Podobné čelo vozů se zadním čelem vozů M296 vycházelo ze skutečnosti, že měly být spojovány s rychlíkový mi vozy Baim ( dnes Bdtn). A samozřejmě z toho, že je vyvíjel stejný výrobce.
@@jiril6087 Ano, Zabotlamy jsou nadčasové tak o 50 let!!! Vyráběly se ve vagónce Studénka od roku 1964. V roce 1962 vyrobili jejich předchůdce, dvě jednotky EM475.0, přezdívané Lochneska. Měly jiný design čela a uspořádání 2'Bo'+Bo'2'+2'Bo'+Bo'2'. To znamená, že každý ze čtyř vozů měl vždy jeden podvozek hnací. Elektrické zařízení bylo od firmy Škoda Plzeň. Ale prototypy se neosvědčily, a další typ , známe sériové EM475.1/451 měl elektrické zařízení od firmy MEZ Vsetín (bývalá fa Sousedík). A nízkopodlažní provedeni bylo zvoleno po průzkumu odborníků z vagónky Studénka, jak zkrátit pobyt vlaků ve stanicích a zrychlit jízdní časy , proto měly široké dveře v úrovni nástupišť a větší zrychlení převodem méně dorychla a tím s větší rozjezdovou sílou.( zastávkový vlak mezi stanicemi stěží přesáhne rychlost 100km/h. Ale požadavky ministerstva dopravy tehdejší ČSSR na nové jednotky EM488.0 všechny vymoženosti Zabotlamu DOSLOVA obrátily naruby, načež pak poukazovali na to, že nové jednotky EM488.0 se "nehodí pro Prahu." A Odstrčili je samozřejmě na okraje republiky do Mostu, Ostravy a Košic, čímž degradovali úroveň dopravy v těchto krajích na 50 let!!;
K tomuto článku je co komentovat , za prvé: žádné alias, ale Chrochtadlo byla přezdívka pro vůz M475.0 podle toho, že motor za jizdy vydával chrochtavé zvuky. Za druhé: projekt pohřbila TOTÁLNÍ NESCHOPNOST tehdy vychvalovaného plánovaného hospodářského režimu, který NEBYL SCHOPEN zajistit výrobu 400 ks motorů 6PA-185 Pielstick pro tuto zakázku, přesto že to mohli udělat povolanim zainteresovaných osob NA VOJNU a nechat je vyrábět NA VOJENSKÝ rozkaz ( a všichni zaměstnanci by měli vojenský režim). Ty vozy byly projektovány proto, že na tehdejší Hydry ( pojmenované podle hydrodynamických prevodovek) byly sriznost na malý počet sedadel.
Pokračování: na základě stížnosti o nedostatečné obsaditelnosti Hydry byla zadána objednávka na motorový vůz pro hlavní tratě s podpodlahovym motorem o výkonu 400kW, elektrickým přenosem výkonu, co největší plochou obsaditelnosti sedadly a schopností utáhnout 3 vozy Baim ( dnešní Bdtn). Vozy byly úspěšně vyvinutý a vyzkoušený, přechodové dveře na čelech byly stejně jako u M296 vyřešeny pro připojení vozů Baim. Ale komunistický režim nebyl schopen zajistit výrobu vznětových motorů ( přestože se chvástal vyspělým československým strojírenstvím) a vagonka Studénka proto ani neobjednala výrobu komponentů pro přenos výkonu. Namísto toho vycházela z toho, co bylo k dispozici a postavila prototyp vozů M273.2 se dvěma motory ML634 a převodovkami Praga 2M70. Zkoušel j se na trati Břeclav - Znojmo. Ale Ministerstvo to odmítlo s tím, že neutahne 3 vozy Baim a namísto M273.2 objednalo nesmyslných 600ks chcipaku M152.0, PŘESTOŽE na ně byly od samého začátku jen STÍŽNOSTI a to na všechno, co na vozech bylo!!! Poté do úkolů 7. Pětiletky KSČ byl zadán úkol ZAJISTIT výrobu motorového vozidla M475!!! Ale nestalo se NIC! Na rychlících, jako byl Bohumín - Krnov - Jeseník stále jezdily staré kraksny M262.0 a ani časté přetížení nevedlo k nápravě! Pouze ZOS Šumperk provádělo opravy lodních motorů 6S PV 150 z ČKD Hořovice o stejném výkonu, jako měl 12V160 DR z vozů M262, a začali je proto remoroeizovat. Těmto Kraksnam se říkalo Lodak. Po zjištění, že už MEZ Vsetín po neobjednalni elektro součástí pro přenos výkonu má jiný výrobní program, Ministerstvo dopravy objednalo po 30 letech pokračování výroby vozů M 296.1!!! To už se dá pojmenovat jako volání člověka uvízlého v propasti. Vagónka Studénka Butovice už dávno pokračovala na vývoji dvoumotorového vozu. Ale to už bylo vyráběno v obnoveném kapitalismu ( vozy 842 vybavené hydrodynamickými převodovkami Alison) a komunistům zůstala OSTUDA neschopností. V těch navíc vyráběných chcipakach mohl být lepší interiér, větší sedadla odpovídající pro delší jízdu, polospousteci okna, přechodové můstky na čelech a lepší odpružení. Ale komunističtí ministři neudělali VŮBEC NIČ! A stejnou ostudu mají ČSD, které takové zmetky neměly vůbec převzít, i následné ČD, které předělávají interiér v době, kdy už ty chcipaky 810 měly být DÁVNO VYŘAZENY z provozu!
Škoda, toto vypadá jako smysluplný projekt. Přestože 810 se nedají upřít zásluhy na zachování provozu na mnoha lokálkách, jejich masivní nasazení byla katastrofa, která snížila kulturu cestování na několik dekád.
@@jiristransky6534 Jestli máte na mysli například modernizované interiéry 810, tak zcela souhlasím, ty koženkové lavice byly lepší než současná sedadla, které asi navrhoval někdo, kdo vlakem nejezdí, protože umožňují jen sed v pozici "jako pravítko". Dobré tak na cestu do 15 minut.
