Śledzę Twoje filmy od jakiegoś czasu i każdy jest bardzo pomocny. Ten jest takim kompendium wiedzy o nożach. Vademecum po prostu miłośników noży. Jesteś fachowcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardzo fajnie, płynnie opowiadasz. Miło się słucha i ogląda. Pozdrawiam.
Trafiłem na kanał szukając noża szefa kuchni i z pewnością zostanę tu na dłużej ,informacyjnie świetna robota , merytorycznie ,wszystko podane na "talerzu" dzięki i powodzenia.
Z gąbka to mnie zaskoczyłeś. Się okazuje że wydaje hajs na deski sztorcowe, noże japońskie, system do ostrzenia, skórę do stropowania a potem namiętnie je szoruje gąbka i dziwię się czemu noże tak szybko się tępią. 😮
Po kilku miesiącach oglądania i chłonięcia wiedzy zdecydowałem się na płytę diamentową od Sharpala i jest rewelacja. Włosów jeszcze noże nie golą, ale w paragony wchodzą bez problemu i trzymają ostrość całkiem nieźle. Nowe deski też już zamówione, mam nadzieje że na dniach będą. Dzięki wielkie za wszystkie porady i polecajki. Czekam na kolejne materiały.
Fajnie nadajesz Pyza. Szanuję. Dużo się nauczyłem. Wrzucam nowy temat do rozkminy (może chwyci) - jak przywracać garnkom żywotność / wypalać. Wiem lub wydaje mi się, że nie do końca Twoje klimaty... Ale - docenię - może widzowie także - Twoje rzetelne podejście do tematu... Pomoże wielu ludziom :) Pozdrowienie!
Temat garnków i patelni może być wdzięczny. Tam też sporo mitów i złego podejścia funkcjonuje. Ostatnio koleżankę zdziwiłem jak jej pokazałem, że odpowiednio użyta patelnia nierdzewna jest bardziej nieprzywierająca od teflonowej 😎W sumie sam niedawno się przesiadłem na nierdzewki i zastanawiam się po grzyba tyle lat trzymałem się teflonu :)
No musze przyznać że ostatni "rozdział" Twojej opowieści mnie zaskoczył (znaczy się pozytywnie)🙂 Słucham sobie przy porannej kawce co mówisz na temat dbania o noży i tak sobie myślę... "powiedz to mojej żonie" 🙂
Mam Globala G2 i jakiegoś małego Globalka. Używałem ich i ostrzyłem namiętnie na kamieniu wodnym. Potem obejrzałem Twoj film z pikutkiem. Kupiłem nóż za 19,99 i teraz tylko jego używam do wszystkiego. Nie żal mi go, jest ostry, ultra poręczny i można myć w zmywarce bez żadnych problemów. Globale chyba chwilkę odpoczną 🙂 Dla mnie pikutek to odkrycie sezonu 👌
Lata 60 te ojciec zawsze przy kuchni mawiał ... NIE MA WIĘKSZEJ BIEDY W DOMU NIŻ TĘPE NOŻE !!! I wyciągał zza szafy osełkę - kamień do ostrzenia kosy ...i tak przeszło to też i na mnie. Świetny film , tylko utwierdziło mnie w moich przekonaniach. Edukacja nożowa domowników przebigała długo i burzliwie ... ale są efekty.
Może jakiś film o tym jak dbać o strop-a? Jak często go nabijać itd? Mój Sharpal wygląda jak by od niego odpadały płaty pasty i zastanawiam się co robię niewłaściwie. Może to będzie jakiś pomysł na kolejny materiał lub wzmiankę. Pozdro
Cześć, super film, sama prawda i tylko prawa :). Moje noże wiszą na listwie ( sam robiłem), żona może korzystać tylko z jednego, zresztą ma swoje noże ;). Edukacja na bieżąco, ale jak mówisz, mimo istniejącej świadomości nie zawsze działa. Sztorcowa deska, którą kupiłem po filmie na ten temat sprawuje się super. A działanie chemii w zmywarkach, na kilkadziesiąt jak nie więcej pikutków, którymi "wnożawiałem" znajomych trzy złamały się przy samej rękojeści z wyraźnymi wżerami widocznymi w przełomie. Fotomontaż na koniec prawie doskonały :). Dzięki i pozdrawiam serdecznie :).
U mnie problem nr.10 odkąd kupiłem nóż Samura H i zrobiłem tak jak mówiłeś w filmie, wisi sobie na listwie i jest mega ostry, podostrzenie na stropie. Robi robotę.
Paradoksalnie... Można. Ale bardzo delikatnie ruchami na boki z zerowym naciskiem. A z drugiej strony, tą metodą nie wybacza jeśli zrobisz coś źle luz za mocno
I nareszcie poczucie humoru. Merytorycznie reszta materiału bardzo dobra, dla wtajemniczonych oczywista, ale krzewmy wiedzę w narodzie. A masz Pan wyjątkową łatwość przekazu..
Bardzo podobają mi się słowa na wstępie- „każdy nóż zasługuje na szacunek” mam kilka noży z „gownolitu” które zwyczajnie lubie. A co do wyglądu- jestem chyba nielicznym któremu Twój look bez czapki wydaje się bardziej naturalny i bardziej mi znany 🤣
Dla mnie największym odkryciem była dobra deska do krojenia. To jest game changer. Kupiłem deskę Asahi miesiąc temu, nie ostrzyłem noży od tamtego czasu, raz w tygodniu poświęcam 2 minuty na stropowanie i noże są ostre jak brzytwa. Jeśli ktoś się zastanawia, to nie czekajcie, tylko na święta dobra deska do krojenia. Swoją drogą, teraz będę musiał nauczyć się prawidłowo myć noże gąbką :) Człowiek uczy się całe życie.
"To jest mój nóż..." i na listwę? Już widzę jak go żona nie weźmie. Schowany w warsztacie i tylko ja, córka i syn wiedzą gdzie. ;) Nie koniecznie pokroi coś na talerzu, możliwe że podważy wieczko słoika końcem noża i będzie mi wmawiała że tego nie robiła ;)
Znam parę osób, którzy mają kota na punkcie noży i dbania o nie. Ja jestem raczej przeciwieństwem, żadnych zaleceń, ostrzone były z 5 lat temu przez osobę, która ma kota na ostrość noży,… noże są byle jakiego taniego sortu i działają, tną do dziś. Nie muszą być ostre jak brzytwa, bez przesady. O ile pamiętam raz trafił nóż tak tępy, że masakra… ostrzyło nóż o nóż i gitara… ostatecznie go wyrzuciło i jest święty spokój.
