Sergej 781.592 ve Světě motorů na Nova Action
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Magazín Svět motorů na stanici Nova Action není jen o autech, je hlavně o motorech, takže se nesmíte divit, že se jeho tvůrci o našeho Sergeje dost zajímali. Podívejte se na reportáž, která se objevila v 25. díle.
Nádhera, vaše paní je dokonalá a velice citlivá.
Sergej je nesmrtelná legenda 👍👍👍🚈🚈🚈🚈
Paradna masinka ten Sergej,krasny zvuk a krasne video👏👍Aj mi Ceskoslovaci mame zachovane krasne masiny(Bardotka,okuliarnik,cmeliak a pod.).Dakujem za krasne video a nech sa Vam dari🤝
Krásná nostalgie 👍👍👍ty dnešní papundekle se k tomuto stroji nedají přirovnat 👍👍👍 ať to šlape 👍👍👍
Файно відновлений тепловоз, зараз він виглядає краще ніж в свій час в Луганську, коли був зроблений. Звук 14Д40 💣💥👍👍. Дякую за відео, вітання з України!
Parádní lokomotiva! 👍
Moje srdcovka. Na něm jsem manželku pozdadal o ruku v Olomouci
A už jste rozvedení né? 😂
@@Sync923 ne, stále šťastní
@@MODELARLUKAS To musela býát nádherná svatba. Jinak moje srdcovky jsiu tyhle mašiny taky.
Neskutočný stroj starý otec celú kariéru. Na Tom jazdil pán Šauer vyzerá super panko
Trochu nepřesný výklad jak mašinka pracuje, ale jinak pěkné. Už hodně let jsem jej neviděl :-)
to se usínalo na prázdninách u dědy, když stál v v 10 večer, na nádraží cca 5 km daleko pod kopcem, a pak se rozjižděl....ten zvuk bych chtěl mít nahranej ve smyčce...:)
👍👍👍
Mohlo tady být 600 Pomerančů, z toho 300 s parním generátorem. Jenomže v SSSSSSR rozhodli...
Bylo dohodnuto delegáty v RVHP. To jaké by jste řekl, že rozhodnutí EU předkládá NSR nebo dokonce samotný Washington. My tenkrát do SSSR a vůbec celého východního bloku zase dodávaly Čmeláky ve všech modifikacích.
Pomeranče se uklidily na střední Slovensko, aby nebyly moc na očích. Tak si mohli v SSSR dělat posunovací lokomotivy sami, a nám nechat kapacitu na výrobu lokomotiv pro traťovou službu. I když Čmeláci odvedli kus práce, topit neuměli. Jenomže to už nevyřešíme, rozkazuje Brusel. Zde hlavně šlo o to, aby v Evropě byla lokomotiva, kterou bude umět řídit sovětský voják bez zácviku. @@smoubernvald
Dnes už ČKD neexistuje 😢. Zomlel ho demokraticko- konkurenčný západný mlynček za pomoci skorumpovaných domácich demokratov.
@@jansmolko5161 A ta fabrika v Luhaňsku, kde se Sergeje vyrábely, už taky dostala zásah, protože si v ní ruská armáda udělala pohodlíčko.
@@ivanbok7248 nechať krachnuť fungujúcu fabriku ktorá tu bola od 20- tych rokov minuleho storočia a zničiť fabriku vo vojne sú dva odlišné veci. Tá druhá fabrika sa ešte opraví, ale ČKD už dohromady nedá nikto.
Pán by nechcel krásnu čiernu lokomotívu ktorú vyvinuli pred cca 20 rokmi na Slovensku a do teraz je odstavená vo Vrutkách? Je to velmi zaujímavy stroj.
Kdybys radši řekl- sv výkonem 2 200 koní,asi by ti diváci líp rozumněli...taky jsem na nich kdysi dáávno dělal v depu Veseli/n Mor jako elektromechanik a pak jezdil jako pomocnik.Motor 12 válec dvoudobý,naftový,průměr pístu tušim 170 mm,čtyři výfukové ventily....krásný dunivý zvuk...👍👍.