@@jiristransky6534Ještě bych dodal, že nejraději jsem měl staré 820 (tuším). Čtyřnápravové, s třemi oddíly, hlavně ty koncové, bohatě prosklené, byly úplně skvělé. U nás bohužel moc nejezdily, užíval jsem si je na cestách do Jeseníků, jezdívaly na trati Ostrava -Svinov (dříve Poruba) Opava východ, často jako přímé spěšňáky Frýdek Frýdek-Místek - Jeseník nebo Ostrava Poruba - Šumperk (přes Jeseník). Skvělé vlaky pro turisty, pohodlné s nádherným výhledem. Dnešní vlaky jsou s přesvícenými interiéry a často reklamními fóliemi přelepenými okny vhodné snad jenom pro lidi, kteří pořád koukají do mobilů.
Hodně překroucené, aby to byl "zašlapaný projekt". Licenční motory Pielstick se používaly i v lokomotivě T466.0 (735) a byly v praxi poruchové. Také měly vyšší spotřebu, což se po ropné krizi 1979 už považovalo za významný faktor. Jestli úředník na ministerstvu slyšel "motor Pielstick", nedivím se, že to zarazil. Po požáru v ČKD naftové motory bylo celkem logické, že vývoj čtyřnápravových motorových vozů u nás pokračoval s použitím motorů LIAZ, vyzkoušených v umístění pod podlahou jak v autobusech, tak v oněch 810. Když uvážíme, že dnes už kupujeme takové motoráky z Polska, tak bych byl s kritikou minulosti opatrnější.
Ty si bud opatrnej jak chceš, ale pointa je, že cokoliv by bylo lepší než hodinová cesta v ropovodu šukafonů. Pokud se jim nelíbilo tohle, měli zajistit jiné moderní 4osy. Krom toho, tam kde by mohly 474 jezdit a 810 nestačily, dál jezdily velké soupravy s lokomotivou, takže o úspoře nafty moc nemůže být řeč. Tento problém částečně vyřešily až 842 a 843...
@@tomasstanek319 Hele, docela bych ocenil, kdybys napsal "v čem se mýlí", že jsi napsal "pravda proč je to co říkám já" je super u piva, ale jaksi to má i takovou faktickou hodnotu, tedy "jááááááá".... Jinak mi připomínáš "obsahem keců", bývalého mistra na vedlejší hala, taky mlel furt že to nejde "protože mu musí pořídit to či ono", apk ho vyměnili a najednou to šlo :D
@@Odisovic Cože?? Nejspíš máš problém s chápáním textu, protože netuším, jak si přišel na nějaké mýlení nebo co. Píšu, že pokud soudruzi měli problém s tímto, měli jinou cestou zajistit pohodné cestování na vytíženějších vedlejších tratích než s pomocí 810. Kde v tom vidíš nějaký mýlení, netuším...
@@tomasstanek319 Znovu a tentokrát úplně primitivně, "komentuj obsah co napsal ne dokola v každém příspěvku JÁÁÁÁÁÁÁ", jestli ani toto napsané napřímo nejsi schopen pochopit a zase bude cancy že ty jsi autobus a ostatní letadla, holt budu se muset smířit, že na víc než jááá nemáš ;) P.S. pokud v každém příspěvku sděluješ pouze jááááá, udělej video, nehraj si na diskusi ;)
@@Odisovic Ty něco fetuješ?? Co to tady meleš za nesmysly?? Za prvé, nauč se psát čárky v souvětích, bude to pak pro všechny hned lépe čitelné. Za druhé, bavíme se tu o tématu M 474 a jiné čtyřosáky vs M 152, o čem se tu bavíš ty, netuším ....
To myslíte ty původní chcipaky M152.0/ 810 c lavicemi potaženými koženkou, chatrně sklopnými rádo by vetrackami ( které nic nevetraly), pidisedadly v uspořádání 2+3 a stísněnými tak, že si cestující navzájem zakopávali o nohy, odpružením, které vás kopalo do zad při každém hrbolu na koleji a bez přechodových můstků mezi vozy,? To se vám zdá dobré??!! Teda po jízdě takovým zmetkem jste hned musel si zajít do hospody na pár piv, protože jste se v tom nevetratelnem skleníku ( jedna z přezdívek) zažívá uvařil a po té k doktorovi s bolavým i zády od otřesů a spálenými stehny od rozpálené koženky na lavicich! Opravdu "skvělé" cestování!!!
@@lusy2022 v tomto případě je Hydra přezdívka pro motorový vůz M296/dnes 854, a to podle hydrodynamické převodovky vložené do pohonu mezi spalovací motor a hnací nápravy. Je založena na přenosu hnací síly pomocí čerpadlového kola v jedné části převodovky, které hnací olej čerpalo na turbínu ve stejné převodovky. Tím je odstraněno zahřívání spojky, ale za cenu větší spotřeby. Říká se tomu hydrodynamický přenos výkonu ( tedy založen na dynamice, t.j. pohybu hydraulického oleje)
Hydry spl'nují hodně z jmenovaného a hlavně jezdí na některých tratích dodnes.. Za mne nejlepší motoráky ever... Rychlé, tiché, a neuvěřitelně pohodlné a měkce sedící. Na rozdíl od převlečených 8xx které jsou šíleností.
Jenže alespoň řada firem fungovala, vyrábělo se téměř všechno od nití po letadla ! Dnes už nefunguje nic ! Všechno je zahraniční a nemáme jedinnou vlastní firmu......všechno se vytunelovalo, zničilo a prodalo !!! Nemáme nic, jen dobrý pocit jaký máme "západ" ale ani jedno nám nepatří !
nevies ako to bolo,ano 50% výrobkov hlavne stroje sustruhy Tatry sme davali do ruska lenze takmer zdarma sme zato mali ropu plyn železo ocel med hlinik všetky suroviny
@@zicho1st to nebylo tržní chování, seshora se direktivně rozhodlo o alokacích zdrojů a co lze a nelze vyrobit, trh neexistoval, o devizové prostředky se jezdilo škemrat na ministerstvo atd.
na to že sú vozy 810 tak očierňované, paradoxom je že sú ešte stále úspešné. Nikto vtedy nevedel že nájdu svoje využitie na lokálkach. Boli natoľko žiadané, že prešli rôznymi zaujímavými rekonštrukciami.
@janter7819 Ale ne proto, že by byly kvalitní, ale proto, že tehdy tu nic lepšího nebylo a později na to zase nebyly peníze, jinak už by byly dávno ze všech kancelářské sponky.