2 pytania: jak się ma zabieg cieniowania przy nożach z wykończeniem np kurouchi? Rozumiem, że tracimy tę ozdobną warstwę bezpowrotnie. 2: Czy mógłbyś podrzucić link do tego uchwytu, w którym masz zamontowany kamień? Ode mnie leci sub, bo bardzo fajny content 💪👌PS. Żadna z desek z opisu nie jest dostępna
Gdybym nie znała kontekstu i zobaczyła tylko samą końcówkę filmu, dałabym sobie obie ręce uciąć, że to dwie różne osoby 🤣 Teraz bym rąk nie miała. Ale mam prozopagnozję, to się nie liczy ;) Dzięki za kolejny, wartościowy film!
Cześć, na początku chciałbym pochwalić robotę jaką wykonujesz!👊 Dodatkowo miałbym pytanie, bo nie było o tym mowy: czy bloki na noże wypełnione gęsto plastikowymi żyłkami, takie jak IKEA 365+, też są odpowiednie? Czy mogą w jakiś sposób wpływać na ostrzenie lub kondycję noży? Będę wdzięczny za odpowiedź!
Przerobiłem dużo systemów ostrzacych. Jak dla mnie szlifierka pasowa z pasem o gradacji P400 jest nalpesza. Ostrze nóż na części z płaską podpórką pod pasem
@@PyzaMadeInPoland W zasadzie to myślałem o wszystkich rodzajach noży, które mają nieimpregnowane drewno, nie wiem czy japońskie pod tym względem są jakieś specjalne?
A propos zmywarki: Wnętrze zmywarki też jest zrobione ze stali nierdzewnej i tysiące cykli jej nie straszne :) Problem jest inny - na dłuższą metę, od temperatury i chemikaliów szlag trafia rękojeści noży, nawet te wykonane z tworzyw sztucznych- robią się matowe, kruszeją i pękają na nitach. Drewno to już w ogóle szlag trafi po kilku cyklach. Z kolei "nierdzewne" stałe japońskie typu VG-10, proszki itp. nie są tak naprawdę nierdzewne, tylko mają podwyższona odporność na korozję. Ok, cytrynka w 20*C krzywdy im nie zrobi, ale 2h moczenia w gorącej wodzie i agresywnych detergentach po prostu je chemiczne żre 🤷 Dlatego NIE dla mycia noży w zmywarkach, chyba że to Ikea wymieniania co pół roku na nowy komplet 🤣
Tu też dochodzi kwestia wyeksponowania. Wnętrze to nierdzewka gładka i dość grubą z wysoką zawartością chromu, a krawędź tnąca jest nie tylko cieniutka, ale też chropowata (rysy) co powoduje duzo wieksz apodatnoac na korozję. Najpełniej to chyba opisano w japonskienoze.pl/blog/czemu-nozy-nie-powinnismy-myc-w-zmywarce
Cześć dzięki za film :) Często na wyjazdach sam gotuję w miejscu noclegu. Noży ze sobą nie wożę więc korzystam z tego co jest na miejscu. Niestety te noże są tak tępe że mają problem z krojeniem masła. Staram się takie noże podostrzać na ceramicznym kubku czy talerzyku ale nie zawsze zdaje to egzamin. Może masz jakieś wskazówki jak poprawić ostrość takich noży bez jakichkolwiek przyrządów do ostrzenia? Pozdro :)
spróbowałem ostatnio wycieniować swój nóz masutani, damn zajęło mi to cały dzień i jeszcze nie skończyłem. ale jak widziałem jak wyglądają twoje noże po cieniowaniu, mam na myśli tą nierówność na ścianie ostrza (nie mówię o płazie) to postanowiłem ze zeszlifuję na kamieniu całą krawędź więc 200 razy na blat i do zlewu raz kamień opłukać raz nóż i tak w kółko. dużo tego materiału zeszło i na kamieniu szło to dość opornie. może jakbym miał lepszy np shapton kuromaku 1000 zamiast jakiejś podróby shapton glasa od tidea który ma masę wiążącą zrobioną z mydła i plasteliny to by to jakoś szybciej i czyściej poszło. potem zacząłem bawić się z papierami ściernymi i szło to o niebo lepiej ale te były słabo żywotne i po kilkunastu minutach musiałem wymieniać arkusz. generalnie nóż wygląda jak nówka, katana edge podiosła się i nóż wygląda zacnie i faktycznie nieco lepiej tnie
Ten 365 akurat bardzo szybko się niszczy. I coś tam jednak tępi nóż przy wkładaniu Dedykowane bloki z kolei nie są dla mnie bardzo wygodne, bo wymagają "celowania", a do tego przy wyciąganiu można obić krawędź tnąca o rękojeść innego noża.
Jestem na początku swojej przygody z ostrzeniem. Jeśli też jesteś to kup tani kamień i nie stosuj tych technik dbania o noże. Dzięki temu noże będziesz ostrzył co drugi weekend i szybko się nauczysz. Jeśli zauważysz, że ostrzenie Ci wychodzi coraz częściej i coraz więcej noży jest naostrzonych po ostrzeniu zacznij powoli o nie dbać jak na filmie. Docenisz, że te porady mają sens. W tej chwili mam już dwie deski drewniane, żadnej szklanej, mam listwę magnetyczną choć jeszcze nie obłożoną miękkim materiałem. Coś mi się nie podobała . Dzięki temu filmowi ją obłożę. Noże wszystkie tanie oprócz kutego victorinoxa, który wreszcie wrócił z 20-to letniego urlopu. Do kupienia w najbliżym czsie strop, bo ten z zestawu tanich kamieni chyba się nie nadaje lub jeszcze nie umiem go używać. Strop z pastą polerską to równoczesny zakup. Zedrę jeszcze trochę kamienie to się kupi coś lepszego. Ale na pewno nic bajecznie drogiego. Najpierw nauka potem praktyka, a następnie rzemiosło.
Majfriend, bambus nie jest twardszy od np drewna buka (zalecany do spożywki). Ale nie robi się desek z bambusa, robi się deski z laminatu i twardość, odporność daje żywica która skleja warstwy bambusa.
@PyzaMadeInPoland nie prawie, bo to laminat właśnie. Spoiwem jest jakaś żywica, epoksydowa, poliuretanowa czy cokolwiek. To ona odpowiada za twardość. Nie tak dawno chińczycy dość ostro promowali w Polsce "drewno bambusowe" jako produkt eko i naturalny. Twierdzili że wytrzymałość, odporność na ścieranie etc jest nawet lepsza niż dla europejskich gatunków twardego drewna. A de facto to plastik z rdzeniem naturalnym. Deski bukowe są spoko.
@@pasiekatilia8549 jest gorzej, najczęściej do klejenia jest używana żywica melaminowa. Odkryli to w Beneluxie. To dziadostwo w kontakcie z gorącymi płynami wydziela melaminę i formaldehyd. Stąd na potęgę w całej UE wycofywane są wszelkie kubki bambusowe jako zagrażające zdrowiu. Niby w deskach nie ma zagrożenia ale u mnie bambus nie jest używany w czymkolwiek co ma kontakt z żywnością.
