczyn2251
    @sobeszczyn2251 Рік тому +40

    Cześć. To wykład o mnie w 100%. Mam 39 lat i dopiero teraz do mnie ta wiedza dotarła. Choć wcześniej też szukałem przyczyn, chodziłem do psychiatrów, psychologów ze względu na coraz częstsze epizody depresyjne. Często też miewałem wrażenie, że moja psychika rozpada się na kawałki. Jak potłuczone lustro. Deprywacja emocjonalna zapodana mi w dzieciństwie przez rodziców stworzyła mnie - człowieka, który nie rozpoznaje zbytnio emocji, nie potrafi kochać, ani okazywać uczuć. Świat ludzi jest mi obcy, poruszanie się w nim jest dla mnie utrudnione. Nie mam marzeń, unoszę się jak kawałek drewna unoszący się po oceanie życia. Dysocjacja sprawia, że jestem jakby zamrożony. W domu był zimny chów - masz gdzie spać, co jeść, w co się ubrać. Ale o żadnym przytulaniu, rozmowach nie było mowy. Wiem, że moi rodzice pochodzący ze wsi też tego nie otrzymali od moich dziadków. I koło się zamyka. I tak, też mam skłonność do zachowań, które choć na chwilę podniosą mój poziom dopaminy. Teraz próbuję ogarnąć swoje życie. Pozdrawiam wsystkie pokaleczone dusze. Pozdro👋.

    • @aleksandramamon6694
      @aleksandramamon6694 5 місяців тому +6

      za to świetnie piszesz
      i masz wyobraźnie
      wiec nie wszystko
      stracone😊

  • @agnieszkakwasniewicz
    @agnieszkakwasniewicz Рік тому +12

    Chciałam dopowiedzieć do wypowiedzi pani dr. bo mam tą trudność z odczytywaniem sygnałów z ciała. Zdarzyło mi się raz niepotrzebnie wezwać karetkę podejrzewając zawał ale znów innym razem zignorowałam ból brzucha, olałam sygnał i wyszłam z domu i skończyło się to niezbyt dobrze dla mnie. Publicznie to może szczegółów nie dodam. Tak że jak widać to rozczytywanie może być albo nadwrażliwością albo obojętnością i to u jednej osoby. Z pewnością jednak każdy przypadek jest inny.

  • @lidiaskuza9587
    @lidiaskuza9587 5 місяців тому +2

    Świetny wywiad bardzo potrzebny

  • @kozomankozoman8950
    @kozomankozoman8950 Рік тому +7

    Bardzo dziękuję za jeden z pierwszych konkretnych materiałów dotyczących aleksytymii. Nikt wcześniej się tego nie podjął. Bardzo odważne i bardzo ważne. Ten materiał ma duże znaczenie w moim życiu. Tematy bardzo głębokie i wymagające ogromnej wiedzy. Dziękuję jeszcze raz.

  • @lidiaskuza9587
    @lidiaskuza9587 5 місяців тому +2

    Świetny wykład

  • @premocjusz9248
    @premocjusz9248 Рік тому +4

    Nieocenione wsparcie bardzo dziękuję za wykład

  • @jolaszalona9158
    @jolaszalona9158 Рік тому +7

    Witam ,jestem bardzo wdzięczna za wykład o aleksytymie.Sprawą uczuć i emocji pasjonuję się od dawna, ponieważ jak każdy ,doświadczam ich każdego dnia a w najbliższym otoczeniu nikt nigdy się nimi nie zajmował.
    Mam nadzieję,że dotrze do wielu ludzi i skłoni ich do świadomego wprowadzania zmian w swoim życiu. Bardzo dziękuję.