Co to meleš?? Jak nikdo nevěděl, že nájde využitie na lokálkach?? K čemu byly asi postavené? 810 byly určené hlavně pro lokálky nebo pro odvoz od rychlíků.
Z pohledu cestujícího mi přide, že s těmi motráky není vůbec nic špatně. Za skleník považuji ty novějčí nebo obnovené vlaky, kde si nemůžeš otevřít okno, ale klimatizace přitom nikdy nefunguje
@@matejblaha4659 Ono hodně záleží po jaké trati a jak daleko jedeš. třeba po trati 120 (Buštěhradkaú je to fakt zážitek a ne zrovna pozitivní. Souhlasím ale s tím, že okna, co se nedají otevřít vůbec nebo jen lehce vyklopit jsou na dvě věci.. Jenže to máš také těžký když ta klasická okna zazdí vždycky nějaká blbka, že na ní fouká zatím co se zbytek vagónu dusí a roztejká. Na druhou stranu jsem už x-krát viděl dementy, kteří vlezli třeba do tramvaje, kde běžela klima a první co udělali bylo, že otevřeli okno, čímž klimatizaci drasticky snížili účinnost. Prostě bezmozci. tak jsem okno zase zavřel aby klima pěkně fungovala. Někteří s tím měli problém, ale postavou a vzezřením působím tak, že si to většina lidí rozmyslí jestli chce jít do sporu, tak to bylo OK :D Je to dost o lidech. Bohužel dvounápravový podvozek 810 není o lidech, ale o jeho technických vlastnostech.
@@matejblaha4659 Dafuq? Z pohledu cestujícího je na nich VŠE špatně. Hluk, smrad z motorového prostoru, vibrace, hází to jak na horské dráze, dřevěné lavice by byly pohodlnější než sedačky, které se do nich montovaly... Všechno špatně.
Určitě máte pravdu. Ale na základě čeho ministerstvo rozhodlo? Třeba také na vyjádření ZŤS Martin, že nemůžou zaručit výrobu. To už nám dneska nikdo neřekne.
@@alestrdy1755Federálne zhromaždenie. Dneska už nik ani nevie kde to bolo. Tam kde stálo pred dverami obrnené SKOT vozidlo. Pred Slobodnou Európou. ZŤS malo plniť rozhodnutia vlády. A tá bola kde? Som z ČSSR a nerozhodol som aby sme sa rozdelili. Čim väčší štát tým silnejší. Ale u nás bolo ZŤS u vás bol rozum. Teraz nieje ani jedno ani druhé.😅
@@Nakolezestodoly to je stejný jako když se všechno svádí na Brusel, houbelec, ani v Bruseli ani v Moskvě neměli žádný úřad pro řízení ČSSR, to dělali soudruzi tady a do Moskvy se lítalo lítat pro pohlazení, že to děláme líp jak v SSSR, a každá výroba je o zdrojích, v direktivní ekonomice přidělují zdroje úřady a ty rozhodovaly v téhle éře i podle požadavků RVHP
vůz řady 152,dnes,nevím proč dnes 810,je to nejdokonalejší co po kolejích v této kategorii jezdilo.vidíme to právě dnes ,kdy jsou vyřazované a místo nich přichází neidentifikovatelná hrůza a šrot.hlavně,když za jejich nasazení dostane někdo zaplaceno. 152 byl na vedlejší tratě idealní,je prostorný ,pohodlný,luxusní sedadla,kord dnes ta látková,v zimě krásně topí,v létě chladí okny.je jednoduchý,snadno opravitelný,spolehlivý a hlavně lehký. nevláčí sebou tuny balastního železa.na místních tratích je i rychlý.místo do šrotu ho stačí omejt tuplovaným saponátem,vyspravit nátěr a vyměnit náplně a může jezdit další desítky let k plnné spokojenosti.ale to se nádražním mocipánům nehodí.z toho nekoukaj žádné úplatky za nasazení nových. standa
@@zdenej ano, do jisté míry máte pravdu. Podle zadání objednávky do vagónky Studénka mělo být vyrobeno jen 150 ks vozů M152.0 a přívěsných Blm/010 jen pro krátké místní tratě do 20km( slovy : DVACET kilometrů) délky!!; Nic víc!!! Z toho jasné vyplývá, že provozovatel ČSD HRUBĚ PORUŠIL doporučení výrobce, a ani na tratích, jako Studénka - Veřovice, Pňovany - Bezdružice a podobných ( místního charakteru, ale delších, než 20km) ty chcipaky M152.0 NEMĚLI POUŽÍVAT!!! Pro takové případy měl být na vozech zvětšen rozvor a délka, dodány sedadla 2+2 stejná, jelako ve vozech Bdt, polospoustecimi okna, lepší odpružení a přechodová dvířka a můstky pro průvodčího! Tím by dostáli lepší a cestujícími akceptovatelné kvality. A to proto stejně jednoduchém uspořádání soustrojí, levné údržbě a hospodárném provozu. Údajně to výrobce chtěl takto udělat, ale komunističtí paní od ministerstva dopravy to nepřijali, a objednali ty zmetky tak, jak je známe. A další zajímavosti je , že až po lhůtě životnosti vozů, když už měly být vyřazeny, teprve ČD nechávaly do nich dávat polospoustecimi okna, větší sedadla s větší roztečí ( o pouhých pět méně) a dokonce i determalni skla!!! CO TAK NAJEDNOU ??!! Že by obavy o zrušení krajských objednávek na obsluhu tratí?
@@janpavelek2097 Přesně tak, na krátkých lokálkách svou práci odváděly dobře. Typicky na cancourech jako Holíč - Hodonín, Opočno - Dobruška, Čelákovice - Mochov, Svojšín - Bor, Nýřany - Heř. Huť, nebo Poběžovice - Staňkov.
@zdenej Z hlediska toho, jak měly být 810 dle výrobce používány, je to naprosto základní vozidlo. Není ani pohodlné, ani luxusní, je to vlastně pravý opak toho, co jste psal. Na posledních pár kilometrů se to dá nějak přežít. Na cokoliv jiného je to ovšem šrot.