@PyzaMadeInPoland Specjalistą nie jestem, kucharzem też nie. Po prostu chcę ostrzyć noże i w miarę możliwości rezygnować z rzeczy, które je szybko tępią 😃 Dzięki za odpowiedź.
Dzień dobry, czy taka przeciągarka z firmy work sharp będzie dobrym rozwiązaniem jeśli nie chce rozpoczynać jeszcze przygody z wyższymi budżetowo ostrzałkami? Ostrzałka Work Sharp Pivot Plus (009-022) dziękuje z góry za odpowiedź
Zdecydowanie nie. Ona nie ma rolek tylko na stałe przytwierdzone pręty, które bardzo agresywnie ścierają ostrze w kierunku równoległym, co jest bardzo niekorzystne dla trwałości krawędzi. Z takich budżetowych polecam Sharpal rollową ręczna , która recenzowałem chyba 5-7 filmów temu.
Strop sharpal 204 N czy 2 stronny sharpal z rączką? Używam starej nogawki jeansów i chce kupić strop i... Czy ten 2 stronny jest mniejszy/mniej wygodny? Znając mogę lenistwo jedna strona mi raczej wystarczy Poproszę opinie użytkowników
Ja osobiście używam dwustronnego. Szorstkiej strony bez pasty do wygładzenia po ostrzeniu, pozbycia się zadziora, gładkiej z pastą do podostrzania. Wziąłem ten z rączką bo często w kuchni, przy podostrzaniu na szybko używam go - jak musaka Piotrek na filmie - w pionie.
Co do desek do krojenia. Kiedyś zarobiłem (także na zamówienie) kilka desek z żywicą epoksydową tzw rzeką. NIE ROBCIE TEGO. Żywica jest cholernie twarda i po kilku krojeniach na tekiej desce nóż będzie kompletnie tępy.
A jeśli chodzi o taki blok z precikami? Mam taki do jakiegoś zestawu noży i zastanawia mnie ostatnio czy wkładanie pomiędzy te preciki szybciej tępi noże.
Masz na myśli taki z plastikowym spaghetti? 😂 Przerabiałem temat- dla noży spoko, ale jak masz naprawdę ostre noże to ten wkład długo nie wytrzyma... Przy wkładaniu/wyciąganiu te pręciki tną sie jak głupie i z bloku po kilku miesiącach zostają plastikowe ścinki.
A czy nie jest tak, że jak ktoś nie ma czasu bawić się w ostrzenie i wydatki na zabawki to powinien kupować tanie ale ostre noże i po stępieniu je wymieniać na nowe? Ja rozumiem to jako hobby bo użytkowo jest to strata czasu, którą można przeliczyć na pieniądze.
Trochę szkoda, gdy tania przyzwoita ostrzałka kosztuje 30 zł. A tani przyzwoity nóż to jednak minimum 50 zł. A nie stosując się do tych wskazówek, nóż stępimy w kilka dni, maksymalnie tygodni.
Dziwne, dlaczego problemem dla ludzi jest umyć i od razu osuszyć nóż? To przecież moment.Zona kupiła sobie dwa japońskie noże, leżą w szufladzie w atłasowych pudełkach i nikt nie ma prawa ich dotykać,zwł.ja biorący nóż do mięsa,do pokrojenia chleba itd.(to chyba też ją wqrwia, ale noże z bloku magnet.biore jak podleci😅
Przepraszam, że trochę nie na temat. Jeśli ktoś rzadko zagląda to na Amazon w ramach Black Friday Week ten tasak chiński jest teraz po 130 zł. Nie namawiam, informuję :D PS To kiedy wychodzi singiel "Jestem fetyszystą ostrości"? :D
Co to znaczy zniszczyłeś? Jeśli krawędź ostrza jest wyłamana, uszczerbiona, to zabierasz nóż na kamień o niskiej gradacji i musisz stworzyć ponownie jego krawędź (po angielsku until apex), nóż z takiego kamienia powinien już być bardzo ostry i w połączeniu ze stropem i ścierniwem ok 7 mikronów powinno być git (po niskiej gradacji można wskoczyć na wyższą i dopiero potem strop). Należy tylko pamiętać, że po każdej gradacji należy wykonywać przemiennie ruchy, żeby pozbyć się durta/zgniotu/wióra, po to również jest strop. Jeśli noża od ostrzenia już po prostu "nie ma" to nic nie zrobisz, ew można się postarać to trochę wyrównać, ale taka jest cena za naukę ostrzenia, trzeba trochę noży zniszczyć, dlatego polecam kupić tanie noże i jednen twardszy ok 58 HRC, miękka i twarda stał będzie się różnić czasem potrzebnym do ostrzenia i pozbywania wióra (twardszy nóż łatwiej się go pozbywa).
Sztuczną patynę można również uzyskać poprzez zanurzenie noża w chlorku żelaza. Otrzymujemy wtedy równomierny ciemny kolor bardzo estetyczny. Można również zastosować oxydę. Wtedy nóż będzie czarny. Co do oxydy trzeba jednak pogrzebać trochę w internetach bo temat jest trochę bardziej skomplikowany ( uwaga na bezpieczeństwo dróg oddechowych). Otrzymujemy jednak piękną czerń.
Trafiłam tu niedawno i chłonę podstawy. Na nożowego frejka nie mam zadatków, interesuje mnie sensowny standard do stosowania na co dzień w domowych warunkach. Jak dotąd, zaskoczyło mnie tylko jedno: to, że - po komentarzach sądząc - są tu sami faceci. W żadnym razie nie chcę utrwalać stereotypów płciowych, zastanawia mnie tylko, czemu kobiety wydają się niezainteresowane wyborem i właściwym użytkowaniem w kuchni porządnych ostrych noży 🤔
@@PyzaMadeInPolandMam pewne przypuszczenia, czemu tak się dzieje 😉 ale - jak już napisałam - nie chcę wzmacniać stereotypów płciowych. Zostawiam psychologom i socjologom analizowanie, czemu kobiety oddają w męskie władanie całe obszary otaczającej je rzeczywistości - ja idę ostrzyć swoje noże 😁
@@PyzaMadeInPolandNie wzmacniaj stereotypów na internetowym targowisku próżności☝️Dobrej jakości zawartość zawsze się obroni niezależnie od opakowania 😁
@@PyzaMadeInPoland pewnie ma na myśli że opiłki powstające podczas ostrzenia i przylegającą do namagnesowanego ostrza. IMHO debilna teoria bo opiłki przylegają nawet do mokrego ostrza i to czy jest namagnesowane nie ma większego znaczenia.