  • @romekadamem6343
    @romekadamem6343 Рік тому +3

    Dawka dobrej wiedzy psychologicznej to droga do samonaprawy taka tabletka wpisana w nas ale dość mądrości i uprzejmości gdyż interesuje mnie jak na wywołanie lub pogłębienie zaburzeń wpływa środowisko społeczne np. cham złodziej cwaniak agresor szyderca czy inny sku..yn uczony od małego zła nie w rodzinie a w pracy szkole urzędzie kościele telewizji sąsiedztwie polityce itd itd

  • @urszulaickiewicz1399
    @urszulaickiewicz1399 Рік тому +4

    Fantastyczny wykład

  • @emiliaulinowska1617
    @emiliaulinowska1617 Рік тому +7

    Nie prosiliśmy, ale potrzebowaliśmy. Dziękuję

  • @kabe2588
    @kabe2588 Рік тому +2

    Dziękuję za cenne informacje.

  • @annakuzma1210
    @annakuzma1210 Рік тому +2

    Wspaniały wykład.

  • @mglov7710
    @mglov7710 Рік тому +2

    Dziękuję

  • @gosiaczapla4448
    @gosiaczapla4448 Рік тому +8

    Dziękuję za wykład.Chce podzielić się moimi doświadczeniami dot.terapii.W tym wykładzie zabrakło mi pochylenia się nad tematem tzw pracy z ciałem.Wiadomo że zamrożone emocje to zamrożone ciało.Z doświadczenia wiem że" przegadana terapia" nie ze wszystkimi emocjami sobie poradzi.Bywa że tylko w sposób mechaniczny można ruszyć trudne pozamrazane na dziesiątki lat emocje.Trudne to niestety,ale możliwe .Jestem świadkiem takiego procesu i jest to bardzo wyzwalające.

    • @gosiaczapla4448
      @gosiaczapla4448 Рік тому +3

      @@maamiss5561 traumy zapisane są w ciele,więc jeśli ruszysz traumę z poziomu ciała to potem już idzie.Najtrudniej jest rozpocząć,a dalej podświadomość powoli czasami bardzo powoli ,warstwa po warstwie odklejać traumę.

    • @gosiaczapla4448
      @gosiaczapla4448 Рік тому +1

      @@maamiss5561 coś się tam umiejscowiło.stawiapm na psychosomatyke

    • @sebastianantonowicz-wsparc8320
      @sebastianantonowicz-wsparc8320 Рік тому +2

      Ja też jestem zwolennikiem uwalniania emocji przez ciało, tam gdzie to możliwe.

    • @noemiis1331
      @noemiis1331 5 місяців тому

      Mogę prosić o rozwinięcie tematu pracy z ciałem zamrożonych emocji.?

  • @user-pr4sb2vx2q
    @user-pr4sb2vx2q 3 місяці тому

    Pani dr po raz drugi miałam przyjemność wysłuchać wykładu. Bardzo chłonę przekazywaną wiedzę, dzięki której bardziej zrozumiaĺe są moje relacje z bliskimi osobami. Temat jest dla mnie niezwykle interesujący, Nie zdawałam sobie sprawy, że żyłam z mężem przejawiającym cechy aleksytymika, teraz już wszystko rozumiem. Wiedza psychologiczna jest bardzo potrzebna na każdym etapie naszego życia. Ja zaczynam ją zgłebiać po sześćdziesiątce.
    Jak sprawdzić swój poziom aleksytymii? Czy mogłaby Pani dr polecić jakiś kwestionariusz, który określiłby mój poziom aleksytymii?. Intuicja mi podpowiada, że powinnam to sprawdzić. Pozdrawiam.

  • @sebastianantonowicz-wsparc8320

    Mam wrażenie że aleksytymia jest coraz częstszym zjawiskiem u pacjentów. Jak zawsze w takich sytuacjach zastanawiam się, czy to problem się nasila, czy może psycholodzy bardziej świadomie podchodzą do niego.

    • @howtosayinenglish5230
      @howtosayinenglish5230 Рік тому +4

      Niestety nie wszyscy. Nadal wielu z nich nie jest w stanie jej dobrze zdiagnozować. Ale temat fajny. Na kanale Sebastian Antonowicz - wsparcie psychologiczne jest fajny materiał o emocjach.