@@zdenejv cem? Dva lidi naproti sobe si nesednou. V zime topi, v lete hreje, motor pod podlahou do toho busi, vibruje a produkuje v lete sileny horko. Jede to nepohodlne, protoze nema vzduchove vypruzeni, nektery kusy maji jen maly vyklopny okynka a vyvetrat tak nejdou. Strojvedouci se tam tisni v miniaturnim kamrliku a pokud mu nedejboze zustane neco stat v kolejich, tak prijde o nohy. Z toho, co jsem mohl zazit je orchestrion s prehledem nejhorsi (stejne tak jeho pohrobek regionova).
@@josefcihak6823 Ne. I za bolševika zde byli lidé, kteří měli alespoň snahu něco zlepšit, něco vytvořit, něco udělat pro tento stát. Dnes tu tací lidé chybí.
@@josefcihak6823 Ne. Jsou lidé, kteří jsou hrdí na to, že jsou Češi. Vy k nim nepatříte, takže nechápete, že někdo může oceňovat, že tak malá země, jako byla ČSSR, dokázala uspět v tolika oborech!
Spíše byla M4740 později M475.0 byla určená pro vedlejší tratě, případně i pro některé rychlíky. Pro lokálky byly určené především M152.0. To jak to dopadlo je už jiná píseň.
Nevím jak blízko jste se k motorům Pielstik dostal. Já blízko - jako mechanik - opravář a později strojvedoucí jsem jezdil s 466 264 bez problémů několik let. Důvod byl, že poslední série dostaly písty s ocelolitinovou hlavou pístu, která tam patřila (stejně to má Sergej) a ne hliníkové. Tenkrát si mysleli, že ušetří ale když něco neděláte tak jak je to vymyšlené tak si zaděláte na problém. Licence na výrobu byla koupená na dvanáctiválec do Vé. A motoráky měli ležatý šestiválec. nejsem konstruktér tak nevím zda nebyl problém i s tím. Zdravím
to sou akorát kecy o strojírenské velmoci, kdo něco uměl zdrhnul, krom Wichtrleho, naše výrobky byly dobrý do Zambezi nebo na Kubu, případně do SSSR bártrem za ropu ........
Podívej se na tu dobu....celá země byla ráda, že se něco začíná tvořit aby to sloužilo. V letectví bylo to samé.....nebyl vyhovující český motor, tak se dal cizí......
@@princsymbol713 to je právě ono: nebyl vyhovující ČESKÝ ležatý dieselmotor o výkonu 400kW( aby se vešel pod podlahu vagónů), přestože se komunisté chvastali vyspělým socialistickým strojírenstvím!! Sice byl vhodný motor cizího původu ( francouzský Pielstick licenčně vyráběny ve slovenském ZTS), ale zase nebyli schopní donutit výrobce plnit objednávky. A to i za komunismu byly právní předpisy stanovující sankce za neplnění smluv! Ale ten fakt neschopností vynutit si plnění objednávky je vrcholem neschopností komunismu.
@pracantneunavny8833 Protože nemohli vědět, že bude problém s dostupností. Našli si, že existuje výrobce, má to ve výrobním programu, tak kde je problém? Problém byl v nepružném socialistickém hospodářství. Takže je dobře, že to naprojektovali a dostali za to zaplaceno, protože udělali dobrý kus práce a nemohli za to, ýe to pak někdo zazdil.
No jo, čert vem že nás obsadily armády 5 států s tankama, že při převratu nejdřív ze všeho povraždili elitu národa schopnou odporu, jako například generála Heliodora Píku. A to jen protože ve svazu viděl gulagy..hlavně že byly byty i pro toho kdo na to nemá, že pivo stálo prd a ořech, že se prostě měl pěkně ten co uměl krást a měl známý.
To je ten krásný pořad, kde 50% stopáže tvoří znělky.
Hlavně si všimněte té podobnosti s hydrou a také i s zabotlamou. A technologicky je nadčasová jako žabotlamy.
Jaktože je podobná?
Podobné čelo vozů se zadním čelem vozů M296 vycházelo ze skutečnosti, že měly být spojovány s rychlíkový mi vozy Baim ( dnes Bdtn). A samozřejmě z toho, že je vyvíjel stejný výrobce.
@@jiril6087 Ano, Zabotlamy jsou nadčasové tak o 50 let!!! Vyráběly se ve vagónce Studénka od roku 1964. V roce 1962 vyrobili jejich předchůdce, dvě jednotky EM475.0, přezdívané Lochneska. Měly jiný design čela a uspořádání 2'Bo'+Bo'2'+2'Bo'+Bo'2'. To znamená, že každý ze čtyř vozů měl vždy jeden podvozek hnací. Elektrické zařízení bylo od firmy Škoda Plzeň. Ale prototypy se neosvědčily, a další typ , známe sériové EM475.1/451 měl elektrické zařízení od firmy MEZ Vsetín (bývalá fa Sousedík). A nízkopodlažní provedeni bylo zvoleno po průzkumu odborníků z vagónky Studénka, jak zkrátit pobyt vlaků ve stanicích a zrychlit jízdní časy , proto měly široké dveře v úrovni nástupišť a větší zrychlení převodem méně dorychla a tím s větší rozjezdovou sílou.( zastávkový vlak mezi stanicemi stěží přesáhne rychlost 100km/h. Ale požadavky ministerstva dopravy tehdejší ČSSR na nové jednotky EM488.0 všechny vymoženosti Zabotlamu DOSLOVA obrátily naruby, načež pak poukazovali na to, že nové jednotky EM488.0 se "nehodí pro Prahu." A Odstrčili je samozřejmě na okraje republiky do Mostu, Ostravy a Košic, čímž degradovali úroveň dopravy v těchto krajích na 50 let!!;
Vždyt to bylo předchůdce dnešních 854řek
K tomuto článku je co komentovat , za prvé: žádné alias, ale Chrochtadlo byla přezdívka pro vůz M475.0 podle toho, že motor za jizdy vydával chrochtavé zvuky. Za druhé: projekt pohřbila TOTÁLNÍ NESCHOPNOST tehdy vychvalovaného plánovaného hospodářského režimu, který NEBYL SCHOPEN zajistit výrobu 400 ks motorů 6PA-185 Pielstick pro tuto zakázku, přesto že to mohli udělat povolanim zainteresovaných osob NA VOJNU a nechat je vyrábět NA VOJENSKÝ rozkaz ( a všichni zaměstnanci by měli vojenský režim). Ty vozy byly projektovány proto, že na tehdejší Hydry ( pojmenované podle hydrodynamických prevodovek) byly sriznost na malý počet sedadel.