Ja ostatnio, jako że "skończyły" mi się tanie noże do ostrzenia, stępiłem jeden i naostrzyłem ponownie na rolkowym Rapidzie, pooglądałem ostrze pod lupą i ponownie stępiłem oraz naostrzyłem, tym razem używając chińskiego Horla by porównać efekty. Czy to już objaw choroby?
STOP: o czym mówisz? Z nożem weglowym na ctrynę? Chyba oszalaleś! Żadnych owoców ani warzyw- powachaj taki nóż po cieciu pomidora- Salatka bedzie miała stalowy posmak, - przecież masz inne noze kwasoodporne/ nie mylić z nierdzewnymi/
Nóż to narzędzie. I w całym filmiku zapominasz o jednej prostej rzeczy - narzędzia mają być wygodne w użyciu. Jeśli miałbym aż tak dbać o nóż to wolę jednak noże tanie i tępe.
Niby człowiek po wszystkich Twoich filamch to wie, ale i tak z chęcią kolejny raz o tym posłucha🙂
Tak jest!
Nigdy bym nie wpadł na to, że gąbka tępi noże. Faktycznie tak jest! Dzięki!
Fajnie ze ktos robi takie fajne filmy o tematyce nozy, mega przyjemnie sie to oglada
Dzięki!
Śledzę Twoje filmy od jakiegoś czasu i każdy jest bardzo pomocny. Ten jest takim kompendium wiedzy o nożach. Vademecum po prostu miłośników noży. Jesteś fachowcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardzo fajnie, płynnie opowiadasz. Miło się słucha i ogląda. Pozdrawiam.
Dzieki!
Trafiłem na kanał szukając noża szefa kuchni i z pewnością zostanę tu na dłużej ,informacyjnie świetna robota , merytorycznie ,wszystko podane na "talerzu" dzięki i powodzenia.
Dzięki!
Z gąbka to mnie zaskoczyłeś. Się okazuje że wydaje hajs na deski sztorcowe, noże japońskie, system do ostrzenia, skórę do stropowania a potem namiętnie je szoruje gąbka i dziwię się czemu noże tak szybko się tępią. 😮
Też się dziwiłem, że tak szybko się tępią. No i oczywiście dumny z siebie, że nie myje w zmywarce :)
Mądrego zawsze warto posłuchać 😊.
Dzięki za syntetyczne podsumowanie!
dzięki!
fajnie, w końcu mam jeden filmik który mogę wprost podesłać rodzicom żeby sobie chociaż posłuchali
Dzięki! Ale obawiam się, że to nic nie da. 😂
Po kilku miesiącach oglądania i chłonięcia wiedzy zdecydowałem się na płytę diamentową od Sharpala i jest rewelacja. Włosów jeszcze noże nie golą, ale w paragony wchodzą bez problemu i trzymają ostrość całkiem nieźle. Nowe deski też już zamówione, mam nadzieje że na dniach będą. Dzięki wielkie za wszystkie porady i polecajki. Czekam na kolejne materiały.
Super! Dzięki za wsparcie!
Kupiłeś większą czy mniejszą płytkę? Właśnie zastanawiam się jaki rozmiar nabyć.
@krzysztofbedkowski88 Tę z linka spod filmiku o niej. 162N więc to chyba ta większa.
O kurka, jestem sławny! :D
Dzięki za poruszenie tematu zmywarki, o którą niedawno pytałem i lekko szokującą odpowiedź! :-)
Lektura obowiązkowa. 👍
Ale najpierw Janko Muzykant 😅
Fajnie nadajesz Pyza. Szanuję. Dużo się nauczyłem. Wrzucam nowy temat do rozkminy (może chwyci) - jak przywracać garnkom żywotność / wypalać. Wiem lub wydaje mi się, że nie do końca Twoje klimaty... Ale - docenię - może widzowie także - Twoje rzetelne podejście do tematu... Pomoże wielu ludziom :) Pozdrowienie!
Temat garnków i patelni może być wdzięczny. Tam też sporo mitów i złego podejścia funkcjonuje. Ostatnio koleżankę zdziwiłem jak jej pokazałem, że odpowiednio użyta patelnia nierdzewna jest bardziej nieprzywierająca od teflonowej 😎W sumie sam niedawno się przesiadłem na nierdzewki i zastanawiam się po grzyba tyle lat trzymałem się teflonu :)
Bardzo przydatna wiedza. Trzeba wdrożyć w życie 😁 Dzięki.
Dzięki!
Pierwszy raz jestem u ciebie, i już mi się podoba!
Dyskoloracja stali weglowej: to patyna naturalna, nie szorować, nie czyścić zostawić!
Mam nóż z 1920 weglowy, ma wzorki na płazach, sa piekne.
No musze przyznać że ostatni "rozdział" Twojej opowieści mnie zaskoczył (znaczy się pozytywnie)🙂
Słucham sobie przy porannej kawce co mówisz na temat dbania o noży i tak sobie myślę... "powiedz to mojej żonie" 🙂
Haha 😍
Pieniędzy przybywa jak się nie wydaje, noże wiecznie ostre jak się nie używa. Ale i tak się zestarzejemy i umrzemy.
Myślałem, że film będzie nudny, bo mówić przez 30 minut o gąbeczka to przesada, a tu taki ciekawy odcinek. No popatrz pan. 🙂
Dzięki!
Mam Globala G2 i jakiegoś małego Globalka. Używałem ich i ostrzyłem namiętnie na kamieniu wodnym. Potem obejrzałem Twoj film z pikutkiem. Kupiłem nóż za 19,99 i teraz tylko jego używam do wszystkiego. Nie żal mi go, jest ostry, ultra poręczny i można myć w zmywarce bez żadnych problemów.
Globale chyba chwilkę odpoczną 🙂
Dla mnie pikutek to odkrycie sezonu 👌
Czasami aż zły na siebie jestem, że go polecam 😅
Lata 60 te ojciec zawsze przy kuchni mawiał ... NIE MA WIĘKSZEJ BIEDY W DOMU NIŻ TĘPE NOŻE !!! I wyciągał zza szafy osełkę - kamień do ostrzenia kosy ...i tak przeszło to też i na mnie.
Świetny film , tylko utwierdziło mnie w moich przekonaniach.
Edukacja nożowa domowników przebigała długo i burzliwie ... ale są efekty.
Może jakiś film o tym jak dbać o strop-a? Jak często go nabijać itd? Mój Sharpal wygląda jak by od niego odpadały płaty pasty i zastanawiam się co robię niewłaściwie. Może to będzie jakiś pomysł na kolejny materiał lub wzmiankę. Pozdro
Łapka w górę dla zasięgu i oglądamy
a dzięki, dzięki!