  • @agnieszkakwasniewicz
    @agnieszkakwasniewicz Рік тому +7

    Niestety znam to cierpienie. Dzięki za wnikliwy materiał, bardzo ciekawe. Ale szkoda że nie ma obrazu ruchomego, choć pan z obrazka całkiem ładny .

  • @michalnowak2181
    @michalnowak2181 Рік тому

    thx

  • @jerubaal3333
    @jerubaal3333 Рік тому +1

    czuję się rozjechany

  • @LucyFre
    @LucyFre Рік тому +7

    Ciekawe co ma moja żona ? ( Narcyzm " nadwrazliwy " I psychopatię)- na pewno. Tacy są najgorsi: " Narcyzm ukryty - ofiara"Powinni już w przedszkolu uczyc o psycholach - zaburzeniach osobowosci toxykach psychopatach.Nie było by rozwodòw rozbitych małrzeństw depresji alkocholizmu.

    • @malwinajuszczak-duda8822
      @malwinajuszczak-duda8822 10 місяців тому +2

      Pytanie jakie się ma samemu zaburzenia przyciągając takie zaburzone osoby😅

  • @letchocarter1875
    @letchocarter1875 Рік тому +2

    Świetny materiał dał mi trochę do myślenia tylko jest jedno pytanko do tej minuty 13.15 jakie skrypty emocjonalne ? Tego nie czaję w ogóle. Ktoś może podać przykłady? Albo ktoś z czatu kto to rozumie.

    • @letchocarter1875
      @letchocarter1875 Рік тому +3

      @@PbYE90BEzZ51kJ7o dziękuję

    • @OstraMalina
      @OstraMalina Рік тому +2

      Pozdrawiam Wszystkich z kosmosu. Jest nieźle 👍 Dziękuję za wykład, cieszę się, że mnie nie dotyczy.

    • @elizabethsovilo8955
      @elizabethsovilo8955 Рік тому +3

      @@PbYE90BEzZ51kJ7o wdziecznosci za ta interpretacje oraz przyklady👍💜🙏💜

  • @doradztwo_personalne
    @doradztwo_personalne Рік тому

    Bardzo męcząca forma przekazu. Treść interesujacs

  • @malgorzata7639
    @malgorzata7639 Рік тому +2

    Czy się różni psychopata, narcyz od aleksytymika ?

    • @malwinajuszczak-duda8822
      @malwinajuszczak-duda8822 10 місяців тому

      Psychopata zamraża w sobie strach co pozwala mu działać i niekoniecznie seryjnie. 😊

  • @hannamielniczuk8809
    @hannamielniczuk8809 Рік тому +5

    Temat poruszający i interesujący, mało znany, szkoda że ciężko się słucha wykładu z powodu monotonnego głosu , wzdychania, jakby Pani bardzo się męczyła

    • @emiliaulinowska1617
      @emiliaulinowska1617 Рік тому +6

      Pani dr to starsza kobieta, ale umysłowo nadal wybitna

    • @momacz
      @momacz Рік тому +7

      Ja słuchałam na prędkości 2x i było to ekscytujące😄 Polecam dokładne zapoznanie się z ustawieniami.

    • @teresam-k4430
      @teresam-k4430 Рік тому

      Ja 1,5x 😁

    • @grzegorzkowalski53
      @grzegorzkowalski53 5 місяців тому +1

      Jestem bardzo wdzięczny za udostępnienie tak merytorycznego wykładu. Szkoda tylko, że nie ma linku do prezentacji.
      Tempo mówienia bardzo mi odpowiada - świadczy o poczuciu odpowiedzialności mówcy za swoje słowa. Może tu jest wskazówka dot. tempa mówienia: od chwili 1:09:32 ua-cam.com/video/Lk0G_aguurk/v-deo.html