Pokračování: na základě stížnosti o nedostatečné obsaditelnosti Hydry byla zadána objednávka na motorový vůz pro hlavní tratě s podpodlahovym motorem o výkonu 400kW, elektrickým přenosem výkonu, co největší plochou obsaditelnosti sedadly a schopností utáhnout 3 vozy Baim ( dnešní Bdtn). Vozy byly úspěšně vyvinutý a vyzkoušený, přechodové dveře na čelech byly stejně jako u M296 vyřešeny pro připojení vozů Baim. Ale komunistický režim nebyl schopen zajistit výrobu vznětových motorů ( přestože se chvástal vyspělým československým strojírenstvím) a vagonka Studénka proto ani neobjednala výrobu komponentů pro přenos výkonu. Namísto toho vycházela z toho, co bylo k dispozici a postavila prototyp vozů M273.2 se dvěma motory ML634 a převodovkami Praga 2M70. Zkoušel j
se na trati Břeclav - Znojmo. Ale Ministerstvo to odmítlo s tím, že neutahne 3 vozy Baim a namísto M273.2 objednalo nesmyslných 600ks chcipaku M152.0, PŘESTOŽE na ně byly od samého začátku jen STÍŽNOSTI a to na všechno, co na vozech bylo!!! Poté do úkolů 7. Pětiletky KSČ byl zadán úkol ZAJISTIT výrobu motorového vozidla M475!!! Ale nestalo se NIC! Na rychlících, jako byl Bohumín - Krnov - Jeseník stále jezdily staré kraksny M262.0 a ani časté přetížení nevedlo k nápravě! Pouze ZOS Šumperk provádělo opravy lodních motorů 6S PV 150 z ČKD Hořovice o stejném výkonu, jako měl 12V160 DR z vozů M262, a začali je proto remoroeizovat. Těmto Kraksnam se říkalo Lodak. Po zjištění, že už MEZ Vsetín po neobjednalni elektro součástí pro přenos výkonu má jiný výrobní program, Ministerstvo dopravy objednalo po 30 letech pokračování výroby vozů M 296.1!!! To už se dá pojmenovat jako volání člověka uvízlého v propasti. Vagónka Studénka Butovice už dávno pokračovala na vývoji dvoumotorového vozu. Ale to už bylo vyráběno v obnoveném kapitalismu ( vozy 842 vybavené hydrodynamickými převodovkami Alison) a komunistům zůstala OSTUDA neschopností. V těch navíc vyráběných chcipakach mohl být lepší interiér, větší sedadla odpovídající pro delší jízdu, polospousteci okna, přechodové můstky na čelech a lepší odpružení. Ale komunističtí ministři neudělali VŮBEC NIČ! A stejnou ostudu mají ČSD, které takové zmetky neměly vůbec převzít, i následné ČD, které předělávají interiér v době, kdy už ty chcipaky 810 měly být DÁVNO VYŘAZENY z provozu!
Škoda, toto vypadá jako smysluplný projekt. Přestože 810 se nedají upřít zásluhy na zachování provozu na mnoha lokálkách, jejich masivní nasazení byla katastrofa, která snížila kulturu cestování na několik dekád.
810 byla ale pohodlnější než dnešní motorové jednotky. Dnes kolikrát brečím s koleny jak je mám od sedaček rozmačkané.
@@jiristransky6534 Jestli máte na mysli například modernizované interiéry 810, tak zcela souhlasím, ty koženkové lavice byly lepší než současná sedadla, které asi navrhoval někdo, kdo vlakem nejezdí, protože umožňují jen sed v pozici "jako pravítko". Dobré tak na cestu do 15 minut.
@@jiristransky6534Ještě bych dodal, že nejraději jsem měl staré 820 (tuším). Čtyřnápravové, s třemi oddíly, hlavně ty koncové, bohatě prosklené, byly úplně skvělé. U nás bohužel moc nejezdily, užíval jsem si je na cestách do Jeseníků, jezdívaly na trati Ostrava -Svinov (dříve Poruba) Opava východ, často jako přímé spěšňáky Frýdek Frýdek-Místek - Jeseník nebo Ostrava Poruba - Šumperk (přes Jeseník). Skvělé vlaky pro turisty, pohodlné s nádherným výhledem. Dnešní vlaky jsou s přesvícenými interiéry a často reklamními fóliemi přelepenými okny vhodné snad jenom pro lidi, kteří pořád koukají do mobilů.
@@jiristransky6534 problém je že nemůžeme mluvit v minulém čase. U nás jezdili ještě nedávno. A dokonce dodnes někde jezdí.
@@jakubhunal1849 v Liberci už bohužel nejezdí.
Very nice, like.
Hodně překroucené, aby to byl "zašlapaný projekt". Licenční motory Pielstick se používaly i v lokomotivě T466.0 (735) a byly v praxi poruchové. Také měly vyšší spotřebu, což se po ropné krizi 1979 už považovalo za významný faktor. Jestli úředník na ministerstvu slyšel "motor Pielstick", nedivím se, že to zarazil. Po požáru v ČKD naftové motory bylo celkem logické, že vývoj čtyřnápravových motorových vozů u nás pokračoval s použitím motorů LIAZ, vyzkoušených v umístění pod podlahou jak v autobusech, tak v oněch 810. Když uvážíme, že dnes už kupujeme takové motoráky z Polska, tak bych byl s kritikou minulosti opatrnější.
Ty si bud opatrnej jak chceš, ale pointa je, že cokoliv by bylo lepší než hodinová cesta v ropovodu šukafonů. Pokud se jim nelíbilo tohle, měli zajistit jiné moderní 4osy. Krom toho, tam kde by mohly 474 jezdit a 810 nestačily, dál jezdily velké soupravy s lokomotivou, takže o úspoře nafty moc nemůže být řeč.
Tento problém částečně vyřešily až 842 a 843...