Cześć, super film, sama prawda i tylko prawa :). Moje noże wiszą na listwie ( sam robiłem), żona może korzystać tylko z jednego, zresztą ma swoje noże ;). Edukacja na bieżąco, ale jak mówisz, mimo istniejącej świadomości nie zawsze działa. Sztorcowa deska, którą kupiłem po filmie na ten temat sprawuje się super. A działanie chemii w zmywarkach, na kilkadziesiąt jak nie więcej pikutków, którymi "wnożawiałem" znajomych trzy złamały się przy samej rękojeści z wyraźnymi wżerami widocznymi w przełomie. Fotomontaż na koniec prawie doskonały :). Dzięki i pozdrawiam serdecznie :).
Dzięki za niesłabnące wsparcie!!!
@@andrzejnowak455 Coś w tym musi być po 6-latach mycia w zmywarce jeden pikutek złamał się trzonku tak jak opisujesz.
U mnie problem nr.10 odkąd kupiłem nóż Samura H i zrobiłem tak jak mówiłeś w filmie, wisi sobie na listwie i jest mega ostry, podostrzenie na stropie. Robi robotę.
Idealnie
Deskę to sie skrobie cykliną;)
Może filmik jak taką cyklinę przygotować i naostrzyć.
No masz... a ja właśnie "chwilę" temu zastanawiałem się czy można używać szorstkiej strony gąbki do usuwania druta (zamiast własnych dżinsów 😆)
Paradoksalnie... Można. Ale bardzo delikatnie ruchami na boki z zerowym naciskiem. A z drugiej strony, tą metodą nie wybacza jeśli zrobisz coś źle luz za mocno
Dzięki i pozdrowienia 👍
Dzięki!
I nareszcie poczucie humoru. Merytorycznie reszta materiału bardzo dobra, dla wtajemniczonych oczywista, ale krzewmy wiedzę w narodzie. A masz Pan wyjątkową łatwość przekazu..
Dzięki!
To Ty urodziłeś się bez czapki? Dzięki wielkie za kolejny film. Ja oprócz cieniowania przestrzegam już wszystkich zasad.
9/10. Piątka 😄
super odcinek ;3
a dzięki, dzięki!
Bardzo podobają mi się słowa na wstępie- „każdy nóż zasługuje na szacunek” mam kilka noży z „gownolitu” które zwyczajnie lubie. A co do wyglądu- jestem chyba nielicznym któremu Twój look bez czapki wydaje się bardziej naturalny i bardziej mi znany 🤣
Tak jest!
Dla mnie największym odkryciem była dobra deska do krojenia. To jest game changer. Kupiłem deskę Asahi miesiąc temu, nie ostrzyłem noży od tamtego czasu, raz w tygodniu poświęcam 2 minuty na stropowanie i noże są ostre jak brzytwa. Jeśli ktoś się zastanawia, to nie czekajcie, tylko na święta dobra deska do krojenia.
Swoją drogą, teraz będę musiał nauczyć się prawidłowo myć noże gąbką :) Człowiek uczy się całe życie.
Deska chyba najważniejsza sprawa
W końcu nóż z IKEA jest ostrzejszy o 2 tygodnie dłużej ale gdzie się podziała moja rodzina 😂
Oddelegowana
Hmm, mam 3 ulubione noże japońskie i chowam je zawsze do oryginalnych pudełek, zatem trzymanie w szufladzie w saji to już jest mega luksus.
Tylko jak często wtedy po nie sięgasz :)
"To jest mój nóż..." i na listwę? Już widzę jak go żona nie weźmie. Schowany w warsztacie i tylko ja, córka i syn wiedzą gdzie. ;)
Nie koniecznie pokroi coś na talerzu, możliwe że podważy wieczko słoika końcem noża i będzie mi wmawiała że tego nie robiła ;)
Znam parę osób, którzy mają kota na punkcie noży i dbania o nie. Ja jestem raczej przeciwieństwem, żadnych zaleceń, ostrzone były z 5 lat temu przez osobę, która ma kota na ostrość noży,… noże są byle jakiego taniego sortu i działają, tną do dziś. Nie muszą być ostre jak brzytwa, bez przesady.
O ile pamiętam raz trafił nóż tak tępy, że masakra… ostrzyło nóż o nóż i gitara… ostatecznie go wyrzuciło i jest święty spokój.
a czy do rdzy sprawdzi się pasta polerska do metalu?:) jak zwykle świetny film!
Do takiej leciutkiej powierzchniowej tak. Do głębszej trzeba coś bardziej ściernego.
2 pytania: jak się ma zabieg cieniowania przy nożach z wykończeniem np kurouchi? Rozumiem, że tracimy tę ozdobną warstwę bezpowrotnie. 2: Czy mógłbyś podrzucić link do tego uchwytu, w którym masz zamontowany kamień? Ode mnie leci sub, bo bardzo fajny content 💪👌PS. Żadna z desek z opisu nie jest dostępna
Zwykle kurouchi jest od połowy w górze a cieniuje się od połowy w dół. Jeśli kurouchi jest na całości to tak - wtedy zejdzie.
@PyzaMadeInPoland Dziękuję za odpowiedź, jeszcze poproszę o namiar na uchwyt do kamienia :)
@@conterplarque amzn.to/3ZXPajr
@@conterplarquekup sobie uchwyt na temu. Są bardzo solidne,a podobnie jak kamienie dużo taniej.
Ja kupiłem tasak że stali węglowej i jestem w nim zakochany. Bez przesady z tym rdzewieniem wystarczy wytrzeć papierowym ręcznikiem
Gdybym nie znała kontekstu i zobaczyła tylko samą końcówkę filmu, dałabym sobie obie ręce uciąć, że to dwie różne osoby 🤣
Teraz bym rąk nie miała. Ale mam prozopagnozję, to się nie liczy ;)
Dzięki za kolejny, wartościowy film!
Dzięki! 😍
Ostrzenie: tylko osełki na mokro, gradacja 400/1000 wystarczy
I z reki- da się. I zabawa przednia. Na koniec skóra na sucho. I na magnes.
Cześć, na początku chciałbym pochwalić robotę jaką wykonujesz!👊
Dodatkowo miałbym pytanie, bo nie było o tym mowy: czy bloki na noże wypełnione gęsto plastikowymi żyłkami, takie jak IKEA 365+, też są odpowiednie? Czy mogą w jakiś sposób wpływać na ostrzenie lub kondycję noży? Będę wdzięczny za odpowiedź!
Jest to rozwiązanie przyzwoite, ale na pewno bardziej tępiące niż listwa obłożona czymś miękkim.
Przerobiłem dużo systemów ostrzacych. Jak dla mnie szlifierka pasowa z pasem o gradacji P400 jest nalpesza. Ostrze nóż na części z płaską podpórką pod pasem
Czy mógłbyś podpowiedzieć coś w temacie zabezpieczania rączek? Czym najlepiej byłoby je naoliwić, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią itp?
W nożach japońskich z drewnem, które nie jest impregnowane?
@@PyzaMadeInPoland W zasadzie to myślałem o wszystkich rodzajach noży, które mają nieimpregnowane drewno, nie wiem czy japońskie pod tym względem są jakieś specjalne?