Pletete si motory, vrtání 170 mm měl náš ČKD 12 V 170 DR. Sergej měl motor Kolomna 14 D 40 vrtání 230 mm, zdvih 300 mm.
U diesel elektrivkyho pohonu se vzdy uvadi vykon v kw nebo mw
@@mirre83ify co se týká výkonu spalovacího motoru tak je to jedno, ale přenášený výkon se už samozřejmě uvádí v kW. A motor v Sergeji má 2000 koní, 2200 koní má čtyřkový brejlovec
Omlouvám se,s tim vrtánim u Sergeje že bylo 170 mm jsem se spletl,pamatuju že vložka válce byla dlouhá jak pohádka a přepoustěcí kanály byly uprostřed ní a okýnka byla po celém obvodu dokola....vim že Cecula- Bardotka (478)měla vrtání 310 mm a asi 1600 koni......a výkon lokomotiv se tenkrát udával v koňských silách 😊,to byl rok asi 1972 😣😏...
A ten zvuk tady v té reportáži bohužel úplně chybí!
👍👍😉
Nespletl se pán? Lokomotiva, pokud vím, tak se vyráběla od roku 1966??
Zajímavé, že nikdo nenahodil přezdívku té mašiny.... Bubny Tajgy
prezývka v Čechách a na Slovensku je Sergej. Taigatrommel v bývalej DDR.
Ani slůvko že je to motor z ponorky ,vždy to bylo první o čem se mluvilo.
Protože z ponorky není. Ale slýchávali jsme to, ne, že ne.
3000L na 100km ?
pry to byl nespolehlivy stroj, casto byly nutne opravy, mel obrovskou spotrebu, ale i tak nam je sem rusaci natlacili, i pres to, ze jsme meli vlastni daleko lepsi masinu "kyklop". doporucuji shlednout zaslapane projekty na ceske televizi, konkterne dil lokomotiva u ledu.
Oni je nacpali snad do všech zemí východního bloku ...
no jo no dneska nam tu tlacej sodruzi ze zapadu daleko horsi veci.
@@milanmilan3989 povidejte, jake? A myslim tim z veci, ktere jsme si tady take schopni sami vyrobit, aby to bylo fer ;)
@@milanaero No právě,dnes si nemůžeme vyrobit téměř nic.Jinak,Sergej byl při dodržení předepsaných úkonů údržby spolehlivý,jako každý stroj,který dostane,co mu patří.A byl určen k provozu težkotonážních vlaků,na které by musely být dvě mašiny, tudíž větší spotřeba a více obsluhy.
@@milanaero mnoo napriklad ty potraviny,z kterych je tolik rakoviny,ty slavne elektromobily,elektrokolobezky ktere radi horej,ty auta,kgere hrzavej vic nez za sociku,motory v nic,ktere potrebuji po 2 letech g.o. motoru a nemluve o servisu,ktery treba dost casto a draze navstevovat
Ale vyrobený byl v Luhansku na Ukrajině
To sice ano,jenže zapominaš že to byl sovětský svaz,takže to říká dobře
@@siberianxxy1979 Prdlačky. Ke konci už říká ,,původem ruská lokomotiva,, . Takže sovětská ano, ale ruská ne!
@@tomasstanek319 Všechno z Ruska,jsou křápy do šrotu,Rusové nemají kvalitní,ani hřebík.
@@tomasstanek319 to máš pravdu, tak to je ale chyba autora:-))
Výkonná lokomotiva ale na osmikolák z ČKD( ČME 5) který jezdí po celém Rusku nemá, ani Ragulin není lepší, byli jsme borci.
Jezdil... Už ne.
Я пам'ятаю тепловози ЧМЕ5, вони були на нашій Донецькій залізниці в депо Дебальцеве, в кількості 10 одиниць. Працювали з важкими поїздами на сортувальніх горках.