@@tomasstanek319 Hele, docela bych ocenil, kdybys napsal "v čem se mýlí", že jsi napsal "pravda proč je to co říkám já" je super u piva, ale jaksi to má i takovou faktickou hodnotu, tedy "jááááááá".... Jinak mi připomínáš "obsahem keců", bývalého mistra na vedlejší hala, taky mlel furt že to nejde "protože mu musí pořídit to či ono", apk ho vyměnili a najednou to šlo :D
@@Odisovic Cože?? Nejspíš máš problém s chápáním textu, protože netuším, jak si přišel na nějaké mýlení nebo co.
Píšu, že pokud soudruzi měli problém s tímto, měli jinou cestou zajistit pohodné cestování na vytíženějších vedlejších tratích než s pomocí 810.
Kde v tom vidíš nějaký mýlení, netuším...
@@tomasstanek319 Znovu a tentokrát úplně primitivně, "komentuj obsah co napsal ne dokola v každém příspěvku JÁÁÁÁÁÁÁ", jestli ani toto napsané napřímo nejsi schopen pochopit a zase bude cancy že ty jsi autobus a ostatní letadla, holt budu se muset smířit, že na víc než jááá nemáš ;) P.S. pokud v každém příspěvku sděluješ pouze jááááá, udělej video, nehraj si na diskusi ;)
@@Odisovic Ty něco fetuješ?? Co to tady meleš za nesmysly?? Za prvé, nauč se psát čárky v souvětích, bude to pak pro všechny hned lépe čitelné. Za druhé, bavíme se tu o tématu M 474 a jiné čtyřosáky vs M 152, o čem se tu bavíš ty, netuším ....
Vlak 810 je dobrý vlak!Větrání v létě funguje dobře!Mě se v tom na té červené kožené sedačce sedí a v tom vlaku jezdí výborně!
No jsou takové dobré většinou jezdí v Jizerských horách
To myslíte ty původní chcipaky M152.0/ 810 c lavicemi potaženými koženkou, chatrně sklopnými rádo by vetrackami ( které nic nevetraly), pidisedadly v uspořádání 2+3 a stísněnými tak, že si cestující navzájem zakopávali o nohy, odpružením, které vás kopalo do zad při každém hrbolu na koleji a bez přechodových můstků mezi vozy,? To se vám zdá dobré??!! Teda po jízdě takovým zmetkem jste hned musel si zajít do hospody na pár piv, protože jste se v tom nevetratelnem skleníku ( jedna z přezdívek) zažívá uvařil a po té k doktorovi s bolavým i zády od otřesů a spálenými stehny od rozpálené koženky na lavicich! Opravdu "skvělé" cestování!!!
Motorák 810 na to jak je starý tak je parádní kabinu posadit na vzduchové měchy motor utlumit a bude jezdit dalších padesát let
V čem je ten šrot na kolejích parádní?
@VPreuss Kde nic není nic se neporouchá levný provoz
Připomíná mi 854 Hydru
Co je Hydra
@@lusy2022 Hydra je motorový vůz řady 854. Jinak je Hydra nestvůra z Řecké mytologie.
@@lusy2022 v tomto případě je Hydra přezdívka pro motorový vůz M296/dnes 854, a to podle hydrodynamické převodovky vložené do pohonu mezi spalovací motor a hnací nápravy. Je založena na přenosu hnací síly pomocí čerpadlového kola v jedné části převodovky, které hnací olej čerpalo na turbínu ve stejné převodovky. Tím je odstraněno zahřívání spojky, ale za cenu větší spotřeby. Říká se tomu hydrodynamický přenos výkonu ( tedy založen na dynamice, t.j. pohybu hydraulického oleje)
Hydry spl'nují hodně z jmenovaného a hlavně jezdí na některých tratích dodnes.. Za mne nejlepší motoráky ever... Rychlé, tiché, a neuvěřitelně pohodlné a měkce sedící. Na rozdíl od převlečených 8xx které jsou šíleností.
@@jardatridentone1859 Které 8xx máš na mysli? Protože jestli máš na mysli 843, tak ty jsou za mě svělý stejně jako Hydry
V RVHP jsme byly dojná kráva a to nám zůstalo do dněška.
Jenže alespoň řada firem fungovala, vyrábělo se téměř všechno od nití po letadla ! Dnes už nefunguje nic ! Všechno je zahraniční a nemáme jedinnou vlastní firmu......všechno se vytunelovalo, zničilo a prodalo !!! Nemáme nic, jen dobrý pocit jaký máme "západ" ale ani jedno nám nepatří !
nevies ako to bolo,ano 50% výrobkov hlavne stroje sustruhy Tatry sme davali do ruska lenze takmer zdarma sme zato mali ropu plyn železo ocel med hlinik všetky suroviny
Mňa skôr zaujalo to trhové správanie socialistických podnikov: neluktratívna zákazka, nedostatočné kapacity, orientácia na výhodnejšie ponuky.
@@princsymbol713 Tak to hodně pobavilo 🙂
@@zicho1st to nebylo tržní chování, seshora se direktivně rozhodlo o alokacích zdrojů a co lze a nelze vyrobit, trh neexistoval, o devizové prostředky se jezdilo škemrat na ministerstvo atd.
takže je to pořád stejný, akorat že ted zas hledíme na západ
na to že sú vozy 810 tak očierňované, paradoxom je že sú ešte stále úspešné. Nikto vtedy nevedel že nájdu svoje využitie na lokálkach. Boli natoľko žiadané, že prešli rôznymi zaujímavými rekonštrukciami.
@janter7819 Ale ne proto, že by byly kvalitní, ale proto, že tehdy tu nic lepšího nebylo a později na to zase nebyly peníze, jinak už by byly dávno ze všech kancelářské sponky.
Co to meleš?? Jak nikdo nevěděl, že nájde využitie na lokálkach?? K čemu byly asi postavené? 810 byly určené hlavně pro lokálky nebo pro odvoz od rychlíků.