@@PyzaMadeInPoland pozwolę sobie podbić temat, jesteś w stanie coś pomóc w tej kwestii?
Dobry temacik ostry wariaciku 😅
Dzięki!
A propos zmywarki: Wnętrze zmywarki też jest zrobione ze stali nierdzewnej i tysiące cykli jej nie straszne :)
Problem jest inny - na dłuższą metę, od temperatury i chemikaliów szlag trafia rękojeści noży, nawet te wykonane z tworzyw sztucznych- robią się matowe, kruszeją i pękają na nitach. Drewno to już w ogóle szlag trafi po kilku cyklach.
Z kolei "nierdzewne" stałe japońskie typu VG-10, proszki itp. nie są tak naprawdę nierdzewne, tylko mają podwyższona odporność na korozję. Ok, cytrynka w 20*C krzywdy im nie zrobi, ale 2h moczenia w gorącej wodzie i agresywnych detergentach po prostu je chemiczne żre 🤷
Dlatego NIE dla mycia noży w zmywarkach, chyba że to Ikea wymieniania co pół roku na nowy komplet 🤣
Tu też dochodzi kwestia wyeksponowania. Wnętrze to nierdzewka gładka i dość grubą z wysoką zawartością chromu, a krawędź tnąca jest nie tylko cieniutka, ale też chropowata (rysy) co powoduje duzo wieksz apodatnoac na korozję.
Najpełniej to chyba opisano w
japonskienoze.pl/blog/czemu-nozy-nie-powinnismy-myc-w-zmywarce
Z ciekawości, jaką taśmą okleiłeś listwę magnetyczną?
To cienka guma samoprzylepna
Cześć dzięki za film :)
Często na wyjazdach sam gotuję w miejscu noclegu. Noży ze sobą nie wożę więc korzystam z tego co jest na miejscu. Niestety te noże są tak tępe że mają problem z krojeniem masła. Staram się takie noże podostrzać na ceramicznym kubku czy talerzyku ale nie zawsze zdaje to egzamin. Może masz jakieś wskazówki jak poprawić ostrość takich noży bez jakichkolwiek przyrządów do ostrzenia?
Pozdro :)
Raczej bez narzędzi nic lepszego niż denko kubka nie wymyślimy 😅
@@piotrwadzinski5155 a jakbyś zaczął zabierać jakąś małą przenośną ostrzałkę na wyjazdy?
@@Gadol78 Generalnie ostrzę na dwóch kamieniach, ale faktycznie może jakaś mała ostrzałka miała by w tym wypadku sens
spróbowałem ostatnio wycieniować swój nóz masutani, damn zajęło mi to cały dzień i jeszcze nie skończyłem. ale jak widziałem jak wyglądają twoje noże po cieniowaniu, mam na myśli tą nierówność na ścianie ostrza (nie mówię o płazie) to postanowiłem ze zeszlifuję na kamieniu całą krawędź więc 200 razy na blat i do zlewu raz kamień opłukać raz nóż i tak w kółko. dużo tego materiału zeszło i na kamieniu szło to dość opornie. może jakbym miał lepszy np shapton kuromaku 1000 zamiast jakiejś podróby shapton glasa od tidea który ma masę wiążącą zrobioną z mydła i plasteliny to by to jakoś szybciej i czyściej poszło. potem zacząłem bawić się z papierami ściernymi i szło to o niebo lepiej ale te były słabo żywotne i po kilkunastu minutach musiałem wymieniać arkusz. generalnie nóż wygląda jak nówka, katana edge podiosła się i nóż wygląda zacnie i faktycznie nieco lepiej tnie
Do cieniowania warto mieć coś między 220 a 400 albo jakoś agresywny diament. Na 1000 to trwa niestety wieki.
A co sądzisz o przechowywaniu noży w specjalnych blokach np. Ikea 365? Czy są jakieś wady oprócz zajmowania miejsca na blacie?
Ten 365 akurat bardzo szybko się niszczy. I coś tam jednak tępi nóż przy wkładaniu
Dedykowane bloki z kolei nie są dla mnie bardzo wygodne, bo wymagają "celowania", a do tego przy wyciąganiu można obić krawędź tnąca o rękojeść innego noża.
Jestem na początku swojej przygody z ostrzeniem. Jeśli też jesteś to kup tani kamień i nie stosuj tych technik dbania o noże. Dzięki temu noże będziesz ostrzył co drugi weekend i szybko się nauczysz. Jeśli zauważysz, że ostrzenie Ci wychodzi coraz częściej i coraz więcej noży jest naostrzonych po ostrzeniu zacznij powoli o nie dbać jak na filmie. Docenisz, że te porady mają sens. W tej chwili mam już dwie deski drewniane, żadnej szklanej, mam listwę magnetyczną choć jeszcze nie obłożoną miękkim materiałem. Coś mi się nie podobała . Dzięki temu filmowi ją obłożę. Noże wszystkie tanie oprócz kutego victorinoxa, który wreszcie wrócił z 20-to letniego urlopu. Do kupienia w najbliżym czsie strop, bo ten z zestawu tanich kamieni chyba się nie nadaje lub jeszcze nie umiem go używać. Strop z pastą polerską to równoczesny zakup. Zedrę jeszcze trochę kamienie to się kupi coś lepszego. Ale na pewno nic bajecznie drogiego. Najpierw nauka potem praktyka, a następnie rzemiosło.
Majfriend, bambus nie jest twardszy od np drewna buka (zalecany do spożywki).
Ale nie robi się desek z bambusa, robi się deski z laminatu i twardość, odporność daje żywica która skleja warstwy bambusa.
Sam "goły" nie, ale deski bambusowe zawsze są impregnowane i później to już masakra dla noża, prawie jak szkło czy epoxy.
@PyzaMadeInPoland nie prawie, bo to laminat właśnie. Spoiwem jest jakaś żywica, epoksydowa, poliuretanowa czy cokolwiek. To ona odpowiada za twardość.
Nie tak dawno chińczycy dość ostro promowali w Polsce "drewno bambusowe" jako produkt eko i naturalny. Twierdzili że wytrzymałość, odporność na ścieranie etc jest nawet lepsza niż dla europejskich gatunków twardego drewna. A de facto to plastik z rdzeniem naturalnym.
Deski bukowe są spoko.
@@pasiekatilia8549 jest gorzej, najczęściej do klejenia jest używana żywica melaminowa. Odkryli to w Beneluxie. To dziadostwo w kontakcie z gorącymi płynami wydziela melaminę i formaldehyd. Stąd na potęgę w całej UE wycofywane są wszelkie kubki bambusowe jako zagrażające zdrowiu. Niby w deskach nie ma zagrożenia ale u mnie bambus nie jest używany w czymkolwiek co ma kontakt z żywnością.