Zajimalo by me kde autor textu prisel na to ze jezdi po celem rusku kdyz se jich vyrobilo pouze 10 prototypu...😂
4000 litrů nádrž? 😂 Ježiši kriste tolik peněz
Americké lokomotivy mají nádrže i na 12 000 litrů :-) Akorát ten údaj o spotřebě úplně nesedí, bylo to tuším kolem 380 l/100 km, ale problém byla spíš vysoká spotřeba paliva na volnoběh.
On ten dvoutakt musel byt v otackach aby fungoval hospodarne obzvlast tenhle sovetskej s nizkotlakej
@@jiripetrzilek7879 To je typický neduh dvoutaktního dieselů. Při tažení vlaku krajinou bez zastavování to nevadí, ale Evropa není bývalé SSSR nebo USA či Kanada. Tady se stojí u každé vrby... Na volnoběh tam musí mechanické dmychadlo tlačit vzduch, aby se motor "vypláchl" a při nízkém výkonu se jeho příkon také dost negativně projevuje na účinnosti.
@@jiripetrzilek7879 spotreba u dizlov sa uvadza l/1 hod. Na voľbeh a pri záťaži.
Dvoudoby motory jsou v lokomotivach bezny po celym svete akorat s tim rozdilem ze ty zapadacky motory fakt fungujou
Snaha dostat ze spalovacího motoru pro lokomotivu co nejvíce výkonu v co nejmenším balení vedla k volbě dvoutaktní koncepce. Američani byly po 2. světové válce v motorizaci železnic v podstatě 20 let před zbytkem světa, téměř se jich totiž nedotkla. I proto jejich dvoutakty EMD zaplavili svět. Fungují opravdu spolehlivě a s docela dlouhou životností.
Historická vložka... Firmu Winton koupil v roce 1930 General Motors a vyvinul z jejich produktů propracovanější řadu motorů 567 (567 kubických palců na válec). EMD (Electro Motive Division of GM) v šedesátých létech inovoval zvětšením na řadu 645 a úpravami pro vyšší výkon. Již v osmdesátých létech přišla řada 710, řada 645 se tak moc nepovedla. 710ky jsou dodnes v provozu nejenom po severní americe. I když už před přelomem tisíciletí bylo jasné, že dvoutaktů odzvonilo, skončily snad až v roce 2015 (Tier 4), nechám se doplnit, lokomotivy s těmito motory vznikly i po tomhle datumu. Lehký přehled vzrůstu výkonu těchto dvoutaktů v nejpopulárnější drážní velikosti od roku 1938...
16V-567 1350-2500k - typický motor býval nastaven na 1500-1750 koní (pouze s rootsovým dmychadlem), doplněný turbodmychadlem pak 2000 koní.
16V-645 2000-3600k - prakticky vždy s turbodmychadlem (645 měla řešit problémy 567 s vysokotlakým přeplňováním), typicky 2000 koní pouze s dmychadlem a až 3300 s turbem.
16V-710 3800-4500k - spolehlivost zpět na úroveň povedené řady 567, typicky 4000-4300 koní, po přelomu tisíciletí již značné potíže s plněním emisí.
Nejlepší se čtyřtakty byly Němci. Na 2500 koní se dostali i s menším motorem MTU 12V956, podobně jako Francouzský Pielstick 16V-PA4-185 (2400 koní), na konci šedesátek. Ten se také dostal do celého světa, díky své spolehlivosti a levné licenci. Ano, originál u nás neoblíbeného licenčního motoru ze Slovenského Martina. Československý Pielstick 12V PA4-185 však měl polovinu komponent z bláta a příslušenství motoru bylo vyvinuto kompletně lokálně, aby se ušetřilo. Nekonaly se tak písty Mahle, turba BBC, vstřikovací sada Bosch, ...
Kolomna 14D-40 byla vyrobená technologiemi a z materiálů dostupných v SSSR, proto ten "skromný" výkon 2000 koní, avšak mašina celkově je slušně předimenzovaná, relativně jednoduchá i spolehlivá, ale do dílen se jezdívalo docela pravidelně, životnost některých komponent době opravdu neodpovídala...
👍👍