Z pohledu cestujícího mi přide, že s těmi motráky není vůbec nic špatně. Za skleník považuji ty novějčí nebo obnovené vlaky, kde si nemůžeš otevřít okno, ale klimatizace přitom nikdy nefunguje
@@matejblaha4659 Ono hodně záleží po jaké trati a jak daleko jedeš. třeba po trati 120 (Buštěhradkaú je to fakt zážitek a ne zrovna pozitivní. Souhlasím ale s tím, že okna, co se nedají otevřít vůbec nebo jen lehce vyklopit jsou na dvě věci.. Jenže to máš také těžký když ta klasická okna zazdí vždycky nějaká blbka, že na ní fouká zatím co se zbytek vagónu dusí a roztejká. Na druhou stranu jsem už x-krát viděl dementy, kteří vlezli třeba do tramvaje, kde běžela klima a první co udělali bylo, že otevřeli okno, čímž klimatizaci drasticky snížili účinnost. Prostě bezmozci. tak jsem okno zase zavřel aby klima pěkně fungovala. Někteří s tím měli problém, ale postavou a vzezřením působím tak, že si to většina lidí rozmyslí jestli chce jít do sporu, tak to bylo OK :D Je to dost o lidech. Bohužel dvounápravový podvozek 810 není o lidech, ale o jeho technických vlastnostech.
@@matejblaha4659 Dafuq? Z pohledu cestujícího je na nich VŠE špatně. Hluk, smrad z motorového prostoru, vibrace, hází to jak na horské dráze, dřevěné lavice by byly pohodlnější než sedačky, které se do nich montovaly...
Všechno špatně.
ZŤS Martin určite nerozhodol o presmerovaní výroby. O tom rozhodovalo Federálne Ministerstvo v Prahe. Tam hľadajte dôvod.
Určitě máte pravdu. Ale na základě čeho ministerstvo rozhodlo? Třeba také na vyjádření ZŤS Martin, že nemůžou zaručit výrobu. To už nám dneska nikdo neřekne.
@@alestrdy1755Federálne zhromaždenie. Dneska už nik ani nevie kde to bolo. Tam kde stálo pred dverami obrnené SKOT vozidlo. Pred Slobodnou Európou. ZŤS malo plniť rozhodnutia vlády. A tá bola kde? Som z ČSSR a nerozhodol som aby sme sa rozdelili. Čim väčší štát tým silnejší. Ale u nás bolo ZŤS u vás bol rozum. Teraz nieje ani jedno ani druhé.😅
Rozhodovalo se v Moskvě. Federální vláda v Praze byla pouze loutková.
@@Nakolezestodoly to je stejný jako když se všechno svádí na Brusel, houbelec, ani v Bruseli ani v Moskvě neměli žádný úřad pro řízení ČSSR, to dělali soudruzi tady a do Moskvy se lítalo lítat pro pohlazení, že to děláme líp jak v SSSR, a každá výroba je o zdrojích, v direktivní ekonomice přidělují zdroje úřady a ty rozhodovaly v téhle éře i podle požadavků RVHP
vůz řady 152,dnes,nevím proč dnes 810,je to nejdokonalejší co po kolejích v této kategorii jezdilo.vidíme to právě dnes ,kdy jsou vyřazované a místo nich přichází
neidentifikovatelná hrůza a šrot.hlavně,když za jejich nasazení dostane někdo zaplaceno.
152 byl na vedlejší tratě idealní,je prostorný ,pohodlný,luxusní sedadla,kord dnes ta látková,v zimě krásně topí,v létě chladí okny.je jednoduchý,snadno opravitelný,spolehlivý a hlavně lehký.
nevláčí sebou tuny balastního železa.na místních tratích je i rychlý.místo do šrotu ho stačí omejt tuplovaným saponátem,vyspravit nátěr a vyměnit náplně a může jezdit další desítky let k plnné spokojenosti.ale to se nádražním mocipánům nehodí.z toho nekoukaj žádné úplatky za nasazení nových.
standa
@@zdenej ano, do jisté míry máte pravdu. Podle zadání objednávky do vagónky Studénka mělo být vyrobeno jen 150 ks vozů M152.0 a přívěsných Blm/010 jen pro krátké místní tratě do 20km( slovy : DVACET kilometrů) délky!!; Nic víc!!! Z toho jasné vyplývá, že provozovatel ČSD HRUBĚ PORUŠIL doporučení výrobce, a ani na tratích, jako Studénka - Veřovice, Pňovany - Bezdružice a podobných ( místního charakteru, ale delších, než 20km) ty chcipaky M152.0 NEMĚLI POUŽÍVAT!!! Pro takové případy měl být na vozech zvětšen rozvor a délka, dodány sedadla 2+2 stejná, jelako ve vozech Bdt, polospoustecimi okna, lepší odpružení a přechodová dvířka a můstky pro průvodčího! Tím by dostáli lepší a cestujícími akceptovatelné kvality. A to proto stejně jednoduchém uspořádání soustrojí, levné údržbě a hospodárném provozu. Údajně to výrobce chtěl takto udělat, ale komunističtí paní od ministerstva dopravy to nepřijali, a objednali ty zmetky tak, jak je známe. A další zajímavosti je , že až po lhůtě životnosti vozů, když už měly být vyřazeny, teprve ČD nechávaly do nich dávat polospoustecimi okna, větší sedadla s větší roztečí ( o pouhých pět méně) a dokonce i determalni skla!!! CO TAK NAJEDNOU ??!! Že by obavy o zrušení krajských objednávek na obsluhu tratí?
@@janpavelek2097
Přesně tak, na krátkých lokálkách svou práci odváděly dobře. Typicky na cancourech jako Holíč - Hodonín, Opočno - Dobruška, Čelákovice - Mochov, Svojšín - Bor, Nýřany - Heř. Huť, nebo Poběžovice - Staňkov.
@zdenej Z hlediska toho, jak měly být 810 dle výrobce používány, je to naprosto základní vozidlo. Není ani pohodlné, ani luxusní, je to vlastně pravý opak toho, co jste psal. Na posledních pár kilometrů se to dá nějak přežít. Na cokoliv jiného je to ovšem šrot.
@@Thales_WH ničemu nerozumíte a vlakem asi nejezdíte.m152 je super vozidlo!
@@zdenejv cem? Dva lidi naproti sobe si nesednou. V zime topi, v lete hreje, motor pod podlahou do toho busi, vibruje a produkuje v lete sileny horko. Jede to nepohodlne, protoze nema vzduchove vypruzeni, nektery kusy maji jen maly vyklopny okynka a vyvetrat tak nejdou. Strojvedouci se tam tisni v miniaturnim kamrliku a pokud mu nedejboze zustane neco stat v kolejich, tak prijde o nohy.