Jak już trzeba kroić "torta" na szkle to warto do tego mieć oddzielny "inaczej dobry" nóż (taki za 10zł)
Fajny materiał, ale osobiście nie chciałbym być niewolnikiem swoich noży. Wiadomo, każdy musi wybrać z tego cośdla siebie.
Moja żona winna to obejrzeć.
Winna to dobre słowo 😂
Witam. Pytanie o musak ceramiczny. Pozdrawiam.
Jest spoko. Bardziej ściera niż stalowy, ale wadą jest to, że może się złamać.
Używam z IKEA jest naprawdę dobry 😊 tanie musaki stalowe są słabe i szybko się zużywają. Stalowe fajne to się zaczynają tak od 150 zł.
A elastyczna deska z Ikei - FINFÖRDELA będzie okej? :)
Nie jest to jakieś optimum jeśli chodzi o komfort krojenia, ale na pewno dużo dużo lepsze niż bambus.
@PyzaMadeInPoland Specjalistą nie jestem, kucharzem też nie. Po prostu chcę ostrzyć noże i w miarę możliwości rezygnować z rzeczy, które je szybko tępią 😃 Dzięki za odpowiedź.
Dzień dobry, czy taka przeciągarka z firmy work sharp będzie dobrym rozwiązaniem jeśli nie chce rozpoczynać jeszcze przygody z wyższymi budżetowo ostrzałkami? Ostrzałka Work Sharp Pivot Plus (009-022) dziękuje z góry za odpowiedź
Zdecydowanie nie. Ona nie ma rolek tylko na stałe przytwierdzone pręty, które bardzo agresywnie ścierają ostrze w kierunku równoległym, co jest bardzo niekorzystne dla trwałości krawędzi. Z takich budżetowych polecam Sharpal rollową ręczna , która recenzowałem chyba 5-7 filmów temu.
Ten influenser, który czyści deskę nożem to bardziej aktor niż influenser, nazywa się Stanley Tucci 😊
Kojarzę go tylko z jakiegoś telewizyjnego show kulinarnego, gdzie zwiedza Włochy i je
Ja najbardziej kojarzę go z Kingsman, a teraz ma świetną rolę w Konklawe. Btw świetny poradnik, oby takich więcej! Dużo wiedzy w jednym filmie! 🙌
@slonikart1793 dzięki!
próbowałem myć nóż miękką stroną gąbki. problem w tym że pociąłem całą gąbkę i po jednym nożu nadawała sie do kosza. :p
Najlepiej położyć nóż płasko na blacie i myć z włosem.
10:52 ale że ogórka smażysz?
A kto bogatemu zabroni?😅
Strop sharpal 204 N czy 2 stronny sharpal z rączką? Używam starej nogawki jeansów i chce kupić strop i... Czy ten 2 stronny jest mniejszy/mniej wygodny? Znając mogę lenistwo jedna strona mi raczej wystarczy
Poproszę opinie użytkowników
Ja osobiście używam dwustronnego. Szorstkiej strony bez pasty do wygładzenia po ostrzeniu, pozbycia się zadziora, gładkiej z pastą do podostrzania. Wziąłem ten z rączką bo często w kuchni, przy podostrzaniu na szybko używam go - jak musaka Piotrek na filmie - w pionie.
Ja wolę ten jednostronny, bo ma gumy, żeby położyć płasko na blacie. Łatwiej trzymać stały kąt.
Co do desek do krojenia. Kiedyś zarobiłem (także na zamówienie) kilka desek z żywicą epoksydową tzw rzeką. NIE ROBCIE TEGO. Żywica jest cholernie twarda i po kilku krojeniach na tekiej desce nóż będzie kompletnie tępy.
Zgadza się!
Stalka: to sprzet dla zawodowców co z narzędziami sie nie certola bo to niszczałki a nie ostrzałki.
Ile mniej więcej może kosztować usługa cieniowania?
Zależy od noża ale pewnie zaczyna się od 100 zł. Za cieniowanie takie z polerką i odtworzeniem satyny na nożu Foxxa zapłaciłem 200 zł.
@PyzaMadeInPoland no to faktycznie w nożu za 2 stówki nie ma sensu, ale już za 1500 czemu nie
@@szonytubena tanim nożu jak ma się kamień/diament 400 to można śmiało samemu. Miękka stal szybko zejdzie, a i nie szkoda jeśli się coś zepsuje :)
A jeśli chodzi o taki blok z precikami? Mam taki do jakiegoś zestawu noży i zastanawia mnie ostatnio czy wkładanie pomiędzy te preciki szybciej tępi noże.
Hmm, a jak to wygląda?
Masz na myśli taki z plastikowym spaghetti? 😂 Przerabiałem temat- dla noży spoko, ale jak masz naprawdę ostre noże to ten wkład długo nie wytrzyma...
Przy wkładaniu/wyciąganiu te pręciki tną sie jak głupie i z bloku po kilku miesiącach zostają plastikowe ścinki.
A czy nie jest tak, że jak ktoś nie ma czasu bawić się w ostrzenie i wydatki na zabawki to powinien kupować tanie ale ostre noże i po stępieniu je wymieniać na nowe? Ja rozumiem to jako hobby bo użytkowo jest to strata czasu, którą można przeliczyć na pieniądze.
Trochę szkoda, gdy tania przyzwoita ostrzałka kosztuje 30 zł. A tani przyzwoity nóż to jednak minimum 50 zł. A nie stosując się do tych wskazówek, nóż stępimy w kilka dni, maksymalnie tygodni.
Odnośnie mycia, używam gąbki do teflonu - może być?
Tak, jest dużo lepsza, mniej ścierna. Ale i tak warto ostrzyć z włosem w stronę ostrza, a nie "z ostrzem".
@@PyzaMadeInPoland uff... Już myślałem, że trzeba będzie jakiś japoński czyścik z kosmicznych materiałów kupować. 🙃
Dziwne, dlaczego problemem dla ludzi jest umyć i od razu osuszyć nóż? To przecież moment.Zona kupiła sobie dwa japońskie noże, leżą w szufladzie w atłasowych pudełkach i nikt nie ma prawa ich dotykać,zwł.ja biorący nóż do mięsa,do pokrojenia chleba itd.(to chyba też ją wqrwia, ale noże z bloku magnet.biore jak podleci😅
Przepraszam, że trochę nie na temat. Jeśli ktoś rzadko zagląda to na Amazon w ramach Black Friday Week ten tasak chiński jest teraz po 130 zł. Nie namawiam, informuję :D
PS To kiedy wychodzi singiel "Jestem fetyszystą ostrości"? :D
Tak, ten tasak wrzucałem ostatnio w zakładce społeczność dla Subskrybujacych. Mega cena!
Pyza, zniszczyłem swoje gyuto hitohira gorobei na stali Shirogami 😢 może seria filmików jak naprawiać takie noże po nieudanych ostrzeniach?