Z toho, co jsem mohl zazit je orchestrion s prehledem nejhorsi (stejne tak jeho pohrobek regionova).
Tak my ještě můžeme vzpomínat na zašlapané projekty. Ale na co budou vzpomínat naše děti, když už je zašlapaný celý průmysl? Na montovny?
🤣 komunisticky kecy... vyrabime, vyvijime, nejsme na tom vubec zle.
ty montovny dnes dělají na tvůj důchod, geronte. myslíš že by na něj vydělaly neschopné nekonkurenční socialistické manufaktury?
Na to, že může na střední či vysokou školu aniž by byl někdo z rodičů ve straně? Nebo na to, že když udělá školu může pracovat skoro po celém světě?
@@josefcihak6823 Ne. I za bolševika zde byli lidé, kteří měli alespoň snahu něco zlepšit, něco vytvořit, něco udělat pro tento stát. Dnes tu tací lidé chybí.
@@josefcihak6823 Ne. Jsou lidé, kteří jsou hrdí na to, že jsou Češi. Vy k nim nepatříte, takže nechápete, že někdo může oceňovat, že tak malá země, jako byla ČSSR, dokázala uspět v tolika oborech!
Takže 50+ tunová kráva jako řada 85x, ale určená pro lokálky?
Spíše byla M4740 později M475.0 byla určená pro vedlejší tratě, případně i pro některé rychlíky. Pro lokálky byly určené především M152.0. To jak to dopadlo je už jiná píseň.
Hm, a my na orchestriónoch v pohode z Prievidze do Nitry. 2 hodiny. Hanba, no.
Či je to cesta alebo vlak asi to nie je Bratislava 😢
Mne se zdali byt vic na tratich Jicin a Hradec Kralove a do Nove Paky cez Ostromer.
Myslim ty velky motorak Krakonos . Ty maly taky na tých tratich hlavne mezi Jicinem a HK
810 sou best!
Prepaľovanie piestov sa dalo vyriešiť zlepšením kvality materiálu piestov, doplniť kvalitu do zliatiny piestu.
No niekedy to nemusí biť piest...pod podlahou aj Karosa,Šlka,to nemala rada...aj dnes prepaleny piest v BMW . Ubrať výkon piest vydrží 😮
Nevím jak blízko jste se k motorům Pielstik dostal. Já blízko - jako mechanik - opravář a později strojvedoucí jsem jezdil s 466 264 bez problémů několik let.
Důvod byl, že poslední série dostaly písty s ocelolitinovou hlavou pístu, která tam patřila (stejně to má Sergej) a ne hliníkové. Tenkrát si mysleli, že ušetří ale když něco neděláte tak jak je to vymyšlené tak si zaděláte na problém.
Licence na výrobu byla koupená na dvanáctiválec do Vé. A motoráky měli ležatý šestiválec. nejsem konstruktér tak nevím zda nebyl problém i s tím. Zdravím
Jo to jsme ještě byli strojírenskou velmocí. Dnes můžeme tak maximálně koupit něco ojetého z Německa.....
to sou akorát kecy o strojírenské velmoci, kdo něco uměl zdrhnul, krom Wichtrleho, naše výrobky byly dobrý do Zambezi nebo na Kubu, případně do SSSR bártrem za ropu ........
@@jarekfisnar Ach vy mudrci, vyváželi jsme různé strojírenské výrobky do mnoha zemí světa !
Ja rad st to vozem jezdim
Problémy u hlavních subdodávek.... bravó
Když vaše oblíbená 810 už nejezdí.
Jámu řikam courák,protože se courá pomalu
@@lusy2022 :D to mě nikdy nenapadlo, super
@@marekzsc no fakt když jedete courákem třeba do Nymburka tak za třičtvrtě hodiny tam jste. Ale když City Elefantem tak za půl hodiny.
@@lusy2022 vžyť jo
Proč někdo projektuje motorový vůz aniž by měl k dispozici odpovídající motorový agregát.A ještě za to dostane zaplaceno.
Podívej se na tu dobu....celá země byla ráda, že se něco začíná tvořit aby to sloužilo.
V letectví bylo to samé.....nebyl vyhovující český motor, tak se dal cizí......
@@princsymbol713 to je právě ono: nebyl vyhovující ČESKÝ ležatý dieselmotor o výkonu 400kW( aby se vešel pod podlahu vagónů), přestože se komunisté chvastali vyspělým socialistickým strojírenstvím!! Sice byl vhodný motor cizího původu ( francouzský Pielstick licenčně vyráběny ve slovenském ZTS), ale zase nebyli schopní donutit výrobce plnit objednávky. A to i za komunismu byly právní předpisy stanovující sankce za neplnění smluv! Ale ten fakt neschopností vynutit si plnění objednávky je vrcholem neschopností komunismu.
@pracantneunavny8833 Protože nemohli vědět, že bude problém s dostupností. Našli si, že existuje výrobce, má to ve výrobním programu, tak kde je problém? Problém byl v nepružném socialistickém hospodářství. Takže je dobře, že to naprojektovali a dostali za to zaplaceno, protože udělali dobrý kus práce a nemohli za to, ýe to pak někdo zazdil.
je zaujimave ze doteraz ich modifikácie jazdia na lokalkach,
810 by se mela jmenovat "Kostitras"
Kostitras a simulátor morskej choroby sú laminátky. 🤣
v tom jezdit byl děs, hrůza ze Zábřeha do Šumperka, fuj
Bordel skoro takový,jak dnes.Jen s tím,že dřív měli lidi kde bydlet a měli třeba i nevratné půjčky...to by jeden nevěřil,že????
@cestmirustvanlety4645 Ale za jakou cenu?! To byla hodně krutá daň.
No jo, čert vem že nás obsadily armády 5 států s tankama, že při převratu nejdřív ze všeho povraždili elitu národa schopnou odporu, jako například generála Heliodora Píku. A to jen protože ve svazu viděl gulagy..hlavně že byly byty i pro toho kdo na to nemá, že pivo stálo prd a ořech, že se prostě měl pěkně ten co uměl krást a měl známý.
Hlavně nelžete