Co to znaczy zniszczyłeś? Jeśli krawędź ostrza jest wyłamana, uszczerbiona, to zabierasz nóż na kamień o niskiej gradacji i musisz stworzyć ponownie jego krawędź (po angielsku until apex), nóż z takiego kamienia powinien już być bardzo ostry i w połączeniu ze stropem i ścierniwem ok 7 mikronów powinno być git (po niskiej gradacji można wskoczyć na wyższą i dopiero potem strop). Należy tylko pamiętać, że po każdej gradacji należy wykonywać przemiennie ruchy, żeby pozbyć się durta/zgniotu/wióra, po to również jest strop. Jeśli noża od ostrzenia już po prostu "nie ma" to nic nie zrobisz, ew można się postarać to trochę wyrównać, ale taka jest cena za naukę ostrzenia, trzeba trochę noży zniszczyć, dlatego polecam kupić tanie noże i jednen twardszy ok 58 HRC, miękka i twarda stał będzie się różnić czasem potrzebnym do ostrzenia i pozbywania wióra (twardszy nóż łatwiej się go pozbywa).
A co się dokładnie z nim stało?
Ups,to ja nagminnie tak tępię noże😢
Sztuczną patynę można również uzyskać poprzez zanurzenie noża w chlorku żelaza. Otrzymujemy wtedy równomierny ciemny kolor bardzo estetyczny. Można również zastosować oxydę. Wtedy nóż będzie czarny. Co do oxydy trzeba jednak pogrzebać trochę w internetach bo temat jest trochę bardziej skomplikowany ( uwaga na bezpieczeństwo dróg oddechowych). Otrzymujemy jednak piękną czerń.
Z tą oxydą to oczywiście na gorąco.Oxyda na zimno jest bezpieczna , ale efekt raczej niejednorodny.
Trafiłam tu niedawno i chłonę podstawy. Na nożowego frejka nie mam zadatków, interesuje mnie sensowny standard do stosowania na co dzień w domowych warunkach. Jak dotąd, zaskoczyło mnie tylko jedno: to, że - po komentarzach sądząc - są tu sami faceci. W żadnym razie nie chcę utrwalać stereotypów płciowych, zastanawia mnie tylko, czemu kobiety wydają się niezainteresowane wyborem i właściwym użytkowaniem w kuchni porządnych ostrych noży 🤔
Nie mam pojęcia. I nie wiem dlaczego 96% widzów to faceci...
@@PyzaMadeInPolandMam pewne przypuszczenia, czemu tak się dzieje 😉 ale - jak już napisałam - nie chcę wzmacniać stereotypów płciowych. Zostawiam psychologom i socjologom analizowanie, czemu kobiety oddają w męskie władanie całe obszary otaczającej je rzeczywistości - ja idę ostrzyć swoje noże 😁
@BeataBookworm ja też mam teorię, jestem niewystarczajaco atrakcyjny 😂
@@PyzaMadeInPolandNie wzmacniaj stereotypów na internetowym targowisku próżności☝️Dobrej jakości zawartość zawsze się obroni niezależnie od opakowania 😁
Eee tam. Moim nożom ex żona nie przeszkadza... 😉
Jest ex bo tępiła? 😅
Wrzucała czubkiem w dół w ociekacz na sztućce... 😂
czyli NAJlepiej tych noży nie używać!? szorstka gąbka NIE, zmywarka NIE, twarda deska NIE... na ścianę w złotej ramce bo się zrobią tępe , tak ?
Bingo
@@PyzaMadeInPoland :)
Ja nie polecam bloków magnetycznych bo stal się magnesuje i jak można naostrzyć może się myle
Ale dlaczego miałoby to wpływać negatywnie na ostrzenie czy ostrość?
@@arturkosiur723 pole elektromagnetyczne jest wszędzie 🤫
@@PyzaMadeInPoland pewnie ma na myśli że opiłki powstające podczas ostrzenia i przylegającą do namagnesowanego ostrza. IMHO debilna teoria bo opiłki przylegają nawet do mokrego ostrza i to czy jest namagnesowane nie ma większego znaczenia.
Proszę sprawdzić i przekonać się
@@arturkosiur723ściema która znam od dawna. Mam mnóstwo noży oraz narzędzi. Wszędzie stosuję listwy magnetyczne. Nie mają one żadnego znaczenia.
Stępiony nóż ma jedną wielką zaletę, można znowu go naostrzyć.
To prawda 😅
Ja ostatnio, jako że "skończyły" mi się tanie noże do ostrzenia, stępiłem jeden i naostrzyłem ponownie na rolkowym Rapidzie, pooglądałem ostrze pod lupą i ponownie stępiłem oraz naostrzyłem, tym razem używając chińskiego Horla by porównać efekty. Czy to już objaw choroby?
@Gadol78 tak, ale nie wymaga ona leczenia 😂
@@PyzaMadeInPoland chociaż tyle. 😎
STOP: o czym mówisz? Z nożem weglowym na ctrynę? Chyba oszalaleś!
Żadnych owoców ani warzyw- powachaj taki nóż po cieciu pomidora-
Salatka bedzie miała stalowy posmak,
- przecież masz inne noze kwasoodporne/ nie mylić z nierdzewnymi/
Wystarczy zapatynować i będzie spokój
Pierwszy, znowu!
Monitora sobie nie ochlap z tego szczęścia 😐
O, coś luźniej w komentarzach, czyżby jednego natrętnego trolla ubyło?
Taaa, trochę dosyć miałem 😅
"Noże to nie jest religia" trafnie to ująłeś.
ja mam dzbanek wypełniony fasolką i w sómie i stoi i się nie tępi
Ech, niestety listwa do noży absolutnie odpada w domu z kotami... 🫤
włażą na szafki?
@PyzaMadeInPoland wszędzie 😄 pozostają te zamykane metody.
Ale jak to gąbką nie? *zdziwiony pikachu*
Chyba, że żółta strona 😏
Ostrzałka wodna Global, 2 minuty i nóż jest ostry jak brzytwa bez zbędnej zabawy.
Agresywną i niestety szybko degradując ostrze. Ale lepiej taka niż żadna.
Kolejny ..doskonale wie co jest zle A co z dziećmi na listwie błyskawiczny dostęp
Dzieciaki biorą stołeczek i sięgają
Nóż to narzędzie. I w całym filmiku zapominasz o jednej prostej rzeczy - narzędzia mają być wygodne w użyciu. Jeśli miałbym aż tak dbać o nóż to wolę jednak noże tanie i tępe.
Pewnie, co kto lubi. Ja lubię drogie i ostre :)
Wygodne dla kogo? Dla gen z? O narzędzia trzeba dbać przede wszystkim, bo jak się nie dba, to są to tylko zwykle śmieci